PDA

View Full Version : Etapa a 19-a: Sportul - F.C. Arges



Vulturul
3rd April 2005, 23:48
Sambata 17:00 in direct la TVR2 - comentarii si opinii inainte si dupa meci.

Floryn007
4th April 2005, 00:05
Eu zic ca va bate FCArges...cu Farul am avut o gramda de ocaziii...ceea ce Dinamo nu a avut in meciul din prima etapa...dar Curca a prins o zi excelenta...in plus....la Sportu lipsesc cativa jucatori importanti.

Ultras-Viola

ADelPiero
4th April 2005, 12:16
2-1 cred ca se va termina :ok: ...

Vi3rme_X
4th April 2005, 13:15
Eu cred ca meciul se va termina la egalitate...

vladi
4th April 2005, 16:06
unul din meciurile la care galeria Argesului are sanse sa fie mai numeroasa decit cea a gazdelor :-)

Sincer, cred ca este cazul sa mai obtinem si noi o victorie. Desi trupa din Regie imi este simpatica.

Tristan
4th April 2005, 18:23
Sincer cred ca va fi un meci foarte greu, avand in vedere forma aratata de Sportul chiar si fara Gigel Bucur. Si eu cred ca ar fi cazul sa mai batem si noi pe cineva, pentru ca daca pierdem, sa jucam cu Iasi acasa sub frica unui pasibil -9 :headbang: este destul de greu. Dar pe de alta parte si noi am aratat destule in acest retur :ok: , asa ca putem sa ne intoarcem cu cel putin un punct din regie

esku
6th April 2005, 00:44
Eu zic k acest meci este de X2. Shi va spun shi de ce, k sa nu zicetzi ca-s eu prea subiectiv! Argesul nu are decat o singura victorie pe teren propriu, iar majoritatea punctelor sunt aduse din deplasare! (la poli timisoara a batut cu 2-0, la galati cu 2-1, la craiova(valcea) 2-1, la iasi 1-1, la cluj 1-1) Asa k este posibil k argesul sa respecte traditzia shi sa se intoarka cu cel putzin un punct! Sportul are o trupa tare dar nu e de nebatut! Daca argesul isi va face jocul ei obisnuit din deplasare nu are cum sa nu ia cel putzin un punct! /hello

ultravioletcanada
6th April 2005, 18:51
corect!

vladi
7th April 2005, 15:25
Sportul are de unde sa piarda puncte....Argesul are de unde sa cistige....vorba cuiva mai devreme, Sportul, spaima pariorilor....trebuie sa faca ei o "boacana"....sa speram ca o fac simbata
lipsesc Balan si Bucur...cind ne mai intilnim noi cu sansa asta?
Ne vedem la meci :-)

Gabriel
8th April 2005, 17:24
la catzi pitesteni sa ma astept maine in tribune ?

ultravioletcanada
8th April 2005, 19:02
la catzi pitesteni sa ma astept maine in tribune ?
din cite stiu eu din pitesti pleaca 3 autobuze. plus cei care sint in bucuresti, fa si tu calculul. a, si plus ayrton, in caz ca nu a prins bilet in ghencea :P

Vulturul
9th April 2005, 09:46
Meci de x2 ....consider ca e mai usor insa decat cele cu otelul si farul deoarece jucam in deplasare si nu ne apasa grijile adevarului.Sper sa venim cu cel putin un punct din Regie.

E_C_D
9th April 2005, 10:21
Avand in vedere ca e primul meu mesaj aici sper sa nu fie cu ghinion pentru echipa.
Despre meci : Sportul pleaca cu prima sansa dar e o echipa careia daca ii dai un gol cade si nu mai e in stare de nimic. Greu e sa-i opresti sa-si faca jocul . Sa nu se astepte cineva ca vor fi la fel de apatici ca la meciul cu dinamo .
Despre echipa : Am vazut ca s-ar putea ca din vara sa vina un investitor care detine
dreptul de a importa masini Peugeot in Romania . Asta ar fi o palma data celor de la
Renault (ii inteleg ca nu sprijina fotbalul din pitesti chiar daca am vazut ca Lyon joaca cu sigla lor pe piep) mai ales in plan al imaginii . Ca fapt divers mai mult imi plac masinile celor de la Peugeot decat de la Renault. Sper ca daca acest investitor va lua
echipa se va pune pe treaba si sa nu mai stam cu gandul de unde luam puncte ca sa ne salvam in ultimele 2 etape .

E_C_D
9th April 2005, 13:54
In regie chiar ca e de poveste Siman cu telefoanele si prajitoarele de paine pe care
le da la victorie . Desi eu am impresia ca a luat destui bani pe fotbalistii pe care i-a dat ici colo . Dar pana la urma omu isi stie calculele lui si daca asa ii dau bine n-are rost sa se omoare cu firea ; si asa gigel bucur din vara le mai face si el de un rand de treninguri la coechipieri . :)

E_C_D
9th April 2005, 20:25
0-0 Argesul s-a aparat tot meciul si pana la urma si-a vazut interesul mai ales ca Brasovul , Alba Iulia si Craiova au luat bataie . Dan Petrescu spune ca n-a vazut niciodata antijoc ca la meciul asta dar ce sa-i faci daca la anu se poate sa stai sa joci
cu International si Dacia Mioveni.Oricum cei mai in varsta au tras un somn pe cinste daca au avut curiozitatea sa vada meciul ; eu cel putin m-am uitat la cel de la Brasov.
Pana la urma Argesul ia un punct care daca se aduna cu o victorie etapa viitoare cu Iasul ne scoate putin din zona periculoasa.
Intrebare putin off. topic ...Siman asta cu ce se ocupa ...
Nu stiu , dar am vazut la stiri ca si-a luat un model abia aparut de Mercedes CLK.Asa ca spray-urile , deodorantele , paltoanele or sa curga in continuare la baieti .

Tudose
9th April 2005, 20:45
Am obtinut in Regie ceea ce Cartu a urmarit si ceea ce am si meritat. Un 0-0 dupa un joc anost, cel mai plictisitor din cele patru din acest retur. Nici Sportul nu a jucat grozav, avand doar doua ocazii (un sut in prima repriza si o lovitura de cap a lui Nae cu cateva minute inainte de final - ambele pe langa poarta). Noi nu am avut nici o faza importanta, insa punct cu punct se aduna si ne apropie de liman.

133_3362.JPG - Galeria Viola, Domina Capitala
133_3363.JPG, 133_3370.JPG - Iar acum canta Pitestiul, Si domina Bucurestiul
133_3371.JPG - La salut
133_3374.JPG - Ole, ole, Multumim Argesule! (chiar si pentru acest plictisitor 0-0)

Gabriel
9th April 2005, 21:28
Am fost la meci, pe stadion.

Ca la fiecare meci din Regie, intrarea a fost libera. Spectatori destul de multi, asta si datorita vremii frumoase de afara, vreme perfecta pentru jocul de fotbal. Pitestenii au avut o galerie formata din vreo 200 de inimosi suporteri, care au cantat tot timpul meciului. De remarcat ca nu au strigat absolut nici o injuratura sau obscenitate. S-au limitat doar la a-si sustine favoritii.

Meciul a fost unul submediocru...lipsit in totalitate de faze de poarta. Doar Sportul a avut cateva ocazii. Argesenii s-au inchis foarte bine in aparare. Au fost in permanentza vegheatzi de pe margine de Sorin Cartzu...care nu a stat o clipa locului. Gesticula, isi punea mainile in cap....sau striga : "hai tata ! asa tata ! ". Prin ultimele minute..un pitestean simula ca este lovit...si nu se ridica din iarba. A intrat Cartzu in teren...l-a ridicat...si i-a dat una la fund. Marfa !
Dupa parerea mea...Cartu e mare antrenor. Si-mi place ca vine imbracat la trening...asa cum ii sta bine unui antrenor de provincie.

De la studenti...mi-a placut de capitanul Tibi Balan. A luptat mult.

Am stat la tribuna I, unde majoritatea suporterilor erau studentzi de prin camine, sau moshi, patimasi ai fotbalului. N-au lipsit oamenii comici de prin tribuna...cu diverse glume...si nici cei care cand m-au auzit vorbind despre fotbal cu interlocutoarea mea...s-au bagat si ei in vorba...dandu-si cu parerea.

Desi....meciul a fost unul de 5/10....a fost o dupa-amiaza placuta petrecuta pe un stadion de Divizia A.

Gigel Sportul
9th April 2005, 21:55
Despre meci, am vazut cel mai mare jeg posibil. Serea a fost ca de obicei cel mai bun jucator al adversarului Sportului si l-a oprit pe Bucur, in minutul 60, dintr-o faza extrem de periculoasa (unu la unu cu fosila aia indefinibila, numita Preda) pe motiv de fault (complet inexistent) asupra atacantului studentilor. Faza dupa care ar trebui exclus din arbitraj pe viatza pe motiv de prostie crasa, sub nivelul cercopitecului australian.

Am vazut si lipsa de caracter a asa-numitului sportiv pe nume Preda, un individ cu oarece reflexe si o buna viziune a jocului, care la fiecare interventie se tinea de genunchi si cand vedea ca nu ii tine si adversarii aveau posesia, incepea brusc sa zburde, uitand de asa-zisa accidentare; jenant pentru un jucator care cica a fost si selectionat in echipa care iesea glorios din sferturile de finala ale Cupei Mondiale in urma cu 11 ani (ca individul in cauza a facut doat turism fotbalistic e partea a doua).

Am mai vazut un jucator "pitestean", nu ii retin numele (si nici nu merita un asemenea individ asa privilegiu), care avea o grija deosebita pentru tibiile adversarilor, si desi intrarile lui erau cu mult peste limita sportivitatii, nu a vazut nici macar un galben, in timp ce Curelela a fost sanctionat pentru o interventie mult mai eleganta decat cele proferate de respectivul pitecantrop asupra jucatorilor Sportului.

In concluzie, un meci nul, de care s-a bucurat o echipa la fel de nula, cea vizitatoare. De fapt numai o nulitate putea sa se bucure de un rezultat nul. Din nefericire, nu se procedeaza ca in Bulgaria de acum 15-16 ani, cand 0-0 insemna meci pierdut pentru ambele echipe; ar fi fost Argesul cu mult sub Craiova in clasament.

Si... hai sa mai si radem un pic... asa "autocare" (si doua, nu trei, asa cum fusesem amenintati, din care unul era inscriptionat cu insemenele, partial cazute, ale clubului pitestean, ceea ce ma face sa cred ca era al jucatorilor) precum cele pitestene, in fapt niste "rate" de pe care picau tablele, nu am vazut nici la echipele din C, cand jucam tururile preliminare de Cupa in urma cu vreo 2 ani... sper sa nu se fi dezintegrat intre timp, pe autostrada. Nu de alta, dar pretinsa caroserie consta din niste virole prinse cel mult in suruburi, ca vibrau din greu la cea mai mica adiere a vantului.

ultras_sportul
9th April 2005, 22:03
Cartu are un noroc fara limite: ma refer la fortele malefice care l-au aparat pe Sorinacio la cele doua ratari imense marca Mazilu si Nae. In rest jocul Argesului a fost un arici agresiv care a avut ca tel in viata obtinerea unui 0-0 :rosu:

Gigel Sportul
9th April 2005, 22:19
Cartu are un noroc fara limite: ma refer la fortele malefice care l-au aparat pe Sorinacio la cele doua ratari imense marca Mazilu si Nae. In rest jocul Argesului a fost un arici agresiv care a avut ca tel in viata obtinerea unui 0-0 :rosu:

adica rezultat nul, bucuria nulitatilor.

Tudose
10th April 2005, 00:52
Din nefericire, nu se procedeaza ca in Bulgaria de acum 15-16 ani, cand 0-0 insemna meci pierdut pentru ambele echipe; ar fi fost Argesul cu mult sub Craiova in clasament.

Inainte de a face astfel de afirmatii ai fi putut verifica faptul ca este primul rezultat de 0-0 pe care il inregistreaza echipa din Pitesti in acest campionat.
Iar Argesul asta care ar fi fost mult sub Craiova in clasament i-a batut pe olteni la Valcea acum 4 saptamani fara drept de apel.

bobycox
10th April 2005, 02:06
Ca sa il citez pe Paul, si sa il contrazic un pic, JJ e cu tzepele si japca, nu cu imobiliarele, asta (imobil) descrie cel mult starea neuronilor lui JJ. Pentru curiosi, Siman e cu lemne si alcoolice, cel putin din cate stiu eu.

Cat despre meci, am vazut cel mai mare jeg posibil. Serea a fost ca de obicei cel mai bun jucator al adversarului Sportului si l-a oprit pe Bucur, in minutul 60, dintr-o faza extrem de periculoasa (unu la unu cu fosila aia indefinibila, numita Preda) pe motiv de fault (complet inexistent) asupra atacantului studentilor. Faza dupa care ar trebui exclus din arbitraj pe viatza pe motiv de prostie crasa, sub nivelul cercopitecului australian.

Am vazut si lipsa de caracter a asa-numitului sportiv pe nume Preda, un individ cu oarece reflexe si o buna viziune a jocului, care la fiecare interventie se tinea de genunchi si cand vedea ca nu ii tine si adversarii aveau posesia, incepea brusc sa zburde, uitand de asa-zisa accidentare; jenant pentru un jucator care cica a fost si selectionat in echipa care iesea glorios din sferturile de finala ale Cupei Mondiale in urma cu 11 ani (ca individul in cauza a facut doat turism fotbalistic e partea a doua).

Am mai vazut un jucator "pitestean", nu ii retin numele (si nici nu merita un asemenea individ asa privilegiu), care avea o grija deosebita pentru tibiile adversarilor, si desi intrarile lui erau cu mult peste limita sportivitatii, nu a vazut nici macar un galben, in timp ce Curelela a fost sanctionat pentru o interventie mult mai eleganta decat cele proferate de respectivul pitecantrop asupra jucatorilor Sportului.

In concluzie, un meci nul, de care s-a bucurat o echipa la fel de nula, cea vizitatoare. De fapt numai o nulitate putea sa se bucure de un rezultat nul. Din nefericire, nu se procedeaza ca in Bulgaria de acum 15-16 ani, cand 0-0 insemna meci pierdut pentru ambele echipe; ar fi fost Argesul cu mult sub Craiova in clasament.

Si... hai sa mai si radem un pic... asa "autocare" (si doua, nu trei, asa cum fusesem amenintati, din care unul era inscriptionat cu insemenele, partial cazute, ale clubului pitestean, ceea ce ma face sa cred ca era al jucatorilor) precum cele pitestene, in fapt niste "rate" de pe care picau tablele, nu am vazut nici la echipele din C, cand jucam tururile preliminare de Cupa in urma cu vreo 2 ani... sper sa nu se fi dezintegrat intre timp, pe autostrada. Nu de alta, dar pretinsa caroserie consta din niste virole prinse cel mult in suruburi, ca vibrau din greu la cea mai mica adiere a vantului.

Copilu', norocul tau ca esti cam fraged pentru forumul asta, ca altfel ti-o luai cu simt de raspundere. Si vezi ca blatul nu e ala pe care ti-l pune mamica la tort, ci e o chestie ceva mai urata, cum ar fi sa iei tramvaiul 20 si sa nu compostezi biletul. Si daca vrei blaturi in fotbal iti propun unul: meciul vostru de vineri, de exemplu.


Vad ca vb de jucatorii lui FC ARGES ca ar fi cautat numai tibiile adversarilor , dar de fundasii vostri nu spui ca i-au rupt capul lui BILASCO la cate coate in cap i-au dat. In repriza a doua nu a fost un duel intre Bilasco si adversarii lui in care sa nu-si ia un cot in cap. Asa ca mai scuteste-ma cu ineptiile tale.

P.S. Nu ati jucat in nici un moment la valoarea voastra si asta s-a vazut. Cartu anuntase inca de marti ca prefera un joc urat cu un rezultat bun, decat un joc bun si un rezultat prost, cum s-a intamplat cu Farul si Otelul.

FORZA VIOLA FOR EVER.

dlgicu
10th April 2005, 05:50
Credeam ca numai oltenii sunt asa frustrati, dar vad ca si baietii plini de imaginatie gen [insert-name-here]_sportul defuleaza pe forum tot ce au strans pe stadion.

Asa e ultrasilor, despre sportul numai de bine, despre arges numai de nashpa, o adevarata ciudatenie ca evolueaza in acelasi campionat, Divizia A din Romania si tocmai au terminat o partida nula.

La faza cu rasul de galeria oaspetilor ati fost chiar penibili, venind din partea unor suporteri care vin in numar mai mic la meciul de acasa decat pitesteni (am spus pitesteni, nu galerii mai rasarite) in deplasare.
Dar in fine, si-a facut Siman anul de aratat jucatori prin divizia A, vinde tot in vara si apoi de la capat in B, unde din rate vor cobori adversarii, nu galeriile.

E_C_D
10th April 2005, 08:12
Pana la urma noi daca mai facem vreo 2 jocuri asa urate cum a fost asta ramanem in A pe cand Sportul la anul joaca frumos si pica in B.Asta cu vanzarea jucatorilor mai miroase si a teapa ; cand au cazut ultima oara au vandut prin Bucuresti tocmai fundasii pe care Rapid si Dinamo i-au luat de buni.Daca cineva se astepta ca o echipa la -7 sa joace cu calcaiul pentru spectacol ca au venit la stadion de 5 ori mai multi suporteri ai Sportului decat de obicei se insela amarnic.Sa-mi spuna si mie cineva care a fost diferenta de cum a jucat Sportul cu Dinamo si cum a jucat Argesul cu Sportul.

ultras_sportul
10th April 2005, 10:20
Dinamo a venit, sa nu uiti, cu 6000 de suporteri in Regie si au jucat la fel ca in Stefan cel Mare. La Sportul au lipsit doi ttitulari importanti la acel meci, iar Balan s-a rupt la 0-0. Argesul in meciul cu Sportul a avut mult noroc, mai mult este inutil sa zic!

http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297310.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297308.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297311.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297314.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297313.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297316.jpg
http://site.neogen.ro/ro_montana/images/img_297318.jpg

Vulturul
10th April 2005, 10:41
O deplasare nebuna,nebuna de tot cu un punct obtinut pe terenul unei din cele mai bune echipe din divizia a,un puct care ne da sperante ca si la anu vom juca in prima divizie.Va veni un meci mult mai greu cu Poli Iasi, meci care trebuie castigat.

Tudose
10th April 2005, 10:51
Si norocul face parte din fotbal. Poti sa imi spui ca Sportul a facut un meci mare?? Au avut doua ocazii mai rasarite, un sut in prima repriza si o lovitura de cap a lui Nae in final de meci, nici una insa nu a fost pe poarta. Preda cel atat de criticat nu a avut prea mult de lucru.
Etapa trecuta de exemplu noi am jucat bine, am atacat, ne-am creat ocazii si... 1-1 cu Farul (egal in conditiile in care am avut 7-8 ocazii, nu doua). Acum a fost un meci slab (la care au contribuit ambele echipe!) si... am mai adunat un punct... c-asa-i in fotbal si nu suntem la patinaj artistic.
Ca unul care a vazut din tribuna toate cele 4 meciuri ale Argesului din acest retur pot da urmatoarele calificative pentru jocul echipei:

Univ. Craiova - FC Arges 1-2 -> foarte bine
FC Arges - Otelul 1-1 -> satisfacator
FC Arges - Farul 1-1 -> bine
Sportul - FC Arges 0-0 -> slab

Iata ca am reusit sa nu pierdem nici una din confruntari si sa strangem 6 puncte. Cartu e un antrenor pragmatic si a obtinut ceea ce si-a propus sambata. Echipa are in continuare fluctuatii in joc (chiar si in acelasi meci) si mai e mult de lucru.

In ceea ce priveste galeriile, si cu doar doua autobuze am fost mai multi si ne-am auzit mai tare decat voi. Poti gasi ceva imagini aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=241247#post241247

Pentru ca mie imi plac lucrurile concrete, sa comentez mai pe larg afirmatia facuta de Gigel Sportul cum ca daca s-ar fi intamplat ca in Bulgaria inainte de 1989, sa nu se acorde nimic pentru meciurile terminate 0-0, Argesul ar fi fost

cu mult sub Craiova in clasament

Ia sa vedem liniile actuale:

FC Arges 21 p
Univ Craiova 14p

diferenta: 7 puncte

In acest campionat noi am avut un singur rezultat de 0-0 (acest joc cu Sportul), in timp ce Craiova a avut 3 astfel de meciuri in tur (cu Farul, Poli Iasi si Otelul). Clasament refacut dupa acest criteriu:

FC Arges 20 p
Univ Craiova 11p

Asadar, in loc sa fim
cu mult sub Craiovadiferenta ar fi crescut de la 7 puncte la 9 puncte. Seamana cu povestea lui Ion Creanga cu cele 5 paini, cand nemultumitul in loc sa primeasca 50 de bani a trebuit sa restituie un leu.

777
10th April 2005, 10:52
s-a vazut ca a fost blat din calea victoriei.... cum e posibil ca intr-un meci de 90 shi ceva de minute sa nu fie un shut pe spatziul portzii!!!
shi ash vrea sa dau shi un raspuns fanilor lu "viola" stranshi de prin discoteci: (la urarile de prin minutu 80) " Cartule, Cartule baga shi argesu-n B!"

multzumesc pentru aplauze...:d

Tudose
10th April 2005, 11:18
s-a vazut ca a fost blat din calea victoriei.... cum e posibil ca intr-un meci de 90 shi ceva de minute sa nu fie un shut pe spatziul portzii!!!

Precis! Cand e un rezultat care nu va convine, cu siguranta a fost blat, alta explicatie nu se gaseste!


shi ash vrea sa dau shi un raspuns fanilor lu "viola" stranshi de prin discoteci:

Lasa-ne pe noi astia mai cu 4 clase sa venim din discoteci, nu ca voi de la Academia Romana..


(la urarile de prin minutu 80) " Cartule, Cartule baga shi argesu-n B!"

Pai Cartu pe cine a mai trimis in B? Ca de la Craiova a plecat cand echipa era pe la jumatatea clasamentului pentru ca l-a considerat patronul incompetent si i-a reprosat ca a cocosat psihic echipa. Cum care patron? Dinel, eroul melodiei "Staicule, Staicule, ai bagat Craiova-n B!"

ultras_sportul
10th April 2005, 16:54
Galeria Argesului in Regie a fost de dimensiune egala cu grupul de suporteri ai Sportului din peluza opusa dar ai vostri erau mai galagiosi, recunosc! :happy

iar uniii chiar ametiti rau de la tuica doua prune de au cazut si in cap :happy


in poza ai Sportului par mai putini dar e facuta la 16.55 iar in timpul meciului au mai venit vreo 60 de oameni :P

ultravioletcanada
10th April 2005, 18:09
s-a vazut ca a fost blat din calea victoriei.... cum e posibil ca intr-un meci de 90 shi ceva de minute sa nu fie un shut pe spatziul portzii!!!
shi ash vrea sa dau shi un raspuns fanilor lu "viola" stranshi de prin discoteci: (la urarile de prin minutu 80) " Cartule, Cartule baga shi argesu-n B!"

multzumesc pentru aplauze...:d
ba da esti frustrat rau de tot :D lasa ca sinteti voi strinsi de pe bancile universitatilor :ciocan:

Vulturul
10th April 2005, 18:17
In Regie am fost clar mai multi in galerie decat voi. Iar baiatul din poza e intr-adevar de la noi, dar... avem si noi oamenii nostri cu probleme, insa nu asta e caracteristica galeriei Argesului.

ultravioletcanada
10th April 2005, 18:21
:D pai dupa cite vad eu in poze, la ai vostri nu prea are cine sa bea, in afara de 4-5 insi. motivul? pentru unii e ilegal (sub 14 ani), pentru unii nu mai are sens (peste 60).

dlgicu
10th April 2005, 18:30
statistic in orice galerie e un procentaj de: betivi; huligani (cauta bataie si de multe ori o gasesc); etc.

la 200 de oameni e normal asadar sa apara probleme, chiar meci de meci.

dar ce statistica sa faci pe cei 10 "ultrasi" ai sportului, practic fara steaguri, fara insemne care cica se numesc galerie? galeria sportului este intr-adevar sublima, pentru ca lipseste cu desavarsire

P.S.: ceva totusi se poate remarca la asa-zisa galerie din regie: cel putin o treime sunt surprinsi facand clar gesturi care indica faptul ca mananca seminte - activitate in general incompatibila cu aceea de incurajare a echipei. Cred ca au aparut deja factiuni in galeria voastra: brigate "de floare" si nucleo "de bostan"

Ultras
10th April 2005, 19:02
@dlgicu Cred ca departarea de prunii pitestiului ti-a luat mintile (deh, sevrajul). Nu te-a bagat nimeni in seama de multa vreme si te simti singur? Da' chiar asa sa cersesti chiar si injuraturi? Daca incerci sa te trimita careva la origini, speri degeaba. Mai bine bea ceva, da-te cu capul de pereti pana te umpli de sange si o sa te simti la fel ca in galeria pitestiului... Mai te simti singur?

dlgicu
10th April 2005, 21:21
@dlgicu Cred ca departarea de prunii pitestiului ti-a luat mintile (deh, sevrajul). Nu te-a bagat nimeni in seama de multa vreme si te simti singur? Da' chiar asa sa cersesti chiar si injuraturi? Daca incerci sa te trimita careva la origini, speri degeaba. Mai bine bea ceva, da-te cu capul de pereti pana te umpli de sange si o sa te simti la fel ca in galeria pitestiului... Mai te simti singur?

Bravo bucurestene, ai reusit sa inchei discutia!
Nu am fost niciodata bautor de tuica sau alte tarii, dar daca pitestenii se delecteaza cu produsele din prunii de pe langa Pitesti, pana "La Nicu" se pare ca ajung doar produsele combinatului nostru petrochimic.

S-au terminat argumentele si am trecut la "glume" de capitala si atacuri directe si incoerente la persoana. Si apoi ne mai miram de ce ne fac altii "mitici".

As putea raspunde si eu cu "ba pe-a mamei dumneavoastra, domnule bucurestean", dar nu-ti dau satisfactia asta.

Nicu, inca un mitilic pentru Ultras, o punga de agricole, si "Hai Studentii!", ca i-au mai inchis gura unui provincial amarat.

esku
10th April 2005, 23:40
Galeria Argesului in Regie a fost de dimensiune egala cu grupul de suporteri ai Sportului din peluza opusa dar ai vostri erau mai galagiosi, recunosc! :happy

iar uniii chiar ametiti rau de la tuica doua prune de au cazut si in cap :happy


in poza ai Sportului par mai putini dar e facuta la 16.55 iar in timpul meciului au mai venit vreo 60 de oameni :P
tu vrei sa zici ca cei din galeria sportului erau mai multzi k noi??? te inseli! noi am fost doua autocare ......cam 150 de insi, iar poza pe care tu ai facut-o galeriei Ultras-Viola este in pauza meciului, cand omul isi mai rezolva si el problemele iar multzi dintre ei erau plecatzi asa k ar trebui sa fii corect.

