PDA

View Full Version : CM 2022 Semifinala: Franta - Maroc 2-0



delaparis
10th December 2022, 23:01
Miercuri 14/12, ora 21:00

iulian_1976
10th December 2022, 23:43
...daca doriti sa comentati?:D Cel putin...o echipa franceza in finala :D

delaparis
10th December 2022, 23:50
Mbappe iar o sa fie absent. Dupa Walker va fi luat in primire de Hakimi.

Capitanu.Burcea
11th December 2022, 00:06
Da, dar asta, urmand invataturile marelui Mircea Lucescu, i-a creat spatii lui Giroud. E bine sa ai un jucator pe care sa coboare 3 insi. Am vazut ca si Bellingham avea morcovul in găoz, se retragea mereu sa dubleze. Mare favorita Franta aici. O echipa nesperat de concretă in fața porții.

El Pistolero
11th December 2022, 00:26
Corect. Asta poate fi un avantaj, că se tem toți de Mbappe și încerca să închidă zona aia. Se creează spatii pe celalalt flanc, unde Dembele ar putea face diferența.
Pana la urma Franța nu sta în Mbappe, e un sport de echipă. În 2018 au câștigat pentru ca au jucat ca un întreg, fără individualități ca Brazilia.

Eu sunt curios sa ii vad pe marocani cum joacă când sunt conduși. Ce știu sa facă cu mingea, ce spatii vor lăsa, etc.
Nu ii vad sa întoarcă un meci dacă primesc gol.

Lordul
11th December 2022, 11:39
Sa vedem starea de spirit, ce se mai intampla pana miercuri.

Un lucru e cert: intre Franta si o noua finala de World Cup sta un francez Walid Regragui si echipa sa !

Johnny D
11th December 2022, 13:51
Cel mai usor meci al Frantei de la mondial. Daca si fara Mbappe le-au dat englezilor gol cand au vrut si n-au vrut, Mbappe mereu se prezinta la meciurile cu astia mici. Va fi parjol.



A votat si Pushcashel, deja mi-e simpatic.
E clar. Faceti invers de cum zice el, si veti castiga la pariuri.:))

Johnny D
11th December 2022, 15:34
Francezii cu toate pacatele lor naive, toti ii iau la pla ca-s fraieri si prosti, tot au si ei o compensare: sunt singurii ce pot face concurenta reala Braziliei si singurii ce-si pot apara trofeul dupa mai bine de jumatate de secol de cand Brazilia a fost unica capabila s-o reuseasca. Si culmea, doar inamicul nr. 1 al Braziliei, Argentina poate sa-i opreasca.:))

resita
11th December 2022, 15:45
In sfarsit africanii vor avea o echipa in finala unui CM

delaparis
11th December 2022, 21:59
Franta si Maroc s-au intalnit de 5 ori doar in meciuri amicale. 3 victorii Franta si 2 meciuri egal, dintre care ultimul in 2007 in Franta.

Maroc a incasat un singur gol in editia asta CM, contra Canada dar a castigat meciul. Contra Croatia, Belgia, Spania si Portugalia nu a primit gol.
Franta a primit 1 gol in fiecare meci jucat de la inceput CM.

Johnny D
12th December 2022, 07:37
Delapul si superstitiile africano-francofone.:))


Sunteti deja in finala, las-o-n truda ei de Maroc.

Leo
12th December 2022, 10:28
A dori sa mearga in finala Maroc, dar nu cred ca vor face fata francezilor.

Johnny D
12th December 2022, 11:13
La cum ai pus la concurs, deja nu mai sunt de acord cu Leo.:))


Vad un spectacol a les francais de'laparis.

