PDA

View Full Version : Ligue 1 2020/2021



Pages : [1] 2

delaparis
5th August 2020, 21:45
Sezonul 2020-2021 Ligue 1 este cea de-a 83-a ediție a campionatului francez de fotbal și a 19-a sub denumirea „Ligue 1” și prima data sub numele Ligue 1 Uber Eats. Sezonul va incepe pe 21 august 2020 și se va incheia in mai 2021.

Echipele promovate din divizia a doua sunt FC Lorient și RC Lens. Cei doi retrogradați din sezonul 2019-2020 sunt Amiens SC și Toulouse FC.

delaparis
26th August 2020, 12:08
S-a jucat prima etapa fara PSG, Lyon si Marseille.
Daca primele doua au amanat meciurile din cauza Final 8 CL, Marseille are mai multi jucatori bolanvi de Covid.

meciurile amanate:

15 septembrie:
Montpellier - Lyon

16 septembrie:
PSG - Metz

17 septembrie:
Marseille - Saint-Etienne

De notat ca PSG nu va juca nici etapa a doua deoarece a cerut ligii o saptamana suplimentara de odihna dupa finala CL.
Lens - PSG se va juca pe 10 septembrie

Johnny D
28th August 2020, 22:25
Echipa buna Lyon!:ok:


Cand nu e favorita si nu se asteapta nimeni sa castige!:no:

delaparis
28th August 2020, 22:37
Au doua cazuri covid. La limita sa nu joace azi :)

Johnny D
29th August 2020, 15:24
Fire'a'dracu' ca-n 8 minute inainte de pauza au dat 3 bucati!:o:


PS: Am votat cu Marseille, ca sa boicotez latifundiaru'!:sneaky:

delaparis
2nd September 2020, 18:08
Mai multi de la PSG au plecat in vacanta la Ibiza dupa finala CL si aur revenit cu covid.
Neymar, Di Maria si Paredes sunt in carantina. Mai trebuie un caz si regulamentul spune ca echipa nu va avea dreptul la antrenamente colective timp de 14 zile iar meciurile in acea perioada vor fi reprogramate.

YoNuTzz
8th September 2020, 01:25
Hai ca s-a bagat si Mbappe la Covid...Omul a si jucat la nationala..

delaparis
10th September 2020, 18:00
Azi PSG joaca primul meci in Ligue 1 sezonul 2020/2021 in deplasare la Lens.
Sunt tare curios ce echipa va trimite Tuchel cu majoritatea titularilor in carantina.

delaparis
10th September 2020, 22:11
Lens :
Leca (c) - Gradit, Badé, Medina - Michelin, Pérez, Doucouré, Sylla - Kakuta - Ganago, Banza.

Paris SG :
Bulka - Kurzawa, Kehrer, Kimpembe (c), Bernat - Herrera, Gueye, Verratti - Sarabia, Kalimuendo, Ruiz.

Cu al treilea portar si fara Draxler totusi :rolleyes:. Imi place ca e Simons pe banca de rezerve :ok:

iulian_1976
10th September 2020, 22:56
Meciul este plicticos nimic deosebit, acum cine este suporter /hello

Lens are 2 africani buni pe partea stanga, s-ar termina 0:0 daca nu forteaza in a 2-a PSG-ul.

La meci sunt 5 mii de suporteri interesant...

delaparis
10th September 2020, 23:06
Ligue 1 e cu suporteri de la inceput sezonul asta. /hello

PSG propune o echipa inedita deci foarte putine automatisme in joc. Vedem tineri, e bine:yes:

Johnny D
10th September 2020, 23:17
Pe Se Jaleu! :<

Am pus X2!:mda:

Ce Dumnezeu!?:mad:

Johnny D
10th September 2020, 23:40
Penibila echipa, Arsenal niciodata n-a aratat atat de rau!:no:

Si nici n-a avut cu cine, orice echipa de Championship e peste o nou promovata din Lighean! Absolut penibil!:))

iulian_1976
11th September 2020, 00:15
Am urmarit putin sfarsitul primei reprize pareau pasnici baietii de la Lens nici nu era animat meciul, alte detalii nu pot da :D

delaparis
11th September 2020, 00:25
Daca Johnny injura il sanctionez, sa fie clar :drak:

Johnny D
11th September 2020, 01:26
Bine ca n-am pariat o suma mare atunci, doar 300 de lei!:o:


Acolo la 600-700 era limita de injuratura!:))


PS: Depinde de bankroll. Cand ai 1000 bankroll, la 300 injuratura e mai mult decat scontata, cand ai 20000 bankroll, o iei ca pe o pierdere de rutina.

milanezu
11th September 2020, 01:29
ce rusine pe psg.
cum sa te bata neica nimeni?
absolut jenant.
psg echipa de handicapati.

Johnny D
11th September 2020, 10:53
:o: Eu as fi primit sanctiune pentru asta!:))


:rasc:



PS: Mersi Milanezule ca spui cu voce tare, ce avem toti pe suflet!:))

Johnny D
11th September 2020, 23:40
De ce e galbena mingea in Lighean?

Va asteptati sa ninga inca din septembrie!?

Better safe than sorry!:))

delaparis
11th September 2020, 23:48
Vrei alba? rasistule :D

milanezu
12th September 2020, 01:31
daca ar stii radu banciu cum vorbesti de marseille cred ca sigur te-ar face albie de porci.

delaparis
12th September 2020, 01:36
Si totusi vorbesc corect fata de ce gandesc de Marseille :D

Ai rabdare sa vedem ce se intampla in grupa CL :))

Johnny D
12th September 2020, 02:26
Vrei alba? rasistule :D

Numa ii incurcati pe astia de la Lyon, ca nu vad sa dea-n ea. Nu vezi?:mda:

delaparis
13th September 2020, 21:54
Incepe PSG - Marseille

PSG :
Rico - Florenzi, Kehrer, Kimpembe, Bernat - Herrera, Gueye, Verratti - Di Maria, Neymar, Sarabia

OM :
Mandanda - Sakai, Alvaro-Gonzalez, Caleta-Car, Amavi - Rongier, Kamara, Gueye - Thauvin, Lopez, Payet

YoNuTzz
13th September 2020, 23:54
oricum vor lua campionatul in 38 de etape, dar un pic amuzant sa inceapa psg cu 0/6 si 0 goluri marcate :))

victorie uriasa ptr moralul lui marseille in acest inceput de sez...

+ 3 rosii ptr PSG ptr next week.

delaparis
14th September 2020, 00:03
se bat astia in final de meci de zici ca e finala cl :))
vor fi suspendati inutil ... penibil

PSG pierde al doilea meci si in plus e contra Marseille. Tuchel e pe faras. Daca nu e mazilit azi va fi la urmatorul meci fara victorie.

Sunt multe de comentat. Arbitraj amator cu sau fara VAR.

milanezu
14th September 2020, 00:26
bine ma sudistii castiga la aroganti acasa.
noul obiectiv la psg este evitarea retrogradarii.

delaparis
14th September 2020, 00:29
:))
Noul obiectiv al lui Leonardo este sa-l puna in paine pe Allegri :rolleyes:

milanezu
14th September 2020, 01:41
cum naiba au ajuns penibilii astia in finala champions league?
neymar acelasi taran.

delaparis
14th September 2020, 01:45
Au eliminat Atalanta in sferturi :D

YoNuTzz
14th September 2020, 02:16
cum naiba au ajuns penibilii astia in finala champions league?
neymar acelasi taran.

simplu. nu au jucat cu nimeni: Dortmund, Atalanta si Leipzig :))))))))))))))))
Bine nu a fost vina lor ca Liverpool si apoi Atletico au fost penibili pe partea lor de traseu.

milanezu
14th September 2020, 02:27
ce fericire pe radu banciu.
marseille castiga derbyul.
si acesta este ultimul sezon a lui mbappe la psg.

Johnny D
14th September 2020, 04:29
bine ma sudistii castiga la aroganti acasa.
noul obiectiv la psg este evitarea retrogradarii.

:))


Numa vreo 50 de milioane m-au costat ca n-au fost instare nici macar sa egaleze!:headbang:

dardar_3
14th September 2020, 11:17
Doar tu Ionele puteai sa pui pe amaratii astia :)) PSG e la nivelul lu Benevento acum :D Vaffa:drak:

Parisiene, cum sustii tu ca fotbalul din Italia e de *****, voi il prezentati pe Florenzi mai ceva ca pe Messi. Ati ajuns sa cumparati de la locul 8 din peninsula. :happy

El Pistolero
14th September 2020, 11:25
Trei meciuri la rând fără gol pentru șeici. Tot așa.

delaparis
14th September 2020, 23:03
Parisiene, cum sustii tu ca fotbalul din Italia e de *****, voi il prezentati pe Florenzi mai ceva ca pe Messi. Ati ajuns sa cumparati de la locul 8 din peninsula. :happy

Fotbalul din Italia e de ..., adevarat. Vezi si tu ce slab e Florenzi ala :D
Dar cel mai slab la faza asta e Leonardo, milanezu'. Sa-l lasi sa plece pe Silva si sa te trezesti in aparare cu Kimpembe capitan :o: si Kehrer, sa-l lasi pe Meunier si sa te aperi cu Florenzi, sa-l lasi pe Cavani si sa ataci ... fara atacant?
Pai 'steptul asta (milanez, repet :D ) a scazut valoarea echipei cu 30% cel putin. Iar in perioada de criza covid a scazut-o cu 50%. Sa nu mai vorbim acum cu alea cartoane rosii, in meciul urmator iar jucam cu juniorii ca la Lens. :ok:

dardar_3
16th September 2020, 11:42
Vorbesti de Juda interista? Vaffanculo pentru mister Leo :D Ce facem azi? Punem 1 solist, DNB1 sau X2 la siguranta? :))

PS: Vezi ca e Paqueta de vanzare, il dam cu tot cu aere, doar pe vreo 20 :D Puteti sa-l luat si pe serpisor cu tot cu grasanu de Raiola.

delaparis
16th September 2020, 12:38
Victorie PSG obligat. Orice alt rezultat il sare din schema pe Tuchel. Si se auda ca nici Leonardo nu e bine in ochii qatarezilor. :rolleyes:

delaparis
16th September 2020, 21:24
PSG :
Navas - Dagba, Marquinhos, Diallo, Bakker - Herrera, Gueye, Draxler - Sarabia, Icardi, Di Maria

Metz :
Oukidja - Centonze, Bronn, Boye, Delaine - Ma&#239;ga, Fofana, Pajot - Niane, Boulaya, H. Diallo


A reusit Tuchel sa incropeasca un 11 decent. Uitasem de aia care revin din Covid :)

delaparis
16th September 2020, 22:52
0-0 la pauza.
Cu putina sansa nu pierdem meciul asta :D

iulian_1976
16th September 2020, 23:32
Ce fuleu are Boyle :o: PSG in 10 :cool:

delaparis
16th September 2020, 23:40
Stiam eu cand ziceam ca trebuie putina sansa :)

Johnny D
16th September 2020, 23:48
Pe Se Jaleu... Vale-vale-valeleu...

El Pistolero
16th September 2020, 23:51
Patru meciuri fără gol și vine Nice duminică. Hai cu 5-ul!

Johnny D
16th September 2020, 23:52
Gol!/hello


Mortii vostrii de ratati, cum m-ati costat 50 de milioane meciu trecut!:jerk:

YoNuTzz
16th September 2020, 23:54
un neamt a salvat alt neamt...
record de rosii la PSG in 3 etape

Johnny D
16th September 2020, 23:55
Si iar am pus pe ei, c-asa-mi place mie!:))


20 de milioane nu-s 50, dar tot e ceva.... si tot puneam aici contre la live, ce kkt de echipa!:))



Mi-a egalat kktu ala de Leeds in min 93 pe tribu Hull, alt kkt de echipa vazut mare scula, altfel n-aveam la ce sa pun contre.:rolleyes:

delaparis
17th September 2020, 00:02
PSG a marcat si castigat desi jucau in 9 :o:
Mare echipa :)

Johnny D
17th September 2020, 00:11
:))


Cat mi-a stat inima cand pasau in 8 oameni de camp in careul propriu, jucau leapsa cu aia care faceau presing in 6-7 oameni. Si eu pusesem fara egal PSG, un gol m-ar fi omorat cum m-a omorat cu Marseille, si astia pasau prin careu. Sa mor eu de-am mai vazut echipa cu 2 oameni in minus, scor egal pe tabela si ei paseaza prin careu, nici o degajare, none.:rolleyes: Unic pe Univers finalu asta de meci.

delaparis
17th September 2020, 00:16
Noroc ca am jucat cu Metz :)

milanezu
17th September 2020, 00:20
psg castiga un derby important cu o contracandidata la retrogradare.
valiza isi face prezenta la pauza si castiga amaratii meciul.

delaparis
17th September 2020, 00:26
:))
milanez ... deh :D

delaparis
17th September 2020, 23:57
Restanta din prima etapa, Marseille a pierdut acasa contra Saint-Etienne 0-2.
Dupa ce au batut PSG la Paris s-au imbatat toti :D

YoNuTzz
18th September 2020, 02:04
Super mentalitate la Marseille dupa meciul cu PSG :))

Johnny D
18th September 2020, 09:02
Au batut pe cine trebuie si m-au tutut pe mine, da-i in plm!


Sa retrogradeze!:pace:


La brat, sa-si joace derby-ul ala imputit in al 2-lea Lighean! In ibric!:))

Johnny D
18th September 2020, 23:37
Ti-am zis pariziene ca va bateti joc de Lyon cu mingea aia galbena, astia nu stiu lovi in astfel de culori!

milanezu
20th September 2020, 03:00
cum nu mai ii psg pe primul loc cum ii pun sa joace la ora 14:00.
asa-i cand te bati la retrogradare.
inainte sa plece mbappe isi mai pune ceva in cv adica evitarea retrogradarii.

delaparis
20th September 2020, 21:40
:D

E vorba de sponsori.
Ligue 1 vinde acum drepturi tv la chinezi deci reclama e facuta cu PSG la o ora de audienta maxima in Asia. Daca ai observat pe echipamentele jucatorilor la PSG numele lor era scris in chineza.
Apoi cu victorie 3-0 la Nice acasa nu cred ca ne indreptam spre retrogradare. Da rnu se stie :)
PSG fara Mbappe dar cu Neymar este un PSG cu nervi multi si joc putin. PSG cu Mbappe si fara Neymar este un PSG performant, calm si cu multe goluri. :rolleyes:

YoNuTzz
26th September 2020, 23:56
marseille dupa victoria de la psg merge din umilinta in umilinta din pacate ptr Ligue 1.

delaparis
27th September 2020, 02:29
De ce "din pacate" ? :D

Johnny D
27th September 2020, 02:58
Asa e, am pus 2000 de lei sa-mi recuperez 3000 de lei pierdut azi pe Rapid si Dortmund si daca nu egalau in min 95 din pacate, pierdeam tot 5000, asa am recuperat cu acel egal!:)) Si i-am intors pe primu tur de la RG!:ok:

YoNuTzz
27th September 2020, 03:51
De ce "din pacate" ? :D

ar fi fost bine ptr ligue 1 daca o echipa precum marseille avea puterea sa se apropie de PSG...cum incearca sa faca inter cu juve...
altfel campionate precum ligue 1, bundesliga sunt ultra extra mega boring..

Johnny D
27th September 2020, 08:51
Numa Lille e acolo echipa mai de Doamne-ajuta.
Ce-a reusit kktu ala de Marseille e sa-mi scoata 50 de mil din buzunar c-a batut PSJale, dar ei sunt Jale cand sunt favoriti, adica in toate celelalte meciuri. Cat pe ce sa te bata Metz acasa! PENALORETARD!:no:

delaparis
28th September 2020, 00:00
PSG castiga in deplasare la Reims cu 2-0. Icardi nu a mai marcat din februarie dar azi a dat cele doua goluri, primul excelent dar al doilea din offside. VAR ridicol. Verifica acolo, se vedea de la o posta ca Icardi e off, si acorda gol. Incredibil :groggy:

JJ
28th September 2020, 02:38
Parca era in spatele mingii la pasa.

YoNuTzz
7th November 2020, 23:04
Ligue 1 :)) PSG fara jumatate de echipa printre care Veratti, Mbappe, Neymar etc, nici nu a inceput bine meciul si deja are 2-0 cu echipa de CL, Rennes :))

delaparis
7th November 2020, 23:06
Tuchel in sfarsit s-a hotarat sa puna jucatorii sa joace pe posturile lor. Mai e putin si devine antrenor :)

delaparis
20th November 2020, 23:46
Johnny, sper ca ai pariat pe Monaco. Clar erau bani pe jos ...

milanezu
20th November 2020, 23:57
sa radem cu psg.
amaratii intorsi de la 0-2 pauza.

delaparis
20th November 2020, 23:59
Avem meci in CL saptamana viitoare. Nu ne incurcam cu impiedicati din Ligue 1. Oricum luam campionatul asta si cu rezervele echipei a doua din CFA :))

Johnny D
21st November 2020, 17:43
Johnny, sper ca ai pariat pe Monaco. Clar erau bani pe jos ...

Gunoaiele pwlii, cum sa fie bani pe jos cand ati avut 2 goluri de 3-0 anulate? Singurul meci pe care am pierdut desi avusem fara egal!:headbang:

YoNuTzz
21st November 2020, 18:27
Avem meci in CL saptamana viitoare. Nu ne incurcam cu impiedicati din Ligue 1. Oricum luam campionatul asta si cu rezervele echipei a doua din CFA :))

sper draq sa bateti macar pe leipzig acasa...altfel man utd intra in kkt deoarece sunt convins ca veti bate pe Old Trafford.

delaparis
6th December 2020, 00:45
Sa mai postez si pe aici.
Nu neaparat sa comentez victoria lui PSG la Montpellier, dar sa remarc faptul ca la Nice un roman e antrenor principal.
Adrian Ursea fostul secund al lui Vieira a luat locul francezului. Vieira a fost mazilit dupa esecul in EL.
https://www.lequipe.fr/Football/Actualites/Qui-est-adrian-ursea-le-successeur-de-patrick-vieira-au-poste-d-entraineur-de-nice/1201683

delaparis
13th December 2020, 22:45
Am uitat sa precizez ca la PSG - Lyon trebuia pariat X2.
Mare minune daca nu pierd starletele astea. De miercuri nu s-au mai antrenat si doar de "No To Racism" le arde

Johnny D
13th December 2020, 22:46
La 0-1 in repriza a 2-a zic si eu.
Asa as fi zis si la Arsenal, X2 la 0-1 si om in minus!:))

YoNuTzz
13th December 2020, 23:59
Am uitat sa precizez ca la PSG - Lyon trebuia pariat X2.
Mare minune daca nu pierd starletele astea. De miercuri nu s-au mai antrenat si doar de "No To Racism" le arde

Om ce se pricepe !!!

pana acum smecherii de la PSG 5 infrangeri in meciuri grele: Man Utd, Leipzig, Marseille, Monaco, Lyon :))) si e doar Decembrie !

Tuchel FTW :))

delaparis
14th December 2020, 00:08
PSG pe locul 3 in clasament !!!
Apoi se vede clar ca fara Neymar in forma nu joaca nimic. Eh bine, Neymar e accidentat acum si e accidentat grav se pare.
Devine interesant campionatul asta :cool:

El Pistolero
14th December 2020, 20:52
Tuchel e prost, începi un meci important acasă cu 8 fundași... Era clar încă din primele 5 minute că Lyon va câștiga.

delaparis
14th December 2020, 22:03
Nu prea mai stie ce sa faca nici el. Nu-l apar aici deoarece a facut multe prostii si a demonstrat ca e limitat dar nu prea are cu cine. Echipa e foarte slaba si sta in doi jucatori. Restul sunt chiar mai slabi de cat credeam sau nu mai reusesc sa revina la un nivel decent. Verratti inca nu e in turatie maxima, Di Maria parca a dat totul sezonul trecut si subit nu mai are nimic in rezervor. Fara Marquinhos in aparare e vraiste cu Kimpembe si ceilalti anonimi.
Navas e fenomenal in poarta. La cate scoate ne induce in eroare. Daca erau portarii din trecut PSG lua cate 3 goluri pe meci cel putin.

El Pistolero
14th December 2020, 23:25
PSG are jucători buni doar în atac, fără Neymar, Mbappe și poate Verrati, nu câștigă campionatul. În apărare doar anonimi. Florenzi bă băiatule, Bakker... :)) La mijloc iar anonimi ca Paredes și Rafinha, jucători refuzați de Celta și Sevilla.

YoNuTzz
14th December 2020, 23:26
Nu prea mai stie ce sa faca nici el. Nu-l apar aici deoarece a facut multe prostii si a demonstrat ca e limitat dar nu prea are cu cine. Echipa e foarte slaba si sta in doi jucatori. Restul sunt chiar mai slabi de cat credeam sau nu mai reusesc sa revina la un nivel decent. Verratti inca nu e in turatie maxima, Di Maria parca a dat totul sezonul trecut si subit nu mai are nimic in rezervor. Fara Marquinhos in aparare e vraiste cu Kimpembe si ceilalti anonimi.
Navas e fenomenal in poarta. La cate scoate ne induce in eroare. Daca erau portarii din trecut PSG lua cate 3 goluri pe meci cel putin.

cu toate astea campionatul Frantei fiind foarte foarte slab (a se vedea in Europa), va fi castigat destul de lejer pana la final..
din pacate ptr voi in CL, nu va mai fi un sezon in care sa joci cu Atalanta in sferturi si Leipzig in semi :))

toate vor fi anul asta in sferturi la cum au picat: City, Liverpool, Chelsea/ATM, Real, Bayern, Juve...
nici dubla cu Barca nu va fi lejera.

delaparis
15th December 2020, 22:23
Nu prea e thd potrivit dar e despre PSG ce vreau sa spun. In acelasi timp nu e bine sa comparam epoci diferite dar totusi ceva seamana intre Marseille lui Bernard Tapie '90-'94 si PSG Al Qatar 2011-2020.

Ambii plateau regeste vedetele, aveau ambitie si bagau bani multi la club in general. Rezultatele sunt clar diferite cu Marseille un titlu CL dupa doar 4 ani de "bogatie". PSG abia o finala dupa 9 ani si aia pierduta.
In Campionat national sa zicem ca e relativ asemanator. Pana sa fie retrogradata in B, Marseille domina clar in Franta. La fel si PSG ... pana azi :cool: Azi e exact pe locul 3 si, cel mai grav, nu e accident. E pe locul meritat.

Acum sa observam in comparatie un detaliu care schimba tot in gestiunea celor doua cluburi in astea doua epoci. Detaliu care dupa parerea mea explica motivul pt care PSG bate pasul pe loc in CL si in joc, general vorbind.
Gestiunea vedetelor. Tapie ii umplea de bani dar maximum 2 ani de contract. Era business plan clar de la bun inceput. Le spunea "uite cum merge, stai aici doi ani. Primul pt acomodare si al doilea pt confirmare. Daca ulterior nu confirmi, pleci". Si pe vremea aia salariul la Marseille doar Berlusconi la Milan putea plati. Deci cine pleca avea salariul divizat cu 4. Si uite asa chiar Papin (Ballon d'or :cool: ) a fost mazilit deoarece nu a csatigat finala CL contra Belgrad (Belodedici juca la Belgrad, amintesc :) )
Ce se intampla la PSG? Exact invers. Vedetele se pastreaza pe salarii regesti indiferent de rezultate. Cavani a stat la club 8 ani desi nu a depasit sferturi de finala CL. Ibra la fel. Silva etc ... si daca vad bine asa o sa fie si cu Neymar care va iesi la pensie pe targa si Mbappe o sa-i creasca barba alba. Intre timp nu mai avem bani sa punem o echipa echilibrata si jucam cu maini moarte.

Diferenta mare. La Marseille erau in priza si stiau ca trebuie sa dea totul al doilea an de contract. La PSG in al patrulea se duc la Ibiza sa danseze in loc sa se antreneze. Apoi cand se trezesc din betie, bolborosesc ceva gen "No to racism" in loc de fotbal. :no:

delaparis
16th December 2020, 21:59
Azi etapa intermediara cu PSG - Lorient. Duminica avem Lille - PSG. Doua meciuri cruciale pt Tuchel. Se pare ca Leonardo abia asteapta sa-l dea afara deoarece e momentul oportun. CL vine peste doua luni, in campionat PSG joaca rasuflat si se asteapta pauza de iarna. Deci indispensabil pt Tuchel sa ia cele 6 pct pt a avea o sansa sa fie mentinut in post.
Alt meci interesant, Rennes - Marseille.
Lille ramane lider asta seara deoarece a castigac in meci decalat cu 2-0 la Dijon.

delaparis
17th December 2020, 00:19
PSG castiga, Lyon face egal, Marseille pierde ... Monaco pierde 3-0 acasa contra Lens :o:

Clasament: pct
1 Lille 32
2 PSG 31
3 Lyon 30
4 Marseille 27
...
8 Monaco 23
...
18 Lorient 11
19 Nîmes 11
20 Dijon 9

delaparis
24th December 2020, 00:38
Ultima etapa in acest an, Lille, Lyon si PSG castiga. Marseille pierde iar Monaco face egal.
Clasament neschimbat, Lille pe primul oc la egalitate de puncte cu Lyon, locul 2. PSG pe locul 3 la un punct diferenta.
Marseille pe locul 5 la 7 puncte de PSG dar cu doua meciuri restante de jucat.

YoNuTzz
24th December 2020, 12:46
In sfarsit a fost demis si Tuchel...
Tb atunci dupa eliminarea cu Man Utd :))

Johnny D
24th December 2020, 13:16
Tufăl! Ce panarama de antrenor!
La cat suntem noi de prosti, nu m-as mira sa-l angajam alt fail...:ciocan:

delaparis
24th December 2020, 13:53
Castigi cu 4-0 si ai cadou de Craciun mazilirea :))

miril
24th December 2020, 21:38
Mauricio Pochettino!?!?

delaparis
24th December 2020, 21:47
Asa se pare

delaparis
27th December 2020, 21:37
Incet incet ies detalii in legatura mazilirea lui Tuchel. Si unele chiar surprinzatoare.
Se pare ca filmul s-a rupt intre patronii de la Doha si antrenorul german tocmai la meciul cu cantec contra Istanbul in CL. Acolo la afacerea cu Coltescu.
Se pare ca Tuchel le-a cerut jucatorilor sa nu intre la vestiar in plin scandal pe marginea terenului. Nu neaparat sa-i ia apararea lui Coltescu dar mai ales pt a castiga meciul cu 3-0 la masa verde. El dorea sa se califice in optimi dupa doar 10 minute de joc, fara accidentari si fara oboseala la echipa. Jucatorii nu l-au ascultat si s-au dus la vestiar impreuna cu jucatorii turci.
Doha a dedus ca Tuchel nu mai are nici cea mai mica autoritate fata de grup deci trebuie schimbat urgent. Leonardo a insistat sa fie lasat in post pana la pauza competitionala deoarece o schimbare brusca bulversa totul deci se piedeau toate punctele in joc din campionat. Nu s-au pierdut toate dar a fost totusi infrangerea cu Lyon cateva zile dupa.
Deci desi se credea ca Loenardo l-a mancat pe neamt, Doha l-a mazilit. Dovada ca nu va fi pus Allegri, cum dorea Leonardo, ci Pochettino. Pochettino care pune conditii, se pare, ca Leonardo sa nu aiba mana pusa pe transferuri si sa fie el boss acolo. :rolleyes:

delaparis
29th December 2020, 22:59
Tuchel a incasat 7 milioane euro azi la despartire :hmm:

Deci mai avea doar 6 luni de contract, 300 mii pe luna, dar faptul ca a fost rupt unilateral activa clauze "binefacatoare" :))
Pana la urma e bine sa semnezi cu qatarezii astia si e chiar mai bine sa fii mazilit. Castigi mai multi bani. Laurent Blanc a incasat 20 milioane acum 4 ani. :o: ... el mai avea 2 ani de contract

delaparis
6th January 2021, 22:03
Saint-Etienne - PSG.

Primul meci al lui Pochettino la carma lui PSG /hello ... cu Verratti in nr 10 :rolleyes:

YoNuTzz
7th January 2021, 01:25
nu i-a iesit :))

delaparis
7th January 2021, 22:12
Am urmarit atent.
Jocul impus de Pochettino dupa doar un antrenament se vede clar. E foarte lis, pe devieri si permanent in avansare. Fara multe accelerari dar totusi mingea circula rapid si pasele sunt sanatoase. Se vede ca trebuie lucrat mai mult la antrenamente. Jucatorii nu sunt obisnuiti cu stilul asta ci mai degraba cu lalaiala lui Tuchel. De multe ori PSG parea la un atrenament cu meci scoala unde fazele se opreau brusc si filmul rupt etc ...
Apoi la scor trebuie precizat ceva. Golul incasat de PSG e (iar) cadoul lui Kehrer. A pasat in careu spre un coleg dar, la fel ca in CL contra Manchester :rolleyes:, mingea a ajuns la adversar. Deci Sante deschide scorul si taie elanul parizienilor.
Apoi sa vedem ce a jucat Mbappe. A ratat 9 pase din 10. A driblat o singura data la golul egalizator dar a incercat de 20 de ori. Pardon, de doua ori s-a driblat singur. A aratat ca un junior tocmai venit din Zimbabwe care a descoperit mingea de doua saptamani. Un dezastru !!! Incredibil ce iesit din forma e baiatul asta si la ce nivel scazut poate evolua in perioada asta... :headbang:
Plasarea lui Verratti in 10 clar nu merge. Italianul nu stie sa accelereze jocul orientand atacul. El gadila mingea bine si paseaza dupa ce o tine secunde bune. Deci e un nr 8 mai degraba, foarte util cand trebuie tras de timp :rolleyes:
In rest e interesant de urmarit ce va impune Pochettino in viitor. In orice caz e pus la zid. Vine Barcelona !!!

Johnny D
9th January 2021, 18:53
Aha, intre timp Lyon-ul care nu gasea mingea galbena, cum le-ati dat o minge decenta, cum v-au bagat la subnivel.:)

Johnny D
9th January 2021, 23:13
Si Rennes il aduce pe primu loc pe Pe Se Jaleu.
Nu degeaba ii tot pupa Delapul la fundushtetz in sezoanele precedente!:))

delaparis
17th January 2021, 00:24
PSG castiga in deplasare la Angers, Marseille pierde acasa cu Nimes deci e o seara placuta ... in Ligue 1 :)

Johnny D
17th January 2021, 01:51
Meeeh....

delaparis
17th January 2021, 02:21
Se pare ca nu esti imunizat "impotriva COWCSB-19" :rolleyes::D

Johnny D
17th January 2021, 16:50
:)) E Beeeh! N-ai nimerit-o!:))

YoNuTzz
17th January 2021, 23:54
Marseille - Nimes 1-2
Lyon - Metz 0-1

Ce campionat puternic :D

Johnny D
18th January 2021, 07:28
Binenteles. Nu-l vezi pe Delap? Se mandreste ca-l castiga an de an!:))


Latifundiar, ce sa mai!:D




Asta e ca aia din evul mediu:
Latifundiaru: "Ai vazut bai, ce-au produs ogoarele mele!? Mi s-a dublat averea in 2 ani!"
Servitoru: "Da, dar... ne-au murit 12 sclavi doar in ultimele 2 luni, ca i-ati muncit 12 ore pe zi!"
Latifundiaru: "Ce-a facut? Da-i dreku, ca si she-s ieftini!":D

YoNuTzz
20th January 2021, 23:53
Marseille - Nimes 1-2
Lyon - Metz 0-1

Ce campionat puternic :D

Marseille incep sa devina mai penibili decat in CL
Acum iar infrangere la rand acasa cu Lens :)))
Vai de ei...

la 0/6 la rand cu Nimes si Lens acasa, e momentul sa te lasi de fotbal.

delaparis
21st January 2021, 00:04
AVB vrea sa fie mazilit, e clar pt toata lumea. Vrea banii pe final de contract si are oferte in Qatar. Marseille nu are bani deci ramane cu el pana in panzele albe.

delaparis
22nd January 2021, 23:57
Are si Pochettino victoria sa la scor. Era cam nasol sa-l inlocuiasca pe Tuchel care tocmai castigase cu 4-0 :)

Johnny D
23rd January 2021, 00:04
Da, acasa cu nimeni, cu om in plus in fata lui nimeni din startu meciului, Neymar si Mbappe pe teren. Extraordinary achievement, worth a medal.

delaparis
23rd January 2021, 00:07
Aici vorbim franceza, rapidistule :drak::D

Johnny D
23rd January 2021, 00:24
Extraordinaire realisement, il fait d'une medaille!:))

delaparis
23rd January 2021, 00:26
Cine e pe primul loc? Tradu' in franceza :D

Johnny D
23rd January 2021, 00:26
Quii est le latifundierre?

delaparis
23rd January 2021, 00:28
:)) ... bun lasa :D

Johnny D
23rd January 2021, 23:46
Marseille continua forma exceptionala. Out din Europa.

YoNuTzz
24th January 2021, 00:08
Macar ca nu ii mai vedem carpe in CL....Bine, nu ca Lille sau Rennes nu ar fi fost carpe...

Ptr Franta cel mai bun trio de CL ar fi PSG - Lyon - Monaco, clar !

Johnny D
24th January 2021, 00:24
Au si ei 3 echipe decente si nici nu le trimit in CL tot timpul! Francezi!:))

El Pistolero
29th January 2021, 23:52
Dubois de la Lyon tocmai a înscris golul sezonului în min. 93 cu Bordeaux. Fabulos șut la vinclu!

delaparis
30th January 2021, 21:21
Suporterii lui Marseille au invadat centrul de antrenament azi. Consecinta, meciul Marseille - Rennes este amanat.

YoNuTzz
31st January 2021, 11:40
Cate umilinte sa mai suporte si ei in CL si in campionat :))

Johnny D
31st January 2021, 17:27
Latifundiar-penalty cu chiu cu vai intoarce meciul cu incredibil de puternica Lorient...


Cum poate executa Neymar ala penalty-urile, iti vine sa-i feliciti familia daca esti adversar. Daca nu, evident, te bufneste rasul. Asta e si ideea.

Johnny D
31st January 2021, 17:49
Latifundiar-penal

:happy:happy:happy

YoNuTzz
31st January 2021, 18:10
hai ca PSG au vrut sa fie solidari cu cei de la Marseille :))

delaparis
31st January 2021, 18:18
Apararea a fost in vacanta azi

Hingherul
31st January 2021, 18:40
Apararea a fost in vacanta azi

Baiatu, vrei sa giugiulesti ceva? :D :))

delaparis
2nd February 2021, 21:21
AVB a demisionat de la OM deoarece Olivier Ntcham a fost adus la echipa iar antrenorul portughez nu a fost de acord. Nu cere niciun ban, renunta la 6 luni de contract :rolleyes:

Johnny D
2nd February 2021, 21:26
Ce tragedie. M-am urcat deja-n pom de surprindere spre tristete adanca...

delaparis
2nd February 2021, 21:29
In comparatie Tuchel a jucat alta carte. A dorit sa plece dar a camuflat asta cu o perioada scurta de lipsa de performanta. A fost mazilit si a luat 6 milioane euroi :rolleyes:
Boas a renuntat pur si simplu la bani. Caracter :ok:

delaparis
7th February 2021, 00:17
Problema lui PSG sezonul asta e ca Lyon si Lille au un ritm de campioni. Statistica spune ca de fiecare data cand o echipa a depasit 50 pct dupa 24 etape, a fost campioana in L1 :rolleyes:

YoNuTzz
7th February 2021, 00:39
@delaparis...crezi ca mai scapa fara jandarmi si politie jucatorii lui Marseille daca pierd maine acasa cu PSG ?

delaparis
7th February 2021, 00:47
Nu pierd maine contra PSG :cool:

El Pistolero
7th February 2021, 13:17
OM e într-o formă slabă, PSG se distrează azi, dar va fi show oricum, probabil 10 cartonase galbene și roșii. :))

delaparis
7th February 2021, 21:36
Marseille :
Mandanda (c) - Sakai, Gonzalez, Caleta-Car, Nagatomo - Rongier, Kamara, Gueye - Thauvin, Germain, Payet.

Paris SG :
Rico - Florenzi, Marquinhos (c), Kimpembe, Kurzawa - Verratti, Paredes, Gueye - Di Maria, Icardi, Mbappé.

YoNuTzz
7th February 2021, 22:39
deja e 0-2...Noroc ca au acumulat puncte in tur...altfel ajungeau la retrogradare Marseille :))

delaparis
7th February 2021, 22:44
PSG face instructie deocamdata. Dar ce e interesant e ca dupa ani buni PSG e obligata sa aiba un rezultat in derby asta. E vorba de interes strict in campionat, nu numai simbolic.

delaoltenia
7th February 2021, 22:49
Ai 2-0, te doare la basca! :)

delaparis
7th February 2021, 22:52
Sunt fericit pe locul 3 :D

delaoltenia
7th February 2021, 22:53
si eu, cu un loc mai sus :))

Johnny D
7th February 2021, 23:32
Progres, fata de anul trecut!:rasc:

Capitanu.Burcea
8th February 2021, 21:51
Vechiul port ramane din nou dator in acest pseudoderby inventat de media franceza :))

Johnny D
13th February 2021, 23:52
L-am vazut azi pe Auar ala, auauauauauauaua-ar!
Numa atat zic: bine ca nu l-am luat, numa atat zic.

delaparis
13th February 2021, 23:58
PSG pe locul 2 :)

YoNuTzz
14th February 2021, 00:08
Lyon pierde acasa...Va fi greu atat ptr Lyon cat si ptr Lille sa tina pasul pana spre final...

Johnny D
21st February 2021, 23:03
Dar uite ca Lille reuseste. Echipa buna Monaco, vrea s-o faca pe Lille campioana. Neymar poate sarbatori iar de pe canapea.:D

delaparis
21st February 2021, 23:04
Lyon pierde acasa...Va fi greu atat ptr Lyon cat si ptr Lille sa tina pasul pana spre final...
Deocamdata daca PSG pierde azi ramane la 4 puncte distanta de Lille.
La pauza Monaco are 1-0 la Paris ...

delaoltenia
21st February 2021, 23:10
Vrei sa spui 2-0, scor periculos! :D

delaparis
21st February 2021, 23:10
Uite ce se poate intampla in returul cu Barcelona ...

YoNuTzz
21st February 2021, 23:13
Barca e slaba si fara atitudine. Se califica lejer PSG...

Dar raman amuzante problemele din Farmers League...

Sper totusi sa ia PSG campionatul.

Doamne fereste un Lille cap de serie in CL, ar f**e o grupa, si ar face precum capul de serie rus: 1/18

delaoltenia
21st February 2021, 23:15
Herrera greseste si este scos dupa golul doi. Aveti si voi un berbecali varianta franceza? :D

delaparis
21st February 2021, 23:17
... varianta qatareza

delaoltenia
21st February 2021, 23:24
Cand spun ca-i scor periculos, cat pe ce sa fie trei. :D

delaparis
21st February 2021, 23:28
Sigur ca nu se compara deoarece PSG azi parca are plumb in picioare, dar totusi ce slaba trebuie sa fie Barcelona. PSG i-a desfacut la fiecare posesie iar azi nu trec de 30 metri la poarta adversa.

Johnny D
21st February 2021, 23:32
Nu chiar, v-ati consumat toate energiile cu Barcelona ca Steaua de odinioara in Europa, si ati venit sa va pishati pe campionat, cum facea Steaua odinioara ca-i dadeau arbitrii si blaturile victoriile desi nu juca nimic. Insa voi n-aveti nici pe departe coruptia Stelei de odinioara.:))

El Pistolero
21st February 2021, 23:51
Monaco e echipă bună, PSG obosită după meciul cu Barca, nu e o surpriză rezultatul ăsta.

delaparis
21st February 2021, 23:57
Titlul ala e cam dus. PSG trebuie sa faca un parcurs perfect in campionat de acum iar Lille si Lyon sa o zbarceasca de doua ori.
Mai sunt multe meciuri, suntem in etapa 26 din 38. Dar cine stie ce mai decid astia sa opreaca campionatul lui Nea Covid asa :)

YoNuTzz
22nd February 2021, 22:11
oricum imens de mult ptr PSG sa pierzi acasa cu marseille, lyon, monaco si man utd...prea mult...

delaparis
22nd February 2021, 22:24
Cu Man United sa zicem ca a fost acum 2 ani deci era alta echipa. Sezonul asta in schimb e dezastru contra echipelor candidate la titlu in Ligue 1. Cu Monaco au pierdut de doua ori deja.
Pt mine titlul e pierdut mai ales ca Lille e clar ca va avea doar campionatul de jucat deoarece cu Ajax e out. PSG merge in sferturi si va avea inca 3 meciuri de CL tari in prioritate. Va mai lasa puncte pe parcurs in campionat, cel putin tot atatea cat va lasa Lille probabil. Asa ca nu vad cum sa revina.

delaparis
28th February 2021, 22:07
Lille'ul a facut egal pe teren propriu iar acum se joaca OM - OL. Sa vedem daca Marseille ajuta PSG sa ramana pe locul 2. :)

YoNuTzz
28th February 2021, 23:59
Azi s-au incurcat si Lille si Lyon...

@delaparis: repede ai uitat...ma refeream sez asta de CL cu man utd acasa, nu acum 2 sez.

Man Utd a batut 2/2 ori in Franta :))

delaparis
1st March 2021, 00:00
Ok.
Marseille face egal acasa 1-1 cu Lyon desi pe final au jucat in 11 contra 10. Mai prosti ca astia rar vezi in Ligue 1. Nici cand ii ajuta arbitrul nu sunt in stare sa castige un meci. :no:
E bine totusi ca au oprit Lyon si PSG ramane pe 2 :D

delaparis
1st March 2021, 00:02
Man Utd a batut 2/2 ori in Franta :))
Daca nu ma insel, Tuchel a fost mazilit :D

delaparis
3rd March 2021, 21:24
Azi PSG joaca la Bordeaux fara Neymar, Mbappe, Di Maria, Keane si Verratti. Cu alte cuvinte e decimata mai rau ca oricand de la inceputul sezonului.
Icardi, Draxler si Sarabia au ajuns oamenii de baza. Poate si Rafinha sa ne uimeasca ceva :)

YoNuTzz
4th March 2021, 01:23
PSG a batut, dar din pacate a batut si Lille in 90.

Monaco e out din lupta ptr titlul...Lyon se tine puternic.

Spun din pacate, ptr ca Lille ar fi un cap de serie tragic in CL si ar distruge vreo 2-3 grupe..

YoNuTzz
14th March 2021, 23:44
Lyon egal. Monaco si Lille egal intre ele si vedetele de la PSG se fac de ras la nivel grav de tot acasa cu locul 19...

Comedie deja !

delaparis
14th March 2021, 23:51
Probabiul infrangere pt PSG deci campionatul bye bye.
Vin meciurile directe cu Lyon si Lille unde nu vad bine pe PSG. Probabil peste trei saptamani PSG va fi pe locul 3 la 6 puncte distanta de locul 2. Asa ca ... hai cu CL anul asta altfel e nasol pt Poche :rolleyes:

Johnny D
14th March 2021, 23:51
De felicitat PSG azi, daca mai aveai ceva bani rataciti prin buzunare, ti i-a gasit pe toti.

YoNuTzz
15th March 2021, 00:01
Probabiul infrangere pt PSG deci campionatul bye bye.
Vin meciurile directe cu Lyon si Lille unde nu vad bine pe PSG. Probabil peste trei saptamani PSG va fi pe locul 3 la 6 puncte distanta de locul 2. Asa ca ... hai cu CL anul asta altfel e nasol pt Poche :rolleyes:

Faptul ca ati avut noroc in CL tot cu francezii: Martial, Dembele etc nu va tine la infinit: 0 sanse la CL, tot ti se infunda norocul odata...

Iar in campionat, ar fi rusine mondiala ptr Pochetino sa il piarda :)))

delaparis
15th March 2021, 00:05
Anecdota, Kombouare, mazilit la inceput de mandat Qatar deoarece nu avea nivelul necesar, revine azi cu o echipa de ligue 2 si bate PSG cu antrenior de 6 milioane pe an. Kombouare castiga atunci 500000/ an ,de zece ori mai putin. Acum Kombouare castiga 250000 pe an, de 20 de ori mai putin fata de Pochettino :)).

El Pistolero
15th March 2021, 00:23
Penibil sezon făcut de PSG! Patru înfrângeri doar acasă în campionatul ăla de fermieri. Vin niște anonimi din Senegal și Congo și îți bat toate vedetele alea.

delaparis
15th March 2021, 00:28
PSG are 7 infrangeri in total deocamdata sezonul actual. Record in era Qatar, avea 6 infrangeri in sezonul in care a pierdut titlul contra Monaco. :rolleyes:

YoNuTzz
15th March 2021, 00:41
PSG are 7 infrangeri in total deocamdata sezonul actual. Record in era Qatar, avea 6 infrangeri in sezonul in care a pierdut titlul contra Monaco. :rolleyes:

Asta sincer si pentru ca lotul este slabut, si cei 2 din fata, in afara de CL, nu prea au chef sa joace in campionatul Frantei...
Bine, asta spune multe despre ei, spre deosebire de profesionalismul lui Messi si Cristiano de-a lungul carierei.

delaparis
15th March 2021, 00:49
Di Maria e victima a unui cambriolaj violent in timpul meciului. Se pare ca familia sa a fost sechestrata la domiciliu. De asta a fost scos in repriza a doua ...

Johnny D
15th March 2021, 00:56
Pai cam des i se-ntampla sa i se sechestreze familia, am impresia... saracul...

delaparis
15th March 2021, 01:08
Si familia lui Marquinhos a fost victima de cambriolaj.
E clar, un atentat contra jucatorilor PSG a avut loc asta seara !!!

delaparis
21st March 2021, 21:33
Azi Lille avea ocazia sa se distanteze la 6 pct de Lyon si PSG dar ... a pierdut acasa cu Nimes :))

Asta seara avem Lyon - PSG :cool:

Lyon :
Lopes - De Sciglio, Marcelo, Denayer, Cornet - Paqueta, Thiago Mendes, Caqueret - Kadewere, Depay (c), Toko-Ekambi.

Paris SG :
Navas - Florenzi, Marquinhos (c), Kimpembe, Diallo - Gueye, Pereira - Di Maria, Verratti, Mbappé - Kean.

Johnny D
21st March 2021, 22:41
Felicitari pt primu loc.
Loc vesnic latifundiar.

delaparis
21st March 2021, 23:12
0-4.
Macel facem cu astia "candidati la titlu" :)

YoNuTzz
21st March 2021, 23:28
gata si cu titlul in franta...lille umilita acasa, lyon umilita rau acasa in meci direct.

Imi displace total PSG, dar ptr binele CL, vreau ca ei sa fie un cap de serie...un Lille din urna 1 ar fi jale, picat cu de-al de Sahtior/Kiev din urna 2 :))

El Pistolero
22nd March 2021, 14:46
Până una alta avem 4 echipe în 4 puncte. Urmează un PSG cu Lille.

YoNuTzz
3rd April 2021, 18:31
Opa, in meciul sezonului, PSG e condusa acasa de Lille...
sa vedem...

Johnny D
3rd April 2021, 18:35
PSG a pierdut acasa cu toata lumea, Lille a pierdut cu o panarama la retrogradare, parca toate echipele din Lighean sunt doar de deplasare, adica de contraatac!:))

Meciul asta 7-1 la ocazii, 0-1 pe tabela, pe-se-Jale.:))

Johnny D
3rd April 2021, 19:33
Din aprilie '96 n-a mai batut Lille la PSG, adica de pe vremea cand zilele parizienilor de latifundiaritate erau la multi ani distanta! Sa fie acuma la fix un sfert de secol revenimentul?


Pana nu scapa de panarama aia de-a lu Maria, nu fac astia mare branza in CL. As zice ca anu trecut in pofita panaramei aleia au facut finala. Acu, ciu-ciu. Ce sa le faca astia lu Bayern? Sa-i spele pe papuci cel mult. Anu trecut a fost finala, de aia Bayern nu s-a putut dezlantui, acu ca e tur-retur, va fi dureros.

YoNuTzz
3rd April 2021, 19:51
PSG si Pochettino duc patetismul la rang de arta...
Foarte greu sa realizezi asa ceva: 0/12 acasa cu Marseille, Lyon, Monaco si Lille, si acum si 3 infrangeri la rand acasa...

E greu cu o echipa mediocra si cu 2 vedete borate si ultra indolente....

Johnny D
3rd April 2021, 19:51
Neymar isi ia concediu, normal, au doar meciuri de kkt in campionat de-aici inainte PeSeJaleii, si vrea sa joace doar in CL.:rolleyes:



PS: De Draxler nu mai zic, superjucator, nici la Rapid in Liga a 2-a sa-l inlocuiasca pe Draghiceanu cat e accidentat nu l-as lua.

E absolut hilar cum il tot baga sa-i salveze cand nu merg lucrurile.:))

delaparis
3rd April 2021, 20:07
Asta a fost meci de 6 pct. Foarte dificil sa mai prinzi Lille acum daca mai joci si CL. Chiar daca nu se califica mai departe in CL PSG va pierde meciurile intre cele doua tururi. Sa zicem ca Lille nu va castiga tot pana la final dar oricum nu mai are de jucat altceva in afara de campionat.

Johnny D
3rd April 2021, 20:11
Nu e greu deloc c-aveti doar cu panarame de-a 2-a jumatate plus Rennes. Veti castiga un campionat total nemeritat.

YoNuTzz
3rd April 2021, 20:16
Asta a fost meci de 6 pct. Foarte dificil sa mai prinzi Lille acum daca mai joci si CL. Chiar daca nu se califica mai departe in CL PSG va pierde meciurile intre cele doua tururi. Sa zicem ca Lille nu va castiga tot pana la final dar oricum nu mai are de jucat altceva in afara de campionat.

Dar cum draq mah sa iei acasa 1/18 cu Marseille, Lyon, Monaco si Lille + Man Utd si Barca...ce sincer tb sa fie 0/18 ca Barca a jucat de una singura in deplasare...

E prea mult, sincer...vrb totusi de derby-uri...

El Pistolero
3rd April 2021, 20:37
Neymar iar a căutat roșul să nu joace. Din păcate brazilianul îl strică și pe Mbappe. Sper să plece francezul la vară. PSG se face de râs, să bagi o căruță de bani și să tremuri pentru a câștiga un campionat slab ca cel al Franței.

delaparis
3rd April 2021, 22:10
Echipa e praf din cauza celor de la Doha. Vor Neymari si Mbappe apoi se kk pe ei cand e vorba sa ia jucatori utili in interes strict sportiv. Au luat jucatori gratis gen Herrera si Sarabia. Altii pe bani putini gen Bakker, Gana, Florenzi si Paredes. Apoi dau drumul la tineri de perspectiva cum au fost Rabiot sau Coman.
Cand Verratti, Di Maria, Neymar si Mbappe sunt in teren in forma, PSG reuseste sa provoace frica adversarilor. De aia joaca toti retras si timid apoi PSG cu doua trei ocazii obtine victoria.
Dar cand echipa nu e in top adversarii joaca normal si atunci se vad problemele serioase in joc. PSG nu e in stare sa puna pressing, sa domine mijlocul terenului sau sa inverseze cursul jocului.

Se poate si mai rau. Monaco e pe locul 4 la un punct diferenta de PSG, asta daca Lyon castiga asta seara. Deci PSG e chiar in pericol sa nu prinda CL sezonul urmator. :cool:
... asta daca nu castiga CL sezonul asta :D

Johnny D
3rd April 2021, 22:26
Povesti de popa bat, ti-am mai zis ca voi aveti doar cu carpe in ultimele 7 etape. As vrea sa nu luati titlul ca nu-l meritati dar si asta va fi greu.

delaparis
9th April 2021, 23:54
Lille castiga in deplasare la Metz cu 2-0 si e la 6 puncte peste PSG in clasament la 6 etape de la sfarsit.
PSG joaca maine in deplasare la Strasbourg.

YoNuTzz
10th April 2021, 03:29
PSG cred nu va castiga CL-ul, desi e impresionant ca ati batut si la Man Utd si la Barca si la Bayern acasa...
Dar cum ar fi sa nu ia nici CL-ul, nici campionatul intr-un camp atat de slab ?!

El Pistolero
10th April 2021, 13:28
Lille are un program foarte ușor, au titlul în mână. Depind doar de ei.

delaparis
10th April 2021, 14:13
Are meci in deplasare la Lyon si acolo poate pierde. Lyon trage pentru CL in duel cu Monaco.

Johnny D
10th April 2021, 14:40
Lille are un program foarte uČ™or, au titlul în mână. Depind doar de ei.

Au pe dracu, PSG sunt aia cu programul usor. Dar ei mai au CL.

Duba
10th April 2021, 14:50
Are meci in deplasare la Lyon si acolo poate pierde. Lyon trage pentru CL in duel cu Monaco.

Mai au si cu Lens, dar pot pierde puncte cu oricare alta echipa. Spre deosebire de tanarul YoNuTzz, eu consider campionatul francez f.f. puternic. Iar cu covidul asta e suficient sa ai 4-5 jucatori importanti infectati si totul sa da peste cap.
Eu consider ca si Lyon are sanse la campionat, chiar daca sunt acum pe 4, cu conditia sa-i bata in meciul direct. Nu mai spun de PSG sau Monaco.

YoNuTzz
17th April 2021, 03:08
Hai ca s-au incurcat Lille acasa...

Johnny D
17th April 2021, 08:04
Exact ce-am zis Yonuttze, ai vazut si tu: PSG are traseu de kkt, Lille nu va duce. N-a dus, PSG latifundiar campion din oficiu, ca de obicei.

Johnny D
18th April 2021, 15:45
Dobitooci PeSeJaleii, nu joaca nimic 80 de minute pana iau gol.
Apoi se enerveaza Mbappe si-i bate singur p-aia.:rolleyes:

Johnny D
18th April 2021, 15:49
2-2 min 93, daca e prosti!:)):))

3-2 min 96, cat bulan sa ai!:))


Min 78, era inca 0-0.:rolleyes:

El Pistolero
18th April 2021, 15:54
Noroc cu Mbappe și Di Maria care centrează formidabil. Portar de 2 lei are PSG. O minge ușoară o respinge în față.

delaparis
18th April 2021, 15:55
Final de infarct .... Mbappe mare jucator

Johnny D
18th April 2021, 15:56
Doar da-mi-l!:D


Desi, daca ar fi sa aleg intre Arsenal si Rapid, ni l-am dori la Rapid!
Estem Pistolero?:)):))


Doar nu l-ai murdari cu kktu ala de Chelsea, cand avem Rapidul!;)

iulian_1976
18th April 2021, 16:01
Final de infarct .... Mbappe mare jucator

Mai are de jucat pana sa-l ajunga pe Modrici :D

Johnny D
18th April 2021, 16:03
La ce? La plicticosenie? Corect!:))

delaparis
18th April 2021, 16:04
Pai da. Francezul e campion mondial dar croatul are ballon d'or ... ca asa-i normal :))

YoNuTzz
18th April 2021, 19:39
Vreau sa castige PSG, tocmai ptr a evita o alta panarama de echipa sa ajunga in Urna 1 in CL, sa avem o grupa cu Lille Sahtior Zagreb etc...

Dar nu merita deloc anul asta PSG titlul...

El Pistolero
18th April 2021, 20:32
Monaco a venit la 2 puncte de Lille. Lyon poate veni la 3 puncte de primul loc. Se anunță un final fantastic de campionat.

Duba
19th April 2021, 09:51
Cu doar 9 zile in urma spuneai ca Lille are 'un program foarte usor', ca are 'titlul in mana'. Uite ca la primul meci au si pierdut 2 puncte impotriva unei echipei care n-a excelat in acest campionat. Si exact cum anticipam pana si Lyon are sanse bune de a castiga titlul. Etapa viitoare daca vor castiga vor fi inaintea celor de la Lille.

El Pistolero
19th April 2021, 10:12
Pai da, Montpellier era de bătut. Că s-au încurcat e altceva. Probabil toate se vor mai încurca. Totuși Lille are încă prima șansă.

Duba
19th April 2021, 10:22
Campionatul Frantei este foarte puternic, nu cum spunea YoNuTzz. Valoric nu cred ca Lille e mult peste Montpellier. Au prins un an bun, cu un antrenor care stie ce sa le ceara acelor jucatori. S-ar putea ca la anul aceeasi echipa sa se scalde in subsolul clasamentului sau pe la mijlocul lui, asa cum face acum Montpellier, echipa care acum cativa ani a castigat, tot asa, un campionat cand nimeni nu le acorda vreo sansa, anul urmator, daca-mi amintesc bine, nu a prins nici cupele europene.
De departe, cea mai valoroasa echipa este PSG. Se vede acest lucru si in Europa, unde a scos Barca si Bayern. Dar repet, campionatul Frantei e f.f. puternic. Chiar si echipele din subsol iti pot pune probleme. Eu cred ca tot PSG se va impune.

YoNuTzz
19th April 2021, 10:53
Poate este puternic, in sensul de echilibrat ca toate sunt slabe...

Hai sa fim seriosi si sa ne uitam in Europa...Lille, Marseille si Rennes au facut in grupe decente 1/18 pct.

Anul asta in a 2-a comp Europa League, 0 echipe in optimi....repet in optimi...

Duba
19th April 2021, 11:13
Bati campii rau de tot. Nu te pricepi la fotbal. Asadar, toate sunt slabe, dar PSG elimina Barca si Bayern?! Halal logica ...
Campionatul Frantei scoate fotbalisti de valoare pe banda rulanta, absolut in toate campionatele puternice - englez, spaniol, german, italian - fiind impanzite de jucatori crescuti in acest campionat.
Pai da, echilibru inseamna puternic. Sunt absolut convins ca echipele care se bat la retrogradare in Franta ar juca fara probleme in play-off-ul de la noi, cu mari sanse de a se impune. De altfel, am vazut un jucator care in Franta n-avea loc in prima liga - Harlem Gnohere - a fost golgheter in Romania, unul din cei mai buni jucatori din campionatul nostru.
Copile, te faci de ras cand faci astfel de afirmatii!

YoNuTzz
19th April 2021, 11:21
Nu e chiar asa....evident ca PSG e la alt nivel, si e normal avand puterea financiara.

Si da, cei mai buni jucatori scosi din Franta joaca in campionatele puternice si la nivel inalt in CL.

Ma refer overall, nu la vedetele ce pleaca...Cum iti explici dezastrul european an de an atat in CL cat si in Europa League ?? Daca echipele sunt atat de bune precum spui...
PS: ok, a fost Lyon exceptia anul trecut....

Johnny D
19th April 2021, 12:03
Bati campii rau de tot. Nu te pricepi la fotbal. Asadar, toate sunt slabe, dar PSG elimina Barca si Bayern?! Halal logica...
Pai normal, ca doar intra Duba si nu se mai pricepe nimeni, c-a intrat Dumnezo! Pai bai puradelule nonagenar, PSG e fix exceptia! Pentru ca au bagat araboii bani in superjucatori care sa vina ca tututa ta de Steoaia de acu 10-20 de ani sa dea totul in Europa, si sa se pise pe el de campionat, sa vina la relaxare, la ce-o da arbitru, si v-a dat multe! Dar PSG-ului nu-i da nimeni ca nu e scarboasa ca voi si de-aia iluzia unui campionat echilibrat! Degeaba, daca nu te pricepi, nu te pricepi, mai tre sa treaca inca 90 de ani pana sa-ntelegi si tu cum functioneaza lucrurile.

Yonutze, las-o-asa, ca n-ai cu cine... :-j

YoNuTzz
19th April 2021, 14:09
Eu doar am aratat ca in Europa se vede valoarea unui campionat, in opinia mea, opinie ce poate fi gresita.

Si echipele din Franta in majoritatea cazurilor sunt umilite in Europa...nu doar ca nu fac treaba...

delaparis
20th April 2021, 00:58
Aici ii dau dreptate lui Duba. Campionatul francez pe medie nu e slab. Probabil este mare contrast intre PSG si ceilalti dar ceilalti raman competitivi.
Sigur ca argumentul cu Rennes si Marseille e puternic dar asta a fost doar din cauza intreruperii campionatului la doua treimi din sezon din cauza Covid. Astfel de echipe care nu aveau nivel de UCL s-au trezit acolo nepregatite si fara plan de recrutare etc ...
Daca luam sezonul 18-19 Ligue 1 deci 19-20 in CL, vedem ca Lyon s-a prezentat foarte bine in CL. Apoi echipele in top gen Monaco, Lyon sau Lille fac fata celor mai tari din Europa azi chiar daca nu sunt favorite la trofeu UCL.
Daca luam Spania sau Italia si comparam echipe de clasamentul lui Marseille sau Rennes vedem clar ca e totuna. Spania are Real, Barca si inca trei care se tin la nivel Europa. Restul sunt praf. La fel si Italia. In afara de Juve, Milan, Inter si Atalanta nu prea avem performanta. Sa zicem ca Napoli e aproape. Deci putine si acolo.
Anglia? Da, sunt mai multe dar cu ce buget?
Germania? Sunt mai putine de top fata de Spania. Sunt cam ... doua :)

El Pistolero
25th April 2021, 22:40
Deci 4 echipe în 2 puncte. Lille a început etapa pe primul loc și o termina pe 4. PSG lider cu 4 etape înainte de final.

delaparis
25th April 2021, 22:42
Stai ca nu e terminat.
Lyon - Lille 2-0 in min 35

Johnny D
25th April 2021, 23:44
Cum a luptat Lille, incredibil!:o:

delaparis
25th April 2021, 23:47
Lyon o echipa de rahat. Pe cuvant

Johnny D
25th April 2021, 23:50
Hai ca tre sa te bucuri si pt tarani cand castiga ceva, nu tot latifundiarii... Ba cu-atat e mai impresionant cu cat ar putea sa-i invinga!;)

YoNuTzz
25th April 2021, 23:53
damn...lille bate si la PSG acasa si acum bate si la Lyon de la 0-2 la 3-2 !!!

Lyon e out din CL 100%

Sanse mari sa avem cap de serie francez in CL cu 1/18 next season.

El Pistolero
25th April 2021, 23:55
Lyon e scoasă din lupta pentru titlu, mai au șanse la CL, sunt la 4 puncte de Monaco cu meci direct etapa viitoare. Formidabila Liile, iar turcul ala ce sa mai zic, joacă incredibil la 44 de ani. Rezultat prost pentru PSG care nu depinde de ea.

delaparis
25th April 2021, 23:57
Nordistii sunt si ei o echipa de pedofili, consagnvini. :drak:

delaparis
1st May 2021, 23:13
PSG a castigat cu chiu cu vai dar tot degeaba. Pedofilii vad ca bat la sudisti si vor castiga tot pana in final. Speranta era cu Lyon dar au invins si acolo deci campionatul e al lor.

El Pistolero
1st May 2021, 23:57
E sezonul lui Liile. Cea mai constantă echipă. Ar fi păcat acum pe final să se împiedice. Bine eu as vrea sa câștige Monaco, dar e greu, și PSG va câștiga tot până la final.

delaparis
2nd May 2021, 00:05
Maine avem Monaco - Lyon.
Daca se termina egal atunci ambele sunt eliminate. Cine castiga se mentine in cursa cu sanse slabe dar se pozitioneaza serios pt un loc in CL.

YoNuTzz
2nd May 2021, 01:05
Lyon e deja out din lupta ptr titlu...
Mie imi displace Lille...pacat de acea intoarcere 2-0 2-3 de la Lyon...

Intrebarea e: Fara titlu in Farmers League si fara nici macar finala jucata in CL, e dat afara Poche ?

delaparis
2nd May 2021, 01:26
Ancelotti a fost in aceeasi situatie in 2011. Nu a fost mazilit. :rolleyes:

Johnny D
2nd May 2021, 02:28
Chapeau Lille!:)


Ancelotti a fost in aceeasi situatie in 2011. Nu a fost mazilit. :rolleyes:

Stai linistit, ca daca castiga numai cupa, numai demiterea!:))

Sevilla86
2nd May 2021, 02:33
Stai linistit, ca daca castiga numai cupa, numai demiterea!:))

Cine-mi traduce si mie in romana?
Parise, tu intelegi ce vrea sa spuna?

Johnny D
2nd May 2021, 04:55
Intelege el, si tu intelegi dar te faci ca ploua, ca IQ degeaba!:))

delaparis
2nd May 2021, 22:03
Meci tare asta seara

Monaco :
Lecomte - Aguilar, Maripan, Disasi, Sidibé - Fabregas, Fofana, Tchouaméni, Caio Henrique - Volland, Ben Yedder (c).

Lyon :
Lopes - Marcelo, Denayer, De Sciglio - Dubois, Thiago Mendes, Caqueret, Cornet - Paqueta - Toko-Ekambi, Depay (c).

El Pistolero
2nd May 2021, 22:41
Monaco deschide scorul și în acest moment Lyon e ieșită din calcule pentru locul 3. Dezastru pentru ei, după semifinala aia cu Bayern să ratezi 2 ani la rand CL. Mai ales sezonul ăsta când au avut timp sa pregătească meciurile din campionat. Revin în Europa League, totuși un plus față de sezonul actual.

delaparis
2nd May 2021, 22:46
Daca nu prinde CL e dezastru financiar la Lyon. Aulas trebuie sa vanda tot ce se poate ca sa aiba licenta pt sezonul viitor. Covid plus absenta din Europa au secat contul OL sezonul actual.

El Pistolero
2nd May 2021, 22:51
Ii merge prost lui Aulas, pana și fetele de la Lyon au pierdut CL sezonul ăsta după vreo 6 ani de dominație. Au pierdut cu PSG în sferturi. Barca cu Chelsea finala acolo.

delaparis
2nd May 2021, 23:00
Trebuie stiut totusi ca Lyon este singurul club de top din Franta care se autofinanteaza an de an. Aulas e bogat dar nu se compara cu miliardarii de la PSG, Monaco, Rennes, Marseille etc . El nu-si permite sa bage milioane din buzunar sa acopere gaurile din cont la club. Este un gestionar de top dar daca Lyon nu-si asigura retetele necesare atunci e nasol de tot. El a tot spus ca Lyon naviga intre jackpot si faliment in fiecare sezon dar putini l-au crezut. Acum risca sa demonstreze ca a avut dreptate.

YoNuTzz
2nd May 2021, 23:53
Mai glumim noi cu Farmers League, dar ce meciuri ne-a oferit Ligue 1 recent

Lyon - Lille 2-3
Monaco - Lyon 2-3

WOW !

Lupta ptr titlu e in 2 acum !

El Pistolero
2nd May 2021, 23:54
Fabulos finalul, ambele echipe au ieșit la joc să dea lovitura. Totuși Monaco pierde lamentabil luând 2 goluri în 10 oameni. Rămân se se bată ambele pentru locul 3. La titlu rămân Lille cu PSG.

delaparis
2nd May 2021, 23:57
Da. Lyon a jucat in 10 si a marcat de doua ori pe final.
Fabulos.
Deci Monaco a iesit practic din cursa pt titlu si Lyon pastreaza sanse la locul 3 deci CL.
Finalul campionatului e foarte interesant anul asta.

delaparis
7th May 2021, 20:38
Mai sunt trei étape.
Azi Lens - Lille foarte important pt ambele echipe.

Hingherul
7th May 2021, 20:46
Rapiduletu are meci pe viata si pe moarte cu Calarasiul si tu o dai cu Lensii si Lilii tai :))

Na Ioane, sa vezi si tu cine te-a votat! :D

El Pistolero
7th May 2021, 22:44
Fabulos Yilmaz. A scos-o pe Lille în acest final de sezon în multe meciuri.

YoNuTzz
7th May 2021, 23:04
Cat de lejer bate Lille la Lens...

2 games to go ptr un sezon ultra execrabil si rusinos ptr PSG in Ligue 1...

delaparis
7th May 2021, 23:13
Lens joaca in 10 din min 34. Lille a inscris din penalty in min 4 apoi dupa eliminarea lui Michelin.
Cam ciudat arbitrajul dar sa zicem ca e cu VAR ... deci imaculat :D

delaparis
8th May 2021, 00:02
0-3 pt Lille :mda:

Pfuai ce rahat de destin. Lille mai are de jucat doua meciuri in care trebuie sa se impiedice cel putin o data. PSG e condamnata sa castige tot pana la final. Duminica joaca la Rennes si e foarte probabil sa ... castige :)

Johnny D
9th May 2021, 23:39
Detudahopa, ca hopa-hopa!:)


Rapiduletu are meci pe viata si pe moarte cu Calarasiul si tu o dai cu Lensii si Lilii tai :))

Na Ioane, sa vezi si tu cine te-a votat! :D

Noi suntem saracii, ei au banocii.
Evident ca transpira serios, daca nici banii nu mai cumpara trofee interne...:) Nu mai sunt oameni de onoare nici in Franta!:))

YoNuTzz
10th May 2021, 00:06
Poche, Neymar si baietii fac praf si CL-ul si campionatul in 5 zile...

Rusine imensa...

De fiecare data cand au avut o contra candidata reala, PSG a pierdut titlul: Montpellier, Monaco si Lille...

Oribil sezon PSG...

El Pistolero
10th May 2021, 00:11
Sunt favoriți sa câștige cupa. :)) Bravo qatarezilor, o căruță de bani și pe lângă că nu câștigă CL mai și pierd campionatul în care porneau câștigători practic. Iar idiotul de Neymar tocmai a semnat prelungirea. Practic și-a luat adio de la Balonul de Aur și de a juca și el într-un campionat mare.

Numero Dieci
10th May 2021, 09:59
Il si intereseaza pe el Balonul de Aur.

Daca merge banul ....aia il intereseaza.

delaparis
10th May 2021, 21:45
Neymar e platit ca sa poate vinde Ligue 1 in urmatorii 4 ani la tv in Asia. E un aranjament cu LPF. De asta are salariu pe care nicio echipa din lume ii poate propune. De departe ... Este un produs marketing, nicidecum un fotbalist in urmatorii ani.

Rennes - Lille 0-1
Rennes - PSG 1-1
Un exemplu prin care intelegem foarte usor cum a pierdut PSG campionatul. Mai sunt si altele printre care victoria Lille pe PdP etc ...

Tehnic, fotbal, sunt multe de spus despre scaderea valorii sportive PSG dar nu mai are rost. Probabil doar sa mentionez ca acum 5 ani toti munceau in aparare in afara de Zlatan. Azi toti muncesc in afara de Mbappe, Neymar, Di Maria si Icardi. Practic jucam in 7 sau 8 ... depinde de schema de joc :)
Acum 4 ani recuperam mingea in terenul advers iar azi adversarul ajunge sa centreze in careul nostru la fiecare faza de atac.
Acum 3 ani Neymar juca colectiv deoarece dorea sa se integreze rapid in echipa pt a lua ballon d'or. Azi stie ca nu il mai voteaza nimeni deci face ce vrea. Se distreaza cum poate pe milioane salariu / luna. :rolleyes:

Si acum cireasa pe tort cu qatarezii astia. Nu le ajunge vedete legume si baga tare sa-i ia pe Messi si Ronaldo vara asta. (fiabilitate presa 4/5) :o: