PDA

View Full Version : Campionatul Mondial de Hockey pe gheatza, Austria 2005



Gabriel
21st April 2005, 09:54
Anul acesta campionatul mondial va fi gazduit de Austria, in orasele Viena si Innsbruck.

Perioada : 30 aprilie - 15 mai

Grupa A

Slovacia
Rusia
Austria
Bielarus

Grupa B

Canada
USA
Letonia
Slovenia

Grupa C

Suedia
Finlanda
Danemarka
Ukraina

Grupa D

Republica Ceha
Germania
Elvetia
Kazakstan

sickboy
23rd April 2005, 02:27
Canada,principala favorita mai au un loc liber in lot,poate il acorda lui Bertuzzi,desi sunt slabe sanse;au cel mai bun lot de la mondiale,chiar fara Iginla,Sakic,Lecavalier,Kariya,St.Louis sau MVP-ul din anul trecut Scott Niedermayer.
Americanii au o echipa tanara,talentata cu multi jucatori care au jucat tot sezonul in europa,vedeta echipei fiind Mike Modano...apararea e punctul slab al iancheilor.
Suedezii se prezinta fara cei mai buni jucatori ai lor,Forsberg,Naslund,Sundin si Lidstrom,dar poate asa au mai multe sanze la medalii.Si Finlanda are o echipa fara Selanne,Koivu,Lehtinen sau portarul lui Calgary Flames,Mika Kiprussoff,asa ca nu ii vad sa repete jocul bun de la World Cup.
Raman cehii cu o echipa solida ca intotdeauna,slovacii si ei cu echipa f. bune,desi lipseste uriasul Chara,iar la rusi se combina exparienta veteranilor(Iasin,Kovalev,Kasparaitis) cu valul nou de tineri talentati(Pavel Datsyuk,Alexander Ovechkin,Ilya Kovalchuk).

Pentru Gabreil in special,un clip cu evenimente dintr-un meci Canada-Cehia,meci pe care l-am vazut live pe Eurosport...Click Here (http://rapidshare.de/files/1389034/WHC_97_Canada_vs_Cehia.wmv.html)

myself
23rd April 2005, 13:12
Pentru Gabreil in special,un clip cu evenimente dintr-un meci Canada-Cehia,meci pe care l-am vazut live pe Eurosport...Click Here (http://rapidshare.de/files/1389034/WHC_97_Canada_vs_Cehia.wmv.html)


Huo la antrenorul Cehilor care vroia sa ii scoata pe fetele de pe gheata...LOL

Gabriel
23rd April 2005, 22:28
marfa filmu :D

sickboy, dar de ce nu vin echipele cu cei mai buni jucatori...tinand cont de faptul ca NHL nu se desfasoara ?

sickboy
24th April 2005, 11:21
Din cauza lockout-ului,multi sunt nepregatiti,lipsiti de motivatie sau altii sunt accidentati,de ex. Forsberg.


OFFTOPIC...O compilatie cu cele mai tari goluri,tampoane,parade si batai din sezonul trecut,Click Here (http://rapidshare.de/files/1399498/best_of_2003-2004.wmv.html) :headbang:
Compilatia o pun inainte sa plec la servici... :evil:

uti2102
24th April 2005, 12:33
Asta e campionatul....Cupa mondiala cand a fost ?! Parca anul trecut, shi e din 2 in 2 sau din 4 in 4 ?! Oricum, la Cupa vin toate vedetele...

Gabriel
26th April 2005, 21:31
Am vorbit cu domnii de la TVR si am aflat ca se vor transmite live 7 meciuri : 2 meciuri din faza a doua a grupelor, 2 sferturi, semifinalele si finala mare.

e bine :ok:

Gabriel
30th April 2005, 12:14
Un comentariu foarte interesant, aparut pe siteul campionatului, ce face referire la noua rivalitate din hochey : Republica Ceha vs. Canada...
Merita citit !

What is the hottest rivalry in international hockey?

The Czech Republic versus Russia? Canada versus USA?

Nope. In the last ten years, an even hotter and more prestigious rivalry has emerged.

