PDA

View Full Version : Optimi: Croatia - Danemarca 1-1 (penalty 3-2)



Leo
26th June 2018, 23:17
Duminica, 1 iulie, ora 21.00.

JJ
26th June 2018, 23:30
Croatii au facut trei meciuri excelente in grupe, la fel ca la Euro.
Tot la fel ca la euro, joaca in optimi cu o echipa bine organizata defensiv, care nu prea a impresionat in grupe.
Totusi, au facut un meci de rahat si au fost eliminati... Dup-aia, cei ce i-au eliminat au luat si cupa.

Bre, daca Danemarca ia cupa, eu imi bag picioarele in el de fotbal. :D

Utilizator
26th June 2018, 23:35
Corect, teoretic croatii castiga, practic danezii sunt capabili de surprize, au o echipa disciplinata tactic si nu intru totul lipsita de tehnica.

YoNuTzz
27th June 2018, 01:16
croatia va avea probleme...e greu sa le dai gol danezilor...
un 55-45 ptr croatia...dar va fi f greu din pacate...

Doctor_Satan
27th June 2018, 08:47
Croatii au o echipa foarte buna, capabila sa mearga pana la capat.
Dar, dupa prestatia de la euro, nu-mi fac sperante.
In meciul asta ar trebui sa se califice cu un 1-0 sau 2-1.

Johnny D
27th June 2018, 08:56
Croatia se califica, joc la sigur pe treaba asta la pariuri. Danemarca e echipa buna dar nu destul de buna.

dardar_3
27th June 2018, 11:35
0-0, penalty-uri, Schmeichel MoM :D

Doctor_Satan
27th June 2018, 15:43
Stii ca nu-i anul 1992, nu?

dardar_3
27th June 2018, 17:43
Kasper il poate depasi pe Peter la performante :D
Desi nu ii au pe fratii Laudrup, Eriksen, Dolberg sau Cornelius pot face diferenta oricand. Am vazut meciul danezilor cu Peru (echipa foarte ofensiva) si sincer m-au impresionat cum se aparau si atacau pe contre. Eu raman la parerea ca danezii vor trece de croati.

Lordul
27th June 2018, 22:42
Croatia daca nu ma-nsel a mai trecut decat o singura data de grupe la CM in 1998 cand au castigat bronzul ; meciul se anunta echilibrat , cu un usor plus pentru Croatia ; un duel intre cei 2 coordonatori Modric-Eriksen , de vazut ce va fi...

Eu merg pe Croatia

Iulian.
27th June 2018, 23:04
Bate Croatia, mai greu decât a bătut pe argentinieni

YoNuTzz
28th June 2018, 00:53
Kasper il poate depasi pe Peter la performante :D
Desi nu ii au pe fratii Laudrup, Eriksen, Dolberg sau Cornelius pot face diferenta oricand. Am vazut meciul danezilor cu Peru (echipa foarte ofensiva) si sincer m-au impresionat cum se aparau si atacau pe contre. Eu raman la parerea ca danezii vor trece de croati.

ar fi pacat ptr croati la ce grupa au facut, dar din pacate mie cel mai mult imi e frica de spiritul balcanic vs spiritul nordic...

Leo
1st July 2018, 20:53
Echipele de start:

Croatia: Subasic - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic - Brozovic, Rakitic - Rebic, Modric, Perisic - Mandzukic
Rezerve: Kalinici, Livakovici - Badelj, Bradarici, Caleta-Car, Corluka, Jedvaj, Kovacici, Kramarici, Pivarici, Pjaca
Antrenor: Zlatko Dalic

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Zanka, Kjaer, Christensen - Delaney, Eriksen, Knudsen - Poulsen, Cornelius, Braithwaite
Rezerve: Lossl, Ronnow - Dolberg, V. Fischer, Jorgensen, Krohn-Dehli, W. Kvist, Larsen, Lerager, L. Schone, P. Sisto, Vestergaard
Antrenor: Age Hareide

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina)
Stadion: Nizhny Novgorod

JJ
1st July 2018, 20:59
Ce ciudata mi se pare alegerea culorilor la acest campionat. Acum joaca amandoua cu echipamentul al doilea. In opinia mea, una dintre ele putea sa joace lejer in primul echipament - rosul danez e suficient de diferit de albastrul croat, sau carourile croate sunt si ele suficient de diferite de albul danez.

Leo
1st July 2018, 21:01
Danemarca deschide scorul.

JJ
1st July 2018, 21:02
Auuu ce i-a fript inca din primul minut.

Sincer, ma asteptam mult mai mult de la ambele aparari... ce pasa i-a dat si danezul lui Mandzukic. Cred ca amandoua sunt un pic stresate de faptul ca dintr-o data au sanse reale la semifinale ba chiar la finala daca trec aici. :)) :))

Leo
1st July 2018, 21:05
1-1 :)

JJ
1st July 2018, 21:30
Perisic demonstreaza cum te poti face de doua ori de rahat in aceeasi faza: intai rateaza voleul dup-aia o da cu adevarat in plopi. :D

JJ
1st July 2018, 21:53
5 minute nebune, urmate de 40 de minute de plictiseala. Ambele incearca ceva, dar nu le iese, fundasii stau bine in teren, dupa alea 5 minute de autism total. Vreo patru ocazii de gol in total, inclusiv un sut-centrare ciudat al lui Eriksen de la coltul careului care loveste vinclul.

delaoltenia
1st July 2018, 22:13
ar fi pacat ptr croati la ce grupa au facut, dar din pacate mie cel mai mult imi e frica de spiritul balcanic vs spiritul nordic...

ceva îmi spune ca defilarea croatilor din grupe ar putea continua...pana in finala.

hrvatska, hrvatska... /OLE/

delaparis
1st July 2018, 22:41
Pe voi va impresioneaza Croatia? :mda:

delaoltenia
1st July 2018, 22:43
Pe tine te impresioneaza Franta? :D

delaparis
1st July 2018, 22:46
Pai da. Dupa meciul de ieri toate par plicticoase :D

JJ
1st July 2018, 22:52
Un egal foarte echitabil. Nici una n-a facut mai nimic. Cel mai bun jucator dupa mine Delaney pana acum.

delaparis
1st July 2018, 22:55
Rusia e in semi

YoNuTzz
1st July 2018, 22:57
mda...era super super previzibil ca danemarca ii va crea mari probleme croatiei si va duce macar meciul in pelungiri...eram convins...

btw - sper sa nu se ajunga la o semifinala jos intre Danemarca si Suedia...

delaoltenia
1st July 2018, 22:59
Pai da. Dupa meciul de ieri toate par plicticoase :D
daaa!!! :)

sa nu traiesti cu impresia ca berea se deschide doar dupa ce intra nemtii in autocar! ;) :D

JJ
1st July 2018, 23:03
Singura pata de culoare - Knudsen bate mai bine aruncarile de la margine decat bate Eriksen cornerele. :)) :))

delaparis
1st July 2018, 23:06
daaa!!! :)

sa nu traiesti cu impresia ca berea se deschide doar dupa ce intra nemtii in autocar! ;) :D
Ee ... se deschide cate una doua pt Germania cand e du schlafen :D
Dar stiu ca e nasol. Avem Uruguay si daca prin noroc trecem atunci vine Brazilia. In orice caz daca suntem in finala, clar o castigam :)

iulian_1976
1st July 2018, 23:09
Croatii au un stil tehnic insa si fizic stau foarte bine,ca stil parca vad un pic din Germania doar ca mai tehnici si trag la poarta.
Danemarca ceva tehnic mai jos,fizic la fel insa mai organizati ca croatii.

Astea fiind spuse impresia ca danezii vor catiga la penaltiuri,faptul ca nu forteaza este doar in dezavantajul lor croatilor.

YoNuTzz
1st July 2018, 23:13
nu pare de glumit cu Schmeichel la penaltyuri...

daca Croatia nu face 2-1 cred ca pierd la penaltyuri...

iulian_1976
1st July 2018, 23:23
Inca un lucru echipele astea bat Romania la orice ora doar pe cornere si lovituri libere amandoua stiu sa se apere si sa execute loviturile libere,astfel ele cam se anuleaza reciproc.

Probabil croatii si-au aratat limitele in mentalitate....

delaoltenia
1st July 2018, 23:23
Ee ... se deschide cate una doua pt Germania cand e du schlafen :D
Dar stiu ca e nasol. Avem Uruguay si daca prin noroc trecem atunci vine Brazilia. In orice caz daca suntem in finala, clar o castigam :)

eu doar observ ca azi fiind 1 iulie meciurile la mondialul rusesc se incheie cu 1-1. deci foarte mare atentie! :)

JJ
1st July 2018, 23:23
I-or da voie lui Knudsen sa bata penalty-ul cu mana? :D

Lordul
1st July 2018, 23:25
penalty si eliminare !

delaoltenia
1st July 2018, 23:25
rosu ba, fmm de jigodie! l-a agatat din spate! :(

Lordul
1st July 2018, 23:26
ce concetrare pe Modric !!!

Hopaa ! Apara Schmeichel !

delaoltenia
1st July 2018, 23:27
nu se poate :mda:

Leo
1st July 2018, 23:27
Incredibil...

JJ
1st July 2018, 23:27
Gata, au belit-o croatii. Cat de prost poti sa tragi Modriic? :(

delaparis
1st July 2018, 23:28
Deja portarul nu a stat pe linia portii apoi de ce doar cartonas galben?

Lordul
1st July 2018, 23:28
n-au belit nimic ! sa-i vedem si pe danezi cum bat

Lordul
1st July 2018, 23:30
Deja portarul nu a stat pe linia portii apoi de ce doar cartonas galben?

sa nu rupa echilibrul de tot ! altfel nu imi explic

iulian_1976
1st July 2018, 23:30
Gata, au belit-o croatii. Cat de prost poti sa tragi Modriic? :(

Nu a dat prost,au si portar danezii trebuie dat tare la genul asta de portar.

La penalty se stie ce ii asteapta pe croati,nasol....

JJ
1st July 2018, 23:31
Deja portarul nu a stat pe linia portii apoi de ce doar cartonas galben?
Pentru ca nu se da rosu la fault in careu daca se da si penalty, chit ca e faza clara de gol. Doar daca faultul ar fi fost foarte dur... si n-a fost.

delaparis
1st July 2018, 23:32
sa nu rupa echilibrul de tot ! altfel nu imi explic
Pai regulamentul ala e de carton? Era gol daca nu era fault ... deci rosu direct.

Lordul
1st July 2018, 23:32
Pentru ca nu se da rosu la fault in careu daca se da si penalty, chit ca e faza clara de gol. Doar daca faultul ar fi fost foarte dur... si n-a fost.

asta din ce regulament face parte ? fault in postura de ultim aparator stiam ca inseamna automat cartonas rosu

delaparis
1st July 2018, 23:33
Pentru ca nu se da rosu la fault in careu daca se da si penalty, chit ca e faza clara de gol. Doar daca faultul ar fi fost foarte dur... si n-a fost.

Gresesti. Citeste regulamentul FIFA

Clau7_D
1st July 2018, 23:34
Il vor crucifica croatii pe Modric daca pierd la penalty-uri

delaparis
1st July 2018, 23:35
Adevarul e ca a tras ca un amator

JJ
1st July 2018, 23:35
Gresesti. Citeste regulamentul FIFA
Tocmai, ca l-am citit. https://www.bbc.com/sport/football/36047575

YoNuTzz
1st July 2018, 23:35
mda...cum draq bati asa un penalty in min 117...

da frate precum harry kane...


va rupe probabil Schmeichel la penaltyuri...

iulian_1976
1st July 2018, 23:35
Deja portarul nu a stat pe linia portii apoi de ce doar cartonas galben?
Merita rosu si repetarea executarii dupa mine...

Nasol cu danezii la penalty...

delaparis
1st July 2018, 23:37
Merita rosu si repetarea executarii dupa mine...


:ok:
Exact

Lordul
1st July 2018, 23:38
vad ca se tine bine Peter Schmeichel !

Eriksen rateaza , cei 2 decari au ratat penalty-uri asta seara

Lordul
1st July 2018, 23:39
nebunie ! apara Schmeichel

Leo
1st July 2018, 23:39
Hai ca-i bine. :D

delaoltenia
1st July 2018, 23:39
brazilia europei refuza sferturile! :(

Lordul
1st July 2018, 23:40
1-1 gol Kramaric&Kjaer

Lordul
1st July 2018, 23:42
2-1 Krohn-Deli

sa vedem ce face Modric ....goool !

Lordul
1st July 2018, 23:44
scoate Subasic in fata lui Schone !

apara Schmeichel la Pivaric !

ramane 2-2

delaoltenia
1st July 2018, 23:45
cred ca-mi sta inima, ultima serie. hai cu golul si calificarea!

Lordul
1st July 2018, 23:46
Jorgensen bate prost ..apara Subasic

Rakitic vs Schmeichel !!!


Goooooooooooooooooooool Croatia e in sferturi /OLE/ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Leo
1st July 2018, 23:46
Croatia merge mai departe.

Lordul
1st July 2018, 23:47
Schmeichel&Subasic au scos cate 3 penalty-uri fiecare !

Davor Suker plange !

delaoltenia
1st July 2018, 23:47
gol, gol, goooooooooooooooooooooooooooooooooooooolllllllllll lllll...

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

hrvatska!

/OLE/
/OLE/
/OLE/
/OLE/
/OLE/

Lordul
1st July 2018, 23:48
Felicitari cunoscatorilor CaptainClaw, delaoltenia, Iulian., JJ, Johnny D, Leo, Lordul /OLE/

iulian_1976
1st July 2018, 23:51
A trecut glontul pe la urechea croatilor. :)
Mascariciul de portar danez nu a stat pe linia portii la minim 2 penaltiury...

A castigat echipa mai buna,dupa mine.

JJ
1st July 2018, 23:53
Schmeichel a aparat fenomenal... Dar Subasic a fost si mai bun :yeah:
Bravo Croatia, echipa mai buna per total la acest CM merge mai departe. Desi meciul de azi a fost foarte slab.

delaparis
1st July 2018, 23:58
Va place Croatia?

YoNuTzz
1st July 2018, 23:59
la ce monstru a fost schmeichel, mare mare noroc cu subasic...

pacat ca nu avem un spania - croatia..

delaoltenia
2nd July 2018, 00:02
Felicitari cunoscatorilor CaptainClaw, delaoltenia, Iulian., JJ, Johnny D, Leo, Lordul /OLE/

vidjet cemo se ponovno uskoro, dovidenja! :)

HRVATSKA! :ok:



Va place Croatia?

sto se dogodilo? :D

iulian_1976
2nd July 2018, 00:05
Va place Croatia?

Tie ti-a placut Franta cu Danemarca ? :)

Arata bine si au inima pentru patria lor.Sa fiu direct la Franta o parte din jucatori joaca doar pentru faima si atat.

JJ
2nd July 2018, 00:07
Deci Akinfeev, portarul de 10 milioane al lui TSKA apara doua penalty-uri, Schmeichel (10 milioane) si Subasic (4,5 milioane) apara cate trei, iar De Gea, la 70 de milioane cel mai valoros portar al planetei, nu apara nici unul? :)) :)) :))

bogdan_nj
2nd July 2018, 00:27
Conteaza si cum executa jucatorii. La Croatia - Danemarca doar unul a executat imparabil.

delaparis
2nd July 2018, 00:34
Tie ti-a placut Franta cu Danemarca ? :)
Nu mi-a placut Danemarca :)

delaparis
2nd July 2018, 00:48
Sancțiunea triplă: De ce nu s-a acordat cartonas rosu la faultul din meciul Croatia - Danemarca (https://www.onlinesport.ro/fotbal/cm-2018/tripla-sanctiune-de-ce-nu-s-a-acordat-cartonas-rosu-la-faultul-din-meciul-croatia-danemarca-nid-130248)

JJ
2nd July 2018, 00:50
Pariziene sari cu banii ca eu v-am dat ideea de articol. Hop Hop! :D

delaparis
2nd July 2018, 00:56
Vrei ban? :D

Da, nu stiam asta, recunosc

Utilizator
2nd July 2018, 13:18
Deci Akinfeev, portarul de 10 milioane al lui TSKA apara doua penalty-uri, Schmeichel (10 milioane) si Subasic (4,5 milioane) apara cate trei, iar De Gea, la 70 de milioane cel mai valoros portar al planetei, nu apara nici unul? :)) :)) :))

De Gea mi se pare un portar slab si in mod cert cu o cota de piata cu mult peste ceea ce valoreaza.
Nu am inteles de ce real madrid vroia cu orice pret sa dea o poala de bani pe el, pot sa cumpere un portar mai bun la sfert de pret.
De ex pe Akinfeev sau Schmeichel care sunt mult mai buni desi sunt mai barani (31/32 ani).

JJ
2nd July 2018, 13:49
Acum se zvoneste ca Real i-a facut o oferta lui Courtois

miril
2nd July 2018, 13:53
De Gea este mai bun decat Curtois si mai bun decat majoritatea portarilor la ora actuala. Doar Neuer se poate compara cu el. Un meci nu poate reflecta valoarea lui desi e vorba de un meci decisiv. Parerea mea. Ca Real Madrid e interesat de belgian, inseamna un singur lucru, ca MU nu este interesat sa negocieze, lucru usor de inteles.

Utilizator
2nd July 2018, 14:21
mie Curtois mi se pare mai bun decat de Gea.
Dar pentru Real Madrid De Gea are avantajul ca e madrilen si ar fi vandut mult mai bine, clubul si-ar scoate mai mult din parleala de 70 mil.

miril
2nd July 2018, 17:18
Daca ai urmari regulat Premier League, Uti, ai avea alta parere.

Utilizator
2nd July 2018, 18:05
ma uit bre la PL, chiar daca nu o mai fac la fel de constiincios precum in trecut.
Mi-e greu si sa-mi aduc acum aminte in mod argumentat care dintre cei doi a gafat sau a salvat echipa mai mult.
Pot spune insa ca De Gea a avut sezonul asta poate cel mai bun sezon al lui si per total cred ca a stralucit mai mult decat Curtois.
A crescut semnificativ fata de anii de inceput la Man U.

Mi-aduc insa aminte ca in 2016/2017 Curtois a fost element de baza in castigarea titlului de catre Chelsea si a facut meciuri f bune.
In sezonul recent incheiat nu-mi aduc aminte ca sa fi gresit grav in vreun meci, altfel nu am vazut prea mult Chelsea, o echipa ce nu mi-a placut niciodata prea tare. :)
Si pot spune ca tot el a facut vreo doua sezoane senzationale la Atletico, imprumutat fiind de la Chelsea.

Sunt doi portari care au multe chestii in comun, inclusiv trecutul pe la Atletico.
Imi place Curtois insa, mi se pare mai constant, a performat la doua echipe de club din primera si Premier dar si la nationala.
Poate nu la fel de vizibil ca De Gea dar conteaza si la ce echipa joci si cum esti promovat.
Si inclusiv asta imi place: e un profesionist cotat excelent si asta fara sa fie un darling al presei.

miril
2nd July 2018, 18:57
Elementul de baza a fost ca Chelsea nu a jucat in cupele europene, plus ca mercenarii au pus carca mai mult. Nu a fost darlingul presei ci... Intraba-l pe De Bruyne.