PDA

View Full Version : Cel mai spectaculos Grand Prix de Formula1 !



Profetu
14th April 2005, 14:21
Care este, dupa parerea voastra, cel mai spectaculos Grand Prix de Formula 1 ?

grig_jr
14th April 2005, 14:37
gradul de spectacol nu este dat exclusiv de circuit. intr-un an poate in brazilia a fost cea mai spectaculoasa etapa, in altul la monza.

daca te refereai la CIRCUITE este clar ca Spa este cel mai spectaculos.

la grand pirx-uri depinde de la an la an

pashpa
14th April 2005, 15:16
:ok: Eu,dupa cate tin minte, la Spa cel putin in ultimii ani spectacolul a fost la el acasa. Asta poate si din cauza faptului ca acest circuit este agreat de majoritatea pilotilor si se simt cred foarte bine aici.Pai sa ne aducem aminte de o cursa de prin 98 cand s-a creat un ambuteiaj in care au fost implcati 12-13 piloti, sau sa ne aducem aminte de depasirea celebra a lui Mika Hakkinen in dauna lui Michael Schumacher, sau de frumoasa cursa pe care a facut-o Kimi Raikonen acu 2 ani cand a plecat de pe 10 si a castigat-o. Cu siguranta Spa este cel mai intersant circuit. Iar despre Monte Carlo pot spune ca in afara de traditia pe care o are ii lipsesc multe chestii ce tin de spectacol.

viorel 31
14th April 2005, 15:47
Circuitul belgian SPA este de departe cel mai spectaculos din F1. :ok:

Daca la Monza avem parte de viteza la maxim si la Mote Carlo de incalceala la maxim, Spa ne ofera din toate cate ceva: viteza, virzje sinuase, urcari si coborari de mici pante, circuit pe care se poate depasi si...este si preferatul lui Michael Shumacher (daca nu ma insel aici a debutat in F1).

RedBaron
14th April 2005, 16:11
Adelaide, Australia.
Spa, Belgia.
Nurburgring, Germania (Europa).

Marquise MGP
14th April 2005, 16:23
mie imi place monza, monte carlo si spa ...dar spectacolul depinde de imprejurari...si asfel orice circuit poate fi spectaculos...pana la urma cursa e spectaculoasa si nu circuitul.

pashpa
14th April 2005, 16:33
Stau si ma intreb, cu ce va atrage asa mult cursa de la Monte-Carlo? In afara peisajului si a prezentei Printului Albert de Monaco si multe alte vedete nu stiu daca mai gasesti ceva interesant. E drept ca aici au loc multe accidente dar daca asta intra in spectacolul agreat de voi.....................

Vadim
14th April 2005, 16:48
Spa: pentru schimbarile de vreme, accidente si traseul de viteza.

Sorin Blaj
14th April 2005, 16:49
SpaFrancorchamps este cel mai spectaculos circuit de Formula 1.

Marquise MGP
14th April 2005, 16:50
cursa dela monte carlo atrage multa lume datorita unicitatii ei si desi nu se incadreaza in reglementarile fia in nici un fel,e imposibil sa se renunte la ea....si pe de alta parte, e optiunea mea...mie imi place cand trec masinile razant cu barierele de protectie la 200 Km/h :D

Profetu
14th April 2005, 16:58
Adelaide, Australia.
Spa, Belgia.
Nurburgring, Germania (Europa).

Sa intelegem ca ai votat pentru "Altul", deoarece Marele Premiu al Australiei se dasfasoara la Melbourne de ceva timp incoace.

Eu am votat pentru Spa pentru locatia si liniile care formeaza circuitul. Nu este un circuit de mers cu pedala la "blana, dar nici unul ca Monte Carlo.

Nici Monza, Magny Cours sau Silverstone nu mi se par urate, insa in Belgia parca are un aer aparte. O fi din cauza padurii .... :D

oaspetele
14th April 2005, 22:44
vechiul Nurburgring.......
dar in prezent, actualul Spa.

grig_jr
14th April 2005, 23:14
ah, oaspete,..... si eu am vrut sa zic vechiul nurburgring !!!!! acuma nu se mai pune :D, nu?

fia
14th April 2005, 23:18
Intra-devar superb circuit... Dar de care vechi vorbiti... asta de acum cativa ani sau ala de acum 50 de ani care avea turul de 20km?

Marquise MGP
14th April 2005, 23:43
cel de acum cativa ani...un circuit regretat de multi...daca era trecut in poll cred ca era la mare lupta cu spa :D

fia
14th April 2005, 23:54
Eu as vrea in F1 sa existe un circuit in care sa existe o saritura (cum exista in WRC) sau cum exista in Nurburgring ala vechi (ma rog erau si alte masini) ...
Va dati seama ce haios ar arata o masina de F1 sarind :D...
Ma rog probabil ca masinile de acum nu au capacitatea de zbor (down forces imense)... dar asta e una din fanteziile mele :)

Marquise MGP
15th April 2005, 00:05
spectaculos cand sare...da sa vezi cand aterizeaza in copac ce spectaculos este :D ...mai propun si eu sa se faca si gropi de noroi si sa avem o cursa cu obstacole :D

pashpa
15th April 2005, 00:57
pt toti iubitorii formulei 1 as avea un sfat mai ales dupa am citit astazi mesajele voastre.Rog ceva seriozitate.Sa lasam buselile si sariturile (nu zic ca nu au fost numai ca nu in F1) .Ce poate fi mai frumos decat un start luat in tromba de 20 piloti cu o intreaga herghelie de cai in motoare? Ce poate fi mai frumos decat sunetul acestor motoare? Ce poate fi mai frumos decat prima sicana a cursei unde ficare pilot risca totul pt a castiga ceva locuri. Ce poate fi mai frumos decat o depasire dupa multe ture de tatonare.Am vazut la Bahrain un pilot de teste ce a facut o cursa magnifica, si va spun ca acest Pedro de la Rosa sincer merita chiar mai mult.Asa ca sa nu stricam frumusetea acestui sport si sa nu ne rugam ca Schumacher sa abandoneze ca oricum nu mai are ce cauta in F1 si sa privim lupta acerba a echipelor ce anul acesta incearca cu disperare sa detroneze forta care a pus stapanire pe acest sport si a redus sansele de a mai vedea spectacol pe pista. Si in final GOOO KIMI :ok:

oaspetele
15th April 2005, 07:49
mai ficior, io nu-ti dau sfaturi.
dar incearca sa-ti controlezi emotiile. stiu, esti la primele tale posturi. emotia isi spune cuvantul. inainte de a posta, citeste titlul topicului.
te las pe tine sa tragi concluziile.

grig_jr
15th April 2005, 08:52
@fia: o masina de f1 la 200 si ceva la ora ar putea merge pe tavan. fortele de apasare devin mai mari decat greutatea sa. si tu vrei sa sara !!!!! :evil:

intrebare PUR teroretica: cum creseti ca ar arata un GP de F1 pe daytona sau indianapolis (nemodificat) ?!

Marquise MGP
15th April 2005, 10:06
si masini cum sa fie...tot nemodificate? :D

mai tineti minte cursa de acum cativa ani dela lemans ( 24 h) cand pe " cocoasa" a zburat mercedesul ala si a facut 2 tonouri in aer...cam asta se intampla cand te desprinzi de pista si incerci sarituri la viteze foarte mari :D

grig_jr
15th April 2005, 10:22
mertzanele alea aveau defect de proiectare. au recunoscut si ei. in clipa in care ala a decolat au retras automat si celelalte modele din cursa.

fia
15th April 2005, 10:24
@fia: o masina de f1 la 200 si ceva la ora ar putea merge pe tavan. fortele de apasare devin mai mari decat greutatea sa. si tu vrei sa sara !!!!! :evil:
Stiu mai... d-aia am si scris ca stiu ca e imposibil... Dar ar arata cool, nu :D? Am vazut GP-uri din epoca "romantica" a F1 si era foarte spectaculoase, si DA!, mainile mai si sareau :D


intrebare PUR teroretica: cum creseti ca ar arata un GP de F1 pe daytona sau indianapolis (nemodificat) ?!
Foarte plictisitor.... nu ar depasi nimeni... Ar fi spactaculos doar cand mai cedeaza cate un motor sau cate un pneu .... Ar fi problema mare cu cauciucurile (cele de pe o parte se "duc" mult mai repede ca celalate)... Totul s-ar decide la boxe si in functie de grila de start... preaty much like Monte Carlo... doar ca fara curbe (hm.. la Rascasse.. i love that turn), inghesuiala si tunel :evil:

Marquise MGP
15th April 2005, 10:43
@grig

eu nu cred ca in momentul in care a decolat siau dat seama ca are defect de proiectare...totusi din 3 masini a decolat una si nu la primul tur...fusese testate intens si nu au fost probleme...iar la momentul cursei explicatia a fost ca nu mai avea rost sasi consume eforturile pt o singura masina...pacat ca aia a fost ultima participare mercedes in lemans :no:

grig_jr
15th April 2005, 11:34
bine mah,... fie cum zici tu ! :D

RedBaron
15th April 2005, 20:10
Sa intelegem ca ai votat pentru "Altul", deoarece Marele Premiu al Australiei se dasfasoara la Melbourne de ceva timp incoace.Da, eu am votat "altul". Normal ca MP al Australiei se desf la Melbourne, mai nou, dar nu s-a specificat in titlul subiectului ca se numara doar circuitele actuale. Asadar, raman cu Adelaide, circuitul ce devora monoposturi... daca isi mai aminteste cineva ultima cursa de acolo.
Ca si circuit mi-a placut mult si Aida, MP al Pacificului pana in 1994.
Asa ca sa nu stricam frumusetea acestui sport si sa nu ne rugam ca Schumacher sa abandoneze ca oricum nu mai are ce cauta in F1Asta e parerea ta personala. E o tara libera si oricine poate spune orice... pana la urma. :D

Sharkie
24th May 2005, 10:25
In Italia e misto ca se prind cele mai mari viteze.

fia
24th May 2005, 10:33
Pana acum anul asta la Monaco paradoxal dar am avut cele mai multe depasiri... S-a intors F1 cu fundul in sus. Depasirea lui Ralf (parca el era) peste bordura a fost GENIALA!

Profetu
24th May 2005, 12:27
Trulli l-a depasit pe Fisichella pe bordura ... :ok:

Sharkie
24th May 2005, 12:28
E,tot o Toyota ! :)

fia
24th May 2005, 12:47
Asta vazusem si eu ca e o Toyota... avusesem impresia ca a fost Scumi ala mic, dar aveti dreptate... era Trulli :)

Sorin Blaj
24th May 2005, 14:34
Pana acum anul asta la Monaco paradoxal dar am avut cele mai multe depasiri... S-a intors F1 cu fundul in sus. Depasirea lui Ralf (parca el era) peste bordura a fost GENIALA!

Nu stiu cat de geniala a fost depasirea lui Trulli, dar efectul nu a fost cel scontat, pentru ca a avariat masina si a iesit din puncte. Din punct de vedere al spectacolului, da a fost o manevra interesanta.

O astfel de manevra o regasiti in filmul Driven si este executata de Sylvester Stallone la o depasire din finalul filmului. Si in acel caz masina a fost facuta praf. Ar fi interesant de stiut daca Trulli a vazut fimul si s-a inspirat din el.

Profetu
30th May 2005, 15:53
Nu credeam ca o s-ajung vreodata sa spun, insa, anul asta, cel mai spectaculos pana acum, dupa parerea mea, a fost Monte Carlo.

Mishumacher
2nd September 2005, 18:27
Revenind la topic,in opinia mea cel mai spectaculos circuit mi se pare Spa!!!
Un circuit interesant mai mi s-a parut Hockenheim nemodificat.Acum parca si-a pierdut din farmec.
MIScHUmacher

Lordul
6th January 2007, 00:03
Spa este cel ma i spectaculos circuit insa ma vootat din greseala la la tul rog moderatorul acestui thread sa modifice votul .cu sitma !

Sorin Blaj
6th January 2007, 02:30
Spa este cel mai spectaculos circuit insa ma votat din greseala la altul. rog moderatorul acestui thread sa modifice votul .cu stima !
S-a rezolvat. :ok:

Apropo: Bine ai venit printre noi! :ok:

Lordul
6th January 2007, 13:54
Multumesc e forate interesanta sectiunea de formula 1

Sorin Blaj
6th January 2007, 14:22
Multumesc, e foarte interesanta sectiunea de formula 1
Cu placere. Dar sa stii ca este interesanta datorita membrilor onlinesport, fani ai Formulei 1. Asa ca, te asteptam si pe tine cu subiecte si comentarii interesante.

PS: O singura observatie. Atentie la caligrafie. Incearca sa scrii mai incet si mai atent. :)

Lordul
6th January 2007, 15:19
Pai am sa scriu mai incet am facut si un thread cu blestemul Williams

silversky
11th January 2007, 21:16
De departe cel mai spectaculos dar și cel mai frumos circuit e Spa Francorchamps. E circuitul meu preferat, încă din prima etapă număr câte Grand Prix-uri au mai rămas până în Belgia :)
Păcat totuși că în 2006 nu a reușit să intre în circuitul mondial. Am înțeles totuși că în 2007 va reveni în program.
Pe locul doi cred că este circuitul de la Shanghai.

Sorin Blaj
12th January 2007, 12:34
De departe cel mai spectaculos dar și cel mai frumos circuit e Spa Francorchamps. E circuitul meu preferat, încă din prima etapă număr câte Grand Prix-uri au mai rămas până în Belgia :)
Păcat totuși că în 2006 nu a reușit să intre în circuitul mondial. Am înțeles totuși că în 2007 va reveni în program.
Pe locul doi cred că este circuitul de la Shanghai.
A revenit. Anul asta vom avea cursa la Spa. :ok: