PDA

View Full Version : Liga 2 2022/2023



Leo
24th July 2022, 19:30
Dinamo va juca sezonul asta in Liga 2, dupa ce a retrogradat.

Programul sezonului regular:
Etapa 1: Progresul Spartac – Dinamo
Etapa 2: Dinamo – SC Otelul Galat
Etapa 3: Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo
Etapa 4: Dinamo - Unirea Dej
Etapa 5: Concordia Chiajna - Dinamo
Etapa 6: Dinamo - Steaua
Etapa 7: Gloria Buzau - Dinamo
Etapa 8: Dinamo - Unirea Slobozia
Etapa 9: Minaur Baia Mare - Dinamo
Etapa 10: Dinamo - Ripensia Timisoara
Etapa 11: Metaloglobus - Dinamo
Etapa 12: Dinamo - CSM Slatina
Etapa 13: FK Miercurea Ciuc - Dinamo
Etapa 14: Dinamo - CSC Dumbravita
Etapa 15: Politehnica Iasi - Dinamo
Etapa 16: FC Brasov - Dinamo
Etapa 17: Dinamo - Unirea Constanta
Etapa 18: CS Comunal Selimbar - Dinamo
Etapa 19: Dinamo - Politehnica Timisoara

Leo
24th July 2022, 19:50
Vlad Iacob (34 de ani), este noul administrator special al lui Dinamo, iar Ovidiu Burca este noul antrenor.

Capitanu.Burcea
24th July 2022, 20:26
4 victorii, 5 egaluri si 10 infrangeri in turul campionatului. Si am fost optimist, ma bazez pe transferurile anuntate de mica beizadea ********ă 👍

Utilizator
27th July 2022, 11:47
Marea realizare din sezonul asta ar fi venirea unui investitor care sa stabilizeze clubul dpdv financiar si managerial si sa ofere o perspectiva buna.
Dpdv fotbalistic sa speram ca nu se duc in Liga a 3a. Lotul e subtire, pregatirea de vara a lipsit aproape cu desavarsire si echipa poate sa se lege abia prin octombrie-noiembrie admitand ca printr-un miracol lucrurile vor merge bine de acum inainte.

Clau7_D
27th July 2022, 12:25
Nu vine nimeni sa bage bani intr-o sac fara fund. Pentru mine e clar, Dinamo revine in Liga 1 cand o sa fie gata stadionul...ramane de vazut cu ce initiale, FC sau CS :sneaky: deci 3 ani putem sta linistiti, nu se pune problema de promovare mai devreme

Utilizator
27th July 2022, 13:02
Sacul ar avea fund daca ar veni cineva si i-ar petici gospodareste gaurile. Datoriile nu sunt fenomenal de mari comparativ cu alte cluburi si cu valoarea brandului.
Dar sunt slabe sperante pentru ca fotbalul romanesc nu mai e de mult un mod de a te promova ci mai degraba o investie foarte riscanta daca nu esti afiliat politic si nu speli bani. Si nici nu e clar care Dinamo e cel preferat de manuitorii de sfori.

Capitanu.Burcea
27th July 2022, 13:30
Domne, nu ai cum sa ajungi fizic in inima clubului, pt ca drumul e strajuit de sekuristi sulfurosi aparati de triade fara creier, care nu vor renunta la privilegii. Daca vrei sa cumperi si ai dori sa tratezi cu cineva, cu proprietarul, nu ai cu cine, practic. Astia sunt legati de club cu acte si comisioane pe zeci de ani, nu vine nimeni sa dea de mancare atator putori, cand poti sa te duci in alta parte, dai banu' pe acte si te apuci de treaba a 2-a zi. Pai, Badea spunea intr-un interviu luat cu reverenta de mult prea umilul Stucan ca si azi mai are de primit un milion trei sute, cica investitie de acum 10 ani. Ba, ej nebun? Pai, e investitie sau camata? Cine isi baga in card cu astia? Stai sa vezi cand o scoate Zavaleanu actele :jerk: ca el, cica, nu a incasat nimic pana acum. Numai din Sorescu are de luat vreo 500 de mii, he-he! Ei nu vand real clubul, ei pescuiesc la japca. Noua ne vand povestea asta ca nu se vinde, desi sunt de plata, acolo, un milion, doua, hai ca nu e un capat de tara. Si noi ne miram ca prostii, cum domne, nu vine nimeni sa cumpere brendu' cu doua milioane? Nu vine, mai, baieti, ca platesti doua si mai apar 9 pe la latrai. De unde au ei Dinamo, se transmite ereditar, de la sekurist la sekurist? Cine e Vlad Iacob? Daca il zgaltai un pic incepe sa puta a kokoa.

Si mai e treaba asta. Badea inca are drepturi pe orice produs vandut cu insemnele Dinamo. Bai, aud bine? Cumpar pixuri cu Dinamo si banii se duc unde, la Fabrica de Glucoza? Pai, eu vreau sa dau bani la club, nu tortionarului asta puhavit, stafidit si sulfuros. Pai, ce faci, bai, Iacobe, fmm de bou? Stai toata ziua pe skype, stai cu Murad la tras tutun pe cur, si nu rezolvi probleme de maxima importanta. Bun, hai sa ajutam clubul, sa luam un fanion, o bricheta, un pampers alb-rosu! Nu, ghinion, banii se duc la nea Niculae, ca asa i-au lasat imputernicire Nastase si CS-ul pisdii. Vedeti cu cine au stat serpii la masa? Ce facem, dam prin ddb, ii transformam si pe astia in sindicatul Jimmy Hoffa, daca nu cumva asta sunt deja.

Clau7_D
27th July 2022, 15:02
Si pe urma suntem anuntati cam din 3 in 3 saptamani, de obicei lunea, ca daca nu se strange minim un milion de euro pana la final de saptamana atunci Dinamo intra in faliment...am tot intrat de vreo cateva ori cam de la baraj incoace si totusi se aduc jucatori, antrenori, manageri si alte plm de variante.

Capitanu.Burcea
27th July 2022, 15:27
Bă, da' Flocea o fi fost la meciul asta cu Leordeni, castigat in fanfară 🤣 cu 1-0? Si-o fi luat si el notite, cu pixul in mana stanga si cu dreapta incolăcind un firicel de păr pubian ingalbenit, pe deștul aratator? Vad ca valoare de liga 3 avem, nu stiu de ce pierdem un an, ca sa ajungem tot acolo 🤣

Utilizator
27th July 2022, 19:14
Ne antrenam in Liga a doua ca sa fim in forma la anul in Liga a 3a si sa promovam in anul ce urmeaza. E strategie 😂

Nu as compara cu Hoffa, as zice ca la Dinamo e Triada. Sunt trei echipe legate strans intre ele: CSul e cuibul adevaratilor capi din umbra care detin control total, Badea e liderul vizibil care executa ordine, controleaza parte din palmares si ia comision de folosire de la D1948 care e firma paravan ce poate fi sacrificata oricand. 😃

Leo
4th August 2022, 14:11
Nelut Rosu, Cătălin Tîră, Vali Lazăr, Dani Iglesias, Iulian Rosu, Alin Serban, Remus Bobea, Alexandru Pop si Vasile Buhăescu sunt transferurile lui Dinamo. Unul mai zmeu decat altul, :)

Utilizator
6th August 2022, 12:52
3 puncte cu amaratii ailalti de la Progresul.
Un inceput bun ce era necesar insa va fi mult mai greu cu Otelul.
Lotul e inca subtire, conditie fizica slaba si joc incalcit.
Ar fi bine sa ia macar un portar bun, Oncescu nu e solutie de titular, mai are mult de crescut.

Capitanu.Burcea
6th August 2022, 13:42
Au venit investitorii, vor sa vada documentele, sa stie pe ce dau banii (nu?), iar domnii Zavaleanu si Iacob isi pudreaza ochii cu tampoane uscate. Hmm, de ce oare? Din cauza poluarii sau sunt si alte motive? Mare noroc au astia 2 ca sunt cainii cu mirosul fin plecati la Untold, ca intrau in sevraj daca adulmecau putin gramezile astea de kakat si nesimtire.

Încă nu am primit un răspuns exact vizavi de solicitări, dar mai aștept astăzi, cel târziu până luni. Timpul este scurt, trebuie să vedem ce e de făcut”, a precizat Murad

Daca mai era nevoie sa convingem pe cineva de reaua credinta a acestor varani.

Nu zicea Iacob ca nu e mare lucru, un milion jumate pe 3 ani? In loc sa alergam NOI dupa Murad, sa ii ducem dilligence-urile si auditele acasa, la miezul noptii, stam prin Bahamas, cu tampoane in cur si cadane care ne fac racoare cu labiile de doi metri, si le dam cu flit.

Sau le e tarsa jegurilor ca vor afla si altii despre ciroza care mananca clubul din interior.

Capitanu.Burcea
6th August 2022, 13:56
Chiar imi pare rau ca Progresul s-a prezentat in halul asta, fie si in liga 2. Ce fotbal e ala, ma, nene, daca te bate Dinamo cu o echipa de nulitati si expirati. Daca aveam proiect nu ma enervam, dar asa nu ne-au 'ajutat' decat sa bagam gunoiul sub pres, sa vopsim un proiect si o conducere de impostori. Se vede ca antrenorul munceste, nu au bubuit mingile, au deschis cat au putut jocul, dar ca valoare individuala sunt tot la nivel div C.

Leo
4th September 2022, 12:59
Inca o victorie si 3 puncte cu cei de la Concordia.

Utilizator
4th September 2022, 20:56
Victorie importanta. A fost ok meciul daca tinem cont de context. E important mentalul, daca leaga mai multe victorii vor capata curaj si rezultatele vor veni firesc.
Conteaza mult pentru ca nivelul fotbalului romanesc e slab.

Capitanu.Burcea
5th September 2022, 15:08
Victoria e de fapt o infrangere colosala. Famiglia Iacob a infrant, la masa tratativelor, in fata unor sapasi cam de teapa lor, asa Dupa ce a anuntat ca 'se face in proportie de 80%', Iacob batranul a dat-o in securisme iefine, dar suficient de emotionale pt a linisti cainetul 🤣

Meciul nu l-am vazut, dintr-un motiv simplu: echipa nu prea castiga cu mine in tribuna sau la tv, asa ca mi-am acordat un somn prelungit cu doua ore, pt a lasa baietii sa se exprime, fara presiune si alte mascari pe uațap. Si a iesit bine. Dar cu Csa sigur voi fi acolo, pe digi 🤣, asa ca e cumva previzibil deznodamantul.

Leo
5th October 2022, 10:39
Inca o victorie cu Unirea Slobozia in etapa 8. Nu a fost un joc extraordinar, dar parca incepe sa se lege ceva, se vede o evolutie pozitiva.

Leo
27th October 2022, 19:26
Dinamo deranjeaza si in Liga 2. A inceput sa joace si trebuie executata. Penalty clar la ultima faza din meci.

Capitanu.Burcea
27th October 2022, 20:27
Leo, iti spun ca Dinamo chiar nu mai deranjeaza pe nimeni. Adica, de cand deranjeaza mascaricii? Dimpotriva, suntem o echipa pe buzele tuturor autorilor de stand-up, de pagini umoristice.

Slatina era greu de manevrat, s-a vazut etapa trecuta cu Iașul. Burca, pe care l-am incurajat pana acum, nu si-a facut lectiile pt a juca contra unei echipe cvasidefensive, solida, ce ironie, promovata chiar de el in liga 2. E vina noastra si atat. Vad ca de cateva etape iesim doar plini de smecleu de pe teren, nu suntem in stare sa calcam pe cap cativa muncitori. Atunci, ne meritam soarta.

