PDA

View Full Version : Etapa a 21-a: Steaua - F.C. Arges



Vulturul
17th April 2005, 20:27
Sambata, 23 aprilie 2005: Steaua - FC Arges, ora 20:30, Antena 1
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
17th April 2005, 22:27
Se cunoaste stilul lui Sorinaccio! :happy Eu zic k Fc Arges va castiga cu 1-0 shi vor face un meci ultra-defensiv! :ok: Baietzii vor miza pe contraatac! Doar se stie k Argesul e nashul lu Steaua! :degete: :evil:

Steaua tu cu noi vei pierde
Si nu vom avea regrete …
C-ati bagat craiova-n B
Noi vom da petrecere-made by andreisf :ok: :evil:

Noi in Ghencea vom striga
Ultras Ultras Viola
Ca sa moara de oftica
Gigi, Zenga si cu Dica!!!-made by esku
:drak: :D

Vulturul
18th April 2005, 08:21
Meci greu...Steaua are prima sansa insa nu ar fi exclus sa se produca o mica surpriza,consider ca putem obtine un punct pe Ghencea.Timpul va decide ce se va intampla.

Vi3rme_X
18th April 2005, 14:42
Am vazut meciurile Stelei shi nu se poate spune k e in cea mai buna forma...mizez pe un X2...cred ca Argesu` va face un meci mare in Ghencea...

vladi
18th April 2005, 15:14
sper sa nu facem aceeasi figura ca in meciurile cu Dinamo....si sa avem arbitraj corect in Ghencea..ca Steaua trage "tare" la titlu anu' asta

Alex_Pit
18th April 2005, 15:23
F.C.Arges are toate sansele sa bata sambata in Ghencea Si Galeria Ultras-Viola v-a fii la inaltime Alex_Pit No.1

Vi3rme_X
18th April 2005, 15:33
Stelishtilor... meciul este deschis oricarui rezultat... Steaua nu este o echipa pe care nu poate fi invinsa acasa( a demonstrat`o Poli Iasi in tur cand a cashtigat cu 1-0 in Ghencea)..."Sa zica merci daca scapa cu 2-0." Adrian 23 nu`i chiar asha...ati batut pe Valencia shi acu` va credeti buricul pamantului... Nici un meci nu seamna cu altul... Forza Viola


VIOLA E BASTA

Clau_Man
18th April 2005, 20:53
Daca Steaua nu va reusi sa marcheze in prima repriza Argesul va scoate cu siguranta un rezultat bun in Ghencea. Ultras-Viola va fi in peluza si isi va sustine neconditionat echipa.
FORZA VIOLA

esku
18th April 2005, 21:09
Avetzi gura cam mare voi stelistii........va felicit pt performanta din cupele europene :ok: ,dar in retur pana akum nu atzi aratat nimik. Chiar daca atzi batut Dinamo si Craiova(la urma urmei lanterna rosie) atzi fakut poate cele mai slabe jocuri din acest campionat. Steaua nu a mai stralucit k in meciul cu Valencia! :rosu: Sper la un X in Ghencea dak nu se poate 2. :):):)

uti2102
18th April 2005, 21:13
Mda, de fapt suntem varza. Nu jucam nimic. Dar macar jucam pe bune.

esku
18th April 2005, 21:29
Adik Argesul nu joaca pe bune sau ce...........???? In afara de meciul cu Dinamo din Groapa, Argesul a jucat numai pe teren. Dak faceam blaturi poate eram shi noi mai sus shi nu ne mai gandeam la retrogradare. Dar Salomir, arbitru de casa al stelei, ce mai zice??? :rosu: :evil: Asa k ....... nu tzine.

Alex_Pit
18th April 2005, 22:03
De multe ori Argesu a pus probleme stelei chiar si la ei acasa asa ca se asteapta la x2

Neamtu
19th April 2005, 00:47
Adik Argesul nu joaca pe bune sau ce...........???? In afara de meciul cu Dinamo din Groapa, Argesul a jucat numai pe teren. Dak faceam blaturi poate eram shi noi mai sus shi nu ne mai gandeam la retrogradare. Dar Salomir, arbitru de casa al stelei, ce mai zice??? :rosu: :evil: Asa k ....... nu tzine.
In primul rand jumate din echipa voastra e a lui netoiu. Dupa pararea mea netoiu este raul fotbalului romanesc, e ca o tumoare care trebuie starpita. A distrus craiova, detine jucatori la mai multe cluburi prin care controleaza respectivele cluburi si eprieten cu craciunescu. Meciul din groapa din tur m-a dezgustat, si puteti sa jucati voi toate meciurile corect, ca tuturor o sa le ramana in minte prestatia aceea penibila.
Bine ca sunteti mandri ca ati facut un singur blat.... Sunteti la fel de penibili ca si prestatia echipei voastre in groapa

dlgicu
19th April 2005, 03:58
Alo, domnu' Neamtu, sa intelegem ca Steaua a castigat absolut toate meciurile de anul asta pe bune, nici o prietenie, nici o influenta, nimic? Asta ca sa nu mai vorbim ca suporterii stelisti de pe acest forum intr-un mare procentaj se lauda cu zecile de campionate castigate, unul mai curat decat altul.
Sunteti in aceeasi oala cu echipe precum FC Arges, Bacau, Bistrita, Craiova, Dinamo, National si tot asa pana la 16, si oala asta mare se numeste "Campionatul National de Fotbal, Divizia A". Faptul ca din 3 in 7 ani mai si castigati cateodata asa-zisa competitie nu va face mai curati, mai uscati, ba as zice ca din contra.

Threadul asta este despre meciul care vine, despre ce pregatesc antrenorii, ce asteptari au jucatorii etc. ca altfel daca o dam in diverse si ne numaram bubele din cap nu stiu daca mai terminam.
Din partea mea, am incredere totala in Cartu si mai vorbim despre meci cine, cum si cu ce jucatori au castigat.

Alex_Pit
19th April 2005, 07:10
Bah ce a fost a fost Steaua joaca poate cel mai prost sezon din viata lor si incearca sa arate lumii o alta fata in care ei nu fac blaturii .....dar se vede din avion ca astia din capitala numai gura e de ei Daia echipele din provincie fac asa zisele ,,surprize"si bate chiar in Bucurest Vom vedea cum se v-a desfasura meciu si cat de corect va fii arbitru si ar mai fii ceva ...daca ploua mai bine se joaca pe poligonul armatei ca arata de 10x mai bine decat "ARENA GHENCEA"
FORZZA VIOLA & Ultras-Viola

esku
19th April 2005, 11:23
In primul rand jumate din echipa voastra e a lui netoiu. Dupa pararea mea netoiu este raul fotbalului romanesc, e ca o tumoare care trebuie starpita. A distrus craiova, detine jucatori la mai multe cluburi prin care controleaza respectivele cluburi si eprieten cu craciunescu. Meciul din groapa din tur m-a dezgustat, si puteti sa jucati voi toate meciurile corect, ca tuturor o sa le ramana in minte prestatia aceea penibila.
Bine ca sunteti mandri ca ati facut un singur blat.... Sunteti la fel de penibili ca si prestatia echipei voastre in groapa

Nu ma mandresk k am fakut un singur blat, dar ce vrei sa zic k meciul acela s-a jucat pe teren??? :ciocan: Si orikum stai linistit pt k steaua se intrece in blaturi cu bistrita.....insa steaua stie cum sa le fak ....are experientza.....nu bate la ochi atunci cand steaua face blaturi. :rosu: :evil: :evil:

uti2102
19th April 2005, 12:24
Si orikum stai linistit pt k steaua se intrece in blaturi cu bistrita.....insa steaua stie cum sa le fak ....are experientza.....nu bate la ochi atunci cand steaua face blaturi. :rosu: :evil: :evil:
Corect, vezi meciurile cu Besiktas shi Valencia, sau infrangerea la limita cu Athletic de la Bilbao. Nu-i asha ca nu v-atzi dat seama ?! :ciocan:
Va rog io frumos, nu ne bagatzi in aceeashi mocirla cu voi !!! :mda:

esku
19th April 2005, 12:42
Corect, vezi meciurile cu Besiktas shi Valencia, sau infrangerea la limita cu Athletic de la Bilbao. Nu-i asha ca nu v-atzi dat seama ?! :ciocan:
Va rog io frumos, nu ne bagatzi in aceeashi mocirla cu voi !!! :mda:

Ce a fost a fost........bv voua, nu a zis nimeni de parcursul vostru fantastic in Uefa :ok: /hello :ok: , dar uita-te la meciul cu bistrita :rosu: care a fost blat 100%. Sau nu l-ai vazut? :evil: :drak: :evil:

suporterita
19th April 2005, 12:47
mai Eska tu confuzi diferenta de valoare cu blatul?da-mi citeva faze in care consideri ca Gloria ar fii dat impresia de noncombat.

uti2102
19th April 2005, 13:13
Domnul Escu nu shtie ca doar cu 3 zile inainte Gloria facuse un meci de tot kktu cu Natzional, in care evoluase mult mai prost decat cu noi. Dar mai shtii, poate a simtzit omul ceva suspect : Vasile Popa dadea in Ogararu decat sa dea in minge, Neshu ajungea nestingherit in careu, Iftodi batea lovitura libera perfect la vinclu, insa numai dupa ce ii transmisese lui Tudor unde o sa dea, iar Costin tragea in bara, dupa ce atashaze doi magnetzi, unul pe minge shi celalalt pe bara. Blat clar, ce sa mai discutam :evil:
Degeaba ne omoram vremea cu ei, nu vor sa intzeleaga ca noi nu ne permitem sa ne pacalim singuri. "Titlurile" interne valoreaza mult prea putzin in comparatzie cu faima europeana; iar daca am fura, ca altzii, n-am mai depashi primul tur al cupelor europene. Dar sa-i lasam, "e" frustratzi :D

esku
19th April 2005, 13:17
mai Eska tu confuzi diferenta de valoare cu blatul?da-mi citeva faze in care consideri ca Gloria ar fii dat impresia de noncombat.

Pai uite, daca ceri o faza... mie mi s-a parut faultul de penalty al lui Vasile Popa cam teatru... si nu vad mare diferenta intre cum a castigat Dinamo cu noi si cum a batut Steaua la Bistrita... in fine, ce conteaza e meciul care vine... A, si inca ceva: eu sunt esku, nu Eska de la Pro TV :rosu:


Domnul Escu nu shtie ca doar cu 3 zile inainte Gloria facuse un meci de tot kktu cu Natzional, in care evoluase mult mai prost decat cu noi.
Nici tu nu stii ca doar cu o sapt inainte de a minca bataia din Groapa facusem si noi un meci tot kam asa mizerabil cu Apulum acasa... :evil:

suporterita
19th April 2005, 13:23
chestia cu nonvaloarea campionatului ar trebui sa le-o aducem aminte mereu doar asa se potolesc.parca il vad pe Borcea: noi am luat tot si cupa si campionat ce le mai trebuie si cupe europene?

suporterita
19th April 2005, 13:34
cred ca la tine acolo unde esti tu Esku-le,este inca frig, mai stai putin la soare poate tii se coace si mintea.intentionat ti-am spus Eska, daca nu ai sesizat ironia care ti-a fost atribuita.uneori Andreea Eska da stiri fara acoperire reala.

ultravioletcanada
19th April 2005, 15:52
ptiu drace, ia uite unde statea ironia fina. mai cupa campionilor, in primul rind foloseste butonul edit, nu merg 2 post-uri la rind. :D
in al doilea rind, nu va mai dati atit de "alway's", adica, curati si uscati, ca nu sinteti. clar, mai aveti pina la nivelul lui borcica, dar nici departe nu sinteti. si asta inca de pe vremea cind aveati 80 de meciuri fara infringere, parca. de, voi nu aveati voie sa pierdeti, asa ca "hai cu totii sa ajutam stielutza sa realizeze noi recorduri". ia te rog meciurile directe din ultimii 10 ani dintre cele 2 echipe, si poate vei reusi sa tragi niste concluzii.