It’s the Czech Republic versus Canada. By far. This rivalry is so hot that the Czechs did not play Jaromir Jagr on Thursday in their final exhibition against the Canadians.

Some of you are probably asking, "What the heck is this guy talking about?" But wait a moment. There's an understandable explanation.

This rivalry is quite new, but it's a logical one.

Both are powerful hockey countries, but dwarfed by real-world superpowers. The Canadians have had to sharpen their confidence versus the "Dollar Titans: of the USA, and the Czechs over the years had a tough neighborhood in terms of political and social affairs with their Slavic brothers in Russia.

'This is what I'm talking about!'

In hockey, both developed a very strong hockey culture. The Czechs taught the Russians how to play the game in the late 40's and early 50's. The Canadiens, too, even before the Czechs knew what hockey is all about, taught the Americans to play the game. Philosophies of hockey are totally different in Canada and the Czech Republic, but both are successful.

To draw a soccer parallel, the Czechs are like the Italians of modern hockey: they are the masters of defensive tactics. They sharpened these over the years against the "Big Red Machine" of the Russians, and they have also been very successful against the heavy Canadian artillery. Think about the 1976 Canada Cup, when the Czechs had a 1-0 win over Canada. The Czechs had and still have a very strong influence in terms of the development of European hockey. Especially in the youth programs, you will find a lot of Czech coaches. Their methods to train the young players are recognized as the best.

'No, this is what I'm talking about!'

And when it comes to defending national pride, the Czech coaches stick together to work out the best strategy, to put together all the information needed, just as the Canadians do.

For both hockey nations pride means the essence of their work ethic in hockey. The pride of having a competitive national team is important for the entire nation. In this matter, Czechs and Canadians are pretty much similar.

Thanks to their long and strong tradition, the Czechs think they are able to rule the world of hockey. And as we know, they often have, winning the world title 10 out of a possible 68 times.

But of course, the Canadians think the same way. What the Americans are in economy and military power the Canadians are in hockey, winning the world title 23 times in 58 appearances. They were and still now are back as rulers of the world.

Admittedly, Canadian pride is sometimes hurt because American money rules their national game and therefore their national identity. But nothing can match a Canadian's love for hockey.

But there's only room for one country to be "on top of the world." So when the representatives of two hockey cultures think their place is on top of the world--and have the gold medals to back it up--the result is the hottest rivalry in the world of hockey.

sickboy
2nd May 2005, 17:04
Gabriel,sti cumva ce meciuri din grupe se transmit la TVR,dupa mine as vrea sa vad Canada-USA si Finlanda-Suedia.

Guitz
3rd May 2005, 11:33
Stiam ca se vor transmite meciuri dupa prima faza a grupelor...dar care cum si ce...nu stiu...

sickboy
3rd May 2005, 22:46
Asa cred si eu,am vazut prog. tvr pe saptamana asta si nimic,mai mult ca sigur vor transmite din faza a II a grupelor.

Gabriel
5th May 2005, 11:29
Nu putem stii inca ce meciuri vor transmite. Dupa grupele astea de 4...se vor face 2 grupe de 6. De acolo vor incepe transmisiile.

Canada si USA se intalnesc in seara asta. Cine bate castiga grupa preliminara. La egalitate...castiga Canada ca are golaveraj mai bun.

Oricum...nimic special pana acum. Din 4 echipe ale grupei...3 merg mai departe. Sa vedem mai departe....

Dorin
5th May 2005, 21:25
Hello boys! Din tara europeana a hocheiului , Suedia, va salut din nou.
Grupele preliminare sint ca intotdeauna doar prilej de antrenament si de formare a echipelor. Cind jucatorii sint imprastiati prin toata lumea, asta e singurul prilej de omogenizare.Asa se explica de exemplu victoria de ieri a Suediei asupra Finlandei(5-1). Finlandezii sint de obicei mai tactici si isi aleg adversarii din meciurile care devin decisive.Asa ca deocamdata moment de studiu al echipelor , formulelor de atac si a indivizilor...
Dorin :yeah:

Gabriel
6th May 2005, 12:20
Dorine...dar Republica Ceha este tzara europeana a hockeyului :ok:

S-a ajuns in faza a doua a competitiei. Doua grupe de 6, din care se califica primele patru echipe.

Grupa E

Cehia
Rusia
Slovacia
Elvetia
Kazakstan
Bielorus

Grupa F

Suedia
Canada
Statele Unite
Finlanda
Letonia
Ukraina

Se pastreaza rezultatul echipelor ce au jucat intre ele in prima faza a competitiei. Astfel fiecare echipa are doua meciuri jucate.

Dorin
6th May 2005, 20:54
Dorine...dar Republica Ceha este tzara europeana a hockeyului :ok:



Depinde cum gandesti. Eu in primul rand ma refer la amploarea de masa a fenomenului hochei. Nr de practicanti,nr de patinuoare,interesul in presa , program la scoala etc. La performante si profesionisti mi-e greu sa fac o comparatie oricum.
Dorin :yeah:

sickboy
7th May 2005, 23:08
Luni,TVR2,17.15--(LIVE)Rusia-Kazakhstan
Marti,TVR2,00.50--(INREGISTRARE) Meciul Belarus-Cehia
Joi,TVR2,17.15--(LIVE)primul sfert de finala
Joi,TVR2,00.50--(INREGISTRARE)al treilea sfert

GoPens
12th May 2005, 20:11
USA is out! yeeeeeeeeeeeee

sickboy
12th May 2005, 20:57
Cehilor le-a trecut glontzu pe la ureche...la fel si canadienilor...

uti2102
12th May 2005, 22:55
Cehii au mai facut asha ceva shi la ultimul campionat european :D Oricum, Rucinsky l-a pacalit bine pe portar :D

Gabriel
13th May 2005, 11:54
Dorine...ce parere ai de semifinala Suedia-Cehia ? Pe cine vezi favorita ?

Dorin
13th May 2005, 13:47
Suedezii au un mic complex pentru cehi. Ultimul meci s-a terminat cu 1-6 . Acasa !
Acum Suedia joaca cu o echipa mai de rezerve. 22 de jucatori au zis nu la chemare. Echipa este mai omogena in schimb si foarte dornica de a demonstra ca sint buni.Si par a avea un foarte bun moral iar gandirea tactica pare foarte buna. Anul asta cred ca este anul Suediei. Pina la capat!
:yeah: Dorin

Mio
14th May 2005, 17:42
Se pare ca si Canada bate Rusia. In prima repriza e 2-0. Sa vedem...

GoPens
14th May 2005, 23:57
gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooool Czech Republic!!!!

3-2 in prelungiri.

Dorin
15th May 2005, 13:01
Si totusi Cehia.... Viena este pentru ei ca si cum ar juca acasa si au avut foarte buna sustinere.Sigur ca sint buni dar au si noroc. Suedia ar fi putut sa o faca dar n-a mers.Poate la anul. Macar sa-i bata si pe canadieni... :yeah: Dorin

sickboy
15th May 2005, 13:14
Tare de tot rusoaica blonda de la meciu' Canada- Rusia.A meritat sa vezi meciul doar pt. ea! :kiss:

GoPens
15th May 2005, 15:08
viitoarea nevasta alu fedorov :happy

Dorin
16th May 2005, 12:59
Bravo Cehia! Bravo Europa! :yeah: Dorin

Gabriel
16th May 2005, 13:57
Am fost plecat din Bucuresti pe timpul week-end-ului, dar am vazut live semifinala Cehia-Suedia si, evident, finala. Acum am ajuns si eu la net...si vreau sa va spun ca sunt foarte bucuros :ok:

Bravo Cehia ! Bravo Jaromir Jagr...care devine primul ceh cu cel putin o medalie de aur olimpica, o medalie de aur mondioala si un titlu NHL.


Si totusi Cehia.... Viena este pentru ei ca si cum ar juca acasa

nu. e mai bine ca acasa. sa ne aducem aminte ca la precedenta editie de mondial, organizata in Cehia, gazdele nu au luat nici o medalie !

--------

Campionatul mondial din 2006 va fi organizat de Letonia ! :ok: