PDA

View Full Version : Etapa 19: CFR Ecomax Cluj - FC Unirea



ADelPiero
3rd April 2005, 22:31
Sambata, 9 aprilie 2005: CFR Ecomax Cluj - Apulum, ora 17:00, Telesport (in tur 4-2)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

bill
6th April 2005, 21:41
Daca nu pierdem la Cluj putem avea motive sa speram mai mult. CFR merge chiar rau la inceputul asta de tur si poate nu or sa-si revina tocmai acum. Ii batem:D

ADelPiero
7th April 2005, 01:49
eu ma bazez pe "prietenia" cu Sunda... sper intr`o victorie ;)

Angelina Jolie
7th April 2005, 21:14
Speri matale dar speri degeaba. Pronostic 1.

King of Hell
7th April 2005, 21:40
Lasa Valy, recunoaste ca asa un tzar ti frica si tie sa nu o dati in bara si de data asta :)

Angelina Jolie
7th April 2005, 22:11
Mi-e frica mai mult de o tzar. Dar trebuie sa ma arat optimist sa demoralizaz galeria adversa, nu? :happy :happy

ADelPiero
7th April 2005, 23:46
ce galerie? :D eu nu vad nici o galerie :P

Angelina Jolie
8th April 2005, 11:08
Pai banuiesc ca veti veni la Cj sa va sustineti echipa, ca doar e o ora juma de mers cu masina.

ADelPiero
8th April 2005, 14:25
da... vor veni ... in jur de 200 sau asa se anunta ;)

spmihai
8th April 2005, 22:36
Trebuie sa fim optimisti la meciul cu CFR. Ei vin dupa trei infrangeri din tot atatea posibile, dar nici noi nu stam prea bine. Un punct din trei meciuri, dar acela in fata Stelei, ceea ce ridica moralul echipei. Problema e sa avem o dorinta mai mare decat a clujenilor pentru a obtine cele trei puncte. mizez totusi pentru victoria noastra, deoarece ambele echipei joaca la fel, pe contraatac. In tur ne-am batut ca noi a trebuit sa atacam si ei sa contraatace, acum va fi invers, deci ar trebui un rezultat favorabil noua. Sper totusi sa nu ramanem numai cu optimismul, ci sa si optinem ceva din meciul asta, macar un punct.

HIV
9th April 2005, 00:04
Dati-le scor .
Pronostic : cfr gruia ecomax - Apulum 0-3 !

ADelPiero
9th April 2005, 10:17
D. Minea - incert

Apărătorul D. Minea acuză o contractură la coapsa dreaptă, părăsind antrenamentul de ieri. "Mizez pe oameni sănătoşi, dacă sunt 0,01 la sută probleme medicale, nu-l folosesc", a spus Artimon, antrenorul unirist acuzând o adevărată criză de efectiv. "Fac deplasarea, dar nu pot şti decât în ziua meciului dacă voi juca. Sunt la 75 la sută din capacitate", a explicat D. Minea, care în cazul în care nu va juca va fi substituit pe foaia de arbitraj de Mihu. Săturaţi de atâta aşteptare, sârbii Bazic şi Pavlovic sunt decişi să-şi rezilieze contractele cu FC Unirea. Jucătorii unirişti au plecat ieri după-amiază oarecum dezamăgiţi către Cluj, deoarece nu s-au întâlnit cu preşedintele, care îi anunţase că va achita prima cu Steaua. "N-are sens să se agite, ne întâlnim în dimineaţa meciului şi îi mobilizez", a spus Măluşel.

(unirea)

spmihai
9th April 2005, 12:39
Dati-le scor .
Pronostic : cfr gruia ecomax - Apulum 0-3 !
Doamne da sa ai dreptate, dar parca nu imi vine sa cred chiar in scorul ala. ca putem sa-i batem cred, dar cu 3-0, mai greu. cel mai solid argument ca nu vom bate cu 3-0 este ca nu am batut niciodata in Divizia A, cu mai mult de 2 goluri diferenta. oricum, FORZA UNIREA, va fi un meci tare.

TZEFERU
9th April 2005, 12:53
Cred ca o sa fie un meci "aspru" la pipait. Sper sa batem.
Pronostic. 1-0.

bill
9th April 2005, 19:01
Iar am pierdut...nu cred ca mai scapam. Se vede tot mai clar diferenta in clasament intre plutonul codas (Brasov, Unirea si Craiova) si restul echipelor.

Angelina Jolie
9th April 2005, 21:24
Am avut noroc cu eliminarea aluia de la voi, fostul uist. Dar Unirea nici n-a contat. Nici o ocazie tot meciul in afara unui gol norocos. Bafta in continuare, sper sa scapati de retrogradare.

ADelPiero
10th April 2005, 11:27
mda... se putea sa nu avem vreun elminat :mad: :rosu:

ADelPiero
10th April 2005, 14:01
Artimon se gîndeşte la demisie

Supărat din cauza înfrîngerii de la Cluj, Alin Artimon, antrenorul lui Apulum, a spus că ar vrea să renunţe la post. “Mă gîndesc două zile, apoi mă decid”, a anunţat Artimon. Altfel, tehnicianul consideră că echipa sa merita mai mult de la meciul de ieri şi spune că a greşit cînd l-a trimis în teren pe Nedelea, care a stat la originea loviturii libere din care Fl. Dan a deschis scorul. “Am gîndit bine, dar am mutat greşit”, s-a autocriticat Artimon.

ADelPiero
12th April 2005, 10:26
CFR CLUJ - FC UNIREA 2-1 (0-0)
Filmul meciului
*min. 8: centrare Goşa, reluare cu capul Oncică din 12 metri, pe centrul porţii; *min. 18: Fl. Dan pasează la marginea careului pentru Bruncevici, care trage pe jos, din zona centrală, puţin pe lângă bara dreaptă.
*min. 21: recentrare pe spate Oncică, finalizată de Anca, cu o lovitură de cap peste transversală; *min. 26: contraatac unirist, Găldean l-a lansat pe Lupaşcu, scăpat singur pe stânga, însă după ce a pătruns în careu, cugireanul a vrul să-l întoarcă pe Mijin, care l-a deposedat.
*min. 29: pătrundere Goşa, centrare în careul mic, dar Anca a lovit defectuos balonul; *min. 34: acţiune prelungită de atac a vizitatorilor, finalizată de Iurişniţi cu un şut peste bară.
*min. 41: o nouă ocazie Anca, ce a şutat slab din 15 metri, Fl. Cotora reţinând mingea.
*min. 59: centrare Turcu din stânga, iar R. Cosma l-a blocat pe Anca în careul mic, clujenii solicitând penalty.
*1-0. MIN. 67: faut inutil făcut de Nedelea la 20 de metri, perpendicular. FL. DAN a executat impecabil lovitura liberă, peste zid, aproape de vinclul drept.
*min. 68: ocazie mare a feroviarilor, în superioritate numerică în suprafaţa de pedeapsă, însă Goşa, faţă-n faţă cu Fl. Cotora, a ales un şut în locul unei pase în faţa porţii.
*min. 75; lovitură liberă Turcu de la 30 de metri, prinsă sigur de portar.
*min. 75: dintr-o fază fixă, Jercălău trimite în careu, dar Hardău, aflat la 8 metri a preluat greşit.
*2-0, MIN. 78: Anca i-a pasat lui FL. DAN, care de la 20 de metri a trimis o "torpilă" sub bară, aproximativ din aceeaşi zonă de unde a deschis scorul.
*2-1, MIN. 81: la o lovitură liberă de la 23 metri, Jercălău i-a "mişcat" mingea lui KIRALY, şutul acestuia deviat de R. Mărginean, a prins o boltă ce a trecut peste Ştef.
*min. 85: cap Tilincă din 8 metri, reflex salvator Fl. Cotora.

(unirea)

ADelPiero
12th April 2005, 11:20
Ce ne-ai făcut Iurişniţi?

Considerat placa turnantă de la mijlocul terenului, mijlocaşul Dan Iurişniţi a vrut teribil de multe contra clujenilor, asumându-şi responsabilităţi suplimentare în timpul meciului, care l-au obligat la un efort considerabil. Şi dacă încă din prima repriză s-a observat uneori că nu mai are suflu, tocmai pe acest fundal, din exces de zel, "Iuri" a greşit flagrant în minutul 52, când cu un gest infantil a oprit mingea cu mâna undeva la centrul terenului şi a fost eliminat prima dată în carieră în primul eşalon! Atunci s-a rupt totul în angrenajul unirist, inclusiv echilibrul numeric, naivitatea lui Iurişniţi costând scump. Principiul "dominoului" a funcţionat nefast, Artimon a căutat să-şi întărească mijlocul, l-a ales greşit pe Nedelea, acesta a fost iarăşi depăşit de evenimente şi a gafat imediat, facilitând golurile lui Fl. Dan, marcate din zona pe care ar fi trebuit să o acopere, asta pentru că, atâta vreme cât "Iuri" a fost în teren, salvatorul lui Şunda, Fl. Dan n-a contat prea mult în desfăşurarea ostilităţilor. Conştient de eroarea săvârşită, prin care şi-a expus echipa unei înfrângeri, Iurişniţi a plâns minute bune în vestiar, descărcându-şi nervii, uniristul ieşind printre ultimii din cabină. "Eu sunt principalul vinovat şi este cea mai neagră zi din cariera de fotbalist. Mă simt groaznic şi îmi cer scuze, chiar dacă sunt tardive. N-are sens să mă lamentez, am o însemnată parte de vină. Sunt sigur că nu pierdeam. Totuşi consider că primul cartonaş l-am primit mult prea uşor, la întâiul fault. Atunci, în minutul 52, iniţial Heleşteanu n-a vrut să-mi dea galben, dar a cedat insistenţelor jucătorilor de la CFR, care l-au obligat, prin proteste. Sunt ferm convins de asta, nu meritam roşu", a spus după meci Iurişniţi, vizibil marcat de eroarea săvârşită. La apoape o jumătate de oră de la încheierea jocului, Iurişniţi era livid, cu ochii înroşiţi, fiind consolat cu greu de viitoarea soţie, Anca, tatăl său şi prietenul Paul Ghenţi. "Iurişniţi este un om de mare caracter, înainte de a fi un bun fotbalist. Din dorinţa de a demonstra ce poate, a sărit calul. Dacă vom observa că henţul a fost voluntar, atunci va fi amendat, la fel ca şi Giuchici în meciul cu Steaua", a comentat Artimon. După 4 etape din retur, Unirea este singura echipă din Divizia A ce a primit trei cartonaşe roşii, Minea, Giuchici şi Iurişniţi, doar meciul de la Iaşi terminându-l în efectiv complet.

(unirea)

HaoTic
13th April 2005, 13:07
Artimon pricepe greu. Dupa ce l-a bagat pe Nedelea titular cu Steaua si l-a scos dupa 20 min, ce-a crezut, c-a devenit fotbalist intr-o saptamana? Greseala de antrenor. MARE.

ADelPiero
16th April 2005, 20:26
lasa ca de acuma incolo nu o sa`l mai bage la nici un meci :ok::ok: