PDA

View Full Version : Nascar



playfair
6th December 2006, 10:07
Mai putin cunoscut la noi, NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) se bucura de o mare po****ritate in State. Desi pare o intrecere monotona in care se "alearga in cerc" (cu doua exceptii) este o competitie ce genereaza momente frumoase tipice sporturilor cu motor. Este impartita in trei categorii (series) : Nextel Cup Series, Busch Series si Craftsman Truck Series.
Sezonul competitional 2007 al Nextel Cup Series se intinde pe, aproape, toata durata anului, are programate 36 etape si incepe in februarie cu Daytona 500.
Pasionatii sint invitati sa posteze aici comentarii si opinii despre NASCAR in general, sezonul abia incheiat, sezonul ce urmeaza s.a.m.d.
Cam tot ceea ce considerati ca trebuie stiut.....varsati aici! :)

P.S. Nici Steaua, nici Dinamo, nici Rapid nu au echipe in NASCAR asa ca rugamintea este sa ramineti on-topic. :D

dumy84
12th December 2006, 22:57
Am urmarit ultima cursa a sezonului 2006, de la Homestead, si abia astept inceperea noului sezon....pacat ca in Romania nicio televiziune de sport nu preia acest campionat. La anul se anunta o lupta interesanta, in conditiile schimbului de generatii facut a finele acestui campionat, cand s-au retras mai multe nume cu rezonanta, precum Mark Martin s.a. Eu inca mai astept un campionat din partea lui Jeff Gordon si de ce nu o victorie a lui Montoya:D.

delaparis
12th December 2006, 23:31
ceva detalii aici ...
http://www.nascar.com/2006/news/headlines/cup/12/11/two.date.tracks/index.html
Eu sincer nu prea inteleg regulamentul dar pare a fi un sport de spectacol ...:ok: Unde se pot vedea clipuri pe net ?

playfair
12th December 2006, 23:40
(Pt. dumy84) Daca esti abonat Astral(UPC) ai fi putut vedea pe ABMoteurs, au transmis live tot sezonul. Sper sa o faca si la anul. Mark Martin va mai concura doar in Truck series si in max. 10 curse, dupa spusele lui. S-ar putea sa nu astepti prea mult dupa Jeff, inafara de 2004 mereu a fost in primii 10 de la ultimul campionat cistigat de el, mereu e acolo "sus", pilot f. bun, are masina f. buna etc. Preferatul meu e Dale Jr., sper sa o "comita" la anu'. Montoya are de invatat enorm de mult pina sa aiba rezultate dar e un sofer excelent si s-ar putea sa strice oarece socoteli pe acolo destul de repede. Deja s-a facut remarcat cu o cursa indrazneata la Homestead.

playfair
12th December 2006, 23:43
ceva detalii aici ...
http://www.nascar.com/2006/news/headlines/cup/12/11/two.date.tracks/index.html
Eu sincer nu prea inteleg regulamentul dar pare a fi un sport de spectacol ...:ok: Unde se pot vedea clipuri pe net ?

Sursa mea de clipuri mai vechi si mai noi este Youtube. Ai grija insa ce vizionezi despre Nascar....s-ar putea sa creeze dependenta :)

delaparis
12th December 2006, 23:50
vorbesti de fetele frumoase din jurul echipelor ? ;)
Am vazut ... risc mare ... :D

playfair
13th December 2006, 11:28
:))

uite aici..se bate pt. titlul de cea mai frumoasa cursa din istoria Nascar.
http://www.youtube.com/watch?v=JoyT4QOqjT0

piranha
17th December 2006, 11:50
....pacat ca in Romania nicio televiziune de sport nu preia acest campionat.

Se transmitea acum cativa ani pe Eurosport, dar chiar voiai sa asculti comentariul unor papagali ca Berti Panaiot sau Victor Bonifaciu? :rosu:

playfair
22nd January 2007, 13:57
daytona 500 pe 18 februarie, transmis in direct de FOX. cine e interesat sa-si puna la punct programele de TV prin internet :)

playfair
10th February 2007, 18:35
acum pe SPEED. TVU player channel 53060 (Wheels). Enjoy!

dumy84
17th February 2007, 11:32
Mai sunt putine ore pana la startul celebrei DAYTONA 500. Jeff Gordon a fost penalizat de oficiali si va pleca din coada plutonului...adica de pe locul 42.

Am incercat SPEED si nu mergea. Apare doar la anumite ore? Recomand de asemenea si FOX, pentru cei familiarizati cu TVU. Cursa incepe la 22 (ora Romaniei). Pana atunci insa, sambata seara avem ocazia sa intram in actiune cu Busch Series, cursa ce va fi in direct pe Motors TV, cu incepere de la ora 20.

playfair
17th February 2007, 15:58
SPEED poti sa-l vezi tot pe TVU, canal Wheels (nr. 53060). de-a lungul sezonului NASCAR se va transmite de catre SPEED, ESPN, FOX, ABC si TNT. Uite programul aici .... http://www.nascar.com/races/cup/2007/data/schedule.html

Ca alternativa, daca nu ai TVU, intri pe http://www.viidoo.com/en/index.php si introduci nr. canalului in fereastra playerului. nr. de canal il obtii pe http://www.andromedanet.com/tvu.html bafta

playfair
18th February 2007, 19:34
Gentlemen, staaaart yooooooouuur engiiiines!!!!!! :)

dumy84
19th February 2007, 10:55
Superba cursa...pacat de Kurt si Tony. La cum s-au aflat tot timpul in fata meritau sa se bata pentru victorie pana la final, dar si asa finalul cu Martin si Harvick a fost de-a dreptul nebunesc. De asta este frumos Nascarul si in tribune cred ca erau aproape 200.000 de oameni.

playfair
19th February 2007, 11:09
dupa ce favoritul meu, Dale Jr., a iesit din cursa mi-am dorit ca batrinul Martin sa cistige. n-a fost sa fie, pacat. totusi nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca oficialii NASCAR nu au "scos" steagul galben imediat la ultimul accident ceea ce l-ar fi scos cistigator. au cam lucrat cu dublu standard daca ma gindesc la finalul cursei de la Talladega din sezonul trecut cind Vickers i-a scos din cursa pe Dale Jr. si J.Johnson iar cursa a fost "inghetata" imediat.
alfel finalul a fost intr-adevar nebunesc cu toata masinile ramase in cursa separate de 1-1.5 secunde. isuse ce aglomeratie :) s-a mers 3 (in curbe!!) si chiar 4 "wide". asta e partea pozitiva a faptului ca in cursele de la Daytona si Talladega se merge cu "restrictor plate".

Sorin Blaj
19th February 2007, 11:23
Niciun cuvant despre vedeta Montoya?

playfair
19th February 2007, 11:38
pina acum a avut ghinion. Daytona, Busch series (a ajuns pina pe locul 4), Gatorade duel 2( a fost lider 18 tururi).... motorul si manevrabilitatea masinii i-au facut probleme

Pending
19th February 2007, 13:15
Si daca aruncau galbenul tot Harvick ar fi castigat. Era in fata lui Martin cand a inceput accidentul. Si eu as fi vrut sa castige Mark,dar asta e.

De data asta sunt de acord cu Nascar ca nu au aratat steagul galben. Mai erau cateva sute de metri, am fi avut un Indy 500 2002.

dumy84
19th February 2007, 21:30
Decizie corecta zic eu. Toti concurentii au avut astfel sanse egale sa se 'arunce' asupra liniei de sosire. Cat despre Montoya, s-a zbatut toata cursa in pluton, dar a terminat pe un onorabil loc 19.

playfair
20th February 2007, 16:13
Citeva numere:

45 - nr de curse de la Daytona la care Mark Martin a participat
23 - incercari la Daytona 500 fara succes , din pacate pt. el
72 - virsta celui mai batrin dintre pilotii din Nascar ce a participat la calificari ( James Hylton - nu s-a calificat)
26 - nr. de piloti ce concureaza acum si care nu se nascusera inca la data ultimei sale victorii in Nascar
1 - inch mai joasa masina decit permite regulamentul - este motivul retrogradarii lui Jeff Gordon de pe locul 4 pe locul 42 in grila de start
82 - turul in care Tony Stewart a intrat la boxe pt. pneuri si realimentare. la iesire a depasit viteza regulamentara in pit-lane si a fost retrogradat pe ultimul loc
50 - tururi de care a avut nevoie pt. a reveni in lupta pt. primul loc
34 - cel mai slab loc pe grila de start a unui cistigator la Daytona 500 (Kevin Harvick)
100.000 - dolari amenda (record) pt. incalcari ale regulamentului
100 - puncte penalizare (record) pt. acelasi motiv
5 - nr de echipaje prinse cu "mita-n sac" ( Michael Waltrip, Kasey Kahne, Matt Kenseth, Elliott Sadler si Scott Riggs)
49 - nr de editii Daytona 500
30 - nr. de cistigatori de pina acum (din care 5 au cistigat cupa in acelasi an)
1.510.470$ - marunt cistigat de Kevin Harvick. Felicitari! :)

playfair
23rd February 2007, 14:31
Finish-ul de la Daytona a iscat dezbateri aprinse :)
Diverse argumente aici http://www.nascar.com/2007/news/features/track_smack/02/22/track.smack.post.daytona/index.html

Despre urmatoarea cursa, unde Jeff Gordon are o statistica excelenta, detalii aici http://www.nascar.com/2007/news/features/btn/02/22/california.cup.numbers/index.html

Calificarile au loc in noaptea asta si vor fi transmise de SPEED de la 00.30 (ora Romaniei).
Cursa are loc duminica, transmisiunea incepind (FOX) de la 22.00 ora noastra.

playfair
26th February 2007, 18:49
Mark Martin saga continua..dupa doua curse este primul la "general" dupa ce in California a ramas cu un tur in urma. pina la urma cred ca va ceda rugamintilor fanilor si va alerga tot sezonul :ok: . Stewart iar a fost prins cu viteza mare la standuri (62mph fata de 55 limita) dar a recuperat si a terminat pe 8. Gordon s-a luptat toata cursa cu setarile nereusite ale masinii dar a terminat pe 2. continua si ghinionul lui Montoya, dupa ce a cazut victima unui crash in Busch series in Nascar nu reuseste sa gaseasca setarile potrivite pt. a se bate de la egal la egal cu ceilalti. Momentul decisiv a fost, poate, cind Kenseth a reusit sa iasa inaintea lui Johnson de la standuri cind mai erau 24 tururi.

Fane Babanu
23rd May 2007, 18:23
Hmmm...NASCAR.Un sport acceptabil...Si prinde bine sa vezi cate o cursa atunci cand nu ai ce face sau te plictisesti de moarte.
Avand in vedere ca nu s-a mai scris din februarie pe acest subiect am sa va spun ca,intre timp,Montoya a castigat o etapa(Mexico City) din cadrul seriei Busch.Si a facut-o in stilul caracteristic....l-a bushit pe colegul sau de echipa.Ala a declarat,dupa terminarea cursei,extrem de nervos,ca au avut loc cel putin vreo 5 discutii pe tema "ce facem in cazul de 1-2?..."
Finalul?....pai Montoya a fost deacord la boxe dar pe pista si-a "faultat" colegul de echipa.Tipic Montoya....

dumy84
24th May 2007, 01:07
Am vazut cursa pe siteul oficial al Nascar. Intrarea lui Montoya la Pruett a fost de rosu, ca sa imprumut un limbaj din fotbal. Intre timp s-a incins lupta la varful ierarhiei pilotilor, unde Jeff Gordon si-a depus candidatura pentru un nou titlu.

playfair
25th May 2007, 10:01
mai nou Montoya si-a depus candidatura pt. cartea recordurilor cu cea mai scurta cursa in Nascar...vreo 4-500 m in All-Star Challenge.

Fane Babanu
26th May 2007, 01:48
Desi nu mi-a placut Montoya nici un moment trebuie sa recunosc ca e cel mai complet driver.Si cand spun asta ma refer la ceea ce a realizat el.Fost campion cu CHAMPS,a castigat INDY 500,a castigat M.P. al Monaco si,acum,si in NASCAR.
Mai trebuie sa-ncerce si dragsterele si e clar....:yeah:

dumy84
27th May 2007, 22:58
Stai sa-l vedem castigand o cursa in Nextel Cup. Ce a castigat el a fost in seria Busch, pe un circuit clasic, la Mexico City.

Fane Babanu
27th June 2007, 01:27
Uite ca a venit vremea si a castigat si o cursa in Nextel.Pe cea de duminica trecuta(Sonoma-California).Daca era pe oval....nu cred ca avea vreo sansa.
In clasament e pe locul 20 cu 1.556 puncte iar la capitolul bani e pe locul 14 cu suma de 2.287.150$.Situatia fiind la data de 24 iunie '07.
Cu aceasta victorie,Montoya devine cel mai complet driver din lume.


P.S.
Mai exista un driver care are toate victoriile "la centura",cu exceptia ChampCar-ului.Nu de alta dar nu exista la vremea respectiva.Banuieste cineva cine e driverul?
Ofer un premiu.....si cine castiga o sa aleaga din ceea ce pot oferi eu din colectia mea de F1.Un raspuns de persoana.
P.S.1
Raspunsurile sa fie trimise pana vineri,29 iunie,ora 23.59.:yeah:

Pending
27th June 2007, 10:46
Exista Champ Car, se numea CART IndyCar Series sau inainte de aia USAC.
Pilotul despre care vorbesti este Mario Andretti.

Fane Babanu
27th June 2007, 11:12
Da....asa este.E vorba de Mario Andretti.
In privinta ChampCar....e o tampenie ce se-ntampla.Sau certat si acum sunt 2 serii.Indy si Champ.Poate le vine mintea la cap si se vor uni.Ca tot au sediul in Indianapolis.
In privinta premiului....cu ce echipa tzii?Sa vad daca am prin colectia mea cate ceva....

dumy84
27th June 2007, 11:53
De venit mintea la cap nu cred sa le mai vina vreodata. Sunt interese comerciale mari la mijloc. E ca si cum presedintelului Moldovei i-ar conveni sa fie vicepremier intr-un guvern al Romaniei Mari...(e un exemplu care mi-a venit rapid in minte). IRL-ul se poate sparge numai in urma unui crah economic sau cand mai multe echipe reprezentative, gen Andretti Green, Target Ganassi sau Penske s-ar intoarce in ChampCar. Pentru ca sa fim seriosi, fara acestea IRL-ul ar fi ZERO.

dumy84
16th July 2007, 09:15
TONY STEWART - PRIMA VICTORIE DUPA O PAUZA DE 20 DE CURSE

Americanul Tony Stewart a castigat cursa de 400 de mile de la Chicago, trecandu-si astfel in cont prima reusita din acest sezon. Pilotul cu numarul 20 a condus 108 din cele 267 tururi programate.

1. Tony Stewart Chevrolet 267
2. Matt Kenseth Ford 267
3. Carl Edwards Ford 267
4. Kevin Harvick Chevrolet 267
5. Casey Mears Chevrolet 267
6. Kurt Busch Dodge 267
7. Jeff Burton Chevrolet 267
8. Ryan Newman Dodge 267
9. Jeff Gordon Chevrolet 267
10. Clint Bowyer Chevrolet 267
11. Greg Biffle Ford 267
12. Reed Sorenson Dodge 267
13. Kyle Busch Chevrolet 267
14. Mark Martin Chevrolet 267
15. Juan Montoya Dodge 267
16. David Gilliland Ford 267
17. Denny Hamlin Chevrolet 267
18. John Andretti Dodge 267
19. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 267
20. Bobby Labonte Dodge 266
21. Ricky Rudd Ford 266
22. Johnny Sauter Chevrolet 266
23. Sterling Marlin Chevrolet 266
24. Tony Raines Chevrolet 265
25. David Ragan Ford 265
26. Jeremy Mayfield Toyota 265
27. Jeff Green Chevrolet 265
28. Bill Elliott Ford 265
29. Joe Nemechek Chevrolet 264
30. Michael Waltrip Toyota 264
31. Chad Chaffin Dodge 263
32. Kasey Kahne Dodge 262
33. Elliott Sadler Dodge 260
34. David Stremme Dodge 257
35. J.J. Yeley Chevrolet 243
36. Robby Gordon Ford 225
37. Jimmie Johnson Chevrolet 222
38. Jamie McMurray Ford 214
39. Martin Truex Jr Chevrolet 211
40. Dave Blaney Toyota 199
41. Ward Burton Chevrolet 197
42. Paul Menard Chevrolet 132
43. David Reutimann Toyota 43

oaspetele
14th August 2007, 10:26
http://www.youtube.com/watch?v=IMCmiTnFlL4
montoya in action.

aphelyon
24th August 2007, 10:36
Villeneuve to launch NASCAR career
Test scheduled in the Craftsman Truck Series
24/08/07 08:34

Jacques Villeneuve is about to take his first step towards a new career in the world of NASCAR.

The 1997 F1 world champion, who lost his BMW-Sauber seat last year, is scheduled to test a Toyota pick-up truck in Chicago on Monday for the team Bill Davis Racing, according to American media.

Featuring modified pickups, the Craftsman Truck Series is regarded as the lowest category of NASCAR racing, beneath the Busch and Nextel Cup divisions.

"Bill Davis Racing was aware of my interest in NASCAR and approached my management team with a view to allowing me to test within its truck program," French-Canadian Villeneuve, who is 36, said.


He began his premier motor racing career on American ovals, soaring to the Indy and Indy 500 titles in the mid-90s.

Villeneuve's manager Craig Pollock said Jacques wants to ease his way in to the NASCAR world through trucks. Last year Juan Pablo Montoya also switched from F1 to NASCAR but began at the higher Busch level.

The Colombian now drives in the premier Nextel Cup category.

f1-live.com

Lordul
18th November 2007, 18:14
cine e campionul de anu asta ?

aphelyon
19th November 2007, 14:43
Jimmie Johnson ...al doilea titlu

1. Jimmie Johnson 6723
2. Jeff Gordon 6646
3. Clint Bowyer 6377
4. Matt Kenseth 6298
5. Kyle Busch 6293
6. Tony Stewart 6242
7. Kurt Busch 6231
8. Jeff Burton 6231
9. Carl Edwards 6222
10. Kevin Harvick 6199
11. Martin Truex Jr 6164
12. Denny Hamlin 6143


Montoya a luat titlul de "Rookie Of The Year"

Lordul
19th November 2007, 15:59
aha ...Jimmie Johnson ii asta care a pilotat si prin cartul american ...

Pending
19th November 2007, 18:14
CART? Niciodata.

Lordul
19th November 2007, 18:24
in fine in Indy Car mi-se pare stiu ca a fost in duel cu Justin Wilson si Jimmie Vasser da nu mai stiu in ce competitie

alex2006
24th February 2008, 00:05
Propun cateva discutii sau mai bine zis un remember dedicat celui mai mare pilot din istoria acestui campionat si poate cel mai bun din istoria USA (alaturi poate de bill vukovich si a.j foyt). Dupa cum se stie Dale Earnhardt, faimosul numar 3 (un numar de care nu s-a despartit aproape niciodata in cariera lui si care este sinonim cu el in Nascar) a murit pe 18 februarie 2001 la Daytona 500, in ultimul tur , ultimul viraj. Legat de moartea lui, s-a zis ca vinovat a fost Sterling Marlin (deasemeni o legenda, dublu castigator back-to back la Daytona 500, 1994 si 1995), insa imaginile au demonstrat mai tarziu ca Dale a fost singurul vinovat de moartea lui, Marlin nici macar nu l-a atins. Imediat dupa moartea lui, intreaga america i-a cantat osananelele, Humphy Wheeller, proprietarul circuitului de la Charlotte, spunand despre Dale ca "a fost Michael Jordan al acestui sport", iar insusi Bill Frace Jr., CEO al Nascar (cel mai inalt rang, un fel de proprietar) a zis ca "We've lost the greatest ever driver". Poate sunt unii care ma vor contrazice si vor zice ca Petty a fost cel mai mare, dar sa nu se uite ceva: Petty a concurat in epoca romantica a Nascar, era singurul pilot care lua startul in absolut toate cursele, pe atunci intr-un sezon erau pana la 60 de curse, nici nu erau piloti de mare valoare, poate cu exceptia finalului carierei lui Petty, cand au aparut un Bobby Allison, Darrel Waltrip, Cale Yarborough, David Pearson (astia doi au fost cu adevarat singurii lui mari rivali si doua uriase legende). Dale Earnhardt a avut o multime de rivali, incepand cu Darrel Waltrip (un mare prieten al lui), Bill Elliott (the famous number 9, ales de ESPN "The Driver of the 80's", desi eu personal nu sunt de acord), Dale Jarrett, Geoffrey Bodine, Davey Allison, Harry Gant, Sterling Marlin, Ernie Irvan, Tim Richmond, Allan Kulwicki sau mai incoace Jeff Gordon. Cu Gordon chiar a avut destule rivalitati frumoase, curse memorabile.
Asadar as dori sa postati si voi tot ce are legatura cu acest gigant al motorsportului american.

playfair
1st March 2008, 12:21
in 1987 - Charlotte, "The Winston" - asa zisa "pass-in-the-grass", un duel cu Bill Elliott. Elliott l-a lovit usor facindu-l pe Dale sa intre pe iarba. acesta s-a redresat, a reusit sa ramina in frunte si a cistigat.
in 1988 a aparut "black no. 3".
in 1993 - Charlotte Coca-Cola 600 - a avut 3 penalizari (una pt. conducere agresiva) si de doua ori a ramas cu un tur in urma dar de fiecare data a revenit. in turul 350 (din 400) era pe ultimul loc. peste 8 tururi era pe locul 1. asa a ramas pina la sfirsit!
in 1998 - Daytona 500 - dupa 20 de ani de incercari si esecuri in toate modurile posibile (cauciucuri, benzina,accidente..de obicei in ultimile tururi) a reusit in sfirsit sa cistige. inainte de cursa o fetita in virsta de 8 ani intr-un scaun cu rotile i-a oferit o moneda de 1 penny sa-i poarte noroc. a lipit moneda de bord si a cistigat. la sfirsit a avut loc unul dintre momentele memorabile din Nascar....TOATE echipajele s-au aliniat la standuri sa-l felicite pt. victorie.
in 2000 - Winston 500 la Talladega - locul 18 cu patru tururi inainte de final. la sfirsitul cursei...locul 1.
intr-o cursa la Richmond a vrut sa intre la standuri sa i se curete parbrizul care era plin de noroi. nu i s-a permis ca sa nu piarda o pozitie buna in cursa. la prima neutralizare a iesit pe jumatate din masina si si-a curatat geamul cu mina in timp ce tinea volanul cu genunchiul. IN MERS!!

in 1986 - Richmond - in duel cu Darrell Waltrip..dupa nenumarate incercari D.W. reuseste sa-l depaseasca pe Dale. acesta prefera sa-l scoata din cursa pe Darrell decit sa-l vada cistigind. a fost inceputul unei perioade in care relatia dintre cei doi s-a racit si care s-a sfirsit abia in 1998 cind Dale i-a cerut sa-l ajute la DEI ( Dale Earnhardt Inc - propria companie infiintata in 1980) sa conduca masina cu nr. 1 cind Steve Park s-a accidentat.

in 2001, cu 3 zile inainte de Daytona 500, intr-un interviu cu Darrell (care trecuse la comentarii in televiziune) spunea cit de fericit este ca avea tot ce isi dorea.

pt. cei care nu stiu masina cu nr. 3 a lui Dale, dupa accidentul fatal, a fost inscriptionata cu nr. 29 si e acum pilotata de Kevin Harvick.

toate cele de mai sus sint prezentate in filmul "Dale"...un must-see pt. fanii Nascar in special si ai sporturilor cu motor in general.

alex2006
5th March 2008, 21:44
oricat de mare fan Earnhardt as fi nu pot crede faza cu genunchiul !! hai sa nu exageram totusi..sau na, poate o fi adevarat ! dar zi si mie la ce cursa de la richmond, ca eu cam stiu orice cursa mare de acolo, e unul din circuitele mele preferate..si stiu ca intimidatorul a fost incredibil la richmond, ca pe toate circuitele scurte dealtfel.

playfair
6th March 2008, 20:27
uite-l. cit priveste data.. o sa fac sapaturi..cum am spus, info sint luate din film si acolo nu precizeaza cind a fost asta. oricum dupa cum arata pare ca era inainte ca pista sa fie asfaltata.

playfair
8th March 2008, 00:12
in 1986 s-a intimplat. iar pista a fost asfaltata cu mult inainte, in 1968, deci am batut eu cimpii.

alex2006
13th March 2008, 00:07
nu bati deloc campii, se pare ca esti un tip foarte informat in ceea ce priveste acest sport. Sau poate ca stii in primul rand tot ce are legatura cu marele Numar 3. Adevarul e ca si eu am inceput sa ma uit la sportul asta datorita lui Dale..si stii de cand? Prima mea cursa de nascar vazuta la tv a fost nimic alta decat Daytona 500-1998. Comentariile sunt de prisos la aceasta cursa.."Dale Earnhardt is finally the champion of Daytona 500", asa a rostit faimosul Benny Parsons atunci cand Dale a trecut linia de sosire. Apropo de moartea lui, il consideri sau l-ai considerat vreodata vinovat pe Sterling Marlin? Mie mi s-a parut stupid tot ce s-a intamplat dupa aia..Marlin nici macar nu l-a atins pe Dale.

playfair
13th March 2008, 15:41
n-am cum sa stiu tot....sint prea multe. prin '92 eram in Germania si am vazut la tv citeva curse Nascar. nu
mai tin minte canalul. Earnhardt fiind un pilot deja celebru i se pronunta si afisa des numele si mi-a ramas
in memorie pt. ca mi se parea oarecum..."neamerican"! Apoi am mai avut ocazia sa vad din cind in cind
curse si incet-incet am inceput sa "tin cu el", cum se zice. o perioada nu am mai putut urmari Nascar si pe
la mijlocul lui 2001 am vazut o cursa unde s-a provocat intentionat o neutralizare in turul 3 pt. a i se aduce
un omagiu. la acea cursa am aflat ca a murit! am fost impresionat de gestul pilotilor si spectatorilor....o
mare de oameni ridicind trei degete..nu vezi des asa ceva. de atunci am inceput sa ma interesez mai mult
de Nascar si cu ocazia asta au venit si informatiile. intre timp am strins vreo 35 G cu tot felul de curse mai
vechi si mai noi, documentare etc. am si cele 2 Daytona, '98 si '01.
referitor la accidentul fatal....avind inregistrarea cursei am urmarit de multe ori secventele si parerea mea e
ca nu s-au atins desi nimeni nu poate afirma cu certitudine asta. cauza pierderii controlului pare a fi o
simpla chestiune de aerodinamica. cind se merge cu 300km/h la "side-draft" unul dintre soferi e sigur
"smucit". faptul ca unii l-au blamat pe Marlin e o prostie. mai degraba "draftul" si stilul de condus(am sa ma
explic imediat) al lui Dale au dus la accident. unii l-au acuzat si pe Ken Schrader de parca era vinovat ca se
afla acolo. apropo, un ghinion teribil...dupa parerea mea Dale ar fi reusit sa se redreseze dar tocmai atunci
Ken a venit pe linia de sus si l-a izbit. accidentul in sine a fost unul cum sint cu sutele in Nascar. chiar
Dale a avut parte de altele mai teribile. dar in acest caz i s-a rupt centura de siguranta si s-a izbit cu fata de
volan. maxilarul i-a ajuns pe la ceafa. am avut ocazia sa citesc si raportul autopsiei. era si singurul pilot
care purta casca "open-face", alt lucru care se adauga la imprejurarile nefericite. acum despre stilul de
condus...el in general era agresiv dar in cursa asta au fost unele circumstante speciale. inainte de cursa
toata lumea din Nascar a fost uimita sa afle ca Michael Walltrip va conduce masina cu nr 15 de la DEI
(compania lui Dale). s-au facut fel si fel de comentarii mai mult sau mai putin ironice pt. ca Michael nu
(mai) cistigase de (daca am retinut bine din interviul de dupa ) patrusutesaizeci si ceva curse!! iar in cursa
asta Michael s-a cam zbatut pe la mijlocul plutonului. spre final a aparut in fata asa ca Dale (impreuna cu
Dale Jr.) a facut tot ce a putut ca sa-l protejeze. asta insemnind sa-i blocheze in draci pe ceilalti si sa
conduca la limita (pina la urma chiar peste).si uite asa..toate astea au dus la accident. si ar mai fi multe de
spus....

alex2006
14th March 2008, 01:20
Earnhardt desi a debutat relativ tarziu in Winston Cup (asa se chema pe atunci seria principala si asa am sa ii zic pana am sa mor, pentru ca asta e denumirea veche si faimoasa a Nascar), in 1979, la 28 de ani, a fost considerat fara discutie cel mai talentat pilot din istoria Nascar. Nici un pilot nu va mai atinge nivelul sau de pilotaj cat si de po****ritate. Dale a fost atat baiatul bun cat si baiatul rau din nascar, chiar si fanii care l-au urat enorm l-au plans dupa teribila zi de 18 feb 2001. El era omul care facea sarea si piperul in sportul asta, imaginea cu celebrul Chevrolet negru cu numarul 3 erta imaginea centrala a acestui sport. Repet, nu contest ceea ce a facut richard petty in acest sport, insa ca po****ritate, imagine, talent si mai ales industrie Dale e lider peste toti. Stii ce vreau sa te intreb? chiar , cum vezi tu aceasta disputa intre Petty si Earnhardt, pe care desi multi o dau in favoarea lui Dale (inclusiv celebrii Benny Parsons, care a murit anul trecut si Humphy Wheeler, precum si alti comentatori si gazetari celebri din nascar), nu putini sunt inca aceia care vad in Petty drept cel mai bun.
Pomeneai ceva de 1992..eu cand aud de Nascar Winston Cup 1992 imi aduc aminte de Allan Kulwicki, celebrul polonez care a devenit campion la finalul acelui sezon. Desi nu a castigat decat 5 curse in cariera, a ramas in urma o mostenire imensa, multi oameni amintindu-si de simpaticul si extrem de talentatul pilot ca de un mare erou al acestui sport. Si apropo, tot legat de 1992, si celalalt protagonist din 1992, Davey Allison a murit tot in 1993 , la cateva luni dupa Kulwicki. Apropo, Dale zicea ca daca Davey Allison nu ar fi murit atat de tanar el s-ar fi oprit la 5 titluri, si nu ar fi ajuns la 7. Davey Allison a fost poate cel mai bun pilot ce nu a devenit niciodata campion, un alt talent colosal.

playfair
14th March 2008, 20:38
intotdeauna am considerat ca aceste comparatii intre sportivi din diferite epoci sau generatii nu-si au rostul. cum spuneai si tu, Petty concura in cu totul alte imprejurari. mare parte a carierei lui nu a avut rivali pe masura. dar asta nu-i scade din merite. chiar si cind au aparut Yarborough, Pearson si ceilalti competitia nu era asa acerba cum este azi. erau 3-4-5 piloti si...restul. astazi te uiti pe lista de cistigatori si vezi ca e mult mai lunga. mai ai si campioni care la finalul sezonului nu au nici o cursa cistigata(Matt Kenseth)!! citeam ca pe atunci cistigatorii de curse aveau in mod frecvent 1-2 tururi avans cind se termina totul!! pai aia daca erau obositi se duceau sa stea putin pe scaun in rulota sa bea un brifcor si apoi se duceau sa ii depaseasca iar pe toti! azi ai multe finaluri la fotografie. fara sa minimalizez performantele lor ma intreb daca nu cumva asta insemna ca erau mai buni mecanici decit piloti. alt lucru care s-a schimbat pe masura ce a trecut timpul sint regulamentul si, oricit de ciudat ar parea, circulatia informatiei. inainte se pastra un secret mai bine decit azi. inainte regulile erau mai permisive, mai gaseai portite. numai la trucuri grosolane mai erai prins...nu mai retin care pilot a fost descalificat ca isi pusese un motor mai mare decit era permis. azi doar la caroserie sint vreo 20 si ceva de sabloane (daca am retinut eu bine numarul) cu care se verifica masina, atit inainte cit si dupa cursa. adu-ti aminte, anul trecut M.Walltrip a fost penalizat ca si-a pus nu stiu ce substanta in combustibil. inainte cred ca puteau sa-si puna si....plutoniu. anul asta Carl Edwards a fost penalizat ca i-a cazut capacul de la rezerva de ulei! ce vreau sa zic e ca pe masura ce a trecut timpul s-au facut eforturi pentru ca toti sa beneficieze de sanse....mai egale, ca sa zic asa. de aceea e greu sa faci comparatii. inca ceva..inafara de specialistii adevarati ai sportului, o mare pondere in stabilirea celui mai cel o are publicul. po****rizarea sportului e alta in zilele noastre. si discutia poate continua la nesfirsit cu argumente pro si contra. daca te uiti la cifrele seci Petty si Earnhardt au fiecare 7 trofee cu Petty avind mai multe victorii datorita, asa cum spuneai, frecventei mult mai mari a curselor pe atunci si competitiei mai slabe. eu zic ca fiecare a fost cel mai bun in perioada lui. atit.

sint si eu de acord cu tine..va ramine Winston Cup mereu. La fel si Busch.

alex2006
14th March 2008, 22:36
Despre Dale Earnhardt am putea discuta zile intregi fara sa ne plictisim, pentru ca mereu se naste un subiect de discutie despre acest Michael Jordan al nascar. Un alt punct pe care vreau sa il punctez este stilul lui de pilotaj, dus uneori pana la limita agresivitatii. Chiar Harry Gant spunea mai demult ca "Dale este un tip lipsit de orice fel de fair-play" sau tot Harry Gant spunea "tot timpul cand eram acrosat din spate vedeam mai apoi acel chevrolet negru cu numarul 3 in fata mea", aluzie evidenta la ce voia sa zica. Dale a castigat multe curse in ultimele tururi acrosandu-si un pic adversarii. Erau acele vremuri mai permisive oare din pucntul asta de vedere? Intreb aceste lucruri pentru ca cineva o data mi-a zis(mai exact dupa cursa memorabila de la bristol din vara lui 1999, o stii cu siguranta) ca Dale poate nu ar fi fost atat de mare daca nu apela la aceste manevre. Lucru care oarecum m-a deranjat, dintr-un singur mare motiv: orice alt pilot nu putea sa faca asemenea manevre fara ca mai apoi sa poata redresa si el masina sau nu ar fi putut sa faca manevrele astea atat de bine incat sa atinga doar un pic pe cel din fata sa, suficient cat sa treaca in fata. Dale a atins perfectiunea si in acest sens, pentru ca pur si simplu el nu provoca accidente (ce a fost la bristol a fost o exceptie). Si punctez inca o data memorabilul THE PASS IN THE GRASS !!! Momentul ala va fi pentru mine mereu cel mai adevarat din toata istoria acestui sport. Iar pe locul 2 va ramane ultimul tur de la The Winston din 1992 (acel incredibil final cu Dale Earnhardt care a fost scos de Kyle Petty, iar apoi Kyle l-a acrosat si pe Davey Allison care a trecut linia de sosire rasucindu-se, el intrand direct in spital dupa acel impact cu zidul si afland abia acolo ca el castigase cursa campionilor)

playfair
17th March 2008, 21:40
am citit si eu o data un interviu in care se spunea ca avea o abilitate deosebita in a manevra masina astfel incit sa-si pastreze traiectoria atunci cind era atins de altii. si am avut ocazia sa vad asta cu ochii mei in diverse curse. pe de alta parte...era The Intimidator!! cind se punea problema sa fie atins probabil ca ceilalti aveau fie o ezitare datorita a ceea ce era, fie respect, fie teama ca daca nu-l scot din cursa o sa-i scoata el mai tirziu pe ei. si altii apelau la astfel de metode. cert e ca el o facea mai des. rememorind cursa de la Richmond 1986, unde a fost "busit" de Dale, Darell spunea ca daca ar fi sa concureze din nou l-ar scoate din cursa fara ezitare. cit de permisive erau regulile cu privire la asta nu stiu. Nascar a fost acuzata mereu de dublu-standard. probabil ca faima lui Dale ii faceau mai subiectivi pe maharii care decideau. probabil ca ii permiteau mai multe si din considerente comerciale. probabil ca preferau sa-i lase pe piloti sa-si regleze singuri conturile ( imbrinceli tip Yarborough vs Allison, Gordon vs Kenseth, Harvick vs Montoya)..cine stie. insa eu stiu doua ocazii unde Dale a fost penalizat tocmai pt. conducere agresiva. una chiar la Bristol. pe de alta parte Bristol nu e Bristol fara scoaterea din cursa a adversarului.parca s-ar accepta tacit pentru spectacol!! chiar aseara Harvick l-a scos pe Stewart cu 2 tururi inainte de final!

alex2006
19th March 2008, 00:25
Apropo de Bristol, a fost facut in 2002 pe situl oficial al nascar un sondaj cu privire la cine a fost cel mai mare pilot de la bristol si desi d.w are 12 victorii la bristol (din care 7 consecutive !!!!!, ceva de neegalat, zic eu) totusi detasat pe primul loc in acest poll a iesit Dale. Bristol fara Dale nu mai e Bristol !! Asta e parerea mea, majoritatea curselor memorabile de pe faimosul circuit (e circuitul meu preferat din nascar, detasat) l-au pe Dale in prim plan. Totul a inceput pe 1 aprilie 1979, cand aici a obtinut prima victorie si tot totul s-a terminat la daytona (celalalt legendar circuit unde Dale a facut legea). Chiar as vrea sa imi zici si tu care zici ca a fost circuitul preferat al lui, dupa parerea ta, evident..desi el a zis de multe ori daytona. Totusi, daca stam bine sa ne gandim la daytona el nu a obtinut decat 3 victorii in winston cup, restul de 31 fiind in alte competitii (gatorade 125, busch series, iroc, etc.). Simt ca ai sa zici talladega, avand in vedere ultima lui victorie si mai ales felul cum a obtinut-o ! Eu as mai zice ca pe langa bristol (eu zic ca bristol a fost circuitul lui preferat, dar e de discutat mult aici) ar mai fi darlington. Darlingtonul e un circuit extrem de greu de pilotat si Dale a obtinut aici 9 victorii si nenumarate clasari in primii 5 si primii 10.
Ai idee pe ce canal se vede nascar? si daca vreo tel;eviziune din romania va da nascar vreodata? si lasa un id de mess, sa mai vb pe mess, ca am avea ce dsiscuta.

dumy84
19th March 2008, 00:36
Bristol este cumva acel oval inchis ca un stadion, cu tribune pe toate laturile pistei? Daca e cel la care ma gandesc eu este intr-adevar fabulos, trebuie sa fie o senzatie unica sa urmaresti o cursa de acolo.

Eurosport a transmis sezoane bune LIVE in anii 90, dupa care au renuntat complet. A urmat o tentativa la TV Sport, tot asa LIVE, iar anul trecut aveau scurte rezumate duminica pe la pranz, dar care nu aveau farmecul transmisiei LIVE. In State stiu ca transmite FOX, iar de urmarit o poti face pe net.

Pending
19th March 2008, 12:41
acela e bristol, da

playfair
19th March 2008, 14:34
coincidenta....chiar cu citeva zile inainte de discutiile despre Bristol am facut rost de o poza.

http://i247.photobucket.com/albums/gg129/playfair_bucket/Bristol.jpg

Alex.....daca el a zis Daytona parerea mea nu prea conteaza :) dar l-as contrazice si as spune ca Nascar a fost circuitul lui preferat!!

alex2006
19th March 2008, 16:36
Bristol este cumva acel oval inchis ca un stadion, cu tribune pe toate laturile pistei? Daca e cel la care ma gandesc eu este intr-adevar fabulos, trebuie sa fie o senzatie unica sa urmaresti o cursa de acolo.

Eurosport a transmis sezoane bune LIVE in anii 90, dupa care au renuntat complet. A urmat o tentativa la TV Sport, tot asa LIVE, iar anul trecut aveau scurte rezumate duminica pe la pranz, dar care nu aveau farmecul transmisiei LIVE. In State stiu ca transmite FOX, iar de urmarit o poti face pe net.

Si darlingtonul e fabulos, desi e vechi si pare la prima vedere nespectaculos, insa cursele care au loc aici sunt superbe. As aminti celebrul viraj 4 extrem de periculos, unde cu trecerea timpului asfaltul se deterioreaza rau de tot, poate si din cauza soarelui care bate in acea parte de circuit. In plus, la darlington trasa ideala e extrem de aproape de zid, astfel incat daca nu ai destula stapanire pe volan poti intra in zid foarte usor. Mai degraba decat daytona, as zice ca darlington a fost alaturi de bristol circuitul preferat al lui Dale. Evident, ar mai fi atlanta (9 victorii), talladega (10 victorii, record absolut) si defunctul north wilkesboro (6 victorii parca are aici) si poate un pic martinsville si richmond, desi la ultimele doua d.w a fost imparat peste toti.

dumy84
19th March 2008, 17:33
Poza de mai sus e superba :) Acesta e mai mult decat un circuit, e un adevarat templu al vitezei. :ok:

Tazz
19th March 2008, 20:06
Absolut incredibila arena asta :shocked: Recunosc ca nu ma prea uit la NASCAR si nu stiam de circuitul asta dar din cate vad e senzational !! M-as uita si eu la cursa asta :P


Evident, ar mai fi atlanta (9 victorii), talladega (10 victorii, record absolut)

Apropo de Talladega ... am vazut filmul ala Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby! Foarte tare :yes:

Scuze ca m-am bagat si eu ca necunoscatoru in seama si am stricat discutiile :D

dumy84
19th March 2008, 23:14
Tazz, stii bine ca oricand esti binevenit oriunde. :ok: Chiar ma bucur ca threadul de Nascar a prins viata. Sper sa discutam aici de acum inainte despre cursele fiecarui weekend. Cu siguranta vom avea despre ce sa conversam.

alex2006
19th March 2008, 23:52
Da, e bine sa discutam despre cursele actuale, insa mi se pare stupid ca aceasta parte de forum despre nascar nu are mai multe threaduri. De ex, e inadmisibil ca Dale Earnhardt sa nu aiba threadul lui, sau Daytona 500 (cursa suprema pentru orice american) sa nu aiba threadul ei. Adevarul e ca eu o buna bucata de timp nu am mai acordat prea multa atentie nascarului, dupa moartea lui Dale. Efectiv dupa moartea lui mi se parea ca nu mai are nici un farmec acest campionat, desi culmea fanii au continuat sa vina la curse. Eu tot timpul am confundat sportul asta cu Dale, desi sunt constient ca au mai fost mari si uriasi piloti ("Buldogul" Cale Yarborough a fost un personaj aparte al acestui sport, un campion greu de egalat). In ceea ce il priveste pe Dale, care credeti voi ca a fost cel mai mare rival al lui? eu zic "The number 9" Bill Elliott, pentru ca totusi cele mai frumoase dueluri din anii 80 au fost cu "Awesome Bill". Cred ca Bill daca concura in epoca cu Petty, ar fi fost de macar 4-5 ori campion, ar fi fost cu adevarat un rival mare pentru Richard Petty. Chiar imi pare rau ca Elliott nu are decat un singur titlu in palmares. Alt mare rival D.W, insa poate cel mai adevarat rival (parca s-a si luat la bataie cu el) a fost Harry Gant. Nu s-au suportat niciodata Dale cu Harry.

alex2006
21st March 2008, 21:35
Revenind la Harry Gant, chiar recent, la putin timp dupa ce i s-a ridicat statuia lui Dale la daytona, "Handsome Harry" a povestit ca desi Dale a fost cosmarul carierei lui, a avut mereu un respect urias fata de celebrul numar 3. El a amintit printre altele de abilitatea "Intimidatorului" de a evita accidentele si de a iesi cu masina intreaga din diferite zone ale traseului unde erau ciocniri. Harry a amintit deasemeni lipsa spectacolului in ziua de azi, precum si latura extrem de comerciala a pilotilor de azi, interesati doar numai de bani si de cariera, fara a se implica prea mult in ceea ce fac si chiar lipsa lor de curaj in anumite momente ale cursei cand se impune un risc mai mic sau mare (cred ca Kenseth aici e de departe cel mai bun exemplu). E adevarat ca totusi cand vine vorba de pilotii de curse, eu , personal, nu am ciuda pe niciunul in ceea ce priveste castigurile, pentru ca riscurile oricum sunt foarte mari (sa nu aud pe nimeni ca ar spune vreodata ca Kenseth nu se expune niciunui risc..simplul motiv ca esti acolo, in nebunia aia, e cel mai mare risc..si apropo de Kenseth, e un talent FABULOS !!! ..aici s-ar putea sa fiu contestat, dar am destule argumente).
Revenind la Dale, eu zic ca singurul care seamana cu el si care iubeste cu adevarat sportul asta este Tony Stewart, poate cel mai talentat pilot al generatiei lui.

Dani3l
21st March 2008, 21:38
Niciun cuvant despre vedeta Montoya?
Dl Sorin...va rog,singura vedeta din NASCAR,are numarul 24!:yeah:

dumy84
21st March 2008, 22:06
Dl Sorin...va rog,singura vedeta din NASCAR,are numarul 24!:yeah:
Intr-adevar, Jeff Gordon Rullz :D:ok:

Dani3l
21st March 2008, 22:12
dale earnhard jr si "MAGIC 24" in aceeasi echipa..sa vedem daca va avea acelasi sfarsit precum hamilton-alonso la mc laren...:D

playfair
22nd March 2008, 16:48
Tazz...n-ai stricat nimic. d-abia ca mi-ai adus aminte sa caut filmul. dar intre timp am vazut ca va fi difuzat
de HBO duminica asta. daca vrei sa vezi o cursa la Bristol prima ocazie o vei avea pe 23 august. si va fi si
cursa la luminile reflectoarelor. e parca mai impresionant.

vad ca incep sa apara si alti fani ai Nascar-ului cu preferintele lor...sper sa vina cit mai multi. poate ca un
poll ar fi interesant... cu piloti actuali, altul cu piloti mai vechi. dar poate ca inainte de asta ar trebui sa mai
creasca nr. de fani pe aici. pina acum sint simpatizanti Montoya, Gordon, Stewart, Dale Jr. poate mai
atragem si altii.

Dani3l, cind Jeff Gordon a egalat anul trecut nr. de victorii al lui Dale Sr. a luat un steag cu nr. 3 si l-a
fluturat in timp ce-si celebra victoria. iar cind a ajuns in Victory Lane primul dintre piloti care a venit sa-l
felicite a fost Dale Jr. Dincolo de rivalitatea de pe circuit pilotii acolo sint f. buni prieteni. Mai sar si scintei citeodata, e adevarat, dar le trece repede.

pt. ca l-am pomenit pe Dale Sr....mi-am adus aminte cum isi justifica agresivitatea pe circuit. spunea ca
intotdeauna i-a fost frica sa nu-si piarda locul in cadrul echipei, sa nu cumva sa apara unul mai bun ca el
care sa-l inlocuiasca. mai spunea, il citez aproximativ : "it's hard to have a friendship in racing and be
consistently friends".

Tazz
22nd March 2008, 19:17
daca vrei sa vezi o cursa la Bristol prima ocazie o vei avea pe 23 august. si va fi si
cursa la luminile reflectoarelor. e parca mai impresionant.

Mersi mult, dar mai am ceva de asteptat pana atunci :o: Cand e programata urmatoarea cursa? O sa caut pe net sa vad cam cum arata un sezon intreg de NASCAR...

dumy84
23rd March 2008, 00:36
Urmatoarea cursa este programata pe 30 martie pe circuitul din Martinsville. Va fi transmisa de FOX incepand cu ora locala 1:30 PM, asta inseamna ca in Romania ceasul va indica 8:30 PM. Trebuie sa ne organizam sa gasim o legatura pe net pe undeva. Observ ca este o cursa de 500 de mile, cu titlul 'Goody's Cool Orange 500'.

playfair
23rd March 2008, 10:24
pt. Tazz programul complet aici http://www.nascar.com/races/cup/2008/data/schedule.html

pt. curse pe net trebuie un cont la http://z3.invisionfree.com/martinsautoracing/index.php?
cei de aici vor posta link-uri utile
mai trebuie programele TVU, SopCast, TVAnts plus player-ul VLC
SKY are contract cu Nascar 2 ani asa ca cine il are la TV e norocos.
vizionare placuta.

alex2006
24th March 2008, 21:50
Martinsville - another nascar clasic !!! Martinsville inseamna istorie pura, este circuitul cel mai vechi si alaturi de Darlington singurul pe care s-au disputat curse inca din 1949. Richard Petty detine recordul de victorii aici , insa nu mai stiu cate are. Parca 14 sau 15. Insa pilotul considerat cel mai bun aici a fost D.W. , parca de 11 ori castigator aici. Cursa de care imi amintesc cu mare placere a fost cea din toamna lui 1998 cand a castigat Ricky Rudd, iar in timp ce dadea primul interviu de dupa finalul cursei i se puneau perfuzii din cauza deshidratarii. Victoria lui Ricky (un mare pilot, zic eu..din pacate ghinionul lui a fost identic cu cel al lui Mark Martin, adica faptul ca a nimerit in aceeasi perioada cu Dale Earnhardt) a fost un gest de sacrificiu nemaintalnit in ziua de azi, Ricky fiind unul din oamenii care au iubit enorm acest sport. Intotdeauna a fost foarte combativ si foarte competitiv, fiind acolo sus, in primii 5 sau primii 10. Cine are amintiri frumoase legate de Martinsville (si cu siguranta sunt o multime) sa posteze. Asadar, intr-o epoca in care circuite noi apar pe banda rulanta, sa ne intoarcem la old days.

alex2006
27th March 2008, 00:26
Date istorice legate de Martinsville:
* Most Wins - (15) -Richard Petty
* Most Top 5's - (30) -Richard Petty
* Most Top 10's - (37) -Richard Petty
* Starts - (67) -Richard Petty
* Poles - (8) - Darrell Waltrip
* Laps Led - (3733) - Cale Yarborough
* Avg Start (Minimum 10 starts) - (4.3) - Fred Lorenzen
* Avg Finish (Minimum 10 starts) - (5.5) - Lee Petty

Dupa cum se observa, asa cum bine am banuit "The King" Petty are cele mai multe victorii, insa cele mai multe au fost obtinute in perioada de dinainte de 1975. Eu raman la parerea ca Martinsville este circuitul lui D.W
Richard Petty este si cel mai tanar castigator aici, in 1960, la doar 22 de ani, in timp ce Harry Gant este cel mai varstnic castigator aici, "Handsome Harry" castigand aici in toamna lui 1991, la 51 de ani, in acel celebru September, luna lui 1991 in care Harry Gant a castigat toate cursele din acea luna.

dumy84
27th March 2008, 00:32
Foarte tare era acest Richard Petty. Multumim pentru informatii Alex. Esti un adevarat fan pasionat al Nascarului :ok:

INFO: Michael McDowell isi va face debutul in Sprint Cup la Martinsville alaturi de echipa lui Michael Waltrip. In varsta de 23 de ani, McDowell va pilota masina Toyota cu numarul 00 condusa pana acum de David Reutimann. Desi are o varsta care poate fi considerata 'frageda' pentru sporturile cu motor, McDowell are in spate o importanta experienta, luand doua starturi in ChampCar 2005 alaturi de echipa Rocketsports, pentru ca apoi sa se dedice curselor de Stock Car. McDowell nu se va afla in premiera la Martinsville, unde a pilotat in 2007 in Craftsman Truck Series, clasandu-se pe locul 30.

alex2006
27th March 2008, 20:25
La 23 de ani esti considerat copil in sportul asta. Majoritatea pilotilor au avut perioada de glorie dupa ce au trecut de 30 de ani

playfair
28th March 2008, 12:02
http://i247.photobucket.com/albums/gg129/playfair_bucket/martinsville.jpg
foto : martinsvillespeedway.com


Martinsville este singurul circuit care a avut data in calendarul Nascar in fiecare an, incepind cu 1948. din 1950 a "primit" si a doua cursa. este considerat cel mai dificil circuit. dintre pilotii inca in activitate Jeff Gordon are 7 victorii iar J.Johnson 4.

alex2006
28th March 2008, 23:54
Martinsville e o legenda vie, legenda in cel mai pur sens al cuvantului. In general, putini piloti au victorii aici, insa parerea mea e ca cel mai dificil ramane Darlington. La Darlington intervine si riscul generat de viteza mai mare. In general, daca stai si te uiti la clasamentele de dupa curse ai sa vezi ca la Darlington sunt cele mai multe DNF-uri sau OFF-uri. In fine..ar mai fi Bristol ca dificultate. Parerea mea e ca este o prostie sa pui Martinsville dupa Bristol imediat !!! Doua curse short-track la rand !!! O mare tampenie pentru piloti. Diferenta dintre Martinsville si Bristol este ca la Bristol virajele sunt inaltate destul de mult, parca 32 de grade, in timp ce la Martinsville nu este nici o suprainaltare, lucru care face si mai greu de condus aici. Oricum, un circuit unde categoric conteaza cel mai mult talentul pilotului, iar daca Jeff Gordon are 7 victorii aici este intr-adevar foarte talentat (desi nici eu efectiv nu il suport !). Aici s-a inregistrat prima victorie a unui pilot non-american : este vorba de canadianul Earl Ross, in 1974 (singura victorie din cariera pentru acest pilot). Ce as mai putea spune despre arena? Ceva fabulos ! Alta arena de old days, clasica ! De fapt mai repet inca o data : Martinsiville = Nascar Classic !
Iar pentru dumy84, Richard Petty este intr-adevar "The King", insa Dale Earnhardt este "The God". Daca vrei uitate pe la pagina 3 (parca pe acolo este) si acolo ai sa vezi cateva discutii despre intrebarea la care chiar mari specialisti nu pot raspunde: cine a fost mai bun dintre Richard Petty si Dale Earnhardt. Eu zica ca parerea lui playfair e cea mai buna, nu pot fi comparati doi piloti din doua epoci diferite. Adevarul e ca mereu am sa il consider pe Dale cel mai bun din mai multe motive, pe care le vei putea citi tot acolo. Si inca ceva, valabil pentru toti fanii nascar: Petty in ultimii ani incheia clasamentul, erau curse pe care efectiv nici nu mai era in stare sa le termine (desi nu era chiar extrem de batran, ba chiar inca destul de tanar). Dale Earnhardt in schimb, a fost un "real championship contender" pana in ultima clipa. Ce doavada mai buna vrei decat aceea ca Dale era considerat marele favorit la titlu in 2001? Si ce sezon avusese inainte ! De fapt, asta a fost diferenta intre Dale si ceilalti monstri sacri: Waltrip, Yarborough, Elliott si insusi Richard Petty au fost aproape de limita penibilului in ultimii ani, in schimb Intimidatorul a ramas la fel de competitiv pana in ultima clipa !!!

alex2006
29th March 2008, 00:04
Inca ceva despre Dale Earnhardt : el a declarat mai demult ca eroul copilariei lui a fost Fireball Roberts. Din pacate vremurile moderne uita din ce in ce mai des de acest colosal pilot (din pacate niciodata campion, insa atunci erau alte vremuri, Edwin Glenn Roberts (asta era numele lui adevarat) nu a luat startul niciodata in toate cursele dintr-un sezon si prin urmare asta a fost motivul pentru care acest urias pilot nu a fost niciodata campion). Fireball Roberts a fost unul din pionierii acestui sport si al doilea pilot de Nascar invitat la Casa Alba (primul a fost Lee Petty, alte legenda uriasa, tatal lui Richard si bunicul lui Kyle). Roberts a fost si un nebun al circuitelor, fiind omul care mergea la limita in fiecare cursa, el pana la urma gasindu-si sfarsitul in celebra cursa World 600, pe 2 iulie 1964 (actuala Coca-cola 600 de la Charlotte, alta cursa incarcata de istorie, insa vom vorbi despre ea cand ii va fi timpul). Dale Earnhardt a crescut vazundu-l la tv pe Fireball Roberts spunandu-i mai apoi tatalui sau ca si el vrea sa ajunga ca Fireball Roberts ! Cine e pasionat de Nascar gaseste destule articole despre Fireball pe net, pentru ca pe Wikipedia este extrem de putin despre el.

alex2006
6th May 2008, 01:39
hey, unde ati disparut cu totii? nu mai e nimeni care sa fie fan nascar?

dumy84
17th June 2008, 15:16
Dale Earnhardt Jr. a pus capat unei serii de 77 de curse fara victorie, castigand weekendul trecut Lifelock 400 de la Michigan.

Rezultate:

1. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 203
2. Kasey Kahne Dodge 203
3. Matt Kenseth Ford 203
4. Brian Vickers Toyota 203
5. Tony Stewart Toyota 203
6. Jimmie Johnson Chevrolet 203
7. Carl Edwards Ford 203
8. David Ragan Ford 203
9. Elliott Sadler Dodge 203
10. Jamie McMurray Ford 203
11. Paul Menard Chevrolet 203
12. Kevin Harvick Chevrolet 203
13. Kyle Busch Toyota 203
14. Denny Hamlin Toyota 203
15. Jeff Burton Chevrolet 203
16. Travis Kvapil Ford 203
17. Martin Truex Jr Chevrolet 203
18. Jeff Gordon Chevrolet 203
19. A.J. Allmendinger Toyota 203
20. Greg Biffle Ford 203
21. Kurt Busch Dodge 203
22. Sam Hornish Jr Dodge 203
23. Michael Waltrip Toyota 203
24. Patrick Carpentier Dodge 202
25. Mark Martin Chevrolet 202
26. Clint Bowyer Chevrolet 202
27. David Gilliland Ford 202
28. Joe Nemechek Chevrolet 202
29. Terry Labonte Dodge 202
30. Casey Mears Chevrolet 201
31. Bobby Labonte Dodge 201
32. Regan Smith Chevrolet 201
33. Scott Riggs Chevrolet 201
34. Reed Sorenson Dodge 200
35. David Reutimann Toyota 200
36. Bill Elliott Ford 200
37. Michael McDowell Toyota 199
38. Juan Montoya Dodge 194
39. Dave Blaney Toyota 180
40. Robby Gordon Dodge 150
41. J.J. Yeley Toyota 116
42. Ryan Newman Dodge 114
43. Dario Franchitti Dodge 30

Pending
17th June 2008, 16:43
Mi-a placut cum salva combustibil sub neutralizarea din ulimele ture. Accelera putin, oprea motorul. Tot asa.

dumy84
21st June 2008, 12:07
Kasey Kahne va porni din pole position in cursa de la Sonoma de pe Infineon Racing, acesta fiind primul pole obtinut pe un circuit clasic de pilotul de la Dodge.

Italianul Max Papis, pilot in CART in anii 90, isi va face debutul in NASCAR Sprint Cup, pornind din pozitia a 28-a, in timp ce columbianul Juan Pablo Montoya, invingatorul din 2007, va fi al 27-lea la start.

Grila de la Sonoma:

1. Kasey Kahne Dodge 92.153 1:17.740
2. Jimmie Johnson Chevrolet 92.040 1:17.836 + 0.096
3. Kurt Busch Dodge 92.005 1:17.865 + 0.125
4. Bobby Labonte Dodge 91.943 1:17.918 + 0.178
5. Jeff Gordon Chevrolet 91.923 1:17.935 + 0.195
6. Elliott Sadler Dodge 91.843 1:18.003 + 0.263
7. Marcos Ambrose Ford 91.819 1:18.023 + 0.283
8. Robby Gordon Dodge 91.732 1:18.097 + 0.357
9. Ryan Newman Dodge 91.519 1:18.279 + 0.539
10. Greg Biffle Ford 91.448 1:18.340 + 0.600
11. Terry Labonte Dodge 91.448 1:18.340 + 0.600
12. Carl Edwards Ford 91.276 1:18.487 + 0.747
13. Denny Hamlin Toyota 91.206 1:18.547 + 0.807
14. Boris Said Ford 91.182 1:18.568 + 0.828
15. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 91.162 1:18.585 + 0.845
16. Dave Blaney Toyota 91.158 1:18.589 + 0.849
17. Sam Hornish Jr Dodge 91.147 1:18.598 + 0.858
18. Jamie McMurray Ford 91.140 1:18.604 + 0.864
19. Clint Bowyer Chevrolet 91.138 1:18.606 + 0.866
20. Jeff Burton Chevrolet 91.057 1:18.676 + 0.936
21. Juan Montoya Dodge 91.025 1:18.704 + 0.964
22. Ron Fellows Chevrolet 91.012 1:18.715 + 0.975
23. Casey Mears Chevrolet 90.984 1:18.739 + 0.999
24. Joe Nemechek Chevrolet 90.955 1:18.764 + 1.024
25. Martin Truex Jr Chevrolet 90.951 1:18.768 + 1.028
26. Brian Vickers Toyota 90.932 1:18.784 + 1.044
27. Scott Pruett Dodge 90.905 1:18.808 + 1.068
28. Max Papis Chevrolet 90.870 1:18.838 + 1.098
29. Paul Menard Chevrolet 90.804 1:18.895 + 1.155
30. Kyle Busch Toyota 90.794 1:18.904 + 1.164
31. David Gilliland Ford 90.792 1:18.906 + 1.166
32. Kevin Harvick Chevrolet 90.773 1:18.922 + 1.182
33. Matt Kenseth Ford 90.763 1:18.931 + 1.191
34. Michael McDowell Toyota 90.694 1:18.991 + 1.251
35. Michael Waltrip Toyota 90.647 1:19.032 + 1.292
36. AJ Allmendinger Toyota 90.509 1:19.152 + 1.412
37. Patrick Carpentier Dodge 90.375 1:19.270 + 1.530
38. David Ragan Ford 90.356 1:19.286 + 1.546
39. Tony Stewart Toyota 90.298 1:19.337 + 1.597
40. Aric Almirola Chevrolet 90.228 1:19.399 + 1.659
41. Travis Kvapil Ford 89.901 1:19.688 + 1.948
42. David Reutimann Toyota 88.817 1:10.660 + 2.920
43. Brian Simo Chevrolet 90.135 1:19.481 + 1.741

Did not qualify:

44. JJ Yeley Toyota 90.074 1:19.535 + 1.795
45. Scott Riggs Chevrolet 89.842 1:19.740 + 2.000
46. Dario Franchitti Dodge 89.750 1:19.822 + 2.082
47. Brandon Ash Dodge 88.123 1:21.295 + 3.555

Pending
21st June 2008, 12:19
Hmm. E un obicei ca la Sonoma sau la Watkins Glen sa fie adusi piloti care se pricep la circuite clasice. Pe langa Montoya si (W)Allmendinger il avem pe Papis si Pruett. Haha, ce a facut Franchitii?

dumy84
21st June 2008, 14:10
Il vad acolo si pe Patrick Carpentier. Foarte interesanta va fi aceasta cursa. Pending, ai idee unde o putem vedea?

Pending
21st June 2008, 14:38
Deocamdata nu stiu. Vor aparea probabil ceva stream-uri pana maine noapte...

dumy84
23rd June 2008, 11:22
Plecat al 30-lea pe grila din Sonoma, Kyle Busch a reusit o cursa extraordinara trecand primul linia de sosire.


"When we were here Friday, I though it was going to be a dismal weekend and I was trying to figure out what tyre barrier I was going to stick it in," Busch said. "But we worked on it, made changes to everything and finally figured it out."

"We came from 30th to 13th before the first caution and that was pretty good and then we caught the cautions at the right times. For Toyota to win here at their home race, that's pretty special, too."

1. Kyle Busch Toyota 112
2. David Gilliland Ford 112
3. Jeff Gordon Chevrolet 112
4. Clint Bowyer Chevrolet 112
5. Casey Mears Chevrolet 112
6. Juan Montoya Dodge 112
7. Ryan Newman Dodge 112
8. Matt Kenseth Ford 112
9. Carl Edwards Ford 112
10. Tony Stewart Toyota 112
11. Greg Biffle Ford 112
12. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 112
13. Jeff Burton Chevrolet 112
14. Brian Vickers Toyota 112
15. Jimmie Johnson Chevrolet 112
16. Martin Truex Jr Chevrolet 112
17. Terry Labonte Dodge 112
18. Jamie McMurray Ford 112
19. Elliott Sadler Dodge 112
20. Dave Blaney Toyota 112
21. Michael McDowell Toyota 112
22. Travis Kvapil Ford 112
23. Patrick Carpentier Dodge 112
24. David Ragan Ford 112
25. Michael Waltrip Toyota 112
26. Joe Nemechek Chevrolet 112
27. Denny Hamlin Toyota 112
28. Aric Almirola Chevrolet 112
29. Ron Fellows Chevrolet 112
30. Kevin Harvick Chevrolet 112
31. Sam Hornish Jr Dodge 112
32. Kurt Busch Dodge 111
33. Kasey Kahne Dodge 111
34. Paul Menard Chevrolet 111
35. Max Papis Chevrolet 111
36. Robby Gordon Dodge 110
37. AJ Allmendinger Toyota 109
38. Scott Pruett Dodge 108
39. Bobby Labonte Dodge 103
40. David Reutimann Toyota 99
41. Boris Said Ford 94
42. Marcos Ambrose Ford 83
43. Brian Simo Ford 20

dumy84
28th June 2008, 11:39
Patrick Carpentier va pleca din pole position la cursa din New Hampshire Motor Speedway, fostul pilot din CART reusind astfel primul pole in NASCAR.

1. Patrick Carpentier Dodge 129.776 29.349
2. Bobby Labonte Dodge 129.059 29.512 + 0.163
3. Scott Riggs Chevrolet 128.976 29.531 + 0.182
4. Kevin Harvick Chevrolet 128.976 29.531 + 0.182
5. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 128.885 29.552 + 0.203
6. Reed Sorenson Dodge 128.828 29.565 + 0.216
7. Dario Franchitti Dodge 128.824 29.566 + 0.217
8. Martin Truex Jr Chevrolet 128.645 29.607 + 0.258
9. Matt Kenseth Ford 128.624 29.612 + 0.263
10. AJ Allmendinger Toyota 128.624 29.612 + 0.263
11. Elliott Sadler Dodge 128.576 29.623 + 0.274
12. Denny Hamlin Toyota 128.498 29.641 + 0.292
13. Jamie McMurray Ford 128.459 29.650 + 0.301
14. Kasey Kahne Dodge 128.424 29.658 + 0.309
15. Greg Biffle Ford 128.415 29.660 + 0.311
16. Ryan Newman Dodge 128.385 29.667 + 0.318
17. Carl Edwards Ford 128.337 29.678 + 0.329
18. Clint Bowyer Chevrolet 128.299 29.687 + 0.338
19. Jeff Gordon Chevrolet 128.273 29.693 + 0.344
20. Sam Hornish Jr Dodge 128.251 29.698 + 0.349
21. Travis Kvapil Ford 128.117 29.729 + 0.380
22. Robby Gordon Dodge 128.057 29.743 + 0.394
23. Jimmie Johnson Chevrolet 128.048 29.745 + 0.396
24. Casey Mears Chevrolet 127.984 29.760 + 0.411
25. Regan Smith Chevrolet 127.872 29.786 + 0.437
26. Kurt Busch Dodge 127.859 29.789 + 0.440
27. Kyle Busch Toyota 127.782 29.807 + 0.458
28. Tony Stewart Toyota 127.731 29.819 + 0.470
29. David Reutimann Toyota 127.722 29.821 + 0.472
30. JJ Yeley Toyota 127.662 29.835 + 0.486
31. Jeff Burton Chevrolet 127.649 29.838 + 0.489
32. Juan Montoya Dodge 127.56 29.859 + 0.510
33. David Gilliland Ford 127.444 29.886 + 0.537
34. Terry Labonte Dodge 127.397 29.897 + 0.548
35. David Ragan Ford 127.312 29.917 + 0.568
36. Michael Waltrip Toyota 126.981 29.995 + 0.646
37. Johnny Sauter Chevrolet 126.964 29.999 + 0.650
38. Michael McDowell Toyota 126.846 30.027 + 0.678
39. Aric Almirola Chevrolet 126.648 30.074 + 0.725
40. Brian Vickers Toyota 126.572 30.092 + 0.743
41. Dave Blaney Toyota 126.374 30.139 + 0.790
42. Paul Menard Chevrolet 126.148 30.193 + 0.844
43. Joe Nemechek Chevrolet 126.391 30.135 + 0.786

Pending
28th June 2008, 11:58
Vai de mine! Asta da surpriza. Bravo bah Carp!

dumy84
30th June 2008, 12:30
Victorie pentru Kurt Busch la New Hampshire, in timp ce Kyle Busch a ramas lider la general cu un avans de 67 de puncte in fata lui Jeff Burton in pofida acrosajului cu Juan Pablo Montoya.

1. Kurt Busch Dodge 284
2. Michael Waltrip Toyota 284
3. JJ Yeley Toyota 284
4. Martin Truex Jr Chevrolet 284
5. Elliott Sadler Dodge 284
6. Reed Sorenson Dodge 284
7. Casey Mears Chevrolet 284
8. Denny Hamlin Toyota 284
9. Jimmie Johnson Chevrolet 284
10. Bobby Labonte Dodge 284
11. Jeff Gordon Chevrolet 284
12. Jeff Burton Chevrolet 284
13. Tony Stewart Toyota 284
14. Kevin Harvick Chevrolet 284
15. Ryan Newman Dodge 284
16. Brian Vickers Toyota 284
17. Carl Edwards Ford 284
18. Matt Kenseth Ford 284
19. David Reutimann Toyota 284
20. Joe Nemechek Chevrolet 284
21. Greg Biffle Ford 284
22. Aric Almirola Chevrolet 284
23. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 284
24. Kyle Busch Toyota 284
25. Juan Montoya Dodge 284
26. Clint Bowyer Chevrolet 284
27. Robby Gordon Dodge 284
28. Regan Smith Chevrolet 284
29. David Gilliland Ford 284
30. Paul Menard Chevrolet 282
31. Kasey Kahne Dodge 282
32. Patrick Carpentier Dodge 282
33. Dave Blaney Toyota 281
34. Scott Riggs Chevrolet 281
35. Terry Labonte Dodge 281
36. Travis Kvapil Ford 281
37. Johnny Sauter Chevrolet 280
38. Dario Franchitti Dodge 280
39. Sam Hornish Jr Dodge 280
40. David Ragan Ford 272
41. Jamie McMurray Ford 271
42. Michael McDowell Toyota 209
43. AJ Allmendinger Toyota 202

dumy84
2nd July 2008, 14:14
Aventura lui Dario Franchitti in Nascar a luat sfarsit dupa ce patronul Chip Ganassi a decis retragerea masinii cu numarul 40 de pe grila din lipsa fondurilor si a rezultatelor.


"There's no money. It makes no sense to be running this out of my pocket. I had to put a stop to it," stated Ganassi.

"This is a difficult decision that did not come without its share of anguish," added Ganassi.

"In this tough business environment, continuing to run the car without proper funding has become increasingly difficult.

"If I kept it going I ran the risk of dragging the other two cars down and I don't want to do that."

Franchitti a reusit drept cel mai bun rezultat al sau un loc 22, fiind primul pilot european care s-a inscris in Nascar pentru a concura intreg sezonul.

Sa revina Dario in INDYCAR???

ducus
21st December 2008, 09:34
Castigatorul sezonului 2008 este Jimmie Johnson 6684p., urmat de Carl Edwards 6615p. si Greg Biffle 6467p. Juan Pablo Montoya a terminat al 25-lea, cu 3329 puncte si a castigat in NASCAR ~4.410.000$. :D
"Lanterna rosie" a fost Jacques Villeneuve, cu 0 puncte dar a castigat totusi 22.683$. :D

alex2006
24th January 2009, 11:47
va fi nascar la tv in 2009? nu de alta, dar nu am mai vazut din 2006 nascar la tv.

Pending
24th January 2009, 12:01
poti cauta niste stream-uri pe net.

anthynidiany
24th January 2009, 21:39
Eu sper sa fie ceva stream-uri, o sa gasesc sigur ceva :D
Anul asta vreau sa vad toate cursele :)

anthynidiany
16th February 2009, 00:48
Se mai uita cineva la prima cursa a sezonului?

Jr. tocmai ce a facut o manevra de taran si l-a implicat si pe liderul cursei. J. Gordon si J. Johnson se plang ca masinile le merg prost tare :(

anthonyy
1st March 2009, 19:04
buna...acum am intrat pt prima data pe acest site....si mie imi place foarte mult nascar si indycar ...le urmaresc din 1992....pana acum vreo 2 ani cand nu am mai avut posibilitatea....daca la inceputul anilor 90 le transmitea eurosport-ul, in ultimii ani eu vedeam atat nascar cat si indicar in direct pe canalul ab moteurs din pachetul absat...de pe hotbird. dar de vreo 2 ani nu mai pot vedea respectivul canal....am sperat mereu ca cineva de la noi va transmite dar din pacate....doar vreo reluare de la nascar si parca sport klub ro atransmis indycar in direct....imi aduc amine ca acum 2 ani am vazut prima cursa de nascar de la daytona in direct deoarece canalul francez a transmis necodat...free......de aceea vroiam sa va intreb daca stiti cum as putea sa vad nascar sau indicar in direct.....daca voi puteti vedea..... stiu ca , cu dreambox si line pt pachetul respectiv se poate vedea....si binenteles cu abonament oficial....dar din cate stiu in ramania cand am intrebat eu era 230 de euro pe an....si pt un canal mi se pare prea exagerat.... am tot sperat ca il vor prelua in DTH-urile romanesti...dar din pacate nu s-a intamplat......din ce mai stiu e transmis pe cablu..la astal parca..prin bacau sau alte orase.....dar din pacate la mine in focsani se transmite motors tv....care odata dadea le mans in direct....dar care anul trecut nici asta nu a mai transmis..... voi cum vedeti nascar???....stiu ca am scris oleaca...dar sant foarte suparat ca la noi nu tranmite nimeni,....cu atatea canale de sport dau numai porcari..... va multumesc

Pending
1st March 2009, 20:26
La Nascar nu m-am mai uitat in mod constant de multi ani. Cand nu am ce face mai caut cate un stream. Sopcast sau TVU. Cam aceeasi miscare e si cu Indy Car. Nu am nici cea mai vaga idee unde vom putea urmari IRL. Eurosport sigur nu va trasmite, nu au transmis nicioadata IRL in direct. Poate Sport Klub, anumite curse, Indy banuiesc ca o vor da in direct. Daca nu, tot streamuri. S-ar putea site-ul oficial sa dea in direct cursele, daca nici asa, le dam jos a doua zi...

Tazz
1st March 2009, 21:39
Si stii veun site unde se gasesc torenti ? Ca vad ca racing-underground nu mai merge. Sau cel putin mie nu-mi mai merge ...

anthonyy
2nd March 2009, 10:50
buna. eurosport a transmis in anii 90 sa zic asa si indycar si nascar si f1 si moto gp live... dupa aceea doar CART series...si acuma da numai hokey pe role..si aseara 1 03.2009 cand era nascar live...pe esp 1 cera un fel de dans....si pe esp 2 era un sport cu o blia si cu niste bete cu o plasa in varf... nici nu stiu si nici nu ma intereseza cum se numeste...pe scurt mizerii... asta este romania noastra.....mult cantitativ....neinteresant...si mai nimic calitativ...sau foarte rar.asta e

playfair
2nd March 2009, 18:17
racing underground a trecut pe invitatii

anthynidiany
7th March 2009, 12:35
si de ce nu folositi http://atdhe.net/ ??

DragosSV
27th April 2009, 15:43
Ce cursa nebuna am avut duminica, doar a fost Taladega era si normal, si cel mai nebun moment cu siguranta a fost ultimul tur in ultima curba a circuitului, nu a fost corect ce a facut Brad Keselowski, dar oamenii carora le place intradevar Nascarul pentru asta le urmaresc, viteza mare, spectacol, depasiri in ultimul tur si multe alte lucruri pe care nu le au celelate tipuri de curse si aici ma refer in primul rand la F1 care pentru mine e mai plictisitor ca niciodata(nici nu mai tin minte cand am avut rabdare sa urmaresc o cursa pana la capat). In sfarsit duminica am avut primul top5 a lui Dale Jr, sper de aici sa inceapa un lung sir de rezultate bune pt. el.
P.S. :Daca esti fan Nascar si vrei cu adevarat sa privesti cursele o sa gasesti o multime de streamuri pe internet, din pacate calitatea lasa de dorit, cred ca cel mai folosit site pentru a urmari cursele este justintv, dar mai sunt si altele precum ustream.tv, in ultimul timp cei de la Fox, au reusit sa mai stopeze aceste streamuri dar de gasit tot se gasesc. Mai postati aici daca gasiti ceva calitate, era un stream pe ustream.tv cu calitate foarte buna si fara lag dar au reusit sa-l inchida. Daca vreti pot posta unde ma uit eu.

Pending
27th April 2009, 15:49
Nu a fost vina lui Keselowski, Edwards a incercat sa-l blocheze. Keselowski nu putea sa coboare sub linia galbena, ar fi fost descalificat.

DragosSV
4th May 2009, 15:44
Da, pai live asa a parut ca a fortat prea mult, a incercat sa-l depaseasca pe Carl pe interior si nici unul dintre cei 2 nu a vrut sa cedeze si astel s-a produs accidentul, e cam acelasi lucru care s-a intamplat cu Dale Jr si Kyle Busch anul trecut la Richmond. Da si se pare ca Dale Jr dupa rezultatul bun de la Taladega avut iar o zi proasta desi la un moment dat ajunsese pe 11 si parea ca isi revine dar a avut acel contact cu Burton si deacolo s-a terminat totul. In loc sa progreseze fata de anul trecut, anul asta s-ar putea sa nu ajunga nici macar in Chase for the Sprint Cup.

ducus
17th June 2009, 12:11
Tragedie in NASCAR! In cursa din 14 iunie pilotul mexican Carlos Pardo a suferit un grav accident, care i-a adus moartea! :( Pardo avea doar 33 de ani si incepuse cariera in NASCAR in 2006. :(

damario
5th August 2009, 14:17
spuneti-mi unde pot viziona pe net cursele live?....am folosit o vreme justintv dar se pare ca nu mai prea avem voie pe acolo mai mult de 15 secunde:(......

DragosSV
15th November 2009, 23:00
Si eu caut un site sa pot vedea cursele live dar de cateva luni nu mai gasesc nimic bun si calitate

dumy84
23rd November 2009, 10:41
Jimmie Johnson si-a trecut in palmares al patrulea titlu consecutiv in Sprint Cup Series. Victoria in ultima cursa a sezonului a fost obtinuta de Danny Hamlin.

alex2006
4th February 2010, 22:52
Jimmie Johnson poate fi considerat sportivul deceniului in america. In alta ordine de idei, este vreun canal ce transmite NASCAR 2010? Era misto cand dadea Eurosportul in comentariul lui Sorin Chifiriuc si Berti Panaiot.

dumy84
5th February 2010, 10:33
Jimmie Johnson poate fi considerat sportivul deceniului in america. In alta ordine de idei, este vreun canal ce transmite NASCAR 2010? Era misto cand dadea Eurosportul in comentariul lui Sorin Chifiriuc si Berti Panaiot.

In prezent din pacate nu. Ehe ce vremuri erau atunci. Aveam NASCAR LIVE in fiecare duminica, aveam CART...

alex2006
15th February 2010, 00:25
Oameni buni, acum, la ora asta e Daytona 500 si suntem deja in turul 140. Din cate vad Harvick a fost foarte constant toata ziua si are mari sanse sa castige. De ce tin cu Harvick? simplu, pentru ca masina lui reprezinta practic mostenirea lui Dale Earnhard. Masina cu nr 29 condusa de Harvick este practic masina legendara a lui Dale. Ma rog, e un fel de a spune ca este. Ca sa fiu mai corect e masina mostenitoare :)
Dale Jr vad ca tot nu reuseste sa fie in top. De ce oare? Este la cea mai tare echipa si tot nu se descurca !

dumy84
15th February 2010, 17:21
In cele din urma a castigat in premiera Jamie McMurray, dupa ce a condus doar ultimele 2 tururi http://www.onlinesport.ro/stiri/motor/59477/jamie-mcmurray-prima-victorie-in-daytona-500.htm

P.S. Unde ai reusit sa urmaresti cursa LIVE?

alex2006
21st February 2010, 20:28
nu am urmatorit-o live, adica am vazut ceva secvente pe ATDHE, insa aia imi inchideau repede fereastra ! Iar ultimele 2 tururi nu le-am vazut, efectiv nici nu puteam crede ca Harvick nu va castiga. Am ramas socat cand am vazut ca Harvick nu a obtinut decat locul 7. Eu sunt un mare fan Harvick pentru ca prin el legenda numarului 3 traieste in continuare ;)

dumy84
21st February 2010, 21:30
Foarte frumos ca pastrezi vie memoria legendarului Dale Earnhardt ;) Eu tin cu 24 - Jeff Gordon de pe vremea transmisiilor Eurosport. Din pacate acum imaginile din Nascar sunt extrem de rare.

alex2006
22nd February 2010, 01:01
erau frumaose tare zilele alea de duminica cand aveam duminica seara curse in direct comentate de Sorin Chifiriuc si Berti Panaiot. Sorin Chifiriuc chiar era un mare pasionat si comenta superb fiecare cursa. Noi l-am prins pe Earnhardt spre sfarsitul carierei, insa asta nu inseamna ca nu era aproape la fel de bun ca si in perioada lui de glorie. Intr-adevar cel mai bun pilot din perioada cand dadea Eurosport era Jeff Gordon. Si mai erau Bobby Labonte, Mark Martin si Rusty Wallace. Chiar si Bill Elliott a avut o perioada in 2002-2003 in care mi-a placut foarte mult, amintind de "Awesome Bill" din mid 80's. Si acum competitia e frumoasa, sunt si acum mari piloti, insa din pacate nu avem unde sa vedem acest sport senzational, cel mai urmarit in America dupa NFL. Eu am iubit si am inceput sa urmaresc sportul asta pentru masina neagra cu nr.3 :). E adevaratul simbol al campionatului NASCAR.

dumy84
22nd February 2010, 08:53
Victoria cu numarul 48 pentru Jimmie Johnson, succes obtinut in cursa de 500 mile de la Fontana. Duel spectaculos pana la final intre Johnson si Kevin Karvick, castig de cauza avand campionul en-titre care piloteaza masina cu numarul...48 evident :)

Pending
22nd February 2010, 09:48
In ziua cursei intrati pe http://www.myp2p.eu/ si gasiti stream. E valabil si la alte sporturi. Daca nu, continuati sa sapati pe diferite forumuri, e imposibil sa nu gasiti.

dumy84
22nd February 2010, 12:04
In ziua cursei intrati pe http://www.myp2p.eu/ si gasiti stream. E valabil si la alte sporturi. Daca nu, continuati sa sapati pe diferite forumuri, e imposibil sa nu gasiti.

Intr-adevar au linkuri catre Justin.tv, dar aici dupa 1-2 minute conexiunea este intrerupta si trebuie sa-ti faci cont premium.

Pending
22nd February 2010, 13:41
Uneori merge fara sa se intrerupa, insa nu e numai justin. La daytona m-am uitat pe sopcast...

alex2006
22nd February 2010, 20:32
harvick e foarte talentat, desi aparent numarul lui de victorii nu e asa mare. Insa, spre deosebire de Dale Jr., e mult mai competitiv pe toate circuitele (nu doar la Daytona, Talladega, Bristol sau Richmond) si in plus de asta parca nu are ghinioanele lui Dale. Pe Harvick chiar il vad anul asta cel putin calificat in playoff, daca nu chiar si in lupta pentru titlu. Sper totusi sa nu castige Johnson al 5-lea titlu la rand, oricum la Fontana era normal sa castige, e practic circuitul lui alaturi de Charlotte.

dumy84
22nd February 2010, 20:58
Urmeaza Las Vegas Speedway unde se vor acoperi 400 mile.

P.S. Cum vedeti intrarea in Nationwide Series pentru Danica Patrick?

alex2006
22nd February 2010, 22:06
foarte interesant. Mie imi place la nebunie Danica, cat is eu de contra casatoriei, m-as insura si maine cu ea. E o femeie superba, super sexy si o mare sportiva. Ce face ea ar trebui sa le dea de gandit la toate fufele din show-biz care nu au in cap decat sa apara in reviste de cancan si sa agate bogatasi. Eu chiar mi-as dori sa o vad pe Danica facand istorie si la Daytona 500, asa cum a facut la indy 500 in vreo 2 randuri.

Pending
22nd February 2010, 22:18
Sa le dea de gandit fufelor? Stii ca a pozat de cateva ori pentru Sports Illustrated si FHM, nu? Istorie la Indy? A terminat pe 4 odata si a castigat la Motegi datorita strategiei si pentru ca Penske i-au spus lui Helio sa o lasa sa treaca (el a recunoscut)! Danica este un pilot mediocru, nimic mai mult. Sunt zeci de piloti mult mai buni ca ea.

alex2006
23rd February 2010, 00:13
in 2009 a terminat a 3-a la indy. Iar chestia cu hellio sa o lase mai moale nu stiu daca e chiar reala. Adica is multe legende in jurul acelei chestii, oricum o fi existat ceva, fara discutie. Dar avand in vedere ca este femeie, meritul ei este totusi mare.

Pending
23rd February 2010, 00:32
Pardon, am uitat de indy 2009.

Nu, Helio a lasat-o sa treaca. Echipa s-a justificat la inceput spunand ca au crezut ca Danica e cu un tur in urma, apoi au intors-o ca ar fi economisit combustibil. In fine, nu prea mai conteaza.

dumy84
23rd February 2010, 01:15
Eu raman la pararea ca Danica Patrick este doar una dintre exponentele marketingului american. Se baga multi bani in ea sub aspectul imaginii si este scoasa ca femeia frumoasa si pilotul de top. Cam greu 2 in 1. N-am nimic impotriva femeilor la volan dar...totusi nu e cazul pentru Patrick sa se ridice la nivelul pilotilor din Indy sau Nascar. Ce sa mai vorbim de Sarah Fisher sau Milka Duno ?!

alex2006
14th December 2010, 00:24
a vazut cineva filmul 30 in 30 despre Tim Richmond? a fost dat pe espn america, e vorba despre viata din si in afara arenelor autor a unui pilot aparte, un om care a castigat inimile femeilor si admiratia fanilor in anii 80. "The NASCAR flamboyant boy".

Lordul
17th December 2010, 21:20
la anul vom avea un roman in NASCAR -Claudiu David , multa bafta Claudiu !

Tavi24
4th August 2013, 19:55
Bietu' Gordon, nu mai poate... s-o imbabetit! Nu mai e pilotul din anii '90. E adevarat ca, de-a lungul timpului, au survenit schimbari in cadrul echipei lui... dar asta nu-i o scuza.
Mai bine se retragea naibii decit sa fie eclipsat de catre coechipierul lui, ani la rind!

Doctor_Satan
11th August 2014, 17:34
Si iat ca Gordon mai poate, din moment ce e leaderul. A fost preferatul meu de cand am inceput sa ma uit la Nascar si m-as bucura sa castige un nou titlu.

In alta ordine de idei, finalul carierei de pilot a lui Tony Stewart e cum nu se poate mai trist.
http://www.onlinesport.ro/motorsport/accident-mortal-in-nascar-sprint-tony-stewart-si-a-omorat-colegul-dupa-o-altercatie-video-nid-108733/

Urmarete cineva Nascar-ul pe Digi?
Eu sunt foarte incantat de initiativa, dar comentatorul are schimari radicale de tonalitate la unele evenimente. Ar putea sa nu faca aceste diferente. Mai multe fraze sunt pe ton normal, iar apoi striga dintr-o data cu toata puterea. E cam suparator pentru ureche.

SwedishMafia
11th August 2014, 20:05
Jeff Gordon are multi fani in Romania. :) Stewart nu a decis sa se retraga din Nascar.Cel putin nu in acest moment.Probabil va decide la sfarsitul sezonului.

Doctor_Satan
12th August 2014, 14:50
S-o fi ajuns la aceasta concluzie in privinta lui Stewart din cauza ca e proprietar de echipa si probabil isi va dedica timpul afacerilor, nu curselor.

La Gordon mie mi-a placut cum era pictata masina mai demul, iar in prima cursa pe care am vazut-o a aplicat strategia lui de a sta cuminte toata cursa si pe final a fortat in ultimele 2 ture, depasind vreo 5 masini si castigand cursa.