PDA

View Full Version : Cupa Mondială fotbal Rusia 2018



Leo
1st December 2017, 14:32
Azi, Moscova va fi centrul lumii fotbalului. Kremlinul, palatul de aur al presedintelui rus, va gazdui tragerea la sorti a grupelor viitorului Mondial (14 iunie - 15 iulie 2018).

Ei vor alege grupele:
Diego Maradona (Argentina)
Gordon Banks (Anglia)
Cafu (Brazilia)
Carles Puyol (Spania)
Fabio Cannavaro (Italia)
Laurent Blanc (Franta)
Diego Forlan (Uruguay)
Nikita Simonian (Rusia)

URNA 1
Rusia, Germania, Brazilia, Portugalia, Argentina, Belgia, Polonia, Franta

URNA 2
Spania, Peru, Elvetia, Anglia, Columbia, Mexic, Uruguay, Croatia

URNA 3
Danemarca, Islanda, Suedia, Costa Rica, Tunisia, Egipt, Senegal, Iran

URNA 4
Serbia, Nigeria, Australia, Japonia, Maroc, Panama, Coreea de Sud, Arabia Saudita

in componenta unei grupe nu pot fi mai mult de doua echipe din Europa.

Leo
1st December 2017, 14:33
Mascota Cupei Mondiale de fotbal 2018 va fi un lup numit Zabivaka.

KyCoo
1st December 2017, 14:35
I have a weird feeling that England or Brazil will go all the way and lift the cup this time.

Leo
1st December 2017, 14:39
Tragerea va fi pe TVR la ora 17.00.

Leo
1st December 2017, 18:57
Grupa A: Rusia, Arabia Saudită, Egipt, Uruguay
Grupa B: Portugalia, Spania, Maroc, Iran
Grupa C: Franta, Australia, Peru, Danemarca
Grupa D: Argentina, Islanda, Croatia, Nigeria
Grupa E: Brazilia, Elvetia, Costa Rica, Serbia
Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea
Grupa G: Belgia, Panama, Tunisia, Anglia
Grupa H: Polonia, Senegal, Columbia, Japonia

Leo
1st December 2017, 20:09
Grupa Rusiei mi se pare cea mai usoara, iar a Argentinei cea mai grea.

Sevilla86
1st December 2017, 20:35
Asa citeam si pe prosport ca grupa D ar fi grupa mortii... mie F mi se pare mai puternica. Nici Argentina nu mai e ce a fost.

JJ
1st December 2017, 20:45
Grupa F e cea mai tare de departe.
Grupa D are doua favorite clare pe hartie, dar croatii s-au facut mai mereu de rahat la ultimele mondiale, asa ca dupa mine se joaca.
Grupa H foarte echilibrata.
In E Brazilia favorita, dar locul doi se joaca. Cam la fel si la francezi.
In A, B si G se cam stiu calificatele de dinainte... Grupa A parca a fost aleasa special sa aiba rusii sanse bune de calificare.

Clau7_D
1st December 2017, 20:46
De ce au fost lasate sa joace tari ca Brazilia si Argentina la Euro 2018? :o:

Leo
1st December 2017, 20:50
O sa corecteze delaparis, m-am grabit si asta e.

Hingherul
1st December 2017, 20:55
m-am granit si asta e.

te-ai ce? :))

delaparis
1st December 2017, 21:45
Franta campioana mondiala /hello

Leo
1st December 2017, 22:32
De ce nu Argentina?

Sevilla86
1st December 2017, 22:43
E glumet parisele astazi. Cum sa faci egal cu Luxemburg si sa vrei cupa mondiala? :D

Vedeti-va de treaba. Castiga Nemtia sau Portugalia. Una dintre ele bate Spania in finala.

Johnny D
1st December 2017, 22:49
Argentina castiga! A sosit timpul!
A scos calificarea cu forcepsul in America si-a jucat de kkt, insa la Mondial va straluci pt prima data!:ok:


Grupa Rusiei mi se pare cea mai usoara, iar a Argentinei cea mai grea.

O pwla, a Frantei! Numa glume de echipe are Franta acolo, la pas ia locu 1!:))


De ce nu Argentina?

Ca nu pot ghici transformarea.;) Decat noi 2!:D

delaparis
1st December 2017, 23:09
E glumet parisele astazi. Cum sa faci egal cu Luxemburg si sa vrei cupa mondiala? :D

Vedeti-va de treaba. Castiga Nemtia sau Portugalia. Una dintre ele bate Spania in finala.
In atac avem Mbappe, Lacazette, Dembele, Martial, Fekir, Griezmann si ... Giroud /hello. Rezerve Thauvin, Payet, Coman
Mijloc: Lemar, Rabiot, Tollisso, Matuidi, Pogba
Fundasi: ... nu avem dar nu conteaza :D
Portari: Cel mai bun Lloris din lume /hello

Nu ne scapa trofeul editia asta :ok:

Johnny D
1st December 2017, 23:16
In atac avem Mbappe, Lacazette, Dembele, Martial, Fekir, Griezmann si ... Giroud /hello.

L-ai vazut in ultima etapa, ce de goluri a dat?
Si nici nu e titular, nici macar din gresala!;)



Nu ne scapa trofeul editia asta :ok:

Nu uita ca nu jucati acasa!:))


Oricum pt rusinea cu Portugalia de acasa, nu meritati sa mai luati nici un titlu european sau mondial minim 10 ani!:no:

Sevilla86
1st December 2017, 23:30
In atac avem Mbappe, Lacazette, Dembele, Martial, Fekir, Griezmann si ... Giroud /hello.
Mijloc: Lemar, Rabiot, Tollisso, Matuidi, Pogba
Portari: Cel mai bun Lloris din lume /hello

Pai tot astia au facut egal cu Luxemburg :D doar Lloris si-a facut treaba in meciul ala.


Fundasi: ... nu avem dar nu conteaza :D

:))

Johnny D
1st December 2017, 23:33
Pai cum nu, Uimitities!:))

Clau7_D
2nd December 2017, 10:58
Sa puna cineva varianta in Poll : "Oricine, doar nu Franta" :D
E cam ultima sansa a lui Messi sa ia trofeul...

JJ
2nd December 2017, 13:53
... la fel si pentru Akinfeev.. :D

Lordul
2nd December 2017, 16:05
Selecao !!!!!!!!!!! Go Brazil !!!!!!!

Johnny D
2nd December 2017, 18:17
Multi o vad favorita, multi n-au nici o treaba.
Daca ajunge in semifinala, sa zica mersi.

Lordul
2nd December 2017, 19:28
nici in 2002 nu era intre favorite si totusi a mers pana la capat ; acum echipa se cristalizeaza usor-usor , cu Neymar creierul acestei echipe si Gabriel Jesus la finalizare , de asemenea mingicarii Coutinho , Firmino , defensiva cu David Luiz -T.Silva si Dani Alves pare un punct solid. Eu zic ca vor fi printre favorite.si vor ajunge departe..acel 1-7 cu Germania a fost un accident

Leo
26th April 2018, 15:42
Observ ca meciurile se vor disputa intre orele 13-19. Deci doar ziua dupa ora Romaniei.

Johnny D
28th April 2018, 00:19
As sugera redenumirea subforumului, sunt o gramada de competitii numite "cupa mondiala" si acelea nu sunt campionatul mondial in alte sporturi. Sincer, imi pare o diminuare teribila a acestei competitii.


Cupa e pentru loseri, vorba aia, aici vorbim de campionatul mondial, si asa ar trebui sa se si numeasca subforumul.

delaparis
28th April 2018, 01:00
Pe siteul FIFA e marcat 2018 FIFA WORLD CUP RUSSIA

http://www.fifa.com/worldcup/

Leo
28th April 2018, 01:03
Asa sa ramana.

Johnny D
28th April 2018, 16:12
Pe romana suna mai naspa, in plus Campionatul Mondial suna mult mai misto, mai cu coloana vertebrala. Si in plus de asta, lumea vorbeste de Campionatul Mondial, nu de Cupa Mondiala, that kind of talk is for losers.


Eu propun sa faci un poll, si sa-l lasi pana inainte cu o saptamana de CM, si cum e in poll la acel moment, asa sa se numeasca. Eu n-am nici un dubiu ca lumea va vota Campionatul Mondial, si nu Cupa.

Leo
29th April 2018, 20:30
Fanii pot consuma marijuana, cocaina si heroina la meciurile de la CM 2018 cu o singura conditie. Sa aiba certificat medical pentru ele. Adica sa demonstreze ca le iau pentru a-si trata o afectiune.

Novac
30th April 2018, 18:39
editeaza repede ce-ai scris ca iar se cearta Paul cu toti medicii din spital :o: ... abia daca are o saptamana de cand e calm.

Ps. in general marijuana se elibereaza doar ca "pain-management" si nu ca si tratament al vreunei boli. Nici vorba sa se foloseasca celelalte chimicale in medicina.

Leo
30th April 2018, 19:37
Uite aici: http://www.gsp.ro/international/campionate/fifa-e-in-alerta-droguri-pe-stadioane-la-mondial-fanii-pot-consuma-marijuana-cocaina-si-heroina-la-meciurile-de-la-cm-2018-538291.html

Leo
30th April 2018, 22:10
Mohamed Salah (25 de ani), starul nationalei egiptene, poate rata Campionatul Mondial de fotbal din Rusia din cauza unui conflict intre sponsori.

delaparis
1st May 2018, 02:29
Foarte bine. Vine la PSG mai ales ca Neymar se duce la Real pe 250 milioane. Castigam 100 milioane din tranzactie si in plus valoare

Johnny D
1st May 2018, 16:24
Buna gluma asta franceza!:))

Decat Neymar, doar Messi e mai bun.

O sa vezi daca mege la Real cum o sa se pishe pe Ronaldo, de aia si merge, sa ia el baloanele de aur cand Real face performante, baloane ce aproape mereu i-au fost date aproape pe degeaba portughezului.

Iulian.
4th May 2018, 18:50
Franta

Iulian.
23rd May 2018, 23:02
Loturile echipelor calificate la CM 2018:

https://www.digisport.ro/fotbal/cm-2018/loturi-cm-rusia-447023

Alte 2 link-uri pentru CM 2018 - Rusia --- Joi 14 iunie - Duminică 15 iulie

https://en.wikipedia.org/wiki/2018_FIFA_World_Cup

http://www.fifa.com/worldcup/matches/index.html

A.Puscas
24th May 2018, 07:44
https://en.wikipedia.org/wiki/2018_FIFA_World_Cup_squads

Asta e cel mai folositor loc pentru squads. Ai echipe, ani, numar de selectii, etc.

A.Puscas
24th May 2018, 09:34
Btw, portarul egiptean o sa distruga recordul lui Mondragon de cel mai batran jucator ever care a jucat la World Cup.

Columbianul a fost bagat doar sa bata recordul, El Hadary e titular incontestabil la 45 ani jumate'.

TheIceMan
28th May 2018, 22:46
votat "Marele Bucuresti" dar bineinteles tin tot cu ai nostrii "uber alles" :)

delaparis
31st May 2018, 23:25
Din ce vad in poll Franta e favorita :)
Daca ajunge in finala nu vreau Portugalia. Italia nu e deci orice adversar ii putem bate. Ma rog ... Franta are ceva complex psi cu Anglia, Danemarca, Spania si oarecum Germania.

Iulian.
2nd June 2018, 21:11
Din ce vad in poll Franta e favorita :)
Daca ajunge in finala nu vreau Portugalia. Italia nu e deci orice adversar ii putem bate. Ma rog ... Franta are ceva complex psi cu Anglia, Danemarca, Spania si oarecum Germania.

N-a mai fost de mult un Mondial cu o favorită atât de clară cum e acum cu Franta.
Spre deosebire de 2002, acum Franta poate intoarce un meci oricând. Si va domina orice adversar de la bun început.
Franta merita din plin si acum 2 ani sa castige finala. Dar acum e clar mai bună decât acum 2 ani la europene...

Cred că e greu să ajungă cineva cu Franta măcar la penalty-uri... iar grupa e câstigată jucând al 3-lea meci cu rezervele (în 2000 au făcut asa dar au pierdut meciul pentru câstigarea grupei - dar au câstigat titlul)... Poate Brazilia 1970 să fi fost o asa de mare favorită.

PS În 2002 tot Franta era mare favorită.. dar nici n-a iesit din grupă. (Si totusi era o super echipă dar au tratat meciurile amuzându-se...)

Leo
2nd June 2018, 21:34
Asa era vazuta si acum 2 ani si ce sa vezi, a pierdut si in fata cui? A Portugaliei. Acum este mai greu.

Leo
4th June 2018, 14:34
Cristiano Ronaldo are doua garzi de corp, un fost membru al trupelor de elita portugheze si un luptator MMA. Atat el cat si Messi au fost amenintati de ISIS.

A.Puscas
5th June 2018, 08:07
Mi se pare mai batrana competitia decat in general. S-a mers pe experienta din greu.


Adica cel mai tanar jucator din toate loturile are 19 ani juma' si mai sunt inca vreo 5 de varsta lui doar. Tin minte ca mereu gaseai 1-2 copii in lot mai ales pe la echipele mai mici.

Leo
7th June 2018, 14:42
Cea mai scumpa echipa de la CM este Franta. Cocosii valoreaza in total 1,08 miliarde de euro, cel mai scump jucator Kylian Mbappé valoreaza 120 milioane.

delaparis
7th June 2018, 21:15
costa 120 milioane dar cat valoreaza? :rolleyes:

delaparis
9th June 2018, 19:44
In 1978 o romanca castiga Roland Garros si Argentina castiga CM.
40 de ani mai tarziu o romanca castiga Roland Garros si ...:rolleyes:

Leo
9th June 2018, 19:57
Vezi... cine stie cunoaste. :)

Iulian.
9th June 2018, 20:45
In 1978 o romanca castiga Roland Garros si Argentina castiga CM.
40 de ani mai tarziu o romanca castiga Roland Garros si ...:rolleyes:

Asta înseamnă că Franta trebuie să contribuie la eliminarea peruanilor încă din grupă. Asta pentru ca Argentina să nu mai aibă cui să dea 50.000 de tone de grâu pentru a se lăsa bătuti de la 4 goluri încolo. (Argentina nu merita nici măcar calificarea în finală. Si erau 4 echipe mai bune decât Argentina: anume Italia, Brazilia, Olanda si în faza grupelor chiar echipa Frantei de atunci...)

Leo
9th June 2018, 20:50
Folclor. :D

Iulian.
9th June 2018, 20:57
Nu e folclor. La CM 1986, în Mexic, a recunoscut chiar si Cubillas. :yes:

delaparis
9th June 2018, 21:12
Nu-mi aduc aminte de astfel de detalii si nici macar de finala. Tot ce mai tin minte sunt ceva imagini cu Kempes care tot dribla acolo :D

Iulian.
9th June 2018, 21:27
Nu-mi aduc aminte de astfel de detalii si nici macar de finala. Tot ce mai tin minte sunt ceva imagini cu Kempes care tot dribla acolo :D

Argentina a jucat din ce în ce mai bine, este adevărat. Dar dintre toate turneele de CM, ăla din 1978 (de când am început eu să am favorite Olanda si apoi Franta) a fost turneul cu cea mai nemeritată câstigătoare.

Jucătorul meu preferat în 1978 era francezul Six. (Cel mai rapid jucător de la turneu). Îi ziceam: "ăla care fuge repede" :)
(Eu am beneficiat atunci de ajutorul fratelui meu, care era cu 8 ani mai mare decât mine. El îmi explica fazele... si mă tinea de multe ori noaptea târziu să mă uit cu el la meciuri - multe din ele cu sigurantă anoste... A fost un Mondial slab, nu chiar ca cel din Chile în 1962, totusi... Am citit că ăla a fost cel mai slab în mod clar)

PS. Eu aveam 9 ani în 1978. (Finala a fost chiar de ziua mea) :)

delaparis
9th June 2018, 21:41
La francezi a fost inceputul primei generatii de aur cu Platini Tresor, Battiston, Bossis, Six, Rocheteau. Ulterior au venit si Tigana, Fernandez, Giresse.
Olanda avea si ea o echipa senzationala. Probabil cea mai buna din istoria sa dar fara trofeu

Johnny D
10th June 2018, 15:19
Argentina. Messi le stinge lumina la toti.

YoNuTzz
10th June 2018, 20:41
nu ii mai ridicati in slavi atata pe francezi...

eu sunt de parere ca Spania, Germania si Brazilia sunt mai favorite in fata Frantei...
asta cu Dembele 150 de milioane de euro si Mbappe 180 de milioane de euro au fost in urma efectului Neymar, care a distrus piata...

JJ
10th June 2018, 21:38
In 1978 o romanca castiga Roland Garros si Argentina castiga CM.
40 de ani mai tarziu o romanca castiga Roland Garros si ...:rolleyes:
... tot gazdele castiga CM. :happy:happy:happy

delaparis
10th June 2018, 23:01
E posibil si asta :D

YoNuTzz
13th June 2018, 15:08
mi se pare socant ce s-a intamplat la spania cu antrenorul...

bine e si vina realului, deoarece puteau astepta cu anuntul pana dupa mondial.
cred ca a fost ceva scandal cu jucatorii barcei si ai lui atletico...
altfel trebuie sa fii un pic nebun sa dai afara antrenorul cu 1 zi inainte de mondial...si sa mergi la mondial fara antrenor

what the fuck...

bogdan_nj
13th June 2018, 15:11
Din ceea ce a spus presenditele federatiei, motivul principal e ca discutiile cu Real au fost purtate in secret in timpul perioadei de pregatire pentru Campionatul Mondial. Jucatorii se pare ca s-au impotrivit demiterii.

YoNuTzz
13th June 2018, 15:42
even so...nu lasi echipa fara antrenor cu 1 zi inainte de mondial, mondial ce se desfasoara odata la 4 ani.
bye bye spania...al 2-lea mondial ratat consecutiv.

dardar_3
13th June 2018, 15:53
:)) Misiune facila pentru Portugal sa iasa din grupe in momentul de fata :D

bogdan_nj
13th June 2018, 15:55
even so...nu lasi echipa fara antrenor cu 1 zi inainte de mondial, mondial ce se desfasoara odata la 4 ani.
bye bye spania...al 2-lea mondial ratat consecutiv.

Federatia nu si-a dorit un asa scenariu dar, din pacate pentru ei, nu au avut de ales. A fost clar greseala antrenorului sa negocieze cu Real fara a instiinta federatia.

delaparis
13th June 2018, 16:55
Bine ca l-au inlocuit cu Fernando Hierro tot de la Real :))

YoNuTzz
13th June 2018, 17:09
Federatia nu si-a dorit un asa scenariu dar, din pacate pentru ei, nu au avut de ales. A fost clar greseala antrenorului sa negocieze cu Real fara a instiinta federatia.

ok, greseala ca greseala, corect, dar nu afectezi mondialul tau, doar pentru asta...
il lasi sa isi duca mandatul la capat..

ii va costa grav haos-ul creat,

bogdan_nj
13th June 2018, 18:08
Parerea mea e ca ar fi fost mai rau sa-l fi pastrat avand in vedere ca a "lucrat" federatia pe la spate.

Avea 2 variante:

1. Discutii in secret cu Real si anuntul facut dupa ultimul meci al Spaniei la mondial
2. Instiintarea federatie despre negocierea cu Real

Anuntand preluarea Realului doar cu 2 zile inainte de mondial ( cu 3 inainte de primul meci al Spaniei ) a mizat pe faptul ca federatia nu ar fi avut de ales decat sa inghita in sec si sa mearga inainte. Si-a luat o mare teapa cu aceasta tactica aroganta.

JJ
13th June 2018, 21:01
E exact rezultatul asteptat de Real si de antrenor. Acum, Realul e fericit ca-l are pe Lopetegui cu o luna mai devreme, iar Lopetegui nu mai poarta povara cotei de a treia favorita, pentru care orice mai jos de semifinale ar fi un mare esec.

Lordul
14th June 2018, 00:05
ce se intampla acum la nationala Spaniei s-a intamplat si la Chelsea , parca Mou a fost demis si a fost numit Roberto di Matteo , rezultatele se cunosc !!!

delaparis
14th June 2018, 00:13
fara vise :)

El Pistolero
14th June 2018, 00:42
Retardat antrenorul ăsta cât și Perez. Era atât de simplu sa se înțeleagă și sa dea anunțul după mondial. Nu știu de ce s-au grăbit asa. Vine Hierro de pe plaja, sa pregătească un mondial în 2 zile. Penibil.

YoNuTzz
14th June 2018, 01:38
nu o fi rau ptr Lopetegui, dar e pacat de echipa...mondial fara antrenor la o echipa de nivelul Spaniei...

penibil.

YoNuTzz
14th June 2018, 01:48
E exact rezultatul asteptat de Real si de antrenor. Acum, Realul e fericit ca-l are pe Lopetegui cu o luna mai devreme, iar Lopetegui nu mai poarta povara cotei de a treia favorita, pentru care orice mai jos de semifinale ar fi un mare esec.

puteau anunta dupa Mondial...
si sa fim seriosi...ce poate face Real cu antrenorul in luna iunie, cand tot lotul e la mondial :))

Johnny D
14th June 2018, 08:30
Dobitoace cu lipsa de bun simt, ca de obicei. Daca nu fura cu arbitrul CL-ul, fura bunul simt pana si de la propria lor nationala.:rolleyes:

Lordul
14th June 2018, 15:54
fara vise :)

de ce ? Hierro a fost fundas central si in general fundasii au fost buni antrenor , avand si viziunea jocului

Leo
14th June 2018, 18:52
Frumoasa ceremonia de deschidere, frumos stadionul. Sa inceapa fotbalul!

Capitanu.Burcea
14th June 2018, 20:06
Prima infatisare, o echipa lihnita de foame, care a stat pe perfuzii in Ramadan si care se intalneste cu mingea mai rar decat o facea Suleyman cu a 600-a nevasta. Deschiderea, la nivelul unui Poli ACs - Uta, barajul anului trecut. Cu Poli echipa dominanta :))

JJ
14th June 2018, 20:29
puteau anunta dupa Mondial...
si sa fim seriosi...ce poate face Real cu antrenorul in luna iunie, cand tot lotul e la mondial :))
Ce vorbesti bre? Ii antreneaza pe Bale si Benzema. Si poate transfera unul din jucatorii aia de cate 40 de milioane de la FCSB. :D

JJ
17th June 2018, 01:08
Primele 8 meciuri jucate::
- doua in care nu s-a pus problema castigatorului, rusii si croatii fiind prea buni
- doua in care echipa mai buna a castigat cu greu si in ultimele minute, outsiderele Egipt si Australia impresionand
- doua egaluri care puteau merge in orice parte
- doua in care a castigat echipa mai slaba total contra cursului jocului, cu un noroc incredibil (iranienii cu autogolul din min. 95 si danezii cu penaltyul batut in plopi si inca x ocazii ratate ale peruanilor)
- nici o echipa care sa impresioneze cu adevarat ca favorita la trofeu.

delaparis
17th June 2018, 01:12
Maine vom avea deja o idee mai precisa

delaparis
22nd June 2018, 00:09
... tot gazdele castiga CM. :happy:happy:happy


E posibil si asta :D

Raman gazdele :D

YoNuTzz
22nd June 2018, 10:58
Argentina. Messi le stinge lumina la toti.

true :))

Leo
26th June 2018, 22:14
Messi... Argentina

delaparis
26th June 2018, 22:25
Da, Leo ... :D

Leo
27th June 2018, 01:00
Kosovarii strang bani pentru a plati amenzile elvetienilor Xhaka si Shaquiri. Un fond de investitii a luat decizia de a crea un site pe internet in care kosovarii albanezi pot dona bani pentru amenzile fotbalistilor elvetieni.

Utilizator
27th June 2018, 01:07
Daca ar fi asa de pateioti precum spun, fotbalistii in cauza ar cere strangatorilor de fonduri sa o faca pentru copiii orfani sau familiile in nevoie.
Iar gestul lor din timpul mecilui cu sarbii este o chestie buna de marketing altfel nu-si avea rostul pe teren.
Si e cu atat mai inoportun cu cat respectivii au ales sa reprezinte o alta tara. Or daca decizi asta atunci fa-o frate pana la capat, sufera pentru culorile sub care joci.

YoNuTzz
27th June 2018, 01:56
pana acum grupele A-D, nici o surpriza ptr mine

Uruguay, Rusia, Spania, Portugalia, Franta, Danemarca, Croatia si Argentina - am nimerit 8/8

Jos probabil sa fie vreo surpriza in grupa H...

in rest nu cred...

Leo
27th June 2018, 16:19
Din Optimi se schimba mingea de joc.
https://www.onlinesport.ro/fotbal/cm-2018/adidas-propune-o-minge-noua-pentru-faza-eliminatorie-la-cupa-mondiala-nid-130184?utm_source=rss-feeds&utm_medium=rss-website-feeds&utm_campaign=last-news

JJ
28th June 2018, 23:03
De 36 de ani nu s-a mai intamplat sa nu se califice nici o echipa africana in faza a doua... Atunci din cauza unui blat celebru, acum din cauza a doua cartonase galbene in plus.
In schimb, Europa e prezenta cu zece echipe in optimi, ceea ce nu s-a mai intamplat de la ultimul campionat organizat pe continentul nostru. Atunci semifinalele erau 100% europene.

Sevilla86
29th June 2018, 01:45
Au ramas in competitie 10 echipe din Europa, 4 din America de Sud, una din America de Nord si una din Asia.
Africa este marea perdanta. Toate cele 5 echipe africane au fost eliminate.

Europa a pierdut 4, Asia 3.

Iulian.
29th June 2018, 19:43
https://i.imgur.com/lcQN1Xi.png

JJ
29th June 2018, 22:02
Breee! Nu sunt meciuri!!! EU LA CE MA UIT AZI????

bogdan_nj
30th June 2018, 01:40
As vrea sa vad Uruguay - Belgia si Croatia - Columbia in semifinale :)

JJ
1st July 2018, 01:39
Azi s-a terminat o era. Ultima zi la mondiale pentru Ronaldo si Messi.

delaparis
1st July 2018, 01:52
fara titlu :)

bogdan_nj
1st July 2018, 02:31
Nu m-ar mira sa-l vad pe Cristiano Ronaldo mai jucand la un mondial desi va avea aproape 38 de ani in decembrie 2022. Messi probabil se va retrage de la nationala impreuna cu alti jucatori din generatia veche.

Leo
1st July 2018, 21:47
Unde te grabesti? :D

JJ
1st July 2018, 22:14
Inainte de startul cupei mondiale favoritele cu cote sub 10:1 erau in ordine: Brazilia, Germania, Spania, Franta, Argentina, Belgia.
Au mai ramas trei, si nici una pe partea de jos a tabloului. Deci vom avea sigur o finalista surpriza.

YoNuTzz
2nd July 2018, 00:12
cat de cat Argentina s-a mai scos...au trecut de grupe si au cazut de pe un cal mare...
Portugalia, la fel destul de okay-ish...

umilitele grave au fost Spania si Germania...

delaparis
2nd July 2018, 01:00
... si Portugalia

Lordul
2nd July 2018, 01:06
Inainte de startul cupei mondiale favoritele cu cote sub 10:1 erau in ordine: Brazilia, Germania, Spania, Franta, Argentina, Belgia.
Au mai ramas trei, si nici una pe partea de jos a tabloului. Deci vom avea sigur o finalista surpriza.

mai este Anglia pe partea de jos a tabloului; sa vedem ce va fi

JJ
2nd July 2018, 01:09
Pai tocmai, si Anglia e o surpriza, avea 16 la 1 cota inainte de startul competitiei.

delaoltenia
2nd July 2018, 23:57
delaparis, cine a inchis belgia-japonia? :(

delaparis
3rd July 2018, 00:03
delaparis, cine a inchis belgia-japonia? :(

Eu din greseala ... ma incurc in butoane

Am deschis acum

miril
3rd July 2018, 00:04
Respect, Japonia, merita, cel putin, prelungiri.

delaparis
7th July 2018, 01:21
Au mai ramas in cursa doar doua campioane mondiale. Anglia si Franta.

iulian_1976
7th July 2018, 01:27
Pentru mine au ramas 2 viitoare finaliste Franta si Croatia :)

delaparis
7th July 2018, 01:37
Podiumul ballon d'or Ronaldo, Messi, Neymar , eliminat scurt :)

Cele mai titrate echipe eliminate deja in sferturi ... Brazilia, Germania, Italia*, Argentina, Uruguay.
* Italia eliminata din preliminarii.

Leo
7th July 2018, 01:48
Ce sa fie? Ce sa fie?

iulian_1976
7th July 2018, 02:03
Ballon d'or nu reprezinta un barometru.:)

Cu cateva exceptii au ramas echipele cele mai in forma.Nu as crede ca de exemplu Belgia,Suedia,Anglia ar trece de Uruguay si Portugalia depinde mult si pe ce parte a tabloului pici.

Croatia,Franta,Brazilia pentru mine sunt echipe de finala restul sunt la ciupeala,este posibil in finala Croatia:Franta...

delaparis
7th July 2018, 02:10
Cine va castiga Ballon d'or anul asta?

YoNuTzz
7th July 2018, 02:19
il va lua Cristiano pe al 6lea ptr ca a luat UCL-ul...

daca se va da in functie de world cup:
de la francezi nu ai cui sa-i dai...
de la englezi cu atat mai putin..

poate de bruyne de la belgia ca a luat si titlul cu city sau modric de la croati care are si UCL castigat...


ps - dintre favoritele de la inceput: Franta, Brazilia, Spania, Germania si Belgia, iata ca ajung 2 in semifinale...

Leo
15th July 2018, 22:22
Gata, s-a incheiat si CM din Rusia. Cu ce am ramas acum la final? Au lipsit cateva echipe europene cu nume mari, care ca nivel fotbalistic nu au putut fi suplinite de echipe calificate din alte zone ale lumii, dar, inca se doreste sa se spuna ca fotbalul ofera sanse egale.... Apoi au fost eliminate prematur echipe puternice care au dus la calitate mai slaba si meciuri mai putin spectaculoase.
Ca noutate am avut VAR-ul, care nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, decizii controversate au fost, s-a folosit optional, de multe ori nu s-a folosit cand ar fi trebuit, decizia finala ramane tot la arbitru de centru.
Una peste alta, organizarea CM a fost fara cusur, iar stadioanele niste bijuterii.
Franta este campioana mondiala.

De maine ne intoarcem la mocirla noastra. :D

delaparis
16th July 2018, 00:49
62642

TheIceMan
16th July 2018, 04:43
votat "Marele Bucuresti" dar bineinteles tin tot cu ai nostrii "uber alles" :)

deci, carevasazica am avut intuitie buna... pacat ca niciodata nu joc la pariuri :))

"francezii: de la inceput:

dardar_3, delaparis, Iulian., Julio_Zane, kra****x, LucioCodinho, TheIceMan

Utilizator
16th July 2018, 18:15
A fost o cupa mondiala frumoasa, cu suspans si multe suprize pozitive (Rusia, Japonia, Croatia, Suedia) si negative (Germania, Spania, Argentina), cu nume sonore lasate acasa (Italia, Olanda, chiar si SUA).
Au fost multe meciuri foarte disputate, echipe mici ce nu mai sunt victime sigure de la inceput, multe goluri, rasturnari de scor, lovituri de departajare, noroc, ghinion, de toate.
Peste toate pare sa fi fost o competitie foarte bine organizata, stadioane misto, suporteri de peste tot si in numar mare, fara incidente majore (invazia pe teren la finala a fost rezolvata rapid).

Mie unul mi-a placut.

daca vreti o opinie total diferita atunci cititi dezgustul lui TRU la linkul de mai jos.
https://adevarul.ro/news/sport/degoutant-1_5b4c4b3fdf52022f754770f2/index.html

Capitanu.Burcea
16th July 2018, 18:43
Ma alatur dezgustului domnului Ungureanu, care e si unul dintre editorialistii mei preferați :) Cu precizarea ca filhio di Pitana nu e singurul arbitru care a remorcat cu nerusinare favorita intr-o finala de CM. Imi aduc aminte si de o sărăcie de mexican, Codesal Mendez, care a nenorocit finala din 90, Germania -Argentina, inventand un penalty pt nemti. Similaritatea e ca Franta si Germania meritau per total, numai ca modul de operare din finala a fost pur si simplu grețos. In plus, faptul ca meritau (asa la ochi, cum declamă deontologii) nu inseamna nimic, echipele nu venisera la judecata.

delaparis
17th July 2018, 00:28
Un cuvant si pt organizatori.
Sincer este un succes Absolut :D

Stadioane de cinci stele, gazon perfect, conditii de antrenament de top etc ...
Si cel mai important dpmdv faptul ca nu au fost incidente intre suporteri. Cred ca e prima editie de 20 de ani cand nu a fost nimic nasol intre fani. Sigur ca Olanda nu a participat si nici meci Rusia contra Polonia :rolleyes:

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 00:41
Putea sa joace si mama Poloniei, nu are nimeni chef s-o dea parte-n parte cu flacaii de la Spetnaz, deghizati in scufita rosie, chiar la ei acasa. Ati vazut ce gherila au facut la Marseille 200 de rusi cu 15 mii de englezi, era nevoie de alta demonstratie? Putin nu a vrut doua lucruri la acest CM: scandal si ploaie. Acum ca stiti de ce-a fost seceta la fata locului si-a plouat 600 de litri pe m2 in tarile invecinate cu URSS, aveti si singurele raspunsuri care mai lipseau de pe finalul acestui campionat :))

PS. La festivitate, a facut un semn asa discret Tarul: gata, ba, dati drumul la cativa hectolitri, ca vreau sa fac un dus cu doamna Kolinda :happy

JJ
17th July 2018, 00:52
Opinia unui batran: La acest campionat s-a vazut moartea fotbalului cu nr. 9,5 incepand de la Germania, trecand pe la Argentina, Portugalia si terminand cu Brazilia. Toate echipele care au avut succes au avut un adevarat nr. 9 in formatie.
Batranul e Ottmar Hitzfeld.

Capitanu.Burcea
17th July 2018, 00:56
Are dreptate batranul. Si inca ceva, moartea echipelor de posesie. Dantela nu mai e la moda, fotbalul geometric e cel care a invins pana la urma.

Utilizator
17th July 2018, 20:30
Un articol bun in Prosport cu observatii pe marginea campionatului mondial.
Chiar m-a suprins placut ca inca mai apar articole cu continut gandit in presa sportiva romaneasca (sau ce-a mai ramas din ea).

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cm-2018/analiza-mondialul-rusesc-cateva-observatii-franta-au-patit-nemtii-brazilienii-argentinienii-i-treaba-arbitrajul-video-decorul-mucava-putin-inapoi-obsesiile-imigranti-gene-luptatori-trasnai-17357383

delaparis
17th July 2018, 22:23
Bravo, excelent articol. M-a uns pe suflet aproape atat cat titlul de CM. :ok:
Sunt mandru, daca nu cu fotbalul romanesc, cu analiza de care sunt capabili unii dintre romani.

delaoltenia
18th July 2018, 12:56
Bravo! :D

Citii comentariul lui Gigel Cacareaza, sunt mandru cu ( sau de) romanii care gandesc cu capul si nu cu_curul.