PDA

View Full Version : Naturalizarea, DA??? sau BA???



florian.X
11th July 2016, 18:36
Buna Seara. Lansez spre discutie un subiect care pe parcursul "Mondialelor" m-a facut sa-mi schimb echipele cu care tineam si pe care le simpatizam datorita jucatorilor "naturalizati" din echipele respective :D. Inteleg "migratia", cum tot incearca toti sa ma faca sa pricep, dar totusi...:yes:
Considerati potrivita naturalizarea unor jucatori straini pentru Nationala Romaniei???:)

phife
11th July 2016, 18:51
Daca joaca din juniorat la noi (gen de amorim care e de la 17-18 ani la astra) da.
Daca nu..

florian.X
11th July 2016, 19:17
Daca joaca din juniorat la noi (gen de amorim care e de la 17-18 ani la astra) da.
Daca nu..

la noi e dupa "toane" cu naturalizarile, ba pe dayro moreno, ba pe therreau, ba de amorim, hamroun (ultimul nume utilizat) etc...plus ca faza e ca cei naturalizati ar trebui sa aduca un PLUS echipei nationale, iar la numele vehiculate in ultimii ani nu mi se pare ca unul dintre acestia ar putea aduce un plus fata de jucatorii romani:yes: sau poate sunt eu rasist:D

phife
11th July 2016, 19:29
Thereau are peste 30 acum, oricum a fost un atacant mult, mult peste ce putea sa ofere atunci liga 1, nici nu mai vorbim de nivelul de acum.
De amorim e mijlocas stanga, noi nu avem, daca prinde o forma buna.. Mai e si fatai care are nationalitatea si e un jucator misto dar acolo-s solutii.
Noi nu o sa avem ca germania, elvetia, franta, italia, portugalia sau mai stiu eu cine straini care sa fie de generatii in tara sau de afara care sa aiba rude in tara si sa poata fi nationalizati pentru ca la noi strainii vin mai putin cu gandul de a-si trai restul vietii aici.
Pe viitor o sa avem pentru ca-s multi romani plecati afara care vor sta acolo si o sa ne trezim cu un popescu esteban sau ionescu laurent care vor fi disponibili sa joace la noi chit ca nu vor lega 2 vorbe corect in romana (nici astia de acum nu pot)

florian.X
11th July 2016, 19:49
Thereau are peste 30 acum, oricum a fost un atacant mult, mult peste ce putea sa ofere atunci liga 1, nici nu mai vorbim de nivelul de acum.
De amorim e mijlocas stanga, noi nu avem, daca prinde o forma buna.. Mai e si fatai care are nationalitatea si e un jucator misto dar acolo-s solutii.
Noi nu o sa avem ca germania, elvetia, franta, italia, portugalia sau mai stiu eu cine straini care sa fie de generatii in tara sau de afara care sa aiba rude in tara si sa poata fi nationalizati pentru ca la noi strainii vin mai putin cu gandul de a-si trai restul vietii aici.
Pe viitor o sa avem pentru ca-s multi romani plecati afara care vor sta acolo si o sa ne trezim cu un popescu esteban sau ionescu laurent care vor fi disponibili sa joace la noi chit ca nu vor lega 2 vorbe corect in romana (nici astia de acum nu pot)

thereau era bun, intr-adevar, dar nu stiu, sunt de parere ca ar trebui sa fie un jucator exceptional si peste medie...si stii cum e, ca jucatori avem si noi, dar se pierd, pe cand nemtii sau francezii nu stiu cum dracului fac ca-i tin mereu in priza ( bine, si campionatele sunt de natura, nu compasri Bundesiga/ Ligue 1 cu Liga 1!!!)...
PS: AM COLEGI LA LOCUL DE MUNCA CU STUDII SUPERIOARE CARE NU-S IN STARE SA LEGE DOUA CUVINTE, PRIETENE :D si cazuri alde "raducioiu" cu uitatul limbii romane inca mai exista si in sport :D

phife
11th July 2016, 21:01
e nu se pierd? se pierd cacalau si afara doar ca aia cand se pierd isi mai si revin.
sau oricum, fac cum fac si cad de sus dar nu pe pamant. uite cazul deulofeu. omul era de la barca, poate se astepta sa fie o solutie pentru echipa mare, nu a confirmat dar joaca la everton.
krkic pe care-l stiu de o viata desi are doar 25 de ani a cazut mult dar joaca la stoke. afellay..
si astia-s doar aia care au avut o certa calitate si nu s-au distrus de tot


Dar argumentul tau e bun, liga1 e mult sub campionatele mari pana la cele decente. eu cred ca de exemplu championship e peste liga1 mult, financiar e clar. poate comparabila cu F league 1.

florian.X
11th July 2016, 21:09
e nu se pierd? se pierd cacalau si afara doar ca aia cand se pierd isi mai si revin.
sau oricum, fac cum fac si cad de sus dar nu pe pamant. uite cazul deulofeu. omul era de la barca, poate se astepta sa fie o solutie pentru echipa mare, nu a confirmat dar joaca la everton.
krkic pe care-l stiu de o viata desi are doar 25 de ani a cazut mult dar joaca la stoke. afellay..
si astia-s doar aia care au avut o certa calitate si nu s-au distrus de tot


Dar argumentul tau e bun, liga1 e mult sub campionatele mari pana la cele decente. eu cred ca de exemplu championship e peste liga1 mult, financiar e clar. poate comparabila cu F league 1.

ligue 2, serie B iar...adica la o dubla eliminatorie (spre exemplu) un loc 1-4 din una dintre cele 3 ligi enumerate elimina fara probleme campioana sau una dintre ocupantele primelor 3 locuri in L1...ceea ce e trist:yes: si mai trist este faptul ca au disparut, dispar, si vor mai disparea echipe, alta mare frustrare de-a mea si care a inceput sa-mi faca sila si pentru care am renuntat sa mai merg la meciuri:yes:

JJ
11th July 2016, 21:41
Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
Elvetia a luat 5 medalii prin:
Mujinga KAMBUNDJI
Kariem HUSSEIN
Tadesse ABRAHAM
Echipa de semimaraton, cu performer tot Tadesse ABRAHAM
Léa SPRUNGER

Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian? :))

florian.X
11th July 2016, 21:44
Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
Elvetia a luat 5 medalii prin:
Mujinga KAMBUNDJI
Kariem HUSSEIN
Echipa de semimaraton, cu performer tot Kariem HUSSEIN
Tadesse ABRAHAM
Léa SPRUNGER

Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian? :))

asta-i ca aia, cu jumatate din tarile europene care intre timp au devenit "asiatice" la tenis de masa :D ce-i corect e corect!!! :ok:

SwedishMafia
11th July 2016, 22:42
Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
Elvetia a luat 5 medalii prin:
Mujinga KAMBUNDJI
Kariem HUSSEIN
Tadesse ABRAHAM
Echipa de semimaraton, cu performer tot Tadesse ABRAHAM
Léa SPRUNGER

Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian? :))

rugby-ul sport in care se bate moneda pe vitejie, sentiment national, toti fanii rugby-ului se extaziaza cand vad cum jucatorii "romani" canta imnul, printre acestia care il canta, se afla si "romani" din Africa de sud, Fiji, samd.:happy Un sport care nu s-a molipsit de "romani" de peste granite, e tenisul de masa.Toata europeana e plina de asiatice naturalizate europene...noi, ne luptam cu 2-3 fete care joaca tenis de masa la bistrita...:yes:

atdi
11th July 2016, 23:42
Naturalizare a una (Deco la Portughezi), nascut si crescut la noi e altceva (asta e mai greu, ca de la noi doar se pleaca). Hai sa luam nationala Germaniei: care e legatura intre Ozil si Turcia??? E nascut la Gelsenkirchen, a jucat la toate categoriile de varsta pentru Germania, pentru cine ar fi trebuit sa joace???

florian.X
12th July 2016, 08:30
rugby-ul sport in care se bate moneda pe vitejie, sentiment national, toti fanii rugby-ului se extaziaza cand vad cum jucatorii "romani" canta imnul, printre acestia care il canta, se afla si "romani" din Africa de sud, Fiji, samd.:happy Un sport care nu s-a molipsit de "romani" de peste granite, e tenisul de masa.Toata europeana e plina de asiatice naturalizate europene...noi, ne luptam cu 2-3 fete care joaca tenis de masa la bistrita...:yes:

si nu le baga nici dracu'-n seama, c'est la vie:mad:...e valabila si la scrima povestea:)

florian.X
12th July 2016, 08:36
Naturalizare a una (Deco la Portughezi), nascut si crescut la noi e altceva (asta e mai greu, ca de la noi doar se pleaca). Hai sa luam nationala Germaniei: care e legatura intre Ozil si Turcia??? E nascut la Gelsenkirchen, a jucat la toate categoriile de varsta pentru Germania, pentru cine ar fi trebuit sa joace???

E cam acelasi lucru cu Ladislau Bölöni la noi, desi e nascut/ crescut in Romania, la Tg. Mures, tot de origine maghiara e :yes:...si Ozil e nume nemtesc cum e Bölöni nume romanesc:D

atdi
12th July 2016, 16:15
E cam acelasi lucru cu Ladislau Bölöni la noi, desi e nascut/ crescut in Romania, la Tg. Mures, tot de origine maghiara e :yes:...si Ozil e nume nemtesc cum e Bölöni nume romanesc:D

Ce legatura are numele cu nationalitatea, poate familia lui Boloni se afla de mai mult timp pe teritoriul actual al Romaniei decat a ta sau a mea. Pe Eminescu il chema Eminovici inainte sa-si schimbe numele, eu zic sa-l consideram poet rus.

Lordul
12th July 2016, 16:18
mai putem si naturaliza..Pepe campion european cu Portugalia e nascut in Brazilia de exemplu . Boateng la germani din parinti ghanezi..fratesu joaca pentru Ghana , Eder brazilian joaca pt Italia , Elvetia cu o multime de naturalizati toti s-au descurcat bine la acest EURO ..si exemplele pot continuua


Insa trebuie atentie referitor la cine naturalizam ca nu orice gloaba merita in nationala Romaniei ca sa zic asa

phife
12th July 2016, 16:43
boatengii sunt frati vitregi, ma-sa lu jerome e din germania.

atdi
12th July 2016, 16:54
mai putem si naturaliza..Pepe campion european cu Portugalia e nascut in Brazilia de exemplu . Boateng la germani din parinti ghanezi..fratesu joaca pentru Ghana , Eder brazilian joaca pt Italia , Elvetia cu o multime de naturalizati toti s-au descurcat bine la acest EURO ..si exemplele pot continuua


Insa trebuie atentie referitor la cine naturalizam ca nu orice gloaba merita in nationala Romaniei ca sa zic asa

Boateng nu e naturalizat, maica-sa e nemtoaica si el e nascut in Germania si are doar cetatenie Germana. De fapt nici nu poti avea dubla cetatenie in Germania, decat daca mai esti cetatean tot al unei tari membra a EU.

SwedishMafia
12th July 2016, 20:48
Pe Eminescu il chema Eminovici inainte sa-si schimbe numele, eu zic sa-l consideram poet rus.

evreu rus sau sarb :D oricum eminovici asta era un bulangiu...toata ziua o ardea sub un copac si in plus a dat de furca elevilor cu scrierilor sale.:rosu: sa I-o dam la ue :D

florian.X
12th July 2016, 22:02
evreu rus sau sarb :D oricum eminovici asta era un bulangiu...toata ziua o ardea sub un copac si in plus a dat de furca elevilor cu scrierilor sale.:rosu: sa I-o dam la ue :D

http://i66.tinypic.com/10posxe.png
:Dangajeaza intr-o veselie:yes:

SwedishMafia
12th July 2016, 22:59
de ce, ba, ti-a placut sa tocesti ce a scris bulangiu de eminovici ? :))

florian.X
12th July 2016, 23:21
de ce, ba, ti-a placut sa tocesti ce a scris bulangiu de eminovici ? :))

bai, pe vremea mea (inca!!!) se mai invata cat de cat :D intre timp am imbatranit :))

SwedishMafia
12th July 2016, 23:28
nu destul, cocalarismul se vede in alegerea numelui tau :D

atdi
13th July 2016, 01:17
evreu rus sau sarb :D oricum eminovici asta era un bulangiu...toata ziua o ardea sub un copac si in plus a dat de furca elevilor cu scrierilor sale.:rosu: sa I-o dam la ue :D

Sa fim seriosi, Eminovici e chiar lejer comparativ cu Bacovia sau Nichita.

Freek
13th July 2016, 08:13
Naturalizare doar, dar DOAR daca a mancat si el cel putin inainte de a depune juramantul, salam cu soia. :rolleyes:
Rar intru sa citesc ce zic aia pe la comentarii pe gsp sau prosport dar cand a fost numit Daum am zis sa vad si eu ce bombane lumea, pff... Daca la un antrenor strain unii au opiniile alea da pai la un jucator strain. E novie sa gafeze de doua trei ori in cariera lui probabil scurta la echipa nationala ca l-au mancat cu tot cu fulgi.


nu destul, cocalarismul se vede in alegerea numelui tau :D
Bai blondule :D, tare imi e ca florian a pus poza aia cu McD pentru cei care se incurca la examene de Eminescu, nu pentru tine. Sau poate va trageti de sireturi si nu-i treaba mea :cheer:

Franz
13th July 2016, 12:03
boatengii sunt frati vitregi, ma-sa lu jerome e din germania.

si kevin prince tot la berlin e nascut si are mama nemtoaica. mama lui e ruda cu helmut rahn. kevin prince chiar a jucat pentru nationalele de juniori ale germaniei. la un moment dat s-a suparat si a decis sa joace pentru gana:
http://www.11freunde.de/artikel/warum-kevin-prince-boateng-nicht-fuer-deutschland-spielt

solaris
13th July 2016, 12:38
Avem tineri care nu au fost si nu sunt promovati pe bune! Croatia are vreun jucator naturalizat? Ce po****tie are statul asta? Tine foarte mult de alte aspecte, nu de cele trambitate de mafia din fotbalul romanesc. Becali e patron de fotbal? Niciodata! E un samsar ordinar! Are echipe de tineri si nu stiu eu? Singurul tanar din cate stiu e Argaseala!

:groggy:

Freek
13th July 2016, 12:49
L-au avut pe Eduardo. Asa nici Polonia nu are si nu s-au facut de cacao. Au avut totusi si ei unul, imi scapa numele lui acum... Olisadebe parca.

Mai repede as incerca sa identific jucatorii tineri care joaca prin Spania sau Italia sau pe unde s-au mai dus romanii nostri in numar mare. S-ar putea ca din 10 15 20 de jucatori gasiti sa fie unul mai rasarit.

solaris
13th July 2016, 13:15
@FREEk01 - Romani din tara sau plecati cu familia sau chiar nascuti prin alte parti! Nu conteaza, eu as promova romani!

phife
13th July 2016, 14:16
ia vezi ma croatia. rakitic s-a nascut si a jucat u17 in elvetia.
https://pariurix.com/media/articole/d/d/9/9440/imigrati.JPG

SwedishMafia
13th July 2016, 14:45
Polonia Au avut totusi si ei unul, numele lui ... Olisadebe

idolul dinamovistilor :D
:happy

JJ
14th July 2016, 00:06
Naturalizare doar, dar DOAR daca a mancat si el cel putin inainte de a depune juramantul, salam cu soia.
Uite de-aia n-o sa fie viitorul Ibra in nationala Romaniei. :(

florian.X
14th July 2016, 08:39
Naturalizare doar, dar DOAR daca a mancat si el cel putin inainte de a depune juramantul, salam cu soia. :rolleyes:
Rar intru sa citesc ce zic aia pe la comentarii pe gsp sau prosport dar cand a fost numit Daum am zis sa vad si eu ce bombane lumea, pff... Daca la un antrenor strain unii au opiniile alea da pai la un jucator strain. E novie sa gafeze de doua trei ori in cariera lui probabil scurta la echipa nationala ca l-au mancat cu tot cu fulgi.


Bai blondule :D, tare imi e ca florian a pus poza aia cu McD pentru cei care se incurca la examene de Eminescu, nu pentru tine. Sau poate va trageti de sireturi si nu-i treaba mea :cheer:

multumesc anticipat :yes:

florian.X
14th July 2016, 08:40
nu destul, cocalarismul se vede in alegerea numelui tau :D

if you say so...:yes: