PDA

View Full Version : Știri, informații din lumea handbalului international



jean_dea
3rd December 2006, 20:30
Vreau sa vorbesc cu cineva care cunoaste cat de cat handbalul

resita
3rd December 2006, 20:39
inseamna ca ai venit unde trebuie.
de cunoscut cunoaste fiecare cate ceva (nimeni nu le stie pe toate) ramane de vazut ce te intereseaza. :ok:

Lordul
13th May 2007, 14:06
Echipiera echipei daneze Slagelse a fost arestata pt ca si-a falsificat pasaportul ,antrenorul si oficiali lui Slagelse ameninta ca echipa nu va juca cu Lada Togliati daca Carmen Amariei nu va fi eliberata .

Sa stiti ca astia din strainate aresteaza numai pt motive serioase ,deci chiar cred ca a calcat pe bec....

DeMaio
13th May 2007, 20:21
Sa fim serioși. Nu este vorba de altceva decât de încercarea jigodiilor de ruși de a scăpa de una dintre cele mai bune jucătoare ale lumii. Vorbim de Rusia, până la urmă. Și, dacă lucrurile stăteau așa de rău, de ce a trecut pașaportul ei de ambasada rusă din Copenhaga? Am senzația clară că ceea ce au făcut, au făcut cu scopul bine determinat de a nu-i permite lui Carmen să joace cu Lada.

YoYoyOi
13th May 2007, 20:25
taci mai, nu vorbi prostii....

aia din strainatate aresteaza cum li se trezeste..... niste *******i :mda:

flor
13th May 2007, 20:35
doar stim ce a patit romanul nostru(ziarist parca) pentru o gluma-adevarat cam deplasata-dar aceasta gluma putea s-o faca oricine!a stat 6 luni inchis-mi se pare groaznic!sper ca acum se va rezolva altfel si mai repede aceasta problema!

SORENSEN
13th May 2007, 23:05
Penibili bolsevicii...dar asta e putin din ce ar putea face pt a-si atinge scopurile...

Lordul
13th May 2007, 23:28
Carmen Amariei e incontinuare arestata !

Aurel.D
15th May 2007, 21:08
Jigodiile astea de rusi, nu se vor schimba niciodata!! :rosu: Aceleasi metode idioate si perverse de a impiedica un sportiv sa isi apere sansa! Dar autoritatile romane ce or fi pazit?

SORENSEN
15th May 2007, 23:24
Ziua de maine ? cine stie..bine ca a scapat din nenorocirea aia de tara..

resita
28th November 2007, 22:03
georg@ vorbeai pe un alt thread despre Alexandru Fölker, din cate stiu eu are 2 sau 3 medalii olimpice. apropo se aude ca este in Germania, sti ceva

georg40
28th November 2007, 22:23
Din google

Alexandru Fölker
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Olympic medal record
Men's Handball
Silver 1976 Montreal Team
Bronze 1980 Moscow Team
Bronze 1984 Los Angeles Team

Alexandru Fölker (born January 28, 1956 in Orșova) is a former Romanian handball player who competed in the 1976 Summer Olympics, in the 1980 Summer Olympics, and in the 1984 Summer Olympics.

In 1976 he won the silver medal with the Romanian team. He played one match and scored four goals.

Four years later he won the bronze medal as part of the Romanian team. He played five matches and scored eight goals.

In 1984 he was a member of the Romanian handball team which won again the bronze medal. He played all six matches and scored eight goals.

(Iertare pentru textul englez).

georg40
28th November 2007, 22:45
CIO are probleme cu IHF.
Forul international olimpic a avertizat federatia de handbal sa anuleze rezultatul meciului Coreea de Sud - Kuweit, desfasurat nu demult in Japonia ( sincer sa fiu imi scapa ce eveniment a fost acesta) pe motiv ca meciul ar fi fost aranjat. IHF s-a opus acestei manopere in prima instanta, fiind avertizat de CIO cu excluderea handbalului de la JO daca nu va actiona !
Din pacate pentru moment nu stiu mai mult, dar vom mai cerceta...

georg40
7th December 2007, 22:17
La aceasta ora (abia a inceput de cateva minute) se disputa la Skövde un meci amical intre reprezentativele masculine ale Suediei si Germaniei, intalnirea facand parte din cadrul pregatirilor pentru campionatul european , 17-27 ianuarie 2008 in Norvegia.
Live pe DSF.

georg40
7th December 2007, 23:30
Suedia - Germania 28-34 (13-18), victorie destul de clara a campionilor mondiali, de la care au lipsit o seama de titulari. Au jucat printre altii Henning Fritz, Klein, Schöne, Roggisch, Veliky, Kraus, Henn, Kehrmann. A fost al 17-lea succes al echipei in anul 2007.

georg40
9th December 2007, 17:50
La aceasta ora are loc la Helmstedt o a doua intalnire Suedia - Germania.

georg40
9th December 2007, 19:04
S-a incheiat si cel de-al doilea meci de pregatire Suedia - Germania, castigat la limita de gazde cu 32-31.

Dedic handbalului postul meu cu nr. 8 000.

georg40
23rd December 2007, 12:36
Echipa masculina de handbal a Germaniei incheie anul asa cu l-a inceput: cu un succes.
Castigarea campionatului mondial la inceputul anului a fost rasplatita cu titlul de echipa anului, acordat de peeste 1 000 de ziaristi sportivi.
Acestia au apreciat nu numai perfomanta sportiv a echipei ci si uriasul succes de public al competitiei, euforia creata in intreaga tara, caracterul electrizant al fiecarei aparitii, puterea de lupta si exemplul servit de fiecare component al echipei.
Trofeul luat in primire de antrenorul Heiner Brand in cadrul galei desfasurate la Baden-Baden, sambata seara, rasplateste si munca acestuia, singurul handbalist din lume devenit campion mondial atat ca jucator cat si ca antrenor !

***

Dar handbalul a fost cinstit de doua ori ! Echipa THW Kiel cu Nicola Karabatic ca si capitan, a fost situata pe locul 3 in acest clasament, in palmaresul acesteia fiind trei titluri intr-un an: Cupa campionilor europeni, campionatul national si Cupa Germaniei.

resita
8th January 2008, 20:56
Președintele FRH, Cristian Gațu, a declarat că membrii Consiliului de Administrație au decis ieri ca România să dea curs solicitării forului internațional de a găzdui Campionatul Asiei, la feminin și la masculin. "Nu avem date concrete acum. Numărul de echipe participante este între 4 și 6 la fiecare competiție, iar turneul feminin va avea loc la București, iar cel masculin la Oradea, ambele între 28 ianuarie și 3 februarie". Gațu a mai precizat că IHF nu va suporta în totalitate cheltuielile de organizare. În 2007, Campionatul s-a desfășurat în Kuwait (masculin) și Kazahstan (feminin), dar au existat acuzații de corupție și de slabă organizare.

georg40
6th February 2008, 17:41
Conflictul dintre IHF si Federatia asiatica pe de o parte, si dintre Japonia si Coreea de Sud respectiv Federatia asiatica pe de alta parte pare sa ia proportii.
Federatia din Asia a obligat echipele Japoniei si Coreei de Sud la o amenda de cate 1 000 dolari (suma este desigur simbolica) pentru ca au acceptat sa participe la repetarea turneului olimpic de calificare, desile ceruse sa nu se supuna acestei decizii a IHF.
Dupa cum se stie repetarea turneului a fost decisa in urma studierii unor inregistrari televizate care au evidentiat manopere mai mult decat discutabile din partea atrbitrilor iordanieni Alshobali si Hirzallach.
Un deznodamant este inca greu de pronosticat.

georg40
18th March 2008, 19:34
Echipa de tineret a Romaniei care se pregateste pentru campionatul european ce urmeza fi gazduit de Romania intre 25 iulie si 3 august 2008, a sustinut o partida de pregatire cu echipa TG Bruchköbel din campionatul landului Hessen pe care a invins-o cu 32-23.