A.Puscas
12th December 2022, 18:46
A votat si Pushcashel, deja mi-e simpatic.
E clar. Faceti invers de cum zice el, si veti castiga la pariuri.:))

Eu mereu aleg cine vreau sa castige, nu cine cred eu ca va castiga. :))

delaparis
12th December 2022, 18:51
Singurul gol incasat de Maroc a fost un autogol :)

Johnny D
13th December 2022, 10:37
Eu mereu aleg cine vreau sa castige, nu cine cred eu ca va castiga. :))

Aaa, asa se explica.:)

Eu aleg cine cred ca va castiga, doar daca e cat de cat apropiata treaba, merg pe vrute.


Singurul gol incasat de Maroc a fost un autogol :)

Le-au pastrat toate pentru meciul asta. Si e plin contul.

cip
13th December 2022, 13:01
Indiferent de rezultat,va fi macel la Paris,ii calca morocanii in picioare pe frantuji...Nici nu vreau sa-mi imaginez ce va fi daca bate Franta cu un gol dubios,ca englezoii in '66.

Johnny D
13th December 2022, 13:14
Mda, agresiva natiunea asta din natiune.
Asa-ti trebuie daca votezi cu astia sa umble liberi prin Shengen dar nu cu romanii.
Noi suntem pasnici, nu zburam in aer nimic, poate doar niste portofele si niste lebede, maxim.

Utilizator
13th December 2022, 16:23
Meci aparent simplu, cu Franta mare favorita si deja avertizata despre ce pot marocanii. Franta e mult mai organizata, mai buna in defensiva si mai percutanta in atac decat celelalte echipe eliminate de Maroc.
Maroc nu a reusit sa inscrie contra croatilor care au avut clar cea mai solida defensiva in comparatie cu belgienii, spaniolii si portughezii, si as spune ca va fi la fel si cu Franta.
Dar e posibila si supriza, mai ales daca marocanii rezista pana la lovituri de departajare.

delaoltenia
13th December 2022, 17:52
Mda, agresiva natiunea asta din natiune.
Asa-ti trebuie daca votezi cu astia sa umble liberi prin Shengen dar nu cu romanii.
Noi suntem pasnici, nu zburam in aer nimic, poate doar niste portofele si niste lebede, maxim.

asa a zis si regele tau :D

Johnny D
13th December 2022, 20:48
Regele meu, parintele tau spiritual.:D

delaparis
14th December 2022, 18:21
Incep problemele. Rabiot si Upamecano bolnavi si foarte probabil absenti.

Capitanu.Burcea
14th December 2022, 18:28
Pai, ce probleme, voiati sa marcati si cu fundasii? :D

Franta va face posesie 88% oricum. Am pariat relaxat ca Mbappe gaseste spatiul portii de doua ori.

delaparis
14th December 2022, 18:37
Rabiot e chiar pierdere. Era util la constructia jocului si posesie. Fofana va juca in locul sau si e nasol.
Upamecano nu ma intereseaza. O sa fie inlocuit cu Konate care e mai bun.

A.Puscas
14th December 2022, 18:44
Adica vrei sa zici ca cel mai bun fundas din PL, aka William Saliba nu e nici macar rezerva nr.1 la centre backs? :))

Cine ar fi crezut?

delaparis
14th December 2022, 18:52
Deschamps il prefera pe ala de la Liverpool. A fost titular de doua ori la CM, primul si al treilea meci.
Saliba e rezerva lui Varane.

cip
14th December 2022, 18:56
Aiaiai,mi-e si mila de Delap,daca nu are garaj in care sa-si ascunda masina aia care se parcheaza singura o sa-si ia o mare tzapa,o sa mai mearga cu ea doar la vale...:))

A.Puscas
14th December 2022, 18:56
Pai nu era Upa titular si Konate rezerva? Prin urmare Saliba ar fi rezerva rezervei, corect? Din moment ce intra Konate cand Upa nu joaca.
Cand e Upa si nu e Varane, intra tot Konate.

A 4-a roata de la caruta sa inteleaga si prostii arsenalisti. :))

Lordul
14th December 2022, 19:10
Incep problemele. Rabiot si Upamecano bolnavi si foarte probabil absenti.

au apelat marocanii la samani ?

