PDA

View Full Version : bau!!!



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

delaoltenia
10th October 2018, 11:09
:)) :))

delaoltenia
10th October 2018, 11:14
"Se aprinde scanteia usor, usor.
Dar e nasola treaba. Am auzit ca pleava aia de 20% vrea razbunare. Cica vor sa boicoteze alegerile urmatoare ca sa vedem si noi cum e! "
pleava aia, nereprezentata politic, sper sa dea o lectie care sa usture la gaoz partidele politice si gasca de tefelisti gaozari si limbisti!
'tu va n gura de basinosi_fomisti! :D

Hingherul
10th October 2018, 11:42
Bau! :))

Johnny D
10th October 2018, 11:46
Betivilor, nici nu mai stiti va scrie corect verbul, de beti ce sunteti!?:))

Hingherul
10th October 2018, 11:50
Ioane, tu ai observat ce buci ferme are Dario de la o vreme? :rasc:

Johnny D
10th October 2018, 15:04
Nu, asta e ceva ce doar tu poti observa!:))

Hingherul
10th October 2018, 16:33
Daca ai scoate putin nasul si te-ai uita de la distanta ai observa si tu :D
Eu nici nu trebuie sa il vad. E logica pura. La cat a strans din buci in ultimele saptamani pe aici, acum are cel putin un merisor de Voinesti! :))

delaoltenia
10th October 2018, 19:54
Bau! :))
'te dreaq de simpatic! :D



Dario.
pai nu-i vezi cum se tot complimenteaza si se tot imbarbateaza reciproc in ultima vreme? :rolleyes:
si e mai degraba cimpanzeu,o sa-l vezi cum o sa faca ca toti dracii pe toate thd-urile cat de curand...:D
bau!! :D

delaoltenia
10th October 2018, 20:04
Etapa 12/Pronosticuri


Voluntari - Chiajna 2
CFR Cluj - Poli Iasi 1
AFC Sibiu - Astra x
Viitorul - Sepsi 1
Gaz Metan - Botosani x
U Craiova - FC Steaua x
Dinamo - Calarasi 1

Leuto, stii ce ai de facut. Multam, te iubesc! :)

delaoltenia
10th October 2018, 21:00
Drept urmare si conform legii, greseala a fost pastrarea bann-ului la #### din iunie incoace. Nu scoaterea lui acum. Asadar "PLEAVA" n-a facut decat sa corecteze greseala tuturor celorlalti moderatori inclusiv eu care nu l-au debanat dupa o saptamana pe ####.
:)) zdrentelor!

multam rapidistule! rusine maestrului de ceremonii, chiar si-asa, nu stie stanga ce face dreapta.
am impresia ca-i ciudos la beutura, nu suporta concurenta! :))

delaoltenia
10th October 2018, 21:05
Currently Active Users
There are currently 444 users online. 2 members and 442 guests

delaparis+, Hingherul*+


sa traiti bine! :D

delaoltenia
10th October 2018, 21:20
Glorie celor care n-au capitulat la ciripitul păsărilor de sezon. Glorie apostolilor credinței în neam. Glorie urmașilor eroilor care au refuzat să se predea trivialității de bulevard, ignoranței habotnice, săditorilor de ură. Glorie celor care nu acceptă internaționalismul ideologizat până în stratosferă. Tradiționaliștii au demonstrat că sunt o echipă, chiar o oaste. Ei sunt fericiții câștigători ai partidei de duminică dintre echipa care a jucat pe teren propriu și cea din deplasare, cu jambiere de firmă și cu trusou transgender de morală.

Cineva a avut interesul să prezinte meciul la dimensiune galactică, în termenii Armaghedonului, cu saltimbanci cu peruci și ghiare de inorogi?

Jucătorii echipei tradiționaliștilor au intrat în teren într-un cor de huiduieli. Au avut curajul să lupte în tricourile naționalei. S-au expus oprobiului și injuriilor nepoților duși cu pluta de cea mai mare mizerie ideologizantă a secolului prezent.

Tradiționaliștii vs neomarxiștii. O încăierare de etapă.
p$d a infipt un cutit in spate Bisericii Ortodoxe Romane!
#ue p$d!

delaparis
10th October 2018, 23:27
Currently Active Users
There are currently 444 users online. 2 members and 442 guests

delaparis+, Hingherul*+


sa traiti bine! :D
*
Pai vezi mai ce ai facut? Distrugi forumul cu atitudinea ta :D

A propos, ai reputatie 0 :)

Johnny D
11th October 2018, 11:22
Eu ce nu-nteleg e cum e Paul iarasi banat daca n-a aparut nici o infractiune p-aici?
Intre timp e jignit in continuu papagal, maimulta, schizofrenic, cimpanzeu, etc.
Si nimeni nu ia nici o masura in afara de-al bana nemotivat pe Paul.:rolleyes:

:)) zdrentelor!

multam rapidistule! rusine maestrului de ceremonii, chiar si-asa, nu stie stanga ce face dreapta.
am impresia ca-i ciudos la beutura, nu suporta concurenta! :))
E meserias JJ, de azi il vad cu ochi si mai buni.:ok:

Doctor_Satan
11th October 2018, 12:31
Sa-ti mai explic o data, chiar daca inutil.
In Romania, a considera ca teoretica dorinta de casatorie a 10 cupluri de homalai reprezinta cea mai mare problema, e ca si cum ai fi foarte indignat ca ai mizerie sub unghii si te hotarasti sa le tai si mai scurte, pana la baza.
Dar nici pring gand nu-ti trece ca mizeria de sub unghii provine de la faptul ca nu te speli cu lunile si ca aia e de fapt pamantul in care scormonesti de foame dupa un cartof ranced.

Da, 3,75 milioane de oameni s-au mobilizat exemplar impotriva unei non-probleme, iar in rest, pentru cele mai mari si mai arzatoare, nu misca un deget.
Nu se uita ca tiganii asistati sunt cat ei la numar si primesc case gratuite de la stat.
Nu se uita ca inutilii din institutiile de stat ii depasesc pe ei ca numar.
Nu se uita ca popa cheltuie pe o catedrala bugetul tarii pe un an doar ca sa avem ce aveau altii in secolul 10 la care pluseaza cu un clopot personalizat.

delaoltenia
11th October 2018, 14:56
bau!!

vive la revolution! :)


in atentia maestrului de ceremonii, nu e dat nimic din casa. nu sunt genul, nu sunt libidinos, "bocanc cu doua fete"! defect sau calitate, te las pe tine sa meditezi! :D

delaoltenia
11th October 2018, 15:06
bai Ionele, daca aruncati o geana pe charta paulei :D gaseai rugamintea maestrului din 2016. va doare la basca, albastritii paulei mele, aici sunteti zei, pe strada fomisti si rupti in cur. curg basinile dupa voi! :D

delaoltenia
11th October 2018, 15:13
free Paul!
/OLE/

delaparis
11th October 2018, 15:47
Ce sa mai spun?
Este momentul tau de glorie bre Dario. Bagi, scoti, emiti tampenii pe banda rulanta... vai de curu' tau :no:

Nemaivorbind ca postezi de parca te uiti in oglinda. Ia si te citeste putin sa vezi si tu care e ala care se crede mare voinic de tastatura.
"fmm Becali" ? parca asa spuneai. Fii si tu mai prudent zic eu, cine stie... la o betie te poti scapa sa te lauzi cu asta. Vezi apoi ca aia sunt puscariasi si nu au scrupule si nici cu legea nu sunt bine impacati. Daca pun mana pe tine te invata aromana :))


Si acum serios. Cred ca ai ceva la mansarda altfel nu-mi explic comportamentul tau. Faci efort intens sa te faci de kkt.

delaoltenia
11th October 2018, 20:59
in primul rand pocire nume! :D

invidios ca-ti fac concurenta. atentie la limbaj, nu esti bre cu mine sa te tragi de sireturi. :)
multe as avea sa-ti spun, mai Andrei dar nu aici, nu acum...poate ne vom intalni sa spui ca-s tampit...

delaparis
11th October 2018, 21:35
Bre, tu sa stai la rand daca vrei sa te intalnesti cu mine. :)
Nu stiu daca esti tampit ca nu te cunosc si nici nu ne vom cunoaste vreodata. Dara asa arati cateodata pe forum cand iti sare siguranta.

Pai daca ne vedem asa amenintator cum pari o sa faci ca toti ceilalti. :D

delaoltenia
11th October 2018, 21:46
nu ai inteles, nu e amenintare.

delaparis
11th October 2018, 21:55
E bine. Dar tot asa ramane cum am spus. :)

Tu trebuie sa intelegi lucruri simple aici pe forum. Nu esti de acord cu cineva ii spui si argumentezi. Nu incepi sa injuri si sa faci ce-ti trece prin cap fara sa ai putin respect la un alt nivel fata de colegi moderatori.
Te joci cu butoanele pe care le ai la dispozitie din greseala? Pai nu-ti dai seama ce circ provoci. Esti responsabil? Iti dai seama ca iti bati joc de toti intervenind peste deciziile colegilor?
Nici macar nu ma refer la Paul ci la modul in care actionezi.

delaoltenia
11th October 2018, 21:59
incepand de duminica pana la aceasta ora nu ai inteles absolut nimic.
noapte buna!

delaparis
11th October 2018, 22:05
Nu stiu daca e chiar asa.
Nu discutam de la egal la egal :D
Tu pui in discutie moderarea iar eu atitudinea moderatorilor intre moderatori.

Noapte buna si tie deoarece este mai buna supermoderatoare decat je :D

Johnny D
11th October 2018, 22:06
bai Ionele, daca aruncati o geana pe charta paulei :D gaseai rugamintea maestrului din 2016. va doare la basca, albastritii paulei mele, aici sunteti zei, pe strada fomisti si rupti in cur. curg basinile dupa voi! :D

Esti sigur ca nu trebuia sa-i adresezi Unghierului acest post? Eu ce pot sa fac, ca tot Paulul mi-e banat la fiecare pas? Eu aici sunt rupt in cur eventual, pe strada mai merg eu cumva.:P

Hingherul
11th October 2018, 22:08
Salut, Ionut!
La ce varsta ai fost rupt in cur prima oara? :D

Leo
11th October 2018, 22:13
Romania joaca fenomenal, conduce cu 1-0 si voi despicati firul in nspe mii. Culmea, Ionita nu este nici pe banca. :D

Johnny D
11th October 2018, 22:21
De-aia era sa fie 1-0 pt Lituania!:D

delaoltenia
11th October 2018, 22:29
cuuuum, nu joaca ionita?! :D

Leo
11th October 2018, 22:35
E mult prea valoros si se poate sparge. :))

Hingherul
12th October 2018, 00:25
Intre noi fie vorba, Timache e mai docil la falcire. Il prefer.
Dario face ca toti draci, urla, zbiara, da din maini si baga dintii :))
Sau e perioada aia a anului cand au oltenii ciclu si nu se intelege nimeni cu ei :rasc:

Johnny D
12th October 2018, 07:25
ce sa mai spun?

free paul!
/OLE/
Atat.:ban:

Hingherul
12th October 2018, 11:00
Dario a sesizat doar ca ultimele bannari au fost un abuz.

Asta e o problema serioasa, a sesizat-o si ONU! :))

Johnny D
12th October 2018, 11:38
Iar m-ati bannat ? Ieri ati renuntat. Ce dracu am mai facut azi-noapte?

Te-ai nascut in acelasi timp cu frustratul Unghier, si cu Hitler al moderatorilor, Delaparis! Esti un evreu de user... dăcât.:rolleyes:

Doctor_Satan
12th October 2018, 14:33
Ti-am scris deja de 2 ori ca nu eu sunt autorul, din moment ce am scris din start ca-i citat.
E greu.

Doctor_Satan
12th October 2018, 15:29
Tu ori esti ipocrit, ori schizofrenic.
Chiar tu ai scris cu o zi inainte ca articolul este sublim.

Doctor_Satan
12th October 2018, 16:16
Tu ori esti ipocrit, ori schizofrenic.
Chiar tu ai scris cu o zi inainte ca articolul este sublim.

delaparis
12th October 2018, 18:06
Iar m-ati bannat ? Ieri ati renuntat. Ce dracu am mai facut azi-noapte?

