PDA

View Full Version : Cupa Romaniei 2020/2021



Leo
9th November 2020, 19:59
In Saisprezecimi, Dinamo intalneste Viitorul.

Hingherul
9th November 2020, 20:10
Unde se joaca?


Jocurile din saisprezecimi se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură mansă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent;


:D

Leo
9th November 2020, 21:28
Asa, si? Ce te framanta?

Hingherul
9th November 2020, 21:36
Am intrebat unde se joaca. Jucati acasa? :D


Uite, v-am gasit si imn! :))

https://youtu.be/a3O-PLopk5g

Leo
9th November 2020, 21:48
Doamne cat interes, imi dau lacrimile. Hai dispari ca m-ai plictisit.

Hingherul
9th November 2020, 21:57
Treaba ta. O sa ajungeti sa vorbiti doar cu Ion in ritmul asta :D


Deci jucati acasa? Pe terenul echipei de categorie inferioara? :D

delaparis
9th November 2020, 23:14
e util si votul asta pana la urma :)

Leo
12th January 2021, 15:55
In Optimi, Dinamo va intalni FCSB.

Leo
12th February 2021, 14:04
Dinamo a invins FCSB si merge in sferturi.

Utilizator
12th February 2021, 14:52
In Optimi, Dinamo va intalni FCSB.


Dinamo a invins FCSB si merge in sferturi.

Scurt. Veni, vidi, vici. :))

Leo
15th February 2021, 10:44
Dunarea Calarasi - Dinamo, in sferturile Cupei Romaniei.

Utilizator
15th February 2021, 11:50
Cea mai buna tragere la sorti, ar trebui sa treaca de calaraseni.

Leo
21st February 2021, 13:25
Meciul se joaca, joi, 4 martie, ora 20.00.

Johnny D
21st February 2021, 13:37
Doamne cat interes, imi dau lacrimile. Hai dispari ca m-ai plictisit.

:)) Asa-i tot zic de-un deceniu dar nu vrea, e ca un scaiete din ala cu tepi cu venin ce ti se urca mereu pe pantaloni.:))

Leo
5th March 2021, 08:19
Cea mai buna tragere la sorti, ar trebui sa treaca de calaraseni.

Si a trecut. Victorie cu 3-1. Au marcat Anton de doua ori si Bejan.

Johnny D
5th March 2021, 12:36
Ce ratalai au fost aia in debut de meci.:)) Si au platit.:P


La ce se joaca, Astra e favorita nr. 2 in acest moment, dupa Craiova.
Dinamo ar fi favorita sa faca finala, doar daca ar avea bulanu sa pice cu aia de Liga a 2-a, iar.


Practic au jucat toata cupa doar cu echipe de esalon inferior, cu exceptia unei reprize cu WCSB. Asta inseamna sa fii mafiot!:)):D

Leo
16th March 2021, 11:11
Astra - Dinamo in semifinalele Cupei Romaniei.

Capitanu.Burcea
19th March 2021, 16:34
Usurel, manzule, ca nu ai luat in calcul algoritmii Multescu si Yuksel Yesilova :D, care ne pot duce in finală si conference cup. Ar fi superb sa facem 0,01 puncte in competitia amaratilor, sa dam la temelie si asa mult terfelitului coieficient romanesc.

Capitanu.Burcea
19th March 2021, 16:39
Ar fi cel mai frumos cadou pt fotbalul asta jegos in care retrogradatele si campioanele se voteaza in stabor. Care nu vrea reforma, vrea doar să sugă drepturile, comisioanele, sa nu deranjeze voievodul de la pagina 5 si sa bage jegul sub covor.

Johnny D
19th March 2021, 16:45
Astra - Dinamo in semifinalele Cupei Romaniei.

Urat cazut, mai bine era cu echipa de Liga a 2-a.:D

Capitanu.Burcea
19th March 2021, 16:53
Singura diferenta intre liga 1 si liga 2 e un deșt negru ridicat, cu ghiul si rubin african, la staborul prezidat de ne-a gigi si acolitii lui. N-are nicio relevanta liga, nu vezi ca anul asta liga 2 a rupt anusul in coconeturile din primera?

Leo
11th April 2021, 13:03
Astra - Dinamo, 13 aprilie ora 19.00.

Leo
11th May 2021, 14:42
In tur 1-0.

Astazi se joaca returul si sper intr-o calificare dinamovista. Suporterii dinamovisti merita o callificare in finala. Astralii au pierdut 3 meciuri in ultimul timp. E totusi greu ca orice gol al astralilor valoreaza dublu. :D

Johnny D
11th May 2021, 21:39
Da, 0-0 min 70, maxim prelungiri pt Dinamo azi.:)

Johnny D
11th May 2021, 22:05
Cat bulan sa ai!?:))

Prelungiri.:)

Leo
11th May 2021, 22:05
Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooool

Johnny D
11th May 2021, 22:09
Atat bulan!:))

Leo
11th May 2021, 22:20
De unde bulan? Asa a fost strategia. :D

delaparis
11th May 2021, 22:21
Voi aici postati? La izolare in casa lui Dinamo? :D
E thd acolo pe strada ...

Leo
11th May 2021, 22:51
Avem si lovituri de departajare.

Leo
11th May 2021, 23:01
Si Astra merge in finala. Asta e, dinamovistii au facut tot ce au putut.

Hingherul
11th May 2021, 23:04
Si Astra merge in finala. Asta e, dinamovistii au facut tot ce au putut.
Si bulangiul ala de Burleanu nu a facut nimic :(

Leo
11th May 2021, 23:05
Scuteste-ma de rautati...

Capitanu.Burcea
12th May 2021, 15:39
Am jucat bine, cum va suna comunicatul DDB. Si am ratat penalty ca Baggio si Maradona, cum vor pișa ochii piariștii.

Nu, trebuia sa ne calificam. Atat, punct.

Vii si bati penalty de parca e primul din viața ta. Ti se ofera o sansa si bati de parca era al 2lea penalty din viata ta. Si el n-are nicio vina, ca e tanar. Pai, bate in mortii tai 400 de penaltyuri la antrenament si n-o sa mai crape bășica de rusine, nu? Esanu se hlizea ca prostul, era total deconcentrat, nu e de mirare ca nu a mirosit niciun sut.

Vreti sa va reamintesc cum am luat ultimul trofeu important? :D Am fost dominati 98% din meci, am marcat la o faza fixa si aia a fost. Catenaccio bonettian, campioni di coppa e basta :))

Auzi, ma, noi am jucat bine. Chiar frumos. Nu e perioada renasterii in pictura, e semifinala de cupă. Si te califici, adica esti bun. Sau pierzi cu o echipa inca si vai de muortii ei, deci esti prost.

Cum, ma, vine ala de o zi jumate antrenor si toti bat penalty de manual, iar martalogii nu dau nici la reluare. La munca, baaa, fmg de asistați!

Utilizator
12th May 2021, 15:49
N-au jucat bine dar nici mai rau decat adversarii. Au fost chiar buni daca judecam in comparatie cu dezastrul din sezonul regulat.
Se puteau califica in finala dar asta e.
Sa scapam de retrogradare si e suficient.
Si ce faceam daca luam cupa? de unde echipa pentru cupele europene? iar ne eliminau niste desculti in primul tur.


Altfel ai dreptate, jucatorii au carente mari de pregatire, nu numai din cauza de antrenori dar si din lipsa de motivatie personala, de ambitie.
Loviturile libere, penaltiurile si tehnica individuala trebuie exersate in principal in grupuri mici.
La antrenamentele cu echipa antrenorul selecteaza pe cei mai buni, nu sta cu ei sa-i invete rand pe rand abeceul fotbalului ca nu mai termina niciodata.

Calandrinon
12th May 2021, 20:15
Acum multi, multi ani, la echipa orasului meu era un antrenor de toata isprava, fost jucator la Rapid, cel mai bun atrenor care a activat pe aceste meleaguri. Intr-un meci, un jucator de-al sau a incercat sa reia cu capul de la firul ierbii. Executie pretentioasa, dar ce a reusit acesta e doar sa starneasca hohote de ras in tribune...
Ce a urmat ? Toata saptamana viitoare antrenorul l-a pus sa exercute acest procedeu la antrenamente. Ei bine, jucatorul "erou" al acestei povestiri cred ca si acum, la 70 ani stapaneste aceasta modalitate de a lovi mingea.
Deci da, antrenorul, daca este antrenor, trebuie sa-i invete pe jucatori anumite procedee, sa-i puna sa exerseze.
Poate cel mai elocvent exemplu este cel al lui Messi care abia acum, la "batranete" a inceput sa execute bine, deseori magistral, loviturile directe...Sau Ronaldinho, crede cineva ca stapanea de la grupele mici "fentele" acelea ametitoare ? Nu, le-a exersat la antrenamente. Iar exemplele pot continua, la nesfarsit. Iar daca mai bagam in ecuatie si portarii...

parerea mea

Utilizator
12th May 2021, 22:17
Desigur ca antrenamentele comune sunt esentiale, dar cei ce vor sa presteze decent la job au pregatirea de baza si se pregatesc si pe cont propriu nu numai in timpul serviciului cu toti colegii.
mi-aduc aminte de ex de Claudiu Niculescu care se pregatea suplimentar pentru loviturile libere, asta ca sa dau un exemplu mai recent.
Mai sunt si alte exemple.
Dar e corect si ce spui, antrenorii ar trebui sa dea si teme pentru acasa, jucatorii mai prostuti si fara pasiune au nevoie de asta.

Capitanu.Burcea
14th May 2021, 14:28
Eu mi-l aduc aminte pe Petre la o varsta inca si mai mica decat a lui Mihaiu, batea lovituri libere dupa antrenament pana se lasa noaptea. Tot felul de pozitii, de situatii care puteau aparea in timpul jocului. Nu era intensitate, dar practica sigur ca te ajută. Nu era nici nocturna atunci, ii goneau ăia de strangeau pe acolo acareturile. Erau el si Coporan, aka Pamela, mereu cu zambetul pe buze - adica lucruri simple pe care azi nu le prea vezi la fotbal:) Mohora si Lupu, care erau sefii, cred ca pe la ora aia desfaceau deja a 2-a baterie cu vin si turnau in condurii balerinelor. Antrenamentul lui Bondrea era o bataie de joc, cum probabil e si acum. Adica, tot un profesor slab, inghitit de greii din vestiar. E o conjunctura care permite acestor gunoaie de jucatori fara valoare sa ne scarbeasca. Sanse, de 3 ani de zile, au tot avut si mozoleanu, si ahmed, si mihaiu, si mortii ma-sii, toti *****ii astia despre care tot aud ca sunt tineri, sunt tineri, sunt tineri. Bine, si alte calitati?

PS. Am varsat o lacrima cand am citit comunicatul ddb. Ăla de dupa meci, cu paralelă intre R Baggio si Mihaiu. Nu ne mai vindecam, am obosit...

Utilizator
16th May 2021, 09:43
La 21-22 de ani trebuie sa depasesti stadiul de tanara speranta si sa devii certitudine.
cam asta e varsta maxima pana la care acumulezi notiunile de baza, exista cresterea exponentiala de valoare, se creaza reflexul de a te pregati fizic si se educa vointa de a reusi.
Dupa varsta asta incepi sa te finisezi castigand experienta tactica si cam atat.

Daca nu rupi norii la 21-22 de ani atunci sunt slabe sperante sa mai confirmi vreodata la nivel inalt.
E precum orice alt proces educational: nu prea poti sa speri ca un copil cu carente la matematica de liceu va deveni vreodata un matematician de forta. Cand incepi sa te autointretii este foarte greu sa recuperezi etapele ratate pe vremea cand nu aveai altceva de facut decat sa inveti.

Calandrinon
16th May 2021, 19:08
Amandoi aveti dreptate.

Mi-aduc aminte de un pasaj din Mirajul gazonului in care autorul povesteste cum dupa antrenamente ramaneau pe teren, pana la lasarea intunericului, Dumitrache, Dinu, Lucescu. Exersau pase lungi, verticale, sprint urmat de centrare fara preluare, iar Mopsul finaliza. Din orice pozitie: cu capul din saritura, de la firul ierbii, sut din voleu, tot arsenalul. Iar cine l-a apucat, stie ce executii avea in timpul meciurilor

Si da, la 21 ani un fotbalist este deja o certitudine.

Clau7_D
16th May 2021, 21:49
Ma bag și eu puțin în seamă cu un exemplu :)
E de aici de la Sibiu, e unul fundaș lateral care merge și la U21, posibil sa prindă Olimpiada. Acum câteva săptămâni au făcut cei de la club o sesiune de întrebări și răspunsuri, adică suporterii au postat niște întrebări pe Facebook și apoi băiatul trebuia sa le răspundă într-un interviu. Știind ca feciorul e petarda pe centrări zic sa îl întreb cam cât timp rămâne după antrenamente ca să își exerseze centrările :) răspunsul lui a venit sec: "nu cred ca am nevoie sa exersez"...puteți sa ma credeți ca e titular de 2 sezoane la echipa și încă nu are nici o centrare de gol.

Calandrinon
16th May 2021, 21:56
Poate da o centrare de gol miercuri, in cinstea Gascanului :D:D

Clau7_D
16th May 2021, 23:34
Bate Sibiul miercuri, nu e problema. Uhrin sa ii mobilizeze pe ai noștri sa își facă treaba :)

Capitanu.Burcea
18th May 2021, 13:37
Sa ne trezeasca cineva din acest vis de 6 meciuri castigate (pun si cupa, normal :D) si sa ne spuna ca am aruncat cativa lei veritabili, fie ei si grizonați, un pic domesticiți, hraniti cu intarziere - dar hraniți; si inca bine :D intr-un septel cu pasari de casa :)) S-au căcat alea in capul nostru cateva etape, apoi legea naturii si-a facut datoria. E in regula, eu as vrea sa vad lotul lui Aliosa Karamazov facut cu plafon de 4000, nu asta de acum, unde Fabbrini are 20, Nemec 15, Pulici 10, Anton 20 etc. Si, desigur, prof Urin, care sigur nu a venit pe 2000, ca Multescu. Oricum, un final care a scindat cumva dinamovistii. Pe termen lung nu vad ceva f clar, dar cum nu suntem nemti putem trai clipa, cum ne indemnau stramosii nostri latini :))