georg40
18th March 2008, 20:18
Federatia germana de handbal (DHB) si-a depus candidatura pentru organizarea in anul 2012 a campionatelor europene masculine (in luna ianuarie) si feminine (in decembrie).
Federatia , a afirmat presedintele acesteia, Ulrich Strombach, este de parere ca in Germania exista conditii pentru a gazdui ambele competitii in acelasi an, pregatirea bazelor sportive si sponzorizarea globala putandu-se solda cu rezultate sportive si financiare remarcabile.
Candidaturile trebuie depuse oficial pana la finele lunii martie a.c.

Iulya
5th April 2008, 02:27
nu stiu exact unde sa pun informatia sper sa fi nimerit bine

Oana Manea a fost internată din cauza unor afecțiuni cardiace
http://www.gsp.ro/stire/oana-manea-a-fost-internata-din-cauza-unor-afectiuni-cardiace-62219.html

Marius
17th December 2008, 15:17
„O să vedeți câte echipe se vor duce dracului din cauza crizei economice”, declara pentru jurnalul.ro Doru Florescu, patronul Rulmentul, în urmă cu o lună. Din păcate, subliminal, Florescu vorbea chiar despre clubul pe care îl gestionează. Nu mai puțin de nouă jucătoare ale vicecampioanei Românei și-a depus actele pentru a deveni libere de contract. „Eu cred că jucătoarele vor să rămână la Brașov și sper că patronatul va reuși să le țină”, speră Herbert Muller, antrenorul ardelencelor. „Toate cluburile din România au mari probleme”, accentuează Cristian Gațu.

Naționala feminină a Islandei nu a avut bani să participe la turneu de pregătire, la Amsterdam, înaintea Campionatelor Europene. În Finlanda, mai mult de jumătate de cluburile masculine și feminine și-au anunțat sportivii că sunt liberi să-și caute altte cluburi. În Franța investițiile în handbal sunt stopate. În Spania și Portugalia bate vânt de austeritate. Într-un cuvânt, situația se prezintă destul de grav. Putregaiul care a lovit din plin economia s-a extins necruțător și asupra sportului.

România s-a făcut, luni bune, că ignoră această problemă.Mesajele au venit, și încă mai vin, din partea guvernanților destul de sforăitoare.Optimiste aș zice. În realitate situația este dezastruoasă. Peste 50 % din cluburile de handbal feminin sunt în pragul falimentului.Și handbalul masculin este lovit cam în aceeași măsură. Multe dintre ele strâng cureaua și speră să termine măcar această ediție de campionat. „Din păcate competiția este alterată de aceste realități. Grav este că avem echipe din fruntea campionatelor, cu pretenții în competițiile europene, care riscă să-și piardă sportivii. Niciunul nu va accepta diminuarea veniturilor. Vor pleca spre țări unde s-a investit și cu cap. Nu numai din dorința de a ieși în paginile ziarelor. Acum vom vedea cine a bagat, la noi, bani cu sufletul, nu din interes”, spune Cristian Gațu pentru jurnalul.ro.

Prima mare victimă a crizei economice este clubul Rulmentul Brașov. Conform informațiilor pe care le deținem, nu mai puțin de nouă jucătoare importante ale vicecampioanei României, echipă care are ca obiectiv adjudecarea Cupei EHF, și-au depus memoriu pentru a deveni jucătoare libere. „Sunt jucătoare care nu au mai primit ratele contractuale de foarte mult timp. Fiecare avem familii, ne gândim și la viitorul nostru. Ni s-a propus înjumătățirea contractelor. Cine acceptă așa ceva?”, ne-a declarat o jucătoare sub protecția anonimatului. Acest lucru a fost recunoscut chiar și de Herbert Muller, antrenorul Rulmentul: „Of, sunt probleme și la noi. Dar pe unde nu sunt? Știu și eu că sunt jucătoare care au depus asemenea memorii la EHF, dar știu că sunt mai puține. Am cunoștiință că această decizie au luat-o Lidjia Horvath, Gabriella Juhasz, Natalia Spirova și, parcă, Alexandrina Barbosa. Sper ca cei din conducere să rezolve această problemă”. O altă mare problemă a Rulmentului o reprezintă Mariana Târcă. Fosta antrenoare a depus, la rândului ei, memoriu la FRH prin care solicită drepturile salariale din luna februarie până în prezent. „Nu contează ce sumă este. Este una importantă, dar are mai puțină importană. Mă doare să aud de problemele cu care se confruntă fosta echipă, precum și fostul meu patron. Eu vreau să închei odată acest contract pentru a putea semna înțelegerea cu FRH”, a comentat Târcă pentru jurnalul.ro. Miercuri, la clubul de sub Tâmpa, este prevăzută o ședință între patronat și componentele echipei. În cadrul ședinței, jucătoarelor și staffului tehnic le vor fi aduse la cunoștiință deciziile viitorului în cadrul acestei grupări.


Calificată în fazele superioare ale Cupei Cupelor la handbal masculin, Steaua București a rămas fără finanțare. Constantin Cazacu a decis să încheie colaborarea cu gruparea campioană en-titre din cauza problemelor economice. „În mod cert vom înceta colaborarea. Mă retrag de la Steaua. Săptămâna viitoare, până la Crăciun, voi decide dacă vom pune punct asocierii chiar din decembrie”, a declarat Constantin Cazacu pentru Prosport.


"La Oltchim nu sunt probleme. Sper să nu avem și sper să nu moară echipele din campionat. Pentru că se distruge competiția și performanțele. Știu, am auzit, că sunt cel puțin opt grupări din țară care riscă să se desființeze. Păcat, dar asta e realitatea în care trăim" - Ioan Gavrilescu, președinte CS Oltchim Rm. Vâlcea

sursa: Jurnalul.ro

resita
17th December 2008, 19:26
nasol, sa speram ca, criza nu va afecta mai multe echipe

delaoltenia
4th January 2009, 21:32
Final de meci la Ramnicu Valcea.....senzational,rusoaicele de la Lada Togliati au fost zdrobite cu scorul de 30-19. :ok: :ok:

BogdySV
4th February 2009, 21:48
Universitatea Suceava a câștigat primul meci disputat în Harghita, în compania formației HC Odorhei. Sucevenii s-au impus în fata ocupantei locului 6 în Liga Națională, cu scorul de 35-27 (16-12).

http://www.gazetasv.ro/images/420t.png (http://www.gazetasv.ro)

A.C.S 181 SSP
20th February 2009, 21:30
A.C.S. 181 SSP organizeaza preselectie de jucatoare nascute intre 1995-1998 ... preselectia are loc la sala Floreasca in fiecare miercuri intre orele 15.00 - 17.00.

relati la tel. 0769.28.16.17 antrenor Gavrila Maximilian

Mario Di Lazi
19th March 2009, 09:05
Aseară Croația a învins în Slovacia la 4 goluri diferență într-un meci de calificare la Euro 2010.
Arbitrii meciului au fost români.

Jupangrig
29th March 2009, 17:14
Aseara Suceava a invins in meciul tur ,la Krems ,cu 29-26.Meci frumos ,dinamic,cu greseli de arbitraj al brigazii turce,bineinteles ca,in favoarea austriecilor.Totusi,greseli in "granita celor 10% pentru gazde".Bravo moldovenilor,bravo romanilor !

Cneazul
28th April 2009, 00:10
azi a fost zi de gala la Jibou! tunarul Birtalan, Tadici si Gatu au fost la Jibou, unde sala de sport a unui liceu a primit numele marelui Stefan Birtalan, care a copilarit la Jibou si a fost descoperit de regretatul profesor Virgil Budu

cristy1110
11th May 2009, 20:32
prietene nu te supara dar threadul asta este pentru altc

Mario Di Lazi
11th May 2009, 20:56
Moderatorii o sa stearga acest subiect ...

Geog
2nd June 2009, 16:28
Adi Petrea și-a prelungit contractul cu Pick Szeged

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/adi-petrea-si-a-prelungit-contractul-cu-pick-szeged-4478208

cristy1110
2nd June 2009, 21:45
Petrea la echipa de club mai misca dar la nationala deloc.

SweetBoy
2nd June 2009, 22:58
Pacat fiindca joaca foarte bine.:(

cristy1110
10th July 2009, 16:00
antrenorul secund al nationale feminine Vlad Caba a semnat un contract pe un an cu Tomis Constanta avand ca obiectiv o participare in cupele europene.

SweetBoy
10th July 2009, 18:22
Sa vedem ce va face.:))

SweetBoy
17th July 2009, 10:42
Carmen Amariei a semnat cu echipa daneza,antrenata de catre Anja Andersen.
Anu trecut am vazut returul FCK-Larvik si la un moment dat FCK conducea cu 21-13 ...Larvik nu a facut fata in acel meci,in care Riegelhuth a dat doar 2 goluri!!!
Handbold este Slagelse mai bine zis ...se reface vechea trupa!Ar putea fi noua Zvezda.:(

Nilatac
17th July 2009, 11:09
:((( dar polenova tot la zveda a ramas?

Dani_handbal
17th July 2009, 16:04
carmen amariei a semnat cu fck handbold ..........

cristy1110
18th July 2009, 00:26
knd eu am spus ca Amariei este prea valoroasa k sa nu aibe oferte unii de pe acest forum au spus k ramane la Brasov.
acum ce vor zice,k nu au stut de oferte?

Nilatac
18th July 2009, 09:35
eu nu am spus .....

SweetBoy
19th July 2009, 20:14
Polenova ar fi buna de Oltchim!:)

Nilatac
19th July 2009, 20:17
daaa..... oare tot la zveda a ramas?

SweetBoy
19th July 2009, 20:22
probabil ca da.:)

Nilatac
19th November 2009, 18:42
Rezultate Cupa Pannon 19.11.2009
Polonia-Ucraina 12-15 (pauza) 25-25 final
Ungaria-Olanda 27-25

Nilatac
20th November 2009, 22:26
Ungaria - Ucraina 28-27 (15-10)

Nilatac
4th January 2010, 23:03
Carmen Amariei a cîștigat Cupa Danemarcei cu FCK Copenhaga, în a doua zi a noului an, românca înscriind 3 goluri în finală

Pentru Carmen Amariei, interul stînga al "naționalei" României și al echipei daneze FCK Copenhaga, Sărbătorile au fost mai scurte decît niciodată. Pe 2 ianuarie, "tricolora" a jucat finala Cupei Danemarcei, prilej cu care și-a asigurat și primul trofeu din 2010.

FCK Copenhaga a trecut cu 23-22 (13-12) de SK Aarhus. Formația româncei a fost condusă cu 22-21, Amariei a egalat cînd mai erau trei minute, iar norvegianca Linn Kristin Riegelhuth a adus victoria în ultimele secunde pentru echipa pregătită de Anja Andersen. "Sînt fericită pentru victorie, dar și pentru că am început anul cu cîștigarea unui trofeu", a spus Carmen bucuroasă. Amariei a avut însă mari emoții alături de colegele ei. În ultima secundă portarul Cecile Leganger a apărat o aruncare de la 7 metri și astfel trofeul a plecat spre Copenhaga.

"Sper ca 2010 să fie un an bun, să cîștigăm campionatul și să ajungem cît mai sus în Liga Campionilor", a adăugat Carmen, care a marcat de trei ori împotriva celor de la Aarhus. "N-am știut că e Revelion. Ne-am antrenat pe 31 decembrie și pe 1 ianuarie, dar așa fac toți sportivii de performanță. Era un meci important pentru noi și bucuria cîștigării trofeului ne-a făcut să uităm de toate", a declarat Amariei, care se gîndește acum la meciul din Liga Campionilor cu Dinamo Volgograd. "Jucăm în Rusia pe 9 ianuarie. Mergem să cîștigăm pentru a ne califica mai departe", a încheiat Carmen.

5 trofee a cîștigat Amariei în Danemarca: de două ori Liga Campionilor și campionatul pe cînd evolua la Slagelse. La FCK Copenhaga e primul său triumf

"Mă bucur că am început anul cu un succes. Le doresc tuturor românilor un an 2010 plin de bucurii și realizări!"
Carmen Amariei
sursa:gsp.ro

cristy1110
5th January 2010, 15:37
volvi...fara suparare...de ce nu ai dat stirea atunci si ai dato la doua zile?
shi mai lasa copy/paste...
scuze pentru off....

Nilatac
29th January 2010, 19:46
Fostul antrenor al Rulmentului Brasov,Herbert Muller a fost prezentat vineri la echipa din prima ligă germană, Thuringer Erfurt

Nilatac
4th February 2010, 13:47
Aalborg DH - Viborg HK 26-30

Aalborg: Ana Vojcic 10/34 (29) - Linnea Torstensson 8, Siri Seglem 6, Therese Walther 3, Julie Aagaard 2, Kristina Bille Hansen 2, Karen Brødsgaard 2, Stine Jørgensen 1, Matilda Boson 1, Rikke Vestergaard 1.

Viborg: Katrine Lunde Haraldsen 17/42 (40%) - Bojana Popovic 17, Rikke Skov 7, Kristine Lunde-Borgersen 3, Karen Smidt 2, Anja Althaus 1

Nilatac
11th February 2010, 18:06
Katrine Lunde 3 ani la Gyor!

Nilatac
17th February 2010, 19:31
Gro Hammerseng si Katjia Nyberg au semnat cu clubul Larvik pe 2 ani!

Nilatac
23rd February 2010, 18:38
Althaus nu va juca 2 luni pentru Viborg,dupa aciidentarea din meciul cu Oltchim,motivul fiind intindere de ligament

Nilatac
3rd March 2010, 22:36
http://www.youtube.com/watch?v=ZbMGi27kEjI
Bataia din meciul Zvezda-Dinamo ::))))

Nilatac
17th March 2010, 18:00
Kristine Lunde Borgersen aproape sa semneze cu Gyor!

http://www.ehfcl.com/women/2009-10/article/12974/Another+Lunde+to+Gy%C3%B6r

Nilatac
18th March 2010, 07:46
Interul dreapta al lui Viborg, Grit Jurack, și-a reluat pregătirile cu campioana Europei.
Nemțoiaca a născut o fetiță pe 4 februarie 2010.

Nilatac
9th April 2010, 20:04
Anja Althaus,si-a prelungit contractul cu Viborg pana in 2012!

Nilatac
28th April 2010, 22:08
Linn Kristin Riegelhuth a semnat cu Larvik HK pe 3 ani!!

Nilatac
12th May 2010, 23:07
IHF a oferit pentru prima data în istorie premiul "The best Rookie of the Year", la feminin fiind câstigat de Cristina Neagu, iar la masculin, de jucatorul german Steffen Fath.

cristy1110
13th May 2010, 00:04
stirea devine interesanta doar cand spui ce inseamna trofeul ala...

Nilatac
30th May 2010, 14:49
Alison Pineau (Franța) și Slawomir Szmal (Polonia) au primit titlul de "Cei mai buni handbaliști ai anului 2009" din partea Federației Internaționale de Handbal.
Pentru stabilirea celor mai buni doi handbaliști în anul 2009 au fost deschise și voturi ale publicului, peste 33.000 de fani exprimându-și opțiunile până miercuri. Astfel, Alison Pineau (20 de ani), care este vicecampioană mondială cu naționala Franței în 2009, a primit 39,8 la sută din voturi, devansându-le pe portarul Katrine Lunde Haraldsen (Norvegia, 33,9 %) și pe Liudmila Postnova (Rusia, 26,3 %).

La masculin, polonezul Slawomir Szmal (31 de ani) a fost votat de 68,7 % dintre iubitorii handbalului, față ce 20,9 % cât a primit Nikola Karabatici (Franța) și Igorv Vori (Croația 10,4 %).

Premiile anuale oferite de IHF datează din 1998, iar titlurile pe anul 2009 merg pentru prima dată către o handbalistă din Franța și un jucător polonez.

În cursa pentru titlul de "Cel mai bun handbalist al anului 2009" nu a fost nominalizat niciun sportiv român.
GSP.RO

Nilatac
1st June 2010, 15:38
Nora Reiche jucatoarea Viborgului va juca din sezonul viitor pentru formatia germana THC Erfurt.

Nilatac
7th June 2010, 17:08
Federația Internațională de Handbal a anunțat luni laureații titlurilor de "Antrenorul anului 2009", atît la feminin, cît și la masculin.

Selecționerul Franței, Claude Onesta, a cîștigat distincția la masculin, în timp ce Evgheni Trefilov, antrenorul naționalei Rusiei, la feminin. Ambii s-au impus cu echipele lor la Campionatul Mondial de anul trecut.

handbaltotal
23rd June 2010, 00:30
Buna Seara, numele meu este Bogdan si recent am infiintat un website dedicat handbalului feminin, masculin si international.

Momentan imi dedic tot timpul promovarii lui pe internet, iar nu prea am timp sa scriu articole.

De aceea am nevoie de cativa oameni pasionati de handbal care sa posteze stiri pe site constant. Daca sunteti pasionati de handbal si dornici sa postati articole pe site, nu ezitati sa ma contactati la adresa de mail: handbal.total@gmail.com

Linkul site-ului este : www.handbal-total.ro

Va multumesc pentru atentia acordata !

Nilatac
12th December 2010, 00:15
Discutii aici despre grupa I principala:

1. Danemarca 4 p
2. Rusia 2 p
3. Romania 2p
4. Muntenegru 2p
5. Croatia 2p
6. Spania 0p

mariusvl
12th December 2010, 13:07
Varzaru a suferit o ruptura musculara in zona gleznei si nu va mai putea juca la CE. Nechita va fii adusa din Romania si va face jonctiunea cu echipa la Herning in aceasta dupa-masa.

Nilatac
12th December 2010, 14:00
Programul Romaniei in Grupele Principale:

Luni, 13 decembrie: 19:45 Romania - Croatia

Marti, 14 decembrie: 17:45 Romania - Muntenegru

Joi, 16 decembrie: 17:45 Romania - Rusia

Nilatac
13th December 2010, 20:29
ată lotul României pentru acest joc:

Portari: TOLNAI Talida, UNGUREANU Paula Claudia
Jucătoare de câmp: PARASCHIV Magdalena, CHINȚOAN Florina Maria, HAN Roxana, NECHITA Adriana Nicoleta, NEAGU Cristina Georgiana, BRADEANU Aurelia, STANCA Ionela, MANEA Oana Andreea, MOLDOVAN Ada Emilia, ARDEAN ELISEI Valentina Neli, ȘOIT Oana Florica, FIERA Adina Laura, TIVADAR Maria Mihaela, GEIGER Melinda Anamaria.

Nilatac
22nd March 2011, 19:24
Jovanka Radicevic, extrema dreapta a fostei adversare a Oltchim-ului din Liga Campionilor, Buducnost Podgorica a semnat cu formatia maghiara, Gyori Auti Eto, un contract pe doua sezoane.

Nilatac
6th July 2011, 11:21
Ultimele transferuri:
Jelena Eric de la Randers la RK Zajecar
Tereza Pislaru de la Oltchim la RK Zajecar
Maja Savic de la Viborg HK la Buducnost Podgorica
Emilia Turey si Natalia Kurbanova de la Itxako la Rostov pe Don
Valeria Bese de la Oltchim la HC Zalau
Gabriela Szucs de la Oltchim la Debrecen
Adriana Tacalie de la Oltchim la Buducnost Podgorica
Ekaterina Vetkova de la Zvezda Zvenigorod la Oltchim
Sanela Knezovic si Marija Jovanovic de la Buducnost la Oltchim
Andreea Lekic de la RK Krim la Gyori Audi Eto
Heidi Loke de la Larvik HK la Gyori Audi Eto.
Da, si Anja Andersen a semnat cu Viborg HK, echipa masculina,antrenor secund..

delaoltenia
15th July 2011, 21:06
Federația Europeană de Handbal a dat publicității clasamentul în funcție de punctele acumulate și numărul echipelor participante în cupele europene la handbal feminin pentru sezonul 2012-2013. Handbalul românesc a căzut două locuri în topul întocmit de EHF, asta după ce în iarnă eram situați pe poziția a treia.

Cu 75,78 de puncte România ocupă poziția a cincea și va avea dreptul in sezonul următor la două în Champions League (una direct în grupe și una in calificari), două echipe in Cupa EHF și una in Cupa Cupelor.

Danemarca conduce cu autoritate acest top cu 126, 11 puncte următoarele națiuni fiind Ungaria (86,44), locul 3 Norvegia (83,56) și inaintea noastră a trecut si Spania datorită parcursului miraculos al celor de la Itxako, reprezentantele Peninsulei Iberice acumulând 81,78 de puncte.

S-au luat in considerare rezultatele obtinute in sezoanele 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011.



sursa: handbalvolei.ro

delaoltenia
27th July 2011, 21:42
Rezultatele sferturilor si programul semifinalelor:

Danemarca – Suedia 28:27

Tunisia – Spania 31:30

Egipt – Slovenia 26:21

Franta – Germania 23:28



Joi se vor disputa partidele:

Danemarca – Tunisia

Egipt - Germania

delaoltenia
2nd August 2011, 19:42
Germania a castigat trofeul pentru a doua oara la rand.
Finala,Germania-Danemarca,27-18.

Pentru medalia de bronz,Tunisia-Egipt,24-18.



Clasamentul final:

1. Germania

2. Danemarca

3. Tunisia

4. Egipt

5. Spania

6. Franta

7. Suedia

8. Slovenia

9. Portugalia

10. Norvegia

11. Brazilia

12. Iran

13. Rusia

14. Algeria

15. Qatar

16. Grecia

17. Ungaria

18. Serbia

19. Korea de Sud

20. Argentina

21. Chile

22. Canada

23. Benin

24. Venezuela

Anicia Juliana
24th August 2011, 13:39
Echipa Terezei Paslaru, RK Zajecar din Serbia, a transferat-o pe Marta Mangue. Vor juca in precalificari pt CL, cu sanse de a ajunge in grupa Jolidonului (e mai degraba de evitat).

Cateva poze cu Adriana Tacalie in tricoul Buducnostului.

delaoltenia
8th February 2013, 20:42
Antrenorul norvegian Karl Erik Bohn,selectionerul nationalei feminine de handbal a Ungariei,a fost diagnosticat cu leucemie.
Karl Erik Bohn a jucat 126 meciuri pentru nationala Norvegiei,intre 1986 si 1993.
A fost antrenor principal al echipei norvegiene Larvik HK,din 2005 pana in 2011.Printre realizarile sale ca antrenor pentru Larvik sunt mai multe campionate in Norvegia,victorie in Cupa Cupelor,Cupa EHF si semifinala de Liga Campionilor in sezonul 2009-2010.
Karl Erik Bohn si-a incheiat aventura la Larvik in ianuarie 2011,ca urmare a scandalului cu privire la relatia sa cu jucatoarea Heidi Loke.
Din 30 august 2011 a fost instalat in functia de antrenor al nationalei Ungariei.Contractul sau urma sa se incheie dupa Olimpiada din 2016.

sursa: handbalvolei.ro

GoPens
9th July 2013, 15:51
BM Atletico Madrid s-a desfiintat din motive financiare.