A.Puscas
14th December 2022, 19:46
E cum a zis parizianul, lipsesc aia doi.

In schimb la marocani joaca toti accidentatii. Mazraoui, Aguerd si Saiss. Ultimul cred ca intr-un picior, a plans cand a fost scos la ultimul meci, e mai serioasa accidentarea.

Joaca si inlocuitorul lui, El Yamiq. Inseamna ca joaca cu 5 fundasi din moment ce Mazraoui si Hakimi sunt pe benzi.

Iulian.
14th December 2022, 19:50
Incep problemele. Rabiot si Upamecano bolnavi si foarte probabil absenti.
Si cam cine vor fi inlocuitorii lor?

A.Puscas
14th December 2022, 19:51
Konate si Fofana sunt titulari in locul lor.

delaparis
14th December 2022, 19:54
Franta :
Lloris (c) - Koundé, Varane, Konaté, T. Hernandez - Griezmann, Tchouaméni, Fofana - Dembélé, Giroud, Mbappé.

Maroc :
Bounou - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss (c), Mazraoui - Amrabat, Ounahi - Ziyech, En Nesyri, Boufal.

A.Puscas
14th December 2022, 19:54
5-4-1 la marocani. :))

Nu ies aia din jumatatea lor.

Johnny D
14th December 2022, 19:57
De-aia se mizeaza pe echipa de handbal care ataca la semicerc, nu pe aia de se apara.:)


Dicka Mem azi ii mananca pe africani, desi nu joaca in Franta, ci-n Spania.:))


Dicka Mem: "Icy c'est Barcelona, la plus forte echipe du monde.":rolleyes:

A.Puscas
14th December 2022, 20:00
Eu mizez pe un LOLris azi, prea a aparat bine in turneul asta. :))

Johnny D
14th December 2022, 20:07
Taci.:))


N-au destui loseri Tottenham in viata lor, mai trebuie sa faca si din Franta o galusca?:))


Adevarul e ca LOLris in toata tampenia lui e greu sa bata "povestea aventurierului", spusa cu mult umor de portarul lusitan care se aventureaza in 12 metri fara sa stie daca si ajunge la minge, dar portughezii de pe stadion si din casele lor nu prea au gustat acesta poveste de vitejie temerara.:rolleyes:

El Pistolero
14th December 2022, 20:07
Era clar ca marocanii vor baga tot ce au mai bun, chiar și accidentati, pana la urma e cel mai important meci din istorie pentru ei. Încep ultra defensiv, dar dacă Franța deschide scorul în prima repriză, se va termina 3,4-0 ca ieri. Ii omoară francezii pe contre.

A.Puscas
14th December 2022, 20:10
Da, Marocul nu a fost condusa la acest mondial. E interesant sa vedem cum reactioneaza cand au de dat gol neaparat.

LazioRoma
14th December 2022, 20:10
sa vedem daca va avea de dat...

Johnny D
14th December 2022, 20:12
Multe va avea de dat.

Johnny D
14th December 2022, 21:05
Lejereanu, acu le da pe contra de nu pot duce.:rolleyes:

A.Puscas
14th December 2022, 21:06
E gata repede.

S-au ***** aia pe ei la faza asta, greseala peste greseala.

Johnny D
14th December 2022, 21:06
Pai io ce-am zis?


Lejereanu, acu le da pe contra de nu pot duce.:rolleyes:

:rolleyes:

YoNuTzz
14th December 2022, 21:06
Slabe cele 2 semifinale, dupa cum era de asteptat.

Bine...nu e vina granzilor ca Brazilia si Portugalia au gafat.

El Pistolero
14th December 2022, 21:07
Exact ca și croații, greșeli mari în apărare. Acum începe show-ul. :D

Johnny D
14th December 2022, 21:16
Va fi o finala cu mari emotii, se joaca istoria lu Messi acolo.

