PDA

View Full Version : Casa Liga 1 - sezon 2019/2020



Pages : [1] 2

Leo
29th May 2019, 16:28
Meciurile se vor juca pe National Arena si Dinamo.

Leo
28th June 2019, 14:18
Etapa 1: Viitorul - Dinamo
Etapa 2: Dinamo - U Craiova
Etapa 3: CFR Cluj - Dinamo
Etapa 4: Dinamo - Clinceni
Etapa 5: Poli Iasi - Dinamo
Etapa 6: Chindia - Dinamo
Etapa 7: Dinamo - Hermannstadt
Etapa 8: Sepsi - Dinamo
Etapa 9: Dinamo - Botosani
Etapa 10: Astra - Dinamo
Etapa 11: Dinamo - Voluntari
Etapa 12: FCSB - Dinamo
Etapa 13: Dinamo - Gaz Metan

Leo
28th June 2019, 15:04
Primele 3 etape sunt infernale.

Clau7_D
28th June 2019, 15:27
Depinde, toate cele 3 echipe sunt angrenate in competitiile europene :sneaky: si probabil se vor concentra mai mult pe eliminarea timpurie din Ieuropa :D deci minim 5 puncte ar trebui sa luam, am zis!

Leo
28th June 2019, 15:45
Asa sa fie.

Utilizator
28th June 2019, 15:56
intr-adevar, primele trei etape sunt infernale si vin prea devreme.
nu numai ca jucam cu Viitorul, Craiova si CFR in secventa dar mai sunt si doua don trei meciuri in deplasare.
ma rog, asta ar putea fi bine pentru noul nou new Dinamo in ideea ca acasa va fi presiune mai mare din partea propriilor fani deocamdata nemultumiti de ce se intampla la club.

probabil ca vor fi etape decisive pentru Neagoe si chiar si pentru evolutia pe mai departe in acest sezon.
era bine sa fi fost un start mai lin dar asta e.

Capitanu.Burcea
28th June 2019, 16:46
Pentru o echipa fara pretentii, cu jucatori mediocri, pt orice punct se va face o troița pe drumul Barzestiului, cu sectia de curling aplaudand, sacadat, in picioare, cu limbile urzicate. Nu se pune problema daca Neagoe va pleca, ci cand. Dupa primele etape sau dupa et 12, dupa asa-zisul derby. Publicul va spune pas acestei cacealmale riniste sau va fi ostil, sa aleaga Paharnicul oricare dintre variante.

Leo
9th July 2019, 00:03
Etapa 1
Viitorul - Dinamo


Luni, 16 iulie, ora 21.00.

Portarul titular in meciul cu Viitorul va fi Straton.

Leo
12th July 2019, 14:14
Va place noul echipament?

Utilizator
12th July 2019, 19:12
mi se pare misto, mie imi plac tricourile cu guler ca au personalitate. cred ca la echipament stam mai bine decat FCSB care are un echipament nou de rahat. :D

Leo
12th July 2019, 21:45
Tricoul nu este prea incarcat?

Utilizator
12th July 2019, 22:55
Nu e Armani dar e ok pentru fotbal.
Macar sa joace echipa la valoarea tricourilor. :)

Leo
14th July 2019, 14:25
Etapa 1
Viitorul - Dinamo


Luni, 16 iulie, ora 21.00.

Portarul titular in meciul cu Viitorul va fi Straton.

Inca nu am jucat primul meci oficial si sunt probleme de lot. Laurentiu Corbu, Dan Nistor si Brito nu vor face deplasarea, au probleme medicale si vor avea program separat.

Capitanu.Burcea
15th July 2019, 20:16
Grigore fundas stanga, atat i s-a bașit mintea acestui mare allrnator. Marele Sin, adus de Prunea cu bataie de tingiri, de parca il transferase pe Marcelo, e doar rezerva. Pai cum asa, bai bulangiilor? Reziliati cu Aliji si jucati cu panarama de Grigore? Mult mai multa mue sclavilor rinofili, prunea si goe! Muriti, baaa!

Leo
21st July 2019, 20:18
Toata lumea la abonamente.

Leo
21st July 2019, 20:22
Etapa 2
Dinamo - U Craiova

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Sin - Mrzljak, Al. Rauta - G. Cretu, Bru, Montini - D. Popa
Rezerve: C. Straton - R. Grigore, Bejan, De Moura, Sorescu, I. Filip, Moldoveanu
Antrenor: Eugen Neagoe

Nistor in continuare absent.

Leo
21st July 2019, 23:19
O noua infrangere, de data asta doar cu 2-0. Spunea Prunea ca vom vedea un alt Dinamo. Da, am vazut. 2 meciuri, 2 infrangeri, 7 goluri primite, ultimul loc in clasament.

Antrenorul Neagoe a facut infarct pe banca. Se pare ca tigarile in exces, cafelele... vreo 4 la numar, caldura asta mare si stresul au dus la caderea antrenorului.

Hingherul
21st July 2019, 23:21
Si un atac de cord! Ceea ce nu vezi prea des :D

Leo
22nd July 2019, 12:20
Se pare ca Neagoe va fi schimbat. Oricum, a mai avut 2 situatii critice asemanatoare, unul in Cipru si altul la Sepsi. Ii doresc multa sanatate si viata lunga departe de Dinamo!

Johnny D
22nd July 2019, 13:12
Sigur n-ai fost pe stadion? C-asa i-au strigat si aia, doar ca mai pe scurt "demisia"!:D

Utilizator
22nd July 2019, 15:56
inceput dezastruos de sezon, pacat.

o mare problema este lipsa atacantilor.
Montini e singurul care poate inscrie dar nu e suficient.
Era bine sa-l fi dat pe Popa si sa fi luat un atacant care mai da si goluri din cand in cand.

pe stanga apararii suferim, Sin a pacatuit (sic!) la ambele goluri.
Bine, la primul gol l-a ajutat si portarul iar la al doilea gol Montini care in loc sa suteze repede dintr-o pozitie favorabila a stat pana ce l-a deposedat unul venit din spate.
Mi se pare slab deocamdata, e contra-timp la marcaj si nu are nici forta in duelurile unu la unu.
de fapt n-am inteles de ce Neagoe s-a dezis rapid de fundasii laterali din lot.
Nici pe dreapta nu e mai bine; Sorescu si De Moura sunt fundasi dreapta de meserie dar el il baga pe Ciubotariu acolo, adica un fundas central.
O fi fost ca sa iasa numarul de under 21 ceea ce pentru un lot subtire se dovedeste a fi fatal.

Eu as fi inceput cu Moldoveanu in loc de Popa.
Mai prost nu putea fi, ba chiar cred ca are sanse mai mari sa inscrie un gol.
Si era si unul dintre tinerii regulii 21.
Si parca e probabilitate sa greseasca mai putin fatal un tanar introdus in atac decat doi tineri la mijloc si in aparare.

Apropo de fundasii centrali, nu stiu daca a fost o idee buna introducerea lui Popescu imediat ce a revenit la club.

In rest asa e cand e sa fie; Craiova a dat doua goluri extrem de usoare, pe greseli individuale copilaresti dar si cu noroc.
E drept insa ca a jucat ceva mai convingator.

Clau7_D
22nd July 2019, 17:58
Eu il vad pe popescu gresind la ambele goluri. La primul deviaza un sut anemic al barbutului iar la al doilea face un marcaj de liga a 5-a celui care trage prima data la poarta...nu ne mai miram de ce nu au platit scotienii 100k pe el.
Suntem dependenti de Nistor, asta-i clar. Cum la fel de clar e ca mai urmeaza inca o infrangere si la Clooji :D

Utilizator
22nd July 2019, 20:38
am spus deja ca Popescu nu trebuia oricum bagat din prima titular.
e clar ca nu a jucat bine.

dar daca te uiti la goluri, atunci la primul vezi o tarla mare pe stanga unde Barbut actioneaza nestingherit pentru ca Sin era undeva mai sus si mai spre centru.
Faptul ca Popescu a deviat e regretabil dar nu poti sa-i reprosezi unui fundas ca incearca sa devieze un sut.
Mai degraba i-as reprosa portarului pentru ca devierea nu a fost chiar asa de mare, era pe minge, nu sari in degete cand vrei sa parezi un sut.

al doilea gol e dat fix de langa Sin, de omul pe care-l avea in marcaj.
desigur ca si Popescu o fi gresit, dar venea in aparare pe faza de contratac pe dreapta, cu olteanul (imi scapa cine era) driblandu-l pe Ciubotariu (fundas lateral de ocazie cand aveai in lot cinci fundasi dreapta de meserie) si centrand inapoi in mijlocul careului. In faze d-astea aparatorii centrali vin mult in spare, pe de o parte sa poata iesi in intampinarea atacantilor adversi, pe de alta sa inchida o potentiala centrare prin fata portii.
Mijlocasii centrali vin la randul lor in aparare in ritm cu faza, spre centrul careului, cu oamenii din marcaj.
Or ala de a sutat primul la poarta cred ca era mai degraba responsabilitatea unui mijlocas ce trebuia sa acopere acea zona.

Ma rog, am spus ca a fost si o doza de noroc...de ex la golul 2 portarul respinge si mingea ajunge exact in capul singurului adversar aflat in careul de 6 m.
Dar cauza primirii golurilor au fost greselile de joc si cele de selectie.
Eu nu as fi schimbat radical echipa de a pierdut la Viitorul, era mult mai bine articulata decat primul 11 de ieri.
Ma asteptam ca Neagoe sa aiba mai mult sange rece si sa nu actioneze isteric dar se vede treaba ca nu e suficient sa-i fii ruda lui Piturca ca sa actionezi ca el. :D

Nu stiu cat poate sa faca Nistor de unul singur...sper sa puna mai multa ordine in joc dar asta ar fi mers mai mult cu Craiova decat cu CFR care se inchide cu betoniera.

Clau7_D
22nd July 2019, 20:44
Cert e ca vom avea un alt antrenor. Nici nu mai stii la cine sa te astepti in situatia asta :groggy:

Utilizator
22nd July 2019, 23:14
Instabilitatea nu e buna.
A fost ghinion cu startul asta in care Dinamo a avut snur trei meciuri cu cele mai solide echipe.
Daca erau niste meciuri mai usoare atunci se puteau obtine rezultate bune si presiune suporterilor ar fi scazut.
Iar echipa putea capata incredere, se mai omogeniza, putea sa creasca.

Acum o luam de la capat cu alt antrenor Asta e, sa fie bine.

Clau7_D
23rd July 2019, 09:30
Credeam ca Neagoe e mult mai stapan pe situatie si cu o atitudine mai dura. A inceput moale inca din ziua in care a semnat cu Dinamo, parea speriat de ceva.
Uite daca vine Andone ala incepe sa injure de la prima conferinta :) ca e estetic sau nu, pe mine nu ma intereseaza...oricine vine ca antrenor la Dinamo trebuie sa arate ca el e seful si sa nu are probleme de autoritate :)

Utilizator
23rd July 2019, 11:20
Exact, nu-l credeam pe Neagoe asa de sfios, de feciorelnic si de fragil dupa cata gura facea dupa meciurile cu Dinamo pe cand era antrenor pe la diversi adversari.
E drept ca in orice domeniu ai lucra nu e usor si nu oricine da rezultate sub presiune mare.
Se pare ca Neagoe e din categoria asta de oameni buni care au nevoie de liniste.

Acum sper ca urmatorul antrenor sa fie unul cu placeri de Vlad Tepes ca numai asa va razbi.
Unul care atunci cand situatia e mai de rahat el sa-si puna un pahar de vin si sa-i biciuie pe jucatori pana crapa.
Unul care cand urla un sector de stadion la el sa se duca in fata lor sa urle mai tare.
Unul care daca-l cearta patronul sa i-o traga inapoi pe masura.
Dar sa fie totodata si un tactician abil, indraznet, cu stiinta vorbelor ca sa tina sus moralul trupei, care sa fie in stare sa planuiasca atacuri de noapte contra sultanului chiar si atunci cand sortii par sa-i fie impotriva.

Cam multe conditii...cred ca e timpul sa ma apuc de antrenorat. :D
Sper sa trec de filtrul sever al lui nea Rici Radulescu care scoleste de mai bine de doua decade mari antrenori ai neamului romanesc.
O sa-mi ia vreo 8 ani ca sa iau licenta de Liga 1, ani in care o sa uit tot ce stiu bun si o sa invat tot ce critic acum.
Sper sa mai am ce antrena pe atunci.

Pana atunci la Dinamo cred ca va veni nea Gigi Multescu ca intotdeauna in momente disperate.
Parca-l vad pe banca cu parpalacul ala de locotenent Columbo.
Alte variante posibile ar mai fi Bratu, Claudiu Niculescu daca s-a saturat de antrenat la arabii de la Mai Tai si are chef de ciocane acasa...

Ando e tare-n gura doar cand castiga, altfel e degraba iertator si uita repede ca s-a cam senilizat inainte de vreme.

Se mai aude de Bonetti dar el e mai mult o legenda de-a noastra, cu siguranta ca ar calma lucrurile venirea lui, altfel nu stiu daca mai poate antrena cu succes.
Poate doar sa vina cu un secund tanar si ambitios.

Clau7_D
23rd July 2019, 12:15
Unul care atunci cand situatia e mai de rahat el sa-si puna un pahar de vin si sa-i biciuie pe jucatori pana crapa.
Unul care cand urla un sector de stadion la el sa se duca in fata lor sa urle mai tare.
Unul care daca-l cearta patronul sa i-o traga inapoi pe masura.
Dar sa fie totodata si un tactician abil, indraznet, cu stiinta vorbelor ca sa tina sus moralul trupei, care sa fie in stare sa planuiasca atacuri de noapte contra sultanului chiar si atunci cand sortii par sa-i fie impotriva.

Cam multe conditii...cred ca e timpul sa ma apuc de antrenorat. :D


Stai, stai, stai :D ca imi pun si eu CV-ul daca e nevoie :drak:


In rest sunt total de acord cu ce ai zis :) si buna ideea cu Bonetti, cred ca si galeria s-ar linisti daca ar veni italianul. Acum cata meserie mai stie...
Hai ca ne lamurim noi in zilele urmatoare. Sper doar sa nu apara unii gen Chirila, Dorinel sau Falub :sneaky:

Leo
23rd July 2019, 12:22
Macar ar pune apararea la punct.

Clau7_D
23rd July 2019, 12:26
Eu sau Uti? :D

Leo
23rd July 2019, 12:47
Bonetti.

Utilizator
23rd July 2019, 13:06
Eu sau Uti? :D

Eu spun sa facem echipa, eu manager si tu antrenor principal.
Ne mai trebuie unul bun cu pregatirea fizica, poate luam si noi un neamt ca astia le au cu medicamentele.

Mi-am permis sa iau pozitia mai sonora pentru ca sunt mai in etate si asta da credibilitate la inceput. :D
Hotaram impreuna transferurile, tactica de joc si programul de antrenament.
In rest eu ma ocup de comunicare cu suporterii, patronat, sponsori, de motivare echipa si planul pe termen mai lung.
Sau poate se baga Capitanu' la relatii cu suporterii si presa. :D
Tu ii pui la munca respectiv organizezi antrenamentele, decizi primul 11 dintr-un set de 18 jucatori pe care-l agreem inainte de meci.

La meciuri eu stau pe banca si observ jocul si jucatorii dupa care iti comunic ce scartaie.
in rest iti las tie caimacul cu schimbarile, agitatia pe marginea terenului, conferinta de presa (eu vin din cand in cand).

Trofeele castigate le ridicam amandoi simultan. :D

Ce zici, te bagi? As miza ca vom sta vreo 15 ani la Dinamo, cam ca in Premier League. As sta mai mult dar depasesc prea mult varsta de pensie. :drak:



In alta ordine de idei, cine a fost secundul lui Bonetti la al doilea descalecat?
Era un fost jucator juventin celebru, am un lapsus...

Clau7_D
23rd July 2019, 13:13
Normal ca ma bag :D si asa m-am cam saturat de inginerie si multinationalele astea care profita de romani :D ii urc pe garduri la antrenamente, meciurile propriu-zise li se vor parea ca fiind plimbari prin parc jucatorilor :drak:

Birindelli era secundul lui Bonetti, am dat un search pe google ca tot asa m-ai bagat direct in lapsus :))

Utilizator
23rd July 2019, 13:24
Mah iti dai seama ce inseamna o echipa de antrenori formata din doi ingineri?
In doi ani de zile dam si handicap la concurenta. :D

Clau7_D
23rd July 2019, 13:31
Hopa :) uite asta nu stiam :P IT sau mecanica? ca sa ne dam seama de amploarea situatiei :sneaky:

Leo
23rd July 2019, 13:32
Nu apucati doi ani de zile. :)

Utilizator
23rd July 2019, 15:25
Hopa :) uite asta nu stiam :P IT sau mecanica? ca sa ne dam seama de amploarea situatiei :sneaky:

intre ele: electrotehnica (cu ceva ascendent in IT si ceva mai mult in energie). :D

si apropo, merci pentru Birindelli.
Lumea zicea ca el ducea greul pregatirii echipei.

Chirila nu are nicio sansa sa devina antrenor la Dinamo.
Nici Falub. Iar Dorinel are sanse mici.
Astea sunt fabulatiile traditionale din GSp cand se cauta antrenor.
Ii iau la rand to toti aia fara contract.

Dupa cum au bagat alta bashina tipica inainte de meciul cu CFR: cica clujenii il vor in staful lor pe Neagoe.
Maine-poimaine o sa ne zica ca-l vor la pachet cu Montini.
Pana una-alta vezi si editorialul lui Naum intitulat direct: „Dinamo nu are nevoie de un antrenor. Dinamo are nevoie să moară”.
Cam astia sunt gesepeii.



Nu apucati doi ani de zile.

doua observatii:

1. deja gandesti pe termen lung comparativ cu rotatia de antrenori de azi.
Doi ani de zile e cam cat au cumulat impreuna ultimii 6-7 antrenori de la Dinamo.
Asta inseamna ca micul tau comentariu aparent negativ are o conotatie extrem de pozitiva.
Multumim pentru incredere. :D

2. imi cer scuze ca te-am neglijat pana acum in planul de management.
Zi pe ce post crezi ca ai performa si-ti facem loc in echipa.
In felul asta trecem sigur granita celor doi ani. :D

Clau7_D
23rd July 2019, 16:28
Am vrut sa zic si eu ca simt putina invidie din partea lui Leo pentru ca nu ai inclus-o in planurile de conducere. Stai doar sa intre Capitanul, parca deja il vad ca nu ii convine jobul si vrea mai multa influenta :drak:
Misto la electrotehnica, momentan e domeniul cu cea mai mare cautare aici la Sibiu. E cerere enorma de la companii si facultatea ofera prea putini absolventi anual. Mna vezi ca eu sunt la mecanica si lucrez dupa legea clasica "unde poti lega cu sarma e pacat sa pui surub". Din pacate cam asa se iau deciziile si la Dinamo acum :headbang:

Leo
23rd July 2019, 16:51
Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva? :)

Utilizator
23rd July 2019, 17:34
Am vrut sa zic si eu ca simt putina invidie din partea lui Leo pentru ca nu ai inclus-o in planurile de conducere. Stai doar sa intre Capitanul, parca deja il vad ca nu ii convine jobul si vrea mai multa influenta :drak:
Misto la electrotehnica, momentan e domeniul cu cea mai mare cautare aici la Sibiu. E cerere enorma de la companii si facultatea ofera prea putini absolventi anual. Mna vezi ca eu sunt la mecanica si lucrez dupa legea clasica "unde poti lega cu sarma e pacat sa pui surub". Din pacate cam asa se iau deciziile si la Dinamo acum :headbang:

Bah daca mai zici inca odata chestia cu sarma in loc de surub stricam echipa, da?
Eu cand nu aveam surubul potrivit ori completam de pe undeva de la rebuturi (ca in anii '90 erau mormane) sau daca era un surub important il rugam pe nea Titi sa-mi faca unul la strung.
Aveam niste meseriasi super-buni, altfel trebuia sa negociez orice faceau in timpul serviciului si le ocupa mai mult de doua ore din timpul de lucru.
Ei erau un fel de artisti pentru care salariul era un fel de multumire ca vin si stau prin intreprindere ca sa-si mai faca un ciubuc sau lucruri trebuincioase pe-acasa (recunosc ca salariul era de rahat in perioada aia dar totusi...).
Niciodata nu legam cu sarma ca nu aveam decat de cupru si aia costa scump si n-aveam multa.


Pe Capitan il punem in locul lui Balanescu, dar mai reducem din competente ca nu vreau sa ne aduca te miri ce jucatori care nu ne convin.
Desi asta poate fi periculos, te pomenesti ca ne sapa la patron sa ne dea afara ca sa-l aduca el pe Piturca in loc. Trebuie sa ne negociem bine contractele, punem clauza mare de reziliere unilaterala. :D
Pe Leo o punem in loc de Danciulescu si Prunea. Cu siguranta ca va face mai mult decat Danciulescu si va fi mult mai putin antipatica suporterilor decat Prunea.




Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva?

N-avem studii bogate ci sarace da' bune. :D
Carnet de antrenor...l-am luat pe ala de sofer, il iau si pe asta.
Apropo, nu se echivaleaza permisul de conducere?


Dar oricum carnetul de antrenor e demodat, vad ca acum pe la noi sunt multi antrenori fara studii, fara carnet, da' e un nea mai batran care are carnet si garanteaza pentru el.
Luam si noi un nea al nostru...ce spui de Halagian? Ne mai sfatuieste si la urlat si la injurat ca aici probabil ca stam noi mai prost.
Parca vad la antrenamente pe Hala cu shapca cu Chicago Bulls si pe Clau cu shapca cu L.A. Lakers cum exerseaza tu-ti si dregu-ti pe pista stadionului din Stefan cel Mare..."pune bah cum trebuie accentul pe F si zi totul dintr-o suflare cu "matii" la final urlat ragusit si pe ton jos in stilul lui Salam". Mai trec si eu pe alaturi din cand in cand: "bravo baieti, ti-ai notat Claule pentru meci ca sa nu ne facem de ras? Nea Hala, arata-i bre si aruncarea cu adidasii dupa jucatori ca poate avem nevoie la pauza ca sa-i motivam pe aia mai puturosi."
Asa se face tata performanta: cu sudoare, cu repetitii, cu efort si cu multa pasiune.

Clau7_D
23rd July 2019, 18:00
Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva? :)

Avem carnet de antrenor pentru antrenori :P un fel de sefi ai sefilor :)) ca sa nu mai spun ca in copilarie eram campion pe sate la asa ceva :D


Luam si noi un nea al nostru...ce spui de Halagian? Ne mai sfatuieste si la urlat si la injurat ca aici probabil ca stam noi mai prost.

Daca ai rabdare te poti uita la reluarea meciului Sibiu-Medias. N-au fost prea multi in tribune asa ca o sa auzi cateva persoane cu un vocabular destul de colorat :)) i-am zis tusierului de "sanatate" cam o repriza intreaga. Era si cameramanul de la Digi acolo langa, radea incontinuu si el :))

Leo
23rd July 2019, 18:11
Ok, deci suntem asigurati la toate capitolele. :)

Utilizator
23rd July 2019, 18:46
Ok, deci suntem asigurati la toate capitolele. :)

Sa-nteleg ca te-nhami alaturi de noi? :D

Leo
23rd July 2019, 19:00
Bineinteles. :) Oricand va trag la raspundere cu placere.

Clau7_D
23rd July 2019, 21:24
Asta e problema la toata suflarea dinamovista :D doar unii sa traga de carutza iar altii sa comenteze de pe margine :P

Leo
23rd July 2019, 23:26
Ai inteles perfect ce am vrut sa transmit. :)

Capitanu.Burcea
24th July 2019, 14:46
Pe mine mă tenta postul lui Iulică Mihaescu, cel care verifica daca e toata lumea in camere la ora 10 noaptea si daca minibarul e intact.

Leo, povestea cineva pe un site al suporterilor ca scrisese la un moment dat si pe ols. Era un dinamovist din Cluuuj, un anume domn Gabriel. Stii cine ar putea fi? Zicea ca m-a recunoscut de pe ols :D Nu mi-am dat seama cine este, dar eu am si lipsit o perioada, cand am evoluat in dream-team-ul lui Tudose :))

Leo
24th July 2019, 15:12
Nu stiu.

Capitanu.Burcea
27th July 2019, 20:07
Incepem cu 3 mijlocasi defensivi, o formula arhaica, perimata, scarboasa, antifotbal, impotriva rezervelor Clujului.

Capitanu.Burcea
27th July 2019, 20:16
In aparare nu ma uitasem, dar acum vad Bejan in locul lui Klimavicius :)) Garoii astia vor sa scape de toti jucatorii adusi de Rednic, indiferent de valoarea lor. ****, baaa, jegurilor!

Leo
28th July 2019, 14:07
CFR Cluj - Dinamo 1-0

A treia infrangere consecutiva sub conducerea lui Prunea. Cu Klimavicius rezerva si Montini care nu-si gaseste cadenta am pierdut la Cluj la limita, 1-0 printr-un penalty inexistent. Dar nu asta-i problema. Desi au legat mai bine jocul decat in cele 2 meciuri precedente, finalizarea lasa de dorit. Isi creaza cu mare greutate fazele de atac, le lipseste jucatorul de creatie. Trei meciuri in care nu au marcat niciun gol, dar au incasat 8.
Niciodata in istorie Dinamo nu a avut asa o linie de clasament: 0 puncte, 0 goluri marcate, 8 primite, in trei meciuri.
De acum inainte trebuie sa vina punctele si vor veni.

Dinamo: Piscitelli - Moura, Bejan, R. Grigore, Sin - Mrzljak (46 Bru), Rauta, I. Filip (85 D. Popa) - Sorescu, Montini, Moldoveanu (78 Mihaiu).
Rezerve: Straton - Klimavicius, D. Ciobotariu, G. Cretu.
Antrenor: Sebastian Moga

Leo
4th August 2019, 14:58
Dinamo - Academica Clinceni 4-2 (0-0)

Primul meci castigat in acest sezon si primele 3 puncte. Daniel Popa reuseste hattrickul, iar Montini sparge gheata. Sa speram ca de acum incolo vor curge golurile pe banda rulanta. :D

Dinamo: Straton -Moura, Klimavicius, Bejan, Sin - Al. Rauta, I. Filip (34 Sorescu) - Mihaiu, Bru (74 R. Grigore), Moldoveanu (46 D. Popa) - Montini.
Rezerve: Piscitelli - D. Ciobotariu, M. Popescu, G. Cretu.
Antrenor: Sebastian Moga

Utilizator
5th August 2019, 06:07
O victorie foarte importanta, de moral, chiar daca a fost obtinuta cu greu impotriva celei mai slabe echipe din Liga 1.si e foarte bine ca atacantii au marcat.
Sa speram ca vom incepe sa legam victorii si echipa sa se sudeze si sa castige incredere.
In sensul asta ar fi excelent sa scoatem puncte in meciul urmator de la Iasi. Eu cred ca e fezabil sa luam trei puncte la lupta.

Leo
6th August 2019, 12:16
Avem si noi accidentatii nostri. Nistor si Broto vor reveni abia in septembrie. Filip s-a accidentat dupa ultimul meci si va lipsi cu Poli Iasi. Filip Mrzjlak a lipsit in ultimul meci din cauza unor probleme la spate, dar se pare ca va fi apt la meciul cu moldovenii de la Iasi.

Leo
7th August 2019, 13:44
Dinamo l-a readus in lot pe Neicutescu, tanarul jucator care la inceputul campionatului a fost imprumutat la Chindia Targoviste.

Clau7_D
7th August 2019, 15:31
E mai bun decat Moldoveanu, asta-i clar. Sa il vedem la treaba.

Capitanu.Burcea
8th August 2019, 17:50
Hai sa incercam si cu Nepuțescu, poate o mai mermelim cateva saptamani, facem cateva puncte si uita lumea ca seful de la Rin se face ca vinde, iar noi, refutatii nea goe, nea paharnicu', nea labarescu ne luam salariile de mii de euro, iar stapanul nostru milioanele, fara sa ridice un pai. Pai, nu e treaba?

Am inteles ca etapa trecuta pulea si popa, zisi si dumb&dumber, au dat mare palma morala cu hattrickul fantastic. Nenorocitul de Popa, care a dat 2 goluri in 30 de meciuri sez trecut, care a avut n luate k șanse de la nea Puriul. Si acum el da palme. Cui? Celui care i-a intins o mâna, care l-a scos din mizerie. Mare vorba aia cu tiganul ajuns imparat, mai intai pe ta-su l-a spanzurat.

Multa multa clanta tiganilor, ********ilor si scursurilor care au organizat aceasta lovitura de cort! Mult succes domnului Teja de la gogoserie! E totusi o diferenta de stil: una e sa mananci gogosi, alta sa mananci căcat cu lopata, zi de zi! Haide Iasu', haide capitala noastra culturala! :))

Leo
12th August 2019, 11:02
Poli Iasi - Dinamo 2-0

Dinamo: Straton - Moura, Klimavicius, Ciobotariu, Sin - Sorescu (65 Moldoveanu), Rauta (82 R. Grigore), Bru, Mihaiu - D. Popa (84 G. Cretu), Montini.
Rezerve: Piscitelli - M. Popescu, I. Serban, A. Lazar.
Antrenor: Sebastian Moga

Cartonase galbene: Rauta (69), Bru (90).

Utilizator
14th August 2019, 11:53
Dusan Uhrin jr in loc de Neagoe dar cu stafful lui Neagoe.
Sa speram ca va fi bine desi nu sunt optimist, nu mi s-a parut niciodata ca Uhrin jr e mare antrenor.
In situatia actuala eu il preferam pe Multescu aka SMURD.

Capitanu.Burcea
14th August 2019, 15:41
La ce sa fie antrenor, la rauți, popi, sini, mouri, bejani si alte goange pruniste? Mie, dimpotriva, mi-a lasat impresia ca e un antrenor care iubeste fotbalul, un maniac al fazelor fixe, provine dintr-o mare familie ceha de fotbalisti si antrenori de legenda :)) Din pacate, nu putem valorifica acest antrenor, el a fost adus ca sa ascunda mizeria negofilo-prunista. Probabil va fi sacrificat cu nesimtire daca baietii nu vor zburda spre play-off.

Leo
14th August 2019, 22:43
Cam indraznete obiectivele pentru Dusan cu lotul asta, castigarea Cupei Romaniei si accederea in playoff.

Capitanu.Burcea
14th August 2019, 23:27
Normal, cine credeati ca va plati nota la final de campionat? Bibicul Dușan cel inocent! Bai, ce infectie umana e acest prunea, incredibil! :((

Leo
15th August 2019, 19:33
Etapa 6
Chindia - Dinamo

Mrzljak, Ioan Filip, Brito si Bejan sunt in continuare accidentati si nu vor evolua contra Chindiei. Iar Bru a facut entorsa la antrenamentul de marti, este incert.

Leo
16th August 2019, 19:53
Sin se alatura accidentatilor. Sa vedem cat va lipsi.

Capitanu.Burcea
16th August 2019, 20:15
O viata, sper.

Mortaciunile dreacu', sa le faca un popa de 6 saptamani!

Pruneo, asta e lotul de play-off, bai nenorocitule? Pt asta l-ati dat afara pe Rednic, futu-va rasa-n gat de garoi nenorociti!

Leo
16th August 2019, 20:19
Ce panarame! Fara eforturile lui Negoita nu am fi ajuns aici.

Leo
17th August 2019, 11:15
Chindia - Dinamo 3-2

Dinamo: Piscitelli - Moura, Klimavicius, D. Ciobotariu, Sin (20 Corbu) - Rauta, R. Grigore - Sorescu, Bru (46 D. Popa), Mihaiu (62 D. Nistor) - Montini.
Rezerve: Straton - M. Popescu, G. Cretu, Moldoveanu.
Antrenor: Dusan Uhrin

Au marcat: Montini si Nistor
Cartonase galbene: Rauta (14), Straton (19), Corbu (43), Sorescu (90+6)

Notele spun tot despre prestatia jucatorilor.

Leo
26th August 2019, 17:14
Etapa 7
Dinamo - Hermannstadt


Absenti: Rauta (suspendat), Mrzljak, Bejan, Brito, I. Filip (accidentati).

Utilizator
26th August 2019, 19:18
Sincer chiar ma bucur ca sus-numitii sunt absenti, in special pentru Rauta si Bejan.
Brito si Filip nu-s nici ei de primul 11.

Despre Mrzljak ma abtin deocamdata, desi in meciurile in care a jucat mi s-a parut extrem de moale si neinspirat.
Incerc sa ma conving ca e bun in ideea ca la Astra parca presta ceva mai bine.

Acum pe bune, nu inteleg de ce nu l-a mai incercat pe Serban ca inchizator, fata de Rauta, si Filip asta macar arata ceva calitati pe cand juca.
si mai prost decat astilalti e greu sa joace.

Utilizator
27th August 2019, 00:25
Excelenta victorie, slaba prestatia.
Priscitelli a fost clar omul meciului, salvand vreo trei ocazii mari si un penalty.
Nistor a facut si el diferenta cu o pasa de fol si un gol, Fabbrini a aratat ca stie cu mingea si a facut un joc bun, Sorescu si el incisiv, Popa insistent pe minge obtinand un penalty din nimic. De remarcat ca fundasii desi au balbait-o in aparare au fost cu succes in atac. Filip slab in nota lui Rauta. Corbu si el in nota obisnuita a lui Corbu. De fapt am cam suferit pe laterale unde am avut improvizatii.
per total un joc haptic si extrem de moale, in special in prima repriza.

Dar uite ca un portar in zi de exceptie si cativa chiori in tara orbilor au adus o victorie vitala in momentul asta.
Acum mai e nevoie sa scoata puncte etapa urmatoare la Sepsi si ar trebi sa joace cu disperare pentru a lega doua victorii.
Va fi greu la cum se prezinta echipa insa nu e chiar imposibil.
Mai ales daca se ajusteaza un pic primul 11. Probabil ca va reveni Mrzjak in loc de Filip si cred ca il va introduce pe Moura.

Clau7_D
27th August 2019, 01:25
Un singur meci cu Nistor titular și deja vedem cât se simte lipsa lui când nu e în echipă. În scurt timp o sa se înțeleagă tot mai bine cu Fabbrini și putem începe cu încredere meciurile.
O victorie la Sepsi ar fi de aur, ar mai liniști lucrurile și apoi după pauza competițională poate ii avem și pe Puljic și Mrzjlak în primul 11.

Utilizator
27th August 2019, 09:41
Nistor a devenit provid ntial pentru ca in afara lui nu mai e nimeni la mijloc care sa lege jocul.
Asta si pentru ca inchizatorii deocamdata sunt praf, abia se tin pe picioare si nu pot face faza defensiva, ce sa mai porneasca atacuri...

Cum era cu un Indoi, cu un Geacarigea, cu un Lupescu...alte vremuri.
Poate ca Mrzjlak o fi acela dar pare ca are nevoie inca de rodaj.

Clau7_D
27th August 2019, 09:48
Ar putea asa:

Piscitelli - X, Klima, Puljic, Y - Nistor, Mrzjlak, Fabbrini - Sorescu, Montini, Neicutescu

Ce zici de linia asta?

X si Y raman semnele de intrebare, unul dintre ei sa fie Grigore sau Ciobi (pentru regula U21).
De la mijloc in sus zic ca e ok, si pe centrul apararii daca ajunge Puljic. Plus Uhrin asta care pare ca stie meserie, nu-i chiar luat din supermarket.

Leo
27th August 2019, 10:26
Incepem sa ne miscam. Doar victoria contează!

Utilizator
27th August 2019, 11:06
Ar putea asa:

Piscitelli - X, Klima, Puljic, Y - Nistor, Mrzjlak, Fabbrini - Sorescu, Montini, Neicutescu

Ce zici de linia asta?

X si Y raman semnele de intrebare, unul dintre ei sa fie Grigore sau Ciobi (pentru regula U21).
De la mijloc in sus zic ca e ok, si pe centrul apararii daca ajunge Puljic. Plus Uhrin asta care pare ca stie meserie, nu-i chiar luat din supermarket.

Nu suna rau daca am gasi niste nume decente pentru X si Y.
Ciobi jr si Grigore nu prea sunt de fundasi laterali, merg ca improvizatii in meciuri cu echipe foarte slabe, altfel nu dau siguranta, nu au profilul postului.

Altfel mie mi-a placut si Mihaiu care indeplineste si el regula U21. As prefera un Mihaiu la mijloc in loc de Neicutescu in fatza.
Cu alte cuvinte, as juca un 4-4-2 cu reintroducerea de X si Y in ecuatie, ceva de genul:

Piscitelli - Sorescu, Klima, Ciobi/Grigore/Popescu, Y/Moura/Sin - Mihaiu, Mrzjlak, Nistor, Fabbrini - Montini, Neicutescu/Popa


Nu cred ca Puljic va veni asa ca nu-l consider in echipa ca sa nu am deziluzii. Dar daca vine atunci are loc langa Klima. :)
Imi pare rau de Sorescu ca l-am mutat fundas lateral, pare ca da randament mai bun in fata. Dar poate fi urcat in repriza a doua prin trecere la 4-3-3 cu schimbarea lui Mihaiu.

Leo
28th August 2019, 12:50
Dupa ce Montini a fost supus unor investigatii amanuntite, s-a constatat ca este vorba doar despre o entorsa la glezna si nimic mai mult. Asta e bine pentru ca poate reveni la partida urmatoare cu Sepsi.

Clau7_D
3rd September 2019, 08:23
Apai in ritmul asta de victorii nu scapam de Negoita prea curand :headbang: si nici Capitanu' n-o sa mai posteze pe aici :drak:

Am tot zis de Nistor ca o sa schimbe jocul nostru cand revine dar daca il pui si pe Fabbrini acolo langa el, la mijloc, poti juca fotbal :yes: am jucat la Sepsi, acolo unde ungurii si spurcatii au scos cate un egal, si s-a terminat meciul cu un raport de 8-1 la suturi pe poarta in favoarea lui Dinamo :o: intra Puljic in locul lui Popescu in centru, ne mai ramane problema la fundasii laterali. Si, mai important, Uhrin asta stie fotbal babaiatule :yes:

Utilizator
3rd September 2019, 09:11
Nu cred ca a scapa de Negoita e un scop in sine, mai ales ca alternativele nu arata mai bine.
Daca invata sa gestioneze decent clubul e ok.

Insa deocamdata abia am legat doua victorii si suntem pe 9.
Hai sa luam campionatul si apoi mai discutam. :D

Dinamo a jucat ambitios cu Sepsi si e clar ca Nistor si Fabrinni au schimbat fata echipei.
Dar mai e mult pana departe.
echipa joaca, are vana, dar sunt foarte multe ezitari, nu au inca un joc constant si fluent si sunt inca cu 1-2 tempouri mai lenti decat minimul forbalului modern.
Sper sa creasca de la meci la meci iar testul de maturitate va fi in urmatoarele doua etape. Daca batem Botosani si Astra se cheama ca am iesit din criza si jucam macar in play-off.

Utilizator
3rd September 2019, 11:44
Btw, imi place din ce in ce mai mult Popa.
Are stofa de atacant, e bataios, e tehnic, si mai nou simte golul.
Popa este cu siguranta castigul acestui inceput de sezon, bravo celor ce au crezut in el.

Si sper sa avem un cuplu de fier pe centrul apararii cu Klima si Puljic.

Singura dorinta acum este sa nu carecumva sa mai vanda pe doi lei jucatori de baza in timpul sezonului.
Sa-i dea pe aia de nu au confirmat gen Rauta ca sa nu mai avem locurile ocupate in lot.

Apropo, astept sa-l vad la joc si pe Strechie care e U21 si e inchizator.
Sper ca e deja mai bun decat Rauta.

Clau7_D
3rd September 2019, 13:46
Problema cu Popa mi se pare la nivel de creier :)) se vede si de la interviurile cu el ca nu are o memorie RAM prea sofisticata. Altfel baiatul pune suflet, alearga, insista la baloane la care altii renunta atat de usor iar din cand in cand are niste executii foarte faine. Si golul lui de aseara e misto, plecand de la pasa lui Nistor, preluarea scurta si sutul la coltul lung :) pare cinic asa dar e de meseriasi.

Tre sa facem orice ca sa nu il mai vedem pe Rauta pe teren. Daca nu se accidenteaza singur si astia inca mai insista cu el ar trebui sa vedem care dintre noi e dispus sa il calce putin cu masina :D

Utilizator
3rd September 2019, 15:16
Rauta :happy

Au fost multi fotbalisti mari care nu debordau dpdv al inteligentei.
Vad ca Dinu il compara pe Popica cu Schillaci si Vieri si comparatia desi exagerata e foarte buna la nivel de brain.
Totti si al nostru Nistor sunt alti fotbalisti foarte buni dar fara mari pretentii intelectuale.

In general fotbalistii nu sunt absolventi de Oxbridge, MIT sau Sorbona. Nici macar de Politehnica din Bucuresti.
Poate doar Cantona care de curand scoase niste vorbe adanci la o premiere de i-a lasat tzepeni pe Ronaldo si Messi. :D

E clar ca intelectul te ajuta daca ai calitati de fotbalist, unii precum Boloni au ajuns mari aproape exclusiv pe asta.
Dar e valabil si invers: fotbalisti daruiti au ramas in istorie desi nu foloseau prea des materia cenusie. Aveau fotbalul in sange si asta e suficient daca o combini cu munca si o viata cat de cat ordonata.

Iar Popa are el fatza si vorba de rus din Armata Rosie dar are si ceva talent.
Uita-te la el cum se demarca, cum se lupta in fata, ce preluari si ce suturi plasate are (aseara a avut vreo doua, una periculoasa si alta la gol).
Si inteleg ca si-a rezolvat si problemele extrasportive care-l tineau jos.
In momentul asta mi se pare mai bun decat Montini pe faze pozitionale.

Leo
3rd September 2019, 21:48
Mai e mult pana departe, normal, ca doar nu are Dusan o bagheta magica cu care sa faca minuni de pe o zi pe alta.

Leo
13th September 2019, 23:38
Etapa 9
Dinamo - Botosani

Puljic inca nu e pregatit sa intre.

Capitanu.Burcea
14th September 2019, 01:46
Nu cred ca a scapa de Negoita e un scop in sine, mai ales ca alternativele nu arata mai bine.
Daca invata sa gestioneze decent clubul e ok.. .

Pai, il gestioneaza f bine pt el, e singurul biznis care aduce bani clicii lui de ********i. Daca te uiti, toate sunt pe butuci, procese cu statul, evaziune, tot felul de matrapazlacuri, datorii uriase. Doar nu degeaba a platit ultima transa lui Teleaga, de doua milioane, altfel clubul se vindea foarte frumos de un an jumate. Cu Negoita nu exista viitor, pt mine, plecarea lui e prioritatea nr 1. Si imediat dupa, sa gasim 2 fundasi laterali si un varf:))

Popa, Prunea, cei doi baieti care l-au luat pe P in gură. Ce sa faci cu astia? Popa a dat doua goluri in 25 de meciuri, anul trecut. Sper ca Uhrin e consecvent si incepe tot cu Neicutescu, care in 5 meciuri la Chindia a marcat cat Popa in tot sezonul. Oricum, lui Popa ii prieste statutul de rezerva, nu i se va face o nedreptate. Saracul, e manevrat de Prunea limbă-aspră sa îi ingâne tiradele anti Rednic, isi pune singur pe el o presiune prea mare. Nu trebuie sa dea palme, trebuie sa marcheze goluri, atat. Prunea e in stare sa se ascunda si dupa soferul autocarului, numai sa nu isi asume nimic. Gretoasa si interventia de dupa meciul cu Spania, cand el isi tinea telefonul inchis de la meciul cu Iasiul. O mizerie de om, sper sa nu ramana in club, in cei 26% ai Jegului.

Da, voi fi la meci, maine. Ma scot dulaii astia din casa. Nu cred ca facem panarama, probabil Fedy o sa vina cu ideea sa bem o bere la McDonalds iar noi o sa fim incantati de asa isprava :)) Da-mi un pm daca esti prin zona, Cleo!

Clau7_D
14th September 2019, 09:16
Da, voi fi la meci, maine. Ma scot dulaii astia din casa. Nu cred ca facem panarama, probabil Fedy o sa vina cu ideea sa bem o bere la McDonalds iar noi o sa fim incantati de asa isprava :)) Da-mi un pm daca esti prin zona, Cleo!

Ai auzit tu de ardeleni care sa nu faca ceea ce au zis? :sneaky: la noi cuvantul e lege ma!
Pe la 2 jumate plec cu un prieten din Sibiu spre capitala, vedeti ce faceti cu traficul pe acolo :D noi stam la peluza, facem economie totusi :drak: McDonalds's-ul ala e acolo la mall?

Capitanu.Burcea
14th September 2019, 17:50
E pe colț, aleea stadionului :D cu Pantelimon. Hai ca vedem. Aveti grija la drum, luati trenul daca vedeti numere de Bucuresti in trafic.

Capitanu.Burcea
20th September 2019, 01:37
Nimic, nicio parere despre meciul cu Liverpul din Botosani? Am zis asa pt ca noi am parut Woking, liga a 5-a. Sincer, asta nu e fotbal. Vin 8000 si tu esti facut magarus de tractoristul Croitoru, ridiculizat, numarat la podea. Ultimul lucru pe care o sa-l mai fac e asta sa despic firul in 4, cu 'exista speranta', 'parca jucam mai bine', se vede o schimbare', 'intra Pulici si Brito si vom fi Manchester City'. Ma pis pe ei de fotbalisti de căcat si in special pe cine i-a adus. Am urmarit si moviola, de pe stadion oricum nu se vede nimic. I-am zis lu' Tori ca mi s-a parut ca a lovit Neicutescu, min 1, era sa ma ia la palme :)) Singurul lucru pozitiv era infrangerea, dar iite cum ne rapesc astia si micile placeri nevinovate ale vietii :))

Clau7_D
20th September 2019, 07:28
Pai diferența e ca dacă încă era Nea Goe pe bancă am fi luat 4 lejer. E pe meserie Uhrin da' tre sa lucreze cu materialul clientului și așa nu poate să facă minuni peste noapte. Mai joci și cu 2 oameni în minus un meci întreg meciul (fundașii laterali), poți zice ca e echitabil egalul.
Io inca îs supărat pe tine ca nu ai adus 2-3 beri pe stadion sa fie discuția mai serioasă :D

Capitanu.Burcea
20th September 2019, 08:09
Si Jean Grama daca arbitra si tot luam o trilulă. Prea multa ocară de ascuns dupa un 1-1, meciul a fost pierdut de p.ulea :D si gunoaiele riniste care s-au batut cu pumnul in piept ca sunt miezul din dodoașcă. Uhrin sa il pupe si-n culcare si-n sculare pe Pigliacelli, ca ii tine fecioria intactă. Asta e toata smecheria, a aparat testo di cazzo ăla cat 3 căcărușeni, altfel umblam cu cățuia pe 16 metri sa nu retrogradam.

PS. M-au lucrat astia batrani. Au zis ca n-au gasit loc de parcare decat la 2 km de restaurant. Stiau ca daca ne apropiam de mall vedeam meciul in vitrină la Altex :))

Utilizator
20th September 2019, 08:55
Dinamo a jucat foarte prost si fragil inclusiv in meciurile castigate. Si Sibiul a avut momente de control si tot Pigliacelli a salvat meciul.

Stam foarte prost in special la dundasi laterali si inchiaator, e partie cand ataca adversarii.
Puljic ar putea rezolva centrul apararii dar pentru restul e enevoie de alti jucatori urgent.
Corbu e foarte slab, Ciubotariu nu e pe poaitia lui si are limite mari. Macar sa-l fi pastrat pe Dussault ca sa nu spun de Aliji care era scula de jucator.
Filip e muncitor dar rudimentar si cam atat.
Nu inteleg de ce nu-l mai joaca pe Mamut daca tot nu scapa de el, ar fi o solutie de avarie.

Clau7_D
20th September 2019, 11:02
PS. M-au lucrat astia batrani. Au zis ca n-au gasit loc de parcare decat la 2 km de restaurant. Stiau ca daca ne apropiam de mall vedeam meciul in vitrină la Altex :))

:)) :))

Vezi poate bagi aceeasi scuza si la meciul cu fecesebeu :headbang: promit ca stau si eu tot la T2 atunci daca bem berile alea inainte de meci :sneaky:


@Uti,

Ciobotariu era sufocat dupa 15 minute din meci :( ne trage in jos regula cu U21, mai bine l-ar lasa pe Sorescu fundas dreapta si sa inceapa cu Neicutescu si Mihaiu in linia de 3 din fatza, ca sa fim acoperiti si cu regula vietii :headbang:

Utilizator
20th September 2019, 11:35
Asta spuneam si eu mai de mult pe aici, dar e drept ca il strici pe Sorescu in loc sa iei un fundas lateral de meserie.
Regula U21 se poate fenta daca accepti sa schimbi un U21 dupa 10-15 minute. De ex incepi cu doi inchizatori dintre care unui e Grigore sau Ciobi jr si-l inlocuiesti rapid cu Fabrinni. Iar lateral as mai incerca cu Moura care zic eu ca e mai bun decat solutiile actuale.

Utilizator
20th September 2019, 11:55
Dar e tare ca ne mandrim cu generatiile tinere de la Dinamo, cu trofee la juniori, dar cand sa joace la echipa mare canci, mai niciunul nu corespunde si avem probleme sa punem 2 U21 in primul 11. Cred ca fotbalistul roman e mai retard, se maturizeaza cand altii au confirmat de mult si eventual confirma cand altii se gandesc la retragere.
De asta cred ca regula cu 2 U21 ar trebui schimbara in 2 U23 sau U24. Tot tineri ar fi si aia.

Clau7_D
20th September 2019, 12:24
Asta spuneam si eu mai de mult pe aici, dar e drept ca il strici pe Sorescu in loc sa iei un fundas lateral de meserie.

Corect, cea mai ok solutie e sa aduci fundasi laterali buni dar la ce avem acum se poate incerca cu Sorescu acolo. Se simte mult mai bine pe pozitia avansata insa ma gandesc si la ideea de constructie si el sa apara ca si surpriza in atac. Acum are cine sa ii paseze, altcumva deschizi jocul pe benzi cu Fabrinni si Nistor ca si pasatori acolo. Ciobotariu nu are nici o treaba cu faza ofensiva, e mana moarta.

Leo
20th September 2019, 12:36
Ideal ar fi sa aduca tot ce-i mai bun in tara (asa cum era odata candva), dar...

Utilizator
20th September 2019, 14:27
Nu trebuie sa aduca ce-i mai bun, trebuie sa ai scouteri care sa bata tara si sa fie capabili sa vada valoarea si potentialul. E imposibil sa nu gasesti jucatori pe care sa-i lustruiesti un pic ca sa iasa fotbalisti.

Utilizator
21st September 2019, 09:56
Abia am spus mai sus ca Dussault ar fi fost de pastrat si iete ca Viitorul abia l-a transferat. Bravo lor, baieti destepti.
Ne statea rau cu el fundas dreapta, e mai misto cu improvizatiile.

Leo
22nd September 2019, 12:50
Etapa 10
Astra - Dinamo 3-2 (0-1)

Dinamo: 93. Piscitelli - 13. Ciobotariu, 2. Klimavicius, 16. M. Popescu, 33. Corbu - 4. I. Filip - 22. Sorescu, 10. Nistor, 31. Fabbrini ('53 Bru), 21. Neicutescu ('73 Moldoveanu) - 43. Montini

Au marcat: Popescu si Moldoveanu.

Ce ar fi de spus despre acest meci? Apararea lasa de dorit. Cand va intra Puljic poate va arata altfel, mai bine. Pacat ca se fac multe greseli, multe cadouri pentru adversari.

Capitanu.Burcea
22nd September 2019, 18:08
Gol Ionică Dumiter, la debutul pt Chindia. Atat am vrut sa spun. Si traditionalul nuie jegoita, nuie pulea!

Leo
22nd September 2019, 18:45
Il vrei la Dinamo?

Capitanu.Burcea
22nd September 2019, 21:01
L-a vrut Renic, dar nu am avut 50 de mii. Ca si pt Peteleu. Vad ca altii isi fac treaba cu ei.

Capitanu.Burcea
22nd September 2019, 21:01
Prunea a platit peste 20 de mii ca sa rezilieze Perovic. Ce mizerie de om :))

Utilizator
23rd September 2019, 00:43
o gramada de incompetenti la Dinamo: au adus jucatori slabi sau cu probleme iar pe unii i-au platit ca sa plece, au ratat transferuri bune pentru ca s-au scumpit la doi lei.
Altfel nu Dumiter e marea pierdere, si Neicutescu dadea gol la Chindia iar la Dinamo nu inca.

Capitanu.Burcea
23rd September 2019, 18:18
Neipuțescu a ajuns conjunctural, el fusese rechemat acasa ca sa fie vandut. Cum transferul a cazut, paharnicul a aparut pe cal alb, vorbind la telefon (ma rog, unul dintre momentele rare cand il tine deschis) vezi Doamne e lucratura lui acest transfer. Ok, mie mi-a placut la Chindia, nu arăta rau, l-am sustinut, deocamdata e insa mizerabil. Probabil sunt baieti pe care atunci cand ii scoti dintr-un modjo in care intra si asa f greu :D uita si țîța pe care au supt-o. Valabil si pt Montini. Dumiter era tinta clara pt noi, insa Dinamo se pregatea pt o lovitura de cort, nu avea rost din principiu sa mai transferi jucatorii lui Rednic. In prima zi a noii conduceri a aparut informatia ca Pulea aduce un mijlocas de la Fiorentina :)) Intoxicatie clara, mi-am adus aminte de taburile de pe Batistei...

Oricum, n-ai ce sa comentezi f mult despre joc. 7 dintre flacaii astia ar fi fost cei mai prosti si daca ne strangeam sa facem o miuta intre blocuri. Primele doua goluri sunt de antologia unor căcați pansați, dupa aia nu m-am mai uitat. Dar cel mai teama imi e ca nu ne vindem... :D

Utilizator
23rd September 2019, 20:25
Oricum, n-ai ce sa comentezi f mult despre joc. 7 dintre flacaii astia ar fi fost cei mai prosti si daca ne strangeam sa facem o miuta intre blocuri. Primele doua goluri sunt de antologia unor căcați pansați, dupa aia nu m-am mai uitat. Dar cel mai teama imi e ca nu ne vindem...

Mah nu stiu altii cum sunt dar eu m-am cam ingrasat si nu mai pot juca 11 la 11 ca alerg in reluare si mor repede.
La un five aside m-as baga ca la cum sunt flacaii din aparare trec si cu spatele.
Golurile primite au fost mizerabile, nu credeam sa vad asta vreodata tocmai la echipa cainilor rosii.

Cu vanzarea mai vedem, daca nu ne vindem la nea Florica se cheama ca si asta e precum Negoita, un rupt in cur in cautare de publicitate.
Ceea ce banuiam de mult, omul a fost inclus in loturile Microsoft si foarte probabil ca a ciupit ceva.
Insa nu stiu daca a pus deoparte deajuns ca sa facat ceea ce se lauda ca ar face la Dinamo.
Cert e ca nu e inclus in niciun clasament Forbes iar alte afaceri vizibile nu pare sa aiba.
Asa ca poate te bucuri ca ne vindem, dar daca se face emotional e posibil sa fie doar o trecere de la nea Insolventa la tovarasu' Faliment.
Mecla lui nu-mi inspira incredere financiara, insa e foarte posibil sa fie parte din sistemul baietilor care altadata aveau ochi albastri iar azi sustin pe umeri lor statul de drept.



Prunea a platit peste 20 de mii ca sa rezilieze Perovic. Ce mizerie de om :))

Stai asa ca nu-i asa, Perovic a revenit la antrenamente. :D
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-rasturnare-de-situatie-perovic-fotbalistul-cu-probleme-cardiace-reactivat-de-dinamo-578122.html

Capitanu.Burcea
23rd September 2019, 21:08
Asta e varianta inca si mai abjecta, il platim de 3 luni fara sa joace. Sunt mai mult de 20 de mii, deci :))

Eu jucam cu Fabbrini mijlocas stanga, Corbu fundas dreapta, Grigore fundas stanga, central permutari din Ciobotariu, Popescu, Klimavicius. Neicutescu varf, cum a jucat prima repriza la Sepsi (cand a ratat cu poarta goala :D). Mai multe altadata, am ceva de postat si pe DM :))

Utilizator
23rd September 2019, 22:21
Exact, risipa e mult mai mare.
Si mai sunt si altii, de ex inca il avem pe Mamutu sub contract dar nu-l pun sa joace desi in umila mea opinie e mai bun decat Filip&Co.
Si au reziliat contractele unor jucatori bunicei, am mai spus de Damian care a ajuns la Viitorul in timp ce noi n-avem fundasi laterali.

Suna interesant formula peopusa de tine.
Cu siguranta ca Grigore e ceva mai activ decat Ciobi jr pe post de fundas lateral.
In aparare e jale, sper din suflet ca Puljic va aduce siguranta atat de asteptata.
Insa fara inchizator bun si un sistem de joc care sa ajute apararea nu va fi suficient doar un fundas bun.
De ex Klima juca mai bine cu Rednic pentru ca Strambu' stia sa-si aseze echipa ca sa ajute fundasii.
Nu stiu daca Fabbrini ar alerga suficient pe post de mijlocas lateral. Dar e drept ca la Botosani parca juca mai mult pe flanc.

Capitanu.Burcea
23rd September 2019, 23:17
Din pacate, Fabbrini e accidentat si va lipsi aproape o lună. Nu vad nicio scapare in derby, doar sa apere Piscitelli un snop de situatii unu la unu. Nu cred, va fi un esec de proportii. Ii spun derby, desi exista argumente juridice :D sa consideram ca jucam cu o echipa de la periferia capitalei. Tin minte ca Jegu' a debutat ca salvator la un meci cu fcsb, 0-2, acum sper sa inchida cercul tot dupa un meci cu fcsb.

Utilizator
24th September 2019, 07:53
Vom vedea ce va fi la "derby" insa sansele sunt cam aceleasi cu sau fara Fabbrini.

Pe de o parte au echipa mai buna dar antrenor mai prost, pe de alta parte orice rezultat e posibil pentru ca Dinamo a inceput sa mai lege jocul si sa inscrie si din pacate Fabbrini nu a ajuns sa fie decisiv pentru echipa.

Intoarcerea croatilor la echipa (Puljic si Mzjlak) poate avea un impact mai mare decat lipsa lui Fabbrini pentru ca ei vin exact unde Dinamo are mai multa nevoie pe termen scurt.
Italianul croseteaza frumos dar cred ca e cam lent deocamdata, i-ar trebui o viteza in plus ca sa devina piesa de fortza.
Eu cred ca Nistor ramane singurul om decisiv la mijloc, fara el echipa se rupe si jocul e haotic.

Altfel nu pot sa-mi doresc infrangerea pe teren pentru a fortza plecarea unuia din administratie.
:)

Capitanu.Burcea
24th September 2019, 08:14
Mi se pare un minus pt Uhrin sa nu integreze in primul 11 singurii 2 fotbalisti din lot. Un lux pe care, cu tot respectul, Neagoe cel balacarit nu l-a avut. In plus, ma dispera cu boul de Popescu, plus benzile facute zob. Ok, e simpatic baiatul, atacam cu naivitate, ne aparam cu stangacie, ce facem mai departe? Asa il preferam pe Multescu, net superior acestui domn. Stim lotul, stim cat de bou e pulea, dar nici sa ii acord circumstante la infinit nu pot. L-am ars pe Renic, de-alde Uhrin mananc 3 la micul dejun :)) PS. Daca se apuca sa il urce pe Mrzljak, cum a spus, poate il baga pe Puljic la inchidere. Cu Uhrin parca esti la kinder cu surprize, nu mai inteleg nimic ce dreacu' fac astia acolo. Cum a marturisit si el, nici jucatorii nu prea inteleg. Si incep sa-i inteleg :D

Utilizator
24th September 2019, 12:12
:happy

Uhrin e obligat sa joace cu Nistor, croatii si italienii, nu are solutii mai bune pe posturile lor.

Daca ii pune pe croati sa faca un pas inainte atunci va face un ***** pansat.
De amandoi e nevoie disperata pe pozitiile lor consacrate unde acum suferim la greu.
Iar Mrzljak nu are viteza de reactie suficienta pe faza de atac, e melc, se arunca in driblinguri si pierde mingea sufocat de viteza celor pe care incearca sa-i depaseasca.
Daca-l avansezi creezi o noua vulnerabilitate in echipa.

Pe laturile apararii nu are nicio solutie buna in momentul asta, dar ar fi bine sa mizeze pe raul cel mai mic si nu sa faca improvizatii aievea.
Pralea a gresit major cand l-a dat afara pe Damian si chiar si cand l-a trimis in parc pe Mamut. Damian era clasa fata de ce avem la fundasi laterali.

pentru mine echipa standard ar trebui sa fie cam asa:

Piscitelli

Corbu-Klima-Puljic-Grigore

Mrzljak

Sorescu-Fabbrini-Nistor-Neicutescu

Montini/Popa

As mai conta si pe Mihaiu care pare promitator, sunt semne ca si Moldoveanu va incepe sa produca, Sin ca mijlocas de banda, Ciobi jr pe centru, Moura ca fundas/mijlocas lateral (asta cred ca ar putea fi bun, are tehnica, are elan pe atac, face mai greu apararea in conditiile in care vine unul lansat pe contraatac).
In rest rezerve si solutii de avarie mare.

Eu cred ca Dinamo nu-si permite sa joace 4-3-3 cu lotul actual, e riscant si primesc goluri idioate dupa cum am si vazut.
Iar de inscris oricum nu inscriu prea mult, nu e un lot care sa atace entuziast si sa umple de goluri poarta alorlalti..

Leo
28th September 2019, 12:52
Etapa 11
Dinamo - Voluntari 2-1 (1-0)

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, M. Popescu, A. Puljic, Corbu - Mrzljak ('70 Rauta), I. Filip - Sorescu, Nistor, Moldoveanu ('66 Neicutescu) - Montini ('82 Moura)
Au marcat: Montini '51, Puljic '78

Piscitelli a aparat un penalty complet eronat dat de Coltescu. Sorescu a fost eliminat pentru o simulare stupida si nu va juca cu FCSB. O fi bine, o fi rau vom vedea. In rest, Dinamo s-a cam chinuit cu cei de la Voluntari.

Clau7_D
28th September 2019, 13:15
La cum a jucat Sorescu in ultima perioada nu e neaparat o pierdere. Sa vedem cu cine il inlocuieste.
Ma astept ca Uhrin sa fie precaut cu fcsb, sa ramana doar cu Nistor, Montini si Moldoveanu in fata iar la mijloc sa intre cotogenarii Filip, Mrzljak si Rauta :headbang: sper sa fie altul in locul ultimului, si soferul de autobuz dar doar retardul ala sa nu joace.

Leo
5th October 2019, 23:05
Etapa 12
FCSB - Dinamo 1-1

Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Puljici, Popescu, Corbu - Filip, Mrljak ('60 Rauta) - Moldoveanu ('93 Brito), Nistor, Neicutescu ('74 Neicutescu) - Montini

Meci bun facut de Dinamo. Nistor a jucat foarte bine. Dinamovistii si-au creat multe ocazii, dar au si ratat mult. Arbitrul ne-a refuzat un penalty clar ca lumina zilei pentru un hent in careu.

Leo
18th October 2019, 12:09
Etapa 13
Dinamo - Gaz Metan


Avem 3 accidentati: Montini, Fabbrini si Neicutescu. Salariile sunt platite. Ar fi frumos sa incheiem turul de campionat cu o victorie.

Leo
18th October 2019, 23:48
Dinamo a predat astazi lectii de contraatac, lectie de fotbal.

Clau7_D
19th October 2019, 09:24
Mare pacat ca am iertat mizeriile in etapa trecuta si nu am luat cele 3 puncte :headbang:
Urmeaza meciul cu slujitorul, avem ceva politze de platit.

Utilizator
21st October 2019, 15:27
mare pacat, da.
insa e de remarcat ca echipa se misca mai natural de vreo doua meciuri incoace.
meciul cu Gaz Metan nu prea a avut multe semne de intrebare, Dinamo a controlat destul de categoric partida.

daca joaca la fel si inving pe Viitorul in prima etapa a returului atunci sunt semne serioase de revenire.
Desigur ca ideal ar fi sa bata Viitorul, Craiova si CFR sau daca nu sa scoata macar sapte puncte din astea doua meciuri.

hai sa fie de bine. :)

Utilizator
22nd October 2019, 12:10
mare pacat, da.
insa e de remarcat ca echipa se misca mai natural de vreo doua meciuri incoace.
meciul cu Gaz Metan nu prea a avut multe semne de intrebare, Dinamo a controlat destul de categoric partida.

daca joaca la fel si inving pe Viitorul in prima etapa a returului atunci sunt semne serioase de revenire.
Desigur ca ideal ar fi sa bata Viitorul, Craiova si CFR sau daca nu sa scoata macar sapte puncte din astea doua meciuri.

hai sa fie de bine. :)

later edit: din astea 3 meciuri, altfel ar fi cam greu sa ia 7 puncte din doua meciuri. :D

btw, vad ca azi si Nistor spune acelasi lucru: https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/dinamo-exclusiv-dan-nistor-nu-se-teme-de-meciurile-de-foc-ale-cainilor-vreau-sa-luam-7-puncte-cu-viitorul-craiova-si-cfr-580794.html

Clau7_D
22nd October 2019, 12:23
Primul meci e cel mai greu, cu slujitorul :D dar e acasa pe Dinamo si asta e bine. Cu o victorie prindem si mai mult moral ca sa mergem peste olteni. Nu ma sperie nici unul dintre cele 2 meciuri, putem lua 6 puncte.

Utilizator
22nd October 2019, 16:12
bun plan, sa fie precum spui. :D

Leo
26th October 2019, 16:35
La finalul turului, dupa 13 meciuri jucate, bilantul nu suna bine: 5 victorii, 2 egaluri si 6 infrangeri. Avem 18 goluri marcate si 21 primite si 17 puncte. Per total locul 9.

Clau7_D
27th October 2019, 08:51
Ne cam trebuie minim 20 de puncte in retur ca sa ajungem in play-off. O sa fim la limita, pe ultimele etape, depinzand de altii :))

Capitanu.Burcea
28th October 2019, 00:41
Fac un apel de suflet :D Lasati calculele, meciurile, rezultatele, nu ne mai folosesc decat pt a pastra intacta bruma de mandrie care a scapat imaculata in urma guvernarii Jegoita. Au mermelit cateva puncte, cativa regi, voievozi, fii de voievozi, dar la final drumul e oricum inchis. Suntem aproape de colaps, datoriile se ingroasa pe zi ce trece, echipa nu e platita, tinerii jucatori sunt expusi pe taraba, pe te miri ce, pt a asigura macar bugetul returului. Amintesc faptul ca din 19 noiembrie expira acordul de folosire a marcii Dinamo. Potentialii cumparatori sunt atrasi cu promotii la vanzare, dar datoriile subterane (catre firmele salvatorului, ce surpriza) sunt imense. Deci, ce sarbatorim noi ca am batut Slujitorul? Nici macar nu i-a plesnit nasul regelui, in loc de 4-1 am fost la o ciozvârtă de antricot sa facem 3-3 :))

Clau7_D
28th October 2019, 08:18
I-am lasat sa se bucure putin, da-i in plm, ca doar nu mergeai tu la Politie dupa sa dai declaratii pentru corupere de minori :D am dat in ei ca si Hitler in evrei, statea rejele saracul pe margine si nu intelegea nimic. Imi imaginez oricum ca i-a luat Uhrin la p..a in vestiar pentru adormirea din ultimele minute, mai bine asa decat sa se creada zmei.

Acum legat de datorii si creditori :) doar nu crezi tot ce se scrie prin presa :)) m-am saturat chiar si eu sa mai numar de cate ori a scris gesepe-ul sau diji ca ne desfiintam sau ca intram in faliment. Ramane cum am stabilit, fratele negoita e pe profit aici si nu pleaca prea curand. Poate doar daca il convingem pe arabul ala care vrea sa ii cumpere pe United sa se uite spre o echipa cu un potential mai bun :sneaky:

Utilizator
28th October 2019, 12:25
De cate ori Dinamo incepe sa miste si sa acumuleze puncte in campionat incepe tirul analfabetilor de la GSp.
Oamenii astia fac orice pentru a distruge Dinamo. Nu stiu daca sunt platiti sau pur si simplu sunt hateri ce sustin echipa acronim. probabil ca e o combinatie de ambele.
Nu cred ca e vreo echipa de Liga 1 cu salariile la zi, multi sunt la 2-3 luni restante, dar frecangii astia nu au gasit decat Dinamo.
Or daca noi le dam apa la moara astora si intretinem o atmosfera ostila proriei echipe atunci intr-adevar falimentul va bate la usa.

Vanzarea catre Florica a fost flaps de la inceput, am spus asta si pe aici.
Nu zic ca Negoita e scula dar Florica e si si mai si. A avut nevoie de un pic de reclama si si-a facut-o.
Iar daca a facut audit la club toata vara mi-e greu sa cred ca descoperea datoriile abia in octombrie.

Strict la datorii: as fi curios sa vad catre cine datoreaza Dinamo 4 milioane de coco.
Din cate stiu astazi e aproape imposibil sa aduni restante la plata darilor catre stat.
Eu cred ca mare parte din datoriile astea sunt tot catre Negoita prin firmele lui.
Cu alte cuvinte cam la fel cu ceea ce fac toti "finantatorii" din fotbalul romanesc.

De acord ca asta e metoda mafiota de a tine in lanturi cluburile.
Si de asta cred ca Dinamo merge pe sarma pentru ca nu poti sa fortezi mana mafiei.
Dinamo scapa cu viata doar daca avem o trecere a actiunilor de la Negoita la alt investitor.
Asa cum s-a intamplat si atunci cand Negoita a preluat de la fostul actionariat ce acumulase datorii de 20 mil (si multe la stat) se pregatea de tras obloanele.
Nu exista club din lume care a supravietuit numai prin izgonirea actionariatului, e nevoie sa fie si cineva mai bun care sa preia si sa duca mai departe.

De asta zic sa ne bucuram ca in conditiile date Dinamo si-a mai revenit, sa speram la un play-off, sa speram ca vor vinde jucatori cheie si sa speram ca dupa amar de ani vom prinde un loc de cupa europeana.
In felul asta bugetul se va imbunatati, echipa va deveni iarasi interesanta si asa poate ca va atrage si investitori mai buni.
Altfel nu va veni nimeni si plecarea lui Negoita va fi finalul clubului.
Nu cred ca vrem asta asa ca pana la aparitia lui Fat-Frumos calare pe un cal alb singura carte castigatoare pentru Dinamo este coabitarea cu Negoita, sustinerea echipei si sa ne bucuram la orice victorie.

Iar victoria de ieri a fost una frumoasa, chiar daca finalul a stricat-o un pic. Ce bine ar fi sa-i batem pe toti la limita si cu finalul de meci in corzi.

Capitanu.Burcea
28th October 2019, 16:24
Nu cred ca sunt datorii aparute peste noapte. Cumparatorul nu stie - dar află le parcurs- ca Jegu' cere 4 milioane, practic, pe niste datorii (am explicat ca marca e luata in cesiune, in urma trocului cu Badea, pana la 19 noiembrie) El vinde niste datorii cu 4 milioane, adica vrea 7-8 milioane pe o majoritate simplă de actiuni (deci mai suge si daca suntem pe profit, ramanand cu peste 30% din actiuni :D).

O sa vedem ce jucatori atractivi are Dinamo de vandut, deocamdata cei mai tineri sunt si cei mai slabi (Moldoveanu, Ciobi, Grigore nu mai spun, o mizerie). Cred ca Popescu e tinut in teren pe linie de partid, probabil vor sa il vanda cu o suta de mii la primavara. Klima rezerva, se platesc polițe in continuare. Batranii tin echipa si, dupa cum ati vazut, Nistor deja a inceput sa mârâie. Daca il pierzi pe Nistor, vestiarul e gata. Ok, o strategie de maestru, ne imprumutam la Badea si mai mermelim o lună. Negoita e anchetat pt umflarea din pix a datoriilor catre firmele lui, pt a obtine pachetul majoritar ce ii permitea sa bage clubul in insolvența. De fapt, ceea ce pretinde, astazi, de la un eventual cumparator, plata a 7-8 milioane cash, nu a facut el cand a preluat de la Badea. In loc sa achite 7, ca mare investitor, a umflat datoria din pix la 17, vreo 10 catre firmele lui. E anchetat pt bancrută, evaziune, sper sa il agațe cat de curand statul paralel.

Dar ce parere aveti ca sediul clubului a fost mutat de la Bârzesti la Saftica? Nu s-a mai intamplat asta in toata istoria clubului. Poate e un moment nepotrivit, victoria cu Slujitorul e imensa :P

PS. Uti, sunt obisnuit sa imi asum esecurile echipei pt atmosfera neagtiva creata :D nu va fi problema nici acum, Negoita stie unde ma gaseste :))

Capitanu.Burcea
28th October 2019, 16:33
Situatia e in colaps, da. Noi suntem ca orchestra care a acompaniat Titanicul in adancuri, ne uitam sa nu gresim nicio nota pe portativ :)) *Nimic nu seamana ce a mai fost deja, nu mai poti efectua inca o data artificiul cu insolventa. Statul te pasuieste ca sa te redresezi, nu ca sa capusezi in continuare. Victoriile ne fac momentan f mult rau :D dar e doar parerea mea, ok.

Ok, but ok, vorba prof Yermolinski, de la i chess :))

Capitanu.Burcea
28th October 2019, 16:55
Am uitat ce era mai important, maine avem conferinta de presa la Rin :))

Se va reitera increderea in planul cincinal new saftica, se vor infiera nenorocitii care vor raul proiectului negofil, se vor aduce garantii ca dl negoita lucreaza, dormiti linistiti, proiectul creste, Dinamo creste, ca sa ne fie bine la tăț trebuie sa ne fie intai noua bine etc :))

Utilizator
28th October 2019, 16:58
de ce crezi ca victoriile ne fac mult rau? cu ce ajuta sa mearga prost si echipa?

da, era inimaginabil ca Dinamo sa ajunga cu sediul la Saftica. Nu ca era mai bine la RIN.
Din punctul meu de vedere aici este si vina alora de la CS Dinamo care trebuia sa fi pastrat brandul si sediul social la locul traditional.
Sa fi lasat patroni sa-si infiinteze echipe in cadrul brandului dar sa nu fi permis ca Dinamo sa ajunga amenintata de faliment si carpa unor jigodii.

nu cred ca Negoita te va cauta, are probleme mai mari si oricum il doare-n c de suporteri. :D

Capitanu.Burcea
28th October 2019, 17:28
Te poti debarasa mai usor de un lucru nefolositor, care nu doar ca nu produce, dar si iti consuma bani si imagine- si in perspectiva campaniei care se apropie si in care fratele e implicat direct- decat de ceva care iti produce fie si cateva sute de mii pe an, fara sa ridici mai mult de un pai. Cand s-a pus presiune pe el, cand i s-a dat foc, au inceput sa tremure chilotii pe el. Te pune un pic pe ganduri: ba, da' daca n-o sa mor in patul meu, ca oamenii? :)) Apoi au intervenit batranii ********i cu simulacre de vanzare, cu tertipuri de la 2 si-un sfert. Nu cred ca il doare in c, Neagoe a cedat, Balanescu nu mai iesea din casa, Prunea era la limita, se zavorase ca Oseciuc intre ziduri :)), sobolanii se imprastiau, dar a venit Uhrin si a inceput sa castige meciuri pe banda rulanta :)) Nu uita ca el a retras echipa din cupele europene, de ce m-ar incanta sa prindem, ipotetic, un loc de cupa europeana? E un drum inchis cu Negoita. Omul asta joaca all in pe toate mainile, clubul sr poate dezintegra in orice moment. Sa castige campionatul, avem cota 501 la victorie. Nu ma deranjeaza. Nu pt ca imi propun sa uhrinez contra vantului, dar nu mai impartasesc micile bucurii pe care acest fotbal le ofera multor confrati dinamovisti.

PS. Nu e problema, imi ramane Arsenal. Wait, what? :))

Utilizator
28th October 2019, 18:32
De acord cu tot ce spui, doar ca nu cred ca mersul prost al echipei va duce la finalul dorit.
Da, poate ca tremurau chilotii pe ei dar nu cred ca suficient de mult pentru a face orice sa nu bage echipa in faliment.

Nu cred ca o criza profunda pe toate planurile cumulata cu presiunea suporterilor va duce la o schimbare fericita de patronat care va asigura un viitor luminos.
Nu e realistic si cu atat mai putin in conditiile din tara noastra unde tzeapa si ruina prin capusarea unui brand existent sunt cu mult mai des intalnite decat succesul prin investitii intr-un brand cu datorii si insuficient de atractiv comercial.

Micile bucurii nu sunt atat de rele atunci cand esti intr-o mizerie prelungita.
Astea te tin in viata si faptul ca supravietuiesti este colosal atunci cand nu mai ai nimic de pierdut.
Cam asa si cu Dinamo: daca echipa are cat de cat rezultate atunci mai exista o speranta sa o preia un patron mai potent. Daca moare atunci e gata.

Arsenal? OMG si eu tot cu ros-albii.
De multa vreme stau si ma intreb daca noi avem ghinion sa tinem cu echipe care nu mai castiga trofee sau echipele au ghinion ca tinem noi cu ele. :D

Btw Zidul :yes:...as pune alaturi si Prin cenusa imperiului cu acelasi Oseciuc (si Dinica) care se potriveste la fel de bine cu starea de la Dinamo de azi. :(

Clau7_D
28th October 2019, 19:29
Ba ce-i aici? :D lăsați-l pe Uhrin sa își facă treaba, am pariu pus cu un prieten ca el e șofer la meciurile din play off dacă cehul ne duce acolo :D

Utilizator
28th October 2019, 20:03
Cehul ne duce cu siguranta in play-off si chiar pe podium daca nu intervin multe accidentari, suspendari si vanzari de jucatori cheie.
Si cu conditia sa aiba un cadru linistit la echipa, respectiv fara restante mari salariale si fara presiuni exagerate derivate din situatia neclara a clubului.

Capitanu.Burcea
29th October 2019, 14:33
Asa cum am anticipat :D a fost o conferinta a scuzelor, a acuzelor, a neputintei. Dinamo nu isi va plati jucatorii, nu va lua licenta, situatia va exploda f curand. A fost o greseala sa-i slabim din furci & topoare, gunoaiele au castigat timp pe care, evident, l-au folosit in interes personal.

Misiunea spurcatului s-a incheiat, datoriile din dosarul transferurilor, cele ale clubului fata de terti au fost radiate. Probabil va reveni Badea, pe un cal alb, iar gunoaiele, atarnatorii, lingaii, fostele glorii care au jucat la doua capete si carora le doresc f sincer sa moara in chinuri, vor depune juramantul intre bucile stafidite ale broscoiului.

Hai sa vorbim despre play-off acum :))

Clau7_D
29th October 2019, 14:38
Vazui si eu o bucata buna din conferinta dapai a inceput sa semene tot mai mult cu sedintele de c...t la care trebuie sa particip la mine la locul de munca incat m-am enervat si am inchis :D concluzia a ramas aceeasi, urmeaza sa facem un follow-up peste 2-3 saptamani si vedem ce mai rezolvam :sneaky: asta a vrut doar sa ne arate ca are freza noua, in rest cam tot acelasi discurs ca in ultimii 6 ani...ca pleaca, sa vina altul mai bun si toate cele.

Leo
29th October 2019, 20:22
Cine mai crede in vorbele lui Negoita? Ce rost a avut aceasta conferinta? Nici macar freza cea noua nu merita vazuta.

Utilizator
29th October 2019, 22:25
Pacat ca-si bate joc de club si de propria investitie venind cu astfel de mesaje.
Si asta in momentul in care echipa incepuse sa miste si sa mai si joace fotbal.

Mesajul in sine este insa confuz si cred ca are alta tinta.
Pe de o parte anunta ca nu mai e interesat, ca se aduna datorii, ca e posibil sa nu mai ia licenta la anul, ca da Saftica la stat, ca vine sfrsitul lumii.
Pe de alta parte spune ca nu e cazul de faliment si ca jucatorii sa-si vada de treaba ca daca vor avea rezultate vor fi si surprize placute. Banuiesc ca se referea la bani si nu la suplimentarea ratiilor de carne si zahar.
E ciudat si faptul ca Prunea i-a tinut hangul pe aceeasi tema.

Eu cred ca scopul conferintei asteia a fost altul, a batut catre aia ce gireaza procesul de bancruta frauduloasa si exact pe tema bazei de la Saftica.

Ceva de genul:
bah nene, hai sa stingem amical procesul de bancruta frauduloasa ca pe mine nu m-a interesat baza de la Saftica, eu am facut ce mi-ati spus si am adus clubul pe linia de plutire si i-am sters datoriile si dobanzile istorice care oricum nu vi le mai platea nimeni. Va dau inapoi baza de la Saftica ca oricum nu ma intereseaza. Dau si clubul cui vrea sa il preia si sa plateasca datoriile curente. Datoriile astea sunt in mare parte catre firmele mele dar astea sunt negociabile, as vrea si eu ceva inapoi ca v-am spalat rufele insa daca nu se poate atunci asta e.
Eu mi-am respectat intelegerea initiala, acum lasati-ma sa plec liber.
Daca insa nu ne intelegem si ma mai frecati cu procesul asta in loc sa-mi multumiti ca m-am bagat la inaintare, atunci bag clubul inapoi in situatia pe care voi m-ati impins sa o rezolv. Nu mor singur.

Parerea mea e ca sunt inca interese ale "statului paralel" in jurul echipei de fotbal.
Anghelache nu a fost pe acolo degeaba in perioada in care s-a intamplat insolventa.
Acum nu cred ca potentialul cumparator a fost Florica, un altul cu ochi deschisi la culoare.
Badea e mereu prin preajma si tine de logo si brand cu dintii.
Ba mai mult, a fost elementul cheie in blocarea construirii unui stadion nou.
E detinatorul celui mai ciudat drept de concesiune posibil peste terenul de fotbal si imprejurimi.
Cred ca aripa capitalista a fostilor lucratori discreti are inca interese economice in zona, eventual mixate cu o mica doza de nostalgie fata de club.
Negoita a fost de tranzitie, si-a spalat niste pacate prin asta. Dar e speriat ca e inca tinut in sah si ca nu mai vin odata aia de au promis ca preiau afacerea curatita de el. Filiera PSD pare sa dispara, Badea pare sa aiba backup cu echipa de liga a 4a, el e tras la raspundere si nimeni nu intervine.
Cand se limpezesc apele si se da drumul la real-estate vor veni si investitori "cu dare de mana" mai mare.
Apropo, nu cred ca asociatia suporterilor va primi vreodata mai mult de o cota simbolica. Nu ca as crede ca ar putea tine echipa de fotbal pe linia de plutire, dar nu li se va da niciodata afacerea inainte sa i se valorifice total potentialul.

De asta cred ca a fost o conferinta de presa a disperarii, cu scopul de a urgenta tranzactia.
As zice ca pana la iarna ar trebui sa apara noi cumparatori.

Clau7_D
30th October 2019, 10:13
Asociația suporterilor (cea in care e implicat și Cornel Dinu) a anunțat aseară ca e foarte aproape sa ia de la Negoiță tot pachetul de acțiuni. Stați pe fază :D și pregătiți banii, ne facem socios, ce plm :D

Utilizator
30th October 2019, 12:03
Asociatia suporterilor adica Asociatia dinamovisti pentru Dinamo a lui Oprea sau aia cu PCH?
Stiu ca era proces intre cele doua, PCH (Elias?) infiintase un ong cu nume identic.
Iar mie doar prima mi se parea cat de cat credibila.

Ma rog, ideea e daca asociatia si-a facut macar un website si o modalitate controlabila de a contribui si de a verifica cum sunt utilizate fondurile.
Mi-ar place sa contribui si cred ca ar fi mai multi care ar da o cotizatie anuala chiar mai consistenta decat un doua pachete de tigari.
Si e nevoie de atragerea de contributori ceva mai bogati care sa poata da niste zeci sau chiar sute de mii de euro/an.

Dar din cate am vazut deocamdata exista doar un cont pe facebook.
Sunt cam in urma cu infiintarea si strangerea a macar 2 mn euro si preluarea clubului in urmatoarele doua luni.
Altfel nu prea poti spera sa salvezi clubul.

Clau7_D
30th October 2019, 13:32
Despre APDP ul lui Oprea am zis. Din ce știu au și oameni în spate dispuși sa contribuie cu sume mai mari de bani, ca să facă primii pași și sa cumpere de la Negoiță. Încă nu au dat drumul la cont pentru a se putea face donațiile, aștept și eu următorul pas. Cred ca asta e singura modalitate de a se mai investi la Dinamo, nu mai trag speranțe ca apare un investitor zmeu care sa aducă stabilitate clubului...tot suporterii sunt cei care vor ajunge sa susțină echipa. Dincolo la asociația de la pch se pot face deja donații dar mi se pare prea dubioasă treaba.

Leo
30th October 2019, 14:54
Nici astia nu sunt credibili. O lalaie de atata timp.

Utilizator
30th October 2019, 16:05
As putea intelege de ce au lalait-o cu procesul dar odata castigat ar fi trebuit sa fie deja pregatiti de actiune, sa apara la interval cu niste tipi cu bani, sa organizeze "crowd funding" si sa faca campanie pentru strangerea de fonduri samd.
Pentru mine asociatia asta e formata din actorul ala simpatic si nea Mister, amandoi mai putin asociati cu banii si mai mult cu vorba.
Daca ramane la nivelul asta atunci mai mult de niste zeci de mii de euro nu poate spera sa obtina.
Nu cred ca pot mai mult daca strang bani ca organizatie de feisbuc.

Dar initiativa este excelenta si cu singuranta cotizez daca treaba asta prinde contur la modul serios.

Leo
30th October 2019, 19:25
Badea ar da un leu, iar Copos restul Se tine de glume Badea. :D

Utilizator
30th October 2019, 19:50
glume sadice in contextul dat.
se pare ca nu uita usor injuraturile de la final.

Utilizator
30th October 2019, 21:53
Mi se pare sau Dinamo joaca fotbal? :)
Uhrin nu numai ca a reusit sa rupa sirurl infrangerilor si a jocului fara noima dar a dat si stil si incredere echipei.
Moldoveanu a jucat excelent cu Foresta, Perovic e atacant, Grigore o plesni de credeam ca rupe plasa.

E drept ca am jucat cu echipa de Liga a 3a dar astia au eliminat Medias.
Iar toamna trecuta am pierdut de la o echipa de Liga a 3a.

Daca mai gasim si un investitor decent chiar ca ne revenim.

Apropo, fotbalul e mai frumos cu tribune pline.

Clau7_D
31st October 2019, 15:16
Nimic nu se compara cu privitul meciului lui Dinamo pe telefon în timp ce ești pe stadionul lui Dortmund :)) simți atmosfera, nu ai cum sa rămâi impasibil :D
Uhrin rămâne meseriaș în continuare, i-a trezit pe mai mulți jucători care încep sa miște tot mai bine.

P.S.: legat de asociația suporterilor APDP, au dat anunț acum pe Facebook ca de săptămâna viitoare se pot începe donațiile. 500k și se semnează cu Negoiță. Vedem ce și cum

Leo
5th November 2019, 21:24
Etapa 15
U Craiova - Dinamo 4-1

Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Puljic, Popescu, Moura - Mrzljak ('36 Montini), Filip - Btito ('65 Popa), Nistor, Moldoveanu ('88 Corbu) - Perovic

A marcat Nistor.

Leo
10th November 2019, 17:11
Etapa 16
Dinamo - CFR Cluj

Sorescu, Fabbrini si Neicutescu sunt accidentati in continuare. Mrzljak e refacut, sa vedem daca va juca. Perovic pare in forma.

Leo
22nd November 2019, 14:43
Etapa 17
Clinceni - Dinamo

Duminica, ora 13.30.
Sin e apt de joc.

Utilizator
22nd November 2019, 15:45
am si uitat ca Sin e la Dinamo. it's a sin. :D

Capitanu.Burcea
22nd November 2019, 18:37
Cum stam cu banii, Leo? Ati strans sa faca si domnul Jegoita cu aplaudacii din peluza un reveillon frumi, in Belize? :D

In ceea ce ma priveste, o sa ma inscriu si eu cu 10 lei (nu fumez, nu pot sa dau 20, decat un bilet stas de pariuri) dupa ce domnul Jegoita va binevoi sa ne spuna cat a investit pana acum la Dinamo pt 0 performanță, unde sunt banii din transferuri (12 milioane), cum a facut clubul datorii de 4 milioane (si pe ce) la firmele lui. Altfel, e o naivitate sa bagi fie si 10 mii in buzunar pedofilului. Tampitul de Dinu strange bani de la oameni ca sa-i pape Jegoita, s-a senilizat de tot batranelul asta toxic si grandoman.

PS. Urmare a parcursului oarecum pozitiv :D al echipei si needorind sa piarda oportunitatea de a mai sifona niste milioane din drepturi tv, plus alte mici ciuguleli la final de sezon, gunoiul a transmis sa fim baieti cuminti, sa strangem bani, ca mai imprumuta el clubul cateva luni :))

Utilizator
22nd November 2019, 19:19
Pana la urma cu cat contribuie/imprumuta Negoita la Dinamo, care sunt cheltuielile anuale ale clubului?
Ca din drepturile TV pentru locul 9 din campionatul trecut a luat vreo 1.5 mn euro.
Bugetul de salarii, admitand ca e cum spun astia pe la 200.000 euro/luna inseamna 2.4 mn euro/an.

Mai sunt cheltuieli cu staful, personalul auxiliar, chirii terenuri, deplasari, mancare si altele asemenea.
Cat sa fie astea? 1 mn euro/an?

Mai sunt insa si incasari din sponsorizari, putinul de bilete vandute la meciuri+abonamente...
In decembrie 2018 unii ziceau ca Dinamo aduna vreo 1.5 mn euro/an.
http://danielcarciug.ro/sponsorizarea-ca-indicator-al-valorii-i-analiza-sponsorilor-cluburilor-din-liga-1/
Biletele vandute or mai aduna vreo 100.000 euro/an?

Ata inseamna 3.1 mn euro pe an venituri si vreo 3.4 mn euro/an cheltuieli.

Deci maxim 300.000 euro/an suportul lui Negoita ca patron de club.
Si sa nu uitam ca banii de ciorba si salam si-i ia inapoi pentru ca RIN face cateringul.

Corectati-ma daca am gresit pe undeva, nu vreau sa fiu rau cu marele patron care in loc sa mearga pe burta si sa bucure ca are publicitate aproape gratis se joaca cu falimentul clubului.

Clau7_D
23rd November 2019, 09:28
Nu greșesti cu nimic Uti, calculul tău e foarte bun și la care se poate adăuga suma de bani obținută pe transferurile de pana acum, după cum a scris și Căpitanul.
V-am zis și eu după conferința vieții ca e doar o manevră de-a patronului și ca îl mai vedem mult și bine prin zonă. De ce ar pleca cineva care își face profit și imagine de aici?
Acum se așteaptă ca rusnacii sa îl vândă pe nedelcearu pe bani frumoși și boss-ul sa ia cota de 25% iar apoi sa îl dea pe ciobotariu acolo. Ia cam 1,5 milioane din mișcarea asta, doar nu era prost sa plece înainte sa se facă.
De căcat treaba cu 2 asociații la care da lumea bani, împreună au cam 1500 de cotizanți pentru moment...dar suntem prea români noi ca și popor astfel încât sa fie făcută doar una și bună. Prea multe interese de fiecare parte. Mai vorbim despre subiect.

Leo
23rd November 2019, 21:19
Ce sa mai vorbim? Ai cotizat, esti actionar? :D

Clau7_D
23rd November 2019, 22:40
Nem, am aflat niște chestii și deocamdată ma încearcă un sentiment de reticență :D sau scârbă față de lenea ambelor asociații de a forma o singură entitate.

Leo
23rd November 2019, 22:48
Ce ai aflat?

Clau7_D
23rd November 2019, 23:42
Eeeeh, nu contează. Cert e ca nu mă bag la cotizații pana când nu se lămuresc treburile. Citește mai atentă și postarea Căpitanului, găsești acolo răspunsuri :)

Leo
24th November 2019, 00:09
Pai nu spuneai tu cu ceva timp in urma ca o sa fii primul care va cotiza cand se va da drumul (parca de ADPD)?

Clau7_D
24th November 2019, 08:51
Da, așa am zis atunci. Când totul părea în regula și nimeni în spatele acțiunilor adpd. Nu banii sunt problema, doar direcția în care vor merge după cotizație :)

Leo
24th November 2019, 12:54
Sa-l ajutam pe Negoita!

Capitanu.Burcea
25th November 2019, 06:50
Trageti-va o cafeluta deoparte, luati-va umpic de ragaz pt Dinamo :P si cititi pe indelete. Despre asta e vorba, drajii mei.


Eu nu inteleg dr ce suporterii i-ar da milioane de euro lui Negoita pe mizeriile pe care le-a facut in timpul mandatului lui, cand putem sa o luam de la capat din liga 4 cu o echipa noua, a suporterilor, fie ca e socios, fie ca e un SA. Oricum, dupa ce ii dai banii lui Jegoitza stai vreo 8 ani pe locurile 8-14 pentru ca nu mai ai bani de infuzii de capital.

Eu sunt siderat de 'filosofia' de viata a lui Ionutz Jegoita: una de molusca care s-a tarat mereu in viata, de vierme care roade din tesutul in care s-a prins, asteptand urmatorul cadavru de unde sa se mai infrupte putin. Viermele spune asa: 'bai, eu sunt patron, iau toate deciziile pentru club, dar n-am responsabilitatea sa il tin finantat la nivel adecvat, asta e treaba voastra a suporterilor. Daca dati si voi 2-3 pachete de tigari pe luna, atunci asiguram o ditamai finantarea...'

Si aici se taie firul, caci nu intelegi ce s-ar mai intampla? I-ar foote el iar pe contracte cu firmele de genul RIN Grand Hotel la preturi supradimensionate? Ar face un audit financiar cu KPMG sau EY in fiecare an sa arate cum sta clubul? Ar angaja profesionisti ca Lucescu, Rednic, Galliani sau Guardiola si ar renunta la balanesti, pruni sau iorgi? Nimic!

Ganditi-va la absurdul situatiei in felul urmator: un client vine la RIN, plateste o camera, urca sus si ce gaseste: patul nu are saltea, dusul doar apa rece, hartie igienica cat sa folosesti de 2 ori mai rezervat, TV-ul doar cu TVR 1. Se duce omul la receptie si il gaseste pe Negoitza care, dupa ce aude plangerile, ii spune: 'Eu am facut totul sa construiesc acest hotel, atat m-am priceput eu pana acum. Daca vreti mai mult, trebuie sa va implicati! Pai eu dorm in patul ala? Uite, dvs stati 7 zile, daca ati renunta la minorele....de fapt nu, e un lucru prost ca banii tot la mine ajung....daca ati renunta la cadourile pt sotie/iubita, copii, la tigari, cafele si cinele in oras in perioada asta si le-ati pune intr-un cont al hotelului, s-ar strange o suma frumusica. Atunci m-as implica si eu, uite, ti-as cumpara lenjeria pentru salteaua, pernele si pilota.

In plus, e grotesc modul lui de negociere in asa-zisele 'vanzari' ale clubului. In primul rind, daca vrei sa vinzi ceva, nu il prezinti ca o chestie care e gata sa colapseze, cum face Jegoitza. Il cureti, il perii, ii faci freza, zici ca e cel mai frumos etc, ca sa atragi oferta, altfel e normal ca iti vin 'martienii' la cumparare, ca aia desteptii fac bani in alta parte. Apoi nu mai bati toba prin piata publica ca vrei sa vinzi, asta o faci elegant printr-un investment banker. Trei, bai nene, nu te tiganesti prin presa apoi cu aia care nu au vrut sa cumpere, ca nu erau obligati sa o faca in conditiile tale. Daca vrei sa vinzi, atunci negociezi, nu vii sa spui atata face, cine vrea, bine, cine nu, il porcaiesc in presa. Aici au dreptate 'martienii', Jegoita se comporta, asa si cum este, ca un tepar.

Capitanu.Burcea
25th November 2019, 06:54
Ăăă, matematică. Nu e ceasca mea cu ceai, dar nu sunt toti asa superficiali ca mine.

Eu am mai multe nelamuriri in legatura cu alianta PCH-Negoita.
Negoita a spus ca da clubul pe 1.000.000 Euro plus 500.000 Euro ptr plata datoriilor.. buuun.
deci cu 1.500.000 Euro detii 92% din Dinamo...primesti o parte din Saftica ,autocaru , un lot de jucatori si locul in Liga 1.

dar acum a aparut si a spus ca scoate la vanzare 100.000 de actiuni , din cele 410.000 cat are societatea , la pretul de 1 LEU /per actiune. Dar vei semna un contract cu PCH cum ca vei plati 23/lunar catre Asociatia DDB.
ei spera sa adune 100.000 de cotizanti ( utopie hazlie ) de unde se vor aduna cam 6.000.000 Euro pe an.
deci Negoita ramane cu 75% din actiuni plus 6.000.000 Euro pe an de la suporterii de rand.
deci acum nu mai vinde clubul pe 1.500.000 euro , acum vrea sa administreze banii suporterilor impreuna cu liderii PCH.

stiu ca avem pe site cateva persoane care au cotizat catre asociatia PCH si mi-as dori sa ma lamureasca ei in legatura cu problema asta. Eu practic asta am inteles pana acum...
practic sa donez niste bani catre Negoita ... ma insel ?
este ceva ce mi-a scapat?

Utilizator
25th November 2019, 11:04
Suna romantic ca Dinamo sa inceapa de la zero din Liga a4a dar personal nu vad beneficiile si nici sanse mai mari de reusita pe termen lung.

Una la mana pentru ca sunt prea batran sa mai apuc sa vad Dinamo in prima liga in 10-15 ani cand va avea sanse la promovare. :)
Dar mai ales pentru ca nu ar avea nicio sansa sa mai redevina Dinamo, club capusat de niste oameni cinici si fara scrupule ce au alte obiective decat performanta si sustinerea unui club puternic.

E un brand ce nu poate fi curatat altfel decat prin interventia hotarata a guvernului/ministerului pentru a-l curata de paraziti si introducerea unor parghii prin care sa controleze cedarea lui catre un tip cu bani si intentii transparente. Negoita a fost pus la Dinamo cu sarcini iar acum se joaca cu clubul pe masa salvarea lui din situatia complexa in care a ajuns.
Suporterii nu vor putea sa ajunga in Liga 1 fara o infuzie masiva de capital de la careva cu bani si independent de interesele mafiei din jurul Dinamo care are de multa vreme intentii serioase de real estate pe terenul ocupat in prezent de clubul Dinamo.

Sa explic:
Unu la mana Dinamo are deja o echipa in Liga a 4a, echipa CSului si a lui Badea.
E o echipa facuta la acoperire care are darul sa-i justifice lui Badea activitatea sportiva si sa-i mentina dreptul de folosinta asupra stadionului si a altor ruine din Groapa.
O echipa a suporterilor va avea probleme sa treaca de acest cal troian (care oricum va avea mai multi bani la dispozitie), va avea probleme de brand (care e la Badea), nu va putea sa joace pe vreun teren legat de actualul brand Dinamo, nu va avea forta sa faca o echipa puternica nici macar in timp (admitand ca va avea vreodata jucatori buni nu va fi in stare sa-i tina daca intra in vizorul unei echipe de Liga 1 cu ceva banutzi).

Sunt utopii frumoase chestiile cu renasterea echipei precum in zorii timpurii ai fotbalului, asa ceva nu mai e posibil in ziua de azi cand fotbalul a devenit industrie.
Si nu e precum industria IT unde poti inca sa speri ca poti sa ai succes cu trei calculatoare si niste tipi destepti.
E industrie grea si ca sa ai succes trebuie sa ai baza materiala, sa faci investitii initiale mari ca sa speri sa ai succes.

Uitati-va cum au aparut brusc in Liga 1 echipe altadata ale nimanui...Urziceni, CFR, chiar si Botosani, Clinceni, echipele sustinute de municipalitati si multe altele.
Au pus unii niste bani, a existat interes local de imagine si s-a schimbat soarta in bine.
Cam de asta e nevoie si la Dinamo: sa existe interes si sa fie clubul eliberat de mafie ca vor veni si oameni cu bani. Si vor putea si suporterii sa contribuie ca socios.
Altfel nu facem decat sa ne creem alte himere, alte amagiri dar pe termene mai lungi.

Capitanu.Burcea
25th November 2019, 18:21
Da, dar nici fotbalul nu mai e o chestiune de viata si de moarte, o evadare din realitate, ca acum 50 de ani. Ai o apartenenta, te tii de ea, nu spune nimeni ca trebuie sa castigi CCE din nou, ori gheata, ca sa fie o investitie sentimentala rentabila. Pe mine nu ma mai intereseaza asa mult mizeriile zilnice: obiectiv, transferuri, insolventa, scuze, alibiuri. Eu vreau un club curat, un fotbal curat, transparența, nu vreau sa joace Neagoe la 0-0 pt cv-ul lui, sa sifoneze Jegu 3 sferturi din buget, sa faca ********ul Lake o invarteala din pix si sa ne albeasca. Mergem in B, mergem. Mergem in C, mergem. Incepem liga 4, dau un borcan de zacusca pt baieti. Multumirea sufleteasca vine din faptul ca Dinamo e al meu. Nu la propriu, sa cumpar actiuni, sa dau eu banul, dar sa ai sentimentul ca tot ce se face e pt suporteri. A, ca iti iese si tie ceva, corect, asa e biznisul. Dar fa biznis, nu ma excroca. Dar nu 99% la tine si 1% la 'si altele'. La ora asta, Dinamo e o unealta, un offshore pt acest grup infractional organizat. Ce legatura mai are Dinamo cu suporterii? Aaa, ca te simti legat de echipa, de stadion, de fotbal, tragi tot la casa ta, da. Dar da si tu cu mopul, aeriseste, fa o mancare, nu poti sa vii la infinit acasa, sa gasesti asternutul plin de floci, iar jegurile sa pretinda ca inca sunt fete mari. Stii ce le spuneam? Vindeti? Nu vindeti? Ne pisam pe voi, ma, nu ne santajati sa dam noi banul! Inchideti, plecati, ne doare in ****. Si asa de pe 1 decembrie gunoiul nu mai are marca si palmaresul. Ce faceti atunci? Nu tot acolo ajungi? Doar ca fac eu primul pas, nu il las pe jeg sa ma terfeleasca pana la ultimul scuipat. Hai ca sunt pe drum, am scris asa mai mult o ciorna. Revin sau poate nu :D

Utilizator
25th November 2019, 19:48
Ce naiba sa facem in liga a 4a? :)
care naiba sa mai fie interesul si placerea? sa te alerge ciomagarii de la sate si sa te uiti in sus la altii care sunt cat de cat conectati la prezent? si care baieti sa joace, aia de nu mai au loc pe nicaieri si vin de la oina? Sa am simt mai fericit ca sustin o echipa ce a ajuns la baza piramidei fotbalistice si nu mai are nicio sansa sa mai revina macar pe la jumatatea ei?
Uita-te ce se chinuie CSA Steaua si aia au bani de la minister. Cu ce sa sustina suporterii o echipa similara?
Si care suporteri, poate astia mai mosnegi care tinem cu Dinamo de mici si care ne stingem incet-incet? Ca din spate nu va mai veni nimeni sa tina cu o echipa anonima ce joaca pe maidanele patriei.
Mai bine aranjam sa jucam intre noi din cand in cand si gata.

Nu suntem in Anglia sa avem traditia din fotbalul lor, sa tinem de mici cu echipa satului unde ne-am nascut.

Pe scurt parerea mea: Dinamo ori va fi salvata in Liga 1 prin inlocuirea parazitilor si hotilor ce o tin captiva cu niste investitori mai acatari, ori dispare definitiv.
Poate va fi o echipa a suporterilor timp de un an sau doi dar pe urma va dispare, suporterii au si ei treburile si vietile lor, nu stiu cati vor putea sa se ocupe permanent de bunastarea echipei de fotbal din liga a 4a.

Leo
8th December 2019, 22:52
Etapa 20
Hermannstadt - Dinamo 4-2

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, A. Puljic, M. Popescu, Corbu ('81 Mihaiu) - I. Filip, R. Grigore ('38 Mrzljac) - G. Moura ('70 D. Popa), D. Nistor, Sorescu - Perovic

Au marcat: Sorescu si Perovic

Capitanu.Burcea
10th December 2019, 15:31
Se pare ca gunoiul de paharnic al ulii cu p :D este pe faraș, laolalta cu directorașul Ionel Somnorilă. Domnul Ionuț incepuse deja sa faca fișicuri banii de play-off, dar ultima prestatie il indeparteaza tot mai mult de zaharicalele de la televiziuni. Drept urmare, cum se spune pe la noi prin popor, i-au venit spumele si va taia in carne macră. Am spus deja :D o sa il regretam pe David. Cuplul David - Rednic - daca vreti menage, luati si Luana :D- ar fi pus punctul pe i, uite ca dupa nici 3 luni si-a dat seama si Jegu' ce specialisti a adus in club. Si tineti cont, se pregateste Babicu, manager care n-a condus nici macar o scara de bloc in viata lui, daramite un club. Te doare capul.

Toata tarasenia in mijlocul unei porcaieli Prunea - Bratu, fiecare acuzandu-l pe celalalt ca e mai prost ca prostii. Culmea, ambii au dreptate, insa cel mai mult mi-a placut cum i-a luat la p... lui mare pe cei 2 guralivi chiar lupul Dănuț, care a castigat pe teren dreptul de vorbi despre Dinamo. Unii sunt generatia Knattspirnuffelag, Elfsborg, altul 6-0 cu Panathinaikos. M-a uns Danuț, le-a dat-o de le-au sarit flocii pe pereti amandurora.

Hajra, Pepsi!

Leo
13th December 2019, 22:57
Etapa 21
Dinamo - Sepsi 1-2

Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu - Mrzljak ('82 Fabbrini), Filip - Mihaiu ('58 D. Popa), Nistor, Sorescu - Perovic

A marcat Nistor. Nistor inger si demon in seara asta. Dupa eliminarea lui ungurii rastoarna scorul si castiga. Un meci care trebuia castigat de Dinamo, au fost cateva faze bune dar Sorescu total neinspirat. Arbitrul nu a vazut respingerea cu mana din careu desi a fost foarte aproape, deci penalty clar ca buna ziua nedat.
A doua infrangere consecutiva si pa pa play-off.

Leo
22nd December 2019, 20:26
Dupa infrangerea in fata botoseilor, Dinamo termina anul 2019 pe locul 9, 8 victorii, 4 egaluri, 10 infrangeri, 32 de goluri marcate, 37 de goluri primite, 28 de puncte.

cip
23rd December 2019, 08:22
locul 9...:o:
haha,cum ar spune domnu' Banciu,ce rrrusine colosala...:))

Utilizator
24th December 2019, 22:03
In ultimii ani am invatat ce inseamna modestia, jucam la locurile 6-10.
Dar vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat. :)

Craciun fericit tuturor.

Utilizator
29th January 2020, 14:11
I-auzi frate, Dinamo a ajuns sa ceara 50000 euro imprumut din fondul de solidaritate al LPF.
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-dinamo-solutie-disperata-a-cerut-lpf-ajutor-financiar-de-urgenta-ce-suma-a-solicitat-clubul-lui-negoita-si-ce-spun-celelalte-echipe-din-liga-1-588905.html

E de rau si bataie de joc din partea lui Negoita daca s-a ajuns la situatia in care echipa sa cerseasca maruntis ca sa poata lua licenta.
Asta dupa ce au vandut jucatori in regim de urgenta si la pret de solduri.
Stiu ca Negoita e sarantoc dar nici chiar asa, e scandalos ce face.

Capitanu.Burcea
29th January 2020, 14:37
Onor pch-ul va tacea mâlc, doar a intrat cu acte-n regula in actionariat, alaturi de jegofil. Piniștilor li s-a creat iluzia ca si ei sunt importanti, dar si aceea ca se poate ciuguli cate ceva din banii naivilor care au cotizat. Sigur ca e degradant pt club, dar cand iti intra in buzunar 30 zile x 30 jucatori x 3 mese pe zi, cazare, recuperare, agrement, totul cu 500% adaos hotelier, incepe sa ti se para ceva normal sa stai cu mana intinsa. Plus povestea lacrimogenă aferenta, PR-ul care induioseaza oamenii sa cotizeze pt putorile de la pin si rin. Mie mi-a fost clar de mult, peluza trebuie boicotata, de acolo au inceput sa se imputa multe lucruri. Vin multi oameni in pin, n-au nicio vina... Probabil ca suntem cel mai usor de manevrat popor, cel mai naiv, căcăcios, hoț, parsiv, incult si prost. Si asta exploateaza jegoita si camarila lui de ********i.

Clau7_D
29th January 2020, 15:25
A iesit prunea parca ieri la teveu sa spuna ca bugetul lunar pentru salarii ajunge la 160k, cu tot cu taxe. Asta inseamna cam 2 milioane de euro pe an, bani care ii iei doar din drepturile tv. Alte cheltuieli sa mi le spuneti voi, doar nu am adus jucatori pe bani :groggy: deci ciugulelile astea de 4-500k luati pe 2-3 jucatori vanduti anual, plus sponsorii care nu au fost putini pana acum (gen Orange, unibet s.a.m.d) si banii luati pe bilete/abonamente care acopera inchiriatul la cele 2 stadioane pe care jucam meciurile de acasa. Concluzia o trage fiecare, eu tot zic ca negoita e pe profit si nu lasa el o vaca de muls care ii aduce bani faini in fiecare an.

Despre pch am mai discutat, sunt mana-n mana cu bossu' :headbang:

Leo
29th January 2020, 16:39
Mda, Triunghiul Bermudelor.

Capitanu.Burcea
29th January 2020, 17:45
Claudiu, vezi, bre, ca am pus mai sus ecuatia rinistă prin care se sifoneaza cateva milioane pe an. Legal, tot ce vrei, cum a invatat nea Gelu la unitatea 2 si 15 secu. Toate activitatile echipei sunt by-pasate de Rin, cu adaosuri porcesti. Salarii 2 milioane, corect. Pana la 4 mil jumate buget, cum a zis jego, sunt bani sifonați. In mod normal, daca esti patron, incerci sa relaxezi cheltuielile. Dar cum el e cămatar cu guler alb - greu de explicat cretinilor din pin care il slugaresc, pune biruri comparabile cu ce facea in evul mediu inalta poarta. Desigur, cu complicitatea lacheilor labarescu, pulea, gelu eftimie si, acum oficial, pin.

Clau7_D
29th January 2020, 18:05
Faza nasoala e ca o fac asa in vazul tuturor, fara nici o jena. Acum asteapta sa il paseze rusii pe Nedelcearu prin italia, au si acolo parca 20% din transfer - bani cu care se vor acoperi datoriile clubului, bineinteles :))

Hai ca de negoita, balanescu si ceilalti din satra inteleg ca is pe facut bani din afacerea asta...dar sa se bage si pch-ul la asemenea mizerii doar pentru un profit financiar...plange baiatul ala in ceruri, ca a murit pentru echipa asta si acum galeria care-i poarta numele e "pe manevre" cu viata clubului.

Capitanu.Burcea
29th January 2020, 20:12
Sper ca liga nu va accepta milogeala calicului si nu va acorda licența acestei clici de impuțiți :ok: Cam ce inseamna cuvantul profesionist din denumirea ligii, daca accepti sa faci protectie sociala cu toti boschetii? In primul rand, trebuia sa ceara garantii financiare la inceputul sezonulji, asa cum se procedeaza peste tot. Nu te obliga nimeni sa faci fotbal profesionist. Fa agrement in liga 3,cu pietoni, tarlungeni si faurei :ok: O sa mai vanda o **** echipa din liga 2,3 sau desfiintata. Hai sa platim o data pretul asta (teribil! ) si sa scapam de gunoaie! Si odata cu ele, sa tragem apa si peste mari 'dinamovisti' ca lucescu, dinu, prulea, lupescu si alti căcănari. Sigur, din istorie nu ii poti scoate, dar e timpul sa dam refresh acestui cancer. Daca se doreste. Din fericire (pt voi :D) nu se doreste, asa ca vorbim discutii.

Utilizator
29th January 2020, 20:37
Tu ai dreptate dar repet ce spuneam mai deunazi: daca clica asta de jigodii ingroapa Dinamo, atunci sa fii sigur ca echipa nu va renaste. Vom ramane cu un alt monstru in devenire actualmente tinut de Badea in Liga a 4 a.
Daca nu apare nimeni sa preia echipa acum cand inca mai exista ceva continuitate a marii echipe de altadata si exista un bazin inca mare de suporteri, nu vad de ce ar reinfiinta-o cineva dupa desfiintare. De ce ar face-o? Nu e echipa oraseneasca sa fie sustinere locala, iar palmaresul de acum 30 de ani e un argument prea putin convingator.

M-as bucura enorm sa se aleaga praful de sleahta asta de paduchi dar cred ca ar fi un pret prea mare sa moara tragand si exhipa dupa ei.

Revenind, le urez pomanagiilor si nenorocitilor astora tot binele pe care l-au facut ei echipei.

Leo
1st February 2020, 20:26
Etapa 23
Dinamo - Astra

Dinamo: Piscitelli - Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa - Mrzljak, Rauta - Mihaiu, Fabbrini, Sorescu - Perovic
Rezerve: Straton, Bejan, Kilyen, Sin, Lazar, R. Moldoveanu, D. Popa

Leo
1st February 2020, 22:30
O surpriza placuta evolutia dinamovistilor in seara asta. Au marcat: Perovic si Grigore R.

Clau7_D
2nd February 2020, 11:34
I-am batut pe astia cu Rauta in teren, cam asta e rezumatul partidei. Nu au nici o treaba fara Budescu in teren.
Legat de ai nostri avem asa:
- mult mai ok cu Fabbrini la mijloc in locul lui Nistor. Scoate usor oameni din joc, inteligent si la faza cu 11m. Nu imi place ca pare extremde fragil si te astepti ca la fiecare faza cand e faultat sa fie scos pe targa si sa lipseasca 2 luni de pe teren :))
- baietii aia 2 de pe laterale (cu nume imposibile) si-au facut treaba, nu ai ce sa le reprosezi. Ala de pe stanga l-a si prins de cateva ori pe Alibec, cred ca i-a zis cineva ca trebuiesc platite niste polite :D aici e meritul lui Uhrin, si-a dat seama ca Ciobotariu si Corbu sunt petarde si ne omoara meci de meci asa ca a schimbat oamenii, a iesit si cu ceva bani si cu un meci ok pentru moment
- bun Grigore ca si fundas central, nu am inteles pana acum de ce l-au tot fortat in alte pozitii. Puljic o sa ii dea si mai multa incredere acolo langa el si, cel mai probabil, o sa fie urmatorul produs scos la vanzare pentru supravietuirea clubului...cam pe 300k euro :D

Utilizator
3rd February 2020, 00:45
Nu vreu sa spun vorbe mari dar si eu ma gandeam ca poate ca nu e rau ca a plecat Nistor pentru ca era asa de laudat incat echipa ajunsese sa se bazeze doar pe el si mai putin pe grup. Sper sa nu ma insel, dar echipa parca functioneaza mai bine acum cand a disparut "Mesia" din schema, nu mai astepta minuni de la Ceapa ci incepe sa se bazeze pe fortele proprii.
Lateralii slovaci sunt decenti, un mare pas inainte fata de ametiti Ciobi & Corbu.

Grigore nu a fost o supriza, el e fundas central si are potential de crestere daca e jucat pe post. Sau la inchidere, dar nu lateral.

Un meci bun, tot inainte la si mai bune.

Capitanu.Burcea
3rd February 2020, 06:10
Un meci bun, dar un timing prost :)) Adevarul e ca nici nu trebuia sa vina cineva anume, doar sa plece. Jucam la - 2 cu Ciobi si Corbu, basca Filip si Moldoveanu. Punctele de care si-a batut joc Ceapa in meciul cu Pepsi nu ne lasa decat varianta cupei. Misiune grea pt Dusan sa aleaga intre Ricci si Popescu, tare mi-e teama ca va avea castig de cauza baciul refuzat de St Mirren :)) Fabbrini, Mrzljak si Mihaiu, astia sunt remarcatii mei. Daca nu ar uhrina pe toate fazele fixe, Sorescu ar fi top 3-4 extreme fara probleme.

Continua campania jenanta 'dati un leu pt jegoita'. Lindicul e actionar, patron, salvatore si prostavanii ii platesc acareturile si parul de plastic. Ce tara, pacat ca e locuita de atatia cretini!

Utilizator
3rd February 2020, 10:59
Da, prost timingul dar asta a devenit aproape o constanta in ultimii 3 ani.

Este interesant insa de ce nu s-au reparat pana acum problemele din echipa.
Pentru ca achizitiile din iarna asta arata destul de clar ca Uhrin vedea si el ca pe laterale este partie pentru adversari.
Un raspuns partial ar sta in regula de doi U21 si in vanzarea lui Ciobi, dar daca e asa atunci s-a platit un pret prea mare pentru asta.
E drept ca nu prea erau solutii multe dar parca a fost aleasa cea mai proasta solutie posibila.

Vorbind de regula U21, Ricci pare o solutie mai buna in aparare sau poate chiar la inchidere langa croat.
Pentru al doilea loc, Mihaiu e indiscutabil o solutie mult mai buna decat Moldoveanu.

Ramane insa un mister de ce a tot insistat cu iar Filip la mijloc, care e departe de a fi indreptatit la capitanie dupa cum singur se autopropunea.
Pana si mamutu mi se pare preferabil.

Altfel colecta PCH mi se pare admirabila. Indiferent de substrat, sunt singurii care au facut ceva concret intr-o situatie de rahat.
Ma bate serios gandul sa ma inscriu la ei, ramane sa verific cat de transparent se gestioneaza malaiul.

Este insa ciudat ca au primit 10% din actiuni pentru 100k, pare a fi o alta manevra negoiteasca de a bloca orice vanzare.

Capitanu.Burcea
3rd February 2020, 15:55
A reusit Negoita sa ne faca sa fim mandri ca ii bagam bani in buzunar, asta da exercitiu de evolutie sociala :)

Da, este adevarat ca suporterii, ca peluza, ca noi, dinamovistii etc. In acte, acestea se rezuma mai simplu: Bucurica si Tararache, membri fondatori ai asociatiei Pch, detin 10% din actiuni. Au bagat mana la borcanul cu miere puslamalele astea :))

Intrebarea mea e simpla: permite aceasta asociatie PCH controlul membrilor cotizanti, dupa modelul socios din strainatate? Nu cred. Si de aia treaba pute.

Nu uita ca ei au blocat adpd timp de un an, cand au realizat ca se poate ciuguli ceva de aici. Ca ei nu cred in socios, apoi, subit, au clonat acel proiect initial. Ecce!

Si care e viitorul? Dam 200 de lei pe luna pana reuseste sa vanda Negoita? Ramane doar un amanunt, sa il convingem sa isi doreasca :))

Capitanu.Burcea
3rd February 2020, 16:01
PS. Oricum, din ce citesc printre randuri, asociatia a imprumutat clubul cu 100 de mii, in schimb primind 10% din actiuni pt un leu? Deci, banii teoretic vor fi recuperati? Daca da, se mai intorc la membri sau investim in alte ptoiecte poate chiar colaterale fotbalului :)) Dar actiunile inspre ce buzunar vor apuca? Teoretic, le pot vinde si la vier photen daca vor Nicu Tararache si Elias Bucurica :))

Clau7_D
3rd February 2020, 17:26
Ideea din spate e simpla, e o cotizatie anuala de 230 de lei...daca e sa fim seriosi (ceea ce noi dinamovistii suntem in permanenta :sneaky: ), cu 230 de lei intr-o seara buna nici nu pot sa ma imbat, plec doar nervos acasa din oras :)) ce vreau sa zic e ca nu e un capat de tara sa dam fiecare banii aia, si la o adica, cu peste 15.000-20.000 de cotizanti ajungi acolo la un milion de euro anual. Nu e o suma cu care sa te bati la champions league dar e suficient sa vezi ca strangi capital doar de la suporteri si asa vor veni si mai multi si se poate si dubla suma de cotizatie. Ca doar ce mi-s 230 de lei, ce mi-s 460. Si de aici te poti uita la alte orizonturi, un potential investitor cred ca ar fi si el atras de ideea ca un club are o masa de oameni destul de semnificativa care se implica anual in desfasurarea clubului.
Ce zici tu Capitane e cheia, la cel mai mic pas gresit facut de sefii din pch se cam duce totul pe p..a, deja nu mai pot fi prostiti oamenii atat de usor sa mai cotizeze in continuare daca se ivesc mizerii cu banii donati. Si in masa aia de 20.000 de cotizanti nu sunt doar copii de 18-20 de ani, ci sunt si oameni care mai au legaturi prin diverse locuri:drak: si care nu se vor bucura sa fie pacaliti pe banii lor.
Se poate povesti mult si bine pe treaba asta, momentan eu am zis ca ma bag cu cotizatia aia, macar sa imi iau o piatra de pe inima ca am facut tot ce a depins de mine :D

Utilizator
3rd February 2020, 18:53
Si eu am cam aceleasi retineri si suspiciuni relativ la acest proiect si intr-adevar transparenta cheltuielilor este vitala.
Si e extrem de penibil ca o echipa cu patron a ajuns sa primeasca bani de la suporteri.

Dar intre timp m-am documentat si am gasit acest site: https://programddb.ro/#membru-ddb
Primul punct la drepturile cotizantilor este ca va avea "acces la Aplicatia DDB (programddb.ro) unde poate urmari situatia financiara la zi a proiectului".
Desigur ca asta e o declaratie si ramane de vazut la ce si cat de mult vor avea acces membrii cotizanti.
Dar cred ca ma bag si eu pentru ca dupa cum bine zice Clau, citez, "macar sa imi iau o piatra de pe inima ca am facut tot ce a depins de mine".



Insa as reveni un pic asupra mitului socios, care este asociat la noi cu faptul ca socios/suporterii sunt principali finantatori la echipa.
Nimic mai fals si pentru exemplificare vedeti aici ultimul raport anual de la Real Madrid, echipa ce are acest sistem: https://www.realmadrid.com/media/document/annual-report-real-madrid-2019.pdf
Raportul e misto facut per total, desigur suntem la un nivel spatial comparativ cu micile nmoastre probleme de la Dinamo unde clubul sta sa intre-n colaps din lipsa de 50000 euro.

La pagina 274 gasim capitolul "operating income" unde pe langa cateva grafice sugestive este specificat:

"Club membership fees and season tickets accounted for 7.2% of total revenue (compared to 16.5% in 2000 and 9.7% in 2009)".
Cu alte cuvinte in 2018/2019 din cele 757 milioane euro venituri, doar 7.2% erau de la suporteri si asta incluzand abonamentele (desigur ca procentul asta inseamna vreo 54 milioane de euro, dar nu ne comparam).
Si asta in scadere comparativ cu 2000 cand representau 16.5% si cu 2009 pe cand erau la 9.7%.


Daca ne uitam la Barcelona, vedem cifre asemanatoare in raportul lor anual de aici: https://fcbarcelona-static-files.s3.amazonaws.com/fcbarcelona/document/2019/10/06/fde3ba62-cd0a-446a-950c-3c8a297a5897/MEMORIA_CLUB_2018_19_ENG.pdf
Mai precis la pagina 233 vedem ca din total venituri de 836,73 milioane euro in 2018/2019, din abonamente si carduri de mebru socios au fost vre 60,884 milioane euro ceea ce reprezinta 7.27% din total venituri, aproape identic ca la Real Madrid.


Mergand mai departe sa citim ce scrie despre categoriile de suproteri ai FC Barcelona pe wikipedia (au si ei raport de activitate): https://en.wikipedia.org/wiki/Supporters_of_FC_Barcelona https://en.wikipedia.org/wiki/Supporters_of_FC_Barcelona

"There exist four different types of supporters of Barcelona; one is the soci or club-member, who is eligible to vote in the presidential election of the club and other matters. The penyes, who are closely affiliated with the socis, are fan-clubs, which in the past have been responsible for large donations to the club. Also, there are Barça Fans and this term refers to the official online fan community of the club where these registered fans participate in games and other activities. Lastly there are the ordinary fans of the club, the cules, who do not possess any formal membership."

Adica sunt 4 tipuri de suporteri:
1. socios care sunt membri ai clubului si pot participa la votarea presedintelui si altele asemenea,
2. penyos, adica aia cluburi de simpatizanti care in trecut faceau donatii mai mari de bani,
3. Barca fans, adica comunitatea oficiala de fani online
4. cules, adica simpatizantii aia multi si rai fara nicio implicare concreta.

In cazul Barcelona si Real Madrid suporterii aduc in prezent cam 7.2% din total venituri, dar asta include si abonamentele la meciuri ceea ce inseamna peste 70000 de abonamente anuale pentru ca au stadioane si platitori pe masura.
Tragand linie, socios pot sa aduca o contributie semnificativa la bugetul clubului, este cu siguranta un mod sanatos dxe finantare a clubului, dar nici pe departe contributia lor nu poate fi una majora si nicidecum nu pot fi singurii proprietari ai clubului.

Insa sa ramanem optimisti si sa vedem cam cati suporteri trebuie sa se adune pentru a asigura un buget minim pentru Dinamo.
la Real Madrid si Barcelona, sunt cam 92000 respectiv 80000 socios.
La Dinamo suporterii spera sa adune 100000 de suporteri contributori. Prin comparatie cu RM si FCB e cam greu de crezut sa strangi atatia.
As spune ca ar fi sperante mai mari sa se stranga vreo 20000 de suporteri dispusi sa plateasca, ceea ce la o contributie anuala de 48 de euro ar insemna vreo 960000 euro/anual.
Din astia trebuie scazute cheltuielile operationale (contabili, costul producerii cardurilor, altele). Asta ar reduce suma la cel mult vreo 800000 euro/anual (asta in conditii oneste si admitand ca nu vor avea un sediu mare cu regie ridicata).

Drepturile de televizare pentru un ambitios loc 6 ar fi pe la 2 milioane euro (locul 1 mai baga vreo 700k in cont).
Cu sponsori si altele speri sa aduni vreo 3.5 mn euro.
Ar fi la limita de supravietuire si intr-adevar ar putea sa compenseze finantarea eventuala de la un patron sarac.
Poate ca ar permite si luxul de a negocia pentru a vinde jucatori la preturi mult mai bune decat azi.
Insa riscul derivei este foarte mare si orice variatie neplacuta in venituri si cheltuieli ar putea duce clubul sub limita supravietuirii (de ex anul urmator se duce entuziasmul si mai raman doar 10000-15000 sustinatori platitori, sau echipa termina pe 9 si ai deficit de 500000 euro).
In concluzie e o initiativa buna a suporterilor ce poate aduce pe termen mediu o stabilitate mult mai mare a clubului, dar pentru a merge mai departe in pas mai vioi e nevoie de un patron cu bani. :D

Capitanu.Burcea
3rd February 2020, 19:51
Da, dar nu am retinut daca banii sunt dati la modul 'duca-se', cum ai zis si tu că ai oferi :D sau e un imprumut rambursabil. Si de ce a trebuit sa dea Salvatore 10% din actiuni. Pai, 10% inseamna 800 de mii, avand in vedere suna pe care o cere el pe taraba. Sau, de fapt, 10% nu inseamna practic nimic, nu valoreaza nimic, pt ca el oricum nu detine nimic - totul e concesionat de la terti. Si atunci, ce vinzi, ce oferi.

Oricum, nu conteaza. Ideea e buna, oamenii nu. Si 50 de lei daca se stabileste pe an, principial, nu voi dona nimic :D Daca aveam in board Beckenbauer, Rumenigge, Hoeness, da. Cu Nicu Tararache, Elias, Mierlin, fosti si actuali marionete ale sistemului, zic pas. Poate se vor aranja mai coerent, la noi e oricum o operatiune pilot, nu contest si buna lor credinta. Dar pt mine fotbalul nu mai e o chestiune de viata si moarte. Sa dau bani cat e Negoita acolo, nici mort. Niciodata.

PS. Sa dea clubul gratis lui Rednic, fara datorii, dau nu 230, 530 anual :))

Utilizator
3rd February 2020, 22:09
Aici cam ai dreptate, te uiti in jur si vezi cum oamenii nepotriviti ajung in fruntea unui sat, judet, a unei companii si a unei tari si risipesc sau praduiesc rapid bugete oricat de mari ar fi ele.
Daca nu e un cadru corect sunt sanse mari sa arunci banii pe fereastra.

Concluzia e ca ma mai gandesc. :)

Clau7_D
3rd February 2020, 22:43
Îți imaginezi ca e groasa ideea când te suna tatăl tău care are aproape 60 de ani și te întreabă cum se face cotizația aia ca "prietenul meu X-ulescu și-a făcut și doar nu o sa raman eu de prost pentru 200 de lei" :)) cam asa se face imagine, dacă se trezesc bătrânii din letargie și vor sa dea și ei bani atunci te poți aștepta la >20.000 de cotizanți anual. Sunt mulți dinamovisti prin tara și prin străinătate, trebuie doar sa fie porniți și atunci începe cu adevărat nebunia. Mna cu nebunii ăștia nu te poți juca, fie ca te numești Elias, tararache sau cine mai e pe acolo.
Sunt și părți ok, cu donarea a 3,5 % din impozitul pe profit și alte cele. Bani se strâng, important e sa fie cheltuiți cu cap. Momentan as paria ca în vara se întoarce Rednic, și nu doar ca antrenor. Deci Căpitane...poti pune banii deoparte.

Leo
4th February 2020, 01:12
Daca revine Rednic cotizez si eu. :)

Utilizator
4th February 2020, 08:19
Daca Rednic era sa vina in vara patron la Dinamo atunci nu mai accepta oferta Iasiului din iarna asta.
Iar Negoita nu-i va vinde lui, in niciun caz la 10000 procentul.
Oricum Rednic nu-si permite sa vina singur si asta va complica tranzactia.
Ar fi excelent sa fie asa pentru ca Rednic asa cum e el, tine la clubul asta.

Insa ar fi util ca CSul si ministerul sa spuna public cine detine ce la Dinamo.
Daca nu stiu sigur, atunci sa puna organele sa afle.
Pentru ca avem patron care nu mai investeste, fost actionar sef ce inchiriaza logoul si stadionul imprumutat de stat pe termen nelimitat, avem club inca public ce detine faptic parcul sportiv si brandul original.

Clau7_D
4th February 2020, 09:40
Neatza buna :) atat Dinamo cat si mizeria din Ghencea sunt detinute de catre cele 2 ministere pe care le stim. La spurcati e mai clara treaba, cu actiunile lui Talpan. Mna la noi nenea Badea a inchiriat de la minister toate cele si le-a subinchiriat mai departe catre negoita.
Rednic pleaca la vara de acolo, nu are nici o perspectiva si nici nu isi face imagine buna luptandu-se sa scape de la retrogradare cu necajitii aia. Si acolo nici nu poate fiica-sa sa scoata o avere din comisioanele pe jucatori :D

Utilizator
4th February 2020, 11:48
Ministerele nu au control total nici Dinamo si nici Steaua, detin doar brandurile traditionale si baza sportiva.

La Dinamo e si mai rau pentru ca ministerul a concesionat dreptul asupra stadionului si imprejurimilor pe 100 de ani lui Badea.
Asta e maslina lui Adi Nastase care e dinamovist sadea dar a fost imbrobodit de maestrul combinatiilor Badea.

Care Badea pare ca detine si brandul Dinamo 10948 pe care i l-a imprumutat lui Negoita. Asta nu mi-e clar.
Dar daca e asa, atunci cine cumpara actuala echipa de fotbal va lua doar echipa si locul in prima liga, ramanand sa trateze cu Badea pentru logoul actual si pentru teren.
Care Badea nu va ceda fara lupta aceste drepturi obtinute abuziv.

Asa ca cine cumpara de la Negoita va trebui sa cumpere si de la Badea pentru a-si castiga drepturi depline pe echipa si brandul inregistrat in Liga 1.
Care Badea are acum drept de utilizare si a brandului traditional prin echipa din Liga a4a, respectiv un eventual cumparator al echipei lui Negoita nu ar putea sa trateze direct nici cu cu minsterul.

Daca ministerul i-ar anula concesiunea lui Badea ceea ce cred ca e si mai usor de facut daca exista vointa, atunci ar fi deblocat si stadionul.
Insa acolo sunt interese real-estate imense si de aceea situatia este si mai grea.

Speranta e sa-l incolteasca procuratura pe Badea si sa-l faca sa-si ia mana de pe Dinamo.
Ironia e ca Negoita e incoltit iar Badea relaxat ca intotdeauna. In mod normal ordinea de lucru ar fi trebuit sa fie inversa.

Clau7_D
4th February 2020, 12:19
Scapam de influenta lui Badea la Dinamo doar cand o sa moara. Are influente peste tot baiatul ala, inteleg ca a tras sforile cat a fost pesedeul la putere dar nici cu galbenii nu o sa fie el prea stresat. Nici nu prea inteleg ce vrea, ca bani nu vrea sa dea de la el si nici sa vanda clubul nu vrea. Cel mai probabil terenurile din centrul capitalei sunt miza dar daca nu a reusit in anii de glorie ai mizeriilor psd atunci slabe sanse si acum sa ramana cu tot Parcul Dinamo in posesia lui. Ciudat si incalcit...ce sa mai, total de c...t :D

Utilizator
4th February 2020, 15:07
Mai nene, Badea a fost tare sub Constantinescu, sub Iliescu, sub Basescu si acum sub Johannis.
A fost tare si sub guverne pesede, pedele, penele, de coalitie.
A supravietuit DNAului lui Morar si Kovesi.
Si a ramas neclintit sub nenumarati ministri la interne si comandanti de CS Dinamo.
Are drept de folosinta pe 100 de ani asupra terenului de fotbal, intrarii in club cu magazinasele de acolo si asupra terenului de antrenament.
Prin Asociatia Clubul Sportiv Fotbal Club Dinamo detine si palmaresul echipei de fotbal Dinamo din 1948 incoace.

Badea e unic la nivel mondial, este singurul om care detine faptic o echipa de fotbal cu acareturi cu tot insa fara a fi implicat in viata ei de zi cu zi.
E seful din umbra al unei echipe cu mijloacele fixe in proprietate de stat si cu echipa in regim privat.

Badea e cel mai tare din parcare, e ca Sfinxul din Egipt (ca ala de la Babele nu se stie cat mai tine).
Si dupa ce o sa se duca de la cele lumesti, Dinamo tot de el va tine, fantoma lui va pluti ca si acum peste terenul din Stefan cel Mare.
Si-l va parafraza pe marele voievod in vizunea lui Delavrancea spunand ca "Dinamo nu a fost si nu este al meu, este al urmasilor si si al urmasilor urmasilor mei in veacul vecilor!".

Badea iubeste Dinamo in mod bolnav, psihopatic.
E o iubire inceputa frumos dar care s-a consumat, s-a transformat in ura si poate termina doar odata cu moartea partilor.
Ceva in genul Triumful mortii de D'Annunzio.

Serios vorbind, Badea are puterea sa faca Dinamo sa mearga daca vrea sa mai slabeasca latul sau sa mai lase din pretentii la trecerea actiunilor lui Negoita la altul mai potent si mai priceput.
Sau sa se asocieze formal cu un cumparator bogat si sa-si puna macar 60% din toate relatiile si puterile sale infinite in folosul echipei.
Dar nu vrea sau nu vrea acum.
Scopul lui pare sa fie doar asocierea cu CSul care sa-i dea in continuare dreptul de utilizare a bazei sportive.

Leo
9th February 2020, 19:01
Dupa infrangerea cu cei din Voluntari s-au dus si ultimele sperante pentru ply-off. Vom juca pentru al 3 lea an consecutiv in play-out. Asta e valoarea lui Negoita.

Utilizator
10th February 2020, 19:46
Bon, acum este matematic clar ca avem al treilea an consecutiv de play-out in care Dinamo lupta sa se mentina in Liga 1.


Nu cred ca poate nimeni spune ca Dinamo are lot mai slab decat Medias sau Botosani care trag la play-off dupa cum sezoanele trecute nu era mai slab decat cele ale lui Poli Iasi sau Sepsi.
Nici salariile nu sunt mici comparativ cu mare parte din Liga 1.
Sunt cu siguranta niste gauri prin echipa ce puteau fi rezolvate de antrenori mai inspirati.
Insa explicatia acestor nsuccese pe linie este managementul dezastruos si extrem de tacut in fata atacurilor mediatice, ceea ce a creat o echipa timorata si fricoasa.
Si agresata de toti ceilati pentru ca nimeni nu ii ia apararea.

In felul asta au pierdut ingrozitor de multe puncte aiurea.
Meciul de aseara cu Voluntari este un bun exemplu de cum sa pierzi tampeste un meci pe care-l controlai autoritar.

Leo
14th February 2020, 18:00
Urmeaza Dinamo - FCSB. Meciul se joaca pe Arena Nationala. Dinamo a pregatit un echipament special.

Leo
16th February 2020, 23:20
Dinamo castiga in fata FCSBului cu 2-1, goluri inscrise de Sin si Lazar. Perovic a fost lovit cu gheata in plina barbie si a cazut inert. Am avut emotii pentru el, dar se pare ca este bine.

Utilizator
17th February 2020, 10:47
E jale mare prin redactiile hartiilor de sport. Saracii de ei, desi au slugarit cu pasiune au ramas fara ciorba saptamana asta. :D

Clau7_D
17th February 2020, 11:08
Sa-i tuf in cioc, am stat de aseara doar pe telefoane cu aia de unde mi-am cumparat tv-ul...tot aparea o cruce mare si neagra pe ecran si abia acum mi s-a explicat ca e doliu 3 zile la diji :sneaky:

Capitanu.Burcea
17th February 2020, 11:26
La Vali Moraru se vedea cum salta pipota-n el de satisfactie, cum e devorat de pasiune pe interior :D, insa din prea multa deontologie :D, aceasta se opreste undeva in coltul buzelor. In schimb, am primit feedback negativ, din nou :D, de la Telekom, unde albanezo-bulgaro-tiganul :D Gradinescu si-a dat arama pe fata inca o data. Acest porc ingalat si-a mai spalat inca o data stapanul in tzur, a vazut eliminari, penalty-uri, toate relele pamantului. Se pare ca branzica de fata mare nespalata l-a afectat ratiunea, farama de bun simt, astfel ca oriunde s-ar duce nu vede decat tzurul lui Fecali, care-i dau ghes papilelor. Bine, Telekom a devenit un tv de nisa. Daca ii scoti de acolo pe Dinu si Panduru, Telekom e un fel de latrina 3 a posturilor de sport.

Utilizator
17th February 2020, 12:57
Ma bucur nespus ca au facut ulcer perforat toti tzucalarii.
La Telekom sport din pacate s-au adunat toate ciurucurile "consacrate" de pe la TVR.
Jigodia aia de Gradinescu a mai avut in timp niste exprimari suburbane la adresa lui Dinamo.
E un nenorocit, sper sa-l dea afara Telekomul pentru ca altfel ii infunda in audiente.
Si online au toate prostiile gen tabloid si "bombe" care nu se amorseaza niciodata.
Numai pe Ronaldo l-au transferat "sigur" de vreo 3-4 ori in ultimul an, ba pe la Bayern, ba la PSG, ba inapoi la Madrid....

Leo
24th February 2020, 20:20
Dinamo termina campionatul regulat pe locul 8 - 10 victorii, 4 egaluri si 12 infrangeri - 37 goluri marcate, 41 primite - 34 de puncte.

Leo
24th February 2020, 20:25
Play-Out
Etapa 1: Dinamo - Clinceni
Etapa 2: Poli Iasi - Dinamo
Etapa 3: Dinamo - Chindia
Etapa 4: Hermannstadt - Dinamo
Etapa 5: Dinamo - Sepsi
Etapa 6: Dinamo - Voluntari
Etapa 7: Viitorul - Dinamo
Etapa 8: Clinceni - Dinamo
Etapa 9: Dinamo - Poli Iasi
Etapa 10: Chindia - Dinamo
Etapa 11: Dinamo - Hermannstadt
Etapa 12: Sepsi - Dinamo
Etapa 13: Voluntari - Dinamo
Etapa 14: Dinamo - Viitorul

Leo
3rd March 2020, 13:28
Incepem play-out ul cu o infrangere la limita.

Leo
7th March 2020, 22:53
Dupa Cliinceni si moldovenii de la Iasi sub comanda lui Rednic ne inving la limita, 1-0. Ce s-a intamplat cu Uhrin de a gafat cu primul 11?

Leo
9th March 2020, 13:45
S-a intors Lazarica, au revenit si destrabalarile. :(

Utilizator
9th March 2020, 19:08
Uhrin a tot gresit si a facut asta pe puncte.

La Iasi de ex de ce a inceput cu Popescu in loc de Ante?
A inceput cu Kilyen fundas si cu Kostrna mijlocas intr-o schema vizibila din avion: sa se apere pana mai incolo ca mai apoi sa-l scoata pe junior si sa-l bage pe Perovic.
Meciul de la Iasi l-a inceput fara atacant, ceea ce n-ar fi fost o idee tocmai proasta daca nu o asocia si cu titularizarea lui Lazar, desi Sin jucase bine cu fecesebeu' si cred ca era mai bun in banda.
Lazar trebuia sa intre in partea a doua, nu mai duce un meci.
Mihaiu se tot coace la foc mic pana o uita ce stie.

Leo
14th March 2020, 23:05
E posibil ca luni sa se adune echipa si sa inceapa antrenamentele. E posibil sa ramana pentru o perioada la Saftica. Nu stiu daca e bine, totusi daca unul singur a luat virusul ii poate virusa si pe ceilalti.

Leo
12th May 2020, 22:44
Pe 15 mai, vineri, jucatorii dinamovisti vor fi testati pentru coronavirus iar apoi vor pleca la Saftica. Vor sta acolo 14 zile pentru un stagiu centralizat.

Leo
22nd May 2020, 10:44
Cei 10 jucatori carora le expirau contractele pe 30 iunie s-au inteles sa continue pana la ultima partida din acest sezon. Apoi vor vedea ... Cei 10 in cauza sunt: Montini, Fabbrini, Puljici, Mrlzjak, Ioan Filip, Kostrna, Kilyen, N'Diaye, Serban si Moldoveanu.

Leo
18th June 2020, 12:05
Au venit rezultatele testului covid. Toate au fost negative, deci Dinamo va juca etapa viitoare cu Sepsi.

Utilizator
18th June 2020, 12:41
Da, era clar ca nimeni nu are COVID la Dinamo. Se putea intampla insa sa fie un test "pozitiv" care peste 10 zile si dupa inca 10 teste se dovedea alarma falsa.
Dupa cum e destul de clar ca nici magazionerul n-are sau mai precis nu avea, pentru ca dupa ce l-au bagat in camera cu unul bolnav sunt sanse sa-l fi lovit si pe saracul om.
Sunt unii care simt momentul si ataca prin orice mijloace.

In momentul asta Dinamo mai sta doar in suporteri, in rest toti ii sunt impotriva, inclusiv salariati ai clubului in frunte cu "patronul".
Sper sa trecem de perioada asta grea si sa plateasca toate jigodiile astea.

Apropo, l-au mai luat inapoi si pe doctorul Batineanu piaza-rea.
A fost martor la decesele pe teren ale lui Neamtu si Ekeng, acum e cel ce a anuntat covidul magazionerului.

Capitanu.Burcea
18th June 2020, 14:10
Nu cred in psihologie, cred in mutari bune. A spus un anume Robert James, dar mult mai bine cunoscut ca Fischer :)) Cred ca Dinamo nu a mai facut o mutare buna de ani de zile, e o situatie normala. Cu o victorie a Iasului, asta-seara, intram pe loc de retrogradare. Asta nu inseamna ca voi tine pumnii Clinceniului, dimpotriva :D.

Echipa va castiga meciuri pt ca Adi Mihalcea e mai bun decat crede majoritatea. Am incredere, rupem pasarea-n ei.

Utilizator
18th June 2020, 15:24
Sa fie precum spui si Mihalcea sa fie factorul X in recuperarea echipei.

Nea Uhrin e un baiat de zahar dar ca antrenor a avut multe acte ratate si asta nu numai la Dinamo dar si inainte vreme la Timisoara.

Era prea domn si prea relaxat, aici e nevoie de un mardeias, de unul mai nervos si mai ambitios.
Mihalcea ar trebui sa fie cel putin ambitios, cu foame de rezultat.
Nu stiu daca e suficient de bun motivator in momente cheie dar sper sa fie.

Calandrinon
19th June 2020, 13:55
Nu cred in psihologie, cred in mutari bune. A spus un anume Robert James, dar mult mai bine cunoscut ca Fischer :))

Mai cunoscut e sub numele Boby :D

In rest, Uti are dreptate: suntem singuri impotriva tuturor, sau, si mai exact, impotriva sistemului ticalosit. Sistem care iata, a cooptat si oameni mai putin pregatiti, care iau mura-n gura fara sa gandeasca, si nu ma refer doar la cip :cheer:

Capitanu.Burcea
19th June 2020, 14:37
Ce faci, Cala? Mai joci apararea Benoni? Ai ramas aceeasi nuca tare, imi pare bine sa constat :)

Oricum, daca e o conspiratie, asa cum arunca pch in comunicat, primul si cel mai important vinovat e chiar partenerul lor de afaceri, domnul Ionuț din Barzesti. In numai 7 ani de zile - bai, chiar, ce ti-a luat asa mult, Ioane? - a dus echipa din cupele europene la retrogradare :)) Asa ca mare atentie ce se doreste cu aceasta miscare pseudosocios, orice alt deziderat in afara debarcarii Jegului inseamna complicitate si furt.

Utilizator
19th June 2020, 14:52
Capitane, daca sistemul "pseudosocios" nu e bun, ce crezi ca trebuie facut concret pentru ca Dinamo sa iasa din rahatul asta?
Pentru ca e destul de clar ca Fat-Frumos calare pe un cal alb nu va veni cu sacul de bani in timp util.

Capitanu.Burcea
19th June 2020, 15:11
Sistemul e bun, in tot cazul se perfectioneaza. Dar nu e socios. E o asociatie fara statut juridic, fara presedinte, care il imprumuta pe Negoita. Atat. S-au luat actiuni, ai vazut vreun act vanzare-cumparare doveditor? Deciziile se iau la nivel stabor pch, ori socios inseamna putere decizionala 100% a actionarilor. Juridic, din ce imi transmit si mie persoanele care sunt in domeniu, asociatia e un dezastru, o calamitate. Problema e nu ca se baga bani, ci ca se baga si nu se schimba nimic. Suporterii baga cash-ul si Negoita conduce clubul. E ok, sa vedem mai departe.

Solutie nu (mai( vad. Imi pare rau, dar pch a bagat bete in roate adpd, asa ca oricine ar veni ar calca pe teren minat. Nu spun ca adpd rupea norii, dar ei au fost impiedicati 2 ani de zile de acesti pch, tergiversati prin tribunale, 2 ani pierduti de Dinano. A fost o preluare a dreptului de a face 'socios' in stil Peaky Blinders, asta e adevarul. Pch da cu flit potentialilor interesati, pt mine e clar ca pch si jegul au o agenda comuna care ne va fi dezvaluita la momentul potrivit.

Daca nu se poate altfel, vreau un administrator, nu un investitor. Negoita sa ramana cu 49% in contul datoriei facuta de el la firmele lui, iar restul sa fie scos la vanzare pt 1 leu. Asa as intelege buna credinta a acestor baieti care vor binili echipei.

Utilizator
19th June 2020, 16:00
Nu cred ca impiedica nimeni ADPD sa lanseze primii sistemul socios.
In loc sa faca ceva concret s-au luptat ca prostii pentru o denumire care conteaza prea putin (si care era licenta PCH ca ei au lansat-o pe stadion).

Nici ADPDul nu mi se pare mai bine organizat si nici cu oameni mai de incredere.
Numai faptul ca-l au pe filosoful ramolit in fata si e suficient sa-ti dea certitudinea unui grup de suetari.
Mai e actorul ala simpatic de era pe la Mondenii si cam atat.

Am mai agreat cu ceea ce spui despre situatia actuala cu ddb, insa situatiile disperate cer solutii disperate.
Fara banii astia sunt convins ca Neabulitza nu punea banii de Liga 1 la anul si nici nu platea jucatorii care din cauza asta nu mai stateau la Dinamo acum.
Si cred ca toti cei ce contribuie acum la ddb o fac mai ales din cauza situatiei exceptionale si prin urmare sunt mai putin pretentiosi la organizare si modul in care se dau banii la club.
SI dupa cum spui, toti cred ca sistemul e bun desi mai trebuie mult perfectionat.

Deciziile in legatura cu banii se iau deocamdata printr-un vot formal pe site, altfel o fi staborul precum spui.
Trebuie facute si alegeri, nu tin minte detalii ca nu sunt asa de implicat. :)
Deocamdata stiu ca e Cristi Haldan presedinte de onoare si ca DDB lucreaza cu Tuca, Zbarcea si asociatii pe teme juridice. Mai mult decat nimic. :)
Si desigur ca initiativa poate muri daca DDB nu evolueaza ca organizare.

Capitanu.Burcea
19th June 2020, 17:09
Problema nu e daca am eu sau nu dreptate, nici tu, nici altcineva. E un fals razboi sa ne aratam unii pe altii cu degetul. Problema e ca, cel putin asa observ, apare o... ăăă, cum sa spun, o blocare, o plafonare la nivelul subscrierilor. Cu 10_15 subscrieri medie pe zi, nu stiu ce se mai poate face in viitor. De ce s-a blocat aici proiectul? Sa fie vorba, oare, de faptul ca primii s_au aruncat in foc (metaforic :P) pt echipa cei mai putin pretentiosi la nivelul statut juridic, relatie cu jegul, fanii hiperactivi etc? Acum, ce face asociatia pt atragerea restului? Cum evolueaza la nivelul ofertei pt atragerea restului suporterilor? Faptul ca sunt aratati cu degetul, pusi pe coji de nuca, blocati pe pagina asociatiei cei care au si intrebari mai cu de-amanuntul, nu va atrage banul de la noi :D Vreau sa vad o voce puternica acolo, ceva articulat, nu râgâieli pe pagina pch. Da, Dinu are petele lui :P dar e(ra) un lider, era respectat in comunitate (in general de generatia mijlocie si cea matura), putea avea un impact. Acum, nu spun Dinu neaparat, mai ales in umbra ultimelor evenimente, dar cineva care polarizeaza, in care ai incredere, pana la urma. Lucescu era perfect, Lupescu era perfect, chiar Niculescu, nu stiu. Toata generatia Hamburg, apoi generatia care i-a aratat **** lu' Valentin :)) Nu vad oamenii astia implicati decat la nivel donatii la alibi, sa nu spuna cineva ca nu sprijina proiectul...

Leo
19th June 2020, 17:27
Au intrat in conturile lui Negoita 100.000 de euro. Saptamana viitoare cica vor intra alti 400.000 de euro si putem spune ca Dinamo a fost vanduta. Apoi urmeaza actiunile suporterilor sa fie cumparate.

https://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/se-vinde-dinamo-spaniolii-au-virat-astazi-prima-transa-de-bani-o-delegatie-condusa-de-melero-marin-urmeaza-sa-vina-la-bucuresti-exclusiv-19045116

Utilizator
19th June 2020, 17:49
Captain, oh my captain:

Sunt cam 30 inscrieri pe zi, am discutat cu Clau mai sus, cam asa merge de prin februarie pe cand erau vreo 2000 inscrisi, asa era si in aprilie pe la 5500.
Saptamana trecuta au fost vreo 3 zile cu aproape 100 pe zi.
Insa nu stiu cat s-a plafonat din cauza de ezitari ale suporterilor corecti sau din cauza ca pur si simplu suporterii aia multi din sondaje dau inapoi cand e vorba sa contribuie cu ceva.

Dupa recentele declaratii Dinu este acum mai degraba o piatra de moara decat lider respectat in comunitate.
Si daca tot vorbim despre complicitati, nea Mister este un complice permanent al administratiilor de la Dinamo din '98 incoace.
A fost pe statele de plata, are 1% actiuni, a fost si prin boardul clubului.
E simpatic la sprituri dar altfel a devenit simbolul inactiunii si ruina histrionica a unui simbol de altadata.

Lucestii, Lupescu si multi altii au devenit si ei membri la DDB.
E normal sa nu se bage la leadership pentru ca au preocupari mai banoase si mai sigure.
Iar ei s-ar baga mai degraba la club daca va fi cazul decat ca presedinti de program socios.
Dar s-au oferit sa contribuie mai serios in momentul in care exista o organizare mai buna.
Acum nu stiu daca sunt la alibi sau nu.

Poate ca si eu sunt tot la alibi, sa nu spun ca am stat ca baba comentand pe la colturi in loc sa actionez. :)
Oricum nu e un mare efort financiar personal si nu ma afecteaza sa risc suma asta pentru a scoate echipa favorita dintr-o situatie extrem de proasta.
Si am ezitat mult pana sa o fac, am spus asta si pe aici.
Daca nu iese am pierdut 2 arginti, daca iese atunci se cheama ca am actionat la timp si cu folos. Si am contribut la cel mai tare proiect social din Romania zilelor noastre. :)

Utilizator
19th June 2020, 17:51
Au intrat in conturile lui Negoita 100.000 de euro. Saptamana viitoare cica vor intra alti 400.000 de euro si putem spune ca Dinamo a fost vanduta. Apoi urmeaza actiunile suporterilor sa fie cumparate.

https://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/se-vinde-dinamo-spaniolii-au-virat-astazi-prima-transa-de-bani-o-delegatie-condusa-de-melero-marin-urmeaza-sa-vina-la-bucuresti-exclusiv-19045116

Ar fi super tare sa fie adevarat! :)

Utilizator
19th June 2020, 19:15
Au intrat in conturile lui Negoita 100.000 de euro. Saptamana viitoare cica vor intra alti 400.000 de euro si putem spune ca Dinamo a fost vanduta. Apoi urmeaza actiunile suporterilor sa fie cumparate.

https://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/se-vinde-dinamo-spaniolii-au-virat-astazi-prima-transa-de-bani-o-delegatie-condusa-de-melero-marin-urmeaza-sa-vina-la-bucuresti-exclusiv-19045116

La loc comanda, cica n-a intrat niciun ban, era brasoava prosport.
https://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/dinamo-si-pch-sustin-ca-spaniolii-n-au-virat-niciun-ban-catre-ionut-negoita-saptamana-viitoare-se-afla-care-e-adevarul-19045240

Clau7_D
20th June 2020, 11:04
@Uti, @Capitane,

Media pe luna e pe la 1000 de inscrieri, azi s-a ajuns la 7500. Dreptate aveti amandoi, astia 7500 de pana acum ne-am aruncat in ceva ce nu e clar.
Ce merita mentionat e ca au fost 1000/luna intr-o perioada in care atentia principala era catre Covid si meciuri jucate nema. Vor incepe acum si meciurile si bag mana in foc ca si la victoriile mari cu 1-0 sau 2-1 impotriva clincenilor sau chindienilor inscrierile vor creste si mai mult, suntem dinamovisti si de multe ori actionam la cald :)) ce e bine e ca nu te poti retrage de la inscriere la infrangerile care vor veni :D
S-au bagat destui oameni cu nume in treaba, de la lucesti, lupesti, Moti, Radu Stefan, Stanciu, Tucudean si altii. Vor mai veni, sunt sigur, dar cred ca e si important cand vor veni. Ca daca se strang 15-20000 si apoi apar si ei la bine apai sa ii frec :D

@Capitane, la inceput si eu eram atras de APDP. Eram nervos pe procesele alea ale vietii si urmaream pagina lor de facebook zilnic doar doar se misca ceva. Ca mai tarziu sa apara Oprea si sa spuna ca "oamenii care la inceput au promis sa vina bani si sa sprijine APDP s-au retras dar ca nu poate sa spuna numele lor" :headbang: cum adica nu poti spune numele lor? Spune-le frate, sa stiu pe cine sa injur! Poate e un vecin de-al meu, sa merg sa ii rastorn masina, sa ii vopsesc usa...nu merge asa, s-o dam pe ascunzisuri si pe promisiuni

Capitanu.Burcea
20th June 2020, 13:54
Unde se poate urmari numarul de cotizatii in timp real?

Cand a zis Oprea, dupa ce l-au purtat astia prin tribunale 2 ani? Dupa ce au vazut ca se poate strange cascaval? Ca or produce micii si paznicii ceva, dar tot sociosul e baza :))

Clau7_D
20th June 2020, 14:06
Iti trimit pe whatsapp poza, se vede pe platforma daca ai cont ;)

Oprea a zis de la inceput, cand aparea doar el pe la tv iau cealalta asociatie nu exista. Ca sunt oameni potenti, firme mari care vor veni alaturi. Iar apoi acum cateva saptamani/luni a zis ca oamenii aia misteriosi nu mai vor sa se alature...*****

Capitanu.Burcea
20th June 2020, 14:38
Nu mi se pare corect ca doar membrii cotizanti sa vada subscrierile in timp real. Zici ca e proiectul doctorului Oppenheimer, mai aveti un pic si mutati asociatia in desertul Arizona, la 50 de niveluri sub pamant. Nu e problema, va urez succes sa achitati toate obligatiile domnului Negoita, ca el sa faca alte datorii noi. Nu exista mandrie mai mare decat sa fii considerat partener de biznis cu domnul Ionuț. Voi platiti si el incaseaza dividende :))

Leo
5th July 2020, 12:15
Dupa infrangerile cu Sepsi 1-3, Voluntari 0-1 si Viitorul 1-0, urmeaza meciul cu Clinceni in deplasare.
Clinceniul e neinvinsa de 4 etape, toate cele 4 meciuri castigate in stil italian la limita cu 1-0.

Leo
9th July 2020, 12:46
Si a venit si prima victorie in play-out, cu 3-1 in fata celor de la Clinceni.

Hingherul
9th July 2020, 13:44
Prima victorie, prima retrogradare... mereu e o prima data :rasc:

Leo
9th July 2020, 14:32
Vrei desfiintare o sa primesti desfiintare. Se ocupa Talpan.
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/noi-probleme-pentru-fcsb-csa-steaua-contraataca-poate-ajunge-la-desfiintare-603927.html

Capitanu.Burcea
9th July 2020, 14:38
Cu ochii la capra vecinului, oaia râioasa din Pipera are zilele numarate. Doar coada bățoasa aminteste de gloria de-altadata :))

Hingherul
9th July 2020, 15:38
Anul asta am obiectiv retrogradarea rasilor!
Restul nu ma intereseaza :D

Leo
9th July 2020, 16:25
Si oracolul din Balcesti va canta prohodul: ''FCSB va ajunge mai rău decât Dinamo''. RELE VREMURI TRAIESTI TU, hINGHERULE!

Hingherul
9th July 2020, 16:49
Te uiti in gura tuturor expiratilor...
Abia va asteapta Ionel in liga a doua. Se plictisea singur acolo :))

delaoltenia
9th July 2020, 17:40
lasa-i hingherule, asa cum ii stim de ani de zile, cu coada pe sus si foamea n gat :D

Leo
22nd July 2020, 09:18
Covidul asta loveste crunt in echipa Dinamo. Astfel, Valentin Lazar, Filip Mrzljak, Ricardo Grigore, Mihai Popescu Alexandru Rauta, Stefan Fara, Andrei Sin, Diego Fabbrini, Aleksander Mitrovic, Dan Talmaciu, Mattia Montini, un maseur al clubului, o persoana din stafful tehnic, George Trandafir - staff administrativ, au fost depistati pozitiv.

Leo
22nd July 2020, 09:46
Inca 7 cazuri de covid au fost depistate astazi: Ionut Serban, Marco Ehamnn, Andreas Mihaiu, Valentin Borcea, Mihai Neicutescu, Daniel Popa si Robert Moldoveanu.

Utilizator
22nd July 2020, 09:47
Astia din GSp anunta azi inca 7 cu covid.
Daca e adevarat atunci este extrem de ciudat pentru ca primele cazuri au fost depistate acum 6 zile si tot atunci au fost facute si testele pe tot lotul. Asta ar insemna ca astia 7 noi au luat covidul zilele trecute ceea ce e greu de crezut.
Ori are toata Romania, ori testele sunt de doi lei, ori cineva isi bate joc de ei.

Numero Dieci
22nd July 2020, 10:03
Ori toti ies in fiecare seara.

Ce e asa greu?

Clau7_D
22nd July 2020, 10:11
Te uiti pe lista cu toti pozitivii de pana acum si vezi ca lipseste singurul jucator de la care te astepti sa fie profesionist: Puljic :) nu am treaba, dar ceilalti vor sa demonstreze ca suntem prima echipa de pe glob care are toti jucatorii infectati :headbang:

Leo
22nd July 2020, 10:18
Asa se intampla cand fiecare face ce vrea. Nu are cine sa-i tina in frau.

Utilizator
22nd July 2020, 10:21
Ori toti ies in fiecare seara.

Ce e asa greu?

E foarte greu de crezut ca au mai iesit, mai ales dupa ce au avut colegi cu covid.
Moldoveanu s-a izolat la Moeciu in timpul carantinei, greu de crezut ca acum spargea usa cluburilor.
Iar astia din presa ar fi gasit macar pe vreunul in club daca era asa iesire masiva.
E la fel de greu de crezut ca la Dinamo tot lotul are covid, dar aia de la Iasi nu au nimic, desi au avut meci direct cu 3 zile inainte.
Idem si in cazul CFR.


Te uiti pe lista cu toti pozitivii de pana acum si vezi ca lipseste singurul jucator de la care te astepti sa fie profesionist: Puljic

Nici Straton nu are si nu ma asteptam in mod deosebit sa fie exemplu de profesionism.
Dupa cum nici italienii din lot nu au dat semne de viata extra-sportiva tumultoasa.