PDA

View Full Version : Campionatul european de gimnastica artistica Cluj 2017



niagara64
14th April 2017, 14:40
Domnilor administratori , cred ca e timpul , nu ?
Un program, ceva ?

myrab3la_19
15th April 2017, 14:42
Reportaje TVR http://stiri.tvr.ro/gimna--tii-romani-au-ajuns-deja-la-cluj--pentru-campionatele-europene-care-incep-luni--la-feminin-vor-evolua-reprezentante-a-3-genera--ii_816586.html#view
Si medaliile http://stiri.tvr.ro/tvr-a-prezentat--in-exclusivitate--medaliile-care-se-vor-acorda-la-campionatele-europene-de-gimnastica-de-la-cluj_816536.html#view

http://stiri.tvr.ro/rasfa------la-cluj--pregatiri-pentru-primirea-sportivilor-care-vor-participa-la-campionatele-europene-de-gimnastica_816507.html#view

AntoniaA
15th April 2017, 16:27
Se poate urmarii concursul live pe pagina de FB a UEG?

Marty R.
15th April 2017, 21:31
Va urez reusita in efectuarea campionatului.

niagara64
16th April 2017, 00:14
Se poate urmarii concursul live pe pagina de FB a UEG?

http://www.clujeurogym2017.ro/important-campionatul-va-putea-fi-urmarit-si-in-livestream/ exista si aplicatie de android/ iphone

AntoniaA
16th April 2017, 18:22
http://www.clujeurogym2017.ro/important-campionatul-va-putea-fi-urmarit-si-in-livestream/ exista si aplicatie de android/ iphone

Mulțumesc sper sa nu fie probleme, de-abia aștept sa înceapă:)

lory
17th April 2017, 12:35
stie cineva in ce subdiviziune vor fi Catalina si Larisa in calificari? iar maine la ce ora incep antrenamentele fetele noastre?

Xtreem22
17th April 2017, 12:58
Azi si maine de la 13:00 pe TVR HR http://www.cinemagia.ro/program-tv/post/tvr-hd/
Posibil azi sa fie baietii si maine fetele, maine vad ca transmisiunea se termina cu 1h mai devreme
In calificari (fete) Romania are 2 locuri in subdiviziunea 2 si 2 in subd 4; Cata si Larisa probabil vor fi in ultima, in care se urmareste ordinea clasica a aparatelor (VT,UB,BB,FX)..dar nu am o certitudine :)

EDIT: Programul pt ordinea la PT nu l-am gasit pe nicaieri

axel rom
17th April 2017, 13:05
Din pacate, pe Lari o vom vedea doar la 2 aparate http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastica-europeanul-de-la-cluj-larisa-iordache-si-catalina-ponor-cate-doua-aparate-azi-antrenamentul-pe-podium-al-baietilor-16235541

mikeyy
17th April 2017, 13:26
Ghidul de concurs pentru Europene, cu principalele componente: http://fangymnastics.com/2017/04/17/ghid-campionatele-europene-de-gimnastica-cluj-2017/
Hai, Romania!

lory
17th April 2017, 13:51
In calificari (fete) Romania are 2 locuri in subdiviziunea 2 si 2 in subd 4; Cata si Larisa probabil vor fi in ultima, in care se urmareste ordinea clasica a aparatelor (VT,UB,BB,FX)..dar nu am o certitudine :)


sper sa fie in ultima sa pot merge dar nu am gasit nici eu nicaieri. cam zgarciti cu informatiile.

mikeyy
17th April 2017, 14:21
Dupa cum probabil stiti de la alte competitii, ordinea nominala de start este publicata ulterior antrenamentului oficial. Vom afla probabil miercuri cum au facut impartirea la fete. Deocamdata nu o stim nici pe cea a baietilor.

niagara64
18th April 2017, 22:16
So, impresii .? A fost cineva la podium training?

lory
18th April 2017, 23:12
Nu e permis accesul publicului (regula UEG). Doar ce s-a vazut online. Larisa bine la paralele, sol cu ceva probleme pentru Catalina, barna buna pt ambele.

niagara64
19th April 2017, 04:30
Au intrat cei cu acreditari ...speram sa sa aibă energie sa intre sa ne împărtăČ™ească impresiile ��

iulia_p
19th April 2017, 09:53
A transmis TVR-ul aproape integral PT-ul... Mie toate fetele mi s-au părut peste ce asteptam (cu menČ›iunea că de la cele mici aveam asteptări... destul de mici).
Plus o multime de interviuri, impresii... Spunea antrenorul ca la cele mici se simte lipsa experientei concursurilor si a lucratului pe podium, ma intreb ce i-o fi oprit sa le trimita la concursuri sau chiar sa organizeze. Retoric, evident :)

Xtreem22
19th April 2017, 12:55
wow ce barna are Fragapane din Italia..e periculoasa!

iulia_p
19th April 2017, 15:25
wow ce barna are Fragapane din Italia..e periculoasa! Din Italia doar dupa nume :). Cred ca si la sol are sanse.

stere78
19th April 2017, 15:28
Aoleu, in ce hal incepe totul: https://www.agerpres.ro/sport/2017/04/19/alerta-gimnastica-laurentiu-nistor-accidentat-la-spate-a-fost-scos-cu-targa-din-sala-de-concurs-14-31-19 ! Sper sa fie in regula si sa fi ramas doar cu sperietura.

Adeline
19th April 2017, 15:45
Urata cazatura, sa speram ca e in regula totul.

Din ce am vazut pe http://www.eurovisionsports.tv/ueg/ Vlad a ratat la sol si Adelin la cal. Cristi Bataga a fost mai ordonat la sol.

stere78
19th April 2017, 16:00
O saritura Dragulescu echer, inalta pina-n tavan. Andrei Medvedev, pentru Israel: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156283763449896&id=77790174895&fs=5 .

Marty R.
19th April 2017, 16:28
Multumesc, vroiam sa-o vad.

myrab3la_19
19th April 2017, 20:22
O zi buna pentru Marian. Pe primul loc la sarituri si la sol era pe doi dupa a treia rotatie.N-am mai urmarit apoi. E cam greu fara live scoring. Adelin cred ca a avut emotii mari.
Doamna Dragulescu s-a cam dat in spectacol...probabil ca a uitat ca sunt doar calificari azi...:groggy:

myrab3la_19
19th April 2017, 20:29
Am vazut eu bine niste fane tricolore fluturand steagul Greciei...Sa fi fost pentru Maras :D !?

Xtreem22
19th April 2017, 23:02
Rezultate MAG AA+EF https://twitter.com/UEGymnastics

niagara64
20th April 2017, 13:22
Solid sol la Fragapane ....

niagara64
20th April 2017, 13:40
Crisan , emotii vizibile, muzica reciclata (cred ca o stiu de vreo 20 de ani de la naționalele romanesti ) . Coregrafia ... am vazut coregrafii de club pe muzica asta muuult mai reușite.
Campian ... chiar nu se gaseste nimeni să îi valorifice calităČ›ile pe partea artistică, sa i le puna in valoare ?

mihaidascalescu
20th April 2017, 14:02
Crisan , emotii vizibile, muzica reciclata (cred ca o stiu de vreo 20 de ani de la naționalele romanesti ) . Coregrafia ... am vazut coregrafii de club pe muzica asta muuult mai reușite.
Campian ... chiar nu se gaseste nimeni să îi valorifice calităČ›ile pe partea artistică, sa i le puna in valoare ?
nu

21mai
20th April 2017, 15:01
nu

a ratat Ioana barna de 2 ori, 1 data la un salt lateral ...

21mai
20th April 2017, 15:07
Olivia a pus mana jos si a cazut de pe aparat, Forminte du-te tata acasa caci Larisa si Catalina nu sunt sportivele tale si ai fi doar un impostor daca ele ar lua medalii....

dumy84
20th April 2017, 15:19
Cat a primit Olivia Cimpian la sol?

21mai
20th April 2017, 15:21
Cat a primit Olivia Cimpian la sol?

