PDA

View Full Version : Jazz anyone ?



Ady
10th December 2006, 14:45
Stiu ca nu este foarte po****r in ultima vreme genul asta de muzica, mai ales printre cei de varsta mea, dar mi-e imposibil sa cred ca nu este nimeni pe OLS care sa asculte ...
So ... ce ascultati, cine va place mai mult, de ce ... etc, you know the drill ... :)

r0bby
10th December 2006, 19:08
genul preferat reggae urmat de jazz..."one good thing about music, when it hits you fell no pain => so hit me with music"


Deci nu esti singurul....si cred ca mai sunt oameni ce asculta jazz!:ok:

Ady
10th December 2006, 19:23
am vazut aici :http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=42323
ca sunt mai multi, poate isi fac curaj :)

noir_desir
10th December 2006, 22:46
Duke Ellington, John Coltrane, Louis Armstrong... Nu sunt un "fin cunoscator" al genului, ci doar mai ascult din cand in cand ce imi mai cade prin mana...

Ady
10th December 2006, 22:54
mie imi plac f mult ray charles si ella fitzgerald si mai nou diana krall
de cateva zile tot caut ultimul album al dianei krall si nu il gasesc ...
in schimb am gasit niste melodii de sezon foarte frumos cantate de ella fitzgerald :)

luis armstrong imi place si el foarte mult, chair consider melodia "what a wonderful world" una din cele mai frumoase melodii compuse vreodata pe fata planetei asteia :)

luma
10th December 2006, 22:57
Ascult, uneori, Ella Fitzgerald si Louis Armstrong...dar nu cunosc foarte multe despre jazz.

luma
10th December 2006, 23:25
Ady, mie mi se pare ca sunt stiluri diferite, sau hai sa nu spun stiluri - s-ar putea sa existe mai multe stiluri - ci modalitati, viziuni diferite asupra jazzului. Adica exista un jazz clasic si un jazz modern. De unde am eu impresia asta? Exista o emisiune pe TVR1, printre putinele care-mi placeau si mie, se numea "Taverna". Si au fost invitati in emisiune, de-a lungul timpului, si cantareti de jazz. Intre ce ascult eu de obicei si ce am ascultat la ei...era un pic diferit, era alt sound.

Ady
10th December 2006, 23:32
kenny g mi se pare mie ca suna un pic altfel decat ... sa spunem ray charles, ella fitzgerald si duke erlington ... dar daca ne gandim si ray charles suna altfel decat nat king cole, pur si simplu pentru ca lumea avea deja un nat king si nu mai vroia inca unul ...

luma
10th December 2006, 23:43
Si Mozart e diferit de Beethoven dar tot clasici se numesc. Dar Gershwin e totusi eltceva...Dar "Rhapsody in blue" poate fi interpretata de orchestra simfonica si de jazz. Scuza-mi exprimarea cam...bruta :P dar, in afara de faptul ca-mi place muzica, nu am nicio tangenta.:)

Delia
11th December 2006, 00:06
Diana Krall si Norah Jones imi plac foarte mult. Pe prima am descoperit-o recent, datorita unui prieten meloman, pe Norah o stiu din filmul "Love actually", dansau un tip si o tipa pe o melodie de-a ei (Turn me on), mi-a placut la nebunie si m-am pus pe download. :D

Dintre clasici, ii prefer pe Louis Armstrong (am facut rost azi de niste colinde foarte faine, L. Armstrong and friends), Ella Fitzgerald, Glenn Miller, Charlie Parker, Duke Ellington, Stan Getz, Sarah Vaughan si multi altii... In general ascult tot felul de compilatii si selectii, mai rar fac rost de albume intregi si n-am pretentia ca ma pricep la muzica asta, dar ma relaxeaza si ma binedispune.

Ady, sa-ti zic ce am de la Diana Krall, poate te ajuta:
1. All for you - a dedication to the Nat King Cole Trio
2. Love scenes (1997)
3. Have yourself a merry little Christmas (1998)
4. The look of love (2001)
5. Christmas songs (2005)
6. Collaborations (2002)
7. Girl in the other room (2004)
8. Live in Paris
9. Only trust your heart
10. Stepping out
11. When I look in your eyes
12. From this moment on


Daca va plac Diana Krall si Norah Jones, v-o recomand si pe Madeleine Peyroux.