Vi3rme_X
19th April 2005, 16:06
Stelishtilor...poate ca atzi uitat ca Fc Arges va pus mereu probleme in meciurile directe...v`am shi umilit cu 4-0 la Pitesti acu` cativa ani...sau atzi uitat?!

uti2102
19th April 2005, 16:12
Eshti bolnav de sindromul comunishtilor. Or mai fi ei printre noi, da' nu mai e nici Ceaushescu shi nici Valentin. Asha ca scuteshte-ma cu cele 80 de meciuri fara infrangere de pe vremea comunishtilor. Te doare ca Steaua a ramas cea mai tare ?! Cam da! :drak:

PS : cred k e minoritate numeroasa de turci prin Piteshti; se pare ca nu intzeleg ca numele de Dinamo nu are ce cauta langa Steaua! Dak tot ii iubesc atat de mult pe catzei, sa revina la titulatura de Dinamo Piteshti shi sa ne mai slabeasca cu asemanarile Dinamo-Steaua. NU EXISTA NICI UNA! (cel mai bun motiv e acel 0-4 de la Piteshti...pe catzei de cand nu i-atzi mai batut asha ?!)Asta pentru aia care traiesc in prezent, nu pentru frustratzii din epoca comunista. Pentru aia se pot gasi destule asemanari.

ultravioletcanada
19th April 2005, 16:28
te cam doare, nu? cind vi se amintesc si magariile voastre, nu numai ale altora.
cind de fapt realizati ca nu sinteti atit de departe de catzei, doar ca voi lucrati ceva mai "subtil".
io sint de acord sa revenim la titulatura de dinamo pitesti, daca voi, impreuna cu catzeii va duceti in judeteana, si o luati de acolo la promovari.
singurele echipe infiintate direct in divizia A :degete: stielutza si catzelushii :ciocan:

Neamtu
19th April 2005, 17:19
Nu va inteleg ma pitestenilor de ce insistati atat cu gloria asta care oricum nu are ce cauta in prima divizie.
Cat despre meciul cu Steaua, lasati-o draq de treaba, doar nu e bistrita mai buna ca noi. Gigi si-a batut joc de horoba o saptamana intreaga si aia ne dadeau meciul? Sau poate a fost o strategie bine pusa la punct care sa acopere blatul secolului, meciul pe care Steaua nu putea sa-l castige decat aranjat :jerk:
Treziti-va, ati vazut un meci care vi s-a parut suspect si ati vorbit despre el mai mult decat despre toate blaturile lu dinamo la un loc. :rosu:

uti2102
19th April 2005, 18:14
Ultravioletule, eshti frustrat rau se pare !!! :happy Mesajul tau anterior o sa-l inramez. E dureros de dulce ! Te compatimesc !

andreisf
19th April 2005, 18:43
Se stie cine va marca
Bila,Tase si Sava
Sambata batem in ghencea
FC Arges face legea



FORZA-VIOLA


/hello :yeah: :drak: :degete: :ok: :evil:

uti2102
19th April 2005, 18:57
Uite vezi, asta suporter ! Deci se poate domne'. Bunul simtz, creativitatea, pasiunea...nu-s chiar pe cale de disparitzie!

andreisf
19th April 2005, 19:14
Uite vezi, asta suporter ! Deci se poate domne'. Bunul simtz, creativitatea, pasiunea...nu-s chiar pe cale de disparitzie!


Nu stiu frate ce crezi tu
Dar va bate Argesu' :rosu:
Dominam si dominam
Pe echipa-ncurajam



FORZA-VIOLA



/hello :yeah: :drak: :degete: :D

Alex_Pit
19th April 2005, 19:47
Ceausescu nu mai e ,
Nu mai e beleaua,
Ca sa mai castige iar,
Campionatu STEAUA



/hello
Forzza Viola & Ultras-Viola /hello

ultravioletcanada
19th April 2005, 21:03
Ultravioletule, eshti frustrat rau se pare !!! :happy Mesajul tau anterior o sa-l inramez. E dureros de dulce ! Te compatimesc !
asa e mai popica, daca tu consideri adevarul frustrare :P
sa-ti inramezi si carnetul de note dupa ce dai de tudose. vezi ca dau meditatzii :drak:

P.S. REMEMBER TIRGOVISTE! (sau erai prea mititel?) :D

esku
19th April 2005, 22:49
cred ca la tine acolo unde esti tu Esku-le,este inca frig, mai stai putin la soare poate tii se coace si mintea.intentionat ti-am spus Eska, daca nu ai sesizat ironia care ti-a fost atribuita.uneori Andreea Eska da stiri fara acoperire reala.

suporterita, eu sunt mult mai tanar k tine si poate nu e frumos sa ma cert cu tine :) Daca vrei pe cineva care e mai la frig si mai cu mintea coapta si a vazut mai multe il ai pe ultravioletcanada. Intreaba pe el de ce se numea Argeshul nasii lui Steaua :evil:

esku
19th April 2005, 22:56
Eshti bolnav de sindromul comunishtilor. Or mai fi ei printre noi, da' nu mai e nici Ceaushescu shi nici Valentin. Asha ca scuteshte-ma cu cele 80 de meciuri fara infrangere de pe vremea comunishtilor. Te doare ca Steaua a ramas cea mai tare ?! Cam da! :drak:

PS : cred k e minoritate numeroasa de turci prin Piteshti; se pare ca nu intzeleg ca numele de Dinamo nu are ce cauta langa Steaua! Dak tot ii iubesc atat de mult pe catzei, sa revina la titulatura de Dinamo Piteshti shi sa ne mai slabeasca cu asemanarile Dinamo-Steaua. NU EXISTA NICI UNA! (cel mai bun motiv e acel 0-4 de la Piteshti...pe catzei de cand nu i-atzi mai batut asha ?!)Asta pentru aia care traiesc in prezent, nu pentru frustratzii din epoca comunista. Pentru aia se pot gasi destule asemanari.

Lasa mah nu ne mai duce noua grija. I-am batut si pe Dinamo da' mai subtire... si chiar pe vremea lui Moldovan care era caine... deh, nu oricine tzine sa ia 4 la Pitesti... :rosu:

andreisf
19th April 2005, 23:08
Am postat numai in versuri pana akum....Dar vad ca multi stelisti viseaza la victorii cu FC Arges...Fratzilor de la meciul cu Valencia nu atzi mai jucat fotbal..cred ca nici nu mai stitzi ce e ala...A..si apropo noi nu suntem sclavii lui dinamo... :rosu: moldovan era sclavul lui dinamo si inca mai este sclavul lui dinamo.
Daca nu stitzi moldovan nu mai antreneaza FC Arges asa ca asteptatzi-va la o infrangere in ghencea...Si mai visatzi la titlu...In locul vostru si al lui dinamo
i-as lasa pe timisoara sa joace in Champions League ca joca cel mai curat fotbal la ora actuala....

DAR PANA ATUNCI MAI E .......
NOI VOM DA PETRECERE .......
SI VOM CASTIGA IN GHENCEA....
ULTRAS-VIOLA FACE LEGEA....


FORZA-VIOLA


:yeah: /hello :drak: :) :evil:

andreisf
19th April 2005, 23:28
In locul tau mi-as gasi alt hobby ca la fotbal nu prea le ai :D

Da...ase e ....am exagerat umpik.... la faza cu locul 1 pe care voi nu il vetzi lua... din greseala vam facut campioni... doamne fereste... degeaba va iubeste lumea ... ca suntetzi cea mai falsa ekipa... dupa voi alta ... se numeste dinamo.... pentru tine ma voi lasa de fotbal si ma voi apuka de rugby.. si akolo suntetzi ASI..la bataie....in afara de fotbal steaua nu mai stie mai nimik ...am sau nam dreptate...daca va desfiintatzi nu va plange nimeni ... VA FI MARE PETRECERE....


:rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:


...:::CLICK HERE:::... (http://www.ultrasviola.3x.ro/steaua.htm)

Neamtu
20th April 2005, 00:37
Pe la mine prin Valcea, la pitesteni li se zice gushati ca cica au gusha din cauza lipsei iodului din apa; ei beau apa din raul arges, de unde se pare ca lipseste iodul si din acest motiv le este afectata glanda tiroida.
Unde voiam sa ajung: cred lipsa iodul cauzeaza mai mult creierului, ca din ce-am citit pana acum, aveti mari lacune in cutia craniana, mai gushatilor.
In caz ca n-ati inteles ce v-am zis (nu m-ar mira), am vrut sa zic ca sunteti retarzi rau :degete:

ultravioletcanada
20th April 2005, 02:45
Pe la mine prin Valcea, la pitesteni li se zice gushati ca cica au gusha din cauza lipsei iodului din apa; ei beau apa din raul arges, de unde se pare ca lipseste iodul si din acest motiv le este afectata glanda tiroida.
Unde voiam sa ajung: cred lipsa iodul cauzeaza mai mult creierului, ca din ce-am citit pana acum, aveti mari lacune in cutia craniana, mai gushatilor.
In caz ca n-ati inteles ce v-am zis (nu m-ar mira), am vrut sa zic ca sunteti retarzi rau :degete:
e clar. probabil tu esti ala pe care l-au dat oltenii cu capul de pereti in vilcea inaintea meciului craiova-arges pentru ca avea un fes cu steaua. :D
vezi sa nu afle edmond ca esti vilcean, ca ai pus-o. pentru el orasul ala e monopol alb-albastru.
ia-te de minutza cu ceilalti fratiori micuti ai tai (aditza si popica), asezati-va frumos pe jos sa nu va vina rau, sa va povestesc de ce eram supranumiti "nashii lui steaua".

steaua - fcarges
2003-2004: 4-0
2002-2003: 1-0
2001-2002: 0-1
2000-2001: 3-3
1999-2000: 0-1
1998-1999: 1-2
1997-1998: 3-2
1996-1997: 2-1

** rezultatele sint de la partidele din ghencea.

REMEMBER TIRGOVISTE!!! (voi inca mergeatzi in picioare pe sub pat atunci) :ciocan:

Neamtu
20th April 2005, 03:19
Stai linistit gushatule. Ce sa caut io la un meci intre doue echipe de rahat?
Faza asta cu "nasii lu Steaua" am mai auzit-o prin Bucuresti de la niste fratiori de-ai tai, care-si aduc aminte de ea cand ne imbatam impreuna. Deosebirea dintre ei si tine e ca ei au venit la meciurile cu Valencia si Villarreal si si-au luat si fulare cu Steaua de la magazinu mobil.
Daca te crezi nash, o sa-ti dau un miel sa il belesti, ca asa e obiceiul.

ultravioletcanada
20th April 2005, 03:26
da ma, si dupa ce si-au luat fulare s-au inscris si in fan club, nu? du-te repede, ca esti galben la fatza, eventual poti sa mictionezi pe magazinul mobil :D .
mielul (oferit probabil de sponsorul oficial ciobanelul jiji ) poti sa-l belesti matale linistit, eventual impreuna cu celelate oite :degete:

REMEMBER TIRGOVISTE!!! /hello

Sinn Fein
20th April 2005, 10:07
sper sa nu facem aceeasi figura ca in meciurile cu Dinamo....si sa avem arbitraj corect in Ghencea..ca Steaua trage "tare" la titlu anu' asta

mergem la meci?

suporterita
20th April 2005, 13:20
3 pagini de baliverne in care se poate extrage un singur aspect:FC Arges Pitesti zis cindva Dinamo Pitesti, echipa ce campionatul trecut a scapat de retrogradare printr-o minune ,vreti voi sa fie mai buna decit este de fapt si va dati lei.am auzit aici un comentariu ca Steaua nu ar fii mai jucat nimic de la meciul cu Valencia,cred ca nu puteti sa-mi mai dati o echipa din Divizia asta plina de beri care a jucat meciuri la 3 zile si sa cistige tot atitea puncte ca Steaua cu accidentari si deplasari non stop.bucurati-va ca il aveti pe Cirtu si sperati sa nu mincati bataie la scor.

ultravioletcanada
20th April 2005, 14:59
vezi, in drum spre pasunile montane sa nu te vada safta, ca nu mai intra la rasism, intra la agresiune :degete:

REMEMBER TIRGOVISTE!!!

vladi
20th April 2005, 15:38
mergem .....desi nu e bine sa mergem impreuna :-)

Neamtu
20th April 2005, 17:00
Toata stima pentru Cartu, se apropie de valoarea lui Zenga. Pacat ca a ajuns la Dinamo Pitesti.
In tur am reusit doar un 1-0 impotriva lui Cartu, deci cred ca o sa fie destul de greu si acum.

dlgicu
20th April 2005, 17:02
Doamnelor si domnilor, dl. Neamtu revine!

Dupa ce s-a lamurit cum e cu blaturile si si-a amintit in ce campionat evolueaza echipa iubita, a trecut la atacuri personale.
Asta cu gusatii e cea mai penibila pe care am auzit-o de cand sunt pe forumul asta, o intrece si pe aia cu pisica moarta a prietenului nostru Marinescu. Si culmea e ca am cunoscut pitesteni care au trait cativa ani prin Valcea si nu au auzit niciodata de asa ceva. Poate asa il pacalea mama lui Neamtu' cand era mic, ca sa bea laptic...
In schimb nu pe putini am auzit spunand "valcenii, cei mai prosti dintre olteni", asta in conditiile in care mai exista si Caracal prin zona.

Pe la voi prin Valcea asa se "premiaza" ma neamtule nashu', i se da mielul la belit? Cam cati pitesteni te-au facut nashul lor sa le dai cu barba-n "gusa"?

Cat despre cei doi prieteni pitesteni ai tai, sa-ti traiasca! Ai sesizat foarte bine diferenta, daca ultravioletcanada nu a uitat nici pe acolo pe unde e de echipa de suflet, ei nici nu au plecat bine de acasa ca i-a si luat ciobanul in turma.
In schimb sesizez o asemanare flagranta: un valcean si doi pitesteni, abia au pus piciorul in Gara de Nord si i-au pacalit aurolacii pe toti trei si le-au vandut ca fulare niste obiecte folosite prin restul tarii cel mult ca pres de picioare si acum isi fac poze cu ele de gat. Cu din astia ca voi se populeaza saptamanal peluza din Ghencea si strigati apoi plini de mandrie: "Voi de la tara/Noi suntem din Capitala".

