PDA

View Full Version : National Cluj 2016



niagara64
28th June 2016, 14:45
Domnilor administratori ,
Incepe un national care se vrea o repetitie pentru Europeanul din 2017 . Chiar nu aveti nimic de spus ? So disappointed. :rosu:

21mai
30th June 2016, 17:05
http://m.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/larisa-iordache-nevoita-sa-renunte-la-campionatele-nationale-de-gimnastica-de-la-cluj-catalina-ponor-are-enterocolita-15513201

21mai
30th June 2016, 17:06
S o dori alegerea sportivei cu casa închisă? E foarte ciudat...

niagara64
30th June 2016, 17:46
Weird

niagara64
30th June 2016, 18:22
http://www.tvr.ro/in-direct-de-la-cluj-tvr-transmite-campionatele-nationale-de-gimnastica-artistica_17161.html#st_refDomain=www.facebook.com&st_refQuery=/

cristina.t
30th June 2016, 19:33
Eu nu stiu ce nationale vom vedea din moment ce mai bine de jumatate din lotul national este in bandaje sau cu alte probleme de sanatate. Va fi cel mai ciudat national din ultimii 40 de ani, consecinta a centralizarii excesive a acestui sport. Ma refer la feminin, probabil ca la masculin vom avea parte de ceva evolutii de calitate.

Spiridonova.Fan
2nd July 2016, 10:11
Eu nu stiu ce nationale vom vedea din moment ce mai bine de jumatate din lotul national este in bandaje sau cu alte probleme de sanatate. Va fi cel mai ciudat national din ultimii 40 de ani, consecinta a centralizarii excesive a acestui sport. Ma refer la feminin, probabil ca la masculin vom avea parte de ceva evolutii de calitate.

Măcar dacă s-ar comunica ceva de schimbări pe viitor, etc.

niagara64
2nd July 2016, 13:41
Măcar dacă s-ar comunica ceva de schimbări pe viitor, etc.

Cei de la varf nu vor schimbari .... asteapta a se astearne linistea din partea presei , a fanilor -a fost o vreme cand forumul era deranjant , incisiv , nu mai era cazul - iar apoi vor continua in acelasi fel . Nu au inteles necesitaea schimbarii .
Nu stiu sau nu vor sa faca schimbari . Si nici nu cred ca vor schimbari .Fara sistèm centralizat nu vor exista bani de controlat . Si pana la urma , in Romania totul se reduce la bani de furat . Daca federatia s-ar sustine din cotizatii sau din sponsorizari obtinute cu greu si nu din bani " de la stat " ...
Bani ar trebui a vina in functie de cati copii fac gimnastica, cati copii ajung la concursuri si in nici un caz sa nu treaca prin feratie ci direct cluburilor ....
Aparatura dintr-o sala de gimnastica nu inseamna sume imense ...nu e cheap dar nici capat de tara .... cu una dintre masinile de lux care zburda pe strazile Romaniei din abundenta iei aparatura pentru o sala ....cu o conditie sa ai inters sa o iei fara comisioane si spagi .
Sali goale de sport in Romania sunt berechet . Umpleti-le domnilor oficiali cu aparatura si copii !
La 26 de ani de la revolutie gimnastica inca este "de stat" ." Privatizati " gimnastica daca vreti sa ii dati o sansa . Daca nu va pricepeti , cautati oameni sa o faca !

21mai
2nd July 2016, 17:23
Mare nota Larisei la bârnă...

21mai
2nd July 2016, 17:25
Iridob si Munteanu s au retras?? De ce nu participă și ele aici?

Alina Nicoleta
2nd July 2016, 17:35
Cat a luat Larisa? Ce note au fost?

21mai
2nd July 2016, 17:55
14.132 sau ceva de genul la sărituri, iar cata 15,la bârnă cata a căzut iar lari 15.1,la sol cata 14.533 iar lari nu au zis nota. Per total lari a a fost pe la 57,nu mai știi daca sub 57 sau peste 57 cu vreo 800 de sutimi

myrab3la_19
2nd July 2016, 18:11
Larisa a sarit doar FTY? Paralelul cum a fost?
Ceva nou sau imbunatatit la Larisa?

myrab3la_19
2nd July 2016, 18:21
Iridob si Munteanu s au retras?? De ce nu participă și ele aici?

Au fost absorbite de gaura neagra numita Deva, runda a doua. Nimeni nu s-a mai intors de acolo odata 'retrogradat' dar ei o tin pe a lor...nu le-au sugerat sa se retraga, le-au trimis inapoi la club. Sa-si 'regaseasca' motivatia. Aia pe care nimeni niciodata nu le-a stimulat-o.
Ele trebuie sa fie superoameni ca si Catalina...pe care poate in mod exceptional functioneaza psihologia inversa ..restul, majoritatea adica, echipa (cu care noi nu ne-am calificat la olimpiada dar Belgia da dupa vreo 60 de ani) trebuie sa taca si sa indure. Palme si ce-o mai fi si sa nu spuna la nimeni vreodata. Ca timingul nu e bun. O data sunt alegeri, altadata luna plina, albastra ..din astea...

sorin2782
2nd July 2016, 18:27
Mare nota Larisei la bârnă...

da cam mare dar la toate concursurile din tara notele sint cam mari ,daca s -ar nota corect nu ar mai fii diferente asa mari la concursurile externe

sorin2782
2nd July 2016, 18:34
Iridob si Munteanu s au retras?? De ce nu participă și ele aici?

Munteanu sa retras de Iridon ce stiu e accidentata de cind a plecat de la lot tocmai ca acolo sa tras de ea si nu a fost crezuta
acum am inteles ca e dusa de parinti pe la medici si speram sa poata reveni cit mai curind sper sa nu se retraga si ea

madasch
2nd July 2016, 18:36
Un concurs destul de trist fiindca au fost putine gimnaste, Catalina arata bolnava si cred ca nu ar fi trebuit sa concureze. Larisa cu exercitii mult, mult usurate e in lupta prea mare cu timpul, dar zambetul ei e fermecator, la fel si bucuria de a concura. Mi-a placut mult Denisa Golgota.

Spiridonova.Fan
3rd July 2016, 06:11
Exista inregistrate completa pe undeva? Imi place extrem de mult cum a comentat Bulimar! De Alexoi ma doare capul deja...

Foarte slaba competitia, avand in vedere accidentarile gimnastelor. Totusi, Ponor mi se pare intr-o forma exceptionala. Ce nu-mi place este ca are prea multe elemente la barna. Trebuie ca antrenorii sa gaseasca un integral competitiv, apoi sa-l perfectioneze. La sol inaltime imensa la dublu intins; semn bun zic eu.

Nu pot intelege cum Iordache e in forma (asa zisa) de 70%. Arata groaznic. Acea barna ar fi fost notata cu vreo 13.1 pe plan mondidal. La sarituri sunt multe greseli de tinuta (peste 13 iar ar fi trecut pe plan mondial). Nu prea vad cum ea poate sa obtina medalie la olimpiada avand in vedere ca totul incepe in mai putin de o luna. Daca olimpiada ar fi fost in 2 luni, atunci poate ar fi fost altceva.

21mai
3rd July 2016, 06:17
La forma de acum niciuna nu poate emite pretenții la medalie, poate Cata la bârnă dacă se mai ratează în finala si daca nu are bâlbâieli.
Lari aproape 57 a avut dar e cam utopic să credem că poate reveni si creste cu încă 2 puncte la individual.oricum Lari are un imens ghinion, toată cariera ei a fost mereu umbrită de accidentări fix în vârf de forma. La bârnă poate 14.2 dar nicicum 15.1 când ea nu prea a luat nici în competițiile internaționale cu toată dificultatea 15

21mai
3rd July 2016, 13:11
Superba Camelia Anghel la bârnă, felicitări!!

niagara64
3rd July 2016, 13:14
La ora asta nu se apropie nici una de podium . Dar .... Ponor mi se pare in coborare de forma spre deosebire de Larisa care e in urcare .
De Ponor s-a tras fara cap parca . Parca asa , gospodareste nu stiintific .
Larisa are de lucru . Nu stiu daca va reusi 100% dar senzatia mea este ca va fi mai aproape de podium decat Ponor . Pacat ca a inceput atat de tarziu revenirea din cauza accidentarii dar am incredere in cei care o antreneaza ptr ca intr-o perioada extrem de scurta a recuperat enorm .

Xtreem22
3rd July 2016, 14:45
Mai este o luna pana la JO, nu stiu cum mai poate Larisa adauga dificutate si in acelasi timp sa slefuiasca executia. Si la sol si la barna si-a scos toate elementele dificile pt acest concurs..la barna degeaba a zis Alexoi ca ala e salt intins, afara il va primi echer 100%.
Daca in saptamanile urmatoare va trage sa-si urce D urile f posibil sa auzim de alte accidentare - din pacate se vede cu ochiul liber ca are ceva kilograme in plus. La Rio ar putea cel mult (daca are si noroc) sa impuste un bronz la AA, nu cred ca se atinge de EF la BB si FX :|
Pe de alta parte nici Cata nu mai e ce a fost, barna ei a devenit incet incet o loterie; astazi ar fi trebuit repetata piruta dubla, tocmai ca sa demonstreze ca ieri a fost un accient. Am observat ca iar a venit cu linii de 4 elemente, care sunt foarte frumoase si valoroase, insa tot istoricul ne zice ca la consursurile importante nu a prea mai legat nimic din aceste linii la BB. Mie imi pare ca nu prea o sfatuieste nimeni la acest aparat si face ce face de capul ei. Pe acest cod chiar poate specula legarile cu sarituri artistice pt bonificatii, dar se incapataneasca sa lege cat mai multe acrobatice. La sol daca vrea vreo finala la Rio (in sit in care merge) ii tb neaparat tsuka intins si scos dublul de la final - dar pt asta tb multa rezistenta.

niagara64
3rd July 2016, 15:01
Mai este o luna pana la JO, nu stiu cum mai poate Larisa adauga dificutate si in acelasi timp sa slefuiasca executia. Si la sol si la barna si-a scos toate elementele dificile pt acest concurs..la barna degeaba a zis Alexoi ca ala e salt intins, afara il va primi echer 100%.
Daca in saptamanile urmatoare va trage sa-si urce D urile f posibil sa auzim de alte accidentare - din pacate se vede cu ochiul liber ca are ceva kilograme in plus. La Rio ar putea cel mult (daca are si noroc) sa impuste un bronz la AA, nu cred ca se atinge de EF la BB si FX :|
Pe de alta parte nici Cata nu mai e ce a fost, barna ei a devenit incet incet o loterie; astazi ar fi trebuit repetata piruta dubla, tocmai ca sa demonstreze ca ieri a fost un accient. Am observat ca iar a venit cu linii de 4 elemente, care sunt foarte frumoase si valoroase, insa tot istoricul ne zice ca la consursurile importante nu a prea mai legat nimic din aceste linii la BB. Mie imi pare ca nu prea o sfatuieste nimeni la acest aparat si face ce face de capul ei. Pe acest cod chiar poate specula legarile cu sarituri artistice pt bonificatii, dar se incapataneasca sa lege cat mai multe acrobatice. La sol daca vrea vreo finala la Rio (in sit in care merge) ii tb neaparat tsuka intins si scos dublul de la final - dar pt asta tb multa rezistenta.

Larisa castigase mult mai multe kg ... acum e in progres visibil ... A fost tinuta mult pe margine .
Azi Ponor a strans mult din orgoliu ca sa curete exercitiile .:)
Dar a facut ceea ce deobicei face bine . Nu stiu sa poate urca mai sus de atat . Si podium la barna cu ea doar printr-un miracol ... S-ar putea sa nici nu o vedem in finala ... Cat despre sol chiar nu cred ca poate prinde finala la ce este acum la nivel mondial .
Larisa are unde urca dar drept este ca timpul e foarte scurt .
Sansa ei este la AA nu pe aparate . La AA s-ar putea strecura catre varf . Podium ? Nu stiu . Ii trebuie si mult noroc dar imposibil nu e nimic .
Deci ? Ne ducem la Rio cu cine ?

Geografu
3rd July 2016, 15:18
Aveti idee unde pot gasit rezultatele complete de azi de la aparate? Multumesc :)

iulia_p
3rd July 2016, 15:19
Mie mi se pare ca niciuna din fete nu are mari sanse. Lari ar fi avut cu o lună în plus de pregatire, asa nu vad decat o clasare în primele 6 AA, poate cu noroc un bronz.
Cata poate spera la un bronz cu noroc cu Tsuka la bârnă si cam atât. poate si o finala la sol, poate un loc în primele sase, care la cât de prost stam per total o sa fie meritoriu.
Ati vazut ce bârna a facut Maria? A avut relaxarea aia de la piruetă, dar ce mult ar fi contat daca dădeau o sansa si celor considerate în eșalonul 2....

Xtreem22
3rd July 2016, 15:32
Catalinei nu-i trebuie musai tsuka la coborare...daca leaga cloche 180 cu kotchetova + pirueta dubla :) , unde 'daca' este cuvantul cheie

AntoniaA
3rd July 2016, 17:56
Probabil vor alege functie de notele de plecare????
Da mai e o luna dar eu stiu ca amindoua au capacitatea de a recupa rapid insa dupa parerea mea tot Larisa se poate apropia mai mult de podium la individual.
In finale la sol sau BB nu le vad pe niciuna dar concursul e concurs si medaliile se vor acorda acelora care scot maximul la ora concursului.

Issos
3rd July 2016, 18:45
Cata a evoluat bolnava la aceste nationale. Ea a venit dupa vreo 3 zile in care nu a putut manca nimic din cauza enterocolitei. Multi in locul ei nu ar fi putut sta in picioare, cu atat mai putin sa concureze. Este incredibil cum reuseste sa sa isi impinga la maximum limitele. Cu parere de rau, dar nu cred ca Lari poate prinde podiumul la AA. Prea mult a stat departe de sala, iar daca va forta e posibil sa se lase cu inca o accidentare.

AntoniaA
4th July 2016, 17:57
Catalinei nu-i trebuie musai tsuka la coborare...daca leaga cloche 180 cu kotchetova + pirueta dubla :) , unde 'daca' este cuvantul cheie

Ce dificultate ar fi in situatia in care ar primi legarile? Ma gandesc ca pentu finala olimpica o dificultate de minim 6.5 e musai sa fie posibila.

Xtreem22
4th July 2016, 22:03
O structura care ii este landemana, D 6.5, si nu necesita coborare tsukahara si nici macar salt intins ar fi
cloche la cap (E), onodi (D)+danilova(D)+saritura artistica (+0.3), pirueta dubla (D), cloche 180 (D)+kotchetova(D) (+0.2), cloche(C)+omeliancik(D)(+0.1), ronda+dublu echer (E)
+0.2 la D i-ar mai aduce si o legare ronda+salt intins, dar nu stiu unde ar mai incapea :D ..i-ar trebui un exercitiu de 2 minute

Una peste alta, si cu un D de 6.3 Cata este in stare de o nota peste 15 :) nu trebuie musai sa alerge dupa dificultate..cred ca este foarte constienta ca in situatia in care federatia o trimite pe ea si o medalie de bronz ar fi o performanta

Spiridonova.Fan
5th July 2016, 11:40
Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.

iulia_p
5th July 2016, 12:46
Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.

Pe mine campania asta sau ce e ma deruteaza complet. Nu stiu cum e cu forma maxima in gimnastica, dar aceasta ar trebui atinsa la Olimpiada...

Larisa nu e de competitii pentru a-si urca forma, e intr-o perioada de recuperare a dificultatii. Nu ar trebui sa stea acasa si sa se antreneze in aceasta perioada?

Catalina a avut 2 competitii mari, deci 2 varfuri de forma. Acum o sa il asteptam pe al treilea.

Mare minune sa ajunga una neaccidentata pana la Rio, si mai asteptam si medalii. Sau tactica o fi sa se accidenteze oricare din ele, chiar nu conteaza, dar sa nu isi asume federatia vreo responsabilitate sa alegere?

Issos
5th July 2016, 20:20
Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.

Foarte bine punctat. Cata mai are 2 atuuri in fata Larisei, psihicul de concurs, care Larisei ii cam joaca feste si marea capacitate de a lucra pe durere. Nu stiu cum s-ar descurca Larisa cu presiunea avand in vedere ca va fi singura, fara colege.

cristina.t
6th July 2016, 13:16
http://www.stiripesurse.ro/cosr-a-anun-at-cine-va-fi-portdrapelul-romaniei-la-jocurile-olimpice_1141928.html :))
Cred ca in culise decizia este ca si luata.

niagara64
6th July 2016, 14:07
http://www.stiripesurse.ro/cosr-a-anun-at-cine-va-fi-mportdrapelul-romaniei-la-jocurile-olimpice_1141928.html :))
Cred ca in culise decizia este ca si luata.
M-da , no comment ... ca intodeauna dezamagitor de trista situatia ....
Ma gandeam ca daca le-am avea la capacitate max pe amandoua .... care ar I o sansa reala la medali mondiale sau olimpice ... evident ca numai Larisa .
Asa ca ma tem ca indiferent cine merge nu ne apropiem de podium , poate nici de finale .
Va pleca care are mai mare" influenta ". Daca zidurile ar vorbi :))

Gaia88
6th July 2016, 15:16
Sincer, la ce va asteptati? :))

niagara64
6th July 2016, 17:04
Sincer, la ce va asteptati? :))

Nu stiu , am asa o mare greata vis a vis de parodia FRG .... o tona de lamai sa iau si nu imi trece ....

Alina Nicoleta
6th July 2016, 19:47
Exact asa a fost.. influenta cred. Tare Larisa, te rugam continua!

21mai
6th July 2016, 20:00
http://www.romgym.ro/?p=30814

Mai penibil de atât nu se putea...

Xtreem22
6th July 2016, 20:16
Nu inteleg uimirea asta :)
Preferati sa o fi trimis pe Larisa care a facut FTY cu o luna inainte de Rio si are nevoie de antrenor sa tina pe picioare coborarea la paralele.. si cu BB si FX din 5.7?

stere78
6th July 2016, 20:43
Nu inteleg uimirea asta :)
Preferati sa o fi trimis pe Larisa care a facut FTY cu o luna inainte de Rio si are nevoie de antrenor sa tina pe picioare coborarea la paralele.. si cu BB si FX din 5.7?

As fi preferat, sincer, ca sportiva care in tot acest ciclu olimpic a fost, de fapt, echipa României (dupa cum s-a vazut la testul preolimpic, fara ea România nu exista) sa fie menajata, tinuta in puf daca era cazul, tratata de catre cei mai buni doctori si rasplatita dupa cum merita. Acum doi ani ii sufla in ceafa lui Simone Biles, in momentul de fata e la jumatate din capacitate dupa o luna de antrenament - catastrofa nucleara in care se gaseste gimnastica noastra nu e sub nici o forma vina ei, dar isi poate asuma orice merit imaginabil pentru lucrurile bune, câte or fi fost ele, din toata aceasta perioada. Si e al naibii de nedrept, de frustrant si de anapoda ce i se intâmpla.

camigym
6th July 2016, 20:46
Rezultatele complete sunt pe site-ul federatiei. Si ori este o greseala acolo (notele la sol ale Ioanei Crisan), ori cineva a gresit la calcule.ntentionat . Sau nu.

Alina Nicoleta
6th July 2016, 23:10
As fi preferat, sincer, ca sportiva care in tot acest ciclu olimpic a fost, de fapt, echipa României (dupa cum s-a vazut la testul preolimpic, fara ea România nu exista) sa fie menajata, tinuta in puf daca era cazul, tratata de catre cei mai buni doctori si rasplatita dupa cum merita. Acum doi ani ii sufla in ceafa lui Simone Biles, in momentul de fata e la jumatate din capacitate dupa o luna de antrenament - catastrofa nucleara in care se gaseste gimnastica noastra nu e sub nici o forma vina ei, dar isi poate asuma orice merit imaginabil pentru lucrurile bune, câte or fi fost ele, din toata aceasta perioada. Si e al naibii de nedrept, de frustrant si de anapoda ce i se intâmpla.
:( trist si crunt. Sper sa mai aiba puterea sa continue.

Gaia88
7th July 2016, 09:37
Pe mine nu ma deranjeaza ca merge Catalina. Ma deranjeaza modul absolut dezgustator in care federatia nu si-a asumat aceasta decizie. Dupa cum nu inteleg cum COSR a putut sa desemneze un sportiv necalificat sa poarte drapelul. Semn foarte clar ca nu am scapat de romanisme nici macar pe partea de comunicare si PR, d-apoi pe partea de strategie si de antrenamente.
Ma bucur oarecum ca toate astea se intampla acum. Daca gimnastica e pe butuci e numai meritul ei insasi prin lipsa de transparenta si de reforma la toate nivelele.
Luati cu lamaie, vorba altor forumisti:))

Issos
7th July 2016, 10:51
Îmi pare tare rau pentru Larisa, dar in momentul de fata e foarte departe de forma sa consacrata.Regulamentul aiurea FIG-ului, lipsa de mobilizare fizica si psihica din calificările CM si accidentatea stupida înainte de test au facut-o sa nu fie calificata la JO. E drept, nu a fost corect momentul in care COSR a anuntat port drapelul, dar Catalina merita din plin aceasta onoare. Eu m-am gândit la Cata înainte de test event.E total aiurea sa spui ca ar fi trebuit ales intre doar intre Halep si Neagu.

AntoniaA
7th July 2016, 11:19
Larisa are niste kg in plus. Asta este realitatea. Se misca greoi, e departe de forma de acum doi ani de la mondiale din pacate. Este normal sa fie asa dupa atita pauza. Pacat sper sa isi gaseasca linistea interioara si sa continue, acum nu a fost sa fie.....
Nici in cele mai negre cosmaruri nu mi-as fi inchiput ca gimnastica romaneasca va fi in punctul acesta acum doi ani de zile! Mai grav este ca din afara cel putin pare ca federatia asteapta ca toate apele sa se linisteasca si atit.

Eu zic ca alegerea Catalinei este corecta daca judecam sansele reale pe care fiecare fata le are la ora asta insa pe Catalina se pune o presiune enorma.
Concursul e concurs, orice e posibil, apoi Cata va trebui sa introduca elemente foarte dificile ca sa aiba sanse mai mari.

Este pentru prima data cind pur si simplu nu ma intereseaza olimpiada, am decis sa venim in vacanta in tara habar nu am daca in Romania se transmite olimpiada de ex.
Pacat aici in Australia gimnastica a avut in 2012 canal dedicat si am vazut calificarile ide la echipe fete baieti integral, practic tot inclusiv ritmica sau trambulina de ex.

Spiridonova.Fan
7th July 2016, 13:01
In afara de fenomenul Biles, olimpiada asta va fi probabil cea mai trista din istorie având in vedere numărul mare de accidentări si lipsa multor gimnaste cu renume.

Ma bucur enorm pentru Cătălina, dar probabil toți simt gustul amar din ultimii 2 ani. Adevarul e ca nimica nu s-a făcut din 2012 (când deja erau probleme), ba mai rău, s-a aruncat si in ultimele noastre resurse.

cristina.t
7th July 2016, 13:54
Ma bucur pentru Catalina ca va merge la olimpiada, a dovedit ca merita din plin aceasta participare, in schimb ma intristeaza rau de tot modul in care au fost gestionate "resursele", fetele tinere. Cred ca unele din lot au ajuns cu ceva carente in pregatire si aia mai mari au aplicat aceeasi tactica ca atunci cand aveau de unde culege, le-au fortat ca sa ajunga la un nivel mai decent si acum toate sunt in bandaje. Daca nici acum nu vor fi schimbari majore in sistem, de organizare, de metodica aplicata la nivel de antrenori, de transparenta si selectie curata a gimnastelor, nu cred ca acest sport va mai supravietui la noi.
Am inteles ca aceste nationale s-au dorit a fi o repetitie pentru europene, a fost de-a dreptul dezamagitor. Aceeasi bulibaseala, nu a existat un soft si un sistem electronic de afisare a rezultatelor, imaginile transmise din timpul competitiei au fost de o calitate indoielnica iar de cea care a comentat, mai bine se pensioneaza, Diana a reusit sa acopere mai bine evolutia fetelor si sa comenteze mult mai decent. Apropo la europene tot asa va fi, vom astepta ca Alexoi sa nu uite sa ne comunice si noua notele si clasamentul?:))

niagara64
7th July 2016, 14:08
Larisa a fost neglijata dupa accidentare .... era mana, nu? .... ar fi putut lucra trenul inferior . Dar e clar ca ea a fost data la o parte . Am asa un feeling ca a reinceput sa lucreze deabia dupa de s-a intors Cristi si Lulu la lot .... de ce au plecat la inceputul anului ? Cred ca pe aici ar trebui cautate raspunsuri .... o Larisa de care ar fi avut grija era singura pe care am fi contat sa se apropie de podium . Cata cu tot respectul ... nu prea . La ora asta indiferent pe cine am trimite e doar pentru prezenta . Larisa a reusit performanta de a fi pe pdium la AA .... fantastica ca volum de munca . Ar fi trebuit tratata cu mai mult respect. Daca a pus kg pe ea este normal in secunda in care nu s-a ocupat nimeni de ea dupa accidentare . Nu e vina ei ca cei care ar fi trebuit sa se ocupe de ea , cei care cred ca sunt antrenori nu o fac inteligent .
Sunt multe semne de intrebare domnilor ... si atat timp cat nu exista raspunsuri nu va exista nici schimbari bune in gimnastica romaneasca .
Media trebuie sa se ridice si sa spuna lucrurilor pe nume . Sa ceara federatiei reforme de sistem . Sa fie sesizati cei care ar trebui sa se ocupe de protectia copilului daca este cazul . Sa nu se permita folosirea sintagmei ... nu-ti convine , pleci acasa . Si sa incetam sa mai privim cuplu B&B ca pe niste zei , pentru ca nu sunt . Nu sunt la ora asta nici mai buni antrenori cu atat mai putin pedagogi - nu cred ca au fost niciodata . Faptul ca ai o tara intreaga drept camp de selectie nu te face un bun antrenor . Ci doar unul cu resurse mari .
Antrenor mare este cand sti sa antrenezi si un pici de 6 ani zi de zi , si unul de 16 cu aceasi placere si inteligenta .
Am vazut copil extrem de talentat si muncitor debarcat in fata casei parintilor fara nici o vorba din partea B&B . Stiu ca atitudinea este nu ne obosim sa reparam de am stricat . Asa ca oarecum inteleg de ce Larisa a fost neglijata dupa accidentare . Si asta nu te face un antrenor mare .
Dar sa ne consolam domnilor cu u trial americam in weekend ul asta , mare cat un mondial . Si sa ne intrebam ce ne deosebeste de ei ... si sa nu imi spuneti ca bani ca iar trec pe lamai �� . Nu banii , ci munca .... pentru ca atunci cand vine vorba de bani romanul din Romania te treateaza cu dispret ....ei ori lucreaza pe sume astronomice ori nu . Pe sistemul "pentru mai putin de X euro eu nu ma scol din pat ." . Multe de povestit . Dar care explica ce se intampla in tara noastra .

Alina Nicoleta
7th July 2016, 15:40
Larisa a fost neglijata dupa accidentare .... era mana, nu? .... ar fi putut lucra trenul inferior . Dar e clar ca ea a fost data la o parte . Am asa un feeling ca a reinceput sa lucreze deabia dupa de s-a intors Cristi si Lulu la lot .... de ce au plecat la inceputul anului ? Cred ca pe aici ar trebui cautate raspunsuri .... o Larisa de care ar fi avut grija era singura pe care am fi contat sa se apropie de podium . Cata cu tot respectul ... nu prea . La ora asta indiferent pe cine am trimite e doar pentru prezenta . Larisa a reusit performanta de a fi pe pdium la AA .... fantastica ca volum de munca . Ar fi trebuit tratata cu mai mult respect. Daca a pus kg pe ea este normal in secunda in care nu s-a ocupat nimeni de ea dupa accidentare . Nu e vina ei ca cei care ar fi trebuit sa se ocupe de ea , cei care cred ca sunt antrenori nu o fac inteligent .
Sunt multe semne de intrebare domnilor ... si atat timp cat nu exista raspunsuri nu va exista nici schimbari bune in gimnastica romaneasca .
Media trebuie sa se ridice si sa spuna lucrurilor pe nume . Sa ceara federatiei reforme de sistem . Sa fie sesizati cei care ar trebui sa se ocupe de protectia copilului daca este cazul . Sa nu se permita folosirea sintagmei ... nu-ti convine , pleci acasa . Si sa incetam sa mai privim cuplu B&B ca pe niste zei , pentru ca nu sunt . Nu sunt la ora asta nici mai buni antrenori cu atat mai putin pedagogi - nu cred ca au fost niciodata . Faptul ca ai o tara intreaga drept camp de selectie nu te face un bun antrenor . Ci doar unul cu resurse mari .
Antrenor mare este cand sti sa antrenezi si un pici de 6 ani zi de zi , si unul de 16 cu aceasi placere si inteligenta .
Am vazut copil extrem de talentat si muncitor debarcat in fata casei parintilor fara nici o vorba din partea B&B . Stiu ca atitudinea este nu ne obosim sa reparam de am stricat . Asa ca oarecum inteleg de ce Larisa a fost neglijata dupa accidentare . Si asta nu te face un antrenor mare .
Dar sa ne consolam domnilor cu u trial americam in weekend ul asta , mare cat un mondial . Si sa ne intrebam ce ne deosebeste de ei ... si sa nu imi spuneti ca bani ca iar trec pe lamai �� . Nu banii , ci munca .... pentru ca atunci cand vine vorba de bani romanul din Romania te treateaza cu dispret ....ei ori lucreaza pe sume astronomice ori nu . Pe sistemul "pentru mai putin de X euro eu nu ma scol din pat ." . Multe de povestit . Dar care explica ce se intampla in tara noastra .
Niagara.. total de acord. Trist si nedrept fata de Larisa, care tind sa cred ca daca concura pe acelasi cod ca si Catalina avea si ea medalii olimpice. Pacat, nu s a putut investi cum trebuie in ea.. un mega talent.era singura cu reale pretentii la medalii.

iulia_p
8th July 2016, 07:18
Niagara.. total de acord. Trist si nedrept fata de Larisa, care tind sa cred ca daca concura pe acelasi cod ca si Catalina avea si ea medalii olimpice. Pacat, nu s a putut investi cum trebuie in ea.. un mega talent.era singura cu reale pretentii la medalii.
Lari a mai avut-o si pe Biles in fata anii astia... Practic, imbatabila. Nu poti face lucrurile asa cum iti doresti, dar nimeni nu i-ar fi putut sta in cale pe codul asta cel putin.

Alina Nicoleta
8th July 2016, 13:26
Da, iulia.. doar Biles a intrecut-o overall anii astia. Nici Musty nu a trecut de ea. Pacat:(

niagara64
8th July 2016, 14:13
Daca zidurile ar vorbi .... dar si cand vorbesc sunt lovite cu pietre .... ca de ce acum , ca nu se face ...

Alina Nicoleta
8th July 2016, 20:32
Daca zidurile ar vorbi .... dar si cand vorbesc sunt lovite cu pietre .... ca de ce acum , ca nu se face ...

:( exact!!!

Gaia88
8th July 2016, 21:03
Adica? Iar vorbim codat pe forum?
...

Alina Nicoleta
9th July 2016, 12:32
Cine stie ce sistem putred e acolo. De unde sa stim noi? :(

AntoniaA
10th July 2016, 05:20
Larisa in Franta a luat 56.8 - individual. Sper sa nu fie gresita informatia, sursa este totusi o pagina FB, dar daca totusi este corect atunci ma intreb ce plan de recuperare a avut Larisa dupa accidentarea din iarna? Vazind acest rezultat cred ca se putea lucra mult mai mult la pregatirea fizica.

Alina Nicoleta
10th July 2016, 12:14
Larisa in Franta a luat 56.8 - individual. Sper sa nu fie gresita informatia, sursa este totusi o pagina FB, dar daca totusi este corect atunci ma intreb ce plan de recuperare a avut Larisa dupa accidentarea din iarna? Vazind acest rezultat cred ca se putea lucra mult mai mult la pregatirea fizica.

Notele Larisei: BB 15.300 din 6.3 fara 1080 la coborare (tare as vrea sa vad evolutia), sol 13.800 cu iesire din covor la 2 suruburi si jumatate, a bagat tsuka pe prima diagonala si 1080 pe a doua state, a gresit la piruete, paralele 14.200 exercitiu bunicel, ritm usor scazut si sarituri 13.500 FTY, cu mici greseli la aterizare. Se pare ca Larisa nu forteaza inca la sol si sarituri si bine face, ar risca o accidentare. Step by step.

AntoniaA
10th July 2016, 12:40
E mai bine fata de nationale, e o veste buna.

21mai
10th July 2016, 16:58
Franța ne a depășit cu 10 puncte

Alina Nicoleta
10th July 2016, 17:29
La echipe e groaznic. As fi vrut sa vedem si notele celorlalte fete. Dar cum nimanui nu ii pasa.. de unde informatii? Federatia doarme bine.

AntoniaA
11th July 2016, 10:14
Am vazut si eu rezultaul final, Franta are 10 puncte peste noi la ora asta. Vai de capul nostru....o simpla schimbare de generatie nu va rezolva situatia.
Toata lumea pare sa strige "treziti-va" dar federatia merge pe principiul " ciinii latra caravana trece".
Totusi Larisa este in usoara crestere de forma si ma bucur pentru ea.

Am o intrebare, federatia Romana este obligata sa comunice acum numele gimnastei care va reprezenta Romania la Rio sau pot merge amindoua (Lari si Cata) acolo si sa zicem in urma unor verificari la fata locului sa intre in concurs cea mai in forma la ora respectiva, cea care s-a adaptat cel mai bine?

iulia_p
11th July 2016, 11:04
Am o intrebare, federatia Romana este obligata sa comunice acum numele gimnastei care va reprezenta Romania la Rio sau pot merge amindoua (Lari si Cata) acolo si sa zicem in urma unor verificari la fata locului sa intre in concurs cea mai in forma la ora respectiva, cea care s-a adaptat cel mai bine?Cred că numele trebuie comunicat acum, dar poate fi schimbat pana cu o zi inaintea concursului.
Larisa va locui in afara satului olimpic, dar se va putea antrena cu Catalina (ma rog, am inteles ca ele acum au program diferit de antrenament...).

Eu m-am bucurat mult sa citesc ca a spus ca iubeste gimnastica si nu renunta.

La echipe e jale. Sa fii cu 10 puncte in spatele Frantei mi se pare SF, cu toate ca noi mai mult ne-am plimbat cu o echipa adunata in ultimul moment (ma mir ca au gasit 5 senioare valide), dar totusi cu Larisa in componenta, ce a avut si un 15.3 la barna si ele si-au testat echipa de Olimpiada.

Teoretic, doar teoretic, daca s-ar vrea sa se faca treaba sperante sunt pentru urmatorii ani, in perioada de trecere, ca sa spun asa, cu Larisa, Laura care probabil va reveni, Maria, fetele noi de la Deva - din pacate aici mi se pare jale la paralele... Perioada de trecere ar trebui să fie ajutată si de Cătalina, are o datorie poate morală față de echipă, plus că va fi un mondial in care si ea, și Larisa, vor avea sansa acelui titlu care le lipseste - de regula post Olimpic e mai mica concurenta.

Practic, nimeni nu se arata dispus sa faca nimic. Asa ca suntem cam fara speranta.

niagara64
11th July 2016, 14:18
Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .

iulia_p
11th July 2016, 14:32
Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .
Sa vedem ce buget va mai fi dupa Olimpiada aceasta. Am vazut deja voci care spun ca uite, gimnastica a primit un buget imens (fata de restul) si merge cu 3 sportivi. Celelalte delegatii s-au descurcat mult mai bine (cel putin din punct de vedere al prezentei).

Oamenii astia sunt atat de orbi incat nu vad ca daca nu fac ceva, in curand nu vor mai avea oricum un buget de gestionat. Pentru ca daca nici medalii nu vor fi... adio bani.

lalalilu
11th July 2016, 15:36
Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .
Ne terorizezi cu propaganda americana. nu poti sa aplici asa pe nepusa masa modele ultraliberale copiate de la americani doar fiindca merge la ei. Karoly nu au aplicat in America sistemul romanesc, s-au adaptat la realitatile locale. Realitatea romaneasca e ca nu poti sa ai sali private si nici sali in fiecare oras de provincie. In Romania, familiile din care provin gimnastele sunt sarace. Iar famiile bogate sau din clasa de mijloc isi dau copii la tenis si scrima niste sporturi pe care le considera nobile. Gimnastica, cu putine exceptii, are o baza sociala formata de familii modeste. Daca s-ar introduce sali private nu ar mai veni niciun copil la gimnastica.

Xtreem22
11th July 2016, 19:54
Larisa BB din Franta https://www.youtube.com/watch?v=w7HVs_R4H7g
Saltul ala e cam echer..mi se pare ca Ponor il face mai intins, chiar si din flic

niagara64
12th July 2016, 04:49
Ne terorizezi cu propaganda americana. nu poti sa aplici asa pe nepusa masa modele ultraliberale copiate de la americani doar fiindca merge la ei. Karoly nu au aplicat in America sistemul romanesc, s-au adaptat la realitatile locale. Realitatea romaneasca e ca nu poti sa ai sali private si nici sali in fiecare oras de provincie. In Romania, familiile din care provin gimnastele sunt sarace. Iar famiile bogate sau din clasa de mijloc isi dau copii la tenis si scrima niste sporturi pe care le considera nobile. Gimnastica, cu putine exceptii, are o baza sociala formata de familii modeste. Daca s-ar introduce sali private nu ar mai veni niciun copil la gimnastica.

OK ... Cred ca anumite lucruri ar trebui spuse pe sleau . Romania nu este atat de saraca cum vrea ea sa creada cand ii convine . La gimnastica nu se duc numai copiii saraci ...
Nu poti avea sali private ?! DE ce ?! Sunt atatea sali private pentru multe alte sporturi .
E un cerc vicios ... Dar ceva este clar . Fara sali private , fara owneri adevarati nu veti mai vedea marea performanta in Romania . Sloganul " Gimnastica este a noastra , sa o salvam " este unul destinat esecului ... Tot ce a fost " al nostru" in Romania a fost furat . Vrei exemple ?:D
O sala privata nu este capat de lume ca investitie . Sali in paragina veti gasi o gramada . Si nu imi spune ca nu stiu despre ce vorbesc . Stiu cum se ridica o sala de la zero.
Nicaieri in lume copii care merg in gimnastica nu-s musai bogati . Asta e o realitate . Ai incercat sa vezi filmul despre Douglas ? Ea nu e o exceptie . Sunt multi copii ca ei , cu parinti care sacrifica enorm pentru un copil ...
NU E ATRACTIV CA SPORT ? MA INDOIESC .
Doar neambalat comercial ... Si in definitv cine sa o faca ? Antrenorii risipiti prn tara (care mai sunt) nu-s owneri , ei nici macar nu merg pana la capat cu un copil .
E nevoie de aparitia salilor private in Romania .
Sali care sa ataga copiii de toate felurile de la cei de 1 si jumatate ... crede-ma e foarte funny sa fi parinte si sa ai ora de gimnastica cu o gaza "toddler and parents " . Apoi fetite de 10-12-15 ani care fac de placere de 3 ori pe saptamana , care concureaza la nivelul lor fara sa fie mari campioane .
Asta ar fi treaba federatiei . Sa organizeze concursuri pentru TOTI copii , Indiferent de varsta si nivel .Toate astea aduc copii in sala , aduc venituri care ii permit sa supravietuesti ca sala . Pentru ca fiind multi nici taxele nu_s exorbitante . Si printre se poate afla si perla pe care o cauta marea performanta .
Nu , Romania nu e saraca ci doar furata .

Proiectul " Tara , tara vrem campioane" e unul steril si prost tocmai ca e unul elitist .,,, hai sa luam catre sport doar "talentele" ... wrong .... nici Ceausescu nu gandea asa de prost . Sportul trebuie facut de foarte multi dintre care se vor cerne candva marii campioni .
Scuze daca te-ai simtit terorizata :happy . Dar chiar cred ca sistemul american merita tot respectul. Si da este aplicabil si in Romania .
Piata (adica cererea de a se face sport din partea parintilor ) va fi una foarte activa atunci cand va fi bine vanduta . Iar asta nu o poate face decat propietarul . "Ochiul stapanului ingrasa vita" :)

AntoniaA
12th July 2016, 06:50
Iti dau dreptate 100% pentru ca exact sistemul descris de tine il avem noi aici. Si fetita mea a facut gimnastica la 4-5 ani nu de performanta ci pentru deszvoltarea organismului, a coordonarii, etc. a progresat mult dupa aceste ore care erau saptaminale si foarte placute pentru copii.

Marea majoritate a salilor traiesc din aceste programe. E posibil sa zaresti intr-o grupa cite o fetita care vrea si poate mai mult. Atunci antrenoarea stie unde sa coordoneze parintii si ce tip deprogram sa ii faca copilului respectiv, dar ideea de a avea o sala unde poti duce copilul sa invete sa sara, sa se catere, mai ales cind sint mici unora le este frica- sa alerge corect, (da nu rideti nu toti copiii se nasc cu aceste abilitati) sa se rostogoleasca sa lucreze la tinuta, sa ia lectii de dans, balet, flexibilitate etc este necesara pentru un prescolar mai ales.

Dupa citiva ani buni in care ei cresc pe nivele timp in care parintii platesc bani buni pentru ca performanta costa peste tot in lume apare si mult dorita selectie intr-un program de dezvoltare pentru olimpiada si apoi bursa catre un centru performant care are grupe de elita. E drum lung dar inceputul se face in aceste sali la care toti au acces.

Eu am fost acolo si mi-am incurajat fetita sa mearga singura pe birna chiar antreoarea a cerut parintilor ca atunci cind copiii urca pentru prima data pe aparat ei sa fie prezenti ca incurajare.
Poate pare aiurea dar vorbim de copii de 3-4-5 ani care nu toti au abilitati fizice pentru gimnastica. Sa fi vazut mame durdulii catarate pe aparate si copii dupa ele. A fost frumos dar a renuntat am incercat vreo trei ani tenisul de performanta care este extrem de scump.
Am platit bani gramada la tennis stiind de la inceput ca nu am un copil atlet. Din pacate a renuntat si la tennis pentru ca trebuia sa alerge enorm ....am fost sfatuiti sa nu cedam.....Aici nu poti sa fortezi un copil daca nu mai vrea asta este cauti altceva. Momentan face inot fireste ca nu de performanta dar ii place.

Insa revenind, important pentru Romania, sa existe aceste sali pline de saltele colorate si aparatura ajutatoare care atrag copiii. Eu am iubit gimnastca cind eram de sase ani pacat ca nu am avut o sala in orasul meu natal. Sportul este solutia care sa ajute copiii sa fie sanatosi sa ii tina departe de droguri si violenta mai tirziu. Sportul de placere cu campionate adecvate tuturor nivelelor.

iulia_p
12th July 2016, 07:15
Si eu cred ca se poate in sistem privat.
Ar fi o cadere la inceput, clar, dar oricum suntem jos de tot. O sala privata am vazut ca are Laura Cristache, e interesant ce va iesi de acolo. Mi se pare totusi inaccesibila, fiind tocmai in Baneasa, dar copilasi are.

Surse de venit s-ar gasi. Mai demult niste prieteni au cautat destul de mult pe cineva cu care fetita lor sa ia niste cursuri de gimnastica, dar nu de performanta, ci pentru a progresa la dans, i-a spus antrenorul ca ar fi util asta. Tuturor li s-a parut ciudat, iar cluburile traditionale nu puteau sa ofere asa ceva. Si nu e singurul caz, cu siguranta ca vor fi parinti care sa vrea sa plateasca pentru orele de gimnastica, din diverse motive. Daca li se va spune ca e talentat copilul... poate merge mai departe.

La noi pentru moment se poate merge cu baza, iar la varf gasit un sistem de centralizare-descentralizata, daca pot spune asa. 2-3 centre (Deva, Onesti, Bucuresti, in timp Constanta, Timisoara si cine se mai poate alatura), intre care sa existe concurenta reala, cu selectie centralizata si antrenamente periodice impreuna. Asa am folosi si Izvoraniul, care nu e bun de baza permanenta.

Sa stie copiii ca pot ramane la antrenorul lor pana la varf, iar daca nu e ceva in regula, sa poata pleca, sa nu accepte orice. Iar antrenorul sa stie ca daca fata asta super talentata si muncitoare ajunge in varf, va ajunge si el odata cu ea, si nu o va da la centrul olimpic. Atunci va fi poate motivat sa o antreneze asa cum trebuie, sa gaseasca metode noi, sa faca poate schimb de impresii cu colegi din alte parti...

21mai
12th July 2016, 19:48
SF-uri sincer, cei care sunt cu mintea deschisă pleacă in afara, cei care sunt cu palma deschisa rămân si antrenează cum stiu eu mai bine. Forminte de ce n a rămas in afara? Acolo daca ar fi făcut o proasta pe gimnasta cum am mai auzit s ar fi ales cu dosar sau proces...

cristina.t
12th July 2016, 20:12
SF-uri sincer, cei care sunt cu mintea deschisă pleacă in afara, cei care sunt cu palma deschisa rămân si antrenează cum stiu eu mai bine. Forminte de ce n a rămas in afara? Acolo daca ar fi făcut o proasta pe gimnasta cum am mai auzit s ar fi ales cu dosar sau proces...

Valabil si pt B&B si toti cei care mai antreneaza pe aici. Raman fiindca aici isi pot permite sa mai arunce o palma, un pumn, sa tipe, sa jigneasca, sa umileasca, sa faca din gimnaste tinta lor de revarsat furia si frustrarea. Daca ar pleca cu totii si ar dovedi ca sunt buni atunci federatia se va vedea nevoita sa faca schimbarile necesare. Atata timp cat merge asa cu astia si cu aceleasi metode nu se va schimba nimic.

florik2000
12th July 2016, 23:11
Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu, dar nu se zicea pe aici pe forum ca lucrurile nu au mai mers cum trebuie cat timp a coordonat lotul pentru ca nu mai exista rigoarea si seriozitatea din vremurile trecute? Pai ori le batea pe gimnaste ori le lasa sa se uite pe geam?:confused:

niagara64
13th July 2016, 19:13
Pana si China schimba :
http://abcnews.go.com/Sports/wireStory/china-happy-gymnastics-replaces-grind-strict-study-40536140

niagara64
13th July 2016, 19:14
Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu, dar nu se zicea pe aici pe forum ca lucrurile nu au mai mers cum trebuie cat timp a coordonat lotul pentru ca nu mai exista rigoarea si seriozitatea din vremurile trecute? Pai ori le batea pe gimnaste ori le lasa sa se uite pe geam?:confused:

In my opinion :))
Cred ca amandoua ... Rigoare si seriozitate nu inseamna bataie ATENTIE btw ....

Spiridonova.Fan
15th July 2016, 11:07
Nu doar sistemul trebuie schimbat, dar si mentalitatea. Gimnastica romaneasca are mare nevoie de influente din exterior. Aceleasi metode din anii 90 nu mai pot continua.

Dar cum se zice, scaunele in federatie sunt prea calde, deci nu prea cred ca vom vedea prea multe schimbari in domeniul acesta :no:

axel rom
15th July 2016, 11:47
Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu

Chiar la asta ma gandeam dupa episodul "Berna". Nu stiu cand in istoria gimnasticii feminine 2 gimnaste din aceeasi tara au suferit niste incidente extrem de urate in aceeasi finala pe aparate. Iar daca nu a fost „ghinion”, atunci au fost presiunile din exterior, venite dela „frustrati-psihopati”, in conformitate cu siteul FRG. Inteleg ca tot sistemul gimnasticii romanesti e praf in momentul de fata si ca ultima problema ar fi sa mai denigram lotul de la Deva(in speta pe Forminte, care oricum intr-un univers normal nu trebuia readus in frunte). Dar totusi, asta cu GHINIONUL pe mine ma omoara, va zic sincer. Macar numai spui nimic si tot e mai bine.
Zicea cineva de saritura Denisei si mie mi se pare nu mai are chiar aceeasi culoare ca anul trecut, mai ales pe final.
Fara ganduri de revolta as vrea sa o remarc pe Carmen Glavan. Este o sportiva care ar putea sa practice o gimnastica de calitate, si o remarc tocmai pentru ca nu a prins europenele (celelalte fete au avut posibilitatea de a se afirma la Berna si chiar au facut-o, zic eu). In finalele pe aparate de la nationale si-a dorit mult de tot sa se remarce dupa un concurs exceptional de AA si a gresit. Altfel pare o gimnasta constanta. La fel si alte fete care nu au prins europenele de juniori, trebuie creditate in continuare cu sanse pentru ca au calitati si doar sunt atatea care nu au spus nimic ca junioare- vezi Steingrueber, Fragapane.
Si la Onesti sunt copii de mare potential, dar acolo pare sa fie o problema mare cu paralelele. Mai mare ca pana acum.