PDA

View Full Version : Campionatul Mondial 2018



Tracoromana
17th March 2018, 16:26
19-25 martie 2018
Milano, Italia
Website (http://www.milano2018.com/en/)
Pagina ISU (https://isu.org/events/eventdetail/10953/-/isu-world-figure-skating-championships?templateParam=11)


Participanti si rezultate: link (http://www.isuresults.com/events/fsevent03111509.htm)


Programul competitiei la ora locala (pentru ora Romaniei se adauga 1 ora)

Miercuri 21/03
10:40 Ladies SP
17:30 Opening Ceremony
18:20 Pairs SP

Joi 22/03
10:00 Men SP
19:00 Pairs FS

Vineri 23/03
11:00 Short Dance
18:30 Ladies FS

Sambata 24/03
10:00 Men FS
15:20 Free Dance

Duminica 25/03
14:30 Gala

Tracoromana
18th March 2018, 14:09
Livestreams:

Match Arena: link1 (http://sportgol3.org/matcharena), link2 (http://smotretsport.tv/7-match-arena.html)
FujiTV: link (https://mov3.co/en/fujitv/)

Fanstream: QQ live
(http://live.qq.com/10012776)

Program Eurosport 2: https://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml

Cromatic
23rd March 2018, 01:14
Pentru Savchenko/Massot nu mai am cuvinte sa-i laud, asa ca tac.
Tarasova/Morozov au meritat argintul, dar programele lor tot nu ma conving. Daca PC nu s-ar judeca in bloc, James/Cipres ar fi trebuit sa ia note mai mari la tranzitii si coregrafie decat T/M. Plus ca versul "Voulez-vous coucher avec moi" mi s-a parut total nepotrivit pentru un program de patinaj.

Cele doua perechi din China par sa se indrepte spre nicaieri in actuala formula. Poate ca federatia va lua in considerate refacerea perechi Yu/Jin.

Socant rezultatul lui Seguin/Bilodeau care e perechea nr. 1 a Canadei dupa retragerea lui Duhamel/Radford. Inteleg ca oricine poate avea o zi mizerabila, dar chiar sa nu se califice la LP? In schimb, rezultat neasteptat de bun al lui Moore-Towers/Marinaro. Una calda, una rece.

Cromatic
24th March 2018, 01:27
În ultimii 8 ani am avut 7 campioane mondiale diferite, iar campioanele olimpice ale perioadei nu au fost nici unele dintre campioanele mondiale. La nicio altă probă nu s-a înregistrat o asemenea fluctuatie. Si ma astept ca anul viitor să schimbăm din nou campioana.

Tracoromana
26th March 2018, 12:17
Gala CM 2018:

https://ok.ru/live/726063783443

Cromatic
26th March 2018, 19:53
O lectie pe care trebuie sa o invat de la CM este sa nu mai judec un patinator sau cuplu strict dupa locul ocupat in clasament fara sa-l si urmaresc. Asa am procedat cu Zahorsky/Guerreiro pe care nu i-am vazut la JO. Dar la CM i-am putut urmari cu ambele programe si mi-au facut o impresie foarte buna. Fata in special e o patinatoare excelenta. Patinajul ei imi aduce aminte de Jana Kohlova si cred ca asta e un compliment.

Tracoromana
27th March 2018, 00:13
Eu m-am nimerit intr-o excursie la Milano, care a coincis in buna parte cu CM./hello Ca urmare mi-am propus sa-mi fac un cadou de Pasti :) si sa merg la 2 finale si am ales perechile, competitia mea preferata si a 2-a imi era totuna dar am ales dansurile, pentru Papadakis/Cizeron.

Normal ca mi-a placut sa-i vad pe toti live, si in plus fata de ce vad pe ecrane am putut aprecia viteza de alunecare si modul cum patinatorii acopera gheata. La perechi a fost un adevarat regal, mi-au placut toti, si daca ar fi fost prezenti si Sui/Han multumirea mea ar fi fost completa. De regula partea care imi place mai mult este grupa penultima unde se vede cum evolueaza cei din esalonul 2 si presiunea nu e asa de mare. Chinezii n-au prea fost in forma, dar imi plac oricum. Hao Zhang nu e asa de masiv cum pare la tv si chiar are o oarecare gratie in miscari, dar este de departe cel mai experimentat, cel mai sigur pe el, liderul cel mai categoric dintre toti baietii. Mi-au placut mult Duskova/Bidar, Astakhova/Rogonov, iar Moore-Towers/Marinaro si Della Monica/Guarise s-au intrecut pe ei. Despre cei de pe podium, ce sa mai spun? Tarasova/Morozov nu ma incanta, dar daca au elemente tehnice - asta e. Dar clasarea pe podium a francezilor Vanessa/Morgan si a Alionei/Bruno m-a uns la inima. Ce-au putut face Aliona/Bruno in mai putin de 4 ani este de necrezut. La fel a facut de fapt Arthur Dmitriev cand partenera sa Natalia Mishkutenok s-a retras. A ales-o si a format-o pe Oksana Kazakova in 4 ani si au castigat la Nagano. Programele au fost foarte bune, Bruno s-a mulat perfect la tehnica Alionei, si-a stapanit nervii si au profitat si exploatat la maximum avantajul diferentei de statura. Au fost superbi! Cum ar spune comentatorii englezi "What an amazing story!!!!"

La dansuri am fost interesata si mi-au placut cei din grupa penultima: Piper GILLES/Paul POIRIER, Alexandra STEPANOVA/Ivan BUKIN, Charlene GUIGNARD/Marco FABBRI. Dupa Zagorski/Guerreiro nu ma omor, dar nu sunt nici ei de lepadat (locul 8 mondial nu e de ici de colo). Dar au fost si norocosi sa participe la Olimpiada in locul Stepanovei/Bukin si la Mondiale in locul Bobrovei/Soloviev. Mi-ar fi placut ca Anna/Luca sa ia bronzul. Chiar mi-au placut de data asta si m-au emotionat. Dar nu s-au straduit suficient arbitri. Si apropos de Weaver/Poje, acum i-am vazut prima oara la kiss & cry flancati de ambii antrenori Camerlengo & Morozov, ca 2 boabe intr-o pastaie.
Papadakis/Cizeroni au fost in alta liga inca de la incalzire fiindca au o usurinta si o viteza de alunecare care ii diferentiaza din start de ceilalti concurenti. Gabriella nu e asa de slaba cum am crezut, arata bine. A intrat la incalzire dezinvolta (normal, e multipla campiona) jucausa, in ritm de dans, dar a cazut la un moment dat. Imediat a fost chemata la mantinela de Roman Haguenauer care i-o fi spus sa se concentreze. Probabil s-a vazut asta si la TV. Guillaume a fost foarte serios si concentrat tot timpul. Bineinteles mi-au placut foarte mult, desi am avut unele emotii.

In rest am vazut cate ceva la televizor. La individual oboseala, tensiune, rasturnari in clasamente. Cine a avut nervii mai tari a castigat. Felicitari lui Kaetlyn Osmond.

Publicul - cunoscator al fenomenului si foarte ok. :ok:

ice_girl
27th March 2018, 01:13
Ca niciodata , n-am reusit sa vad nici un program de la acest campionat dar ma bucur pt Kaitlyn/Andrew, Madison/Zack, Evgenia/Vladimir si binenteles pt Vanessa/Morgan ( sper ca aceasta medalie mondiala sa fie doar inceputul :great:)
Si o surpriza neasteptata , dar frumoasa, aurul mondial a lui Kaitlyn Osmond :ok: . Mi-ar fi placut ca si Carolina sa fie pe podium :) Cumva, imi pare rau de Alina Zagitova, prea multa presiune, ramane totusi un copil de 15 ani.

@Tracoromana, ma bucur ca ai fost acolo :)

Cromatic
27th March 2018, 03:03
Eu m-am nimerit intr-o excursie la Milano, care a coincis in buna parte cu CM./hello Ca urmare mi-am propus sa-mi fac un cadou de Pasti :)

Cumva am banuit ca esti la CM pentru ca nu te-am vazut pe forum. Ar trebui sa-mi fac si eu un asemenea cadou cand CM se va desfasura din nou in Europa ca sa pot compara impresia live cu cea de la TV sau de pe video.
Intru totul de acord ca P/C se disting prin usurinta si flow, dar acum daca tot domina autoritar proba, mi-as dori sa iasa din zona lor de confort si sa-si diversifice stilul la FD pentru ca nu risca nimic. Cel putin in urmatoarea doua sezoane, nu le va ameninta nimeni suprematia.

Ca sa fiu sincera, la programul scurt cel mai mult mi-a placut SD-ul lui Hubbell/Donohue pentru ca a avut senzualitate si flirt si a fost intens, mie mi-a transmis sentiment latino. La liber n-au fost la fel de convingatori, dar au meritat argintul. Progresul lor de cand au plecat la Montreal este evident. Mai ales comparativ cu Weaver/Poje care au stagnat, mi s-au parut cumva fragili.
Iar Chock/Bates parca au pierdut sustinerea arbitrilor. Poate pentru ca au pierdut sustinerea federatiei lor?

Zagorski/Guerreiro nu au ambalajul necesar pentru a face impresie, le trebuie programe mai bune si mai multa slefuire. Vom vedea daca in sezonul viitor vor reusi sa treaca de Stepanova/Bukin. Stepanova isi atrage multe critici, unii considerand-o cea mai slaba patinatoare din top 10, ceea ce ar explica problemele tehnice.

Au fost anuntate o serie de schimbari de regulament la dans si unii spun ca sunt menite sa loveasca in punctele forte ale scolii de la Montreal. Nu stiu in ce fel, n-am studiat problema, dar daca asta e intentia, inseamna ca pe multi i-au deranjat rezultatele din ultimul timp. In ultimele doua sezoane, nimeni nu a putut trece de V/M si P/C, iar acum la CM un alt cuplu Dubreuil/Lauzon a luat argintul.

Ma bucur ca tema SD-ului din sezonul viitor este tangoul. Dupa hip hop si latino, ma cam saturasem de topaieli. Lol

Tracoromana
29th March 2018, 11:36
Mizele campionatului mondial

I. Medalii
1. USA (1 aur, 1 argint)
2. Canada (1 aur, 1 bronz)
3. Franta (1 aur)
3. Germania (1 aur)
5. Japonia (2 argint, 1 bronz)
6. Rusia (1 argint, 1 bronz)


II. Numar de locuri
In sezonul viitor Campionatul Mondial va fi la Saitama, Japonia in 18-24 martie 2019. Fiecare tara are dreptul la 1 loc daca exista TES minim. Cei care vor avea locuri in plus (sau minus) sunt:



Tara
Total Locuri
Masculin
Feminin
Perechi
Dansuri
Modificari


Rusia
11
3
3
3
2
a castigat 1 loc la baieti


Canada
10
2
3
2
3
a pierdut 1 loc la perechi


USA
9
3
2
1
3
a pierdut 1 loc la fete si 1 loc la perechi


Japonia
8
3
3
1
1
si-a recastigat 1 loc la fete


Italia
8
1
2
2
3
a castigat 1 loc la dansuri


Franta
6
1
1
2
2
nu sunt modificari


Israel
5
2
1
1
1
nu sunt modificari


Cehia
5
2
1
1
1
a castigat 1 loc la baieti


Letonia
5
2
1
1
1
a castigat 1 loc la baieti


Uzbekistan
5
2
1
1
1
a castigat 1 loc la baieti


Belgia
5
1
2
1
1
a castigat 1 loc la fete


Germania
5
1
1
2
1
nu sunt modificari


China
5
1
1
2
1
a pierdut 1 loc la baieti si 1 loc la perechi(!)

[TR]
[TD="align:


Dintre federatiile mai mari China sta cel mai slab. (Alo!!! Vine Olimpiada!)
Dintre federatiile mai mici: bravo Michal Brezina, bravo Misha Ge, bravo Denis Vasiljev, bravo Lorena Hendricks pentru ca au castigat 1 loc in plus pentru tara lor. Prin neparticiparea lui Javier Fernandez, a lui Denis Ten si participarea mai slaba a fetelor din Coreea de Sud, tarile lor au pierdut cate 1 loc.

Cromatic
30th March 2018, 00:50
In weekend va invit sa dansati cu campionii ultimei editii.

https://www.youtube.com/watch?v=XwF5Cd0-7jY

E amuzant ca partenera pe gheata a lui Adrian Diaz, anume Olivia Smart, este iubita lui Zachary Donohue si ca partnera pe gheata a lui Donohue, anume Madison Hubbell, este iubita lui Diaz. Poate de-aia Madison danseaza atat de bine Macarena.

Bine ca nici lui Madison si nici lui Zachary nu le-a venit ideea sa se desparta de partenerii de pe gheata ca sa faca cuplu in competitii cu iubitul, respectiv iubita pentru ca nivelul de competenta este diferit, in favoarea lui H/D. Dar sigur, ar fi aparut si complicatia cu cetatenia..

Tracoromana
31st March 2018, 22:00
Parerea mea de soacra e ca Madison Hubbel & Adria Diaz sunt impreuna de conjunctura ca sa nu ramana singuri cand Zach & Olivia se intalnesc. De asemenea intrezaresc asa un usor interes off ice al lui Zach pentru Maddison, si nici nu ma mir fiindca au fost impreuna mai demult, iar Madison este foarte sexi. Aici trebuie sa recunosc din nou cu admiratie cat de bine alege programele Marie France Dubreuil si compania, dupa stilul fiecaruia: Tessa/Scott, Gabby/Guillaume si Madison/Zach.

Cromatic
2nd April 2018, 17:21
Eu la acest CM am aflat de la doamna Ghita ca Madison e iubita lui Adria(n), traiam cu impresia ca are o relatie si romantica cu Zachary.
Acum stau sa ma gandesc daca nu cumva Madison a reprezentat motivul desparii lui Hurtado de Diaz. A fost ciudata despartirea aia si s-a petrecut exact in sezonul in care Hubbell/Donohue au venit la Montreal. Hurtado/Diaz erau deja acolo.

Daca aceste relatii off ice vor rezista si dupa incheierea carierei sau sunt doar de conjunctura numai timpul va decide. A lui Tanith Belbin cu Charlie White a rezistat, au si un baietel, Charlie Jr. Presupun ca lipeala s-a facut cand se antrenau amandoi cu echipa Zueva/Shpilband.

Dar revenind la lucruri mai serioase, H/D sunt cea mai buna dovada ca o indrumare competenta te duce departe. Zachary a recunoscut ca in trecut era lenes, dar ca Patrice nu-l slabeste nici o clipa. H/D au avut intotdeauna fundamentul, dar le-a lipsit slefuirea, acuratetea. De data asta la CM i-au ingropat pe Chock/Bates.

Cromatic
3rd April 2018, 23:56
Dintre federatiile mai mari China sta cel mai slab. (Alo!!! Vine Olimpiada!).

China probabil ca ar dori sa castige aurul peste patru ani in primul rand la proba care a pus-o pe harta patinajului si pe care a dominat-o cam din 2002 pana in 2010, cu 5 titluri mondiale si unul olimpic si atatea medalii de argint si bronz incat nu le poti tine socoteala. Practic, de la nici un CM si JO din perioada respectiva nu a plecat fara cel putin o medalie, avand trei perechi de top, nu doar una. Cred ca perechile chineze au fost atunci favoritele arbitrilor datorita sariturilor aruncate si twist-urilor uriase pe langa care ale celorlalti pareau modeste. Intre timp, alte perechi le-au prins din urma la punctele lor forte si acum nu mai faci wow cand le vezi la chinezi fiindca le vezi si la altii. Iar cei care nu au putut sa concureze cu chinezii in privinta calitatii elementelor mentionate si-au marit nivelul de dificultate ca sa fie competitive - vezi Duhamel/Radford cu 3 Lutz in paralel si quad sal aruncat. Iar pe Moore-Towers Marinaro i-am vazut la antrenamente reusind 3 flip in paralel si 3T/3T. Asa ca nu va find usor pentru China.