PDA

View Full Version : The Night Of



Freek
22nd July 2016, 07:56
HBO. E suficient. A... Mini-serie, 8 ep.

http://www.imdb.com/title/tt2401256/reference

556N5vojtp0

phife
25th July 2016, 15:23
cel mai bun lucru de pe tv.
cele mai frumoase cadre intr-o atmosfera "grime" asa, arata foarte bine, turturro fenomenal (astia de la hbo au un talent sa puna cei mai underrated actori in rolurile care le vin perfect, cum au facut si in primu sezon din true detective)
Desi povestea nu e chiar asa unica si deosebita, plm, modul in care e "spusa" e foarte misto.

e classy, e in NY, visually stuning, ce-ti mai trebuie? pare si foarte lucrat, de unde si actiunea lenta si incordata. si e intrebarea aia constanta "who did it" ca in twin peaks.

in plus cred ca in ep3 am vazut singura scena dintr-o puscarie care chiar mi-a dat transpiratii reci. clar singura scena care ma face sa am panica de puscarie.

are audiente mici totusi cred..
a, da apare si Michael Kenneth Williams - omar din the wire.

Eddy DoubleD
25th July 2016, 16:45
Sau Chalky White din Boardwalk Empire :D

YoNuTzz
1st August 2016, 23:38
epic pana acum The Night Of..e atat de real incat te gandesti ca ti s-ar putea intampla si tie asa ceva.

Eddy DoubleD
1st August 2016, 23:42
De parca eu as fi idiot sa ma droghez cu o necunoscuta :happy But I get your idea :) Se poate intampla in multe alte feluri sa fii omul nepotrivit la locul nepotrivit.:rolleyes:

Serialul nu e pentru oricine. E arata. Trebuie sa apreciezi cadrele, dialogurile, actiunea lenta, detaliile.

El Pistolero
1st August 2016, 23:57
Am văzut și eu primele 3 episoade și e chiar mișto. Genul meu, sa tot fie seriale din astea.

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 00:01
De parca eu as fi idiot sa ma droghez cu o necunoscuta :happy But I get your idea :) Se poate intampla in multe alte feluri sa fii omul nepotrivit la locul nepotrivit.:rolleyes:

Serialul nu e pentru oricine. E arata. Trebuie sa apreciezi cadrele, dialogurile, actiunea lenta, detaliile.

arta* goddamit :))

Pe facebook de abia are 50k likes. E clar ca e serial de top:ok: Nu e pentru plebe.

phife
2nd August 2016, 00:13
De parca eu as fi idiot sa ma droghez cu o necunoscuta

Pierzi placerea vietii. In cel mai rau caz iti fura banii.

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 00:25
Pierzi placerea vietii. In cel mai rau caz iti fura banii.

Sau ma trezesc cu ea moarta in pat :rolleyes: N-ai invatat nimic din serialul asta:(

YoNuTzz
2nd August 2016, 00:26
moarta...si nu de la supradoza :))

phife
2nd August 2016, 01:05
Sau ma trezesc cu ea moarta in pat :rolleyes: N-ai invatat nimic din serialul asta:(

pleci, pa si pussy, nu vorbesti niciodata despre asta si nu iei niciun cutit dupa tine.
drogurile insa sunt scumpe, si cand cineva iti ofera pe gratis si pe fata trebuie sa fii baiat bun si sa accepti.
mai ales ca a luat si ea, adica na, ce o sa-mi faca? nu ma invat niciodata minte:D

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 01:09
pleci, pa si pussy, nu vorbesti niciodata despre asta si nu iei niciun cutit dupa tine.
drogurile insa sunt scumpe, si cand cineva iti ofera pe gratis si pe fata trebuie sa fii baiat bun si sa accepti.
mai ales ca a luat si ea, adica na, ce o sa-mi faca? nu ma invat niciodata minte:D

Si daca faci asa cum zici tu, nu gaseau politistii amprentele astuia in casa?:rolleyes: Era imposibil sa nu fie prins. Oricum incerci sa o dai tu, nu merge:D Mai bine sa fii paranoic si liber, decat futut, drogat si in puscarie (unde mai esti si acolo si mai futut) :))