A.Puscas
14th December 2022, 21:18
Saiss nu poate alerga. Nu are ce sa caute in teren. A aratat Giroud ca Bolt pe langa el si ala e si el lent ca dracu.

Inteleg ca vrea cu orice pret dar e un punct slab acolo in momentul ala.

delaparis
14th December 2022, 21:22
Aiesit Saiss, va urma Giroud.

cip
14th December 2022, 21:28
bat francezii pe teren,bat morocanii prin orasele din Franta cam tot ce prind civili pe-acolo...fratricid.

delaparis
14th December 2022, 21:33
Astea iar sunt idei preconcepute.
Franta nu are probleme cu marocanii. Iar nici macar nu sunt multi in Franta. Cei mai multi din Europa traiesc in Spania.
Maroc a fost sub protectorat Franta si pana la sfrasit totul a fost pace si bine. Franta are probleme cu algerienii contra coaora a fost si razboi. Marocanii chiar regreta sfarsitul protectoratului deoarece, imediat dupa, au fost atacati de algerieni.

El Pistolero
14th December 2022, 21:46
Foarte buna repriză făcută de Maroc. Totuși vor trebui sa riște mai mult în repriza secunda.
Giroud cel mai slab de pe teren, putea închide meciul de 2 ori pana acum.

YoNuTzz
14th December 2022, 21:47
Marocanii sunt in Spania, Olanda si Belgia cei mai multi.

Btw...ce inseamna sa ai toata Africa la dispozitie :))

Acum realizez. De la Franta lipsesc intr-o semifinala de mondial: Pavard, L.Hernandez, Kimpembe, Upamecano, Kante, Pogba, Rabiot, Benzema si Nkunku.

Nu ai cum asa ceva :))


==
Si vad ca Marocanii inca lupta. Ma asteptam sa pice imediat precum Croatia ieri, dupa gol.

delaparis
14th December 2022, 21:47
Da, Maroc arata si fotbal, nu numai autobaza ...

JJ
14th December 2022, 21:55
Messi ar fi primit doua penalty-uri pana acum dac-ar fi jucat in atacul Marocului..

delaparis
14th December 2022, 21:56
Acum realizez. De la Franta lipsesc intr-o semifinala de mondial: Pavard, L.Hernandez, Kimpembe, Upamecano, Kante, Pogba, Rabiot, Benzema si Nkunku.
Practic ai aproape o echipa intreaga care poate pretinde la titlu.

delaparis
14th December 2022, 22:11
Marocanii au trecut la ruperi de glezne. Mbappe risca sa-si termine cariera cu astia :cool:

YoNuTzz
14th December 2022, 22:41
E gata. Ce finala uriasa. Ce afis: Argentina - Franta !

A.Puscas
14th December 2022, 22:41
Ce goluri de doamne fereste au dat astia ma. :)) Caramboluri, devieri, tot ce vrei.

Prastie francezii, marocanii cu echipa a doua practic. Multi accidentati si i-a scos si pe Boufal si En Nesyri si au bagat doua rebuturi in locul lor.

dardar_3
14th December 2022, 22:47
Nu va mai satura al de sus bre pariziene! Sa va tot califice milanistii si alta nu :D

delaparis
14th December 2022, 22:52
Nu va mai satura al de sus bre pariziene! Sa va tot califice milanistii si alta nu :D
Doar un milanez.... ailalti trei, Randal Kolo si Muani, sunt de la Frankfurt :D

El Pistolero
14th December 2022, 23:05
Slab de tot a jucat Franța, nimic nu au produs. Dembele mana moarta, nimic nu a jucat. Kounde în apărare dezastru, depășit la aproape fiecare fază. Franța nu are rezerve, dovadă că Deschamps face puține schimbări. Mare noroc ca au rezistat fata gol primit.

delaparis
14th December 2022, 23:08
Griezmann e cel mai bun inca o data. A jucat pe toate posturile. Atacant, mijlocas, fundas central etc ... Daca nici acum nu ia Ballon d'Or !?!...
Mbappe demonstreaza ca e cel mai bun jucator ... Ligue 1 :D

miril
14th December 2022, 23:17
Maroc, tot respectul. Dupa mine, o semifinala buna. Nu stiu ce a jucat Kounde dar fara el era 2-1 cu zece minute inainte de fluierul final. Jocul marocanilor s-a purtat pe partea lor dreapta, unde T.Hernandez a cazut la mijlocul triunghiului Ziyech, Hakimi si Ounahi.

delaparis
14th December 2022, 23:24
Maroc a avut posesie 62%. Prima oara in acest CM, unde plafonau pe la 30% in general. Maroc are echipa buna. "Generatia lor de aur".
Franta a inscris devreme, ceea ce era de facut ca sa evite capcana unde au cazut spaniolii si portughezii.

Johnny D
14th December 2022, 23:32
Maroc a ajuns mai departe decat Romania vreodata.:))


:vomit:

Capitanu.Burcea
15th December 2022, 00:09
Gafa de arbitraj a turneului comisa tot de un mexican, la 32 de ani distanță :D de cea din finala CM Italia '90, penalty la o simulare clasica, marca Rudi Voller. S-a auzit tibia lui Boufal trosnind din EAU si acest bizon mexican dă fault in atac 🤔 Ce e clar dupa meciul ăsta scremut mizerabil, ca Argentina devine favorită la titlu.

delaparis
15th December 2022, 00:17
T Hernandez a driblat ... si a intrat la rupere in propriul careu. Se da ce vrea Qatar :D.
Boufal a dat cu tibia in talpa lui Hernandez. E un nesimtit.

Capitanu.Burcea
15th December 2022, 00:18
Maroc a ajuns mai departe decat Romania vreodata.:))
:vomit:


E generatia de aur a Marocului. Suficient de minimalista, mediocra si norocoasa in joc, cat sa prinda vidul asta de prostie al Spaniei, dar mai ales țuicăreala portugheză a lui Fernando Mihai Tudose.

Ce rost are sa vorbim aici despre Republica Babuină Romania? Aia a fost o generatie produsa in laborator de RSR, cu prețul infometării, in*******irii si strivirii demnității acestui popor. Cand vine boul de Hagi sa ceara statuie, sa il trimiți la mine, să ii dai la m.u.i.e. Asta ca sa stim cum stăm :D

A.Puscas
15th December 2022, 21:07
Noi mereu am fost overrated la fotbal, chiar si in generatia de aur.

Nici nu vorbesc de occident aici, dar chiar si in zona noastra de est si in balcani. Suntem cam prostii poporului si la performante(adica pana si Bulgarii au o semifinala de mondial) dar si la jucatori emblema. Hagi e cel mai slab "cel mai bun jucator" produs de o tara din zona. Evident, nu ma refer la Republica Moldova aici, Macedonia, Albania si astea. Sper ca se intelege.

Dar toate astea de la Ungaria, Serbia, Ucraina, Bulgaria, tari cu o po****tie mai consistenta(desi si tari mai mici precum Croatia ne dau clasa) au produs si rezultate si jucatori mai buni.

Lordul
15th December 2022, 21:36
Maroc a iesit cu fruntea sus , tot respectul pentru marocani pentru ce au aratat la aceasta Cupa Mondiala.

Franta mi s-a parut pe tot parcursul acestui CM o echipa norocoasa, Maroc a ratat cateva ocazii, per total calificare meritata de francezi. Daca arata a campioana mondiala? asta ramane de vazut

delaparis
15th December 2022, 23:21
Nu cred ca a fost norocoasa. A jucat binisor in ansamblu si s-a adaptat, descurcat mai tot timpul desi a fost de cateva ori in situatii complicate.
Eu am observat ceva ajutor de la arbitri si mai ales VAR. Au fost momente in meciuri unde daca se acorda penalty evident, Franta ar fi fost in dificultate serios. Nu s-a dat deci probleme mai putine :sneaky: