PDA

View Full Version : Westworld



Eddy DoubleD
29th August 2016, 05:12
Inca o luna. A aparut un fel de trailer nou, cu mai multe detalii.

http://www.ew.com/article/2016/08/28/westworld-trailer-2

Get hype!:ok:

Xaviesta
15th September 2016, 21:51
Imi place genul asta. Il astept si mai mult acum dupa ce am terminat The Night Of. HBO bomba vara/toamna asta.

Eddy DoubleD
19th September 2016, 22:41
More hype

http://www.ew.com/article/2016/09/16/westworld-reviews

Eddy DoubleD
3rd October 2016, 05:10
A inceput bine. Ed Harris e piesa. Iar soundtrackul e finutz.

Johnny D
3rd October 2016, 08:45
Exact de asta am vrut si eu sa amintesc, dar asteptam sa vad primu episod.
E nasol asa episod cu episod, bine ar fi sa fie toate in stil netflix, cand iese un sezon sa iasa tot!:))

Eddy DoubleD
17th October 2016, 06:55
Shit is gettin' real!

Doctor_Satan
17th October 2016, 11:31
Serial cu Anthony Hopkins si Ed Harris?
Yes, please!

Xaviesta
17th October 2016, 13:47
Bomba episodul asta. Imi place mult cum incepe sa arate serialul. Are potential mare.

Eddy DoubleD
17th October 2016, 16:50
Da, a fost cel mai bun episod. In special a doua jumatate.

Eddy DoubleD
19th October 2016, 20:07
Eu in timpul primului episod :)) Am zis deja ca soundtrackul e bun.

Eddy DoubleD
1st November 2016, 04:30
Devine din ce in ce mai interesant :ok:

Freek
9th November 2016, 08:14
Excelent. Sorb fiecare episod, placere maxima! Are mici hibe pe ici pe colo, cum ar fi factorul financiar al parcului. How many fucking guests do you need to keep this shit running? :hmm:. Dar serialul e prea bun asa ca ignoram chestiile dubioase /hello

Eddy DoubleD
9th November 2016, 15:54
Din film, suma pe care o plateste fiecare vizitator e exorbitanta. Aici nu au pomenit nimic de aspectele economice :)) Also, trebuie mentionat ca actiunea se petrece in viitor, unde poate 3D printingul si AI sunt ceva mai accesibile.

Freek
9th November 2016, 17:56
Pai a zis la un moment dat baubau cu palarie neagra ca sunt mai ieftini acum decat cand erau mecanici. Oricum e vorba si de parc in sine, it;s HUUUUGE (vorba cuiva). In fine, le mai discutam noi pe parcurs bubele asta micute, depinde cum evolueaza povestea, ca daca o tin tot asa ma abtin din principiu :cheer:

Sunt tentat sa vad filmul dar mi-e frica de spoilere.

Eddy DoubleD
9th November 2016, 18:09
Nu sunt spoilere. Serialul e doar bazat pe idea filmului, dar actiunea e diferita.

YoNuTzz
9th November 2016, 23:55
If Elsie dies, i'm OUT !!!

Eddy DoubleD
10th November 2016, 00:15
Yeah, she a cutie...

Freek
10th November 2016, 00:27
Poate e prietenos ala care a rapit-o. Nu moare.

Lordliv
10th November 2016, 01:12
am vazut primul episod.slabut.poate ca franciza este sub influenta lui yul brynner.;) dar crichton atunci a regizat si filmul...
exact cum remarkul cei 7 magnifici nu se ridica nici la picorul gastii originalului cu acelasi yul.:)

Xaviesta
14th November 2016, 21:55
Shit just got real :)) vor termina sezonul in stil mare.

N-are trb cu episodul, nu e vreun spoiler etc ce spun acum. Arnold is alive:)) si mai sunt curios care e trb cu man in black & the maze.

Eddy DoubleD
15th November 2016, 04:06
'ai de plm, cum a fost asta :o: Stiam ca side story-ul lui Bernard e o momeala.

Freek
15th November 2016, 07:55
Nu stiu, dar eu zic ca "shit just got real" la aproape fiecare episod :D.

Cum au trecut 7 episoade... nici nu le-am simtit.
Hai ca am mai inteles una alta despre cum se finanteaza parcul, merge, accept.

Eddy DoubleD
21st November 2016, 06:08
Shit is complex as fuck

Freek
22nd November 2016, 08:44
Umbla vorba ca sadicu' ala cu palarie neagra ar fi William. Kinda adds up, mai ales dupa remarca vizavi de duduia aia blonda.

YoNuTzz
27th November 2016, 13:42
dap, in mod cert actiunea se desfasoara pe 3 planuri temporale...
ce isi aminteste dolores - sunt cele petrecute acum 35 de ani
actiunea cu dolores si william - acum 30 de ani
man in black si tot plotul cu bernard, theresa, elsie etc - present day.

Eddy DoubleD
5th December 2016, 07:44
These violent delights habe violent endings :rolleyes:

Excelent:ok:

Freek
6th December 2016, 19:35
Moa. Samurai world. :D


Excelent intr-adevar. Ne-a lasat frumos cu ochii-n soare. Acum puii mei sfarsitul lui 2017 (slabe sanse) sau jumatatea lui 2018. Sau sfarsitul lui 2018. Fuak!

Tag de spoiler nu pot sa pun asa ca mai astept o zi si apoi postez ce voiam sa postez. Daca nu uit.

Xaviesta
8th December 2016, 01:05
Ce sezon! Si ultimele episoade plus finalul.. epic e putin spus.

Sunt tare curios despre ce o sa fje urmatorul sezon.

Sir. Eko
8th December 2016, 12:31
Merita sa incep sa ma uit la asta ?

Xaviesta
8th December 2016, 17:38
Da

Freek
8th December 2016, 18:15
Asa ca era sa uit. Postez asa mai mult sa vad peste un an jumate - doi, daca am avut cat de cat dreptate :D.

Ford tare imi e ca era o gazda facuta spre final. Cred ca traieste si si-a facut o clona special pentru a fi impuscata (cand Bernard a omorat-o pe Theresa, un aparat construia o gazda).
Bine sper sa fie asa. Ar fi pacat sa nu se intoarca Hopkins. De Ed Harris am citit ca se intoarce, deci doar l-a ciupit cu un glont si a mers mai departe :D.

Xaviesta
8th December 2016, 18:34
da, si eu m-am gandit la asta. Hopkins e prea important pentru serial.

pana in 2018...

Eddy DoubleD
8th December 2016, 19:01
Asa ca era sa uit. Postez asa mai mult sa vad peste un an jumate - doi, daca am avut cat de cat dreptate :D.

Ford tare imi e ca era o gazda facuta spre final. Cred ca traieste si si-a facut o clona special pentru a fi impuscata (cand Bernard a omorat-o pe Theresa, un aparat construia o gazda).
Bine sper sa fie asa. Ar fi pacat sa nu se intoarca Hopkins. De Ed Harris am citit ca se intoarce, deci doar l-a ciupit cu un glont si a mers mai departe :D.

Asta a fost si prima mea impresie :))

YoNuTzz
10th December 2016, 02:17
bun serialul si excelente ultimele 3 episoade...

si totusi, ca sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu voi...nu am aflat pentru cine era corpul acela care se construia cand bernard a omorat-o pe teresa.

Johnny D
10th December 2016, 09:20
Si tu te uiti la porcaria asta?:))
Nu e rau, am vazut deja 6 episoade in ultimele 2 zile, mai am 4, dar nu mi se pare nici pe departe unul din cele mai bune. Ultimele episoade sunt mai bune, are potential insa e greu de crezut ca vor indrazni sa-l atinga in seoanele care vor urma, va fi interesant daca vor incerca macar totusi.
Personal de exemplu serialul "In Treatment" mi s-a parut mai bun comparandu-l strict cu aceste prime 6 episoade, pacat ca l-au anulat.

Johnny D
12th December 2016, 08:04
L-am vazut tot, sincer nu m-a impresionat pe-atat pe cat ma asteptam, e putin prea multa actorie in treaba asta, si se miroase.
Dar... nu e rau, e de urmarit in continuare, potential are si se poate plicticosenia din primul sezon unde au tot dat-o pe umanizarea robotilor pana ne-a iesit pe nas sa-si ia plata in sezoanele care vor urma. E o treaba naspa de tot, daca Sir Anthony Hopkins chiar si-a dat duhul in doar acest prim sezon, e un downer mare de tot. Aproape ca-ti vine sa anulezi serialu sa fii patron dupa un asa final. Doar pe omu ala l-ai platit special cat pe urmatorii 10 actori din serial la un loc sa-ti aduca view-eri si sa te faca interesat sa-l vezi. Sau poate l-ai platit doar pentru un sezon si nu mai ai bani sa-i dai in al 2-lea c-ai epuizat deja juma de buget!?:))

Freek
12th December 2016, 08:10
Bai, important e ca te-a impresionat Boston Legal, adica plm... :D

Johnny D
12th December 2016, 08:29
Pai acolo e mai multa dexteritate intelectuala in 30 de minute decat e aici in 10 episoade!:cool:
Din care 80% e in replicile lu Hopkins pe care :rolleyes:l-au ucis.


Sidenote: un program, oricat de complex ar fi el, nu poate sa-si capete "sentience/luciditate" de la sine. Grafica mecanico-electronica (si nu softul) a unitatii de procesare e singura capabila de-asa ceva, si aia trebuia sa fie din start cea care sa permita acest lucru (nu progresiva), altfel nu e decat labareala pentru persoane cu inteligenta maxim medie ori cu cunostinte slabe de tot de informatica, nemaivorbind de cod sau cibernetica. In layman's terms, un soft nu poate sa devina constient nici de la sine, nici de la altii, este absolut ilogic, e doar o complexitate de 0 si 1, nimic mai mult.
Altfel spus, daca un robot va fi vreodata constient, constienta sa nu va fi dependenta de soft-ul sau, doar abilitatile/aptitudinile sale, atat.

Freek
12th December 2016, 08:47
Bai fulg de nea mai esti, unic si deosebit. :) Genul programului: sci-fi. Asta legat de poliloghia de sub spoiler.

messi19
12th December 2016, 14:20
greu sa urmaresti un serial, daca te cheama ionel.
nici nu vreau sa imi imaginez cum explica evenimentele din seriale gen TWD, Star Trek sau alea cu supereroi. cum e posibil sa se intample asemenea seriale in conditiile in care, oamenii nu pot sa zboare, inca nu au inventat vreo nava spatiala, care sa se plimbe toata ziua printre stele, mortii cand mor, raman morti, etc etc.

Eddy DoubleD
12th December 2016, 17:39
Pai acolo e mai multa dexteritate intelectuala in 30 de minute decat e aici in 10 episoade!:cool:
Din care 80% e in replicile lu Hopkins pe care :rolleyes:l-au ucis.


Sidenote: un program, oricat de complex ar fi el, nu poate sa-si capete "sentience/luciditate" de la sine. Grafica mecanico-electronica (si nu softul) a unitatii de procesare e singura capabila de-asa ceva, si aia trebuia sa fie din start cea care sa permita acest lucru (nu progresiva), altfel nu e decat labareala pentru persoane cu inteligenta maxim medie ori cu cunostinte slabe de tot de informatica, nemaivorbind de cod sau cibernetica. In layman's terms, un soft nu poate sa devina constient nici de la sine, nici de la altii, este absolut ilogic, e doar o complexitate de 0 si 1, nimic mai mult.
Altfel spus, daca un robot va fi vreodata constient, constienta sa nu va fi dependenta de soft-ul sau, doar abilitatile/aptitudinile sale, atat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_intelligence

Pana si pagina de Wikipedia e o sursa decenta de informare. Ca sa nu mai zic ca progresul in AI e mult mai impresionant si nu se stie exact pana unde poate duce. Acest "nu se stie pana unde se poate duce" e partea science fiction a serialului.

Johnny D
20th December 2016, 07:20
Acolo e explicatia conceptului Eddy, nu realitatea posibilitatii realizarii lui.
Daca va fi realizat, suntem la sute de ani distanta cel putin, parerea mea.

greu sa urmaresti un serial, daca te cheama ionel.
nici nu vreau sa imi imaginez cum explica evenimentele din seriale gen TWD, Star Trek sau alea cu supereroi. cum e posibil sa se intample asemenea seriale in conditiile in care, oamenii nu pot sa zboare, inca nu au inventat vreo nava spatiala, care sa se plimbe toata ziua printre stele, mortii cand mor, raman morti, etc etc.
Pai aia cu zombii isi asuma de la sine ca e imposibil ca un sistem biologic sa functioneze daca nu-i functioneaza sistemul circulator, un sistem de reciclare a energiei celulelor, deci ei isi asuma ineptia si o spun. Insa unii de pe aici au tupeul sa zica ca filmul asta are merite rationale la nivel de Boston Legal, pt mine sa urmaresc astfel de ineptii e greu. Nu e film rau insa n-are ce cauta in top 5 la ce-a aratat pana acum, parerea mea.

Johnny D
20th December 2016, 08:38
Apropo de AI, eu ma refer la crearea unui program constient, nu inteligent. Un program daca e f complex, poate fi mult mai inteligent decat un om, insa asta nu inseamna ca "traieste" sa zic asa. Adica ca e constient de sine insusi. Si de aici diferenta intre conceptul de "artificial sentience" si "artificial intelligence", nu e tot una. AI cred ca putem s-o facem cat de repede, insa AS mai greu. Cum ziceam, in opinia mea un program nu poate dezvolta constienta de sine, e doar un rulaj de numere, o confectie de 0 si 1, ii trebuie o retea neuronala, sau ceva similar neuronilor extrem de complexa pentru asa ceva (si asta e doar o necesitate, probabil mai sunt si altele), deci o retea fizica nu doar una de soft care sa-i permita sa devina constient. Unii zic ca organismele vii au suflete, ele sunt defapt constienta din noi, in cazul asta nu vom face niciodata AS, decat daca nu cumva ii transferam un suflet de om/animal! Dar atunci nu e AS propriu-zis, e mai degraba robotizarea omului/animalului respectiv.

Mergand mai departe, constienta de sine cu inteligenta s-ar putea sa nici nu fie niste elemente inrudite foarte aproape. Adica... un prost poate fi constient de sine, nu trebuie sa fie neaparat inteligent!:)) Ar putea fi lucruri destul de diferite AI vis-a-vis de AS, si astfel urmarite pentru a fi create putin diferit.:)

Freek
20th December 2016, 08:45
Care-i ala care a avut tupeul sa zica ca filmul asta are merite rationale la nivel de Boston Legal? Arata-l cu degetul fa-l de ras, nu-l ierta... Eh, pai ce facem aici... :rolleyes:

Johnny D
20th December 2016, 08:50
Eh, asta e treaba voastra dupa cum se vede, eu nu vreau decat sa discut subiecte, nu useri.:rolleyes:

Freek
20th December 2016, 08:53
Dap, sau poate pentru ca n-a zis nimeni asa ceva, cel putin aici pe thread (defapt cred ca pe nicaieri). :rolleyes:

Johnny D
20th December 2016, 08:56
Bine, atunci sa continuam. Potentialul acestui serial e mare, am mai zis-o, insa e deocamdata doar potential, primul sezon eu l-am vazut ca un preambul, ca pe un inceput de poveste, nu ca pe ceva deosebit in sine. Acel ceva deosebit trebuie sa apara pe viitor.
Nu poti compara un preambul cu BL, Freek, nu poti si basta! Decat daca esti incapatanat!:D Cert e ca aici avem si AI si AS, sa vedem ce se-ntampla cu ele in "lumea reala" sau in raport direct cu ea, nu pe ascunzisuri, asta ne intereseaza! Serialul nu a livrat, serialul promite!:)

Freek
20th December 2016, 09:16
Bre, la tine e deja obsesie cu BL. :)) d-asta si glumele legate de...

Revenind la Westfuckingworld (which is awesome, btw :rasc:). Da sunt oarecum de acord cu tine, se poate mult mai bine pe viitor.

Johnny D
21st December 2016, 08:21
E ok, cum ziceam, poate si din cauza actorilor, ei definesc un film/serial pana la urma.
Astia mi se par cel mult mediocrii: James Mardes si Ed Harris, sau poate doar nu-mi plac mie.
Oricum sezonu 2 apare doar in 2018 din ce vad, asadar putem deja sa-l stergem din minte, un an spre doi e o semieternitate.

PS: Nu e obsesie cu BL daca omu opineaza legat de el, trebuie sa-i raspund. E obsesia lui, ca el a abordat subiectul!:D

Eddy DoubleD
21st December 2016, 18:54
Ed Harris mediocru, wtf :happy

Eddy DoubleD
28th December 2016, 17:58
Am auzit la radio "Radiohead - Exit music" si mi-a amintit instantaneu de cat de misto a fost ultimului episod. Nu cred ca puteau gasi o melodie mai buna la momentul ala. Soundtrackul sezonului a fost overall printre cele mai bune, daca nu cel mai bun intr-un serial.

8051Hipbmmw

Si au folosit melodia si intr-un episod din Black Mirror (Freek stie:D). Absolut perfect pusa si acolo.

Xaviesta
28th December 2016, 19:17
Ed Harris mediocru, wtf :happy

...


lasa ca e zeu ala de l-a jucat pe Alan Shore

Johnny D
29th December 2016, 08:23
James Spader! Nu ti-am zis de mult sa te stergi la gura, ar fi cazu.

Ed Harris mediocru, wtf :happy
In rolul asta nici de uns la coaie nu e bun. Am ceva cu cowboy-urile lor, nu-mi plac deloc.
Noroc ca Deny Crane din BL n-a fost cowboy decat in vreo 2-3 episoade, altfel nu-mi placea nici de el.
Mai superficial si enervant decat un cowboy nu cred ca exista caracter posibil, chiar si intr-un parc artificial.

Capitanu.Burcea
29th December 2016, 08:54
Ioane, zi-o in plm mai pe scurt :)) Ce e oarecum deranjant e faptul ca lungimea x latimea scenariului nu sunt direct proportionale cu lungimea serialului. Sunt la episodul 3 :P

Johnny D
29th December 2016, 10:10
Ce e deranjat e ca unii dau tot felu de note de 1,2,3 la filme si nu le zice nimeni, nimic.
Eu cand zic nu ca e serialu prost, ci ca are probleme indiferent care ar fi si e doar bun si atat, sub alte seriale care sunt foarte bune, deja e razboi.:rolleyes:

As intelege sa faca scandal ca la The Wire ca n-am rezistat nici la un episod, dar aici l-am vazut tot, c-a fost bun!:)) Dar doar bun!:D

Capitanu.Burcea
29th December 2016, 11:56
Da, e cool sa iti placa Dã oaie. Lu' cui nu ii place Dã oaie e prost.

Freek
29th December 2016, 12:24
Nici vorba, era vorba dã Johnny aici, atat.




Si au folosit melodia si intr-un episod din Black Mirror (Freek stie:D). Absolut perfect pusa si acolo.
Stie :D. Bine a jucat pustiul ala...

Johnny D
29th December 2016, 14:12
Nici vorba, era vorba dã Johnny aici, atat.

Pai da cum sa fie vorba de seriale, ca despre asta cica ar fi vorba, ar fi culmea.:rolleyes:


Da, e cool sa iti placa Dã oaie. Lu' cui nu ii place Dã oaie e prost.

Mi se pare normal, daca n-ai vazut DÃ WOIER si nu i-ai tras vreo 16 like-uri pe dupe curul cui i-a placut, degeaba ti-ai facut cont de facebook!:))
Gresala fatala ar fi sa-ti mai placa si Boston Legal daca nu-ti place minunatia aia a Universului Plicticoseniei. Aia deja nu se mai poate.

Freek
29th December 2016, 14:55
Pai culmea, chiar despre seriale era vorba doar ca ti s-a spus fie mai subtil fie mai direct ca argumentele lu' matale sunt de cacao. Poti accepta treaba asta?
Ed Harris e mediocru dar spui ca e nu iti plac actorii astia care fac pe cowboy-ii, ti se pare o porcarie serialul asta dar totusi cumva nu e rau, chestii d-astea...


Separat si super offtopic, iti spun sincer ca nu stiu ce ai patit, poate asa ai fost tu de cand citesc eu pe aici si n-am observat, dar de ceva timp parca ai doar doua moduri selectabile: batut campii sau nu inteleg nimic dar am opinii :D. Ma rog, poate pe Premier si pe unde mai scrii esti altfel si te percep eu aiurea (pe ucl m-am lamurit :D), my bad in cazul asta. :)

Johnny D
3rd January 2017, 07:58
Percepi prostii, niciodata n-am zis ca Westworld ar fi porcarie, am zis ca e bun sau ca nu e rau in cel mai nefericit caz.:)
Si asta da, pentru ca tot ce e cu cowboy e plicticosenie pt mine. Daca alegeau o alta tema de parc, ar fi fost cu totul mai interesant, dar mult mai greu de realizat, de exemplu cu samuraii aia... interesant.;) N-a fost cazu.

Cat despre PL, doar ca o opinie e enervanta, nu inseamna ca nu e argumentata decat in minti slabe neinstare sa retina mare lucru din ea.:rolleyes:

Freek
3rd January 2017, 08:39
Sa stii ca daca nu te ajuta memoria e foarte usor de citit putin thread-ul, nu e ca si cum are 123 de pagini.

Si tu te uiti la porcaria asta?:))
Nu e rau, am vazut deja 6 episoade ...

Pe PL nu te citesc, ti-am zis, poate te percep eu aiurea si prin alte parti pe unde mai scrii esti altfel.

Johnny D
3rd January 2017, 14:02
Bine, hai c-am glumit cu "porcaria asta"! Era zis asa la misto!:P
Pe Capitan il stiam baiat mai din topor, nu cu roboti de vestul salbatic, nu credeam c-are astfel de gusturi!:D


Pe PL nu te citesc, ti-am zis, poate te percep eu aiurea si prin alte parti pe unde mai scrii esti altfel.
Nu, dar din acelasi motiv: nu-si da lumea seama de diferenta intre ce zic asa la tachinare, si ce zic serios, fix ca tine aici.



Ba, da sa crape ceapa babei de ciuda, ce rapid percutezi!:o:

Freek
3rd January 2017, 14:51
Da pai se poate? eram absolut convins ca era zis asa... la misto. Bre, atunci ce sa zic, esti cam singurul de pe ols la care nu imi dau seama cand glumeste si cand nu. O stii pe aia cu "sarcasm too advanced"? cauta pe gugal daca nu stii, eh asa esti tu cu glumele neintelese... :D

Johnny D
3rd January 2017, 14:59
Nici o problema, se explica prin deznodaminte.... daca mai e cui!:D

Clau7_D
7th February 2018, 15:28
Sezonul 2 apare in 23 aprilie. Cam mare pauza :headbang:

Utilizator
24th March 2020, 12:23
ontopic: In sfarsit am vazut Westworld, acum sunt la zi in asteptare de noi episoade.

E facut la nivel inalt din punct de vedere al cinematografiei (imagini gen Villeneuve), al scriptului si al distributiei.
Fratele Nolan ala micu' demonstreaza inca odata ca e creator meseriash de seriale si filme.
Pe baza cartii lui Michael Crichton, unul dintre cei mai buni scriitori SF care a lasat in urma si Jurasik Park si mai ales Germenul Andromeda, super-carte despre o pandemie ucigasa de la un virus venit din spatiu (da, nivelul urmator a ceea ce e azi dar cartea e scrisa in 1970).

Sezoane de zece episoade lungi ceea ce te bucura neconditionat la inceput insa pe masura ce scenariul se incalceste trebuie sa iti rezervi perioade speciale in care sa poti urmari fluent si atent firul epic.

De fapt as spune ca scenariul pacatuieste cumva prin complicarea povestii insa cred ca asta e din motive estetice si pentru a da serialului suficient potential de dezvoltare.
Din pacate asta cred ca si indeparteaza spectatorii mai pragmatici si mai putin dispusi sa stea perioade lungi de timp in reverie si in asteptarea miscarii urmatoare.
Altfel arabescurile scriptului nu sunt toate esentiale pentru povestea in sine si e destul de usor sa identifici temele celor trei sezoane de pana acum: inceputul in parc, revolta androizilor si dezvoltarea ulteriara in lumea reala.

Per total Westworld este o experienta remarcabila la nivelul ridicat de calitate a-l HBO. Astept continuarea episoadelor.

PS: Nu stiu cum le reuseste astora de la HBO sa stea pe profit cu productii asa de bune.
Prin contrast fac serialele Netflix sa para facute de catre noul val al cinematografiei romanesti la casa de filme Buftea, filmat cu camera de mana de catre Oleg Mutu pe pelicula Azomures.