PDA

View Full Version : Live Events



grig_jr
18th April 2005, 10:48
ma gandeam ca poate ar fi interesant sa impartasim impresii de la concerte la care am fost sau sa discutam despre evenimente care urmeaza sa fie.

STUDNET JUNK
o sa incep cu o cronica negativa la un eveniment care a avut loc in acest weekend la timisoara.

nu ma intrebati cum am ajuns prin parcul rozelor sambata seara unde era in plina defasurare concertul organizat cu ocazia Student Festului. pe scena: ARIA URBANA. niste brasoveni, probabil destul de simpatici dar fucked up in the head destul de tare. 3 tipi: unul in fata unui laptop (probabil ca apasa play - stop - next, dar parea foarte preocupat), unul la bass (daca tot aveau TOT pe laptop, el ce mai facea?) si VOCALUL ! si aici am vrut sa ajung. as putea spune chiar ca daca ii opreau microfonul suna chiar bine muzia. drum&base chiar funcky cateodata,... misto de tot,.... problema incepea cand isi deschidea ala gura. imi pare rau ca nu am gasit pe net versurile de la "melodiile" pe care le ragea. m-am imprasitat de ras. "audienta" nu prea baga de seama si m-am prins de ce cand am vazut in mijlocul fiecarui grup de 5-6 stivele de burger ! student fest, ce mama drecului ! sa nu va mai zic ca abia se tzinea pe picioare amicu,... nu stiu daca era de la alcool sau prafuri, dar se cam clatina copilu.
bun, sa zicem ca astia e inceparetzi si acuma se lanseaza si isi cauta identitatea artistica etc etc,... dar stati sa vedeti ce a urmat: ATRACTIA SERII, MEGA TRUPA DE ROCK ALTERNATIV (cica) - OMUL CU SOBOLANIIIIIIII !!!!!!!
okay, mi-am zis, uite ca nu am venit pana aici doar ca sa ma rad de junckie-s aia si vom asculta neste roace. IN MY DREAMS !!!!
solistul de la Omul cu Sobolani era mai praf decat anteriorul, l-a lasat vocea pe la mijlocul primei melodii. tobele erau infundate de parca batea ala de pe fundul Begai, basul era ca inexistent, chitara solo cred ca nu era conectata la insalatie ca ala se agita acolo, dar nu se auzea nimic, doar chiatara de armonie se auzea (armonie vorba vine). dar se auzea frate,.... peste toti si toate. in cuvinte mai putine recitalul Omul cu Sobolani s-a rezumat la : o toba infundata, o (1) chitara zdranganitoare si una bucata solist VARZA de beat. noroc ca au avut limita ora 11 (ca parcul se afla intr-o zona rezidentiala)
jose mi-a zis: "mah, eu chiar stiu cum suna melodiile lu' astia de pe cd. NU ASA"

vreau sa cred ca am fost la cateva concerte rock la viata mea si stiu cum ar trebui sa sune un concert rock. am crescut practic cu Cargo in concert (tzinand cont ca sunt din arad si aveau cantari acolo vara mai ca lunar), Iris, Compact, Night Loosers chiar si Vama Veche, Taxi si Holograf. am prins si un Bajaga la Festivaul Berii in 2001 parca (cel mai misto concert rock la care am fost vreodata) si Phoenix - tot la arad la aniversarea a 20 sau 25 de ani a trupei. am auzit chiar si trupe necunsoscute in concert si NU SUNAU ASA CUM AU SUNAT OMUL CU SOBOLANI !! multimea din fata mea era extaziata, dar m-am linistit cand am observat ca dansau exact la fel ca pe Aria Urbana - practic nu conta ce e, cat timp e galagie mare !

ati mai umblat in ultima vreme pe la cantari live ? cine suna bine ? chiar asa lipsa de profesionalism este peste tot la noi ?

gicu
18th April 2005, 11:10
Interesanta tema...

cine suna bine ? chiar asa lipsa de profesionalism este peste tot la noi ?Incearca Slayer :p Chiar si Soulfly ca nu-l lasa vocea pe Max asa usor. Sau, mai realistic...vezi ca vine Mustaine pe 15 Iunie :)

grig_jr
18th April 2005, 11:22
astia e hevi-metal ?

nu prea ma dau in vant dupa ei ! :D

gicu
18th April 2005, 18:41
nu draga, e MUZICA :)