PDA

View Full Version : Finala Cupei in Bucuresti ?



Paul
14th April 2005, 20:24
Vi se pare normal ca finala Cupei sa se joace in Bucuresti , atat timp cat una dintre finaliste este din Bucuresti de 20 de ani in coace din Bucuresti.

Vi se par normale meciuri

Rapid - Petrolul
Dinamo - Craiova
Dinamo - Otelul
Dinamo - Farul
Steaua - Gloria

Okk, si englezii joaca pe Wembley e vorba de traditie...

Ce parere aveti ... ?

cip_81
14th April 2005, 20:35
Daca vrei sa ne demonstrezi ca esti impartial trece si steaua-gloria...nu te mai face ca ploua.

Paul
14th April 2005, 20:57
E mult de atunci
Era prin `94

fia
14th April 2005, 20:58
Pai tu vorbeai de ultimii 20 de ani...
@Paul: Am adaugat eu si Steaua - Gloria sper ca nu te superi :D
Am unit si threadurile :)

Bancaru
14th April 2005, 21:05
Mie mi se pare normal sa se spuna inca dinaintea inceperii competitiei pe anul respectiv ca "anul acesta finala se va juca la..." unde se va juca, Timisoara, Craiova, Bucuresti, Constanta. etc. Toate orasele care au stadioane omologate sa poata intra in competitia pentru organizarea finalei. In definitiv cred eu ca ies bani buni si din treaba asta. Ar fi ajutate si unele cluburi din provincie sa faca rost de bani. Uitati-va cat a castigat Gloria numai din biletele vandute la meciul cu Steaua. Asa este cel mai corect: sa se anunte stadionul finalei la inceput.

miril
14th April 2005, 21:18
Bancarule, vad ca iti vei petrece noptile cu Sheherezada. Serea buna, pardon, noapte mai...dulce de acum incolo. Si eu mai am putin. Ar trebui sa existe un sistem de rotatie, varianta Bancaru. Ca tot imi este el...nationalist.

cip_81
14th April 2005, 21:25
E mult de atunci
Era prin `94

A fost in '96...ma rog, are mai putina importanta.

Si eu sunt de acord ca atunci cand se joaca finala dintre o echipa din Bucuresti si una din provincie sa nu se mai joace in Bucuresti.Din start, echipa din provincie pleaca cu un handicap.

Rechinul Ucigas
15th April 2005, 00:18
La Constanta sau daca nu tur-retur !

MariusTM
15th April 2005, 00:27
E clar ca tre' sa se joace pe un teren neutru!!Da' nu unu din bucuresti,ci undeva in tara!!Daca s-ar impune de catre FRF sa se joace in bucuresti,e clar ca Faru "nu are voie" sa castige cupa,ca doar joaca dinamo..........(stiti voi....)

Seahawk
15th April 2005, 00:37
noi am demonstrat ca ii putem bate pe Dinamo, daca se joaca corect.. asa cum si ei ne pot bate pe noi :)..
deci meciul, - daca se va juca numai si numai pe teren -... va fi unul echilibrat zic eu..si nu pot sa spun ferm cine va castiga...
Evident eu sper ca Farul..
insa.. mi'e greu de crezut ca se va juca in alt loc decat Bucuresti...
Si Farul va avea si avantaje, si dezavantaje...
pentru ca zic eu ca suporterii lui Steaua si Rapid.. or sa tina cu noi (stim cu totii de ce)...
Asa ca.. nu e asta o problema.. problema va fi.. (cred eu) arbitrajul..
Ei fura pe fata, si nimeni nu intervine..
Chiar astept sa vad ce arbitru va fi delegat la finala :mda:


p.s. polul este cam ambiguu ... pentru ca de ex. pot fi mai multe variante de raspuns.. dar ... ma rog :rolleyes:

gicu
15th April 2005, 00:56
in primul rand, mai exista un topic pe tema asta aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1423&highlight=Finala+cupei+Romaniei)

In al doilea rand, sustin ideea Bancarului...trebuie hotarat la inceputul competitiei...nu atunci cand se cunosc finalistele :ciocan:

livaches
15th April 2005, 09:42
In primul rand, finala trebuie jucata intr-un singur meci, varianta tur-retur cade din start. Apoi, intervine treaba cu "traditia" de a se juca in Bucuresti. Traditia s-a nascut din nevoia unui stadion mare si adevarat, ceea ce era 23 August la vremea respectiva. Motivatia a cazut intre timp dar finala a ramas in Bucuresti. Mai era chestia ca se juca in fiecare an intre Steaua si Dinamo... (si uneori nu stiam cine a castigat-o :) ). Eu inteleg ca este o varianta comoda pentru toata gasca de oficiali care trebuie sa asiste la acest meci dar nu este fair-play in cazul unei echipe "ne-bucurestene". Normal ar fi ca la inceputul sezonului sa-si depuna candidatura mai multe orase (cred ca orasele mari care nu au echipe in A ar fi dornice sa organizeze asa ceva) si sa fie aleasa solutia potrivita. La sfarsit nu se va mai supara nimeni ca joaca finala in "deplasare". Ce, voi stelistii v-ati suparat ca a trebuit sa va duceti pana in Spania sa luati Cupa Campionilor? Sau grecii s-au suparat asta vara ca au trebuit sa castige in Portugalia? Mi se pare varianta cea mai "fair".
In cazul de fata, mi-e total indiferent unde se joaca finala. Poate sa se joace oriunde dar sa o dea pe ESPN sa o vad si eu :rolleyes: . Marimea stadionului nu prea conteaza: or veni 10 000 din constanta, mai vine galeria lu' Dinamo inca 200, plus 3500 de parlamentari, politicieni, ministri si alti invitati de-ai lui mitica, mircica si borcica. Ziaristi si cameramani vor fi mai putini ca s-au mai ratacit prin Baghdad. Inainte mai aducea Scarface invitati sa le arate marfa dar acum nu mai are ce sa le arate. Acum se duce marfa singura in China si vine retur ca nu corespunde :D . Deci zic eu ca nu e nevoie de un stadion mai mare de 15.000. In alta ordine de idei, Bucurestiul e o varianta destul de "la indemana" pentru constanteni. Mai vedem! :ok:

Carlos Gambino
15th April 2005, 09:46
TUR-RETUR ! Cred ca e o varianta echitabila...mai ales ca echipele din Bucuresti sunt abonate la ultimul act al competitiei si jucandu-se un singur meci si acela in capitala le creaza un avantaj din start ! Poate in felul asta s-ar revigora putin sistemul, pt ca in ultima perioada majoritatea echipelor din tara au tratat cu indiferenta aceasta competitie...pe vremuri mai vedeai si echipe din div.B si chiar din div.C in finala competitiei ! Acum vezi numai finale S+D+R, cu mici intreruperi... :rolleyes:

Angelina Jolie
15th April 2005, 10:06
Ar fi interesant ca finala de anul asta sa se joace la Timisoara sau Craiova.

Carlos Gambino
15th April 2005, 10:32
Crede-ma, ar fi o veste extrem de proasta pt constanteni ! :D Sunt sigur ca le-ar conveni mai degraba sa se joace in Bucuresti....e mai aproape. :)

vlad1607
15th April 2005, 10:44
Cel mai bine ar fi sa fie,in contextul actual dupa cele 2 lovituri de la 11m marca Mos "Craciun", o finala tut-retur!In felul asta nici constantenii nu ar fi dezavantajati!Dar acest lucru e imposibil in acest moment probabil! Si cat tot veni vorba de constanteni sincere felicitari pt performanta realizata! Bravo!

FORZA NOI ! :)

R. O`Sullivan
15th April 2005, 11:49
@Carlos Gambino Serios? Nici nu m-as obosi sa raspund unui timisorean complexat ce a prins curaj dupa doar 4 meciuri si ataca Farul cu orice ocazie dar...

Cand o sa fiti si voi 1300 la un meci cu Dinamo in Bucuresti (cum a fost in campionat) mai vorbim... Pana atunci ramaneti 100 000 :D acolo la voi
Inainte sa arunci ironii ieftine sa ajungi si tu (echipa ta) in finala si sa o castigati

@Vlad Hai sa nu exageram cu `felicitarile` si sa devenim ironici ca la capitolul asta sunt as... Finala cupei nu e asa mare performanta. Castigarea ei este

On topic... Chiar daca se joaca tur-retur, tot nu se obtine nimic. Dinamo face 4-0 cu arbitrul la ei acasa si returul ar fi doar asa de ``dorul lelii``

vlad1607
15th April 2005, 12:03
@Vlad Hai sa nu exageram cu `felicitarile` si sa devenim ironici ca la capitolul asta sunt as... Finala cupei nu e asa mare performanta. Castigarea ei este


Exact hai sa fim seriosi pt Farul calificarea in finala Cupei e o mare performantza...nu imi aduc in ultimii 15 ani sa fi ajuns Farul in vreo finala de Cupa..de fapt nu cred ca ajuns vreodata..deci e o mare performantza pt dobrogeni ! :cool:

Zapada
15th April 2005, 12:55
Finala trebuie sa se joace pe teren neutru ca orcum inportanta trofeului este neinsemnata si de aceea ambele echipe sa aiba sanse egale
Orasul se poate alege dupa ce se cunosc cele 2 finaliste deoarece este destul timp pina la finala.

De asemeni ar trebui ca echipa care ia cupa sa nu mai participe in cupa UEFA.
In cupele europene sa intre doar echipele cele mai bune (primele 3 sau 4 in clasament dupa caz)
Daca echipa care castiga cupa nu ar mai participa in cupa UEFA nu ar mai face Dinamo magarii cu arbitri ca sa castige cupa si sa prinda un loc in cupele europene.

Carlos Gambino
15th April 2005, 13:09
@Carlos Gambino Serios? Nici nu m-as obosi sa raspund unui timisorean complexat ce a prins curaj dupa doar 4 meciuri si ataca Farul cu orice ocazie dar...

Cand o sa fiti si voi 1300 la un meci cu Dinamo in Bucuresti (cum a fost in campionat) mai vorbim... Pana atunci ramaneti 100 000 :D acolo la voi
Inainte sa arunci ironii ieftine sa ajungi si tu (echipa ta) in finala si sa o castigati

Mai Sullivan, cred ca m-ai inteles gresit...ce am vrut sa spun tzine strict de geografie, fara nici o ironie ! :o: Sunt sigur ca nici tie si nici celorlalti constanteni nu le-ar conveni o deplasare pe teren neutru la Timisoara sau la Craiova in finala cu Dinamo, in locul uneia la Bucuresti care-i mai aproape de voi ! Poate doar pentru faptul ca ati avea multi sustinatori din partea locului, mai ales ca jucati contra lui Dinamo ! :cool:
Nu-ti cere nimeni sa te obosesti sa-mi raspunzi, dar vreau sa-ti aduc aminte ca postez de mult pe acest forum...si cand Poli nu avea rezultate notabile si acum cand are ! Deci chestia cu "prins curaj dupa 4 meciuri" e cel putin absurda...iar la faza cu "timisorean complexat", nu iti raspund din politetze ! Personal ma bucura rezultatele Farului, poate chiar mai mult decat crezi...chiar daca m-a deranjat atitudinea "pro-Steaua" a suporterilor Farului ! :no:

PS 1
La faza cu recordurile in materie de deplasari a suporterilor in capitala, gresesti ! Nu cred ca veti putea vreodata sa egalati numarul de suporteri polisti veniti in capitala: in 1974 la finala Cupei Romaniei cu Jiul Petrosani (5000 de suporteri), la finala cu Steaua din 1980 (3500)si tot la o finala cu Steaua in 1991 (2000) ! :ok:
Btw, cand o sa veniti in capitala 1000 de insi la un meci cu Nationalul atunci intr-adevar "mai vorbim"...dar pana atunci MULT SUCCES in finala cu Dinamo...sper sa-i bateti, ca sa se faca dreptate ! :ok:

PS 2
Era sa uit...cand draq ai citit tu vreun mesaj de-al meu in care "atacam Farul" ?! :o: Cred ca ma confunzi cu altcineva ! :mda:

tudor
15th April 2005, 13:12
Sullivane, cate cupe are Constanta ? Si cate alte a jucat? :degete:

Referitor la prezenta in Groapa: voi sunteti la 3-4 ore de bucale, noi la 8-9! Si am fost 1000 la FC National, in Groapa mira-m-as sa nu va depasim recordul ! :rosu:

In plus, degeaba mergeti in deplasari daca scandati numele altei echipe (Steaua) :o: ce pretentii mai puteti avea de la jucatori in meciul direct, daca voi scandati in alte meciuri 'Steaua' :headbang:

Paul
15th April 2005, 15:40
In primul rand, finala trebuie jucata intr-un singur meci, varianta tur-retur cade din start. Apoi, intervine treaba cu "traditia" de a se juca in Bucuresti. Traditia s-a nascut din nevoia unui stadion mare si adevarat, ceea ce era 23 August la vremea respectiva. Motivatia a cazut intre timp dar finala a ramas in Bucuresti. Mai era chestia ca se juca in fiecare an intre Steaua si Dinamo... (si uneori nu stiam cine a castigat-o :) ). Eu inteleg ca este o varianta comoda pentru toata gasca de oficiali care trebuie sa asiste la acest meci dar nu este fair-play in cazul unei echipe "ne-bucurestene". Normal ar fi ca la inceputul sezonului sa-si depuna candidatura mai multe orase (cred ca orasele mari care nu au echipe in A ar fi dornice sa organizeze asa ceva) si sa fie aleasa solutia potrivita. La sfarsit nu se va mai supara nimeni ca joaca finala in "deplasare". Ce, voi stelistii v-ati suparat ca a trebuit sa va duceti pana in Spania sa luati Cupa Campionilor? Sau grecii s-au suparat asta vara ca au trebuit sa castige in Portugalia? Mi se pare varianta cea mai "fair".
In cazul de fata, mi-e total indiferent unde se joaca finala. Poate sa se joace oriunde dar sa o dea pe ESPN sa o vad si eu :rolleyes: . Marimea stadionului nu prea conteaza: or veni 10 000 din constanta, mai vine galeria lu' Dinamo inca 200, plus 3500 de parlamentari, politicieni, ministri si alti invitati de-ai lui mitica, mircica si borcica. Ziaristi si cameramani vor fi mai putini ca s-au mai ratacit prin Baghdad. Inainte mai aducea Scarface invitati sa le arate marfa dar acum nu mai are ce sa le arate. Acum se duce marfa singura in China si vine retur ca nu corespunde :D . Deci zic eu ca nu e nevoie de un stadion mai mare de 15.000. In alta ordine de idei, Bucurestiul e o varianta destul de "la indemana" pentru constanteni. Mai vedem! :ok:

De ce zic nu la tur retur ...
In Italia sa joaca tur retur , iar in Spania Supercupa se joaca tur retur.

Vad tot felul de solutii ... Timisoara CLuj, Constanta

De ce nu zici nimeni : Sibiu (au nocturna) :)
Cel mai "neutru" posibil

Paul
15th April 2005, 15:45
Sullivane, cate cupe are Constanta ? Si cate alte a jucat? :degete:

Referitor la prezenta in Groapa: voi sunteti la 3-4 ore de bucale, noi la 8-9! Si am fost 1000 la FC National, in Groapa mira-m-as sa nu va depasim recordul ! :rosu:

In plus, degeaba mergeti in deplasari daca scandati numele altei echipe (Steaua) :o: ce pretentii mai puteti avea de la jucatori in meciul direct, daca voi scandati in alte meciuri 'Steaua' :headbang:

In fond care e problema ca 150 de faristi au fost la Steaua - Villareal ?

Vrei sa-ti povestesc o faza ...
La emisiunea Recursul Etapei , a fost un concurs cu premiu o camera foto+un tricou al echipei favorite !Si a castigat un tip facand o poza pe Ghencea , cu acei specatori "ninsi" ...
Stii ce tricou a cerut ... Dinamo
Si a fost la meci...

E normal , cand e vorba de asemenea meciuri , unii se duc indiferent sa joaca Steaua sau Dinamo.

Si eu am fost in august la Dinamo - Manchester , deci care e problema ca 150 de faristi au fost la Steaua - Villareal ...

be@
15th April 2005, 16:11
Nu e corect sa se joace finala in Bucuresti.

llcosmin
15th April 2005, 16:13
Teren neutru! Fara discutie... Daca Galatiul ar avea un stadion frumos, cu nocturna si tot ce trebuie ar fi solutia ideala. In nici un caz nu ar trebui juca la Craiova, sau mai rau, Timisoara, Sibiu :o: E mai departe de Constanta decat Bucuresti si atunci care mai e folosul?

pirlinho
15th April 2005, 16:54
Zic sa se aleaga intre Lehliu si Fetesti, in functie de calitatea stadioanelor de care dispun cele doua urbe Ialomitene.

livaches
15th April 2005, 19:02
De asemeni ar trebui ca echipa care ia cupa sa nu mai participe in cupa UEFA.
In cupele europene sa intre doar echipele cele mai bune (primele 3 sau 4 in clasament dupa caz)
Daca echipa care castiga cupa nu ar mai participa in cupa UEFA nu ar mai face Dinamo magarii cu arbitri ca sa castige cupa si sa prinda un loc in cupele europene.

Din pacate regula asta tine de UEFA. Cred ca aveai alta parere daca va calificati voi in finala, cica ziceau unii ca ar fi jucat in UEFA din B. N-am inteles faza cu "echipele cele mai bune". In acceptiunea ta echipele care joaca finala sunt slabe, nu? Uite ca sunt in primele 3-4 cum ai spus tu. Eu as zice sa joace in UEFA locul 5 si locul 18, ce zici?

livaches
15th April 2005, 19:13
De ce zic nu la tur retur ...
In Italia sa joaca tur retur , iar in Spania Supercupa se joaca tur retur.

Vad tot felul de solutii ... Timisoara CLuj, Constanta

De ce nu zici nimeni : Sibiu (au nocturna) :)
Cel mai "neutru" posibil

Paul, aia joca tur - retur din ratiuni economice, la noi nu e cazul :) . Si de ce ar juca Farul tur - retur cu Dinamo, ca sa ne fure de 2 ori? :D . Iti mai amintesti de o semifinala de cupa Farul - Dinamo, nu cu mult timp in urma? E cat se poate de concludent.
Pentru cei care se simt deranjati de faptul ca suporterii constanteni au incurajat Steaua in periplul ei european: si voi ati facut acelasi lucru, dar in fata televizoarelor, sa nu-mi spuneti ca ati tinut cu Villareal :P . Baietii lui Zenga nu i-au vazut/auzit decat pe cei din tribuna. Cei care au stat acasa nu au avut nici un aport.

Carlos Gambino
15th April 2005, 19:37
Pentru cei care se simt deranjati de faptul ca suporterii constanteni au incurajat Steaua in periplul ei european: si voi ati facut acelasi lucru, dar in fata televizoarelor, sa nu-mi spuneti ca ati tinut cu Villareal
Aici ati cam ramas singuri...poate doar cei din Braila si Galati va impartasesc preferintele !
SUSTINETI ECHIPA LOCALA, NU CELE DIN CAPITALA ! :ok:

tudor
15th April 2005, 20:59
http://www.cvucs.ro/files/echipa_locala.jpg

tchibos
15th April 2005, 22:00
daca nu se poate juca tur retur atunci clar ar trebui sa se joace pe un teren neutru, eu chiar as merge mai departe si as propune ca la meciurile televizate dintre o echipa din Bucuresti si una din provincie sa existe comentatori neutri, nu falsitati din Bucuresti care sub umbrela unor comentarii jalnice vor sa devenim noi toti atat de naivi incat sa credem ca sunt impartiali... pana atunci, indiferent de locatie SA VINA CUPA LA CONSTANNTA !!! /hello /hello /hello