PDA

View Full Version : Cupele europene



OVIDIU 62
13th December 2006, 12:18
Miercuri, 13 Decembrie 2006 Numarul: 295 (1359)




Ziarul de Bacau / Sport

Stiinta Bacau vrea in Europa inainte de 1 ianuarie 2007
De Marius Ambrozie, 13.12.2006




• de vineri (15 decembrie) si pina duminica (17 decembrie), Stiinta Bacau va organiza turneu in Top Teams Cup, la Sala Sporturilor


VOLEI FEMININ - TOP TEAMS CUP: Doua zile au mai ramas pina la inceperea turneului din cupele europene (Top Teams Cup) la volei feminin care va fi organizat de Stiinta Bacau, vicecampioana a Romaniei. Pentru ocuparea locului I, cel care va asigura calificarea in optimile de finala ale competitiei, Stiinta Bacau va avea de infruntat echipe din tari vecine, anume Galichanka Ternopil (Ucraina), ZOK Spartak Subotica (Serbia) si ZOK Jelovica Tuzla (Bosnia Hertegovina). Echipa bacauana este cotata cu prima sansa la calificare, nu doar pentru ca este gazda. Din nefericire, ridicatoarea Viktoria Polishchuk este inca in suferinta dupa accidentul suferit saptamina trecuta la antrenamente, dar se estimeaza ca va putea juca la acest turneu. Cel putin, asa sustine antrenorul principal Florin Grapa: "Se fac eforturi, in special din partea medicului Teofil Bora, pentru ca ea sa evolueze in cele trei meciuri. Previziunile sint optimiste si eu spun, din cite am vazut si vad, ca ea va fi recuperata in proportie de 60 la suta, poate chiar mai mult. Abem nevoie de ea deaorece este jucatoare de baza. De asemenea, Nicoleta Tolisteanu, libero-ul nostru si al «nationalei», va fi pe teren. Si ea s-a accidentat, insa vestile de la medic sint mai bune in privinta sa".

Programul competitiei si arbitrii

Vineri, pe 15 decembrie si de la ora 16, turneul grupei a 3-a pentru calificare in "optimile" Top Teams Cup va incepe cu partida dintre Stiinta Bacau si Jelovica Tuzla. Stiinta va juca in fiecare dintre cele trei zile de concurs in primul meci al zilei si de la aceeasi ora, 16.
Programul complet: 15 decembrie / Stiinta - Jelovica, ora 16. Arbitreaza Nikolaos Panoutsos (Grecia) si Simon Dzines (Macedonia); Subotica - Ternopil, ora 18:30. 16 decembrie / Stiinta - Ternopil (arbitri Dzines si Deniz Guvenc / Turcia) - ora 16, Subotica - Tuzla (ora 18:30); 17 decembrie / Stiinta - Subotica (arbitreaza Panoutsos / Dzines), ora 16, Jelovica - Ternopil (ora 18:30).
Cel de al patrulea arbitru, nementionat mai sus, este bulgarul Chavdar Marev.

Amintiri neplacute de anul trecut

Doar doua puncte le mai trebuiau voleibalistelor de la Stiinta Bacau, in cel de al treilea set din ultimul meci al grupei A din Top Teams Cup, pentru a se califica in faza urmataoare a cupei europene. N-a fost sa fie asa pentru ca, dupa ce au condus cu 2-0 la seturi in partida cu Volero Zurich, in deplasare, bacauancele au pierdut actul al 3-lea cu 24-26 si de acolo s-a rupt totul. Volero s-a impus, in cele din urma, cu 3:2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-4) intr-un meci de o rara incarcatura psihica si in care distanta de la extaz la agonie a fost de ordinul micronilor. Un an competitional foarte bun al Stiintei s-a incheiat nefericit. Visul de Craciun 2005 pentru calificarea in primavara europeana s-a spulberat in citeva secunde. Astfel, in loc sa fie 3:0 pentru Stiinta, scor care i-ar fi adus locul I in grupa echipei bacauane, a fost 3:2 pentru Volero. Chiar si in acele conditii, ale infringerii la limita, Stiinta Bacau s-ar fi putut califica in faza urmatoare a competitiei continentale daca in celalalt meci din grupa, dintre Centrostal Palac Bydgoszcz (Polonia) si Euphony Tongeren (Belgia), s-ar fi inregistrat un rezultat care sa avantajeze echipa pregatita de Florin Grapa si Melu Manta. Centrostal a cistigat, insa, la scor, 3:0 (25-20, 25-26, 25-14) si a depasit-o astfel pe Stiinta in clasament, la punctaveraj si la diferenta infima, coeficient 1.046, fata de 1.006 al Stiintei.

Lotul bacauan al campaniei 2006-2007

Antrenorii bacauani Florin Grapa si Melu Manta au inceput sezonul competitional cu 12 jucatoare. Crina Hosu este una dintre cele 12 care nu va juca in turneul de la sfirsitul acestei saptamini. In ordinea in care apar in fotografia alaturata, lotul Stiintei este urmatorul: rindul de sus, de la stinga la dreapta - Raluca Purice, Sorina Marian, Andreea Nitulescu, Nicoleta Tolisteanu, Viktoria Polishchuk, Mihaela Truta; rindul de jos - Mihaela Herlea, Bianca Moldovan, Georgiana Anghel, Ramona Elisei, Crina Hosu, Natalia Dudnic.In afara de Polishchuk, ucraineanca, toate celelalte jucatoare din lotul Stiintei sint romance, inclusiv Natalia Dudnic (Basarabia).

OVIDIU 62
15th December 2006, 13:19
An sa va tin la curent cu rezultatele turneului de la Bacau.Daca cei din mass-media au probleme cu transmiterea rezultatelor o voi face eu.:rosu:

SORINULTRA
15th December 2006, 14:05
:ok:

OVIDIU 62
15th December 2006, 21:13
In prima zi a turneului de volei feminin care se disputa la Bacau sau inregistrat urmatoarele rezultate:
1)Stiinta Bacau-Jelovica Tuzla 3-0
2)Galicianka Ternopil-Spartak Subotica 3-1
Ceea ce am sesizat:Echipa din Muntenegru(Tuzla este o echipa slaba ca nivel ar fi de valoarea Clujului cu indulgenta)au servicii bune dar atat.Echipa gazda se bazeaza pe blocaj foarte mult dar si pe atacurile din zona centrala unde Polisciuk ridica si deobicei trage Anghel.Mai sunt si atacurile prin invaluire care sunt finalizate de obicei de Elisei.Oricum din ce am vazut echipa gazda este de batut.In al doilea meci am vazut o echipa ucraniana ma i motivata si mai bine asezata in teren.Au jucatoare inalte,suple si ambitioase.Cred ca Bacaul si cel de la Ternopill vor merge mai departe,acum sa vedem ordinea.

OVIDIU 62
16th December 2006, 19:17
Am stat numai la primul meci pt ca al doilea nu mai prezenta interes.Deci
Stiinta Bacau-Galicianka Ternopil=3-1 deci maine va fi un simplu meci intre Bacau si echipa din Serbia.Cu 2 victorii si maine un meci nu greu pot spune ca Stiinta va termina prima in grupa.Pe locul 2 mai mult ca sigur vor termina ucraniencele care au jucat astazi cu Bacau.Am vazut astazi o ridicatoare Polisciuk in crestere de forma si care a gandit multe mingi.

starsteel
16th December 2006, 20:02
In sfarsit gasim si noi informatii de ultima ora din volei ca in rest cam bate vantul. Multumim Ovidiu!

OVIDIU 62
17th December 2006, 18:10
Cum era de asteptat asa sa si intamplat.In primul meci al celei de-a treia zi a jucat Stiinta Bacau-Spartak Subotica=3-0(15,21,21).A fost un meci cred usor pt echipa gazda care prin victoria de astazi sa calificat din pozitia de lidera mai departe.Am inteles ca urmatorul meci va fi cu o echipa din Franta(tur-retur)din regiunea Touluse.Pe locul doi mai mult ca sigur echipa din Ucraina.Acelasi sistem de joc la Bacau cu o ridicatoare buna Polisciuk care pune in evidenta prin pasa scurta la fileu de unde Anghel,Herea si Purice.Foarte rar se ridica mingea lung la Truta.Cred ca va fi un mecigreu la Galati dar tot galatencele vor bate.As vrea sincer un 3-0 pentru a egala situatia din tur.Se poate si avem nevoie de sprijinul publicului la sala in numar cat mai mare./hello

StiintaBacau
24th December 2006, 02:08
Fetele de la Stiinta Bacau...nu au vacanta...dupa infrangerea categorica de la Galati...ele se pregatesc pentru parcursul in europa...in Top Tems Cup...jucand in optimile cupei in dubla mansa cu o echipa din Franta.
Primul meci se joaca la Bacau pe 10 ianuarie iar al2`lea in deplasare pe 17ianuarie. Bafta fetelor!!!

OVIDIU 62
29th December 2006, 18:46
Da eu merg la meciurile de volei de la Bacau dar sincer ma gandesc la CSU Metal Galati.Si in timpul meciurilor discut prin telefon cu cei din conducerea echipei mele de suflet.Asta o fac doar din placere si sincer nu i-mi dau viata pt Stiinta Bacau cu toate ca am vazut multe meciuri de handbal feminin de cupe europene aici la Bacau si am fost un suporter inrait al acestei echipe.Asta o fac pana la meciurile cu Galatiul pt ca atunci sangele i-mi dicteaza:Forza Galati.

starsteel
7th January 2007, 11:34
"Echipa Unic LPS Piatra Neamț a obținut sâmbătă a doua victorie în turneul de calificare din cadrul Cupei Confederației Europene de volei feminin, care se desfășoară în Sala "Ceahlăul" din Piatra Neamț, învingând formația croată OK Sibenik cu scorul de 3-0 (25-15, 25-18, 25-13). În primul meci disputat vineri, voleibalistele nemțene au câștigat tot cu 3-0 în fața austriecelor de la Fabosoft Linz.
Tot sâmbătă, echipa greacă Iraklis Kifissias a învins cu scorul de 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-12) formația austriacă Fabasoft Linz.
Turneul se încheie duminică. Ultimul meci al echipei nemțene va fi împotriva formației elene Iraklis Kifissias."

starsteel
7th January 2007, 12:50
"Trei echipe romanesti de volei disputa astazi meciurile decisive din turneele de calificare pentru optimile de finala ale Cupei CEV, a treia competitie europeana inter-cluburi. Cele mai mari sanse de indeplinire a obiectivului le au Unic Piatra-Neamt, la feminin, si Explorari Baia-Mare, la masculin, ambele formatii avand nevoie de victorii in meciurile cu Iraklis Kifissias (ora 18.30), respectiv Unicaja Almeria (ora 17.30). In schimb, Dinamo Lemtrans Bucuresti are sanse minime de calificare, care depind de o victorie a dinamovistilor impotriva belorusilor de la Lennik (ora 17.00), dar si de o infrangere a rusilor de la Ufa contra croatilor de la Osijek, rezultat putin probabil.

"La Baia-Mare, duelul pentru calificarea in optimi se va da intre echipa gazda, Explorari, si spaniolii de la Unicaja Almeria. Acestia din urma au izbutit in primele doua zile doua victorii cu 3-0 (cu grecii de la Pagrati si cu bosniacii de la Brcko) si au prima sansa in partida decisiva cu baimarenii. Sambata, echipa romana a invins cu 3-0 pe Pagrati Atena (30-28, 25-20, 25-23), dupa o disputa mult mai dificila decat o arata scorul final."

"Infrangerea suferita de Dinamo Lemtrans, in prima zi a turneului de la Osijek, impotriva rusilor de la Ufa (1-3) se poate dovedi decisiva in tentativa bucurestenilor de a ocupa prima pozitie in grupa la finalul meciurilor de duminica. Chiar daca a castigat meciul din ziua a doua, 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) cu gazdele de la Osijek, Dinamo are sanse minime de calificare, care depind de o victorie in partida de astazi cu Lennik (Belarus), dar si de un esec al lui Neftianik Ufa in meciul cu Osijek, greu de crezut dupa ceea ce au aratat cele doua echipe in primele doua zile ale turneului."

starsteel
7th January 2007, 20:11
Din pacate Explorari nu a reusit calificarea dupa infrangerea in fata lui Unicaja Almeria scor 0-3.

starsteel
8th January 2007, 20:35
In meciul decisiv, Unic a câstigat cu 3:0 (17, 22, 17) în fata grecoaicelor de la Iraklis Kifissias si a obtinut calificarea in optimile Cupei CEV.

raul97
9th January 2007, 13:08
Spaniolii au dovedit cã sunt cei mai buni

Prima competitie oficialã din acest an cu participare maramureseanã a fost turneul de volei disputat în Baia Mare, în Cupa Confederatiei Europene de Volei (CEV). A fost vorba de grupa a 12-a de calificare, la care au participat patru echipe: Unicaja Arakasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia), Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina) si “U” Explorãri Baia Mare. În cele din urmã, victoria în acest turneu a revenit spaniolilor de la Almeria, cu certitudine cea mai tare echipã din grupã, care a câstigat toate meciurile cu 3-0 si care are ca obiectiv participarea în turneul final. Nici nu este de mirare, atâta vreme cât ibericii au în lot nu mai putin de cinci jucãtori din Brazilia (campioana mondialã si olimpicã entitre) si unul din SUA. n