Ady
11th December 2006, 00:09
hai ca ma uit si iti spun in cateva minute ce imi lipseste ...
stiu sigur ca nu am from this moment on, ca de mult caut o melodie de pe el, din coloana sonora a filmului anything else (in care si apare ea) de unde am si aflat de ea :)

Ady
11th December 2006, 00:18
nu am Christmas songs, Collaborations si From this moment on
in schimb am in plus : Diana Krall - Live Jazz Festival, Montreal 2004
si Diana Krall - Cafe Concert (dar asta nu are decat 3 melodii)

Ady
11th December 2006, 17:09
le-am gasit /hello
am luat si Norah Jones, ascult in seara asta sa vad dc imi place :)

r0bby
11th December 2006, 19:07
La inceput credeam ca nu o sa comunice multi oameni pe acest thread insa vad ca sunt useri ce asculta jazz!Ca sa fiu on-topic..maia scult si eu din cand in cand jazz..cateva melodii mai vechi!

Ady
11th December 2006, 19:15
am ascultat pana acum Norah Jones ... ce nu-mi place e ca nu are trompete si saxofoane :P ... in rest sunt ok melodiile ... evident cel mai mult imi place un featuring cu ray charles al melodiei "Here we go again" :)

Ady
16th December 2006, 22:18
cluburi sau baruri de jazz prin Bucuresti stie cineva?

eu stiu de artjazzclub (http://www.artjazzclub.ro/) pe Bld. Nicolae Balcescu, chiar sunt curios daca mai sunt si altele ...

Crissa
17th December 2006, 00:08
Green Hours 22 Jazz Cafe... mi-a placut mie

Bumbescu
17th December 2006, 00:20
Mai sunt si altele, chiar daca nu dedicate exclusiv jazzului: in Laptarie mai sunt concerte( de ex duminica canta Johny Raducanu), la Big Mamoo iarasi.

jas2002ro
18th December 2006, 13:53
Sunt placut surprins sa vad ca lumea mai asculta si muzica buna :ok:
Ascult destul de mult jazz, dar nu ma pot considera un cunoscator. Recomand totusi greii: Miles Davis, Coltrane, Bill Evans, Stan Getz, Ben Webster, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, Thelonious Monk.

pinki
18th December 2006, 15:59
in green e foarte frumos :rasc:

whisper
18th December 2006, 20:54
Si eu mai ascult uneori:Louis Armstrong(What a wonderfull world e superba),Ray Charles(Hit the road Jack -mai ales).Si imi place si Nat King Cole dar nu stiui ca e jazz.:ras-plans:

Ady
18th December 2006, 21:26
Pai ray charles in tinerete canta cam in genul lui nat king, si cei de la casa de discuri au spus ca nu o sa aiba succes daca va continua asa si nu au vrut sa incheie un contract cu el. Dupa asta Ray si-a schimbat genul un pic si a facut o combinatie cu niste cantece bisericesti ... cel putin asa se intampla in "Ray", filmul cu biografia lui. Din cate am inteles filmul e destul de fidel realitatii ...

later edit:

@pink : in green ? :confused:

btw mi-ai adus aminte de Al Green, si el canta Soul si Gospel asemanator lui Ray si destul de frumos :)

pinki
18th December 2006, 21:46
green hours, green pt cunoscatori&prieteni :cool:

Ady
18th December 2006, 21:48
aha, eu primul lucru la care m-am gandit a fost al green :P

malexoid
23rd December 2006, 08:32
's-a ridicat' in ultima vreme o pushtoaica, o voce extrem de placuta, daca am inteles bine armeana ori georgiana (anyway, de undeva din zona) emigrata in vest...se numeste KATIE MELUA, canta un soi de jazz-blues, v-o recomand calduros!
are 2 albume : 2003 - Call of the Search si 2005 - Piece by Piece, de atatea stiu eu astea le si am si ascult cu mare placere...
Madeleine Peyroux - same...
dar astea pentru mine sunt doar un soi de relaxing intre hard&heavy.

