PDA

View Full Version : Jucatorii Stelei - Analiza!



dragos_popa17
5th April 2005, 19:57
In ultima vreme au fost multe discutii despre jucatorii Stelei, unii fiind dupa parerea mea subapreciati iar altii supraapreciati. Voi incerca sa-i caracterizez pe fiecare cat mai obiectiv.

V.Hamutovski - El este cel mai bun portar al Stelei in acest moment si unul dintre cei mai buni 3 portari din Divizia A. A fost acuzat ca nu a aparat nimic in dubla cu Villarreal, insa nici nu poate fi invinuit pentru golurile primite. Spre deosebire de sezonul trecut a prins cateva meciuri slabe, insa s-a exagerat mult pe seama acestora. In general este un portar sigur pe el care are deseori interventii spectaculoase.
M.Tudor - Este si el un portar bun insa sub Hamutovski. Cand prinde o zi buna cu greu poate fi invins, insa cand prinde o zi proasta le baga singur in poarta. Are reflexe bune insa nu iese bine pe centrari si este inconstant.

M.Radoi Fara discutie cel mai valoros jucator al Stelei. Nu cred ca mai are rost sa-l caracterizez pentru ca ii cunoastem cu totii calitatile. Dupa parera mea este un jucator fara defecte.
S.Ghionea Unul din cei mai buni fundasi din tara, nu a fost chemat degeaba la nationala. Sigur pe el si excelent in duelurile aeriene, cam asta ar fi calitatile lui. La dezavantaje as pune viteza, insa nu pot spune ca este un jucator lent. Lipsa lui Radoi de la inceputul sezonului l-a transformat atunci in liderul apararii si asta i-a prins bine, a ajuns sa fie mai increzator in fortele proprii si mai determinat in interventii.
E.Baciu Un jucator bun in general. Are evolutii inconstante si este cam scund pentru un fundas, insa are o viteza buna si e destul de sigur in interventii, cel putin pentru Divizia A. Este linistitor sa ai un jucator ca el pe banca de rezerve.
T.Curt Cand a venit la Steaua il consideram unul din cei mai buni fundasi din tara si ma asteptam sa devina titular alaturi de Radoi. Din pacate, accidentarile l-au tinut foarte mult departe de teren si la 31 de ani nu cred ca va reusi sa revina in echipa, avand in vedere competitia pe postul de fundas central.
D.Goian Venirea sa a creat o competitie extrem de puternica pentru postul de fundas central la Steaua. Inaltimea si faptul ca a fost liderul apararii Bacaului, una din cele mai sigure in tur, il recomanda ca un transfer bun pentru Steaua, mai ales in cazul plecarii lui Radoi. Ar forma un cuplu puternic cu Ghionea, desi poate cam lent.
G.Ogararu Un fundas lateral care mie imi place foarte mult. In primul rand pentru ca isi indeplineste sarcinile defensive foarte bine si abia apoi pentru contributia in atac. La o echipa ca Steaua, impotriva careia adversarii joaca pe contraatac deschizand jocul pe flancuri, siguranta fundasilor laterali este foarte importanta, iar aici Ogararu a impresionat. Strange excelent, curat in interventii, are viteza buna si apare rar dar eficient in atac. Nu ii pot gasi nici un defect major.
P.Marin Dupa parerea mea cel mai slab jucator din primul 11, poate si pentru ca este de meserie fundas dreapta. De fapt, acesta e practic singurul sau mare atu, ca poate juca pe ambele partii. In rest, mi se pare un jucator incet si nesigur care are mereu tendinta de a intra in centru lasandu-si flancul descoperit. Din pacate, nu are contracandidat serios.
M.Nesu Inca astept de la el sa explodeze si sa-l scoata pe Marin din echipa. Din pacate pana acum mi s-a parut si mai nesigur decat Marin, fiind usor depasit de mai toti adversarii sai, indiferent cine sunt acestia.
B.Keca Nu l-am vazut inca jucand pentru Steaua insa faptul ca era rezerva la Brasov spune multe despre el. Singurul lucru care il recomanda este ca poate juca pe orice post in defensiva dar si ca mijlocas la inchidere, fiind astfel un jucator util in lotul largit.

D.Munteanu Un jucator cu multe calitati, dintre care cele mai importante sunt viziunea asupra jocului, experienta si mentalitatea. Din pacate, acestea sunt deseori mascate de evidenta lipsa de viteza. Poate sa dea o pasa de 50 de metri exact unde vrea insa in meciuri in care adversarii se apara cu tot efectivul, cum se intampla deseori in cazul Stelei, este mana moarta pentru ca este foarte static, incapabil sa construiasca altfel decat prin mingi lungi sau prin pase in lateral.
S.Paraschiv Un inchizator foarte bun, care nu straluceste dar isi face exact treaba si care apare bine in atac si in aparare. Ca sa il caracterizez pe scurt as spune ca este mai mereu omul potrivit la locul potrivit.
N.Dica Probabil cel mai contestat jucator din ultima perioada, Dica este un jucator care apare excelent la finalizare din linia a doua, suteaza bine de la distanta si cel mai important, da repede drumul la minge in incercarea de a creste viteza jocului. Astfel, desi calitatile sale il recomanda ca fiind un mijlocas ofensiv pozitionat undeva in spatele atacantilor, in acest sezon el a fost folosit foarte mult ca mijlocas lateral si de aici si forma sa mai slaba. Chiar si asa, a reusit sa fie unul din cei mai eficienti jucatori ai Stelei in tur, reusind sa fie al doilea marcator al echipei cu 7 reusite. Mai mult, se poate lauda cu un hattrick impotriva Universitatii Craiova si de doua goluri ale victoriei cu TSKA si FC Brasov, aducand de asemenea linistea in returul cu Zeleznik. Chiar si in aceasta primavara in care a fost foarte criticat a reusit sa fie unul din cei mai periculosi jucatori ai Stelei. Cu Valencia a creat marea ocazie a lui Cristea dupa o pasa geniala cu calcaiul, avand la randul sau ocazie mare, cu Villarreal a inscris un gol anulat din greseala lui Cristea iar cu Apulum, desi a fost considerat cel mai slab de pe teren, a avut doua ocazii mari, o bara si a reusit o deviere buna pentru acelasi Cristea care s-a incurcat insa in minge. Odata cu revenirea lui Florentin Dumitru sper ca va juca mai central, unde poate da randament maxim.
Fl.Dumitru Un jucator a carui revenire am asteptat-o cu totii, este foarte tehnic, are o viziune buna asupra jocului iar comparatia facut de englezi cu Beckham nu este deloc o exagerare, centrarile piticului fiind deseori perfecte. Mai mult, poate sa joace pe orice parte a terenului, lovind mingea la fel de bine cu ambele picioare. Din pacate este dezavatajat de inaltime si nu are o mare disponibilitate la efort. Ramane insa cel mai bun pasator din Divizia A in ultimii ani.
G.Bostina Un jucator foarte util echipei, mai ales prin faptul ca poate juca oriunde la mijloc. Centreaza bine si stie cu mingea la picior in regim de viteza. Mai mult, loveste bine cu capul iar in ultimele meciuri a demonstrat ca stie sa scoata excelent mingea din aparare, aceste calitati recomandandu-l dupa parerea mea pentru postul lui Dorinel Munteanu, aceasta schimbare crescand si viteza jocului. Nici lui nu ii pot gasi un defect major, principala sa calitate fiind, repet, versatilitatea.
F.Lovin A inceput mai ezitant la Steaua, dar evolutia din meciul cu Villarreal m-a facut sa cred ca are ceva potential. Este un jucator inalt care poate castiga usor orice duel aerian si care, contrar staturii sale, se descurca destul de bine cu mingea la picior. Si la el trebuie sa remarc viziunea asupra jocului si capacitatea de a trimite mingi lungi si precise, foarte importante atunci cand joci pe contraatac sau esti nevoit sa schimbi partea de atac. Din pacate mai are si meciuri proaste in care nu ii iese nimic, un lucru caracteristic de altfel tinerilor fotbalisti din Romania. Este o speranta si cred eu un jucator util echipei.
B.Nicolita Mi-a lasat o impresie buna in putinele minute jucate pana acum. Fuge mult, stie sa centreze si se descurca binisor cu mingea la picior, postul de mijlocas dreapta fiind potrivit pentru el. Mi-a atras atentia inca de cand juca la Timisoara si sper sa confirme la Steaua.

D.Oprita Disponibilitatea la efort este pe departe cea mai mare calitate a sa. Statura il recomanda ca fiind un atacant de careu insa calitatile sale, printre care viteza si driblingul arata ca se simte mult mai bine ca varf retras sau chiar ca mijlocas lateral, unde are mai mult spatiu. De altfel, inca de pe vremea lui Piturca am fost de parere ca locul lui Oprita este undeva la mijloc, in special datorita conditiei sale fizice. In acest moment cred ca este, dupa Radoi, cel mai in forma jucator al Stelei. Un defect ar fi insa ca tine mult prea mult mingea, vrand deseori sa dribleze tot.
A.Cristea Unul dintre cele mai mari talente pe care le are Steaua acum, este letal pe contraatac, fapt demonstrat atat in returul cu Valencia cat si in turul campionatului. Are o viteza excelenta si se simte bine cu mingea la picior. Din pacate insa, loveste slab cu capul si deseori se pierde cand este pus sub presiune si trebuie sa finalizeze repede. Aceste defecte se datoreaza insa varstei si sunt convins ca se vor remedia pe parcurs, cu mult antrenament.
L.Dinita Ca si Andrei Cristea, se simte mai bine pe contraatac, exceland pe spatii largi si in regim de viteza. Din pacate, la Steaua rareori se intalneste cu astfel de situatii in care sa-si valorifice principalele sale calitati, adversarii nostri aparandu-se deseori ori cu toata echipa. Mai mult, nu este ajutat nici de statura, fiind un jucator scund.

remus
5th April 2005, 20:47
Analiza buna si coerenta.
Singurul dezavantaj al jucatorilor Stelei , caracteristic tuturor este :

..................

SUNT PREA PUTINI.

dragos_popa17
5th April 2005, 21:20
Da, cam asta e problema, mai ales in atac. La Transferuri am descris si jucatorii pe care eu cred ca Steaua trebuie sa ii aduca in vara. Cu toate acestea, Steaua are dupa parerea mea cel mai bun lot din tara.

uti2102
6th April 2005, 00:24
Lotul ca lotul, dar nu e suficient. E nevoie ca jucatorii sa shtie ca numai dand tot ce pot din ei vor cashtiga. Interesant e ca azi am vazut din nou mobilizare generala, de asta data la Bistritza : se vede cand cea mai buna echipa a tzarii are meci. Shi sunt mandru ca adversarii noshtrii dau tot ce pot cand joaca cu noi. Ne e mai greu decat "rivalelor", dar numai astfel putem progresa.

Mariusmadmax
8th April 2005, 14:29
In ultima vreme au fost multe discutii despre jucatorii Stelei, unii fiind dupa parerea mea subapreciati iar altii supraapreciati. Voi incerca sa-i caracterizez pe fiecare cat mai obiectiv.

tati esti bun !
Ai avut si multa rabdare !

dragos_popa17
15th April 2005, 12:47
Am intrat astazi pe fcsteaua.ro sa votez si eu prestatia jucatorilor in meciul cu Rapid si am ramas socat. Dica era considerat cel mai slab om al Stelei. Nu-mi revin bine cand primesc inca o lovitura. Dica a fost considerat de suporteri cel mai slab om de pe teren in toate meciurile din retur in afara de cel cu Dinamo(in care daca nu reusea sa inscrie cu siguranta nu avea o soarta mai buna). Si stau acum si ma tot gandesc de unde atata ura si dispret pentru Dica, probabil cel mai eficient mijlocas pe care l-a avut Steaua de ani buni. De ce nu vede nimeni ca Andrei Cristea n-a reusit un stop bun in primele trei meciuri iar cand Dica greseste o pasa grea e huiduit de tot stadionul. Cum de isi aminteste toata lumea de acel sut din intoarcere ajuns in bratele portarului de la Alba Iulia si nu de sutul(daca-i pot spune asa) lui Paraschiv care, cu toata poarta in fata, a reusit sa-l loveasca pe un unirist din stanga lui. Oare de ce nu-si aminteste nimeni ca la acel sut Dica nu a primit mingea ideal(de fapt, nici pe-aproape de ideal) dar a reusit sa se-ntoarca si sa suteze desi avea un adversar in spate, ca s-a inaltat deasupra apararii uniriste si a lovit bara sau ca a deviat excelent pentru Cristea care "surprinzator" nu a reusit stopul si s-a incurcat in minge. Aceste lucruri se pare ca nu conteaza. La Alba a fost mai bun Paraschiv, care nu a reusit o centrare tot meciul si pe deasupra a ratat si singur din centrul careului, au fost mai buni Cristea si Dinita, atacantii care nu au reusit nici un sut pe poarta, a fost mai bun Goian pentru ca a stat ca un stalp in careul celor de la Apulum in ultimele minute. Nu mai conteaza ca Dica a jucat cand mijlocas dreapta, cand atacant. Dica a fost cel mai slab. Nici la Bistrita n-a scapat de acest dispret nejustificat. Chiar si eliminatul Lovin, care si-a lasat echipa in inferioritate aproape o repriza intreaga a fost mai bun. In doar 13 minute jucate Dica a reusit sa devina cel mai slab de pe teren, probabil chiar vinovat ca Steaua n-a reusit sa invinga cu vreo 4,5-0 la Bistrita. Ultima lovitura a primit-o dupa meciul cu Rapid. Golul cu Dinamo din minutul 10 a fost probabil uitat in minutul 11 al aceluiasi meci, iar daca altii ar fi beneficiat de o perioada de gratie de cel putin 4-5 etape in care totul sa le fie iertat, Dica a fost fluierat la prima pasa gresita in partida cu giulestenii. Toti l-au injurat cand nu a reusit sa trimita acel balon spre Nicolita dar nimeni nu l-a laudat cand, din nou printr-o deviere subtila deja caracteristica ex-pitesteanului, l-a lansat pe Cristea intr-o cursa care ne-a amintit de meciul cu Valencia. Voleul lui Dorinel mult peste a fost intampinat cu urale, voleul lui Dica, cu huiduieli. Iar a jucat atacant, dar iar n-a observat nimeni. Nota primita de la suporteri pe fcsteaua.ro, 4.64. Acum e oficial. Daca ceva nu merge la Steaua e vina lui Dica, daca Radoi rateaza un tackle e vina lui Dica, daca Dorinel greseste o pasa e vina lui Dica, daca Dinita sau Cristea nu reusesc stopul inseamna ca Dica a trimis mingea prea tare.
Acum imaginati-va ca sunteti Dica si ca daca nu veti reusi urmatoarea pasa, extrem de dificila de altfel, veti fi huiduiti de 20.000 de oameni. Daca nu puteti, imaginati-va ca sunteti Neaga, acel jucator dupa care plang toti stelistii acum, si ca daca nu veti inscrie din acest penalty puteti sa va faceti bagajele, pentru ca nimeni nu va mai vrea in Ghencea. Imaginati-va situatiile astea si veti vedea cat de greu e sa fi Dica in fiecare moment al jocului si cat de nedrepti sunt suporterii.

uti2102
15th April 2005, 13:05
Ai shi tu un pic de dreptate, dar Dica a fost intr-adevar cel mai slab de pe teren in acest retur. In afara de golul cu Dinamo n-a facut mai nimic !!! Abia daca alearga! Abia daca face pressing! Cand se apara nu e decat un jalon, nimic mai mult! Cand ataca e lent shi lipsit de creativitate. Intzeleg, nu poate sa-tzi iasa totul, dar macar POTZI SA ALERGI! Dica abia daca alearga. E fie obosit, fie lenesh. Indiferent de motiv are nevoie de cateva meciuri pe bara, sa-shi bage mintzile in cap. Opritza sau Nicolitza cum de mananca terenul ?! De astfel de jucatori avem nevoie, iar eu unul sper ca Dica sa nu mai fie prezent pe teren in urmatoarele meciuri. Cand va reveni la forma de sezonul trecut shi de la inceputul acestui sezon da, foarte bine, sa intre. Insa Dica de acum este un jucator sub-mediocru. Nu intzeleg cum poate fi tzinut 90 de minute pe teren. Zenga face mishto de noi.

dragos_popa17
15th April 2005, 14:40
Hai sa le luam pe rand.

Ai shi tu un pic de dreptate
Normal ca am :P


dar Dica a fost intr-adevar cel mai slab de pe teren in acest retur. In afara de golul cu Dinamo n-a facut mai nimic !!!
Mie personal, cei mai slabi mi s-au parut Cristea(in afara de meciul cu Rapid chiar ca n-a facut nimic) si Dinita(el n-a facut nimic in general). Nici Paraschiv nu m-a impresionat(si-a facut treaba in aparare dar a sprijinit mult prea putin atacul => un om in minus pe faza de atac). Dica, desi n-a stralucit a avut cele mai multe realizari, in ce priveste atacul(In general, cele mai multe realizari le-au avut Dorinel si Radoi)


Abia daca alearga! Abia daca face pressing! Cand se apara nu e decat un jalon, nimic mai mult!
Trebuie sa intelegi ca el n-a jucat mijlocas in acest retur, a jucat atacant. Nu te astepta de la el s-a faca pressing cum face Paraschiv sau Munteanu. Dintre atacantii pe care i-a avut Steaua in ultimele 4 meciuri(Dica,Dinita,Cristea) el a fugit cel mai mult.


Cand ataca e lent shi lipsit de creativitate. Recunosc, e lent, dar n-a fost niciodata foarte rapid cu mingea la picior, dar lipsit de creativitate? Este unul dintre cei mai creativi jucatori ai Stelei, drept dovada stau devierile sale din absolut fiecare meci. Problema e ca nu-si poate folosi aceasta calitate ca atacant, pentru ca e mai mereu singur acolo in fata. Dica e un jucator cu doua mari calitati: reuseste sa isi creeze usor ocazii de poarta si este excelent pe combinatii. In acest inceput de retur Zenga l-a folosit mai mult pentru prima, pentru ca in acest moment Dica e cel mai apropiat jucator pe care il are de acel atacant de careu.


Intzeleg, nu poate sa-tzi iasa totul, dar macar POTZI SA ALERGI! Dica abia daca alearga. E fie obosit, fie lenesh.
Ti se pare tie. Dar ca sa te convingi ca nu e asa incearca sa faci rost de caseta meciului cu Rapid si vei observa ca dupa intrarea lui Oprita a devenit mijlocas stanga si a coborat de fiecare data cu Badoi, odata pana in careul Stelei unde a blocat centrarea rapidistului.

Indiferent de motiv are nevoie de cateva meciuri pe bara, sa-shi bage mintzile in cap..
Are nevoie sa nu mai fie huiduit tot timpul, are nevoie de putina incredere. Sa stii ca e foarte greu sa dai randament maxim in conditiile in care joaca el.


Opritza sau Nicolitza cum de mananca terenul ?! De astfel de jucatori avem nevoie, iar eu unul sper ca Dica sa nu mai fie prezent pe teren in urmatoarele meciuri.
Oprita si Nicolita au jucat mijlocasi dreapta, nu atacanti. Era normal sa fuga mai mult. In plus, e bine cunoscuta conditia lor fizica, deci sa nu-i comparam cu oricare alt jucator al Stelei. Si Dica fuge, insa de cele mai multe ori in zadar, pentru a se demarca, iar asta nu se oberva de exemplu cum se observa ca fuge Paraschiv cand face pressing.


Cand va reveni la forma de sezonul trecut shi de la inceputul acestui sezon da, foarte bine, sa intre.
Daca nu joaca n-o sa-si revina prea repede, cum a patit si Neaga. In plus, asculta ce zic si Pedrazzini si Zenga, ca la antrenament Dica e printre cei mai buni. Cum sa nu-l bagi in conditiile astea.


Insa Dica de acum este un jucator sub-mediocru.
Si cu toate astea a fost(dupa numarul de ocazii) cel mai periculos jucator al Stelei in retur. Dica nu e un jucator sub-mediocru, nu e nici macar un jucator cu evolutii sub-mediocre. S-a creat senzatia asta ca daca nu joaca excelent inseamna ca joaca foarte prost. E adevarat nu joaca foarte bine, dar inca e departe de a juca rau.


Nu intzeleg cum poate fi tzinut 90 de minute pe teren. Zenga face mishto de noi.
E tinut in teren 90 de minute pentru ca dupa ce a plecat Neaga e singurul jucator care il avem capabil sa dea gol din nimic si sa decida un meci, cum a fost cel cu Dinamo.


Eu personal judec un om dupa realizari. Asa il judec si pe Dica. In tur a dat 7 goluri iar in acest inceput de retur a mai dat unul. Are 8 goluri si este golgheterul echipei alaturi de Cristea. Dintre mijlocasi, este al doilea ca numar de goluri in Divizia A in acest sezon. In acest retur, repet, a fost cel mai periculos stelist desi a jucat pe un post atipic lui, cel de atacant. Nu spun ca merita sa fie ridicat in slavi, dar merita sa fie apreciat putin pentru ce a facut si sa nu mai fie injurat si huidiut meci de meci.

uti2102
15th April 2005, 18:04
Parerea ta dragos, dar eu am fost pe stadion shi l-am urmarit foarte atent pe Dica, atat cu Dinamo cat shi cu Rapid. Dintre totzi jucatorii (incluzand aici shi ceilaltzi atacantzi) el alearga cel mai putzin. Nu mai spun ca abia se demarca shi ca, in ultima vreme, face orice sa scape de minge : o da aiurea in spate sau chiar la adversar. Eu raman la parerea ca trebuie tzinut un pic pe bara :D

Saber Rider
16th April 2005, 03:10
Serea face praf un meci. Dorinel Munteanu aleargă. Cojocaru īl păcăleşte pe Serea. Dorinel Munteanu aleargă. Gigi Becali insultă public pe oricine nu e de acord cu el. Dorinel Munteanu aleargă. Realizatorii de emisiuni sportive la TV sīnt chemaţi la CNA şi īndemnaţi să nu mai permită agresivităţi şi ameninţări pe micul ecran. Dorinel Munteanu aleargă. Realizatorii de emisiuni politice sau de pescuit n-au fost chemaţi, pentru că violenţa s-a refugiat īn sport. Dorinel Munteanu aleargă. Cei mai buni prieteni ai bătrīnilor japonezi sīnt roboţii de casă. Dorinel Munteanu aleargă. Ion Crăciunescu nu doarme o noapte īntreagă şi apoi īl pedepseşte pe Serea. Dorinel Munteanu aleargă. Dan Petrescu īl propune pe Gică Popescu īn fruntea FRF. Dorinel Munteanu aleargă. Oamenii vor dona probe genetice pentru a se reconstitui traseul migraţiei umane de-a lungul istoriei. Dorinel Munteanu aleargă. Mircea Lucescu spune că titlul īn Ucraina se va juca pīnă-n ultima etapă. Dorinel Munteanu aleargă.

Cīnd se va opri din alergat Dorinel Munteanu, nimic nu va mai fi ca acum.




Cătălin Tolontan
http://www.gsp.ro/images/content/tolontan.jpg
Gazeta Sporturilor
15 aprilie 2005

Mariusmadmax
16th April 2005, 17:53
Serea face praf un meci. Dorinel Munteanu aleargă. Cojocaru īl păcăleşte pe Serea. Dorinel Munteanu aleargă. Gigi Becali insultă public pe oricine nu e de acord cu el. Dorinel Munteanu aleargă. Realizatorii de emisiuni sportive la TV sīnt chemaţi la CNA şi īndemnaţi să nu mai permită agresivităţi şi ameninţări pe micul ecran. Dorinel Munteanu aleargă. Realizatorii de emisiuni politice sau de pescuit n-au fost chemaţi, pentru că violenţa s-a refugiat īn sport. Dorinel Munteanu aleargă. Cei mai buni prieteni ai bătrīnilor japonezi sīnt roboţii de casă. Dorinel Munteanu aleargă. Ion Crăciunescu nu doarme o noapte īntreagă şi apoi īl pedepseşte pe Serea. Dorinel Munteanu aleargă. Dan Petrescu īl propune pe Gică Popescu īn fruntea FRF. Dorinel Munteanu aleargă. Oamenii vor dona probe genetice pentru a se reconstitui traseul migraţiei umane de-a lungul istoriei. Dorinel Munteanu aleargă. Mircea Lucescu spune că titlul īn Ucraina se va juca pīnă-n ultima etapă. Dorinel Munteanu aleargă.

Cīnd se va opri din alergat Dorinel Munteanu, nimic nu va mai fi ca acum.




Cătălin Tolontan
http://www.gsp.ro/images/content/tolontan.jpg
Gazeta Sporturilor
15 aprilie 2005
ce a scris tolontan m-a lasat masca !!!!!!!!!!!!!!
Intr-adevar Munteanu alearga ... Dica nu prea !
Asta este adevarul Dragos ... si mie imi place Dica dar nu pune suflet !

dragos_popa17
24th April 2005, 04:27
GOL(uri) DICAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!! alte cuvinte nu isi mai au rostul.

pashpa
24th April 2005, 04:34
Da se pare ca jucatorul de 20 de milioana de euro a lui Gigi nu mai da nici un gol.Ce naiba are???????????????????

dragos_popa17
24th April 2005, 04:52
Da se pare ca jucatorul de 20 de milioana de euro a lui Gigi nu mai da nici un gol.Ce naiba are???????????????????
Un singur defect are acum. Nu site sa finalizeze sub presiune(in cele din urma e un defect al tineretii). Cand va reusi sa dea gol cu 1-2 fundasi in spate(pentru ca in rest e un atacant complet) va deveni unul dintre cei mai buni marcatori din lume.

pashpa
24th April 2005, 04:56
Ii vezi asa de luminos viitorul?????????????Andrei oricum e un baiat deosebit.Imi place mult de el si e si calculat e chiar la chiar 2 facultati.in fine e un jucator bun

dragos_popa17
24th April 2005, 05:00
Da, ii vad luminos viitorul. E un baiat cu capul pe umeri si singurul sau defect e cel scris mai sus. Dar si ala e datorat tinerertii si va disparea foarte curand.

pashpa
24th April 2005, 05:03
Cu siguranta se va mai cali....Lucreaza intens la asta.Zic si io ca deveni un atacant veritabil.Asteptam..............

Mariusmadmax
10th May 2005, 18:00
Ii vezi asa de luminos viitorul?????????????Andrei oricum e un baiat deosebit.Imi place mult de el si e si calculat e chiar la chiar 2 facultati.in fine e un jucator bun
cand am afirmat asta am fost luat in balon ...
Cristea urmeaza doua scoli ... n-o fi prea obosit acum ? sesiuni etc

SORENSEN
11th May 2005, 23:55
Desi in toamna parea un lot echilibrat si optim dpdv al nr si acoperiri pe posturi ,in mai la vreo 6-7 luni ursu' a rezolvat problema ... :headbang:

Mariusmadmax
15th May 2005, 13:56
Tudor -6 n-a avut de lucru

Ogararu -7 foarte bataois , a avut insa perioade in care a disparut din joc
Radoi -8 excelent luptator , a si inscris , a avut doua interventii gresite din care putea iesi ceva ...
Ghionea -7 nu s-a remarcat dar nici n-a dezamagit , a jucat in nota echipei
Petre - 6 urca numai pana la jumatatea terenului ... apoi se opreste de aceea partea stanga sufera la constructie

Nicolita -8 foarte bataios , a ratat exasperant , alterneaza executii extraordinare cu unele de-a dreptul jenante
Paraschiv -4 fara indoiala una din mainile moarte , n-a facut absolut nimic
Munteanu -7 travaliu imens suturi foarte puternice , insa cand oboseste mijlocul nu se mai vede deloc , mai ales daca Paraschiv - inexistent ieri - nu joaca nimic
Dica -5 s-a zbatut mult , insa nu o data am vazut cum intra in duel-uri fara chef , s-au a pierdut mingea si s-a oprit ... find fluierat a avut o reactie la adresa publicului ... si parca nu este la prima iesire - mi-aduc aminte de un scuipat ...

Dinita -6 ieri parca a incercat mai mult insa nu i-a iesit nimic
Litu -6 lipsa de experienta si noroc , plasament de multe ori ffffff prost

Cristea -8 ieri a intrat decis sa arate ... n-a lipsit mult ca in cele 30 de min cat a evoluat sa si inscrie expediind 2 suturi pe poarta si unul pe langa
Bostina -7 a jucat in nota echipei
Dumitru -a jucat 4 minute ... ce sa mai zic ?

As juca etapa viitoare cu urmatorul 11:
Tudor

Ogararu
Radoi
Ghionea
Nesu

Nicolita
Munteanu
Lovin
Bostina

Cristea
Litu

eventual daca lucrurile nu merg , introdusi in functie de randamentul colegilor Dica , Dumitru , Dinita ...

dragos_popa17
16th May 2005, 10:34
Dica -5 s-a zbatut mult , insa nu o data am vazut cum intra in duel-uri fara chef , s-au a pierdut mingea si s-a oprit ... find fluierat a avut o reactie la adresa publicului ... si parca nu este la prima iesire - mi-aduc aminte de un scuipat ...


Dica a fost unul dintre cei mai buni cu CFR. A Avut 3 ocazii iar ocaziile lui Litu si Nicolita au pornit tot de la el. Degeaba va tot luati de el ca de ceva vreme joaca destul de bine. Cat despre reactia la adresa publicului, a meritat-o publicul. Cu tot respectul pentru cei care au fost la meci, au fost penibili. Daca juca Steaua rau, mai intelegeam, dar sambata a jucat foarte bine, a dominat si a avut vreo 10 ocazii imense de gol. "Suporterii" aia sa stea acasa data viitoare, ca e mai bine cu stadionul gol decat asa.

Deluxe
18th May 2005, 00:49
M.Radoi Fara discutie cel mai valoros jucator al Stelei. Nu cred ca mai are rost sa-l caracterizez pentru ca ii cunoastem cu totii calitatile. Dupa parera mea este un jucator fara defecte.

Great player. He“s maybe too agressive sometimes.

mortu
18th May 2005, 00:57
O Echipa Care Merita Titlu Mai Mult Decat Celelalte Doua Echipe Din Bucuresti Dar Daca Sar Da Titlul Doar Dupa Turul De Campionat
O Echipa Frumoasa

Mariusmadmax
19th May 2005, 16:03
Tudor - 3 - gol parabil , bara de la 30 m , bine ca n-a fost pe poarta !!!

Ogararu - 4 - slab , n-a urcat decat rar , iar fara ajutorul lui Nicolita cred ca pe partea lui ar fi fost blvd , la faza golului nu s-a aparat bine
Radoi -7 , in nota obisnuita
Ghionea - 5 - plasament gresit la gol
Nesu - 4 - vazandu-l pe Twaite , pot zice ca Nesu este jucator de B

Nicolita -6 - muncitor , dar cam dezordonat !
Paraschiv - 4 - un mare gol la mijloc ...
Munteanu - 6 - a incercat , a muncit , insa n-a prea limpezit pe la mijloc
Dica - 0 - jucatorul asta e nebun ... nu a facut nici o deposedare , n-a driblat pe nimeni ... a sutat o singura data ... pe langa , nu intra la combinatii , pierde mingea si sta !!!

Litu - 4 - vointa da , putinta ba
Dinita - 5 - in-afara de daruire ... cam nimic

Cristea - 6 - a fost cel mai periculos jucator al Stelei !!!
Bostina - 5 - a mai scuturat un pic corabia ... incepuse sa adoarma echipajul
Dumitru - 7 - Daca ar fi intrat de la inceput ...

Zenga 4 - nervos ... si parca cei care au intrat erau mai potriviti inca de la inceput !

As fi jucat cu urmatorul 11 :

Tudor - pentru ca Khamutovschi nu mai este !

Ogararu , Radoi , Ghionea

Dumitru , Munteanu , Bostina , Nicolita

Dinita , Litu , Cristea
Litu - pentru ca Neaga , Oprita , Ciocoiu - nu-i mai gasesc !!!

dragos_popa17
7th October 2005, 12:29
V.Hamutovski - El este cel mai bun portar al Stelei in acest moment si unul dintre cei mai buni 3 portari din Divizia A. A fost acuzat ca nu a aparat nimic in dubla cu Villarreal, insa nici nu poate fi invinuit pentru golurile primite. Spre deosebire de sezonul trecut a prins cateva meciuri slabe, insa s-a exagerat mult pe seama acestora. In general este un portar sigur pe el care are deseori interventii spectaculoase.
In ultima vreme m-a cam dezamagit. Daca l-a reflexe a ramasa acelasi, in ce priveste plasamentul, parca s-a prostit de cap. Inca il astept pe acel Hamutovski din meciul cu Liverpool, care avea niste iesiri extraordinare.

F.Cernea - Portar bun, cu experienta in divizia A, si care poate sa-l inlocuiasca la nevoie pe Hamutovski, fara sa ne dea emotiile care le-am avea cu un portar debutant. In plus, reprezinta o concurenta de luat in seama pentru Hamu.


D.Goian Venirea sa a creat o competitie extrem de puternica pentru postul de fundas central la Steaua. Inaltimea si faptul ca a fost liderul apararii Bacaului, una din cele mai sigure in tur, il recomanda ca un transfer bun pentru Steaua, mai ales in cazul plecarii lui Radoi. Ar forma un cuplu puternic cu Ghionea, desi poate cam lent.
M-a cam surprins Goian, desi am spus lucruri bune despre el si in primavara. Nu am asteptam sa joace chiar atat de bine. L-a scos pe buna dreptate pe Baciu din echipa. As remarca plasamentul lui, pentru ca respinge cam orice minge aruncata pe directia lui. De asemenea, nu cred ca l-am vazut sa piarda un duel aerian. In plus, se pare ca-i cam place si golul. :D


P.Marin Dupa parerea mea cel mai slab jucator din primul 11, poate si pentru ca este de meserie fundas dreapta. De fapt, acesta e practic singurul sau mare atu, ca poate juca pe ambele partii. In rest, mi se pare un jucator incet si nesigur care are mereu tendinta de a intra in centru lasandu-si flancul descoperit. Din pacate, nu are contracandidat serios.
Cum spuneam si atunci, e slab. Si-a aratat limitele in meciul cu Rosenborg.


M.Nesu Inca astept de la el sa explodeze si sa-l scoata pe Marin din echipa. Din pacate pana acum mi s-a parut si mai nesigur decat Marin, fiind usor depasit de mai toti adversarii sai, indiferent cine sunt acestia.
Desi parca a mai crescut, nu prea sunt multumit de el. Imi place ca intra fara frica, dar asta pare a fi cam singura lui calitate. E dezordonat in aparare si inconstant in atac.


B.Keca Nu l-am vazut inca jucand pentru Steaua insa faptul ca era rezerva la Brasov spune multe despre el. Singurul lucru care il recomanda este ca poate juca pe orice post in defensiva dar si ca mijlocas la inchidere, fiind astfel un jucator util in lotul largit.
A facut si Gigi o fapta buna si l-a dat afara. :D

N.Dica Se simte bine alaturi de Iacob. Asezat de Protasov ca un varf retras, care coboara deseori la mijloc, are ocazia sa-si arate mai bine valoarea pe care, indiscutabil, o are. In plus, faptul ca este asezat in mijlocul unui triunghi de jucatori care alearga foarte mult (Paraschiv-Radoi-Iacob), se poate concentra mai mult asupra filtarii baloanelor decat a partii fizice a jocului, capitol la care nu sta prea bine. In momentul de fata este un jucator esential in jocul echipei, fiind stralucirea de la mijlocul terenului, si nu e de mirare ca Steaua nu mai joaca mai nimic dupa ce este inlocuit el si Iacob. Mariile lui defecte raman viteza redusa(desi mi se pare mai rapid in ultima vreme) si capacitatea mica de efort. Compenseaza insa prin tehnica si inteligenta.


B.Nicolita Mi-a lasat o impresie buna in putinele minute jucate pana acum. Fuge mult, stie sa centreze si se descurca binisor cu mingea la picior, postul de mijlocas dreapta fiind potrivit pentru el. Mi-a atras atentia inca de cand juca la Timisoara si sper sa confirme la Steaua.
Nicolita a avut un efect dublu asupra mea. Pe de-o parte ma fascineaza cu capacitatea de efort, care imi aminteste de Oprita din vremurile bune, cu viteza si cu insistenta lui. Pe de alta parte ma dezamageste deoarece este foarte dezordonat tactic si se pierde usor cand ajunge in pozitii favorbile. Daca si-ar imbunatatii aceste aspecte ar fi un jucator execelent. Are insa timp, pentru ca este inca tanar.


D.Oprita Disponibilitatea la efort este pe departe cea mai mare calitate a sa. Statura il recomanda ca fiind un atacant de careu insa calitatile sale, printre care viteza si driblingul arata ca se simte mult mai bine ca varf retras sau chiar ca mijlocas lateral, unde are mai mult spatiu. De altfel, inca de pe vremea lui Piturca am fost de parere ca locul lui Oprita este undeva la mijloc, in special datorita conditiei sale fizice. In acest moment cred ca este, dupa Radoi, cel mai in forma jucator al Stelei. Un defect ar fi insa ca tine mult prea mult mingea, vrand deseori sa dribleze tot.
Oprita parca s-a schimbat complet fata de sezonul trecut. Poate inca nu e refacut fizic, dar totusi, a trecut multa vreme de cand a inceput sa joace. Nu mai are acea disponibilitatea la efort, fiind mai mereu fara suflu, iar in plus, mi se pare foarte timorat, ii lipseste curajul in teren. Sa speram ca o sa-si revina.


A.Cristea Unul dintre cele mai mari talente pe care le are Steaua acum, este letal pe contraatac, fapt demonstrat atat in returul cu Valencia cat si in turul campionatului. Are o viteza excelenta si se simte bine cu mingea la picior. Din pacate insa, loveste slab cu capul si deseori se pierde cand este pus sub presiune si trebuie sa finalizeze repede. Aceste defecte se datoreaza insa varstei si sunt convins ca se vor remedia pe parcurs, cu mult antrenament.
Imi mentin parerea. In ultima vreme parca am si observat o imbunatatire.

V.Iacob Un atacant pe care l-au cautat si Zenga si Piturca foarte multa vreme, care isi stie bine locul acolo in fata. Are simtul portii, este masiv dar nu duce lipsa de tehnica, loveste bine si cu piciorul si cu capul, protejeaza bine balonul, creeaza culoare pentru colegii veniti din linia a doua, intra in combinatii, face pressing. Un atacant complet as spune. Avant in vedere raportul calitate/pret, este probabil cel mai bun transfer facut de Steaua de multa vreme.

maximus3ad
8th October 2005, 10:23
Am o intrebare - Cum vi se pare echipa Stelei si jocul Stelei de anul acesta comparat cu anul trecut? Este mai bun, mai slab sau tot la fel?

multumesc la cei care veti raspunde

ps. eu nu locuiesc in Romania si singura cale de a urmari fotbalul romanesc este pe internet si forum[ul acesta mi[a dat multe informatii despre echipa stelei, multumesc celor care iau timpul sa ne informeze

SORENSEN
8th October 2005, 11:43
Parcursul pana acum in campionat e asemanator avand in vedere locul in clasament adica locul 1 /hello , parcursul european asemanator adica suntem in grupele UEFA ( parcusul din aceeasi perioada anul trecut)
Fiecare antrenor a dat credit unor jucatori care au si confirmat in general adica Zenga a mers pe revigorarea lui Paraschiv , Oprita, Ogararu iar jocul echipe dadea impresia de oboseala pe parcurs adica in retur desi pe finalul toamnei echipa juca mai economicos in campionat .
Protasov a mers pe pana lui Bostina (ia dat mai multa importanta in jocul echipe si el a confirmat in mare aceasta incredere), Nesu (care inconstant si cam dezordonat dar eu am mare incredere in acest jucator),Nicolita (care pe vremea lui Zenga abia a venit in iarna si nu era inca pregatit sa fie titular )e acum jucator de baza iar centrarile , viteza , rezistenta fizica si determinarea sunt calitatile care-l fac un jucator de mare viitor ( are 20 de ani) are si probleme mai ales la finalizare ,Dica (era si pe vremea lui Zenga un jucator esential) este acum exact unde pe langa jocul util din inante sa aduca si o stralucire jocului ,Goian un fundas central valoros caruia i s-a dat incredere si confirma ,Iacob varful de care era nevoie pe vremea lui Zenga acum este jucatroul pivot din atac care si inscrie destul de des .
Acum e clar pe vremea lui Zenga 2 jucatori acum extrem de importanti cum sunt IACOB si NICOLITA nu se regaseau in primul 11 din cauze obiective(unul nu era inca la echipa iar celalalt inca nu era la inceput destul de experimenta dar apoi pe la mijlocul returului a devenit titular apoape incontestabil)
ZENGA juca un 4-4-2 in general sau variatii ale acestei tactici .
Protasov joaca o vatiatie a tactici 4-3-3 adica 4-2-3-1 acesta tactica este extrem de dinamica pt ca o poti folosi si sa te aperi datorita celor 2 mijlocasi defensivi folositi dar si dar si sa ataci datorita veniri unui mijlocas defenisv mai sus la mijloc daca amandoi (dar in general Paraschiv vin in astfel de cazuit dar in ultimul timp apare si Radoi)

Khamutovski-Nesu(P Marin),Ghionea,Goian(Radoi),Ogararu,-Radoi(Lovin),Paraschiv-Bostina(Nicolita),Dica,Nicolita(Oprita)-Iacob(Cristea)
asta e echipa din acest moment folosita de Protasov , inainte Protsov a incercat si alte variante dar in acest moment cam asa arata formatia noastra.

uti2102
8th October 2005, 16:22
Nu e nevoie de prea multe minute dintr-un meci jucat de Steaua ca sa-tzi dai seama ca in acest sezon echipa joaca altceva. Adica jocul este mult mai ofensiv, mai dinamic, mai deschis. Este placut ochiului shi se muleaza excelent pe ideea pe care noi totzi o avem despre Steaua. Exista insa shi un mare dezavantaj : riscul. Adevarul e ca echipa noastra risca mult mai mult decat in perioada Zenga, motiv pentru care a scapat printre degete nishte rezultate importante (1-1 acasa cu Rosenborg dupa ce am dominat autoritar 85 de minute sau 2-2 acasa cu Dinamo dupa ce in prima repriza stelishtii au dat o adevarata lectzie de fotbal). Eu unul sunt sigur ca daca echipa ar fi jucat ca in era Zenga de la 1-0 cu Rosenborg sau 2-0 cu Dinamo acum am fi fost in CL iar in campionat am fi avut 4 puncte avans. Dar nu-l condamn pe Protasov : el a inceput relativ recent munca la Steaua shi, cu toate astea, a reushit sa dea intr-adevar o noua fatza echipei. Sunt sigur ca, asemeni noua, shi Protasov e conshtient ca sunt multe lucruri care trebuie perfectzionate (luciditatea shi eficacitatea in fatza portzii, care cam lasa de dorit, shi nu in ultimul rand capacitatea de efort a jucatorilor, care dupa maratonul din prima repriza a meciului cu Dinamo nu au mai reushit sa se impuna shi in a doua jumatate a meciului).
Concluzia mea e ca, atat timp cat va fi linishte shi Protasov va fi lasat sa-shi faca treaba asha cum o shtie el, Steaua are toate shansele sa progreseze. Shi de ce nu, la anul, pe vremea asta, sa jucam in CL, unde vom fi ajuns fara prea mari emotzii.
Shi inca ceva : avand in vedere ca Steaua a avut un mercato foarte slab, cel putzin pe hartie, shi ca mai totzi "specialishtii" shi suporterii nu ne dadeau shanse la podium sau la cine shtie ce performantze in Europa, eu unul zic ca munca prestata de Protasov pana acum este cu atat mai pretzioasa.

Dennis
14th October 2005, 01:30
Eu zic ca avem nevoie de atac. Avem cea mai buna defensiva din tara si atacul e tot ce ne lipseste. Daca am ajunge sai intrecem pe dinamo la atac, am avea distanta de cel putin 15 puncte la sfirsitul campionatului de urmatoarea clasata. ;)

uvictor
14th October 2005, 08:48
Shi inca ceva : avand in vedere ca Steaua a avut un mercato foarte slab, cel putzin pe hartie, shi ca mai totzi "specialishtii" shi suporterii nu ne dadeau shanse la podium sau la cine shtie ce performantze in Europa, eu unul zic ca munca prestata de Protasov pana acum este cu atat mai pretzioasa.
Asa sa faci din tantar armasar...dar sper sa ne tina pana la sfarsitul campionatului ca avem lotul subtire rau, s-a vazut in cupa! Vrem transferuri!!!:headbang:

dragos_popa17
14th October 2005, 10:25
Vreo doi mijlocasi si un atacant. Da' atacantu nu trebe asa urgent. Daca si-ar reveni Oprita ar fi la fel de bine. Si eventual un fundas stanga. Sper sa fie toti sud-americani :D