Vulturul
11th April 2005, 10:09
„Bursucul” s-a enervat
De ce i-a fost frică n-a scăpat
Antrenorul echipei Sportul Studenţesc, Dan Petrescu, a declarat la mijlocul săptămânii că meciul cu FC Argeş va fi mai greu decât cel cu Dinamo, pierdut în Regie cu scorul de 1-0. Motivele invocate de „Bursuc” erau strict legate de jocul pe care urma să-l facă Sorin Cârţu: unul eminamente defensiv. Ei bine, de ceea ce i-a fost frică n-a scăpat, pentru că piteştenii nu au vrut să rişte nimic, pe principiul „scopul scuză mijloacele”. FC Argeş a câştigat un punct în Regie evoluând urât, închistat şi enervant, dar egalul cu studenţii este foarte valoros pentru Sorin Cârţu şi echipa sa. Un rezultat nul în faţa unei formaţii pur ofensive, căreia cu greu îi va rezista cineva în continuare, este valoros, şi va conta foarte mult în lupta pentru salvarea de la retrogradare. La final, Dan Petrescu a acuzat în termeni duri anti-jocul piteştenilor, dar rezultatul de 0-0 este cel care va rămâne.
De trei ori noroc
FC Argeş s-a apărat ermetic, pe două linii, în faţa unor tineri studenţi care au asaltat poarta lui Preda 90 de minute. Apărarea a evoluat aproape perfect, dar a gafat de trei ori decisiv. Spre fericirea lui Cârţu, care declarase cu câteva zile în urmă că greşelile decisive ale echipei sale se lasă automat cu gol, cele trei faze au fost ratate cu seninătate de jucătorii Sportului. Mazilu (min. 6), Şomcherechi (min. 74) şi Nae (min 86) au fost foarte aproape de a marca în poarta lui Preda, dar Dumnezeu a fost piteştean sâmbătă. 0-0 în final, şi ambele echipe îşi vor face în continuare griji în acest campionat.

Sportul Stud. – FC Argeş 0-0 (0-0)
Stadion: Regie. Spectatori: 2.000. Şuturi pe poartă: 5-1. Şuturi în afara porţii: 10-2. Cornere: 4-0. Ofsaiduri: 0-3. Cartonaşe galbene: 2-2
SPORTUL: Stăncioiu – S. Rădoi, Secăreanu, Raţiu, Rusu (54 Dedu) – S. Stancu (81 Curelea), C. Lazăr, Cruceru, T. Bălan – Mazilu, G. Bucur (71 Nae). Antrenor: Dan Petrescu
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, M. Radu, Şomcherechi, Baicu – Dobre (78 Năstăsie), Prepeliţă (46 Danciu), E. Dică, M. Sava (65 Domocos) – Bilaşco, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Ionică Serea (Focşani) – Aurel Oniţa (Constanţa), S. Caia (Timişoara)
Cartonaşe galbene: S. Rădoi, Curelea – E. Dică, Domocoş

Faze de TOP
# Min. 4 – M. Radu respinge greşit o pasă în careu, Mazilu preia la 16 metri şi şutează puternic, dar peste poartă
# Min. 6 – Din interiorul careului Mazilu şutează tare, Preda este bătut dar mingea iese afară
# Min. 16 – Voleu-bombă al lui Cruceru de la 30 de metri, Preda respinge cu greu de la rădăcina barei
# Min. 80 – Lovitură liberă de la 25 de metri pentru FC Argeş, şutul lui Domocoş este atenuat de zid
# Min. 86 – Centrare perfectă pentru Nae, care de la 6-7 metri de poartă trimite, incredibil, pe lângă


Sursa:Top

Vulturul
11th April 2005, 10:14
„N-am văzut în viaţa mea o asemenea echipă”
Dan Petrescu s-a arătat deranjat de modul în care s-a prezentat la meci echipa FC Argeş. După ce a declarat principalelor posturi de televiziune, chiar la finalul meciului, că de-asta nu promovează imaginea fotbalului românesc, din cauza unor echipe ca FC Argeş care fac anti-joc, la conferinţa de presă şi-a criticat din nou adversara, cu toate că de faţă era şi antrenorul Sorin Cârţu.
Dan Petrescu:
„Am jucat două meciuri cu FC Argeş şi am luat două puncte, deşi ar fi trebuit să luăm şase. N-am văzut în viaţa mea o asemenea echipă, care să se apere 90 de minute de joc. Băieţii au jucat foarte bine, n-aveam ce să le cer mai mult. E adevărat, am mai şi ratat, şi puteam încheia meciul dacă Nae înscria spre finalul meciului. O ratare tipică a noastră… N-am putut beneficia nici de Bălan şi Bucur, care au jucat la 50% din posibilităţi. Meritam victoria fără dubii, dar aşa e fotbalul…”
Sorin Cârţu:
„Un joc tipic între două echipe care-şi caută o situaţie mai bună în clasament. Am prins destul de bine adversarul în sistemul nostru, am avut o apărare foarte bună. De fapt, apărarea s-a remarcat în acest joc, în timp ce mijlocul şi atacul nu au existat. Am luat un punct jucând mai prost, dar au fost meciuri în care şi noi am jucat bine şi n-am câştigat. E bine că rămânem neînvinşi în retur, dar şi mai bine este că n-am primit gol. Meciul a fost o luptă, un angajament în care adversarul a avut doar două ocazii foarte mari, pe care nu le-a fructificat”.

Sursa:Top

Vulturul
11th April 2005, 10:15
Sava a dat fiori
În minutul 6 al partidei, în plină dominare cvasi-totală a gazdelor, Marius Sava s-a îndreptat spre banca de rezerve a piteştenilor. Cei care au văzut meciul amical FC Argeş – Rapid 1-3, au crezut că mijlocaşul oltean iar s-a supărat şi va pleca la vestiare, dar lucrurile au stat cu totul altfel. Sub pretextul că-l jenează ceva la echipament, Marius Sava a venit la marginea terenului pentru a asculta sfaturile lui Sorin Cârţu. Acesta l-a chemat pe jucător pentru a-i explica noua tactică de joc, în condiţiile în care aşezarea de început a Argeşului nu a dat roade.
Savarină a jucat vârf
Doar şase minute a evoluat Marius Sava pe postul de atacant. Cârţu a început partida într-un sistem 3-4-3, în care Tănasă ar fi trebuit susţinut de vârfurile de bandă Sava şi Bilaşco. După ce Sportul a avut două ocazii mari în doar cinci minute, antrenorul Argeşului a revenit la aşezarea de patru fundaşi în linie, retrăgându-i pe Baicu în apărare, şi pe Sava la mijloc. În final, Cârţu a forţat din nou cu trei atacanţi, mizând pe prospeţimea lui Năstăsie şi oboseala gazdelor, dar ocaziile la poarta lui Stăncioiu nu au apărut. FC Argeş a încheiat partida cu un singur şut pe poartă, al lui Domocoş, şi acela atenuat de un fundaş al Sportului.


Sursa:Top

Vulturul
11th April 2005, 10:16
Cârţu a făcut feţe-feţe
Indiscutabil, cel mai agitat personaj din Regie a fost, sâmbătă, Sorin Cârţu. Antrenorul echipei FC Argeş s-a consumat foarte mult datorită greşelilor individuale făcute de elevii săi. Ca şi la precedentele meciuri, nu a fost jucător din echipa Argeşului care să nu comită cel puţin o greşeală majoră, dar din fericire ele nu s-au repercutat supra rezultatului final. Sorin Cârţu a strigat la elevii săi tot meciului, dorind parcă să-i pună cu mâna lui în teren, pe posturile dorite, sau să dea el pasele şi şuturile la poartă. Spre sfârşitul jocului, tribuna s-a amuzat teribil atunci când Sorinaccio a intrat în teren un metru la o lovitură liberă a Argeşului din apropierea sa, l-a luat pe Domocoş de mână şi i-a făcut vânt în faţă, apoi l-a prins şi pe Baicu şi l-a pus să bată „indirecta”. Spectatorii i-au strigat „Sorine, joacă tu singur, că ăştia ai tăi nu sunt în stare de nimic…”
Regăsire
La finalul meciului, Cârţu a rămas circa cinci minute pe banca de rezerve, meditând asupra celui de-al rezultat de egalitate din patru meciuri ale returului. A dialogat ceva cu secundul Irimescu, apoi s-a dus şi i-a îmbrăţişat pe câţiva dintre jucătorii Sportului, pe care i-a felicitat pentru pofta de joc pe care o au meci de meci. Mergând spre autocar, Cârţu s-a reîntâlnit cu un prieten italian, pe care nu-l mai văzuse de mult. Cei doi au dialogat în limba italiană circa cinci minute, după care fiecare şi-a văzut de drum.

Sursa:Top

andreisf
11th April 2005, 15:37
Galeria Argesului in Regie a fost de dimensiune egala cu grupul de suporteri ai Sportului din peluza opusa dar ai vostri erau mai galagiosi, recunosc! :happy

iar uniii chiar ametiti rau de la tuica doua prune de au cazut si in cap :happy


in poza ai Sportului par mai putini dar e facuta la 16.55 iar in timpul meciului au mai venit vreo 60 de oameni :P

Am fost mai multi.....

FORZA VIOLA

Sinn Fein
11th April 2005, 18:44
s-a vazut ca a fost blat din calea victoriei.... cum e posibil ca intr-un meci de 90 shi ceva de minute sa nu fie un shut pe spatziul portzii!!!
shi ash vrea sa dau shi un raspuns fanilor lu "viola" stranshi de prin discoteci: (la urarile de prin minutu 80) " Cartule, Cartule baga shi argesu-n B!"

multzumesc pentru aplauze...:d

"neica", invata sa faci cafeaua pe la 6 dimineata, ca va trebui sa ajungi sa vezi Craiova jucand de la ora 11.00 prin diverse comune si sate din prea iubitul tau judet...mare bucurie ne-ar face Craiova Maxima daca se va intari si spiritual si financiar prin B (de ce nu si in C?) cativa ani...sa vezi atunci cu ce forte revine in A! Tot asa!

Tristan
11th April 2005, 21:01
s-a vazut ca a fost blat din calea victoriei.... cum e posibil ca intr-un meci de 90 shi ceva de minute sa nu fie un shut pe spatziul portzii!!!
shi ash vrea sa dau shi un raspuns fanilor lu "viola" stranshi de prin discoteci: (la urarile de prin minutu 80) " Cartule, Cartule baga shi argesu-n B!"

multzumesc pentru aplauze...:d
Sportul nu a facut blaturi tot sezonul si a facut cu noi? Mai bine uita-te la echipa ta ca singurele posibilitati sunt fuzionarea cu FC National sau cumpararea locului Jiului. :mda: In alt caz cu siguranta ca deplasarea la Slatina va fi o adevarata placere la anul. :happy Cum nu va convine un rezultat, cum a fost blat. Iar jucatorii vostri nu sunt vinovati niciodata. Tot timpul exista o conspiratie impotriva voastra. Ca a ratat Plesan :sleep: 11 m la Farul e vina altora (cred ca a noastra); ca era Lazar singur in careu la corner e vina destinului :rolleyes: ; si nu in ultimul rand golul lui Bernard cu siguranta este urmarea unei conspiratii a tuturor impotriva voastra :rolleyes: . Chiar nu vezi ca asta va e valoarea?

Vulturul
12th April 2005, 15:38
„Cârţu să ne judece”
Dănuţ Şomcherechi a împlinit duminică 32 de ani, dar aniversarea nu l-a prins într-un moment foarte fericit. Chiar de ziua lui, fundaşul Argeşului a fost la Spitalul Judeţean pentru a-şi pune piciorul în ghips. Glezna jucătorului piteştean s-a umflat în noaptea de sâmbătă spre duminică, după meciul Argeşului în Regie. Singurul motiv de bucurie a fost că FC Argeş nu a pierdut în faţa Sportului, într-un meci dominat copios de formaţia gazdă.
Dănuţ Şomcherechi nu este de acord cu acuzele pe care antrenorul Sportului, Dan Petrescu, a continuat şi duminică să le aducă echipei FC Argeş. Fotbalistul piteştean spune că singurul îndreptăţit să judece stilul de joc este doar antrenorul Sorin Cârţu.
Dănuţ Şomcherechi: „La spital de ziua mea”
# La Mulţi Ani Dănuţ! Cum ai sărbătorit?
- În familie, alături de cei dragi. Am fost alături şi de părinţi, veniţi de o săptămână de la Baia Mare, aşa că m-am simţit în largul meu. Totuşi, nu a fost o sărbătoare prea fericită din cauză că a trebuit să merg să-mi pun piciorul în ghips.
# Ce s-a întâmplat?
- Chiar la începutul meciului, în primele cinci minute, a intrat Rădoi tare la minge şi am rămas întins pe gazon. M-a durut îngrozitor, dar am strâns din dinţi, pentru că nu puteam părăsi terenul la început. Mi-a dat doctorul cu Kellen, apoi la pauză am pus gheaţă şi credeam că totul s-a rezolvat. Seara însă durerile au revenit şi mai puternice, iar a doua zi am făcut o vizită la spital, chiar de ziua mea.
# E grav? Cât vei sta departe de gazon?
- Este o entorsă de gradul trei a gleznei, cu întindere de ligamente. Mi se umflase rău, şi de aceea doctorul a ales să-mi bage piciorul în ghips. La radiografie nu a ieşit ceva foarte grav. O să mă duc la începutul săptămânii la un control, să vedem dacă-mi scoate ghipsul. Nu ştiu cât voi sta pe bară. Eu sper să fiu apt chiar la următorul meci, cu Poli Iaşi, dar depinde şi de modul în care se va prezenta piciorul după scoaterea ghipsului.
”N-am creat nici o fază periculoasă”
# Ce părere ai de comentariile acide ale lui Dan Petrescu, şi ale presei, de după meciul cu Sportul?
- Nu prea aş vrea să comentez, că nu este treaba mea. Sigur că ne doare când se spune aşa ceva de FC Argeş, dar pe noi ne-a interesat în primul rând să nu pierdem cu Sportul. Sigur, poate n-am reuşit un joc prea bun, dar important era punctul pentru FC Argeş. În rest, nu are nimeni dreptul să facă analiza jocului nostru decât antrenorul Sorin Cârţu.
# Cum ai ajuns înpoziţie de finalizare, în poarta lui Preda?
- A fost o interpretare greşită a ziarelor acea fază. E adevărat că am trimis acel şut spre poarta lui Fane, dar am fost faultat din spate de către Mazilu. De altfel, arbitrul chiar a acordat fault în atac. Aşa că nu am creat nici o fază periculoasă la poarta lui Preda.

Gigel Sportul
13th April 2005, 23:47
Vad ca vb de jucatorii lui FC ARGES ca ar fi cautat numai tibiile adversarilor , dar de fundasii vostri nu spui ca i-au rupt capul lui BILASCO la cate coate in cap i-au dat. In repriza a doua nu a fost un duel intre Bilasco si adversarii lui in care sa nu-si ia un cot in cap. Asa ca mai scuteste-ma cu ineptiile tale.

P.S. Nu ati jucat in nici un moment la valoarea voastra si asta s-a vazut. Cartu anuntase inca de marti ca prefera un joc urat cu un rezultat bun, decat un joc bun si un rezultat prost, cum s-a intamplat cu Farul si Otelul.

FORZA VIOLA FOR EVER.

Cartu nu va prefera niciodata sa joace, mai ales cand nu are cu cine. Va cauta sistematic cotonogeala si complicitatea unui serea ca sa mai scoata o nulitate de rezultat pentru satisfactia unei nulitati de om, si acesta se numeste sorinaccio. Si nu am vazut atatea interventii dure asupra lui Bilasco cate am vazut asupra lui Bucur si Lazar (ma mir ca a scapat Balan) proferate de jucatorii Argesului. Se vede mana cartzistica, traditional Argesul juca cu totul altceva.


tu vrei sa zici ca cei din galeria sportului erau mai multzi k noi??? te inseli! noi am fost doua autocare ......cam 150 de insi, iar poza pe care tu ai facut-o galeriei Ultras-Viola este in pauza meciului, cand omul isi mai rezolva si el problemele iar multzi dintre ei erau plecatzi asa k ar trebui sa fii corect.

Defineste mai intai notziunea de autocar, ca de pe sicriele alea mobile picau tablele. Ceva mai bun nu gasirati?