Utilizator
29th October 2022, 10:11
Exact, Dinamo nu mai impune respect si din cauza asta inclusiv arbitri sunt liberi sa greseasca ca nimeni nu-i trage la raspundere. E un paradox ca spun asta, dar Dinamo e ca un sat fara caini. :D.
Dar de acord cu Cpt, se rateaza usor putinele ocazii de gol, insa acum pare ca e problema ce tine mai mult de pregatirea individuala decat de tactica. Sunt echipe cu vana care au o ocazie imensa precum ratarea lui Pop, marcheaza si inchid meciul. Dar tot e bine ca nu mai primim goluri cu sacul.Adica echipa rezista mai cu demnitate in Liga a 2a.

Leo
13th November 2022, 12:05
La aceasta ora se joaca meciul cu Dumbravita. Dinamo domina dar cine s-o bage in poarta?

Leo
13th November 2022, 12:41
3-1 si o super faza de gol. Asa cainii mei!

Utilizator
13th November 2022, 13:47
Partea a doua a fost frumoasa, e clar ca Bani nu mai are ce cauta titular si s-a vazut ce frana era dupa ce a fost schimbat la pauza. A avut cateva faze de joc penibil, cu pase date aiurea si transformari de rugby.

Capitanu.Burcea
13th November 2022, 13:53
Si acum platim ghivecele si geamurile sparte, pe Polona si Vacaresti, de mingile sutate cu sete de Bani, anul trecut :jerk:

Clau7_D
13th November 2022, 14:43
Păcat ca am început campionatul abia prin etapa a 7-a, nu mai e timp acum de prins play-off ul. Zic păcat pentru Burca, pare ca nu și-a băut cerneala la școala de antrenori.

Utilizator
13th November 2022, 14:55
Corect, echipa misca, traieste, Burca dovedeste.
Sunt inca sanse la plaiof, insa acum e presiune si trebuie castigat cam tot ceea ce e foarte greu.
Ar fi fost bine sa fi avut timp de ajustari de lot, sunt inca jucatori ce nu corespund.
Daca il dadeau pe Bani in vara acum erau si mai multi bani la echipa si acum spargea geamurile trenurilor din Basarab.

Capitanu.Burcea
13th November 2022, 15:51
Daca pierdem la Iesh se va juca la milimetru, o sa facem conjunctivita balansand ecartul cu polobocul. Pe fotbal, sunt oarecum optimist. Iasu are o echipa f slaba si va exploata faptul ca noi jucam cu sabia la gat. Adica, exact ce ii place lui Grozavu si in general antrenorilor care ar prefera sa joace meciurile pe macadam. Oricum, asta e decontul lunii in care echipele se pregateau, iar Zava de la secoo statea prin Bahamas si respira prin branhii, labii, ce mai gasea si el p-acolo, pe la nudistele peste 80 de ani.

Utilizator
13th November 2022, 16:27
Toate meciurile sunt grele insa acum echipa are argumente sa spere si la victorii. Daca bat la Iasi se cheama ca au crescut si la moral si sange rece. Altfel mai sunt destule puncte fragile si atacantii sunt clei.
Apropo, golurile de azi mai jos, azi am vazut cam a 3-4a repriza de meci a lui Dinamo din ultimii 3 ani care mi-a placut.
https://www.youtube.com/watch?v=7gODCPs2N50

Burca a schimbat playlistul din vestiar si se vede ca a disparut ritmul de manea. :)
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/dinamo-dumbravita-liga-2-borcea-rosu-679898.html

Clau7_D
13th November 2022, 16:45
Da, ca am citit acum articolul pus de tine Uti si mi-am amintit :) e ziua lui Nea Gigi Multescu azi...nu stiu cum e pentru voi dar o sa il respect mereu pentru ca s-a intors in ultimii ani si a vrut sa ajute echipa atunci cand altii stateau pe margine si gata-gata sa calce pe cadavre :) Cu tot respectul, Nea Gigi! La multi ani sanatosi! :yes:

resita
13th November 2022, 16:47
Foarte greu, daca nu imposibil sa intram in play-off... mai avem doar 5 meciuri si trebuie sa recuperam 4 pct fata de ultimul loc, cu urmatoarele 2 meciuri la Iasi si Brasov... ultimele 3 "teoretic" sunt usoare dar... in opinia mea daca reusim 8-9 pct in aceste meciuri e ok

Mergi in play-off si ce faci, faci act de prezenta si poate ceva bani :D asa in play-out, acolo e locul nostru (fara suparare)

Utilizator
13th November 2022, 17:02
Ce e scris si pentru noi, bucurosi le-om duce toate :)

La multi ani nea Gigi Multescu, respect!

Capitanu.Burcea
13th November 2022, 17:02
Totusi am jucat cu o echipa de div C. Baietii astia, pana sa bata Resita prof Alexa, faceau fotbal part-time, dupa ce puneau gresie si faianța prin casele oamenilor.

L-am revazut cu placere si pe Iulică Mihăescu, zis Careca, vesnicul antrenor secund, nepregatit inca sa fie principal 😆

E bine ca a schimbat play-list-ul. Cred eu ca hip-hop-ul nu e departe de subcultura macră a manelelor, dar, sigur, e un mic upgrade. Nici Mutu si Niculescu nu ascultau Boston - Amanda, cum fac eu acum :rasc: totusi jucau mai bine ca mine fotbal 😆 Intr-adevar, nu mai sunt vremurile cand se venea cu casetofonul pe umăr la stadion, cum facea Taribo West la Inter. Aia a fost o imagine antologică...

