PDA

View Full Version : Etapa a 22-a: F.C.Arges - C.F.R Cluj



Vulturul
24th April 2005, 10:19
Miercuri 27 aprilie 2005 ora 17.00, Telesport.
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
24th April 2005, 23:36
Argesul nu va avea probleme cu Clujul :evil: ...... Eu cred ca meciul se va termina 2-0 sau 3-0 :yeah: .....Orikum defensiva asezata f bine de Cartu nu va primi gol (doar dak nu se va trezi vreunu k preda sa dea pasa la adversar :rosu: ) Argesul nu are voie sa piarda nici un punct pe teren propriu ....... ne asteapta meciuri f grele akasa cu Dinamo Rapid shi Poli Timisoara, dar sper sa mai aducem puncte shi din deplasare, unde am dovedit k nu stim doar sa ne aparam ci sa si atacam (de vazut prima repriza a meciului Steaua-Fc Arges /hello ,dar shi meciurile cu Otelu, cu Timisoara, cu Craiova ) Concluzia este k Fc Arges nu se va impiedica de CFR Cluj..... :evil:

Tristan
25th April 2005, 11:07
La forma demonstrata de FC Arges in acest retur, CFR este victima sigura la Pitesti, mai ales ca ardelenii sunt departe de forma aratata in tur in deplasare. Va fi un meci disputat, dar sunt convins ca linia de mijloc a noastra va impune ritmul si va controla jocul cu autoritate. Pana acum in acest retur toate echipele au venit la Pitesti sa se baricadeze si sa inghete jocul, sperand la un 0-0. Sunt convins ca nici CFR nu va face exceptie, mai ales ca trebuie sa recupereze punctele cu Craiova. Dar mai sunt convins ca, la forma in care e, Tanasa nu poate sa aiba 2 etape consecutive in care sa nu marcheze.

roxana_cj
25th April 2005, 21:21
Sa castige cei mai buni!
Sa mor io daca ma intereseaza cine castiga atata timp cat arbitrajul e corect! Ca astia ne-au cam "tuns" in ultimul timp! Normal ca as vrea sa castige ai nostri! Si voi fi cu sufletul alaturi de baieti!
CFR ALE!

Tristan
26th April 2005, 00:23
Pe noi nu neaparat ca ne-au dezavantajat arbitrii, dar oricum nici nu ne-au fost prieteni returul asta. Asa cum am spus, voi sunteti departe de forma din tur, iar la noi nu mai este Moldovan /hello maestrul rezultatelor penibile acasa. Sper sa va placa Pitestiul, atat de mult cat imi place mie Clujul. :ok:

cokko20
26th April 2005, 06:21
nu o sa avem probleme cu ei ca dupa esecul cu steaua..... va batem cu 2-0. Sper ca Vintila sa apere in meciul asta. forza Viola

Am de dat si eu un :rosu: pt Preda cred ca il merita :ciocan:

Vintila super Vintila

Viola E Basta

Vulturul
26th April 2005, 09:04
Probleme pentru Cârţu
Bilaşco – suspendat, Dică – accidentat
Marius Bilaşco a primit sâmbătă, în meciul cu Steaua, al patrulea cartonaş galben din această ediţie de campionat, şi va lipsi de la partida de mâine cu CFR Cluj. Atacantul piteştean a încasat precedentele trei avertismente în meciurile din tur cu FC Farul, Poli Iaşi şi Rapid. Pentru prima oară de la venirea la FC Argeş, Cârţu va trebui să schimbe cuplul de atacanţi Tănasă – Bilaşco, cu care a început fiecare partidă din acest retur. O altă problemă a lui Cârţu vine de la Emil Dică, accidentat în partida cu Steaua. Dică a fost schimbat în minutul 83 după ce a fost victima unui atac dur al lui Bănel Nicoliţă la genunchiul piciorului drept.

Arbitrează Tudor
După „experimentul” nereuşit cu Vasile Bratu la un meci atât de important ca cel cu Steaua, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Crăciunescu, l-a delegat pe cel mai bun arbitru român la următorul meci al echipei FC Argeş, cel cu CFR Cluj. Alexandru Tudor va oficia meciul de mâine, care poate aduce echipa piteşteană pe unul dintre locurile apropiate de mijlocul clasamentului. Tudor a mai condus în acest campionat de două ori pe FC Argeş, dar niciodată în Trivale. Bucureşteanul a purtat noroc alb-violeţilor, care au scos un rezultat de egalitate la Iaşi şi au învins la Rm. Vâlcea pe Universitatea Craiova.
# Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti)
# Arbitri asistenţi: Nicolae Marodin şi Eduard Ungureanu (ambii din Bucureşti)
# Arbitru de rezervă:Adrian Stănescu (Bucureşti)
# Observatori: Florin Gâtejan şi Dan Petrescu (ambii din Bucureşti)


Sursa:Top

Tristan
26th April 2005, 13:19
Virus, convingerea ta are si o justificare asa, sau numai pur si simplu esti convins? :rolleyes: Poate nu ai vazut cum jucati in deplasare in acest retur. Sigur ca e dreptul tau sa speri, dar de la a spera la a fi convins... e un pas enorm pe care nu stiu daca jocul vostru, dar mai ales al nostru, te indreptatesc sa-l faci.

roxana_cj
26th April 2005, 18:52
roxana_cj! Daca si in meciul cu noi iti e frica de arbitraj, apoi iti e frica degeaba. : Mi-e frica de arbitraj la orice meci! Pentru ca in ultimele meciuri am fost furati cam ca in codru! In rest sa castige cei mai buni! Sper ca mai buni sa fie CFR-istii! :)

Clau_Man
26th April 2005, 19:07
Argesul va castiga daca nu va irosi ocaziile pe care si le va crea. Orice ar fi trebuie recunoscut faptul ca echipa joaca altceva de cand a venit domnul Cartu aici. Stau mai bine in tren isi creeaza destule ocazii de poarta totul e sa nu gresim nepermis de mult la finalizare. Sper ca Tanasa sa isi confirme forma buna aratata in acest retur si sa marcheze. De remarcat ca este primul meci in acest retur pe care Cartu este nevoit sa il abordezi cu un alt cuplu de atacanti deoarece Bilasco este suspendat.
Ultras Viola va fi in peluza si va purta echipa catre o noua victorie!!


VIOLA E BASTA !!!
/hello /hello /hello /hello /hello /hello

Tristan
26th April 2005, 21:04
Mi-e frica de arbitraj la orice meci! Pentru ca in ultimele meciuri am fost furati cam ca in codru! In rest sa castige cei mai buni! Sper ca mai buni sa fie CFR-istii! :)

Si eu sper sa castige cei mai buni si la final sa ne bucuram noi /hello Cu Steaua chiar meritam un egal, asa ca maine sigur ne vom razbuna. Poate debuteaza si Costescu la noi (Daca Bilasco e suspendat). Si cu furtul ca in codru fii serioasa ca Balaj v-a iertat sambata de 11 m clar. Daca tot e de arbitraje noi ar trebui sa ne plangem pentru ca la faza primului gol al Stelei au fost 2 infractiuni la care arbitrul a inchis ochii :ciocan:

Vulturul
27th April 2005, 11:20
Ca ardelenii
Încet, dar sigur
După 3-0 cu Politehnica Iaşi, jucătorii piteşteni au scăpat de complexul victoriei pe teren propriu, aşa că este de aşteptat ca în meciul de astăzi, cu CFR Cluj, să continue pe aceeaşi linie. Formaţia antrenată de Aurel Şunda a pierdut ultimele trei întâlniri în deplasare cu un scor general de 10-0, ceea ce demonstrează că forţa CFR-ului pe terenuri adverse a scăzut simţitor faţă de turul campionatului. O evenuală victorie a piteştenilor i-ar apropia pe aceştia la doar un punct de echipa ardeleană, pe care o va putea întrece în clasament peste o singură etapă. CFR Ecomax va primi sâmbătă vizita revelaţiei acestei ediţii de campionat, FC Farul Constanţa, pe stadionul din Gruia.
Probleme de efectiv
Pentru partida de azi, Sorin Cârţu va face numeroase modificări în formula de start a Argeşului. În primul rând, locul lui Preda în poartă va fi luat de Vintilă, după principiul „cine greşeşte - plăteşte”, de care Cârţu nu se va dezice niciodată. În apărare, vor lipsi sigur Şomcherechi şi Negoiţă, care nu sunt refăcuţi complet după accidentările suferite acum câteva săptămâni, iar Chiţa este incert, datorită unor probleme musculare. Nici la mijloc situaţia nu este roz: Danciu are entorsă, iar Dică este cu genunchiul umflat, iar în atac va absenta Marius Bilaşco, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. „Ne dorim cele trei puncte mai mult ca la orice partidă. Important este ca băieţii să aibă încredere în posibilităţile lor, să putem să rezolvăm meciul”.

FC Argeş – CFR Cluj
Stadion: „Nicolae Dobrin”. Ora: 17. În direct la Telesport
Formaţii probabile
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Marincău, Baicu – Prepeliţă, Danciu, Ad. Ionescu, M. Sava – C. Tănasă, Năstăsie. Antrenor: Sorin Cârţu
CFR CLUJ: Ţurcaş – Milosevic, Jula, Toma, Goşa – Dan, Mărginean, Oncică, Văsâie – Anca, Turcu. Antrenor: Aurel Şunda
Arbitri: Alexandru Tudor - Nicolae Marodin şi Eduard Ungureanu (toţi din Bucureşti)
Arbitru de rezervă: Adrian Stănescu (Bucureşti)
Observatori: Florin Gâtejan şi Dan Petrescu (ambii din Bucureşti)

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:22
Să nu ajutăm Clujul
Meciul cu CFR Cluj, din etapa a 22-a a Diviziei A, este unul foarte important pentru echipa piteşteană, şi Sorin Cârţu simte acest lucru. Oaspeţii de astăzi au început foarte prost returul, mai ales în meciurile din deplasare, unde au încasat 10 goluri fără ca să marcheze vreunul! Antrenorul Argeşului este speriat de faptul că elevii săi ar putea lua în glumă meciul cu ardelenii, care deţin însă un potenţial destul de mare. „Au acumulat patru puncte în şase partide, ceea ce este foarte puţin faţă de ce au arătat în turul campionatului. Bine, poate că şi entuziasmul caracteristic unei echipe ce vine din Divizia B să-i fi ajutat să urce în clasament, dar sunt sceptic că asta de acum este valoarea echipei. CFR are jucători buni, ca Anca şi Turcu, ale căror prestaţii nu mai sunt la fel de bune, dar este posibil să-şi revină. Noi trebuie să fim pregătiţi, să nu-i ajutăm să îşi reintre în mână”, a declarat Cârţu despre meciul cu formaţia antrenată de Aurel Şunda.
Mari incertitudini
Problemele lui Cârţu în ceea ce priveşte meciul cu CFR Cluj au apărut imediat după meciul cu Steaua, când Bilaşco a primit al patrulea cartonaş galben, şi va fi suspendat, iar Emil Dică, Ciprian Danciu şi Alin Chiţa au acuzat diverse accidentări. Dică a părăsit terenul pe targă, cu genunchiul umflat, Danciu are o entorsă şi calcă cu greutate, iar Chiţa a primit o lovitură „oarbă” în muşchi. Antrenorul Argeşului nu ştie care dintre aceşti jucători vor putea fi recuperaţi până la ora meciului, astfel că a programat un antrenament de intensitate redusă pentru ziua de azi, ca să vadă tonusul jucătorilor incerţi.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:23
Azi e ziua lui Marincău
Raul Marincău împlineşte în ziua meciului cu CFR Cluj vârsta de 24 de ani. Până acum, înaltul fundaş central al echipei FC Argeş a acumulat 51 de meciuri în Divizia A, şi are trei goluri la activ. Venirea lui Sorin Cârţu la FC Argeş a salvat cariera lui Marincău, care fusese trecut pe linie moartă de fostul antrenor, Ion Moldovan. Comisarul îi retrăsese încrederea după numeroasele gafe decisive făcute de Raul. În 2005 însă, Marincău este total schimbat în bine, el nelipsind din echipă decât la două meciuri, dar din raţionamente tactice. Se pare că sistemul de joc pe care Cârţu îl foloseşte, în care se pune accent pe rigurozitatea sistemului defensiv, îl avantajează pe Marincău. Noul antrenor i-a redus drastic din sarcinile ofensive pe care le avea, astfel că Marincău se poate concentra numai la jocul de apărare. De ziua lui, colegii vor să-i facă lui Marincău un cadou de trei puncte.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:25
Prepeliţă a obosit
Sorin Cârţu atrage atenţia că nu ar trebui să se mire nimeni dacă talentatul mijlocaş piteştean, Andrei Prepeliţă, va fi rezervă la unele meciuri, pentru că simte la acesta o avansată stare de oboseală. Cârţu spune că jucătorul său este un copil care s-a uzat pe moment pentru că s-a tras prea mult de el, şi exclude din start ideea că Prepeliţă a făcut un joc mai slab cu Steaua pentru că ar urma să se ducă în Ghencea, aşa cum a insinuat chiar Gigi Beali, ci pentru că a ajuns într-o anumită stare de uzură. „Pe Prepeliţă l-am scos în minutul 67 pentru că obosise, şi am vrut să vin cu forţe proaspete de la Dobre. Făcuse o partidă bună în prima repriză, şi l-am întrebat cu cinci minute înainte dacă mai poate. Mi-a zis să-l mai las maxim zece minute, şi exact asta am făcut. Ce, noi ascultăm ce zice Becali?”.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:27
# Costescu poate debuta. Venit la FC Argeş cu două zile înaintea meciului cu Steaua, atacantul Daniel Costescu poate debuta în tricoul alb-violet chiar la meciul cu CFR Cluj. Sorin Cârţu l-a introdus în lista celor 18 jucători pe care contează, şi este dispus să-l bage în teren pentru maxim o jumătate de oră.
# Ionescu este forţat. Adrian Ionescu, mijlocaşul de 19 ani al echipei FC Argeş, este jucătorul în care Sorin Cârţu şi-a pus mare încredere. Din păcate, antrenorul Argeşului este nemulţumit de randamentul jucătorului său, căruia îi prevede un viitor mare, dacă va trage mai mult de el, şi va fi mai concentrat la meciurile oficiale.
# Înlocuitori. Absenţa lui Bilaşco îi crează cele mai mari probleme lui Sorin Cârţu, pentru care atacantul suspendat reprezintă un pilon de bază. Mare parte din strategia de atac a tehnicianului oltean este bazată pe randamentul lui Bilaşco, şi acesta va fi greu de înlocuit. Variantele lui Cârţu sunt Cosmin Năstăsie şi Bogdan Vrăjitoarea.
# Incertitudini pentru Cotroceni. Meciul de sâmbătă al Argeşului, programat la ora 19:15, este posibil să fie devansat. Ambele echipe au făcut întâmpinări pe lângă Liga Profesionistă de Fotbal pentru a partida la o oră mai rezonabilă, ţinând cont că la puţin timp de la terminarea meciului va fi Învierea Domnului. Pentru aceleaşi considerente, întâlnirea dintre FCM Bacău şi Univ. Craiova din aceeaşi etapă, a fost mutat la ora 13.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:28
Credit pentru Şunda
În ciuda rezultatelor slabe din acest retur, mai ales în deplasare, conducerea clubului CFR Cluj i-a dat credit în continuare antrenorului Aurel Şunda. Acesta nu a fost găsit responsabil de rezultatele nesatisfăctoare, ci jucătorii, unii dintre ei primind avertismente. Alickovic, Georgievski şi Vintilă nu au fost incluşi în lotul cu care s-a abordat etapa trecută, din pricina vieţii nesportive şi a randamentului slab de la antrenamente. Interesant este că Aurel Şunda are un adevărat complex în faţa echipei FC Argeş, pe care nu a reuşit s-o învingă în ultimii ani, în ciuda faptului că a antrenat pe Apulum Alba Iulia sau CFR Cluj.

Echipa străinilor
CFR Ecomax Cluj este echipa cu cei mai mulţi jucători străini din campionatul românesc. Până acum o săptămână, formaţia pregătită de Aurel Şunda avea în componenţă pe Fahrudin Alickovic (bosniac), Slavco Georgievski (macedonean), Vitali Balitski (ucrainian), Svetozar Mijin, Sead Bruncevic şi Sead Kolasinac (sârbi). Înaintea meciului cu Universitatea Craiova, CFR-ul a transferat alţi doi sârbi, pe Zoran Milosevic şi Djordje Vlajic, care au şi jucat împotriva echipei antrenate de Marian Bondrea. În turul campionatului, Şunda l-a mai avut sub comandă şi pe Jaime Ruiz (Venezuela).
Kolasinac n-a mai revenit
În meciul tur, disputat în cartierul clujean Gruia, Marius Radu a avut o intervenţie dură, dar în limita regulamentului, la sârbul Sead Kolasinac. Acesta s-a prăbuşit de durere şi a fost scos pe targă cu diagnosticul dublă fractură de tibie şi peroneu, cu fragmente ale oaselor. În vârstă de 32 de ani, vârful CFR-ului nu a revenit pe gazon nici acum, rămânând cu doar patru prezenţe în Divizia A. Pentru intervenţia din minutul 26, Marius Radu nu a primit nici măcar cartonaşul roşu.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:30
Comuniştii au schimbat un rezultat din pix
CFR Cluj a bătut la Piteşti cu 2-1, dar a pierdut cu 3-0
În urmă cu 31 de ani, pe 26 mai 1974, cele două echipe au avut parte de o întâlnire care s-a lăsat cu scântei, şi cu prelungiri. În ediţia de campionat 1973-1974, echipa CFR Cluj se afla într-o situaţie delicată în campionat, cu patru etape înainte de final, şi a venit la Piteşti hotărâtă să câştige. Piteştenii, care nu aveau nimic de pierdut, au abordat întâlnirea liniştiţi şi, prin jocul lor, au dat posibilitatea clujenilor să câştige cu 2-1. La câteva zile de la terminarea partidei, Federaţia Română de Fotbal a luat decizia de a da meci câştigat cu 3-0 la „masa verde” piteştenilor, pe motiv că meciul ar fi fost aranjat. Niciuna dintre echipe nu a primit alt avertisment, suspendare sau amendă, pentru a nu apărea la iveală şi alte nereguli ce se petreceau în acei ani în fotbalul românesc. De asemenea, deşi s-a spus oficial că întâlnirea a fost aranjată, nici un jucător nu a suferit vreo măsură disciplinară, considerându-se că decizia de la „masa verde” a fost suficientă, şi că judeţeana de partid a intervenit prompt. CFR Cluj s-a salvat până la urmă de la retrogradare cu propriile puteri, învingând la Arad, dar două ediţii mai târziu a picat în „B” pentru 28 de ani.
Vasile Stan nu ştia de nici un aranjament
Actualul antrenor cu portarii la FC Argeş, Vasile Stan, este cel care apăra poarta echipei în acea perioadă. Nea Sile spune, după 31 de ani, că CFR ne-a bătut atunci „pe bune”, şi că nu ştie ca cineva să fi aranjat meciul. Astfel că, decizia de a câştiga meciul cu 3-0, a venit ca o mare surpriză şi pentru el. Interesant este că, în aceeaşi ediţie de campionat, FC Argeş a mai fost implicată într-un alt scandal de non-combat. În ultima etapă a campionatului, piteştenii au pierdut cu scorul de 7-0 în Şoseaua Ştefan cel Mare, exact diferenţa cu care Dinamo ar fi câştigat campionatul dacă Universitatea Craiova s-ar fi împiedicat la Ploieşti. Până la urmă, rezultatul nu i-a mai folosit lui Dinamo, astfel că şi acest eveniment a fost dat uitării repede de mai marii Federaţiei.


Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:33
Palmaresul întâlnirilor directe
FC Argeş a disputat, pe stadionul din Trivale, doar şapte meciuri împotriva echipei CFR Cluj. În primele patru meciuri, piteştenii s-au impus fără probleme, dar în ultimele trei întâlniri, oaspeţii s-au impus de fiecare dată. Palmaresul oficial nu este însă 4-3 pentru FC Argeş, ci 5-2, pentru că partida din 1974 a fost omologată cu scorul de 3-0 pentru gazde, după ce în teren se înregistrase rezultatul de 1-2.
# Ed. 1969-1970 – FC Argeş – CFR Cluj 3-0 (2-0)
# Ed. 1970-1971 – FC Argeş – CFR Cluj 4-1 (2-0)
# Ed. 1971-1972 – FC Argeş – CFR Cluj 2-1 (0-1)
# Ed. 1972-1973 – FC Argeş – CFR Cluj 3-2 (2-0)
# Ed. 1973-1974 – FC Argeş – CFR Cluj 1-2 (0-1)
# Ed. 1974-1975 – FC Argeş – CFR Cluj 1-2 (1-1)
# Ed. 1975-1976 – FC Argeş – CFR Cluj 0-2 (0-0)
# Palmaresul meciurilor din Trivale: 7 5 0 2 16- 8
# Palmaresul tuturor întâlnirilor: 15 6 2 7 21-15

Angelina Jolie
27th April 2005, 14:02
In tur ne-ati luat un punct. Dati-ni-l inapoi!!! :D
Vad din statistica asta ca ultimele 3 meciuri de la Pitesti le-am castigat, chiar daca unul l-am pierdut pana la urma. Poate dupa 29 de ani reluam sirul succeselor.

fcargesfan
27th April 2005, 15:39
O sa-i batem pe CFR.....sa facem uitata infrangerea din Ghencea...pacat...prima repriza a fost chiar buna pt noi .. dar cum luam un gol ...cadem psihic....nu avem puterea sa revenim, aici ar trebui sa lucreze Sorinaccio....oricum eu zic ca daca azi castigam mai facem un pas catre scaparea de la retrogradare... si sa dea Dumnezeu ca de la anul sa stopam ... sirul anilor (vreo 4 la numar daca tin eu bine minte) de cand ne zbatem acolo jos..... ce naiba e FC Arges pana la urma...echipa care l-a dat pe aproape cel mai bun jucator din lume......:)

Tristan
27th April 2005, 19:35
2-0 este un rezultat normal pentru ceea ce au aratat cele 2 echipe in retur. Ce gol a dat Dica!!!!!!!!!!!!!! Am vazut rezumatul la tv. A fost un sut de la 30 de metrii LA VINCLU Oricum noi jucam altceva decat in tur. CFR aveti grija ca o luati la vale si interesele pentru salvarea craiovei sunt destul de mari. Sa nu picati voi. Nu de alta dar as vrea sa vad si la toamna pe Argesul la Cluj :) .

esku
27th April 2005, 21:18
Bv baietzi /hello !!! Ce gol superb a dat Emil Dica!!! Din nou un joc bun prestat de echipa noastra! Se pare k ne-am revenit, dar ne asteapta meciuri foarte grele akasa cu Rapid, Dinamo, Timisoara, avem o deplasare foarte grea la National de unde speram sa scoatem macar un rezultat de egalitate. Sunt constient ca va fi f greu dar noi vom incerca. OLTENILOR.....LASATZI-L PE CARTZU LA PITESTI!!!!

Vulturul
27th April 2005, 22:02
Felicitari baieti...Se vede ca se poate..In sfarsit Cartu incepe sa-si impuna tactica.Sper intr-un joc bun la national si poate ne intoarcem si cu ceva puncte de acola...

E_C_D
28th April 2005, 07:30
bine argesu :)
aproape salvati dar atentie la meciurile cu dinamo si rapid
nu as vrea sa le pierdem inainte de a intra pe teren cum s-a mai intamplat
sorin cartu se vede ca e antrenor 12 puncte in 7 etape e ceva /hello .
cfr e adormita dupa tur si se vede ca nici bataia de la vecinii de oras nu i-a trezit

Vulturul
28th April 2005, 09:14
Victorie reconfortantă
A doua oară consecutiv, FC Argeş învinge pe teren propriu fără probleme, urcă pe locul al 11-lea şi scapă de grijile retrogradării, cu mult înainte ca acest sezon să ia sfârşit. Rezultatul meciului cu CFR Cluj a fost decis în doar trei minute, de două şuturi excelente ale lui Emil Dică şi Bogdan Vrăjitoarea, care au făcut inutile plonjoanele portarului Ştef. Sorin Cârţu jubilează din nou în Trivale, şi şi-a câştigat definitiv respectul fanilor piteşteni. Cu 27 de puncte la activ, FC Argeş se duce sâmbătă în Cotroceni pentru a-şi consolida şi mai mult poziţia în clasament.
Sorinaccio, antrenor italian
După marcarea celor două goluri, FC Argeş nu a mai forţat. Aşa se explică faptul că, în total, jucătorii piteşteni au şutat doar de cinci ori la poartă în tot meciul. Cârţu i-a invitat la joc cu bună ştiinţă pe clujeni, ştiind că forţa lor de atac a slăbit mult după ieşirile lui Anca şi Bruncevic. Sorinaccio s-a apărat exact cu cei trei fundaşi centrali, şi a preferat să îngheţe jocul, la fel ca marii antrenori din Serie A. 2-0 rezultat final, şi suporterii i-au dedicat această victorie lui Raul Marincău, sărbătoritul zilei, autorul unui joc exact şi eficient.

FC Argeş – CFR Cluj 2-0 (2-0)
E. Dică (30), Vrăjitoarea (32)
Stadion: „Nicolae Dobrin”. Spectatori: 1.500. Şuturi pe poartă: 4-2. Şuturi în afara porţii: 1-4. Cornere: 2-2. Ofsaiduri: 2-2. Cartonaşe galbene: 3-3
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Marincău, Baicu – Prepeliţă (68 R. Neagoe), Danciu, E. Dică (60 Dobre), M. Sava (78 Costescu) – C. Tănasă, Vrăjitoarea. Antrenor: Sorin Cârţu
CFR CLUJ: Ştef – Alickovic, Jula, Milosevic, D. Toma, Kiss – Oncică (50 Văsâie), Balitski, Vlajic – Anca (53 Tilinca), Bruncevic (67 Turcu). Antrenor: Aurel Şunda
Arbitri: Alexandru Tudor - Nicolae Marodin şi Eduard Ungureanu (toţi din Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Danciu, Costescu, Baicu – Alickovic, Vlajic, Jula

Faze de TOP:
# Min. 30 – 1-0 E. DICĂ. Şut senzaţional de la 30 de metri, Ştef nici nu clipeşte înainte ca mingea să scuture plasa
# Min. 32 – 2-0 VRĂJITOAREA. Vrăjitoarea şutează în diagonală din colţul careului de 16 metri, Ştef deviază puţin mingea, dar aceasta se loveşte de bară şi intră în poartă
# Min. 69 – Vrăjitoarea pleacă pe contraatac, şutează din alergare, dar Ştef respinge spectaculos în corner
# Min. 79 – Pivotare a lui Turcu în careul piteştean, şut pe centrul porţii, apără Vintilă


Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:17
Aşa cum a promis, Cârţu l-a păstrat pe bancă pe Preda, şi l-a reintrodus în poartă pe Vintilă. În linia de apărare, nici o schimbare de efectiv, doar una tactică: Chiţa l-a preluat în marcaj pe rapidul atacant Anca, după ce acesta s-a descotorosit de fundaşii centrali în primele minute ale meciului, producând prima ocazie a meciului. La mijloc, antrenorul Argeşului a mers pe aceeaşi linie, cu Prepeliţă, Dică, Danciu şi Sava, care s-a sudat în cele şase etape, în ciuda faptului că Danciu a avut o prestaţie mai slabă. Absenţa lui Bilaşco a fost suplinită cu Vrăjitoarea. Sorin Cârţu a renunţat pentru acest meci la mingiile aruncate pe „pivot”, şi a preferat să desfacă apărarea oaspete cu doi atacanţi rapizi, decizia sa fiind una inspirată.

Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:18
Cârţu s-a răstit la un spectator
# La final şi-a cerut scuze
La mijlocul reprizei secunde, în plină dominare teritorială a oaspeţilor, o persoană din apropierea tribunei oficiale a început să strige cu o voce răstită la Cârţu, cerându-i să-l introducă în teren şi pe Daniel Costescu. Plictisit de meciul care se desfăşura numai la mijlocul terenului, spectatorul a vrut să învioreze oarecum atmosfera, dar intervenţiile sale l-au supărat pe Sorin Cârţu, care a răbufnit destul de violent: „Mai lasă-mă mă în pace, nu înţelegi că nu pot să schimb acum? Ştiu eu ce fac…”! La câteva minute după acest incident, Costescu a intrat pe teren, spre bucuria fanului său de ocazie.
„Ştiu prea bine ce trebuie făcut”
La conferinţa de presă, Sorin Cârţu a ţinut să îi ceară scuze spectatorului la care s-a răstit, şi a explicat motivele pentru care în acel moment se afla într-o stare de irascibilitate. „Să mă lase pe mine să antrenez, nu-mi trebuie sfaturi. Eu îmi cer scuze pentru ieşirea nervoasă, dar în mintea mea căutam în acel moment o soluţie de ieşire dintr-o situaţie neprevăzută. Primele două schimbări pe care le plănuisem erau complet altele decât cele pe care le-am făcut. Costescu era chiar prima modificare pe care voiam s-o efectuez, dar Dică s-a accidentat, iar Prepeliţă mi-a cerut schimbare. În plus, mai erau vreo 2-3 jucători care „se cereau afară” singuri, din cauza prestaţiilor lor modeste”, a explicat Sorin Cârţu.

Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:24
Golazzo al lui Dică
# Mijlocaşul piteştean a marcat primul gol cu o superbă foglia-seca
Emil Dică a înscris în meciul cu CFR Cluj primul său gol în Divizia A, unde a strâns 35 de meciuri. Dică a ţinut să marcheze acest eveniment cu o reuşită extraordinară, un gol care se vede rar pe stadioanele de fotbal, o foglia-seca, cum spun comentatorii brazilieni. „Am primit o pasă în lateral de la un coleg, uite că nici nu mai ţin minte cine mi-a dat mingea, atât de concentrat am fost, şi am plesnit-o din prima. Norocul meu a fost că mingea a sărit puţin înainte de a o lovi eu, astfel a căpătat acea traiectorie care l-a păcălit pe portar”, a explicat Emil Dică faza primului său gol. Interesant este că mijlocaşul piteştean a înscris pentru prima dată în Divizia B tot un gol senzaţional, pe vremea când juca la Pandurii Tg. Jiu.
Dică s-a accidentat
Chiar dacă a marcat golul cu care a descătuşat echipa, şi a rupt jocul în favoarea sa, Emil Dică a fost criticat de antrenorul Sorin Cârţu. Acesta i-a reproşat jucătorului său uşurinţa cu care s-a reaccidentat. „Nu e posibil ca în prelungirile unei reprize, în care conduci cu 2-0, să mai bagi alunecare… Mai bine pasezi mingea, tragi de timp, faci orice altceva. În loc să vii la cabine cu moralul sus, tu ajungi accidentat…”, a răbufnit Cârţu. Dică s-a accidentat a doua oară consecutiv la genunchi, şi este din nou incert pentru viitoarea partidă.

Bilaşco a ştiut că va fi gol
Atacantul Marius Bilaşco a urmărit partida din tribună, fiind suspendat pentru meciul cu CFR Cluj. Bilaşco spune că a ştiut că Dică va trage în acea fază, deşi se afla destul de departe de poartă. „Îl ştiu că-i place să dea tare la poartă, şi când i-am văzut poziţia, am ştiut că va înscrie. Chiar i-am spus lui Ionuţ Boşneag, lângă care am stat, că va fi gol”, a comentat Bilaşco.


Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:29
Ziua debuturilor
Meciul Argeşului cu CFR Cluj a reprezentat prilejul înregistrării unor debuturi importante la FC Argeş: Emil Dică a marcat primul său gol în Divizia A, Bogdan Vrăjitoarea a dat primul gol pentru FC Argeş într-o partidă oficială, iar Daniel Costescu a debutat la FC Argeş, în minutul 78. În cele 12 minute în care s-a aflat pe teren, fostul vârf al Petrolului a făcut o preluare cu călcâiul extrem de pretenţioasă, care i-a ieşit perfect, iar în ultimele minute ale întâlnirii a primit un cartonaş galben pentru un atac întârziat.

Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:32
Marincău, La Mulţi Ani!
Suporterii echipei FC Argeş i-au făcut o primire excelentă lui Marincău, care în ziua meciului a împlinit 24 de ani. Fundaşul central care nu de mult era considerat un paria al echipei, a fost pentru o zi idol. Marincău a făcut un meci fără greşeală, a avut câteva intenţii de a pleca pe contraatac, aşa cum făcea pe vremea lui Ion Moldovan, dar s-a abţinut, rezumându-se doar la îndeplinirea sarcinilor din apărare. La finalul meciului, după ce întreaga echipă a salutat galeria, Ultras Viola l-a chemat în mod special pe Raul, pentru a-i cânta „La Mulţi Ani!”. Vădit emoţionat, Marincău a salutat publicul, şi cu lacrimi în ochi a trimis bezele galeriei care acum o jumătate de an îl contesta de la meci la meci.
Raul Marincău: „Sunt perspective de mai bine”
# Cum e sărbătoarea din acest an, mai frumoasă decât în precedenţii?- Din punctul meu de vedere pot spune că de fiecare dată m-am bucurat de ziua mea, mi se pare ceva normal. Acum, într-adevăr, sunt fericit din două motive: că am câştigat astăzi (n.r. - ieri), şi că am mai îmbătrânit cu un an.
# Nu eşti fericit că ai reintrat în graţiile suporterilor?
- Mie îmi place să cred că i-am avut alături de mine mereu, şi că nu au fost niciodată supăraţi pe mine. Au fost momente, e adevărat, când fanii se luau de toţi jucătorii, nu numai de mine. Ţin minte la un meci că aveam trei goluri avans, şi ei ne contestau pe toţi. Probabil că era atmosfera mai tensionată, acum este altceva.
# Cum ţi se pare noul FC Argeş?
- Mă bucur enorm că mergem mai bine, şi important este că sunt perspective şi de mai bine.
# De victoria cu CFR Cluj ce spui?
- A venit meritat, am forţat exact atât cât a trebuit. Am dat goluri în prima repriză, apoi am conservat rezultatul, am ţinut mai mult de minge, şi nu i-am permis adversarului să ne pună probleme. Vin alte meciuri solicitante, şi era normal să ne dozăm puţin efortul.

Sursa:Top

Vulturul
28th April 2005, 09:36
Lui Cârţu îi pare rău de spectacol
La interviul dat imediat după terminarea meciului, postului de televiziune Telesport, dar şi la conferinţa de presă, Sorin Cârţu şi-a cerut scuze spectatorilor şi telespectatorilor pentru faptul că a sacrificat jocul în favoarea rezultatului. Antrenorul Argeşului spune că cele 27 de puncte la care a ajuns acum FC Argeş trebuiau strânse cu o etapă în urmă, semn că echipa nu a realizat tot ceea ce şi-a propus.
Sorin Cârţu:
„M-au interesat numai punctele la acest meci, şi sunt mulţumit că le-am obţinut. Am avut parte de o repriză foarte bună, cu două goluri frumoase, dar şi o repriză a doua pe care trebuie s-o uităm cât putem de repede. Îmi cer scuze pentru jocul elevilor mei, dar am sacrificat spectacolul în dauna rezultatului. Sunt trei puncte mari, avem cam 10 puncte în plus faţăde echipele care retrogradează şi 12 puncte înaintea Craiovei, ceea ce zic eu că e foarte bine”.
Aurel Şunda:
„A fost un meci marcat de greşelile noastre personale, care au decis soarta învingătorului. Am început bine meciul, cu două ocazii din care puteam marca, dar la primul şut pe poartă am luat gol, fără nici o reacţie a portarului. Apoi, la câteva minute, faza s-a repetat. Degeaba am dominat repriza a doua, nu am mai reuşit să întoarcem rezultatul. Înregistrăm eşec după eşec în deplasare, măcar să ne luăm punctele de pe teren propriu ca să stăm liniştiţi până la finalul campionatului”.

Vulturul
28th April 2005, 09:37
Secretul titularizării lui Vrăjitoarea
Testul psihologic al lui Cârţu
Sorin Cârţu s-a gândit la o metodă ciudată de a alege titularul postului de atacant, lăsat vacant de Marius Bilaşco: le-a făcut un test lui Năstăsie şi Vrăjitoarea, principalii contracandidaţi. „Am stat de vorbă cu fiecare în parte, după care, pe nepregătite, le-am pus o întrebare directă: ’Tu dacă ai fi antrenor, pe cine ai băga în teren, pe Năstăsie sau Vrăjitoarea?’ Năstăsie mi-a răspuns direct, să-l bag pe el că nu ştiu ce face, în timp ce Vrăjitoarea a scăldat-o. Am stat şi am cântărit răspunsurile lor, şi l-am băgat în teren pe Vrăjitoarea, că mi s-a părut mai modest”, a explicat Cârţu. Antrenorul Argeşului a contat şi pe faptul că Vrăjitoarea a marcat în campionatul trecut 16 goluri, şi trebuia odată şi-odată să-şi revină.

Sursa:Top