PDA

View Full Version : Sa fim realisti: RETROGRADAM



Bancaru
5th December 2006, 15:11
Incerc sa fac ceva calcule, adica le-am si facut. Eu zic ca ne ducem. Dupa calculele mele ramanem cu un -11 la adevar. Si eu sunt optimist. Afara nu pierdem decat cu Craiova.
Sa incerce fiecare sa completeze tabelul versiune proprie.

krapulax
5th December 2006, 15:21
calculul e optimist, iar rezultatul nu e grozav. cu 30 de puncte luate de acu incolo, putem spera, totusi, dar nu avem garantia ca scapam

herculis
5th December 2006, 15:23
Asa cum as scris si pe celalat thread, avem nevoie de 34 de puncte ca sa scapam (am dublat nr punctelor obtinute de ocupanta locului 15). Da, cu 30 de puncte retrogradam.

La tabelul tau as adauga victorie cu Timisoara si CLuj (adica de aici vor veni cele 4 puncte potential salvatoare). Insa depinde enorm de ce vor face celelalte echipe. Iasiul pare in degringolada, si nici Farul nu straluceste.
Si aven nevoie sa invingem contracandidatele la retrogradare (adica pe Arges acasa, de exemplu)

Insa. Daca vineri nu luam 3 puncte, Adieu Mon Cheri.

krapulax
5th December 2006, 15:26
avem deja 10, calculul bancarului ne aduce 30 peste astea 10.

herculis
5th December 2006, 15:30
Da, am gresit eu.
10 + 0.8 x 30 = 34. Aici vroiam sa ajung. Am luat in calcula o probabilitate de 80% de a avea acele rezultate. Asa am ajuns la 34. Daca retrogradam cu ele....

Bancaru
5th December 2006, 15:46
Kra****z a zis ca esti la limita cu 40. A spus ca in trecut, la 18 echipe (banuiesc ca ala e trecutul) puteai sa scapi, sau sa pici. Dar atunci erau 3 echipe care picau. Acum sunt 4. Deci este probabilitatea mai mare sc scapi cu 40. Desi eu am pus un pronostic realist nevoie mare. Intr-adevar, depinde si de restul. Dar acum avem cel mai nasol adevar. Eu am dat verdictul: RETROGRADAM.
Herculis, tu zici de 34 peste 10?

krapulax
5th December 2006, 15:53
nu, eu m-am uitat cate puncte avea a patra din coada. si am aplicat si corectia de 3 puncte la victorie, ca pe vremuri erau 2. bine, n-am facut o cercetare extensiva, macar sa avem noi 40.

herculis
5th December 2006, 15:53
Eu descriam aici un scenariu minimalist: ai spus 30 de puncte de acum incolo, eu am zis 80% probabilitate ca asta sa se intimple. Au rezultat 24 de puncte in retur. Plus 10 de pina acum = 34. Retrogradam.

Scenariul de baza ar fi cel expus de tine, care ne-ar aduce la 40 de puncte, pe muchie de cutit.

Istoria nu cred ca este concludenta, pentru ca o lunga perioada nu am mai avut 18 echipe in prima divizie, si nici 3 puncte la victorie, nu-i asa?

tchibos
5th December 2006, 15:55
nu cred ca retrogradati.. stati sa treaca pauza de iarna ca are Cartu puterea sa va scoata din zona rosie

miril
5th December 2006, 16:02
Sa luam in calcul ca acest campionat este deja polarizat, asa ca, in functie de conjunctura, se poate scapa si cu puncte mai putine castigate. Noi trebuie sa batem neaparat in deplasare pe Iasi, Ceahlaul, Jiul si Arges, adica contracandidatele, ca sa fim siguri, si sa castigam tot acasa, luand in calcul doua egaluri cu Steaua si Rapid, mai ales daca zarurile sunt aruncate, in ceea ce le priveste pe ultimele doua, avand in vedere ca meciurile cu respectivele se joaca la sfarsitul campionatului. Totul cu o conditie, sa batem vineri pe Bistrita. Glorie Progresului, cu alte cuvinte!

TaciAcolo
5th December 2006, 16:05
retrogradati 100% are ceva mitica cu voi :evil::)

miril
5th December 2006, 16:10
Robi, voi stiti mai bine. Voi si...Sportul!

Bancaru
5th December 2006, 16:10
Sa vedem daca mai ramane Iacov. Nu as vrea sa retrogradam dar parca nici nu vreau sa il vad pe dragomir castigator. A avut grija pana acum de nu mai stim de noi. Sa fim seriosi, 6 puncte, cel putin, le-am pierdut din cauza arbitrilor.
Herculis, stai asa, 18 echipe erau si cu 3 puncte la victorie si cu 3 retrogradate.

herculis
5th December 2006, 16:35
Da, cred ca ai dreptate. oricum, hai sa vedem ce va fi vineri, si pe urma reluam calculele :-)

Bancaru
5th December 2006, 17:18
Eu zic ca vineri batem. Nu se poate altfel. Vreau sa cred ca s-a terminat.

herculis
5th December 2006, 17:20
Adica: nu crezi sa crezi ca s-a terminat :-))) Nici eu. Si sincer, nici in a doua divizie nu s-a terminat.

herculis
4th January 2007, 15:14
Ma uitam mai devreme pe ce transferuri se mai fac in Romania si la situatia echipelor. Se pare ca Poli Iasi si Jiul au probleme mari cu banii, Farul are tot felul de probleme, Ceahlaul va avea jumatate din echipa juniori.

Le declar acum favorite, in locul nostru, la retrogradare. Optimism de inceput de an!!!!

Platanu
4th January 2007, 15:24
Pai da,dar sa ne intarim si noi,ca vad ca in afara de Cocos ala,nimeni nu a venit 100%.

Bancaru
4th January 2007, 16:37
Cocosul e plecat, putin. Florea a disparut si el de pe tabel. Munteanu se clatina iar Cartu spune ca nu e timp de omogenizare. Ceahlaul a inceput sa aduca jucatori de la Dinamo, iar daca nu isi gaseste oameni sa vedeti cum vin aia inapoi, cei pusi pe lista de transferuri. La Jiul se ingramadesc africanii si sarbii. Cu astea 2 natii mereu ai surprize. Iar jienii sunt pe val. Bosanceanu se pare ca nu mai vrea sa dea bani la echipa. Argesul se bate pentru Ganea, si atat. Teoretic pitestenii stau mai rau decat noi. Au -16 la adevar. Ma uitam ca daca noi castigam 2 meciuri in deplasare iar altii pierd 1 sau chiar 2 suntem pe val. Asta ca sa fiu putin in ton cu Herc. Vedem noi. In 4 luni ne edificam cu totul.

be@
5th January 2007, 12:23
Ma uitam mai devreme pe ce transferuri se mai fac in Romania si la situatia echipelor. Se pare ca Poli Iasi si Jiul au probleme mari cu banii, Farul are tot felul de probleme, Ceahlaul va avea jumatate din echipa juniori.

Le declar acum favorite, in locul nostru, la retrogradare. Optimism de inceput de an!!!!

Ia-ti gandul de la Poli Iasi ca nu retrogradam, stai linistit. Eu sper sa pice Jiul, Argesul, Ceahlaul si Unirea (Farul).

Platanu
5th January 2007, 12:29
Bine ai revenit printre noi,be@!

herculis
5th January 2007, 12:38
Bine, asa sa fie :-))) Jiul, Argesul, Ceahlaul si Urziceniul.

Am scris de Poli Iasi pentru ca vad mereu prin ziare despre problemele cu banii, iar asta este o cale sigura spre retrogradare.

be@
5th January 2007, 14:07
Au fost ceva probleme, dar acum s-au rezolvat, iar jucatorii sunt cu banii la zi. Ne mai trebuie ceva bani sa facem niste achizitii, dar ne descurcam noi cumva...

Eu astept sa se trezeasca si Iacov, si sa faca achizitii adevarate, nu "bombe", precum Cocos si mai stiu eu ce. :mda:

herculis
5th January 2007, 14:26
Progresul nu face achizitii, pentru ca asta ar afecta omogenitatea echipei (sic!). Asa ca Iacov doarme............

Bancaru
5th January 2007, 20:40
Ete si pa Be@. Bine ai revenit, domnita. Speram sa fii la fel de activa ca pana la pauza competitionala pe care, apropo, cum ai petrecut-o?

krapulax
5th January 2007, 23:00
cocos asta nu e bun? eu zic ca va fi noul dan potocianu, sau johnny mckain, sau sapunaru.
bea, bun revenit!

miril
5th January 2007, 23:42
Bun revenit, fratilor si...surioara! HAI PROGRESUL, canta...Cocosul meu. Sa nu...intrati la idei, nu era vorba de Cocosul lu...Udrea! Ar vrea...Progresul meu!

Bancaru
6th January 2007, 00:05
Ce P... rogresul meu, ha? Kra****x(z), dar de unde ai tras tu asemenea concluzii? Auzi la el, Poto sau McKain. E bun si al doilea Ersin. Dar la varsta lui cred ca nici al 2-lea Ninu, nu e.
Sa va mai dau un pont, adica lui Costel Iacov, Ronaldinho s-a certat cu Rijkaard.

miril
6th January 2007, 00:24
Pai sansele de reusita ar fi cam acelasi cu o...vizita...armenesca in Parcul cu Platani! Mi-a cantat-o...cocosul! Asta, in curand, devine mai rau ca...Bad. Parca(-l) vad (pe Bancaru)!

be@
6th January 2007, 11:05
Sa va mai dau un pont, adica lui Costel Iacov, Ronaldinho s-a certat cu Rijkaard.

