PDA

View Full Version : Cotizatii de la Suporteri - O Alternativa Pentru Sustinerea Universitatii



musashi
19th April 2005, 02:23
Salut,

este numai o parere, nu stiu cum se poate pune in practica si cine o poate face. Dar, ar fi o solutie sa se vanda actiuni sau ceva de genul asta si sa sustina suporterii macar o parte din cheltuielile echipei.
Poate mai aveti si voi o parere despre asta sau citeste cineva care are instrumentele necesare pantru a face asta.

Pana atunci plangem.
Mereu cu inima langa Craiova

EDMOND_
19th April 2005, 21:38
musashi , este o idee care a mai fost discutata de comunitatea suporterilor olteni...insa este destul de problematic sa fie pusa in practica... trebuie timp si oameni care sa se implice ....

musashi
20th April 2005, 16:56
cred ca sunt ceva modele de cluburi din Europa care au cel putin o parte din actionari, suporteri. Daca nu ne salvam noi, nu ne salveaza nimeni...

bogho
20th April 2005, 17:02
Staicu a incercat ceva de genul asta inca din primul an de dupa preluarea echipei de la Staicu. exceptand actiunile cumparate de catre primarie, nu au prea venit bani in club, de pe celelalte actiuni care erau adresate suporterilor.

musashi
20th April 2005, 17:09
stii cumva ce s-a intamplat cu actiunile date suporterilor, au vre-o valoare in actele clubului?

bogho
20th April 2005, 17:18
din cate stiu eu, nici macar primaria nu mai stie pe unde sunt actiunile alea pe care le-au cumparat.

musashi
20th April 2005, 17:24
pacat ca a rasuflat asa usor o actiune care putea prinde. Dar nu este de mirare, tot ce intra pe mana lui Dinel are aceeiasi soarta, se pare.

bogho
20th April 2005, 17:39
pai cam asta e problema. ca Dinel a scot actiuni de vanzare la societatea care atunci controla clubul. insa apoi a creat vreo 5 societati pe actiuni, cu nume aproximativ semanatoare, si a pasat clubul intre societatile respective, incat nimeni, exceptand Dinel, nu mai stie ce e pe acolo. In toamna lui 2004 cei de la primarie chemasera o societade de audit din bucuresti, ca sa vada cum sta treaba cu actiunile lor de la club, cum sta clubul financiar, si alte asemenea lucruri. dupa catvea zile de cercetari, firma respectiva a reziliat contractul cu primaria, fiindca nu au vrut sa incerce sa descurce toate itele alea.

CoolRain
20th April 2005, 18:52
Sa vezi atunci ce scandaluri or sa iasa daca suporterii ar participa la finantarea echipei... Fiecare cotizant ar vrea sa faca echipa si sa puna antrenori, doar ar fi dreptul lor de finantishti. Eu propun ca viitorul presedinte al clubului sa fie ales prin tragerea la sorti dintre cei cu actiuni, ca la LOTO :D

EDMOND_
20th April 2005, 19:17
CoolRain, du-te mah si te plimba putin, ai inceput sa prinzi posturi straine...
Nu este problema ta...

bogho
20th April 2005, 19:35
ca sa se stranga bani de la suporteri ar trebui bagate abonamente pentru toti suporterii, nu doar abonamente de 500Euro la tribuna 0 si la oficiala.
si pretul biletelor ar trebui crescut, fiindca la 30.000 lei/bilet nu cred ca se acopera cine stie ce cheltuieli.

litza
21st April 2005, 01:34
Asa este,aici la Timisoara la fiecare meci,biletul la peluza e 70000 si e stadionul aproape plin.Asa se fac banii si asa i-si ajuta un suporter adevarat echipa!

EDMOND_
21st April 2005, 13:58
Litza, au fost si bilete mai scumpe, si suporterii au cumparat. sunt multe alte aspecte de care trebuie tinut cont intr-o astfel de discutie.

CoolRain, plimba-te frate singur, ca doar tu nu ai nici o treaba pe aici, doar asa , sa te bagi in seama... Litza este suporter al Craiovei, chiar daca sta acum in Timisoara...

dragosblue
21st April 2005, 18:54
pai cam asta e problema. ca Dinel a scot actiuni de vanzare la societatea care atunci controla clubul. insa apoi a creat vreo 5 societati pe actiuni, cu nume aproximativ semanatoare, si a pasat clubul intre societatile respective, incat nimeni, exceptand Dinel, nu mai stie ce e pe acolo. In toamna lui 2004 cei de la primarie chemasera o societade de audit din bucuresti, ca sa vada cum sta treaba cu actiunile lor de la club, cum sta clubul financiar, si alte asemenea lucruri. dupa catvea zile de cercetari, firma respectiva a reziliat contractul cu primaria, fiindca nu au vrut sa incerce sa descurce toate itele alea.

Aia cu auditul ar fi vrut sa vina si sa ia banii fara sa faca nimic, sau aproape nimic.
Iar, in plus, pe hotul de solomon nu-l pot crede.