PDA

View Full Version : CM 2022 Optimi: Anglia - Senegal 3-0



delaparis
29th November 2022, 21:48
Duminica 4/12, ora 21:00

Lordul
30th November 2022, 19:07
Aici as vrea ca Reggeton Aliou Cisse sa gaseasca partitura potrivita in joben cu care sa trimita acasa ”perfidul albion”

resita
4th December 2022, 12:10
Anglai, fara doar si poate ... ca sa vedem Anglia vs. Franta

JJ
4th December 2022, 19:24
1994 a fost singura editie cu optimi de pana acum fara prelungiri in primele 3 meciuri, in al 4-lea meci a venit surpriza / victoria noastra contra Argentinei. Deci acum Senegal..

Lordul
4th December 2022, 19:35
1994 a fost singura editie cu optimi de pana acum fara prelungiri in primele 3 meciuri, in al 4-lea meci a venit surpriza / victoria noastra contra Argentinei. Deci acum Senegal..

Asa sa fieeee !!!!

delaparis
4th December 2022, 19:55
Anglia :
Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Henderson, Rice, Bellingham - Saka, Kane, Foden

Senegal :
E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Ciss, N. Mendy - Diatta, Ndiaye, I. Sarr - Dia

Lordul
4th December 2022, 19:57
Senegal a mai ajuns in sferturi la mondial in 2002 ! Punctul comun: actual selectioner Aliou Cisse era capitanul din teren de atunci !

resita
4th December 2022, 20:03
Hai sa trimitem maimutele acasa.

ps. accept injuraturile pt. ce-am scris

El Pistolero
4th December 2022, 20:45
Sper sa plece betivanii acas.

El Pistolero
4th December 2022, 21:44
Ce gloab e Kane la. Rashford cu 2 clase peste el st pe banc.

delaparis
4th December 2022, 21:49
Anglia a decis sa joace mai direct si avem spectacol.
Senegal se anunta pericol pt englezi dar nu prea vad cum.


Hai sa trimitem maimutele acasa.

ps. accept injuraturile pt. ce-am scris
Daca folosim standarde de gandire din secolul 18 demonstram ca primitivii suntem noi, nu cei care credem ca sunt.

JJ
4th December 2022, 21:59
Sper sa-i trezeasca Cisse la pauza, ca dupa primul gol au fost toti momai. Ala care nu a faultat la inceputul contraatacului la golul doi e cel mai idiot dintre ei, iar Mendy e mare panarama in poarta.

delaparis
4th December 2022, 22:29
Echipele astea africane au reusit in anii trecuti sa produca surprize datorita jucatorilor cu calitati fizice peste medie. Azi toate echipele serioase sunt la punct in domeniul asta. Deci ce mai ramane pt africani, daca vor mai mult, este plusvaloarea tehnica, tactica si talent. Talent incep sa aiba dar prea putini jucatori. Senegal fara Mane nu poate emite pretentii in fata englezilor. Tactica e la pamant. Orice echipa organizata le pune probleme, chiar si Polonia in caz ca ... Azi e Anglia care demonstreaza ca fotbalul se joaca organizat, structurat, pragmatic etc. Senegal nicio sansa.

miril
4th December 2022, 23:05
Ce gloab e Kane la. Rashford cu 2 clase peste el st pe banc.

Tu te uiti la fotbal?

El Pistolero
4th December 2022, 23:20
Nu am ce vedea la Kane. A reușit sa dea n sfrșit un gol singurul cu portarul. Cic e primul gol din 2022 din acțiune la național. Mare atacant... mai e și cpitan...

delaparis
4th December 2022, 23:25
Din ce vad Kane a evoluat in joc. E un fel de nr 10,5. Nu mai e nr 9 ala pe care il tot visam la englezi.
Apoi, am mai zis, centreaza excelent, probabil cel mai bine din lume. Pacat ca nu e tot el la receptie :)

miril
5th December 2022, 06:48
Nu am ce vedea la Kane. A reușit sa dea n sfrșit un gol singurul cu portarul. Cic e primul gol din 2022 din acțiune la național. Mare atacant... mai e și cpitan...

Cica mai are un gol i il egaleaza pe Rooney, 52 goluri la nationala. Cica a dat trei asist inainte de meciul cu Senegal si ieri a pasat excelent la primul gol si l-a dat pe al doilea. Cica in campionat a dat 13 goluri in sezonul asta. Intrebarea ramane, tu te uiti la fotbal, daca da treci si pe la optician.

Johnny D
5th December 2022, 07:53
A rabufnit si Miril. Trebuia sa se-ntample o data.:))

E bun Kane, dar cred ca e un pic overrated, mai ales in Anglia.
Sau poate e din cauza echipelor in care joaca, nu stiu, cert e ca are un stil plictisitor si nedecisiv.
E decisiv doar daca echipa joaca f bine, nu poate trage echipa dupa el, dar putini pot pe de alta parte.
E un finalizator de exceptie si un bun pasator, e de notat, dar doar cand echipele ii joaca bine.
Singur nu poate lua mingea si s-o bage-n poarta ca Son, asta e apanajul marilor atacanti, din care el nu e.
La fel de adevarat e ca asta fac extremele sau mijlocasii mai degraba, dar si marii atacanti, din care azi sunt putini.

Are acele numere pozitive pentru ca e singurul atacant din lume care joaca la echipe de top si oricat de prost ar juca, oricate meciuri la rand, nu-l scoate nimeni din echipa. Daca ar fi asa mai multi atacanti, ar avea si unii dintre ei numere, parerea mea.


PS: In concluzie, la Kane tre sa ai oameni care sa joace cu el, singur nu poate.
Dar nici in lume nu gasesti decat 2 maxim 3 atacanti care pot decide un meci fara coechipieri, cum ar fi Mbappe. Nici de Lewandowski sau Haaland nu poti zice sigur ca pot lua mingea si s-o bage-n poarta daca nu intra-n combinatii. Postul de atacant probabil e cel mai greu de judecat din cauza asta. Problema lu Kane e ca atunci cand are meciuri proaste, sunt proaste rau de tot, Lewandowski si altii tot mai creaza cate ceva sau mai sunt in combinatii interesante si cand au meciuri proaste, nu sunt pasageri. Haaland insa e cam pasager de cand a venit in PL in meciurile in care nu da gol, relativ putine ce-i drept, si asta pentru ca am impresia ca are impresia ca s-a ajuns, nu mai e nevoie sa depuna atata munca ca-n alte parti mai sarace.:rolleyes: Dar au fost putine meciurile alea, situatia se poate schimba pt Haaland daca cineva-l convinge sa puna osul, pt Kane nu, sunt deja o rutina 2 meciuri bune si 3 penibile. E prea batran sa mai schimbe ceva.

Cu alte cuvinte are si Pistolarul dreptatea lui, dupa parerea mea.
Dar il inteleg si pe Miril si poate ca per total zice mai bine decat mine si Pistolarul.
Pana la urma cred ca omul care are o pasiune pt ceea ce vede, vede mai atent si mai corect.
Eu si Pistolarul n-avem nici o pasiune pt Kane, mai degraba o antipasiune.:D

Cifrele sunt inutile daca nu crezi in ele, iar eu tind sa ma-ncred in cel ce vede mai atent decat cel neatent daca cifrele acopera realitatea sau mai degraba o fenteaza. In acest sens pe acest forum nu cred ca poate cineva sa zica ca e mai atent decat Miril in ceea ce-l priveste pe jucatorul Kane. Altfel spus, are cea mai avizata si respectabila opinie.

miril
5th December 2022, 08:40
A rabufnit si Miril. Trebuia sa se-ntample o data.:))

E bun Kane, dar cred ca e un pic overrated, mai ales in Anglia.
Sau poate e din cauza echipelor in care joaca, nu stiu, cert e ca are un stil plictisitor si nedecisiv.
E decisiv doar daca echipa joaca f bine, nu poate trage echipa dupa el, dar putini pot pe de alta parte.
E un finalizator de exceptie si un bun pasator, e de notat, dar doar cand echipele ii joaca bine.
Singur nu poate lua mingea si s-o bage-n poarta ca Son, asta e apanajul marilor atacanti, din care el nu e.
La fel de adevarat e ca asta fac extremele sau mijlocasii mai degraba, dar si marii atacanti, din care azi sunt putini.

Are acele numere pozitive pentru ca e singurul atacant din lume care joaca la echipe de top si oricat de prost ar juca, oricate meciuri la rand, nu-l scoate nimeni din echipa. Daca ar fi asa mai multi atacanti, ar avea si unii dintre ei numere, parerea mea.


PS: In concluzie, la Kane tre sa ai oameni care sa joace cu el, singur nu poate.
Dar nici in lume nu gasesti decat 2 maxim 3 atacanti care pot decide un meci fara coechipieri, cum ar fi Mbappe. Nici de Lewandowski sau Haaland nu poti zice sigur ca pot lua mingea si s-o bage-n poarta daca nu intra-n combinatii. Postul de atacant probabil e cel mai greu de judecat din cauza asta. Problema lu Kane e ca atunci cand are meciuri proaste, sunt proaste rau de tot, Lewandowski si altii tot mai creaza cate ceva sau mai sunt in combinatii interesante si cand au meciuri proaste, nu sunt pasageri. Haaland insa e cam pasager de cand a venit in PL in meciurile in care nu da gol, relativ putine ce-i drept, si asta pentru ca am impresia ca are impresia ca s-a ajuns, nu mai e nevoie sa depuna atata munca ca-n alte parti mai sarace.:rolleyes: Dar au fost putine meciurile alea, situatia se poate schimba pt Haaland daca cineva-l convinge sa puna osul, pt Kane nu, sunt deja o rutina 2 meciuri bune si 3 penibile. E prea batran sa mai schimbe ceva.

Cu alte cuvinte are si Pistolarul dreptatea lui, dupa parerea mea.
Dar il inteleg si pe Miril si poate ca per total zice mai bine decat mine si Pistolarul.
Pana la urma cred ca omul care are o pasiune pt ceea ce vede, vede mai atent si mai corect.
Eu si Pistolarul n-avem nici o pasiune pt Kane, mai degraba o antipasiune.:D

Meritul lui Kane este ca nefiind nascut talent ca Mbappe sau Messi sau un fenomen fizic ca Haaland sau Ibra a lucrat cu el s-a perfectionat si asta se vede. ASTA E UN MERIT, NU UN DAR GENETIC. Nu vad de ce nu trebuie apreciat. Nu are o miscare in teren eleganta dar golurile si pasele sunt excelente. Am subliniat o contradictie, el este si marcator si pasator desi este privit ca centru atacant, deci un fotbalist complet, ca sa nu mai vorbim ca fotbalul este un sport colectiv. Kane a dat goluri fabuloase de unul singur dar nu pot contraargumenta cand partenerii de dialog sunt siguri in parerea lor. In final, nu am facut nicio pasiune pentru Kane, vreau insa sa-i subliez meritele si sa contracarez afirmatille absurde. Intotdeauna am incercat sa fiu obiectiv in subiectivitatea care ne defineste pe toti ca oameni.

Sa mai punem videoul inca o data:

https://www.youtube.com/watch?v=ln6WBPwHe9E

Johnny D
5th December 2022, 08:48
Nu e nici vreun miculutz batut de soarta pe postului lui ca si Martinez, fundasul central!:))
Dar, da, este un atacant complet. Insa Jesus e mai bun ca el pe faza defensiva, mai complet!:D

Raman la ultimul meu fragment din postul anterior, daca ma pui sa votez obiectiv - votez cu opinia lui Miril nu cu a mea, deoarece nu pot sa contest ce zice Miril pentru ca am un principiu ca diletantii, epigoniile si pamfletistii, altfel spus un fel de exemplare din categoria "hateri", nu vor ridica niciodata o opinie peste un om caruia ii pasa de subiect cu-adevarat, cu o inima si cu o minte de buna credinta.

YoNuTzz
5th December 2022, 11:29
Anglia nu mi s-a parut niciodata credibila, si am pus pe seama path-ului performantele de la World Cup 2018 si Euro 2020.

Acum, pare serioasa si valoroasa. Trio de mare viitor: Foden, Bellingham si Sakka !

Dar in acel sfert-soc, tot Franta are prima sansa !

miril
5th December 2022, 12:29
Anglia nu mi s-a parut niciodata credibila, si am pus pe seama path-ului performantele de la World Cup 2018 si Euro 2020.

Acum, pare serioasa si valoroasa. Trio de mare viitor: Foden, Bellingham si Sakka !

Dar in acel sfert-soc, tot Franta are prima sansa !

Franta e favorita.

Johnny D
5th December 2022, 14:27
Asa pare, fac ce fac acesti ju-ju, gu-gu, zu-zu si tot favoriti ajung la mondiale.

Lordul
5th December 2022, 19:53
Anglia a jucat numai cu echipe sub nivelul ei la acest mondial; in sferturi vom vedea adevarata valoare