• Am crescut de la meci la meci

Explorãri a început turneul împotriva echipei din Bosnia. A fost cel mai slab joc al echipei noastre, dar putem pune evolutia mai putin reusitã si pe tracul debutului, doar Tutea si Borota având niscaiva meciuri internationale oficiale (si acelea la lotul national). Am comis multe greseli, cu precãdere la serviciu si la preluare, dar pânã la urmã am izbutit sã învingem pe Jedinstvo Brcko cu 3-2, ultimele douã seturi anuntând parcã o crestere de formã pentru urmãtoarele douã jocuri.
Mult mai bine ne-am miscat în meciul al doilea, cu grecii de la Pagrati Atena, pe care l-am câstigat cu 3-0, dar nu fãrã probleme. Echilibrul a fost destul de evident, cu precãdere în primul set, încheiat abia la 28. Grecii au avut un jucãtor foarte bun, Ntonas, care a rezolvat mare parte din atacurile lor, dar care are destule carente la serviciu.
Finala turneului s-a consumat duminicã, în chiar ultimul meci, unul de bunã calitate, în care Explorãri a jucat destul de bine, reusind sã facã fatã adversarei sale, chiar dacã Unicaja Almeria a câstigat cu 3-0. Rãmânem cu tristetea cã n-am izbutit sã smulgem mãcar un set echipei câstigãtoare, mai ales cã am fost destul de aproape. Cel putin dacã ar fi sã luãm primul set, pe care l-am dominat pânã la final, având si sase puncte avans. N-a fost sã fie, pentru cã Almeria a fortat si s-a impus.

• Diferente

Întotdeauna este bine sã te compari cu cei mai buni pentru a putea progresa. Un capitol la care Explorãri stã destul de subtire este serviciul. Am gresit foarte multe servicii, cu precãdere atunci când jucãtorii nostri încercau serva din sãriturã. De gresit a gresit toatã lumea. Poate cã spaniolii au cele mai multe servicii aiurea din tot turneul. Dar la fel de bine se poate spune si cã au cele mai multe puncte realizate dupã servicii bune. Un risc asumat, dar pe baza unei cunoasteri a procedeului. Probleme foarte mari am avut însã la preluare si în apãrarea din linia a II-a. Adversarii nostri au punctat cu precãdere pe aceste procedee deficitare în jocul nostru. Cât priveste apãrarea, aproape tot ce trecea de blocaj era punct pierdut dacã “intra” în teren. Aici n-am prea vãzut concentrare. S-au pierdut multe puncte si pe mingile “puse”. Desigur, acestea sunt deficiente care pot fi reglate din mers dacã se va munci mai mult. Si suntem convinsi cã antrenorii echipei noastre vor urmãri acest lucru.

• Bãimãrenii pot progresa

Oscar Novillo (antrenor principal Almeria): “Cred cã Explorãri este o echipã bunã. A fost un meci foarte dificil pentru ei împotriva noastrã. Voleibalistii gazdelor sunt tineri, iar în viitor pot progresa si le urez succes. În primul set am fost pusi în realã dificultate si, pentru o clipã, mi-am reamintit meciul pierdut în Top Teams Cup în fata gazdelor din Olanda. Noi avem ca obiectiv calificarea în turneul final al CEV”.

• Lipsa experientei

Laurentiu Vînãtoru: “Sunt dezamãgit cã nu am câstigat cu spaniolii, mai ales cã am fãcut un joc bun, cu precãdere în primul set, pe care l-am pierdut pe final. Am sperat tot timpul în calificare, chiar dacã în primele douã zile am vãzut cã Almeria este o echipã foarte bunã. Lipsa de experientã si-a spus însã cuvântul. Avem nevoie de mai multe meciuri internationale în picioare pentru a ajunge la nivelul lor.

• Diferenta s-a fãcut la serviciu si la preluare

Ovidiu Teusan: “Cred cã am fi putut obtine mai mult în acest meci. Diferenta s-a fãcut la serviciu si la preluare, unde noi am pierdut puncte pretioase. Ne-ar fi trebuit si mai multã ambitie si determinare, dar pânã la urmã sunt multumit de cum am evoluat. Am intrat fãrã emotii în teren, n-a existat presiune nici din partea conducerii, nici a spectatorilor. Am jucat pe totul sau nimic si, din pãcate, nu ne-a iesit.”

• Micile greseli

Andrei Laza: “Micile greseli au fãcut diferenta. Când am avut avantaj trebuia sã mergem peste ei, dar n-am reusit acest lucru. N-am avut emotii, am fost lucizi, concentrati, însã trebuie sã ne pregãtim mai bine pe viitor. Am avut sansa sã evoluãm împotriva unor adversari cu care nu ne întâlnim în campionatul României si asta reprezintã o experientã în plus.

• Bun pentru viitor

Octavian Dimofte (vicepresedinte al FR de Volei, delegat din partea Federatiei Europene): “Aceastã competitie a fost de bun augur pentru echipa din Baia Mare. Lipsa de experientã internationalã, de maturitate, s-a vãzut cel mai tare în primul set, când gazdele au avut avantaj de sase puncte si echipa spaniolã a revenit. Acest turneu va fi folositor pe viitor pentru echipa din Baia Mare. Organizarea turneului a fost perfectã.”

• Câstigãtoarele grupelor CEV

Grupa 1 (Averbode - Belgia): a câstigat Wegiel Jastrzebski (Polonia)
Grupa 2 (Anhovo Kanal - Slovenia): Salonit Anhovo Kanal
Grupa 3 (Unterhaching - Germania): Tourcoing Lille Métropole (Franta)
Grupa 4 (Kecskemet - Ungaria): VC Menen (Belgia)
Grupa 5 (Lausanne - Elvetia): Halkbank Ankara (Turcia)
Grupa 6 (Osijek - Croatia): Neftianik Baskortostan UFA (Rusia). În aceastã grupã a fost si Dinamo Lemtrans, românii terminând pe locul 3
Grupa 7 (Tallinn - Estonia): Pielaveden Sampo Pielavesi (Finlanda)
Grupa 8 (Liberec - Cehia): OK Maribor (Slovenia)
Grupa 9 (Sofia - Bulgaria): PZU AZS Olsztyn (Polonia)
Grupa 10 (Funchal - Portugalia): Arago de Sete (Franta)
Grupa 11 (Tenerife - Spania): Arona Tenerife
Grupa 12 (Baia Mare): Unicaja Arukasur Almeria (Spania).
Câstigãtoarele celor 12 grupe, plus alte patru echipe care sunt deja calificate, vor evolua în optimile de finalã. Apoi, urmeazã sferturile, iar cele patru echipe care se vor califica mai departe vor evolua în “Final Four”.

• Optimile de finalã

Peste doar câteva zile se vor disputa meciurile din optimi. Prima mansã este programatã pe 16/18 ianuarie, iar cea de-a doua pe 23/25 ianuarie: Fakel Novy Urengoi (Rusia) - VC Menen (Belgia); Arona Tenerife (Spania) - Pielaveden Sampo Pielavesi (Finlanda); Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Neftianik Baskortostan (Rusia); Halkbank Ankara (Turcia) - CV Gran Canaria (Spania); Copra Piacenza (Italia) - Salonit Anhovo Kanal (Slovenia); Jastrzebski Wegiel (Polonia) - Olsztyn (Polonia); Tourcoing Lille Metropole (Franta) - Arago de Sete (Franta); OK Maribor (Slovenia) - Stade Poitevin Poitiers (Franta)

• Fetele au reusit

Dacã la masculin ambele echipe românesti au ratat calificarea în optimi, la feminin lucrurile stau mult mai bine, în aceastã fazã având douã echipe. Unic LPS Piatra Neamt va întâlni pe AMVJ Amstelveen (Olanda), cu primul meci în deplasare, iar Dinamo Bucuresti are ca adversarã echipa ucraineanã Severodonchanka Severodonec.

• Români în Top Team Cup

La masculin, în Top Team Cup, CVM Tomis Constanta o va avea ca adversarã pe DOC Stap Orion Doetinchem (Olanda), adicã exact echipa care a eliminat-o în faza anterioarã a întrecerii pe Unicaja Almeria. În aceeasi competitie, dar la feminin, avem din nou douã reprezentante în optimi: Stiinta Bacãu va întâlni pe USSP Albi (Franta), iar Rapid Bucuresti va avea ca adversarã pe Schweriner SC (Germania). Din pãcate, la fel ca si în alte sporturi, echipele românesti nu se prea pot “atinge” de Liga Campionilor.

Glasul

alex-hcm
10th January 2007, 00:59
Maine mult noroc echipei VCM Tomis Constanta in meciul cu olandezii. Speram sa fie sala arhiplina si astfel 2000 de oameni sa asiste la o victorie de senzatie care coroborata cu o victorie in olanda, sau cu castigarea setului de baraj sa ne aduca calificare in sferturi.

starsteel
10th January 2007, 20:08
Frumoasa partida Tomis Constanta - Doetinchem 3-1 (-23, 18, 19, 21) si e de necrezut ca partida a putut fi urmarita in direct pe Telesport. Mult succes in returul de peste o saptamana.
P.S. O infrangere in Olanda cu 3-1 iar cele 3 seturi pierdute la 20 aduce calificarea...nu pare greu.