Capitanu.Burcea
13th November 2022, 17:15
Vecinului meu, Gigi Multumescu, care a ars decent in fotbal, deloc extraordinar insa, la mulțean cu sanatate. Momentul lui cruijfian a fost la Sportul, cand antrena gasca nebuna a raketului Șiman si toti erau platiti in obiecte de uz casnic, imbracaminte si alte bunuri nefiscalizate, trecute noaptea cu bacul dinspre Odessa. La noi a reusit celebra salvare la masa verde :rasc: insa echipa arata bine pt ultimele meciuri, batuse la Voluntari si jegurile wecesebiste, ana mop si târla de milogi au votat retrogradarr din pix. De asta o sa imi bag eu **** toata viata in poenaru, pelici, fecali, ana mop, sifonul de cârțu si restul cozilor de topor. In fine, e ziua lu nea Gigi. Sa ne amintim de cele bune, pt ca fiecare dintre noi avem scheleti prin dulapuri... 🤓

Utilizator
13th November 2022, 21:30
Multescu a fost si jucator cu glezna fina, golul de la Hamburg cand a crosetat vreo trei fundasi nemti si portarul e in hall of fame.

Utilizator
17th November 2022, 18:43
un gol frumos la linkul de mai jos, insa mai mult decat golul m-a frapat stadionul pe care joaca o echipa din liga a 4a la englezi.
https://www.gsp.ro/international/campionate/geniu-sau-cel-mai-mare-trisor-gol-uluitor-in-anglia-680317.html

Capitanu.Burcea
18th November 2022, 16:19
Ala e un oras cat Slatina si Calarasi, dar, pt noi, Anglia e, intr-adevar, the new world. Noi inca nu am descoperit ca exista natii care traiesc nu doar ca sa se intretina la limita saraciei si a demnitatii, sa intretina alte putori si o camarila infinita de putori, ci se bucura, zambesc, nu trec prin viata asta ca robii, generatii la rand. Noi, daca mergem acolo, o facem ca sa le dam alora in fata cu libertatile si idealurile lor, sa le aratam cat de babuini suntem.

Acum, ca am un pic de timp, un mic exemplu :D Iesisem din buncarul lui Churchill, unde am stat la o coada de vreo doua ore. Ok, nu conteaza. Sar parleazul peste drum, ca famiglia voia sa vada si Buckingham-ul. Un codru din ala verde, sanatos, mii de animale printre picioarele turistilor. Ce sa spun, frumos. Flora, fauna, **** mea, totul tzipla. Casa regala engleza aduce plusvaloare la buget, nu sunt parazitii despre care avem noi impresia ca sunt. Acum sa intoarcem in sec 12, piata sudului, Romania. Face primarul asta de ***** cateva arteziene langa piata. Mozaic din ala de la Amara 70, ma rog, toate babele in extaz. Si ce fac nenorocitii, pun in arteziene cateva ratuste salbatice. E, alea dupa cateva ore au disparut. Cam asta e diferenta. Dar, hai ca incep si ai nostri sa iasa prin Bulgaria, Turcia, avem sperante ca in 200 de ani...:))

resita
26th November 2022, 16:04
Daca vrem sa mai avem vreo speranta pt calificarea in play -off azi trebuie sa castigam la Iasi.

Sincer, nu cred ca mai avem vreo sansa de calificare dar... atat timp cat matematica tine cu mine :)

Capitanu.Burcea
26th November 2022, 16:09
Avem si la egal, Buzaul minusculului antrenor Mihalcea a pierdut acasa cu Chiajna. Daca luam in considerare si prestatia lui Niculescu la Iasi, e bine sa ai adversari nulitati ca flacaii astia care maculeaza meseria de antrenor.

Important e ca s-a admis contestatia lui Serdean, iar speta a fost trimisa la CCR. Daca aia vor decide ca e neconstitutional nu stiu ce mortii mamii lor, o sa fie frumos. Un esec pt Zava, timpul nu mai lucreaza in favoarea noastra.

resita
26th November 2022, 17:07
La cum s-a jucat prima repriza... un egal e dumnezeiesc pentru noi, am jucat ceva la inceput, dupa aia, pauza mare

EDIT; 1-0 pt Iasi

resita
26th November 2022, 17:52
N-am jucat nimic, ne meritam soarta.

Capitanu.Burcea
26th November 2022, 18:58
Corect, o mizerie de club. S-au schimbat cativa se.curisti intre ei, se fac mereu aceleasi greseli si jepcareli, iar 'cei mai inteligenti dintre suporteri' (cornel dixit) asteapta rezultate diferite. Inca o data, tot respectul 👍

Capitanu.Burcea
26th November 2022, 23:39
Parerea mea e ca trebuie marit numarul echipelor din play-off :rasc: pt ca aceat proiect sa isi urmeze cursul.

Asa e corect. Nu poti sa joci 6 in play-off, cu una fara drept de promovare si 14 in play-out. Propun un campionat mai echilibrat, 10 cu 10. Daca pierdem la Brasov, chiar 13 cu 8 sau 13 cu 7 👍

D-l Vladut sa lase considerentele de ordin estetic si sa se ocupe de haircut-ul nostru, nu al altora. Iasu' ne-a batut pt ca suntem o echipa de pisde plangacioase si pisacioase, atat. Faceam noi antijoc daca aveam 1-0, dar cum sa avem, daca joci ca o plă fleșcaită. Gunoaie ce sunteti!

Clau7_D
28th November 2022, 10:55
Si-a batut **** de meci Burca atunci cand a inceput cu buhaescu si bena ala, lasand pe banca pe pop si nelut rosu. Apoi si cu ghezali l-a tinut pe banca pana in minutul 108, la fel de neinspirat. Fraieri, era o ocazie buna si mai ales unele rezultate din etapa au fost in favoarea lui Dinamo :) asta e, incercam la anul, poate e vreme mai buna :sneaky:

Capitanu.Burcea
28th November 2022, 12:14
Pai, da, dar d-l Zava a calculat planul cu infuzie de capital de 13 meleoane in 3 ani. Cine da banii astia in div b si, in general, cine ii da la fotbal? Ma uit si eu asa, chiar nu il scuipa nimeni pe jegosul asta? Atatea minciuni si mani****ri, chiar nu se gaseste un judecator sa faca cocoloș planul asta de reorganizare si sa i-l bage in cour?

