PDA

View Full Version : Albul de mat in 2 mutari



CezarChi
13th April 2020, 22:14
ce inseamna:
8-+-+-+-+(

delaparis
13th April 2020, 22:31
Salut Dogule. Toate cele bune?

Johnny D
13th April 2020, 23:16
Ma-ndoiesc!:))

delaparis
13th April 2020, 23:20
Am efectuat un test Covid. Ce stii tu ? :D

Johnny D
24th May 2020, 02:22
Apropo de semnatura ta, sahul este cel mai rasist sport: albul mereu muta primul.

Capitanu.Burcea
29th May 2020, 13:29
In sahul jucat in familie, albul muta chiar de două ori in deschidere. Imi amintesc, asa am facut primii pasi inspre acest sport extraordinar :)) Desigur, o extensie nefericita a regulilor jocului, doua mutari avans pt alb fac o diferenta importanta... care oricum nu cred ca intereseaza pe nimeni :))

Toate bune cat se poate, mulțam. Nu luam pe forum problemele din realitatile paralele, dar nici invers :))

On topic, bot-ul nostru a postat cateva notatii ale jocului de sah, aprecieri pe care jucatorii le fac dupa anumite mutari, pt a face mai usoara tranzitia intre ce s-a jucat si ce intelege spectatorul :) Se noteaza mutari bune, interesante, gafe, avantaje, egalitati, noutati teoretice etc. Nu e cazul sa aprofundam, e in mod evident un spam de zile mari, mesajul e incomplet si naiv. Genul de bagare in seama pe un subiect nepotrivit, de genul celebrei glume de santier 'muta-mi si mie calul' Adica, mno, Dorel, covidul si 5g-ul, ca sa fim in trend :))

In caz ca se intreba cineva, da, se poate da mat in doua mutari, insa e o pozitie teoretica, in practica nu am intalnit asa ceva. Poate doar in cateva partide blitz, jucam cu niste adversari ff slabi.

Capitanu.Burcea
29th May 2020, 13:31
O mică adaugire: albul poate da mat in 3 mutari, negrul doar in doua. Un paradox :)

Johnny D
4th August 2020, 18:34
Nu chiar, legea contra-atacului, daca se lasa descoperit.:)