O sa fii tare dezamagit cand o sa afli si tu ca fotbalul de la Bucuresti se impute si de-aia adevaratii suporteri voteaza saptamanal MSDR.

Neamtu
20th April 2005, 17:35
Ma rog, stau in bucuresti de 5 ani si in ghencea ma duc de vreo 18. Prima data am fost la meciul cu Benfica din Cupa Campinilor, scor 0-0. In gara de nord nu prea calc, pentru ca am masina. Voi stiti mai bine cum e in gara ca veniti cu personalu, v-aveti bani de Dacos sau Ionescu.
Daca veniti sambata seara pe Ghencea, o sa aveti parte de mici surprize. Tocmai mi s-a pus pata sa macelarasc niste gushati, si daca nu o sa fiti voi or sa fie altii, tot aia e. See ya!

dlgicu
20th April 2005, 17:36
3 pagini de baliverne in care se poate extrage un singur aspect:FC Arges Pitesti zis cindva Dinamo Pitesti, echipa ce campionatul trecut a scapat de retrogradare printr-o minune ,vreti voi sa fie mai buna decit este de fapt si va dati lei.am auzit aici un comentariu ca Steaua nu ar fii mai jucat nimic de la meciul cu Valencia,cred ca nu puteti sa-mi mai dati o echipa din Divizia asta plina de beri care a jucat meciuri la 3 zile si sa cistige tot atitea puncte ca Steaua cu accidentari si deplasari non stop.bucurati-va ca il aveti pe Cirtu si sperati sa nu mincati bataie la scor.

Bravo Suporterita, stai jos, sa recapitulam si noi:

Steaua Bucuresti, zisa tot "candva" Steaua Bucuresti (daca nu ati observat repetitia, probabil ca un nume de mandrie ca al lor trebuia pastrat, impreuna cu avantajele aferente), echipa ce de cateva campionate tot scapa titlul, ca de Cupa nu are rost sa vorbim, si-a facut curaj dupa ce a ajuns in primele 16 echipe ale Cupei UEFA desi a pierdut o gramada de meciuri pe parcurs si spera ca macar anul asta sa primeasca drept cadou titlul acestei Divizii pline de beri.

Si Suporterita recomanda sustinatorilor amaratei de echipe cu emotii la retrogradare in fata careia in ultimii 10 ani are in campionat zdrobitorul palmares de 10 victorii, 3 egaluri si 7 infrangeri (din care 6 1 3 in Ghencea si 4 2 4 la Pitesti) iar in cupa a si uitat cum e sa te califici la Targoviste, sa spere la o infrangere "onoranta".
Steaua din Bucuresti, sa traiesti!, campioano, si sper sa nu cazi prea de sus sambata!

P.S.: sa intelegem ca e o rusine sa vrei ca suporter ca echipa sa fie mai buna decat de fapt? mea culpa, eu asa as vrea, suporteritele nu stiu ce dorinte au...


Later edit:


Daca veniti sambata seara pe Ghencea, o sa aveti parte de mici surprize. Tocmai mi s-a pus pata sa macelarasc niste gushati, si daca nu o sa fiti voi or sa fie altii, tot aia e. See ya!

Asa Neamtule, asa, nu te lasa, da-le la gusa cu barbia, ca mielu' stii tu unde e.

ultravioletcanada
20th April 2005, 17:54
Tocmai mi s-a pus pata sa macelarasc niste gushati, si daca nu o sa fiti voi or sa fie altii, tot aia e. See ya!
Pe-un picior de plai,
Pe-o gura de rai,
Iata vin in cale,
Se cobor la vale,
o TURMA de OI
cu 3 CIOBANEI
Unul e VILCEAN :jerk:
altul e NEMTAN :ciocan:
......
asa sa faci. sa ne astepti in militari, sa ne iei de "minutza" sa ne treci strada :degete:

vladi
20th April 2005, 18:13
S-a schimbat schimbarea, meciul cu Steaua - FC Arges se va disputa cu tribunele goale!
Steaua a fost sanctionata de LPF pentru incidentele de la meciul cu Rapid.

ultravioletcanada
20th April 2005, 18:17
e oficial?

Alex_Pit
20th April 2005, 18:19
Asta e. Poate data viitoare dar tot nu scapati Stelistilor o sa va bombardeze Argesu acum de goluri:))

Neamtu
20th April 2005, 18:20
Ptiu, drace, te facusi si poet. Parca ti-am explicat care e treaba cu mielu. Acu ai inceput sa faci si "dezacoarde" :evil:
Ti-am zis ceva pe private pentru incercam sa inchei discutia cu tine. Si nu uita: consuma mult iod, ca numai asa poti rezolva problema. :degete:

fcargesfan
20th April 2005, 19:02
cum adika....galeria nu mai merge in ghencea....ce porcarie...macar de i-am bate

ultravioletcanada
20th April 2005, 22:28
meci cu portile inchise, ne mai cresc un pic sansele :D

esku
20th April 2005, 23:18
meci cu portile inchise, ne mai cresc un pic sansele :D

asta asa e......ai dreptate :ok:

apparte
20th April 2005, 23:50
Cum naiba mah,va cresc sansele?Adica de fapt pe jucatorii vostri ii sperie mai mult galeria adversa decat jucatorii adversi??Atunci sunt de judet!
P.S Transmiteti-i lui Domocos ca abia astept sa-l mai prind la teren redus sa-l "rup" putin :yeah: :yeah: !

ultravioletcanada
21st April 2005, 01:25
pai cum bre. tot una e sa joci cu 15-20000 de spectatori sau cu 100? daca nu se resimt ai nostri, se resimt ai vostri. orice ai spune, parca altfel joci cind te sustin (sau fluiera) 15000 de oameni.

radcom
21st April 2005, 10:54
meci cu portile inchise, ne mai cresc un pic sansele :D

In cazul asta, stelishtii poate vor scapa de incarcatura psihologica a meciului, shi vor juca mai degajatzi, ca la un meci de antrenament...
LUPTA STEAUA !!!

esku
21st April 2005, 11:37
3 pagini de baliverne
la care daca te uiti cu atentie am contribuit si ai noshtri si ai voshtri :happy



in care se poate extrage un singur aspect:FC Arges Pitesti zis cindva Dinamo Pitesti,
joaca cu steaua zisa cindva echipa familiei Ceausescu si acum echipa lui Jiji Viteazu



echipa ce campionatul trecut a scapat de retrogradare printr-o minune ,
spre deosebire de Steaua care nici prin minunile la kre spera Berbecali nu mai ia titlul



vreti voi sa fie mai buna decit este de fapt si va dati lei.
poate vulturi... :D



am auzit aici un comentariu ca Steaua nu ar fii mai jucat nimic de la meciul cu Valencia,cred ca nu puteti sa-mi mai dati o echipa din Divizia asta plina de beri care a jucat meciuri la 3 zile si sa cistige tot atitea puncte ca Steaua cu accidentari si deplasari non stop.

Bravo voua, poate atzi obosit acum cind jucatzi cu noi :D


bucurati-va ca il aveti pe Cirtu si sperati sa nu mincati bataie la scor.
bine k il avem pe Cirtu si nu mai e Moldovan cainele. Si lasa-ne shi pe noi sa speram la mai multe, k nu avem nimic de pierdut in meciul asta.

esku
21st April 2005, 11:57
In gara de nord nu prea calc, pentru ca am masina. Voi stiti mai bine cum e in gara ca veniti cu personalu, v-aveti bani de Dacos sau Ionescu.

Lasa mah bogatashule... nu e toata lumea avuta k tine... la cum te exprimi oi fi Adi de la Vilcea sau vreun manelist de prin zona...



Daca veniti sambata seara pe Ghencea, o sa aveti parte de mici surprize. Tocmai mi s-a pus pata sa macelarasc niste gushati, si daca nu o sa fiti voi or sa fie altii, tot aia e. See ya!
Uite mah meseriashule k se joaca fara spectatori... din cauza unora k tine, pushi numai pe scandal... te oftici k nu mai ai cu cine sa sari la bataie?? :ciocan:
Suporterita, mai educa putzin si pe stelisti... ca nu sunt toti icoane de inchinat, cum crezi tu...

Neamtu
21st April 2005, 12:42
Nasoala faza cu suporterii, acum ne lipseste al 12-lea jucator. Sunt curios cum or sa descurce baietii fara sprijinul nostru. E greu sa joci meci de meci cu 30.000 de oameni care te sustin, si apoi sa joci ca la antrenament un meci destul de important. Exista si o parte buna: or sa auda mai bine indicatiile lui Zenga :P

Vulturul
21st April 2005, 14:21
Din pacate asa este meciul se va juca cu tribunele goale.Dupa o sapt in care am alergat zi de zi sa pregatim cat mai bine acest meci suntem nevoiti sa vedem meciul echipei favorite din fata televizorului.Consider ca sansele noastre cresc deoarece asupra jucatorilor nostri nu va mai apasa presiunea tribunei.Asadar se poate baieti..LA LUPTA...

bobycox
22nd April 2005, 00:10
Se va termina X si nu ca ar muri FcArges dupa acest punct ,ci pt ca vor venii Banii si vor fi interventii din toate partile. Vor juca mai ceva ca pt o cupa europeana. Influentele nu sunt numai de la Dinamo ci si din Giulesti . Despre Dinamo mi se rupe ca oricum i-am batut cam in fiecare campionat, pe mine ma doare ca nu reusim sa-i ardem pe giulestenii care ne-au pus capra , taman cand ne era lumea mai draga ( ne-au furat locul de UEFA)

PS. SPER CA SE VA SCHIMBA CEVA ODATA CU TRANSFORMAREA IN SOCIETATE PE ACTIUNI A CLUBULUI <FC ARGES>.

ultravioletcanada
22nd April 2005, 00:21
bobycox, ai si nu prea dreptate. e drept ca probabil vor trage sa scoata macar un punct, influente sint destule. dar cu dinamo n-ai nimerit-o. in ultima vreme, cel putin cit a fost moldovan, ne-au pus-o cind au vrut ei :headbang:
neamtule, miine poimiine descoperim ca avem prieteni comuni, te pomenesti. oricum, mai cauta prin pitesti, bautorii de frunte nu din bratianu provin :D

REMEMBER TIRGOVISTE!!!

Neamtu
22nd April 2005, 04:06
care e faza cu targoviste, mai prietene? povesteste-ne

Vulturul
22nd April 2005, 09:53
Experienţă şi valoare contra tenacitate
La prima vedere, meciul Steaua – FC Argeş de mîine, de la ora 20:30, este unul dezechilibrat. Steaua este liderul detaşat al campionatului, a ajuns până în optimile de finală ale Cupei UEFA, a eliminat formaţii de prim-rang, dă sistematic 5-6 jucători la echipa naţională, şi are un patron care nu se zgârceşte la bani. De partea cealaltă, FC Argeş este o echipă de provincie cu un trecut frumos şi un prezent incert, care n-a scăpat încă de grijile retrogradării. Însă, sub comanda lui Sorin Cârţu piteştenii şi-au recâştigat încrederea în sine, şi n-ar fi exclus ca să producă surpriza. „Nu te poţi aştepta decât la o partidă grea, pentru că întâlnim o echipă care nu poate să facă nici un pas greşit. Mă aştept la o stare de tensiune din partea lor, şi sper să speculăm acest aspect”, a declarat Sorin Cârţu, care s-a arătat totuşi îngrijorat de faptul că în echipa lui Walter Zenga vor reintra Florentin Dumitru şi George Ogăraru.
La pulsul 300
Alb-violeţii au declarat că sunt montaţi să facă un rezultat pozitiv în Ghencea, moralul fiindu-le excelent după cele cinci etape fără înfrângere. Tănasă, Sava, Preda şi ceilalţi vor să-i dedice rezultatul pozitiv de pe stadionul Steaua antrenorului care a schimbat faţa echipei, Sorin Cârţu. Acesta va apărea pentru a 300-a oară pe prima scenă ca antrenor. „Eu unul nu am vrut să creez o presiune în plus pe capul jucătorilor, dar sigur că m-aş bucura să celebrez acest jubileu cu un rezultat pozitiv. Ar fi o încununare a muncii mele de peste an, o bornă care nu stă la îndemâna oricui”, a spus Cârţu.

Sursa:Top

Vulturul
22nd April 2005, 09:56
Cârţu a scuipat în sân că nu e suspendat

Perspectiva ca meciul Steaua – FC Argeş să se desfăşoare cu porţile închise, fără spectatori, îl lasă rece pe antrenorul Argeşului, Sorin Cârţu. Acesta consideră că echipa Steaua este prea valoroasă ca să considere că lipsa suporterilor de la temuta peluză de pe Ghencea ar putea face diferenţa. „Hai să fim serioşi, ar putea fi un avantaj, dar minim. La valoarea jucătorilor stelişti, poţi trece peste aceste amănunte”,a spus Cârţu, care crede că şi-ar fi făcut anumite probleme doar dacă ar fi fost suspendat. „Bine că nu sunt spectator, cum am fost trei etape în campionatul ăsta, că altfel nu m-ar fi lăsat să intru pe stadion. Pe mine nu mă deranjează că nu sunt spectatori, că oricum văd meciul tot din acelaşi loc”. Antrenorul Argeşului a spus că i se pare normală decizia Comisiei de Disciplină, atâta timp cât evenimentele care au avut loc pe Ghencea, la meciul cu Rapid, s-au petrecut numai din cauza suporterilor.