Serios? Si eu care auzisem ca Sevchenko nu mai e in gratiile lui Murinho. Chiar nu stiu ce mai asteapta Iacov sa-i faca o oferta si sa-l aduca in Cotroceni. :D :P
Acuma vorbind serios, cam slaba campania de achizitii pana acuma. Ma asteptam mai mult decat Cocos si Karamian, dat afara de la Ceahlaul. Plus Cristi Munteanu. Tot respectul pentru ce-a facut la noi, dar nu mai avea echipa, si cred ca s-a gandit Iacov sa mai castige si el un ban de-o paine.
Mai citisem ceva si de Codreanu, tanarul atacant de la Dinamo, care urmeaza sa fie imprumutat de la Dinamo pe 6 luni. :mda: Daca asta-i politica lui Iacov, ne vedem la matineu...

georgemp
6th January 2007, 11:23
Eu ma uit la UTA...
Cate transferuri au inceput sa faca si nu sunt intr-o situatie asa de proasta ca noi.
Nu stiu ce tot asteapta Iacov

Cristian
7th January 2007, 09:14
Retrgogradeaza progresul...

Platanu
7th January 2007, 12:26
Nenea Iacove!Trezeste-te tata!Ia jucatori acum,sa aiba timp sa se obisnuiasca jucatorii unul cu celalalt,ca tot se vorbea de lipsa de omogenitate.

georgemp
7th January 2007, 12:28
La omogenitate conteaza mult si antrenorul si antrenamentele care le face cu echipa.
Eu raman la parerea mea,ca jucatorii straini sunt mai buni si mai seriosi ca jucatorii romani si chiar as vrea sa vina cativa la noi.

Platanu
7th January 2007, 12:31
Domne,in primul rand sa aduca.Pana acum n-a adus pe nimeni.

georgemp
7th January 2007, 12:34
Domne,in primul rand sa aduca.Pana acum n-a adus pe nimeni.
Ba a adus.
Cristian Munteanu (portar, liber de contract), Daniel Florea (fundaș, APOEL Nicosia), Alin Cocoș (fundaș, Unirea Urziceni) .
Ai ramas cam in urma cu transferurile.;)

Platanu
7th January 2007, 12:36
Pai Mazeta il dadea 100% doar pe acest Cocos.Daca tu ai sursele tale,sigure,asa o fi.

georgemp
7th January 2007, 12:38
Am gasit cate ceva despre cocos...
E cam "controversat":)
In rest,cred ca a adus mai multi decat stie presa,sau eu.Dar vom vedea la reunirea lotului de maine:D

Platanu
7th January 2007, 12:40
Asa este.Astept cu nerabdare,sa vedem ce si cum.......

georgemp
7th January 2007, 12:42
Cred ca decizia de a incepe returul,sau restul de etape ramase de disputat ,mai devreme ne va afecta.

Platanu
7th January 2007, 12:44
Era de asteptat.Mitica ne-a pus si va continua sa ne puna bete in roate.

georgemp
7th January 2007, 12:46
Nu cred ca luat decizia asta doar din "cauza" noastra:happy.
Dar asa e in Romania...

Platanu
7th January 2007, 12:47
A luat-o "si" din cauza noastra.Pana nu ne-o vedea retrogradati,Mitica nu se astampara.

georgemp
7th January 2007, 12:49
Daca anul asta scapam,la anul nu vom mai avea probleme.
Trebuie sa ne concentram si sa facem un retur bun!

Platanu
7th January 2007, 13:28
Doamne ajuta!

georgemp
7th January 2007, 13:34
Cu putin ajutor de la Dumnezeu putem trece si peste asta!
Doamne Ajuta!

Platanu
7th January 2007, 13:45
Mie mi-e tare frica de returul asta.Va fi foarte greu sa scapam,dar trebuie sa speram.

georgemp
7th January 2007, 13:48
Gata Platane,nu mai scrie atat ca sa ma intreci pe mine la numarul de posturi:happy
Parca nu scriai aiurea

Platanu
7th January 2007, 13:51
Eu cred ca e invers.Eu scriu doar cand am ceva de zis.Se poate vedea ca nu postez in prostie.Am medie mica de posturi pe zi.
Te rog frumos sa nu deviem discutia.

herculis
7th January 2007, 13:53
Poate Iacov nu face transferari, dar noi aici pe forum am ajuns iar in formula... completa. Asa ca semne bune anul are!!!
Lasati numarul de postari mai copii si frati, mai bine ziceti cum scapam de retrogradare!!!!!

georgemp
7th January 2007, 13:54
Simplu...
Jucatorii sa vrea,antrenorul sa-i motiveze,Iacov sa faca cateva transferuri adevarate si sa nu fie scandaluri la club!
Asa cred ca vom scapa!:D

Platanu
7th January 2007, 13:59
Poate Iacov nu face transferari, dar noi aici pe forum am ajuns iar in formula... completa. Asa ca semne bune anul are!!!
Lasati numarul de postari mai copii si frati, mai bine ziceti cum scapam de retrogradare!!!!!Eu nu am acordat atentie numarului de posturi.
Sa ne zica Iacov cum sa scapam de la retrogradare,ca la el se afla raspunsul:TRANSFERURI,si daca se poate nu cu jucatori terminati.

georgemp
7th January 2007, 14:06
Sa vedem ce e de capul lui Cocos asta...
Poate va ajunge bun,ca Sapunaru,avand in vedere ca joaca pe post de fundas(central?).
Oricum,ca sa ne dam cu parerea trebuie sa il vedem jucand cel putin 2 meciuri!

Bancaru
7th January 2007, 15:10
Ia uite, tineretul... Liviu Ganea, asa se cheama un atacant care cica a semnat cu noi. Deci, pana la urma, ne cacam in ea de omogenitate. Vin multi anonimi, ca si societatea aia... Intercons Imporex.

krapulax
7th January 2007, 15:27
liviu ganea (http://vad.satulmeu.info/2006/11/02/liviu-ganea/).... ii urez mult succes. intr-un an jumate aritmetica se va scrie asa: cocos+ ganea= intrarea lui iacob in top 3 sule... sau sute, nu mai stiu, ca e tare tzuika asta, iar in combinatie cu pixies (http://en.wikipedia.org/wiki/Pixies) efectele sunt devastatoare

Platanu
7th January 2007, 16:14
Asta-i Liviu Ganea? :ras-plans:

Lordul
7th January 2007, 16:19
va scoate cartu pana pe locul 14 si v-ati salvat

Platanu
7th January 2007, 16:25
Speram si noi,Lordule,speram.

Kainsashiki
7th January 2007, 16:41
Sa vedem ce e de capul lui Cocos asta...
Poate va ajunge bun,ca Sapunaru,avand in vedere ca joaca pe post de fundas(central?).
Oricum,ca sa ne dam cu parerea trebuie sa il vedem jucand cel putin 2 meciuri!

Cocos asta pe unde a fost, la Dinamo 2, 3 si Urziceni juca numai din cauza pilelor...asa o sa fie si la voi probabil.

Platanu
7th January 2007, 16:56
Deci Iacov a adus o petarda.
Multumim pentru informatie,DiabLo.

miril
7th January 2007, 17:59
Nu Iacov ci Netoiu.

krapulax
7th January 2007, 18:41
ău! deci nețoiu e băgat totuș?
pile, ce pile? 19 ani, alin cocoș- exact ca fiul vitreg al prietenei elena. că n-o fi el...

miril
7th January 2007, 20:58
Nu stiu de fapt, dar de ce sa-l ia de la Urziceni unde este bagat si Netoiu? In rest, eu cred ca nu va canta acest...Cocos in Parcul cu Platani.

Kainsashiki
7th January 2007, 21:02
poate ca a finantat Cocos-tatal o prima de instalare pentru Cocos-fiul, si din prima asta va mai fi adus un jucator :)

georgemp
7th January 2007, 23:44
Cred ca o sa fie cel mai tare la Clinceni:)
O sa fie un prost in + pe banca de rezerve

*Coco*
8th January 2007, 12:35
Eu stiu ce sa zic daca scapati sau nu
Cam greu de scapat:rolleyes:
Voua va trebuia ca in returul acesta sa castigati toate meciurile de acasa si sa ma castigati si afara 1-2 meciuri
Hai ca afara poate castigati da acasa cam greu sa castigi toate punctele
Deja voi aveti 13 pct si ocupanta locului 14 (Farul) are 21 de pct
Cam greu nu stiu ce sa zic si pana acuma nu ati facut nici o achizitie

Kainsashiki
8th January 2007, 12:52
Coco, atunci cand in spatele unei echipe se afla Netoiu orice e posibil :)

miril
8th January 2007, 13:04
A propos, in spatele carei echipe se afla Netoiu? O fi secret, secret, dar vrem sa-l stim si noi progresistii.

Bancaru
8th January 2007, 15:30
In spatele carei echipe nu se afla Netoiu? Sa stim si noi.

herculis
8th January 2007, 15:58
AC Milan, si , poate, Chelsea (sic!)

georgemp
8th January 2007, 17:21
Prea multe speculatii.
Si cu Cocos asta...sa vedem mai intai cum joaca si apoi sa apreciem.La fel si cu trensferurile.Sa se termine perioada de transferuri si apoi sa il facem sau nu pe Iacov in toate felurile.

krapulax
8th January 2007, 19:20
19 ani, alin cocoș- exact ca fiul vitreg al prietenei elena. că n-o fi el...


bea imi semnaleaza o chestie d-asta anbilivabăl:
(din 7 plus)
Fiul vitreg al celebrei blonde din politica autohtona iese din nou in prim-plan. "De aceasta data - scrie revista VIP - cu ocazia semnarii unui nou contract ca fotbalist, la FC National, dupa ce si-a incheiat conturile cu Unirea Urziceni, unde, dupa cum sustin sursele noastre, prindea destul de greu un loc in prima echipa. Dupa ce a fost in probe mai bine de o saptamina in Parcul cu Platani, Alin Cocos a fost acceptat. Cu toate ca este student la doua facultati, Relatii Economice Internationale si Management-Marketing, acesta vrea cu orice pret sa devina un mare fotbalist. Iar cum partea financiara nu-l intereseaza prea mult, tinarul isi doreste doar sa devina titular si sa obtina performanta. Pina atunci, isi etaleaza in Cotroceni noul bolid, un BMW M5, in valoare de 85.000 euro. La finalul saptaminii trecute, el a lipsit de la antrenamente, fiind plecat la Urziceni pentru a rezolva problema cu transferul, urmind ca in aceste zile sa semneze cu FC National."

miril
8th January 2007, 22:06
Nu stiam eu din ce ograda canta Cocos-Eul! Sa intelegem ca-i...interese majore, la mijloc? Sarmanul Mozacu, i s-a pleostit creasta, pardon, freza, la aflarea stirii. Bank, uite asa, Doamna (cu iz de ) P..D-ista e cu noi. Vitrega soarta mai avem, M-UE-ica! Macar d-ar cotiza si ei la salvarea...Progresului!

georgemp
8th January 2007, 22:23
Numai asta ne lipsea...:happy
Sa vadem unde isi va parca masina la Clinceni:D

Bancaru
9th January 2007, 01:10
Da' ma-sa unde parcheaza? Aia vitrega, Doamne, iarta-ma!

nr.zece
9th January 2007, 01:14
daca il luati si pe codin popnetz ala puteti sa va numiti fotbal club bamboo
ce treaba o avea si asta cu fotbalul nu stiu? dar masa e bunaaaa :))
no ofence

herculis
9th January 2007, 09:37
Eu zic sa nu ne infierbantam pe tema asta prea tare. Mrs Udrea este vinata de ziaristi care cauta cu orice pret sa faca o stire cu ea. Ca baiatul ei (vitreg!) joaca la Urziceni, la noi sau in Patagonia cred ca o intereseaza exact deloc. Doamna are alte preocupari, si o inteleg. Poate Dl Cocos sa fie mai interesat.

Poate problema locului de parcare pentru bolid, da, asta-i o problema pentru familia Cocos.

miril
9th January 2007, 09:52
Pai asta vrea sa faca si Iacov. Ma refer la parcari. In rest, ca in titlu.

herculis
9th January 2007, 09:58
Doar ca intre timp, nici nu stiu daca au mai asfaltat parcarea aceea la Tribuna 1.

Cind il aud pe Iacov imi aduc aminte de un profesor din facultate care spunea: voi vreti sa trimiteti rachete pe luna, dar nu stiti sa rezolvati o ecuatie simpla.

Bancaru
9th January 2007, 12:01
Pai si nu e asa? Eu personal am probleme si la alimentara. Mi se mai intampla sa zabovesc in fata cassei cu ochii pironiti la restul pe care tocmai l-am primit. Sa nu mai pomenesc ca nu imi ajung degetele.
Parcarea este asfaltata de ceva vreme, dar la ce ne poate folosi? Oricum nu e voie cu masina acolo. Decat in intersezon.
Eu zic ca blonda de la Strâmb (Basescu se uita strâmb) o sa mai vina pe la meciuri. Unu la mana ca o va face de dragul cocosului, care o sa o roage sa-i vada cocoselul, iar doi la mana, ea lucreaza la Cotroceni, aproape.

herculis
9th January 2007, 12:28
Daca stie sa danseze si samba pe ritmurile lui Los Platanos, mai mai ca iau si eu avionul sa vad minunea (blonda) :-))))
Ce afaceri are cucosul batran? Tigari, petrol, ceva?

Bancaru
9th January 2007, 12:50
Nu stiu. Se zice ca sugea si de la Nastase. Guvernul Nastase, sa ne intelegem.

miril
9th January 2007, 12:53
Si ca sa vedem cine canta de pe ce gard si cine o suge de la cine si de pe/din ce...pozitii, iata un articol din toamna lui 2005 din Ev Z. Off topicul este justificat de...vezi mai sus!

Cuplul Udrea-Cocos face jocurile la Protocolul de stat

Spiridon Mihai Cristu, partener de afaceri cu Dorin Cocos si parte a grupului de interese Bittner-Petrache, a fost numit anul acesta membru in Consiliul de Administratie la RAAPPS

Grupul de interese Cocos-Bittner-Petrache si-a mai „plantat” un om la Regia Autonoma Administratia Protocolului de Stat (RAAPPS). Pe langa directorul general al institutiei, Cristian Vlaicu, despre care fosta conducere liberala a Regiei spune ca a fost numit la interventia ex-consilierei prezidentiale Elena Udrea, un alt apropiat al acestora apare intr-o pozitie decizionala in conducerea patrimoniului de stat.

Este vorba despre Spiridon Mihai Cristu care, potrivit biroului de presa al Secretariatului General al Guvernului, a fost numit anul acesta in Consiliul de Administratie (CA) al RAAPPS. Cristu este unul dintre membrii stabili ai gruparii de afaceri care graviteaza in jurul lui Dorin Cocos, sotul fostei consiliere prezidentiale Elena Udrea, si al lui Alexandru Bittner si Adrian Petrache, cunoscuti ca doi apropiati ai fostului premier PSD Adrian Nastase.

Criteriile de numire in CA al RAAPPS

De la Biroul de Presa al Secretariatului General al Guvernului (SGG) am aflat cine sunt cei cinci membri ai CA al RAAPPS. Presedintele este Cristian Vlaicu, directorul general al institutiei, si patru membri, Marian Mateescu, Vladimir Sommer, Ana-Maria Topoliceanu, Mihai Spiridon Cristu.

Criteriile de numire ale membrilor CA al Regiei sunt reglementate prin HG 1029/2005, care modifica HG 60/2005, privind organizarea si functionarea RAAPPS. La articolul 8 se precizeaza: „Componenta Consiliului de Administratie al Regiei este urmatoarea: presedinte-director general, doi reprezentanti din partea Secretariatului General al Guvernului, un reprezentant din partea Cancelariei Primului-Ministru, un reprezentant din partea Ministerului Finantelor Publice”. Marian Mateescu a fost numit din partea Ministerului Finantelor, insa despre Mihai Spiridon Cristu, Ana-Maria Topoliceanu si Vladimir Sommer nu am reusit sa aflam din partea caror institutii au fost numiti. Potrivit Biroului de presa al guvernului „nu exista niciun reprezentant al Cancelariei Primului-ministru numit in CA al RAAPPS”.

Oamenii lui Cocos

RAAPPS, institutia aflata in subordinea SGG, care controleaza cele mai importante proprietati ale statului, are nu mai putin de trei persoane din anturajul de afaceri al familiei Udrea-Cocos in pozitii decizionale dintre cele mai importante. Cristian Vlaicu, directorul general, Spiridon Mihai Cristu, membru in CA al RAAPPS, si Bogdan Georgescu, directorul tehnic al institutiei.

Spiridon Mihai Cristu este cea mai noua prezenta pe care am descoperit-o printre cei care au drept decizional in toate hotararile care se iau asupra patrimoniului de stat. Astfel, din cei cinci membri ai Consiliului de Administratie care decid asupra patrimoniului de stat, doi sunt fara doar si poate apropiatii cuplului Udrea-Cocos.

Pana la inchiderea editiei nu am putut lua legatura cu Spiridon Cristu pentru a-i cere un punct de vedere.


Directorul RAAPPS, sub zodia Cocosului

Sotul fostei consiliere prezidentiale mai are un partener de afaceri in conducerea patrimoniului de stat, pe Cristian Vlaicu

Interesele triadei Cocos-Petrache-Bittner privind politica RAAPPS in administrarea protocolului de stat devine din ce in ce mai evidenta prin numirea lui Spiridon Cristu in Consiliul de Administratie al Regiei.
Aceasta vine sa intregeasca tabloul dezvaluirilor recente, publicate de „Evenimentul zilei”, in care s-au aratat legaturile dintre Cristian Vlaicu, actualul director general al RAAPPS, si Dorin Cocos, sotul Elenei Udrea, blonda care pana saptamana trecuta a condus Cancelaria Presedintelui. Actualul director al RAAPPS, fost coleg de facultate cu Dorin Cocos, a facut si afaceri cu acesta din urma.

Legatura de afaceri

Astfel, in 1994, Cristian Vlaicu, Dorin Cocos si Adrian Petrache (cel despre care Traian Basescu spunea ca este „seful mafiei personale a lui Adrian Nastase, alaturi de Alexandru Bittner” - n.r.) au infiintat firma Cri Del Exim SRL, profilata pe activitati de comert. Cei trei s-au mai asociat cu o anume Eugenia Chircef, care detinea numai sase procente din societatea amintita.

Femeia a declarat acum o saptamana, pentru EVZ, ca initiativa infiintarii firmei i-a apartinut lui Cristian Vlaicu, actualul director general al RAAPPS.
„El ii cunostea pe Petrache si pe Cocos. Dar firma nu mai functioneaza acum. Cocos si Petrache au gasit afaceri mai bune, iar Vlaicu nu s-a priceput prea bine si s-a apucat de altceva”, ne-a mai spus Eugenia Chircef.

Anul acesta, in luna mai, sase reprezentanti ai PNL din CA al RAAPPS si-au dat demisia, acuzand amestecul Elenei Udrea in politica Regiei. „Cu cateva zile inainte de instalarea in functie a lui Vlaicu, Dorin Cocos i-a sunat pe mai multi membri ai Consiliului de Administratie al Regiei si le-a spus: „Vedeti ca va trimit un baiat bun””, sustine Vlad Moisescu, fost reprezentant al PNL in CA.

Omul lui Bittner, in coasta directorului Vlaicu

Pana la radierea firmei Cri Del Exim, grosul participatiilor (60a) a fost detinut de Gabriel Mihnea Lucov, interpusul fidel lui Alexandru Bittner, prietenul din liceu al liderului PSD, Adrian Nastase. Restul s-a impartit intre directorul RAAPPS, Cristian Vlaicu, si Eugenia Chircef. Asa cum am aratat la inceputul acestui articol, Lucov mai este asociat si cu Spiridon Cristu. Cercul este inchis.

Nu sunt implicata in numirea directorului RAAPPS si nici nu intra in atributiile mele. Va rog sa consemnati exact ce va spun. Eu sunt membra PNL, iar domnul Vlaicu este de la PD!

Elena Udrea, fosta sefa a Cancelariei Presedintelui - declaratie publicata de EVZ pe 21 octombrie 2005

Membru al „familiei”

Fosta conducere liberala a Regiei spune ca se stia ca Vlaicu ii datoreaza numirea in functie Elenei Udrea, careia ii fusese recomandat de Narcisa Georgescu. Aceasta este directoarea Agentiei Nationale Sanitar-Veterinare si prietena buna cu Elena Udrea. Vlaicu si Georgescu se cunosteau, potrivit unor surse din guvern, de pe vremea cand actualul director al RAAPPS lucra la Oficiul pentru Protectia Consumatorului. Bogdan Georgescu, sotul Narcisei Georgescu, este director tehnic la RAAPPS. Pana sa fie numit in aceasta functie, a fost sef al pietelor din sectoarele 2 si 6.

Actionarul de la Dalli

Spiridon Mihai Cristu este unul dintre actualii actionari ai firmei Dalli Exim SA, societate ce detine monopolul asupra parcarilor din Bucuresti si care a fost infiintata de Dorin Cocos si Adrian Petrache, lor alaturandu-li-se la scurt timp si apropiatii controversatului Alexandru Bittner, Radu Jianu si Gabriel Mihnea Lucov. Dupa iesirea strategica a lui Dorin Cocos din firma in 2004, Spiridon Cristu intra in firma cu un procent de 13 la suta din Dalli Exim.
Spiridon Cristu, noul membru al Consiliului de Administratie al RAAPPS, si Dorin Cocos sunt chiar asociati intr-o alta afacere pusa pe picioare de sotul Elenei Udrea. Cristu detine 32 la suta din firma Telemedica SA, societate pe ale carei state de plata s-a aflat si fostul sef al RAAPPS, pesedistul Eugen Bejinariu. Telemedica SA a inregistrat un profit spectaculos exact in perioada 2001-2004, cand PSD a dominat intreg aparatul de stat. Acelasi Spiridon Cristu mai face afaceri in firma D&D Global SA, unde este asociat cu Gabriel Mihnea Lucov, unul dintre cei care, oficial, l-au inlocuit pe Bittner in majoritatea firmelor sale.

Patrimoniul de stat, miza pentru rechini

RAAPPS administreaza si protejeza bunurile apartinand domeniului public al statului, destinate asigurarii serviciilor publice de interes national,
cum ar fi cele de reprezentare si protocol pentru Senat, Camera Deputatilor, Administratia Prezidentiala, Guvernul

Romaniei si Curtea Constitutionala. RAAPPS mai gestioneaza si bunurile destinate asigurarii
de servicii specifice pentru misiunile diplomatice si pentru personalul acestora, precum si bunurile din domeniul privat al statului pe care le are in administrare. Acestea din urma sunt, in majoritatea lor, unitati turistice foarte valoroase, raspandite in aproape toate judetele tarii. Valoarea lor se ridica la sute de milioane de euro. Acesta este si motivul pentru care patrimoniul turistic al RAAPPS a facut, de-a lungul timpului, „cu ochiul” diferitelor grupuri financiare, mai ales ca, din 2001, RAAPPS a inghitit si patrimoniul fostei societati de stat Biroul de Turism pentru Tineret SA. Altfel spus, al UTC.

Evenimentul Zilei, 28 Octombrie 2005

herculis
9th January 2007, 12:53
Mai frate, numai sugatori si sugatoare de la .. izvoarele puterii, in jurul nostru. Imi este dor de un om de afaceri cat de cat curat si putin cinstit. Sau astia's numai la Antipa?

miril
9th January 2007, 12:59
Si pentru ca tot zice Bancaru ca o suge de la Nastase, a se intelege Doamna cu...cocosul, iata dovada:

Cuplul Udrea - Cocos, 'nasit' de PSD

Fostul consilier prezidential Elena Udrea a fost, alaturi de sotul ei, Dorin Cocos, in centrul unor investigatii de presa care o plasau in cercuri de interese PSD. „Averea“ a aflat ca oficierea casatoriei celor doi s-a facut in 26 decembrie 2003 la New York, unde au spus „Da!“ in fata consulului Romaniei, Gheorghe Dimitrescu. Surse apropiate familiei Cocos ne-au marturisit culisele unei casatorii marca PSD: „A fost o atmosfera destinsa. N-au fost invitati decat membrii Consulatului. Distractia a avut loc mai tarziu. La Consulat n-a fost fast. Dimitrescu a fost volubil, s-a facut politica, laudand cu totii puterea de atunci!“.

Consulul a fost vicepresedinte si unul dintre patronii firmei Jaro International, implicata intr-una dintre cele mai mari afaceri post-decembriste de contrabanda cu tigari, cunoscuta sub numele de „Portelanul“. Numele lui Dimitrescu a aparut si in „Armagedon II“, fiind asociat cu Adrian Nastase: „In mai multe randuri, compania lui Dimitrescu s-a ocupat de transportul lui Nastase si al familiei acestuia. In urma cu cativa ani, Adrian Nastase impreuna cu sotia au facut o excursie in Tibet, prin intermediul Jaro. Pentru a-i recompensa serviciile, l-a numit consul general la New York“.

Tandemul Udrea-Cocos a fost legat ombilical de PSD si prin omul de afaceri Alexandru Bittner, cel despre care Traian Basescu spunea in campania electorala ca reprezinta unul dintre „sefii mafiei personale a lui Adrian Nastase“.

AVEREA 4 noiembrie 2005

herculis
9th January 2007, 13:08
Pai si asta micu', de ce s-a apucat de fotbal? A vazut el ca toate blondele trag la fotbalisti? Nu-i da tacsu bani de profesioniste (ale puterii?)

Pai astia micii de la noi saraci, in loc sa se uite la Cartu se vor uita la harbul cocosului, si o sa-l roage sa-i lase sa-i spele masina, sa scoata si ei de o prima.

miril
9th January 2007, 13:33
Si o ultima stire...blonda, off topic, ca sa inchidem cercul:

Cuplul Ponta-Daciana, la masa "intre prieteni" cu sotii Udrea-Cocos
Florin NEGRUTIU, Mihai SOMFELEAN | 13 septembrie 2006 Gandul

Cina in patru, luni seara, la restaurantul de la Eurohotel, situat langa Arcul de Triumf: Daciana Sarbu si Victor Ponta s-au vazut "ca-ntre prieteni" cu Elena Udrea si Dorin Cocos. "Ne-am mai intalnit si ne vom mai intalni cu ei", a povestit Daciana Sarbu, care a amintit ca relatiile cu sotii Cocos sunt vechi si foarte stranse. Elena Udrea ne-a explicat ca il stie pe Victor Ponta de dinainte de intrarea acestuia in politica, de pe vremea cand el era procuror si ea era avocata. "N-am discutat despre proiecte politice, a fost doar o masa intre prieteni", a tinut sa precizeze Daciana Sarbu.

Subiectele politice n-au putut insa fi evitate, mai ales ca, in ultimele zile, toata suflarea politica a speculat pe marginea apropierii lui Ponta, impreuna cu un grup din PSD, de Traian Basescu. Si Victor Ponta, si Elena Udrea s-au aratat foarte multumiti de primirea de care Traian Basescu a avut parte la scoala de vara a tineretului social-democrat. Juniorii pesedisti, a remarcat Ponta, au apreciat foarte mult prestatia atat a Elenei Udrea, cat si a lui Traian Basescu. La randul ei, Elena Udrea i-a informat pe tinerii pesedisti ca presedintele se arata incantat de modul "civilizat" in care a fost primit de Ponta&Comp. "Si noi il apreciem pe Traian Basescu", ne-a precizat Daciana Sarbu. Intalnirea s-a terminat mai repede, deoarece Elena Udrea se grabea sa vada "depozitia" televizata a lui Nicolae Vulpe, martorul discutiilor de la restaurantul "Potcoava" dintre Traian Basescu si liderii PD.

Elena Udrea si-a luat in serios functia de curea de transmisie a lui Traian Basescu in mediul politic. La scoala de vara a tineretului PD, ea venise cu doua mesaje de la presedinte, pe care acesta i le-ar fi spus in pauza meciului de fotbal Romania-Bulgaria: 1) ca Traian Basescu va mai veni "cu placere" la scoala lor si 2) ca le multumeste pentru ce au facut in campania electorala. Lui Ponta si Dacianei le-a transmis din nou un mesaj din partea sefului statului: ca lui Traian Basescu i-a placut la scoala de vara a pesedistilor si ca va mai veni.

Hotelul unde s-au intalnit cei patru, Eurohotel International Triumf, ii apartine lui Dorin Cocos.

Prietenia dintre juniorii PSD si Traian Basescu i-a iritat pe liderii Partidului Social Democrat. Acestia, in frunte cu Mircea Geoana, i-au reprosat, in sedinta de luni a partidului, ideea de a-l invita pe Basescu la scoala de vara, argumentand ca PSD nu a castigat deloc din aceasta mutare, ci numai presedintele.

Bancaru
9th January 2007, 14:14
Stiti ce au zis cele doua blonde cand au fost intrebate la receptie pentru ce au venit? Au zis asa: Dorim Cocoș!

Bancaru
9th February 2007, 21:12
Mai are cineva replica????

Iacov: ''In Liga I mai exista blaturi''

Presedintele clubului FC National, Constantin Iacov, a afirmat ca blaturile din campionatul romanesc cotinua si ca nu se vor opri pana cand Dumitru Dragomir si Mircea Sandu nu vor fi inlaturati din fruntea Lii, respectiv a Federatiei.


“In Liga I exista blaturi. Chiar Sorin Cartu a recunoscut asta”, a declarat Iacov, care l-a acuzat ca «tranteste» meciuri si pe finantatorul Vasluiului Adrian Porumboiu. Replica acestuia nu s-a lasata prea mult timp asteptata : “Iacov asta e un dement”.

Contantin Iacov crede ca echipa pe care o patroneaza nu mai este dorita in prima divizie fiindca nu mai face blaturi ca pana acum. “Pe FC National nu o mai doreste nimeni in Liga I fiindca are un conducator ca mine care nu mai accepta blaturile. FC National nu mai face deloc blaturi, chiar daca inainte facea foarte multe”, a precizat Iacov, cu referire la perioada cand clubul bancar era condus de Gino Iorgulescu.

"Vom retrograda o vom lua e la capat si vom reveni. Dar in aceasta perioda, nu stiu cat de lunga va fi, dar sper ca Dumitru Dragomir va fi cercetat penal pentru toate actele penale comise", a conchis Iacov.

www.ols.ro

Si cu ocazia asta putem sa ne asteptam sa plece si Cartu, pentru ca el, nu e asa?, nu a zis asa ceva. Il compromite. Ne cacam pe ea de echipa. ADIO!

miril
9th February 2007, 21:35
Deocamdata Cartu este in Cipru. Poate ca nu transpira...Mitica pana acolo, desi cur...io...zitatea ziaristilor este mai mare decat aia....Afroditei.

georgemp
10th February 2007, 01:57
Pentru mine nu este asa de grav ca retrogradam,cat posibila desfiintare.
Daca retrogradam mai putem spera la un nou inceput,daca ne desfiintam,pe mine nu ma mai intereseaza liga 1 sau 2,nu o sa mai tin cu nicio echipa cum am tinut cu National.
Dar poate...ne salvam:)

be@
10th February 2007, 09:34
"FC National nu mai face deloc blaturi, chiar daca inainte facea foarte multe”, a precizat Iacov, cu referire la perioada cand clubul bancar era condus de Gino Iorgulescu.

Mare dreptate ii dau lui Iacov. Iar in ceea ce priveste desfiintarea, sa fim seriosi. Nu are cum sa se intample asa ceva. Chiar daca, Doamne fereste, se intampla sa retrogradam. Ce, Sportul s-a desfiintat??

miril
10th February 2007, 11:19
Nu, dar ei, de bine de rau, nu joaca pe un stadion, cu chirie prohibitiva. Identitatea noastra se leaga de stadionul Cotroceni, lucru care imi da sperante, firave, totusi, de mai bine in viitorul apropiat Si ca sa revin la cel spuse pe Onlinsport, celelalte cotidiene sportive si nu numai nu reproduc declaratia lui Iacov.

evelyn_13
10th February 2007, 14:52
Nu retrogradam,sper ca noile achizitii impreuna cu noul antrenor sa isi faca treaba

Bancaru
10th February 2007, 15:00
Eu astazi dau dreptate fetelor. Be@ si Evelyn sunt optimite, deci si eu. Nu retrogradam.

miril
10th February 2007, 17:00
Schimbator mai esti, mist(e)r...alule!

Bancaru
10th February 2007, 20:38
Am zis AZI. Maine... imi revin.

georgemp
17th February 2007, 11:48
Sezonul viitor al Ligii I incepe pe 28 iulie si se incheie pe 10 mai 2008


Cupa României programează prima fază din 18 iulie, iar finala va avea loc pe 17 mai 2008.

Comitetul executiv al FRF a dezbătut vineri calendarul competițional din sezonul 2007/2008, la nivelul Ligilor I, II și III, care va fi supus aprobării Comitetului executiv din luna martie. În sezonul 2007/2008, Liga I va începe din 28 iulie și se va întrerupe, după primele 19-20 de etape, în jurul datei de 22 decembrie. Campionatul se reia pe 23 februarie și se încheie în jur de 10 mai. Cupa României programează prima fază din 18 iulie, iar finala va avea loc pe 17 mai 2008.
Liga a II-a debutează pe 11 august și se întrerupe după 17 etape pe 24 noiembrie, cu posibilitatea programării unor jocuri și în decembrie. Returul se dispută între 1 martie și 31 mai 2008. La Liga a III-a, prima etapă are loc pe 10 august și campionatul se întrerupe după primele 19 jocuri pe 7 decembrie. Returul se încheie pe 16 mai, iar meciurile de baraj au loc pe 23, 27, 30 mai 2008.
Comitetul executiv a revenit asupra deciziei din 15 ianuarie privind jucătorii extracomunitari și cu 10 voturi pentru și unul împotrivă a decis că în teren pot evolua în același timp maxim 5 jucători extracomunitari, iar pe banca tehnică numărul acestora nu este limitat. Această modificare este valabilă până în 31 mai 2008. Pe baza recomandărilor de la UE, UEFA sau FIFA pot interveni însă modificări. Inițial Comitetul executiv stabilise prezența a 3 jucători extracomunitari în același timp pe teren și 2 pe banca de rezerve în Liga I. În urma modificării, în Liga a II pot evolua în același timp 3 jucători extracomunitari, iar la nivelul Ligii a III-a și a celorlalte campionate regionale se permite utilizarea a 2 jucători extracomunitar.
În ședința de vineri, Comitetul executiv al FRF a decis abrogarea articolului 20 din ROAF, privind reducerea suspendărilor, de care comisiile federației se prevalau pentru a reduce sancțiunile aplicabile cluburilor, oficialilor și jucătorilor. Este un articol prin care un club este sancționat de Comisia de disciplină cu suspendarea terenului pe un anumit număr de etape, iar Comisia de apel venea și stabilea un termen de încercare între minim un an și maxim 3 ani, reducând suspendarea cu condiția ca acel club să nu recidiveze. De acest articol au beneficiat recent cluburile Rapid și Steaua în reducerea sancțiunilor.
Mircea Sandu, președintele FRF, a precizat că a pus în discuție art. 72 din ROAF, privind alegerea terenului neutru în cazul unei suspendări stadionului propriu din cauza atitudinii suporterilor. Conform actualei prevederi, directorul de competiții al FRF.LPF stabilește terenul unde va juca echipa suspendată.
Președintele FRF a precizat că acest articol va fi abrogat în vară și cluburile organizatoare vor decide locația de joc. Dar până atunci, directorul de competiții este autorizat să stabilească locul terenul neutru la cel puțin 150 km față de localitatea în care clubul are sediul social, pe un stadion omologat și care să nu fie pentru echipa vizitatoare la o distanță mai mare decât cea inițială.
Comitetul executiv a acceptat propunerea Comisiei Centrale a Arbitrilor, prin care Nicolae Rainea să fie numit președinte de onoare. Rainea este în același timp calitatea de membru al CCA cu drept consultativ, iar președintele LPF l-a propus ca supervizor la meciurile din Liga I.
Pe agenda de discuții a mai figurat micșorarea penalităților pentru cluburile din Liga a II, a III-a, fotbal feminin și fotbal în sală, din cauza bugetelor sărace.
Sursa: Rompres.

miril
17th February 2007, 12:53
Si sa nu uitam un alt detaliu, pana pe 31 mai trebuie sa avem un...stadion pe care sa jucam, chaur daca am savarsit minunea. Care....stadion, care...minune? He, he, he!!! HAI PROGRESUL!

krapulax
18th February 2007, 20:41
daca tot mai exista indoieli:
"Este un obiectiv foarte greu de realizat pentru ca au mai ramas putine meciuri pana la finalul sezonului si avem si foarte putine puncte.''




sorin cartu

be@
18th February 2007, 22:47
Eh, si tu acuma. Ce-ai fi vrut sa spuna acuma? Ne salvam fluierand? Si Popa se plange tot timpul ca nu sunt bani si ca are cel mai slab lot din prima liga. :D

Bancaru
19th February 2007, 00:05
Avem din ce in ce mai putine puncte. Be@, si nu este asa? Eu cred ca Iasiul are un lot foarte slab, mai ales dupa plecarile astea din iarna. Jiul, Iasiul, Farul au loturi slabe. Iar noi cu lot de locurile 6-7 retrogradam. Si Ceahlaul are lot slab.

be@
19th February 2007, 14:12
Nu-i adevarat ca avem lot slab. Vrei sa-ti spun ceva? Eu cred ca suntem mai tari ca in tur. Pai ce, au plecat aia 2 la Unirea, care n-or sa faca nici o branza acolo, te asigur, si au venit doi jucatori de la CFR Cj , ambii buni, (Mijin parca joaca de nu stiu cand la noi ), doi de la Bragadiru, (la Naidin am observat o pofta foarte mare de joc), si un argentinian care a iesit vicecampion in Chile, si a fost recomandat de un jucator de-al nostru, Martin Saric, cu care a fost coleg la juniori .

Bancaru
19th February 2007, 14:39
Daca zici tu... Eu zic ca Naidin poate sa aiba pofta de joc, dat trebuie sa mai si poata. Si Chihaia are pofta de joc, d'aia l-a dat Bergodi. The same for Mijin.
Be@, nu trebuie sa fie cu patima si cu suparare, asa cum eu recunosc ca picam si tu trebuie sa recunosti ca Iasiul are lot slab. Sa stii ca nu m-as mira sa picam la brat.

be@
19th February 2007, 15:15
Nu pica nici una. Ai sa vezi. Nici Nationalul n-are lot slab, doar i-a lipsit antrenorul, si nici Poli. Cu lotul asta am fost egalii S & R- ului, si am ajuns in sferturile Cupei Romaniei . :)

alamar
19th February 2007, 15:20
Nu retrogradam!
Mai discutam la vara, cand o sa fie cald si bine.

Bancaru
19th February 2007, 15:55
Aaaaaaaaaaaa... Be@, te refereai la Iasi. Ma intrebam eu egalii cui am fost, ca numai de la Steaua am luat 6.
Ete si pă Alamar.

be@
19th February 2007, 20:52
Eu si cu alamar suntem niste optimisti incurabili. :)

Bancaru
19th February 2007, 21:09
De obicei, formatiile moldovene cu care ne-am intalnit la reluarea campionatului au picat. Pai sa se tot duca asa: noi, Jiul, Iasiul si Farul. Argesul cotizeaza, iar Ceahlaul... Urziceniul la anul. L-o fi luat febra si pe Bucsaru, dar cred ca o sa fie mai sanatos sa nu se mai manifeste o vreme.

be@
19th February 2007, 21:13
Hai sa-ti zic ceva. Poli nu pica, pentru ca avem un retur mai usor, si intalnim aproape toate echipele aflate la subsolul clasamentului acasa: Jiul, Argesul, Farul. Cu Ceahlaul avem doua victorii. Pe Arges i-am batut la ei acasa. Si in plus noi am terminat anul la -3, avand un meci in plus disputat in deplasare. Deci situatia nu e chiar asa de rea.

Bancaru
20th February 2007, 00:08
Da' cine pica Be@? Ceahlaul? Arges? Tu iti dai seama ca 2 meciuri gresite acasa va baga la rahat?

be@
20th February 2007, 14:40
Imi dau seama. Si-mi mai dau seama ca asta e valabila pentru toate echipele, nu numai pentru Poli Iasi.
Eu zic ca anul asta pica Jiul, Argesul, Unirea si Farul/Ceahlaul. Doamne ajuta sa fie asa !

Bancaru
20th February 2007, 16:13
Be@, Penescu e omul lui Sandu. E membru cotizant. De Pinalty nu mai zic nimic, ca e prea evident. Farul se cam duce, ca Bosanceanu pare decis sa nu mai dea bani. SI mai suntem noi si Iasiul. Mai vorbim.

be@
20th February 2007, 17:30
Eeeee. Asa si Chivorchian era omul lui DD, si a retrogradat cu Bacaul, Pinalty era mare scula de bascula, si tot a picat... Si Condescu era smecher de smecher, si a retrogradat cu Pandurii.
Unirea nu pica ca acolo e omul lui basescu, si tot asa... :D
Nu se stie, dar eu cred ca FCN se va salva, pentru ca avem jucatori si antrenor cu experienta.

Bancaru
21st February 2007, 12:27
Be@, sa dea Dumnezeu sa ai dreptate, dar daca nici astia cu experianta asta nu mai au incredere... Raman la parerea mea, vorbim la final.

miril
21st February 2007, 12:54
(Ma) Inclin sa-i dau dreptate lui Bancaru.

Bancaru
5th March 2007, 16:03
M-am uitat pe tabelul de la inceput (zici ca e tabelul de referinta, al lui Mendeleev) si situatia nu e chiar asa pacatoasa, dar asta doar teoretic.
Otelul - National - 1
National - Urziceni - 3
Ceahlaul - National - 1
National - Farul -3
National - Pandurii - 3
Jiul - National - 3
National - Timisoara - 1
Craiova - National - 1
National - UTA - 3
Vaslui - National - 0
National - Steaua - 1
Arges - National - 1
National - Rapid -1

In mod optimist mai putem face 22 puncte. Cu 14 ale noastre... inseamna 36. Cu astea 36 se cheama ca esti la caca. Orice punct pierdut se cheama, automat, reconfigurarea acestui mic "eseu". Adica o sa ajungem, in cel mai fericit caz, sa fim nevoiti sa scoatem in ultimele 3 etape 9 puncte si sa nu fim siguri. Dar ca sa fiti siguri de ceva, va asigur eu ca la jocul rezultatelor in mod sigur picam.

Lordul
5th March 2007, 16:11
nu stiu daca va salvati dar sanse exista ; va conta enorm razboiul Iacob -Dumitru Dragomir

Bancaru
5th March 2007, 17:36
Eu zic ca razboiul asta deja si-a spus cuvantul. In teorie mai sunt sanse.

TaciAcolo
5th March 2007, 17:49
jiul si national picate ..clar

jiul merita ...da national :(

Bancaru
5th March 2007, 20:40
Pe langa puncte mai trebuie refacut handicapul ce se cheama MORALUL. Asta e jos de tot.

miril
18th March 2007, 21:23
Asta este! Ne vedem in B sau...

georgemp
18th March 2007, 21:24
Asta e...
Nu mai sunt sanse,imi pare rau.
Avem noroc daca ne vedem in liga 2...:(

Lordul
18th March 2007, 21:24
asta e o sa promovati la anul !

georgemp
18th March 2007, 21:40
Daca o sa mai existam.

Andreiy
18th March 2007, 22:46
dupa infrangerea de azi, nu mai aveti nicio sansa...nu ca inainte mai aveati vreuna....

Zamo
18th March 2007, 23:34
Sunt 2 variante :

a)fie peste 2 ani vom renaste precum pasarea Phoenix din propria cenusa , asta in cel mai bun caz

b)fie din toamna F.C.National nu va mai exista sau in cel mai rau caz se va numi Progresul Timisoara

Nu-mi vine sa cred , echipa care batea Steaua in Ghencea cu 3-0 ,pe dinamovisti cu 5-1 , pe rapidisti ii egalam de la 3-0 , vicecampioni de 3 ori , 3 finale de cupa...ce-am ajuns...

Andreiy
19th March 2007, 00:00
nu cred ca trebuie facut o tragedie din aceasta retrogradare....
uite si leeds in anglia unde a ajuns

miril
19th March 2007, 09:02
Lamentabila comportarea, fara vlaga, fara dorinta, fara, fara: Cu exceptia lui Nae, Martins, Herea si, in repriza a doua, Marcu, restul... Macar de am face baremul.

Constantin Iacov critică atitudinea jucătorilor săi

Președintele Consiliului de Administrație al FC Național, Constantin Iacov, a criticat atitudinea fotbaliștilor antrenați de Sorin Cârțu la meciul de duminică, pierdut cu scorul de 0-2, în fața formației Unirea Urziceni, în etapa a XXIII-a a Ligii I.

"Sunt dezamăgit, dar asta este, băieții au intrat într-o pasă mai mult decât proastă și atitudinea din teren lasă foarte mult de dorit. Nu am construit mai mult de două pase", a spus Iacov.

Întrebat dacă mai speră în salvarea de la retrogardare, el a răspuns: "Poate mai sperăm în salvarea de la Liga a III-a, că de la prima ligă nu avem nicio șansă. Tot ce mai putem face este să ne mobilizăm ca să îndeplinim baremul, pentru a nu intra cu penalizări. Mi-e greu să cred că din 11 meciuri, putem câștiga zece".

Referitor la bannerul afișat de suporterii echipei FC Național: "Mai bine în B decât în alt oraș, Iacov pleacă", oficialul bancar a spus: "Naționalul va rămâne Național și va deveni Progresul. Nu se amestecă una cu alta".

Antrenorul Sorin Cârțu, care nu a acordat declarații presei, s-a pus la dispoziția conducerii clubului, dar cel mai probabil președintele bancar va decide să continue cu el

krapulax
19th March 2007, 10:40
"Naționalul va rămâne Național și va deveni Progresul. Nu se amestecă una cu alta".


nu inteleg ceva. cine nu se amesteca? nationalul ramane national sau devine progresu? as zice eu ceva de m.i.j.o., dar mi-e jena.

miril
19th March 2007, 10:49
Era vorba de Poli T. Exista un articol pe care nu l-am copiat aici din prea mult...bias, in care Iacov spune ca, virgula, cumpararea palmaresului lui Poli o face pentru a reda, vezi Doamne, palmaresul cui trebuie, adica orasului, cu conditia ca de el sa nu beneficieze Iancu. In ceea ce ne priveste, eu sper doar atat, sa ramanem in Cotroceni si apoi...mai vorbim. Sper si ca BNR-ul sa se implice odata, desi nu cred ca de asta le arde lor. HAI PROGRESUL!

starsteel
19th March 2007, 10:51
Mi-am stricat cateva pronosticuri din cauza Nationalului, echipa are potential insa ceva, mai precis ar fi nimic, nu merge....se pare ca Iacov nu are stofa desi eu ma bucur cand il vad sarind la beregata dinozaurului Mitica. Oricum revenirea in liga 1 e o tinta usoara pt. ca nu vad cum ar mai putea scapa Nationalul o echipa frumoasa care are insa un mare handicap, lipsa suporterilor.

miril
19th March 2007, 10:56
Merci pentru cuvinte, Starsteel! Am avut noi vreo zece mii pe vremuri, asta nu face imposibila o atragere cu timpul a noi suporteri. Problema tine de sponsorizare, care nu tine neaparat de suporteri, ci de posibilitatea de a concesiona de la BNR stadionul si dependintele, lucru atractiv pentru cei...intreprinzatori, mai ales ca zona-i ultra. Buba este ca nici BNR-ul nu stie sau nu vrea sa faca cunoscuta pozitia institutiei vis a vis de acesta problema, de aici neimplicarea si neatragerea unor oameni de afaceri potenti.

be@
19th March 2007, 12:10
La 2-0 nici n-am vrut sa ma mai uit, de draci ce aveam in mine. Eu nu pot sa cred ca joaca asa de prost. Poate e ceva la mijloc, si se doreste retrogradarea noastra, ca alta explicatie zau ca nu gasesc...

miril
19th March 2007, 12:31
Dupa cate am inteles de la...altii, s-a umblat de mult la jucatorii de...baza, de aici si unele acuzatii ale lui Iacov despre unii care se dau accidentati, etc, etc. Cand isi baga Mitica coada totul este posibil. Dar sa nu-i punem lui in carca totul, Iacov s-a bagat intr-un viespar si asta trebuia sa-l faca mai vigilent si, in primul rand, sa se asigure de un antrenor capabil, gen Bergodi, inca din vara. Acum e prea tarziu.

Andreiy
19th March 2007, 12:35
La 2-0 nici n-am vrut sa ma mai uit, de draci ce aveam in mine. Eu nu pot sa cred ca joaca asa de prost. Poate e ceva la mijloc, si se doreste retrogradarea noastra, ca alta explicatie zau ca nu gasesc...

Pana la urma ti si cu fc national ? :cool:

Sunchase
19th March 2007, 12:36
pacat de Progresul :no: o echipa cu o istorie si traditie frumoasa spre deosebire de altele din buc care ar merita in b :groggy:

miril
19th March 2007, 12:37
De acord, Sunchase! Asa este, Be@ tine si cu noi si cu Poli Iasi.

Gabriel28
28th April 2007, 08:23
Sezonu trecut i-au dus, fortat, in B, pe Sportul. Acum ...National si Arges, in schimba vom avea in Liga I echipe ca Urziceni, Dacia Mioveni...sau dracu stie o sa promoveze niste chinuiti.....marfa...bravo LPF

miril
28th April 2007, 08:41
Se incerca o vitalizare fortata, a la cincinal, a unor zone de interes economic sau/si demografic, in loc sa se faca curatenie sus de tot si sa se respecte traditia. Bine inteles ca ce spun eu este un non sens, ca doar nu se curata singuri (de paduchi), cainii astia de la macelarie. HAI PROGRESUL!

Bancaru
28th April 2007, 21:37
Dictatura proletariata.

Herc_Reloaded
12th June 2007, 16:17
Se pare ca este oficial: odata cu decizia de azi a FRF, am retrogradat, oficial. Pacat, dar sa speram ca vom merge mai departe. In ce serie vom juca?

Cat de mult au cantarit acele puncte pierdute de aiurea, sau pe barba arbitrilor etc etc. Asta este!

Bancaru
12th June 2007, 16:26
Da... si tu acum. Chiar trebuia sa ne reamintesti? Ma intreb ce vor prezenta aceste echipe la dosarul de licenta si in cat timp il vor depune. Asa cum scria Gica Hagi mai sus, pe Sportul i-au rezolvat de urgenta. Am vazut la teve stadionul Deltei Tulcea. Bunicel, as putea sa zic. Am vazut si pe cel al U Cluj. Dezastru. NU ca am ceva cu U, dar de ce Delta nu a primit licenta? Pentru ca se stia dinainte. De ce nu a promovat Valcea. Pentru ca pe langa faptul ca sunt utili in B, pentru ca in A exista alti lingai, nu puteau sa promoveze ei, adica noi. Ce alambicat sunt...

Platanu
12th June 2007, 16:35
Ma uit la threadul meciului FC National - Steaua din sezonul 2004/2005,si efectiv raman interzis.Ce echipa aveam,de faceam misto de toti granzii Bucurestiului,si acum am ajuns in Liga II,dupa numai 2 sezoane de la acele rezultate.
Asta e,trebuie sa ramanem alaturi de Progresul si la bine si la rau.

Herc_Reloaded
12th June 2007, 16:37
As indrazni sa sugerez ca Chimia Rm Valcea a comis un pacat de moarte cind a stat la aceiasi masa cu Iacov. Asa ca sa fim realisti.........

Nu am fi retrogradat daca Iacov l-ar fi pastrat pe Landi sau Bergodi. Efectiv 1/2 din meciuri nu am avut antrenor, iar apoi era aproape imposibil sa mai redresezi ceva.

Eu de asta sunt asa de pesimist in privinta lui Papura. Daca Papura (precum Duna si Vladoiu) nu stie cum se face pregatirea fizica (adica ce inveti la scoala de antrenori in primele 3-4 lectii), vom fi de ras si in B. Pregatirea de vara este esentiala pentru o echipa de fotbal. Si nu ma refer la statul pe plaja.

Bancaru
12th June 2007, 16:42
Te referi la statul in apa.

carlo
12th June 2007, 18:31
Candva jucam in derby-urile Bucurestiului cu Mecanica Fina,Metalul sau Autobuzul...apoi cu Steaua,Dinamo,Rapid si jegosii de la Dinamo Victoria.
Sezonul viitor vom merge cu rata pe la Chiajna si Otopeni...Vai,vai,vai!

Herc_Reloaded
13th June 2007, 09:30
Care rata? Cu telegutza, trasa de magarul de Iacov, care se antreneaza sa-si plimbe barcutele pe lac.

Bancaru
13th June 2007, 12:03
Carlo, da-mi voie sa te informez ca la Otopeni si Chiajna nu mai e chiar asa nasol cum crezi. Sa vezi ce cartiere de vile au trantit prin Dudu, Rosu, Chiajna... De Otopeni nu mai zic nimic, se stie.

Herc_Reloaded
13th June 2007, 12:14
Sunt convins ca a folosit o figura de stil. Aceste zone sunt inca in periferia fotbalului, chiar daca zonele rezidentiale sau extins pe acolo. Si acum ne jucam si noi printre vile cu ei.

Bancaru
13th June 2007, 12:48
Da, stiam... Dar sa vezi ca odata cu curatirea zonei, oamenii vor incepe sa aiba si alte pretentii. Aia din Otopeni deja au echipa buna. Eu zic ca termina peste noi in campionatul diviziei B.

carlo
14th June 2007, 17:33
Sunt convins ca a folosit o figura de stil. Aceste zone sunt inca in periferia fotbalului, chiar daca zonele rezidentiale sau extins pe acolo. Si acum ne jucam si noi printre vile cu ei.
Exact asta a fost intentia mea!Cei mai buni prieteni de familie locuiesc in Otopeni,deci cunosc zona.De fapt,m-am intrebat daca nu a fost de-ajuns ca ne-au umilit aia de pe la Vaslui,Urziceni s-au Tg. Jiu,am ajuns acum sa ne temem si de Chiajna sau Otopeni?
In liceu si mai tarziu,pe unde am lucrat aveam cativa colegi care locuiau in Chiajna si radeau de mine ca tin cu Progresul.Atunci ii mai atacam din cand in cand dar astazi trebuie sa le dau dreptate!Noroc ca nu i-am mai vazut de vreo 15 ani.
Pai cum sa merg eu pe stadion la Chiajna-Progresul,MECI OFICIAL,si sa dau ochii cu ei?

Bancaru
15th June 2007, 11:17
Este un prilej sa iti revezi prietenii. Astia suntem. Au fost altii si mai rau decat noi, chiar si noi am fost mai rau decat ... noi. Ma uitam acum la un scurt istoric al echipei Dacia Mioveni. Fondat - 2000. No comment sau RESTUL E TACERE, vorba lui Nae Caranfil. Apropo, mor sa vad filmul asta, dar cica nici el nu l-a vazut. Sper sa fac rost de el ca a fost la TIFF.

Herc_Reloaded
15th June 2007, 12:13
Asa a fost echipa asta blestemata sa treaca mereu prin momente grele. Insa, referitor la ce au scris Carlo si Bank mai sus, eu consider ca decat sa fim c..va lui Gino si Dragomir, prefer sa jucam la Chiajna, cu umilintele de rigoare.

Totul este ca sa invatam din acest esec, si din aceste umilinte, si sa gasim calea de a ne reintoarce acolo unde ne este locul. Poate suna patetic ce scriu, dar chiar asta cred.

Problema este ca nu-l vad pe Iacov ca fiind acela in stare sa construiasca ceva. Sper sa ma insel!

Bancaru
15th June 2007, 12:20
Este posibil ca Iacov sa fi intrat intr-o ... vrie plana. Nu mai are ce face. Orice proiect de-al lui e sortit esecului. Cred ca are ceva in cap, pentru ca nu imi explic totusi de ce sta Romica Chiahaia alturi de el. Poate se vor pisa pe echipa mare si formeaza un centru de copii si juniors tare. De ani de zile copiii progresisti sunt in varf.

Herc_Reloaded
15th June 2007, 13:06
Grupele de juniori si tineret au fost intotdeauna punctul nostru forte. Insa putini din acesti talentati copii au ajuns nume mari in echipa mare (ma refer la perioada anilor 90).
Acum totul trebuie reconstruit, dar pentru reconstructie ai nevoie de bani si pasiune (ca si in orice altceva). A, si interes sa reconstruiesti.

Bani: comme ci comme ca, pasiune, la fel, interes? As zice ca inetres trebuei sa aiba, ca ii scade valoare investitiei initiale.

Acum pe bune, sper ca Chiajna nu este in Liga 2. Un derby cu Petrolul merge, hai si CS Otopeni, ca cica sunt bunicei.

Bancaru
15th June 2007, 14:53
Ba au ajuns. Nu stiu la ce echipa mare te gandesti, dar pot enumera: Olaroiu, Ciobotariu, Costel Galca, Iulian Miu, Catalin Lita, Marin Duna, Gigel Coman, Ovidiu Petre. Si mai sunt, dar u imi amintesc eu acum.

Herc_Reloaded
15th June 2007, 15:05
Am vrut sa spun facand performanta la noi! De fapt, ar fi facut unii performante, daca am fi reusit sa luam macar un campionat. Daca si cu parca.
Imediat ce au aratat ceva semne ca sunt peste medie au plecat. Si apoi, multi nu simt nici un atasament fata de clubul unde s-au format.

Bancaru
15th June 2007, 15:42
Pai uite-te la domnul Ovidiu Herea.. Era zilele trecute un video pe site-ul www.sport.ro unde 'mnealui zicea ca spera ca situatia lui sa se rezolve sa poate pleca si el la o echipa de valoare. Se zice ca omul sfinteste locul. Herea nu a facut asta, asa ca tare imi este teama ca daca nu pui suflet pentru locul unde esti, oriunde te-ai duce tot un mercenar esti. Ai vazut Petre Marin? Dar Caramarin? De cate ori l-ati auzit pe Gigel ca voia sa plece? Au facut treaba buna aici. Gino i-a mintit. Au ajuns ei la Poli, dar acum puteau sa fie si ei macar o data campioni. Asa o sa isi termine cariera. Pe pariu.
Cati jucatori am vandut noi in ultimii 10 ani la Dinamo? Aici Krap cred ca poate sa ne scoata din ceata.

miril
15th June 2007, 17:06
Sapunaru va juca titular daca Bergodi semneaza...definitiv (pentru 1-2 ani).

miril
15th June 2007, 17:36
Vad ca si-l doreste si pe Griffiths inapoi.

carlo
15th June 2007, 18:21
Acum pe bune, sper ca Chiajna nu este in Liga 2. Un derby cu Petrolul merge, hai si CS Otopeni, ca cica sunt bunicei.
Ba chiar sunt in liga doi,din sezonul viitor.Cica au chiar in lot bunicel,primarul ala de-acolo face mult pentru echipa.Din cate am inteles antrenor este "Lita" Dumitru iar de juniori se ocupa Stefan Sames,Costica Zamfir si Radu Troi.
Ne-asteapta zile grele...

carlo
15th June 2007, 18:24
Asa a fost echipa asta blestemata sa treaca mereu prin momente grele. Insa, referitor la ce au scris Carlo si Bank mai sus, eu consider ca decat sa fim c..va lui Gino si Dragomir, prefer sa jucam la Chiajna, cu umilintele de rigoare.
Problema este ca nu-l vad pe Iacov ca fiind acela in stare sa construiasca ceva. Sper sa ma insel!
Mie chiar mi-e frica ca o sa stam capra chiar si pe la Chiajna si prin cine stie ce alte vagauni!

miril
15th June 2007, 18:34
Corect!

Bancaru
15th June 2007, 21:00
De cand cu Unirea Urziceni nu imi mai permit sa fac aprecieri despre alte echipe. Sa vedem ce este cu licenta Gloriei Buzau. Desi nu cred ca va pregeta Becali sa isi bage coada. Raman la parerea mea ca era mai tare un Progresul puternic, mai de temut, decat Gloria Buzau, dar se bizuie pe public. Este genul de oras unde nu ai ce sa faci, asa ca echipa locala de fotbal e a doua religie. Sau prima? Cum era? Ca si in Vaslui, Urziceni, Tg. Jiu etc.Mioveni nu prea stiu cu ce se mananca. E genul de oras aparut in jurul unei intreprinderi. Ce ... ma abtin. Ba nu! Ce jeguri... Au distrus echipe ca Sportul, Progresul, Petrolul si altele ca sa ajunge niste *****i ca Dacia Mioveni. E vorba de club nicidecum de oamenii din oras. Ei sunt romani.

Herc_Reloaded
18th June 2007, 16:53
Lamuriti-ma si pe mine, astia sunt sponsorizati de Renault? Ca atunci, s-ar putea sa nu fie chiar de doi bani, ca doar trebuie sa ofere circ la muncitori.

georgemp
18th June 2007, 20:45
Din câte știu eu, nu sunt sponsorizați de renault.Doar poartă numele uzinelor dacia, de prin apropriere.

Balaci
18th June 2007, 23:40
Este un prilej sa iti revezi prietenii. Astia suntem. Au fost altii si mai rau decat noi, chiar si noi am fost mai rau decat ... noi. Ma uitam acum la un scurt istoric al echipei Dacia Mioveni. Fondat - 2000. No comment sau RESTUL E TACERE, vorba lui Nae Caranfil. Apropo, mor sa vad filmul asta, dar cica nici el nu l-a vazut. Sper sa fac rost de el ca a fost la TIFF.

L-am vazut eu la TIFF, e foarte bun:ok:
Si Caranfil tot atunci l-a vazut, era in sala cu mine...
OT: Revenire cat mai grabnica in A...eu as fi atent si la Prefabricate Modelu:drak:

Herc_Reloaded
19th June 2007, 09:04
Multumim!
Eu as zice ca trebuie sa fim in primul rand atenti la noi insine. Ca propriile greseli pot face mai mult rau decat modelisti, sau echipa de staruri din Chiajna....

Bancaru
19th June 2007, 11:29
Balaci, multumim. Auzi, l-am vazut pe Caranfil la GARANTAT 100% la TVR si spunea ca nu l-a vazut, iar emisiunea a fost difuzata dupa TIFF. Acum nu stiu cand a fost filmata, dar nu cred ca inainte.
Nici noi nu mai stim la cine sa fim atenti. O sa fie cateva echipe bune - Petrolul, Brasov, Sportul, Otopeni. Sa zicem ca si Modelu. Asta este. Nu cred ca facem vreo treaba cu Papura, dar in B nu vine nimeni. Poate doar antrenori de B - Multescu, Augustin, Magiun, Orac, Dumitriu, etc.

Bancaru
25th October 2007, 19:51
Scriu aici numai ca sa vedeti topicul. Un soi de memento mori

miril
26th October 2007, 09:03
Daca retrogradam inseamna ca s-a hotarat desfiintarea sau, cel putin, mazilirea echipei din Cotroceni din motive pe care le vom afla ulterior, daca le vom afla. Intre timp ne-a parasit si Gicu, Gascanul, cel mai mare talent al fotbalului de pe aceste meleaguri. Dumnezeu sa-l odihnesca! Memento mori!

Bancaru
26th October 2007, 10:15
Mie mi se pare destul de evident ca asta se vrea, desfiintarea sau matrasirea. Probabil ca stadionul fara echipa ar putea sa aiba alta sestinatie, sau alt locatar. Altfel eu nu imi pot explica galopul "de sanatate" catre subsol. Pana la urma toti ajungem acolo, dar unii mai lasa si ceva in urma lor.
Dumnezeu sa-l ierte!

kurany
26th October 2007, 10:32
Legat de Progresul, nici eu nu mai sper la nimic bun...e clar ca nu se va mai investi nimic in echipa atata timp cat este Iacov aici, in iarna probabil vor pleca jucatorii mai vechi, daca ii putem numi asa....singura directie spre care ne indreptam este C-ul sau desfiintarea in scurt timp...
Sper sa ma insel si macar sa ramanem in B, insa dupa ce ca avem un lot subtire si exista un dezinteres clar ...mai avem si un ghinion teribil...si in meciurile in care jucam bine si avem multe ocazii facem egal sau pierdem pe final...

Legat de Gascan....DUMNEZEU SA IL IERTE!!!! Desi am numai 23 de ani si nu l-am apucat ca jucator activ....nici acum nu imi vine sa cred ca a murit...fiind si din zona Argesului de fel ma identificam cu el si pot spune ca ii iubeam memoria de jucator, toate imaginile pe care le-am vazut cu el....toate povestile pe care tata mi le spune despre el...

era o intrebare mai devereme pe un forum...in momentul de fata pentru care jucator mai merge lumea la stadion ?!...pentru nici unul!...esre incredibil cum oameni din intreaga tara veneau sa il vada jucand special pe Gascan...

Este o zi foarte trista pentru noi toti....

miril
26th October 2007, 10:34
Ce nu merge in acesta "schema" este schimbarea numelui echipei in Progresul. Fara ironiile...spontane, sa fii fost asta ultima incercare a Iacovului sa-i faca pe cei de la BNR sa revina la sentimente mai bune? Daca le-au avut vreodata.

Elphax
26th October 2007, 10:43
din nou retrogradati?

kurany
26th October 2007, 10:44
Ce nu merge in acesta "schema" este schimbarea numelui echipei in Progresul. Fara ironiile...spontane, sa fii fost asta ultima incercare a Iacovului sa-i faca pe cei de la BNR sa revina la sentimente mai bune? Daca le-au avut vreodata.

Greu de spus la ce se gandeste Iacov...sau usor...afaceri!...si pentru Gino a fost o afacere...si una foarte profitabila, diferenta e ca daca unul vroia sa se imbogateasca din vanazarea unor jucatori cu evolutii foarte bune-evolutii care duceau si Progresul sus-, asta vrea sa se imbogateasca probabil prin tunuri imobiliare in zona Cotrocenilor

Herc_Reloaded
26th October 2007, 11:30
Daca imi aduc bine aminte, am mai purtat discutia asta. Am retrogradat din Liga 1 in a 2-a si nu ne-am desfiintat. Nu desfiintarea este problema. Si nic BNR nu vrea sa ne alunge nicaieri.

Problema este ca Iacov este un execrabil manager in domeniul fotbalului, nu are bani de investit in fotbal, si rezultatul se vede.

Spuneti-mi de meciurile din acest sezon. Au fost arbitrii impotriva noastra, am fost furati pe fata, sau echipa a jucat slab, fiind incapabila in multe momente sa inscrie, sau sa pastreze un rezultat favorabil?

Ce se va intimpla? Nu cred ca vom retrograda, dar nu asta este problema. Problema este ca nu avem cu cine promova.

miril
26th October 2007, 11:39
Herc, sa dea Al de Sus sa ai dreptate. Eu cred ca situatia este o combinatie intre Iacov, incapabil, si BNR care nu-i pasa, de aici...situatia in care ne aflam. Si eu zic ca nu retrogradam, am avut si nesansa cu Brasovul, Petrolul si Sportul (astazi am fi avut sase puncte, in plus si discutam altceva), aidca in meciurile importante, pe care nu le-am pierdut, dar exista si o lipsa de interes la toate nivelele. Iaocv, din cate am inteles, a spus ca el nu se mai ocupa de echipa. Nu stiu daca se refera la implicarea directa in viata echipei sau la modul absólut, caci asta influenteaza starea de lehamite, din sanul echipei. Cum zicea si Kurany, si eu cred ca jucatorii s-au cam decis sa parasesca corabia, in pauza competitionala, probabil avand si promisiuni de...Sus, din deal, sa ne intelegem, si chiar ca atunci exista riscul diviziei C, "Laromet, UMGB" si alte d'astea, ca pe vremuri. sper sa ne inselam cu totii. Ma refer la scenariile in culori negre. Si, totusi, HAI PROGRESUL!

Bancaru
26th October 2007, 11:47
Elphax, se pare ca da. Scenariul este uimitor de asemanator cu cel din sezonul trecut. Antrenori, asa zisi antrenori, scosi din palarie de magicianul Costyca, apoi incercarea de a aduce unul cu experienta, fin tactician, vajnic aparator. Ne ducem si noi, pentru ca nu mai este loc de echipa asta.
Astia cuntem noi, Progresul (http://www.youtube.com/watch?v=tLIvLWLfaoY), la ora asta.

Herc_Reloaded
26th October 2007, 12:44
Cati dintre jucatori sunt la final de contract? Ca poate or vrea ei sa plece, dar mai si pot?
Bank are dreptate; este exact scenariul din sezonul trecut. Doar ca aici sunt mult mai multe echipe slabe. Insa faptul ca Iacov nu invata din greseli imi dovedeste calitatea sa umana.

Miril. O fi spus el ca nu se mai ocupa de echipa. Dar asta are legatura directa cu slabele rezultate. Ca daca aveam numai victorii pe linie sa vezi cum dadea si el sfaturi precum Becali.

Sau da. Nu se mai ocupa el de echipa, ci "his evil and much more stupid twin brother"

miril
26th October 2007, 13:12
Ala din Cipru. Eu cred ca se va merge, daca se va merge, pe desfacerea de contract cu ajutorul din...Deal. Stiti voi care.