pinki
23rd December 2006, 12:07
bleah katie melua, o adormita :rasc: nu cred ca poti sa scrii despre ea intr-un thread dedicat jazz-ului, serios :)

malexoid
23rd December 2006, 12:49
bleah katie melua, o adormita :rasc: nu cred ca poti sa scrii despre ea intr-un thread dedicat jazz-ului, serios :)

nu stiu exact la ce te gandesti cand folosesti: 'adormita', ori ce inseamna asta in limbajul unui jazzman autentic :P, eu am spus doar ca pentru un simplu simpatizant al genului, e binevenita...
uneori mai ascult Jaques Loussier, Paco de Lucia, Hershal...sper ca pentru astia nu trebuie sa imi fie rusine? :)

Ady
23rd December 2006, 12:53
hmmm le's google her ... n-am mai auzit de ea pana acum :P

later edit: cel putin e frumushica :P muzica vad mai tarziu cum e ca nu am chef sa o caut acum ... am auzit un fragment pe site-ul ei da' nu e de ajuns ca sa imi dau seama ...

malexoid
23rd December 2006, 13:16
hmmm le's google her ... n-am mai auzit de ea pana acum :P

later edit: cel putin e frumushica :P muzica vad mai tarziu cum e ca nu am chef sa o caut acum ... am auzit un fragment pe site-ul ei da' nu e de ajuns ca sa imi dau seama ...

nu mai cauta, deschide-tzi mailu'

pinki
23rd December 2006, 13:18
:happy ce s-a atacat timisoreanul :P

eu imi ziceam doar parerea, chiar nu cred ca poti sa o treci pe miss la jazz :rasc:

Ady
23rd December 2006, 13:22
multam si aici malexoid ... i'll check her out ...:)

ce mi-a placut pana acum au fost niste versuri pe care le-am gasit pe google ... am vazut ca erau incorecte dpdv stiintific si s-a crizat nu stiu ce mare om de stiinta si a pus-o sa le schimbe :lol:

malexoid
23rd December 2006, 13:32
:happy ce s-a atacat timisoreanul :P

eu imi ziceam doar parerea, chiar nu cred ca poti sa o treci pe miss la jazz :rasc:

chiar nu e un motiv sa "ma atac", nici macar sa ma contrazic pe tema asta...totusi as mere pana in "ascult acuma" sa itzi vad cateva posturi de acolo :happy
dar nu o fac, e o saptamana in care nu vreau sa imi fac sange rau :)

pinki
23rd December 2006, 13:34
cauta :P n-am nimic de ascuns :P

malexoid
23rd December 2006, 13:40
cauta :P n-am nimic de ascuns :P

nu ma duc (jur ca nu o fac!), tu in timp mi-ai devenit simpatica, as imbatrani cu catziva ani de dezamagire daca te-as vedea ca ascultzi *****feat**** in timp ce o declasifici pe Katie Melua...
ma abtin de la orice denumire de trupe, unii chiar s-ar simtzi ofensati. si aici intervina bancul acea arhicunoscut cu pianul...(referitor la gusturile omului)

pinki
23rd December 2006, 13:42
:happy :happy nu cred ca ai gasi :rasc:

oricum, mie miss adormita nu-mi place pt ca e prea adormita :rasc: adica un gen de "adormire" care nu prea are loc in muzica :rasc:

hai ca acum m-ai facut pe mine curioasa ce-am scris pe acolo, ma duc sa caut :happy :happy

malexoid
23rd December 2006, 13:55
Madeleine Peyroux e pe gustul tau? o gasesti mai...putin adormita?
Stilul e acelasi. Ori tocmai asta e problema lor: genul care il canta?

""" Pt moderatorii de aici: se pot posta linkuri pt download?

pinki
23rd December 2006, 14:00
de ea n-am auzit, dar daca e pe genul lui katie, nu-mi place :rasc:

da, cred ca da, robby nu se supara :rasc: nici platanu :)

malexoid
23rd December 2006, 14:05
de ea n-am auzit, dar daca e pe genul lui katie, nu-mi place :rasc:

da, cred ca da, robby nu se supara :rasc: nici platanu :)

ok...2006 Madeleine Peyroux (with William Galison) - Got You on My Mind
http://rapidshare.de/files/34007934/My_Mind.zip

fa-ti timp odata si ia asta...

Platanu
23rd December 2006, 14:08
De download poti posta.Doar sa nu faci reclama.

