PDA

View Full Version : Campionatul Mondial 2019



Johnny D
15th April 2019, 22:49
A inceput iar de saptamana trecuta cu calificari, in prezent calificarile sunt in toi.:)

Johnny D
22nd April 2019, 20:59
Deja au aparut problemele, Selby condus azi de Xintong cu 1-5, acu e 3-5 si incepe sesiunea decisiva! Dar surpriza surprizelor e faptul ca O'Sullivan e condus cu 4-5 de catre Cahill care e amator la momentul asta! O'Sullivan avea cota 1.01 inainte de meci, dar amatorul asta e periculos, l-a batut la un turneu pe campionul mondial Mark Selby asadar Ronnie o poate comite daca nu e atent.

Acum incepe Selby - Xintong de la 3-5. Enjoy.:)

Johnny D
22nd April 2019, 21:32
5-5 de la 1-5, The Jester from "Lester"!;)

86
22nd April 2019, 22:03
5-6 :D parca vad cum pleaca selby acasa.:drak:

Johnny D
22nd April 2019, 22:39
Nu pleaca, am pariu pe el si n-am nici o emotie, imediat e 7-6 pt el.:)


Benfica lejer, pe Celsoc am doar emotii, ar fi cam ultimul meci, idiotii pwlii!
Cand nu pui pe ei, bat 1-0, 2-1, cand pui pe ei, joaca bambilici!:))

Clau7_D
23rd April 2019, 00:38
Greu Selby, greu... O sa aibă meci greu cu Wilson dacă nu își revine.

Johnny D
23rd April 2019, 07:07
Cu The Warrior oricine are meci greu.

sannicola
23rd April 2019, 13:34
Face un kkt Ronnie are 8-5 ala...
Pierde Ionica cota de 1.01 :P.

Johnny D
23rd April 2019, 14:47
O'Sullivan out! Eliminat de un amator!:))


Face un kkt Ronnie are 8-5 ala...
Pierde Ionica cota de 1.01 :P.

N-am pariat pe asa ceva, mai bine pariam ca nu pierdeam doar pe Celsocul ala imputit!:))

Clau7_D
23rd April 2019, 15:46
Acum am vazut si eu pe jijisport ca a pierdut Ronnie :O pffff, s-au dat toate calculele peste cap. Selby joaca prost, parca vad ca ia Higgins trofeul :headbang:

El Pistolero
23rd April 2019, 17:19
Ronnie părea trezit dintr-o beție azi. Fără chef. Șocant rezultat, poate cea mai mare surpriza din istoria turneului.

Johnny D
23rd April 2019, 22:56
Acum am vazut si eu pe jijisport ca a pierdut Ronnie :O pffff, s-au dat toate calculele peste cap. Selby joaca prost, parca vad ca ia Higgins trofeul :headbang:

Ar merita, are mai multe finale decat O'Sullivan chiar daca mai putine trofee, ar merita sa-l egaleze!:ok:


Ronnie părea trezit dintr-o beție azi. Fără chef. Șocant rezultat, poate cea mai mare surpriza din istoria turneului.

Din istoria snooker-ului adica, DAP. Chit ca Cahill il batuse si pe Selby intr-un turneu mai mic anu asta. Dar ramane faptu ca e jucator amator si-l bate pe O'Sullivan intr-unul din cele mai bune sezoane facuta de el in circuit pana la campionatul mondial.:)


Noh, Trumpulescu si el pe spate, 3-6 dupa prima zi cu Un-Nooh!:))
Allen incepe si el grozav, 0-4 cu Zhou Y.:))

Hopshio
24th April 2019, 00:03
Bingham a condus cu 8-1, acum e 9-8 in sesiunea de seara. Ar fi frumos să împingă Dott meciul in decisiv

Johnny D
24th April 2019, 00:21
9-9 joc decisiv, trebuie sa fii nebun acum sa pariezi pe Bingham!:))

Hopshio
24th April 2019, 00:46
A câștigat Bingham cu 10-9 :)) era să o fure :)) a condus cu 8-1, 9-4

Johnny D
24th April 2019, 00:50
Cica Cahill e primul amator calificat pe tablou la Campionatu Mondial!
Easy cea mai mare surpriza din istoria snooker-ului sa-l elimini pe nr. 1 si favoritul editiei!:))


Acum am vazut la 9-6 Bingham a pierdut un frame prin 3 ratari consecutive la o bila rosie vazuta in plin, de la inceput, fara sa se joace aproape deloc.:))

86
24th April 2019, 11:32
Ronnie e un fel de Rapid, farmecul vietii, nu poti sa pariezi pe el.:happy

Merg pe Williams, sa-l egaleze pe higgins la CM castigate.

Clau7_D
24th April 2019, 15:39
Daca se opresc toti la 5 turnee e OK, important e sa nu fie ajuns The Golden Boy :no1

Johnny D
24th April 2019, 17:17
Trumpulescu scapa in joc decisiv. He moves on to fight another day!:)

Johnny D
26th April 2019, 23:35
Cahill amatorul, dupa ce-l bate pe O'Sullivan revine de la 4-7 la 7-7 cu Maguire si mai sunt 2 jocuri din sesiunea a 2-a in seara asta a turului 2, primul la 13!:))

Clau7_D
27th April 2019, 15:22
Wilson are 12-10 cu Selby. Slab de tot Bufonul, parca are o coada de matură în mână, nu un tac...

Johnny D
27th April 2019, 15:41
Selby OUT! Eh, n-a jucat asa slab, a jucat ala grozav. Daca nu asculti in engleza, aia care stiu ce vorbesc, nu pwlalaul ala care n-are nici o treaba de roman. Si la noi au fost 2 care cunosc snooker aproape de nivelul englezilor si aia au murit, unu de tot, unu cine stie pe unde e.

La cum am vazut ca se desfasoara ostilitatile, cel mai bun si favoritul la castigarea trofeului mi se pare Neil Robertson, si din pacate cred ca-i urmatorul pe lista lu Higgins daca trece de Bingham. Greu de tot va fi de batut Robertson aici, cand se simte in forma are niste lovituri de buzunar dezarmante. Cel mai bun la lovituri de distanta cand e in chef din circuit!

Johnny D
27th April 2019, 17:15
9-9 de la 7-9, mai egaleaza o data Cahill! Hai amatorule, mai fa una! Condu o data pe tabela si bosumflicul de Maguire ce refuza sa poarte papion va sucomba sub presiune!:yeah:

Johnny D
27th April 2019, 18:06
Mai egaleaza o data amatorul la 10! Cum stai cu nervii, buze de tzur?:))
Hai cu jocu 21 in fine sa conducem si noi, ce zici, amatorule?:D



A inchis masa amatorul cu un tur de masa la bila neagra, a bagat-o cu 4 mante!:))
Ce aroganta i-a facut lu buze de cur! Delicios!:evil:

Johnny D
27th April 2019, 19:02
Nebunu amator intoarce un joc din pozitii f grele, condus cu 50 pe tabela si o masa grea si conduce pt prima data cu 11 la 10, fiind pt prima data favorit in meci!:yeah:



Buze de cur inghite in sec!:evil:

Johnny D
28th April 2019, 22:39
Doamne ce spurcat a castigat buze de cur, profitand de bulane incredibile. Cat ma poate enerva rahatul ala ce singur in univers are drept de-a nu purta papion, toti ceilalti avand obligatia de-a juca snooker stransi de gat, el nu!:headbang:

Trump - Ding e meci tare, Trump a condus cu 4-1 daca nu ma insel, acum inaintea sesiunii decisive e 9-7 pt Ding care e jucator foarte bun de meciuri lungi si cred ca va castiga.

Higgins - Bingham e 8-8 asa ca urmeaza maine un meci de primul la 5 intre ei, ca-n turneu mic. Higgins a revenit de la 1-4. Greu de trecut de Robertson pentru oricine castiga aici, vine odihnit si extrem de puternic dupa ce i-a dat 13-6 lu Murphy, si Murphy castigase 10-0 in primul tur. Robertson e de speriat.

Johnny D
30th April 2019, 21:30
Ce i-a dat-o Trump lu Buze de Cur, 7-1 prima sesiune, urmatoarele doua se joaca degeaba!:)) Se vede ca trebuia sa fie Cahill aici, dar Buze de Cur parca a facut pact cu diavolul de are atat de mult bulan in meciurile stranse!:jerk:

Dincolo, in derby avem Higgins - Robertson 4-4, va fi foarte interesant meciul maine!
Cine castiga aici, are o sansa mare la trofeu!:ok:

Johnny D
1st May 2019, 15:56
John Higgins, The Wizzard trage cu dintii sa ramana in meci si intoarce in sesiunea a 2-a senzational!:yeah:


Niciodata n-a reusit sa conduca in meci, ieri a reusit sa egaleze de la 2-4 la 4-4, azi insa dupa primele 4 jocuri si la pauza de 15 minute fu condus cu 5-7 de Robertson iar, si parea ca se duce spre 5-8 in jocul urmator dar doar parea, o ezitare a lui Robertson la pozitia la bila neagra a fost totul de ce-avea nevoie John sa se agate, sa intoarca acel frame si sa-l castige si pe urma sa-si gaseasca forma sa maxima, nu reusise decat un break de 50 de puncte tot meciul si de-acolo a facut 4 break-uri de peste 50, inclusiv 2 breakuri de peste 100 si conduce pentru prima data-n meci cu 9-7 inainte de sesiunea decisiva din seara asta!


Haide John, eliminam principalu favorit de-acu la castigarea turneului si in fine luam CM-ul ala care trebuia luat inca de-acu 2 ani, sau de-anu trecut! Meritat pe deplin, daca va fi sa fie a 3-a finala la rand!:ok:


Cu-atat mai senzational ar fi cu cat dupa 2 finale pierdute la rand, in acest sezon s-au resimtit supararile acelor 2 finale in jocul sau, nu s-a regasit mai deloc in acest sezon. Insa s-a ambitionat in ultimele saptamani, s-a antrenat cu varf si indesat dorind sa-si ia revansa pentru ultimele 2 dezamagiri de aici si asta apare si pe masa de joc!:ok:

86
1st May 2019, 16:51
Partea proasta e ca robertson a fost probabil cel mai greu meci pentru higgins, acum urmeaza formalitati. nu vad sa-i puna probleme cei doi Wilson/trump/Gilbert.

Johnny D
1st May 2019, 22:38
Nu chiar, o finala Trump - Higgins va fi foarte grea. E exact acea finala din urma cu 3 ani intre Higgins si Selby cand Selby si-a luat revansa pt prima lui finala pierduta la Higgins si a luat primul sau titlu mondial! Fix in aceeasi ipostaza va fi si meciul cu Trump!:)

11-9 Higgie la pauza din ultima stresiune, haide John, inca putin si in semifinala va fi mai usor! Ne putem incarca bateriile pentru ultimul hop ce trebuie trecut de data asta!:ok:

Johnny D
2nd May 2019, 00:07
De fapt finala aia cu Selby cred c-a fost al 2-lea titlu a lui Selby, si a revenit de la 4-10 cu Higgins in acel meci.:) Da, Trump are presiunea pe el acum ca inca nu e campion mondial.:P

Si avem meciurile pe-o singura masa, adica semifinalele asa:
John Higgins - David Gilbert
Judd Trump - Gary Wilson

Sa vedem ce se va intampla. Wilson a jucat incredibil de bine, sunt curios daca poate mentine forma. Gilbert a jucat si el foarte bine, insa va simti presiunea mai mult ca sigur.:P

86
2nd May 2019, 17:45
De fapt finala aia cu Selby cred c-a fost al 2-lea titlu a lui Selby, si a revenit de la 4-10 cu Higgins in acel meci.

Si cu Ronnie a revenit in finala de CM de la 10-5. Incepe bine Gilbert, 5-3

Utilizator
2nd May 2019, 23:21
Cum ar fi o finala Gilbert - Wilson?
Toti asteptam sa vedem un Ronnie atacand borna 6, Selby revenind dupa un turneu catastrofal anul trecut si cand colo amandoi iesira afara lamentabil.

E inca foarte greu de crezut ca se va intampla asta insa Gilbert are 5-3 cu nea Higgins iar Wilson face turneul vietii si-l tine in sah pe Trump in prima sesiune. Si mai mult decat asta, joaca pe alocuri incantator.
Realist vorbind, batranul John are inca prima sansa la finala, rar vezi un jucator mai bataios si atat de constant peste ani.
In schimb Trump ramane acelasi jucator ijconstant si pripit si ar cam putea sa o faca de oaie.

Johnny D
4th May 2019, 17:52
Cum ar fi o finala Gilbert - Wilson?

Nici o sansa, The Ace in the Pack se antreneaza bine cu Wilson, 14-10 pentru seara asta, il face lejer.

Mai fascinant e Higgins cum se chinuie si ramane cumva langa adversar dar cand conteaza joaca foarte bine si-si prinde si apoi depaseste adversarul! Asa a facut cu Robertson si in semifinala asta condus cu 7-12 cu sanse de 7-13 pt Gilbert, azi de la 11-14 egaleaza la 14. Si acum e 14=14 la ultima pauza inaintea partii finale a sesiunii decisive!:ok:

Greu de crezut ca Gilbert isi poate tine nervii acum, dar sa vedem!:)
Primu la 3 ajunge in finala!:)) Insa ce grele i se vor parea frame-urile astea lu Gilbert!:D

Johnny D
4th May 2019, 18:33
15-14 John!:yeah: N-a mai condus in meciul asta de acu 2 zile, de la 3-2!:))

Gata, acuma il mananca pe Gilbert si fara pita, cu sare!:evil:

Johnny D
4th May 2019, 19:45
Si cand am zis asta 15-16!:headbang:


16-16! How's your nerves, Gilbert boy?:lol:

Johnny D
4th May 2019, 19:59
He was 1st at the table but his nerves have broken down!:evil:
Come on, John, finish him off!:lol:

Johnny D
4th May 2019, 20:37
A castigat, John, a 8-a finala, a 3-a consecutiva! Fabulos!:yeah:


Dar ce tensiune a fost in jocul ala decisiv, incredibile situatiile din care au scapat cei 2!:))

Johnny D
5th May 2019, 18:41
4-4 dupa prima sesiune, a 2-a in seara asta, ambii joaca excelent, atat Judd cat si John!
In cele 8 jocuri deja am avut 4 break-uri de peste 100!

J vs J, cine va castiga J cel tanar, sau J cel batran?
E timpul ca si Trump sa castige un CM!:ok: Dar nu maine!:pace:

Clau7_D
6th May 2019, 00:54
S-a dus Trump la 12-5. 8 consecutive i-a luat scotianului :D și sa mai zică cineva ca scoțienii sunt zgârciți :D

Johnny D
6th May 2019, 07:14
Da, prea bun Trump. Se pare ca bietu John va avea procentaj de doar 50% in finale. Asta este.

Utilizator
6th May 2019, 14:03
Trump a jucat fantastic in a doua sesiune de ieri, Higgins nici nu prea a avut ce sa faca, a fost spectator mare parte a timpului.
Nu l-am mai vazut niciodata pe Trump atat de sigur de el, a fost ca o demonstratie de snooker.

Insa Higgins e celebru pentru ale sale remontade.
Ii va fi extrem de greu sa intoarca rezultatul insa ma astept sa dea o replica mult mai solida astazi.
Insa ca sa ramana in carti ar trebui sa castige prima sesiune de azi cu cel putin 6-2.

Sa vedem ce va fi, deocamdata este clar ca avem iarasi o finala foarte frumoasa.
Apropo, cred ca au fost vreo 9 "sutare" in prima zi a finalei, vor bate recordul de 12 daca o tin tot asa.

Johnny D
6th May 2019, 14:33
Si se trec de 100 la un CM, precedentul record era de vreo 86 am impresia.

Utilizator
6th May 2019, 18:01
Trump-Higgins 15-7 si un nou titlu devine misiune aproape imposibila pentru Higgins.
Si inca trei sutare s-au adunat in sesiunea de azi dupa-amiaza.

Clau7_D
6th May 2019, 18:19
Păcat de ratarea lui John la a 15 bila neagra. Sunt 7 ani de la ultimul break maxim de la Crucible :)

Utilizator
6th May 2019, 19:05
16-9 pentru Judd, respectiv avantajul de ieri a fost conservat dupa un 4-4 in ce-a de-a treia sesiune.
Dar cred ca John nu mai are nicio speranta de a mai castiga, joaca sa treaca de 10 si sa limiteze cat de cat proportiile infrangerii.

Care scor arata mai sever decat apare diferenta dintre cei doi daca luam in calcul ca in 2 din 3 sesiuni scorul a fost egal.
Trump a fost extraterestru in sesiunea de aseara, cred ca ar fi batut la scor orice adversar ar fi avut in finala.

sannicola
6th May 2019, 21:50
18-9 ptr Judd a câștigat clar.
Ii primul titlu ptr el nu?
Higgins are 3 finale la rând pierdute acuma...

Johnny D
6th May 2019, 21:59
Ata ete. Insa acesta cred ca e cel care il regreta cel mai putin, acu 2 ani a condus cu 10-4 pe Selby, ala probabil il regreta cel mai mult, anu trecut a fost aproape sa-l egaleze pe Williams dar n-a reusit sa-l intreaca, insa aici n-a avut nici o sansa si culmea, a facut si cel mai bun meci al sau din turneu. Degeaba, Trumpulescu cel care i-a dat vreo 10-3 de l-a spart lu O'Sullivan in finala de la Masters a fost de neoprit. Desi in primul tur a avut mare bulan ca a woblat o bila colorata in secventa finala la 9-9 cu Tepchai Un-Nooh care daca ramanea pe buzujeb, azi vorbeam de marele esec a lui Trump de la CM 2019, nu de marea reusita!:))

Clau7_D
6th May 2019, 22:09
Primul titlu mondial la pentru Trump, la 29 de ani. S-a maturizat bine, are simțul echilibrului și clar îl mai vad campion și în viitor. Bravo lui!

Utilizator
7th May 2019, 10:39
Daca isi pastreaza increderea de sine, Trump va domina circuitul ani buni.
Mi-a placut foarte mult din 2010/2011 cand a aparut brusc si a ajuns in finala cu Higgins.
De atunci ma asteptam sa devina killerul no 1, dar in ciuda unei sigurante a loviturilor uimitoare nu a reusit sa-si stapaneasca emotiile si nici sa joace tactic.
Avea lovituri de mare clasa dar de cele mai multe ori fara control pe bila alba si deci fara continuare facila.

I-au trebuit ani sa-si imbunatateasca stilul iar titlul asta e ca un certificat de maturitate.
Bravo lui, era nevoie de un nou rege al snookerului care sa-i ia locul lui Ronnie.
Cred ca Wilson va fi un bun secund daca va continua in ritmul de la Sheffield.

Clau7_D
7th May 2019, 10:53
Si poate se trezeste si Selby din letargie. Tactic il vad peste toti din circuit, in meciurile in care prinde radacini la masa isi rezolva adversarii "doar" prin loviturile de siguranta.
Da, e frumos sa vezi o finala cum a fost asta, cu atatea break-uri de >100 dar personal apreciez si meciurile cu lovituri de siguranta care sa iti puna mintea la munca :)
In orice caz avem un viitor asigurat pentru snooker si asta e bine. Sper sa ajung si eu in tribunele Teatrului la un Mondial :D

Utilizator
7th May 2019, 15:44
Selby e enervant de tactic. Asa i-a intors in finale la Sheffield si pe Ronnie si pe Higgins.
E un fel de Ebdon cu par si mai cu talent. :)

Nu pot sa zic ca nu-mi place deloc Selby, a facut si meciuri admirabile si e remarcabil cum nu cedeaza lupta nici cand are de recuperat 3-4 snookere (ceea ce parca a si facut intr-una din cele doua finale de mai sus).
Dar e obositor prin perseverenta, e un permanent catenaccio care omoara un pic din placerea jocului, asa i-a doborat pe multi care au cedat nervos si care fac pariu ca la finalul jocului l-ar fi strans de gat cu placere. :D
Iar daca pica pe mana unui Trump in zi de gratie precum a fost in finala asta atunci nu prea prinde masa.

Clau7_D
8th May 2019, 09:18
Personal il vad putin peste pe Selby comparativ cu Trump :D sper sa avem candva si o finala la Mondial intre ei.
S-a incheiat inca o editie fara break maxim si tot mai mult se vede cat a insemnat Hendry pentru snooker. Din cauza lui am inceput sa ma uit la Eurosport la turnee :)

Johnny D
9th May 2019, 15:01
Sper sa ajung si eu in tribunele Teatrului la un Mondial :D

Ce umblaretz esti!:o:


S-a incheiat inca o editie fara break maxim si tot mai mult se vede cat a insemnat Hendry pentru snooker. Din cauza lui am inceput sa ma uit la Eurosport la turnee :)

Daca ar fi reusit Higgins break-ul ala maxim SF, era cel mai tare din istoria CM!
Dar a ratat ultima bila neagra, aia mai simpla c-a pus contra-efect, in loc sa loveasca normal, in plin si ar fi avut cumva si la bila galbena o sansa.