PDA

View Full Version : FINALA: Franta - Croatia 4-2



Pages : [1] 2

Leo
12th July 2018, 00:38
Duminica, 15 iulie, ora 18.00.

delaoltenia
12th July 2018, 01:05
Va castiga echipa cu cel mai bun mijloc si cel mai bun numar 10!
Se stieeeeeeeeeee! :)

JJ
12th July 2018, 01:11
uhm... adica ai lui Mbappe?

El Pistolero
12th July 2018, 01:12
Franța a comis-o la Euro, e timpul sa câștige un trofeu. Croații vor fi obosiți. O victorie la limita pentru Franța zic eu.

delaparis
12th July 2018, 01:20
Bate Franta clar.
Mult mai bine organizata si pregatita fizic. Croatia a jucat bine doar un meci contra Argentina.

delaoltenia
12th July 2018, 01:20
uhm... adica ai lui Mbappe?
Nu!
Cel mai bun numar 10 al acestui mondial este un EROU croat, parerea mea.
Nu, nu visati, nu urmariti un film, Croatia joaca finala.
CROATIA! HRVATSKA!

miril
12th July 2018, 01:22
Numarul zece al echipei care va castiga finala va fi declarat cel mai bun jucator al turneului.

cip
12th July 2018, 01:23
tinem cu Croatia aici...ultimul bastion civilizat impotriva hoardelor franceze venite de prin nisipuri ...:D

delaparis
12th July 2018, 01:25
tinem cu Croatia aici...ultimul bastion civilizat impotriva hoardelor franceze venite de prin nisipuri ...:D
Tu si cu Croatia civilizata impotriva Frantei salbatice :))

delaoltenia
12th July 2018, 01:28
Bate Franta clar.
Mult mai bine organizata si pregatita fizic. Croatia a jucat bine doar un meci contra Argentina.
In ruptul capului nu vrei sa pricepi ca avem de luat o revansa, din 1998.

I usli u finale. I sto sad?
AJMOOOOOOOO!

JJ
12th July 2018, 01:33
Numarul zece al echipei care va castiga finala va fi declarat cel mai bun jucator al turneului.
De ce nr. 10? De ce nu un nr. 7?

Leo
12th July 2018, 01:35
Daca nu CE macar CM. Deci Franta...

Hingherul
12th July 2018, 01:36
Cocoseii sportivi o sa iasa jumuliti dupa meciul asta.

iulian_1976
12th July 2018, 01:39
Fizic francezii sunt peste croati,tactic antrenorul francez stie mai multe a mai jucat finale,jucatorii au mai jucat finale,nu au scos din tolba tot ce stiu.
Pentru ca sunt limitati tactic joaca ce le-a spus Deschams nu iesa din schema se aseamana cu CFR-ul lui Petrescu.
In definitiv D Petrescu are dreptate,uitati-va la Franta s-a scos cu lovituri libere cu Uruguay ,cu Belgia fara sa are terenul.

Croatii din punct de vedere tactic luat fiecare jucator in parte sunt peste francezi,pot dezvolta faze care nu le-au lucrat la antrenament neaparat pentru ca au o anumit bagaj tehnic,mult talent in rest numai slabicuni in primul rand fizic sunt cazuti.
Daca s-ar juca meciul intr-o saptamana sansele croatior ar creste simtitor...in 2 zile am dubii in privinta croatilor ca or sa duca fizic finala.

cip
12th July 2018, 01:43
Tu si cu Croatia civilizata impotriva Frantei salbatice :))

pai cu Croatia,n-auzi ca Germania,Italia si Japonia au avut ghinion si nu s-au calificat acolo...:))

delaoltenia
12th July 2018, 02:30
Glorie Croatiei!

https://m.facebook.com/KolindaGrabarKitarovic/photos/a.308933869173579.67892.308923469174619/1762911860442432/?type=3&source=48

YoNuTzz
12th July 2018, 03:00
voi tine evident cu Croatia, dar sunt realist...este greu spre imposibil.

Franta e o echipa solida, pragmatica, valoroasa si odihnita...
in plus e greu de crezut ca o gafeaza si cu Portugalia si cu Croatia...

nu mai zic ca francezii si-au castigat toate meciurile in 90 de min si au si 1 zi in plus...

Forza Hrvatska !

cip
12th July 2018, 20:15
vezi Delapule :D,cam toata lumea onesta tine cu Croatia la meciul asta...cum iti explici? :rasc:

delaparis
12th July 2018, 20:19
Rasisti, Cipule :D , rasisti

cip
12th July 2018, 20:33
i-auzi Dario,zice seful tau oltean ca ai fi cam rasist...cum comentezi? :D

Capitanu.Burcea
12th July 2018, 21:17
Ce e drept, de cand nu mai e Petre Roman prim-ministru, relatia cu Franta s-a deteriorat simtitor. Cum a putut spune presedintele Trogneux doamnei Grapini ca Europa are mai multe viteze si ca ultima, -dar nici aia-, e pentru tarile balast, ca Romania? Normal ca romanii tin cu echipa din Poula, stiti ce sensibili sunt compatriotii nostri cand li se spune ca sunt pe ultimul loc la pasta de dinti si sapun :rasc:

JJ
12th July 2018, 21:25
Pentru prima data dupa 16 ani, un jucator va castiga in acelasi an pe teren si liga campionilor, si cupa. Atunci a fost Roberto Carlos.

delaparis
12th July 2018, 22:08
Da. Si acum tot un fundas va castiga. Varane :)

iulian_1976
12th July 2018, 22:37
...numai subtilitati aici :)

Franta ca sa castige trebuie sa inceapa tare,o lovitura libera,un corner si sa incrie intr-un fel cu trecerea timpului vor avea probleme.

Croatia poate castiga in cazul ca vor duce fizic meciul si francezii vor rata ocaziile lor din primele 70 de minute.

Hingherul
12th July 2018, 23:57
Din folclorul fb:

Duminică, cupa se duce ori pe Pwla, ori pe Paris


:))

Utilizator
13th July 2018, 02:05
Normal ca romanii tin cu echipa din Poula, stiti ce sensibili sunt compatriotii nostri cand li se spune ca sunt pe ultimul loc la pasta de dinti si sapun :rasc:

Ehe, vorba marelui Maurice Chevalier: "Ah, si vous connnaisiez ma poule..."
https://m.youtube.com/watch?v=pum1ZV3WitI#fauxfullscreen

delaparis
13th July 2018, 11:29
Uruguay - Rusia 3-0
Croatia - Rusia 2-2

Franta - Uruguay - 2-0

Atat :D

TenisFan
13th July 2018, 11:32
Franta 2-0. Poate 3-0 daca Deschamps le zice sa joace pe atac.

Croatia o sa incerce ceva dar sunt rupti fizic. O data ce 20 de minute trec francezii or sa fie superiori la toate.

Daca as fi Deschamps as impune un ritm infernal la inceput de joc care I-ar distruge fizic pe croati.

Imi place Croatia si ar merita sa castige dar Franta merita mai mult pentru ca e mai buna.

iulian_1976
13th July 2018, 17:39
Nu stim cat conteaza unitatea de grup si apartenenta la tara ta :)
Pogba a iesit cu declaratii legate de unitate,tara etc unii jocatori se simt oarecum atacati din exterior si ...poate si din interior.Nu este totul roz in echipa Frantei.

Pentru mine echipa Frantei este o echipa de mercenari insa buni profesionisti in momentul cand s-a jucat Franta:Algeria echipa Frantei a fost fluierata pe propriul stadion,ceea ce a fost un soc pentru unii spectatori,telespecatori si jucatori.

cip
13th July 2018, 17:46
Uruguay - Rusia 3-0
Croatia - Rusia 2-2

Franta - Uruguay - 2-0

Atat :D
Franta-Argentina 4-3 chinuit
Croatia-Argentina 3-0 lejer.

prezidenta croata tzopaie la vestiar cu baieti tineri,presedintele francez tzopaie acasa cu una de varsta lu' ma-sa...daca mai vrei si alte comparatii de astea tampite care vad ca-ti plac atat de mult,mai am...:rasc:

delaparis
13th July 2018, 18:07
"Comparatii tampite" faci tu.
Singurul meci reusit al Croatiei a fost contra celui mai slab meci al Argentinei. Franta a batut pe argentinieni la cel mai bun meci al lor din turneu.

Si ce vina am eu ca la toti aia le plac babele? :D

cip
13th July 2018, 18:16
Ehe, vorba marelui Maurice Chevalier: "Ah, si vous connnaisiez ma poule..."
https://m.youtube.com/watch?v=pum1ZV3WitI#fauxfullscreen

interesant si ce apare acolo in dreapta,muzica buna cu johnny Cash,The Proclaimers si Bonny&Cher...dar fac pariu ca dinamovist fiind preferata ta e aia cu surorile Tolmachevy,Katyusha...:rasc:

cip
13th July 2018, 18:29
"Comparatii tampite" faci tu.
Singurul meci reusit al Croatiei a fost contra celui mai slab meci al Argentinei. Franta a batut pe argentinieni la cel mai bun meci al lor din turneu.

Si ce vina am eu ca la toti aia le plac babele? :D

la aia cu babele n-ai,nu zic...dar ca tii doar cu echipe antipatice gen Franta sau Dinamo,aici nu mai ai nici o scuza...:rasc:

delaparis
13th July 2018, 18:36
Peste 280 milioane in lume simpatizeaza cu echipa Frantei deci e antipatica doar la voi in Banat probabil :D


Ce Dinamo? PSG :))

cip
13th July 2018, 18:51
simpatizeaza africanii,pai aia sunt deja multi,numai in Nigeria sunt vreo 200 de milioane... :o:
plus ca mai fac si copii pe banda rulanta,multi dintre ei neinregistrati...deci aveti si viitorul asigurat...:rasc:

Iulian.
13th July 2018, 20:07
Franta câstigă titlul.

Utilizator
13th July 2018, 20:27
interesant si ce apare acolo in dreapta,muzica buna cu johnny Cash,The Proclaimers si Bonny&Cher...dar fac pariu ca dinamovist fiind preferata ta e aia cu surorile Tolmachevy,Katyusha...:rasc:

noi dinamovistii avem standarde inalte, asa ca regret sa-ti spun ca n-am auzit de surorile Tolmachevy si nici nu apreciez emisiuni de genul Romanii au talent.
In plus, in calitate de dinamovist nu confund cultura cu politicul.
Asa ca nu resping ceva bun pe motiv ca e rusesc.
Si marturisesc ca atunci cand inca mai duceam la grade inalte mai testam cate-o fiica de comisar rus gen Stolichnaya si Moskovskaya asa, pentru variatie, ca sa nu mi se aplece de la capitalistele whisky si cognac.
In termeni muzicali, rusul asta de ex imi place: https://www.youtube.com/watch?v=gfc7t3u9TBQ

dar tu ca timisorean? cu siguranta ca esti fan al lui Gutza al batran si Blondu' de la Timisoara ca doar centrul orasului este ocupat de fanii lui :D

cip
13th July 2018, 20:59
eu ca banatean sunt fan Phoenix...:)
Guta din cate stiu e de undeva din judetul HD,de blondul ala habar nu am...acum ca se aciueaza toti aici,ce sa facem? :o:
trai bun,trag ca musca la miere...:P
ce,la voi in Miticia e altfel? :D

delaparis
13th July 2018, 21:58
simpatizeaza africanii,pai aia sunt deja multi,numai in Nigeria sunt vreo 200 de milioane... :o:
plus ca mai fac si copii pe banda rulanta,multi dintre ei neinregistrati...deci aveti si viitorul asigurat...:rasc:

Nigeria, fosta colonie engleza de ce ar simpatiza cu Franta numai tu stii :D
Nu vorbeam de ei ci de astia
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/New-Map-Francophone_World.PNG

iulian_1976
14th July 2018, 00:40
Asta inseamna o declaratie de presa artificiala care trebuie sa demonstreze un anumit lucru.
http://www.ohmygoal.co/video-fr/pogba-declaration-france-black-blanc-beurre-coupe-du-monde.html
Pogba:" La France, elle est belle comme ça, c’est pour ça qu’on l’aime et c’est pour cela qu’on l’aimera toujours ". etc ...
Se face referinta la nationala lui Zidane din 1998 supranumita "black blanc beurre" desi in contextul actual nu mai are aceasi semnificatie.

Din punctul meu de vedere nu sunt foarte uniti in schimb au un staff profesionist,au indepartat o problema care o aveau vezi Benzema,in schimb au indepartat si un jucator care putea fi un nr.10 vezi Payet.

Croatii vor juca o carte mare duminica si pentru ca au sentimentul apartenentei,nu stiu cat va conta lucrul asta.

delaparis
14th July 2018, 00:52
Payet revenea dupa accidentare. Avea loc in echipa asta? Cine trebuia exclus?

iulian_1976
14th July 2018, 01:03
In cazul ca o vor pierde finala vor iesi lucruri mai putin placute,in cazul ca vor castiga toate bune si frumoase,Payet este singurul nr.10 autentic cum spuneam, poate nici nu conteaza la stitul abordat de Deschamps.

''Sper să învingă Croaţia'', a afirmat Devis Mangia.

...sunt de aceeasi parere.:)

delaparis
14th July 2018, 01:08
Fekir este singurul 10 autentic la Franta. Deschamps nu are oo sa-l puna in locul lui ... cui? Griezmann?

JJ
14th July 2018, 01:13
Payet ca Payet, ca era accidentat, si nu putea sa ia unul accidentat si sa-l lase acasa pe sa zicem Lemar, chit ca pana acum n-a jucat decat in amicalul cu Danemarca.

... Dar de boul de Kalinic ce ziceti? :)) :)) :))

Johnny D
14th July 2018, 20:28
Bate Franta clar.

3-0 zic si eu. Dati-le cupa amaratilor astora de francezi si gata.:P

delaparis
14th July 2018, 21:57
Si eu zic la fel. Sa ne dea cupa asta odata. Ce rost mai are sa ne obosim :)

Hingherul
15th July 2018, 00:12
Franta nu are nicio sansa.
Marcel, motanul psihotronic a dezvaluit viitoarea campioana mondiala.

62637

delaparis
15th July 2018, 00:40
Mananca k* :D

delaparis
15th July 2018, 01:32
Deschamps antrenor campion ... finalelor pierdute ? :rolleyes:

Novac
15th July 2018, 08:56
castiga croatii

delaoltenia
15th July 2018, 11:38
crezi sau ai doar 2-3 dinti impotriva parizianului! :D

Hrvatska zic si eu, chiar daca unu' rupt in cur si mort de foame da lectii de patriotism... ;)

delaoltenia
15th July 2018, 11:50
Echipele probabile:

Franta: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez - Pogba, Kante - Mbappe, Griezmann, Tolisso - Giroud

CROATIA: Subasic - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic - Rakitic, Brozovic - Rebic, Modric, Perisic - Mandzukic



idemo! :ok:

Raiden
15th July 2018, 18:20
Intr-un asemenea meci, francezii trebuie sa-l scoata de la naftalina pe Thuram.

Leo
15th July 2018, 18:30
Echipele de start:

Franta: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez - 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante - 10. Kylian Mbappe, 7. Antoine Griezmann, 14. Blaise Matuidi - 9. Olivier Giroud.
Selectioner: Didier Deschamps.
Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 15. Steven Nzonzi, 12. Corentin Tolisso, 8. Thomas Lemar, 20. Florian Thauvin, 18. Nabil Fekir, 11. Ousmane Dembele.

Croatia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic.
Selectioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 5. Vedran Corluka, 13. Tin Jedvaj, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 8. Mateo Kovacic, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 9. Andrej Kramaric, 20. Marko Pjaca.

Leo
15th July 2018, 19:24
Franta deschide scorul.

Capitanu.Burcea
15th July 2018, 19:38
Lovitura liberă inexistenta si penalty pt asistati sociali, sa te pisi pe ea de finala! Ce mizerabila e aceasta natie.

Leo
15th July 2018, 19:39
A fost hent clar.

El Pistolero
15th July 2018, 19:40
Penalty a fost, lovitura aia libera, nu.

unic_jul1980
15th July 2018, 19:41
Faci ceva pe el de var. Unde a vazut arbitru ala intenČ›ie acolo numai el stie. Sau poate plăteČ™te o poliČ›ă croaČ›iei in numele argentinienilor

iulian_1976
15th July 2018, 19:41
Lovitura liberă inexistenta si penalty pt asistati sociali, sa te pisi pe ea de finala! Ce mizerabila e aceasta natie.
:ok:

Ce urat arata Franta si totusi poate deveni o campioana mondiala :)

CaptainClaw
15th July 2018, 19:43
Croatia mai mult s-o batut singura in repriza asta, trist. Deci simbolurile WC 2018 sunt deja prezente in finala: VAR, penalty si autogol.

Johnny D
15th July 2018, 19:46
Au patit ce patesc toti fotbalistii astia habarnisti ca nu-si dau seama de un lucru si nici un antrenor nu e instare sa le explice: JOACA DRACULUI MINGEA CA SI CUM N-AI AVEA ADVERASAR IN FATA! Matuidi nu stiu ce-a vrut sa faca acolo(a si lasat capu in jos parca nevrand sa dea-n minge) dar i-a iesit o fenta de toata frumusetea, mingea n-a fost jucata si prostul de croat a dat in minge cu mana neanticipand ca adversarul nu o va lovi cu capul = penalty pe prostia lui.:rolleyes:

A fost hent clar.
Daca o atingea Matuidi n-ar fi fost, dar prostul de croat n-a luat in calcul ca maimuta nu stie lovi mingea si sare dăcât dupa banane.

castiga croatii
Trist pronostic.:D

atdi
15th July 2018, 19:54
Francezii la echipa pe care o au puteau sa joace fotbal, in schimb primesc cadouri de la arbitru.

Johnny D
15th July 2018, 19:55
Francezii la echipa pe care o au puteau sa joace fotbal, in schimb primesc cadouri de la arbitru.

Dupa ce-au pierdut jucand bine ca-n 2016 CE cu portughezii antijoc si frumos ca-n 2006 CM in fata gunoaielor alora imputite de antifotbalisti italieni, si-au zis ca doar asa pot lua si ei trofee. Eu unul nu pot sa-i acuz.:P Insa la urmatoarele CE si CM nu vor mai avea voie sa joace asa, daca-l iau pe asta!


La urmatoarele CE, CM am impresia ca va juca si Italia, si-atunci nu-si va mai aminti nimeni cat de prost a jucat Franta acum! Mai prost si mai infect ca Italia nu exista fotbal in Universul asta, nici la amatori, acolo prin comparatie e chiar spectacol!:rolleyes:

Capitanu.Burcea
15th July 2018, 19:56
Penalty slinos pe care il dai baietilor care trebuie, cu regulamentul in mână. Daca nu esti sigur si te uiti de 5 ori la reluare, de ce **** mea dai penalty? Asta e spiritul unei finale, futu-va-n gura de milogi!

cip
15th July 2018, 19:56
asa a inceput si la Grande Armee,tot in Rusia si tot cu avantaj la pauza...:rasc:

iulian_1976
15th July 2018, 19:57
Cine stie fotbal intelege ca nu a fost penalty oricum nu conteaza prea mult lucrul acesta.

In a doua repriza ma astept ori la inca o greseala de arbitraj sau le da croatii 2-3 goluri si se termina meciul :)

Croatii ca sa castige finala asta au nevoie de 2-3 goluri astfel ca arbitru sa isi permita anumite greseli te arbitraj.

Johnny D
15th July 2018, 19:59
Cine stie fotbal intelege ca nu a fost penalty oricum nu conteaza prea mult lucrul acesta.

N-a vrut sa dea cu mana-n minge dar a fost neglijent: trebuia sa joace ca si cum n-ar fi avut adversar in fata. Cand cineva te bate la o centrare, tu tre sa te uiti la minge nu la acel cineva decat daca esti handicapat(si multi sunt ce-i drept). Fizic, adversarul n-a influentat cu absolut nimic traiectoria mingii, daca nu esti prost, o joci cu orice altceva in afara de mana. Cand mingea vine de la zeci de metrii si tu dai cu mana-n ea = hent. In orice Univers. Daca esti prost platesti.

iulian_1976
15th July 2018, 20:03
Intentia se plateste,genul de penalty se dau cand vrei sa avantajezi o echipa si acoperit de regulament.
Sa spunem ca nu ar fi dat penalty ,nu ar fi acuzat de nimic.

Inca ceva ceea ce nu ati sesizat Deschamps a exersat toate loviturile din partea dreapta ok,mari dubii ca a fost faul la primul gol,vor fi multe lovituri libere pentru francezi in partea dreapta.

Johnny D
15th July 2018, 20:08
Eu sunt si putin subiectiv, asa la rece poate e 70% penalty, 30% nu e, in opinia mea. Am jucat Franta ia cupa, nu m-am uitat la prima repriza ca m-am uitat la finala de la Wimbledon, am dat doar prin min 20 am vazut 1-0, safe! Am dat peste 10 minute 1-1, ce dracului! Va egaleaza carpele astea obosite in cateva minute, ce jucatori sunteti bai?....... PENALTY BAH! Asa, bun, penalty clar!:rasc: Mai da un gol spalacitu, safe.

unic_jul1980
15th July 2018, 20:09
Au citit ăČ™tia de la bbc regulamentul si acolo zice de intentie. Nici vorbă de aČ™a ceva. Cadou pwntru francezi

Johnny D
15th July 2018, 20:11
Arbitrul nu vede ca intra oameni pe teren! Aasa, lasa-i sa joace si pe ei ca de-aia au intrat!:))

Au citit ăČ™tia de la bbc regulamentul si acolo zice de intentie. Nici vorbă de aČ™a ceva. Cadou pwntru francezi
Ba vorba e, daca vine mingea de la 25 de metrii de sus si n-o atinge nimeni.:rolleyes: Ori e intentie, ori e prost, ori e orb. Merg pe variantele 1-2, nu cred c-au lasat pe teren jucatori fara vedere!:)) Prostia se plateste, am mai spus. Trebuia scris acolo in regulament, intentia si prostia, dar n-au completat.

Eu cum mereu strig jucatorilor astora tampiti, mai ales pe fata ofensiva, URMARESTE IN PIZZDA-MAA-TII MINGEA, NU TE UITA DRACULUI LA FUNDAS! Si nimeni nu face asta, sincer, ma simt razbunat ca prostia a fost pedepsita de data asta. Prea prosti jucatorii astia de fotbal, putini sunt cei care urmaresc mingea asa cum trebuie si profita 100% de orice, Inzaghi a fost tata lor, ala mi-a placut! Asa tre jucat fotbalul! Talent zero, specula 101%!:ok: Numa prostii nu stiu atata, ma bucur din suflet ca un prost a fost pedepsit aspru azi! :ban:

cip
15th July 2018, 20:11
cel mai bun de la francezi pana acum,Mandzukic...:rasc:

JJ
15th July 2018, 20:16
Din ce am vazut, penalty a fost. Insa Griezmann a simulat ca sa scoata lovitura libera de la primul gol. :rosu:
Na ca marca si Pogba.. E cam gata.

Johnny D
15th July 2018, 20:17
3-1!:cya:

unic_jul1980
15th July 2018, 20:17
Unde vezi tu acolo în săritură aia intenČ›ie greu de inteles. Cand te loveČ™te mingea în mână nu se numeste intentie

Johnny D
15th July 2018, 20:19
Asta am zis, nu a fost intentie dar n-ai cum dovedi treaba asta. Mingea de la 30 de metrii nu te loveste singura in mana, ca n-are creier si aripi sa-si schimbe singura directia. Te loveste ca esti prost si te uiti la adversar nu la minge, de-aia. Meciul e incheiat acum.

unic_jul1980
15th July 2018, 20:21
În fine. S ă terminat pentru croaČ›i. Un pic de ajutor la momentul potrivit si meciul decurge altfel dupa asta.

JJ
15th July 2018, 20:22
Jul, nu te certa cu Johnny, el judeca deciziile arbitrilor dupa ce a jucat la pariuri... :D

Johnny D
15th July 2018, 20:23
Corect!:D Daca jucam Croatia, ziceam ca e de 50-50, si mai degraba nu se da c-a stricat echilibrul finalei, nesimtitul!:rasc: Dar ciuda-mi e pe prosti, mereu mi-a fost. 4-1, am zis ca Franta bate la 3 goluri dar am zis 3-0, nu 4-1.:P Ceva tampit trebuia sa primeasca un gol sa nu-mi iasa!:))

delaparis
15th July 2018, 20:24
Bonjour :)

CaptainClaw
15th July 2018, 20:24
Gata, s-a terminat, Franta winner, back to memes :))

Johnny D
15th July 2018, 20:25
Mbappe nr 1 la turneul asta!:ok: El a dus in careu mingea si la golul 3.

Capitanu.Burcea
15th July 2018, 20:25
Bai Johnny, pe finalul traiectoriei, mingea a fost acoperita de jucatorul francez din fața lui Perisic, care a ratat si execuția. Se poate discuta pozitia mâinii, dar nu e in spiritul jocului sa fuți o finală de maniera asta.

E gata. Hai pa, că-mi bag ****!

Leo
15th July 2018, 20:26
Trebuia sa-mi strice Mbape scorul corect...

unic_jul1980
15th July 2018, 20:26
Oricum croații trebuie felicitati. Au jucat finala, au eliminat echipe importante pe drum. Jos palaria

Johnny D
15th July 2018, 20:27
Bai Johnny, pe finalul traiectoriei, mingea a fost acoperita de jucatorul francez din faČ›a lui Perisic, care a ratat si execuČ›ia. Se poate discuta pozitia mâinii, dar nu e in spiritul jocului sa fuČ›i o finală de maniera asta.

E gata. Hai pa, că-mi bag ****!

Nu-i invata pe jucatori sa judece mingea inalta fara adversarul din fata, de-aia. Asa trebuie judecata orice minge, ca unde o deviaza adversarul daca o deviaza e pura specula, tu tre s-o judeci ca si cum n-ar fi el acolo.



LOLris!:)) D-aia nu-mi tre la Arsenal asa ceva.
Asta mereu o comite, o data per competitie fie ca e calificari, turneu final, orice.:)):))

JJ
15th July 2018, 20:27
Lloris se crede deja campion mondial. :)) :))

Leo
15th July 2018, 20:27
Hai ca avem de toate in meciul asta. :))

CaptainClaw
15th July 2018, 20:28
Spiritul lui Karius nu ne-a parasit :))

cip
15th July 2018, 20:28
Bonjour :)

gata,ai iesit din ascunzatoare? :cool:
vezi ca a comis-o Lloris,ai iesit prea devreme...:sneaky:

A.Puscas
15th July 2018, 20:28
:happy

Lloris, acest ***** cu ochi. Unul din cei mai overrated portari din fotbalul mare, ii da si lui Joe Hart clasa la gafele facute.

Si el ridica trofeul. :))....ridicol.

Johnny D
15th July 2018, 20:29
LOLris is back!?:o: No, he never left.:sneaky:


Prost sa fii, bulan sa ai. Si-n calificari a comis-o cand Franta nu mai avea cum sa se futa pe sine, doar pe Olanda in favoarea Suediei daca tin bine minte. Aici in finala asta, un prost de la croati a comis-o la 1-1 a platit aspru, LOLris la 4-1, nu-l va costa iarasi nimic.

El Pistolero
15th July 2018, 20:31
Lloris e pământ. Cum naiba e asta căpitan și titular nu înțeleg. În rest, Franța net superioara.

Johnny D
15th July 2018, 20:33
Daca ar da croatii un gol pana-n min 85 am mai avea un pic de shpannung pe final cum ar zice neamtu, dar nu cred. Francezu nu stiu cum ar zice, nu cred c-au in vocabular asa ceva, ei sunt tot timpul relaxati.:D

A.Puscas
15th July 2018, 20:34
Termina-te ma cu Franta, ce sa zici de Tottenham? :)) ...pai au luat-o in draci prin toate partile in ultimii 2-3 ani din cauza lui.

Glumele cu un Karius comotionat deja sunt expirate, in afara de finala ala a aparat impecabil cand a jucat. Karius>>>>>>>>>>Lloris toata ziua.
Nu e in top 10 portari din PL niciodata.

Cat era Wenger la Arsenal si Lloris in poarta la Tottenham n-aveam nici o emotie inainte de sezon. Acum ma strang chilotii un pic. :))

Johnny D
15th July 2018, 20:37
De-acord cu tine aici. Pe mine nu gafele in sine m-ar stresa, sa zicem ca si le acopera cu arcuirile alea de reflex, ar iesi pe zero cu putin in plus. Insa sa nu stii sa iesi pe centrari, sa lasi toata poarta goala atacantului(si la acest turneu a facut asta)... si mai esti si portar mic, chiar n-are sens sa iesi daca nu esti sigur ca atingi mingea, nici macar nu poti impinge adversarul sa nu dea cum trebuie cu capul! E cel mai prost portar posibil pentru un campionat in care cel mai important lucru e sa fii sigur cand iesi pe centrari!

Johnny D
15th July 2018, 20:40
Giroud paraseste Cupa Mondiala fara sut pe poarta! Chelsea fericit iti doresc, am dat rebutul lu Chelsea cum l-am dat pe RVP cand n-a mai fost bun lu MU! Stoarcem continutul si dam ambalajul gol!:pace: Pe bani buni!:D

cip
15th July 2018, 20:40
mai tenace ca Giroud n-am vazut,si-a propus sa nu riste niciun sut pe poarta si a reusit...:))

Johnny D
15th July 2018, 20:42
Pai da? La cati banoci ii dau celsocii aia spurcati, si normal ca nu risca vreo accidentare la buzunar!:rasc:
Inteligent baiat. Ii e frica de minge de vreun an de zile dar a gasit o vaca de muls, albastra complet!:))
De fapt doua vaci albastre, asta de-o mulge acu e campioana mondiala!:happy
Chiar daca mai mica, dar da laptic bon-bon!:D

cip
15th July 2018, 20:49
pai Fekir numai ce-a intrat si a si dat-o pe spatiul portii...bun tactician si Deschamps asta...:))

CaptainClaw
15th July 2018, 20:54
Deci stim deja ca Franta pleaca acasa dupa grupele WC 2022 :))

iulian_1976
15th July 2018, 20:55
Bonjour :)

Pai nu ai iesit cu magrebienii si africanii francezi sa sarbatoriti in piata? ! :)
Inchinati cui victoria? :)

Johnny D
15th July 2018, 20:55
Se tzuca pestele Macrou cu babaciunea lui acolo-n tribune. Ce gusturi au francezii astia! Bleax.
Personal eu consider ca Trump e un presedinte mai bun, ia sotie cu 20 de ani sub nu peste, asa se ia!

El Pistolero
15th July 2018, 20:57
Finala frumoasa. O generație foarte bună, cea mai buna în momentul asta. Felicitări! Tot respectul și pentru croați.

iulian_1976
15th July 2018, 20:58
Croatia este pentru mine campioana mondiala prin jocul ei.:ok:

Prin doua decizii eronate a fost decis acest meci,dupa pauza am spus croatii mai aveau nevoie de 2-3 goluri la ce s-a jucat.

Franta un joc urat nu o sa mi placa niciodta acest spirit al lor,un spirit de mercenar care nu au are treaba cu tara in care joaca.

cip
15th July 2018, 21:00
previzibila finala asta,eu sunt insa mai curios ce le face Putin stewarzilor care i-au lasat pe spectatorii aia sa intre pe teren...:))

delaparis
15th July 2018, 21:01
Napoleon nu a reusit, Hitler nu a reusit ... a reusit Deschamps :D

Hingherul
15th July 2018, 21:09
Ce sarbatoare e pe arabeti... De bucurie, fac pariu ca diseara o sa faca chef mare. O sa taie si o capra. Dupa ce fac sex cu ea...

Cel mai rau imi pare de motanul Marcel :(

iulian_1976
15th July 2018, 21:09
Declaratia lui Luis Fernandez la RMC :)

"Primul gol greseala de arbitraj,al doilea greseala de arbitraj ce sa va spun? Sa va spun ca am dominat meciul?"

Alt invitat: "Merci,Luca Modrici" :)

Au schimbat decorul au dat legatura in strada,cam asta este parerea unor francezi in legaura cu acest meci.

cip
15th July 2018, 21:10
Napoleon nu a reusit, Hitler nu a reusit ... a reusit Deschamps :D
primii 2 au dominat,au mers pe posesie,aici a fost greseala lor...:D

Utilizator
15th July 2018, 21:18
Era frumos sa castige Croatia dar asta nu inseamna ca Franta nu a meritat sa castige.
Si-a respectat statutul de favorita in grupa, a eliminat Argentina, Uruguay, Belgia si a batut Croatia in finala.
Franta are un joc economicos dar foarte eficient si a marcat atunci cand avea nevoie.
La ce jucatori au francezii ar putea sa joace mai frumos, dar e clar ca spectacolul nu-ti aduce trofee decat in mod exceptional.

A fost un campionat mondial interesant, cu multe suprize, emotii, fotbal de nivel bun.
O sa fie greu de maine, vom mai avea asa ceva peste doi ani la europene. :)

Hingherul
15th July 2018, 21:20
62639

:)) :)) :))

iulian_1976
15th July 2018, 21:20
O campioana mondiala mai urata ca asta eu inca nu am vazut si din 1986 le stiu pe toate :)

Arbitrajul usor pro Franta a fost suficient in mod normal francezii aveau mai mult de tras cu croatii,echipa care a jucat in acest meci a fost Croatia.

Eu nu vad un viitor acestei echipe a Frantei,o sa vedem cu ce o sa se plateasca acest CM.

JJ
15th July 2018, 21:21
Les bleus sont champions du monde!
Francezii au dominat acest turneu final prin eficienta. O faza a grupelor stearsa, dar terminata cu 7 puncte. O optime spectaculoasa cu Argentina. Un sfert jucat ca Uruguay-ul contra Uruguay-ului. O semifinala castigata contra lui Hazard&Co, care tocmai ce eliminasera Brazilia. Cea mai spectaculoasa finala din istoria recenta castigata cu patru goluri venite din "nimic".

Croatia ramane cu cea mai mare performanta din istoria nationalei. O faza a grupelor senzationala, incluzand un 3-0 cu Argentina. Optimi si sferturi castigate la 11m, prima echipa din istorie care reuseste asta. O semifinala in care au intors spectaculos jocul si scorul contra englezilor. Si o finala pe care au dominat-o, au marcat doua goluri, dar in care apararea a dat fara dubii chix. Dupa 56 de ani, din nou o echipa "mica", o "outsidera" care ajunge sa joace finala.

Johnny D
15th July 2018, 21:23
Mbappele!:ok:

Modric - cel mai bun!:ok:

Griezmann - un spalacit, cum spuneam!:rasc:

delaparis
15th July 2018, 21:25
Doua echipe de calitate au reusit un meci frumos. Finala s-a jucat putin si la deciziile arbitrajului VAR dar pana la urma cea mai buna a castigat.
Giroud definitiv cel mai slab jucator de la Mondial.
Griezmann extraordinar.
Mbappe ... a dat un gol si atat :cool:
Umtiti pana la urma cel mai bun fundas francez.
Lloris ... a salvat doua goluri dar a "marcat" unul :)

On est les champions :yes:

Allez PSG /hello

Johnny D
15th July 2018, 21:26
:o: Allez Monaco! :D Mbappe = Monaco.:cool:

Utilizator
15th July 2018, 21:31
Bah cat de tare e cu ploaia asta torentiala.
La inceput numai Putin avea umbrela si de pe ea curgea fix pe Macron. :D
Noroc ca Udrea a Croatiei are ceva pe sub tricou ca altfel era atractia evenimentului. :D
Deschamps zici ca adormit in santz, e fleashca, ii curge si putinul par de pe cap.

JJ
15th July 2018, 21:37
Deschamps zici ca adormit in santz, e fleashca, ii curge si putinul par de pe cap.
Deschamps ca Deschamps, dar Platini. :D

Doar Infantino era pregatit pentru ploaie, cred ca-si daduse cu polish inainte. :)) :))

delaparis
15th July 2018, 21:44
Daca nu o gresea Lloris acolo Franta castiga la scor record finala asta.

dardar_3
15th July 2018, 21:49
Felicitari Franta! Ceea ce a reusit Croatia e o lectie pentru toate natiunile! Jos palaria!

Utilizator
15th July 2018, 21:55
Doar Infantino era pregatit pentru ploaie, cred ca-si daduse cu polish inainte. :)) :))

Asta e tip unsuros ca nu statea apa nici pe costum. :D
Cand s-a dus sa inmaneze cupa francezilor ma gandem ca ar fi fost faza mondialului sa-i cada pantalonii imbibati de ploaie.
Dar e prea alunecos sa i se fi intamplat asa ceva.

delaparis
15th July 2018, 22:15
Echipa Frantei e tanara si are inca de progresat. Va fi ca Spania incepand din 2008. Va catiga trofee la rand.

delaparis
15th July 2018, 23:09
62640

YoNuTzz
15th July 2018, 23:11
turbam daca lua Franta mondialul cu un autogol si cu un penalty greu de dat...meaning daca se termina 2-1

asa, la 4-2 altfel sta treaba...

Croatia au cucerit respectul unui intreg glob.

Franta a devenit si mai detestata decat era, dar nu sunt absurd, au castigat acest mondial pe merit.
Victorii in 90 de min cu Argentina, Uruguay, Belgia si Croatia, deci pe un traseu foarte greu.

Nu ai cum sa tii cu ei, daca nu esti francez, dar nah, trofeu meritat.

Hingherul
15th July 2018, 23:12
62641

miril
15th July 2018, 23:13
Franta a castigat CM, pana la urma, pe merit cu o echipa mai degraba de viitor decat de prezent. Pacat ca arbitrul a influentat desfasurarea meciului prin acordarea unui penalty unde decizia este de 50% pentru si 50% impotriva, chiar daca se apeleaza la VAR. In acest caz nu dai asa ceva intr-o finala de CM. Perisic a gresit nu prin intentie, asta nu poate fi nici dovedita nici contrazisa decat daca ai un "aparat" care citeste gandurile, ci prin neglijenta. La faza care a precedat lovitura libera de la primul gol, Griezmann era pe cale sa simuleze cand un jucator croat i-a pus pideica, deci decizie corecta. Imi pare rau de Lloris, pana in minutul 70 a fost cel mai bun portar al turneului, salvand doua goluri ca si facute care ar fi adus Croatia nu numai in meci ci si la conducere dar ca nu de putine ori in ultima vreme, face greseli necaracteristice, alta data, greseli care, totusi, nu a influentat negativ parcursul Frantei sau a lui Spurs. Imi pare bine pentru Modric ca a castigat pe drept titlul de cel mai bun jucator al turneului. Este de ceva vreme unul dintre cei mai buni fotablisti din lume. Interesant este ca Deschamps a acumulat doua trofee de CM pentru Franta, de pe pozitie jucator respectiv antrenor si asta fara sa influenteze decisiv castigarea trofeelor. Ce inseamna sa fii la locul potrivit la momentul potrivit. In final, un CM de buna calitate si unde nu s-au intamplat incidente neplacute din partea suporterilor ca alta data. Ce ti-e si cu dictatura asta! Au revoir, a bientot. Pas a Quatar, j`espere!

P.S. YoNuTzz, am si eu o rugaminte, te rog nu mai da tu verdicte cu cine trebuie sa tina lumea si cu cine nu.

iulian_1976
15th July 2018, 23:18
miril oricum pentru tine si daca ar fi castigat Anglia ai fi fi gasit suficiente motive sa spui ca au castigat meritat CM.

Rar am vzut Franta dominata in asa maniera,poate Germania a procedat asa acum 4 ani.Rezultatul este mincinos dar ce mai conteaza fotbalul merge mai departe.

miril
15th July 2018, 23:24
miril oricum pentru tine si daca ar fi castigat Anglia ai fi fi gasit suficiente motive sa spui ca au castigat meritat CM.

Imi pare rau sa-ti spun ca nu intelegi mai nimic din ce spun eu si asta nu de putine ori in ultima vrem, lucru valabil si pentru tine Iulian si pentru YoNuTzz. Am argumentat in favoarea Angliei cand s-au facut exagerari. Anglia, la trasul liniei, s-a plasat mai bine decat a meritat dar nu-i vina englezilor ca s-a intamplat asa ceva. Si mai e ceva, a propos de ce a spus YoNuTzz, eu nu spun nimanui cu cine merita sa tii si nici ce fotbalisti merita sa plece la MU, City, Real, Juve sau Barca. In plus, am si spus ca tin cu anumite echipe de cand ma stiu, asta nu inseamna ca nu pot fi cat de cat obiectiv in subiectivitatea mea.

YoNuTzz
15th July 2018, 23:30
P.S. YoNuTzz, am si eu o rugaminte, te rog nu mai da tu verdicte cu cine trebuie sa tina lumea si cu cine nu.

scuze, dar Franta este o echipa urata, pragmatica, cinica si chiar infecta pe alocuri...

ok, nu pot spune eu cu cine sa tina lumea, dar cred ca multi imi dau dreptate la ce am scris despre Franta..

cum explici altfel...orice cerc social: colegi de munca, colegi de facultate, prieteni buni, forumuri, pe strada, toata lumea tinea cu Croatia...

astazi am vazut meciul intr-un local cu peste 100 de persoane...toti cu Croatia, de parca juca Romania...

crede-ma...daca Franta era altfel decat am caracterizat-o, ar fi adunat simpatii...

miril
15th July 2018, 23:37
Corect, fiecare tine cu cine vrea dar simpatiile nu aduc trofee caci nu suntem la patinaj artistic unde impresia artistica, estetica, conteaza (50%). Lumea tine de multe ori cu buturuga mica, ceea ce Croatia este, dar nu poti imputa Frantei ce Germaniei nu i s-a imputat niciodata, pragmatismul. Infect...Explica! Ce vad eu vad mai degraba pe acest forum si i se imputa echipei Frantei este ca userii fac etichetari mult mai "infecte" decat fotbalul jucat de francezi. Nu spun care.

Lordul
15th July 2018, 23:40
penalty a fost ! dar a fost si la Mandzukic cand a fost tras de tricou in careu

nu a fost lovitura libera la primul gol

Franta a castigat pe merit prin sclipirile unor individualitati precum Mbappe , Pogba si Griezmann

Croatii au arat ca au fost o echipa

delaparis
15th July 2018, 23:45
turbam daca lua Franta mondialul cu un autogol si cu un penalty greu de dat...meaning daca se termina 2-1

asa, la 4-2 altfel sta treaba...

Croatia au cucerit respectul unui intreg glob.

Franta a devenit si mai detestata decat era, dar nu sunt absurd, au castigat acest mondial pe merit.
Victorii in 90 de min cu Argentina, Uruguay, Belgia si Croatia, deci pe un traseu foarte greu.

Nu ai cum sa tii cu ei, daca nu esti francez, dar nah, trofeu meritat.

Exagerari peste exagerari pe forum dar aici chiar ca picatura care ...
De unde pana unde detestata?

Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania. :rolleyes:
La romani problema e frustrarea maxima fata de poporul asta, frustrare venita din trecut si hranita in prezent. Romanii tot cred ca francezii sunt Louis de Funes cand de fapt ei sunt Alain Delon. Dar romanii vor si vor sa fie altfel si nu e.

La fotbal alta frustrare. Cu mici exceptii francezii au castigat de fiecare data contra Romaniei la nationale sau la cluburi. Romania cu aia de aur a lui Hagi au luat-o scurt la CE 1996 si in preliminarii. Si Franta nu avea inca un Zidane la top altfel ar fi fost mult mai nasol. Dar romanii tot cred ca Franta are noroc. CE 2016 ... nu mai vorbesc.

Generatia asta a Frantei este exceptionala si va castiga si alte titluri deci atentie la frustrari. Cel mai bine ar fi sa renuntati la nombrilismul asta roman care va duce sa credeti ca lumea intreaga gandeste ca voi. Nu e. Romania nu reprezinta din pacate un vector de gandire mai important in lume decat Cipru.

Vadim
15th July 2018, 23:55
Putea sa fie orice tara de '€žtraditie'€ť aici. Dupa deciziile de arbitraj din finala, o mare parte din fanii fotbalului ar huli-o pe oricare, cel putin pe moment, la cald, fie Franta sau alte tari mari din fotbal.

E clar ca Fifa trage sfori ca sa fie bine, sa nu fie rau. E normal. Asta nu inseamna ca nu trebuie spus.

Nu cred ca are nimeni nimic cu francezii de rand, cu atat mai putin in Romania. E vorba de deciziile la nivel inalt care se rasfrang si in fotbal.

Dupa mine Franta la fotbal nu are o echipa extraordinara. E dezorganizata in mod evident. O Croatie mai odihnita ar fi dus poate meciul in prelungiri chiar si cu doua goluri primite contra in mod eronat. Posesia, modul de constructie, jocul au fost superioare la croati. Dar si obositi si cu doua goluri in carca aiurea, au clacat.

Daca cineva uraste Franta e gresit, trebuie mers mai sus la Fifa, atat. Si-a batut joc de finala.

Ca lui x sau lui y nu ii place Franta la fotbal sau la turism, e ok, fiecare are o parere. Franta nu are o superehipa. Mie si Pogba mi se pare megaumflat nu de acum, ci de cand s-a platit suma aceea exorbitanta pe el.

miril
15th July 2018, 23:56
Perceptia despre Franta ca natie de catre romani este o perceptie care tine de generatie. Istoric vorbind, putine natiuni cu putere de decizie au fost de partea locuitorilor de pe acest pamant pe care il numim Romania. Una daca nu, poate, singura care ne-a fost favorbaila la momente cruciale a fost Franta. Ce ramane pe retina si in memoria recenta e drept, este ce scrie L`Equipe sau Charlie Hebdo. O Croatie cu ceva nesansa ca sa nu zic de trasul sforilor ar fi parasit CM inca din sferturi. Sa nu exageram. Franta nu a scartit mai deloc fie ca ne place sau nu. Victorie meritata!

iulian_1976
15th July 2018, 23:59
miril eu nu-ti impun cu cine sa tii :)
Franta este o dezonoare pentru fotbalul practicat,promoveaza un fotbal fara viitor.

A castigat astazi o echipa de mercenari,binenteles cum cineva anticipa aici vor fi pref si publere la viitoarele CM,mercenarii au in palmares un CM asta era telul lor nu au nici o tresarire pentru tara unde joaca.

Privesc inca CM pentru echipe gen Uruguay,Croatia,Brazilia care practica un fotbal de viitor.

delaparis
16th July 2018, 00:02
Putea sa fie orice tara de '€žtraditie'€ť aici. Dupa deciziile de arbitraj din finala, o mare parte din fanii fotbalului ar huli-o pe oricare, cel putin pe moment, la cald, fie Franta sau alte tari mari din fotbal.

E clar ca Fifa trage sfori ca sa fie bine, sa nu fie rau. E normal. Asta nu inseamna ca nu trebuie spus.

Nu cred ca are nimeni nimic cu francezii de rand, cu atat mai putin in Romania. E vorba de deciziile la nivel inalt care se rasfrang si in fotbal.

Dupa mine Franta la fotbal nu are o echipa extraordinara. E dezorganizata in mod evident. O Croatie mai odihnita ar fi dus poate meciul in prelungiri chiar si cu doua goluri primite contra in mod eronat. Posesia, modul de constructie, jocul au fost superioare la croati. Dar si obositi si cu doua goluri in carca aiurea, au clacat.

Daca cineva uraste Franta e gresit, trebuie mers mai sus la Fifa, atat. Si-a batut joc de finala.
Daca penalty e de discutat desi a fost hent totusi, de vede cu ochiul VAR'ului si al nostru, la golurile lui Pogba si Mbappe ce e de spus?
Doua goluri sanatoase de fotbalisti adevarati.

Croatia a dat un gol. Al doilea e cadou Lloris.

Daca Franta a castigat nemeritat atunci sa zicem ca e revansa din 2006 :rolleyes:

YoNuTzz
16th July 2018, 00:04
Exagerari peste exagerari pe forum dar aici chiar ca picatura care ...
De unde pana unde detestata?

Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania. :rolleyes:
La romani problema e frustrarea maxima fata de poporul asta, frustrare venita din trecut si hranita in prezent. Romanii tot cred ca francezii sunt Louis de Funes cand de fapt ei sunt Alain Delon. Dar romanii vor si vor sa fie altfel si nu e.

La fotbal alta frustrare. Cu mici exceptii francezii au castigat de fiecare data contra Romaniei la nationale sau la cluburi. Romania cu aia de aur a lui Hagi au luat-o scurt la CE 1996 si in preliminarii. Si Franta nu avea inca un Zidane la top altfel ar fi fost mult mai nasol. Dar romanii tot cred ca Franta are noroc. CE 2016 ... nu mai vorbesc.

Generatia asta a Frantei este exceptionala si va castiga si alte titluri deci atentie la frustrari. Cel mai bine ar fi sa renuntati la nombrilismul asta roman care va duce sa credeti ca lumea intreaga gandeste ca voi. Nu e. Romania nu reprezinta din pacate un vector de gandire mai important in lume decat Cipru.

ai vazut ca am recunoscut ca au meritat...recunosc valoarea lor, si consider ca la ce echipa / echipe au, ar putea juca mai frumos...in fine...
si, crede-ma, desi sunt roman, nu fac parte din categoria persoanelor care ii fac pe jucatorii francezi "ciori" etc...

dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti la fel de rai...

dar in fine, vorbind de fotbal, si lasand la o parte valoarea incontestabila si meritul...
iti garantez ca nu e vorba de buturuga mica...aproape tot globul ar fi tinut azi cu adversara Frantei...tocmai din cauza jocului cinic prestat...mai ales ca puteati mai mult...

si respectata de toata lumea:
SA FIM SERIOSI:
uiti furtul grav cu Irlanda ?
furtul grav cu Ucraina ?

Vadim
16th July 2018, 00:05
Sa nu uitam ca Brazilia a fost data afara de Belgia intr-un meci dur in care sud-americanii mai tehnici au fost pusi pe jos fara sa primeasca faulturi. Nu au putut juca asa. Plus singurul penalty real la Neymar din turneu, neacordat. Plus penalty Jesus in acelasi meci, neacordat - daca va uitati la meciul dintre Argentina si Franta, Mbappe a primit penalty la o faza foarte similara.

Asa s-a dus Belgia mai departe si a jucat cu Franta. Daca Brazilia trecea de Belgia, s-ar fi dus fara probleme in finala. Si Brazilia chiar a jucat frumos, un fotbal frumos nu doar tehnic, cat si tactic.

A contat mult arbitrajul la acest turneu final pana la urma.


la golurile lui Pogba si Mbappe ce e de spus?
La alea se poate spune ca au fost greseli de aparare flagrante, venite pe un fond de cadere si fizic, dar si psihic. Au fost ol golurile alea, dar una era sa fie 2-0 si alta sa fie 4-0. A fost prea mult 4-0. (nu scor, ma refer la nr de goluri).



Croatia a dat un gol. Al doilea e cadou Lloris.
Mai e cineva si sus. :)

miril
16th July 2018, 00:11
miril eu nu-ti impun cu cine sa tii :)
Franta este o dezonoare pentru fotbalul practicat,promoveaza un fotbal fara viitor.

A castigat astazi o echipa de mercenari,binenteles cum cineva anticipa aici vor fi pref si publere la viitoarele CM,mercenarii au in palmares un CM asta era telul lor nu au nici o tresarire pentru tara unde joaca.

Privesc inca CM pentru echipe gen Uruguay,Croatia,Brazilia care practica un fotbal de viitor.

Nici nu ai cum, eu cel putin nu pretind cum fac unii cu cine trebuie sa tina restul. Daca este o dezonoare, echipa Frantei, atunci asa s-ar putea sa se spuna si de Germania 2014. Normal ca exagerez dar indraznesc sa spun ca o fac in niciun caz cum o faci tu. Eu cred ca echipele numite de tine sunt depasite mai ales tactic si chiar si tehnic si asta ma refer la tehnica de a fi eficace. In majoritate, suporterii sunt impresionati de cava fente fara efect ale lui Neymar, un mercenar, prin definitie, la Paris. :rolleyes: Francezii mercenari sunt in majoritate mercenari la ei acasa. Unii le zic si (la unii) africani, asta sa fie cumva de unde vine eticheta de echipa antipatica? Parerea ta personala care e?

iulian_1976
16th July 2018, 00:13
De unde pana unde detestata?
Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania. :rolleyes:
Mana lui "Titi" ? Hai explica tu ce stii de mana lui "Titi " :) Sa auzim versiunea ta cel putin o natiune mai trebuie sa adaugi:)

Au fost acuzati jucatorii francezi ca nu intoneaza imnul? De ce? :)

Au fost jucatori africani care au decis in ultimul moment daca sa joace pentru Franta sau Senegal? :)

delaparis
16th July 2018, 00:17
dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti de 1000 de ori mai rai......
Ti-am luat postul ca tema principala la ce aveam de spus. Nu ma refer strict la tine.
Stiu ca sunt aroganti, traiesc aici. Dar nu pentru faptul ca esti roman ci asa sunt ei cu toti. Se considera superiori englezilor, americanilor etc ... Au o istorie sunt mandrii de asta. Au si frustrari tot din istorie. Dar asta nu inseamna ca sunt un popor de k*. Si cum bine zice Miril, in istorie este poate singura natie importanta care a fost de partea noastra in momente cruciale. Celelalte mari puteri nici macar nu stiau sa ne situeze pe harta. :rolleyes:


Mana lui "Titi" ? Hai explica tu ce stii de mana lui "Titi " :) Sa auzim versiunea ta cel putin o natiune mai trebuie sa adaugi:)

Au fost acuzati jucatorii francezi ca nu intoneaza imnul? De ce? :)
Franta a platit pt mna lui Titi. S-a facut de ras in 2010. Argentina a platit pt mana lui Maradona? :rolleyes:

Toti intoneaza imnul azi. Ai vazut la inceput de meci?
:galben:

YoNuTzz
16th July 2018, 00:20
am editat postul cu 1000 de ori mai rau...
nu e adevarat.. o mentalitate mai proasta decat a romanilor nu gasesti...

si am adaugat cu respectata...
nu e adevarat, in fotbal ma refer, nu ca tara...
Remember Irlanda, Ucraina.

2010 - repartizata cu cel mai slab cap de serie Africa de Sud ?
2014 - repartizata cu cel mai slab cap de serie Elvetia ?

Platini ?!

Hai sa nu exageram cu respectatul...

Vadim
16th July 2018, 00:25
dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti de 1000 de ori mai rai...
Depinde si de mediu. Daca te afecteaza asta si simti asta si vrei sa pleci in alta tara, pleci in sua si acolo esti ok ca alb din Europa, perfect integrat.

Cred ca e important cum privesti tu, nu cum te privesc altii. Poti sa iti propui sa ii privesti tu de sus pana la urma pe cei care crezi te privesc de sus.

Probabil ca emigrant la prima generatie e greu, Delaparis e si el pana la urma roman si stie. Daca nu iti convine, ramai acasa si e mai bine oricum. Fiecare natiune va raspunde pentru ea.

delaparis
16th July 2018, 00:28
Sa nu uitam ca Brazilia a fost data afara de Belgia intr-un meci dur in care sud-americanii mai tehnici au fost pusi pe jos fara sa primeasca faulturi. Nu au putut juca asa. Plus singurul penalty real la Neymar din turneu, neacordat. Plus penalty Jesus in acelasi meci, neacordat - daca va uitati la meciul dintre Argentina si Franta, Mbappe a primit penalty la o faza foarte similara.

Asa s-a dus Belgia mai departe si a jucat cu Franta. Daca Brazilia trecea de Belgia, s-ar fi dus fara probleme in finala. Si Brazilia chiar a jucat frumos, un fotbal frumos nu doar tehnic, cat si tactic.

A contat mult arbitrajul la acest turneu final pana la urma.
Brazilia a jucat doar o repriza la maxim in turneul asta. A doua contra Belgiei. Nu e de ajuns sa pretinzi la titlu.
Da, repriza aia a jucat excelent si eu chiar eram sigur ca treceau de belgi. Nu a fost, a fost Courtois ... si doar courtois nu a fost cu brazilieni. :)

Franta a trecut de Argentina, Uruguay si cred ca erau pregatiti pt sudamericani in general. De aici si jocul asta italo-german. :rolleyes:

miril
16th July 2018, 00:37
Ce are de a face Platini cu ce, presupui tu, ar fi facut Blater?! Platini a fost cu UEFA, Blater a fost cu FIFA. Respectul tine de realitate nu de inchipuiri.

Vadim
16th July 2018, 00:47
Modric a primit balonul de aur. Lolz. Nu a facut nimic.

atdi
16th July 2018, 00:48
Brazilia a jucat doar o repriza la maxim in turneul asta. A doua contra Belgiei. Nu e de ajuns sa pretinzi la titlu.
Da, repriza aia a jucat excelent si eu chiar eram sigur ca treceau de belgi. Nu a fost, a fost Courtois ... si doar courtois nu a fost cu brazilieni. :)

Franta a trecut de Argentina, Uruguay si cred ca erau pregatiti pt sudamericani in general. De aici si jocul asta italo-german. :rolleyes:
Jocul francezilor la mondialul asta a fost mai degraba italo. Echipa au, doar Giroud a fost in plus. Si da, cred ca o sa mai castige un titlu major generatia asta a frantei, de asta mi-ar fi placut sa castige finala croatii, desi e de admirat ca au ajuns pana aici totusi. Eu sper sa-l vad totusi pe Zidane antrenand generatia asta.

delaparis
16th July 2018, 00:53
In mod normal Deschamps pleaca si aspira la Federatie. O sa vina Zidane si il va pune pe Benzema in locul lui Giroud :)

El Pistolero
16th July 2018, 00:53
Unii de aici au rămas în urma ca și mod de gândire și de înțelegere a fotbalului actual. Pentru unii campioana mondiala e aia care câștigă toate meciurile cu 5-0 sau joaca cel mai frumos sau spectaculos fotbal. Cu spectacol nu câștigi trofee in ziua de azi. Franța a jucat fix ce trebuie ca sa câștige.

delaparis
16th July 2018, 01:02
As mai avea ceva de spus.
Turneul asta a fost dezechilibrat prin lipsa Italiei si a Germaniei. Germania a jucat dar a ratat total. Daca echipele astea erau in forma Croatia nu pupa finala.

Vadim
16th July 2018, 01:05
Prindea. Croatii sunt actualii brazilieni ai Europei. Nimic nu justifica arbitrajul care a facut praf o finala de mondial.

delaparis
16th July 2018, 01:12
Nimic nu justifica arbitrajul care a facut praf o finala de mondial.
Pe cuvant ca nu inteleg de ce zici ca a facut praf.
Esti contra VAR? Pro Platini? :D
E discutie 50-50% la penalty si atat. La autogol am vazut ce spui pe site dar nu e corect. Offside se aplica daca francezul baga gol dar nu a fost. Croatul a atins mingea deci e gol valabil. Trei goluri pt Franta si unul Croatia.
A fost pronosticul meu la pariuri, 3-1 :)

iulian_1976
16th July 2018, 01:13
Francezii mercenari sunt in majoritate mercenari la ei acasa. Unii le zic si (la unii) africani, asta sa fie cumva de unde vine eticheta de echipa antipatica? Parerea ta personala care e?

De la sursa.
Daca ii intrebi in cadru privat ce te consideri francez sau senegalez,algerian...? In general raspund senegalez,etc tara lor de origine.

Ei stiu ca sunt o marfa au venit in primul rand prin intermediul unui agent de jucator,speranta agentului este sa il vanda mai departe din Franta de o parte ,de cealalt a parte ei stiu ca sunt sansa familiei de a iesi din saracie.
Obtin cetatenie franceza rapid apoi la 18-19 ani trebuie sa se decida este o regula FIFA,nationala Frantei este o rampa de lansare,multi ezita pentru ca este o sabie cu doua taisuri.

Este un deal win-win nu are legatura cu sentimentul fata de patrie pentru ca nu il au,multe lucruri si declaratii ies in momentele grele vezi CM din Africa de Sud.

Cariera lui Didier Drogba reflecta cum se face selectia in Franta si greutatile prin care a trecut,trimis in Africa pentru ca ii expirase "titre de séjour" de etc si ce fotbalist aveau mascaricii de antrenori francezi in fata. :)

Vadim
16th July 2018, 01:20
Offside se aplica daca francezul baga gol dar nu a fost.
Ofsaid e daca jucatorul care era in ofsaid revine si influenteaza faza. Asta s-a petrecut. Plus ca mai flagrant si nu s-a scris e ca faza care a dus la acea lovitura libera nu a fost fault. :) Nu scrie nici una si nici alta in LEquipe? :) Hai un gol,dar apoi inca unul? A fost prea multa presiune sa castige Franta, asta e a adevarul. Crede-ma, ca daca pana si CNN scrie ca hentul a fost controversat asta este e egal ca nu a fost. S-au prins pana si americanii cu soccerul lor. :)

Sunt 100% pro VAR, dar cu conditia ca daca e sa fie VAR pai sa fie VAR pentru toti si toate si aplicat corect.

2-2 :D Si daca nu erau cele 2 aiurea date, era 1-0 pt Croatia, pronosticul meu :D pentru ca nu mai dadea Franta cele doua goluri usoare de dupa.

delaparis
16th July 2018, 01:26
De la sursa.
Daca ii intrebi in cadru privat ce te consideri francez sau senegalez,algerian...? In general raspund senegalez,etc tara lor de origine.

Ei stiu ca sunt o marfa au venit in primul rand prin intermediul unui agent de jucator,speranta agentului este sa il vanda mai departe din Franta de o parte ,de cealalt a parte ei stiu ca sunt sansa familiei de a iesi din saracie.
Obtin cetatenie franceza rapid apoi la 18-19 ani trebuie sa se decida este o regula FIFA,nationala Frantei este o rampa de lansare,multi ezita pentru ca este o sabie cu doua taisuri.

Este un deal win-win nu are legatura cu sentimentul fata de patrie pentru ca nu il au,multe lucruri si declaratii ies in momentele grele vezi CM din Africa de Sud.

Cariera lui Didier Drogba reflecta cum se face selectia in Franta si greutatile prin care a trecut,trimis in Africa pentru ca ii expirase "titre de séjour" de etc si ce fotbalist aveau mascaricii de antrenori francezi in fata. :)

Exagerezi.
Cazul care reflecta ce spui tu este doar Fekir. El a ezitat intre Algeria si Franta si a ales Franta deoarece avea sanse mai mari sa fie vazut deci vandut. Toti ceilalti "colorati" sunt francezi din nastere si nici problema sa ezite intre nationale. Au trait in Franta si nu cunosc tarile de origine ale parintilor lor. Daca tu ai impresia ca nu sunt patrioti te inseli. Vezi bucuria lor azi. Paradoxal Giroud era cel mai trist. Dar din alt motiv, a fost cel mai slab jucator campion :)

iulian_1976
16th July 2018, 01:27
Eu am ramas impresionat de sinceritatea lui Pierre Menes la RMC Sport France:
Ca sa spun despre doua goluri eronate si o echipa dominata ? :)


Exagerezi.
Cazul care reflecta ce spui tu este doar Fekir. El a ezitat intre Algeria si Franta si a ales Franta deoarece avea sanse mai mari sa fie vazut deci vandut. iToti ceilalti "colorati" sunt francezi din nastere si :)

Umtiti (gol cu Belgia) jucator Barca este francez doar in acte.
Bafé Gomis a fost la limita de asemenea a optat in final pentru Franta si sunt mult mai multe exemple.

delaparis
16th July 2018, 01:39
Ofsaid e daca jucatorul care era in ofsaid revine si influenteaza faza. Asta s-a petrecut. Plus ca mai flagrant si nu s-a scris e ca faza care a dus la acea lovitura libera nu a fost fault. :) Nu scrie nici una si nici alta in LEquipe? :) Hai un gol,dar apoi inca unul? A fost prea multa presiune sa castige Franta, asta e a adevarul. Crede-ma, ca daca pana si CNN scrie ca hentul a fost controversat asta este e egal ca nu a fost. S-au prins pana si americanii cu soccerul lor. :)

Sunt 100% pro VAR, dar cu conditia ca daca e sa fie VAR pai sa fie VAR pentru toti si toate si aplicat corect.

2-2 :D Si daca nu erau cele 2 aiurea date, era 1-0 pt Croatia, pronosticul meu :D pentru ca nu mai dadea Franta cele doua goluri usoare de dupa.
Hai ca aici m-ai dat gata. Daca tu aduci ca argument ce zice CNN despre cum se joaca adevarat fotbal (soccer cum zic ei :) ) atunci hai sa discutam despre fotbal. Adica ce isi amintec ei despre rugby acum 200 de ani :D A fost corect sa puna mana pe minge si a gresit deoarece nu a prins-o sa alerge ca sa castige yarzi :))

Refaci scenariul meciului si nu e corect.
Atunci spun si eu ca daca Lloris nu "dribla" acolo sigur Franta mai baga doua goluri cel putin. Croatii erau cu capul in punga.



Umtiti (gol cu Belgia) jucator Barca este francez doar in acte.
Bafé Gomis a fost la limita de asemenea a optat in final pentru Franta si sunt mult mai multe exemple.

.
Umtiti a venit in Franta la varsta de 2 ani :)
Gomis? Da... e un argument :))

iulian_1976
16th July 2018, 01:52
As fi vrut un arbitraj corect si in spiritul jocului sa castige cel mai bun,cel ce simuleaza sa fie sanctionat etc.

In cazul ca se juca corect nu as scris ce am scris,este vorba totusi de o finala de CM 2018 unde rezultatul a fost viciat nu de anii 80,90 unde se iesea cu targa si picioare rupte.


Gomis? Da... e un argument :))

Umtiti este senegalez.


O fac ca un jurnalist adevarat uite sursa despre Gomis si motivul :)

Uite si sursa :
https://www.senenews.com/actualites/sport/bafetimbi-gomis-a-prefere-les-bleus-en-raison-de-la-programmation-de-la-can_48897.html

In defenitiv daca va place ce joaca Franta,in plus vad ca multi tacticieni imi explica ce inseamna eficienta in fotbal o sa vedem
in viitor ce se alege de aceasta nationala.

delaparis
16th July 2018, 01:56
As fi vrut un arbitraj corect si in spiritul jocului sa castige cel mai bun,cel ce simuleaza sa fie sanctionat etc.

Kante un fault, un galben
Mandzukic cinci faulturi, zero galben :rolleyes:

lalalilu
16th July 2018, 02:17
Unii de aici au rămas în urma ca și mod de gândire și de înțelegere a fotbalului actual. Pentru unii campioana mondiala e aia care câștigă toate meciurile cu 5-0 sau joaca cel mai frumos sau spectaculos fotbal. Cu spectacol nu câștigi trofee in ziua de azi. Franța a jucat fix ce trebuie ca sa câștige.
Adevarat.uite cineva lucid

atdi
16th July 2018, 02:30
Pe cuvant ca nu inteleg de ce zici ca a facut praf.
Esti contra VAR? Pro Platini? :D
E discutie 50-50% la penalty si atat. La autogol am vazut ce spui pe site dar nu e corect. Offside se aplica daca francezul baga gol dar nu a fost. Croatul a atins mingea deci e gol valabil. Trei goluri pt Franta si unul Croatia.
A fost pronosticul meu la pariuri, 3-1 :)
La primul gol nu a fost fault la Griezmann si penaltyul nu a fost sau daca a fost, atunci se impunea penalty si pentru croati cand Pogba l-a faultat pe Mandzukic. Acum sper ca echipa asta a Frantei sa confirme si la europene.

TheIceMan
16th July 2018, 04:15
Va castiga echipa cu cel mai bun mijloc si cel mai bun numar 10!
Se stieeeeeeeeeee! :)

Bravo bre, ai avut o predictie perfecta! :D

Azi, germanii au fost francezi! Chapeau! Felicitari pentru a doua stea pe tricou!

Si ma bucur ca echipa care a pacalit fotbalul a ramas cu buza umflata. :)

Tr' sa-mi schimb poza de la avatar :)

P.s. mue dragnea, pesede, se stie.

TheIceMan
16th July 2018, 04:28
Unde vezi tu acolo în săritură aia intenČ›ie greu de inteles. Cand te loveČ™te mingea în mână nu se numeste intentie

Uita-te atent la reulare, croatul a lasat mana in jos ca sa opreasca mingea. Intentie 100%. Terminati cu prostiile, Franta magistrala, net superioara la toate capitolele. Daca forta, mai dadeau 3 goluri. Croatia, sa zic merci pentru a doua generatie "de aur" a lor si cam atat.

miril
16th July 2018, 07:42
Umtiti este camerunez.

delaoltenia
16th July 2018, 08:35
Franta a jucat suficient de bine ( sau prost :D ) cat sa castige mondialul rusesc. Mi-as fi dorit Croatia...
Felicitari Franta!


Futbal jeste nepravda, francuzi su igrali kao amateri, hrvati kao profesionalci!
Cestitam Hrvatska!

cip
16th July 2018, 09:04
As mai avea ceva de spus.
Turneul asta a fost dezechilibrat prin lipsa Italiei si a Germaniei. Germania a jucat dar a ratat total. Daca echipele astea erau in forma Croatia nu pupa finala.
bravo bre...cand vrei,poti...:rasc:
ca sa nu mai spun ca si daca japonezii erau ceva mai concentrati...:D

Johnny D
16th July 2018, 09:06
Nu ai cum sa tii cu ei, daca nu esti francez, dar nah, trofeu meritat.

Bine c-ai cum sa tii cu Italia, suntem fani de-acu inainte antijoc, antifotbalisti, trageri de timp, simulari si faulturi grosolane, driblinguri zero, pase zero, un-doiuri minus unu, capuri din careu si suturi de la 40 de metrii! Excelenta fotbalului italian in toata regula!:))

delaoltenia
16th July 2018, 09:41
doar oameni rai aici, felicitati bai si voi afrofranta pentru trofeul mondial. :D
gurile rele spun ca macrou ar fi baut cu putin pana dimineata!

delaparis
16th July 2018, 10:11
bravo bre...cand vrei,poti...:rasc:
ca sa nu mai spun ca si daca japonezii erau ceva mai concentrati...:D
Poate doresti sa saluti campioana :D

iulian_1976
16th July 2018, 10:47
Umtiti este camerunez.

Ai dreptate :ok:

Felul cum a jucat Franta nici nu semnifica faptul ca au jucat eficient si la rezultat,cu denota faptul ca a fost o echipa fara mijloace de exprimare dar mai ales ca a fost ajutata prin doua erori de arbitraj.

Putea juca Italia inteleg acolo este o tactica,Franta in 1998 avea un jucator locomotiva Zidane,aici a castigat o echipa dezarticulata.
Suntem in anul 2018 si ai atacatul castigatoarei CM care nu a nimerit spatiul portii asta spune tot despre nivelul acestei echipe.

Un merit au: faptul ca au ascultat de antrenor si au ajuns in pozitia pregatita de ei la antrenament vezi toate cele 3 lovituri libere
din aceeasi pozitie,chiar daca ultima a fost simulare si off-side reactivat.
Asta nu ma obliga sa spun ca sunt mare echipa ,au fost sub Croatia cu o posestie de 34% puteau lua 3 goluri fara replica.

Vadim
16th July 2018, 10:49
Hai ca aici m-ai dat gata. Daca tu aduci ca argument ce zice CNN despre cum se joaca adevarat fotbal (soccer cum zic ei :) )
Am zis 'pana si CNN'. Adica pana si aia care nu au treaba. Nu mai zic de cei care au treaba, ca pe aia i-am citat in parte pe site. Sunt englezi cunoscuti si nu sunt singurii.

Cred ca e evident ca Franta a castigat cu erori mari voite sau nevoite. In rest ei raman campioni mondiali, cum au ajuns nu mai conteaza.

cip
16th July 2018, 12:31
Poate doresti sa saluti campioana :D
pai de cand ma tot rog de voi sa adaugati la lista de smilies unul cu degetul mijlociu aratand in sus...:rasc:

delaoltenia
16th July 2018, 13:45
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2045226172219108&id=100001952358406

bucuria afrofrancezilor nu are limite! :D

miril
16th July 2018, 13:45
Ai dreptate :ok:

Felul cum a jucat Franta nici nu semnifica faptul ca au jucat eficient si la rezultat,cu denota faptul ca a fost o echipa fara mijloace de exprimare dar mai ales ca a fost ajutata prin doua erori de arbitraj.

Putea juca Italia inteleg acolo este o tactica,Franta in 1998 avea un jucator locomotiva Zidane,aici a castigat o echipa dezarticulata.
Suntem in anul 2018 si ai atacatul castigatoarei CM care nu a nimerit spatiul portii asta spune tot despre nivelul acestei echipe.

Un merit au: faptul ca au ascultat de antrenor si au ajuns in pozitia pregatita de ei la antrenament vezi toate cele 3 lovituri libere
din aceeasi pozitie,chiar daca ultima a fost simulare si off-side reactivat.
Asta nu ma obliga sa spun ca sunt mare echipa ,au fost sub Croatia cu o posestie de 34% puteau lua 3 goluri fara replica.

Tu uiti un lucru, Croatia putea sa dispara inca din optimi. A mers mai departe de doua ori la penalty si o data in prelungiri, un pic (mai mult) la ruleta, cum s-ar zice. Candva trebuia sa se opresca si ruleta asta. Parcursul Frantei a fost fara obstacole ca sa nu mai vorbesc de oponentele pana la finala. Posesia nu spune nimic, pana si Barca a aflat asta. Esentialul, atacul sau nu, balonul a intrat in poarta de patru ori, ceea ce ar fi echivalent cu o echipa completa. Sa zicem ca al doilea gol din penalty e discutabil dar la primul gol toata lumea vede simulare la francez ceea ce parea ca va fi pana ce croatul a pus ce avea el mai bun in acel moment. O piedica.

iulian_1976
16th July 2018, 15:09
Franta de asemenea in optimi era condusa de Argentina 2:1;acesta nu este un argument.
Nu am dubii ca au fost peste Argenina si Belgia,am mari dubii ca au fost peste Croatia.

miril doua erori de arbitraj in finala pentru aceasi echipa cu asta ramanem la CM asta.:)

Sincer eu ma asteptam ca lucrul asta sa se intample in meciul Croatia:Anglia;in mod normal dupa toate standardele acolo englezii trebuiau sa aiba un arbitraj permisiv.

Comparatii cu Interul lui Mourinho sau Italia 2006 sunt deplasate echipele acelea aveau un bagaj tehnico-tactic peste toate echipele competitoare,Deschamps a invatat ce stie acum de la unul din antrenorii acelor echipe.

Utilizator
16th July 2018, 16:44
nu cred ca Franta a castigat pe nedrept si nici ca victoria poate fi trecuta exclusiv pe seama greselilor de arbitraj.
Franta a jucat pentru puncte, s-a aparat mai bine si a contraatacat taios.

Croatii au jucat frumos, au luptat, dar eu cred ca s-a vazut oboseala dupa atatea meciuri lungi si disputate.
Pe final nu mai aveau aplombul din meciul contra Angliei, nu au mai avut forta de a mai forta cu succes golul (golurile).
Bravo lor, o mare performanta, era frumos sa si castige dar asta este.

Mie penaltyul mi s-a parut corect acordat, Perisic mai degraba misca voluntar mana ca sa devieze mingea acolo.
Desigur ca la orice hent discret vom discuta mereu daca a fost sau nu, de ce a fost sau nu acordata lovitura de pedeapsa.
Si Maradona a negat multa vreme ca ar fi dat acel celebru gol cu mana. In conditiile de azi putea spune ca mana era intr-o miscare firesca la saritura la cap; el fiind mic si-a luat elan cu mana-n sus.
Daca esti artist si pe deasupra minti bine atunci mereu exista explicatii. :)

Nu mai tin minte in ce meci recent (am vazut prea multe..) un fundas sare la cap cu mana pe sus, atinge mingea si face un penalty stupid. Parca pe la noi prin campionat.
Si acolo puteam discuta despre lipsa de intentie, dar in firescul jocului ala e penalty indiscutabil, altfel ajungem la monstruozitati gen goluri date "involuntar" cu mana departata de corp.

Marea majoritate a presarilor si fostilor jucatori ce contesta corectitudinea penaltyului o fac de fapt contra VARului.
Mai ales presa engleza care simte spiritul jocului afectat de tehnologie (si poate ca asa e).
Daca arbitrul il dadea din prima nu cred ca mai discutam acum prea mult.
Dar toata tevatura din jurul acelui penalty, cu arbitrul vazand 15 reluari, a facut sa alimenteze dezbaterile.
Daca nu era VAR si Croatia scapa fara acel penalty as paria ca se discuta intens cum croatii au fost avantajati si francezii dezavantajati.

Nu mi-e inca foarte clar daca e mai bine sau nu cu VAR.
In general vorbind e mai bine pentru ca arbitrii pot decide pe baza unor evidente suplimentare.
La mondialele astea s-au decis vreo 2 meciuri pe baza penltyurilor probate de catre VAR.
De ex cu VAR in Liga 1 am sti clar ce arbitri sunt "de casa" si care gresesc inconstient la faze cheie.
Pe de alta parte pare un sofism, fotbalul se indreapta spre automatizare, in curand eliminam total arbitrii iar pasul al doilea va fi sa introduca jucatori-holograme pe care ii comanda niste copii pe play-sation.
Ar fi numai meciuri corect arbitrate, nu mai ai nevoie de stadioane dar nu mai ramane niciun farmec.

Lovitura libera ce a precedat autogolul lui Mandzukic a fost data clar pe o simulare.
Dar nici aici nu e vina principala a arbitrului ca Pluto si-a bagat-o-n poarta, daca nu se apara aiurea acolo atunci foarte probabil ca nu era gol.

In plus sa ne aducem aminte ca este in natura mai tuturor atacantilor sa simuleze cand simt ca se poate.
Numai la campionatul asta mondial Neymar s-a tavalit cat vreo trei Lacatusi la un loc.
E drept ca ultimul avea mai mult succes in a obtine penaltyuri si lovituri bune pe simulari artistice. :)

miril
16th July 2018, 16:48
Asta aduce mai degraba cu o idiosincrazie fata de anume natiuni decat cu o parere personala, Iulian. Cica Franta era condusa cu 2-1 de Argentina. Ca si cum eu as zice ca Anglia a avut 1-0 cu Croatia. La 4-1 nu mai poti avea dubii doar asa de dragul contrazicerii ad absurdum. Discutia devine deja o piesa de Ionescu. Uti, Brozovic i-a pus piedica tocmai cand francezul era in curs de simulare dar cum zici si tu, de la faultul acordat, corect sau nu la golul primit e ceva cale, croatii putand corecta decizia arbitrului printr-o aparare ferma.

Novac
16th July 2018, 19:08
pai de cand ma tot rog de voi sa adaugati la lista de smilies unul cu degetul mijlociu aratand in sus...:rasc:

daca te apuci zic sa pui doua trei, sa se ajunge la toata lumea :D

delaparis
16th July 2018, 21:44
62644

delaparis
16th July 2018, 21:58
https://twitter.com/twitter/statuses/1018522983416070144

delaparis
16th July 2018, 23:35
Am zis 'pana si CNN'. Adica pana si aia care nu au treaba. Nu mai zic de cei care au treaba, ca pe aia i-am citat in parte pe site. Sunt englezi cunoscuti si nu sunt singurii.

Cred ca e evident ca Franta a castigat cu erori mari voite sau nevoite. In rest ei raman campioni mondiali, cum au ajuns nu mai conteaza.
Am tot cautat pe net sa vad reactiile presei de specialitate din lume sa vad ce se scrie despre alea erori. Nu prea am gasit in afara de cateva postari pe tweet si declaratiile alea lui Keane si Shearer la BBC.
Uite-l pe Keane aici moralistul. Trebuia exclus pe viata din fotbal pt asta

https://youtu.be/p_st29mlQwU

Stiu ca Franta a stricat placerea multora care sperau intr-o poveste frumoasa a Croatiei la CM, ceva iesit din comun. Prima finala, primul titlu. Dar nu e de ajuns sa vrei, mai trebuie sa si poti. Cand nu esti in stare sa dai mai mult de un gol corect si incasezi patru e cam greu sa pretinzi la titlu. E mai usor sa te agati de faza premergatoare golului sau de o decizie controversata la penalty care oricum era cu scandal. Daca nu se dadea penalty tipa toata lumea cum ca a fost hent ... cum a si fost.

Franta a castigat pe merit titlul in ansamblu, nu numai in meciul asta. A stiut sa castige cand era pe val si a stiut sa gestioneze situatii delicate. Pana la urma ce ii cerem unei campioane mondiale?
Sa nu uitam ca Franta a fost pe partea tablolui infernal. Si a aliniat ca pe margele Argentina, Uruguay, Belgia. Toate trei candidate serioase la titlu. Croatia de cand a iesit din grupe a castigat un singur meci, ala cu Anglia. Meci pe care era usor sa-l piarda daca englezii marcau inca doua goluri pe merit cand erau pe ei in prima repriza. Ce s-a intamplat la pauza atunci cand croatii au gasit petrol?:rolleyes: Azot ceva?

Hingherul
16th July 2018, 23:39
Usor rasista si indiferenta la suferintele arabilor, presa asta mondiala. :rasc:

Imi trimisese cineva pe whatsapp un filmulet de langa turnu' lu' Effel. Erau niste arabi in cearsafuri care incinsesera o hora sa sarbatoareasca titlul :))

Pacat ca nu se pot posta filmulete pe forum.

delaparis
16th July 2018, 23:48
62645

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 00:08
Dar una e sa joci cu Franta la adapostul unui egal -pe care, in fond, l-ai aparat corect-, alta e s-o ataci pt egalare, cu timpul impingandu-te de la spate.

Totusi, mie imi pare bine ca Deschamps a confirmat valoarea lotului asta de un miliard (Croatia avea 364), se demonstreaza ca nu toti sunt cretini ca becali si fcsb, sa piarda avand echipe de 3-4 ori mai bune decat adversarii :happy

delaparis
17th July 2018, 00:16
Dar una e sa joci cu Franta la adapostul unui egal -pe care, in fond, l-ai aparat corect-, alta e s-o ataci pt egalare, cu timpul impingandu-te de la spate.

Nu stiu. De fapt trebuie sa joci si sa dai tot ce ai in muschi, cap si ... oo. Asa cum Croatia a revenit peste englezi desi erau condusi asa ar fi trebuit sa revina si peste francezi. Da' uite ca nu au putut.
Ah, ca daca parca nu ar fi fost si ar fi existat sau nu era sa fie si a fost, sigur ca refacem si al doilea razboi mondial.
A fost doar un meci de fotbal pe care Croatia l-a pierdut desi avea sanse la victorie. Un meci de fotbal pe care Franta l-a castigat logic si pe merit. :)

Hingherul
17th July 2018, 00:31
62646

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 00:51
Anglia e departe de valoarea Frantei, singurul jucator francez care ar putea juca in nationala lui Southgate fiind Giroud. El ar intra in locul lui Sterling, care n-a mai marcat din 2015 la nationala. Dar si asa ar fi un plus evident pt Albion, desi Olivier e singurul francez de la CM fara sut pe poarta :))

Pacat de Anglia. Chiar stie fotbal, dar a ales calea ocalei mici, cand se stie ca englezii prefera calea butoiului. Sigur ca generatia care se pisa in propria boratura, in fata pub-ului, de vineri seara pana duminica, nu va agreea chestia asta, insa daca ne raportam la valorile traditionale engleze -sa zicem generatia care a rezonat cu John Galsworthy, ori mai tarziu cu Gary Lineker :D, e o mizerie totala ce s-a intamplat.

iulian_1976
17th July 2018, 04:53
Incercati sa sugerati ca ,Croatia nici nu ar fi meritat sa castige finala prin diferite subterfugii legate de statistica,istorie.
Franta ca fosta finalista,cu istoria ei,cu jucatorii ei ce depasesc un miliard are dreptul sa castige CM :)
Adica dupa ce au fost raniti pierzand acasa finala CE trebuia o recompensa fireasca?! :)

Singura sansa pentru Croatia ar fi fost sa joace la Paris finala,asa cum a beneficiat Portugalia la CE,in acest fel ar fi beneficiat de un arbitraj echidistant in rest ar fi fost imposibil.

As fi preferat sa castige Franta pe goluri meritate nu conteaza cum mai ales ca au antecedente vezi mana lui "Titi",ceea ce nu s-a intamplat.

Probabil acesta este viitorul fotbaului international vezi greseli din ce in ce mai mari in favoarea echpelor mari,pentru un motiv intemeiat =se circula multi bani in sistem=fotbalul nu mai este de mult un simplu joc ,ci o mare afacere.

miril
17th July 2018, 09:10
...sau mana lui Maradona si plonjonul lui Schumacher. Putem s-o intoarcem cum vrem dar piciorul l-a pus Brozovic si Perisic a pus mana de aceea arbitrul a pus fluierul si aia de pe margine VAR-ul, restul fiind discutii pe interpretari. Franta a castigat titlul mondial pe drept. Croatia este o echipa frumoasa, foarte buna si a prins apogeul la acest CM. Franta, la randul ei, are o generatie de exceptie unde lucurile mari sunt doar la inceput, totul depinzand de acum incolo de jucatorii tricolori, printre cei mai tineri la aceste mondiale.

Johnny D
17th July 2018, 10:14
Incercati sa sugerati ca ,Croatia nici nu ar fi meritat sa castige finala prin diferite subterfugii legate de statistica,istorie.

Era nedrept s-o piarda si p-asta, a 3-a la rand, 2 de CM si una de CE in timp ce canaliile alea de italieni castiga tot in finale si nu joaca nimic.

iulian_1976
17th July 2018, 12:25
Pentru mine Franta a castigat prin doua greseli flagrante ajuata de arbitru.

Sevilla 1986 a fost probabil o scapare pentru ca Barca juca acasa,asa cum Portugalia a castigat la CE la Paris era greu sa vii cu un arbitru pro Franta,uite ca cineva a facut o compensatie peste doi ani.

Croatia deranjeaza mult pentru ca iesa din logica lor,o tara mica care produce asa multi jucatatori valorosi si cu o calitate tehnico-tacica inascuta,genul de jucatori care au incurcat multe calcule celor mari.

Mult mai usor este sa tii cu Franta,Anglia pentru ca intra in logica gandirii lor,mari spatii de recrutare,mult marketing,jucatori cu fizic impozant care izbesc privirile aveti ce ati visat.:ok:

miril
17th July 2018, 13:03
Idealistule, moralitatea inainte de toate! Si daca as tine, sa zicem cu...Progresul Bucuresti, in ce spatiu de recurtare m-as afla? Spune-mi si mie sa nu visez degeaba. La cosmaruri nici nu vreau sa...visez. Iulian, sa fim seriosi! Nu putem tranforma discutia in lectii de etica fotbalistica ca s-a intamplat sa tii in finala cu Croatia. Si eu am simpatizat cu Islanda si Japonia si...?!?!?!

YoNuTzz
17th July 2018, 13:25
Era nedrept s-o piarda si p-asta, a 3-a la rand, 2 de CM si una de CE in timp ce canaliile alea de italieni castiga tot in finale si nu joaca nimic.

what ?
Italia a pierdut dramatic in 94 la penalty-uri, apoi a pierdut in 2000 la euro, primind gol in min 93...
apoi in 2012 a luat 4-0 in finala...

miril
17th July 2018, 13:33
Cateva canalii de...italieni:

https://www.youtube.com/watch?v=eUg9Sx28MlA

https://www.youtube.com/watch?v=OFwfVxVOg_o

https://www.youtube.com/watch?v=RIQKUSOTg2c

https://www.youtube.com/watch?v=1IeAjbmBuKA

https://www.youtube.com/watch?v=5X0JVTdQwmY

Utilizator
17th July 2018, 16:52
Pentru mine Franta a castigat prin doua greseli flagrante ajuata de arbitru.
Sevilla 1986 a fost probabil o scapare pentru ca Barca juca acasa,asa cum Portugalia a castigat la CE la Paris era greu sa vii cu un arbitru pro Franta,uite ca cineva a facut o compensatie peste doi ani.
Croatia deranjeaza mult pentru ca iesa din logica lor,o tara mica care produce asa multi jucatatori valorosi si cu o calitate tehnico-tacica inascuta,genul de jucatori care au incurcat multe calcule celor mari.
Mult mai usor este sa tii cu Franta,Anglia pentru ca intra in logica gandirii lor,mari spatii de recrutare,mult marketing,jucatori cu fizic impozant care izbesc privirile aveti ce ati visat.:ok:

Exagerezi.

In primul rand penaltyul nu e o eroare flagranta precum spui. A fost in mod evident hent in careu.
Acum unora li s-a parut involuntar, altora, inclusiv mie, mi s-a parut intentionat. Arbitrul a decis ca a fost si are destule argumente in favoarea deciziei.

Lovitura libera din care a aparut golul 1 a fost o greseala ce se face aproape in fiecare meci. Nu a fost nicidecum un gol ce poate fi atribuit arbitrului.
E la fel de clar ca arbitrul nu a avut nicio intentie de a favoriza Franta, nu avea de unde sa stie ca de la distanta aia, din unghi, centrarea va fi deviata in poarta de catre Mandzukic. Erau sanse mai mari sa nu fie gol.

Croatia nu deranja pe nimeni, iar pentru un arbitru argentinian cred ca era mai misto sa-i vada pe "eliminatorii" francezi pierzand finala.

Portugalia la Paris a castigat campionatul european precum Grecia in Portugalia, respectiv jucand urat si extrem de economicos.
Nu cred ca Franta a incercat la acea finala sau la asta recent disputata sa-si aduca arbitru pro dupa cum nici Portugalia nu si-a pus gazdar cand i-au invins acasa grecii.
Si as paria ca daca revedem meciul vom gasi ceva decizii de arbitraj in favoarea gazdelor, dar care atunci nu au dus la gol.

Nu cred ca la nivelul asta echipele mari incearca asa ceva si nici FIFA nu-si permite sa faca magarii pe fatza pentru ca sunt alti "mari" care observa si nu ar fi satisfacuti ca Franta castiga pe motive de marketing.

Sa nu cadem in teoria conspiratiei, altfel se poate construi in orice directie.
Sevilla '86 a fost posibil pentru ca uneori norocul comploteaza in favoarea celor ce vin din urma. Atunci Steaua a fost Grecia sau Portugalia de mai tarziu. Asa cum putea fi si acum in finala de la Moscova.
Numai ca Franta 2018 a fost o echipa cu mult mai puternica decat perdantele de altadata contra Stelei, Greciei si Portugaliei.
Cu sau fara decizii discutabile de arbitraj, Franta era in carti sa castige finala, in acelasi mod in care au castigat si contra Argentinei, Uruguayului, Belgiei.

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 17:03
Fercu - Fonovai, Kinikilau, Vlaicu, Dumitru - Umaga, Surugiu - Moyake, Burcea, Mtya - Van Heerden, Poparlan - Tarus, Capatana, Badiu. Acesta este primul XV aliniat de nationala de rugby in ultima partida (martie 2018). Pe parcurs a mai intrat Fakaosilea. Iar in ultimul an au mai jucat Shennan, Cobden, Lomani, Samoa si Turashvili.

Daca doresc sa comenteze românasii verzi, noi ii ascultam :)

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 17:08
@Uti: a fost si offside la primul gol, by Ion Craciunescu. Tot acesta a spus ca penalty-ul e corect acordat. Dar nu in spiritul barbatesc al unei finale, zic eu :)) Cum jucatorul francez era la juma de metru in fața lui Perisic, practic s-a penalizat o reactie de cateva miimi de secunda. Ok, vive la France, nu e problemă...

Utilizator
17th July 2018, 17:54
De acord 100% ca nu a fost in spiritul unei final de CM. Era misto sa fie totul mai presus de orice speculatie.
Vive la France, desi n-am tinut cu ei.
Mi-ar fi placut o finala Belgia - Croatia, doua tari mici cu doua echipe mari. Modric contra Hazard. Din pacate nu au fost suficient de pragmatici si de puternici sa treaca de Franta. :)


Referitor la nationala de rugby, era normal sa ajungem sa avem jucatori naturalizati cat timp sportul asta este practicat in Romania de o mana de oameni si in conditii foarte putin propice performantei.
Intre noi fie vorba degeaba avem jucatori naturalizati daca nu am reusit sa ne calificam la mondiale.
Apropo, dupa o prestatie cu adevarat mizerabila a arbitrului in ultimul meci, care a si declansat suspendarea noastra de la mondiale.
Care suspendare a fost data in mod tehnic pentru ca nu am naturalizat corect unul dintre straini.

Si ca veni vorba, Moyake e roman sau strain? Ca merge si una si alta. Daca Mtya era Myta l-as fi pus si pe el la romani. :D

PS: pentru mine argumentul "by Ion Craciunescu" are efect invers.
Omul asta de multe ori da verdicte ca sa fie la stiri, sa invenineze atmosfera, sau sa plateasca politze.
El e un arbitru dupa chipul si asemanarea Ligii 1.
La primul gol al francezilor mi s-a parut mai degraba o impingere la Pogba decat offside. Ma rog, iarasi o faza la limita si e fara sens sa mai insist.

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 18:04
Ce e drept, ducem lipsa acuta de inspiratie. Daca in acte il faceam Cornel Muiache pe acest Kuselo Moyake, cu resedinta la Căcâna, nu mai avea nimeni ce sa zică :))

Imi pare bine ca ai ridicat mingea la fileu, Moyake e sud-african. Mai pe intelesul si cultura romaneasca, tigan. Noi suntem exact cum ii facem pe ăia. Razi si cu sfincteru' :D cand vezi cata prostie iradiaza tefelistii astia pe feisbuc. Parerea mea, ar trebui sa ramana in domeniul lor de competenta: ordonante, ccr, olguta, liviu si irina :))

Utilizator
17th July 2018, 18:24
Cornel Muiache,Vasile Facafasolea, Dumitru Mita, Paul Chinilau, Ion Ciumaga. Toti din Alexandria, na. :D

Noi suntem ceea ce vrem sa fim si nimic mai mult.
Nu poate fi o natie mai presus de individualitatile ce o compun.


Apropo de ceea ce spui, doua citate din Umberto Eco.
Daca le legi intre ele ai imaginea starii de fapt.

"Social media da dreptul de vorbi la legiuni de idioti care altadata puteau palavragi doar in baruri dupa un pahar de vin si fara a deranja comunitatea.
Astazi ei au acelasi drept de a vorbi precum un laureat de premiu Nobel. Asistam la o invazie a idiotilor"

"Nu cu mult timp in urma, daca cineva vroia sa rastoarne puterea politica dintr-o tara trebuia sa controleze armata si politia.
Astazi asta se intampla numai in cele mai inapoiate tari unde generali de factura fascista inca mai folosesc tancuri.
In tarile dezvoltate situatia este total diferita...o astfel de tara apartine celui care controleaza caile de comunicare."

Utilizator
17th July 2018, 18:24
Cornel Muiache,Vasile Facafasolea (sau Bashina prin extrapolare), Dumitru Mita, Paul Chinilau, Ion Ciumaga. Toti din Alexandria, na. :D

Noi suntem ceea ce vrem sa fim si nimic mai mult.
Nu poate fi o natie mai presus de individualitatile ce o compun.


Apropo de ceea ce spui, doua citate din Umberto Eco.
Daca le legi intre ele ai imaginea starii de fapt.

"Social media da dreptul de vorbi la legiuni de idioti care altadata puteau palavragi doar in baruri dupa un pahar de vin si fara a deranja comunitatea.
Astazi ei au acelasi drept de a vorbi precum un laureat de premiu Nobel. Asistam la o invazie a idiotilor"

"Nu cu mult timp in urma, daca cineva vroia sa rastoarne puterea politica dintr-o tara trebuia sa controleze armata si politia.
Astazi asta se intampla numai in cele mai inapoiate tari unde generali de factura fascista inca mai folosesc tancuri.
In tarile dezvoltate situatia este total diferita...o astfel de tara apartine celui care controleaza caile de comunicare."

cip
17th July 2018, 20:48
Giroud cu Cupa-n brate pare cel mai mandru la delifilarea aia din Paris...Lloris a si ridicat-o primul in calitate de capitan al echipei imediat dupa finala...:o:
doua nulitati,cam asta-i noua campioana mondiala...:D

delaparis
17th July 2018, 21:08
Pai pe astia doi albi ti-ai gasit si tu sa-i critici? :D

cip
17th July 2018, 21:26
pai negroteii au jucat bine,au cantat si imnul,ce sa le mai zici...ii aplaudam ca Hitler cu juma' de mana,ca pe Jesse Owens in '36...:D

delaparis
17th July 2018, 22:14
Pai da dar Hitler nu ii critica pe arienii aia care fugeau contra vantului :D

cip
18th July 2018, 10:47
nu ii critica,ba chiar ii premia cu cate un voucher de concediu...la Buchenwald...:rasc:

Johnny D
18th July 2018, 12:21
what ?
Italia a pierdut dramatic in 94 la penalty-uri, apoi a pierdut in 2000 la euro, primind gol in min 93...
apoi in 2012 a luat 4-0 in finala...

Aia cu 4-0 a fost justete, in fine cineva i-a pedepsit pt ca n-au jucat nimic, iar alealalte doua, aia de euro sincer e mica, nu conteaza, deci practic singura exceptie e in 94, restul le-au luat nejucand nimic? Cate titluri mondiale au?:rolleyes:
Ia intreaba-le pe Romania, pe Croatia, pe Chile, pe Serbia, pe Iugoslavia cand erau unita, cate titluri mondiale au! Astea-s echipe ce de-a lungul istoriei au jucat fotbal, nu doar au dat goluri pe contra-atac, cap din fault nevazut de nimeni si sut de la 25 de metri deviat!:rosu:

Utilizator
18th July 2018, 13:45
Ia intreaba-le pe Romania, pe Croatia, pe Chile, pe Serbia, pe Iugoslavia cand erau unita, cate titluri mondiale au! Astea-s echipe ce de-a lungul istoriei au jucat fotbal, nu doar au dat goluri pe contra-atac, cap din fault nevazut de nimeni si sut de la 25 de metri deviat!:rosu:

Inteleg patriotismul dar echipa de fotbal a Romaniei nu se compara la performanta cu niciuna dintre echipele celorlalte tari enumerate. :)
Noi nu avem scoala de fotbal precum ceilalti, am avut o perioada scurta de fotbal organizat pe o structura profesionista, flancata de perioade naive, cu fotbal de placere sau mai nou fotbal degeaba, pe post de breloc la buzunarul unor interlopi sau de punga de malai oferita flamanzilor in campaniile electorale.
Poate ca Chile, si fostele tari iugoslave nu au castigat titluri mondiale, dar daca nu ma insel Chile a castigat ultimele doua cupe America, Iugoslavia a jucat vreo doua final de campionat european prin anii '60, Croatia are un loc trei si o finala de campionat mondial, poti sa adaugi si Cehoslovacia cu un titlu european si mai tarziu Cehia cu o finala si semifinala de campionat european.

Romania a avut "generatia de aur" care a pierdut dramatic un sfert de finala de CM, cea mai tare performanta ever, urmata de doua calificari din grupe in 1990 si 1998 si o alta la europenele din 2000.
Parca nu se compara, pana si "generatia de aur" a bulgarilor are ceva mai mult, respectiv o semifinala de CM.

Cat despre Italia, astia sunt creatori de moda in fotbal si au avut generatii dupa generatii de fotbalisti si echipe nationale ce au jucat fotbal la nivel inalt.
Or fi jucat ei mai defensiv, dar au avut si meciuri frumoase si mai mereu au punctat la organizarea tactica.
Si pana la urma ne place sau nu, astia au adunat una dintre cele mai bogate vitrine de trofee din lume.
Intre cele 4 titluri mondiale ale italienilor si fabuloasa aventura a Romaniei in SUA '94 orice iubitor de fotbal din lumea mare va spune ca primii par ceva mai buni per total si ca joaca fotbal ceva mai bine.

De la noi Hagi este cel mai cunoscut fotbalist, Regele fotbalului romanesc, unicul. Dobrin si Balaci sunt celebri mai degraba pentru noi, din pacate nu au avut performante notabile cu echipele nationale in care au avut (ne)sansa sa joace.
De la italieni ai o poala de nume ce spun ceva fanilor de fotbal de pe glob...Baggio, Maldini, Barresi, Zola, Vialli, Mancini, del Piero, Pirlo, Buffon sunt doar printre ultimii pe lista.

Ne-a placut cand Romania a copiat la greu celebrul catenaccio italian si a iesit onorabil din groapa cu lei de la Guadalajara in '70.
Dupa cum ne-au placut si calificarile amarate la europene din mileniul asta care au fost obtinute cu o nationala pitzurchiana care numai fotbal spectacol nu juca.
Fotbal frumos nu-si permite sa joace oricine, iar cei ce o fac de amorul artei sunt fraierii si impotentii sportului.
In sport ca si in orice alt domeniu de activitate regula e simpla: ai intrat in hora, trebuie sa joci, sa performezi cat mai bine cu ceea ce ai la dispozitie.
Uite ca echipe pe care altadata le bateam cu spatele au devenit acum meciuri tari pentru Romania si asta nu pentru ca fac spectacol ci pentru ca joaca fotbal motivati si organizati pentru victorie.
Islanda, o echipa pe care altadata o luam la pret de matineu a reusit sa atinga sferturile la europene si sa se califice la mondiale. Iar toata lumea o aclama pentru asta, desi joaca ceea ce pot juca, respectiv un fotbal defensiv orientat pe contra-atac.

Tiki-taka de a dominat ultimul deceniu era frumos pana la un punct si cata vreme era practicat de echipe ce nu uitau sa avanseze si sa marcheze goluri.
La campionatul recent incheiat Spania si Germania au frecat degeaba mingea aia de-a latul terenului pana a facut saraca spume si a iesit foc din ea.
Nu au avut atac, nu au avut creatie, au uitat ca fotbalul se joaca pe goluri si au plecat acasa impreuna cu conceptia gresita ca posesia aduce victoria.
Posesia aduce victoria daca stii ce sa faci cu ea. Altfel nu aduce decat cel mult un egal dupa multa alergatura in care ai impresia ca ai fost mai bun pe cand ai fost de fapt egal dar extrem de ineficient.

miril
18th July 2018, 15:40
Cat despre Italia, astia sunt creatori de moda in fotbal si au avut generatii dupa generatii de fotbalisti si echipe nationale ce au jucat fotbal la nivel inalt.
Or fi jucat ei mai defensiv, dar au avut si meciuri frumoase si mai mereu au punctat la organizarea tactica.
Si pana la urma ne place sau nu, astia au adunat una dintre cele mai bogate vitrine de trofee din lume.
Intre cele 4 titluri mondiale ale italienilor si fabuloasa aventura a Romaniei in SUA '94 orice iubitor de fotbal din lumea mare va spune ca primii par ceva mai buni per total si ca joaca fotbal ceva mai bine.


De la italieni ai o poala de nume ce spun ceva fanilor de fotbal de pe glob...Baggio, Maldini, Barresi, Zola, Vialli, Mancini, del Piero, Pirlo, Buffon sunt doar printre ultimii pe lista.

Bine punctat. Cum se castiga trofee jucand nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=6SMCl43Qa2o

https://www.youtube.com/watch?v=QgKf5nIRnp4
https://www.youtube.com/watch?v=aUYD4joNuvs

https://www.youtube.com/watch?v=EtEKVp-wRJU
https://www.youtube.com/watch?v=lXJy_qTvqpk

https://www.youtube.com/watch?v=rENpVJlnQmI

Johnny D
18th July 2018, 16:19
Eu nu vorbesc doar de Romania lu Hagi, ci si de cea a lui Dobrescu de dinainte!
Nu e vina lu Dobrescu ca la nationala au fost pusi niste comunisti mizeri si handicapati care nici nu l-au selectionat.:rolleyes:

@tarile mentionate de mine printre care si Romania de dinainte si din timpul lui Hagi + Cehoslovacia, corect aici.


In afara de Del Piero care e exceptia ce confirma regula, toti ceilalti sunt niste imitatori de fotbal, nimic mai mult.
Unu sau doi din ei mai stiau suta de la distanta, restu niste antifotbalisti de glorie ce jucau bine doar in terenul lor. Scarbos de-a dreptul.
Hai sa zic ca si Zola ar fi o exceptie, dar jucat-a ala la nationala lui sau doar la Chelsea?:)) Vialli:happy, pe langa ala Giroud zici ca e Ronaldinho!:)) Mancini... alt jucator care cred ca are poze cu tricoul Italiei eveniment, nu cred sa fi jucat prea mult. Tocmai ca nu era calau mare si prost = interzis.


Degeaba ai cate-un jucator care face diferenta daca echipa face antijoc aproape tot meciul. N-am zis niciodata ca italienii nu stiu lovi mingea, ba dimpotriva, ei doar din asta traiesc, suturi de la distanta si centrari. Joc frumos la firul berbii CANCI! Asa se castiga titluri mondiale. Asa ca n-am inteles care e problema cu Franta care a jucat oricum mult mai bine decat a jucat Italia vreodata si-a castigat si ea un titlu, cand acu 12 ani a jucat de 12 ori mai bine decat a jucat Italia vreodata si-a pierdut finala.:rolleyes:

miril
18th July 2018, 17:09
Vorbesti numai prostii, repetitiv. Nimic de ras :)) Cat despre idei preconcepute... Pun pariu :rolleyes: ca te-ai uitat cu fundul la meciuri si cu ochii pe Livescore. Rivera, Antognoni, Zola, Baggio, Del Piero, Pirlo, Mancini, spre exemplu. Suturi de la distanta si centrari, p'asta de unde ai scos-o? Din put(in)ul... Giroud mai bun decat Vialli... Si Bendtner mai bun decat Inzaghi :happy Am inteles, Habarnam :yes:

Utilizator
18th July 2018, 17:09
Miril, misto rezumatele, ma crezi sau nu luni ma uitasem exact la cele din '82 pe care le-ai pus mai sus. :)

mondialul din 2006 l-am vazut mare parte in Italia.
Italia venea atunci dupa Calciopoli, nimeni nu dadea nicio sansa echipei, se punea problema ca mai multi jucatori de nationala sa fie chiar suspendati.
Am vazut multe dintre meciuri in baruri, cu multi italieni in jur. Iar italienii au temperament si ca suporteri.
La semifinala cu nemtii eram intr-un local plin, mesele trase in lateral sa fie tzeava catre televizorul ce atarna intr-un colt pe perete. Steaguri, fulare, tricouri, emotii, sperante, beri la foc continuu, pronosticuri, rugaciuni...
Pe masura ce meciul avansa, spiritele deveneau tot mai incinse, se renuntase la scaune, tiffosi cei mai colerici avansasera inspre televizor odata cu meciul, cativa nu mai puteau sta pe podea si se urcasera pe mese, se inchinau, atingeau ecranul, injurau si in acelasi timp apelau divinitatea la ratarile italiene.
Cand au dat italienii primul gol a fost nebunie, unii au cazut de pe mese, toata asistenta se compactase intr-un mare meleu al bucuriei spre coltul cu televizorul.
Golul lui del Piero cred ca a fost foarte aproape sa faca victime pentru ca unii erau aprope de apoplexie, se canta, se urla (Italia!, Italia!), multi plangeau, patronul dadea bere gratis.
Bineinteles, ca treaba s-a lungit mult in noapte, chiar si pe la patru dimineata mai treceau inca motoare si masini cu italieni fericiti claxonand, cantand, agitand steaguri.
Dupa una dintre cele mai frumoase batalii ale mondialelor, Pirlo, Del Piero, Buffon, Grosso & Co se pregateau sa dea atacul final pentru a ramane in istorie.
Si chiar au facut-o, spre ghinionul lui Zidane care si-ar fi dorit o retragere in glorie dar a sfarsit eliminat dupa un turneu final fantastic (ce meci a facut contra Braziliei...), cu singura satisfactie palida ca al sau cap in pieptul lui Materazzi a ramas in legenda.

Cam asta e fotbalul pentru mine: un mix de jucatori buni, meciuri aprins disputate, goluri, suporteri, sentimente.
Si cu atat mai mult la mondiale, un mare eveniment, o lupta globala care oricum s-ar termina imi da o stare de bine, de bucurie, este o perioada in care devin suporteri si aia de nu au nicio treaba cu fenomenul in restul timpului.
Cred ca mondialele, si intr-o anumita masura mai mica europenele, sunt singurele manifestari fotbalistice care mai pastreaza spiritul originar al sportului rege.

De aceea mi se pare un pic scoase din context craciunismele, analiza excesiva si fara rost a fazelor (sa mai dam un zoom ca sa ne lamurim), rejudecarea meciurilor in mod contzopistic, precum punctajul care a distrus boxul amator.
E o forma de a distruge placerea si de a reduce cea mai frumoasa forma de exprimare a fotbalului la nivelul amarat si schimonosit al Ligii 1.


asta mi-aduce aminte de bancul cu violonistul ratacit in jungla. La un moment dat vede un leu apropiindu-se de el.
Disperat, apuca vioara si canta cu tot talentul de care era in stare. La cativa metri in fata lui, leul se opreste, se aseaza, si parea ca asculta.
"M-am gandit eu ca aceasta cariera o sa ma salveze intr-o zi" isi zicea violonistul in minte, si cu ochii inchisi canta.
Cand deschide ochii, si in jurul lui erau o cateva zeci de lei (n.b. nu romanesti) ce ascultau cuminti catarea divina a vilonistului.
Insa la un moment dat vine un alt leu, ajunge langa violonist, il da un pic ocol si apoi il sugruma si incepe sa-l manance.
Atunci unul dintre leii asezati ii zice altuia: "bah, ti-am zis ca daca vine surdul se duce sulii de suflet tot concertul."

cam asa si cu craciunestii nostri din fotbalul romanesc: cand apar ei cu analizele fotbalul dispare.

miril
18th July 2018, 17:26
:yes:, Uti, asta am trait-o eu in Aarhus, la un congres, intr-un bar cu danezi, olandezi nemti si cativa italieni, la meciul lor cu Germania, echipa ceasornic care mai mereu se strica cand da peste haosul controlat al italienilor. Gigi Bufffooooooooooooooon! Gigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Strigau toti. Cu execeptia... Se stie.

Capitanu.Burcea
18th July 2018, 17:38
Uti, deci recunosti ca fara analiza excesiva Var, meciul curgea de la 1-1, poate spre penalty-uri, unde croatii aveau sanse 51% sa se impuna a 3a oara, iar analizele lui Matei Udrea ar fi devenit redundante :)) Ce ramanea sigur dupa finala, indiferent de rezultat, era comparatia Modric-Crujff, la care totusi n-am inteles daca s-a tinut cont de analiza faciala, ori cea tehnico-tactica :))

miril
18th July 2018, 17:48
Uti, deci recunosti ca fara analiza excesiva Var, meciul curgea de la 1-1, poate spre penalty-uri, unde croatii aveau sanse 51% sa se impuna a 3a oara, iar analizele lui Matei Udrea ar fi devenit redundante :)) Ce ramanea sigur dupa finala, indiferent de rezultat, era comparatia Modric-Crujff, la care totusi n-am inteles daca s-a tinut cont de analiza faciala, ori cea tehnico-tactica :))

Au multe in comun, poate, cu exceptia unei fente.

cip
18th July 2018, 18:31
Uti, deci recunosti ca fara analiza excesiva Var, meciul curgea de la 1-1, poate spre penalty-uri, unde croatii aveau sanse 51% sa se impuna ...
spre 99%,pai tu n-ai vazut ce panarici de portar au francezii...:o:
bine,capitan si el ca si tine,banuiesc ca de-aici vine si respectul...anexat pe grade,cum ar zice duamna PM teleolteanca...:))

Utilizator
18th July 2018, 20:12
Uti, deci recunosti ca fara analiza excesiva Var, meciul curgea de la 1-1, poate spre penalty-uri, unde croatii aveau sanse 51% sa se impuna a 3a oara, iar analizele lui Matei Udrea ar fi devenit redundante :)) Ce ramanea sigur dupa finala, indiferent de rezultat, era comparatia Modric-Crujff, la care totusi n-am inteles daca s-a tinut cont de analiza faciala, ori cea tehnico-tactica :))

Nu recunosc nimic, poate doar in fata Marii adunari nationale.:))

Nu sunt nici impotriva si nici pentru VAR. Mi-e indiferent, cu sau fara el vor fi mereu discutii pentru ca in final tot arbitrul decide.
Discutii exista si cu si fara VAR. Iar in final tot Craciunescu decide la teve, eventual dupa ce epigonii ioanitoaiei ii dau 2-3 zoomuri. :D

Nu sunt fan Udrea, articolul ala mi s-a parut bine scris si cred ca ar fi ramas valabil si daca finala ar fi avut un alt invingator.
Dar daca si cu parca nu genereaza schimbare ci doar discutii. :D

Asemanarea faciala dintre Modric si Cruyjff este intr-adevar mare, dar totul se cam opreste aici.
Johan a fost unul dintre cei mai mari fotbalisti din istorie daca nu cel mai mare, este incomparabil ca tehnica, viteza si viziune in joc.

delaparis
18th July 2018, 22:52
Dovada ca Franta are o generatie exceptionala, Deschamps s-a hotarat sa ramana.
Desi toata lumea credea ca va pleca in plina glorie deoarece daca ramane are numai de pierdut el sta in post. De ce? Nu e prost degeaba :). Stie ca generatia asta poate castiga cateva titluri la rand deci ... de ce sa nu fie ale lui? De ce sa-l lase pe Zidane spre exemplu ?
Mare smecher Deschamps asta. Nu a vrut sa preia echipa imediat dupa Domenech deoarece era praf. L-a lasat pe Blanc sa-si rupa spinarea sa construiasca ceva apoi a venit cand deja Franta incepuse sa joace. A crosetat ceva eliminand incercarile nereusite ale lui Blanc, a incercat si el cateva piste nereusite gen Evra in revenire sau Gignac si Payet apoi a cizelat echipa tip cu tineri talentati. A avut si noroc ca Mbappe a erupt la timp, Pavard a dat probabil singurul gol din cariera in momentul in care Argentina era peste Franta etc ...

Johnny D
18th July 2018, 23:37
Vorbesti numai prostii, repetitiv. Nimic de ras :)) Cat despre idei preconcepute... Pun pariu :rolleyes: ca te-ai uitat cu fundul la meciuri si cu ochii pe Livescore. Rivera, Antognoni, Zola, Baggio, Del Piero, Pirlo, Mancini, spre exemplu. Suturi de la distanta si centrari, p'asta de unde ai scos-o? Din put(in)ul... Giroud mai bun decat Vialli... Si Bendtner mai bun decat Inzaghi :happy Am inteles, Habarnam :yes:

Bine macar ca te binedispun prostiile mele.:)
Italia ramane o echipa cu fotbal de kkt, cel mai de kkt, niste nume nu schimba asta! Flashscore nici nu cred c-a aparut in deceniul trecut! Acum tu esti cel care nu vorbeste deloc prostii.:))
Inzaghi a fost specialistul antijocului ofensiv. Dribling = zero, 1-2-uri zero, nici macar la sut de la distanta nu era bun, singurul spectacol al fotbalului italian. Era un om fara talent dar care a dus lipsa de talent compensata cu seriozitate si concentrare la rang de arta. Asta apreciam la el! La el nu vedeai daca avea fundas in fata sa dea 2 bani pe saritura lui la cap, el urmarea mingea asa cum orice jucator trebuie s-o faca, si daca adversarul direct, pozitionat mai bine o rata, el o baga-n poarta.;) (Nu ca prostul ala de croat care daca vede un adversar ca sare la cap crede ca ala automat loveste mingea, nu urmareste mingea propriu-zis!) Dar asta nu-nseamna ca avea ceva-n comun cu estetica jocul sau, nimic. Unul din cei mai buni jucatori de cap ce-i drept din istorie, are golul cel mai frumos dat cu capul vreodata, acela cu spatele la poarta, care filmat din lateral pare ca sfideaza legile fizicii. Dar e o nestemata intr-o cavalcada de goluri banale si nespectaculoase, chiar enervante, la fel ca jocul Italiei.


Pavard a dat probabil singurul gol din cariera in momentul in care Argentina era peste Franta etc ...

Ala saracu nici nu stie da-n minge, s-a vazut foarte bine atat in meciurile dinaintea celui cu Argentina cat si in cele ce-au urmat! A lovit mingea dublu gresit acolo si de aia s-a dus atat de misto!:))

iulian_1976
19th July 2018, 02:04
Dovada ca Franta are o generatie exceptionala, Deschamps s-a hotarat sa ramana.
Lasa dezinformarile Deschamps avea contract pana in 2020 inainte de CM indiferent de rezultat.


Bine punctat. Cum se castiga trofee jucand nimic.
https://www.youtube.com/watch?v=EtEKVp-wRJU
https://www.youtube.com/watch?v=lXJy_qTvqpk

https://www.youtube.com/watch?v=rENpVJlnQmI

Sa inteleg ca CM 2006 a fost influientat de arbitri,Italia a primit un penalty si multe lovituri eronate din preajma careului advers.

Buffon,Pirlo,Totti,DelPiero etc sa intelg ca nu au jucat nimic,ok ramane ca tine:ok:

miril
19th July 2018, 08:42
Iulian, n-ai simtit nici o ironie? Normal ca au jucat mai nimic, dovada ca au castigat :cool:

JD, eu te inteleg, esti indragostit de Giroud. Chestia cu flesh, live bla, bla, tu le stii mai bine, era o aluzie ca tu nu ai vorbit pe vazute ci pe reconstruite despre Vialli, am mai avut noi o díscutie despre frumoasa echipa a Sampdoriei, Baggio, etc. Inzaghi avea o "singura" mare calitate, plasamentul exceptional care ii permitea sa marcheze la discretie, cu orice organ anatomic :). Tu compari reusitele izolate ale francezului cu cele peste 300 de goluri din Serie A si cele 70 de goluri din Ch L ale lui Inzaghi, fotbalist care in afara de multiplele titluri de campion cu Juve si Milan, a contribuit decisiv la castigarea celor doua titluri de Ch L cu Milan, doua UEFA super cupe si o FIFA super cupa. Imi pare rau sa o spun dar ceva nu functioneaza in rationamentul tau. Si nu esti singurul. A propos, si noi am avut un Inzaghi, avant la lettre, Dudu Georgescu, caruia i s-au reprosat multe, dar faptele raman, este in continuare cel mai prolific golgeter al Romaniei, cu multe goluri la echipa nationala si in cupele europene.

Johnny D
19th July 2018, 09:08
Eu am simtit ironia dar am fost retinut in a posta pt ca de-aici de la lucru n-am youtube sa stiu sigur ce-ai vrut sa spui.:P

delaparis
19th July 2018, 12:59
Lasa dezinformarile Deschamps avea contract pana in 2020 inainte de CM indiferent de rezultat.




Asta e ca si cum eu spun ca la Paris e soare iar tu imi spui ca dezinformez deoarece la Lyon ploua :))
Ce legatura cu pomul de Craciun?

Da, avea contract la fel ca Jacquet pana in 2000 desi a demisionat imediat dupa titlul de Campion Mondial in 1998. Si Lemerre avea contract pana in 2004 dar a fost mazilit in 2002 dupa deruta francezilor la CM.
Problema aici se punea daca Deschamps vrea sa ramana selectioner sau nu. Daca pierdea cu Argentina in optimi problema era daca va fi mazilit sau nu.
Contractul ala e de forma acolo ca sa-i apere imaginea fata de jucatori in timpul competitiei.

cip
19th July 2018, 19:36
bai ia gata,inchideti thd-ul asta...Franta campioana mondiala,c'est fini la comedie :D
ce atata ii tot dati prilejul lui Andrei sa se umfle in penele alea de coq sportiv? :rasc:

delaparis
20th July 2018, 23:29
Felicitari Franta pt titlul de Campion Mondial :)

Johnny D
21st July 2018, 17:31
Tu compari reusitele izolate ale francezului cu cele peste 300 de goluri din Serie A si cele 70 de goluri din Ch L ale lui Inzaghi, fotbalist care in afara de multiplele titluri de campion cu Juve si Milan, a contribuit decisiv la castigarea celor doua titluri de Ch L cu Milan, doua UEFA super cupe si o FIFA super cupa. Imi pare rau sa o spun dar ceva nu functioneaza in rationamentul tau. Si nu esti singurul. A propos, si noi am avut un Inzaghi, avant la lettre, Dudu Georgescu, caruia i s-au reprosat multe, dar faptele raman, este in continuare cel mai prolific golgeter al Romaniei, cu multe goluri la echipa nationala si in cupele europene.
Rationamentul meu e sa nu confund cuvantul "prolific" cu "spectaculos", pana la urma suporterii vor sa vada spectacol la jocul de fotbal ca de-aia platesc bilet, nu sa tot vada prolifici ce stau la ciupeala de 2-3 ori pe meci. Bine, cu exceptia suporterilor italieni care au echipa pe care si-o merita! Cu ocazia asta au vazut si ei un turneu final de calitate mai ridicata acum in 2018!:))

miril
22nd July 2018, 00:46
Exista spectacolul emotional, mai facil, si cel rational, mai subtil. Ambele sunt de preferat la o echipa. Foarte rar gasesti asa ceva, de aceea fiecare alege ce-i se potriveste mai bine. Oricum, gandesti superficial, ca dovada argumentele aduse mai sus. Adica, care va sa zica, nu exista.

Johnny D
22nd July 2018, 19:53
Bine Mirel ca esti tu foarte adanc in gandire apreciind fotbalul de kkt in defavoarea celui exuberant!:D



Daca as fi eu in locul tau, mi-as face mai degraba autocritica, poate sunt un habarnist notoriu si nu-s instare sa vad argumente ca n-am capacitatea (materia cenusie nu mi-o confera) de-a vedea lucruri evidente si pentru prosti, inainte sa ma leg de capacitatile altora, in repetate randuri. Dar ma rog, asta-s doar io.:rolleyes:

miril
23rd July 2018, 09:18
Bine Mirel ca esti tu foarte adanc in gandire apreciind fotbalul de kkt in defavoarea celui exuberant!:D



Daca as fi eu in locul tau, mi-as face mai degraba autocritica, poate sunt un habarnist notoriu si nu-s instare sa vad argumente ca n-am capacitatea (materia cenusie nu mi-o confera) de-a vedea lucruri evidente si pentru prosti, inainte sa ma leg de capacitatile altora, in repetate randuri. Dar ma rog, asta-s doar io.:rolleyes:

Ai ajuns la argumentul Mirel... Nu mai e nimic de comentat, aici. N-am treaba cu tine, imi placi, ci cu ideile tale fixe, atunci cand le ai, mai ales despre echipe si timpuri pe care nu le-ai trait dar pe care cu drag le comentezi aiurea, exagerat deci nenuantat fara sa aduci argumente. Si mai este ceva, te-am rugat de multe ori, ca ar fi bine cand comentezi, ma refer in general, sa nu fii influentat de ce faci tu la pariuri. Nu-i normal ca atunici cand faci comentarii, continutul sa fie influentat pe cine pariezi si sa injuri jucatori, echipe ca ai pariat tu gresit. Nu intereseaza pe nimeni cu cine ai pariat si comentarii de genul asta trebuie, daca-i musai, sa le faci pe topicul cu pariuri si nu altundeva. Asuma-ti pierderea si, de prefarat, paraseste viciul. Pariul este o boala urata care nu contribuie cu nimic la emaniciparea personala, dincontra. Daca moda, care tine de design, este ceva inutil, jocul de pariuri este nu numai inutil ci si extrem de destructiv, destramand familii si distrugand vieti din cauza unui viciu care ii imbogateste pe putini si saraceste majoritatea. Sa auzim si de bine.

Doctor_Satan
23rd July 2018, 14:58
bai ia gata,inchideti thd-ul asta...Franta campioana mondiala,c'est fini la comedie :D
ce atata ii tot dati prilejul lui Andrei sa se umfle in penele alea de coq sportiv? :rasc:
Ca sa fi un pic avangardisti, pana la urmatorul mondial, vorba aia se va scrie "alkumidia antaht" in limba franceza varianta actualizata.
Iar apoi, cu scrisul acela de la dreapta la stanga ce seamana cu un pisat pe zid.

Johnny D
23rd July 2018, 21:42
Ai ajuns la argumentul Mirel... Nu mai e nimic de comentat, aici. N-am treaba cu tine, imi placi, ci cu ideile tale fixe, atunci cand le ai, mai ales despre echipe si timpuri pe care nu le-ai trait dar pe care cu drag le comentezi aiurea, exagerat deci nenuantat fara sa aduci argumente. Si mai este ceva, te-am rugat de multe ori, ca ar fi bine cand comentezi, ma refer in general, sa nu fii influentat de ce faci tu la pariuri. Nu-i normal ca atunici cand faci comentarii, continutul sa fie influentat pe cine pariezi si sa injuri jucatori, echipe ca ai pariat tu gresit. Nu intereseaza pe nimeni cu cine ai pariat si comentarii de genul asta trebuie, daca-i musai, sa le faci pe topicul cu pariuri si nu altundeva. Asuma-ti pierderea si, de prefarat, paraseste viciul. Pariul este o boala urata care nu contribuie cu nimic la emaniciparea personala, dincontra. Daca moda, care tine de design, este ceva inutil, jocul de pariuri este nu numai inutil ci si extrem de destructiv, destramand familii si distrugand vieti din cauza unui viciu care ii imbogateste pe putini si saraceste majoritatea. Sa auzim si de bine.

Corect. Apreciez sfatul, grija si timpul petrecut pt compunerea unui post consistent. Insa pariul e ceva efemer, te enervezi atunci pe cateva zile, maxim cateva saptamani, apoi trece. N-are legatura cu impresiile ce le ai vis-a-vis de o echipa si jocul ei pe parcursul a ani de zile. Italia niciodata cat am vazut-o eu n-a jucat fotbal adevarat, doar a sapat transee si-a stat la cutie. Asta nu ti-o poate spune altcineva decat vizionatul meciului, rar am vazut un meci in care sa-si si merite victoria atunci cand a obtinut-o iar Italia asta a ultimilor 2 ani a fost de departe DE DEPARTE cea mai infecta echipa dintre cele cu pretentii la calificarea la mondial, aici le includ si pe cele din Oceania.
Tot ce ti-am zis eu e ca argumentul vizionarii unui meci pe care orice prost il vede, nu e o statistica desi si de-acolo poate sa reiasa - e o impresie generala, nu trebuie batut pe el de zeci de ori la rand si faptul ca nu intelegi asta nu-ti da dreptul sa jignesti omul care ti-l ridica.

delaparis
23rd July 2018, 22:03
Iar apoi, cu scrisul acela de la dreapta la stanga ce seamana cu un pisat pe zid.

Scrierea aia araba, la fel si cea asiatica in ansamblu, este o arta. :ok:
Scrierea romana este simplista si denota lipsa de talent. Niste linii verticale, orizontale si in diagonala acompaniate de semicercuri, cercuri si forme ovale. Gradinita :D

Johnny D
23rd July 2018, 22:16
Ce inteleg de aici e ca a fi inteligibil e de gradinita, a te pisa pe zid e o arta!:))
Sau poate nu-nteleg eu iarasi nimic, sa ne explice Miril mai bine!:D

delaparis
23rd July 2018, 22:40
Nu stiu ce ai inteles din ce am spus. :rolleyes:
Dar vad ca ai inteles foarte bine ce a spus Doctor :D

miril
24th July 2018, 10:10
Corect. Apreciez sfatul, grija si timpul petrecut pt compunerea unui post consistent. Insa pariul e ceva efemer, te enervezi atunci pe cateva zile, maxim cateva saptamani, apoi trece. N-are legatura cu impresiile ce le ai vis-a-vis de o echipa si jocul ei pe parcursul a ani de zile. Italia niciodata cat am vazut-o eu n-a jucat fotbal adevarat, doar a sapat transee si-a stat la cutie. Asta nu ti-o poate spune altcineva decat vizionatul meciului, rar am vazut un meci in care sa-si si merite victoria atunci cand a obtinut-o iar Italia asta a ultimilor 2 ani a fost de departe DE DEPARTE cea mai infecta echipa dintre cele cu pretentii la calificarea la mondial, aici le includ si pe cele din Oceania.
Tot ce ti-am zis eu e ca argumentul vizionarii unui meci pe care orice prost il vede, nu e o statistica desi si de-acolo poate sa reiasa - e o impresie generala, nu trebuie batut pe el de zeci de ori la rand si faptul ca nu intelegi asta nu-ti da dreptul sa jignesti omul care ti-l ridica.

Comentariile se refera la timpuri trecute, nu acum, caci acum e clar ca nu-i nimic de comentat despre Italia. Vad ca ai acces la arta, e de bine sau nu? E arta necesara? O intrebare de offtopic, pe care ti-o pun.

A propos de mictiune si arta:

https://www.youtube.com/watch?v=z4I75Rvb0zo

Johnny D
24th July 2018, 12:29
Necesare sunt doar aerul, apa si hrana, si o toaleta unde sa-ti faci nevoile. Restul sunt optionale, insa pe scara optionalului au si ele importanta lor, mai ales o baie functionala in care sa te speli, eu zic ca importanta acesteia e superioara artei. Desi poate ca multi oameni n-ar fi de-acord.:P Depinde din ce p.d.v. vorbesti, psihologia zice ca sexul de exemplu e o nevoie. Mie nu mi se pare, sunt oameni destui care nu fac sex si nu-i vad sa crape.:) D.p. meu d.v. nevoile sunt doar cele fara de care nu poti trai, restul toate sunt optiuni si tin de starea mentala a fiecaruia (de perceptie - alegerea unui individ de a vedea lumea si pe sine prin principii, opinii, etc.) in primul rand, si pe urma de conditia fizica si emotionala. Apoi dupa nevoi cred ca vine urmatorul criteriu: nivelul de calitate al vietii. Pentru un nivel minim trebuie indeplinite iarasi niste cerinte, dintre care cea cu baia functionala in care sa te speli este poate prima, insa aici nu intra arta. Arta cred ca intra de la un nivel mediu spre optim de indeplinire a cerintelor de calitate a vietii.

Deci ar fi ceva-n gen:
1. Nevoi - le satisfaci sau mori
2. Trepte de calitate a vietii
a.) Minim: igiena corporala asigurata, elemente de intretinere a mintii si corpului - activitate fizica, acces la medicina, etc. (mai sunt cateva, nu multe)
b.) Mediu: arta, carti, informatii, entertainment, etc.
c.) Ridicat sau confort: avutie, putere, faima, femei:D, etc.
3. Dumnezeu, cand nu-ti mai trebuie nici femei, nici putere, nici faima, toate te plictisesc, vrei doar liniste.:))

Asta e scara mea personala, in psihologie o sa gasesti alte scari cum ti-am dat mai devreme un exemplu cu care nu sunt de acord.
Daca tot suntem la capitolul psihologie-filozofie cu ce sunt sau nu de acord, psihologia spune ca omul e singura fiinta capabila a face acte dezinteresate (dintre fiintele de care noi suntem constienti ca exista acum). Fals. Toti facem acte absolut interesate, doar ca, categoriile acestor interese sunt extrem de variate si scarile de nobilitate/moralitate pe care le putem ierarhiza si ele sunt complexe si greu de tiparit. Insa se pot face. Fiecare interes poarta un rang de moralitate sau nobilitate dupa el ce poate fi cat de cat ierarhizat, insa nu exista creatura/entitate in orice lume, asta sau oricare alta care sa nu functioneze dupa un anumit interes, sau interese definind un scop mic, mare sau de ce tip o fi. Altfel acea entitate ar fi ilogica, nu exista asa ceva.

cip
24th July 2018, 12:34
Ionica e instalator,stie ce vorbeste...el cu fotbalul nu prea le are...:rasc:

Johnny D
24th July 2018, 12:40
Vezi Cipel daca te grabesti, eu mai aveam ceva de spus...:rolleyes:

cip
24th July 2018, 12:45
pai ai spus destule cu fotbalul italian...tampenii vreau sa zic... :D

Johnny D
24th July 2018, 12:45
:o: De parca tu si stii! :))

Adevarul e ca la ce fotbal se juca acu mai bine de 20 de ani, e posibil toata Europa sa fi jucat ca Italia, nu contest!:)):rasc:
Insa in atare circumstante tii cu Brazilia si Argentina sa castige CM-uri, nu cu antifotbalul.;) Lucru care...:rolleyes:

cip
24th July 2018, 12:52
nah,dreq m-o pus...:headbang:

Miril,ai legatura...:))

Johnny D
24th July 2018, 12:55
Vorbind strict de Europa, cred ca doar Olanda si Iugoslavia jucau bine pe atunci. Langa Cehoslovacia de care amintea cineva. Eu zic ca si Romania intra! Ia zi cate titluri mondiale are fotbalul adevarat, astea 4 echipe? Eu sincer nici nu le pot numara.:rolleyes:
Lasa bine ca are Uruguay, asta e Italia "lor".:))


Germania n-am inclus-o in nici o categorie intentionat ca am impresia ca si ea juca un fotbal de kkt, doar de vreo 15-18 ani joaca bine.

cip
24th July 2018, 13:07
deci cate 4 titluri mondiale Germania si Italia inseamna pt tine fotbal de kkt...:o:
bravo,le ai! :lol:
ca sa nu mai spun ca faci ce faci si tot la instalatii ajungi...:))

Doctor_Satan
24th July 2018, 15:26
Scrierea aia araba, la fel si cea asiatica in ansamblu, este o arta. :ok:
Scrierea romana este simplista si denota lipsa de talent. Niste linii verticale, orizontale si in diagonala acompaniate de semicercuri, cercuri si forme ovale. Gradinita :D
Deja esti artist?
Covoras ai de mult timp, nu? :P

miril
24th July 2018, 15:31
Depinde cum definesti interesul, as zice. Toaleta nu-i necesara. Ce spui tu acolo, la inceput, e basic, asta nu se discuta. Ce-i interesant este ca esti un patimas parior care mai face si propaganda pe unde apuca cam ca aia cu reclame TV care te invita online sa-ti dai banii din casa. Asta a propos de interes(e). Mai reduci, in plus, psihologia la sexul e o necesitate. Ma rog, as putea pune problema strict biologic dar ma abtin. Cum se pupa asta, jocul de noroc, cu nivelele alea de mai sus... Pe scurt, tu spui ce spune popa. Ultima intrebare, ce este mai imporatant pentru umanitate, arta sau pariurile? Tertium non datur.

cip
24th July 2018, 19:25
n-ai cu cine...un zalauan...:rasc:

atdi
24th July 2018, 20:44
Vorbind strict de Europa, cred ca doar Olanda si Iugoslavia jucau bine pe atunci. Langa Cehoslovacia de care amintea cineva. Eu zic ca si Romania intra! Ia zi cate titluri mondiale are fotbalul adevarat, astea 4 echipe? Eu sincer nici nu le pot numara.:rolleyes:
Lasa bine ca are Uruguay, asta e Italia "lor".:))


Germania n-am inclus-o in nici o categorie intentionat ca am impresia ca si ea juca un fotbal de kkt, doar de vreo 15-18 ani joaca bine.

Germania 1986 si 1990 chiar juca fotbal si italia 82 la fel (mai putin Gentile).

Johnny D
24th July 2018, 21:01
deci cate 4 titluri mondiale Germania si Italia inseamna pt tine fotbal de kkt...:o:
bravo,le ai! :lol:
ca sa nu mai spun ca faci ce faci si tot la instalatii ajungi...:))

Pai tocmai asta ti-am zis, Italia le-a obtinut jucand un fotbal de kkt, Germania le-a impartit, de-aia n-am mentionat-o. Tu am impresia ca nu intelegi despre ce se vorbeste. Franta cat de bine a jucat acum? Ei bine Italia a jucat mult mai prost de fiecare data, nu doar la un turneu final si de-aia a castigat atatea titluri, cea mai spurcata echipa. Germania are si ea cel putin un titlu jucat extrem de prost, la ciupeala, ala "furat" Olandei daca nu ma insel, atunci cand Olanda juca de departe cel mai bun fotbal din lume, slaba mental insa.


Mai reduci, in plus, psihologia la sexul e o necesitate.

Eu n-am redus nimic, atat ai inteles tu. Ti-am dat doar 2 exemple cu care nu-s de acord ale psihologiei, ala ar fi unul, celalalt cu dezinteresul. Intrau bine la subiect, si tu ai pus intrebarea la subiect, chiar ai folosit semnul intrebarii. In locul tau m-as bucura ca ti-am formulat un raspuns extrem de bun.


Pe scurt, tu spui ce spune popa. Ultima intrebare, ce este mai imporatant pentru umanitate, arta sau pariurile?

N-ai inteles nimic. Nici n-am mentionat pariurile acolo, doar tu esti in gura cu ele. Cred ca tu esti defapt popa, ala vorbeste asa, niciodata insa nu face clasificarea pe care am facut-o eu. Subiect incheiat.


Germania 1986 si 1990 chiar juca fotbal si italia 82 la fel (mai putin Gentile).

Atunci e bine ca n-am mentionat Germania.:))
A avut Italia un titlu mondial in care a jucat fotbal?:o: Asta da stire...