Apropo, am citit ca familia Iacob inca nu a retuenat un mil jumate la Bancorex. Poate il baga la Dinamo si incepem si noi haircutul 😀

Clau7_D
28th November 2022, 13:10
Planul se poate modifica si anul viitor, ce atata graba? :O fabuloase legi are tara asta babaiatule, cum se poate interpreta fiecare cuvant in directia dorita e ceva de vis /hello

Utilizator
28th November 2022, 15:37
E fabulos si cum au evoluat actionariatul si vanzarea de actiuni la Dinamo.
E fabulos ca un club de fotbal poate fi o societate inchisa pe actiuni la care un coafor e majoritar (deci fara obiect de activitate in sport, fara capital social suficient) care coafor vinde actiunile pe o suma ridicola unui cetatean strain care nu vine cu nicio alta garantie, are un cont in Luxemburg unde se regasesc vreo 1000 euro si care se dovedeste ca a imprumutat prieteneste avansul de la niste camatari. Mai mult, cetateanul numeste intreaga conducere a clubului si aduce jucatori pe bugete mirobolante insa fara nicio garantie financiara.

Nu ma pricep la legalitatea acestor actiuni insa daca nu sunt ilegale atunci se cheama ca avem o problema legislativa majora. In alte tari daca falimentezi prin actiuni deliberate societatea la care esti majoritar in primii ani de viata se cheama ca esti pasibil de amenzi si alte pedepse pentru ca asa ceva inseamna tzeapa financiara si conduita contrara regulilor pietei.

Nu cred ca gaseste cineva vreun club european din primele 5 ligi din alta tara decat a noastra care sa aiba o asemenea structura de proprietate si care sa poata fi tranzactionat precum Dinamo.

Capitanu.Burcea
2nd December 2022, 16:04
Buna ziua, fratilor! Sau trebuia sa pun semnul intrebarii? :D

Mno, no, amu, ce vreau sa intreb, am si eu o nelamurire.

Stiu ca ddb a dat, pt ca a dat, indiscutabil.

Dar pe mine ma interseaza de ce a luat inapoi 13,7% din suma virata :confused:

În total, în cei doi ani precizați, suma restituită a fost de 2.389.002 lei, 13,7% din întreaga sumă. Zavaleanu dixit.

Daca mai e cineva in program si ne poate lamuri de ce si unde sunt acesti bani. Stiu ca membrii ddb sunt consulati periodic :rasc: cu privire la planurile programului.

Multumesc.

Utilizator
2nd December 2022, 16:51
:D

Interesant. O explicatie posibila ar fi evitarea unor plati restante catre diversi in caz ca mai erau bani la club. Dar desigur ca pot fi multe alte explicatii si nu toate varantele presupun bune intentii.

Clau7_D
3rd December 2022, 20:58
S-au făcut plăți către arbitri, sa nu ne mai rupă la fiecare meci :) plm ii știe, eu nu am primit nimic și nici usturoi n-am mâncat.
Mno, mai sunt 9 puncte în joc și distanta de 2 puncte de Buzău și 3 de Dej. Nu e imposibil, se vor încurca alea...Burca sa scoată 3 victorii și apoi punem sublerul pe clasament.

Utilizator
4th December 2022, 09:49
Nu credeam in Burca insa din putinul avut la indemana omul a creat o echipa care joaca rezonabil si castiga meciuri acasa sau in deplasare. Mi-aduce cumva aminte de 11 a lui Barbu.
Tot respectul pentru asta si sper sa prinda si plaioful.

Capitanu.Burcea
4th December 2022, 13:31
Echipa de la siloz care ratase un baraj de mentinere intr-o liga neprecizata (probabil ceva fotbal cvasiamator), sub bagheta unui alcoolist buhait si netalentat, fosta glorie locala, Petrescu 3. De la judeteana :sneaky:fusese trimis un antrenor tanar, proaspat iesit de pe bancile scolii de antrenori, pe nume Mircea, pt a incerca promovarea. Evident, nimeni nu avea incredere in el, inclusiv frizerul si presedintele clubului, fabulosul personaj Mosa Marincovici. Care, datorita unei asemanari de nume, pretindea ca este un fost international sarb si avea mereu pregatita o poveste fantasmagorica despre ispravile lui din tinerete, oricui era dispus -ba chiar insfacat din drumul mare, sa il asculte. A fost o reconstructie grozava, de-a lungul careia s-au legat prietenii si o echipa, totul bazat pe valorile perene ale sportului, umanitatii si, un pic, ideologiei comuniste :) Cartea este superba, am citit-o de vreo 5 ori in tinerete, o stiu aproape pe dinafara. Si, bineinteles, astazi nu as mai avea cui sa o recomand. As putea sa vorbesc o zi intreaga despre romanul 11, evident ignorat, concediat din start de critica si alti sclifositi, insa a facut ceva succes in epoca, a fost o carte de public, fara indoiala. O calatorie prin viata orasului romanesc de provincie, in perioada comunista, aflat in plina industrializare. La noi, probabil la altii avusese loc 100 de ani inainte, dar asta e altceva :D

Nu e o comparatie rea intre Burca si Mircea :), el are deja o promovare din C in B cu Slatina. Nu echipa ma deranjeaza, ci starea asta de compromis perpetuu pe care suntem dispusi iar sa o imbratisam.

Utilizator
4th December 2022, 22:36
Cu tripleta de aur: Le stie, Mucala si Inima de porumbel. Si daca nu ma insel pe antrenor il chema Luca. :D
Descrierea micul orasel provincial este savuroasa: singurul birjar ce astepta venirea calatorilor si concurenta facuta de aparitia autobuzului, biliard la singurul birt din localitate, tovarasu Mangiru directorul silozului care finanta echipa ce devenise acum amatoare. Un orasel ce manca fotbal pe paine. :)
Cred ca mai am cartea pe la ai mei, sa o iau la rascitit, o carte geniala. Unsprezece si Cismigiu et comp au fost cele mai uzate carti romanesti din biblioteca mea de adolescent. :)
Erau vremuri fara internet si calculator, cu program teve de o ora jumate, in care distractiile majore erau cititul cartilor obtinute cu greu, excursiile la munte cu rucsacul in spate si fotbalul pe maidan. Jucam fotbal intre strazi, era o competitie extrem de pasionanta cu tineri de toata mana ce mergeau dupa meci la un soc si mai tarziu la o bere si stingeam in fratietate focul confruntarii aprige ce abia se incheiase.
Unii ar spune ca lumea a evolut de atunci, eu as spune ca am iesit din acele timpuri de restriste mai fericit si mai pregatit de viata decat multi dintre generatiile tinere de azi.

Later edit: am gasit-o pe scribalau: https://www.scribd.com/document/272460243/Unsprezece-Eugen-Barbu-A5

Capitanu.Burcea
4th December 2022, 23:50
Ai dreptate, Mircea era Doctorul. Cel de prietena careia avea sa fie atras Luca 😀

Inimă de porumbiel care, in remorcă, o canta p-aia cu gagica mea are ochii ca cafeaua, cand o vad mi se ridica sandramaua?

Am citit si Cismigiu et comp. Cred ca multe intamplari erau scornite, dar erau frumoase. Eram f mic, am avut asa o strangere de inima la final cand, la reintalnire, Chiorul, un personaj savuros, nu a mai ajuns pt ca murise pe front. A fost o incheiere ca in Svrn Hassel 🤣 am plans pe rupte cand a murit Micutul. Un anunt asa scurt, la finalul Legiunii blestematilor, nimic nu anunta tragedia asta 😀 In epoca mai era tare si Elevul Dima dintr-a saptea. Cred ca si Scrisoarea de dragoste o citisem, tot de Drumes, dar nu mai stiu exact. Erau legate parca, n-aveai cum sa le iei una fara alta. Erau carti frumoase pt adolescenti. Astazi, cretinii astia 🤕 sunt deplorabili, nema cultura, vax.

Utilizator
5th December 2022, 00:28
Gagica mea cu ochiii ca cafeaua, da :D

Am citit toata colectia Sven Hassel, a venit un pic mai tarziu, dupa revo. Atunci am intrat pe robotii si fundatia lui Asimov, Dune, Picnic la marginea drumului.
Dar un pic mai inainte ma rupsese Magicianul a lui Fowles, am citit-o de vreo 3 ori in bucla. Ma rog au fost multe carti in nopti lungi sau dupa amieze calduroase de vara inainte sa rupem beshica pe coclauri. :)

Sunt carti misto si vor ramane asa, mare pacat ca nu mai sunt citite azi si o mare pierdere pentru copii.
Am vazut multe filme despre sport si cred ca un film adaptat dupa 11 nu s-ar face de rusine. Fara comunism, as pastra oraselul, despre un club la care pleaca patronul si vine un altul care nu mai vrea sa arunce cu bani pe false vedete si aduce un antrenor tanar caruia ii da credit. Despre intoarcerea la esenta fotbalului, la pregatire, la tactica, la jocul de echipa, la redescoperirea placerii de a face performanta. Asta ne lispeste enorm ca natie, a disparut pasiunea din orice domeniu, de mici romanii viseaza sa dea o lovitura rapida sa faca bani, sa dea cu bogatia needucata in capul alorlati. Oamenii trebuie sa inteleaga ca prosperitatea si fericirea vin doar atunci cand banii nu sunt un scoo in sine ci doar o consecinta fireasca a pregatirii si a evolutiei ca om.

Capitanu.Burcea
6th December 2022, 04:50
Da, nu le-am citit in acelasi timeline. Posibil sa fi fost undeva un mic decalaj ☺️

Daca tot am adus vorba despre Barbu, a publicat ghesepe o polemica de acum jumatate de secol intre el si Dinu. Intr-adevar, Dinu cu acelasi serafism decorativ, in vreme ce maestrul Barbu, cam vlaguit, cu o retorica de sfadă langa nisiparniță. Departe de Fanuș, care ramane etalon si la metafora, dar si la bautura. Adica, genial 😀

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/retro-conflict-nuclear-cornel-dinu-eugen-barbu-681875.html

Oricum, am mai aflat lucruri noi despre Dinu. Nu stiam ca si d-l Dinu are o colectie atat de impresionanta de scheleți in sifonier. Banuiam, desigur, dar...

Utilizator
6th December 2022, 13:14
cred ca e un mic decalaj, dar le-am mai amestecat si eu prin ani. :)

L-am citit si eu, in dialogul ala de la distanta Dinu il cam bate pe Barbu cu verbul si metafora. :)
Dinu are multi scheleti si probabil ca aia adunati ca jucator sunt sub ceilalti colectati mai apoi. Petele de pe fata sunt si ele o amintire despre altfel de scheleti, era impreuna cu Alban cel putin interlop. O mai ardea si cu Nicu Gheara, anturajul de mai tarziu era mult schimbat fata de vremurile pe cand o ardea cu Fanus.
Pe langa faptul ca e egomaniac de mic, la batranete a devenit si mitoman, spune o gramada de prostii din dorinta de a iesi in evidenta. Vezi povestile lui cu valize de bani la arbitrii prin CCE, prieteniile cu diversi faimosi ce nu-si aduc aminte de el si altele asemenea.

Utilizator
12th December 2022, 18:24
De curiozitate, stie careva de ce s-a intrerupt Liga a 2a? Ca mai erau trei runde si se termina sezonul regulat si evitai sa ai suprize la reluare cand terenurile pot fi ca la Calugareni pe vremea lui Mishu Viteazu. Iar intre timp superliga merge inainte.

Doi la mana cine o fi inventat sistemul asta cu sezon regulat in care echipele joaca o singura data urmat de playoff/playout? E destul de clar ca echipele care joaca acasa meciurile importante sunt avantajate.
Suntem tara cu cele mai ciudate sisteme de campionat si cupa, diferite intre liga a 2a si superliga...am renuntat sa mai incerc sa inteleg regulile din ligile inferioare, mi-e teama ca si alea au cu totul alte reguli. Iar grupele din cupa Romaniei au fost o degringolada totala, cu echipe ce n-au jucat intre ele dar au fost clasificate impreuna. O mizerie, n-avem fotbal dar avem reguli cat pentru 10 competitii.

Capitanu.Burcea
12th December 2022, 19:22
Din cate stiu, aceeasi firma care a propus sistemul din cupa, cel prin care frf a incercat dinamizarea (de la grecescul dinamikos) competitiei. Nu intamplator, liga 2 si cupa sunt competitii sub tutela frf. S-au subtilizat niste fonduri, e simplu, nu degeaba are frf atatia parteneri. Banii acestia au existat, singura treaba era aceea ca trebuiau săltați fara drept de apel. Pe timpul usr se facea sub forma de consultanță, usl lucreaza in general mai din topor - vezi si cazul Badalau. S-a dat o aura de inovație unui căcat pansat, se vede ca baietii sunt scoliti la Iohan Craif management.

Liga s-a intererupt pt ca suntem o țara de maimuțe hidrocefale, in toate domeniile. Daca au facut englejii si francejii o sa facem si noi, ca o ajuta la ceva, or sti ei ceva :D Ei bine, uneori ajuta sa implementezi chestii de la tari mai dezvoltate, dar noi o facem absolut imbecil. Pai, cu atata infrastructura, cum sa nu amani pt ianuarie-februarie?

Utilizator
13th December 2022, 09:13
Au dinamizat (de la grecescul dinamikos) o laie, au creat niste aberatii. Nu era nevoie de olandezi zburatori ca sa ne vanda sisteme teoretice de campionat, te poti uita prin jur sa vezi ce fac alti mai buni, te uiti in urma si vezi cum mergea fotbalul romanesc pana la reformele burleniene.

Intreruperea ligii secunde nu are niciun sens cat timp prima liga continua bine merci. Intelegeam daca erau macar niste prosti consecventi si opreau toate competitiile. Dar cine stie, poate ca sunt foarte multi jucatori de liga a 2a care joaca la mondiale, ceea ce nu e cazul superligii.

Capitanu.Burcea
13th December 2022, 17:39
Planul de reorganizare a fost respins

Felicitari tuturor celor care au pus umarul la desavarsirea acestui dezastru.

Sa va luam in **** de zavaleni, ****seni, iacobi, bord si confuterlandieni! 👍

Utilizator
13th December 2022, 22:41
Nu ma mai misca nimic, probabil ca vor contesta si probabil ca pana la urma vor veni cu alt plan in care vor accepta platile catre fostii fotbalisti si vor reduce in felul asta datoriile chirografare (ce-mi place denumirea asta). Orice e posibil, de la faliment pana la acceptarea noului plan si venirea unor noi investitori.
De ceva vreme falimentul mi se pare cel mai probabil, se fac pasi pentru constructia unui nou stadion si e clar ca acolo va juca numai echipa CSului si foarte probabil in asociere cu eternul Badea. Pana va fi gata peste 3 ani, ajunge si echipa in prima liga. Sa nu mai spun ca retrogradarea a fost extrem de dubioasa, lotul ala nu era de picat. Mai vorbim, mai vedem.

Leo
15th April 2023, 13:46
Urmeaza meciul cu Steaua. Imi doresc sa castigam, sa fie bine ca sa nu fie rau. :)

Leo
21st May 2023, 13:15
Ultimul meci al play-offului si Poli Iasi inscrie cu largul concurs al portarului nostru.

Capitanu.Burcea
21st May 2023, 13:33
Au denivelat terenul in jumatatea noastra, cum faceau la Baia si Valea Alba, in sec 15.

E normal, cand alegi calea lui Guardiola, sa patesti si asa. Poate o sa vina si vremea culesului.

Leo
29th May 2023, 19:47
Dinamo a terminat sezonul in Liga 2 pe locul 4 si joaca mansa tur a barajului pentru promovare in Liga 1.
Dinamo: Dujmovic - G. Moura, Giafer, Q. Bena, Amzăr - D. Iglesias, Larrucea, N. Rosu - I. Rosu, Al. Pop, Ghezali

Utilizator
29th May 2023, 22:11
Hai ca in curand inchidem threadul asta si sper sa nu-l mai deschidem vreodata Pregateste lacatul Leo :D

Leo
29th May 2023, 22:17
Abia astept. :)

Capitanu.Burcea
30th May 2023, 00:16
Penultimul meci in liga 2, o victorie care iti intorcea de 4 ori miza, cum ar fi spus reputatul cavaler al fluierului, Fl Chivulete :D

Nu poa' sa afirme nimeni 100% ca e gata. Si asta trebe sa spuna ceva despre cat de solid e jocul, chiar si la set la 1. Si nu e profesionalism, e ceva in legatura acea planta cărnoasa care se mai culcuseste in intestinul gros, cu tot cu mamiferele acelea blanoase, cu urechi lungi 🤣

Utilizator
30th May 2023, 08:52
E corect, mai e meciul retur si recunosc ca nu ma pot bucura total pana nu-l vad incheiat. Dar chiar si din pozitia iepurelui spun ca sunt sanse de promovare spre 100%. Cu siguranta cu mult mai mari decat daca meciul se inchia cu un optimist 2-0 sau un incredibil 3-0, ca sa nu mai spun de un anticipat 2-1 sau egal. :)
Echipa e subreda, insa joaca si sper sa o faca pana la capat. Si joaca cum n-a facut-o in ultimii doi ani de prima liga pe cand cu un lot cu mult mai bun si mai mare a reusit sa joace nimic si sa retrogradeze.
Maestrul Voicu zice ca vor cladi o echipa puternica in 3 ani, eu cred ca ne trebuie vreo zece ani ca sa vedem iar jocul ala solid si fara emotii de-l avea Dinamo pe cand eram noi tineri si nelinistiti. :D

Capitanu.Burcea
30th May 2023, 14:08
Mai rar am vazut meci in care toate devierile, suturile ratate, cele one hit wonder, cosmosul, natura - cum se zicea in spatele blocului, sa conlucreze toate in favoarea unei singure echipe, cum am patit noi la baraj 🤣 Noi stim f bine ca aceasta echipa se poate dezintegra la fel de usor cum s-a intrupat aseara. Doua paae tikitaka la adversar si se face 2-0 in 15 secunde. Totusi, sa iei 5 goluri fara replica ar fi unic in lume, de asta si trebuie sa avem mare-mare grija. Ca suntem unici. Din cauza lui Dinu nu mai putem sa ne bucuram cand batem la 5 goluri. Ca ne-a facut de ocara in fata lumii intregi, ne-a demolat increderea, ne-a scârbit cu fotbalul lui total. Ca si el, la vremea lui, tot un Pepe Guardiola era. Marca cate 100 de goluri inutile, dar rata sezonul. Burcă, tu sa nu faci ca Dinu, ma, baiatule! Fa ca tine, ca faci bine. **** mea, am zis ca nu scriu nimic de bine si nu pot sa ma abtin🤣

Utilizator
30th May 2023, 16:23
Trebuie mare atentie la meciul retur, ar fi pacat sa cada in capcana relaxarii inainte de final. Insa sa recunoastem ca e totusi bine ca sunt 5 goluri diferenta si nu doar unul sau maxim doua dupa cum erau visele noastre cele mai optimiste. Va trebui sa joace cu aparare inalta si artagoasa si pregatiti de contraatac. Trebuie sa reziste primelor 20 min si ideal ar fi sa dea primul gol repede ca sa-i taie pe pitestenii care foarte probabil se vor arunca din prima in atac.

Da, universul a conspirat in favoarea noastra la meciul asta, insa sa nu uitam ca era cazul sa fie asa dupa atat de multe momente astrale care ne-au fost impotriva. Si norocul e in favoarea celor ce indraznesc sa lupte.
As zice ca si Burca a avut rolul lui in setarea norocului punandu-l pe larrucea sa joace mai defensiv in fata fundasilor centrali. Este ceea ce ziceam si noi inainte de meci, era nevoie de o abordare mai prudenta, a facut-o aratand ca stie sa se adapteze tactic si i-a surprins pe pitesteni care se asteptau la acelasi joc deschis si riscant din meciurile anterioare. La 6-1 au jucat foarte bine si la temporizare, au fost cateva greseli ce puteau sa coste, insa au aratat ca stiu sa trateze un meci de promovare.
Iar contraatacurile alea ale lui Ghezali au fost de o frumusete rara. Al doilea a avut si o constructie de mare rafinament, cu pasa lunga pe Ghezali din apararea noastra, deviere cu pieptul la centrul terenului catre I Rosu care ii retrimite pe pozitie viitoare printre doi fundasi cu care varful alearga flancat, rezista si inscrie pe coltul scurt. E o faza care incanta si dupa n reluari, e perfecta in simplitatea ei, e ceea ce trebuie sa fie fotbalul, e Stairway to heaven din fotbalul romanesc. :) Nu zic ca si trecerea lui Ghezali printre trei fundasi si scarita de la primul lui gol au fost piesa. la fel si scarita lui Pop. Ca sa nu spun ca si celelalte doua goluri au avut atractivitatea lor. Norocos a fost sutul lui Iglesias, insa sa tinem cont ca a fost o faza frumoasa de contraatac lucrata pe stanga cu minge scoasa pentru sut la 20m de poarta. In multe cazuri similare jucatorul s-ar fi complicat in constructie pozitionala care avea sanse mici de reusita, Igelsias a indraznit sutul si a facut bine pentru ca altfel norocul nu ar fi fost incurajat sa apara. :)

Capitanu.Burcea
1st June 2023, 16:01
Nu am inteles daca domnii actionari investesc sau imprumuta. Daca primesc actiuni in Red si White sau la Dinamo. Sa mai asteptam sa se risipeasca pâcla de euforie pana sa punem aceste intrebari primejdioase?

Capitanu.Burcea
1st June 2023, 16:07
Ce sa mai comentezi despre un meci castigat cu 6-1. Adevarul e ca stam f slab la fazele fixe, iar portarul a iesit din nou aiurea la cateva centrari. Il salveaza doar parada in fata lui Garita :D in fapt o chifla antologica. Aici n-ai ce sa reglezi, sa speram ca vom marca si noi, ca de primit luam 3-4 fara probleme. Cornere, lovituri pe care le acordam cu nonșalanță. Conteaza si cum te califici. Vrem :D o intrare triumfatoare, cu pieptul bimbat, nu parada mârțoagelor, castiga rabla care a rabdat mai mult de foame. Asa e frumos cand esti la Dinamo. Nu pt ca zic io, dar publicul romanesc e unul de moral, de rezultat, e bine sa plusam peste astia 25 de mii, nu sa taiem din ei. Pt ca liga 1 se va juca pe 23 august. Jale mare pă actionari (?!) se dubleaza costurile.

Utilizator
1st June 2023, 19:19
Buna analiza. :)
Da, fazele fixe sunt o problema, de asta ziceam mai sus ca trebuie sa se apere mai avansat ca sa evite pricole prin preajma portii. Si poate le spune Burca sa nu mai dea asa usor in corner si sa nu mai faca degajari disperate pe centrul terenului unde adversarii recupereaza nestingheriti si continua atacul.

Leo
3rd June 2023, 23:11
Adio Liga 2!