Sursa:Top

Vulturul
22nd April 2005, 09:58
Aşteaptă banii lui Dinamo şi Rapid
Jucătorii echipei FC Argeş vor juca împotriva Stelei pe o primă mărită, de circa 2.000 de euro. Cu toate acestea, piteştenii nu şi-au ascuns interesul pentru eventuale bonusuri ce ar putea veni din Ştefan cel Mare sau Giuleşti, ţinând cont că Gigi Neţoiu (vicepreşedintele lui Dinamo) are interese la FC Argeş, iar George Copos (patronul Rapidului) este senator de Argeş. Nici Cârţu n-ar zice nu banilor de la Dinamo şi Rapid, dacă va putea să încurce Steaua: „La matematică, eu am fost prezent doar la lecţiile despre adunare şi înmulţire: bani, puncte, tot, numai să se înmulţească. Mi s-ar părea normal ca primele să fie mărite, dar nu ştiu dacă va veni ceva în plus de afară. Şi, sincer, chiar dacă aş şti, nu v-aş spune”, a spus sigur pe el tehnicianul Argeşului.
Neţoiu a preluat pe Craiova
Pe lângă funcţia de vicepreşedinte la Dinamo, Neţoiu s-a mai ales ieri cu ceva: a redevenit patronul Universităţii. Gigi Neţoiu a primit sprijin din partea primarul Antonie Solomon pentru a prelua „lanterna roşie” a campionatului. Seara trecută, Comandantul s-a întâlnit cu Dinel Staicu şi cu alţi oameni de afaceri pentru finalizarea discuţiilor în ceea ce priveşte viitorul Ştiinţei.
Gigi Neţoiu are şapte jucători la FC Argeş (Preda, Dobre, Sava, Danciu, Domocoş, Verdeş şi Vrăjitoarea), şi este cel care l-a convins pe Sorin Cârţu să semneze cu FC Argeş.

Sursa:Top

Vulturul
22nd April 2005, 09:59
Info FC Argeş
# Lot de 20. Pentru meciul cu Steaua, Sorin Cârţu a introdus în cantonament un număr sporit de jucători, 20 în loc de 18. Antrenorul Argeşului vrea să aibă cât mai multe soluţii pentru partida din Ghencea, unde vizează un rezultat pozitiv. Printre cei 20 se numără şi noua achiziţie, Daniel Costescu.
# Absenţi. Liviu Negoiţă şi Dănuţ Şomcherechi nu intră în planurile lui Cârţu pentru meciul de sâmbătă. Cei doi nu sunt refăcuţi complet, deşi s-au integrat în programul de antrenamente zilnice. Un alt jucător lipsă va fi şi Iulian Crivac, care şi-a spart capul la amicalul de marţi.
# Ghips. Emil Dică a avut ieri mâna stângă în ghips, dar nu se pune problema ca el să nu joace în meciul cu Steaua. Mijlocaşul piteştean a jucat fără complexe în miuţa comandată de Sorin Cârţu, şi supervizată de preşedintele Viorel Ilinca.
# Cantonament. Imediat după meciul cu Steaua, jucătorii echipei FC Argeş vor intra în cantonament, dar doar pentru o seară. „Indiferent de rezultat, este bine ca băieţii să doarmă împreună, pentru că urmează o perioadă de cinci meciuri în două săptămâni. Au nevoie de odihnă şi de relaxare”. Duminică, alb-violeţii vor putea să se alăture familiilor, după care luni se va intra din nou în cantonament, de data aceasta pentru meciul cu CFR Cluj.

Sursa:Top

dragos_t
22nd April 2005, 12:48
mergem in Ghencea destul de rezervati,dar cu ceva sansa si tupeu nu se stie! daca Tanasa sau Bilasco inscriu repede pe contraatac avem sansa!
vestea buna ptr. noi e alta, in cazul preluarii Craiovei de netoiu,poate scapam de influenta spurcatilor de la dinamo!

Tristan
22nd April 2005, 13:51
Voi aveti norok de un singur lucru. Ca nu s-a finalizat transferul lui Costescu pana la meciul cu voi. Ca ala numai din amintire va dadea 2. Daca il legitimam si pe Bardes mai va dadea si ala inca atat si deja erati la inmormantare. Pacat ca are o varsta si s-a lasat de fotbal. Dar nu-i nimic ca o sa dea Tase si Bilasco.

ultravioletcanada
22nd April 2005, 17:43
care e faza cu targoviste, mai prietene? povesteste-ne
bine mai, daca insisti, va povestesc. dar promiti sa nu plingi, ok?

1) 14.12.1993: FC Arges - Steaua 0-0, 4-3 dupa penalty-uri - optimile Cupei, invazie a suporterilor pitesteni la Targoviste, stadion arhiplin ca pe vremea cand "printul din Trivale" evolua aici, Vintila apara lovitura de la 11 m executata de Ilie Dumitrescu si arunca tribunele in aer
2) 25.02.1998: FC Arges - Steaua 1-1 (1-0, 1-1, 1-1), 4-2 la penalty-uri. Bucurestenii nu scapa de blestemul Targovistei si parasesc Cupa in sferturi. Un stadion plin de pitesteni si un Vintila exceptional, aparand 3 lovituri de departajare
3) 11.04.1998: FC Arges - Steaua 3-2 (1-1) - victorie si in campionat, Mutu si Barbu - excelenti, drumul spre Europa este larg deschis
4) 13.12.1999: FC Arges - Steaua 4-0 (2-0) - militarii sunt din nou "clientii" nostri, Mara ridiculizeaza fundasii adversi, Argesul - OK, Steaua - KO
5) 14.04.2002: Steaua - FC Arges 0-1 (0-0) - sute de suporteri argeseni raman in Pitesti datorita insuficientei mijloacelor de transport. Cristian Vlad marcheaza un gol spectaculos cu capul, suntem din nou "nasii" celor din Ghencea

multumit? :D

am uitat sa mentionez, in primul meci de la Tirgoviste, FC Arges evolua in divizia B

REMEMBER TIRGOVISTE!!!

Neamtu
22nd April 2005, 18:47
Ma, ai cu ce sa fii mandru: de la pitesti au venit in capitala o gramada de jucatori talentati. Rica Neaga a fost poate cel mai iubit jucator de la Steaua din ultimul timp, iar Dica e baiat serios, dar cam ghinionist.
Trebuie sa intelegeti totusi ca ati fost si sunteti o pepiniera pentru echipele din Bucuresti si asta nu o zic cu rautate.
Daca esti atat de mandru ca ati batut Steaua de atatea ori, inseamna ca Steaua e o echipa mare, nu?
Remember Celta Vigo - FC Arges 7-0 :evil:

ultravioletcanada
22nd April 2005, 18:55
sint perfect constient ca noi si craiova am dat probabil cei mai multi jucatori echipelor din capitala. dar asta nu ma impiedica sa sper ca odata si odata vom fi iarasi ce am fost si mai mult decit atit.
celta vigo a rupt in acel an si in anul urmator echipe mult mai mari decit noi. asta e, asta ne era nivelul. dar imi aduc aminte si de fcarges-real madrid 2-1, sau fc arges-valencia 2-1 :ok:
macar noi nu am luat-o de la pescari sau ursi polari, cum au luat-o catzeii :evil:

Tristan
22nd April 2005, 19:48
Ma, ai cu ce sa fii mandru: de la pitesti au venit in capitala o gramada de jucatori talentati. Rica Neaga a fost poate cel mai iubit jucator de la Steaua din ultimul timp, iar Dica e baiat serios, dar cam ghinionist.
Trebuie sa intelegeti totusi ca ati fost si sunteti o pepiniera pentru echipele din Bucuresti si asta nu o zic cu rautate.
Daca esti atat de mandru ca ati batut Steaua de atatea ori, inseamna ca Steaua e o echipa mare, nu?
Remember Celta Vigo - FC Arges 7-0 :evil:

Neamtu, daca ai cauta in arhive ai observa ca la un an dupa ce acel meci , Benfica Lisabona a luat pe Ballaidos tot 7. :ok: Si atunci Celta jucat cu echipa a doua, pentru ca aia de ne dadusera noua 7 erau plecati pe altundeva (Dutruel la Barcelona, Makelele si M. Salgado la Real, Juan Sanchez la Valencia). Gandeste-te numai la ce nume au jucat impotriva noastra. Si daca nu l-am invins atunci pe Dutruel, l-au invins Sica si Jean apoi pe Ritli de cred ca avea cosmaruri cu ei :evil:
P.S. Cred ca oricum cei enumerati de la Celta erau ceva mai buni decat Figueroa si Casorla, nu? :evil:

Neamtu
22nd April 2005, 20:22
Hai ma ca faci niste comparatii aberante. E ca si cum l-ai compara pe Hagi cu Dobrin. Sunt vremuri diferite, fotbalisti diferiti.
Dar ca fapt divers, nici o echipa din Europa nu ar putea invinge Steaua in momentul de fata la un score mare, iar in Ghencea nu stiu cine ne-ar putea invinge.

ultravioletcanada
22nd April 2005, 20:25
:D hau. a fost odata psg... si steaua de atunci era mai tare decit cea de azi.

Tristan
22nd April 2005, 20:30
Hai ma ca faci niste comparatii aberante. E ca si cum l-ai compara pe Hagi cu Dobrin. Sunt vremuri diferite, fotbalisti diferiti.
Dar ca fapt divers, nici o echipa din Europa nu ar putea invinge Steaua in momentul de fata la un score mare, iar in Ghencea nu stiu cine ne-ar putea invinge.
Aberanta este convingerea ta ca nu va bate nimeni in Ghencea. Cand Hagi s-a apucat de fotbal Dobrin se lasase sau era la Targoviste. Pe cand toti fotbalisti pomeniti in post-ul meu inca joaca. Poate nu toti la acelasi nivel, dar oricum. Pe Salgado si Makelele cred ca i-ai vazut si anul astain Liga Campionilor. Cat despre faza ca nu va bate nimeni in Ghencea, trebuie nuantat. Nu va bate nimeni in Ghencea cand acolo e orezarie. Ca daca nu ploua, pe teren propriu deveniti o echipa oarecare.

Neamtu
22nd April 2005, 20:35
Eram sigur ca o sa ajungi aici :P
Meciul ala a fost special. Presa de la vremea respectiva a insinuat multe: ca francezii pierdeau nu stiu cate milioane de dolari din publicitate daca nu se calificau in liga, ca in fruntea Stelei era o conducere foarte amabila si binevoitoare etc. Stiu doar ca pe teren Steaua a castigat cu 3-2 la Bucuresti, iar acolo a facut Csik penalty din primul minut si nici macar n-a protestat.
Vedeti, de asemenea dinamo-Benfica si Andelecht-rapid.
Pentru Tristan: Am exagerat cum ai exagerat si tu. Ai vrut sa insinuezi ca echipa care a umilit-o pe Barca cu 3-0 e o echipa modesta. Mie mi se pare una din cele mai bune echipe din Europa, iar Steaua putea sa joace cu ea inca 2 meciuri si nu ii dadea gol. Vorbesc despre Villarreal.

Tristan
22nd April 2005, 20:46
Pai si eu eram sigur ca o sa bagi scuza asta. :o: Ca ati dat meciul. Este penibila. Rai a fost peste tot atunci. La fel si Leonardo, ce sa mai vorbim de Simone .Tu zici ca a facut Csik 11 m in primul minut si nu a protestat. :rolleyes: Eu imi amintesc o faza la 4-0 cand urmele crampoanelor lui Rotariu de la voi s-au cunoscut pe aparatoarea de la stangul lui Leonardo. daca ala nu avea aparatore,poate patea ca Ardeleanu in ghencea. :rosu: Chiar era nevoie de atata teatru sa acopere un blat?
Sau jucatorii erau disperati ca pierdusera printre degete o calificare de care erau siguri dupa ce Fournier jucase pe fals

ultravioletcanada
22nd April 2005, 21:00
neamtule, ma fac ca nu am vazut ce-ai scris. :D ce dracu ma, voi n-ati aranjat meciuri niciodata :rolleyes:

esku
22nd April 2005, 21:03
Lasatzi trecutul.......privitzi prezentul.....mai sunt 23 ore pana la ora "marelui meci" :):):) Cel mai bun sa castige....:cool: iar dak steaua va fi mai buna, sa iasa X :evil:.....makar sa ne alegem shi noi cu ceva :cool:

Tristan
22nd April 2005, 21:26
S-ar putea sa-l abordeze serios si sa-si demonstreze neputinta :ok: , ca in meciul cu Appulum. Sper intr-o victorie in Ghencea, sper ca dica sa faca unul dintre cele mai modeste meciuri ale sale :headbang: , dar apoi sa isi revina.

apparte
22nd April 2005, 23:04
S-ar putea sa-l abordeze serios si sa-si demonstreze neputinta :ok: , ca in meciul cu Appulum. Sper intr-o victorie in Ghencea, sper ca dica sa faca unul dintre cele mai modeste meciuri ale sale :headbang: , dar apoi sa isi revina.
Eu sper sa jucati ca si cu Dinamo... :degete: !

esku
22nd April 2005, 23:23
Eu sper sa jucati ca si cu Dinamo... :degete: !

Eu sper sa taci........ :degete: Dak tot zici de meciul nostru cu Dinamo, uitate la meciul lu`steaua cu bistritza :rosu: ......k sa vezi o piesa de teatru....te mai cultivi shi tu :evil: :evil: :evil: :evil:

Neamtu
23rd April 2005, 00:10
Iar vorbiti ma de meciul cu Bistrita? Cred ca si peste 2 ani o sa vorbiti despre el.
Pentru pitesteni: am si io o curiozitate si v-as ruga sa raspundeti; voi v-ati bucurat cand i-am batut pe Valencia?

Tristan
23rd April 2005, 00:58
voi v-ati bucurat cand i-am batut pe Valencia?
Eu m-am bucurat cand a batut Dica 11m, pentru ca i-a dat gol lui Palop si lui Dani , anul trecut , nu /hello In rest mi s-a parut un meci ca si cum ar fi jucat CS Otopeni cu Oltul Slatina. :ok: Sigur ca Oltul reprezinta judetul meu, dar eu tin cu FC Arges.

cokko20
23rd April 2005, 07:57
Stati linistiti ca Argesu fa scoate un rezultat bun si chear o sa fac o surpriza placuta in Ghencea si o sa vb dupaia cand tabela va arata 1-2. Forza Viola !!!!


VIOLA E BASTA :ok: :happy

Vulturul
23rd April 2005, 10:51
Stricaţi sărbătoarea patronului!
FC Argeş anti-Gigi
Înaintea meciului de astăzi, din Ghencea, fostul căpitan al echipei FC Argeş, Nicolea Dică, actualmente jucător de bază la Steaua, anunţa că va face totul ca să strice jubileul de 300 de meciuri în Divizia A al antrenorului Sorin Cârţu. La ora la care Dică făcea aceste declaraţii, fostul lider al Argeşului uitase probabil că sâmbătă, în ziua meciului, patronul său îşi sărbătoreşte ziua onomastică. De aceea, foştii colegi ai lui Dică au jurat să fie ei cei care strică o sărbătoare, pe cea a lui Gigi Becali.
Victorie acum trei ani
Dacă pe Ştefan cel Mare, FC Argeş nu a mai câştigat din anul 1982, în schimb pe Ghencea palmaresul este mult mai bun. Ultima victorie a alb-violeţilor în faţa Stelei datează din 14 aprilie 2002, atunci când Cristi Vlad a fost singurul marcator din acel meci. Din cele două garnituri care s-au aliniat la startul acelei întâlniri, au mai rămas puţini jucători: M. Tudor, Fl. Dumitru, Rădoi şi Paraschiv (Steaua), respectiv Chiţa, Şomcherechi, M. Radu şi C. Tănasă (FC Arges). Acum trei ani de zile, la cârma echipei FC Argeş era Florin Halagian, un antrenor recunoscut ca unul care pune foarte mare importanţă pe apărare, adică exact profilul pe care îl are şi actualul tehnician al piteştenilor, Sorin Cârţu. Nu ne rămâne decât să sperăm că astăzi, „vulturii” vor reedita acel succes important.

Steaua Bucureşti – FC Argeş
Sâmbătă, 23 aprilie. Stadion: „Steaua”. Fără spectatori. Ora: 20:30. În direct la Antena 1
Formaţii probabile
STEAUA: M. Tudor – Ogăraru, Rădoi, Ghionea, P. Marin – Fl. Dumitru, Paraschiv, D. Munteanu, Boştină – Diniţă, Dică. Antrenor: Walter Zenga
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, M. Radu, Marincău, Baicu – Prepeliţă, Danciu, M. Sava, E. Dică – C. Tănasă, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Vasile Bratu (Amara) – Ionel Popa (Paşcani) şi Eugen Pârvulescu (Mediaş)
Arbitru de rezervă: Sorin Burloiu (Galaţi)
Observatori: Dumitru Mihalache (Bucureşti) şi Marcel Lică (Constanţa)



Sursa:Top

Vulturul
23rd April 2005, 10:53
Fără sex după meci
Indiferent de rezultatul meciului cu Steaua Bucureşti, Sorin Cârţu îi va băga pe jucătorii echipei FC Argeş direct în cantonament. Duminică însă, alb-violeţii vor avea parte de zi liberă, urmând ca luni să se intre din nou în stagiu centralizat. Cârţu spune că a apelat la acest program ciudat datorită unui principiu la care ţine: fără sex după meci. „Vreau să previn o stare de oboseală suplimentară care s-ar putea instaura după un efort susţinut, în partida cu Steaua. Meciul cu CFR este prea aproape, pentru a risca. Este normal ca băieţii să vrea să facă sex în noaptea de sâmbătă spre duminică, dar mai bine dormim împreună la cantonament, şi apoi pot să facă ce vor a doua zi”, a declarat Cârţu, care nu s-a pronunţat în privinţa efectelor sexului înainte de meci.

Sursa:Top

Vulturul
23rd April 2005, 10:55
Cârţu se teme de Bănel
Sorin Cârţu a declarat că se teme mai tare de cuplul de bandă dreaptă Bănel Nicoliţă – Boris Keca decât de cel consacrat, George Ogăraru – Florentin Dumitru. Antrenorul Argeşului a văzut la lucru benzile lui Zenga, şi crede că primul cuplu este mai incisiv, în ciuda faptului că al doilea este format din jucători de echipă naţională. „Nicoliţă şi Keca joacă pentru a-i demonstra antrenorului că sunt la fel de valoroşi, şi deocamdată rezultatele sunt de partea lor”, a spus Cârţu, care a greşit la un moment dat benzile, amintind de cele animate când l-a denumit pe Bănel Nicoliţă, Bălănel Nicoliţă.

Sursa:Top

Vulturul
23rd April 2005, 10:56
Dică îşi flatează fosta echipă
Mai tare decât Univ. Craiova
# Ar bate un penalty împotriva lui FC Argeş
Mijlocaşul Stelei, Nicolae Dică, a declarat în preziua meciului cu FC Argeş că întâlnirea care va avea loc azi, în cadrul etapei a 21-a, va fi mai dificilă decât cea cu Universitatea Craiova, şi cu alte formaţii din Divizia A. Fostul căpitan al Argeşului îi compătimeşte pe suporterii care nu vor putea vedea meciul pe stadion. „Disputarea meciului cu FC Argeş cu porţile închise nu este binevenită. Cred că putem juca la fel de bine însă şi fără suporteri, dar îi vrem pe fani în tribune, suntem învăţaţi cu susţinerea lor”, a spus piteşteanul, care este într-o fază de împăcare cu galeria. Nicolae Dică a afirmat că problemele sale cu suporterii, care nu l-au agreat până la meciul cu Dinamo, au început după penalty-ul pe care l-a ratat în finalul partidei cu FC Argeş din tur, la scorul de 2-2. „Mă demoralizează când suporterii mă huiduie la prima greşeală. Oricum, dacă am primi penalty la meciul de sâmbătă cu FC Argeş, aş avea curaj să bat. Înainte să execut lovitura de departajare de la meciul cu Valencia, din Cupa UEFA, mă gândeam că, dacă ratez, trebuie să-mi fac bagajele”.
Cel mai important gol
Nicolae Dică spune că golul înscris în derby-ul cu Dinamo este cel mai important din cariera sa, şi regretă că celălalt piteştean din lotul Stelei nu mai joacă în tricoul roş-albastru. „Am avut meciuri bune cu Adrian Neaga în echipă şi cred că dacă ar fi rămas, am fi avut rezultate şi mai bune. Sunt sigur că luăm campionatul”, a comentat Dică, adăugând că la Steaua se înţelege cel mai bine cu Mirel Rădoi.

Sursa:Top

Tristan
23rd April 2005, 12:44
"Tot ceea ce se naste sau apare la un moment dat poarta caracteristicile momentului respectiv" C G Jung :o:
Jung avea dreptate, dar eu cred ca daca privim realitatea din prin prisma acestei asumptii nu inaintam deloc in cunoastere. Ori realitatea este asta: dupa sezonul in care Celta Vigo ne-a dat noua 7 goluri, jumatate din echipa s-a transferat la echipe de top din Spania. Salgado a castigat sezonul urmator Liga Campionilor cu Real la Paris, in finala cu Valencia, unde Juan sanchez mi se pare ca a jucat titular. Si chiar fara cei enumerati, Celta a umilit apoi pe Benfica. Acum uitandu-ne la componenta echipei Villareal nu putem sa spunem cu siguranta ca ar fi inferioara Celtei din 1998 dar sunt indicii clare in acest sens. Sa-i luam pe rand:
Reyna portar care a fost cedat de Barcelona
Sorin a fost adus pe ruta Lazio PSG Barcelona, neconfirmand nicaieri
Riquelme a fost cedat dupa un sezon de Barcelona, sezon in care nu a aratat neaparat mare lucru
Forlan daca ramanea la Manchester era probabil al patrulea atacant din lot ca valoare
Si asta pentru a-i mentiona pe cei mai cunoscuti.
asa ca eu cred ca aceasta comparatie intre cele 2 echipe se poate realiza (pentru ca analiza valorii lotului poate face abstractie de context).

Neamtu
23rd April 2005, 13:44
Interesanta analiza a la Cornel Dinu. Am citit-o cu sufletul la gura. :happy
Din ce zici tu ar trebui sa se inteleaga ca marea echipa a lui FC Arges cu Sica Bardes in zi de gratie ii umilea pe Villarreal. Ghinionul lor in acel an a fost ca au dat peste o super forta a fotbalului european care putea castiga orice meci cu 7-0. Sau poate nu am inteles eu bine. :headbang:

Tristan
23rd April 2005, 17:47
Au fost tari ,dar Villareal : a jucat o semifinala si un sfert de finala in UEFA(in ultimi 2 ani) ,anul viitor vor aproape sigur in Champ's League ....
Celta ce a facut .... :confused:
In sezonul ala cand au trecut de noi i-a eliminat OM in seminfinalele Cupei UEFA, iar apoi Marseiile a pierdut in fata Parmei in finala la Moscova. Iar sezonul urmator au ajuns in sferturi, iar in sezonul 2000-2001 au ajuns tot in sferturi in UEFA si i-a eliminat Barcelona. si Celta a fost in Champions League si chair a batut pe San Siro pe AC Milan in sezonul 2003-2004, lasand acasa Ajaxul lui Mitea si Chivu. si la data acelui meci AC Milan era detinatoarea en titre a Champions League. Asa ca palmaresul Celtei in Europa nu se compara cu cel al Villarealului, :sleep: chiar daca acum Celta este in B.
P.S. Cu o etapa inaninte de a avea returul cu noi Celta batuse pe Real Madrid. Iar pentru noi dubla cu celta a fost intre 2 victorii in campionat 3-2 cu Steaua si 2-1 cu Dinamo.
Asa ca si la palmares si la jucatori Celta este superioara Villarealului.

Neamtu
23rd April 2005, 18:01
Pentru Tristan:
E total irelevant ce spui. Faci niste comparatii fara rost. Te obosesti degeaba cautand prin arhive.
Argesul a fost mare o singura data: pe vremea lui Dobrin cand au batut 4-3 in groapa si le-au luat la caini titlul de sub nas; nu stiu insa ce performante europene au avut atunci, poate imi spui tu, ca vad ca esti o biblioteca mobila. :ok:
Dar atat, in ultimii 15 ani Argesul a fost, asa cum am mai spus intr-un post anterior, o pepiniera pentru echipele bucurestene. Nu exista termen de comparatie intre performantele internationale ale lui FC Arges si cele ale Stelei. Ce a facut Steaua anul acesta pe plan european e comparabil cu ce a facut in '86, avand in vedere prapastia financiara intre Romania si Europa de Vest.

ultravioletcanada
23rd April 2005, 18:03
Pentru pitesteni: am si io o curiozitate si v-as ruga sa raspundeti; voi v-ati bucurat cand i-am batut pe Valencia?
da ma, io pot spune sincer ca m-am bucurat. oricum am fost la multe meciuri in cupele europene in ghencea. cred ca primele la care am fost au fost steaua-glasgow si steaua-befica (semifinala). dar asta nu are legatura cu meciul direct. tot sper sa scoatem macar un punct.
oricum, in afara de meciurile stelei am fost la meciurile craiovei cu bordeaux si kaiserslautern, la meciurile lui dinamo cu liverpool (aici recunosc ca am fost in mod special pentru liverpool), cu minsk, cu hamburg, cu partizan, si, minune mare, imi aduc aminte si de meciurile celor de la sportul contra lui brondby si veronei. si pot sa-ti spun ca la fiecare din ele m-am bucurat cind au cistigat ai nostri, la fel cum o sa ma bucur si de acum inainte, indiferent de echipa care va juca in cupele europene. eu nu sint imbecil ca borcea sa declar ca am plins cind a cistigat steaua. daca e valoare, jos palaria, indiferent de nume. :ok:
da io tot sper intr-un rezultat bun pe ghencea, sau mai bine zis, intr-un meci bun. /hello

Tristan
23rd April 2005, 18:14
Pentru Tristan:
E total irelevant ce spui. Faci niste comparatii fara rost. Te obosesti degeaba cautand prin arhive.
Argesul a fost mare o singura data: pe vremea lui Dobrin cand au batut 4-3 in groapa si le-au luat la caini titlul de sub nas; nu stiu insa ce performante europene au avut atunci, poate imi spui tu, ca vad ca esti o biblioteca mobila. :ok:
Dar atat, in ultimii 15 ani Argesul a fost, asa cum am mai spus intr-un post anterior, o pepiniera pentru echipele bucurestene. Nu exista termen de comparatie intre performantele internationale ale lui FC Arges si cele ale Stelei. Ce a facut Steaua anul acesta pe plan european e comparabil cu ce a facut in '86, avand in vedere prapastia financiara intre Romania si Europa de Vest.

Eu tot ce ti-am spus ti-am spus din cap, nu am cautat prin nici o arhiva. Cineva m-a intrebat de palmaresul Celtei si i-am raspuns. Atata tot. Am fost mari si alta data nu numai cu Dobrin, chiar in 98 si dupa, dar conducerile de atunci au lasat de dorit.

esku
23rd April 2005, 20:24
Hai Fc Arges........aratatzi k suntetzi buni!!!! ULTRAS VIOLA 4 EVER

esku
23rd April 2005, 21:22
Se pare ca prima repriza am jukat bine /hello .....Nu ne-am aparat asa kum se spunea inainte de meci :rosu:....Fc Arges a avut destule ocazii de poarta si a jukat poate cel mai bine de cand Sorinaccio este pe banca tehnica. :rolleyes: Aparare perfecta cu mici exceptzi la penultimul corner. Hai baietzi si in a doua repriza sa jukam la fel de bine ...... sa luam makar un punct! FORZA VIOLA!!! :cool:

Neamtu
23rd April 2005, 21:24
Mi-a placut Prepelita, foarte talentat, i-a cam ascuns mingea lui Petre Marin. Sper ca din vara sa-l vedem la Steaua :evil:

esku
23rd April 2005, 21:33
Eu sper sa ramana cat mai mult la Pitesti! :evil: E inca tanar......are talent......sper sa plece direct la o echipa din strainatate dar dupa terminarea contractului (iulie 2006)......sau poate il va prelungi :evil:

esku
23rd April 2005, 22:01
FANEEEEEEE ne-ai mancat zilele! :rosu: :degete:

ultravioletcanada
23rd April 2005, 22:23
felicitari steaua pentru victorie, fane tata, cred ca e timpul sa te retragi in glorie

esku
23rd April 2005, 22:29
M-au scarbit in repriza a doua.....nu se poate asa ceva......Preda ala nu a aflat ca Dica nu mai joaka la Fc Arges :rosu: :degete:???........Un jok bun prestat in prima repriza dar in cea de-a doua nu au "miscat" nimik.....pacat....Asta este......Steaua a stiut cand sa accelereze jokul...de ce imi era frik nu am scapat adik conditzia fizica a jucatorilor nostri nu echivaleaza cu cea a stelistilor. Felicitari pt Steaua! Bv si baietzilor nostrii care nu s-au fakut de ras(cu exceptzia lui Preda :rosu: )

ce_bine_e
23rd April 2005, 23:06
asta e....steaua a fost mai buna!...cat despre portaru retardat, haidetzi sa nu-l mai acuzam cu totzi ca si asa sunt sigur ca trece prin niste clipe fff urate!

esku
23rd April 2005, 23:07
Asta este.......era de asteptat sa fie un meci dificil pt noi......dar sti cum e .....SPERANTZA MOARE ULTIMA! :cool:

esku
23rd April 2005, 23:15
ce_bine_e nu avea voie sa fak asa ceva.....e inadmisibil.....altfel era jokul la 1-0.....iar dupa acea greseala park s-au taiat ca maioneza......nu ma intereseaza prin ce clipe trece el akum, trebuia sa se gandeaska inainte sa fak acea greseala...putea sa trimita mingea in corner.....de ce i-a dat "pasa" lui Dica???? a uitat ca nu mai joaka la FC ARGES??? o sa ii amintim noi miercuri la meciul cu CFR Cluj .... FANE DUTE LASA`NEEE :rosu:

esku
23rd April 2005, 23:20
Si mie imi pare rau pashpa pt Sorinaccio, dar ce sa faci cu Preda care da pase la adversar........ :evil:

apparte
23rd April 2005, 23:23
ce_bine_e nu avea voie sa fak asa ceva.....e inadmisibil.....altfel era jokul la 1-0.....iar dupa acea greseala park s-au taiat ca maioneza......nu ma intereseaza prin ce clipe trece el akum, trebuia sa se gandeaska inainte sa fak acea greseala...putea sa trimita mingea in corner.....de ce i-a dat "pasa" lui Dica???? a uitat ca nu mai joaka la FC ARGES??? o sa ii amintim noi miercuri la meciul cu CFR Cluj .... FANE DUTE LASA`NEEE :rosu:
OK,e dreptul vostru s-o faceti,a gresit grav,ce-i drept dupa 2-0 n-ati mai jucat nimic....dar...intra Vintila(va aduceti aminte cum a aparat cu Farul?)...asa ca situatia nu e prea roza nici in cazul asta!

Tristan
23rd April 2005, 23:33
Pacat pentru noi ca nu am reusit sa facem doua reprize la fel de bune. Felicit echipa Steaua care a obtinut astazi o victorie meritata, facilitata insa si de gafa unui Preda care nu aparase neaparat rau in prima repriza. Pe de alta parte trebuie mentionat fara sa ne ascundem dupa degete ca o repriza am fost egaliiliderului in fieful lor. Golul a venit in a doua repriza destul de repede asa ca practic am inceput repriza in handicap. A fost apoi incursiunea lui Baicu (poate o rabufnire de orgoliu), iar apoi Fane a pus capac. Asa s-a scris istoria unui meci din care puteam scoate mai mult. Ultimele 20 de minute (adica de la 2-0 incolo) s-au jucat doar pentru ca un meci nu se poate incheia in minutul 70

esku
23rd April 2005, 23:33
OK,e dreptul vostru s-o faceti,a gresit grav,ce-i drept dupa 2-0 n-ati mai jucat nimic....dar...intra Vintila(va aduceti aminte cum a aparat cu Farul?)...asa ca situatia nu e prea roza nici in cazul asta!

Adevarul asta e.......se simte lipsa lui Dani Coman! Vintila apara nishte mingi pe care scrie "gol" dar ia nishte goluri de curtea scolii :mda:.... Nu shtiu ce sa mai zik........dupa prima repriza l-am laudat pe preda pt mingile pe care le-a scos si pt jocul bun pe care l-a facut, dar m-a dezamagit complet.....nu ma gandeam ca o sa luam gol dintr-o asemenea faza :ciocan:

Tudose
24th April 2005, 01:51
Steaua a adus Argesului prima infrangere din acest retur, intr-un meci echilibrat in prima repriza si dominat de stelisti in cea de a doua.
S-a jucat fara spectatori, tribunele aratand destul de ciudat astfel (foto1). In plus se puteau auzi jucatorii si antrenorii strigand. Era ca si cum am fi jucat cu colegii mei pe Vointa :) Imi dau seama ca asta se intampla la fiecare meci, dar in mijlocul spectatorilor nu se aude. In plus, stadionul Ghencea fiind gol da si un ecou.

Gabi Safta nu a mai putut fi crainic in stilul cunoscut... Asa ca s-a ocupat cu mancatul semintelor (foto2), apoi a trecut sa comenteze partida pentru site-ul Stelei. L-am auzit prin minutul 30, cand scorul era 0-0 si echilibrul era evident aberand despre cum "Steaua isi bate joc de FC Arges" :ciocan:

Atractia serii si-a dorit sa fie Gigi Becali. Dupa ce angajatii clubului au adus un banner pentru onomastica sa (foto3) iar MM Stoica a urcat si el in tribuna (foto4), a aparut si Becali (foto5), anuntand "vreau sa stau alaturi de presa, nu in loja, pentru ca iubesc ziaristii." Inainte de lovitura de incepere l-a strigat cat de tare a putut pe Radoi: "Finule, finule".

In prima parte am evoluat foarte bine, am tinut piept cu brio si ne-am creat si cateva actiuni periculoase. La pauza am discutat cu un ziarist olandez venit in Romania sa se documenteze despre fotbalul nostru, in vederea meciului din preliminariile Campionatului Mondial. (foto6 - incadrat de doi ziaristi de la cotidianul pitestean Top). Angajatul de la "Der Telegraaf" este sosit la Bucuresti de 3 zile, timp in care nu a scris absolut nimic, doar a cercetat terenul si merge la mai multe meciuri din Divizia A - ceea ce spune foarte mult despre ce inseamna calitatea muncii unui ziarist profesionist in Tarile de Jos. El spunea "Daca portarul vostru nu face vreo greseala, e foarte greu sa i se marcheze gol, la forma in care este."

Din pacate, Fane Preda nu a mai repetat deloc evolutia excelenta din prima repriza. La inceputul partii secunde m-am gandit ca e important sa rezistam primul sfert de ora, cand ma asteptam la o presiune mare a gazdelor. Golul a venit insa repede, Dica marcand in minutul 50 (am auzit variante ca in prealabil mingea ar fi iesit in aut sau ar fi fost un fault - mai putin important). Portarul nostru a gresit insa incredibil, oferindu-i o minge pe tava in careu Dicanului, care nu a ratat ocazia sa faca 2-0. Din acest moment nici nu au mai fost de semnalat faze deosebite. Putinii spectatori au inceput sa il ironizeze pe Preda, strigandu-i "Saluta galeria" sau "Trimite mingea in corner!". Pacat de evolutia excelenta a goal-keeper-ului si buna a echipei pana in minutul 45! Fluctuatiile in joc de care tot se plange Cartu persista.

La 2-0 lucrurile s-au mai linistit, auzindu-se doar cate o voce de langa magnatul din Pipera: "sunt fericit de ziua lui sefu'" (va dati seama ce aplaudac :D ). Gigi Becali (care intre timp urcase in loja - foto7) a inceput sa strige la Cartu: "Asa Sorine, te-ai prins, nu-l mai lasa sa joace contra Stelei, o sa fie al meu, in Liga Campionilor" (in momentul inlocuirii lui Prepelita), "Sorine, ne-am antrenat fara spectatori pentru meciul cu Constanta." La final, antrenorul Argesului fiind in continuare strigat, a refuzat sa raspunda, intorcand pur si simplu spatele patronului Stelei.

Dica, eroul zilei, care le-a spus apoi fostilor coechipieri "cu un ochi plang si cu altul rad", a dat interviu televiziunii (foto8), fiind felicitat de ziaristii pitesteni si de Oleg Iacomi, oficial al lui FC Arges.

Conferinta de presa nu s-a mai tinut, in schimb acelasi Becali a tinut mortis sa vina cu Maybach-ul langa autocarul Argesului, s-a asezat in fata sa si a inceput sa strige "Deschide usa!", intrand apoi, sub ploaia de flash-uri, sa il imbratiseze pe Cartu zicandu-i "Ma, tu nu te-ai prins ca e blat?" (foto9). Concluzia: daca acest personaj n-ar fi existat, ar fi trebuit inventat, ajuta la descretirea fruntilor. Vestea trista e ca este unul din cei care conduc fotbalul romanesc...

Baietii s-au intors la Pitesti (foto10 - secundul Mircea Irimescu), intrand in cantonament pentru meciul cu CFR Cluj.

Tudose
24th April 2005, 01:54
Si ultimele 5 fotografii.

Vulturul
24th April 2005, 09:18
Se putea mult mai mult...Dar din pacate s-a vazut diferenta intre cele 2 loturi.Nu degeaba steaua este sus,iar noi suntem acolo unde suntem.Totusi sunt dezamagit dupa acest meci,nu de rezultat cum ar putea crede unii ci de Nicu Dica.Dicanu s-a bucurat ieri ca un copil parca ca a marcat parca ar fi marcat in poarta lui Real Madrid.Au fost zeci de jucatori care au plecat de la Pitesti si au marcat impotriva lui FCARGES dar niciunul nu s-a bucurat asa cum a facut-o Dica aseara.
Alte impresii si fotografii de la meci aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=252186#post252186

vladi
24th April 2005, 14:03
la corneul din care Steaua a reusit sa deschida scorul mingea iesise in aut de poarta cu aproape 10 centimetri, lucru recunoscut si de citiva apropiati ai Stelei. Mai mult, la faza golului exista cel putin doua faze suspecte de fault in atac. In repriza a doua un pitestean a primit un cot in gura de la un adversar, dupa care a ramas intis pe gazon timp de cinci minute, fara insa ca centralul Vasile Bratu sa opreasca jocul si sa il avertizeze pe autorul atacului. Sa imi aduc aminte ca este al patrulea meci in care centralul si tusierii iau decizii gresite care avantajeaza Steaua ? Intre timp cotul in gura a devenit procedeul tehnic favorit al elevilor lui Walter Zenga.

...P.S. Dupa ce Gigi s-a tot ratzoit de la loja sa la Sorin Cartu in timpul partidei, antrenorul Argesului i-a aratat acestuia fundul dupa modelul "brevetat" de rapidisti la partida din Ghencea :D :D :D :D

ADY19
24th April 2005, 14:23
Ma Vladi tu sigur te-ai uitat la alt meci.... erai tu pe acolo sa masori cu ruleta de erau 10 cm? Tu gandesti inainte sa scrii? Unde faze suspecte de fault? Portarul a gresit iesirea..nu a fost incomodat de nici un jucator, iar mai departe jucatorii argeseni se incurca unii pe altii :). De la cine a primit cotul in gura pitesteanul? Esti sigur ca l-a primit? Nu mai manca r***t.... Te rog improspateaza-mi memoria..care-s alea 4 meciuri?

vladi
24th April 2005, 15:03
Ma Vladi tu sigur te-ai uitat la alt meci.... erai tu pe acolo sa masori cu ruleta de erau 10 cm?
eram destul de aproape de linia de fund. acum daca erau 9 si nu zece o sa ma dai in judecata ? dupa cum am spus, pina si stelistii aveau dubii in ceea ce priveste cornerul din care s-a marcat primul gol.



Tu gandesti inainte sa scrii? Unde faze suspecte de fault? Portarul a gresit iesirea..nu a fost incomodat de nici un jucator, iar mai departe jucatorii argeseni se incurca unii pe altii :).

daca te-ai uita pe regulamente ai afla lucruri uimitoare despre careul de 6 metri!


De la cine a primit cotul in gura pitesteanul? Esti sigur ca l-a primit? Nu mai manca r***t.... Te rog improspateaza-mi memoria..care-s alea 4 meciuri?

Sa incepem cu cele 2 eliminari trecute cu vederea la Alba Iulia ?

esku
24th April 2005, 16:51
O victorie meritata a stelei! S-a vazut diferentza de valoare!

ADY19
24th April 2005, 18:20
Sa incepem cu cele 2 eliminari trecute cu vederea la Alba Iulia ?

Ma gigel...mai invata limba romana. Ai spus 4 meciuri, nu 4 faze. Sunt khestii total diferite. Steaua a fost avantajata in 2 meciuri pana acuma 1 cu Apulum, si 1 cu Craiova(la acea lovitura indirecta care trebuia data la intrarea lu Nesu). Atat.
Ia reluarile de pe gsp si uita-te la iesirea lui Preda:evil: . Recunoaste, meciul a fost pierdut corect pentru ca pe ansamblul intregului meci Steaua a fost mai buna

armin
25th April 2005, 08:49
N-a fost nici un fault la primul gol. Cei 2 aparatori s-au faultat singuri.

Vulturul
25th April 2005, 09:59
Steaua a primit sâmbătă un ajutor nesperat
Cadoul Argeşului pentru nea Gigi
# O victorie frumoasă ca soarele de pe cer
Sâmbătă a fost ziua lui nea Gigi, şi nimic în lumea asta nu trebuia să se întâmple pentru ca sărbătoarea să îi fie stricată. Absenţa din tribune a spectatorilor a trecut în planul secund, pentru că toată lumea s-a concentrat să-i facă lui nea Gigi pe plac: fotbaliştii stelişti, ziariştii, angajaţii, oamenii din anturajul patronului, bodyguarzii şi fanii adunaţi în număr destul de mare în faţa porţilor stadionului. Alb-violeţii nu s-au lăsat nici ei mai prejos, şi i-au oferit lui nea Gigi o victorie mare, dar nu oricum, ci oferindu-i posibilitatea lui Nicolae Dică, un bun coleg şi prieten, să crească în ochii şefului. Ziua de sâmbătă a fost una specială pentru nea Gigi, care a ciocnit o cupă de şampanie la finalul meciului cu jucătorii săi, după care i-a mulţumit lui Cârţu pentru că elevii săi s-au comportat ca nişte buni români, şi nu au stricat sărbătoarea unui, poate, viitor preşedinte de ţară.
FC Argeş s-a bătut singură
În aplauzele şi încurajările lui nea Gigi, aflat în tribună pentru prima repriză, meciul a început cu o mare ratare a oaspeţilor, o lovitură de cap a lui Bilaşco reţinută pe linia porţii de Martin Tudor. După ce nea Gigi a băut o gură de cafea ca să se calmeze, steliştii au început să joace mai bine, dar s-au lovit de o apărare magistrală, condusă de Preda şi Marius Radu. Pe contraatac, piteştenii i-au dat fiori lui nea Gigi, Prepeliţă, în două rânduri, Sava şi Bilaşco fiind foarte aproape de a deschide scorul, împotriva dorinţelor lui nea Gigi. După o primă repriză foarte bună a Argeşului, nea Gigi a urcat la lojă, de unde a urmărit partea a doua a meciului. Una în care, surprinzător, piteştenii s-au întrecut în gafe personale. În 45 de minute, Steaua a zburdat pe teren pe nişte culoare surprinzător de mari, Dică a făcut ce a vrut din apărarea noastră, iar golurile au fost încununarea dorinţei lui nea Gigi de a vedea fotbal adevărat. FC Argeş s-a bătut singură sâmbătă pentru că a jucat o a doua repriză într-un complet alt registru decât cel din prima parte. Nu în ultimul rând trebuie remarcată prestaţia extraordinară a finului lui nea Gigi, Mirel Rădoi (urechile pe care i le-a dat Baicu au fost o întâmplare), care a jucat imperial, şi care i-a dedicat această victorie cu FC Argeş lui nea Gigi.

Steaua Bucureşti – FC Argeş 2-0 (0-0)
N. Dică (49, 70)
Stadion: „Ghencea”. Spectatori: câţiva angajaţi ai clubului. Şuturi pe poartă: 7-4. Şuturi în afara porţii: 7-6. Cornere: 12-2. Ofsaiduri: 1-3. Cartonaşe galbene: 3-2
STEAUA: M. Tudor – Nicoliţă, Rădoi, Ghionea, P. Marin – Ogăraru, Paraschiv (84 Simion), N. Dică, D. Munteanu – Diniţă (73 Goian), Cristea (69 Boştina). Antrenor: Walter Zenga
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, M. Radu, Marincău, Baicu – Prepeliţă (67 Dobre), E. Dică (83 Vrăjitoarea), Danciu, M. Sava (72 Ad. Ionescu) – C. Tănasă, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Vasile Bratu (Amara) – Ionel Popa (Paşcani) şi Eugen Pârvulescu (Medias)
Cartonaşe galbene: Ghionea, B. Nicoliţă, N. Dică - Bilaşco, Danciu

Faze de TOP:
# Min. 2 – Centrare a lui E. Dică de pe partea dreaptă, lovitură de cap a lui Bilaşco care este reţinută pe linia porţii de Tudor
# Min. 7 – Nicoliţă centrează în forţă, reluare cu capul fulgerătoare a lui Diniţă, dar Preda respinge providenţial
# Min. 24 – Pătrundere superbă a lui Prepeliţă în careu, şut din marginea careului de 6 metri, mingea îl ţinteşte pe portarul stelist
# Min. 45 – N. Dică primeţte o mingea în careul piteştean, recentrează cu capul, mingea prinde o traiectorie ciudată, dar Preda respinge peste poartă
# Min. 49 – 1-0 N. DICĂ. Corner bătut în forţă de D. Munteanu, A. Cristea încearcă să reia cu capul, iar din aglomeraţia de pe linia porţii argeşene N. Dică împinge balonul în plasă
# Min. 51 – Pătrundere spectaculoasă a lui Baicu în careu, după o cursă de 30 de metri şi „urechearea” lui Rădoi, dar şutul a fost slab, neputând să-l învingă pe Tudor
# Min. 70 – 2-0 N. DICĂ. Greşeală imensă a lui Preda, care i-a pasat lui Dică la 10 metri de poarta sa, iar ex-piteşteanul a trimis lejer balonul în plasă
# Min. 84 – Gol anulat Dică. Mijlocaşul Stelei a făcut o preluare cu mâna în careu, după care a şutat în bară-gol. Arbitrul Bratu a văzut însă infracţiunea, şi a anulat reuşita


Sursa:Top

Vulturul
25th April 2005, 10:06
Atracţia meciului
Becali şi Cârţu s-au tachinat reciproc
Dacă spectatori n-au fost, pentru a face atmosferă incendiară pe Ghencea, absolut orice comentariu al antrenorilor sau strigăt din tribună se auzea perfect. Gigi Becali a profitat de acest lucru şi l-a tachinat permanent, mai mult pe durata reprizei secunde, pe Sorin Cârţu, cu care este foarte bun amic. Din loja sa aflată la înălţime, Becali l-a strigat pe Cârţu aproape continuu pe numele mic, iar acesta s-a întors de câteva ori şi i-a răspuns. Câteva dintre remarcile lui nea Gigi sunt reproduse mai jos. La finalul meciului, Cârţu a făcut un gest extrem către Becali, care în alte condiţii ar fi fost considerat ofensator: în timp ce patronul Stelei îl striga, antrenorul Argeşului s-a aplecat cu spatele la Becali pentru „a-şi aranja” şoşetele.
Show la autocar
Supărat pentru prestaţia echipei sale, dar şi pentru tratamentul la care organizatorii au vrut să-i supună pe ambii antrenori, să dea declaraţii în frig, Sorin Cârţu a plecat la autocar şi s-a închis înauntru, împreună cu şoferul Vasile Olteanu. La un moment dat, Becali a venit cu armata de cameramani după el, şi a bătut în geamul autocarului pentru a vorbi cu Cârţu. Acesta s-a făcut că nu-l aude, şi l-a ţinut circa două minute pe patronul Stelei afară, după care, într-un târziu, a răbufnit în râs şi a deschis uşile, întrebându-l pe Becali: „Ce vrei mă?”. Cei doi s-au îmbrăţişat, au stat de vorbă 2-3 minute, după care s-au sărutat la despărţire.
„Săgeţile lui Becali către Cârţu”
# „Aşa Sorine, te-ai prins! L-ai schimbat pe Prepeliţă... Păi cum să joace el împotriva Stelei? Îla va fi al meu. El trebuie să joace în Liga Campionilor!”
# „Sorine, mulţumesc pentru antrenamentul de azi!”
# „Sorine, păi tu ai venit să baţi aici? Nu ştii să pierzi, Sorine, nu ştii să pierzi...”

Sursa:Top

Vulturul
25th April 2005, 10:07
Comedia anului
Dică versus Predator
Fostul căpitan al piteştenilor, Nicolae Dică, a făcut iar unul dintre cele mai bune meciuri ale sale, tot împotriva Argeşului, ca şi anul trecut. Dică a marcat trei goluri în partida de pe Ghencea, dintre care unul a fost anulat, dar prestaţia sa a fost mult uşurată de visătoarea apărare piteşteană din repriza a doua. Dică a deschis scorul împingând în plasă, de la circa o jumătate de metru, o minge pe care oaspeţii se încăpăţânau să nu o degajeze din careul mic, iar al doilea gol a fost de-a dreptul hilar: Preda a vrut să degajeze o minge din faţa porţii sale, nu era jenat de nimeni, dar a ales să-i paseze excelent lui Nicolae Dică, aflat la 10 metri de poartă. Acesta a preluat şi a înscris lejer, spre disperarea lui Cârţu, care-l va reintroduce în poartă pe Bogdan Vintilă pentru meciul de miercuri, cu CFR Cluj.
„Dedic golurile soţiei”
Nicolae Dică a fost „capul de afiş” al reprizei a treia, interviurile de la vestiare. Acesta s-a declarat mulţumit de jocul bun prestat, şi a dedicat victoria soţiei sale Corina, care este însărcinată. „Sunt bucuros pentru mine, dar trist pentru fosta mea echipă. Vă daţi seama, am stat 15 ani la Piteşti. Nu consider aceste reuşite ca o revanşă împotriva lui FC Argeş, pur şi simplu mi-a ieşit jocul. Am dat două goluri, dar meritul nu este numai al meu, ci al întregii echipe, pentru că nu am jucat singur. Este al patrulea gol consecutiv pentru Steaua, şi sper s-o ţin tot aşa. Am auzit că băieţii pun pariuri în vestiar, cum că voi marca din nou tot eu”, a spus Dică. Deşi are o relaţie încordată cu fanii stelişti, ameliorată puţindupă meciul cu Dinamo, ex-piteşteanul le-a ţinut partea acestora. „Nu este bine să joci cu tribunele goale. Locul spectatorilor este în tribune, să încurajeze echipa”.


Sursa:Top

Vulturul
25th April 2005, 10:09
Gigi TV
Indiscutabil, personajul cel mai mediatizat din România ultimilor ani este Gigi Becali, patronul Stelei Bucureşti. Şi asta nu întâmplător, ci după un calcul prea puţin riguros, dar eficient. Gigi Becali are nevoie de publicitate, iar televiziunile din România i-o oferă gratis, uneori supărător de insistent. Gigi Becali ştie cum să-şi mişte ţigara când trage adânc în piept, repetă de două-trei ori un lucru, ca să fie sigur că a fost înregistrat pe camerele video absolut tot, se plimbă cu suita sa de bodyguarzi, prieteni şi angajaţi precum un cap al mafiei siciliene şi, nu în ultimul rând, epatează cu Maybach-ul său impunător de 400.000 de euro. Toate acestea le repetă la nesfârşit, dar lumea nu se satură de gesturile lui, şi i le savurează ori de câte ori le vede. Iar Becali exact asta ne dă zilnic: Gigi TV.
„Finuleeeee! Mireleeeee!”
Apariţia lui Gigi Becali la meciul cu Steaua a fost apoteotică, din momentul în care a ieşit din Maybach. Camerele şi ziariştii bucureşteni l-au înconjurat, şi l-au urmat pe tot parcursul până la tribuna 0 fără ca măcar să-i pună vreo întrebare. Doar i-au înregistrat fiecare gest... Nea Gigi a salutat reverenţios „Presa, vă iubesc! O să vin să stau cu voi”, după care a uitat ce a promis şi s-a aşezat lângă MM Stoica, în tribune. Imediat au venit ciracii cu suc, cafea, prăjituri, mere şi alune, iar angajaţii (vreo 10-15 care au avut dreptul să intre pe teren) au scos la lumină un mesaj pe care scriseseră „Angajaţii clubului Steaua urează La Mulţi Ani celui mai tare patron, Gigi Becali. Hai Steaua!”. La un moment dat, cel mai tare patron se îşi întoarce privirea către lojă, şi vede că zece dintre apropiaţii săi s-au aşezat la căldurică: „Ia uite-te la ei, patronul stă jos, şi ei ca şmecherii, la lojă... Jos cu voi”, şi aceştia s-au conformat fără crâcnire. La ora 20:30 echipele au intrat pe teren, dar nimeni nu a interesat pe nimeni. Jucătorii au salutat câţiva oameni întorşi cu spatele, după care s-a trecut la joc. Nu înainte ca Gigi Becali să mai iasă o dată la rampă: s-a apucat să strige în gura mare „Finuleeeee, Mireleeeee”. Trist că Rădoi nu l-a auzit, nea Gigi s-a aşezat pe scaun. Din când în când mai striga către Sorin Cârţu, dar nici antrenorul Argeşului nu-l băga în seamă, aşa cum nu a făcut-o nici în partea a doua a meciului. Reprezentaţia lui Gigi s-a încheiat trimfal, cu o raită la vestiare a Maybach-ului, însoţit de jeep-urile Kia ale bodyguarzilor. Aici a băut un pahar de şampanie cu jucătorii, care au cântat „La Mulţi Ani!” patronului. A mai discutat cu Sorin în autocar, după care a dispărut în noapte.
Gigi Becali: „Prepeliţă şi Pleşan e normal să vrea să ia Steaua campionatul, pentru că vor să joace în Liga Campionilor. Sunt singurii jucători din România pe care îi doresc în vară. Dică şi-a arătat din nou valoarea, este liantul echipei. Pe Sorin l-am şicanat, dar este prietenul meu, şi nu se supără. Mă bucură suspendarea suporterilor, pentru că trebuie să înţeleagă să se poarte civilizat. Trebuie din când în când o astfel de măsură, pentru a îndepărta elementele negative dintr-o galerie”.

Sursa:Top

Vulturul
25th April 2005, 10:13
Stoica a fost suporter
Primul meci al Stelei fără spectatori a fost tratat în glumă de unul dintre cei mai exuberanţi preşedinţi de cluburi din România, excentricul Mihai Stoica. Acesta a ţinut neapărat să-şi aducă aminte de tinereţe, atunci când urmărea meciurile Stelei din tribunele stadionului Ghencea, şi s-a plimbat prin toată arena, mai puţin la loja prezidenţială. Pentru acest tur de forţă, MM a renunţat chiar şi la a lua loc pe bancă, aşa cum a face de câteva meciuri încoace. „Ghid” i-a fost Lucian Becali, nepotul patronului, mai cunoscut lumii întregi ca cel care i-a făcut cadou Roxanei Ionescu, „Vremea” de la Libertatea, un BMW în valoare de peste 20.000 de euro doar pentru că i-au plăcut sânii domnişoarei.

300 de suporteri „afară”
La intrarea Complexul Sportiv Ghencea, televiziunea Antena 1, cea care a transmis meciul în direct, a instalat un ecran imens, la care a invitat suporterii echipei Steaua să vină, să urmărească meciul cu FC Argeş. Circa 250-300 de suporteri s-au prezentat la stadion cu ştiinţa că nu-i vor vedea pe viu pe idoli, dar aportul lor fonic a fost aproape inexistent în teren, deoarece locaţia aleasă de organizatori a fost prea departe de tribune. Steliştii şi-au încurajat favoriţii, s-au bucurat la cele două goluri ale lui Dică, proscrisul tribunei, şi au scandat împotriva Ligii şi a lui Dragomir.

Sursa:Top

Vulturul
25th April 2005, 10:15
Cârţu i-a repezit pe ziarişti
Sorin Cârţu s-a inflamat foarte tare în repriza a doua, fiind aproape de a se lua la bătaie cu un angajat al clubului Steaua, care-l şicana permanent. Antrenorul Argeşului, supărat pe greşeala imensă a lui Fane Preda, a mai răbufnit o dată în momentul în care s-a simţit filmat de o cameră video: „Du-te mă de aici! Ce mă tot filmezi pe mine? Du-te la Becali!”. La finalul meciului Cârţu a vrut să vină la conferinţa de presă, dar s-a enervat teribil când a fost informat de ofiţerul de presă al gazdelor că va trebui să stea în picioare, în frig: „Astea sunt condiţii de conferinţă? S-o credeţi voi că stau afară...”, a mai zis Cârţu într-o viteză nebună, după care a urcat în autocar. Vulcanicul tehnician al Argeşului s-a încuiat în vehicul, şi timp de circa zece minute, cât a vorbit la telefon, nu a dat drumul niciunui jucător să intre în autocar, ca o mică pedeapsă pentru jocul slab prestat. Singurul care a fost în stare să-i smulgă un zâmbet a fost chiar Gigi Becali, dar nu înainte de a-l ţine la uşă circa două minute.

Sursa:Top

vladi
25th April 2005, 14:25
Ma gigel...mai invata limba romana. Ai spus 4 meciuri, nu 4 faze. Sunt khestii total diferite. Steaua a fost avantajata in 2 meciuri pana acuma 1 cu Apulum, si 1 cu Craiova(la acea lovitura indirecta care trebuia data la intrarea lu Nesu). Atat.
Ia reluarile de pe gsp si uita-te la iesirea lui Preda:evil: . Recunoaste, meciul a fost pierdut corect pentru ca pe ansamblul intregului meci Steaua a fost mai buna


am sa te iert pentru ca esti moldovean si stelist...nu ma pot supara pe tine , mai ai si 19 ani....am spus "sa incepem" cu meciul ala.
Si a spus cineva ca nu a fost meritata victoria stelei ?

esku
26th April 2005, 01:02
ADY19 nici aici nu scap de tine.......mai lasa`ne frate......Nu atzi miscat nimik in prima repriza, am avut de 2 ori mai multe ocazii de gol k voi.....asa k nu a fost drept rezultatul care s-a inregistrat la finalul meciului. Am revazut reluarea primului gol.....a fost fault clar al lui Paraschiv la Danciu......iar la golul doi nu am nici un comentariu..... greseala inadmisibila a lui preda!!!!

Remember: Gloria - Steaua----> ce spectacol, ce scena de teatru, cata tragedie, ce suspans, CAT CIRC!!! :evil:

Vulturul
26th April 2005, 09:00
Steaua a câştigat împinsă de la spate
Cârţu acuză arbitrajul
Sorin Cârţu a dezvăluit abia la emisiunile de analiză sportivă de duminică seara motivele pentru care a plecat supărat de la stadionul „Ghencea”: s-a simţit furat de arbitrul Vasile Bratu. Cavalerul fluierului din Amara a validat primul gol al militarilor deşi în faza respectivă au existat două infracţiuni: henţ şi fault în atac. În minutul 49 al meciului, la un corner de pe partea dreaptă, Andrei Cristea a reluat mingea cu mâna, balonul a lovit bara, a plutit deasupra liniei de fund, şi în momentul în care Danciu a încercat să degajeze, a fost faultat de Paraschiv. În aceste condiţii, Dică nu a mai îndeplinit decât o simplă formalitate. „Arbitru din Amara ne mai trebuia... Bratule, poate Crăciunescu să aducă 600 de arbitri străini, că tot nu învăţaţi nimic! Te-au făcut zdrenţe ăştia de la Steaua, nu mai ştii să arbitrezi nimic”, i-a reproşat direct pe teren Cârţu lui Bratu.
S-a jurat să n-apuce Paştele
Antrenorul echipei FC Argeş a făcut show la emisiunile „Fotbal cafe” şi „Recursul etapei”, ambele intervenţii fiind telefonice. La prima dintre ele, Cârţu a recunoscut că a fost extrem de supărat că a plecat cu mâna goală din Ghencea, intenţia lui fiind să câştige cel puţin un punct. Cârţu s-a jurat să nu apuce Paştele dacă Dinamo sau Rapid i-au promis bani să încurce pe Steaua. La emisiunea lui Ovidiu Ioaniţoaia, tehnicianul piteştean a intrat în dialoguri dure cu Walter Zenga şi Dan Petrescu, prezenţi în studio. Primul nu a fost de acord cu declaraţiile lui Cârţu, conform cărora primul gol a fost marcat în urma a două infracţiuni, iar cel de-al doilea a făcut un gest necivilizat la adresa lui Cârţu, care l-a supărat pe antrenorul Argeşului.

Sursa:Top

Vulturul
26th April 2005, 09:00
Speriatu a salutat Piteştiul
Antrenorul de portari al echipei Steaua, Andrei Speriatu, a stat de vorbă înainte de ieşirea la încălzire a lui Martin Tudor, cu câţiva oficiali ai clubului FC Argeş. Speriatu, care a fost portarul echipei FC Argeş, în perioada acesteia de aur, a transmis prin intermediul presei toate cele bune tuturor piteştenilor care nu l-au uitat. Lăsând la o parte meciul cu Steaua, Speriatu s-a declarat încântat de parcursul echipei sub comanda lui Sorin Cârţu, şi şi-a exprimat convingerea că FC Argeş, cu un manageriat îndreptat spre performanţă, va reface traseul european din urmă cu 25-30 de ani.

Sursa:Top

Vulturul
27th April 2005, 11:44
Bratu, un provincial complexat
Sorin Cârţu nu l-a iertat nici ieri pe arbitrul partidei Steaua – FC Argeş, cel care a contribuit decisiv la marcarea primului gol al gazdelor, nevăzând o dublă infracţiune înainte ca Dică să împingă mingea în poartă. „Un provincial complexat, asta a fost Vasile Bratu. I-am spus după meci ’Băi băiatule, păi dacă cu tribunele goale faci ce ai făcut, dacă stadionul era plin ne făceai varză cu carne! Nu ai văzut nimic din cauza nămolului de la Amara pe care l-ai avut în ochi’. Şi henţ, şi fault, au fost două infracţiuni la faza primului gol”.
Golănie, şmecherie, junglă
Cârţu spune că şi-a dat seama că arbitrul va oficia în favoarea Stelei încă din primul minut al meciului. „Ne-a chemat pe toţi înainte de ieşirea echipelor ca să se dea important: ne-a spus că nu va tolera, printre altele, loviturile cu cotul din săritură. În secunda 20 Nicoliţă i-a dat un cot lui Baicu de a văzut stele verzi, şi nu s-a întâmplat nimic”, a spus Cârţu, care l-a acuzat însă şi pe jucătorul său: „Sunt unii jucători care nu-şi pot depăşi condiţia. De exemplu, Baicu trebuia să muşte din Nicoliţă după faza asta. Aşa e în fotbal, la golănie răspunzi cu golănie, la şmecherie – cu şmecherie, şi la gentlemănie – cu gentlemănie. Trebuie să fii un pic nebun, ca fotbalist trebuie să ai o personalitate dedublată. În afara stadionului să fii un om responsabil, iar pe teren, unde e o adevărată junglă, să te adaptezi mediului”.

Cârţu acuză interese obscure
Antrenorul Argeşului era, şi trei zile după meciul cu Steaua, supărat din cauza înfrângerii din Ghencea. FC Argeş, în opinia antrenorului său, nu este o echipă capabilă care să facă un rezultat pozitiv în condiţiile în care Steaua primeşte două cadouri: unul de la arbitru şi altul de la adversar. „Suntem o echipă mică, acuzăm aceste momente. Dar nu vreau să fim luaţi de caraghioşi. Domnul Crăciunescu îşi ţine arbitrii în braţe, realizatorii de emisiuni sunt părtinitori, şi aşa mai departe”, a spus Cârţu. Acesta nu a înţeles cum a fost posibil ca Naţional TV să ofere o reluare a henţului lui Cristea, din spatele porţii, la primul gol, iar Antena 1 să motiveze că nu are respectiva fază. „Păi cum să n-o ai, când tu ai transmis meciul în direct. Acolo au fost unele interese, iar eu personal, m-am dus cu gândul şi mai departe…”, a mai comentat Cârţu.

Sursa:Top