PDA

View Full Version : Pete pe blazon: 1974 - Dinamo - FC Arges 7-0



Tudose
5th April 2005, 15:02
Am mutat aici o parte din discutia de pe thread-ul dedicat lui Dobrin, intrucat se deviase putin de la subiect.

Domnule Dobrin, povestiti-ne va rugam ce s-a intamplat in ultima etapa a campionatului in anul 1974, cand Argesul a pierdut cu 0-7 in fata lui Dinamo, care era in lupta pentru titlul de campioana. A fost aranjat meciul, s-au facut presiuni asupra jucatorilor pitesteni pentru a ceda partida?

sorinl
6th April 2005, 16:17
Tudose,daca citesti cartea autobiografica a domnului Dobrin,ai sa vezi ca m.popescu i-a pus aceeasi intrebare in 1979.raspunsul,desi oarecum voalat a fost afirmativ,ceva in genul ca "dinamo avea puterea de a convinge o echipa provinciala sa sacrifice alta echipa provinciala". eu cred ca e destul de clar...

Nicolae Dobrin
7th April 2005, 17:49
Pentru Tudose, Sorinl
- Domnule Dobrin, povestiti-ne va rugam ce s-a intamplat in ultima etapa a campionatului in anul 1974, cand Argesul a pierdut cu 0-7 in fata lui Dinamo, care era in lupta pentru titlul de campioana. A fost aranjat meciul, s-au facut presiuni asupra jucatorilor pitesteni pentru a ceda partida?
- Tudose,daca citesti cartea autobiografica a domnului Dobrin,ai sa vezi ca m.popescu i-a pus aceeasi intrebare in 1979.raspunsul,desi oarecum voalat a fost afirmativ,ceva in genul ca "dinamo avea puterea de a convinge o echipa provinciala sa sacrifice alta echipa provinciala". eu cred ca e destul de clar...

La momentul acesta nu-mi aduc aminte daca am intrat de la inceput in acel meci, sau pe parcurs. Un lucru e sigur: in timpul meciului am simtit ceva suspect. Stiam ca Dinamo trebuie sa castige cu 7-0 pentru a deveni campioana, si m-am gandit sa le stric sarbatoarea. Daca se termina 7-1, pierdeau campionatul. Am vrut neaparat sa le dau gol, si am nimerit bara in ultimul minut, la scorul de 7-0. Eu unul nu am stiut nimic, dar cert este ca in acel meci FC Arges a jucat fara multi titulari. Era si ultima etapa, nu aveai ce sa le mai ceri jucatorilor…

Adi
7th April 2005, 17:57
Stiam ca Dinamo trebuie sa castige cu 7-0 pentru a deveni campioana, si m-am gandit sa le stric sarbatoarea. Daca se termina 7-1, pierdeau campionatul. Am vrut neaparat sa le dau gol, si am nimerit bara in ultimul minut, la scorul de 7-0.

Cu o etapă īnainte de terminarea campionatului, clasamentul īn frunte arăta aşa:
1. Univ. Craiova 33 20 4 9 63-37 44 +26 golaveraj
2. Dinamo Bucur. 33 17 8 8 53-34 42 +19 golaveraj
Bucureştenii nici nu se gāndeau că oltenii nu se vor īmpiedica la Ploieşti, pentru că se ştie că Petrolul a fost īntotdeauna apropiat de Ştefan cel Mare. Aşa că aveau nevoie de o victorie la 7 goluri diferenţă, īn condiţiile īn care Petrolul cāştiga la un gol diferenţă. Au dat Argeşului 7-0 şi apoi au jucat cu urechile lipite de aparatele de radio, aşteptānd golul de la Ploieşti, care n-a mai venit.

Gonzo
11th April 2005, 20:56
Cu o etapă īnainte de terminarea campionatului, clasamentul īn frunte arăta aşa:
1. Univ. Craiova 33 20 4 9 63-37 44 +26 golaveraj
2. Dinamo Bucur. 33 17 8 8 53-34 42 +19 golaveraj
Bucureştenii nici nu se gāndeau că oltenii nu se vor īmpiedica la Ploieşti, pentru că se ştie că Petrolul a fost īntotdeauna apropiat de Ştefan cel Mare. Aşa că aveau nevoie de o victorie la 7 goluri diferenţă, īn condiţiile īn care Petrolul cāştiga la un gol diferenţă. Au dat Argeşului 7-0 şi apoi au jucat cu urechile lipite de aparatele de radio, aşteptānd golul de la Ploieşti, care n-a mai venit.

baieti care este diferenta dintre meciul acesta si ultimul din tur de pe terenul lui Dinamo?

va spun eu daca nu stiti... au trecut 20 de ani, iar scorul a fost mai mic cu 3 goluri :mda: cam atat...

ultravioletcanada
11th April 2005, 23:28
oracolule, lumineaza-ne cu un alt raspuns. care e diferenta intre Balaci din perioada '80 si cel din anul 2005 (craiova trebuie sa scape de retogradare indiferent de mijloacele folosite?) :ok:

Tristan
12th April 2005, 00:14
baieti care este diferenta dintre meciul acesta si ultimul din tur de pe terenul lui Dinamo?

va spun eu daca nu stiti... au trecut 20 de ani, iar scorul a fost mai mic cu 3 goluri :mda: cam atat...

Gonzo! Care e diferenta dintre obiectivul vostru de la inceputul campionatului si cel de acum
Au trecut 9 luni iar locul este mai jos cu 16 pozitii. :evil:

Gonzo
12th April 2005, 00:17
si asta pt ca am jucat cinstit, nu ca mai toate echipele din divizia A... de asta a si zis Balaci asa... pai noi de ce sa fim cei mai prosti sa nu intram in jocuri cand toata lumea le face? dovada ca nu am intrat e ultimul loc...

Tristan
12th April 2005, 00:34
Voi oricum nu veti pica indiferent cat de prost veti juca. Si stiti voi mai bine de ce. Acest thread este dedicat celui mai mare fotbalist roman :ok: , nu blaturilor. Daca vrei putem continua discutia in alta parte. Acest thread este pentru mine unul aproape de sacru. Nu cred ca trebuie profanat cu opiniile si frustrarile unora legate de alte subiecte. :rosu:

uti2102
17th April 2005, 01:34
Nu trebuie, dar Gonzo a pus punctul pe I, shi va cam doare. V-atzi vandut pielea lui Dinamo in ultima etapa a turului...
Dobrin s-a chinuit sa scape de numele asta iar conducatorii voshtrii, 20 de ani mai tarziu fac cam invers......hai k nu mai zic nimic. N-are rost.

Tristan
17th April 2005, 18:46
Alpopa, eu am zis ca thread-ul dedicat lui Dobrin nu trebuie sa aiba asemenea luari de pozitie, care nu au legatura. Insa aici sunt de acord sa continuam discutia (atat cu tine cat si cu Gonzo sau cu oricine altcineva). Asa este, in ultima etapa am facut blat cu Dinamo, dar asta nu inseamna ca noi am fost de acord cu el. :headbang: Tudose a fost fair cu istoria si a deschis thread-ul.

Gonzo
17th April 2005, 19:26
problema este foarte simpla si veche de mai multe decenii:

"ori te supui, ori te desfiintam" pt ca asta este politica clubului de militieni comunisti... :rosu:

singura vina a voastra sau a noastra este ca nu gasim un investitor serios... si asta se intampla pt ca fotbalul este plin de mafioti si oricine incearca sa intre pe felia lor este terminat.

daca nu era Netoiu la voi acum probabil erati voi pe ultimul loc... acesti militieni mafioti imbracati in negru pateaza onoarea tuturor cluburilor care le ies in fata...

mie unul mi-e scarba sa mai si discut depre ei pt ca sunt niste gunoaie ale societatii... poate peste 20 de ani lucrurile se vor schimba dar pana atunci nu avem ce face.

Tristan
17th April 2005, 19:41
Gonzo, daca nu suntem pe ultimul loc asta nu e meritul lui Netzoiu. Ca nu el joaca. A! are jucatori la noi, asta e cu totul altceva. In rest sunt de acord cu tine. Si inca ceva. Nu uita ca in perioada 1998 -2001 noi am pierdut cel putin 2 titluri pentru ca ne-am bagat in combinatii si am ajuns sa terminam pe 3 ,4 sau 5 ca sa salvam pe nu stiu cine sau ca sa facem campioana pe nu stiu cine. Sau stiu dar nu vreau sa imi amintesc. :o: Si atunci nu era netoiu la noi. Asa ca nu facem neaparat ce ne-a zis netoiu. Blaturile la noi in campionat sunt boala veche :rosu: . Pana cand nu o pleca Ilinca :headbang: nu cred ca vom fi 100% curati. Dar in aceasi situatie ati fost si voi in trecut, sau poate chiar mai sunteti

Gonzo
17th April 2005, 21:13
nu mai suntem pt ca de azi echipa este a Consiliului Local... /hello

am scapat de militian... picam cu fruntea sus /hello

Tristan
18th April 2005, 12:08
Gonzo! Faza asta cu martirii pe altarul corectitudinii este cel putin dubioasa. Inseamna ca voi nu stiti ce stie toata tara. Ca voi nu veti pica. Ori veti fuziona cu o alta echipa, ori veti cumpara locul uneia ce va trebui sa promoveze(Jiul). Asa ca este mult mai probabil sa traiti cu capul plecat si tragand dupa voi povara unei manevre care sa ascunda clasamentul real :rosu: .Pentru ca aveti exemplul Petrolului sau al Ceahlaului care anul trecut la fel au zis. Stau un an in B si apoi revin. :rolleyes: Dar s-a vazut ca nu e chiar asa. Iar la voi nimeni nu isi asuma vreun risc. Ca s-ar putea sa nu mai reveniti curand. E mult mai usor sa cumparati un loc sau sa fuzionati, si sa ramanti in A indiferent cat de prost jucati. Dar sa stii ca daca fuzionati, cred ca echipa cu care tineti voi va fi o amintire :no: . Noua STIINTA-PROGRESUL sau STIINTA-SPORTUL nu cred ca va mai reprezenta pe cineva. Poate doar interesele unora care vor sa vada cu orice pret fotbal de A la Craiova. :mda:
Iar daca veti cumpara locul veti fi la fel ca Bacau : o echipa de pluton pentru care clasamentul era doar ceva ce trebuie facut ca sa se indeplineasca o formalitate. :ciocan:

Tudose
18th April 2005, 22:56
Popica, ce surpriza sa te avem in mijlocul nostru... Observ ca ti s-a facut dor de noi, nu mai ai somn si ne vizitezi pe la ceasuri inaintate... Se vede ca se apropie meciul direct! Insa acum nu mai putem discuta care portar e mai bun, Hamutovski sau Coman, pentru simplul motiv ca intre timp primul a devenit rezerva la Steaua, iar al doilea (din pacate pentru noi dar din fericire pentru cariera sa) are in continuare prestatii remarcabile in poarta Rapidului si in curand va ajunge la Nationala.

Ia spune, ai pregatit examenul? Ai studiat istoria Argesului de care erai atat de interesat in iarna? :D Ti-am rezervat un numar de 52 de intrebari... nu cate una pentru fiecare saptamana a anului... cate una pentru fiecare an de existenta a clubului din Pitesti...

Dupa cum observi, suporterii pitesteni nu au pretentia ca sustin o echipa imaculata. Eu i-am adresat special lui Dobrin intrebarea despre meciul cu Dinamo din 1974, pentru ca stiam ca atunci a fost ceva necurat. Nu este singura pata pe blazonul nostru, doar eu pot sa mai amintesc cateva aranjamente sigure, atat inainte cat si dupa 1989. Pentru ca discutia a deviat am mutat-o intr-un subiect separat. M-am si gandit sa initiez un subiect "Cartea neagra a echipei F.C. Arges", insa dupa ce m-am consultat cu dlgicu am hotarat ca ar trebui sa discutam doar despre ce este macar 75% sigur, ca sa nu vina oricine sa arunce cu noroi fara o baza solida.

Cum am avut invitati pe acest forum cate un jucator care a evoluat in fiecare din cele doua meciuri, i-am intrebat pe amandoi ce s-a intamplat. In 1974 aranjamentul a fost evident iar Dobrin a recunoscut asta. Insa meciul din 2004 din Stefan cel Mare l-am vazut la fata locului si in plus cunosteam "valoarea" aratata de echipa in tur. Iar Dani Coman a spus "daca as fi simtit ca e ceva in neregula as fi aruncat manusile si nu as mai fi intrat in teren". Asa ca pastrez serioase rezerve legate de un blat. In fine, daca tu insisti, poti sa scrii din nou pe 7-8 subiecte simultan lucrul acesta.

Dupa al doilea razboi mondial multe s-au intamplat in Romania si in fotbalul autohton. Iar "ciuma rosie" a lovit atat de tare incat nu exista club care sa nu aiba pete (mai mici sau mai mari). Eu spun ca la Pitesti sunt dintre cele mici... Ce sa facem, noi suntem doar suporterii unei biete echipe de provincie... nu ai prea-cinstitei Steaua, aceasta Alba ca Zapada a plaiurilor mioritice.

Dar pentru ca tot doresti sa arati cu degetul aranjamentele si nedreptatile din fotbalul nostru, iti fac la repezeala o lista orientativa pe care te rugam sa o comentezi:

1) cum s-a infiintat ASA Bucuresti in 1947 si cum a desfiintat in mod abuziv pe Carmen pentru a-si face loc direct in Divizia A
2) ce s-a intamplat la finala de Cupa Romaniei din 1988, cand Steaua s-a retras de pe teren la indicatiile lui Valentin Ceausescu, apoi i s-a atribuit Cupa prin comunicat (era o gluma atunci, "nu mai e arbitrul suveran, e suveranul arbitru")
3) cum a castigat Steaua la Pitesti in 1988 si 1989, din penalty-uri inventate acordate pe final de meci, in prezenta aceluiasi Valentin in tribuna
4) cum s-a prelungit meciul de la Oradea din septembrie 1988 pana in momentul in care Steaua a marcat golul de 3-2 si ce a patit Viorel Mateianu apoi
5)
Daca Steaua promitea salarii mari si slujbe bune, Dinamo ameninta cu arestul...
cum a fost amenintat Gica Popescu cu arestarea si ce presiuni s-au facut asupra sa pentru a ramane in Ghencea, el fugind din cantonament pentru a se intoarce la Universitatea Craiova (amanunte in cartea "Gica Popescu - viata mea")
6) cum se faceau transferurile la echipa din Ghencea in anii '80, cu presiuni, ordine de partid si luat cu arcanul la oaste (Hagi si Lung, doar doua exemple)
7) cum se aranjau la Steaua meciurile de catre jucatori la finalul anilor '70 si inceputul anilor '80 (a fost de curand un reportaj amanuntit in presa centrala cu Marcel Raducanu in rol principal).
8) cum s-a jucat meciul Universitatea Craiova - Steaua 5-4 in ultima etapa 1985-1986, la concurenta cu Sportul - FC Olt 7-5, in care Piturca si Hagi se intreceau in a da cat mai multe in lupta pentru titlul de golgeter (ia intreaba-l pe SOS, e mana lui Lucescu, nu?)
9) cum s-a jucat Steaua - Universitatea Craiova 1-1 dupa desfasurarea ultimei etape in 1987, cand militarii s-au prezentat cu juniorii si le-au oferit oltenilor egalul de care aveau nevoie pentru a merge in CUpa UEFA (detalii tot in cartea despre Gica Popescu)
10) cum a fost transferat Dica la Steaua pe o suma fictiva si cum a santajat Gigi Becali pe FC Arges in cazul Neaga (maestre, parca ziceai pe undeva ca discuti cu magnatul din Pipera sa nu mai umble cu bani la negru :D )
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6097

De punctele 8 si 9 poate tine cont si Gonzo...

Pentru ca tot esti moderator, eu as zice sa deschizi cateva thread-uri pe forumul Stelei unde sa discutam pe larg. Pentru tine fac un sacrificiu si o sa caut in arhiva amanunte si sigur mai gasim si alte subiecte. Doare???

Sunt sigur ca o sa imi spui ca cele mai multe au fost inainte de 1989, ca nu erai nascut atunci, ca erai mic si nu stii nimic :D ,ca ce a fost inainte de Revolutie nu conteaza. Dar trofeele (intre care o Cupa a Campionilor) conteaza, nu? Si in 1923 cand s-a infiintat Rapid erai nascut, ca de atunci stii mai multe... Sau era un alter-ego al tau, reincarnat acum intru apararea dreptatii in fotbalul romanesc...

Eu cunosc destule despre cele intamplate in anii '80, mai ales ca am trait perioada tristului apogeu al regimului comunist. Sanctificarea Stelei si infierarea lui Dinamo nu au nici un rost, dupa parerea mea. Amandoua au beneficiat de puteri discretionare si au comis abuzuri pe scara larga. Consider ca diferentele intre cele doua constau (sigur) in performante mai mari in Ghencea si in faptul ca (probabil) din Stefan cel Mare se exercitau presiuni mai mari pe linia Ministerului de Interne.

uti2102
18th April 2005, 23:40
Waw! Un mesaj adresat mie, DIRECT, cu toate ca n-am scris decat 2 randuri! :) Oare ce-o sa primesc dak scriu mai mult ?! :drak:
Tudose, revenind la oile noastre (nu ale lui Gigi)....
In primul rand legat de citatul respectiv : NU IMI APARTZINE! Este un articol scris de "greco" pe site-ul suporterilor stelishti! Articolul cu pricina, in ciuda unui aer oarecum subiectiv, surprinde foarte bine imaginea pe care un stelist moderat o are fatza de clubul de fotbal Dinamo. Desigur, acum este mult de discutat care club a shantajat mai mult, a amenintzat mai mult etc. Chiar ma bucur de disponibilitatea ta de a cauta in arhive, ash vrea sa cunosc cat mai multe despre trecutul "roshu" al clubului Steaua.
Shi acum ceea ce ai anticipat ca voi spune : majoritatea evenimentelor incriminate de tine sunt dinainte de '89! Dak imi aduc bine aminte, acum ceva timp, aici pe forum, i-am rugat pe cei "invidioshi" de gloria Stelei sa nu mai asocieze Steaua de-acum cu cea de dinainte de '89 (era sa zic revolutzie...) asha cum shi eu am promis ca nu voi face referire la performantzele din acea perioada. Eu unul nu m-am laudat niciodata cu trofee precum Cupa Campionilor sau Supercupa Europei! Asha ca nu potzi sa ma acuzi pe mine ca accept doar istoria care-mi convine. Eu am mai spus-o shi o repet : ce a fost inainte de '89 a afectat tot fotbalul romanesc! S-au facut o groaza de magarii, insa astea nu sunt specifice "stelistului" sau altuia ci regimului comunist, care se infiltrase in toate cluburile tzarii! Tocmai de-aia e greshit ca unii sa pozeze in mari eroi, numai pentru ca echipa lor a fost avantajata in acea perioada, iar ceilaltzi in victime eterne!
Eu n-am sustzinut nici mai mult nici mai putzin decat ca in ultimii 15 ani Steaua a fost mereu la inaltzime shi, prin comparatzie cu Dinamo, spre exemplu, are mult mai putzine "pete negre". Shi in acest sens nu cred k exista dubii : pe cat de absurd shi imposibil e sa compari in "furaciuni" Steaua shi Dinamo de dinainte de '89, pe atat e de evident ca, spre deosebire de "verishoara" din Groapa, Steaua post-comunista s-a dezis de vechile obiceiuri. Iar rezultatele s-au vazut ! Am fost mereu in frunte !
Referitor la diferentzele pe care le subliniezi tu in ultima fraza, lasa-ma sa precizez ca Steaua, cu tot alaiul ceaushist, n-a fost niciodata pusa in jenanta ipostaza in care Dinamo a fost aruncata de conducatorii MI-ului la acea victorie cu 7-0 din Trivale. Shi asta cred k spune multe despre caracterul unora shi al altora, precum shi despre viziunile lor despre ce inseamna performantza.
In final tzin sa precizez ca am in continuare mari dubii referitoare la meciul pierdut de Argesh cu 0-4 in ultima etapa a turului, asha cum am dubii shi in privintza altor meciuri jucate de Dinamo in ultimii ani. Un observator echidistant observa cum Steaua joaca la cutzite aproape toate meciurile, sub o presiune fantastica, pe cand "rivalele" au nenumarate vizite de curtuoazie pe durata unui singur sezon. In sustzinere vine barometrul european, instrument care, din fericire, nu prea poate fi pacalit !

Tudose
18th April 2005, 23:49
Ti-am scris atat de mult pentru ca, daca in iarna scriai pe 7-8 thread-uri despre meciul din ultima etapa a turului, observ ca nici acum nu ti-a trecut nostalgia :D si vine si meciul direct...



S-au facut o groaza de magarii, insa astea nu sunt specifice "stelistului" sau altuia ci regimului comunist, care se infiltrase in toate cluburile tzarii! Tocmai de-aia e greshit ca unii sa pozeze in mari eroi, numai pentru ca echipa lor a fost avantajata in acea perioada, iar ceilaltzi in victime eterne!
Doar ca unii au dat tonul magariilor, fiind primii beneficiari ai regimului comunist, iar ceilalti au fost si ei cat de cat in pas cu muzica (sau mai bine zis cu "cooperativa").


Referitor la diferentzele pe care le subliniezi tu in ultima fraza, lasa-ma sa precizez ca Steaua, cu tot alaiul ceaushist, n-a fost niciodata pusa in jenanta ipostaza in care Dinamo a fost aruncata de conducatorii MI-ului la acea victorie cu 7-0 din Trivale.

Drept e ca nu imi aduc aminte de o victorie a Stelei la o asemenea diferenta in conditiile in care cei din Ghencea ar fi avut nevoie de golaveraj (a fost un 11-0 cu Corvinul, dar nu se fugea atunci dupa remontarea nici unui handicap de acest gen).
Dar lista mea cu ce se deosebeste de acest 7-0 din Groapa (nu din Trivale!)? Doar prin faptul ca nu au fost scoruri de asemenea uriase proportii...



In final tzin sa precizez ca am in continuare mari dubii referitoare la meciul pierdut de Argesh cu 0-4 in ultima etapa a turului
Eu m-am bazat pe ceea ce am vazut la fata locului in acel meci, pe forma "de exceptie" pe care am vazut-o cam tot turul la FC Arges (inclusiv cu o etapa inainte de dezastrul din Groapa, 1-1 acasa impotriva rezervelor lui Apulum) si pe ceea ce am discutat cu unul din cei care au fost in teren.

Pentru ca tot am cronica si formatiile din 1974, ar fi interesant a se lua legatura cu alti jucatori pitesteni care au fost in teren atunci, poate mai aflam si alte amanunte.

uti2102
18th April 2005, 23:55
Tzi-am zis, nu intentzionez sa intru in dispute pe tema care a furat mai mult, pentru ca nu vad ce ar avea unul sau altul de cashtigat. In plus, la ora actuala nu cred k are prea mare relevantza ce-a fost atunci; decat ca fapt istoric. Eu sunt de acord sa se retraga toate titlurile de dinainte de '89, sa se revina la monarhie, la constitutzia din '23......
Ashtept sa mai publici shi alte episoade din "cronica rushinii". Regimul comunist e captivant, dar numai atunci cand e la trecut :D

Gonzo
20th April 2005, 19:00
Gonzo! Faza asta cu martirii pe altarul corectitudinii este cel putin dubioasa. Inseamna ca voi nu stiti ce stie toata tara. Ca voi nu veti pica. Ori veti fuziona cu o alta echipa, ori veti cumpara locul uneia ce va trebui sa promoveze(Jiul). Asa ca este mult mai probabil sa traiti cu capul plecat si tragand dupa voi povara unei manevre care sa ascunda clasamentul real :rosu: .Pentru ca aveti exemplul Petrolului sau al Ceahlaului care anul trecut la fel au zis. Stau un an in B si apoi revin. :rolleyes: Dar s-a vazut ca nu e chiar asa. Iar la voi nimeni nu isi asuma vreun risc. Ca s-ar putea sa nu mai reveniti curand. E mult mai usor sa cumparati un loc sau sa fuzionati, si sa ramanti in A indiferent cat de prost jucati. Dar sa stii ca daca fuzionati, cred ca echipa cu care tineti voi va fi o amintire :no: . Noua STIINTA-PROGRESUL sau STIINTA-SPORTUL nu cred ca va mai reprezenta pe cineva. Poate doar interesele unora care vor sa vada cu orice pret fotbal de A la Craiova. :mda:
Iar daca veti cumpara locul veti fi la fel ca Bacau : o echipa de pluton pentru care clasamentul era doar ceva ce trebuie facut ca sa se indeplineasca o formalitate. :ciocan:
vad ca daca nu ne poti judeca pt trecut ne judeci pentru viitor, ceea ce nu prea e corect... sau poate ai mai multe informatii ca mine... ceea ce stiu eu e ca nu avem patron si ca avem sanse de salvare de 5%... mai departe vom vedea... dar nu arunca vorbe si acuzatii aiurea pt ca deocamdata nu e cazul :ok:

dlgicu
20th April 2005, 19:59
Din pacate vad ca si acest thread a degenerat in balacareala specifica, atat din vina lui Gonzo si AlPopa care l-au considerat motiv de noi provocari, cat si a suporterilor pitesteni care le-au raspuns.

Personal sunt si eu de parere ca exista un fir rosu (cat de subtire) care leaga acel 0-7 din '74 cu 0-4 din '04, dar nu despre asta era vorba aici; pentru acel meci, ca si pentru oricare din acest campionat exista thread separat pe care se poate polemiza la nesfarsit.

Cred ca numele threadului este clar, nu ne ascundem dupa deget, am luat de la Dinamo la ordin sau nu exact cat le trebuia, scorul spune totul, nu cautam nici circumstante atenuante nici nimic, doar cautam sa aflam cat mai multe despre imprejurarile acelui meci pentru ca daca nu invatam din greselile istoriei ele vor continua sa se repete.

Eu personal astept pe oricine sa vina si sa scrie despre acest meci, dar m-am saturat de provocari, daca au chef de balacareala mai bine sa isi vada de echipele lor imaculate.

GoPens
20th April 2005, 20:41
2) ce s-a intamplat la finala de Cupa Romaniei din 1988, cand Steaua s-a retras de pe teren la indicatiile lui Valentin Ceausescu, apoi i s-a atribuit Cupa prin comunicat (era o gluma atunci, "nu mai e arbitrul suveran, e suveranul arbitru")

in seara acelui "ordin" al CC-ului in rubrica de sport a Europei Libere, zicea (numai stiu exact cine era crainicul): "...Ceausescu, primul atacant al tarii, care marcheaza cu capul gol." :D


4) cum s-a prelungit meciul de la Oradea din septembrie 1988 pana in momentul in care Steaua a marcat golul de 3-2 si ce a patit Viorel Mateianu apoi

parca a fost acuzat de tentativa de lovitura de stat :happy

uti2102
20th April 2005, 22:39
Din pacate vad ca si acest thread a degenerat in balacareala specifica
Cred k eshti plecat de prea mult timp din tzara shi ai uitat ce inseamna "balacareala" :) Poate ne aratzi shi noua cu ce ne-am balacarit !

gicu
20th April 2005, 23:27
Ba eu cred ca-i plecat de prea putin timp...si de-aia n-a uitat.
On topic: si eu astept mai multe opinii legate de meciul ala (nu ca ar fi multe semne de intrebare), in special de la cei implicati

Tudose
21st April 2005, 10:11
Acest thread va ramane dedicat meciului Dinamo - FC Arges din 1974 si nu as mai dori sa se devieze de la subiect. Speram sa mai aflam amanunte de la cei implicati.

Tudose
24th April 2005, 19:33
Unul dintre jucatorii care au participat la acea partida de trista amintire este portarul Vasile Stan. Pentru cine nu stie, nea Sile (foto - la finalul meciului de sambata seara cu Steaua) este in prezent antrenor cu portarii la FC Arges, cel mai important produs al sau in ultimii ani fiind Dani Coman.

Iata ce ne povesteste despre cele intamplate in urma cu 31 de ani:
"Imi amintesc destul de bine de ceea ce s-a intamplat atunci. Eu nu cunosc nimic despre vreun aranjament, si nici nu am fost chemati de catre conducere sa ni se spuna ceva, asa cum s-a intamplat cu alte prilejuri. Eu am aparat prima repriza (n.n. de fapt, pana in minutul 41, inlocuit fiind de Ariciu, care a mai primit un gol pana la pauza). Una din cauzele scorului de proportii este ca noua ne-au lipsit atunci cei doi fundasi centrali, Remus Vlad si Olteanu, nu mai stiu din ce cauza. Tin minte ca am fost apoi serios mustruluiti de catre organele judetene de partid, in conformitate cu obiceiurile vremii."

Eu ma intreb de ce oare au lipsit cei doi fundasi si, daca acestia erau totusi disponibili, cine a luat decizia inlocuirii lor si pe ce motiv...

Tudose
25th May 2005, 19:20
Discutand cu un alt jucator aflat atunci pe teren, acesta a spus ca stie doar ca au venit cu totii relaxati pentru acel meci, cu o seara inainte colindasera Bucurestiul iar a doua zi au plecat la mare si aceasta ar fi explicatia rezultatului.

In schimb, portarul Daniel Ariciu, aflat in vizita in Romania (locuieste in prezent in Israel), a fost mai transant:
"Ce au spus fostii colegi, ca nu recunosc nimic? Din cate stiu eu, tranteala clar.
Efectiv la cabine nu ni s-a spus nimic asa cum am mai patit cand eram la FC Olt, dar am impresia ca unii dintre jucatori au fost contactati. A fost pe linie de partid si de militie. Au lipsit cei doi fundasi centrali, Olteanu si Remus Vlad, ceea ce e suficient. Daca 2-3 titulari nu au evoluat si alti 2-3 jucatori au fost contactati, va dati seama..."

dragosblue
25th May 2005, 20:11
Marele Dobrin a mai dat in urma cu citiva ani o declaratie in care a spus ca ii este rusine sa-si aminteasca despre acel "meci". (ghilimelele imi apartin)

vladi
15th June 2005, 13:11
Unul din personajele principale ale "episodului" din 74, Remus Vlad, sustine ca lipsa sa dintre titularii Argesului la meciul cu Dinamo are o explicatie mult mai simpla. El se afla la final de contract si parasise deja echipa pentru a se transfera la Hunedoara.

"Imi este destul de greu sa imi mai aduc aminte exact ce s-a intimplat la meciul ala. Eu insa nu am lipsit din prima echipa decit atunci cind era accidentat. Din cite imi aduc eu aminte si la partida aceea eram accidentat, si daca nu ma insel si Olteanu era. In plus, eu eram pe picior de plecare de la FC Arges. Tocmai terminasem facultatea, si m-am intors la Hunedoara. Anuntasem conducerea clubului si asa stabilisem. Cind termin scoala ma duc la Hunedoara. La partida din Stefan cel Mare nici nu am fost prezent, plecasem deja. Dar stiu ca am ascultat la radio. Cind am auzit scorul, m-am mirat si eu, dar nu m-am gindit ca este ceva necurat. "

"Nu am auzit asa ceva la club in perioada aceea. Noi ne bateam cu Dinamo la propriu si la figurat in perioada aia, Chiar si cu pumnii pe teren".