PDA

View Full Version : Despre Tei si Asesoft



Monkey
11th April 2005, 17:13
Eu sincer sunt multumit doar ca au daramat playground-ul pentru ca dan rogojan sa nu isi mai faca titluri de glorie din hartuirea unor inele la care tata cred ca da de sus si astazi...pot insa sa va anunt ca acolo se va construi un teren mult mai frumos si la deschidere va fi cu demonstratii din alea cer va place atat de mult...cand voi avea info mai multe va anunt...pana una alta, va rog sa va duceti la Cluj ca saracul danutz este disperat ca va reprezenta nmaidanul bucurestean singur singurel...sau pe cei de la Kompass...nici eu nu mai stiu...dar daca vreti sa vedeti inca un dunk de loterie, that's the place to be...
Am fost la Ploiesti in week end si am vazut toate meciurile final four-ului...splendid...imi pare rau doar ca fara satrini suntem varza...dar respect maxim pt performanta baietilor....am primit wild card de la fiba pt euroliga de la anul...ne trebuie banu' si jucatori...dar a fost deschis un drum si poate la anul o sa vedem pe baietii rai in carne si oase...Go, Stevin, Go!

Mihai
11th April 2005, 17:20
Eu cred ca tu esti complexat rau de Dan Rogojan de tot il intepi pe unde apuci:D
Ti-a facut ceva rau? Ti-a furat nevasta? Ti-a luat banii? :P

danrogojan
11th April 2005, 17:24
exista threaduri separate pt fiecare din subiectele abordate de tine.
evgentual fa-ti un thread separat (aberatii de maimuta) si scrie acolo tot ce vrei. Intr-un final, iti vei putea chiar raspunde.

domnilor. scoateti maimuta de pe forum.

smiley19
11th April 2005, 18:14
Ce inaltime aveau inele din TEI? pentru ca din ce a zis Monkey reiese ca sunt destul de joase.

danrogojan
11th April 2005, 18:29
aveau inaltimea perfecta.

290 unul.
295 celalat.

ce mi-a placut mie insa cel mai mult la terenuriel din studentesc estea distanta mica dintre panouri. cam 3/5 din lungimea unui teren normal.

Monkey
11th April 2005, 18:47
Ce este intre mine si Rogojan e o problema mai grava decat cea a ostaticilor din Irak...acuma as discuta cu tine de Real Madrid un pic, pt ca sunt curios cate dunkuri au dat anul asta, pe cine trimit la all star game sau cu cine joaca in playoof....
Eu cred ca tu esti complexat rau de Dan Rogojan de tot il intepi pe unde apuci:D
Ti-a facut ceva rau? Ti-a furat nevasta? Ti-a luat banii? :P

Monkey
11th April 2005, 18:49
aha, deci de asta dadeai atat de rapid dunkuri si la unul si la celalalt...mei, mei, mei.......
aveau inaltimea perfecta.

290 unul.
295 celalat.

ce mi-a placut mie insa cel mai mult la terenuriel din studentesc estea distanta mica dintre panouri. cam 3/5 din lungimea unui teren normal.

Mihai
11th April 2005, 18:51
Am pus la echipa favorita Real Madrid pt echipa de fotbal! Daca vrei ma intrebi de aia :ok:
In rest m-a lamurit Dan Rogojan ce e intre tine si el! Nu mai bine si la cat mai multe dunk-uri :ok:

Raptor
29th April 2005, 01:08
Acuma cum e terenu din Studentesc... si la ce inaltime-s inelele alea buclucase care s-au pus acuma :D

MadSkillz
29th April 2005, 01:14
Sunt 2 terenuri in Studentesc.Pe terenul construit in locul celor 2 vechi s-a pus la un capat cel mai inalt panou din cele 4, iar la celalalt capat cel mai jos panou.Pe cel de-al doilea teren (care e pe langa mesele de ping-pong) s-au pus celelalte 2 panouri (evident).

mishu
29th April 2005, 15:34
adica sa inteleg ca au costruit un teren nou dar au pus aceleasi panouri care erau si inainte????

danrogojan
29th April 2005, 15:43
corect. au tras un strat de bitum si au asezat noul teren pe o directie perpendiculara pe fostele terenuri. un inel de 290 si unu de 310.

celalat teren de langa mesele de ping pong este mai bun. insa cutuma va face ca toata lumea sa mearga la fostele terenuri.

mishu
29th April 2005, 20:35
oleeee... treaba nedusa pana la sfarsit sub deviza "las ca merge si asa"... beeeiiii nea moldovane, chiar daca nu ma auzi, pei nu puteai sa pui si doua panouri mai acatarii era dracu greu dupa ce ai dat banii pe bitum sa mai dai bani si pe doua panouri... ca nu zicea nimeni sa pui instalatii Schelde pe stundentesc... da macar sa inlocuiesti stalpii aia care se balangane la fiecare slam a lu rogojan...
io nu inteleg daca tot s-a apucat sa faca ceva de ce s-a zgarcit la patru-cinci milioane cat costau doua instalatii pentru terenurile alea... pana mea cerea dupa aia 10.000 de persoana pentru aia care veneau sa joace si intr-o vara scotea si ceva profit...

MadSkillz
29th April 2005, 22:05
La faza asta cred ca nu e el de vina, ci cei care se ocupa de baza.

danrogojan
1st May 2005, 00:41
ma gandeam ca oricate lucruri s-ar schimba in tei, unul singur va ramane neclinitit.
TEO.

Raptor
1st May 2005, 02:08
Excuse my ignorance, but Who The Fuck Is Teo? Teo si Mircea? Teo Trandafir? Tot grasa ramane :happy

caseta
1st May 2005, 04:27
si uite asa se vede imediat cine nu a jucat niciodata pe tei :P

MadSkillz
1st May 2005, 05:04
Dane, oare cum juca Teo in tinerete? Nu ca ar fi batran :happy Cu siguranta are un loc fruntas in Tei Hall Of Fame. :D

mishu
1st May 2005, 19:46
teo acest tim duncan al teiului... the fundamental... si e un compliment nu e o caterinca...

danrogojan
1st May 2005, 23:33
Teo are varsta lui robert parish, calmul si stiinta jocului lui duncan, viteza si detenta lui larry bird, viclenia si oportunismul lui rodman. In ceea ce priveste spectacolul este undeva intre luc longley si wang "ZZ top" zhi zhi. Nu lipseste nici o zi, vine primul si pleaca ultimul. A si sa nu uit. Cere pasi si duble mai rau ca un arbitru din onoare dornic de afirmare. Cred ca in tinerete juca a la Kevin McHale. Are boala pe cei care se prind de inel si l-am vazut intr-o zi crizat cum striga la niste copii. Cel putin curios, mie nu-mi zice nimic. Ba mai mult mi-a dat si pase la alley hoop (sau aleiap cum ar zice cernat).

MadSkillz
1st May 2005, 23:48
Ii place spectacolul, doar ca iubeste mai mult inelele ;)

Raptor
1st May 2005, 23:53
De campion? Oricum, as vomita daca as juca impotriva (sau chiar cu) unul care face ce zice Dan mai sus.

MadSkillz
1st May 2005, 23:55
E unul dintre coechipierii mei preferati si unul dintre adversarii mei preferati :)

caseta
1st May 2005, 23:58
pai mah raptore ... ai ceva impotriva lui larry bird sau a lui robert parish ???

Raptor
2nd May 2005, 00:04
Nu, dar probabil ca as manca ceva stricat inainte sa joc cu el. Terenul ar deveni... um... "impracticabil". Nu de alta, dar asemenea specimene de jucatori care stiu numai sa profite de reguli (sau asa zise reguli) nu imi plac. DELOC!

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 11:21
frate raptore, nu te lega de un om asa, aiurea, fara sa il stii macar. faza cu robert parish are urmatorul inteles, pt tine: OMU E BATRAN! da carunt bine. si ghetele lui sunt si mai batrane. si stilul. treaba e ca omul nu mai poate, da nu se lasa. joaca si el cum poate, ba pe ghirlande, ba pe aruncari cu mii de metri de bolta, ba misheleste, intreaba unu cat e scoru, toti se opresc si el o baga rapid, etc. deci omu intr-adevar poate fi... suparator uneori, in esentza lui. da si ce daca ? e singuru ? daca el vrea sa ceara pasi, tu nu-i fa, la fel cu dubla, daca vrei sa nu te surprinda miselesete, stai dreq tot timpu cu ochii pe el, etc. dan e mai focos, asa, si de aia il afecteaza stilu batran al lu Teo. da nu poti sa-l trimitzi acasa, frate. senectute... ce vreti ? putin respect. ca joc si pe mine ma plictiseste/dezgusta dar, cum va zic, E UNICUL ??? nu. asa ca sa nu-l linsam inca pe Teo. are si niste caterinci amuzante uneori, pe bara, de ex.

Sharkie
7th May 2005, 12:04
Cam naspa genul asta de jucator...vulpoi batran. :rosu:

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 16:50
citez, despre sharkie, de altfel, baiat bun... : "location: CRAIOVA" iar Teo e un pushtan de vo 50 si mult de ani din Tei, BUCURESTI... imi scapa ceva aici ??? e nevoie de mai multe comentarii ?

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 16:52
nu mai putin insa apreciez sustinerea voastra impotriva unui jucator atat de plictisit si obosit si tot ce-n minte-ti vine! da ma gandesc ca dreq, o sa ajungem si noi la 50 de ani, sper io... ce facem ?

Sharkie
7th May 2005, 17:18
Ma,io nu am zis neaparat de Teo,ca nu il cunosc.
M-am referit doar la genul de jucatori care profita la mexim de regulament si nu mai lasa de la ei in favoarea spectacolului.

Raptor
7th May 2005, 18:36
Da, sunt de acord. Sunt enervanti de-a dreptu, profitori si etc. Nu vreau sa cunosc astfel de specimene.

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 18:39
chill, dawg, have a deeeeep smoke and chill! tu doar joaca baschet, frate, nu-ti bate capu cu cine ce si cum! joaca baschet si ramai intreg! mai bine cu Teo decat cu alti idioti care joaca baschet ca niste animale sau de parca ar fi in ring la UFC, sau box sau orice altceva...

MadSkillz
7th May 2005, 19:13
Daca e o aluzie la cine stim noi , nu mai calci prin Tei. (joke)

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 19:58
fie si o gluma, nu vreau oricum sa ating pe nimeni... si ca sa clarific lucrurile, vreau sa stii ca inca nu poate fi nici un soi de aluzie la nimeni din Tei! nu inca. omule, am fost ani de zile un REGULAR in asanumitul Poli playground... si am prins si ultimii ani. inutil sa mai zic ca AM SUPRAVIETUIT. deci, nu stiu daca esti in tema cu situatia de acolo, verifica daca vrei, dar ideea e... ce ma mai poate impresiona in Tei ??? lumea pare cel putin finuta aici.

Raptor
7th May 2005, 21:07
Pai joc in POLI in fiecare zi... (cand ma duc la scoala :D). Si cunosc cam pe toata lumea pe acolo, dupa fatza, dar nu dupa nume. Deci sa nu ma intrebi de x sau y, daca ai poza cu ei bine daca nu nu. Anyway, nu e cine stie ce.

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 22:19
frate, am stat acolo veri de veri, zi dupa zi si te-am vazut destul de rar. crede-ma, politehnica nu poate fi comparata cu teiul, la artele martiale care se practica in teren, sub pretext de baschet!

MadSkillz
7th May 2005, 22:21
Nu, nu sunt in tema cu ce e/era in Poli.Dar nu se poate sa nu il fi remarcat pe micutzul meu coechipier din ultimele zile ;)

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 22:27
what ever, man, chill! i-am remarcat pe toti, daca zici de ala in negru, da, e putin mai patimas asa, in esenta lui, se chinuie. nu e genu de jucator ca sa ma apar io la el, nici el la mine... insa e genu de om care ar incerca oricum. nu ma tem si nici nu ma impresioneaza foarte tare. respect pentru intentia de a juca baschet, desi pe multi ii supara. io duc, cat de cat. ce m-a frapat a fost acum cateva zile un tip cu plete, la sub unu opzeci, care mi-a zis ca are 98 de kile. si il cred. la ala n-a fost usor sa ma apar. hehehe. insa ma descurc si cu ala tocma bine. imi place putina emulatie... mereu.

Raptor
7th May 2005, 22:46
Ba ce vorbesc oamenii aici de se cunosc toti intre ei! M-ai vazut destul de rar? Pe mine?

Eu nu te-am vazut deloc ca nu stiu cine esti, si nici tu nu cred ca stii cine sunt sau ce fac.

caseta
8th May 2005, 02:42
mai bine cu Teo decat cu alti idioti care joaca baschet ca niste animale sau de parca ar fi in ring la UFC, sau box sau orice altceva...
true. u got that right. am tot jucat in ultima vreme cu din astia. eu inteleg sa te aperi, dar nu la modul bumbescu - sa iti rupa capu, numai sa nu dai cos. cu impins omu pe saritura, cu bagat umaru ca la fotbal si cu alte procedee din astea ... makes me sick .... :no: :no: :no:

Raptor
8th May 2005, 02:52
Asa e. Nu inteleg ce cauta asemenea oameni la basket, mai ales cand ar trebui sa joci de placere. Ar trebui...