Nu stiu la sol, eu ce am vazut era la barna

dumy84
20th April 2017, 15:23
Ioana Crisan: 12.566 sol, 13.600 sarituri, 13.033 paralele, 11.000 birna (cu doua ratari)

Olivia Cimpian: 14.233 sarituri, 11.466 paralele, - sol, 11.816 birna (o ratare)

21mai
20th April 2017, 15:40
Ioana Crisan: 12.566 sol, 13.600 sarituri, 13.033 paralele, 11.000 birna (cu doua ratari)

Olivia Cimpian: 14.233 sarituri, 11.466 paralele, - sol, 11.816 birna (o ratare)

Le trebuie multe concursuri ca sa scape de emotii :( pacat

Xtreem22
20th April 2017, 15:47
Daca la 15-16 ani Ioana si Olivia rateaza asa, ce o sa faca in 2-3 ani :|
Din pacate de la Larisa incoace nu am mai avut gimnaste care sa confirme la trecerea junioare-senioare...pacat!
Ma gandesc la Steliana Nistor, Sandra, Porgras, Racea (asta ca sa privesc dupa Atena2004)..pai la 15-16 ani muscau din barna; acum Dumnezeu cu mila
Si presiunea propriilor suporteri nu mi se pare o scuza..e chiar patetica

Bafta Cata si Lari diseara!

21mai
20th April 2017, 16:08
Daca la 15-16 ani Ioana si Olivia rateaza asa, ce o sa faca in 2-3 ani :|
Din pacate de la Larisa incoace nu am mai avut gimnaste care sa confirme la trecerea junioare-senioare...pacat!
Ma gandesc la Steliana Nistor, Sandra, Porgras, Racea (asta ca sa privesc dupa Atena2004)..pai la 15-16 ani muscau din barna; acum Dumnezeu cu mila
Si presiunea propriilor suporteri nu mi se pare o scuza..e chiar patetica

Bafta Cata si Lari diseara!

Oare s-au calificat pentru individual compus? Macar asa mai au inca un concurs si prind experienta

dumy84
20th April 2017, 16:13
Oare s-au calificat pentru individual compus? Macar asa mai au inca un concurs si prind experienta

Olivia Cimpian are o sansa sa prinda finala de 24. Dupa primele doua subdiviziuni e a 10-a la general. Ea se arata optimista ca va fi in finala la individual compus de vineri.

myrab3la_19
20th April 2017, 16:22
Daca la 15-16 ani Ioana si Olivia rateaza asa, ce o sa faca in 2-3 ani :|
Din pacate de la Larisa incoace nu am mai avut gimnaste care sa confirme la trecerea junioare-senioare...pacat!
Ma gandesc la Steliana Nistor, Sandra, Porgras, Racea (asta ca sa privesc dupa Atena2004)..pai la 15-16 ani muscau din barna; acum Dumnezeu cu mila
Si presiunea propriilor suporteri nu mi se pare o scuza..e chiar patetica

Bafta Cata si Lari diseara!

Nu e o regula ca ratezi pe masura ce inaintezi in varsta...stiu ca situatia nu e stralucita dar toate lumea face comparatii. Eu sincer nu le vad rostul. Nu prea muscau nici Porgras si nici Racea din barna...au muscat cand a contat si au ramas cu niste titluri. Nu as spune ca Porgras si Racea sunt exemple de constanta la barna. Fiecare gimnasta e alt om ...poate pe una o emotioneaza sa fie aplaudata asa tare si sa stie ca parintii sunt in sala si o urmaresc pe cand lui Iordache de exemplu chestia asta ii da curaj. Imi amintesc ca Raisman la un concurs intern a vazut-o pe maica-sa pe ecranul din sala si s-a batait pe barna. Ioana si-a pierdut concentrarea cred eu.

myrab3la_19
20th April 2017, 16:27
Pe mine ma enerveaza compozitiile la barna....practic Crisan in afara de linia aia nu face nimic valoros. Nici o legare nici un element wow. La paralele Cimpian cred ca trebuie sa reinvete toate elementele raportat la inaltimea actuala...nu stiu.

Xtreem22
20th April 2017, 16:42
Larisa trebuie sa faca paralelul vietii sa mearga in finala :) se bate la ultimele 2 locuri, dupa cate 2 din Rusia, GBP si Germania zic eu deja atribuite

axel rom
20th April 2017, 16:50
Bun, deci la baieti rezultatele sunt extrem de graitoare, nu cred ca mai e loc de comentarii. Sper ca vor fi luate masuri...
Despre fete e un interviu in GSP http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/galerie-foto-europene-in-drum-spre-tokyo-interviu-cu-antrenorul-lotului-olimpic-de-senioare-si-junioare-nicolae-forminte-508075.html
In ce priveste concursul, mie nu mi se pare ca fetele au fost asa afectate de emotii. Poate barna Ioanei... Daca facem comparatie intre antrenamentul Catalinei sau Larisei si antrenamentul fetelor mici vom constata niste diferente, nu la dificultate, ci la constanta. In rest, la Cimpian cred ca mai e loc de imbunatatiri in ceea ce priveste conditia fizica, dar este doar o parere. Ca si structura... paralelul Oliviei pare a fi putin in cautari inca

21mai
20th April 2017, 16:58
Bun, deci la baieti rezultatele sunt extrem de graitoare, nu cred ca mai e loc de comentarii. Sper ca vor fi luate masuri...
Despre fete e un interviu in GSP http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/galerie-foto-europene-in-drum-spre-tokyo-interviu-cu-antrenorul-lotului-olimpic-de-senioare-si-junioare-nicolae-forminte-508075.html
In ce priveste concursul, mie nu mi se pare ca fetele au fost asa afectate de emotii. Poate barna Ioanei... Daca facem comparatie intre antrenamentul Catalinei sau Larisei si antrenamentul fetelor mici vom constata niste diferente, nu la dificultate, ci la constanta. In rest, la Cimpian cred ca mai e loc de imbunatatiri in ceea ce priveste conditia fizica, dar este doar o parere. Ca si structura... paralelul Oliviei pare a fi putin in cautari inca

debitare de prostii pe secunda, pe cuvant pe orice la Forminte.....oribil...

florik2000
20th April 2017, 17:26
Omul e pur si simplu dezgustator. Ce bine ca Iordache nu trebuie sa stea prin preajma lui. Iar partea finala, cea legata de bani. Care 110 medalii, nene? Sau le numara si pe alea de la Campionatele Nationale?

AntoniaA
20th April 2017, 17:36
Eu cred ca totul pleaca de la strategia de pregatire a lotului de la Deva pe care o consider complet gresita cap-coada.
Refuz sa cred ca atita pot aceste gimnaste.

Olivia a ratat doua aparate sa nu uitam de paralele, acolo e mult de muncit. Iar Ioana are o tinuta urita la paralele departeaza picioarele la trecerile dintre bari dar are ritm mai bun comparativ cu Olivia. Apoi coregrafia Ioanei la barna e urita, ce exercitii facea acum doi trei ani la barna si ce face acum.....

Xtreem22
20th April 2017, 17:38
Sane Wevers 14.300 la BB cu destul de multe probleme, si dificultate scoasa comparativ cu PT, si pe 2 tot o olandeza :)

degetica
20th April 2017, 21:33
so, avem finala doar la barna cu ambele fete. Catalina nu a executat cerinta cu linia care sa contina salt inainte, asa ca nota D i-a scazut drastic.
In mod normal, Olivia ar trebui sa prinda finala la individual, caci sunt mai multe fete din aceeasi tara.....ea e pe 26 la general.

niagara64
20th April 2017, 21:46
Gafa notei a picat prost . Nineni nu o sa creada ca a fost neintenționat.

degetica
20th April 2017, 22:14
acuma...cum sa zic, pe fata Catalinei se vedea dupa exercitiu ca stie ce a facut. Adica macar ea nu cred ca va fi prea afectata, e o fata realista :))
Arbitrii insa s-au facut de bafta.

Xtreem22
20th April 2017, 22:50
Saltul inainte grupat pe care il facea Simona Amanar pe diagonala 2 aici ( https://www.youtube.com/watch?v=9t4ozFx0cFI ) as zice ca satisface cerinta (codul zice: Salto bwd and salto fwd (no aerials) in the same
or different acro line )... De ce nu l-ar introduce si Cata pe diagonala cu 900 :?

degetica
21st April 2017, 01:37
probabil a incercat combinatia din 2004, care ii iesea. au ceva de lucru pt mondiale, asta e clar.

Adeline
21st April 2017, 12:34
Hmmm, cine ies campioni azi ? Oleg si Elisa ?

Mi-ar placea sa o vad pe Eythora Thorsdottir pe podium, e de o eleganta incredibila. Si Zsófia Kovács avea un DTY superb anul trecut, e timpul pt o medalie si la ea. Sa fi fost sanatoasa Larisa si se batea la aur. Chiar si asa am vazut o "pofta de concurs" de care imi era dor la ea!

M-as bucura pt Olivia si Ioana sa aiba exercitii fara ratari, ar conta enorm pt moralul lor! Succes fetelor!

Iata ca nici de data asta Melnikova nu prinde finala AA ca si la JO. Bine oricum ca am scapat de ea la barna.

In rest, mi-au placut olandezele, sunt atat de elegante la barna.

Succes si lui Cata la brana, sa se concentreze si sa ii iasa exercitiul. Oare la sol a fost o neatentie sau pur si simplu a simtit ca nu poate face acel element?

mihaidascalescu
21st April 2017, 12:44
Bun, deci la baieti rezultatele sunt extrem de graitoare, nu cred ca mai e loc de comentarii. Sper ca vor fi luate masuri...

Revolutia romanului: sper ca........

Gaia88
21st April 2017, 13:21
Catalina a venit prost la 900, de-aia nu a mai executat nimic dupa pentru ca era ratare. Pacat ca nu are inca o solutie de backup pentru saltul asta inainte pe diagonala. Oricum nici executia nu a fost cine stie ce, sincer...

Felicitari si lui Marian pentru calificare, ce aterizari a avut la sol... imi pare rau ca baietii nu se regasesc, sper sa nu se acopere totul sub pres daca ia Dragulescu vreo medalie pe principiul 'lasa ca merge'. Asa a dus-o lotul masculin, pe spinarea lui si a lui Koczi care veneau cu medalii si totul era ceas, nu conta ca nu avem echipa.

In alta ordine de idei, ce tari au venit din urma britanicele si olandezele. wooooow.
Imi pare un pic rau de Fragapane, are niste elemente super dificile si cu toate astea aduna foarte putin la D-uri... ar fi dragut sa ii construiasca antrenorii niste exercitii mai valoroase, pt ca potential este suficient...

AntoniaA
21st April 2017, 13:55
Am citit interviul Dl Forminte din GS.
Aduceți un psiholog sau un psihiatru pentru Dl Forminte de urgentă la Deva.
Dumnealui are mare nevoie de tratament. Înnebunește pe toată lumea din jurul lui, chiar crede ca este soluția. Nu domnule dumneata poate ești soluția pentru o federative săracă căci federația nu are bani sa plătească mai mult.
De ce declara dumnealui ca acești antrenori romani plecați in străinătate nu sint competenti, ca nu sint soluția pentru lotul național?
Sa exemplific, fostul antrenor a lui Aly Raisman, Dl Brestian este un mediocru și nu ar fi fost bun pentru lotul național? Cita frustrare!
Dumneata ai uitat ce înseamnă sa lucrezi cu copii in vest?
Nu e ca in China sau România pentru ca afara nu ai voie sa dai palme, sa ironizezi, SA UMILEȘTI copiii!

De ce nu ai fost in stare sa faci treaba in Italia? Pentru ca nu ai putut scoate rezultate lucrând normal așa cum lucrează toată lumea normala.
Și nu ai sa faci treaba nici acum. Nu aceste fete sint de vina de slabele rezultate ci strategia, metodologia proasta pregătire fizica pe care dumneata o coordonezi.
Dintr-o data nici Maria Holbură, nici Denisa de fapt nimeni din generația 2012 - 2016 nu e bun, nici astea de acum nu trag prea tare la antrenamente, incredibil cum toți sint slabi iar dumneata ești soluția.....
Prosti sint părinții ca își lasă copilele pe mâinile dumitale.
Mare greșeală a fost renunțarea la soții Moldoveanu. Mare.

mihaidascalescu
21st April 2017, 14:22
Reputatia internationala extraordinara isi spune cuvântul si odata la saij de ani doar un nume de recunoscut la baieti. Verni. Poate peste saij de ani vor veni mai multi

mihaidascalescu
21st April 2017, 14:44
Romanii si au bagat picioarele in scoruri si nu le mai arata. Oare fac misculatii ca la nationale si ii claseaza in functie de pile?

axel rom
21st April 2017, 14:46
Mare greČ™eală a fost renunČ›area la soČ›ii Moldoveanu. Mare.
Imi doresc sa fiu impartial, insa intradevar, cel putin de la televizor s-a vazut ca au o relatie frumoasa cu sportivele.
Mie mi se pare ca totul in gimnastica romaneasca e mult prea evident ca sa mai merite dezbatut. M-am intrebat daca vor fi schimbari majore in gimnastica romaneasca in 2015, si dupa Rio 2016. Ma intreb si acum. Altfel vor trage de timp pana intra in actiune fetitele din "tara tara". Atunci vor spune ca avem viitorul asigurat si uite asa, vom merge pe drumul gloriei tot inainte...

niagara64
21st April 2017, 15:10
Wow , mi-am facut timp (adorabilii mei nepoti sunt prioritatea mea :)) , recunosc ) sa citesc acest celebru interviu .... wow
Omul asta traieste intr-o lume paralela !
Domnule Forminte , cum iti permiti sa minimalizezi munca celor din afara doar ca sa te cateri tu pe un piedestal nemeritat ?
Habar nu ai si nici nu intelegi cum se face gimnastica ACUM in afara . Antrenorii aia de ii vezi matale pe la concursuri cresc sportivii de mici , conduc cluburi unde sunt in stare sa se ocupe de gimnastica de la nivel recreational pana la marea performanta .
Ce stii dumneata despre munca lor ? Norocul unora ca tine este ca ei nu vor veni sa lucreze intr-un sistem bolnav . Pentru ca din pacate nu esti decat produsul unui sistem si al unei mentalitati bolnave .
Mai sunt putini antrenori cu coloana vertebrala in Romania . Au avut grija sa mai -marii federatiei sa-i indeparteze pe majoritatea .
Aveti grija de restul pentru ca e pacat !

Sa ai un copil cu calitati precum Denisa Golgota si sa nu progreseze ... ei bine asta mi se pare trist . CE astepti ? Alta marfa pe care sa o mai toci?
Copii din experimentul bolnav "Tara , tara vrem ostasi ? " De curand am redescoperit filmul Veronica . I l-am pus nepoatei mele si mi-a sarit in ochi un amanunt ..... Unde sunt parintii in filmul ala ? Nu mame , nu tati .... doar copii , profesori , ingrijitori .... Asta se vrea acel proiect . Copiii scosi din mediu familial ca sa poata fi mani****ti .
Pe ei ii doresti domnule Forminte ? Ascultatori si fara umbrela parinteasca ....

mihaidascalescu
21st April 2017, 15:13
Am citit interviul Dl Forminte din GS.
AduceČ›i un psiholog sau un psihiatru pentru Dl Forminte de urgentă la Deva.
Dumnealui are mare nevoie de tratament. ÎnnebuneČ™te pe toată lumea din jurul lui, chiar crede ca este soluČ›ia. Nu domnule dumneata poate eČ™ti soluČ›ia pentru o federative săracă căci federaČ›ia nu are bani sa plătească mai mult.
De ce declara dumnealui ca aceČ™ti antrenori romani plecaČ›i in străinătate nu sint competenti, ca nu sint soluČ›ia pentru lotul naČ›ional?
e.

Asa e. Incompetentii romani din afara sunt asa de imbecili incit sportivul lor e primul la AA dupa doua rotatii in fata lu verni

mihaidascalescu
21st April 2017, 15:38
Cit de la pamint trebuie sa fie romanii sa nu aimacar un sportiv la AA in tara ta cind Lituania are doi?

mihaidascalescu
21st April 2017, 15:55
Isi bat joc bbc la greu de TVR. Sunt nevoiti sa faca poze la tabela din sala ca sa vada un clasament. Asta e reclama buna la romanica

Cum dracu de nimic nu merge acolo. Sport nu TV nu. Doar furatul de la cashpoint?

mihaidascalescu
21st April 2017, 16:03
Acuma TV o inghetat de tot. De tot rahatu

degetica
21st April 2017, 16:15
chiar nu e vina romanilor aici. UEG a renuntat la serviciile Longines si iata rezultatul.
Nu decide tara organizatoare grafica transmisiei, este standardizat

Xtreem22
21st April 2017, 16:33
Parca spunea Alina Alexoi zilele trecute ca grafica e suportata de azeri...si eu am observat ca de multe ori au dat o in bara cu notele afisate si gimnastul/gimnasta din cadru :D

mihaidascalescu
21st April 2017, 16:51
chiar nu e vina romanilor aici. UEG a renuntat la serviciile Longines si iata rezultatul.
Nu decide tara organizatoare grafica transmisiei, este standardizat

Nu este vorba de grafica. E vorba de apasat butonul corect. Te pomenesti ca ueg trebuia sa apese butonul. Ce am vazut acum e exact ce am vazut la nationale. Nu scoruri, nume anapoda talmes balmes

Cind a inghetat ala pe bara tot de la ueg a venit ordin?

niagara64
21st April 2017, 17:40
Nici macar cand face TVR broadcasting nu isi vede Romania representantele ?!?!
Grafic , transmisia e o catastrofa :(

degetica
21st April 2017, 18:08
cred ca e o confuzie aici. Nu tvr face transmisia, este transmisiune europeana.
nu decid regizorii romani.
aceasta transmisie este preluata de nenumarate tari europene.

degetica
21st April 2017, 18:12
asa rau imi pare ca mi-a fost imposibil sa merg :(
si ma bucur sa vad tribunele pline. Imaginea salii goale de la Sofia a fost absolut dezolanta...

niagara64
21st April 2017, 18:43
cred ca e o confuzie aici. Nu tvr face transmisia, este transmisiune europeana.
nu decid regizorii romani.
aceasta transmisie este preluata de nenumarate tari europene.

Atunci de ce Alexoi tot repeta ca este o transmisiune productie TVR ?

dumy84
21st April 2017, 18:50
Din ce am reusit sa aud de la crainicul salii pe feed-ul TVR HD intre rotatii, Crisan e a 7-a si Cimpian a 19-a inaintea rotatiei finale. Fetele noastre vor evolua la birna.

P.S. Intr-adevar lipseste mult acea aplicatie minune care ofera rezultate in timp real.

degetica
21st April 2017, 19:06
campionatul e in coproductie tvr, caci au toate acele emsisiuni, promouri, practic e all over the place, toata ziua la Tvr campionatul

niagara64
21st April 2017, 19:18
Daca nici acum nu intelege federatia ca sistemul centralizat e mort atunci chiar ca nu mai au cand intelege .... Ungaria e acolo FARA sistem centralizat . Se antreneaza la cluburi !
La fel si marea majoritate a lumii civilizate . Pregatirea centralizata e istorie pentru nostagici !
Trezirea FRG !!!!

myrab3la_19
21st April 2017, 19:33
Locul 13 mondial al Mariei Holbura nu e suficient pentru exigentele domnului Forminte...las ca sunt mai bune locurile 18 si 23 la europene organizate acasa

florik2000
21st April 2017, 19:42
Omul e pur si simplu un munte de nesimtire. Dar aici este exclusiv vina parintilor. De ce sunt de acord ca individul sa le antreneze copiii? Mai bine la club in conditii ceva mai proaste decat alaturi de un asemenea om. Si daca o sa spuneti ca dupa nu li se va mai permite sa concureze, nu cred asta. Pai presa si televiziunile abia asteapta. Suntem in anul 2017, desi unii se mai cred inca in 1977. Foarte slab per total acest concurs. Daca sanatatea ii permitea, Iordache trebuia sa incerce cu un sol si cu o saritura usurata. Ar fi castigat lejer (dar probabil inca e accidentata). Din pacate pentru ea, nu se va mai intalni niciodata cu sansa unui titlu la AA. Speram sa castige Sofia, dar probabil dificultatea mult mai mica si-a spus cuvantul.

iulia_p
21st April 2017, 20:03
Pe mine ma ingrijoreaza un pic declaratia aceea, ca nu ii convine ca Larisa si Cata se antreneaza singure, ca nici macar nu stie sigur daca i-au bagat sfaturile in seama... vrea si mai mare centralizare, cand e evident ca solutia e in directia opusa. Plus ca azi vorbea deja de fetele noi care vor fi adaugate... clar ca se gandeste deja la cele de la anul, respectiv Denisa...

De la fetele mici, singura speranta e Ioana la paralele. E buna o a doua nota de 13 in echipa, sper ca cineva constientizeaza acest lucru si isi va pastra macar exercitiul asta (ca noua moda la romani e sa scazi de la an la an, la dificultate si executie)

florik2000
21st April 2017, 20:09
Poate sa faca si spume la gura ca nu are ce sa le faca lui Iordache si Ponor. Scandalul ar fi prea mare. Pacat ca alte fete, precum Maria Holbura nu au sansa de a se antrena cu niste oameni decenti. Si totusi de ce nu au fost sotii Moldovan alesi pentru a coordona lotul? Era clar din momentul in care a pierdut alegerile COSR ca nu lui Bellu nu ii pasa de fetele de la lot. Si atunci de ce sa nu sustina niste oameni cu mult mai competenti decat Forminte?

iulia_p
21st April 2017, 20:19
Eu nu pot intelege cum de nu s-a facut macar un centru paralel la Bucuresti. Sau de asta s-o teme marele antrenor? La Dinamo se antreneaza si Bulimar, Butuc, Paula, daca s-or mai antrena. Cred ca s-ar forma un nucleu frumos acolo si, cine stie, poate fetele alea vor ajunge sa demonstreze ca se poate si in conditiile acelea...

myrab3la_19
21st April 2017, 22:09
Chiar a spus Alexoi ca Downie e supraponderala? Pe bune? In ce univers traieste ?

Anda-Doinita
21st April 2017, 23:38
Atmosfera din sala a fost incredibila!!!!!!!!!Tribunele pline-ochi,comentatorul salii a pus aproape fiecarui sportiv cite o melodie specifica tarii sale,la aterizare,la ratari la fel,pentru incurajare.Am facut valuri de incurajare!!!!!!!!!!!!!Ce mai!!!!! Ceva deosebit care trebuie trait live!

Anda-Doinita
21st April 2017, 23:39
Si ce??????? A spus un neadevar??Are alura de halterofila,nicidecum de gimnasta pentru gimnastica artistica!

AntoniaA
22nd April 2017, 02:49
Frumoasa atmosfera din sala, buna alegere a fost Clujul.
Sper ca si sportivii sa fi simtit ca romanii iubesc gimnastica de aici si patosul cu care sanctionam federatia proprie cind ia decizii proaste. Ar fi trebuit sa existe macar doua trei centre nationale ca sa fi concurat intre ele, de ex daca o fata din lotul de la Deva nu poate lucra cu Forminte pentru ca personalitatile lor nu se agreeaza atunci macar avea sansa sa aleaga altceva. Probabil totul pleaca de la bani, sau nu intereseaza pe nimeni soarta gimnastelor din acest ciclu olimpic. Se asteapta fetitele din programul Tara tara vrem campioane.

Dar intreb o sa ii convina domnei Camelia Voinea si antrenorilor din Cta sa o lase pe Sabrina Maneca la Deva pe mina dl Forminte ? Un coordonator ar trebui sa se ocupe strict cu coordonarea lotului, poate mu se intelege ce inseamna de fapt coordonare.
Sint multe probleme dar parintii simpli sint prinsi la mijloc financiar mai ales. E adevarat la Deva fetele termina un liceu, iau Bacul si fac sport de performanta daca doar asta se vrea atunci vorbim de " complicitatea" parintilor.

niagara64
22nd April 2017, 04:13
Si ce??????? A spus un neadevar??Are alura de halterofila,nicidecum de gimnasta pentru gimnastica artistica!

:rosu:

niagara64
22nd April 2017, 13:17
Nu imi vine sa cred ca in anul 2017 inca nu stie diferenta dintre a fi supraponderal si a avea musculatura antrenata .
De ani buni atrag atentia asupra inevitabilului . Asupra mentalitatii cu care se abordează gimnastica in România de acum .
E pacat . E pacat de copiii care mai vin catre gimnastica sa intre într-un sistem defect .
Nu medaliile , culoarea lor este importanta acum . Ci reformarea unui sistem , însănătoČ™irea lui . Pentru copii care vin . Pentru sanatatea lor fizica si psihica . Pentru ca habar nu aveti cum te poate marca un abuz fizic sau psihic din copilărie.
E timpul sa dispara sistemul centralizat de tip comunist . Este anormal ca un copil sa stea departe de parinti in numele unor medalii .
Asta deschide calea abuzului fizic si emotional . Am vazut asta in ani de stat aproape de gimnastica . Asta nu trebuie sa se mai întâmple.

https://universulmeumagic.wordpress.com/2016/04/18/e-trist-as-fi-vrut-sa-nu-am-dreptate/

Marty R.
22nd April 2017, 14:04
Bravo, Marian, felicitari! Imi pare foarte bine! :)

mihaidascalescu
22nd April 2017, 14:22
Am terminat AA acum si nu-mi vine sa cred ca romanii nimic in primele doua pagini de rezultate. Voi chiar asa de adormiti sunteti ca nu se rascoala nimeni?

Nadia am vazut ca o tot aratau la TV a zis si ea ceva sau doarme pe ea?

Insa sa mergem pe pozitiv
uk merge triumfal din moment istoric in moment
medalii la ambele concursuri ieri.

Christine Stiller sper sa aiba gura aurita cind a zis, România feminin will take a very long time to get back up there. Bold statement. De ce sper?

Pt ca atunci când ai ceva special nu il dai porcilor. Sa stea romanacii la pomana porcului

Gaia88
22nd April 2017, 14:40
Am terminat AA acum si nu-mi vine sa cred ca romanii nimic in primele doua pagini de rezultate. Voi chiar asa de adormiti sunteti ca nu se rascoala nimeni?

Nadia am vazut ca o tot aratau la TV a zis si ea ceva sau doarme pe ea?

Insa sa mergem pe pozitiv
uk merge triumfal din moment istoric in moment
medalii la ambele concursuri ieri.

Christine Stiller sper sa aiba gura aurita cind a zis, România feminin will take a very long time to get back up there. Bold statement. De ce sper?

Pt ca atunci când ai ceva special nu il dai porcilor. Sa stea romanacii la pomana porcului

Frate, tie iti e greu tare sa te bucuri pur si simplu de gimnastica si de campionatele astea, nu?
Stim deja ca e dezastru la noi, get over it. Sportul asta nu s-a nascut si nici nu o sa moara cu Romania.
Foarte tare Marian, jos palaria. Nervi tari, talent si multa munca si iata si rezultatele...

niagara64
22nd April 2017, 15:01
Frate, tie iti e greu tare sa te bucuri pur si simplu de gimnastica si de campionatele astea, nu?
Stim deja ca e dezastru la noi, get over it. Sportul asta nu s-a nascut si nici nu o sa moara cu Romania.
Foarte tare Marian, jos palaria. Nervi tari, talent si multa munca si iata si rezultatele...

Don't feed the troll ��������

Johnny D
22nd April 2017, 15:21
Ce faceti fetelor, v-ati dascalit putin?:P
Lasati ca nu e chiar asa rau, va da putina adrenalina, bujori in obajori pt weekend!:))


Am auzit ca Dragulescu a luat aur, mie nu mi se pare chiar asa un dezastru!
Bravo lui, la varsta lui omu e nr. 1 in Europa la sol! Exceptional!:)

AntoniaA
22nd April 2017, 15:37
Bravo, felicitări Marian! Medalia a fost muncita

Gaia88
22nd April 2017, 16:31
Ce faceti fetelor, v-ati dascalit putin?:P
Lasati ca nu e chiar asa rau, va da putina adrenalina, bujori in obajori pt weekend!:))



Am auzit ca Dragulescu a luat aur, mie nu mi se pare chiar asa un dezastru!
Bravo lui, la varsta lui omu e nr. 1 in Europa la sol! Exceptional!:)

:angry: serios acum, cat sa il mai suportam???? mereu trece pe-aici si predica apocalipsa. N-am vazut niciun post constructiv, obiectiv, interesant.

:ban:

In alta ordine de idei, Johnny, nu te lasa pacalit de aurul lui Marian. Treaba sta prost. :headbang:

mihaidascalescu
22nd April 2017, 16:39
Deci il aveti in colimator pe Stoica care se perinda mindru prin fata voastră si nu l huiduiti sa il dati afara. La TV trebuie facut sa ai expunere masiva si voi dormiti in papusoi

mihaidascalescu
22nd April 2017, 16:55
Frate, tie iti e greu tare sa te bucuri pur si simplu de gimnastica si de campionatele astea, nu?
Stim deja ca e dezastru la noi, get over it. Sportul asta nu s-a nascut si nici nu o sa moara cu Romania.
Foarte tare Marian, jos palaria. Nervi tari, talent si multa munca si iata si rezultatele...
Doamne iarta pe adormita neamului roaba ta

mihaidascalescu
22nd April 2017, 17:45
Ma uitam la floric la axel la Iulia si sa fiu al naibii daca ei sebucurau de ggimnastica.

EU in schimb am 3 medalii de sărbătorit sau 4. Cum naiba sa nu ma bucur

In schimb romanii cu invidia. Daca aveau o grasa care sa ia aur pt ei i ar aduce McDonald's pe banda

mihaidascalescu
22nd April 2017, 17:47
Ma uitam la floric la axel la Iulia si sa fiu al naibii daca ei sebucurau de ggimnastica.

EU in schimb am 3 medalii de sărbătorit sau 4. Cum naiba sa nu ma bucur

In schimb romanii cu invidia. Daca aveau o grasa care sa ia aur pt ei i ar aduce McDonald's pe banda

myrab3la_19
22nd April 2017, 22:25
Si ce??????? A spus un neadevar??Are alura de halterofila,nicidecum de gimnasta pentru gimnastica artistica!

Ai tu dovezi ca indicele ei de masa corporala nu e in limitele in care trebuie sa fie? Tu chiar crezi ca o supraponderala poate face ce face ea pe sol, barna, paralele si la sarituri? Vorbesti prostii...sau mai bine zis susti prostiile debitate de o comentatoare care refuza sa se perfectioneze sau macar sa nu faca comentarii deplasate.. Dar daca Larisa avea alura asta si castiga mai erai asa inflacarata ca vezi doamne are alura de halterofila?

Anda-Doinita
22nd April 2017, 23:28
Si sora-sa arata la fel!!!!!!!!!!! De ce crezi ca a ratat astazi,paralelul????Din cauza kilogramelor!!Ai fost in sala,sa vezi cum tremura bara de sus,din cauza greutatili???Sau cum se auzea ieri,in finala,birna,cind ateriza??????Nu e numai parerea mea!!Si nu imi spune ca sunt o neavenita!Sunt medic internist de 15 ani si imi dau seama ce e muschi si ce e supraponderabilitate!

Novac
22nd April 2017, 23:59
Voi vorbiti aici despre Serena sau :o:?

niagara64
23rd April 2017, 00:42
Ești medic ?great
157 cm la 53 kg ce BMI crezi ca da ? 21.5
LimiČ›ele normalului sunt intre 18 Č™i 24 .... in condiČ›iile în care cei cu masa musculara BMI e mai mare decât la oamenii normali .
Nu cred ca un medic poate vorbi în felul asta . Ori nu eČ™ti medic ori ar trebui revizuită deontologia. Nu catalogam Č™i nu diagnosticam fără sa consultam parca.
Deci se revenim la BMI ....unde începe Supraponderabilitate? La ce BMI ?

mihaidascalescu
23rd April 2017, 03:11
Nu e numai parerea mea!!Si nu imi spune ca sunt o neavenita!Sunt medic internist de 15 ani si imi dau seama ce e muschi si ce e supraponderabilitate!

Bine ca brexit ul ne a scapat de "medici" de astia.

cristina.t
23rd April 2017, 14:58
Bravo Catalina!
O evolutie demna de o mare campioana.
Generatia tanara evident trebuie culeasa de jos fiindca este incapabila sa lupte si sa aiba un mental de invingator.
Iordache a avut mare noroc ca a evoluat acasa si din mila juriul i-a oferit cadou un bronz.

degetica
23rd April 2017, 15:01
din pacate nu am vazut decat de la eythora. Ce a facut Larisa?
Catalina s-a tinut exceptional.

niagara64
23rd April 2017, 15:03
Aici greČ™eČ™ti. Larisa a avut doar 2 greČ™eli în tot exerciČ›iul. A pierdut o legare Č™i paČ™ii de la aterizare ... . Unde ai văzut tu mila ?

Miruna1990
23rd April 2017, 15:06
Bravo Catalina!
O evolutie demna de o mare campioana.
Generatia tanara evident trebuie culeasa de jos fiindca este incapabila sa lupte si sa aiba un mental de invingator.
Iordache a avut mare noroc ca a evoluat acasa si din mila juriul i-a oferit cadou un bronz.

Sigur. Mentalul fetelor este de vina. Sistemul e minunat.
Larisa a ratat o legare si a avut ezitare mare la coborare. Cu toate astea a fost foarte sigura pe ea in timpul executiei, cu exceptia momentului final. Cu nota de plecare mare, cine ar fi trebuit sa o invinga? Locul 4 a fost mult sub Larisa.

myrab3la_19
23rd April 2017, 15:13
Felicitari medaliatiilor! Un podium frumos la barna. Fara pasii de la aterizare Larisa ar fi avut argint...dar ma bucur si pentru olandeza este foarte foarte eleganta.

myrab3la_19
23rd April 2017, 15:15
Da a fost un exercitiu foarte bun in rest. Asta e, i-a iesit mai bine in calificari.
In rest ce sa zic...noroc ca fetele astea sunt mai istete decat adultii din jurul lor si mai fair play:))
Comentariul tau Cristina e ....gretos.

degetica
23rd April 2017, 15:16
am vazut si eu interviul, a fost cam suparata Larisa. f bine, sa isi doreasca mai mult.

myrab3la_19
23rd April 2017, 15:16
Bravo Catalina!
O evolutie demna de o mare campioana.
Generatia tanara evident trebuie culeasa de jos fiindca este incapabila sa lupte si sa aiba un mental de invingator.
Iordache a avut mare noroc ca a evoluat acasa si din mila juriul i-a oferit cadou un bronz.

Da a fost un exercitiu foarte bun in rest. Asta e, i-a iesit mai bine in calificari.
In rest ce sa zic...noroc ca fetele astea sunt mai istete decat adultii din jurul lor si mai fair play:))
Comentariul tau Cristina e ....gretos.

niagara64
23rd April 2017, 15:17
Felicitari medaliatiilor! Un podium frumos la barna. Fara pasii de la aterizare Larisa ar fi avut argint...dar ma bucur si pentru olandeza este foarte foarte eleganta.

Fără paČ™ii aia era cred aur ... gapul dintre ea Č™i ponor a fost de 0.6 .... ptr aterizarea aia a pierdut mai mult de un punct .
Experienta și nervii lui Ponor au contat enirm

degetica
23rd April 2017, 15:56
si catalina fara pasii la aterizare avea macar 14. 8 :)
a avut si ea emotii f mari.

myrab3la_19
23rd April 2017, 16:22
Wow podiumurile sunt aproape perfecte. Ma bucur pentru Angelina. Franta, Belgia, Uk, Romania si acum si Rusia cu aur . Atmosfera din sala e super.

myrab3la_19
23rd April 2017, 16:23
si catalina fara pasii la aterizare avea macar 14. 8 :)
a avut si ea emotii f mari.

Da si ea face coborarea de obicei mult mai buna. Cine stie ce o fi fost astazi...bine ca a iesit bine.

niagara64
23rd April 2017, 16:24
I-au luat mult Larisei pe aterizare , crede-ma . La execuČ›ie a luat mai puČ›in de 8 .... si la execuČ›ie pana în momentul aterizării nu prea aveai ce sa ii iei . A pierdut pe barba ei ��. Asta o va ambitiona sunt sigura pentru mondiale . Are antrenori suportive alături .

niagara64
23rd April 2017, 16:26
Sala a fost foarte ok . Dar sistemul electronic de scoring este mai rau decat la la provicialele noastre ����������

niagara64
23rd April 2017, 16:30
Avem o aplicatie Beyond the score cu care vad in timp real notele de la concursurile fetitelor de peste 9 ani la toate nivelurile . Cum naiba de e asa greu sa faci ceva macar la nivel european . Stiu ca nu e alegerea romaneasca dar e trist.

myrab3la_19
23rd April 2017, 16:32
I-au luat mult Larisei pe aterizare , crede-ma . La execuČ›ie a luat mai puČ›in de 8 .... si la execuČ›ie pana în momentul aterizării nu prea aveai ce sa ii iei . A pierdut pe barba ei ��. Asta o va ambitiona sunt sigura pentru mondiale . Are antrenori suportive alături .

Da sigur ca i-au luat...au fost 3 pasi mari acolo. Oricum avand in vedere ca a fost si accidentata si a avut pauza in pregatire barna si paralelele au fost bune.
Eu stiu ca aici e un meci Ponor vs Larisa... insa cateva lucruri sunt certe: Nu din vina Larisei a facut Ponor singura finala olimpica praf anul trecut, Ponor azi a fost mai buna si poate cel mai important avem nevoie de toate gimnastele.
Pana una alta fetele astea care refuza sa se antreneze cu Forminte sunt singurele medaliate de la campionatul asta iar gimnastica masculina sta in Dragulescu.

niagara64
23rd April 2017, 16:37
Da sigur ca i-au luat...au fost 3 pasi mari acolo. Oricum avand in vedere ca a fost si accidentata si a avut pauza in pregatire barna si paralelele au fost bune.
Eu stiu ca aici e un meci Ponor vs Larisa... insa cateva lucruri sunt certe: Nu din vina Larisei a facut Ponor singura finala olimpica praf anul trecut, Ponor azi a fost mai buna si poate cel mai important avem nevoie de toate gimnastele.
Pana una alta fetele astea care refuza sa se antreneze cu Forminte sunt singurele medaliate de la campionatul asta iar gimnastica masculina sta in Dragulescu.

Da , asta e trist . Noi am castigat cu trecutul si ceilalti cu prezentul . So sad ....

degetica
23rd April 2017, 16:46
cred, cred.

dar am vazut ca nu a luat decat 8.366 catalina, iar penalizarea ei a fost 0.5 cu siguranta la aterizare, de aia ziceam.
adica ambele puteau sa se bata mai spectaculos :)))
eram fericita cu oricare castiga, nu e problema :)

myrab3la_19
23rd April 2017, 16:55
Cat ma bucur pentru Angelina... au pus multa presiune pe ea rusii.
Si ce frumos e sa vezi ca Olanda care a pariat pe eleganta, artistica si executie corecta culege roadele.

myrab3la_19
23rd April 2017, 17:03
Mdea....:rolleyes:

Vadim
23rd April 2017, 17:47
De Petrounias la inele ce ziceti? A avut un exercitiu f bun.

stere78
23rd April 2017, 17:50
Daca forumul asta nu s-ar fi transformat intr-o versiune a "Click"-ului pentru gimnastica (sau a lui "The Sun", intr-un caz clinic :drak:) as astepta cu drag niste impresii de la fata locului. Am fost foarte placut impresionat de oamenii - pe unii cred ca-i si cunosc! - care-au strigat "Davai!", "Stoi!", "Get it!" sau "Allez!" cind a fost cazul si care i-au tratat pe toti gimnastii cu entuziasmul pe care-l merita, asta sterge orice "sughituri" organizatorice pentru mine. Desi, sincer, nu cred c-o sa-mi revin prea curind dupa vorbele prezentatorului care traducea in engleza si care s-a trezit spunind la un moment dat ca Zsófia Kovács "has a very narrow gap" (as traduce, dar mi-e jena). Ponor si Dragulescu au cistigat meritat, iar pe Larisa n-a miluit-o nimeni, lucru care e evident pe orice forum strain, dar - evident! - mai putin evident la noi acasa. Sunt foarte curios sa vad cum va face iarasi FRG rahatul praf, are un ciclu olimpic intreg la dispozitie. Inca ar fi de asteptat niste demisii acolo, dar nu-mi fac iluzii. Le tin pumnii tuturor sportivilor si antrenorilor care stiu ce fac, le va fi al naibii de greu in urmatorii ani.

myrab3la_19
23rd April 2017, 19:16
Interviu Catalina https://www.youtube.com/watch?v=5RSUMuQdMk4
A gasit cineva vreun interviu cu Larisa?

niagara64
23rd April 2017, 20:19
Daca forumul asta nu s-ar fi transformat intr-o versiune a "Click"-ului pentru gimnastica (sau a lui "The Sun", intr-un caz clinic :drak:) as astepta cu drag niste impresii de la fata locului. Am fost foarte placut impresionat de oamenii - pe unii cred ca-i si cunosc! - care-au strigat "Davai!", "Stoi!", "Get it!" sau "Allez!" cind a fost cazul si care i-au tratat pe toti gimnastii cu entuziasmul pe care-l merita, asta sterge orice "sughituri" organizatorice pentru mine. Desi, sincer, nu cred c-o sa-mi revin prea curind dupa vorbele prezentatorului care traducea in engleza si care s-a trezit spunind la un moment dat ca Zsófia Kovács "has a very narrow gap" (as traduce, dar mi-e jena). Ponor si Dragulescu au cistigat meritat, iar pe Larisa n-a miluit-o nimeni, lucru care e evident pe orice forum strain, dar - evident! - mai putin evident la noi acasa. Sunt foarte curios sa vad cum va face iarasi FRG rahatul praf, are un ciclu olimpic intreg la dispozitie. Inca ar fi de asteptat niste demisii acolo, dar nu-mi fac iluzii. Le tin pumnii tuturor sportivilor si antrenorilor care stiu ce fac, le va fi al naibii de greu in urmatorii ani.

Demisii ? Dupa succesele de azi . Greu de crezut . Tocmai si-au pansat orgoliul si mai mult .

Xtreem22
23rd April 2017, 20:45
Felicitari medaliatilor! Larisa a fost la o zecime de argint, as zice legarea pierduta dupa danilova, dar cum putea fi si o medalie mai stralucitarea, se putea si nimic. Asa ca ne multumim si cu acest bronz :)
Ma uitam la nota lui Boyer 12.966 cu ratare; e de luat in calcul pe viitor, la fel si Tabea Alt
Distributia medaliilor a fost echitabila, e clar ca gimnastica nu mai sta in 3-4 tari, nici macar la nivel european, si concurenta asta nu poate aduce decat performanta.

Totusi..ce a patit Berki la cal ieri cu penalizarea de 0.3? A avut un super exercitiu si totusi a terminat pe 2 :?

stere78
23rd April 2017, 20:51
Dupa cum ziceam, nu-mi fac iluzii. Um om de aproape 37 de ani, o campioana de-acum 13 ani si singura gimnasta de AA de nivel mondial din ultimul ciclu olimpic (venita dupa o luna de antrenamente) reusesc cumva sa tina in viata o organizatie vetusta, opaca si incompetenta. Norocul ei ca anul asta nu sunt competitii pe echipe.

Marty R.
23rd April 2017, 21:29
Mi-a placut foarte mult ce am vazut la TV in cea ce priveste sala si spectatorii. Tribune pline, foarte multe culori steagului romanesc, oameni entusiastici si respectuosi. Spectatori romanesti s-au prezentat cit se poate de bine. O sarbatoare adevarata de gimnastica, si sunt sigur, pentru presentati in sala i-a fost simtit si mult mai frumos. Felicitari tuturor!

Bravo stelelor gimnasticii romanesti! Au prezentat cu succes, si s-au luat partea incredibil de mare la aceasta sarbatoarea a gimnasticii. Pentru azi, n-as vrea sa ma gindesc ca in curand se poate sa retraga ei, desi ar fi fost "la revedere!" foarte frumos. N-as vrea sa gindesc pentru azi ca n-au reusit prea bine sa le sprijini pe veterani cei tineri. Azi as vrea sa sarbatoresc campionatul reusit si frumos pentru Romania, si sper sa urce cit se poate de sus spiritul gimnasticii romanesti dupa el!

Si vreau membrii vechi acestui forum inapoi! Serios, unde sunteti, prietenii? Mi-e dor dor de forumul vechi.

myrab3la_19
23rd April 2017, 21:31
Acum... sa ne gandim la viitor, asa palid cum se anunta, ca nu ma pot abtine. De la elevele domnului Forminte nu astept nimic. Doar sa nu dispara si sa ramana sanatoase..oricum asa ii place domnului Forminte: cu usile inchise, fara fani, fara comentarii, fara opinii...
Ponor nu stiu ce planuri are.
La Larisa acum , ca de fapt postul asta e o scuza ca sa vorbesc despre ea. Eu sper ca pentru mondiale integralul la barna si pe cel de la paralele sa le lase in pace ca si alcatuire. La executie si la forma sa imbunatateasca..6.2 si 5.8 sunt note bune de plecare. DTY trebuie sa revina la ce era in 2014 iar la sol mi-as dori un integral asa:
Silivas
2.5 suruburi+ salt inainte grupat+ salt inainte grupat a la 2012 American Cup (de la 0.25 pentru cine nu mai tine minte https://www.youtube.com/watch?v=DFPmdoQfVBc) nu stiu daca primeste ceva pentru legare dar indeplineste cerinta de salt inainte si in plus e semnatura ei ca sa zic asa :)
Tsukahara Echer
Dublu echer
La artistica : Memmel plus illusion daca ii mai iese combinatia asta, pirueta tripla si gogean.
Nu stiu daca e posibil avand in vedere ca nu stim la ce nivel e, iar timpul e scurt. Dar dupa cate vad la barna toate sariturile ei au aratat bine, pirueta la fel, deci eu cred ca antrenorii ei se ocupa de ea si acorda atentie si pe partea de artistica.

Xtreem22
23rd April 2017, 21:39
Si Cata sa-si introduca tsuka la barna :D i-ar creste D-ul cu 0.4 dintr-un foc ;)
Si tsuka intins la sol...si..rachita micsunele :)

myrab3la_19
23rd April 2017, 21:43
Si Cata sa-si introduca tsuka la barna :D i-ar creste D-ul cu 0.4 dintr-un foc ;)
Si tsuka intins la sol...si..rachita micsunele :)

:))))) Nu, mai bine un dublu grupat intepenit decat o tsukahara joasa cu pasi....

Acum serios vorbind. Campionatele mondiale de dupa olimpiada au fost mereu despre cine are dificultate decenta si nu rateaza castiga...Larisa cu elementele pe care le stie poate veni si cu ceva decent la sol...

Marty R.
23rd April 2017, 21:50
De Petrounias la inele ce ziceti? A avut un exercitiu f bun.
Pentru ultimul an si pentru present, este cel mai bun din lume la inele. Face munca buna dar nu exceptionala in cea ce priveste elementele cu urcare din forta, iar elementele lui de elan sunt aproape perfecte. A gasit exercitiu echilibrat pentru el, care l-a urcat pe top.

Totusi..ce a patit Berki la cal ieri cu penalizarea de 0.3? A avut un super exercitiu si totusi a terminat pe 2 :?
Se spune ca n-a inceput exercitiu in 30 sec dupa semnul verde.

Xtreem22
23rd April 2017, 22:25
Mda, pacat pentru Berki, am auzit-o doar pe Alexoi spunand ca a facut o greseala de incepator, dar nu a zis ce
Una peste alta am observat pe noul cod ca au egalat la dificultate Amanarul cu Rudi ul la VT (5.8)..de unde pe vechile coduri era diferenta de 0.2 intre ele...iar Cheng ul valoreaza acum 6.0 (+0.1 mai mult la diferenta fata de Amanar pe codul precedent)
Si inca ceva, Victoria Moors trebuie sa fie mandra, tsukahara ei dubla intinsa la sol valoreaza 0.9 puncte, singurul element I la fete :)

stere78
23rd April 2017, 23:06
Si vreau membrii vechi acestui forum inapoi! Serios, unde sunteti, prietenii? Mi-e dor dor de forumul vechi.

Tuturor ne e dor de forumul vechi, Marty. Lucrurile se schimba. Am mai imbatrinit si noi, facem diverse alte lucruri si avem din ce in ce mai putin timp, Facebook (sau ВКонтакте) au inlocuit multe dintre vechile discutii si te ajuta sa tii legatura direct cu gimnastii, iar pe-aici tot nimeresc cite unii (nu toti, ma grabesc sa adaug) care nu pot vedea dincolo de faptul ca tu esti rus si ca eu sunt român. Ca veni vorba, bravo si voua, cred ca ati strins cele mai multe medalii dintre toate delegatiile de la acest European. Dalaloyan a fost incredibil la sarituri si m-am bucurat mult sa aud sala intreaga incurajind-o pe Angelina la sol. Mолодец!

niagara64
23rd April 2017, 23:29
:))))) Nu, mai bine un dublu grupat intepenit decat o tsukahara joasa cu pasi....

Acum serios vorbind. Campionatele mondiale de dupa olimpiada au fost mereu despre cine are dificultate decenta si nu rateaza castiga...Larisa cu elementele pe care le stie poate veni si cu ceva decent la sol...

Larisa are potențial sa fie campioana la AA anul asta .

degetica
24th April 2017, 00:26
Mi-a placut foarte mult ce am vazut la TV in cea ce priveste sala si spectatorii. Tribune pline, foarte multe culori steagului romanesc, oameni entusiastici si respectuosi. Spectatori romanesti s-au prezentat cit se poate de bine. O sarbatoare adevarata de gimnastica, si sunt sigur, pentru presentati in sala i-a fost simtit si mult mai frumos. Felicitari tuturor!

Bravo stelelor gimnasticii romanesti! Au prezentat cu succes, si s-au luat partea incredibil de mare la aceasta sarbatoarea a gimnasticii. Pentru azi, n-as vrea sa ma gindesc ca in curand se poate sa retraga ei, desi ar fi fost "la revedere!" foarte frumos. N-as vrea sa gindesc pentru azi ca n-au reusit prea bine sa le sprijini pe veterani cei tineri. Azi as vrea sa sarbatoresc campionatul reusit si frumos pentru Romania, si sper sa urce cit se poate de sus spiritul gimnasticii romanesti dupa el!

Si vreau membrii vechi acestui forum inapoi! Serios, unde sunteti, prietenii? Mi-e dor dor de forumul vechi.
Marty!
:floricica::floricica::floricica:

nu gasesc inimioare , haha.

mihaidascalescu
24th April 2017, 02:29
Vad ca la datul medaliilor de bronz bellu m a dezamăgit. Nici un pumn sau macar o palma acolo sa dea si el. Ca poate

Johnny D
24th April 2017, 08:33
Deci il aveti in colimator pe Stoica care se perinda mindru prin fata voastră si nu l huiduiti sa il dati afara. La TV trebuie facut sa ai expunere masiva si voi dormiti in papusoi

Dascalescule, Gaia si toata lumea e suparata ca tu acuzi niste bieti oameni care-si spun opiniile si se bucura sau se supara impreuna pe un amarat de forum de incompetenta de parca ei sunt cei angajati la federatia de gimnastica, de parca ei stau pe langa ministrul tineretului si sportului si-i spun ce sa faca!:))


Felicitari Dragulescu si Ponor! N-a fost chiar atat de rau!:ok:

AntoniaA
24th April 2017, 10:43
Dupa cum ziceam, nu-mi fac iluzii. Um om de aproape 37 de ani, o campioana de-acum 13 ani si singura gimnasta de AA de nivel mondial din ultimul ciclu olimpic (venita dupa o luna de antrenamente) reusesc cumva sa tina in viata o organizatie vetusta, opaca si incompetenta. Norocul ei ca anul asta nu sunt competitii pe echipe.

M-am bucurat mult pentru reusitele gimnaștilor noștri, dar sa fim serioși am cîștigat cu trecutul, alții traiesc in prezent.
Ne place sau nu viitorul gimnastica românești arată sumbru iar cauzele le știm cu toții.
Dar asta nu nu înseamnă ca noi nu putem încuraja in continuare gimnastele noastre indiferent de realizări.

mihaidascalescu
24th April 2017, 16:41
din pacate nu am vazut decat de la eythora. .

Ma, tu esti in Anglia?

mihaidascalescu
24th April 2017, 16:42
Fără paČ™ii aia era cred aur ... gapul dintre ea Č™i ponor a fost de 0.6 .... ptr aterizarea aia a pierdut mai mult de un punct .

prostii. 0.8p

mihaidascalescu
24th April 2017, 16:53
Da sigur ca i-au luat...au fost 3 pasi mari acolo. Oricum avand in vedere ca a fost si accidentata si a avut pauza in pregatire barna si paralelele au fost bune.
Eu stiu ca aici e un meci Ponor vs Larisa... insa cateva lucruri sunt certe: Nu din vina Larisei a facut Ponor singura finala olimpica praf anul trecut, .

nu bre, undele negative au fost problema.

ponor tine sa ma contradica. s-a tinut foarte bine si cu asa ocazie te poti retrage in toata Gloria, aur la tine acasa. bravo ei. probabil se va uita atent la ce concurenta mondiala va fi la birna si unde se claseaza exercitiul ei. totusi sansele sunt putine. lari cu aterizarea bunicica ar fi luat-o.

in rest, mi-a placut clujul, sala si spectatorii au fost excelenti

si uk devine forta continentala foarte serioasa. na, cu antrenorii aia romani idioti care au plecat in afara.

lui marian sa-I faceti statuie.

si unul din momentele mele preferate:

lory
24th April 2017, 19:14
Larisa acum pe tvr1

21mai
24th April 2017, 20:33
Ce zice? N am acces din păcate

mikeyy
24th April 2017, 20:36
Si vreau membrii vechi acestui forum inapoi! Serios, unde sunteti, prietenii? Mi-e dor dor de forumul vechi.

Pe baricade, in sala, Marty! :) Asa cum ne-ai cunoscut in 2011 la Onesti.
Apropo. s-a strigat "davai" asa cum tu ne-ai invatat! Artur Dalaloyan este intrat in randul favoritilor! Extraordinar gimnast. Nu mai vorbesc de usurinta in acrobatica a lui Lankin. Frumoasa generatia rusilor la baieti. Nu trebuie sa-ti mai zic cat de mult mi-a lipsit Musti, nu? :) Dar a fost Verni, iar Clujul l-a rasfatat ca si cum ar fi fost un roman!

lory
24th April 2017, 20:37
@21mai : s-a terminat repede, am vazut doar vreo 10 minute, nu am prins nimic interesant

lory
24th April 2017, 21:55
si acum e Marian

Marty R.
24th April 2017, 22:10
stere78, degetica, mikeyy, va multumesc pentru raspunsuri! :)

Pe baricade, in sala, Marty! :) Asa cum ne-ai cunoscut in 2011 la Onesti.
Apropo. s-a strigat "davai" asa cum tu ne-ai invatat! Artur Dalaloyan este intrat in randul favoritilor! Extraordinar gimnast. Nu mai vorbesc de usurinta in acrobatica a lui Lankin. Frumoasa generatia rusilor la baieti. Nu trebuie sa-ti mai zic cat de mult mi-a lipsit Musti, nu? :) Dar a fost Verni, iar Clujul l-a rasfatat ca si cum ar fi fost un roman!
Oh, n-aveam nicio indoiala ca sunteti pe baricade! :) Si vroiam mult sa fiu si eu acolo, dar nu s-intamplat. Totusi, as vrea sa va vad mesagele mai des aici :) Sau cel putin pe vreun alt loc.

Imi pare foarte bine ca ati sprijinit pe sportivi nostri, ca v-ati placut pe ei, si audeam 'davai' foarte clar de multe ori. Cit despre Aliya, n-a fost absenta complet, a fost comentatoare la TV, si a facut treaba chiar foarte buna!

Sper sa revedem!

mikeyy
24th April 2017, 22:34
Marty, cateva poze cu sportivii tai:
61223
61222
61224
61225

Marty R.
24th April 2017, 22:48
Dragute pozele :)

mihaidascalescu
25th April 2017, 19:26
stere78, degetica, mikeyy, va multumesc pentru raspunsuri! :)

Oh, n-aveam nicio indoiala ca sunteti pe baricade! :) Si vroiam mult sa fiu si eu acolo, dar nu s-intamplat. Totusi, as vrea sa va vad mesagele mai des aici :) Sau cel putin pe vreun alt loc.



mai marty

pai nu ti-am explicat eu cum romanii sunt fani atit timp cit iau medalii cu carul. cum nu mai iau cum s-a intimplat in ultimii doi ani cum forumul/fanii moare. tu nu vezi ce infrastructura de doi bani ca odata ce-s zece useri forumul asta moare de la el. nu rezista.

miafangina
26th April 2017, 20:55
@Madalina: Pentru Maras,Petrunias si toti ceilalti.Am avut si steag cipriot si olandez,a fost foarte frumos.Am strigat din rasputeri si "davai" si "allez" si tot ce ne-am priceput noi,la care nu stiam ceva in limba lor era foarte bun si "haide,haideee"
Publicul a fost de nota 20,chiar si in primele grupe la calificari au fost mai multi spectatori decat la Sofia la finale.Chiar daca e greu de inteles uneori punctajul pentru cei mai putin familiarizati,nimeni n-a facut vreau gest urat,toti sportivii s-au simtit incurajati,apreciati si iubiti,pana si fetele si-au aruncat buchetele de flori in public :) in semn de multumire.

Magdalena69
27th April 2017, 17:10
Am vazut eu bine niste fane tricolore fluturand steagul Greciei...Sa fi fost pentru Maras :D !?

Nu doar pentru Maras, i am sustinut pe toti sportivii greci!

Sir. Eko
11th May 2017, 09:56
La campionatul mondial din toamna asta o sa castigam ceva? Ma gandesc sa merg la finale la gimnastica. Avem sanse?

mihaidascalescu
15th May 2017, 16:32
La campionatul mondial din toamna asta o sa castigam ceva? Ma gandesc sa merg la finale la gimnastica. Avem sanse?

avem:

CIUCIU

lory
19th May 2017, 10:02
finalele CE se gasesc undeva inregistrate integral (preferabil de pe tvr)? pe youtube se gasesc doar cateva exercitii.

Xtreem22
19th May 2017, 19:17
Se gasesc pe youtube dar nu cred ca filmare TVR. Cauta dupa "European Gymnastics 2017 EF" ;)

mihaidascalescu
22nd May 2017, 13:32
(preferabil de pe tvr)? .

de ceeeeeeeeeeeeee?

mai ai cinci ore aici

http://www.bbc.co.uk/programmes/b08nwtbx

niagara64
22nd May 2017, 16:34
de ceeeeeeeeeeeeee?

mai ai cinci ore aici

http://www.bbc.co.uk/programmes/b08nwtbx

Tu esti blond ?