PDA

View Full Version : CM 2022 FINALA: Argentina - Franta 4-2 penalty (3-3)



delaparis
14th December 2022, 22:53
Duminica 18/12, ora 17:00

A.Puscas
14th December 2022, 22:55
Argentina si Messi gol si golgheter. Sa iau concursul pe sus. :D

delaparis
14th December 2022, 22:57
Franta nu stie cum se pierde o finala CM :D

A.Puscas
14th December 2022, 23:00
Stie si de Euro si de Mondial, ce vorbesti acolo? :))

Ai uitat de capul lui Zidane in pieptul lui Materazzi? :))

delaparis
14th December 2022, 23:02
Mda ... eram beat in 2006 :D

El Pistolero
14th December 2022, 23:07
Messi vs Mbappe pentru titlu de campion mondial și de golgheter. Bate Franța.

delaparis
14th December 2022, 23:13
Bai, nu stiu ... parca Lineker spunea ca "fotbalul se joaca 11 contra 11 si in final Germania castiga".
Azi sincer ca se poate spune "...Franta castiga" :sneaky:

YoNuTzz
15th December 2022, 00:22
60% Franta - 40% Argentina.

Franta, desi cu multe absente, este echipa mai pragmatica si mai experimentata !

Uriasa finala ! Voi tine cu Argentina ! Messi, ce efectiv a carat Argentina pana in finala, merita trofeul !

Utilizator
15th December 2022, 00:50
Meci frumos, a castigat echipa mai pragmatica.
Deschamps are un aer retard dar e meseriash, bifeaza a doua finala consecutiva de CM desi are cateva absente notabile. Griezmann face un CM excelent, s-a transformat din atacant in playmaker, a fost esentiala pe faza defensiva si decisiv pe atac. Cinste lui, dupa experienta de la Barcelona il vedeam terminat.
Marocanii au facut un CM de poveste si cu putin noroc continuau sa scrie istorie. Aparent au venit de nicaieri, insa nu e chiar asa daca tinem cont ca vreo 14-15 componenti ai lotului sunt nascuti in Europa si ca joaca pe la PSG, Bayern, Fiorentina, West Ham, Chelsea. Si au inca mental sanatos de om venit de jos cu ambitia sa demonstreze ca are valoare si sa nu mai traiasca in foame. Adica ascultatori de manele de categorie superioara.

Finala va fi de lupta si cred ca nu va excela estetic. Toti vor astepta explozii de la Messi si Mbappe. Teoretic Argentina are un pus, echipa va trage la ultima aparitie si sansa de a castiga un CM a lui Messi. Insa cred ca finalurile fericite sunt regula doar in filmele americane fara pretentii, realitatea e mai dura si as spune ca francezii au un mic plus ca sa mai agate un titlu mondial la butoniera.

Johnny D
15th December 2022, 07:37
Mergem pe Franta, Mbappe niciodata n-a facut 3 meciuri proaste la rand.:D

Dar Messi va fi salbatic. M vs. M, in finala!

El Pistolero
15th December 2022, 10:07
Oare primesc medalie Benzema și L. Hernandez? :D Presa din Spania îl face praf pe Deschamps ca l-a trimis acasă fără motiv și nu mai vrea sa îl primească. Va fi oricum prezent acolo.

YoNuTzz
15th December 2022, 10:17
Eu l-as baga in finala pe Benzema prin min 85, indiferent de scor daca deja este apt.

El Pistolero
15th December 2022, 13:52
E apt, se antrenează de sâmbătă la Madrid.

Lordul
15th December 2022, 21:39
Am inteles ca va primi medalie avand in vedere ca figureaza in lotul oficial, chiar daca nu a jucat

delaparis
15th December 2022, 21:53
Probabil va primi medalie dar nu duminica. E suparat si se pare ca refuza sa vina langa echipa. Considera ca Deschamps nu-l respecta si nici federatia nu-l sustine cum trebuie. Faptul ca nu e nici vorba de un eventual retur in lot in caz ca e apt de joc l-a enervat cumplit.

Lordul
15th December 2022, 22:29
Iti dai seama, omul e „Balonul de Aur” si cel mai bun jucator in ultimul an, s-a refacut dupa accidentare si Deschamps nu vrea sa-i acorde o sansa.

Capitanu.Burcea
15th December 2022, 22:42
Da-l in **** mea, sa dea 150 de goluri pt Real. Franta are atacanti, nu i-a simtit lipsa la ultimele doua mondiale. Benzema are un caracter mizerabil, a infectat atmosfera in vestiar la european. Nu se pune problema ca nu e fotbalist, dar e toxic pt acest vestiar. S

delaparis
15th December 2022, 22:50
E mai complicat.
Deschamps l-a readus la echipa anul trecut deoarece nu mai avea rezultate cu nationala in timp ce Benzema era in top forma. Dar nu l-a agreat niciodata ca om. Nici Deschamps dar nici cativa jucatori de baza din echipa campioana mondiala 2018. Se pare ca Lloris, Griezmann si ,evident, Giroud, nu-l au la inima.
Apoi Deschamps are o problema cu Benzema de ordin tehnic. Nu stie sa faca echipa cu el in atac. A incercat la Euro sa joace in 3-4-3 dar nu a mers mare lucru. Cu Giroud e mai simplu. joaca in 4-2-3-1, clasicul francez de ani de zile acum. Giroud merge bine in formatia asta deoarece joaca bine cu spatele la poarta in pivot. Benzema nu stie sa joace asa. El joaca cu fata la joc in stil de nr 10 avansat. Apoi are tendinta sa se duca pe stanga deci se calca pe picioare cu Mbappe care la randul lui nu mai stie unde sa se plaseze.
Deci Deschamps a zis mersi ca Benzema a plecat accidentat si prefera sa nu mai auda de el deocamdata.
Federatia nu intervine desi Benzema e ballon d'or deoarece nu vrea sa-l supere pe Deschamps. Spera sa ramana la nationala deci sa semneze prelungirea in vara. Deschamps este unul dintre antenorii cei mai dorit in acest moment. Cluburi mari din Europa si alte din Golf il vor si ii ofera zeci de milioane salariu. De zece ori mai mult fata de cat castiga la federatie.

Johnny D
15th December 2022, 23:03
E mai complicat.

Ce, ati racit?🤧

delaparis
15th December 2022, 23:11
Pai da. Aia continua sa puna clima le nivelul terenului desi vremea s-a racit si la ei. Ma rog, seara e cam 18° se pare deci clima ii imbolnaveste pe astia in tricou si short.

Johnny D
15th December 2022, 23:52
Atentie ce calmante luati, sa nu luati "calmantele" lui Halep!:D

delaparis
15th December 2022, 23:56
Daca Giroud ia "calmante" si da 3 goluri in finala apoi e suspendat 10 ani, imi convine :D

Johnny D
16th December 2022, 00:11
:)) Da, dar va ia si trofeul ca lu Andrea Raducanu, aici e problema.:P

delaparis
16th December 2022, 00:22
In fotbal nu se ia niciun trofeu, nu se anuleaza niciun rezultat. E sport colectiv si se sanctioneaza doar jucatorul dopat.
Remember Maradona in 1994. A fost depistat pozitiv si suspendat. Argentina a fost mentinuta calificata in optimi. Bine, apoi "Generatia de Aur" lui Hagi a eliminat-o dar pe teren, nu in eprubeta cu pipi :D

Doctor_Satan
16th December 2022, 09:59
Da-l in **** mea, sa dea 150 de goluri pt Real. Franta are atacanti, nu i-a simtit lipsa la ultimele doua mondiale. Benzema are un caracter mizerabil, a infectat atmosfera in vestiar la european. Nu se pune problema ca nu e fotbalist, dar e toxic pt acest vestiar. S
Cred ca la nationala e asa din cauza ca el spera sa joace pentru Franta, dar joaca pentru o echipa africana. Tu n-ai fi frustrat?


O finala echilibrata, in care vom vedea daca Messi se apropie de nivelul lui Maradona.

Johnny D
16th December 2022, 12:38
Doftorica, ti-a mai trecut supararea pe mine?:)

Lordul
16th December 2022, 15:21
Aparent a mai indulcit-o Deschamps cu Benzema. Sa vedem totusi ce va fi.

El Pistolero
16th December 2022, 17:29
Pana una alta francezii cad pe capete. Varana și Konate cu probleme.
Dincolo Messi a avut ceva probleme cu Croația, dar va intra și într-un picior în finală.

Capitanu.Burcea
16th December 2022, 17:38
Sincer sa fiu, pt majoritatea, acest mondial s-a cam terminat. Mai sunt implicate aceste doua popoare vrednice, care totusi produc fotbalisti si isi merita locul in finală 👍 Argentina, ca si Croatia, e o natiune mult mai unita in jurul fotbalului, cred ca va conta mult asta. Noi, de ex, daca eram acolo, cred ca ne bateam la fiecare meci, talpani cu dedebisti, rapidisti cu petrolisti, studenti cu mineri etc. Pt poporul argentinian, inainte!

Oricum, la meciul asta o sa fiu ca Ionete, o sa țin cu ambele :rasc:

Julio_Zane
16th December 2022, 18:19
Nu esti singurul :D

Johnny D
16th December 2022, 21:47
Oricum, la meciul asta o sa fiu ca Ionete, o sa țin cu ambele :rasc:

Multe stii tu.:))


Sunt fan Maradona si Ronaldinho, pt mine sunt cei mai buni din istorie de departe, nu pentru ca sunt fanul lor sau pentru ca-mi place de mecla ori de tara lor, ci pentru ca sunt cei mai buni cu mingea din istoria fotbalului in toate compartimentele ofensive, exceptandu-l pe Messi. A fi ofensiv inseamna a fi creativ, a fi defensiv inseamna a fi carator de pian, distinctia e una clara. Insa daca argentinianul castiga acest CM, vor fi 3 jucatori cei mai buni din istorie de departe. No contest.


Punct.:cool:


PS: Asa ca e adevarat ca nu stiu daca sa mi-l doresc sau nu pe Messi langa cei 2 romantici. Sau mai bine zis, cei 2 care au transformat fotbalul in romantza, in arta pentru toti, inclusiv pentru cei ce habar n-au de el. Asta e rar si mai pretios decat diamantul. Ma pish pe Pele, pe Zidane si Ronalzii cei adevarati si cei falsi, deci pe toti restul, ei n-au reusit asa ceva - sa rupa mintile si celor ce nu cunosc fotbalul si asta e distinctia. Punct.:cool:

Iulian.
17th December 2022, 18:29
Cred ca Franta isi va pastra trofeul. Si sper ca Griezmann va face un meci extraordinar si va fi declarat jucatorul turneului.
Nu stiu ce arbitru va fi la centru...

delaparis
17th December 2022, 18:33
E polonezul ala Marciniak. A mai arbitrat Franta si Argentina in turneul asta

Doctor_Satan
18th December 2022, 06:56
Doftorica, ti-a mai trecut supararea pe mine?:)

Atata tip cat nu discutam despre diliu, n-avem probleme. Mari.

LazioRoma
18th December 2022, 09:56
as vrea Argentina... dar sincer daca nu a ajuns Croatia.. nu prea ma interesează finala.. :)))

delaparis
18th December 2022, 15:44
Argentina :
E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - De Paul, Fernandez, Mac Allister - Di Maria, Messi (c), Alvarez.

Franta :
Lloris (c) - Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouaméni, Rabiot - Dembélé, Giroud, Mbappé.

El Pistolero
18th December 2022, 15:48
E Tagliafico acolo în loc de Acuna.
Nu are nicio logica intrarea în primul 11 al lui Upamecano în locul lui Konate.
Giroud a acuzat ceva dureri și se zicea ca intra Thuram în locul lui cu Mbappe nr. 9, dar vad ca risca cu el Deschamps.

delaparis
18th December 2022, 15:57
Da Acuna e anuntat forfait in ultimul moment

delaparis
18th December 2022, 17:20
Gata, ma enerveaza cumplit vedetismul lui Mbappe. A uitat cum se mai joaca in posesie atac. Primeste mingea si se opreste, temporizeaza ca la mama lui Angelo, atinge mingea de 10 ori pana da o pasa de 2 metri lateral.... bleah. S-a tampit baiatu' asta. Pacat

El Pistolero
18th December 2022, 17:23
Ce penalty ușor iar. Messi al 56-lea penalty doar la turneul ăsta. Penibil cum trag toți arbitrii cu Argentina.
Di Maria s-a lovit cu piciorul de Dembele.

delaparis
18th December 2022, 17:25
Si fra'su geaman Dembele. Ce cretin.! Greseala ca la u16

JJ
18th December 2022, 17:27
Dembele e cel mai prost jucator din tot lotul asta al Frantei. In atac n-a facut nimic 6 meciuri, in aparare face penalty.

ciorbicafaristu
18th December 2022, 17:30
Bai nene, explicati-mi si mie de unde morcovul asta pe francezi? Daca jucau manelistii lui cashcheta jr intelegeam, dar asa?

delaoltenia
18th December 2022, 17:32
dembele plm! :happy

El Pistolero
18th December 2022, 17:33
Di Maria face ce vrea acolo, asta și pentru ca Kounde e inexistent încă o data. Strânge prea mult în centru, sta lipit de Varane în careu.

delaparis
18th December 2022, 17:35
I-au luat astia la fotbal. De aia s-au speriat ca gainile galice. Se credeau mari favoriti

El Pistolero
18th December 2022, 17:35
Ai de plm cum s-a dus contraatacul asta.

delaoltenia
18th December 2022, 17:36
frantujii, am impresia, nu s au prins ca joaca finala. 2-0 :ok:

El Pistolero
18th December 2022, 17:36
Upamecano cu greșeala, bine mă Deschamps. :))

delaparis
18th December 2022, 17:39
Mbappe imi place ca incearca sa-l imite pe Messi... la mers :))

JJ
18th December 2022, 17:40
Senzational Di Maria. L-au odihnit 3 meciuri ca sa le castige finala.
Daca ii iese lui Deschamps pasenta cu schimbarea asta inainte de pauza..

delaoltenia
18th December 2022, 17:43
daca ar fi jucat Steaua juri ca au fost schimbari dictate din loja. :D

El Pistolero
18th December 2022, 17:48
Cu Mbappe nr 9 slabe șanse de revenire, ii iei practic din viteza acolo în centru, nu are spatii deloc.
E bine totuși ca a schimbat atacanții, acum sa îl scoată și pe Kounde care e făcut praf de Di Maria acolo.

delaparis
18th December 2022, 17:53
Interesant.
Franta a fost dominata in sferturi si semi deoarece a jucat cu adversari seriosi pt prima oara in acest turneu. A reusit sa treaca. Azi joaca contra unui adversar cu adevarat tare si sa kk pe ea

Doctor_Satan
18th December 2022, 17:59
Penalty mizerabil de inexistent.
Di Maria se impiedica si-si loveste piciorul de Dembele cand era aproape pe burta.
Suspect si reluarile extrem de putine plus lipsa penalty check-ului si verificarea de catre arbitru.
In finala, ca arbitru ar trebui sa verifici un penalty.

Pe de alta parte, Franta nu s-a prezentat cu mentalitate de finala de Mondial. Zici ca joaca un amical pe plaja impotriva unei echipe de brazilience in bikini.



Senzational Di Maria. L-au odihnit 3 meciuri ca sa le castige finala.
Daca ii iese lui Deschamps pasenta cu schimbarea asta inainte de pauza..

I-a iesit. N-au mai luat gol. Inca.

El Pistolero
18th December 2022, 18:21
Niciun șut LA poartă Franța în 60 de minute. :))

delaoltenia
18th December 2022, 18:24
Medie de varsta lot Argentina, 27,9 ani. Franta, 26,7 ani.

delaparis
18th December 2022, 18:26
Si Deschamps care vine la mondial fara fundasi laterali dar cu 7 centrali, poate pricepe acum ca Di Maria si Messi exact asta asteptau. Apoi cu rasismul lui antiarab, fara solutii la mijloc. Azi Griezmann nu misca nimic. De ce nu e Fekir in lot ? Diaby?

delaoltenia
18th December 2022, 18:38
cum??!! natiunea asta, buricul pamantului, centrul universului, exemplu de urmat ptr surioara din balcani, o natiune majoritar rasista? io ii cred aroganti, ciudati...
si putin nespalati. si nu sunt rasist :))

hai acasa dear delaparis, sa vezi Craiova, un oras ioropean in adevaratul sens al cuvantului. :ok:

delaoltenia
18th December 2022, 18:42
iaca si dembeleul argentinei :D fmm emanuela macrou!

El Pistolero
18th December 2022, 18:44
Mbapppppppe!!!!

ciorbicafaristu
18th December 2022, 18:44
Imi explica si mie cineva de ce nu s-a dat rosu la penaltyul francezilor?

Johnny D
18th December 2022, 18:44
MbappeLINHIOOOOS!/OLE/

Si s-a trezit si pestele Macron!:))

delaparis
18th December 2022, 18:45
/hello/hello/hello

delaoltenia
18th December 2022, 18:45
doi suturi/doi goluri :D mare echipa!

Johnny D
18th December 2022, 18:47
Trei?:))


E vina lu Messi, i-am zis sa stea pe pla lui in defensiva dar lui i-a trebuit atac!:cya:


Am pe meciul asta Franta nu pierde la 2 goluri si 80 de minute n-au jucat nimic.:))

delaoltenia
18th December 2022, 18:50
rezultatul schimbarii facute de cayre domnul antrenor lionel scaloni :(

JJ
18th December 2022, 18:51
Deschamps baga doi in min. 40.. Kolo Muani scoate penalty-ul si Thuram da pasa de gol la al doilea. Ce i-a iesit!

Johnny D
18th December 2022, 18:52
Upamecano cu greșeala, bine mă Deschamps. :))

Ramolitu ala de pe banca Frantei i-a trollat in ultimul hal pe Messi si toata Argentina lui, le-a facut aroganta maxima: a scos titularii si-a bagat juniorii si le-a zis ca si asa ii intoarce si le ia cupa.:))


Atata tip cat nu discutam despre diliu, n-avem probleme. Mari.

E bine.:) In timp reducem si din alea mari.:)
Paul saracu nu mai stie nimeni pe unde e, slabe sanse sa mai apara.

Johnny D
18th December 2022, 18:54
Ce mecla de shoarece supraponderal are A lu Maria ala, nu-i suport mecla aia imbeciloida deloc! Si cand joaca bine si cand nu joaca nimic, echipa lui pierde! EXCELENT!:lol:

Johnny D
18th December 2022, 18:57
Pare rau dar cam penalty aici la Coman, n-a fost in careu?
Cum sa lasi avantaj la penalty? Trebuie sa fii tananau dilau.:rolleyes:

ciorbicafaristu
18th December 2022, 18:57
Bai, unde plm e ala cu nr 10 de la argentinieni? L-a rapit careva?

El Pistolero
18th December 2022, 18:57
Scaloni doarme, doar o schimbare deși Alvarez e mort din min 60.

Johnny D
18th December 2022, 18:59
Bai, unde plm e ala cu nr 10 de la argentinieni? L-a rapit careva?

Ia ce era sa faca.

El Pistolero
18th December 2022, 19:02
Dacă juca Coman din primul minut era meciul Franței deja. Cu schimbarea aia s-a întors meciul. Sunt gata fizic sud-americanii, Scaloni nu mișcă nimic. Franța trebuie sa câștige în 120 minute.

Johnny D
18th December 2022, 19:02
Fabulos jucator Coman, daca ar stii si centra, ar juca la o echipa mare.:D

JJ
18th December 2022, 19:02
Pare rau dar cam penalty aici la Coman, n-a fost in careu?

A fost afara.

Johnny D
18th December 2022, 19:04
Daca tu zici... de ce n-am avut nici o reluare?
Adica am avut o reluare, acolo mi s-a parut clar inauntru. In direct asa si asa.


Avem incredere in VAR?:)) Ne pisham pe el, sa fim seriosi. Trebuie sa dea reluari. Punct.

delaparis
18th December 2022, 19:04
Lloris salveaza echipa :ok:

Johnny D
18th December 2022, 19:06
:o:

Deci sa inteleg ca mereu compenseaza la Franta pt nici un trofeul de la echipa de club, si performantele pe masura!:D


Dacă juca Coman din primul minut era meciul FranČ›ei deja. Cu schimbarea aia s-a întors meciul. Sunt gata fizic sud-americanii, Scaloni nu miČ™că nimic. FranČ›a trebuie sa câČ™tige în 120 minute.

Orice om sanatos la cap merge tot pe Franta si la penalty-uri.
Deja-l vad pe Messi ratand, cu barba in pamant.

delaoltenia
18th December 2022, 19:11
hai bai messi, o sclipire de geniu!

ciorbicafaristu
18th December 2022, 19:15
Pt o intrare ca asta la mbappe in campionatul nostru de ***** s-a dat eliminare ieri in meciul craiolgutei.

Doctor_Satan
18th December 2022, 19:17
Cu doar 5 minute de joc, africanii revin pe cai mari.
Ca fapt divers, au echipa completa de africani, nici un alb pe teren la ei.


Pt o intrare ca asta la mbappe in campionatul nostru de ***** s-a dat eliminare ieri in meciul craiolgutei.
Bine ca n-a fost intrare dura, ca daca ajungea la spital, ziceu ca-i negru piciorul si trebuie amputat.

