PDA

View Full Version : Scandal intre suporterii Universitatii si bodyguarzii lui Mititelu



delaparis
9th December 2006, 00:30
"Fanii Universitatii Craiova il acuza pe patronul clubului, Adrian Mititelu, ca si-a trimis bodygurazii sa ii bata pentru ca i-au cerut acestuia performanta. "
ols

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/universitatea-craiova/11697/scandal-intre-suporterii-universitatii-si-bodyguarzii-lui-mititelu.htm

Mititelu ...? :o:

:no:

Ma rog ... va las pe voi sa va exprimati ... :rolleyes:

inter
9th December 2006, 00:52
delaparis ... mighty .. e in plus pt. orice suporter Oltean ... e alegerea lui .. cu , care noi nu suntem solidari ... asa ca .. mitit .. relax ... ce n-a reusit Javra nu o sa poti nici tu mey handibelule!

delaparis
9th December 2006, 00:59
Pai da-ti in el cat puteti ... ce sa zic si eu ... oricum e politai de cartier asa ca aveti toate motivele :D

Cati bani a bagat asta la echipa ? :cool: .... aha ... asa multi ?

Serios ... nu cu asta ... :no:

*Coco*
9th December 2006, 09:37
Acest ziarist de la OLS Sebastian Cozma cred ca e cel ma tampit ziarist din Romania ... spune numai prosti in tot articolul ce il scrisa acolo:D
Adica bine ca de intamplat se intampla a fost scandal da ala nu scrie vai steaua lui sa scrie nici un articol:headbang:

nr.zece
9th December 2006, 14:36
sunt unele lucruri pe care peluza sud vrea sa le impiedice si de asta miti i-a atacat cu articole de 2 lei in editie
el pregateste acest verdict de vreo luna si uite ca ii iese
eu va spun ca lucrurile nu stau chiar asa
nu au atacat pe nimeni aseara cei din galerie
au pus bannerele care se refereau la handibel si el a trimis bodyguarzi
incidentele au avut loc in afara stadionului si handicapatul nu-i va putea interzice niciodata
el de fapt asta vrea, sa puna niste lideri lingai cum este cheguevara ala de sta numai pe la el prin birou

*Coco*
9th December 2006, 15:50
el de fapt asta vrea, sa puna niste lideri lingai cum este cheguevara ala de sta numai pe la el prin birou
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

Cra10veanu
9th December 2006, 19:31
Fam Mititelu :

ASP
9th December 2006, 19:43
cred ca vor aparea mai multe elemente ale scandalului dupa meci si vom afla adevarul.

Cra10veanu
9th December 2006, 20:11
cred ca i-a bagat lorena balaci in cap lui mititelu ca stereotipul unui patron de club este insusi ciobanu de tap tap tap.

nr.zece
12th December 2006, 00:01
Comunicat Asociatia Suporterilor Olteni

Avand în vedere desfasurarea evenimentelor dinaintea si din timpul partidei cu Steaua si faptul ca pana in acest moment nu ni s-a acordat dreptul la replica, consideram ca este cazul sa clarificam motivele care au determinat manifestari respective din partea suporterilor Universitatii Craiova. Ar fi foarte multe de spus, insa in esenta, NOI suporterii organizati in aceasta asociatie nu avem incredere in patronul actual al echipei, domnul mititelu'. Acesta nu ne reprezinta si credem noi ca nici pe cei care nu cad prada intoxicarilor din mass-media, mai ales pe plan local (ziarul Editie Speciala si postul de televiziune 3TV).

In viziunea noastra, acesta nu are capacitatea financiara si abilitatile manageriale necesare pentru transformarea Universitatii Craiova intr-un club cu adevarat profesionist si obtinerea de performante fotbalistice interne si internationale. Ne bazam pe faptul ca in decursul celor aproximativ 18 luni clubul Universitatea Craiova nu a reusit sa deschida un magazin propriu cu materiale promotionale pentru suporteri, nu a reusit sa atraga un sponsor puternic alaturi de echipa, iar in posturile cheie a numit rude cu un nivel de inteligenta submediocru (vezi cazul vicepresedintelui huligan Sorin Joavina alias Lubenita, care dupa cate stim este si administrator al societii care patroneaza clubul de fotbal), fosti fotbalisti fara caracter si pregatire manageriala necesara ( Silvian Cristescu- vicepresedinte), precum si fosti membrii din galerie (Sebastian Dafina).

Mai mult, avand experienta celorlati finantatori care s-au perindat pe la club (George Paunescu, George Ilinca, Gheorghe Netoiu si Dinel Staicu), precum si legatura stransa dintre domnul mititelu' si "groparul" fotbalului oltean, militianul Staicu Dinel, am privit cu circumspectie implicarea acestuia la Universitatea Craiova. De asemenea, promisiunile neonorate ale acestuia in ceea ce priveste transferul unor jucatori de valoare care sa asigure cel putin in primul an mentinerea echipei in primul esalon, precum si sa ne de sperante de performante in viitorul apropiat ne-au determinat sa ne expunem punctul de vedere prin presedintele Asociatiei Suporterilor Olteni, Irinel Coanda in editia din 6 decembrie a ziarului Gazeta de Sud, care ne-a permis acest lucru. Imediat in aceeasi zi, domnul mititelu' a convocat o conferinta de presa "extraordinara", obligandu-l pe antrenorul Stefan Stoica si doi jucatori sa se implice in probleme existente intre noi si acesta. Au fost aruncate acuze grave la adresa noastra cum ca am dori raul echipei si avantaje materiale de pe urma acestuia. Trebuie sa precizam ca in urma cu ceva timp, mai exact inainte de meciul cu Dinamo Bucuresti, domnul mititelu' ne-a oferit 5% din actiunile clubului precum si implicarea noastra directa prin preluarea marketingului si folosirea acestuia in vederea comercializarii in nume propriu de materiale cu insemnele clubului. NOI am respins din start oferta acestuia.

Mai mult, anterior articolului din Gazeta de Sud, liderul Sezione Ultra si presedintele Asociatiei Suporterilor Olteni a primit amenintari atat el cat si la adresa familiei sale atat direct prin domnul mititelu' cat si prin intermediul garzilor de corp ai acestuia, provenite de la majoritatea firmelor de paza din Craiova. In urmatoarele zile, domnul mititelu' prin ziarul propriu a intoxicat opinia publica cu minciuni sfruntate si inventii stiintifico-fantastice. Scenariile militienesti preluate de la Staicu Dinel si-au facut aparitia.

Aceste evenimente nu ne-au intimidat si nici nu am plecat capul, mai mult, suporterii au participat la antrenamentul din seara zilei de 8 decembrie pentru a ne arata sustinerea fata de echipa si de a-i raspunde domnului mititelu' cu aceeasi moneda. Unii dintre acestia au considerat ca numai coborandu-se la nivelul domnului mititelu' se vor face intelesi ca nu vor ceda in fata amenintarilor si injuraturilor suburbane ale acestuia. In momentul acela, faimosul oficial "Lubenita" a rupt bannerul pus pe gard si a amenintat impreuna cu garzile de corp, fluturand cateva arme de foc, crezand ca ne vom panica. Au urmat confruntari in afara stadionului intre suporterii prezenti si cele aproximativ 70 de garzi de corp, chemate in ajutorul celor deja prezenti. Aceste evenimente s-au soldat cu mutilarea de catre "Lubenita" si garzile de corp a unui membru Sezione (Alin Nicola), acesta fiind lovita cu ranga de fier in cap si peste picioare. Imagini cu acesta au fost preluate de toate ziarele cu acoperire nationala.

In aceeasi seara, domnul mititelu' a organizat o emisiune cu circuit inchis la postul local 3TV in care si-a prezentat propria versiune, numindu-ne infractori, golani si vagabonzi, proferand amenintari foarte grave la adresa lui Irinel Coanda cat si ai celorlati implicati si considerati capi ai revoltei (Ovidiu Todoran zis Postasu', Gabriel Tirca zis Blondu' precum si impotriva lui Trocanu'). De asemenea, in aceeasi emisiune, in prezenta reprezentantului jandarmeriei, maior Dumitru Florea, domnul mititelu' a amenintat ca acestia vor fi "distrusi" de catre acesta in viitorul apropiat si ca li se va interzice accesul liber pe stadion, desi nu exista baza legala pentru acest lucru.

In ziua meciului, ne-am prezentat la stadion pentru sustinerea echipei, decizand sa protestam aproximativ 20 minute, impotriva amenintarilor si incercarilor de intimidare ale domnului mititelu. Abuzurile nu au incetat nici la intrarea in stadion, fiindu-ne interzis de acelasi maior Florea comunicarea cu observatorul meciului pentru clarificarea situatiei celor patru suporteri carora nu li se permitea accesul. Initial, am fost informati de catre acesta ca observatorul partidei nu doreste accesul acestora, ulterior ni s-a aratat de catre maiorul Florea un fax transmis de catre clubul Universitatea Craiova, prin care se solicita interzicerea patrunderii in incinta stadionului de catre cei mentionati anterior. Trebuie precizat ca interzicerea accesului la competiitile sportive se poate face numai prin hotararea instantei de judecata potrivit prevederilor Ordonantei de Urgenta nr. 11/2006 privind prevenirea si combaterea violentei in sport. Abuzand de functia avuta, maiorul Florea i-a interzis accesul lui Irinel Coanda pe stadion, ceilalti intrand totusi fara a fi opriti de jandarmii de la porti. Pe aceasta cale, dorim ca organele abilitate sa se sesizeze pentru ca libertatea de exprimare, drept garantat de Constitutie, sa nu mai fie ingradita de catre functionari ca domnul maior Florea.

Loialitatea noastra nu este conditionata de obtinerea unor avantaje materiale sau functii in cadrul clubului, suntem independenti si dorim binele Universitatii Craiova. Am ales acest drum si dorim sa il ducem pana la capat indiferent de amenintari si consecinte. Sa se inteleaga odata ca in peluza noi facem legea si ca nu am pierdut nici un razboi pana acum.


"Luptam cu oricare dintre voi,
Murim pentru oricare dintre noi"
_________________

inter
12th December 2006, 00:07
http://www.craiova-maxima.ro/forum/images/smiles/clap.gifhttp://www.craiova-maxima.ro/forum/images/smiles/clap.gifhttp://www.craiova-maxima.ro/forum/images/smiles/clap.gifhttp://www.craiova-maxima.ro/forum/images/smiles/clap.gifhttp://www.craiova-maxima.ro/forum/images/smiles/clap.gif

nr.zece
12th December 2006, 00:10
a pus-o militianul
trebuia sa stea in banca lui si sa stie ca nu poate fi interzis cineva la noi pe stadion

Che Guevara
6th February 2007, 13:20
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy
Poftim? :confused:

Che Guevara
6th February 2007, 13:24
Comunicat Asociatia Suporterilor Olteni
...............
bla-bla-bla
...............
"Luptam cu oricare dintre voi,
Murim pentru oricare dintre noi"

Bullshit! :happy :happy :happy

nr.zece
6th February 2007, 16:08
parerea ta