PDA

View Full Version : Hungaroring 2003



rasheedkpenny
5th August 2003, 11:35
Se va decide aici campionatul???

Ayrton
5th August 2003, 12:48
Mai sunt 3 saptamani pana atunci, dar cu siguranta ca nu se va decide acolo noul campion mondial, chiar daca castiga Michael si abandoneaza Montoya si Raikkonen.
Iar la constructori lupta e si mai stransa...
Oricum, eu abia astept cursa, si sper ca o sa si o vad, chair daca pica intr-o zi cam aglomerata pentru mine, 24 august (se joaca si derby-ul Steaua-Dinamo, si mai e si ziua mea atunci...).

skuze
5th August 2003, 16:05
In ungaria se va decide titlul... va castiga Montoya si va fi campion mondial !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ayrton
5th August 2003, 16:07
Te scuzam skuze ca aberezi asa...
Insa vezi sa nu se mai intample!

EDMOND_
5th August 2003, 23:38
In Ungaria nu se poate decide titlul , dar poate fi facut un pas mare catre el! Daca Schumi cel mare nu avea probleme si termina pe doi in cursa anterioara era mult mai linistit acum....
Ar mai fi de observat ..ca ,in principiu Scumi ar putea lua titlul si fara sa mai castige vreo cursa , terminand mereu pe doi , locul I in urmatoarele curse fiind greu sa-l castige mereu acelasi om...

Ayrton
6th August 2003, 09:56
Conform unor zvonuri, daca FIA decide mentinerea sanctiunii de declasare de 10 pozitii pe grila a lui Ralf, echipa Williams se gandeste sa-l inlocuiasca pe acesta, intrucat sanse la titlul la piloti pentru el nu mai sunt, iar la echipe o plecare in cursa din jurul locului 10-12 nu aduce in conditii normale multe puncte pentru echipa.
Inlocuitorul va fi Marc Gene, pilotul de teste, cel care a condus masinile Williams in anul acesta mai mult decat Montoya sau Ralf, e adevarat ca nu in cursa, ci doar in pregatirile zilnice, saptamanale si lunare. Insa timpii scosi sunt comparativi cu cei ai primilor piloti ai echipei, ceea ce ii face pe conducatori sa fie optimisti in eventualitatea ca se ia decizia ca spaniolul sa fie pe grila in Ungaria. Iar un alt argument ar fi faptul ca nu ar avea ambitii personale si l-ar sprijini 110% pe Montoya in tentativa de a lua titlul la piloti, neavand nici un pic din afinitatea pentru Michael Schumacher pe care o are Ralf.

rasheedkpenny
7th August 2003, 11:20
Cam ciudata miscarea asta, nu vi se pare???

Ayrton
7th August 2003, 15:36
Asa cum se banuia, echipa Williams a depus apel la hotararea de retrogradare a lui Ralf. Sa vedem acum daca vor avea si succes in demersul lor.

skuze
11th August 2003, 01:43
nu ai de ce sa ma scuzi.... vezi ca dinamo a batut pe arges la masa vrede :PPPPPPPP


forzza National !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

realmadrid.com
11th August 2003, 18:33
Ayrton dar tu pe cine dai favorit cand ferrari nu mai ie ca anul trecut. io cred ca skuze are dreptate montoya mi se pare favorit si oricum montoia e pilotul nr 1 acum :yeah:

SENNA THE BEST

Ayrton
12th August 2003, 10:06
Eu vreau sa castige Montoya in Ungaria.
Dar nu are cum sa fie decisiva cursa aia, ca totusi Michael are niste puncte avans, si va beneficia de suportul neconditionat al lui Barrichello, ceea ce nu se poate spune despre Montoya, care nici coechipierul nu il cunoaste inca pentru cursa asta...

EDMOND_
13th August 2003, 22:46
Se pare ca cei de la ferrari nu stau cu mainile in san ! Testeaza de zor si , din cate declara schumi cel mare ,se vor baza pe cauciucuri ....culmea cele care le-au creat probleme in ultima vreme! Se pare ca sunt pe punctul de a gasi varianta optima!! Si nu cred ca Schumi va ceda asa usor , ganditi-va ce ar insemna pentru el ... 6 titluri!

Dorin
14th August 2003, 21:11
Asa strinsa lupta ! Si totusi Summacher! :yeah: Dorin

Silviu Agoston
15th August 2003, 02:52
Sper ca in Ungaria sa castige Kimi (e un circuit potrivit pentru MP4-17D) si cred ca motoarele BMW nu vor mai conta la fel ca in Germania (asa ca Schumi are mari sanse sa fie in fata lui Montoya). Ca fan McLaren nu pot decat sa cred ca o posibila echipa Raikkonen-Montoya (si o implicare serioasa a celor de la Mercedes) va readuce gloria din perioada Senna-Prost (cu exceptia duelurilor nesportive, gen Suzuka).
Skuze vezi ca ti-a dat faliment echipa!!! (sper ca sti ce a patit Keca!!!!) :P
PS Oaspete citeste ultimul meu mesaj de la Hakkinen!

FORZA DINAMO!!!
FORZA KIMI!!!

Ayrton
20th August 2003, 11:06
Avand in vedere si prognoza meteo,
vineri: Max: 30°C / Min: 20°C - soare
sambata: Max: 29°C / Min: 22°C - soare
duminica: Max: 28°C / Min: 17°C - soare
eu zic ca duelul Montoya-Schumacher se va inclina datorita pneurilor Michelin in favoarea columbianului. Depinde insa si de cati dintre ceilalti piloti de la McLaren si Williams se vor clasa intre cei doi, astfel incat sa avem un nou lider in clasamentul general. Personal insa nu cred ca Montoya va fi lider de pe acum, Schumi avand puterea sa termine pe locurile 2 sau 3.

Ayrton
21st August 2003, 10:04
FIA a decis ieri, in urma apelului depus de echipa Williams impotriva sanctiunii de retrogradare de 10 pozitii pe grila de start din Ungaria a lui Ralf Schumacher pentru accidentul produs la Hockenheim, sa-i dea doar o amenda de 50.000 euro si sa-i anuleze penalitatea.

oaspetele
21st August 2003, 14:52
nu stiu de ce, da am asa o presimtire : nu credeti ca Montoya nu a mai spart de mult masina ???
:thinkso:

Ayrton
21st August 2003, 15:02
Raule!!!
Sper sa nu faca asta, /nope/ ca a ucis sezonul, daca nu abandoneaza si Schumi...

EDMOND_
23rd August 2003, 12:52
D aca Schumi castiga ...este aproape campion ! Numai un accident il va face vulnerabil ! El va sti ca nimeni altul sa conserve cele opt sau zece puncte pe care le-ar avea avans.. . La el totul este programat , daca nu a castigat mai multe curse este pentru ca nu a mai dorit sa riste! Nu-l mai intereseaza castigurile de etapa... are un singur obiectiv ..al saselea titlu !
Isi doreste atat de mult sa fie cel care a castigat cele mai multe titluri incat a sacrificat spectacolul... Insa daca va avea nevoie neaparat de victorie de etapa o va obtine cu siguranta!

Dorin
23rd August 2003, 16:32
Iata startul de maine !Results Hungarian GP - Final Qualifying

Name Team Time Diff


1 Fernando Alonso (ESP) Renault 1:21.688
2 Ralf Schumacher (GER) Williams-BMW 1:21.944 + 0:00.256
3 Mark Webber (AUS) Jaguar 1:22.027 + 0:00.339
4 Juan Pablo Montoya (COL) Williams-BMW 1:22.180 + 0:00.492
5 Rubens Barrichello (BRA) Ferrari 1:22.180 + 0:00.492
6 Jarno Trulli (ITA) Renault 1:22.610 + 0:00.922
7 Kimi Räikkönen (FIN) McLaren Mercedes 1:22.742 + 0:01.054
8 Michael Schumacher (GER) Ferrari 1:22.755 + 0:01.067
9 David Coulthard (GBR) McLaren Mercedes 1:23.060 + 0:01.372
10 Olivier Panis (FRA) Toyota 1:23.369 + 0:01.681
11 Nick Heidfeld (GER) Sauber Petronas 1:23.621 + 0:01.933
12 Justin Wilson (GBR) Jaguar 1:23.660 + 0:01.972
13 Giancarlo Fisichella (ITA) Jordan Ford 1:23.726 + 0:02.038
14 Jenson Button (GBR) BAR Honda 1:23.847 + 0:02.159
15 Cristiano Da Matta (BRA) Toyota 1:23.982 + 0:02.294
16 Jacques Villeneuve (CAN) BAR Honda 1:24.100 + 0:02.412
17 Heinz-Harald Frentzen (GER) Sauber Petronas 1:24.569 + 0:02.881
18 Jos Verstappen (NED) Minardi Cosworth 1:26.423 + 0:04.735
19 Zsolt Baumgartner (HUN) Jordan Ford 1:26.678 + 0:04.990
20 Nicolas Kiesa (DEN) Minardi Cosworth 1:28.907 + 0:07.219

:yeah: Dorin

EDMOND_
23rd August 2003, 16:58
Chiar ma intrebam daca nu posteaza nimeni rezultatele ! Ciudata grila...

oaspetele
23rd August 2003, 20:41
Ferrari au, se pare, a treia masina a sezonului........

ciudata si evolutia diferita a monoposturilor, functire de portiunea de circuit abordata .
:?

RedBaron
23rd August 2003, 22:53
Mie imi pare ciudata lipsa de performanta a monoposturilor Ferrari! Chiar daca Williams au reusit sa reduca din handicapul tehnologic pe care il aveau sezonul trecut... faptul ca Ferrari sunt in mod constant depasiti de ei, si nu numai, ridica niste semne de intrebare... Adica din "vanator devii vanat" sa zic asa... intr-un timp foarte scurt... nu credeam! Or fii cauciucurile slabe.. dar nici chiar asa...
Oricum, atuul celor de la Ferrari si implicit a lui M.Sch. este experienta sa. Indiferent de locul ocupat pe grila el va ramane un adversar redutabil, unde mai pui echipa tehnica a italienilor... Este prematur si ilogic sa spui ca aceasta cursa va decide "ceva"... in F1 pana matematic nu-i sigur... nu-i sigur!
Oricum, sa castige cel mai bun!

Forza Ferrari!

Dorin
24th August 2003, 17:43
Maniera in care a castigat Alonso este cea mai de discutat.Incredibil !!!In Italia cred ca Ferrari isi va lua partea leului... :yeah: Dorin

RedBaron
24th August 2003, 17:52
Frumoasa cursa! Eu sunt subiectiv, si tot de Ferrari/M.Sch. ma leg.
Nu sunt multe de spus :( ... situatia aceasta imi aminteste de sezonul 1996 cand aveau cam aceleasi probleme... Eu sper totusi la ambele titluri pentru ei si... sigur nu se pot trece cu vederea performantele adversarilor! Bravo Alonso!
Nu prevad o revansa prea "usturatoare" la Monza... dar sunt optimist!
Oricum, acum este oficial, Ferrari nu mai au cel mai bun material de cursa.

Forza Ferrari!

Ayrton
25th August 2003, 13:10
Frumoasa cursa realizata de spaniolul Fernando Alonso, cel ce a devenit cu aceasta ocazie cel mai tanar invingator intr-un mare premiu de Formula 1 din toate timpurile! Bravo lui, m-a uns la suflet depasirea facuta asupra legendarului Michael Schumacher... Ce umilinta a indurat germanul: sa fii campion mondial en-titre si sa fii semnalizat cu steagurile albastre, sa faci loc ca incurci circulatia... Nu credeam sa traiesc sa o vad si p-asta... Deci: Pensioneaza-te tataie, ca incepi sa pierzi si singurul lucru pe care il mai ai, adica respectul pentru numele tau, ca ambitia, valoarea, dorinta de victorie nu le mai ai de cateva luni...
In rest, Montoya si Raikkonen se vor lupta la titlu, si chiar daca batranul Schumi mai are 1 sau 2 puncte avans in clasamentul general, campion va fi ori columbianul ori finlandezul.

RedBaron
25th August 2003, 16:46
Avand in vedere ca vorbim de F1 nu as fi asa de radical in declaratii!
Normal, nu cred ca lui Schumi i-a facut placere sa fie lasat in urma cu un tur... dar se intampla. Sunt atatea exemple in care campionul mondial en-titre a fost depasit cu un tur... daca nu-ti amintesti vreo unul, iti dau eu cate exemple vrei!

Vorbeai de: ambitia, valoarea, dorinta de victorie... pe care spui tu Schumi nu le mai are... As vrea sa argumentezi totusi afirmatia ta... De unde si pana unde asemenea afirmatii? Pai daca un pilot la un moment dat nu mai are un monopost competitiv, sau poate nu reuseste sa se adapteze la el, atunci inseamna ca s-a plictisit??? Vezi Coulthard sezonul acesta... adica scotianul nu mai are chef de F1 sa inteleg... nu isi mai doreste victoria? Face act de prezenta?

Nu... in F1 si pilotii Minardi dau tot ce au din ei, tot ce pot, se lupta pentru orice miime, deoarece, vezi tu, pilotii Renault, Trulli si Alonso ambii la Minardi s-au lansat si, cu acele monoposturi, s-au facut remarcati!

Adevarul este acesta: Ferrari au pierdut suprematia... au avut un monopost foarte bun GA, dar pe parcursul dezvoltarii lui, acesta nu a dat dovada de un potential ulterior foarte mare sau nu a fost dezvoltat foarte bine... cam aici este adevarul, in plus, in proportie covarsitoare, pneurile Bridgestone sunt catastrofale... Totusi, Schumi cu locul sau 8 a fost primul pe Bridgestone in clasamentul de la Hungaroring.

Asta e! Stiu ca sunt multi anti-Schumi, este alegerea lor si eu o respect, dar de cate ori Schumi duce lipsa de rezultat, acestia sar cu declaratii care mai de care mai colorate! Totusi, chiar aceasta stare de lucruri, dovedeste, ca si cei anti-Schumi, ii recunosc indirect valoarea, deoarece se asteapta numai la rezulate bune de la el!

Forza Ferrari!

oaspetele
25th August 2003, 18:08
totusi, nu cred ca trebuie sa uitam faptul ca Schumi are inca cele mai multe curse castigate anul acesta !!!
si inca un punct in fata !!

ar trebui sa ne punem problema lipsei de performanta a monopostului Ferrari si a pneurilor Bridgeston. de fapt a intregului.
ati observat ca timpii celor de la BMW fata de timpi ferraristilor atunci cand nu erau blocati de intarziati ?? ca sa nu mai zic de Alonso.
e drept, recunosc, parca ambitia i-a mai scazut. dar poate intre ferrari si cei din fata s-a cascat o prapastie.
care zic io, se va mentine daca idiotii raman cu Bridgestone.


cum mergeau Montoya si Ralf la in ceputul sezonului ?
va mai amintiti ? nu prea cred. nu le-ati fi dat nici o sansa. corect >??
dar McLaren ? erau ca si campioni........
si totusi, McLaren par destul de departe iar BMW imbatabili.
opa!
cu o mica exceptie : Alonso+Ranault+Hungaroring .

asa ca sa nu ne grabim cu concluziile.


sa nu uit : vezi faza Barri : se pare ca si unicul atu Ferrari, fiabilitatea, lasa de dorit. se apropie sfarsitul erei Ferrari. pe buna dreptate.
poate si al erei Schumi. dar repet: nu va grabiti cu concluzile !!!


sa nu uit : numele de Schumacher mai are pana sa dispara din F1 !!!
am descoperit un alt ralf, bataios, care parca a primit botezul prin depasirea fratelui mai mare.


clasamentul meu
1.Alonso
2.Ralf(a gresit totusi la debutul cursei, putea sa castige)
3.David

RedBaron
25th August 2003, 19:33
Cu riscul necesar, nu sunt de acord cu faptul ca lui Schumi ia scazut ambitia sau era Ferrari se apropie de sfarsit... Da!, nu vor mai domina ca in 2002, asta-i clar, dar nu cred ca vor retrograda la nivelul din 1995!

Pai chiar tu ai dat exemplu celor de la Williams la inceputul sezonului, nu? Ei, Ferrari au un sfarsit de sezon mai slab... sa zicem, desi mai sunt 3 curse. Apoi anul trecut Michelin nici nu se ridicau la nivelul Bridgestone, acum e invers. Sa vedem ce va fi la Monza... sunt sigur ca Ferrari vor face eforturi serioase... nu numai ca nu mai au nici un avantaj (puncte, performanta) dar este Gp-ul Italiei, Monza "catedrala vitezei" cum este numit circuitul!

Forza Ferrari

oaspetele
26th August 2003, 12:27
poate am exagerat putin, eram inca sub impresia cursei de duminica.
dar oricum, ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca , desi bmw au parut mai slabi la inceput, trendul lor a fost clar ascendent. adica directia de dezvoltare aleasa a fost cea corecta. lucru pe care nu-l putem spune despre Ferrari.
poate ca alfel stateau lucrurile daca imbunatateau vechea masina, care si-a aratat suprematia la San Marino.
io zic ca ar fi scos rezultate cel putin la nivelul McLaren-urilor, care si-au "coafat" vechea masina de anul trecut, si au reusit sa se mentina sus. cel putin in ultimele curse, parerea mea e ca au fost usor mai buni decat Ferrari.
sa nu mai vorbesc de Renault, care au ales si ei o directie buna de dezvoltare.
Ferrari s-au inselat, sigur. in plus, au si cauciucurile astea.
problema e ca la anu tre sa o ia de la inceput.
e clar ca nu mai au ce face cu actuala masina. trebuie deci sa construiasca una noua de la inceput.
asa ca, cu toate riscurile, afirm ca si anul viitor monoposturile Ferrari nu vor fi cele mai bune.
cu atat mai mult daca nu isi schimba furnizorul de pneuri.

roxana
26th August 2003, 16:33
daca-mi aduc eu bine aminte, anul trecut se dicuta despre michelin cum se discuta acum despre bridgestone.
cred ca va fi cel mai interesant final de sezon din ultima vreme, si sper sa nu se piarda unul dintre ei si sa iasa din cursa. eu cred ca ralf s-a speriat de ideea ca poate sa ajunga primul in clasament si de-aia a iesit in ultimele doua curse.
oricum, cred ca mclaren au imbunatatiri mari la capitolul fiabilitate, si masina e buna.