M1BEST2
10th January 2007, 20:26
Știința Bacău a trecut cu 3-1 de Albi în meciul tur al optimilor de finală


Miercuri, în meci contând pentru prima manșă a optimilor de finală ale Top Teams Cup la volei feminin, Știința Bacău a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-23), formația franceză USSP Albi.

Returul este programat pe 17 ianuarie în Franța

starsteel
10th January 2007, 21:23
Rezultate favorabile insa trebuie avut grija in retur scorurile sunt totusi echilibrate.....diferenta de puncte nu e semnificativa.

alex-hcm
11th January 2007, 00:42
Nu mai conteaza setaveraju si punctaju... chiar daca de exemplu pierdem cu 3-0 in Olanda.. se va juca un set decisiv pana la 25 pt deciderea echipei calificate.. Ne calificam fara set decisiv doar daca batem acolo.. altfel se va juca setul de departajare. S-a schimbat regulamentu incepand cu acest sezon al cupelor europene la voley.

USSP Albi FAN
14th January 2007, 23:12
hello, I am French and I support USSPA Albi which will play the return match of TOP TEAMS CUP against Bacau on Wednesday January 17. Would somebody have pictures of the Bacau-usspa match?? I will send you the pictures of the return match.:D :D

Arnaud

USSP Albi FAN
18th January 2007, 23:20
the pictures of the return match
http://i10.servimg.com/u/10/00/26/21/img_1011.jpg
http://i10.servimg.com/u/10/00/26/21/img_1015.jpg
http://i10.servimg.com/u/10/00/26/21/img_1016.jpg
http://i10.servimg.com/u/10/00/26/21/img_1017.jpg

M1BEST2
19th January 2007, 10:55
hello, I am French and I support USSPA Albi which will play the return match of TOP TEAMS CUP against Bacau on Wednesday January 17. Would somebody have pictures of the Bacau-usspa match?? I will send you the pictures of the return match.:D :D

Arnaud

hello, Comment a joue Bacau en France?
Je n' ai pas des fotos!

starsteel
19th January 2007, 21:03
Tomis in sferturile Top Teams Cup

Echipa masculină de volei CVM Tomis Constanța s-a calificat în sferturile de finală ale competiției Top Teams Cup, după ce a învins echipa olandeză DOC Stap Orion Doetinchem, în deplasare, cu scorul de 3-1 (25-23, 26-24, 22-24, 25-17).
Tomis, care a obținut victoria în două ore fără zece minute, în fața a 1.000 de spectatori, se impusese și în tur cu același scor, 3-1.
În sferturile de finală, Tomis Constanța va întâlni formația slovenă Autocommerce Bled, primul joc urmând să aibă loc pe Litoral (30-31 ianuarie/1 februarie), iar manșa a doua în deplasare (6/7/8 februarie).

Stiinta in sferturile Top Teams Cup

Echipa feminină de volei Știința Bacău s-a calificat în sferturile de finală ale competiției Top Teams Cup, după ce a fost învinsă de formația franceză USSP Albi cu scorul de 3-2 (13-25, 23-25, 26-24, 25-23, 15-8).
Știința, învingătoare pe teren propriu cu 3-1, a câștigat primele două seturi la Albi, asigurându-și astfel calificarea, după care relaxarea a permis echipei gazdă să obțină un succes de palmares. Au asistat 1.000 de spectatori, iar meciul a durat 114 minute.
În sferturile TTC, Știința Bacău va avea ca adversară învingătoarea dintre CS Madeira (Portugalia) și PlantinaLonga Lichtenvoorde (Olanda). Meciurile vor avea loc pe 30-31 ianuarie/1 februarie, în deplasare, și pe 6/7/8 februarie la Bacău. Olandezele au câștigat cu 3-1 la Madeira.

OLS

starsteel
19th January 2007, 21:09
Unic Piatra Neamt castiga dramatic in Olanda

Formația feminină de volei Unic Piatra Neamț a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Cupei Confederației Europene la Volei (CEV), după ce a învins formația olandeză AMJV Amstelveen, cu scorul de 3-2 (20-25, 15-25, 25-20, 25-17, 19-17), în deplasare, în prima manșă a optimilor.
În fața a 500 de spectatori, jucătoarele de la Unic au remontat și și-au adjudecat victoria în două ore și două minute, după ce au cedat destul de clar primele două seturi. Partida a avut loc în tribunele sălii 'Emergohal'.
Voleibalistele de la Unic au început meciul mai timorat în condițiile în care nu știau nimic despre echipa olandeză. Nu același lucru se poate spune despre AMVJ Amstelveen, care avea toate meciurile disputate de Unic la turneul de la Piatra Neamț, în urmă cu o săptămână. Practic, meciurile au ajuns în posesia olandezelor cu ajutorul croatelor de la OK Sibenik, participante la turneul de la Piatra Neamț, care au dat filmările conaționalei lor Jelena Zivkovic, singura stranieră de la echipa olandeză.
În setul al treilea, la scorul de 8-6 pentru gazde, 'principalul' echipei din Piatra Neamț, Aurel Cazacu, a cerut timp de odihnă. După acest moment, Unic a reușit să obțină 5 puncte consecutiv, pe serviciul Angelicăi Chivorchian, iar de aici înainte meciul s-a schimbat. Unic a câștigat setul al treilea cu 25-20, iar setul patru cu 25-17
În setul decisiv, la scorul de 11-7 pentru echipa din Piatra Neamț, olandezele au revenit și s-a mers cap la cap până la scorul de 14-13. Unic a avut două mingi de meci nefructificate, după care a venit rândul olandezelor să servească pentru meci. În final, Unic a câștigat setul al cincilea cu 19-17.
'Calificarea s-a jucat aici, în Olanda, și felicit echipa pentru dăruirea din teren. Am bătut o echipă în care voleiul este la el acasă și mă bucur foarte mult pentru asta', a declarat președintele de onoare de la Unicului, Vasile Ouatu, care a promis că în returul de pe 24 ianuarie, de la ora 18,30, va fi din nou un show de zile mari.
'Am fost unul dintre puținii care au crezut că la 2-0 pentru olandeze putem reveni în joc. Nu mi-am pierdut speranța și după un început mai slab, fetele au început să răspundă la comenzi, iar finalul a fost unul care ne-a ținut cu sufletul la gură. Este o victorie de moral înaintea meciurilor din campionat', a subliniat tehnicianul Aurel Cazacu.
Echipa de baza a Unicului le-a avut în componență pe Liliana Bogendorfer, Angelica Chivorchian, Florentina Nedelcu (căpitan), Elena Zaharia, Alexandra Sobo, Alina Signeanu și Laura Mastahac (libero). Au mai jucat și celelalte patru jucătoare din lot, respectiv Dana Cocoș, Alina Iordache și Florina Chirilov.

starsteel
19th January 2007, 21:13
Galatenii privesc cu oarecare regret meciurile echipei Unic Piatra Neamt care in meciul decisiv pt. calificare in turneul final de anul trecut ne-au mancat cu arbitrii jucatoarele galatene neputand astfel participa in cupele europene pt. ca nu au castigat un singur set.....si cand te gandesti ca am condus cu intr-unul dintre cele 3 seturi pierdute cu 16-9. Incredibil!

starsteel
19th January 2007, 21:17
Nu mai conteaza setaveraju si punctaju... chiar daca de exemplu pierdem cu 3-0 in Olanda.. se va juca un set decisiv pana la 25 pt deciderea echipei calificate.. Ne calificam fara set decisiv doar daca batem acolo.. altfel se va juca setul de departajare. S-a schimbat regulamentu incepand cu acest sezon al cupelor europene la voley.
Era vorba de 3-1, atunci vedeam un rezultat sa zicem 4-1 sau in alta situatie 3-3? Asta pt. mine ar fi o premiera, era sa o traiesc anul trecut in returul meciului din Cupa Romaniei cu Dinamo .... nebunie totala!

starsteel
25th January 2007, 08:04
VOLEI Dinamo Bucuresti si Unic Piatra Neamt s-au calificat în sferturile Cupei CEV.

In faza urmatoare a Cupei CEV, bucurestencele si nemtencele vor avea o misiune dificila, adversare urmând a le fi Sirio Perugia (Italia), respectiv Universidad Burgos (Spania).

Pentru Dinamo, deplasarea în Ucraina n-a contrazis în niciun moment previziunile facute înca de acum o saptamâna. Victorioasa în fata suporterilor cu un sec 3:0 (17, 20, 15), echipa pregatita de Costinel Stan a tratat cu seriozitate si returul, astfel ca promovarea în sferturi s-a obtinut înca din primul set (25-19) al meciului gazduit de orasul Severodonec. Si, desi formatia ex-sovietica a egalat la unu, si pe fondul unei relaxari oarecum firesti în conditiile în care calificarea era deja obtinuta, în ultimele doua acte regula jocului a fost impusa tot de dinamoviste. Acestea au câstigat seturile trei si patru la aceeasi diferenta de scor (25-18), implicit întâlnirea (3:1).

Festival la Piatra-Neamt
In fata a 500 de spectatori, care au creat o atmosfera infernala, laudata si de oaspeti, Unic a stiut sa gestioneze finalurile de set, astfel ca meciul cu olandezele de la AMVJ Amstelveen s-a terminat cu un rezultat - 3:0 (22, 24, 21) - care întareste ideea ca victoria din tur (3:2) n-a fost întâmplatoare. Momentul psihologic al disputei s-a consumat în actul cu numarul 2, când vizitatoarele au condus cu 16-10. Pe fondul unui blocaj eficient al Alexandrei Sobo, Unic a revenit si a egalat la 21. AMVJ a avut minge de set la 24-22, însa aceeasi Sobo, secundata de Angelica Chivorchian, a facut punct dupa punct, astfel ca Unic s-a impus cu 26-24. “Este o calificare istorica pentru noi, însa obiectivul numarul unu ramâne campionatul. Duminica o întâlnim pe Dinamo, acasa, si trebuie neaparat sa câstigam”, a spus la final Vasile Ouatu, presedintele de onoare al echipei nemtene.

In sferturi, Unic Piatra va întâlni pe Universidad Burgos (Spania), care s-a impus cu 3:0 în sala elvetiencelor de la Zeiler Koniz. Dinamo va avea o misiune si mai dificila, adversara ei urmând a fi Sirio Perugia (Italia), care s-a impus cu 3:1 la Atena, în mansa întâi cu Penellinios (Grecia). Reprezentantele României vor disputa turul pe teren propriu la o data ce va fi stabilita ulterior, în intervalul 6-8 februarie.

georg40
25th January 2007, 17:19
Campioana masculina a Germaniei VfB Friedrichshafen a realizat calificarea in optimile de finala ale Ligii campionilor invingand pe teren propriu dupa un meci dramatic cu 3-2 echipa DHL Ostrava.
Stirea isi merita locul aici pentru ca echipa germana este antrenata de Stelian Moculescu.

starsteel
8th February 2007, 13:57
"DARZENIE “Veteranele” lui Dinamo, Daniela Minca (nr. 6) si Alida Cioroianu-Marcovici (nr. 5), blocheaza atacul lui Del Core. Ele s-au luptat de la egal la egal cu italiencele
CUPA CEV Dinamo a condus cu 2:0 pe Perugia, campioana Europei, însa a fost întrecuta în decisiv (13-15). Unic n-a avut nicio sansa (1:3) cu Burgos

Dinamo a dat senzatia ca poate sa o învinga pe detinatoarea Ligii Campionilor, însa adversarele ne-au “citit” jocul si s-au folosit de punctele noastre slabe.

“Este cel mai bun meci facut de o echipa feminina româneasca de volei în ultimii zece ani, de când RATB a ajuns în Final Four-ul Ligii”, a declarat dupa meci Marian Stefan, cel care se afla acum alaturi de Dinamo. Cu Daniela Minca (6 puncte) la pupitru, cu Alida Cioroianu-Marcovici (20 atacuri reusite), Claudia Cârstoiu (18), Albena Bozilova (11) si Anca Martin (7) în verva, bucurestencele au creat senzatie, câstigând primele doua seturi (25-18, 26-24) si dând senzatia ca se poate obtine un succes istoric. “La 2-0, italiencele au schimbat tactica si ne-au lovit acolo unde eram descoperiti”, a explicat ce a urmat Daniela Minca. Dinamo a cedat initiativa, iar Sirio a câstigat relativ usor urmatoarele doua acte (25-20, 25-16) si a egalat, pentru ca în decisiv tot experienta sa o ajute sa se impuna: 15-13.

Nici Unic n-a izbutit o victorie aseara, cedând cu 1:3 (-14, -17, 25, -17) în fata echipei spaniole Universidad Burgos. Evoluând în sala Ceahlaul, în fata a circa o mie de suporteri care au facut o atmosfera fantastica, nemtencele au cedat primele doua acte pentru ca, asa cum avea sa remarce antrenorul Aurel Cazacu la final, “noi am jucat practic fara aparare, în timp ce liberoul Ana Ramirez Loriguillo a recuperat multe mingi din linia a doua”. Câstigarea setului trei a dat sperante într-o revenire, însa din acel moment Silvia Fernandez a facut diferenta, Burgos detasându-se de la 16-13 la 20-13, iar apoi la 25-17.
Meciurile retur sunt programate pe 14 februarie."

starsteel
1st July 2007, 18:36
Intalnire crunta pt. "catelusele" dinamoviste....vor intalni in CEV Cup, primul meci afara pe 24/25 noiembrie iar returul in Bucuresti pe 1/2 decembrie campioana Romaniei, CSU METAL GALATI !


P.S. Dupa ce dinamovistele au fost "aranjate" de galatence in Cupa Romaniei si in Campionat, urmeaza ultima varianta........Cupele Europene! :lol: