tchibos
8th December 2006, 20:31
Laureații sportului constănțean în 2006
SENIORI
Premiul județean pentru sport
Cătălina Ponor - gimnastică - CS Farul (antrenor, Matei Stănei)
Clasament
Răzvan Florea - natație - CS Farul (Georgeta Handrea)
Mariana Ciobanu și Alina Platon - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Ionuț Gheorghe - box - BC Iacob Mira Agigea (Iulian Ciobanu) și Iosif Chirilă - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Mădălina Ciovee și Cristina Nedelcu - gimnastică aerobică - CS Farul (Maria Fumea)
Corneliu Costiniuc - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
Mihaela Pohoață și Cristina Marin - gimnastică aerobică - CS Farul (Maria Fumea)
Andrei Romeo - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
Mihaela Borcănea - karate WKC - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
Dana Pânzaru - karate Wuku-jka - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
10.Costinel Bâlcă - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
TINERET - JUNIORI - CADEȚI
Premiul județean pentru sport
Elisabeta Samara - tenis de masă - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Elena Sebe și Viorel Filimon)
Clasament
Diana Bursuc - canotaj - CS Farul (Dumitru Răducanu)
Ramona Voicu - canotaj - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Octavian Rusu)
Ana Maria Greceanu - atletism - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS - CS Farul (Stana Mihăilescu) și Norbert Trandafir - natație - CS Farul - CSS Tg. Mureș (Attila Peteley)
Cristina Ilie - canotaj - CS Știința (Georgeta Grijuc)
Andreea Mămăligă - tenis de masă - CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Elena Sebe și Viorel Filimon)
Cătălin Costache - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Mircea Telehoi - karate Wuku-jka - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
Ionuț Bodilcu - box - CS Farul (Ilie Dascălu) și Ovidiu Dumbravă - rugby - RCJ Farul (Gheorghe Florea)
Cristina Bujin - atletism - CSS1 - CS Farul (Lenuța Dragomir) și Alexandru Roșu - haltere - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS - Oil Terminal (Mircea Roșu)
10.Simona Halep - tenis de câmp - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Daniel Dragu) și Cosmin Kortyan - scrimă - CS Farul (Mihaela Ion)
PREMII SPECIALE
Cel mai bun club: CS Farul (seniori) și LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (tineret, juniori, cadeți); mențiuni pentru entități sportive - CS Frontiera Tomis, CS Taekeon Mihail Kogălniceanu, CS Ariana, CSO Ovidiu, CS Axiopolis Cernavodă.
Cele mai bune echipe: 1. HCM; 2. CS Tomis (ambele handbal); 3. CVM Tomis (volei)
Cel mai bun handbalist: Ionuț Stănescu (HCM)
Cea mai bună handbalistă: Mihaela Pârâianu (CS Tomis)
Cel mai bun voleibalist: Radu Began (CVM Tomis)
Cea mai bună voleibalistă: Monica Radu (CS Volei 2004)
Cel mai bun rugbist: Constantin Gheară (RCJ Farul)
Cel mai bun jucător de fotbal în sală: Dumitru Stoica (FM Constanța)
Cel mai bun fotbalist: Mihai Guriță (FC Farul)
Cel mai bun oinist: Mihai Georgescu (Frontiera Tomis)
Premiul pentru fair-play și toleranță în sport: echipa de baschet a Colegiului Național de Artă „Regina Maria“ și lui Alexandru Toth, președintele CS Axiopolis Cernavodă
Premiul pentru investiții private în sport: CS SEN Mamaia
Cea mai bună asociație sportivă școlară: Școala Specială nr. 1 Constanța
SENIORI
Premiul județean pentru sport
Cătălina Ponor - gimnastică - CS Farul (antrenor, Matei Stănei)
Clasament
Răzvan Florea - natație - CS Farul (Georgeta Handrea)
Mariana Ciobanu și Alina Platon - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Ionuț Gheorghe - box - BC Iacob Mira Agigea (Iulian Ciobanu) și Iosif Chirilă - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Mădălina Ciovee și Cristina Nedelcu - gimnastică aerobică - CS Farul (Maria Fumea)
Corneliu Costiniuc - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
Mihaela Pohoață și Cristina Marin - gimnastică aerobică - CS Farul (Maria Fumea)
Andrei Romeo - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
Mihaela Borcănea - karate WKC - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
Dana Pânzaru - karate Wuku-jka - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
10.Costinel Bâlcă - navomodelism - CS Farul (Vasile Petrică)
TINERET - JUNIORI - CADEȚI
Premiul județean pentru sport
Elisabeta Samara - tenis de masă - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Elena Sebe și Viorel Filimon)
Clasament
Diana Bursuc - canotaj - CS Farul (Dumitru Răducanu)
Ramona Voicu - canotaj - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Octavian Rusu)
Ana Maria Greceanu - atletism - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS - CS Farul (Stana Mihăilescu) și Norbert Trandafir - natație - CS Farul - CSS Tg. Mureș (Attila Peteley)
Cristina Ilie - canotaj - CS Știința (Georgeta Grijuc)
Andreea Mămăligă - tenis de masă - CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Elena Sebe și Viorel Filimon)
Cătălin Costache - kaiac-canoe - CS Farul (Maria și Ștefan Aftenie)
Mircea Telehoi - karate Wuku-jka - CS Karate Dinamic (Mihaela Borcănea)
Ionuț Bodilcu - box - CS Farul (Ilie Dascălu) și Ovidiu Dumbravă - rugby - RCJ Farul (Gheorghe Florea)
Cristina Bujin - atletism - CSS1 - CS Farul (Lenuța Dragomir) și Alexandru Roșu - haltere - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS - Oil Terminal (Mircea Roșu)
10.Simona Halep - tenis de câmp - LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (Daniel Dragu) și Cosmin Kortyan - scrimă - CS Farul (Mihaela Ion)
PREMII SPECIALE
Cel mai bun club: CS Farul (seniori) și LPS „Nicolae Rotaru“ CSS (tineret, juniori, cadeți); mențiuni pentru entități sportive - CS Frontiera Tomis, CS Taekeon Mihail Kogălniceanu, CS Ariana, CSO Ovidiu, CS Axiopolis Cernavodă.
Cele mai bune echipe: 1. HCM; 2. CS Tomis (ambele handbal); 3. CVM Tomis (volei)
Cel mai bun handbalist: Ionuț Stănescu (HCM)
Cea mai bună handbalistă: Mihaela Pârâianu (CS Tomis)
Cel mai bun voleibalist: Radu Began (CVM Tomis)
Cea mai bună voleibalistă: Monica Radu (CS Volei 2004)
Cel mai bun rugbist: Constantin Gheară (RCJ Farul)
Cel mai bun jucător de fotbal în sală: Dumitru Stoica (FM Constanța)
Cel mai bun fotbalist: Mihai Guriță (FC Farul)
Cel mai bun oinist: Mihai Georgescu (Frontiera Tomis)
Premiul pentru fair-play și toleranță în sport: echipa de baschet a Colegiului Național de Artă „Regina Maria“ și lui Alexandru Toth, președintele CS Axiopolis Cernavodă
Premiul pentru investiții private în sport: CS SEN Mamaia
Cea mai bună asociație sportivă școlară: Școala Specială nr. 1 Constanța