Johnny D
18th December 2022, 19:18
Pt o intrare ca asta la mbappe in campionatul nostru de ***** s-a dat eliminare ieri in meciul craiolgutei.

A fost de orange, eu de eram la VAR as fi zis ca poate e de rosu si l-as fi trimis pe arbitru sa vada. I-ar fi dat macar un galben absolut meritat, pe care n-avea nici o drept sa-l rateze momaia aia de mare clasa a lui Spurs! Vorba ta, altii iau rosu pt asta si el nimic!:jerk:


De aia ma pish pe VAR, daca nu m-ai inteles pana acu.

Johnny D
18th December 2022, 19:21
Lăutar prost.:)) Jucator de Liga 1, cum sa nu dai din prima de acolo?:))



Lăutar prost x 2.:))



Mbappe da din prima din 16 metri pe o minge din vole, grea si da gol, carpa aia nu da din prima pe o minge pusa pe sut in 7 metri central. Ce sa mai ceri de la el? Hai la Arsenal? Ma pish pe panarama asta. Bentdner era cu o clasa peste.:))

El Pistolero
18th December 2022, 19:24
Arbitraj mizerabil, la fel ca ieri și ca în majoritatea meciurilor din turneu.

Johnny D
18th December 2022, 19:28
Fraieri francezii.:))


Au stiut ca si argentinienii ca la penalty-uri sunt mari favoriti si au jucat pentru asta, mentalitate de loseri.:rolleyes:

ciorbicafaristu
18th December 2022, 19:29
Bai baieti, sa ne intelegem, eu zic ca arbitrul a procedat corect, nu poti sa dai cartonas pt orice intrare. E sport de contact, nu baschet.

delaoltenia
18th December 2022, 19:32
Messi, Messi si iar Messi! :ok:

delaparis
18th December 2022, 19:32
Sunt mai fotbalisti argentinienii.

Johnny D
18th December 2022, 19:35
Penalty, incredibila finala.:))


Hat-trick?:)

El Pistolero
18th December 2022, 19:37
Tripla Mbappe, dubla Messi. Ce meci, ce finală ba băiatule!!!

Johnny D
18th December 2022, 19:37
Ce diferenta!

Kane, al 2-lea penalty pt Spurs cu germanii, avion!

Kane, al 2-lea penalty pt Anglia, daca-l ratezi esti eliminat, avion!

Mbappe al 2-lea penalty pt Franta, daca-l ratezi esti eliminat, GODLIKE!:cool:


Diferenta intre un jucator bun si unul fabulos!:ok:

delaparis
18th December 2022, 19:38
Meci nebun

El Pistolero
18th December 2022, 19:43
Ireal ce ocazie!

Mbappe golgheterul turneului ce știm pana acum.

Johnny D
18th December 2022, 19:43
Ce carpa poate fi lautaru ala.:))

delaoltenia
18th December 2022, 19:44
Meci cu de toate, felicitari ambelor echipe.

El Pistolero
18th December 2022, 19:45
Cea mai tare finală ever.

JJ
18th December 2022, 19:47
Ce meci in puii mei. Nu-mi mai aduc aminte vreun campionat mondial sau european cu finala mare cel mai frumos meci.

delaparis
18th December 2022, 19:48
Ai dracu qatarezii astia. Intra in istorie cu finala lor

delaoltenia
18th December 2022, 19:48
ar trebui modificat regulamentul, aici ambele campioane mondiale.

Johnny D
18th December 2022, 19:49
Hat-trick si din penalty-uri.:))

JJ
18th December 2022, 19:51
Lloris trebuia sa le scoata pe primele doua..

Johnny D
18th December 2022, 19:52
Mbappe omu meciului si Franta pierde finala.:rolleyes:

delaparis
18th December 2022, 19:53
Franta nu se antreneaza la penalty. Fmm deschamps

delaoltenia
18th December 2022, 19:53
Argentina! /OLE/

El Pistolero
18th December 2022, 19:55
Varza Lloris. Martinez senzațional la penalty-uri și mai ales la șutul ala din min 120.

Doctor_Satan
18th December 2022, 20:03
Africanii n-au mentalitate de penalty-uri si echipa cu mai multe ocazii castiga.

delaparis
18th December 2022, 20:03
Hai ma da-l in p* ma* pe Deschamps cu ciudateniile lui. Ii tot iese ca are norocul prostului dar la un moment dat trebuie vazut ca e tampit. Daca avea echipa mai echilibrata si fara improvizatii imbecile se evitau penalty. Apoi de ce mm nu vrea sa antreneze jucatorii la penalty?. E un cretin norocos si limitat la minte.
Sa vina Zidane odata ca ajunge cu boul asta. La ce generatie are la dispozitie trebuia sa castige tot din 2016 pana azi.

atdi
18th December 2022, 20:05
Dintre toate finalele pe care le-am vazut din 90 incoace, asta a fost cea mai spectaculoasa. A avut absolut de toate pentru toti.

ciorbicafaristu
18th December 2022, 20:06
Pt argentinieni cheia succesului a fost putin fotbal, cate un penalty aproape in fiecare meci si mult bulan. Am tinut cu Franta, nu suport circarii aia de argentinieni, dar la cum s-a jucat in primele 80 de minute parca ar fi fost nedrept sa piarda Argentina. Inca o data, nu inteleg de ce au intrat asa morcoviti francezii in meci.

A.Puscas
18th December 2022, 20:11
I give up. Sunt in concediu și nu știu posta de pe telefon. =))

El Pistolero
18th December 2022, 20:19
Merita Messi trofeul asta. O cariera formidabilă. Va mai lua și un Balon de aur. Totuși Argentina a jucat la milogeala tot turneul. Multe penalty-uri. Plus că au trecut în 2 meciuri tot la penalty-uri. Și sansa a fost de partea lor.

Îmi pare rău de Mbappe. Deschamps trebuie sa plece, cum zicea și delaparis, Franța trebuia sa câștige tot în ultimii ani la ce lot au avut. Chiar și acum în final trebuia sa ii domine pe argentinieni și sa câștige în prelungiri.

JJ
18th December 2022, 20:23
Kolo Muani inger prin jocul prestat si demon prin ocazia aia ratata in finalul prelungirilor.

delaoltenia
18th December 2022, 20:24
delaparis are dreptate...si de mentionat ca nu l am vazut asa nervos de cand activez pe forumul asta, de vreo 15 ani.

sa ti treaca te invit la targul de craciun din craiova, cel mai frumos din tara in care te ai nascut si al treilea in europa. :)

LazioRoma
18th December 2022, 20:48
Argentina castiga in fata reprezentantei africii!

Ess
18th December 2022, 21:13
se face dreptate pe vagina arena!
...pana la urma! :ok:

felicitari si meseriasilor: A.Puscas, delaoltenia, Leo

El Pistolero
18th December 2022, 21:17
Hugo Lloris has saved 0% of penalties that he has faced in a penalty shootout as France's goalkeeper in major tournaments (0/9). :))

Qatarezii au trebuit sa închidă mondialul cu o penibilitate fără margini, dându-i lui Messi pentru pozele alea istorice o salopeta pe el.

Utilizator
18th December 2022, 21:37
A fost probabil cea mai frumoasa finala de mondial pe care am vazut-o.
Argentina a meritat cu siguranta victoria desi desteptarea Frantei cu golurile lui Mbappe ( al doilea de mare clasa) si ratarea imensa din finalul prelungirilor la care Martinez a scos in spagat ca la handbal putea sa schimbe soarta meciului. Deschamps inspirat la schimbari, iar la argentinieni Di Maria a fost decisiv in prima repriza, De Paul si Mac Allister foarte buni la mijloc, Messi in forma maxima si fara letargia traditionala. Pe scurt, o finala pentru istorie si fotbal la maxim dupa cum spuneau comentatorii pe BBC. si astia nu erau orisicine ci Lineker, Alan Shearer, Rio Ferdinand si Zabaleta. Q.e.d.

Capitanu.Burcea
18th December 2022, 22:06
A fost o finala dominata de gafele polonezului Marciniak, fan declarat al băieților cu barbă din țara pumelor răsare. Posibil sa fi meritat Argentina, oricum o ekipă fara stofă de campioana mondiala. La ce mondial sub orice critică am avut, meciuri ff slabe, nu se vedea o alta campioana. Lemnele protezei lui Kolo Mouani n-ar trece testul niciunei policioare de la Mobexpert, practic imbecilul mondialului. La paritate cu Anglia, cealalta trompeta a turneului. Dupa o eliminare lamentabila, acum il confirma si pe Sausgay. Practic, cat de prost poti sa fii? Asta doar Romania a mai facut-o, cu Iedi giunior, dupa infrangeri pe banda rulanta prin țari care nici nu sunt pe harta fotbalului. Doar a statiunilor de ski si vrajitorie.

YoNuTzz
18th December 2022, 22:29
Un fun fact: La un moment dat, dupa iesirile lui Giroud, Theo, Griezmann si Rabiot, la francezi erau literally Lloris si 10 negri pe teren :))

Asa...in opinia mea, Argentina meritat ! Franta pe langa faptul ca nu a jucat nimic 70 de min, prea au supravietuit.....2-2 pe final din NIMIC si apoi si min 118 iar.

NOROC ca nu a fost Kolo Muani erou national ca era prea de tot 118 si 123 si prea dramatic !

=====

De cand s-a ajuns la penalty-uri cu Martinez vs LLoris era clar ca va castiga Argentina. LLoris pleaca inainte. Tb doar sa dai dupa opus. Pana si pasa la portar a lui Dybala pe centru si a fost gol !

Messi - GOAT. Punct !

PS: Azi a fost Argentina vs Mbappe !

delaparis
18th December 2022, 22:30
Da, am uitat sa felicit pe argentinieni si mai ales pe Messi. Gata, omul asta a intrat definitiv in panteonul fotbalului langa Pele si Maradona. Ma bucur pt el mai ales ca sunt fan de 15 ani deja. :)

Si tot nu-mi trec dracii pe Deschamps. De mult l-am luat la ochi, inca de pe vremea Euro 2016 unde a avut noroc in meciul cu Irlanda (pt cine isi mai aduce aminte) Franta era condusa si a revenit dupa ce Irlanda a avut cartonas rosu in min '60. :sneaky:
Apoi in 2018 ce a jucat Franta? Vai de capul ei cu bloc in aparare si aruncat mingi in fata sa alerge Mbappe ca nebunul. Nici nu merita sa ajunga in finala iar. Belgia in semi e un miracol ca nu s-au calificat.
In 2021 la Euro radeai si cu tzurul cand Deschamps pregatea tactica la un meci. A tot balbait cu aparare in 3, 5 sau 4 pe unde treceau toti ca la defilare. Elvetia a umilit in optimi cu doua goluri in 9 minute ca sa duca Franta la penalty unde a pierdut. Iar :sneaky:
Acum in afara de Anglia, Franta nu a intalnit nicio echipa cu adevarat tare. Cu Anglia Griezmann, Pickford si Kane au facut ca Deschamps sa se califice iar inexplicabil.

Deschamps e la fel de fixist ca Domenech. Domenech in 2006 a ajuns in finala deoarece mai avea ceva resturi din echipa 1998. Apoi Zidane a fost antrenor incepand din optimi deoarece pana atunci Domenech se chinuia sa piarda cu Togo in grupe :))
Domenech cand nu a mai avut jucatori exceptionali s-a facut de ras in editiile ulteriore Euro si CM.
La fel pe Deschamps il tot scot fie Mbappe, fie Lloris sau Griezmann. Sau parcurs usor pana in sferturi unde are noroc si acolo.

O sa revin cu analiza meciului de azi. Meci "legendar" dupa comentariile presei in Franta :sneaky::cool:

Utilizator
18th December 2022, 22:33
Mah mie mi-a placut, a fost un CM cu suprize, meciuri disputate si favorite eterne eliminate timpuriu. Oricum ai privi, ce s-a jucat in Qatar e la ani lumina de echipa lui Iedi si ceea ce se joaca la noi in general.

El Pistolero
18th December 2022, 22:41
Ar fi o mare prostie sa fie păstrat Deschamps. Nu cred ca pot fi atât de idioți francezii. Englezii am văzut ca sunt cu Southgate ala.
Franța are încă jucători formidabili, se va construi o echipă pe lângă Mbappe în următorii ani. Le trebuie doar un jucător de creația acolo la mijloc.

YoNuTzz
18th December 2022, 22:44
Ar fi o mare prostie sa fie păstrat Deschamps. Nu cred ca pot fi atât de idioČ›i francezii. Englezii am văzut ca sunt cu Southgate ala.
FranČ›a are încă jucători formidabili, se va construi o echipă pe lângă Mbappe în următorii ani. Le trebuie doar un jucător de creaČ›ia acolo la mijloc.

Vine Zidane 99% !

delaparis
18th December 2022, 22:51
Jucatori de creatie la mijloc sunt cacalau la francezi. Camavinga, Tchouameni (desi Deschamps il utilizeaza ca stoper :sneaky: ), Rabiot, Diaby, Fekir etc ...
Problema e daca se vrea constructie in jocul Frantei sau se vrea doar aparare si alergat pe contre cu Mbappe sau lesinati ca Dembele. :mda:

delaparis
18th December 2022, 23:59
Mah mie mi-a placut, a fost un CM cu suprize, meciuri disputate si favorite eterne eliminate timpuriu. Oricum ai privi, ce s-a jucat in Qatar e la ani lumina de echipa lui Iedi si ceea ce se joaca la noi in general.
Da. Si mie mi-a placut ca nu seamana cu ce joaca echipa lui Iedi. Dar Franta a jucat ca echipa lui Iordanescu sr. :)
Deschamps este un Iordanescu General. Daca Iordanescu ar fi avut Pogba, Kante, Griezmann si Mbappe, ar fi fost probabil finalist, si cu noroc, campion mondial.
Jocul Frantei de 6 ani este identic jocului Romaniei in anii '92-'98.