1/2Om1/2Belea
8th May 2005, 11:57
raptor, frate, e drept, nu cred ca m-ai vazut. io ti-am vazut insa filmuletu cu dunku. rupi, ce sa zic... da nu inteleg dc vorbesti de parca m-as fi luat de tine. ce zic io e ca, dupa parerea mea, baschetu din Poli a cam tins sa se perimeze asa... in ultima vreme. ca sa nu ma exprim atfel, mult mai dur.

cat despre tei, ca tot e asta topicu, haideti azi pe acolo... sa fie cat mai rpd, ca la 6 e finala euroliga si nu trebuie pierduta!

CinstitCuPanoul
8th May 2005, 23:15
pour le connesseurs ,de departe cel mai karatist din poly era zorro...
cred ca nu exista jucatori mai karatisti decat ala:))

Raptor
8th May 2005, 23:37
E nu ca te-ai fi luat de mine, dar e ciudat sa zici de cineva ca l-ai vazut rar fara sa stii cat de des sau cat de rar joaca cu adevarat in POLI.

mishu
8th May 2005, 23:48
daca ar exista un premiu pentru cel mai tare nickname... io l-as da pentru "cinstit cu panoul" marfa, belea sau ce alte epitete mai vreti... m-a urmarit expresia asta 5 ani de juniorat... dar e luata in registru ironic suna super tare... felicitari oricine ai fi...

1/2Om1/2Belea
9th May 2005, 14:11
negru asta, CinstitCuPanou, stie ce zice... atunci cand se semneaza HEHEHEHE! ideea e ca nicku lui, am senzatia, este ales la modul, ca si al meu... IMPOTRIVA CASETELOR, ca principiu!!! frate cinstit, zi-mi ca ma insel! nu poti, nu ??? hehehe, stiu io ce stiu. da gaseste-ti si o semnatura interesanta! pliz! o sa caut si io una, anticasete!

iar pour le connesseurs, Zorro este un fel de THE ROCK! dar are suflet bun omu, asa, in esentza lui. se chinuie, si asta e bine. cand reuseste sa nu ne omoare, e chiar simatic. si e drept, mai caratisti ca el nu exista! dar mai barbari si mai idioti, exista ! si inca fara numar. ce sa le faci...

caseta
9th May 2005, 16:42
negru asta, CinstitCuPanou, stie ce zice... atunci cand se semneaza HEHEHEHE! ideea e ca nicku lui, am senzatia, este ales la modul, ca si al meu... IMPOTRIVA CASETELOR, ca principiu!!! frate cinstit, zi-mi ca ma insel! nu poti, nu ??? hehehe, stiu io ce stiu. da gaseste-ti si o semnatura interesanta! pliz! o sa caut si io una, anticasete!
wtf ?????? :o: :o: :o:
casetele astea de care vorbesti, au fo legatura cu mine ?!?!??! si daca da, de ce ???
sau puneti de f'un mutiny si vreti sa ma dati jos de pe forum ????
:P

thekobe
9th May 2005, 16:49
casete de pe panou ?

1/2Om1/2Belea
9th May 2005, 17:00
frate, stai linistit ! nu mai iau de tine sau de nicku tau, astea... nu stiu nimic despre tine, mai ales la capitolu JOC. casetele as in AND1 mix tapes, freestyle, impresii de baschet, miscari la caterinca, etc. uneori am (si se pare ca nu sunt singuru) impresia ca se cam exagereaza cu astea!

as avea o doleantza pt toti amatorii de d-astea: frate, pune-ti mana pe o minge de baschet, intai luati-o bine de manere, apoi incepeti si voi cu un dribling corect, 80's, asa, procedee standard, o pirueta corecta, un criss cross cu schimbari corecte de directie, fara figuri, jos pe genunchi, apoi niste pase n-ar strica, dar cinstite :D, de la piept mai intai, si tot asa... apoi ... mai vedem! poate chiar spectacol, la un anume moment dat.

vreau sa vad daca ideea asta a mea mai are sustinatori.

CinstitCuPanoul
9th May 2005, 17:12
Fratilor nicku meu aminteste de un antrenor celebru':)...pe care unii de pe-aici poate il stiu.
Caseta cat timp nu esti un casetar nu am nici o problema cu tine:)
Si ca sa dau exemplu de casetar am jucat de curand cu unu' in tei care se chinuia 5 min sa iti dea craci,facea bumerangu de atatea ori in cat iti era jena sa ii iei mingea de fiecare data ca era prea usor..si tot asa.
Io n-am nimic cu and1 style dar se pare ca oamenii inteleg gresit rau de tot scopul acestor faze.
In loc sa invete sa faca un crossover misto sa zicem ,ii vezi ca fac tot felu de chestii jenante prin care nici nu isi creeaza avantaj.
Asta e parerea mea ,astept comentarii.

MadSkillz
9th May 2005, 17:18
Zi-ne antrenorul celebru.

CinstitCuPanoul
9th May 2005, 18:50
Ma asteptam la alt gen de comentariu:D. Stoica.

Sharkie
9th May 2005, 20:10
La inceput tre sa inveti sa bati mingea fara sa faci duble sau pasi.Tot la inceput tre sa inveti aruncarea(pt asta io jucam Americutza :D ).
Apoi sa dai pase.Io mai joc cu aia mai mari(de vreo 20 de ani) si mi-a zis unul dintre ei exact ce a zis 1/2Om1/2Belea(nu cred ca iti convine jumi-juma) legat de pase,ca io mai dau si cu o mana.Adica trebe date de la piept intai si apoi cu artificii.
Urmeaza driblingul simplu,pe care il diversifici in timp.
Astea sunt lucrurile de baza pe care tre sa le stii ca sa nu te faci de ras intr-un meci.Sunt si altii care fac spectacol.Tu(daca nu poti sa faci spectacol inca) doar da-le pasa si mai da si un cos,doua. :)
Dupa ce stapanesti bine chestiile astea,poti sa te apuci de vizionarea de casete. :D Si daca ai talent ajungi si la spectacol!

P.S.-Si acum esti nemultumit,MadSkillz?Nu ca ar fi asta un mesaj copt indelung. :)

1/2Om1/2Belea
9th May 2005, 21:18
frate rechin, stai lejer, nu se ia nimeni de tine ! ai o varsta la care nu trebuiesti decat incurajat ! si vad ca te preocupi, ceea ce e bine.

domnilor, ce ziceti voi aici (in spetza ce zice sharkie) este o chestie pe care unii pe lumea asta n-o vor intelege niciodata. se numeste MUNCA!!! da domnilor, munca, buna, sfanta, utila si plina de satisfactii. pacat ca oamenii (unii) vor, cu impertinenta, as adauga, atatea satisfactii si atat de putina munca.

cinstitcupanoul, frate, bine cu antrenoru! respect pt batranul Stoica, a fost unu dintre cei mai buni antrenori de juniori. si respecti si tie pt ca il stii! omu stia ce zice, cu "pune-o finftit, ma baiatule, fe e proftia aia, fine te-a invatfat ?" pt cine nu stie... nenea asta l-a dat, de exemplu, pe virgil stanescu... si pe adi voinescu, mi se pare. meser.

CinstitCuPanoul
9th May 2005, 21:46
1/2Om1/2Belea se pare ca stim amandoi ca mosu asta era ok,dar faza cu cinstit cu panoul era criminala.Cand venea un malau de 2 metri din spate sa iti puna capac pe contraatac si el zicea sa dai oferita cu panou eram pe jos:D
Tot ce pot sa spun,de fapt sa citez:"Adi Voinefscu,fe picsioaaree avea copilu ala"

Raptor
9th May 2005, 23:32
Eu sunt de acord cu voi, dar asta numai legat de basketul de club, sau inter-cluburi. Eu nu am jucat niciodata la vreun club, ci numai streetball. Si fac exact ce ziceti voi ca nu ar trebui sa fac. Asa joc eu, asa-mi place sa joc. Spectacol. Chiar daca e nefolositor, sa arate bine. Nu ma intereseaza ce vreti voi, cum nici pe voi nu va intereseaza ce vreau eu.

Anyway, afara ideea e sa te distrezi si sa te simti bine, iar daca voi spuneti de altii ca exagereaza cu skeme si alte alea, eu zic ca voi exageratzi cu jocu clasic, si cu promovarea jocului clasic. Sa nu uitam ca streetball-ul a aparut dupa basket, deci, in spetza, e o forma mai evoluata a basketului. Sunt totusi unii care il strica.

CinstitCuPanoul
10th May 2005, 00:00
No offense dar streetball-ul nu e o forma mai evoluata a baschetului.
Aduci orice jucator de baschet si il pui sa joace 3-3 si joaca,dar sunt atatia streetball-eri care nu se descurca la 5-5 ...nici nu iti poti imagina.
Io unu nu zic ce nu ar trebui sa faci tu.Era doar o parere.
Oricum fiecare joaca ce stie si ce poate.

Raptor
10th May 2005, 00:20
E adevarat, dar cati balleri joaca 5 la 5 si cati basketbalisti joaca 5 la 5? Ia sa luam balleri care joaca mereu 5 la 5 sa vezi ce le faci la basketbalisti la 5 la 5. What goes around comes around.

In plus, e diferenta de mentalitate. La street poti sa joci de placere si o faci mai mereu. La basket e un antrenor care tipa la tine, care iti zice unde gresesti etc, nu esti de unu singur. Joci ca sa castigi, pe eficienta maxima etc.

Overall, streetball > basket.

1/2Om1/2Belea
10th May 2005, 00:37
fii atent ce zic mereu, mock my words, bai posteritate: STREETBALLUL, IN ACCEPTIE PO****RA, ESTE DOAR O SCUZA PENTRU CEI CARE PRETIND CA STIU BASCHET, DAR DEFAPT HABAR N-AU! atentie ca am copyright si pe asta! cinstit cu panou e putin malitios, asa, in esenta lui, dar frate, nu poti avea parte de satisfactii fara munca! nu ai dreptu nici sa pretinzi. ballul nu e o forma mai evoluata de baschet, nici sa nu te gandesti! si nu imi vorbi mie de ballul de afara! daca vrei, ia-te in gura cu Dan, sa-ti povesteasca si el la meciurile de streetball de afara, inclusiv din state, alea adevarate, sa vezi cum sare sangele din teren pe acolo, si cum se lupta aia de mai au putin si scot sabii cu mana cu care sar la capac, sau cu care nu dribleaza.

daca ai vazut Formidabilu, e acolo un citat memorabil : sa joci fara sa speri sa castigi e ca si cum ai face sex cu sora ta, chiar daca proasta e o blonda foc, cu fustita pana sub buci si cu niste craci de-ti lasa gura apa, fiindca daca faci asta atunci ies copii fara maini si fara picioare, care nu pot face nimic decat sa sufle in trombon si sa cerseasca la un coltz de strada... more or less accuratte. :) intelegeti ideea, daca joci, speri sa castigi, daca speri sa castigi vrei sa castigi, iar daca vrei asta, atunci tragi cu dintii, musti, nu cedezi un inch.

in schimb oricine are dreptu sa exerseze niste smecherii amuzante, sa se filmeze si sa incerce un mixtape, sa ii faca sa se simta bine pe cei de pe bara, etc. numa ca dupa fazele astea, nu poti pretinde sa bagi mingea in cosh. cu atat mai putin sa iesi castigator. multi nu inteleg asta. nu tre sa fii sportiv de performanta, legitimat, ca sa intelegi sportul. si lupta.

overall, streetball este pentru baschet ceea ce desertu e pentru alimentatie... si e mult spus! iarasi, copyright ! ( :D, am o obsesie si eu)
sanatate !

Raptor
10th May 2005, 00:41
Ce nu inteleg e de ce jignesti. Nu ma cunosti. Eu mi-am expus o parere, pe care poti (pentru ca e democratie) sa o respecti sau nu. Asta nu inseamna ca tre' sa ma faci asa si pe dincolo.

In fine, nevermind all of it, cel mai inteligent cedeaza.

1/2Om1/2Belea
10th May 2005, 00:55
da frate, asa ca eu fiind net mai prost, si zic asta fara nici o retinere, fara sa te cunosc chiar, ca doar stiu sigur cat de prost pot sa fiu, io NU cedez! ce nu inteleg e ce te supara??? unde ti se pare ca te-am jignit ? poate te simtzi jignit de o parere de a mea la fel de liber exprimata ca si a ta. e clar ca nu te cunosc, si nici nu pot sa ma iau de tine, ca atare. insa nu trebuie sa te simtzi jignit cand io vorbesc despre o chestie care mi se pare daunatoare baschetului si sportului in general, si anume dorintza de a te simtzi satisfacut, fara sa depui efort in prealabil. io iti zic, depune efort si te vei simtzi de n la k ori mai satisfacut si mai barbat si mai relaxat si mai cum vrei tu ca acuma. trebe doar sa ai curaju sa treci prin niste etape joase si sa te lupti cu tine insuti. lasa-ma sa te asigur insa ca nu e nicioata prea tarziu! oricine poate. sa vrei este primul pas. baschetul de la noi are nevoie de oameni care VOR cu adevarat. chiar si/ ba mai ales/ baschetul de pe strada!

in ansamblu, nu vreau sa jingnesc pe nimeni niciodata! it's just not the way!

Danila
10th May 2005, 01:12
si eu sunt de acord cu ce spui tu insa...mai ai si tu grija la tonul pe care il folosesti ca nu strica.Iti inteleg furia, dar totusi hai sa nu actionam din instinct...
Cat despre cinstit cu panoul, prima data am crezut ca e noul nick al lui vopsitu'...stoica nu e singurul care zicea asta, la fel si bigu.''pune-o ma cinstit cu panoul ma nesimtitule ma!!'':P
cat despre stoica...caracter zero atat am de spus si cine ma cunoaste stie de ce o spun.(dante-neculce +20 noi)

Raptor
10th May 2005, 01:18
Tradu-mi si mie:

"fii atent ce zic mereu, mock my words, bai posteritate:"
si
"si nu imi vorbi mie de ballul de afara! daca vrei, ia-te in gura cu Dan"
si
"sa joci fara sa speri sa castigi e ca si cum ai face sex cu sora ta, chiar daca proasta e o blonda foc, cu fustita pana sub buci si cu niste craci de-ti lasa gura apa, fiindca daca faci asta atunci ies copii fara maini si fara picioare, care nu pot face nimic decat sa sufle in trombon si sa cerseasca la un coltz de strada... "

Eu nu am folosit astfel de afirmatii vizavi de ce parere ai tu, si nici nu o voi face. Eu am expus doar ceea ce cred.

caseta
10th May 2005, 01:22
casetele as in AND1 mix tapes, freestyle, impresii de baschet, miscari la caterinca, etc. uneori am (si se pare ca nu sunt singuru) impresia ca se cam exagereaza cu astea!
:ok:


niste pase n-ar strica, dar cinstite :D, de la piept mai intai
asta e una dintre chestiile care ma seaca cel mai mult. nu ca as fi eu mare jucator, dar sa pierzi mingea in atac din cauza unei pase basite, data in scirba sau la misto .... mi se pare o timpenie. ca ratezi o aruncare (cit de cit liber, nu cu 2 oameni pe tine si fara sa scoti fault) sau ca iti mai iei un capac ... aia e ... se intimpla. dar sa iti bati joc de o pasa .... adevarat, oricui i se intimpla sa dea o pasa gresita, dar cind nu stii sa dai pase ca lumea tu sa incerci sa le dai pe la spate sau mai stiu eu cum ....


In loc sa invete sa faca un crossover misto sa zicem ,ii vezi ca fac tot felu de chestii jenante prin care nici nu isi creeaza avantaj.
pai exact asta nu au inteles ednoanii nostri din mix-tapes alea. niggerii aia cind faceau fo chestie din asta, isi creau avantaj. isi depaseau adversarul, sau isi creau spatiu pt o aruncare (cum a facut jasikevicius - fenta de plecare pe patrundere in dreapta, adversarul a plecat la seminte si el a aruncat liber de la 3p - nu a fost chiar ca in and1, dar a fost frumos si eficient).
am vazut si eu din astia - 10 minute dribleaza pe loc. imi venea sa ma duc sa joc o tabla cit isi faceau ei numaru ....


domnilor, ce ziceti voi aici (in spetza ce zice sharkie) este o chestie pe care unii pe lumea asta n-o vor intelege niciodata. se numeste MUNCA!!! da domnilor, munca, buna, sfanta, utila si plina de satisfactii. pacat ca oamenii (unii) vor, cu impertinenta, as adauga, atatea satisfactii si atat de putina munca.
again :ok: :ok: :ok:


E adevarat, dar cati balleri joaca 5 la 5 si cati basketbalisti joaca 5 la 5? Ia sa luam balleri care joaca mereu 5 la 5 sa vezi ce le faci la basketbalisti la 5 la 5.
Overall, streetball > basket.
i think u're wrong aici. toti mingicarii aia pe care ii vezi in and1 mixtapes, sunt unii care nu au reusit sa ajunga in nba. sa fim cinstiti, crezi ca lor nu le-ar conveni 30 mil pe an cum are o'neal ???? crezi ca ei cistiga din streetball cit cistiga mcgrady ????? sa fim seriosi, nu cistiga nici cit okur .....
daca ar face fata jocului din nba, s-ar bucura sa prinda si ei un contract acolo.

si e adevarat ca sunt spectaculosi, am vazut si eu mix tapes si mi-au placut. si am incercat si eu citeva chestii de acolo. dar sincer, daca as avea timp sa exersez (sau destul talent sa il prind imediat) as prefera sa pot fac un cross over, daca nu ca al lui iverson, macar ca al lui mcgrady sau wade. oricum toate driblingurile alea trebuie facute in viteza, ca daca le faci pe loc .... sunt absolut inutile.

tre sa fiu de acord ca streetball-ul a adus chestii noi. din cite stiu cross over-ul de acolo vine. dar cele care ajung in nba sunt cele care sunt nu numai spectaculoase, dar si eficiente.

@jumi-juma - ziceai ca nu stii jocul meu ... well, pe scurt, la 1m87, 95kg, nu sar mult si sunt prea greoi pt gustul meu, dar imi place sa ma bat sub panou, sa recuperez, sa mai pun un capac daca apuc, sa dau un semi cirlig de sub panou, sa mai fac si cite o patrundere. dar nu ma deranjeaza sa fac "the dirty work". poate de aia si apreciez o pasa ca lumea, o recuperare sau un blocaj defensiv mai mult decit un dribling inutil .... ;)

mishu
10th May 2005, 02:47
cat despre stoica...caracter zero atat am de spus si cine ma cunoaste stie de ce o spun.(dante-neculce +20 noi)
"treci si schimba pe nesimtitul ala"... o alta replica din fonoteca de aur a maestrului stoica... ce a facut el pentru baschet merita pomenit undeva... a fost si antrenorul lotului national de tineret la un moment dat... prin 1991... si omul a facut-o tot din pasiune... nu s-a imbogatit de pe urma copiilor... nu si-a tras bani cu nesimtire cum au facut-o alti antrenori... poate cei mai tineri il stiu doar ca antrenor la neculce... a mai imbatranit... si-a mai pierdut rabdarea da sa zici ca are caracter zero... inseamna sa vorbesti in necunostinta de cauza... pe langa stanescu care e de departe cel mai bun produs al lui si voinescu... a mai avut jucatori care au jucat sau mai joaca in divizia A...

Danila
10th May 2005, 08:48
nu m-am referit la calitatile lui de antrenor...ci doar la anumite aspecte.Nu e vorba ca si-a pierdut rabdarea, dar sa vrei sa pierzi un meci intentionat si sa faci trimiti jucatorii sa faca circ pe teren e de neiertat.Au fost si niste articole scrise pe frbaschet la un momentdat pe tema aceastui meci dante-neculce cand stoica l-a bagat in teren pe ermurache care zicea ca e accidentat si sarea intr-un picior.A fost atat de penibil incat ii mai certa din cand in cand daca mai nimerea unu cosul...si pe urma se intreba de ce vor sa-l suspende si tot el era cu gura mare.Astea sunt faptele care m-au determinat sa spun ca are caracter zero.
P.S.:Prima data l-am cunoscut ca antrenor la CSS1...cand am batut la ei acasa la 1 punct dupa 2 libere in ultima secunda ale lui Cristi Lungu.Cunoscatorii stie!!:P

Sharkie
10th May 2005, 09:14
Eu nu sunt chiar anti-streetball.Atata timp cat treci de adversar cu un super-dribling dupa ce l-ai ametit cu nishte driblinguri joase,e foarte bine.E chiar preferabil decat sa faci lupte,sa faci pivoti cu tot corpul si cu umaru'.E foarte urat.
Ideal e sa joci cat mai frumos si sa mai si castigi.
Bine,nu iti cere nimeni sa ai abilitati de And1.Daca are Raptor si mai si trece de adversari,finalizand cu un slam,atunci e excelent.Nu vad ce as putea avea impotriva lui.
Totul e sa incerci sa castigi cat mai frumos!

1/2Om1/2Belea
10th May 2005, 09:41
da sharkie, numa sa aiba!

in rest, cine zicea ca omu si-a pierdut rabdarea si nu mai are caracter? pai treaba e asa, omu are peste 65 de ani, dar tot baschetul de prin romania pana acum cativa ani ii trecuse prin fatza. nu mai vedea, si de aia tzipa incontinuu, e normal. caracter... cred ca te referi la licee. frate, sper ca iti dai seama ca alde noi nici nu prea existam fata de un nene de 65 de ani. nu isi pune el mintea cu noi. nu cred ca se poate pune problema de lipsa de caracter aici! in scurt, a fost o onoarea sa-mi tot iau castane de la el!!! o zic cu mandrie. lolz.

raptor:
1- cu fraza aia la caterinca introduc un nou citat celebru.
2- io ziceam sa vb cu dan despre ballu de afara, ca a vazut o multime.
3- frate, aia e mai complicata. pe scurt "e aiurea sa joci fara sa ai ca scop principal victoria" iar cat despre faza aia cu "uneori cand pierzi castigi si invers...", sa-ti zic ceva: fratele meu, care e cu multi ani mai mic, la un mom dat avea vo 12 ani, asa. joca tenis de performanta, rupe, chiar la varsta lui. ma rog, vine intr-o zi de la scoala "mami, auzi ce ne-a invatat la scoala <important e sa participi, nu sa castigi>" dupa care omu baga o fatza de m-am pishat pe mine de ras si zice "cine a putut sa zica prostia asta? normal ca e important sa castigi!" faza total memorabila. need I say more ?

Danila, frate, da-ti-ash palmeeeeeeee, sper ca iti dai seama ca si in zilele de azi ma gandesc exact la meciu ala, si injur si azi de mama focului. lungu ala, da-i-as si lui palme, nu stiu ce s-a mai intamplat cu el, da era jucator jucator la vremea aia. pacat ca n-am voie sa injur si aici, ca sa intelegi. da frate, in acelasi an, sper ca tii minte, am fost singurii care v-am batut, si asta in primu meci, la VOI in sala, tot la un punct diferenta. eeeee :)

CinstitCuPanoul
10th May 2005, 09:47
Sa il lasam pe batranu Stoica in pace,a fost si va ramane un mos simtit si cinstit.
Ca avea si el pasaricile lui asta e altceva:).
Da' va rog io nu mai ziceti ca streetball(3-3)>baschet

Danila
10th May 2005, 10:38
50...ce-am mai alergat dupa silviu in meciul ala...ca eram speriat tot cand prindea mingea pe la 3 puncte...si stiu ca la noi in sala ne-ati batut cand a dat celalalt pitic de la voi cos de 3 in ultima secunda...parca asa e nu?
ai jucat la css1??
cinstitule, ai dreptate!

1/2Om1/2Belea
10th May 2005, 10:58
da frate, a dat mihaitza mare de 3 de a rupt, insa pe final a pus un capac unuia de la voi mic care fugea de rupea pamantu, aproape ca era ca drutzu, sa mor io, nu-l vedeam. da pe final mi se pare ca a avut tot Lungu 2 libere, da erau 2 puncte in spate. si le-a ratat. groaznic mod de a pierde, stiu ca si io am patit asa.

fratele meu, ce vreeeeeeeeeeeemuri. eram si noi tineri, astea!

cinstit cu panoul, io zic ca nici nu trebuie comparate astea doua prea tare...

Danila
10th May 2005, 11:02
io sunt tanar si acum ca eram cu 3 ani mai mic k voi:P:P:P
AAA!!!!Ce mi-am amintit acum!!Ala mic de care zici il chema banarascu...ce vremuri!!:P acum nu mai joaca...lungu era al nostru Mr. Fundamentals

CinstitCuPanoul
10th May 2005, 11:04
Silviu rulz...si parca acum e la management...si desi joaca din an in pasti si uneori intr-un picior stie:D,si nu mai spune ca e pitic ca jignesti lumea de pe-aici ca are aproape 1,80:))

Danila
10th May 2005, 11:08
silviu desi nu mai joaca la fel ca pe vremuri, stie...
cred ca are in jur de 1,76 dar parca celalalt (ca erau 2 mai scunzi:P la css1) era mai mic decat el.Era nasol ca erau foarte rapizi si trageau foarte bine.In anul respectiv am luat locul 4 la turneul final, dupa ce am luat bataie de la timisoara care a iesit pe ultimul loc.Shit happens...

Sharkie
10th May 2005, 12:37
Intr-adevat,streetballul e the next level.
Ceea ce vreau sa spun e ca poate fi nivelul superior sau inferior. ;)

1/2Om1/2Belea
10th May 2005, 17:32
inteleg cam unde vrei tu sa bati... misto intentia! dar raman la parerea mea, si anume ca, in spetza, lucrurile astea doua nu trebuiesc comarate.

Valoare_apusa
13th May 2005, 01:58
Vad ca nu se mai vorbeste despre Tei. A inceput lumea sa se imparta in doua casete si baschet . Daca tot e asa sa ma bag sa zic si eu ceva.
In primul rand sunt de acord ca baschetul e ala jucat cu chestii de baza: oferite , aruncari corecte, blocaje defensive si multe altele. Casetele sunt "utile" in masura in care chestiile de baza sunt cunoscute. Vorba vine "utile". Sunt spectaculoase , n-am ce zice, imi plac, ma uit cu placere la ele dar atat. I'll get back on this shit some other time.
Vad ca se tot discuta despre Stoica. Ca ce antrenor mare samd. O fi fost frate. Dar acum e prea orb sa mai vada ceva in teren (am vazut ca si-a pus ochelari ), e saracu' depasit rau,desi de ce sa zic are si lucrui bune sa te invete :mda: Problema lui ce mai mare ca de fapt a majoritatii antrenorilor de juniori din Romania e ca vrea sa isi faca echipa cu care sa castige trofee & shit . Iar treaba unui antrenor este sa formeze jucatori. Ce sanse de a juca mai departe au jucatori sub 1,80 care joaca pozitiile 2 sau 3 ?Oricate meciuri ar castiga ei l juniori dupa asta se pierd ... Ma rog ... mai are el si alte probleme ...dar poate vor fi enumerate alta data.
Iar pt 1/2 om1/2... si cinstit cu panoul . :D Lasati ma copii in pace cu casetele lor cu tot . Ce ei n-au sentimente ? ... A da rog intregul format din doua jumatati sa lase citatele din "Any givven Sunday" cu unitatile de masura(incii) ca totusi :rosu: ...A fost un film marfa , l-am vazut cu totii , super rol Al Pacino, Go Willie Beaman! dar hai sa nu plagiem ca manelistii :no: ...
A.. da. Lasati-l pe Teo in pace ca si asa nu depasesc eu multi oameni pe viteza ! Nu imi rapiti si aceasta bucurie! Serios acuma , pt varsta lui joaca ...si sincer il prefer pe el vreunui disperat care ia mingea si o freaca printre picioare , pe la spate , pe dupa gat, etc. dupa care imi arunca mingea in mana-mi obosita dupa ce a stat sus toata faza..."Prietenii stie de ce, care este". :jerk:

caseta
13th May 2005, 06:07
Ce sanse de a juca mai departe au jucatori sub 1,80 care joaca pozitiile 2 sau 3 ?
hmmm ..... i kinda sorta don't agree with that. daca in nba au loc d'alde tyrone bogues si earl boykins, nu vad de ce in RO nu ar avea loc. da, aia erau PG, dar un SG mai mic dar rapid, ar putea sa iti ofere ceva avantaje. mai ales daca ai un PG mai inalt. nu stiu de ce in RO se insista atit pe treaba asta cu inaltimea. na ca in nba la mavs nowitzki joaca undeva intre SF si PF si e mai inalt decit C. si mai sunt zeci de exemple.

mi se pare mai corect sa folosesti omul functie de punctele lui slabe si de punctele forte, nu doar pe baza inaltimii. am vazut om de 2m care facea basket la club si juca C. dar ... din 5 pase, 4 ii scapau printre miini. si nu pot sa cred ca nu ar fi fost mai util unul de 1.90 bine facut care sa aiba si ceva detenta ....

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 12:21
valoare... ba, chiar nu stiam de unde imi amintesc citatul ala... am vazut filmul de care zici, superfilm, dar nu de acolo luasem citatul. mai degraba dintr-o comedie mai aiurea in care zice unu faza... lent si cu pauze... si se rade pe fundal, evident.

caseta, frate, nu te simtzi lezat daca, posibil,esti putin mai scund. nu inseamna ca nu poti fi un jucator sau chiar ca nu ESTI. ce zice valoare se leaga de JUNIORI... si treaba e ca, oricat skill ar avea unu scund, nu are atata potential ca unu inalt. asta e lege in baschet, sport pt oameni inalti. daca esti tanar, prezinti interes cand esti INALT, e logic. ca ajungi la o varsta si te depasesc altii mai scunzi, e pt ca nu ti-ai valorificat potentialul. dar la juniori io zic ca accentul e bine sa fie pus pe oameni peste medie de inalti, ba chiar in posturi mai inalte, ca sa-si faca stil de afara. si nu e bine sa dai NBA-ul ca exemplu, si de acolo niste exceptii. bogues si bykins si chiar iverson si francis sunt exemplare rarisime. NBA-ul este oricum ... in alte sfere.

Sharkie
13th May 2005, 12:25
Io nu inteleg ce e despre Asesoft in threadul asta.

Valoare_apusa
13th May 2005, 12:38
Pt contestaturul meu inversunat.... Nu neg valoarea jucatorilor ca iverson, boykins... etc. Sunt super jucatori , n-am ce zice... dar dupa cum spunea si 1/2 om 1/2 belea sunt exceptii. Daca tot ne uitam la NBA vezi ca la majoritatea echipelor jucatorii de pe posturile de la 2(SG) in sus au peste 1,95 ... Kobe , Carter, McGrady , Lebron ,Ray Allen si multi altii .Si tine cont ca ceipe care i-am enumerat joaca toti 2(SG). Nu contest ca ma mai exista si jucatori mici care pot aduce ceva nou... dar sunt exceptii.
Ideea mea era ca trebuie sa se puna accentul pe jucatori mai inalti pt ca ei reprezinta potentialul baschetbalistic. o sa revin pe acest subiect, acum trebuie sa ma car

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 12:42
ca idee... cred ca tre sa facem un thread separat... dar bine gandit, dinainte... ceva de genu baschet vs casete sau... baschet si casete... sau plm. cred ca la capitolele astea lumea are cele mai multe lucruri de spus... desi e greu.

Raptor
13th May 2005, 13:03
Eu nu inteleg ce sens ar mai avea. Te avem pe tine, care ai raspuns la orice intrebare. Orice alta parere e de prisos. Ar trebui creat un thread "sticky" gen "intrebari pentru half man half inteligent. Acolo orice intrebare si-ar gasi raspunsul din partea specialistului.

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 13:10
ma, nu e sigur... dar io ash incerca. iarasi, parazitii, stii bine: " e greu, a fost mereu/dar nu ca azi: 50% joaca, 50% 's casetarzi" :)))))), no offense pentru nimeni, da mi-a venit pe moment si nu m-am putut abtine. si sunt sigur ca multi noncasetari or sa rada la faza asta, altfel n-as fi postat-o!

da, cum zic, nu am toate raspunsurile, da ma chinui sa le aflu. si chiar daca nu o sa le am pe toate niciodata... n-am sa ma las! cred ca asta e si ideea.

inafara de asta e de asemenea foarte important sa razi in viatza. mult si tare, si daca poti sa-i faci si pe altii sa rada impreuna cu tine, nu sa razi singur, ca idiotu...

Raptor
13th May 2005, 13:12
inafara de asta e de asemenea foarte important sa razi in viatza. mult si tare, si daca poti sa-i faci si pe altii sa rada impreuna cu tine, nu sa razi singur, ca idiotu...

Asa e. Eu n-am ras.

PS. Nu ascult Parazitii.

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 13:18
in sensu de "nici mie nu-mi place parazitii". da, inteleg, e vb de gusturi. io mai ascult... au niste faze supertari uneori... f des chiar, caterinci,astea. si faze tari in general, despre orice. cam ca eminem. inafara de baschet, din pacate. :)

da frate, de ce tzii sa ma citezi asa din adins, cand tocma ai postat sub ce am scris eu ? si inteleg ca n-ai ras, dar promit sa pun pe aici niste chestii la care si tu sa razi la un mom dat... o sa incerc, nu vreau sa fie nimeni trist prea mult timp!

caseta
13th May 2005, 14:34
@valoare_apusa & jumi-juma - io nu zic sa nu fie promovati astia mari. dar am vazut destui din astia inalti promovati doar in ideea ca daca sunt mari ar putea fi buni de ceva la basket. uite cum arata shawn bradley .... isi ia "facials" (nu va ginditi la pr0n ;)) de la toti sg cit de cit atletici. cind il vezi te intrebi ce cauta pe teren .....

ce voiam sa zic eu e ca ma enerveaza exact genul asta de pampalai mari si blegi ... si daca selectia se face exclusiv pe criteriul inaltimii, poti pierde niste jucatori talentati, dar care ar fi ceva mai scunzi.

cit despre SG din NBA, da, ei sunt in general la peste 2m, dar .... cred ca daca ai face un calcul sa vezi proportional cu media de inaltime ... SG de la noi ar tre sa fie undeva intre 1.75-1.85. si poate nu am fost eu destul de explicit, dar cind zic SG ma refer ca atributii in joc. de ex kerr la chicago teoretic era PG, dar nu prea avea treaba cu distribuitul mingii, ci era la finalizare, ceea ce l-ar fi calificat mai mult drept SG. mingea o controla pippen destul de mult (cind nu era la jordan :D), juca din cite stiu point-forward.

PS: nu zic toate astea pt ca as fi scund :P

Raptor
13th May 2005, 15:01
Da, dar Shawn Bradley nu a fost draftat acum, si era bun la vremea lui (cand a jucat cu Jordan si Muggsy Bogues in Space Jam). De altfel, era un fel de Yao Ming, adica avea si mid-range jumper, arunca bine de la libere etc. Nu poti sa-i judeci jocul acum, cand toti SG sunt mai atletici decat erau in acele vremuri, iar el e mai batran.

mishu
13th May 2005, 15:05
Problema lui ce mai mare ca de fapt a majoritatii antrenorilor de juniori din Romania e ca vrea sa isi faca echipa cu care sa castige trofee & shit . Iar treaba unui antrenor este sa formeze jucatori. Ce sanse de a juca mai departe au jucatori sub 1,80 care joaca pozitiile 2 sau 3 ?
tu vorbesti de parca in romania ai avea asa o baza de selectie care sa-ti permita sa ai o echipa cu o medie de 2m... il stiu foarte bine pe stoica... sunt unul care mi-am luat castane de la el... s-o mai fi ramolit in ultima vreme... ultima oara am vorbit cu el acu vreo doi ani... dar stiu ca se plangea ca n-a mai avut de mult jucatori de talie... la o echipa de juniori cand ai maxim trei oameni de 2m... daca ii ai si pe aia... ce faci ii folosesti ca extreme... sau ca fundasi? care sunt intr-adevar buni si au tehnica... chiar daca au jucat pivoti la juniori... in functie de cat mai iau in inaltime si cat mai pun pe ei... poa sa ramana pivoti sau sa iasa extreme... dintr-unul care joaca 4... il pui sa se antreneze si de la trei puncte... si pe niste patrunderi de afara... si pana la extrema nu mai e decat un pas...

caseta
13th May 2005, 15:23
:ok: :ok: :ok:
adevaru e ca daca stai sa te gindesti ... chiar asa ... de unde oameni inalti in tara asta de fotbalisti pitici si cracanati !?!?
:cool:

Raptor
13th May 2005, 15:31
Mai ales cand te gandesti la Ghitza Muresan sau Constantin Popa...

CinstitCuPanoul
13th May 2005, 21:52
ma valoare apusa stie el ce stie...in anu ala stoica avea ...daca stau sa numar bine 6 jucatori peste 1,90..dintre care 3 peste 1,98,dar in fine acum chiar nu conteaza...am vazut meciul neculce-caragiale...si stoica avea ochelari...si tot sasait e:D

Danila
13th May 2005, 22:51
incredibil cum a castigat neculce!!!

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 23:21
fratilor, deci... io va rog sa nu innebuniti acuma! io n-am zis "scoteti jucatorii de sub 1.90 inafara legii!" Doamne fereste, sunt oamenii destul de scunzi care joaca de nu se poate. si nu vreau sa ma refer la NBA, fiindca va zic, n-are rost. ideea e doar ca, si asta am citit intr-o carte de medicina sportiva f noua, principiile de selectie in sportu asta, la juniori sunt de genu: la 15-16 ani, sa aiba cam 1.95. si io am ramas putin in dubii cand am citit, dar dupa aia m-am gandit ca e corect. miezul, baza de selectie sa o constituie astia. si apoi, gaussian, ca sa zic asa, hehehe, sa apara, dar mult mai putini, si oameni de 1.80 care au skill de ramai uimit, si oameni de 2.15 care stau superbine in teren. dar baza in sportu asta, si e o cerinta modiala, TREBUIE sa fie oamenii inalti! e drept, daca unu e paluga, dar nu poate sa se puna la punctu cu mobilitatea, fortza, explozia, plm, nu poti sa-l tii in teren prea mult timp. dar pe asta, la juniori, tre sa se insiste mai mult aici... el daca ajunge sa fuga ca unu mic, sa traga, etc... pe asta vei dori sa-l pui in teren, in locul tipului mai scund... si asta chiar daca paluga ajunge la nivelul de skill al piticului mai lent si mai greu. makes sens...

Danila
13th May 2005, 23:24
de unde stii tu??

Raptor
13th May 2005, 23:29
Aici sunt intr-un fel de acord cu 1/2.

1/2Om1/2Belea
13th May 2005, 23:31
ba, io zic ca nu mai e chiar etic sau moral sa scriem chestii off topic prin diverse locuri, cand avem un topic pe care putem discuta lejer chestii de genu asta... stiti la care ma refer. sa nu ne injure monkey...!