Sa fie clar pentru toata lumea ce s-a intamplat.
Tu aveai ban permanent pentru cumul de sanctiuni date de mai multi moderatori de-a lungul timpului iar ultimul fiind Ess. Dario a decis in urma unui conflict de opinie pe politica cu Hingherul sa se razbune si sa ridice banul tau. :confused:
Doua probleme majore aici.
Prima e ca Dario nu are sa actioneze asa deoarece nu e singur pe forum si nu decide el ce trebuie anulat ca sanctiune si ce nu. Sunt reguli scrise clar in legatura cu astfel de situatii, reguli pe care toti moderatorii le respecta deci si Dario trebuie sa faca la fel.
A doua e ca ridicarea sanctiunii nu are absolut nicio legatura cu moderarea pur si simplu. Tu in ultimul timp injurai pe Valea plangerii si nu se putea pune in discutie ridicarea sanctiunii.
Deci a fost un act ridicol.

Acum ban a fost pus la loc iar daca lucrurile decurg normal din partea tuturor nu este exclus sa se aduca in discutie gratierea ta. Discutam, ne punem de acord apoi actionam. In ordinea asta, nu cum a fost de cateva zile.

Evident daca incepi iar sa jignesti nu o sa fie nimic posibil deci sanctiunea ta va ramane in vigoare.

delaoltenia
12th October 2018, 20:50
mai sus a postat bau_bau! :D

Johnny D
12th October 2018, 21:53
Tu ori esti ipocrit, ori schizofrenic.
Chiar tu ai scris cu o zi inainte ca articolul este sublim.

:o: Porcule!

delaoltenia
13th October 2018, 17:21
De la Rednic_puriul zicere... :D

Nu mai vin la Dinamo cat timp Negoita e acolo!

Johnny D
14th October 2018, 18:22
In urmatoarele 48 de ore, ceva de genu probabil a vrut sa spuna!:))

delaoltenia
14th October 2018, 20:29
fmm GgB! :D

delaoltenia
14th October 2018, 20:38
Romania-Serbia, 0-0! Avem o scuza, am jucat in zece! :D

Doctor_Satan
15th October 2018, 11:49
:o: Porcule!
Ipocritule!

Johnny D
15th October 2018, 13:06
Never! You are the one to blame!

Doctor_Satan
15th October 2018, 14:35
Sigur, ca eu promit si ma fac ca am uitat.

Ess
16th October 2018, 10:28
nici eu nu-mi amintesc!
pfffff :happy

Johnny D
16th October 2018, 11:17
Sigur, ca eu promit si ma fac ca am uitat.

Oho, daca te-ai face c-ai uitat ca ai ciuda/ura pe el. Ar fi o lume mai buna pentru amantrei.:)


PS: De-acord cu Paul, nici eu nu-mi amintesc sa fi injurat in ultima vreme. Doar a fost inchis, acolo nu se pune.:)
Daca e sa-l comparam cu Sevilla care a stat un timp mai scurt la zdub, cred ca-i trebuie 3 decenii lui Paul sa-l ajunga la injuraturi in carcera!:))
Injuraturilea alea cred ca nimeni nu poate zice ca le-a uitat!;)

Doctor_Satan
17th October 2018, 16:19
Oho, daca te-ai face c-ai uitat ca ai ciuda/ura pe el. Ar fi o lume mai buna pentru amantrei.:)
Da, ca uit ce vrei tu. Uit ce-ati uitat si voi: intelegerile si promisiunile.
Si ti-am mai spus: n-am nici ura, nici ciuda. Doar ii raspund prima oara dupa 7 ani si asta pentru voi e socant.

delaparis
17th October 2018, 17:32
Daca cineva ma face schizofrenic reactionez ca un om normal.

delaoltenia
19th October 2018, 20:31
bau! :D
voluntarieni-concordezi, un blat de kkt!

Leo
19th October 2018, 20:44
Daca cineva ma face schizofrenic reactionez ca un om normal.

Adica ii spui sa te pupe in fund? :rolleyes:

delaparis
19th October 2018, 20:56
Se poate si mai rau :rolleyes:

delaoltenia
21st October 2018, 13:22
"Ilie Balaci a plecat sa joace in echipa ingerilor!" :(

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Johnny D
25th October 2018, 07:42
Moare Balaci ba frate si Paul tot in inchisoare, nici un pic de bunatate nicaierea, la nimeni, nici macar acum! _|_
Cum indrazneste unul sa arate putina bunatate, Doamne fereste, cum il puneti la zid!


WTF!? Free Paul! Ca deja m-am saturat de rahaturile voastre de incapabili si nenorociti!:ciocan:

delaoltenia
7th November 2018, 16:14
Nemanja Matici

Macul îmi amintește de bombardamentele NATO asupra țării mele. Nu am motive să îl port la piept!

https://www.b92.net/eng/news/society.php?yyyy=2018&mm=11&dd=06&nav_id=105455&fbclid=IwAR3Zxqsh869yrP_UhiwusCga5rCzhFq100wfesEsW KJ508Wv7TLPxN6fVWo

delaoltenia
9th November 2018, 11:12
zdrentelor, va fwt! maine imi expira contzediul... :D

Johnny D
23rd November 2018, 08:03
Free Paul!:help:

Paul Atreides
23rd November 2018, 12:30
Poate de ziua nationala. :D

Aceasta postare va fi stearsa de 1 Decembrie. :D

Johnny D
23rd November 2018, 12:37
Pentru o clipa am crezut c-a zis Delaparis asta!:o:
Chiar era de minune s-aiba el atata inima... si sa mai fie si activa pe de-asupra, si nu in rezerva!:))

Hingherul
24th November 2018, 18:41
Auzi Andrei ce zice debilu', ca esti sluga! :rasc:

delaparis
24th November 2018, 19:35
Stie el ce stie :D

Hingherul
24th November 2018, 19:51
Stie pe dracu sa-l ia :D

delaparis
25th November 2018, 22:09
Faptul ca nu am mutat thd tau aici este un semn bun. :rolleyes:

Johnny D
26th November 2018, 07:37
Sa-ti mai spun ceva sevilico, desi stiu ca e inutil : cele mai mari mizerii de pe acest forum au fost proferate de tine si in niciun caz de mine. Cele mai infecte injuraturi.

Toata lumea cam stie asta, ba chiar el insusi se mandreste cu palmaresul sau inegalabil. De-aia are si loc de frunte acolo in clubul istetilor!:))


Faptul ca nu am mutat thd tau aici este un semn bun. :rolleyes:

:rolleyes:

Abia acum incep sa intrevad printre picaturi planul machiavelic al parizianului in legatura cu Sevilla!:o:
De fapt il tine pe Paul aici juma de an doar ca in momentul cand intra urmatorul la zdub, prin probabilitate Sevilla sa aiba scuza "Pai ai vazut cat a stat Paul? Nici macar atat nu poti rezista? Pana si Paul e mai tare ca tine?"!:shocked: Pe cat de brilliant, pe-atat de diabolic!:evil:

Paul Atreides
26th November 2018, 08:50
Faptul ca nu am mutat thd tau aici este un semn bun. :rolleyes:

Asa am crezut un timp. Intrebarea care ramane : de ce judecati cu dubla masura?
Un ultim exemplu : cum ti se pare ultima postare a novacelului? Nu crezi ca pentru asa ceva ar trebui trimis la racoare?
ps- Johnny, te rog nu raspunde la mizeria aluia.

Paul Atreides
26th November 2018, 12:58
Am sa elimin o spaima/groaza : cand voi reveni am sa-i tratez pe sevilica si novacel ca pe niste domni. :D:D:D

delaparis
26th November 2018, 15:29
Eu o sa-i tratez si atat :D

Johnny D
27th November 2018, 07:35
:)) Abia asteapta parizianul sa-l dezlantuiasca pe Paul asupra lumii, se-nvarte masa ca-n filmu ala "Gods of Egypt", si daca sus era harta lumii vii, asta pleaca jos si sus intra harta lumii mortilor, intra astialalti la zdub. Va fi distractie, ce sa mai!? Cu Unghierul la butoanele frustrarii iar!:))


Un ultim exemplu : cum ti se pare ultima postare a novacelului? Nu crezi ca pentru asa ceva ar trebui trimis la racoare?

Cat timp Sevilla te face retard repetat si Unghierul ceva termene similare, usor mai putin dure, ce sa ne mai intereseze de "gainari" din astia?:rolleyes:
Practic daca nici de astia mentionati de mine nu ne intereseaza!:))


Vad ca colectionezi postarile mele. Numai un om bolnav ar face asa ceva.

Bine-ar fi daca ar fi asa, dar cred ca el are o memorie de 86 de elefanti, iar acel neuron in plus peste 86 de miliarde il face sa-si aminteasca exact si unde sa caute! Al dracului, orice ar face, doar sa nu lase omul sa respire cu piciorul de pe gat!:))

Paul Atreides
27th November 2018, 13:59
Te rog, spune-le celor 2 :
Trebuie sa te hotarasti dacă esti o oaie sau un lup, daca vrei sa ajungi in mormant sau daca vrei sa ajungi acasa. :D

Paul Atreides
27th November 2018, 19:11
NASA pastreaza in arhiva unele relatari ale unor pescari si piloti militari, potrivit carora extraterestrii aia adevarati au trei ochi. Unele cercetari pe care le-am făcut la Cracovia s-au soldat cu un insucces lamentabil. L-am sunat pe un reporter de la GLOBE. Am stat de vorba cam o jumatate de oră. El a fost de părere ca toata povestea era cusuta cu ata alba si ca nu putea fi decât o actiune de intoxicare pusă la cale de rusi. Am fost nevoit să intrerup convorbirea pentru că cineva a sunat insistent la usa.

M-am dus să deschid fara prea mult chef. Miss Univers ar fi palit alaturi de femeia care mi-a trecut pragul zambindu-mi enigmatic. Berta Schwartz mi-a dăruit un cozonac aburind pe care abia il scosese din cuptor. Cozonac de pe Venuuus! Cu migole si astrozole de pe Titan. Bertha s-a asezat plina de dezinvoltura intr-un fotoliu si, aprinzandu-si o tigara, mi-a spus, cu o voce dogita, ca are sa-mi comunice niste lucruri teribile. Avea buze senzuale, era planturoasa, iar zulufii ei aurii abia-i puteau ascunde cel de-al treilea ochi.

Asa deci. O sa-ti povestesc astăzi cine controlează PSD-ul, cine l-a creat pe Base, cine trage sforile in PNL, cine il manipulează pe Isarescu si cine l-a dus pe Ceausescu în mare secret pe Insula Sfanta Elena în 1989.

ps- textul e pentru biblioteca. :D

Hingherul
27th November 2018, 19:39
Dili, vezi ca acolo unde nu au reusit sedativele a inventat Vadim optiunea "mucles"! Adica iti iei o asa mandrete de ban pe forum incat nici nu il mai poti accesa!
Ia-ti apucaturile astea si aciueaza-te pe alte forumuri! Aici ai incheiat epopeea!

delaparis
27th November 2018, 19:54
Nu-l mai tot ameninta ca acum deschid thd pe RA daca sa fie moderator :D

Hingherul
27th November 2018, 20:05
Si tie ce-ti mai place lectura.... :))

delaparis
27th November 2018, 20:13
Esti cam nervos. Probabil te temi ca vine cu pistoalele lui Johnny :D

Johnny D
28th November 2018, 07:17
Nu-l mai tot ameninta ca acum deschid thd pe RA daca sa fie moderator :D

Da!:rasc:


Esti cam nervos. Probabil te temi ca vine cu pistoalele lui Johnny :D

Am strans in pivnita un arsenal intreg!:D

Johnny D
29th November 2018, 08:58
A rezistat bietu Paul cat a rezistat, si banat si fara biblioteca! Asa va trebuie daca nu-l lasati macar in casa lui! Da-i sa sune, Paule!:))
Nu le mai sterge ca-s curios ce-aveai de zis acolo! Un copy-paste? Poate o mica dublura!?

In definitiv ceva mic si oportun,
Asa doar ca la vreo 17 pagini,
Sa moara dusmanii ca la Verdun?
Cu ranjete imbecile pe margini!:rasc:

Hingherul
29th November 2018, 10:41
Si apoi o sa ceri clementa sa poata intra macar pe forum :))

Paul Atreides
29th November 2018, 12:25
Boeing 797 Boeing se pregateste sa lanseze noul operator de transport de pasageri-1000 persoane ! Poate schimba total industria transportului aerian.


Designul său revolutionar, care combină aripă si fuselaj a fost dezvoltat în colaborare cu Centrul de Cercetare de la NASA. Acest "mamut" are o anvergură a aripilor de 79.5m (comparativ cu 63.3m al lui Boeing 747) si poate utiliza pistele amenajate pentru Airbus A380 797 este un răspuns direct la A380, care a primit deja 159 de comenzi ferme. Boeing a "ucis" SuperStretchedJumbo - Airbus-747X în 2003, care nu a prezentat interes pentru companiile aeriene. În schimb, au continuat să dezvolte "UltimateKiller"
Boeing 797, platforma secreta în Long Beach, California. Airbus A380 a fost pe plansa de desen din 1999 si a avut 13 miliarde costurile de dezvoltare avind astfel un avantaj pentru Boeing Airbus , dar fiind prizonierul stilului "vechi" de aeronave tubulare pentru zeci de ani. 797 este de fapt o mare aripă zburatoare!

Există mai multe avantaje în designul "Fuziune aripă-fuselaj" . Cel mai important este raportul "portantei si a rezistentei", care ar trebui să crească. Un uimitor 50%. Acest lucru va avea ca rezultat o reducere în greutate totală a aeronavei cu aproximativ 25% si da un randament mai mare cu 33% a combustibilului fata de A380. "Rigiditatea mai mare a celulei" este un alt factor-cheie în domeniul tehnologiei "Fuziune aripă-fuselaj" . Acest lucru reduce turbulentele si creează mai putin stres. Structura celulara ajută la sporirea eficientei consumului de combustibil, ceea ce ar permite 797 sa parcurga 10.000 de mile (16 000 km) , cu 1000 de pasageri la bord mentinând în acelasi timp o confortabiala viteza de croaziera de Mach 0.88mach (654 mph - 1061 kilometri pe oră).


Data exactă a introducerii pe piata 797 este încă incertă. Dar liniile de luptă sunt trase în mod clar în acest război. Suprematia viitorul aviatiei.

ps- pacat ca nu pot sa va arat imaginea. Cand voi putea o sa-l mut in biblioteca. :D

Hingherul
29th November 2018, 20:51
Brebenel, imi pag pwla in postarile tale de kkt si total neinteresante pentru oamenii sanatosi la cap!

Paul Atreides
30th November 2018, 09:11
La multi ani Andrei Dlp.:)

La multi ani cu veselie / Sanatate pe vecie / Casa plina de bucate / Dragoste pe saturate :D/ Bani la greu / Noroc cu carul / La mulai ani si sus paharul!!!

Paul Atreides
30th November 2018, 09:55
Si forza PSG, desi Coman e mai bun decat Neymar! :D

Hingherul
30th November 2018, 10:05
Ce limbi in cwr se dau pe aici... :))

Hingherul
30th November 2018, 10:28
Vezi ca e gerutz afara! Sa ii spui asistentei sa iti puna doua camasi de forta sa nu racesti.

Paul Atreides
30th November 2018, 12:26
Vezi ca e gerutz afara! Sa ii spui asistentei sa iti puna doua camasi de forta sa nu racesti.

Aceiasi placa bbaabbaaiittuullee? A cam trecut un an de cand o tot pui. Tu si sevilica. Lipsa de imaginatie, rautate maladiva sau altceva? :D

ps- si deoarece stiu ca stii limba rusa si alte limbi pe care le dai :
https://www.youtube.com/watch?v=lJRCjXwPmSw

Hingherul
30th November 2018, 12:37
Ca sa nu mai auzi placa asta trebuie sa te vindeci!

Paul Atreides
30th November 2018, 12:40
Ai PROBLEME cu COMPUTERUL? Acesta poate fi MOTIVUL.
https://evz.ro/probleme-computerul-motivul.html

Paul Atreides
30th November 2018, 13:01
Ca sa nu mai auzi placa asta trebuie sa te vindeci!

Stii bine, tu si celalalt, ca pretinsa mea "nebunie" este o minciuna ordinara. Nu stiati ce sa mai inventati ca sa ma provocati. Si ati recurs la porcaria asta nedemna de niste oameni cu mintile la ei.
Este ultima data cand iti spun. Renunta la tampeniile astea. Lasa-l numai pe celalalt sa latre in continuare. Ciudat este ca nimeni nu va penalizeaza desi regulamentul interzice abjectiile.

Johnny D
30th November 2018, 20:34
Asa Paule! Deja avem activitate laudativa, Hingherul nu s-a lasat mult asteptat!:))

Paul Atreides
1st December 2018, 08:36
La multi ani ROMANIA!
La multi ani si Armatei Romane care a facut sa existi.
Iti doresc sa ramai demna, curajoasa si sa nu mai stai in genunchi niciodata. Invata de la POLONIA si UNGARIA lectia demnitatii nationale.
Si Armatei Romane ii doresc sa aduca BASARABIA si BUCOVINA inapoi acasa.

Johnny D
1st December 2018, 13:36
100 de ani de la ziua libertatii nationale sa semnifice si eliberearea lui Paul, cel mai nationalist user al acestui forum! Cum nu s-ar putea o eroare rectificata mai bine si mai nimerit!/hello

Johnny D
4th December 2018, 10:56
100 de ani de la ziua libertatii nationale sa semnifice si eliberearea lui Paul, cel mai nationalist user al acestui forum! Cum nu s-ar putea o eroare rectificata mai bine si mai nimerit!/hello

:sleep:

Hingherul
8th December 2018, 16:06
Dilimandrosule, nu vrei sa canti si pe la alte mese?

Hingherul
8th December 2018, 16:28
Asta e un lucru bun, sa spui ce gandesti. Nu ai pe nimeni din familie sa fie interesat sa te si asculte?

Johnny D
8th December 2018, 20:32
Iti place sa prinzi oamenii la inghesuiala si sa-i busesti, estem? Hobby-ul tau preferat!

Mare om.:rolleyes:

Hingherul
8th December 2018, 20:35
De ce nu ii dai numarul tau de telefon sa vorbiti din cand in cand?

Paul Atreides
11th December 2018, 14:05
Cand pielea ta e in joc, abordeaza unitar 4 subiecte : (*)

- incertitudinea si fiabilitatea cunoasterii
-simetria
-informatia
-rationalitatea sistemelor compexe

Punandu-ne pielea la bataie cu regularitate, reducem efectele unor deosebiri care s-au dezvoltat odata cu civilizatia. Constrastele dintre fapte si vorbe goale, consecinta si intentie, onoare si reputatie, concret si abstract, etic si legal, autentic si superficial, putere si epatare, iubire si interes, iubire si bani, spirit si litera.

Paul Atreides
13th December 2018, 12:39
(*)
Traseul antiplictiseala presupune concentrarea asupra celui de al doilea pas: implicatiile surprinzatoare -acele asimetrii ascunse, care nu ne vin in minte imediat-, precum si consecintele mai putin evidente, dintre care unele sunt suparatoare, iar multe sunt neasteptat de utile. Daca intelegi cum functioneaza asimetriile, vei putea rezolva si marile enigme care stau la baza matricei complexe a realitatii, vei intelege importanta, prevalenta si ubicuitatea simetriei sub toate aspectele sale.
Insa niciodata nu trebuie sa explici cu prea multe detalii de ce este important un lucru important: principiile isi pierd din valoare cand sunt justificate la nesfarsit.

Paul Atreides
13th December 2018, 12:56
(*)
Punandu-ti pielea la bataie cu regularitate, poti reduce efectele unor deosebiri care s-au dezvoltat odata cu civilizatia: contrastele dintre fapte si vorbe goale , consecinta si intentie, practica si teorie, onoare si reputatie, pricepere si sarlatanie, concret si abstract, etic si legal, Cato cel Batran si Iulius Cezar, autentic si superficial, putere si epatare, iubire si interes, spirit si litera, dragoste si bani si, o deosebire esentiala, dintre colectiv si individual. Mai mult, voi face cateva conexiuni intre conceptele enumerate mai sus, cu ajutorul a doua tablouri, doar ca sa iti poti crea o prima impresie despre felul in care aceasta idee transcede categoriile.

Hingherul
13th December 2018, 18:23
Pauliciule, ai o admiratoare :))

62859

Johnny D
15th December 2018, 13:20
Little did she know, Unghierus already did!:D

Paul Atreides
16th December 2018, 12:06
Primul tablou (*)

Anteu, fiul zeitei Geea si al lui Poseidon, a fost un fel de semigigant. Dorea sa-i ridice un templu tatalui sai folosind craniile victimelor. Gigantul isi tragea puterea sa din contactul cu mama sa Pamantul. Printre cele 12 munci ale sale, Hercule a primit sarcina sa-l lichideze pe gigant. A reusit sa-l ridice in aer si l-a zdrobit in brate fiindca picioarele lui Anteu nu mai erau in contact cu mama sa.
Invataminte din acest prim tablou: Nu putem separa cunoasterea de contactul cu pamantul. De fapt, nu putem separa nimic de contactul cu pamantul. Avem contact cu lumea reala punandu-ne pielea in joc - fiind expusi lumii reale si platind un pret pentru consecintele pozitive sau negative ale acestei expuneri. Juliturile ne ghideaza invatarea si descoperirile, pe care grecii le numeau "pathermata mathermata" - "invatare prin suferinta".
Cunostintele pe care le dobandim improvizand, din incercari, greseli, experienta si mijlocirea timpului, cu alte cuvinte, din contactul cu pamantul, sunt mult superioare celor obtinute cu ajutorul ratiunii.

Paul Atreides
16th December 2018, 12:22
Citat din viata lui Iisus a lui G. Papini. (*)

"Nu e fără semnificatie că Iisus S-a născut intr-un grajd. Fata de sfintenia Lui, lumea e un grajd, in care oamenii au ajuns cu firea ca vitele."

Paul Atreides
16th December 2018, 13:23
Al doilea tablou (*)

Libia, locul in care se presupune ca a trait Anteu, are piete de sclavi, ca urmare a unei incercari esuate de "schimbare a regimului",cum se spune, in scopul "inlaturarii unui dictator". Da, in 2018 exista piete de scavi improvizate in parcari, unde oameni capturati in Africa Subsahariana sunt vanduti celor care liciteaza mai mult.
O categorie de oameni clasificati ca interventionisti - voi da cateva nume - Bill Kristol, Thomas Friedman si altii - care au sustinut invadarea Irakului in 2003, pledeaza si azi pentru impunerea unor schimbari de regim similare, inclusiv in Siria, pentru ca are un " dictator".
Acesti interventionisti si prietenii lor din Departamentul de Stat au contribuit la pregatirea si sprijinirea rebelilor islamisti care au evoluat ajungand in Al-Qaida. Fapt misterios interventionistii nu si-au amintit ca al-Qaida a fost ea insasi formata din "rebeli moderati" creati sau crescuti de americani ca sa-i ajute in lupta cu Rusia Sovietica pentru ca, ratiunea acestor oameni educati nu implica astfel de recursivitati.

Johnny D
17th December 2018, 09:20
salut Johnny. :)

Salut Paul! Cum e viata cu Unghierii astia p-aici? Te descurci sau aduc furtunu de serviciu?:)

Paul Atreides
18th December 2018, 13:02
Al treilea plan (*)

Principiul interventiei ar trebui sa fie : mai presus de toate, nu face rau (primum non nocere).
Nu am avut priceperea necesara pentru a distruge lumea. Acum o avem.
Si ce este de facut , de vreme ce un sistem centralizat va avea neaparata nevoie de oameni care nu sunt direct expusi costului pe care-l implica erorile. Nu exista decat o singura optiune : localizarea, ceea ce inseamna sa reduci numarul factorilor decizionali imuni.
Localizarea se bazeaza pe o idee simpla : e mai usor sa faci tampenii mari decat tampenii mici. :D
In felul asta poti reduce marile asimetrii structurale.

Paul Atreides
18th December 2018, 13:21
Al patrulea plan (*)

Mecanismul prin care se transfera riscul este si cel care obtureaza mintea.
Niciodata nu vei convinge un om ca greseste; numai realitatea poate face acest lucru. De fapt, ca sa fiu exact, realitatea nu tine de castigarea disputelor: ceea ce conteaza este supravietuirea.
Blestemul modernitatii este extinderea unei categoriide oameni care explica mai bine decat inteleg.
Prin urmare, invatarea nu este cea ce fac prizionerii din inchisorile de maxima siguranta. Invatarea este ceva ce, prin filtrul selectiei intergenerationale, se imprima la nivel celular. Evolutia nu poate avea loc decat in prezenta unui risc de extinctie.

Paul Atreides
18th December 2018, 13:32
Maresalul Ion Antonescu: 'Superficialitatea, usurinta, educatia facuta de a ne insela unul pe altul, au transformat cutremurul într-o catastrofă natională'

Paul Atreides
18th December 2018, 15:51
Metaexperti judecati de meta-metaexperti- prostituate, nonprostituate si amatoare- francezii au o relatie speciala ci Hammurabi-Dumas este intotdeauna o exceptie.
Inainte de recenta intelectualizare a vietii, simetria era considerata , in mod implicit, principala norma si a oricarei forme de convetuire.
Cea mai cunoscuta dispozitie a lui Hammurabi este: Daca un constructor ridica o casa si acea casa se prabuseste - constructorul va fi condamnat la moarte.

Hingherul
18th December 2018, 15:54
Paul, vrei niste Ler ieftin?

Ess
18th December 2018, 16:38
Salut Paul! Te descurci sau aduc furtunu de serviciu?:)

omul cu "klismatronul!"
ce lubrifiant folositi la o teava de 1 tzol?
:happy:

servus paul!

Johnny D
19th December 2018, 09:41
Nu vorbeste ungureste!:))

Hingherul
19th December 2018, 09:44
Bai, Ioane, tu meriti trofeul ala de fazan pe viata! :))
Chiar te lupti pentru el :))

Paul Atreides
19th December 2018, 12:23
Paul, vrei niste Ler ieftin?

Nu. In schimb, gratis, iti ofer o sticluta cu nitoglicerina. Tratamentul este urmatorul : iti clatesti binisor gura de 3 ori si simultan ( foarte important) aprinzi o tigara cu bricheta. Dupa aia scapi de toate. In felul asta scapa si fetitele din lifturile din Dr. Taberei.
Nu fi ingrijorat ca soacra-ta va ramane singura. Poate isi reface si ea viata in loc sa intetrina un nevolnic. :D

Hingherul
19th December 2018, 12:25
Tu asa faci dimineata? Nici nu ma mir ca esti asa zguduit :))

Paul Atreides
19th December 2018, 12:28
omul cu "klismatronul!"
ce lubrifiant folositi la o teava de 1 tzol?
:happy:

servus paul!

Servus Ess. Cand ai sa te hotarasti sa-mi spui, cu "detalii", ce a fost cu bannarea mea politica? Stiu (uitandu-ma la ce se intampla la Pesta) ca toti ungurii sunt verticali si au simtul dreptatii. Si nu au nevoie ca vreun sef sa le dea voie sa spuna adevarul.

Paul Atreides
19th December 2018, 12:31
Tu asa faci dimineata? Nici nu ma mir ca esti asa zguduit :))

Iar nu. Dimineata folosesc numai Jack Daniels nr. 7. Si asta explodeaza uneori. Singura diferenta e ca eu nu am o soacra pe care s-o las pe drumuri! :D

Hingherul
19th December 2018, 12:38
Ce zgubilitic esti :))

Leo
19th December 2018, 14:41
Esti Vadim? :D

Hingherul
19th December 2018, 15:54
Mos Gerila, tu esti? :o: :))

Paul Atreides
19th December 2018, 20:16
Esti Vadim? :D

Nu are sens intrebarea ta. Ironia e, uneori, inutila. Noapte buna.

Leo
19th December 2018, 21:41
Noapte buna, Paul. Oricare din cele doua raspunsuri date anterior era bun, nu trebuia sa le stergi.

Paul Atreides
20th December 2018, 12:49
Am o rugaminte la un "om de bine" (stiu ca mai sunt :D):
Va rog mutati-mi postarile marcate (*) in biblioteca. Nu au ce cauta in groapa in care m-ati bagat. Multumesc.

Paul Atreides
20th December 2018, 13:23
Al cincilea plan (*)

Bine-cunoscuta lege a talionului, "ochi pentru ochi" provine din Codul lui Hammurabi. Se aplica in sens figurat , nicidecum la propriu:in realitate nu se scoate niciun ochi, de aceea regula este mult mai flexibila decat pare la prima vedere. Fiindca, intr-o celebra discutie din Bava Kamma, un rabin sustine ca, daca s-ar aplica ad-litteram , chiorul ar fi pedepsit numai pe jumatate, iar un orb ar scapa nepedepsit. Sau ce se intampla daca un om marunt ucide un erou?
Dintr-un motiv care-mi scapa, Codul lui Hammurabi, o stela din bazalt gri-inchis, se afla la Muzeul Luvru. Iar francezii care stiu lucruri pe care noi le ignoram, nu par sa aiba habar de el; numai vizitatorii coreeni cu bete de selfie par sa fi auzit de acel loc.

Paul Atreides
20th December 2018, 13:51
(*)Regula de aur

Tot ce doriti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

Formula legii universale

Actioneaza numai dupa acea maxima prin care ai vrea sa devina lege.

Regula de argint

Ce tie nu-ti face, altuia nu-i face.

Aceasta regula e mai robusta in sensul ca indeamna sa nu hotaram noi ce este bine pentru altii. Intotdeauna vedem mult mai clar ce este rau decat ce este bine. Regula de argint poate fi privita si ca o Regula de Aur negativa. Via negativa (actiune prin inlaturare) are mai multa forta decat via positiva ( actiune prin adaugare).

In fine, o alta versiune dinamica, a Regulii de Aur : Poarta-te cu parintii tai asa cum ai dori sa se poarte si copiii tai cu tine.
Si, in final :
Eu merg la inmormantarile altora ca sa vina si ei la a mea :D

Johnny D
20th December 2018, 14:05
Novacelul intelege putin altfel regulile astea: ce tie nu-ti place, altuia tot face! Si nu e singurul de-aici.:rolleyes:


Insa observ un progres de azi pe maine in cazul lui: a invatat in fine sa citeasca un post de la cap la coada, inainte sa-l comenteze!:D

Hingherul
20th December 2018, 19:42
Tu nici acum nu realizezi ca epopeea ta pe ols s-a incheiat, este? :)

Johnny D
20th December 2018, 22:17
S-a incheiat pe dracu, Paul este un membru indispensabil al acestui forum! Se identifica practic cu existenta lui!

delaparis
20th December 2018, 22:30
:))

Hingherul
20th December 2018, 22:35
S-a incheiat pe dracu, Paul este un membru indispensabil al acestui forum! Se identifica practic cu existenta lui!

Daca nu ii muti postarile marcate cu asterix esti chiar fraier :D

Paul Atreides
21st December 2018, 12:20
(*)
Apicand simetria intre individ si colectivitate, obtinem virtutea, clasica virtute pe care o numim in prezent "etica virtutii". Insa mai exista o etapa : imperatuvul categoric al lui Immanuel Kant : Il parafrazez astfel : Poarta-te ca si cum actiunile tale s-ar putea generaliza, devenind comportamentul oamenilor, in orice conditii". Lasa-l balta pe Kant, fiindca devine prea complicat, iar lucrurile care se complica sunt, intotdeauna, problematice. De aceea sar peste abordarea drastica a lui Kant, motivul fiind acesta :
Comportamentul universal e valabil si minunat pe hartie, dar este dezastruos in practica.
De ce?
Suntem animale sensibile la gradare. Ceea ce e mic nu e, simultan, si mare. Tangibilul nu este abstract. Emotional nu inseamna logic. Lucrurile functioneaza bine la scara mica si nu la scara mare. Ideal ar fi sa evitam abordarile cu un grad prea mare de generalitate.Avem nevoie de reguli simple si practica. Mai grav, generalul si abstractul tind sa atraga psihopati care se cred superiori tuturor. Cu alte cuvinte, Kant nu a inteles notiunea de gradare- si totusi multi dintre noi suntem victimele universalismului Kantian. Tot astfel, cea mai importanta idee din Lebada Neagra a fost platonificarea ,ratarea elementelor esentiale, dar ascunse, ale unui lucru, in cursul transformarii sale in concept abstract, care determina prabusirea.

Paul Atreides
21st December 2018, 13:34
(*)Planul 6

Cand ne pune pielea in joc ,avem in minte lumea reala , nu aparente.
Conform mottoului: "Nu vrei sa castagi o disputa. Vrei sa castigi pur si simplu" simtim nevoia sa castigam tot ce ne dorim: bani, teritoriu, inima specialistului in inima, o masina decapotabila ( neaparat roz:D).
Daca ne concentram doar asupra vorbelor intram pe o panta periculoasa, caci:
"Suntem mult mai buni la fapte decat la intelegere"

Exista o diferenta intre un sarlatan si un om capabil , de ex un "expert" in stiinte politice care spune cele mai mari tampenii si un instalator sau intre un jurnalist sau un mafiot veritabil. Omul faptelor castiga actionand, nu convingandu-i pe ceilati. Domenii intregi- economia sau stiintele sociale- devin si ele niste sarlatanii pentru ca le lipseste dorinta celor care le practica,de asi pune pielea in joc, ceea ce le-ar fi asigurat legatura ccu pamantul.
Poate ca in mintea noastra nu stim incotro ne indreptam, dar actionand ajungem sa stim.

Paul Atreides
21st December 2018, 15:13
Previziunile exprimate prin vorbe nu au nicio legatura cu speculatiile exprimate prin fapte.

Paul Atreides
22nd December 2018, 13:34
(*)

Am sa spun ce inseamna sa fi barbat.
Un procent covarsitor de barbati se sinucid mult mai des decat femeile. Asa ca, in mod clar, e ceva ce tine de barbatie care te face sa-ti iei viata. Si e si un paradox. SUICIDUL NU E BATUT IN CUIE PENTRU NIMENI.
Baietii nu plang.
Ce e de facut?
O experienta de baiat-fata-barbat-femeie-tanar-batran- negru-alb-gay-hetero-bogat-sarac.
Nu tine de tine.
ACOLO UNDE EXISTA DIALOG, EXISTA SI SPERANTA.

Paul Atreides
22nd December 2018, 15:03
(*)

"""""""""""""Cand furtuna va inceta, nu vei intelege prea bine cum ai reusit sa scapi cu viata. Nu vei fi sigur nici macar ca a trecut cu adevarat. Insa un lucru iri va fi clar - tu, cel care a iesit din furtuna, nu mai esti acelasi cu cel care a pasit in ea. Asta inseamna furtuna de nisip.""""""""""""

Paul Atreides
22nd December 2018, 15:41
Planul 7

Lucruri la care te gandesti

1. O sa mor.
2. O sa innebunesc atat de tare incat nu va mai exista cale de intoarcere.
3. Totul va fi mai rau.
4. Nicio inima nu e facuta sa bata atat de tare.
5. Gandesc mult prea rapid.
6. Sunt prins intr-o capcana.
7. Grabeste-te. Ai idee ce faci?
8. Nu te sinucizi.
9. De ce as ramane in viata?
10. Voi supravietui si dincolo de toate, asta e viata.

Noi, oamenii, iubim sa categorizam lucrurile. Asa cum iubim sa impartim planeta in natiuni si cartile in genuri.
Dar realitatea e ca lucrurile astea sunt neclare.

Paul Atreides
23rd December 2018, 13:16
(*)
Planul 8

N-am cum sa fac asta. Daca te intorci acasa, vei fi la fel de slabit. Ce-o sa faci ? Te intorci si te simti pierdut si innebunesti? Daca faci cale intoarsa, exista o sansa mare sa ajungi intr-o celula cu pereti albi pentru totdeauna. Atunci, mai bine, RESPIRA.
Apoi ai sa simti ca inima incepe sa bata.
Ignor-o.
Dar ascult-o : bumbumbumbumbum.
Ignor-o.
Dar ascult-o, ascult-o naibii.
Un fel de moarte prin Unilever.
Revino-ti. Revino-ti.
Dar unde sa revii. Nu ai unde sa revii. Viata e atat de infinit de dificila. Iti cere sa faci 1000 de lucruri simultan..
Iar eu sunt o mie de oameni diferiti, fiecare fugind departe de centru.
Viata nu e un film. A spus-o si David Cronenberg.
Ai vazut un film a lui David Cronenberg? Sau o piesa veche rap a lui Eric B & Rankim?
Astia canta in rit alert in mintea mea : "Sunt si eu o sculptura, nascut dintr-o structura"
Grabeste-te. Ai idee ce faci?
Am nevoie de o viata mai lenta.
Chiar si oamenii puternici, obosesc.
Si eu am obosit.

Johnny D
24th December 2018, 10:09
Craciun fericit, Paul! Tie si apropiatilor tai si multa sanatate!:kiss:

Paul Atreides
24th December 2018, 12:24
Multumesc John. Iti doresc si eu tot binele din lume.

miril
24th December 2018, 12:33
Craciun fericit si Un An Nou mai bun si mai plin de intelegere! Pentru cei interzisi si nu numai!

Paul Atreides
24th December 2018, 12:44
(*)Cateva motive sa iubesti (totusi) viata:

1. Esti pe o alta planeta. Ceilalti nu stiu , nu inteleg, prin ce treci. Dar, de fapt, inteleg. Nu-ti dai seama ca ceilalti intelen pentru ca singura ta referinta esti tu insuti. Esti intr-un loc foarte intunecat cu o po****tie de cateva miliarde de oameni.
2. Lucrurile nu vor fi mai grave dacat sunt. Vrei sa te sinucizi. Asta e punctul cel mai de jos. De aici nu poti merge decat in sus.
3. Te urasti. Si asta pentru ca esti prea sensibil. Orice om poate gasi un motiv sa se urasca, daca ar sta, la fel ca tine, sa se gandeasca la asta.
4. Mintea umana are propriul ei barometru. Esti inntr-un uragan. Rezista.
5. Nimic nu dureaza la nesfarsit. Ignora durerea oricare ar fi. Durerea minte. Eo datorie pe care o platesti cu timpul.
6. Mintea e o galaxie in miscare. Cu mai mult intuneric decat lumina. Ce vrea sa spuna lumina? Sa nu te sinucizi. Chiar si atunci cand intunericul este total. Timpul e spatiu. Te misti printre galaxii. Asteapta sa apara stelele.
7. Viata te asteapta. Cu toate ca esti blocat aici pentru un timp, lumea ta nu pleaca niciunde. Viata mege inainte.

Paul Atreides
24th December 2018, 12:45
Craciun fericit si Un An Nou mai bun si mai plin de intelegere! Pentru cei interzisi si nu numai!

Craciun fericit Miril. Am stiut mereu ca esti un om ok.

delaoltenia
24th December 2018, 17:13
Craciun Fericit, Paul! :)

delaparis
24th December 2018, 21:10
Craciun fericit tuturor.

Paul Atreides
24th December 2018, 21:51
Craciun Fericit, Paul! :)

Multumesc, Dario. La fel si tie si celor dragi. Si, mai ale, multa sanatate. :)

Paul Atreides
24th December 2018, 21:53
Craciun fericit tuturor.

Si celor "interzisi" ? :)
Craciun fericit si bafta cu PSG!

Paul Atreides
25th December 2018, 12:49
(*)
Sosise. Momentul pe care-l asteptam. Era complet lipsit de importanta. De fapt, nici nu e mare lucru de scris despre asta in ziua de Craciun. Asta era si ideea. Afost un moment lipsit de importanta, de absenta a mintii, de stat treaz aproape zeca secunde fara sa ma gandesc. Nu era un gand fericit, dar era unul neutru. Era ca o ruptura de nori, un semn ca soarele mai era acolo undeva. A trecut la scurt timp dupa ce a inceput, dar atunci cand au revenit norii a existat totusi speranta. Va urma, probabil, un timp in care acele secunde vor deveni minute, ore si poate chiar zile.

Ess
25th December 2018, 13:59
Craciun fericit tuturor!

Paul Atreides
25th December 2018, 17:24
Nemtudomrumano! :D
Multumesc. Craciun fericit si tie si celor dragi.

Paul Atreides
26th December 2018, 13:11
Carti pe care le-am citit de cand dr. Serban Bradisteanu - cel mai mare chirurg al Romaniei- m-a pus la "sol":

Orase invizibile - Italo Calvino
Cea mai frumoasa carte. Orase imaginare, semanand cu Venetia. Vise pe o pagina. Atat de ireale, incat puteau sa-mi tina la departare viziuniile stranii.

Proscrisii- S.E.Hinton
Cartea care m-a determinat sa citesc de la varsta de 10 ani. Intotdeauna a fost evadarea mea preferata din viata reala.

Strainul - Albert Camus
Aveam ceva cu disperarea existentiala.

Scrisori - John Keats
Tanarul era un osandit si un intens, iar eu simteam toate lucrurile astea.

Portocalele nu sunt singurele fructe- Jeanette Winterson
Rasfoiam la intamplare : "Se pare ca am alergat in cerc si am ajuns din nou in punctul din care am plecat".

Vox- Nicholson Baker
Dialog pur. Usor de citit si plin de sex si, pentru o minte tanara, plina de anxietate, sa te gandesti numai la sex poate fi distrugerea potrivita.

Banii- Martin Amis
Banii a fost o carte pe care o stiam pe dinafara. Era plina de proza macho, amuzanta, uneori tupeista. Plina de intensitate si de o frumusete trista. La fel ca par. urmator:
"Cu fiecare ora devii mai slab. Uneori cand stau singur,si ma uit pe geam, ma gandesc la cat este de deprimant sa privesti ploaia si sa nu stii de ce cade."

De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger
Recitesc in fiecare an aceasta minunatie fiindca Holden era un vechi prieten.

Paul Atreides
26th December 2018, 13:38
Florin Zamfirescu, mesaj EXTREM DE DUR. Actorul a lansat pe contul personal de socializare un mesaj incredibil de dur la adresa Uniunii Europene.

Florin Zamfirescu spune că în urmă cu multi ani a avut mare încredere în această uniune economică si politică, însă acum si-a schimbat părerea.

'Dragă Uniune Europeană. Trebuie să-ti mărturisesc ceva important. Acum mai bine de zece ani am dorit să mă cuplez cu tine. Erai plină de promisiuni, prevedeam un mariaj fericit. Abia mai târziu am înteles ce le-ai impus celor pe care i-am trimis se te petească.

Si ceea ce nouă nu ne-au spus: că ne voiai fără industrie, fără agricultură si că mai voiai că toate averile noastre să fie înstrăinate. Fiindcă veneam la tine, cea bogată, poate că am fi acceptat...Dar, mai Uniune Europeană, am observat apoi că esti o curvă perversă, că vrei să dereglezi mintile oamenilor, că nu ai nimic sfânt', a scris Zamfirescu.

Actorul în vârstă de 69 de ani a mai asternut pe hârtie câteva versuri care le-a împărtăsit românilor care, în opinia lui, se refereau la dovezile comuniunii noastre de milenii.

'Dragul meu POPOR român!

N-am crezut că voi scrie vreodată aceste rânduri...
De mii de ani suntem împreună, am trecut prin vremuri teribile si totusi am rămas alături de tine, intr-o căsătorie divină...
POPOR de luptători, totusi cuminte, fără agresiuni si vesnic dornic de a-ti apăra valorile, îti voi aminti acum dovezile comuniunii noastre de peste trei milenii.
Te-am sprijinit permanent, cu muntii si văile mele, împotriva celor care au vrut să ne despartă!
Ai fost trântit la pământ, odată cu moartea lui Decebalus.
Ai zăcut o mie de ani, timp în care au trecut peste tine barbari care ti-au infestat gena ta sănătoasă cu tot felul de spurcăciuni.
Nu credeam că-ti mai revii, dar te-ai ridicat si, prin Mircea, prin Vlad, Stefan sau Mihai, mi-ai arătat că n-ai pierit, că nu te-ai alterat.
Te-am iubit si te-am sprijinit în continuare.
Vremuri teribile s-au abătut iarăsi peste noi amândoi, dar condus de Alexandru, de Ion si chiar de Nicolae, am reusit să stăm împreună si la bine, si la foarte greu...

Acum ti se iau toate drepturile de a exista, ti se iau cuvintele si fecunditatea, iar tu nu vezi!
Umbli cu gura căscată prin vecini, crezând că acolo-ti va fi mai bine!
Cum au reusit, Doamne, să-ti altereze fondul tău genetic, în timp ce zăceai la pământ? Ce ai primit în ADN? Ce cromozomi blestemati ti-au stricat caracterul?

Tu nu minteai, nu furai, nu huleai, nu înselai si nu fugeai din prima linie! Erai asa cum te învătase Zamolxis!
Erai cinstit, harnic si iubitor de glie si de familie. Ce te-a schimbat?
Nu vezi că ne pierdem unul de altul?
Tu, POPOR român, esti cel care dai bir cu fugitii!
Nu-ti mai pasă de străbunii pe care i-am strâns la pieptul meu?
Nu mai vrei ca nepotii tăi să se scalde în apele mele?
Nu-ti mai plac bucatele pregătite de mine?
Mă lasi singură, la cheremul tuturor?
Mă simt tăvălită si necinstită de toti năvălitorii.

Sunt violată si batjocorită, chiar în numele tău, bărbatul meu milenar si prost de bun!
Ai încetat să mă iubesti, desi ti-am fost soată credincioasă, cu o zestre ca nimeni alta.
Ce te-a făcut să pleci în străini, să mă părăsesti si să lasi să fiu împărtită si hărtănită?
Stii bine că eu nu am cum să mă apăr, de una singură!
Ce să fac? Să astept vremuri mai bune, când mă va iubi si pe mine cineva cu adevărat?
Te rog revino acasă!
Hai să ne împăcăm, desi nu stiu cu ce ti-am gresit!
Hai să-i alungam pe cei care ne vor răul!
Hai să ne curătăm ogorul si casa!
Hai să fim, în sfârsit, fericiti!

E atât de usor, numai să vrei si să-i promovezi pe cei care te respectă!
... altfel, parcă te văd, POPOR român, uitându-te peste garduri si plângând că n-ai stiut să mă păstrezi, asa credincioasă cum ti-am fost...
Cea care te-a iubit întotdeauna, pictată pe icoane, cântată, alintată si totusi părăsită - ROMÂNIA

Florin Zamfirescu

PS- Iti doresc "La muti ani" Florin Zamfirescu.

Paul Atreides
26th December 2018, 13:49
Acum trebuie sa ma pun in situatii in care nu m-as fi pus. Trebuie sa ies din zona mea de confort. Sa fortez sa fiu din nou puternic. Precum a scris Rumi, poetul persan, cred ca din sec 12 - "Rana e locul prin care patrunde lumina. Da uitarii siguranta. Traieste acolo unde ti-e frica sa traiesti."

Paul Atreides
27th December 2018, 12:33
Mesajul meu este urmatorul:
Concentreaza-te asupra celor care fac rau si elimina-i.

Paul Atreides
27th December 2018, 13:18
(*) Am aflat ca alergatul este un fel de meditatie activa. Asa ca am inceput sa alerg zilnic sau faceam vreun exercitiu cardio similar. La fel ca Haruki Murakami - al carui roman excelent - Autoportretul scriitorului ca alergator de cursa lunga - am aflat ca alergatul era un mod de a indeparta ceata. 'A trage spre depasirea propriilor tale limite, in asta consta esenta alergatului' a mai spus Murakami. E un fel de disputa cu tine insuti - 'Vreau sa ma opresc, Nu continua. Nu pot, abia mai respir. Mai ai un kilometru. Am nevoie sa ma opresc. Nu poti!" - e ca o disputa la o scara mai putin grava.
Uneori ajuta. Nu intotdeauna. Nu era infailibil. Nu eram Zeus, Nu aveam fulgere la indamana. Dar e frumos sa construiesti, de-a lungul anilor, pentru lucruri despre care stii ca, uneori, functioneaza. Arme pentru un razboi care se potoleste, insa care poate lua amploare din nou. Astfel ca scrisul, cititul, yoga, meditatiile si alergatul sunt cateva din "armele" mele actuale.

Paul Atreides
27th December 2018, 15:12
(*)Nerealizarea. E un simptom foarte real care te face sa te simti, ei bine, ireal. Nu te simti in interiorul corpului tau. Ai senzatia ca iti controlezi corpul din alta parte. Centru care crezi ca esti tu, nu mai exista. E o senzatie a mintii si a corpului, aratandu-i celui care sufera ca a le separa atat de nemilos este gresit si simplist. Si poate reprezinta chiar o parte a problemei.
Se intampla adeseori ca persoane faimoase sa aiba probleme. Dar asta chiar nu conteaza. Cu cat auzim mai mult, cu atat mai bine. Ei bine, nu intotdeauna. De ex , nu imi place in mod deosebit sa ma gandesc la Hemingway si la ce a facut cu arma sa de vanatoare. Sau la capul Sylviei Plath in cuptor. Sau la David Wallace care s-a spanzurat in 2008. De parca o moarte asemanatoare ar fi devenit mult mai probabila.
Imi aduc acum aminte de un interviu cu Halle Berry in care spune cum a stat in propria masina, intr-un garaj, si a incercat sa se sinucida, asfixiindu-se cu monoxid de carbon. I-a spus celui care o intervieva ca singurul lucru care a oprit-o a fost gandul ca ar fi gasit-o mama sa.
S-ar putea sa te surprinzi, uneori, privind cum trece viata. Intrebandu-te cum se aseaza lucrurile. Intrebandu-te ce lipseste. Intrebandu-te daca fiecare lucru pe care ti l-ai dorit in viata este gresit. Intrebandu-te daca, in jocul vietii, tot ce ai crezut ca este o scara fusese, de fapt, un sarpe.

Paul Atreides
28th December 2018, 12:42
(*)
Adevaruri:
Viata in sine inseamna suferinta. Bogatii sufera din cauza bogatiilor lor. Saracii sufera din cauza saraciei. Oamenii fara familie sufera din cauza ca nu au o familie. Cei cu familie sufera din cauza familiilor lor. Cei care cauta placeri lumesti sufera din pricina placerilor lumesti. Cei care se abtin de la placerile lumesti sufera din cauza ca se abtin. Ideea e ca nimeni, niciodata, nu scapa de suferinta. Durerea si pierderea sunt inevitabile asa ca, nu are niciun rost sa le opunem rezistenta. Premiza este problema. Fericirea nu este o ecuatie. Nemultumirea si nelinistea sunt inerente omului.

Paul Atreides
28th December 2018, 13:10
(*)
Oricare ar fi problemele, ideea este simpla: rezova problemele. Din pacate multi nu simt asta fiindca strica lucrurile in cel putin doua moduri:

1. Negare. Sunt multi care nu vor sa recunoasca ca au probleme. Negand realitatea, sunt siliti sa se amageasca. Se vor simti bine pe termen scurt, dar asta duce la nesiguranta si reprimare emotionala.

2. Mentalitate de victime. Unii prefera sa creada ca nu pot face nimic pentru a-si rezolva problemele. Victima da vina pe altii sau pe circumstante pentru esecuri. Mentalitatea de victima conduce la o viata dominata de furie oarba si disperare.

Paul Atreides
29th December 2018, 12:45
(*)
Cnd eram mai tanar, nesiguranta mea legata de intimitate era exacerbata de toate povestile ridicole legate de masculinitate: Trebuie sa fii cool, trebuie sa petreci ca un star rock, trebuie sa fii admirat de femei; sexul este lucrul cel mau de pret pe care il poate obtine un barbat, lucrul pentru care merita sa sacrifice orice, inclusiv demnitatea.
Internetul nu a inlesnit doar circulatia informatiei, ci si a nesigurantei, a indoielilor, a sentimentului de inadecvare.
Fiecare poate fi extraordinar. Sa ajunga sus de tot.
Faptul ca aceasta afirmatie este in sine o contradictie - pentru ca daca toti suntem extraordinari, atunci, prin definitie, nu este NIMENI extraordinar - trece neobservat pentru majoritatea oamenilor. In loc sa punem sub semnul intrebarii ce meritam si ce nu, noi inghitim mesajul asta si mai cerem inca o portie.
A fi 'comun' a devenit egal cu a fi ratat. Nu exista nimic mai rau decat sa fi pozitionat in turma, in mijlocul graficului vietii. Cand standardardul este ' extraordinarul ', e mai bine sa te situezi in extremitatea inferioara a graficului, deoarece asa, macar, esti special.
Chestia asta : " orice om poate fi extraordinar" este doar o autoexcitare a propriului ego. Nimic mai mult.

Paul Atreides
29th December 2018, 12:52
(*)
Apreciez din ce in ce mai mult lucrurile simple: prietenia sincera, creativitatea, ajutorul dat unui prieten, lectura unei carti, sa ai grija de cineva de care iti pasa cu adevarat. Astea sunt lucruri care conteaza cu adevarat.

Paul Atreides
30th December 2018, 12:13
(*)
Majoritatea oamenilor sunt lamentabili in formularea unor raspunsuri precise la intrebari de gen de ce, fapt care-i impiedica sa-si cunoasca propriile valori. Omul se poate percepe pe el insusi ca insingurat. Dar cand il intrebi de ce se simte singur, are tendinta imediata sa-i acuze pe ceilalti - toti ceilalti sunt rai sau nu sunt suficient de inteligenti si relaxati sa- inteleaga.
Multi numesc asta constiinta. Constiinta de sine.
Sa privesti in tine cu sinceritate si sa te iei la intrebari e un proces al naibii de greu.

Paul Atreides
30th December 2018, 12:42
(*)
Constienti sau nu, suntem toti responsabili pentru actiunile noastre. Ar fi imposibil sa nu fim. A alege sa nu interpretam constient evenimentele este tot un fel de raspuns. Si daca te calca un nebun cu jeep-ul sau se rastoarna peste tine un autocar plin de copii, este tot responsabilitatea ta sa judeci sensul acestor evenimente dramatice si sa alegi raspunsul corect.
Ideea e ca alegem intotdeauna, chiar daca o facem constient sau inconstient.
Cu niste ani in urma am postat ceva de genul : " Cum a spus un mare filozof : " Multa putere inseamna si multa responsabilitate". Nu -mi amintesc cine o spusese dar suna bine si autoritar. La vreo zece minute a aparut prmul comentariu ; " Cred ca " marele filozof " pe care l-ai citat in postarea ta este Unchiul Ben din Spider Men. Cum ar fi spus un alt mare filozof : "Pfui!"
"Multa putere inseamna si multa responsabilitate". Ultimele cuvinte ale Unchiului Ben inainte de a fi ucis degeaba pe o strada po****ta de oameni multi, de catre un hot pe care Peter Parker il lasa sa scape.
Acel mare filozof.
Daca inversam, rezulta: "Multa responsabilitate inseamna si multa putere".
In felul asta responsabilitatea si vina sunt adesea confundate. Desi, ele nu sunt unul si acelasi lucru. Si asa si trebuie sa fie.

Paul Atreides
30th December 2018, 14:28
(*)
Momentele trecut, prezent si viitor sunt iluzorii. Trecutul si viitorul sunt abstractii mintale. Clipa. Acum este asa cum este pentru ca nu poate fi altfel. Fizicienii confirma ceea ce budhistii stiuau dintotdeauna : nu exista lucruri sau evenimente izolate. Daca treci de aparente, toate lucrurile sunt interconectate.

Paul Atreides
30th December 2018, 14:59
(*)Cand spui da "Da" lucrurilor care sunt, esti una cu puterea si inteligenta. Vietii insesi.
Multe lucruri conteaza. Insa doar unul in mod absolut.

Paul Atreides
30th December 2018, 21:20
Postarea anului 2018

delaparis

Location
Paris
Posts
60,680
Reputatie
1

Deci am obtinut ceea ce doream. Am izolat aici pe cei pentru care obsesia principala pe forum reprezinta Paul Atreides si Delaparis.
Sincer credeam ca sunt mai multi dar din fericire m-am inselat.
Restul userilor activi pe forum tot din fericire sunt normali si isi vad de discutii pe subiecte de sport conform scopului acestui site.

Paul Atreides
31st December 2018, 10:04
(*)
Renuntarea survine atunci cand renunti sa te ma intrebi: "De ce mi se intampla doar mie?"
Renuntarea inseamna capitularea in fata acestui moment, nu a unei povesti prin care interpretezi acel moment si apoi incerci sa te resemnezi. Un fel de acceptare a inacceptabilului.
Nu mai opun rezistenta. Las viata sa curga asa cum este. Dreapta sau stramba. Accept si faptul ca nu pot accepta.

Paul Atreides
31st December 2018, 10:22
Interactiunea umana poate fi, uneori, groaznica. E extrem de greu sa imi reprim primul impuls. Si ca sa nu pun mana pe beretta m9, incep sa numar rapid pana la 10.

delaoltenia
31st December 2018, 13:21
La Multi Ani, Paul!

Paul Atreides
31st December 2018, 14:28
La Multi Ani, Dario si tie si celor dragi!
Si, in plus, iti multumesc pentru ca ai incercat sa ma scoti de aici!

Paul Atreides
31st December 2018, 15:20
La Multi Ani, Paul!

La multi ani, Dario.

Johnny D
31st December 2018, 15:29
La Multi Ani, Dario si tie si celor dragi!
Si, in plus, iti multumesc pentru ca ai incercat sa ma scoti de aici!

Si eu as incerca, dar nu am cum, Dario e moderator aici si are butoane, eu nu sunt!
De fapt eu as incerca pana m-ar bana Delaparis, cam asta ar fi diferenta!:sneaky:
Doar voiam sa nu fie vreo confuzie.:P
Desi, daca am inteles bine de la Unghier, butoatele-ti raman si banat, deci as incerca la infinit!:))

La Multi Ani Paul si Dario!:ok:

Hingherul
31st December 2018, 17:58
lma!

Hingherul
31st December 2018, 18:12
Oltene, iar abuzezi butoanele?
Baga-ti-as o petarda sub masa cand mananci sarmale!

delaoltenia
31st December 2018, 18:16
Oltene, iar abuzezi butoanele?
Baga-ti-as o petarda sub masa cand mananci sarmale!
sa-ti stea vinu-n pahar! LMA! :)

Hingherul
31st December 2018, 18:17
Ciocni-ti-as paharu'!

Johnny D
31st December 2018, 18:38
Oltene, iar abuzezi butoanele?

A invatat de la al mai bun!:D

delaparis
5th January 2019, 16:41
Paul
Ce parere ai de Hingherul ? :)

Hingherul
5th January 2019, 17:03
Pauliciul e la zbor :))



Coreea de Nord a lansat primul pilot fără avion!
https://kmkz.ro/de-ras/coreea-de-nord-lansat-primul-pilot-fara-avion

Paul Atreides
7th January 2019, 12:45
Paul
Ce parere ai de Hingherul ? :)

Ai sa ramai surprins. Hingheru a fost cel care mi-a creat Zona - si i-am multumit pentru asta. Vadim a avut probleme cu Google care s-a speriat de niste tatze goale si in consecinta Vadim mi-a arhivat Zona.
Mai tarziu, multi ani dupa, Hingheru a devenit ceea ce este azi. Daca-ti spun ce cred azi despre el, Novac, Sevilica sau Cipanu ai sa ma bannezi pentru inca 100 ani. Asa ca te las sa intuiesti! :D

Johnny D
7th January 2019, 12:51
Asa da. Ai aratat ca esti mai bun ca ei. Mai ales decat Sevilla care jigneste chiar si azi ca e scapat si se presupune si decent! Cand era aici in locul tau nici nu pot sa-ti explic cate le zicea si in ce fel! Nu catadixesc vreo 30 de saloane si 50 de taverne sa cumuleze in 3 ani cate zicea el in 3 zile!:))


Iar Hingherul era p-aici alertat nevoie mare strigand in gura mare "om la apa", zgribulind grija pe el!:D Ce vremuri....:rolleyes:

Paul Atreides
7th January 2019, 12:53
Regula de viata nr 111

Odata ce nefericirea e aici si nu mai e nimic de facaut, sa nu ne mai gandim ca lucrurile ar putea fi altfel. Precum regele david sau niste elefanti injunghiati deniste nemernici. Daca nu, suntem niste heautontimoroumenos. Atitudinea contrara are avantajul de a ne face prudenti cu alta ocazie.

Paul Atreides
7th January 2019, 12:54
Pauliciul e la zbor :))



Coreea de Nord a lansat primul pilot fără avion!
https://kmkz.ro/de-ras/coreea-de-nord-lansat-primul-pilot-fara-avion

Stii cine a spus "Nu uita sa-ti pastrezi impasibilitatea in vremuri grele."
Nu cred! :D

Paul Atreides
7th January 2019, 12:57
Asa da. Ai aratat ca esti mai bun ca ei. Mai ales decat Sevilla care jigneste chiar si azi ca e scapat si se presupune si decent! Cand era aici in locul tau nici nu pot sa-ti explic cate le zicea si in ce fel! Nu catadixesc vreo 30 de saloane si 50 de taverne sa cumuleze in 3 ani cate zicea el in 3 zile!:))


Iar Hingherul era p-aici alertat nevoie mare strigand in gura mare "om la apa", zgribulind grija pe el!:D Ce vremuri....:rolleyes:

Crezi ca ei nu stiu ca sunt mai bun? Stiu, dar le e frica s-o spuna tare si raspicat! :D

Paul Atreides
7th January 2019, 13:41
Vad ca nu stii cine a spus "Nu uita sa-ti pastrezi impasibilitatea in vremuri grele."
Horatiu - Carmina II,3
Acum stii! :D

ps- potoleste-l pe novacel ca altfel il vede pe dracu!

Johnny D
7th January 2019, 14:16
Din pacate e cam imposibil de potolit. Omul e de nepololit din nastere.:(

Paul Atreides
7th January 2019, 14:40
Esti sigur ca asta s-a nascut viu? :D

Johnny D
7th January 2019, 14:47
Prea viu!:))

Paul Atreides
7th January 2019, 15:21
Un sfat pentru sevilica mamei ma-sii

Nefericirea ta nu se naste din circumstantele vietii tale amarate, ci din conditionarea mintii tale subnutrite.

Paul Atreides
7th January 2019, 18:44
Sau prea mort dar nu i-a spus nimeni. :D

Paul Atreides
7th January 2019, 18:56
Seară de vară. Niste lumini, cumva, peste Casa Poporului. O fi, n-o fi. Mitică nu zici nici una, nici alta. Bem o halbă. Mai bem una. Să tot fie cinci la număr, acum vreun ceas. Rupem o vorbă despre politichia noastră cea fără de leac. În mod foarte clar, ai nostri stau smirnă de cum sună telefonul de la Berlin, de la Washington, de la Moscova. Ce să mai vorbim, suntem în mare încurcătură. Acum, dacă o să se dezghete calota glaciară, să vezi că mai respirăm si noi usurati, o să ne facem de cap. Mitică e plin de spumă de bere pe bărbie, răcneste cuprins de febrilitate. Zic, ai o filoxeră, Mitică, stai locului, nu te ambala. Vine si conu' Caragiale, de peste drum, de la Teatrul National, tot cad bucăti de bronz de pe reverul lui. Îsi tufleste pălăria pe tăblia mesei, printre halbele pântecoase. Asta e, coane Iancule, groasă, rău de tot, parlamentul se dizolvă, Iohannis îsi dă demisia, muscalii sunt la granită, rusii la fel, frantujii, ia-i de unde nu-s, vine un meteorit către noi în mare viteză, nu stiu cum o mai scoatem la capăt. Mitică se opreste si izbucneste în plâns, mai apar Constantin Rădulescu-Motru, Mihai Eminescu, Nichita Stănescu, Birlic, Margareta Pâslaru, Eugen Lovinescu, Jules Verne, Vangelis, Dalida, Bunuel, Picasso, încă vreo doi, trei, toti îngrijorati. Pentru că se vor trage clopotele. Tocmai acum? Care să fie motivul, frate? De ce tocmai acum? Să tragă clopotele asa, pe nepusă masă?! E vreo sărbătoare si n-am stiut noi? A murit careva si n-am aflat noi? Soarele se ascunde într-un nor. Mitică mai plânge el ce plânge si, apoi, ca tot românul, zice, frate, să fugim în munti. În munti e bine. Sunt fragi si mure. E aer curat. Nu ne ating apele oceanului dezlăntuit. Nu ajung până la noi ghetarii care se topesc la pol. Partidele politice n-au filiale la munte, ele trebăluiesc la ses, la înghesuială, unde se poate impozita poporanul, supranationala si patronatul. Altminteri, atentie, pericol de avalansă. Dar uite, clopotele se aud si aici pe munte. Si se aud foarte bine. Sunt clopotele de la Mitropolie, de la Trei Ierarhi, de la Sihăstria si de la Catedrala Neamului. Toată lumea stă acum cu ochii pe Mitică. Mitică mănâncă fragi si-l doare la bască dacă Oculta Mondiala a pus gheara pe aurul si petrolul românesc. Auzi, Mitică, de ce trag clopotele?!
https://www.cotidianul.ro/pentru-cine-trag-clopotele-mitica/

Paul Atreides
7th January 2019, 18:59
Cand o sa vorbim de Man o sa vorbim de zeci de milioane. Cand o sa vorbim de Coman, o sa vorbim de sute de milioane. Cand o sa vorbim de Morutan, o sa vorbim de zeci de milioane. Dar in rest, nu mai vorbim de altceva.
sursa- Jiji :D

Hingherul
7th January 2019, 19:00
Salut Paulicicus!
Tot cu mansha-n cur si anul asta? :D

Paul Atreides
8th January 2019, 09:03
Cand eram mic, maica-mea imi spunea sa nu ma mai joc cu toti derbedeii. Dar eu nu prea ascultam. Dovada e ca o mai fac si acum! :D

Johnny D
8th January 2019, 10:33
Pe derbedeLOLul asta in particular, nu poti sa-l eviti oricat ai incerca, este peste tot pe locurile de joaca, zici ca-s ale lu tac'su!:))

delaparis
8th January 2019, 10:37
Ce parere aveti?:D

Paul Atreides
8th January 2019, 12:04
Ce parere aveti?:D

Ca intotdeauna, Johnny a pus punctul pe i si pe y. In consecinta ,logic, ala e un derbedeu:D

ps- Delaparis, mai stii de ce m-ai bannat? Sincer, eu nu mai stiu.
Astept un raspuns sincer! :D

Paul Atreides
8th January 2019, 12:30
Tot pentru Delaparis- impartitorul dreptatii si legalitatii :D

Ar trebui din cand in cand sa raspunzi pentru faptele tale si sa nu accepti ca existenta sa semene cu o intamplare. Trebuie sa te porti cu ea impertinent, mai ales ca intotdeauna, atat in cazul cel mai rau, cat si in cel mai bun, o vei pierde. De ce asculti ce zice unul sau altul daca tu esti convins ca dreptatea este numai una? Si daca escamotezi dreptatea inseamna ca traiesti inutil pe acest pamant. Este crezul meu. Nu trebuie sa fi de acord cu el.

ps- voi incerca sa ajung sa fiu liber.

delaparis
8th January 2019, 14:21
Delaparis, mai stii de ce m-ai bannat? Sincer, eu nu mai stiu.
Astept un raspuns sincer! :D
Nu prea stiu asta ... dar ce stiu bine e ca nu eu te-am banat :D

Hingherul
8th January 2019, 14:26
Eu l-am banat!! Si e bine sa nu uite asta! :)

Ess
8th January 2019, 16:46
Nu prea stiu asta ... dar ce stiu bine e ca nu eu te-am banat :D

hai delaparise de serveste'un suc. :D

Hingherul
8th January 2019, 16:47
:))

delaparis
8th January 2019, 18:24
Paul, cred ca e necesar sa-ti exprimi opinia si despre Ess :D

Paul Atreides
9th January 2019, 10:22
Paul, cred ca e necesar sa-ti exprimi opinia si despre Ess :D

Ess?
Am o parere perfecta, mai ales dupa ce mi-a dat punctul care l-a ajutat pe Hingher sa faca ce visa de mult. Parca imi aduc aminte ca totul a pornit de la o poezie a lui Eminescu.
E o chestie sa fii suspendat din acest motiv. Dar motivul real este, de fapt, cu totul altul. Postarile mele de pe Politica au socat pe ex-basisti. Cu niste ani in urma cineva a recunoscut ca OLSul este un site basist si va disparea odata cu hahaila. Dar base a intrat in garaj definitiv si OLS-ul a ramas in picioare. Logic, ar rezulta ca s-a reorientat spre Georgeta. Daca nu stiti cine este Georgeta sunati la procurorul care o asteapta dupa ce-i va trece raceala.

ps- am citit reforma pe care o pregatesti. Am retinut doar un singur lucru : :D

"restructurare la moderatori"
Incepe cu cei despre care mi-ai cerut parerea! Mai putin Ess, ca nu ar mai avea cine sa-mi dea puncte daca as vb si despre Nichita Stanescu. Poetul meu preferat.

Johnny D
9th January 2019, 10:49
Nu prea stiu asta ... dar ce stiu bine e ca nu eu te-am banat :D

Esti responsabil si de ce posti face si nu faci. TU singur l-ai banat deoarece tu singur poti sa-l debanezi fara sa fie vreo problema ca-n cazul lui Dario si cucurvetzii astia nu pot cracni nimic decat indarat de vantul ce le intoarce scuipatul pe fata!:))



PS: Sa fii banat politic e o mare mitocanie, sa fii retinut mai bine de jumatate de an in banare pt motiv politic e o retarzie.



Si ca tot suntem la capitolul Eminescu, scrisorile fiind dupa parerea mea, cele mai tari opere de arte realizate vreodata de o minte umana, aici avem construita de mintea eminesciana cea mai buna parte din Scrisoarea a 3-a, finalul:

"Și acum priviți cu spaimă fața noastră sceptic-rece,
Vă mirați cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
Când vedem că toți aceia care vorbe mari aruncă
Numai banul îl vânează și câștigul fără muncă,
Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,
Astăzi alții sunt de vină, domnii mei, nu este-așa?
Prea v-ați atătat arama sfâșiind această țară,
Prea făcurăți neamul nostru de rușine și ocară,
Prea v-ați bătut joc de limbă, de străbuni și obicei,
Ca să nu s-arate-odată ce sunteți - niște mișei!
Da, câștigul fără muncă, iată singura pornire;
Virtutea? e-o nerozie; Geniul? o nefericire.

Dar lăsați măcar strămoșii ca să doarmă-n colb de cronici;
Din trecutul de mărire v-ar privi cel mult ironici.
Cum nu vii tu, Țepeș doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarți în două cete: în smintiți și în mișei,
Și în două temniți large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la pușcărie și la casa de nebuni!"

:rolleyes:

Ess
9th January 2019, 11:03
banat politic???? :happy
cine ti-a spus asta? :happy
bei un suc?

paul>...si eu te iubesc! ca la inceput! :D
...doar ca a pornit de la avionica, nu de la eminescu.

Johnny D
9th January 2019, 11:10
banat politic???? :happy
cine ti-a spus asta? :happy
bei un suc?

Banat pe motiv de discutii politice, la asta ma refer. A zice "o fut pe maa-ta, parlamentar nenorocit" nu e o jignire, e un compliment la respectivul parlamentar/membru de guvern sau ce-o fi el. Pwla in sine e o inocentza maxima comparativ cu toate rudele lor, nemaivorbind de ei insisi, a ti-o baga-ntr-o ruda a lor e a ti-o murdari! Rezultat: a bana un om ca vorbeste de politica e ca si cum i-ai bana pe evrei ca-l injura pe Hitler, despre ce plm vorbim aici?:rolleyes:


Nu stiu de ce a fost banat Paul dar daca e ceva legat de ce s-a vorbit pe politica, cu-atat mai mult subiecte politice sau avand ca sursa politicul romanesc, oamenii aia care au contribuit la banarea lui sunt handicapati fara acte.:rosu:


Ar fi bun un suc, nu pot sa discut de politica romaneasca pana si doar evaziv, nici macar tangential, fara sa mi se acreasca gatul.
Sper sa nu mai fiu fortat prea curand sa vorbesc de ea.:)

Johnny D
9th January 2019, 11:41
Acum recitind Scrisoarea a 3-a, am gasit un pasaj care m-a trimis cu mintea la Novacel:

"Negru, cocoșat și lacom, un izvor de șiretlicuri,
La tovarășii săi spune veninoasele-i nimicuri;"

De-acord, Paul?:rasc:

Ess
9th January 2019, 12:16
Nu stiu de ce a fost banat Paul

si atunci de ce vb tu de banare politica, minitechicus? :happy

Johnny D
9th January 2019, 12:21
Pentru ca Paul asta crede, sa-i spuna cineva atunci pentru ce-a fost banat, si sa fie credibil.
Tu i-ai dat o infractiune, dăcât, un ban consta din mai multe infractiuni dupa cate stiu eu.:)

Ess
9th January 2019, 12:37
...la care se face un cumul de puncte. cand ajunge la o limita, se ia ban.
paul glumeste: am postat eu odata , la misto, ca am vb cu niste politicieni sa-l banam pe lordliv si pe el si probabil de-aici aceasta "confuzie"....sa nu-i zic altfel.

amu-i clar? :)

si da: am sustinut si eu ca daca-l bag in peezda ma-sii pe gigi becali, vreun politician, sau...etc, nu se da decat maxim un warning pt limbaj.
se da infractiune cand "gratulez" cu cuvinte grele un coleg de forum.
problema e ca ASTA NU SE RESPECTA de prea multi ani pe forumul asta!!!
sunt care au injurat la fel ca si paul, sau mai grav si nu s-a dat nici macar un warning, deci da: nu se modereaza obiectiv! am vb pe tema asa pana mi s-a uscat tastaura.

problema specifica la paul este troll-areala si offtopic-ul. si pe tema asta s-au scris romane si tot acolo suntem.

mai povestim mult discutiile astea? :)

Paul Atreides
9th January 2019, 15:41
O sigura intrebare pt. Delaparis:
Daca tu esti SM, deci peste Hingheru, de ce-i permiti astuia sa-si bata joc de tine si de Dario?

delaoltenia
9th January 2019, 15:44
acum isi falfaie batista. raspuns mai pe seara. :D

delaparis
9th January 2019, 15:46
Eu am o intreabre pt Ess.
Ce parere ai despre cum actioneaza "simpaticii"?

Doua intrebari.
Nu crezi ca le dai apa la moara?

delaoltenia
9th January 2019, 15:48
"simpaticii" :)) :))

Ess
9th January 2019, 16:45
Eu am o intreabre pt Ess.
Ce parere ai despre cum actioneaza "simpaticii"?

Doua intrebari.
Nu crezi ca le dai apa la moara?

simpaticii cine-s???
ca mie toti imi sunteti antipatici! :D

Ess
9th January 2019, 16:49
ps: cineva l-a debanat pe paul si l-a banat inapoi in cateva minute. cine-i intelijentza cenusie? :mda:

delaparis
9th January 2019, 16:59
Dario l'a debanat apoi Hingherul "cel simpatic" la banat inapoi.
De asta intrebam. Ce parere ai?

Hingherul
9th January 2019, 17:44
Un caz clar de abuz si ignorare a regulilor. Dar daca avem doar un supermoderator cine vrei sa il sanctioneze?

delaparis
9th January 2019, 18:07
Problema nu e ca avem doar un supermoderator. Problema e ca avem doar moderatori deoarece banam userii.

Hingherul
9th January 2019, 18:08
Nu stiu ce useri vezi tu banati...
Mai nasol mi se pare cand le combinam mamele cu caini... Daca vrei sa fim moralisti pana la capat.

delaparis
9th January 2019, 18:15
Clar. Asa e si asa va fi.
Daca mai vine un basinos sa se ia de mine din senin asa, asta e tariful minim. Eu ma las de sanctionat tipi care stiu exact care e regulamentul deoarece sunt aici ani de zile. Unii o fac cu intentie de a jigni grav deci le raspund pe masura.
Mai ales ca nu-i sanctioneaza nimeni cand actioneaza asa pe sectia lor.

Sa va fie clar tuturor. Intentia mea nu a fost niciodata sa provoc, sa jignesc sau sa sanctionez ca istericul. Am incercat sa moderez tot timpul conflicte intre useri si moderatori.
Dar daca sunt provocat, jignit din senin si mai ales ca nimeni nu intervine atunci, ca va place sau nu, voi raspunde pe masura.
Retine asta Hingherule, voi raspunde!!!

Leo
9th January 2019, 18:17
Nu stiu ce useri vezi tu banati...
Mai nasol mi se pare cand le combinam mamele cu caini... Daca vrei sa fim moralisti pana la capat.

Despre ce vorbesti?

delaparis
9th January 2019, 18:18
S-a intamplat pe sectia unde esti moderatoare. N-ai vazut?

Leo
9th January 2019, 18:22
Am vazut ca Ess ti-a editat o postare. Deci a luat masuri.

delaparis
9th January 2019, 18:25
A luat masuri?
Pai nici acum nu se vede ce a postat basinosu' cu un post mai devreme?

Serviti moderare exemplara ...

Masuri pfssss

Leo
9th January 2019, 18:27
Si ce vrei, sa ma bag peste el?

Hingherul
9th January 2019, 18:28
Clar. Asa e si asa va fi.
Daca mai vine un basinos sa se ia de mine din senin asa, asta e tariful minim. Eu ma las de sanctionat tipi care stiu exact care e regulamentul deoarece sunt aici ani de zile. Unii o fac cu intentie de a jigni grav deci le raspund pe masura.
Mai ales ca nu-i sanctioneaza nimeni cand actioneaza asa pe sectia lor.

Sa va fie clar tuturor. Intentia mea nu a fost niciodata sa provoc, sa jignesc sau sa sanctionez ca istericul. Am incercat sa moderez tot timpul conflicte intre useri si moderatori.
Dar daca sunt provocat, jignit din senin si mai ales ca nimeni nu intervine atunci, ca va place sau nu, voi raspunde pe masura.
Retine asta Hingherule, voi raspunde!!!

Cat de asemanator suna asta cu ce spuneam eu si Sevilla cu ceva vreme in urma cand te rugam sa-ti calmezi Ionetele, ariciul, prietenul curvei si betivei olteniei etc... :)
Nu il mai obosesc rugandu-l sa caute in arhiva pentru ca stii bine ca asa e. Mai ales ca amandoi vorbeam cu tine :)

Referitor la Paulici, ne-am calmat? Suntem capabili sa facem diferenta intre forum si hard personal?


Cat despre ce a postat "basinosul" mai devreme chiar nu stiu. Am vazut postarea ta din raport.

delaparis
9th January 2019, 18:32
Si ce vrei, sa ma bag peste el?
Am impresia ca tu nu intelegi la ce ma refer.


Hingherul poti macar sa spui la ce faci aluzie.
Ca voi procedati la fel?

Pai voi sunteti primii care ataca si provoaca. Stii foarte bine asta nu e nevoie sa-ti fac un desen. Nu va puteti compara cu mine care chiar si aseara va raspundeam la provocari in colectiv. Asa curajosi cum sunteti la fel ca aia galbenii de pe la mine...

Hingherul
9th January 2019, 18:34
Nu fac nicio aluzie. Iti aduc aminte doar de episodul cu Ionetele! Cand amandoi te rugam sa ii calmezi tatele iar tu te amuzai. Pana am intrat peste el si i-am rupt buzele ca la peste! Si tot pe noi ne-ai sanctionat :))

Si daca ai impresia, ca eu cel putin, fac ceva intentionat ca sa ma razbun pe tine, esti mai pilot ca Paul!

delaparis
9th January 2019, 18:37
Nu ma amuzam deloc. Era o situatie foarte ciudata unde ambele parti exagerau intentionat.
Am actionat pana la urma dar atunci cand infractunile au fost incontestabile. Inainte am tot indemnat la calm. Stiam unde se va ajunge si asteptam reactia unui user la circul ala. A fost Iulian care mi-a dat pasaportul pt a sanctiona dur cat de moderatori erati toti ...

Hingherul
9th January 2019, 18:39
Cat despre aseara, ai fost foarte simpatic! Si nu am nici cea mai mica urma de ironie cand spun asta!
De altfel, cu siguranta si ceilalti care intra in joc cu astfel de glume, sigur au tot parerea asta!

Leo
9th January 2019, 18:42
Ok. Incepand de astazi voi aplica regulamentul asta asa cum este el, la sange. Voi pune un atasament pe sectiunile importante, Intern, Diverse, Administrativ si trecem la normalitate. Postarile colegilor mei care contin atacuri la persoana, jigniri si vulgaritati le voi sterge.

Hingherul
9th January 2019, 18:46
Daca vrei sa intram in normalitate sterge si postarile pilotului de pe "administrativ"! Fa un thread pe cosul de gunoi si le arunci direct acolo! Aia e o sectiune foarte importanta pentru forum, pot fi ignorate mesaje importante din cauza prostiilor sandilaului!

Leo
9th January 2019, 18:50
De acord cu tine, dar nu sunt moderator pe Administrativ.

Hingherul
9th January 2019, 18:50
stiu ca erai. Daca e doar Dario moderator acolo e belita :))

Hingherul
9th January 2019, 18:54
cat despre faptul ca avem doar un supermoderator, e de rau! Ar trebui sa avem minim trei cu puteri depline! Si niciunul sa nu poata lua o decizie importanta fara majoritate!

Leo
9th January 2019, 18:54
Eram cu cativa ani in urma.

Hingherul
9th January 2019, 18:55
Eram cu cativa ani in urma.

Ce trece timpul asta... In perioada aia parca avea si dinamo echipa de fotbal :rasc:

Leo
9th January 2019, 18:57
Bai uratule, vrei razboi? :D

Hingherul
9th January 2019, 18:57
:))

Ess
9th January 2019, 19:14
Dario l'a debanat apoi Hingherul "cel simpatic" la banat inapoi.
De asta intrebam. Ce parere ai?

doi fecesebisti... da-i in poola. :happy
de ce ceri parerea unui homo bozgorius despre doi homo beheheus? :D

Hingherul
9th January 2019, 19:22
Ba chiar trei fecesebisti daca tinem cont ca autopilotul s-a declarat colorat ros-albastru!
Asa ca de cand va tufe grija de bucataria noastra interna? :rasc:

delaparis
9th January 2019, 19:34
Cat despre aseara, ai fost foarte simpatic! Si nu am nici cea mai mica urma de ironie cand spun asta!
De altfel, cu siguranta si ceilalti care intra in joc cu astfel de glume, sigur au tot parerea asta!
Si eu m-am distrat dar atentie la consecinte. Noi glumim ca ne cunoastem de multa vreme pe forum dar vin altii mai slabuti asa si nu inteleg tot. Sau inteleg pe dos si o comit imediat crezand ca e permis :rolleyes:


cat despre faptul ca avem doar un supermoderator, e de rau! Ar trebui sa avem minim trei cu puteri depline! Si niciunul sa nu poata lua o decizie importanta fara majoritate!

Acum e mai bine. Deciziile se iau in unanimitate :D


doi fecesebisti... da-i in poola. :happy
Asta mai mult ca sigur :D

E totusi o problema aici la Paul. Ceva nedrept. Nu e vorba ca merita sa fie banat sau nu dar fata de precedente. Avem exemplu clar de decizie cu doua unitati de masura.

Johnny D
9th January 2019, 22:59
se da infractiune cand "gratulez" cu cuvinte grele un coleg de forum.
problema e ca ASTA NU SE RESPECTA de prea multi ani pe forumul asta!!!
sunt care au injurat la fel ca si paul, sau mai grav si nu s-a dat nici macar un warning, deci da: nu se modereaza obiectiv! am vb pe tema asa pana mi s-a uscat tastaura.

Cam asa ceva. I-am dat warning Novacelului pt ce merita defapt o infractiune, exact dupa cum specifici tu aici in acest post, si cand colo ce vad: i se da reverse ca nu trebuia sa i-o dau eu.:)) Ok, dar atunci cine i-a mai dat-o? Nimeni. Bataie de joc.


Un caz clar de abuz si ignorare a regulilor. Dar daca avem doar un supermoderator cine vrei sa il sanctioneze?

Tu n-ai avea loc nici in shtreang amice, de costul ridicat al franghiei.


E totusi o problema aici la Paul. Ceva nedrept.

Nu chiar!?:o: Ti se pare, du-te si te ascunde cu capu-n nisip ca-n ultimele 3 luni.
Nu ca nu ti-ai face griji ca s-ar intampla ceva aiurea, asa face strutu cand isi face griji.:rolleyes:


Si daca ai impresia, ca eu cel putin, fac ceva intentionat ca sa ma razbun pe tine, esti mai pilot ca Paul!

Lasand la o parte situatia cu Paul vs. tampitii forumului, "chestia" asta de ce nu e banata definitiv? Are o parere si te judeca cu gura mai prost decat pe Paul pe care-l baneaza la fiecare pas. Ai o problema cu capul Delaparise, esti masochist sau ce Dumnezeu?:confused:

delaparis
9th January 2019, 23:26
Bai ia mai lasati-ma putin. Parca revad vremea cu Base. Tot ce se intampla e vina mea. Ca Paul posteaza, ca Hingherul posteaza, ca Novac incearca sa posteze :D etc ...

Io ma uit acum la PSG - Guingamp, sa fie clar ... si Guingamp rateaza penalty :))

Hingherul
9th January 2019, 23:33
Na, Ioane. Practic ti-a pasat Alibecul la giugiulit :))

Johnny D
11th January 2019, 09:15
E bun Alibecul ala ca Paul e liber, asa cum trebuie sa fie! Iar abuzorii, sa-si suga propriul Alibec.:sneaky:


A fost nevoie sa piarda PSG ca sa o facem sa fie bine!?!:rolleyes: In cazul asta, sa tot piarda!:D


Aveti noroc ca nu-s eu SM, cum v-as prinde la el in casa ca provocati, cum v-ar fute Dumnezo dupa urechi! Ca sa ma exprim elegant!;)

Paul Atreides
11th January 2019, 12:54
Am o rugaminte la Vadim: trimite-mi un pm in care sa-mi spui ca doresti sa plec definitiv de pe OLS. In caz afirmativ, asta va fi ultima mea postare aici.

delaoltenia
11th January 2019, 13:02
nu este ultima postare pentru ca Hingherul nu este buricul pamantului.
azi rezolvam problema...