PDA

View Full Version : Probleme la alergare



Atlet incepator
25th May 2020, 10:39
Buna ziua

Am 51 ani si vreau sa alerg.Joc tenis de masa de 5-6 ani destul de mult si intens si nu am avut nici o problema la picioare.Acum sala este inchisa si am inceput sa alerg si asi vrea sa alerg zilnic chiar daca reiau tenisul.Am alergat pe asfalt si ciment cam 10 min pe zi ,alergare usoara.Alergam 2 min stateam 1.Dupa o saptamana de alergare au aparut dureri usoare in glezne si foarte puternice in genunchi.Am intrerupt si cam dupa 3 saptamani nu mai am nimic,dar vreau sa alerg.Am citit pe net si am gasit pareri diferite.Unii spun ca trebuie sa calc pe calcai atii pe varf,unii incaltaminte cu talpa groasa altii subtire altii nu conteaza incaltamintea.Ba ca trebuie incaltari de cateva sute de lei ba e bun ce ai.Trebuie sa alerg cu pasi marunti si putin aplecat in fata?Multumesc

Atlet incepator
26th May 2020, 12:38
Uau cate sfaturi

Johnny D
26th May 2020, 13:34
:))

Eu iti recomand mersul pisicii, pentru detalii trebuie contactat Ciripel aka Cipel, nume de cod Cip!:rasc:

Numero Dieci
8th June 2020, 13:30
Alergatul pe ciment nu este recomandat de nimeni caci forteaza articulatiile,tendoanele si ligamentele.

Mai ales in cazul tau la 51 de ani.

Iti recomand inotul sau cel mult alergatul pe banda.Bicicleta iar e o varianta.

Atlet incepator
8th June 2020, 20:41
Multumesc foarte mult

Johnny D
9th June 2020, 12:01
Dap, are dreptate Nr. Dieci.

Eu alerg prin casa, pe parchet laminat in camera mare, ca e goala!:D

O data pe luna, maxim de 2 ori! Si mai sterg si praful cu sosetele, cu ocazia asta!:))

iulian_1976
24th July 2020, 01:55
Depinde eu alerg pe ciment minim 3-4 km pe zi, incaltari de preferat NewBalance, Oasics ceva cu talpa care amortizeaza.
Pentru un incepator sa incerce sa nu calce hotarat pe talpa si sa nu alerge ca o ratusca ci cu varfurile macar drepte, orice alergator peste medie se duce cu varfurile spre interior cu timpul devine natural.

Alergatul profi de gen se face 3/4 p din fata a incaltarii, se impinge pe final pe varf, astea sunt lucruri simpliste raman altele dinamica mainilor, genunchilor, gleznelor, una este sa bagi pante de 1 km si alta si fii pe drept, alerg de la varsta de 7-8 ani cand nu joc fotbal desigur...:)

Novac
24th July 2020, 02:20
nu aveti si voi aleile asfaltate acolo ? ... pa ciment mah :groggy:

iulian_1976
25th July 2020, 01:19
Asfalt, ciment tot dur este pentru picior, exista piste pentru atletism gratuite daca vrei sa nu simti duritatea asfaltului...

Novac
26th July 2020, 13:15
stai lin Iuliene ca urmeaza o list(uc)a brandurilor si a modelelor castigatoare

niubalance si oaoas au fost aruncate la misto in discutie, zic eu :D

iulian_1976
27th July 2020, 11:32
...zici tu...

Novac
1st August 2020, 10:25
traim si vedem


pana la proba contrarie eu raman la parerea ca este 1promotor (scuzati exprimarea, :D) de incaltaminte superioara

Vadim
8th September 2022, 11:35
Face rau la geunchi si stai si pe scaun toata ziua, mai rau decat sa mergi sau sa alergi. Eu am ales intre nike si asics la alergare si am mers pe asics, sunt singurii cu care ma simt in regula la genunchi, modelele cu gel in talpa.

simona.vi
13th January 2023, 11:17
La această vârstă, trebuie să acordați atenție sănătății articulațiilor, genunchilor și nu uitați să sprijiniți inima (https://pastile-de-somn.eu/blog/tonerin/) dacă doriți să vă implicați pe deplin în alergare.

Johnny D
13th January 2023, 12:30
Corect Simona. Aprob. Iti doresc insa sa vii pe forum si cu comentarii la adresa jocurilor sportive, nu la adresa userilor, noi suntem vai de capu nost, dar ne place sa vorbim de cei care fac performanta, asta se asteapta de la useri.