Acum ma gandeam ca serialul e asa de bun incat nimeni nici macar nu se intreaba cine e e de fapt criminalul (care e pana la urma singura informatie care lipseste). Chiar sunt curios cu ce vor veni astia in scenariu.

phife
2nd August 2016, 01:20
cica intr-un caz in care unu e acuzat de crima cea mai buna defensiva e sa se gaseasca alt faptas.

pai nu te prinde nimeni boss, ca nu avem toti fata lu nasir khan - apropo, numele imi pare foarte cunoscut-
daca te prinde nu te intereseaza, ai fost acolo, ai tufut-o si ai plecat, cand ai plecat tu era ok. you don't have shit over me!
vorba aia, pe o.j l-au scos desi mai evident putea sa devina doar daca-l vedea un politist cu o camera la el cum o omoara pe nevasta-sa.

dar serios, daca un om e atat de binevoitor sa-ti dea chestii scumpe pe gratis accepta-le :D in special daca e vorba de cocaina.

Turturro e way underrated. omul joaca foarte bine, se vede pe el ca e new yorkez. in episodu asta nu prea am vazut orasu :(

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 01:32
cica intr-un caz in care unu e acuzat de crima cea mai buna defensiva e sa se gaseasca alt faptas.

pai nu te prinde nimeni boss, ca nu avem toti fata lu nasir khan - apropo, numele imi pare foarte cunoscut-
daca te prinde nu te intereseaza, ai fost acolo, ai tufut-o si ai plecat, cand ai plecat tu era ok. you don't have shit over me!
vorba aia, pe o.j l-au scos desi mai evident putea sa devina doar daca-l vedea un politist cu o camera la el cum o omoara pe nevasta-sa.

dar serios, daca un om e atat de binevoitor sa-ti dea chestii scumpe pe gratis accepta-le :D

Nu compara cu o.j. Tu esti un nimeni, nu intereseaza pe nimeni de viata ta, daca esti vinovat cu adevart sau nu (Khan in cazul asta:D). In situatia aia, el e singurul care a fost prins in zona (omul nepotrivit la locul potrivit). Daca un astfel de caz ajunge in presa, se va cere un tap ispasitor. De fapt, asta a si fosta tema episodului de ieri. Nimeni nu e interesat sa se gaseasca adevaratul faptas, doar se incearca sa se negocieze cele mai bune conditii in care totul se termina cat mai repede, indiferent de adevar. Se evidentiaza o hiba a sistemului judiciar, din moment ce toti ii spuneau lui Khan ca asta e cea mai buna optiune, practic sa minta si sa se acuze pe sine. Scena de la negociere a fost foarte misto din punctul asta de vedere.

phife
2nd August 2016, 01:46
mie imi pare ca e o chestie de genu poti sa ajungi intr-o situatie atat de fucked up incat daca minti si te invinui iesi mai bine decat spunand adevarul.
nu e o hiba, asta e sistemul, el e principalul suspect si orice om sanatos la cap l-ar considera vinovat [ noi nu ca am vazut desfasurarea actiunii], ampretele lui sunt pe presupusa arma a crimei [ ca parca nu a fost testata], motiv nu exista, si cam pe asta ar trebui sa se bata moneda.
dar sa stii ca e greu ca la prima vedere cu presiunea presei si a societatii [ in special in us] sa incepi sa privesti alte unghiuri cand totul e atat de clar. ori ai un mega avocat ori faci puscarie, apel peste apel si speri ca cineva sa stie ceva la un moment dar si sa-ti fie redeschis cazu, sa fi eliberat si sa primesti niste milioane de dolari ca ai facut puscarie aiurea. dar nici macar un indiciu spre adevaratul criminal nu exista sau nu a fost descoperita inca.

btw, chiar stai in postdam?

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 01:55
mie imi pare ca e o chestie de genu poti sa ajungi intr-o situatie atat de fucked up incat daca minti si te invinui iesi mai bine decat spunand adevarul.
nu e o hiba, asta e sistemul, el e principalul suspect si orice om sanatos la cap l-ar considera vinovat [ noi nu ca am vazut desfasurarea actiunii], ampretele lui sunt pe presupusa arma a crimei [ ca parca nu a fost testata], motiv nu exista, si cam pe asta ar trebui sa se bata moneda.
dar sa stii ca e greu ca la prima vedere cu presiunea presei si a societatii [ in special in us] sa incepi sa privesti alte unghiuri cand totul e atat de clar. ori ai un mega avocat ori faci puscarie, apel peste apel si speri ca cineva sa stie ceva la un moment dar si sa-ti fie redeschis cazu, sa fi eliberat si sa primesti niste milioane de dolari ca ai facut puscarie aiurea. dar nici macar un indiciu spre adevaratul criminal nu exista sau nu a fost descoperita inca.

btw, chiar stai in postdam?

Exact, dar e o hiba. Pana la urma scopul unui sistem judiciar e sa gaseasca vinovatul, nu sa stabileasca doar ce e mai convenabil. Ma gandesc ca asta e perspectiva serialului, in care noi stim ca Khan nu e vinovatul, insa prin prisma faptelor, e considerat totusi considerat responsabil. De unde te intrebi cate cazuri similare au existat si in realitate cand o persoana nevinovata a trebuit sa plateasca un asemenea pret? E oare corect?

Da, sunt in Potsdam :)) Daca ma intreaba cineva, zic ca sunt in New York, ca nu stiu ei diferenta intre stat si oras :))

phife
2nd August 2016, 02:01
esti la college acolo sau? nu ca esti prea batran.
un oras foarte mic din cate imi aduc eu aminte da' probabil ca-i mai ieftin sau ceva..

sunt probabil cateva cazuri fo' real dar cred ca mai multe sunt alea de criminali care au scapat prin sistemul judiciar american. gen, de cateva mii de ori mai multe.

imi pare bine ca au renuntat la avocata aia, era enervanta in draci. ups, spoiler.

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 02:07
esti la college acolo sau? nu ca esti prea batran.
un oras foarte mic din cate imi aduc eu aminte da' probabil ca-i mai ieftin sau ceva..

sunt probabil cateva cazuri fo' real dar cred ca mai multe sunt alea de criminali care au scapat prin sistemul judiciar american. gen, de cateva mii de ori mai multe.

imi pare bine ca au renuntat la avocata aia, era enervanta in draci. ups, spoiler.

Care batran?:rolleyes: Am 24. Fac PhD-ul (si fara sa trec prin Master). Da, e mic orasul, cumva mai ieftin, desi sunt 3 colegii aici inghesuite, ceea ce mareste putin preturile la rent. Dar se traieste mai mult decat decent.

On topic, evident ca exista si reversul medaliei, in care adevaratii vinovati sunt scapati de acelasi sistem. De asta zic, hibe, multe hibe. Sistemul nu e deloc perfect si cel mai probabil nici nu se vrea a fi perfect.

phife
2nd August 2016, 02:12
si nici nu se poate.
repet, mult prea greu trebuie sa fie sa nu-l consideri pe naz vinovat.

nu mi-au placut niciodata oraselele din state. bine, nu prea mi-au placut mie statele dar, mna, NY e misto. totusi scump in draci, and the card shit..face oamenii sa devina imbecil de materialistici si consumatoristi.

in ce o sa fii doc ?

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 02:19
si nici nu se poate.
repet, mult prea greu trebuie sa fie sa nu-l consideri pe naz vinovat.

nu mi-au placut niciodata oraselele din state. bine, nu prea mi-au placut mie statele dar, mna, NY e misto. totusi scump in draci, and the card shit..face oamenii sa devina imbecil de materialistici si consumatoristi.

in ce o sa fii doc ?

Evident ca e greu, din perspectiva dovezilor. Insa il face asta vinovat? Practic, stiind exact cum stau lucrurile, el e victima. Aici e conflictul :))

Mda, daca ar fi sa stau altundeva in NY, m-as duce la oras :)) As vrea sa traiesc acolo o perioada. In rest, as prefera sa umblu si sa locuiesc peste tot cate putin. Fac chimie (analitica).

phife
2nd August 2016, 02:23
damn, mereu am urat chimia.
shitload of money u have.. college, rent in ny, ce banca ai spart?

e mult-mult prea fucked up situatia. in asa ceva doar daca vine unu si zice, ba nu ala a omorat-o, am vazut eu defapt cine mai scapa. sau daca trofeul ala de caprioara din hol are o camera-n ochi. but shit is imposible, asta-i frumusetea serialului, savoarea..

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 03:48
damn, mereu am urat chimia.
shitload of money u have.. college, rent in ny, ce banca ai spart?

e mult-mult prea fucked up situatia. in asa ceva doar daca vine unu si zice, ba nu ala a omorat-o, am vazut eu defapt cine mai scapa. sau daca trofeul ala de caprioara din hol are o camera-n ochi. but shit is imposible, asta-i frumusetea serialului, savoarea..

Am platit PhD-ul si primesc salariu ca teacher sau din proiecte de cercetare si cu ala ma intretin + ceva pus de o parte.

Da, asta e frumos. E posibil sa apara vreun indiciu/informatie care sa-l dezvinovateasca (happy ending) sau de fapt tot serialul e despre povestea unui om nevinovat care plateste pretul. Sper ca e a doua varianta:D

Johnny D
2nd August 2016, 07:28
Respectul meu pentru Eddy a crescut cu 5%!:yes:
Chimia nu e rea, e doar matematica atomilor si moleculelor. Ca are ecuatii complicate e altceva.

02 rullz!:cool:

Freek
2nd August 2016, 17:24
Zisai eu dupa primul episod ca are momente de ma ia somnul (dar ca sunt inevitabile sau ceva de genul), neah, eram eu obosit. :rolleyes: Printre putinele seriale la care ma uit fara sa fac si altceva. Ma omoara cadrele pur si simplu.

Suspecti ar fi asa ce ne-au servit astia pe platou ca sa ne induca in eroare probabil, dar hai sa zicem ca astia ar fi. Unul din negri aia de pe strada (defapt ala care lipseste), care l-au facut terorist, ta-su vitreg al fetei si...? cam atat pana acum, nu?
Trist dar foarte trist ar fi ca el pur si simplu sa nu isi aduca aminte ca a comis o crima si el sa fie vinovatul.

Initial ma enervasem ca e prost ca a fugit dar apoi am stat si am rumegat, greu ar fi sa ramai acolo...

El Pistolero
2nd August 2016, 17:34
Oricum a procedat gresit cand s-a intors in casa. Eu cred ca el a facut-o dar nu isi mai aduce aminte.

Eddy DoubleD
2nd August 2016, 17:38
Oricum a procedat gresit cand s-a intors in casa. Eu cred ca el a facut-o dar nu isi mai aduce aminte.

Ar fi naspa. Asta nu-mi doresc. Cred ca cea mai buna varianta ar fi sa fie condamnat la maximum, dar apoi sa ne arate cumva faptul ca sigur el nu e criminalul, dar nici sa nu ne spuna cine e adevaratul criminal :)) Pur si simplu sa o lase asa, ca povestea unui om acuzat pe nedrept care nu poate invinge sistemul.

Freek
2nd August 2016, 17:51
Mno, pai si eu cam tind sa cred ca el e vinovat. Pura speculatie, cam unde ar vrea scenaristul sa ajunga la final, atat, nu ca ar fi vreo dovada. E cam naspa sa nu stii toata viata ta daca ai omorat sau nu pe cineva, brrr...

YoNuTzz
4th August 2016, 22:49
sunt sanse mari ca nasir sa fie ucigasul si sa nu isi aduca aminte...

sa nu uitam totusi ca s-au jucat putin cu cutitul inainte sa treaca la treaba :D

de asemenea cineva zicea pe un forum ca pe cuier era o palarie initial, si apoi cand a plecat nasir din casa nu mai era...

Eddy DoubleD
8th August 2016, 06:43
What was that ending about? :))

phife
8th August 2016, 15:56
True. Nu m-am dat in vant dupa episodul asta si cel precedent. Desi muzica a fost mai buna ca deobicei :D

Cred ca e o chestie de genul - o idee foarte buna de inceput si de sfarsit, spatiul dintre ele trebuie impanzit .. Am spus ca nu m-am dat in vant, nu ca nu ar fi fost bune.