Delia
23rd December 2006, 14:15
Peyroux e o descoperire relativ recenta pentru mine. Insa una placuta, ce sa mai...
Eva Cassidy asculta cineva?

jas2002ro
23rd December 2006, 17:14
Daca tot e tolerat schimbul de linkuri pentru o cauza nobila, am sa recomand si eu unul din cele mai bune albume de jazz ale acestui an.
http://www3.hmv.co.uk/hmv/Large_Images/HMV/ACT90162.JPG
Esbjorn Svensson Trio - Tuesday Wonderland
http://dl27.rapidshare.de/files/36725010/207798429/ESTTW.rar
Password = purgatory

E.S.T. e o trupa suedeza de jazz si in opinia mea una din cele mai bune din ultimii ani.
Auditie placuta ;)

Bumbescu
23rd December 2006, 17:44
nu stiu exact la ce te gandesti cand folosesti: 'adormita', ori ce inseamna asta in limbajul unui jazzman autentic :P, eu am spus doar ca pentru un simplu simpatizant al genului, e binevenita...
uneori mai ascult Jaques Loussier, Paco de Lucia, Hershal...sper ca pentru astia nu trebuie sa imi fie rusine? :)

E misto Katie Melua si poate fi incadrata la jazz:)

Ha, ha , Pink se baga si la jazz:happy , mama mia la toate se pricepe

Eu sunt mai mult pe jazz rock: John Maclaughlin, Pat Metheny, dar mai ales, my number one Chick Coreea

Ady
23rd December 2006, 19:15
da, poate fi incadrad la jazz, este jazz-ul acela modern de care vorbea luma in prima pagina :)

jas2002ro
23rd December 2006, 21:17
da, poate fi incadrad la jazz, este jazz-ul acela modern de care vorbea luma in prima pagina :)
Ce canta Katie Melua e jazz/blues comercial. Notiunea de jazz modern e destul de relativa...acum 10 ani insemna o muzica experimentala complexa, iar acum inseamna orice chestie usor digerabila care e mai mult pop.

pinki
23rd December 2006, 22:04
uite, cineva care ma intelege :rasc: :ok:

malexoid
24th December 2006, 19:03
Peyroux e o descoperire relativ recenta pentru mine. Insa una placuta, ce sa mai...
Eva Cassidy asculta cineva?

o stiam doar din auzite...acuma ca ai amintit m-am dus sa vad ce si cum.
am gasit 2 albume, v-i le las si voua...dupa ce le voi asculta, revin cu eventuale aprecieri...:)

Eva Cassidy - Method Actor
http://rapidshare.com/files/2475443/EvaCMethodactor.zip
Eva Cassidy - American Tune
http://rapidshare.com/files/2180396/EvaCAmericanTune.zip

password pt amandoua: HaukeH

malexoid
24th December 2006, 20:02
re: am luat si ascultat 'American Tune'...hmm, e o muzica placuta dar greu clasificabila in gen.country-rock-pop-jazz-blues...cate putzin din fiecare, dar repet: placut!
e greu sa cataloghezi pe cineva in urma unui singur album, dar egal ce canta femeia asta, place!
mie cel putin...pink_me probabil ca din 'lesinata' si 'adormita' n-ar scoate-o! :)

Delia
24th December 2006, 20:48
Eu am ascultat cateva albume (Eva by heart, Imagine, Live at blues alley, Time after time, Method actor, No boundaries, Songbird...) si mi-a placut vocea ei; nu e in niciun caz preferata mea, dar merge! ;)

Si ca tot sunt la moda linkurile, sa-mpart si eu cu voi o melodie, una din preferatele mele de la Diana Krall:

http://rapidshare.com/files/8809236/03_-_Diana_Krall_-_Temptation.mp3
Auditie placuta! :)


A, si inca ceva! La clasificari nu ma pricep, ascult ce-mi pica la indemana si daca-mi place, asta e, poa' sa fie modern, comercial, jazz rock sau cu influente de blues sau latino, muzica buna sa fie, ca in fond asta conteaza.

malexoid
24th December 2006, 22:04
asta ascult acuma, si sincer imi amplifica bucuria si feeria craciunului...cu siguranta ca o stiti cu totii, v-o recomand calduros!!!
Norah Jones - Come Away With Me (album din 2002)

(coverurile erau prea mari, depasesc dimensiunea ceruta de OLS si mi-a fost lene sa le micsorez, dar le gasiti in folderul cu piesele)

http://rapidshare.com/files/3046968/_2002__Come_Away_With_Me.rar


mersi Delia! Craciun Fericit!!!

