PDA

View Full Version : Euro 2021



Leo
7th December 2017, 20:05
UEFA a decis sa ia dreptul de organizare al orasului Bruxelles pentru ca belgienii nu au indeplinit conditiile impuse pentru organizarea meciurilor de la EURO 2020.



Astfel, Wembley a fost votat ca stadion inlocuitor si va organiza 7 meciuri de la turneul final.

Meciul de deschidere va fi organizat de Roma, pe Olimpico, iar semifinalele si finala vor avea loc la Londra, pe Wembley.

La Bucuresti se vor organiza 4 partide, iar pe Arena Nationala se vor juca 3 meciuri din grupa B si un meci din optimi. Nationalele tarilor care organizeaza meciuri la EURO 2020 vor juca cel putin doua meciuri in tara.

Meciuri Grupe EURO 2020:

Grupa A: Roma, Baku
Grupa B: St. Petersburg, Copenhaga
Grupa C: Amsterdam, Bucuresti
Grupa D: Londra, Glasgow
Grupa E: Bilbao, Dublin
Grupa F: Munchen, Budapesta

Leo
14th April 2021, 18:22
EURO 2020 se joaca in 2021 din cauza pandemiei de covid-19. O sa se desfasoare in perioada 11 iunie - 11 iulie.

Leo
14th April 2021, 18:27
Mingea oficiala pentru EURO 2020 este lansata de Adidas si se numeste Uniforia.

Leo
14th April 2021, 18:28
Mascota oficiala este numita Skillzy si reprezinta un personaj pasionat de fotbalul de strada.

Johnny D
14th April 2021, 18:55
Nu inteleg cum se poate numi Euro 2020, daca e in 2021!:))

Leo
14th April 2021, 19:06
Tu nu intelegi multe.

El Pistolero
23rd April 2021, 19:59
Bilbao cică a pierdut dreptul de a organiza meciuri, pentru că nu a putut garanta 25% din capacitate pentru spectatori. Mari șanse să fie înlocuit cu Sevilla. Urmează să piardă dreptul de a organiza și Dublin. Chiar și München e în pericol.

Julio_Zane
24th April 2021, 16:26
München nu, au aviz.E totul clarificat.

delaparis
28th May 2021, 20:41
Incep meciurile de pregatire. Azi joaca Italia.

delaparis
31st May 2021, 01:00
Zouma, Kante si Giroud sunt cei trei francezi care tocmai au castigat CL :ok: :)

iulian_1976
1st June 2021, 18:45
... N'Golo KAnté vrea si cupa asta, toata Franta este la picioarele lui N'Golo:))

Melodia asta insa doar cu Kanté este hit la Chelsea https://www.youtube.com/watch?v=RHb5LKnnxLg :))


Echipa campioana se antreneaza la Clairefontaine, nu s-a mers la Tignes.

delaparis
12th June 2021, 00:49
Aceasta competitie va fi alterata prin faptul ca se va juca in diferite tari. La fel ca CE handbal 2020. Echipele care joaca acasa vor fi favorizate deci rezultatele vor fi influentate.
In mod normal se stie ca tara organizatoare e favorizata dar aici e vorba de mai multe tari. In grupe rezultatele vor fi aiurea si ne vom astepta in eliminatorii cu echipe gazda.
Ideea lui Platini e un rahat :no:

El Pistolero
12th June 2021, 09:54
Un mare rahat. Anglia, Italia, Olanda, Danemarca, Spania și Germania joacă meciurile din grupe pe teren propriu. Nu e corect fata de celelalte echipe. Un mare avantaj că nu trebuie sa te deplasezi. Franța de exemplu trebuie sa ia avionul sa plece la Budapesta pentru primul meci, după revin în Franța, stau 2 zile, iar pleacă la Budapesta. Tot pe drumuri. După aia poate joacă în optimi la București. Aiurea de tot. Se pierde noțiunea de turneu.

YoNuTzz
12th June 2021, 20:15
Hello all !

Aici vom discuta despre turneul ce are loc acum, Euro 2020, in 2021, in toata Europa.

Italia incepe bine cu 3-0 vs Turcia.

In opinia mea, Favoritele sunt asa: Franta, Belgia, Portugalia in ordinea asta, cu Franta favorita clara si de departe.

YoNuTzz
12th June 2021, 20:38
Panica mare si partida intrerupta la Danemarca - Finlanda.
Eriksen era sa moara, chiar la el acasa. Asta a fost norocul lui ca s-a jucat in Danemarca si la un meci de Euro, cu conditii.

Altfel era Ekeng 2...

delaoltenia
12th June 2021, 22:22
sanatate lui eriksen!

YoNuTzz
12th June 2021, 22:26
Danezii socati, evident ca au gafat-o la reluare...

0-1 acasa cu cea mai slaba din grupa: Finlanda si cu penalty ratat...

Nu stiu ce a fost in capul lor sa joace in seara asta...

Johnny D
12th June 2021, 22:54
Danemarca mi se pare ca e un fel de Romania pre-Ratzoi, joaca bine in amicale (doar ca pt ei si preliminariile sunt un fel de semi-amicale), si cand vine meciu cu presiune, o kaka pe ei epic. Zis si facut azi.

YoNuTzz
12th June 2021, 23:32
Imi cer scuze. Nu am observat ca era deschis grup ptr Euro, sus in pagina.

Rog un moderator sa inchida acest thread :(

delaparis
13th June 2021, 10:43
Am mutat postarile aici

LazioRoma
20th June 2021, 23:17
Danemarca mi se pare ca e un fel de Romania pre-Ratzoi, joaca bine in amicale (doar ca pt ei si preliminariile sunt un fel de semi-amicale), si cand vine meciu cu presiune, o kaka pe ei epic. Zis si facut azi.

daca nu se int semi nenorocirea aia.. avea un cuvant de spus!

dextercioby
21st June 2021, 11:13
Ghinion pentru danezi, psihic sînt out. Mi-a soptit o păsărică epilată pe FB ca cica Andre Silva, 27 de goluri in Bundesliga, n-a fost chemat la Euro de mosul portughez. Cica nu are tactica potrivita lui, gen Polonia cu virf de careu (cum si Benzema a fost 7 ani in umbra lui CR7 la Real) si nu a avut nevoie de el. De fapt, eu cred ca nu e decit eterna subestimare a Bundesligii (orice poate da 27 de goluri in campionatul germaniei si nu e scula de jucator, vezi exemplul suprem Werner la Chelsea) plus faptul ca "Jota e la Liverpool, sigur chimizeaza bine cu B. Silva, Fernandes si CR7, chiar daca ultimul joaca extraordinar intr-o echipa a lui Juve care nu munceste cum muncea Realul sa mi ti-l scoata regele golgheterilor an de an".

El Pistolero
21st June 2021, 12:53
E în lot, dar e rezervă, a jucat câte 5-10 minute pe final. Mai surprinzător mi se pare ca Joao Felix nu a prins niciun minut.

delaparis
21st June 2021, 16:07
Dembele, accidentat, out pt restul competitiei.

delaparis
28th June 2021, 00:29
Am pus poll.
Hai la vot :)

Duba
28th June 2021, 08:48
La Belgique c'est chique. Sper, imi doresc, cred ca va triumfa pana la final.

Johnny D
28th June 2021, 12:10
Un Dubel de bine!??!!?!!:o:

Nu pot sa cred! Halucinatie! Nazaritura! Aratare nefireasca!!!

Capitanu.Burcea
28th June 2021, 17:49
Iata ca a intrat si mult imbufnatul Andre Silva von Frankfurt, care se credea un Klaus Meine al gazonului. Iar el e vai, dar vai, vai de muortii lui de saracie. Cap la 6 metri peste, nejenat de nimeni. Ratare din 4 metri, singur cu portarul. Oare de cate ocazii are nevoie prostul asta ca sa marcheze? Nu vom afla prea curand, pt ca nu pierdem prea mult timp urmarind comicul campionat nemtesc, unde nu se intampla nimic de vreo 10 ani de zile.

PS. Sigur, nu mai pare surprinzator ca Felix nu a jucat deloc pana aseara. El e un fel de penis man portughez, vopsit bine pe filiera impresarilor lusitani, o eterna tumora maligna pe obrazul fotbalului.

Capitanu.Burcea
28th June 2021, 23:41
Ca urmare a arbitrajului mizerabil care a calificat Franta de pe primul loc, oferind un adversar accesibil in optimi, gunoiul de Lahoz a fost trimis acasa :ok:

La fel s-a intamplat si cu francezul Turpin, o bovină cu ifose care si-a dat cu tesla in ouă la Danemarca - Rusia.

Românul Kovacs pleaca si el. Nu ca a gresit cu ceva aici. Au gresit ei de prima data ca l-au chemat :))

dardar_3
29th June 2021, 13:15
Sa ma anunti si pe mine capitane cand arbitreaza Hotugan ca vreau sa pariez la cartonase :D Evident ca Lahoz a fost un nenorocit si merita matrasit :drak:

YoNuTzz
30th June 2021, 01:23
Deci 3/4 echipe de pe loc 3: Elvetia, Cehia si Ucraina elimina 3 x locul 1 si fac sferturi...

Jalnic path-ul de jos...

Anglia joaca cu o Ucraina moarta si apoi primeste pe Wembley pe o echipa ce calatoreste de la Baku la Londra...

Ar fi o rusine imensa sa nu faca finala...

El Pistolero
30th June 2021, 05:13
Pai o sa rămână cu finala. Orice echipa de sus e favorită cu Anglia.

YoNuTzz
30th June 2021, 10:49
Plus ca e traditie ca gazda sa piarda finala: ex Portugalia 2004, Franta 2016

Calandrinon
30th June 2021, 11:18
Urmeaza Romania 2024

delaparis
3rd July 2021, 23:06
In momentul de fata cei mai buni jucatori de la Euro sunt eliminati. Au ramas cele mai bune echipe.

miril
13th July 2021, 19:48
Gianluigi Donnarumma (Italy)

Kyle Walker (England)
Leonardo Bonucci (Italy)
Harry Maguire (England)
Leonardo Spinazzola (Italy)

Pierre-Emile Hojbjerg (Denmark)
Jorginho (Italy)
Pedri (Spain)

Federico Chiesa (Italy)
Romelu Lukaku (Belgium)
Raheem Sterling (England)

delaparis
13th July 2021, 21:54
Deci niciun francez.
Pai cica erau cacandidati chiar la ballon d'or. Mbappe, Kante etc ... :)
Asta e problema cand mai trebuie sa si joace astia. In mod normal trebuia sa le dea trofeul de la inceput si cu asta basta. De aia sunt cotati sute de milioane la transferuri :))

delaparis
14th July 2021, 23:30
Ca sa inchid subiectul, oarecum, sunt multumit ca UEFA ramane la decizia ca editia urmatoare EURO se va desfasura in o singura tara, Germania. Bine ca se termina cu circul asta de tari care organizeaza meciuri peste tot. Cea mai nedreapta editie EURO din istorie.
A fost o aiureala tampita de la concept pana la realizare. O incercare iesita din vapori de alcool la Platini care se credea deja imparatul etern al fotbalului mondial.

JJ
15th July 2021, 00:59
Gianluigi Donnarumma (Italy)

Kyle Walker (England)
Leonardo Bonucci (Italy)
Harry Maguire (England)
Leonardo Spinazzola (Italy)

Pierre-Emile Hojbjerg (Denmark)
Jorginho (Italy)
Pedri (Spain)

Federico Chiesa (Italy)
Romelu Lukaku (Belgium)
Raheem Sterling (England)
Schick ar fi trebuit in locul lui Lukaku acolo, daca tot alegi un sfertfinalist, alege-l pe ala care a facut un turneu de senzatie, nu pe ala care are mereu performante cam la fel.

Utilizator
15th July 2021, 01:44
Ca sa inchid subiectul, oarecum, sunt multumit ca UEFA ramane la decizia ca editia urmatoare EURO se va desfasura in o singura tara, Germania. Bine ca se termina cu circul asta de tari care organizeaza meciuri peste tot. Cea mai nedreapta editie EURO din istorie.
A fost o aiureala tampita de la concept pana la realizare. O incercare iesita din vapori de alcool la Platini care se credea deja imparatul etern al fotbalului mondial.

Mah mie mi-a placut conceptul, atrage mai multi spectatori si implica direct si amatori de fotbal din tarile necalificate la turneul final.
Daca nu se duceau la Baku si Leningrad nu erau distante mari, iar echipele se pregateau mai mult acasa ceea ce e un avantaj.
Pleci cu 1-2 zile inainte de meci, nu e problema mare sa gasesti cazare ca nicaieri nu e aglomerat precum la turneele organizate de o singura tara, se termina meciul pleci acasa. E ca in calificari.

Altfel din echipa ideala nu as putea sa-mi lipseasca Chiellini, a precum mascota turneului final, poate singurul memorabil.

iulian_1976
15th July 2021, 03:47
Probabil organizatorul a fost Anglia, macar puteau sa o dea pe fata, intotdeauna tara gazda a fost avantajata asa a fost traditia.

Cateva tari in colaborare pe viitor tot ce este posibil, insa n-am inteles ce treaba are Baku cu fotbalul aici a fost tare dubios :))

Globalizarea fortata este o tampenie, multe se fac din cauza banilor...nu are legatura cu fotbalul care este mai mult decat un sport.

...va urma Qatar sa va tineti bine :))

Calandrinon
15th July 2021, 09:31
Nu poate sa lipseasca Kevin De Bruyne. Parerea mea

delaparis
15th July 2021, 22:18
insa n-am inteles ce treaba are Baku cu fotbalul aici a fost tare dubios :))


Are cu banii din petrol. UEFA este foarte sensibila la capitolul asta. Bein Sport a bagat cateva sute de milioane in drepturi TV din cupele europeene acum 3 ani si gata cu Fair Play Financiar. PSG a cumparat cum l-a dus capul Emirului. Si nu s-a terminat deoarece mai are multe prostii acolo la cutie.
Probabil Azerbaidjan joaca rolul lui Qatar.

Leo
16th July 2021, 19:35
Am castigat un Procesor AMD Ryzen 9 5900X 3.7GHz box, in valoare de 2600 de lei, la un concurs ''ghiceste scorurile la CE de fotbal 2020''. Asta pentru cei care vorbesc mult si prost.

iulian_1976
17th July 2021, 01:40
Bravo ai invatat de la cei mai buni :D

Acum ai la ce sa-l montezi ? :)) Pentru crpto este slab, pentru editare video pare perfect cu filmatul cum stai ?! :D

Ce meciuri ai nimerit ?

Capitanu.Burcea
18th July 2021, 15:30
Mai bine il vinde cu 2000. Stiti ce a zis nenea Oscar Wilde. Pe la 18 ani credeam ca banii sunt cei mai importanti. Acum stiu sigur :))

Leo
19th July 2021, 11:35
Rautaciosilor!
Locul 4 din 14.000 de participanti e ceva. :)
Iulian, tot ce inseamna CE. Toate meciurile de la primul pana la ultimul (scor exact), locul in grupe, campioana si golgheterul.