PDA

View Full Version : Euro 2021 Grupa D: Anglia, Croatia, Cehia, Scotia



delaparis
23rd March 2021, 22:19
Meciurile incep pe 11 iunie

Leo
2nd June 2021, 18:03
Lotul Angliei:

Portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton)

Fundasi: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Ben Godfrey (Everton), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kyle Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City)

Mijlocasi: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds), Declan Rice (West Ham)

Atacanti: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Raheem Sterling (Manchester City)

Leo
2nd June 2021, 18:05
Lotul Croatiei:

Portari: Lovre Kalinic (Aston Villa), Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Simon Sluga (Luton)

Fundasi: Domagoj Vida (Besiktas), Dejan Lovren (Zenit), Sime Vrsaljko (Zenit), Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Marseille), Josip Juranovic (Legia Varșovia), Domagoj Bradaric (Lille), Milan Skoric (Osijek), Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb)

Mijlocasi: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovavic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter), Milan Badelj (Genoa), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (CSKA Moscova), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb)

Atacanti: Ivan Perisic (Inter), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Rebic (AC Milan), Josip Brekalo (Wolfsburg), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna).

Leo
2nd June 2021, 18:06
Lotul Scotiei:

Portari: Craig Gordon (Heart of Midlothian), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Rangers).

Fundasi: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich City), Jack Hendry (KV Oostende), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O'Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal).

Mijlocasi: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic).

Atacanti: James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle), Che Adams (Southampton), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers), Kevin Nisbet (Hibernian)

Leo
2nd June 2021, 18:07
Lotul Cehiei:

Portari: Ales Mandous (Sigma Olomouc), Jiri Pavlenka (Werder Bremen/Germania), Tomas Vaclik (Sevilla FC/Spania);

Fundasi: Jan Boril (Slavia Praga), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Vladimir Coufal (West Ham/Anglia), Pavel Kaderabek (Hoffenheim/Germania), Tomas Kalas (Bristol/Anglia), Ales Mateju (Brescia/Italia), David Zima (Slavia Praga);

Mijlocasi: Antonin Barak (Verona/Italia), Vladimir Darida (Hertha Berlin/Germania), Adam Hlozek (Sparta Praga), Tomas Holes (Slavia Praga), Jakub Jankto (Sampdoria/Italia), Alex Kral (Spartak Moscova/Rusia), Lukas Masopust (Slavia Praga), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Tomas Soucek (West Ham), Petr Sevcik (Slavia Praga);

Atacanti: Michael Krmencik (PAOK Salonic/Grecia), Tomas Pekhart (Legia Varșovia/Polonia), Patrik Schick (Bayer Leverkusen/Germania), Matej Vydra (Burnley/Anglia).

El Pistolero
2nd June 2021, 21:06
Deci Southgate ia 4 fundași dreapta, și doar 4 mijlocași. Foarte slab mijloc are Anglia. Iar în atac îl ia pe Saka și îl lasă acasă pe Lingaard care a jucat formidabil în ultimele 6 luni. Nici Sterling nu merita convocat, a fost rezerva tot sezonul la City.

Capitanu.Burcea
3rd June 2021, 11:29
Ce mai conteaza mijlocul in vremile moderne ale fotbalului, cand toata lumea ataca si toata lumea se apara? Cand portarul marcheaza golul care te califica in Sampion Lig. Cu capul. Este o filosofie care incepe sa inmugureasca si pe la noi, vezi zbornaia lui Mireille. Pur si simplu vrei 11 insi pe teren :D, conteaza mai putin ce posturi deservesc. Si sa nu mai aud de decari. Ce e aia decar? Atac toata lumea, aparare toata lumea si retur, asta e piatra filosofala a folbalului. Ă si mue neymar, mortii lui de decar plangacios!

Leo
3rd June 2021, 11:50
Anglia vs Croatia (13 iunie, ora 16:00, Londra)
Scotia vs Cehia (14 iunie, ora 16:00, Glasgow)
Croatia vs Cehia (18 iunie, ora 19:00, Glasgow)
Anglia vs Scotia (18 iunie, ora 22:00, Londra)
Cehia vs Anglia (22 iunie, ora 22:00, Londra)
Croatia vs Scotia (22 iunie, ora 22:00, Glasgow)

Leo
3rd June 2021, 12:00
Anglia si Croatia merg mai departe.

LazioRoma
12th June 2021, 08:58
croatia cred ca ii bate iara pe englezi!

JJ
13th June 2021, 16:49
Englezii au inceput in forta, dar dupa primele 20 de minute Croatia a echilibrat jocul. Ciudata decizia lui Southgate sa ii lase pe Sancho si pe Chillwell in afara lotului la meciul asta, si sa inceapa cu Sterling si Trippier.

El Pistolero
13th June 2021, 18:01
Slab jocul Croației. Mă aștept să aibă mari probleme și cu Cehia.

Johnny D
13th June 2021, 18:09
Votat Anglia si Cehia la primele 2 locuri, norocul croatilor ca merge si 3.

delaoltenia
13th June 2021, 20:09
Croatia la ani lumina distanta de echipa care juca finala CM.

delaparis
13th June 2021, 22:12
Se va ameliora pe masura ce avanseaza in competitie. Se va califica zic eu.
Azi a fost meci tensionat. Anglia face parte dintre favoriti si este foarte dificil sa deschizi jocul cand joci la ei acasa, mai ales in grupa dificila unde orice punct pierdut te baga la probleme mari. A pierdut deci in urmatorul meci va accelera si va fi spectacol.
Englezii siguri pe ei au intrat serios in competitie. Se menajeaza ca maratonieni deoarece vor sa ajunga departe.

LazioRoma
13th June 2021, 22:19
e greu cu Croatia... dupa mondial ... o sa aibe probleme si cu cehia .. o sa vedeti !

delaparis
13th June 2021, 22:23
Da, e grupa dificila, am zis. Si Scotia poate pune probleme chiar asa impiedicati cum sunt. Au plamani si vointa deci greu sa-i dovedesti.
Dar Croatia are jucatori care sa califice echipa in mod normal.

YoNuTzz
14th June 2021, 01:07
Azi ma asteptam ca Croatia sa obtina un egal prin experienta. Nu a fost asa, si ii vad cu probleme si in urmatoarele 2 meciuri...

iulian_1976
14th June 2021, 01:38
N-am urmarit meciul, din faza golului primit Croatia nu imi pare conectata la meciuri, unii jucatori nu alearga pe teren.

Croatii o sa intalneasca echipe artagoase si pot in anumite imprejurari sa scoata doar egaluri.

Johnny D
14th June 2021, 17:13
Ce gol a dat cehu ala, bah!:o:

YoNuTzz
14th June 2021, 21:07
Cehia s-a razbunat pe Scotia dupa tot scandalul Rangers - Slavia, once again !

delaparis
14th June 2021, 21:54
Italia a facut scor cu cehii acum o saptamana :rolleyes:

Johnny D
14th June 2021, 22:21
Meci de pregatire, antrenament. Hombre franceso!:))
Nu te mai intelegi de-o vreme cu francezii astia, nu stiu ce e cu ei, zici ca-s pe planeta lor!:D

JJ
14th June 2021, 22:36
N-am vazut meciul, dar Scotia mi se pare cea mai slaba echipa de la acest Euro. Asa ca nu i-as ridica in slavi pe cehi.

delaparis
14th June 2021, 22:42
Meci de pregatire, antrenament. Hombre franceso!:))
Nu te mai intelegi de-o vreme cu francezii astia, nu stiu ce e cu ei, zici ca-s pe planeta lor!:DMda de pregatire asa...
Dar italienii s-au pregatit bine de tot :D

Johnny D
14th June 2021, 22:44
Bai, nu stiu ce tot zici acolo, dar daca va faceti voi planeta voastra, daca nu-i dati o denumire de-si rupe toata lumea limba in 2 locuri cand o pronunta, n-are farmec!:))

delaparis
14th June 2021, 22:52
Cehii s-au pregatit pt ce? Sa stie cum se incaseaza? :))

Capitanu.Burcea
15th June 2021, 07:21
Mi-a placut cum l-a bagat acolo pe baiatul de la Leeds, a facut un meci extraordinar. Si tot de Leeds, daca mai aducea fro 3 nu se supara nimeni. Singurul in plus, in echipa asta, e Harry Platini Tigana Giresse, care si-a rupt coasta de drac la o faza la care, citisem pe alt topic, Immobile marca sigur. Vedeti, nimic nu e sigur in fotbal. Asta merge asa ca spirit, sigur Kane e batut in cuie pana isi striveste toate oscioarele de barele portii :P Dar e amuzant ca pana acum tragea echipa dupa el, iar acum e balast. Deplorabil. Baga-l, ma, le Bamford, daca ai coae! A, stai, ca l-ai luat pă Rashford! Atunci, spala-te pe cap cu el, ca de fotbal nu poate fi cazul.

delaparis
18th June 2021, 18:17
Croatia:
Livakovic - Vrsaljko, Vida, Lovren, Gvardiol - Modric (c), Kovacic - Brekalo, Rebic, Perisic - Kramaric.

Cehia:
Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Soucek, Holes - Masopust, Darida (c), Jankto - Schick.

Capitanu.Burcea
18th June 2021, 19:17
Ma surprinde ca nu e nimeni de la Liberec in unșpele cehilor. Nici macar bahreinianul ala care a marcat contra fcsb :(

iulian_1976
18th June 2021, 19:38
Un crroat a spart nasul unui ceh normal penalty, asa ar fi normal....

delaparis
18th June 2021, 19:40
Penalty si gol pt cehi. Croatia trebuie sa scoata cel putin un punct daca vrea calificare

iulian_1976
18th June 2021, 19:42
Nasul spart si gooool :D Acum sa vedem pe croati, nu imi par in forma:)

Capitanu.Burcea
18th June 2021, 19:46
Croatia nu produce niciun jucator bun de freo 3 ani de zile, daca nu 4 sau 5. Ori 6. Acum 3 ani nu conta asa mult, azi se vede insa.

iulian_1976
18th June 2021, 19:55
Un fel de generatia de aur...un campionat corupt, antrenorul de la Zagreb trebuia sa faca puscarie.

iulian_1976
18th June 2021, 19:59
Ce coate isi dau astia parca is doua echipe facute de 2 mame surori...:D

LazioRoma
18th June 2021, 20:55
nu se califica croatia!

LazioRoma
18th June 2021, 20:56
Croatia nu produce niciun jucator bun de freo 3 ani de zile, daca nu 4 sau 5. Ori 6. Acum 3 ani nu conta asa mult, azi se vede insa.

Brekalo ! e un jucator bun rau .. doar ca nu megre inca la nationala ..

iulian_1976
18th June 2021, 21:10
Meciul a fost dezagrebil, pentru scouting este ok, orice jucator de la cehi poate fi fundas fara nici o problema.

propun...sa naturalizam si noi cehi acoperim gaura cu Chiriches si echipa :D

Capitanu.Burcea
18th June 2021, 21:16
Pai daca nu merge inseamna ca nu e asa bun :P Croatia a facut treaba mai grea in doar 5 min, in repriza a 2a, dupa care Cehia a cam controlat jocul si a expus toata neputinta acestei generatii umpic uzate. Croatia se putea impune daca in locul lui Bruno Petkovic juca presedintele federatiei croate, chiar si la 53 de ani, incaltat in pantofi cu ciucurei.

Acum vad si eu, urmeaza un meci intr-adevar legendar. Anglia - Scotia e cea mai veche rivalitate din lume. Meciul nu poate fi stricat decat de Lahoz si umpic asa de Southgate, care se cacă pe el si nu il joaca deloc pe Grealish.

delaparis
18th June 2021, 21:19
Anglia:
Pickford - James, Stones, Mings, Shaw - Phillips, Rice - Foden, Mount, Sterling - Kane (c).

Scotia :
Marshall - Hanley, Gilmour, Tierney - O'Donnell, McTominay, McGinn, McGregor, Robertson (c) - Adams, Dykes.

iulian_1976
18th June 2021, 21:25
Inca un meci de cotonogari, sa invatam sa dam cu cotul din scurt...

Interesant cum au nimerit toate 4 in aceasi grupa, in ceea ce priveste croatii multa coruptie acolo totusi nu vad inca nici un jr ca la noi
la nimeni :))

Cand il vad pe Marin imi spun ca meritam ceea ce se intampla la nationala....

YoNuTzz
18th June 2021, 22:37
Mda, inca odata rusine ptr Serbia ca au fost eliminati ACASA de Scotia...

Probabil ca vor reusi cumva croatii sa termine cu 4 puncte..

LazioRoma
18th June 2021, 23:09
nu cred ca ii bat pe scotieni!

El Pistolero
18th June 2021, 23:50
Ce gloaba de antrenor e Southgate. Nu joacă nimic aia din teren și el face 2 schimbări. Sancho niciun minut jucat, Grealish rezerva. Sper sa ii bată cehii.

delaparis
18th June 2021, 23:53
Ok
Sa zic? Sa nu zic?
Hai sa zic.

Englezii nu ii tin in brate pe scotieni dar o mana de ajutor nu strica asa acolo omenire. Un 0-0 "So British" care nu ii pune pe englezi in probleme dar care lasa scotienii cu o sansa pe care o pot juca in ultimul meci. Desigur ca Scotia nu are o calitate de posesie extraordinara si nici tehnica de pase in combinatii de top. Dar au pasat nestingheriti minute in sir in terenul englezilor care ii priveau ingaduitori si chiar pe alocuri pareau speriati :)) ... de viteza si precizia scotienilor. :rolleyes:

Bun, treaca delamine, dar e cam ultima pe care le-o iert englezilor in competitia asta :)

JJ
18th June 2021, 23:58
Grealish n-a facut nimic in alea 30 de minute, doar si-a continuat traditia de cel mai faultat fotbalist din PL. Foden a fost mai bun ca el. Iar pe Jadon l-au luat sa iasa la numar, cata vreme nu joaca in Anglia nu exista pentru Southgate.
Culmea e ca in a doua repriza mai aproape au fost scotienii sa marcheze, Pickford a fost insa la post.

Cel mai bun de pe teren Mason Mount dupa mine.

iulian_1976
19th June 2021, 00:00
N-am rezistat mai mult de cateva minute la meci, mai interesant un tutorial vuejs macar raman cu ceva :D

Ar fi fost interesant un meci Serbia:Croatia banuiesc ca nu este interzis ...

JJ
19th June 2021, 00:01
La cat de prost joaca Croatia cred ca ar fi un meci echilibrat.

LazioRoma
19th June 2021, 10:14
Pai daca nu merge inseamna ca nu e asa bun :P Croatia a facut treaba mai grea in doar 5 min, in repriza a 2a, dupa care Cehia a cam controlat jocul si a expus toata neputinta acestei generatii umpic uzate. Croatia se putea impune daca in locul lui Bruno Petkovic juca presedintele federatiei croate, chiar si la 53 de ani, incaltat in pantofi cu ciucurei.

Acum vad si eu, urmeaza un meci intr-adevar legendar. Anglia - Scotia e cea mai veche rivalitate din lume. Meciul nu poate fi stricat decat de Lahoz si umpic asa de Southgate, care se cacă pe el si nu il joaca deloc pe Grealish.

inca e modric pe acolo .. se suprapun comenzile.. cand o sa plece modric.. o sa se schimbe totu!

LazioRoma
19th June 2021, 10:15
La cat de prost joaca Croatia cred ca ar fi un meci echilibrat.

nu ii bate nici pe scotia ai sa vezi!

dextercioby
19th June 2021, 20:03
[...]

Cel mai bun de pe teren Mason Mount dupa mine.

Cum poti sa zici c-a fost cel mai bun, cind n-a jucat decit 60 de minute? Dupa ce-a intrat "geniul gelat" abia a mai atins mingea de 3 ori in 30 de minute...

JJ
20th June 2021, 00:49
A recuperat cele mai multe mingi, a avut niste pase utile in fata, mie mi-a placut.

roctacon
22nd June 2021, 16:23
Cred ca astazi toti din grupa asta se gandesc cum sa faca si sa dreaga ca sa se califice dar sa nu termine pe locul 1 :)

LazioRoma
22nd June 2021, 16:46
croatia.. e in mare pericol sa nu mearga nici dp 3 zic eu .. ca imi e greu sa cred ca bate la scotia.. avand in vedere ca croatii sarbi .. si aia toti din spatiul ex iugoslav sunt praf in meciuri decisive!

YoNuTzz
22nd June 2021, 19:49
Anglia in aceeasi situatie ca la mondial.

Daca vrea sa aiba o mica sansa de a inainta in competitie, trebuie sa nu termine pe 1.

Locul 1 de aici joaca cu Germania sau Franta si posibil ca va fi Franta.

Au si noroc englezii, nu tb sa se faca de ras aks...Un egal cu cehii ii duce pe 2.

LazioRoma
22nd June 2021, 19:56
pai cred ca asa au gandito si croatii !

delaparis
22nd June 2021, 21:28
Locul 1 de aici joaca cu Germania sau Franta si posibil ca va fi Franta.
Depinde daca Franta pierde cu Portugalia sau nu. Franta de pe locul 3 va juca cu Belgia sau Olanda.
Ma rog, oricum englezii nu ac calcule de genul asta. Ii perturba prea tare srisca sa piarda meciul. Ei isi rodeaza echipa pt a ajunge acolo departe...

Cehia :
Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes, Soucek - Masopust, Darida (c), Jankto - Schick.

Anglia:
Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Rice - Saka, Grealish, Sterling - Kane (c).

LazioRoma
22nd June 2021, 22:01
a inceput tare scotia !

delaoltenia
22nd June 2021, 22:02
abia minutul 1 si spui ca a inceput tare :D

LazioRoma
22nd June 2021, 22:08
si tu ai dreptate :))

delaoltenia
22nd June 2021, 22:14
anglia a inceput tare, sterling in minutul 10 ;)

delaparis
22nd June 2021, 22:16
Cum puteau englezii sa dea gol? Centrare si cap :)

LazioRoma
22nd June 2021, 22:16
gooooooooolll maaaaaaaaa !

LazioRoma
22nd June 2021, 22:17
jedan nula HRVATSKA !

delaoltenia
22nd June 2021, 22:19
scotia a inceput in forta si a marcat vlasici in minutul 16 :ok:

delaparis
22nd June 2021, 22:19
Degeaba mana de ajutor a englezilor pt scotieni ...

LazioRoma
22nd June 2021, 22:20
croatii tre sa mai dea ca daca nu .. se arunca astia in atac in rep 2

YoNuTzz
22nd June 2021, 22:29
Ce inseamna experienta in meciurile tari...

Foarte determinata Croatia, mai ales ca joaca si in deplasare meciul decisiv.

LazioRoma
22nd June 2021, 22:31
unde drq o vezi determinata.. ca joaca cu frica si la 1 0 ... nu se poate cu jucatorii aia sa joci asa ..

delaoltenia
22nd June 2021, 22:34
jedan nula HRVATSKA !

vlasici je zabio! /OLE/

LazioRoma
22nd June 2021, 22:50
:))) nu se califica .. nu bate pe scotia niciodata jucand asa.. nu se poate asa ceva!

delaoltenia
22nd June 2021, 22:54
kraj prvog poluvremena. hrvatska-skotska 1-1 :(

YoNuTzz
22nd June 2021, 22:54
Ar fi ceva sa faca egal sa se scoata reciproc cu 2 puncte fiecare :))

El Pistolero
22nd June 2021, 23:01
Nici locul 2 de aici nu e sigur ca va avea meci ușor în optimi, pentru ca vine 2E și aia poate fi Spania. Totuși cred ca vor câștiga englezii pana la urma. Mai interesant celălalt meci, care pe care repriza secundă.

LazioRoma
22nd June 2021, 23:08
bai croatia de nerecunoscut...

JJ
22nd June 2021, 23:20
Si asta e Modric!

LazioRoma
22nd June 2021, 23:20
doar asa... puteau sa dea gol..

delaparis
22nd June 2021, 23:21
Modric frumos, jos palaria, gol de top.
Scotia e jale rau

LazioRoma
22nd June 2021, 23:35
asa ma sa imi bag pl..

JJ
22nd June 2021, 23:40
Croatia momentan a doua.. Pe cehi nu pare sa-i deranjeze.

LazioRoma
22nd June 2021, 23:46
cu cine ar putea cadea croatia!?

iulian_1976
22nd June 2021, 23:47
Si asta e Modric!

Modric frumos, jos palaria, gol de top.

Ballon d'Or 2018

:D sa desfac un cabernet d'anjou ? ca Tavel nu am :D

delaparis
22nd June 2021, 23:48
Daca nu ai, visezi :D

El Pistolero
22nd June 2021, 23:52
Superb golul lui Modric. Croația termină pe 2 și va juca cu a două din grupa Spaniei.
Anglia joacă groaznic în frunte cu Kane. Vor juca cu Germania cel mai probabil. Măcel va fi. :D

YoNuTzz
22nd June 2021, 23:52
Valoarea si experienta s-a vazut pana la urma !

Bv Croatia !

Deci Scoatia ia 0/6 pe teren propriu cu Cehia si Croatia...

Cei mai prosti: sarbii :)))

LazioRoma
23rd June 2021, 08:12
sarbii.. sunt mai ceva ca noi la prostie... plus ca la aia indiferect cat de buna au echipa tot praf sunt.. aduti aminte de cupa mondiala don 2010.. ce echipa aveau si nau batut australia..

miril
23rd June 2021, 08:55
Saka si Grealish au jucat bine, iar Cehia, o echipa solida fizic si tactic. Anglia, cea mai tanara echipa de la Europene.