Ady
24th December 2006, 23:52
http://www.songlyricscollection.com/lyrics/d/diana-krall/have-yourself-a-merry-little-christmas/have-yourself-a-merry-little-christmas.jpg

http://rapidshare.com/files/8827359/1998_-_Have_Yourself_a_Merry_Little_Christmas.rar

Have Yourself a Merry Little Christmas :ok:

Bumbescu
26th December 2006, 15:31
Ce canta Katie Melua e jazz/blues comercial. Notiunea de jazz modern e destul de relativa...acum 10 ani insemna o muzica experimentala complexa, iar acum inseamna orice chestie usor digerabila care e mai mult pop.

Da, se poate spune si asa, mai ales ca uitandu-ma la ce considera multi jazz pe aici, intr-adevar acum x ani nici nu se punea problema a fi considerat jazz. Pe de alta parte e buna si o deschidere a jazz-ului catre un asa zis comercial, altfel ar esua intr-o muzica ascultata doar de bosorogi sau de de snobi(de fapt asa zisi snobi, pt ca si a fi snob e o arta) "pseudo cunoscatori", genul "azi in green hours, maine in bamboo":D

irinaidu
26th December 2006, 23:24
nu stiu daca stiu exact ce e jazz si ce nu. insa mi s-a intamplat si mie sa vad la "taverna" , ca tot pomenea luma, invitati ce cantau jazz si mi-a placut. hmm, oare de ce nu o mai fi emisiunea ??? daca jazz inseamna Miles Davis, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, Ray Charles, Duke Ellington , Chet Baker atunci sunt absolut indragostita. oricum o sa caut si tot ce am vazut pe aici vorbit de bine, poate mai invat ceva.

pinki
5th January 2007, 23:50
apropo, am uitat sa va zic de cea mai tare voce feminina ever: luiza zan :D

nu stiu daca ati auzit de ea, dar trebuie neaparat sa o ascultati. e the best :)

jas2002ro
6th January 2007, 16:50
apropo, am uitat sa va zic de cea mai tare voce feminina ever: luiza zan :D

nu stiu daca ati auzit de ea, dar trebuie neaparat sa o ascultati. e the best :)
N-am auzit, am cautat, am gasit, am ascultat...destul de mediocra si inflexibila pentru jazz. Oricum, la piesele pe care le-am ascultat, vocea era "sub efect" ceea ce personal ma deranjeaza...preferam o voce curata, neprocesata.

pinki
6th January 2007, 16:56
stai s-o asculti live, are o voce extraordinara si poate sa se joace cu ea in diverse tonalitati, eu live am auzit-o doar pana acum...

ps: mediocra si inflexibila???? :o: :o: :o:

Ady
6th January 2007, 17:30
niste mel live am ascultat si chiar venisem aici sa spun ca imi place mult :)

am auzit ca a mai fost la artjazzclub, de acum incolo stau cu geana pe site-ul lor poate o prind :)

pinki
6th January 2007, 17:34
si in amsterdam :)

bine, si mai apare la tot felul de evenimente electro :D

Ady
6th January 2007, 19:44
http://rapidshare.com/files/10520859/Luiza_Zan__2005__Live.rar.html

enjoy :ok:

jas2002ro
6th January 2007, 20:58
stai s-o asculti live, are o voce extraordinara si poate sa se joace cu ea in diverse tonalitati, eu live am auzit-o doar pana acum...

ps: mediocra si inflexibila???? :o: :o: :o:
Se prea poate...eu am ascultat 3 piese la intamplare de aici: http://www.vinul.ro/interviu_slang.html (josul paginii).
Pai dupa ce ascult toata ziua Billie Holiday e si firesc sa mi se para inflexibila pentru jazz.

LE: tocmai am verificat linkul lui Ady_Einstein si vocea pe Live suna cu totul altfel decat ce ascultasm eu anterior...deci merge, dar nu-i cea mai cea, ever for ever :P

Ady
6th January 2007, 23:28
Din 14 ianuarie, Luiza Zan Trio, revine la Amsterdam Cafe pe Lipscani! :)

pinki
7th January 2007, 14:09
pai asta ziceam si eu :P

Bumbescu
10th January 2007, 12:37
apropo, am uitat sa va zic de cea mai tare voce feminina ever: luiza zan :D

nu stiu daca ati auzit de ea, dar trebuie neaparat sa o ascultati. e the best :)

Ma chere, nu te mai entuziasma asa tare din prima, de la primul concert vazut:P
...si, e departe de a fi the best

pinki
10th January 2007, 19:25
care primu' concert???? :P

ba e ... the best!

Bumbescu
10th January 2007, 19:31
The best din....Drumul Taberei poate:cool:

Altele-s vocile de gagici in jazzul romanesc: Maria Raducanu(ea e pt mine the best), Teodora Enache, sau mamaia Anca Parghel; sau bunicile Aura Urziceanu sau Paunita Ionescu

pinki
10th January 2007, 19:35
oricum eu tot asta o sa cred indiferent ce zici tu :P

bai, sunt urate rau smiley-urile astea!!!!!

r0bby
22nd February 2007, 09:52
Jazz anyone?:D

Ess
23rd February 2007, 11:52
Coltrane, Charlie Parker,Chik Coreea, Raducanu...dar rar, f rar...:hmm:

Ady
20th October 2007, 00:24
ce chef de jazz m-a apucat in seara asta :) motiv pentru a resuscita thread-ul asta ...
btw, ce parere aveti despre melodiile lui ray cantate de gil dobrica?

2stupiddogs
7th June 2008, 12:47
Mai asculta/prefera cineva acest gen de muzica ori sunt singurul de pe acest site ? (hai sa adaugam si blues-ul....ala adevarat!)

Balaci
8th June 2008, 09:20
Eu am ascultat o vreme bossa nova. Nu e chiar jazz, e o combinatie intre jazz si muzica sud americana. Ca si cantareti: Stan Getz, Luiz Bonfa, Astrud Gilberto...

Ady
8th June 2008, 09:55
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=67345&highlight=jazz

am scormonit ceva dupa thread-ul asta ...
reusisem atunci sa creez ceva discutii pe tema asta, dar s-au stins repede :(

2stupiddogs
8th June 2008, 10:14
Scuze Ady,nu vazusem acel thread,daca vrei inchidem pe acesta.

Ady
8th June 2008, 10:49
nu e nevoie ... poate ca aici se va scrie mai mult :)

2stupiddogs
8th June 2008, 11:01
OK,cum vrei.
Anul trecut am reusit sa vad cateva concerte de exceptie : Jan Garbarek;Jean Luc Ponty;Paco de Lucia;Eberhard Weber,din punct de vedere al jazz-ului a fost un an de exceptie! In schimb am fost dezamagit ca Trilok Gurtu si-a anulat un concert in Timisoara (cam cu 10-12 zile inainte de eveniment).

Platanu
10th June 2008, 15:44
Le-am unit eu.
Ce ziceti de stilul "gipsy jazz"? http://www.youtube.com/watch?v=iPB0W9R3hHM

2stupiddogs
11th June 2008, 09:51
Buna treaba,platanule,chiar nu gasisem acest thd.
Ceva ce-i pe gustul meu..:D

http://www.youtube.com/watch?v=4kAOZfyqHSs
http://www.youtube.com/watch?v=IDMgBxHcM5M

Bumbescu
5th July 2008, 13:18
OK,cum vrei.
Anul trecut am reusit sa vad cateva concerte de exceptie : Jan Garbarek;Jean Luc Ponty;Paco de Lucia;Eberhard Weber,din punct de vedere al jazz-ului a fost un an de exceptie! In schimb am fost dezamagit ca Trilok Gurtu si-a anulat un concert in Timisoara (cam cu 10-12 zile inainte de eveniment).

Pe Paco de Lucia, daca intr-adevar l-ai vazut, l-ai vazut acum doi ani nu anul trecut.

2stupiddogs
21st July 2008, 23:47
Paco de Lucia a participat anul trecut ( 2007 ) la: http://www.last.fm/event/270328 !
Acum cateva ore m-am intors de la http://www.garana-jazz.ro/ ; o partipare extraordinara!

Platanu
31st December 2008, 14:01
Oscar Peterson,o legenda a jazzului

http://www.youtube.com/watch?v=lBIyri8E8II