Azi Franta a privit practic '80 minute ce juca Argentina. A apreciat faptul ca aia dribleaza, dau pase in sensul jocului, a admirat Messi, cel mai bun jucator din istoria recenta etc...
Franta a fost nepregatita pt acest meci, FINALA CM, de un antrenor vopsit national, frontist, nationalist, incompetent, nominativ, Deschamps.
Azi Franta este in fata adevarului valorii fotbalului sau. Ciupeala, speculatie, talent individual izolat, colectiv 0 (zero).
Deschamps nu stie sa pregateasca o echipa pt un meci important. Stie sa schimbe pt a remedia propriile greseli. Da.
Se bazeaza pe greseli la adversar. Problema e cand adversarii nu gresesc, Franta pierde. Exemple azi si in 2016.

YoNuTzz
19th December 2022, 00:09
Practic marele merit al lui Deschamp in mandat a fost ca a eliminat Belgia in acea semifinala.

Cu Croatia era ULTRA Favorit ! Croatia totusi nu este un mare grand !

Finala cu Portugalia de acasa, inadmisibil pierduta. Eliminarea cu Elvetia urata, si acum traseu simplu cu Polonia, Anglia si Maroc iar cum a spus si delaparis, in Finala nu a existat 80 de min....

Cred ca Zidane va schimba mult lucrurile !

delaparis
19th December 2022, 00:17
A eliminat Belgia. Da.
Ai revazut statistica meciului? Sa nu zic daca ai vazut meciul...
Belgia trebuia sa treaca de Franta de 10 ori. A fost noroc chior. Umtiti nu inscrie gol la cap niciodata in cariera sa. Fellaini e varza.
Deschamps a avut noroc cat carul in meciul ala.

El Pistolero
19th December 2022, 00:33
Alții pot zice ca a avut și ghinion, pana la urma a fost eliminat la penalty-uri, atât la Euro cât și acum. E adevărat, putea sa câștige în timp regulamentar, dacă avea curaj și începea din start cu Coman și Thuram. A inceput cu 2 mâini moarte din start.
La fel a făcut și în finala aia de Euro, în care erau favoriți, i-au bătut acasă Portugalia fără Ronaldo. Nu a știut sa gestioneze momentul ala favorabil.
Dacă mai punem și scandalul cu Benzema acum, cred ca șansele sa rămână antrenor sunt de 1%.

delaparis
19th December 2022, 00:54
Corect.
Sa incepi cu jucatori accidentati este sa iti tragi un glontz in picior inainte sa incepi o cursa de 100 metri atletism.*

Dar, insist, sa nu antrenezi jucatorii la penalty in fazele finale este dovada de cretinism. Cu Deschamps si Domenech, Franta a pierdut la penalty de fiecare data. Ce mai trebuie de priceput? Dogmatici ... :headbang:

TZEFERU
19th December 2022, 03:53
S-a discutat despre faza ocaziei mari a francezilor din min 94 in prelungirile timpului normal ? Atunci cand a fost fault la marginea careului pe partea stanga de atac al francezilor, arbitrul a dat avantaj si a intrat ala in careu a dat o pasa s-a tras la poarta si portarul a aparat si mingea a ricosat la un jucator argentinian care apoi cam de la juma de metru i-a pasat portarului cu genunchiul. ..Intrebare: E voie ? :) Din unghiul asta nu se vede clar dar din spatele portii s-a vazut.

Capitanu.Burcea
19th December 2022, 04:16
Dupa meciul pierdut cu Arabia, a fost o mobilizare fantastica la nivel de fifa, comisii de arbitri, Padre de la San Lorenzo, toate organele abilitate etc pt ca acest event sa aiba finalul scontat. Unele povesti le scrie Dumnezeu cu mâna lui (vezi campioana din 86, lol), pe altele le scriu oamenii. No, Franta a fost depasita total, lamentabila 80 de minute, nu poate invoca mare lucru, in afara unei zi de căcat la birou. Totusi, daca sportul ăsta facea justitie, noi nu castigam niciun meci, niciodata, la vreun CM. Conta cine dadea ultimul pumn, atat. Ca a jucat, ca a pasat, ca **** mea. Dadea ăla gol in min 120 si se duceau pe pulă toate filosofiile astea de căcat, in care vad ca se scalda insusi zeul rictusului malign, cetepe.

PS. A, nu exista nație mai libidinoasa ca a noastra. Ba, cate limbi au sters curul pana si celui mai mic căcat argentinian zilele astea, n-ai vazut asa ceva. Varanii din Komodo sunt mici copii la şmirgheluit căcatul de pe buci. La ce mare cauză naționala ne-am inhamat si noi: sa ia Messi titlul mondial si sa ne comportam de parca a facut-o pt noi 🤣 Nu, ba, a facut-o pt tara lui, pt padre, Antonella si copiii aia diformi, oribili, care, cica, sunt ai lui. Whatevăr, oricum jalnic, cum sa faci, ba, copii atat de deplorabili? 🤣

miril
19th December 2022, 09:49
Dupa meciul pierdut cu Arabia, a fost o mobilizare fantastica la nivel de fifa, comisii de arbitri, Padre de la San Lorenzo, toate organele abilitate etc pt ca acest event sa aiba finalul scontat. Unele povesti le scrie Dumnezeu cu mâna lui (vezi campioana din 86, lol), pe altele le scriu oamenii. No, Franta a fost depasita total, lamentabila 80 de minute, nu poate invoca mare lucru, in afara unei zi de căcat la birou. Totusi, daca sportul ăsta facea justitie, noi nu castigam niciun meci, niciodata, la vreun CM. Conta cine dadea ultimul pumn, atat. Ca a jucat, ca a pasat, ca **** mea. Dadea ăla gol in min 120 si se duceau pe pulă toate filosofiile astea de căcat, in care vad ca se scalda insusi zeul rictusului malign, cetepe.

PS. A, nu exista naČ›ie mai libidinoasa ca a noastra. Ba, cate limbi au sters curul pana si celui mai mic căcat argentinian zilele astea, n-ai vazut asa ceva. Varanii din Komodo sunt mici copii la şmirgheluit căcatul de pe buci. La ce mare cauză naČ›ionala ne-am inhamat si noi: sa ia Messi titlul mondial si sa ne comportam de parca a facut-o pt noi �� Nu, ba, a facut-o pt tara lui, pt padre, Antonella si copiii aia diformi, oribili, care, cica, sunt ai lui. Whatevăr, oricum jalnic, cum sa faci, ba, copii atat de deplorabili? ��

Capitane, vorbesti serios despre copiii lui Messi? Restul ramane in picioare.

Despre meci, Argentina a meritat sa castige. Fotbal la superlativ din minutul 70 cand Deschamps si-a dat seama ca trebuie sa faca schimbari care au functionat, Franta fiind la un pas de a rasturna scorul si castiga titlul. Scaloni a facut miscarea castigatoare bagand la sfarsitul prelungirilor jucatori care stiu sa bata de la 11 metri, asta pentru mai multa siguranta. Deschamps, reactiv, Scaloni, proactiv. Messi, cel mai mare jucator din lume al actualei perioade. Pele cel mai bun in peroada anilor 60-70 iar Maradona, perioada 80-90, alfel greu sa faci comparatii globale. Bun portar dar mare mizerie de om. Emiliano Martinez. Ar trebui suspendat retroactiv pentru ce a facut la loviturile de pedeapsa, in timpul ceremoniei si in vestiar, dupa. In alta conjuctura arbitrul i-ar fi dat rosu inainte de terminarea loviturilor de la 11 metri. Un labar, cu alte cuvinte.

Pentru Tzeferu, a propos de pasa la portar, depinde de context, aici portarul nu are spatiu de a degaja balonul cu piciorul, la fel si aparatorul care protejeaza balonul in genunchi fiind. Daca se afla la vreo zece metri de portar, cu atacantul advers in spate si portarul o prindea era altceva.

delaparis
19th December 2022, 15:24
64024

Utilizator
19th December 2022, 16:21
Prea mult caz ca Messi a acceptat pelerina aia de la gazde. Arata ciudat pentru noi, insa e o chestie de politete elementara sa o accepti daca ti-o ofera liderul tarii in care ai jucat ca semn de respect si intalta pretuire.

Pe mine m-a deranjat infinit mai mult gestul lui Martinez care si-a pus manusa de aur pe post de s.ula si s-a imbatosat catre stadion. Aia este intr-adevar o fotografie ce-i duce performanta in ridicol de cate ori te uiti la ea. A fost o aducere aminte ca fotbalistii in general nu sunt definiti de prea multa educatie. Dupa gestul ala mai lipsea sa-l putzuleasca pe Infantino, sa-i traga basmaua pe fatza seicului ce dadea premiile si pe urma sa traga o pisare sanatoasa pe cupa facand ghidush cu ochiul catre camera.


La CMul asta am stat relaxat ca la marea majoritate a turneelor finale pentru ca nationala noastra a fost absenta. Mi se rupea daca castigau unii sau altii, m-am uitat pentru frumusetea jocului. Au fost si meciuri slabe, au fost si meciuri bune si disputate, au fost si surprize mari. In afara de vreo cateva partide din grupe ce au avut miros de interese meschine, restul meciurilor pe care le-am vazut mi s-au parut ok. Finala a fost foarte frumoasa si plina de suspance dupa ce au egalat francezii.
Un CM reusit daca facem abstractie de chestiile colaterale fotbalului. Cu mult mai bine organizat decat alea din Rusia si din Brazilia.

Capitanu.Burcea
20th December 2022, 16:23
Eu nici nu m-am uitat dupa meci. Inteleg ca si-a pus ăla mănuşa de aur pe coclender si a aratat-o lumii intregi. Asta este, o manifestare normala in lumea latină, a la borcea, şumudică si meme stoica, daca doriți. Daca eram oripilați, le dadeam de ştire intr-un fel sau altul, nu ii pupam in varful manuşii, ca niste gherțoi 👍 Totusi, o generatie de golani talentați. La noi, e mai mult o combinatie de prostie si antitalent. Vezi tavi crevedia la meciul cu Bosnia, cum dadea mue dindărătul gardului.

A, apropo, cand a fost numit Scaloni, Maradona a spus ca le trebuia totusi un antrenor, nu un prieten cu jucatorii. Iata ca si regii mai dau chixuri, asta fiind o predictie a la mitică din bălceşti.


Capitane, vorbesti serios despre copiii lui Messi?

E, nu. La (samovarul) cald se mai spun lucruri. Imi adusesem totusi aminte de o rafala celebra in epoca, cea in care maestrul Banciu ☺️ spunea despre copilul lui Maruta (cred ca primul) ca este cel mai urat vazut vreodata. Afirmatie cu care am fost de acord, pana am vazut familia superstarului Messi. Poate s-ar ajunge la penalty-uri in aceasta competitie neortodoxa si nu e nici treaba noastra sa decidem ceva, acum. Trecem mai departe, nu e problema.

El Pistolero
21st December 2022, 00:11
Senzațional ce e pe străzi în Argentina. Milioane de oameni. S-au aruncat aia de pe poduri în autobuzul ala cu jucători. :))
Frumoasa atmosfera și în Maroc și Croația chiar. Oamenii au sărbătorit ca și cum ar fi câștigat mondialul.
Doar la francezi e bătaie și haos, desi am înțeles ca au fost așteptati jucătorii de vreo 50k de fani.

delaparis
21st December 2022, 00:24
Nu e bataie la francezi. Chiar a fost decent si de remarcat faptul ca suporterii felicita echipa pt parcurs si mai ales daruirea in finala... ma rog, dupa minutul '80. :)

Bataie ii dau eu lui Deschamps, daca-l prind, pt faptul ca nu-si antreneaza echipa la penalty :D

delaparis
21st December 2022, 21:38
Azi sunt foarte multumit. De ce? Deoarece am avut dreptate :)
In presa franceza au inceput unii sa maraie in legatura cu nivelul foarte slab al Frantei in situatiile de penalty la meciurile cu eliminare directa.
Cifrele sunt impresionante. Din 1982 Franta a disputat 8 meciuri unde a ajuns la penalty si s-a calificat (a castigat) doar de 2 ori. Statistica mondiala arata ca 24% din penalty'uri sunt aparate iar la Franta sunt doar 14%.
Mai rau, ultimul meci unde Franta a castigat la penalty a fost in 1998 sferturi CM contra Italia. Si acolo mai mult Italia a ratat cat Franta a castigat. Cu 2 ani mai devreme Franta pierdea de asemenea la penalty la Euro contra Cehia in semifinale. Bun, castigase in sferturi conrta Olanda la penalty.
Dar ce e interesant de precizat se petrece in epoca recenta a nationalei. In 2006 Franta pierde in finala CM contra Italia ... la penalty. Domenech declara deja ca nu a antrenat echipa deoarece considera inutil.
In 2021 la Euro Franta pierde contra Elvetia ... la penalty. Deschamps a declarat ca nu a antrenat echipa la fel ble bla ...
Acum 3 zile Franta pierde in finala contra Argentina ... la penalty. De data asta Deschamps a anuntat inca de la inceputul fazei eliminatorii ca nu va antrena echipa etc...

Ok. In concluzie se discuta la tv mai peste tot in Franta daca nu cumva e o problema patologica. Nevroza.
Specialisti in domeniu intervin si afirma ca exista posibilitatea unui blocaj psihic in fotbalul francez datorat semifinalei sin 1982 contra RFG. Meciul ala pierdut a traumatizat generatii intregi de jucatori si suporteri in Franta. Deci se pare ca subiectul "penalty" este evitat sistematic, din reflex, inconstient la fiecare reuniune la lotul national.
:hmm:

Johnny D
22nd December 2022, 08:52
SenzaČ›ional ce e pe străzi în Argentina. Milioane de oameni. S-au aruncat aia de pe poduri în autobuzul ala cu jucători. :))

Pai iti dai seama ce shoc, dupa primul meci de la mondial care a fost si cea mai mare supriza din tot turneul, n-a mai avut nimeni cota 1.18 si sa piarda meciul, practic a fost ca un cutit in sufletul argentinienilor care sperau sa castige CM in acel moment, si totul s-a intors la 180 de grade mai apoi, ca un miracol din punctul lor de vedere. Ceva cu totul iesit din comun.
Nota: Practic campioana mondiala a pierdut singurul meci, cu cea mai slaba echipa cu care a jucat.:))

Eu nu pot sa spun decat ca e mare pacat c-a perit Maradona tocmai acum putin timp.
Ce nebunie ar fi fost daca era El Pibe D'Oro sa sarbatoreasca cu Messi si toti argentinienii...


Bataie ii dau eu lui Deschamps, daca-l prind, pt faptul ca nu-si antreneaza echipa la penalty :D

:o: Ce gem de post era sa treaca neobservat!:ciocan:
Babalâcii intre ei, meci de MMA! Titlul: in cushca terorii, la varsta a 3-a! /OLE/
Oho, s-ar bate televiziunile pentru drept de exclusivitate pe asa ceva!:))

Capitanu.Burcea
22nd December 2022, 17:15
Nu cred ca trebuie sa te invete selectionerul sa bati penalty. Degeaba exersezi in conditii de laborator, pe terenul 6 de antrenament, daca la meci, cu 40 de mii de argentinieni in tribuna, scapi in pampersi tot micul dejun si cina de aseara. Asa se bate penalty, bai ratalaule de Kingsley Coman? Mai joci si la Bayern 🙃 S-a intamplat ca, din ratiuni tactice, au iesit exact jucatori buni de 11 m (Giroud, Griezmann, Theo) si au ramas altii care au clacat. Inclusiv portarul. Nu e posibil sa iei pe centru jumatate dintre penalty-uri. Nu e o propaganda buna pt un șampon al lumii.

miril
22nd December 2022, 17:25
De la dosar, 1982:

https://www.youtube.com/watch?v=lSnGCoFKKRA

YoNuTzz
22nd December 2022, 17:36
Azi sunt foarte multumit. De ce? Deoarece am avut dreptate :)
In presa franceza au inceput unii sa maraie in legatura cu nivelul foarte slab al Frantei in situatiile de penalty la meciurile cu eliminare directa.
Cifrele sunt impresionante. Din 1982 Franta a disputat 8 meciuri unde a ajuns la penalty si s-a calificat (a castigat) doar de 2 ori. Statistica mondiala arata ca 24% din penalty'uri sunt aparate iar la Franta sunt doar 14%.
Mai rau, ultimul meci unde Franta a castigat la penalty a fost in 1998 sferturi CM contra Italia. Si acolo mai mult Italia a ratat cat Franta a castigat. Cu 2 ani mai devreme Franta pierdea de asemenea la penalty la Euro contra Cehia in semifinale. Bun, castigase in sferturi conrta Olanda la penalty.
Dar ce e interesant de precizat se petrece in epoca recenta a nationalei. In 2006 Franta pierde in finala CM contra Italia ... la penalty. Domenech declara deja ca nu a antrenat echipa deoarece considera inutil.
In 2021 la Euro Franta pierde contra Elvetia ... la penalty. Deschamps a declarat ca nu a antrenat echipa la fel ble bla ...
Acum 3 zile Franta pierde in finala contra Argentina ... la penalty. De data asta Deschamps a anuntat inca de la inceputul fazei eliminatorii ca nu va antrena echipa etc...

Ok. In concluzie se discuta la tv mai peste tot in Franta daca nu cumva e o problema patologica. Nevroza.
Specialisti in domeniu intervin si afirma ca exista posibilitatea unui blocaj psihic in fotbalul francez datorat semifinalei sin 1982 contra RFG. Meciul ala pierdut a traumatizat generatii intregi de jucatori si suporteri in Franta. Deci se pare ca subiectul "penalty" este evitat sistematic, din reflex, inconstient la fiecare reuniune la lotul national.
:hmm:

In 2006, a fost ghinion deoarece si Buffon si Barthez erau slabi la penalty.

Dar vs Argentina si vs Elvetia, penalty-urilor nu erau deloc loterie, avand in vedere ca aveai Lloris vs Somer / Martinez.
La fel ar fi pierdut Franta la penaltyuri si vs Croatia sau Maroc daca se ajungea acolo vs Bono sau Livakovic.

Vs LLoris / De Gea etc e simplu...astepti sa se arunce si apoi dai usor opus...Doar Kane a fost retardat...

Dar da...infrangerile clasice la penalty-uri ale Spaniei, Angliei si Frantei sunt deja legendare.

Capitanu.Burcea
22nd December 2022, 18:23
De la dosar, 1982:

https://www.youtube.com/watch?v=lSnGCoFKKRA

Murder one 🤕

Mi-l amintesc pe Battiston din colectia de surprize Turbo (cred). Nu il voia nimeni, era o surpriză f comună. Jucam portofelul pe surprize turbo, pierdeam la Battistoni căcălău,, fara nicio remuscare 🤣

delaparis
22nd December 2022, 21:26
Aici nu e vorba sa-l inveti pe Coman cum se trage la penalty sau pe Lloris cum se apara. Apoi sigur ca nu se compara antrenamentul la penalty cu situatia din meci dupa 120 minute de emotii si efort plus presiunea publicului etc ...
Dar daca ne gandim asa, nimic la antrenament nu seamana cu un meci eliminatoriu mai ales in finala CM. Nici fazele fixe, nici loviturile libere etc...
Si atunci ce facem? Nu ne mai antrenam, e pierdere de timp :)
Nu e asa. Trebuie exersat gestul, ca orice gest tehnic, asa ca in situatie reala esti pregatit. Fiecare jucator stie cum trage mai bine si in ce zona este mai usor pt el sa traga. Astfel nu se prezinta la meci ca un bou fara sa stie unde si cum sa traga cand e in fata portarului advers.
Sunt de acord ca rezultatul final depinde de multi factori care impreuna inclina victoria spre unul sau altul. Dar exersand penalty iti dai mai multe sanse sa nu te faci de ras tragand pe langa poarta, exemplu Tchouaméni :sneaky:
Iar pt mine cea mai mare tampenie e sa si declari ca nu-ti propui sa te antrenezi la faza asta desi nu ai mai castigat un meci la penalty de 24 de ani :rolleyes:

miril
23rd December 2022, 06:52
France seethes over Emiliano Martínez`s ´detestable` mocking of Kylian Mbappé

""Le Monde said the aftermath of the World Cup final had taken a "sickening turn" in Argentina, with fans filmed burning a coffin marked "Mbappé". France Info, the state radio station, said some supporters had racially insulted French players, including Mbappé.

Adil Rami, 36, the former France defender, who plays for Troyes, called Martínez the "biggest son of a bitch in the world of football". He added that the Argentina players seemed more intent on celebrating the defeat of Mbappé, after his hat-trick in the final, than on marking their triumph.

Gilles Simon, 37, the recently retired French tennis player, said: "Martínez . . . didn`t manage to celebrate his magnificent performance without taking Mbappé on the bus with him, he got into his head so much." ""

https://www.thetimes.co.uk/article/france-seethes-over-emiliano-martinezs-detestable-mocking-of-kylian-mbappe-qlfjblpwt

iulian_1976
24th December 2022, 00:18
N-am vazut meciul, penalty-urile se antreneaza si ele, se poate progresa, fiecare jucator are un stil diferit de a suta.

Leo
25th December 2022, 11:07
Argentina este regina lumii, doar asta conteaza. :)

Lordul
26th December 2022, 16:18
A fost o finala nebuna.

Fellcitari Argentina& Messi. Felicitari Mbappe !

Deschamps a platit incapatanarii de a nu-l chema inapoi pe Benzema. Poate altfel ar fi stat lucrurile daca incepea cu Benzema sau il introduceea in locul lui Giroud.

Penalty usor acordat pentru Argentina dar contactul a fost.

Parada senzationala Emiliano Martinez in minutul 120.