PDA

View Full Version : Europene 2019



Tracoromana
19th January 2019, 13:24
European Figure Skating Championships 2019
Minsk, Belarus,
23-27 Ianuarie, 2019
website (http://minskec2019.by/index.html)

Participanti: http://www.isuresults.com/events/fsevent03111645.htm

Scorul tehnic minim (TES min) necesar a fi realizat de patinatori pentru a participa la Europene este:




SP/RD
FS/FD


Men
28.00p
46.00p


Ladies
23.00p
40.00p


Pairs
25.00p
42.00p


Ice Dance
26.00p
42.00p




Rezultate: aici (http://www.isuresults.com/results/season1819/ec2019/index.htm)

Program (pentru Romania se scade 1 ora)

Miercuri, 23/01
11:45 Ladies SP
18:00 Opening Ceremony
18:45 Pairs SP

Joi, 24/01
12:00 Men SP
19:25 Pairs FS

Vineri, 25/01
12:40 Ice Dance RD
18:00 Ladies FS

Sambata, 26/01
11:15 Men FS
16:25 Ice Dance FD

Duminica, 27/01
15:00 Gala


Livestream:
Match Arena: stream1 (http://telego19.com/match-arena.html), stream2 (http://5streamking.co/sport1ru), stream3 (http://tv-eco.com/sport/match-arena)
QQ Live: http://live.qq.com/10012776
British Eurosport 2: stream (https://www.firstonetv.live/Live/United-Kingdom/Eurosport-2-35)
British Eurosport 1: stream (https://www.firstonetv.live/Live/United-Kingdom/Eurosport-1--34)

La TV:
Program TV Eurosport: https://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml

Tracoromana
21st January 2019, 16:31
Avanpremiera

Baietii sunt 37 la numar mai vechi sau mai noi. Dintre cei care debuteaza sunt Daniel Grassl (ITA) si Adam SIAO HIM FA (FRA). Suedia l-a trimis pe Alexander Majorov dar si pe fratele lui, Nikolaj Majorov.
Javier Fernandez este veteran la a 13-a editie. La prima editie a fost pe locul 28, apoi a urcat in salturi mari si la a 7-a editie a fost deja campion. Anul acesta participa pentru a bifa al 7-lea titlu, ca sa-l egaleze pe Plushenko. Sper sa fie in forma. O posibila ierarhie in top 5 ar putea fi:
1. Javier FERNANDEZ
2. Mikhail KOLYADA
3. Michal BREZINA
4. Maxim Kovtun
5. Alexander SAMARIN
dar ar putea interveni si Moris KVITELASHVILI sau Deniss Vasiljevs, sau chiar Kevin Aymoz.


Fetele sunt 36. S-au retras Carolina Kostner si Loena Hendickx, iar Liza Tuktamysheva si Evgenia Medvedeva sunt numai rezerve. Pare cam plictisitor fara ele, dar cine stie...s-ar putea sa avem surprize. Foarte probabil podiumul va fi rusesc, iar posibila ierarhie de top 5 ar pute fi:
1. Alina ZAGITOVA
2. Sofia Samodurova
3. Stanislava KONSTANTINOVA
4. Viveca LINDFORS
5. Mae Berenice MEITE
Din Romania participa Julia Sauter careia ii tinem pumnii sa intre in finala.


Perechile sunt foarte putine, 11. Perechea rusa Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT s-a retras datorita unor probleme medicale si au fost inlocuiti cu Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN. Dar nu peste tot pot fi facute inlocuiri. Perechea a 2-a din Franta si perechea din Israel n-au indeplinit baremurile, iar germanii Annika Hocke / Ruben Blommaert s-au retras medical.
Desi vom fi la Minsk adica ca si cum am fi la Moscova, eu sper ca Vanessa/Morgan sa castige in fata perechii Tarasova/Morozov.
1. Vanessa JAMES/Morgan CIPRES
2. Evgenya TARASOVA/Vladimir MOROZOV
3. Aleksandra BOIKOVA/Dmitrii KOZLOVSKI sau
3. Nicole DELLA MONICA/Matteo GUARISE
5. Daria PAVLIUCHENKO/Denis KHODYKIN
Imi plac Alexandra/Dmitrii dar m-as bucura si ca Nicole/Mateo sa fie pe podium. Dar din nou....suntem la Minsk.


Dansatorii sunt 25 si pana acuma nu sunt schimbari. Previziunile sunt:
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
4 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
5 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC
Papadakis /Cizeron sunt acolo in liga lor. Cele 2 cupluri de dansatori rusi si Grignard/Fabri sunt destul de apropiati ca punctaje, iar LAURIAULT /LE GAC se bat pe locul 5 cu spaniolii SMART/DIAZ si HURTADO / KHALIAVIN .


Sa inceapa jocurile!

Cromatic
21st January 2019, 22:06
Tarasova/Morozov au un Personal Best cu vreo 5 puncte mai mare decat PB-ul lui James/Cipres. Deci, ca potențial, T/M sunt peste J/C. Lumea însă tinde să treacă cu vederea calitățile lui T/M fiindca bietii de ei vin întotdeauna cu programe total neinspirate.

Sa vedem ce vor reuși să facă Fear/Gibson al căror PB se situează undeva intre PB-ul lui Smart/Diaz si cel al lui Hurtado/Haliavin.

La masculin nu am nici cea mai mica idee. Nu stiu in ce forma e Fernandez, iar Kolyada poate sa patineze si bine si prost. La fel ca si Kovtun.

Tracoromana
21st January 2019, 22:17
Tarasova/Morozov au un Personal Best cu vreo 5 puncte mai mare decat PB-ul lui James/Cipres.
Nu, atat Pesonal Best cat si Season Best sunt mai mari la James/Cipres. La FS chiar cu vreo 7 puncte. Doar la programul scurt Taraova/Morozov au cu vreo 3 p mai mult.
https://isu.org/figure-skating/entries-results/statistics

irinaidu
21st January 2019, 22:22
Mai, mai ca m-a luat prin surprindere faptul ca deja e vremea pt Europene.
Vad ca astia pe Eurosport, la program, scriu ca e patinaj dar nu scriu proba....Important e ca au si reluari !

Cromatic
21st January 2019, 23:10
Nu, atat Pesonal Best cat si Season Best sunt mai mari la James/Cipres. La FS chiar cu vreo 7 puncte. Doar la programul scurt Taraova/Morozov au cu vreo 3 p mai mult.
https://isu.org/figure-skating/entries-results/statistics

Nu ma refeream doar la punctajele din acest sezon. E drept ca a trecut ceva vreme de cand T/M au luat cel mai mare scor din cariera - 227+ (CE 2017) și între timp J/C au câștigat GPF, dar PB-ul lor maxim este de 222+ (World Team Trophy 2018). Sunt insa de acord ca J/C pleaca cu prima șansă.

Tracoromana
23rd January 2019, 22:08
Julia Sauter nu numai ca s-a calificat in finala, dar s-a clasat a 14-a din 24, performanta deosebita. Si nu numai ca s-a clasat a 14-a dar si-a realizat TES min pentru mondiale.
A avut numai grade de executie pozitive si a zambit tot timpul programului, se vede ca ii place muzica, coregrafia, tot programul. Au fost foarte bucurosi si ea si Marius Negrea si probabil si Roxana Luca care est co-antrenor dupa cum am citit la prezentare. Felicitari! :yes:

Julia Sauter SP: video (http://fsnews.ru/forums-m-posts-id-25334.html)

irinaidu
24th January 2019, 13:26
oare nu trebuia sa fie patinaj azi pe Eurosport????

irinaidu
24th January 2019, 13:32
Julia Sauter nu numai ca s-a calificat in finala, dar s-a clasat a 14-a din 24, performanta deosebita. Si nu numai ca s-a clasat a 14-a dar si-a realizat TES min pentru mondiale.
A avut numai grade de executie pozitive si a zambit tot timpul programului, se vede ca ii place muzica, coregrafia, tot programul. Au fost foarte bucurosi si ea si Marius Negrea si probabil si Roxana Luca care est co-antrenor dupa cum am citit la prezentare. Felicitari! :yes:

Julia Sauter SP: video (http://fsnews.ru/forums-m-posts-id-25334.html)

Daaaaa....foarte frumos si sunt draguti atat ea cat si antrenorul care e tare bucuros !!!

miafangina
24th January 2019, 15:18
Multumesc Flavia pentru informatii si pentru video cu Julia :)

La fete e destul de clar,aur si argint rusoaicele,restul se vor bate pentru bronz,sper sa-l ia Alexia sau Loreine,mi-au placut amndoua.
Perechile au avut programe bune,fara ratari impresionante,ma bucur mult pentru francezi.I-as fi vrut pe italieni pe doi dar diferenta nu e mare,mi s-au parut mai buni ca rusii dar nu le stiu eu pe toate :)
Sunt buni rusii dar n-as vrea tripla,nici macar dubla cu toate ca mi-au placut si rusii mici.Cei cu Alexandra au fost mai placuti,mai dezinvolti,mai siguri,cei cu Daria mai retinuti.Daca vor ramane in prim-plan le voi invata si numele :)
Foarte mult mi-au placut nemtii si mi-a parut tare rau ca au cazut in secventa de pasi.

Placut si bun comentariul lui Cornel Gheorghe.:cheer:

miafangina
24th January 2019, 23:43
Ma bucur pentru francezi,chiar daca nu au fost perfecti,au avut un program frumos si sunt campioni!
Ce frustrant trebuie sa fie locul patru la diferenta infima de medalie...

irinaidu
25th January 2019, 00:25
Mikhail KOLYADA - nu sunt un fan, dar parca la europenele astea mi-a placut mai mult decat oricand pana acum. Noua freza il ajuta, pt ca el deja pare f imobil la nivelul spatelui si freza anterioara parca ii fixa capul de trunchi si mai mult ( sau am eu probleme cu capul...si asta e posibil). Si parca si artisitc s-a mai imbunatatit. Tehnic clar i-a iesit ce si-a propus. Sunt fan Muse ( ma dusei si la concerte) dar parca melodia asta nu se preteaza f bine pt patinaj - dar se auzea si prost la calculatorul meu....
Alexander SAMARIN - de ce e pe locul 2? Nivelul omului e meah....adica intre sarituri s-a cam plimbat neinteresant pe gheata....
Javier FERNANDEZ - clar nu a fost ziua lui cea mai buna, dar tot gasesc ciudat ca Samarin e in fata lui....nu pot sa cred ca skating skills si calitatea artisitca nu l-au plasat mai sus...o sa-mi fie dor de el :(
Kevin AYMOZ- tare mi-a placut! Ar fi frumos daca ar mai evolua tehnic, dar personalitatea imi place mult.
Maxim KOVTUN - mda....nu...
Daniel SAMOHIN - programul lui gasesc ca s-ar descrie cam asa - vointa a fost un pic mai mare decat putina si muzica a parut un pic mai mare decat el...dar una peste alta, baiatul imi place.....dar poate ca ar avea nevoie de un pic mai mult decat tatal lui ca antrenor.
Michal BREZINA - oare faptul ca patineaza pe Who wants to live forever inseamna ca pururea nu vrea sa se pensioneze???
Deniss VASILJEVS - of ...tare mi-as dori sa poata mai mult...pt ca stilul e foarte frumos, dar restul nu prea este ...
Adam SIAO HIM FA - un pic depasit de muzica si de program, dar imi place spiritul pustiului....

Adeline
25th January 2019, 10:39
Felicitari francezilor! Cu putina sansa ar putea lua medalie in fiecare proba. Si e si Brian acolo cu ei......ieeiii

Felicitari si Iuliei noastre, f frumos a aratat programul. Sa il vedem si pe cel lung!

Tracoromana
25th January 2019, 17:10
- Kolyada este in general foarte bine punctat fiindca elementele sale tehnice cand ii reusesc sunt facute ca la carte. Si acum la SP, cu o singura exceptie a avut grade de executie numai de 3,4 si 5. Practic a facut 12 puncte din aceste bonusuri. La fel si la PCS a primit 46 de puncte din 50 posibile. Sper sa nu mai fie inconstant.
- Javier in ciuda rezultatului este inca puternic. Pacat ca s-a antrenat doar 3 saptamani.
- Kevin Aymoz este un tip de viitor si vorba Adelinei, cu putina sansa viitorul ar putea incepe maine. Din cate imi amintesc are un FS interesant si daca-i reuseste iarasi o vom vedea pe Silvia Fontana lacrimand.
- E o adevarata incantare sa vad fostele glorii ale patinajului pe post antrenori: Trankov, Joubert, Lambiel, Verner. Zimmerman, Lutai. :rolleyes: Cu Krylova, Galit Chait, Zhulin, Fusar-Poli, Marie France/Patrick, Massimo Scali ma o obisnuisem deja.


La perechi ma bucur nespus pentru Vanessa/Morgan. Au meritat, iar Silvia Fontana a fost intr-o continua boceala. E cel mai bun sezon al lor cu aur la Europene, dupa ce au castgat si GP. Si probabil vor fi si la Mondiale pe podium. Mi-a parut rau pentru Nicole/Matteo; e intr-adevar frustrant sa fii pe locul 4 la cateva zecimi. De fapt asa au fost Vanessa/Morgan la europenele de anul trecut de la Moscova si uite ce frumos au recuperat. Alexandra Boikova mi-e draga; pe langa faptul ca e o patinatoare buna este o figura foarte simpatica si pare sociabila.

P.S. La dansuri, ce ghinion au avut Sinitsina/Katsalapov...:(

Tracoromana
25th January 2019, 22:13
Yeeiii, Samodurova! Si Viveca Lindfors! Si Mishin!

Cromatic
25th January 2019, 23:40
Parca auzim peste câteva luni ca Zagitova pleaca de la Eteri. Acum poate mai mulți vor înțelege de ce Medvedeva si-a parasit antrenoarea.

Probabil ca sunt singura de pe acest forum care ar fi preferat ca la perechi sa castige Tarasova/Morozov. O calitate a patinajului ca a lor rar vezi. Diferenta de clasa.

Nu vreau sa cobesc, dar tare mi-e teama ca Sinitsina/Katsalapov au ratat podiumul. Cele aproape 9 puncte care-i despart de Guignard/Fabbri sunt practic imposibil de recuperat la dans. Iar italienii au mers foarte bine tot sezonul.

Am spus intr-o alta postarea ca cel mai bun scor al lui Fear/Gibson se situează undeva intre al lui Smart/Diaz si al lui Hurtado/Haliavin. Ei bine, la RD exact acolo s-au clasat britanicii. M-as aștepta ca la liber The Disco Brits sa întreacă ambele cupluri spaniole. Imi plac energia si dinamismul lor, iti comanda atenția. Si au si cel mai antrenant FD al sezonului.

E surprinzător ca francezul Aymoz se antrenează cu Fontana/Zimmerman. De unde pana unde?

sandagym
26th January 2019, 13:33
Si eu mi-as fi dorit sa castige Tarasova/Morozov :), dar, avand in vedere ca au gresit atat la scurt cat si la liber, a fost corect clasamentul. Boikova/Kozlovskii sunt preferatii mei de acum inainte, i-am urmarit si in Grand Prix-uri sezonul acesta si mi-au placut mult de tot, au un stil clasic si elegant, exact pe gustul meu. Dar intr-un fel mi-a parut rau si de italieni... :(

La fete am suferit mult pentru Alina, cred ca e o problema de ordin mental la ea, pe care sper sa o depaseasca. Sofia a fost o bomboana, a meritat din plin aurul european, la cat de constant a mers tot sezonul! Felicitari Juliei si antrenorilor, au facut o figura frumoasa!!!

La dans mi-as fi dorit argintul pentru Viktoria si Nikita, dar nu cred ca se mai poate. Le tin pumnii oricum, atat lor cat si francezilor si spaniolilor!

ice_girl
26th January 2019, 17:56
Felicitari francezilor! Cu putina sansa ar putea lua medalie in fiecare proba. Si e si Brian acolo cu ei......ieeiii

Felicitari si Iuliei noastre, f frumos a aratat programul. Sa il vedem si pe cel lung!

Si eu m-am bucurat sa-l revad pe Brian, de data aceasta ca antrenor, la fel si pe Stephane ( recunosc ca m-au "napadit" amintirile) ..."old good times" :yes:

Dragilor, in primul rand, bine v-am regasit:)

Impresii si ganduri de la aceste Europene :
-/OLE/Vanessa/Morgan, m-am bucurat si eu de bucuria lor ,anii de munca si sacrificii au fost rasplatiti. Cu putin noroc, pot castiga si Mondialele, ar fi ceva fantastic pt ei
@ Cromatic, de acord cu tine in ceea ce-i priveste pe Evgenia/Vladimir, au SS skills superioare francezilor, mie imi place mult, sunt sigura ca isi vor lua revansa, eii vad ca pe doi patinatori f seriosi si muncitori
-Boikova/ Kozlovski mi-au placut mai mult decat italienii, cu toate ca e f frustant sa pierzi o medalie la doar 14 sutimi :(

-Sofia Samodurova a fost extraordinara/hello, o stiam dupa nume, programele mai putin:D, ce bine e sa stii sa profiti de sansa care ti se ofera . Mi-au placut aplombul,dezinvoltura cu care a patinat,bucuria si carisma degajate. O astept la Mondiale impreuna cu Liza !
-Alina Z. mi s-a parut tematoare, Eteri parca era un cerber pe margine, insa zile proaste are orice patinator. Dar mi-a palcut ca a crescut mult la partea artistica, mai la interpretarea muzicii.
-Stanislava Konstantinova a fost superba in rolul Annei Karenina:), pacat de SP, altfel ,cu siguranta ,ar fi fost pe podium
-o surpriza placuta si Viveca Lanfords din Finlanda, care are din nou o patinatoare pe podium dupa Laura si Kiira ( careia ii mosteneste" si frumusetea :P)
-mi-a mai placut si Laureline Cavalier

-baietii nu i-am vazut,dar Kolyada cred ca a gresit f mult de a fost la FP doar locul 11
-deja mi-e dor de Javier, ce patinator si ce cariera :cheer:, ii doresc mult succes in tot ce va intreprinde si de acum incolo!
-neasteptata clasarea pe podium a lui Matteo Rizzi

-la dans tin cu rusii, sper ca Victoria/Nikita sa recupereze si sa fie cat mai sus in clasament

P.S. Felicitari si Juliei Sauter, dar si antrenorilor Marius Negrea si Roxana Hartman (Luca):yes:

irinaidu
26th January 2019, 18:02
Eu mi-as dori un alt fel de programe si muzica pt cuplul Tarasova/Morozov....pt ca, pana acum, tot un pic aiurea, pt ei, mi s-au parut programele si muzica...
M-am bucurat tare pt Vanessa/Morgan pt ca s-au straduit si au muncit mult si au programe si alegeri muzicale care sunt pe gustul meu :P Trebuie sa recunosc ca putin mai mult decat abilitatile pe gheata, iubesc personalitatea exuberanta....

Sofia Samodurova este foarte placuta pe gheata.....personalitate si ambitie....coregrafie faina si muzica antrenanta....

Julia Sauter - este o draguta pe ghea si nu doar pt ca e reprezentanta noastra :) Costume dragute, muzica antrenanta si ea este eleganta.

irinaidu
26th January 2019, 18:28
Noi avem pe undeva ceva thread cu Julia Sauter? EU nu imi aduc aminte cum a ajuns ea sa concureze pt Romania.

Tracoromana
27th January 2019, 13:18
@Irina
N-avem thread cu Julia, dar putem face.
Marius Negrea a antrenat si antreneaza in Germania (si pe Roxana Luca sau Catalin Dimitrescu acolo i-a antrenat). Probabil ca el i-a sugerat Juliei sa concureze pentru Romania. Julia s-a legitimat la un Club din Brasov in 2012 si are cetatenie dubla.

ice_girl
27th January 2019, 22:34
Impresii dupa proba de dans:
-Papadakis/Cizeron, impecabili ca de obicei, dar pe mine ma lasa in continuare rece, parca le lipseste acel ceva, au cumva o apropiere distanta. Insa nu contest calitatile si abilitatile pe care au si le etaleaza p gheata.
-Alexandra/Ivan sunt frumosi, tineri si talentati. Mi-au placut costumele si senzualitatea emanata ;)
-Guinard/Fabri un program in stilul italian, nimic deosebit :P
-Victoria.Nikita au avut cel mai frumos FD al serii in opinia mea, pacat ca nu au fost pe podium :(
-mi-au placut si cuplurile spaniole, cu un plus pt Sara/Kiril :)
-si ce a imbatranit Maurizio Margaglio, aproape sa nu-l recunosc :shocked:

P.S. Daca are cineva un link/stream cu gala, raman recunoscatoare :)

irinaidu
27th January 2019, 23:51
@Irina
N-avem thread cu Julia, dar putem face.
Marius Negrea a antrenat si antreneaza in Germania (si pe Roxana Luca sau Catalin Dimitrescu acolo i-a antrenat). Probabil ca el i-a sugerat Juliei sa concureze pentru Romania. Julia s-a legitimat la un Club din Brasov in 2012 si are cetatenie dubla.

DAr de ce sa faca asta....adica si daca federatia germana de patinaj nu o fi prea buna, sigur e mai buna si cu mai multi bani decat cea care nu exista in Romania....

Tracoromana
28th January 2019, 10:56
DAr de ce sa faca asta....adica si daca federatia germana de patinaj nu o fi prea buna, sigur e mai buna si cu mai multi bani decat cea care nu exista in Romania....
Un motiv ar fi ca in la Nationalele Germaniei era pe locul 15-20 si nu era eligibila pentru concursuri internationale. In Romania la juniori si seniori a fost mereu pe locul 1 si a fost de 3 ori la Mondialele de juniori si de 5 ori la Europene. La editia de-acum le-a intrecut pe nemtoaice care au terminat pe 16 si 21. Dar mai vb pe viitorul thread.
http://www.isuresults.com/bios/isufs_cr_00013021.htm

irinaidu
28th January 2019, 10:58
Un motiv ar fi ca in la Nationalele Germaniei era pe locul 15-20 si nu era eligibila pentru concursuri internationale. In Romania la juniori si seniori a fost mereu pe locul 1 si a fost de 3 ori la Mondialele de juniori si de 5 ori la Europene. La editia de-acum le-a intrecut pe nemtoaice care au terminat pe 16 si 21.

Senzatia mea era de genul - nemtoaiele exista? :P

Tracoromana
28th January 2019, 11:08
Nici acolo nu exista prea multe. Senioare sunt 7, dar junioare cred ca sunt mai multe si se pierd pe parcurs.

irinaidu
28th January 2019, 11:57
Javier FERNANDEZ - antrenanat si plin de viata - o sa-mi lipseasca - dar ma bucur ca a patinat si ca si-a terminat cariera cu inca un titlu de campion european.
Alexander SAMARIN a inteles cineva ce legatura avea costumul lui cu muzica???
Matteo RIZZO
- locul 2 si 3 mie deocamdata nu imi zic nimic.....
Kevin AYMOZ - of mai are de crescut baiatul ....LPul l-a cam depasit...

Una peste alta nu au fost rele campionatele astea!

Tracoromana
28th January 2019, 14:40
Matteo Rizzo a avut noroc cu celelalt italian, Daniel Grassl. La nationalele Italiei, Grassl a castigat locul 1, avand quadruple si triple+triple la activ spre deosebire de Rizzo. Si s-a pus atunci baiatul pe treaba.

Cromatic
28th January 2019, 16:24
Fernandez avea destule titluri europene, nu-i trebuia inca unul. Pe principiul ca ce-i mult, strica. Lol. Dar Kolyada n-a reusit sa fructifice nici avantajul de la scurt, nici faptul ca Fernandez n-a postat la liber un scor tehnic care sa intimideze. Ce cosmar.

Acum, Kolyada si Kovtun sunt tinta unor ironii din partea lui Plushenko care spune ca daca aceasta tendinta va continua, el si Yagudin are trebui sa-si reia antrenamentele si sa concureze ei pentru Rusia. Yagudin ii tine isonul, zice ca daca el si Plushenko are reusi sa-si rezolve problemele fizice, are ocupa locuri mai bune la LP decat cei doi K. O fi de vina "Carmen"? Muzica asta n-a prea adus noroc.

La dans am fost profetica. Doar locul ocupat de Kaliszek/Spodyriev nu l-am anticipat. Probabil pentru ca dupa ce i-am vazut o data mai demult, n-am mai fost tentata sa-i reurmaresc si n-am banuit ca ar fi capabili de top 5-6.

Am crezut ca Victoria si Nikita se vor bate pentru argint la Mondiale cu Hubbell/Donohue. Acuma nu mai stiu. De fapt nu exclud ca Rusia sa ramana din nou in afara podiumului.

Tracoromana
28th January 2019, 18:17
Mai bine ca a participat Fernandez: a incheiat cu un record o cariera impresionanta si a mai animat concursul. Cine sa fi fost campion european? Samarin ? Cu tot respectul - inca nu era momentul.
Au dreptate Plushenko si Yagudin in privinta lui Kolyada si Kovtun. Atata lipsa de constanta si de-atata vreme....e frustrant. Nu poti sa te bazezi pe ei nici pana la coltul strazii. Lor nu le-a adus noroc "Carmen", dar Yagudin la 17 ani a luat prima lui medalie mondiala (bronz) in 1997 pe aceasta muzica dupa ce o gramada de favoriti au ratat. https://www.youtube.com/watch?v=Mbl3v19quRs

Nu stiu daca chiar argint, dar Victoria/Nikita mai au sanse la mondiale daca nu gresesc la RD. Sper ca-i vor trimite. Se intreba Cornel Gheoghe cum de au Kaliszek/Spodyriev locul 5 dupa scurt. M-am uitat la protocol si ei au cel mai mare scor tehnic de baza. Cred ca sunt singurii care au nivel 4 la ambele secvente de tango. Daca ar avea si o executie mai buna ar fi chiar mai sus de locul 5.

irinaidu
29th January 2019, 01:41
Mai bine ca a participat Fernandez: a incheiat cu un record o cariera impresionanta si a mai animat concursul. Cine sa fi fost campion european? Samarin?

Brrr...ar fi fost trist, sincer ....baietii de pe locul 2 si 3 nu inspira pasiune....Gasesc totusi urat ce fac Plushenko si Yagudin....faptul ca cei doi K sunt inconstanti, in ciuda faptului ca au talent, are, cel mai probabil, legatura cu partea psihica...si nu am auzit ca sa faci misto ajuta la ceva...adica una e ca glumim noi aici pe forum, ca nu ne stie nimeni, si alta este sa auzi greii sportului zicand din astea....

Cromatic
29th January 2019, 16:52
Chiar daca Yagudin si Plushenko nu au vorbit neintrebati, ci au fost abordati de presa, si chiar daca a fost o reactie la cald, cred ca sunt de acord cu Irina ca nu trebuiau sa puna sare pe rana.

Nici Tarasova nu-si masoara vorbele. Unii si altii o acuza ca are o agenda personala, de exemplu spune despre Katsalapov ca are nervii slabi findca e o sustinatoare a cuplului Stepanova/Bukin. Sau zice ca Zagitova nu mai e ce-a fost, ca ceva s-a rupt in ea, pentru ca o iubeste pe Medvedeva. Apropo, si Zagitova patineaza pe "Carmen". La fel Stolbova/Klimov in sezonul trecut si stim ce s-a intamplat. Programul "Carmen" i-a creat probleme si lui Gabrielle Daleman. Pai cum sa nu devii superstitios.

In fine, Rusia isi va anunta lotul pentru Mondiale la feminin si masculin dupa Russian Cup la care va participa si Aliev. Din pacate, nici pe Aliev nu se prea poate conta cand e vorba de psihic.

Tracoromana
30th January 2019, 10:00
Campionatul european 2019 s-a terminat, dar niciodata nu este prea devreme sa ne gandim la viitor. Euro 2020 va avea loc la Graz, Austria, în perioada 20-26 Ianuarie 2020.
Toate natiunile au in principiu un loc la fiecare categorie daca indeplinesc baremul tehnic. Tarile care au mai mult de 1 loc la viitorul campionat sunt:

Masculin:
3 locuri: Italia, Rusia
2 locuri: Franta, Israel, Georgia, Spania, Suedia, Cehia

Feminin:
3 locuri: Finlanda, Franta, Rusia
2 locuri: Elvetia, Slovacia, Cehia

Perechi:
3 locuri: Franta, Italia, Rusia
2 locuri: Croatia, Spania, Anglia, Germania

Dansuri
3 locuri: Franta, Rusia
2 locuri: Italia, Polonia, Spania, Anglia

Cei mai multi pot fi deci din Rusia, Franta, Italia, daca indplinesc si ei baremul tehnic.

ice_girl
4th February 2019, 03:20
Se intreba Cornel Gheoghe cum de au Kaliszek/Spodyriev locul 5 dupa scurt. M-am uitat la protocol si ei au cel mai mare scor tehnic de baza. Cred ca sunt singurii care au nivel 4 la ambele secvente de tango. Daca ar avea si o executie mai buna ar fi chiar mai sus de locul 5.
Si mie mi s-au parut groaznic de plictisitori, deocamdata nu au ce cauta in top 5.
Nu sunt de acord cu ce au declarat Yagudin si Plushy, de fapt cum au facut-o, dar au dreptate :D. Baietii din Rusia sunt tare inconstanti, macar unul din ei de-ar mai concura :))

Cromatic
4th February 2019, 20:01
Observ inca o data cat de diferite pot fi perceptiile oamenilor asupra aceluiasi lucru.

Dupa parerea mea, Kaliszek/Spodiryev au meritat locul 5 comparativ cu Fear/Gibson care au terminat pe 6. Si imi plac F/G. In cazul cuplului britanic, am vazut niste balbe tehnice la baiat, iar fata parca a avut mintea in alta parte. Polonezii au fost foarte exacti si atenti in tot ce au facut, eu n-am observat neglijente. Programul liber modern si abstract li s-a potrivit, ei nefiind niste clasici. In schimb, nu-i vad pe polonezi avansand in clasament. Daca la Mondiale britanicii nu-si mai bramburesc FD-ul, ma astept sa treaca in fata polonezilor.

Daca o nimeresc si de data asta, imi iau certificat de prezicatoare.

Tracoromana
5th February 2019, 11:27
In fine, Rusia isi va anunta lotul pentru Mondiale la feminin si masculin dupa Russian Cup la care va participa si Aliev. Din pacate, nici pe Aliev nu se prea poate conta cand e vorba de psihic.
Cred ca pentru Mondiale, 2 din cele 3 locuri vor fi ale Sofiei Samodurova si Alinei Zagitova. Sunt fana a Medvedevei, dar pentru al 3-lea loc as alege-o pe Tuktamysheva daca n-a iesit din forma dupa boala, fiinca are 3A si deci poate lupta cu aceleasi arme cu Rika Kihira.
Ii tin pumnii lui Kolyada! Brian Orser: "Mikhail, in my opinion, is a unique talent, he has a great skating skills!"

Cromatic
6th February 2019, 01:47
E bine ca se aud si cuvinte frumoase despre Kolyada, din partea unei persoane de calibrul lui Orser care stie ce vorbește.

Tarasova este foarte pornită împotriva lui Kovtun, spune că prestația lui a fost o rusine, ca trebuie inlocuit din echipa, ca Rusia mai are si alti patinatori.
Dar cum sa-l scoți din schema pe Kovtun care e campionul național din acest sezon? Le place, nu le place, asta e situatia si titlul național trebuie respectat. Altfel de ce mai tii Naționalele?
Kolyada - a fost pe locul 2 la Naționale și a câștigat bronzul la Mondialele din 2018 in conditiile in care Rusia nu mai urcase pe podiumul mondial de la Plushenko.
Samarin - locul 3 la Nationale, argint la Europene.

La feminin Samodurova, Zagitova care e totuși campioana olimpică recenta si Tuktamysheva. Nu stiu daca Tuk poate concura cu Rika, dar a avut un sezon mai bun decat Medvedeva.