YoNuTzz
9th August 2016, 01:50
in episodul asta, mi-a placut ca se incearca sa ne induca exact opusul de pana acum. cum ca naz ar fi vinovatul...
acea bataie dusa la extrem, apoi faza cu amfetamina etc...

phife
9th August 2016, 02:02
Chiar, si eu am crezut ca i-a dat extasy si coca si pana la urma era k si speed. Ma rog, speed - cocaina saracului dar am ramas putin prost si in timp ce scriam asta mi-am dat seama ca eventualul criminal l-a "sedat" pe naz ca lui ii iesise ceva in plus la analize. The more u look, the less u really know

Eddy DoubleD
9th August 2016, 05:50
Makes sense:ok:

Freek
9th August 2016, 08:42
Cea mai enervanta scena de pana acum, asa gandind din scurt, cred ca a fost din episodul asta. Discutia medicului legist cu procurorul. Bleax.

Mi-am adus aminte aseara, aparent uitasem. Era o limuzina pe urmele fetei? la benzinarie sau? :thinkso:

YoNuTzz
9th August 2016, 09:50
scena cu medicul legist si cu acel prim plan..total degeaba...

da...poate fi o explicatie...criminalul sa ii fi dat amfetamina lui naz dupa ce acesta era deja passed out...

inca 3 episoade...si inca nu a fost deloc in prim plan tatal vitreg...

ps: nu cred ca al 2-lea negru are treaba cu crima..probabil a fugit ptr ca era cautat ptr alte infractiuni.

Freek
9th August 2016, 10:05
Nu de asta am zis ca-i enervanta, mie mi-a placut. Arata cat de defect e sistemul si cat de usor poti sa fii acuzat cu complicitatea celor implicati in anchetarea cazului. La prim planul cu Box din biroul procurorului te referi, cand a zis aia ca arata premeditarea? nici aia nu mi se pare degeaba, cred ca are un change of hart Box si sapa mai bine, prea a sunat urat "premeditare" in urechea lui, zic eu. :)

Johnny D
9th August 2016, 10:10
Citind discutiile voastre aici nu-mi dau seama de ce e bun serialul!
Singurul lucru care-mi zice ca e bun e ca aveti discutii si unele destul de interesate.:P

YoNuTzz
9th August 2016, 11:37
box sigur va avea un change of heart...il simt...

phife
9th August 2016, 12:22
Daca procuroarea aia (sau ce e ea) chiar ajunge in court sa acuze crima cu premeditare e proasta rau. Poti sa combati chestia asta in multe moduri sau macar sa induci mari dubii in juriu. Dar daca la fiecare discutie cu avocatii naz tre sa se cace cox e mort.


Imi place pe undeva ca atinge aspecte din the man who wasn't here. Turturro ar trebui sa prinda un rol important dupa asta

YoNuTzz
9th August 2016, 15:01
mai exista si teoria pe thread-uri cum ca turturro ar fi omorat-o :))

Freek
9th August 2016, 15:05
Why? :hmm:

Puii mei, la americani e mult teatru. Pot sa il transforme pe Naz intr-un mare pradator iar juriul ar sta sa soarba ca la o telenovela, ami ales ca se va juca si cartea rasei, dar sa ajungem acolo pentru ca la cate episoade mai sunt, habar nu am cand ne vedem si in sala de judecata.

Eddy DoubleD
15th August 2016, 06:43
Oh, mai au un pic si termina procesul si acum s-au gandit sa verifice backgroundul tipei?:happy

phife
15th August 2016, 18:25
fuck me mate, tatuaje, crack [sau heroina la folie]. puscaria te schimba. de ce s-au mai chinuit sa-i faca un background de copil destept pana la urma. it could be any random guy.

mai sunt prea putine episoade si prea multe lucruri de aflat.

YoNuTzz
15th August 2016, 20:17
you do what you gotta do to survive....dar...tatuaje cu BAD, SIN, a predator on your arm...drugs...uraat...

ce nu imi place, este ca se face investigatia p**ii...
al 2-lea negru care i-a scapat atunci lui stone...vanished...parca nici nu a existat episodul...
trecutul fetei si alte persoane care ii puteau dori raul...nothing...in afara de stepdad...care era suspect inca din epis1.
presimt ca si pe negrul ala creepy de la morga, nu se va mai insista...

prea putin 8 episoade...episodul 6 a fost degeaba...nu vom afla aproape nimic in urmatoarele 2...

Freek
16th August 2016, 21:12
Da, ii baga pe toti in ultimul episod la gramada... La cum a mers treaba in episodul asta zici ca ne asteapta si un sezon 2 :(.
Nu stiu pe unde citisem, wiki sau prin alta parte, dar s-ar putea sa avem totusi un sezon 2 dar cu alt caz, meh.

Creepy as phuck ala de la servicii funerare. Cred ca s-a ratacit in drum spre True Detective.

YoNuTzz
17th August 2016, 00:16
unii mai zic ca ar avea si freddy din inchisoare ceva cu crima...

oricum mii de teorii, dar serialul s-a cam stricat sincer.

phife
22nd August 2016, 17:34
patologistul ala cu ochelari face tot episodu. dr katz sau cum plm. i-a rupt pe genunchi.
bad things about our muslim shpwing up now.
eram sigur ca japita aia de detectiv i-a dat inhalatoru' cu un scop.

coaie nu ai cum. cand voiam sa fac o paralela la "the man who wasn't here" a intrat fix melodia de pe trailerul filmului. e on purpose, nu ai cum sa alegi acelasi pasaj din debussy de la cap la coada.

la un moment dat, pana s-o dea in bad and sin serialul semana pe alocuri izbitor cu filmul, chiar am crezut ca e un tribut sau ceva de genul..

Eddy DoubleD
22nd August 2016, 17:41
patologistul ala cu ochelari face tot episodu. dr katz sau cum plm. i-a rupt pe genunchi.
bad things about our muslim shpwing up now.
eram sigur ca japita aia de detectiv i-a dat inhalatoru' cu un scop.

coaie nu ai cum. cand voiam sa fac o paralela la "the man who wasn't here" a intrat fix melodia de pe trailerul filmului. e on purpose, nu ai cum sa alegi acelasi pasaj din debussy de la cap la coada.

la un moment dat, pana s-o dea in bad and sin serialul semana pe alocuri izbitor cu filmul, chiar am crezut ca e un tribut sau ceva de genul..

Filmul e "The man who wasn't there". Merci de recomandare:ok:

Mda, patologistul a facut tot episodul asta, insa in rest a fost slabut. Sper sa se scoata cu finale, altfel e genul de lucru inceput bine si terminat prost. Also, evolutia lui Nas e mult prea rapida. E ca si cum ai pune Breaking Bad intr-un sezon in loc de 5.

phife
22nd August 2016, 17:49
e un film al fratilor coen, nu e chiar asa asemanator, e de nuanta mai repede :)

finalul de sezon are 1 ora 45. lol, cat un film. ar trebui sa il inchida bine, imi pare genul de serial care a avut inceput si final din mana scenaristilor ca highlight.

Eddy DoubleD
22nd August 2016, 17:51
Nu am verificat, dar speram sa fie lung. Fuck yes :D

YoNuTzz
23rd August 2016, 00:28
epis 7 mai slab decat ultimele 2...

sa speram ca se scot cumva cu finalul...
in mom asta nu m-ar deranja nici ca naz sa fie criminalul si sa scape...

cred ca cel mai real ar fi sa se demonstreze ca nu e el criminalul si sa-l omoare freddy inainte sa iasa din inchisoare.

phife
23rd August 2016, 00:51
Shiet asta ar fi final. Mie mi-a placut episiodul. In general cred ca azi serialul se face atunci cand are inceput bun si un final awesome, am observat ca 2-3 epispoade din mijlocul sezonului sunt mai lesinate. True detective a fost ultimul serial (primu sezon) insiropat de la inceput pana spre sfarsit (nu prea a avut final fata de s2 care aproape ca doar final a avut.)
Asa ca astept sa fie un final groaznic de bun care sa mearga in nota primelor episoade (3-4)care m-au aprins asa tare

Johnny D
24th August 2016, 14:08
Am inceput azi noapte, am vazut deja 6 episoade.
Dupa ce-am vazut deschiderile avocatilor din proces, am avut doar doua ganduri:

1. :))

2. Call Alan Shore!

Aline, nu e miniserie, e serial in toata regula, in cateva zile apare episodu 8 din primu sezon, deci e serial cu forte depline.:)

phife
24th August 2016, 14:16
ba, eu am fost la tribunal de cateva ori in viata. sa stii ca e si mai lame acolo. cea mai mare galagie e la divort, in rest procesele-s seci.

Johnny D
24th August 2016, 14:17
"The worst mistake one can do in life is see life as it is and not as it should be."
Approximate quote from Peter O'Toles "Man of la Mancha".

phife
24th August 2016, 14:37
asta este un...truism

Eddy DoubleD
24th August 2016, 14:54
Am inceput azi noapte, am vazut deja 6 episoade.
Dupa ce-am vazut deschiderile avocatilor din proces, am avut doar doua ganduri:

1. :))

2. Call Alan Shore!

Aline, nu e miniserie, e serial in toata regula, in cateva zile apare episodu 8 din primu sezon, deci e serial cu forte depline.:)

Nu e serial. E ori miniserie (asa cum cred ca s-a anuntat la inceput) ori serial-antologie (in caz ca vor dori sa faca un sezon doi ce va fi clar cu actiune diferita).

Johnny D
24th August 2016, 14:58
asta este un...truism

Si totusi... unii sunt prea bolnavi de luciditate sa-i aprecieze pe cei care au leacul visului.;) Dar ei se cred hente intelihente...:rolleyes:


serial-antologie

Apropo de serial antologic. You don't know who Alan Shore is? Google him.:cool: Desi, sa fiu sincer, unele descrieri desi lungi, sunt slabe, sunt practic mai mult niste narative, spoilere(wiki), dar macar cineva a scris pagini, ca merita.:P Se cam stie ca multi tineri/adulti din ziua de azi trec degeaba printr-un liceu, tot nu sunt instare sa faca diferenta intre o naratie si o caracterizare de personaj. Trist. Acest lucru e de 10 ori mai important decat orice parte a gramaticii, ce dealtfel nici nu se face in liceu, e pentru copii.

phife
29th August 2016, 18:04
cum sa termini un serial, nu? :))

sunt multe chestii mai mult sau mai putin de finete care trag in sus serialul, dar, din nou, nu-i povestea - e modul in care e spusa.
mi s-a parut asa la prima mana interesant cum boala aia se intorcea pe turturro odata cu responsabilitatea, cum a ales el sa faca ce-i place sau poate ce nu-i place da' in modul in care vrea el. mi-a placut faza cu reclama "in fiecare zi sunt animale care traiesc fara mancare, fara adapost, fara dragoste" - a fost fina.

si in final a fost foarte misto cum concluzia s-a rotit defapt in jurul actiunii tot timpul. nu urma sa apara nimeni cu chilotii peste pantaloni sa salveze situatia, nu urma sa calce poate cineva pe un indiciu care sa faca lumina [apropo, inca o nota buna, nu s-a facut], nu urma o scena absolut cheesy in care sa se faca o pledoarie despre libertate&shit, nimanui nu i-a pasat dupa. viata si-a reluat cursul. omul e un animal al carui creier se dezvolta [daca mi-e permisa exprimarea] extrauterin. In "dezvoltarea" lui actioneaza cativa factori : familia, societatea, sistemul, religia si constiinta. Nici macar unul dintre acesti factori nu e perfect si tine de norocul fiecaruia daca-s intr-adevar sau nu "buni".

Shit got real, un serial foarte-foarte bun, rece, gri [nu cred ca am vazut o scena care sa nu fie cromatic inchisa, sa apara ceva tipator, ceva care sa-ti ia ochii, care sa te incante, pana si oamenii erau urati] si pe undeva pesimist. HBO at his best.

YoNuTzz
30th August 2016, 01:49
eu am o alta parere fata de reivan...

intr-adevar, avand in vedere cum a fost prezentat serialul, ca fiind foarte foarte real, e normal cum s-a terminat...daaar, fiind totusi un SERIAL, ma asteptam la un twist ceva pe final, ceva la care sa zic WOW...
ma asteptam macar sa imi arate prin flashback-uri cum s-a petrecut crima...

pacat...desi inteleg de ce a fost gandit asa, pe mine m-a dezamagit finalul...

Johnny D
30th August 2016, 07:32
Nu pot decat sa zic ca inchiderea lu Turturro a fost excelenta, aproape de nivelul lu Alan Shore. La inceput nu mi-am dat seama de ce nu bate cuiu pe motivul crimei, pe absenta lui mai bine zis, apoi mi-am dat seama ca era evidenta treaba, n-avea rost s-o mai si spuna.:)

The reason was.... "I woke up, I realised I had better before, so I decided to make this world a favor by wasting the bitch.":))

Cutitu ala, presupusa arma a crimei trebuia sa fie toata imersata in sange la 22 de lovituri! Cand colo avea sange pe varf si putin in centru.
Se vedea ca e undeva intre 1 si 3 lovituri cu ochiu liber.:rolleyes: Eu pe asta as fi batut apropo-ul de eram jurat.


PS: I said earlyer, call Alan Shore.
In a way... he did come.:)

Freek
30th August 2016, 08:14
eu am o alta parere fata de reivan...

intr-adevar, avand in vedere cum a fost prezentat serialul, ca fiind foarte foarte real, e normal cum s-a terminat...daaar, fiind totusi un SERIAL, ma asteptam la un twist ceva pe final, ceva la care sa zic WOW...
ma asteptam macar sa imi arate prin flashback-uri cum s-a petrecut crima...

pacat...desi inteleg de ce a fost gandit asa, pe mine m-a dezamagit finalul...

Da si eu sunt usor dezamagit de final, s-a terminat oarecum in coada de peste. Practic poate sa inceapa maine episodul 9 cu ala in locul lui Naz, cumva the same shit, dar cu putin mai multe dovezi. Intr-un final tot nu stim clar cine a fost criminalul ci doar s-a transferat suspiciunea de la unul la altul.

Ce mi s-a parut tulburator in astea 8 episoade, nu este ceva nou care sa ma socheze, dar modul in care a fost prezentat imi lasa un gust amar, poate mai mult decat am simtit in alte seriale sau filme. Atitudinea cumva miserupista a procurorilor si a politistilor. Noroc cu finalul.

Mai voiam sa scriu ceva dar puteti sa cititi ultima fraza la reivan. Quality show, cu tot cu bubele lui.

YoNuTzz
30th August 2016, 09:46
turturro a fost magistral...mi-a placut si foaaarte mult de Jeannie Berlin (Helen Weiss).

oricum ce mi-ar fi placut sa se intample pe final ar fi fost una din urmatoarele faze:

1. sa arate in flashback crima
2. in timp ce naz iesea din inchisoare, sa fi fost omorat de vreun inmate...chiar de freddy
3. la final cand era pe pod, naz sa isi fi amintit ca de fapt el era criminalul.

Johnny D
30th August 2016, 14:56
turturro a fost magistral...mi-a placut si foaaarte mult de Jeannie Berlin (Helen Weiss).

oricum ce mi-ar fi placut sa se intample pe final ar fi fost una din urmatoarele faze:

1. sa arate in flashback crima
2. in timp ce naz iesea din inchisoare, sa fi fost omorat de vreun inmate...chiar de freddy
3. la final cand era pe pod, naz sa isi fi amintit ca de fapt el era criminalul.

Pai daca punctele 2 sau 3 erau valabile, faceau toata munca si pasiunea lu Turturro de prisos.

Daca vrei inchideri ca si aia sau chiar si mai tari, you know what to do, call Alan Shore.:cool:

Eddy DoubleD
31st August 2016, 04:48
Bah, Johnny, lasa-ne naibii cu Alan Shore-ul tau :))

Si eu ma asteptam al un twist sau asa ceva. Dar apoi, tinand cont de cum a decurs actiunea in precedentele 7 episoade, era nevoie de un twist? Nu s-a pregatit nimic. Totul a fost linear, ducand la un sfarsit simplu. Nu stiu daca a contat atat povestea, cat a contat prezentarea ei. E ceva diferit fata de ceea ce suntem obisnuiti, asta e partea delicioasa. :ok:

Johnny D
31st August 2016, 07:01
Bah, Johnny, lasa-ne naibii cu Alan Shore-ul tau :))


Nu e al meu, e al tuturor, aici e partea frumoasa! Si pana la urma, si cea mai tare a ultimului episod din serialu asta!:D

Xaviesta
15th September 2016, 20:43
Misto de tot. Si eu ma asteptam la un alt fel de final, dar merge si asa.


Daca mai vad posturi cu Alan Shore, bag cutitul in JD.

phife
15th September 2016, 20:47
:happy :happy

Johnny D
15th September 2016, 20:51
:sleep: