PDA

View Full Version : Campionatul Mondial 2016



Johnny D
7th April 2016, 08:29
A inceput ieri! Si deja avem o mare stupiza, ceva taximetrist Akbar s-a lasat de aparatul de taxat si l-a batut ieri urat de tot pe locu 33 mondial Jamie Jones cu 10-5!:))
Dott si el pare sa aiba probleme in primul tur de calificare, joaca cu ceva mut si-l conduce abia cu 5-4, azi se continua sesiunea a 2-a!

O semisurpriza ar fi ca Higginson a pierdut cu Bond in joc decisiv, dar la asta te mai puteai astepta, nu era un meci atat de dezechilibrat. La fel se poate zice si despre Woollastoon care si el a fost doborat in joc decisiv de tacul lu Walkelin!

PS: Nu stiu daca ati observat, dar Ding Junhui joaca, calificari! Sa-l felicitam!:D:D

Johnny D
12th April 2016, 11:21
Am avut parte si de primele reveniri spectaculoase in penultimul tur de calificari, Ryan Day a revenit de la 5-9 si-a invins 10-9 dar cel mai tare de departe a fost Peter Ebdon! De obicei te lasa 9 jocuri in prima sesiune, daca esti incet de-a dreptul te lasa doar 8, ei bine el a condus cu 2-0 si-a pierdut 4 jocuri la rand intr-un ritm infernal de incet, si la 2-4 l-au oprit, au zis gata!:)) Iar seara trecuta s-a reluat meciul, de la 2-0 a pierdut 8 jocuri la rand si la scorul de 3-9 in jur de ora 1 ora Romaniei era singurul meci care se mai juca! L-a bagat pe ala saracu la stres, pe Gerard Greene pana l-a terminat si-ntr-un final pe la 4 dimineata ora noastra l-a batut cu 10-9!:)) Numa in locu lu Greene sa nu fii!

86
17th April 2016, 11:27
Campeonul eliminat deja:D, nu merge minunea de multe ori, regele plictiselii(ebdon) a plecat si el, se anunta un campionat interesant.

Clau7_D
17th April 2016, 12:44
Am adormit aseara exact cand a inceput jocul decisiv :headbang: boul baltii ce sunt :groggy:
Ma bucur ca a trecut Carter mai departe :yes:

Johnny D
18th April 2016, 12:29
Surprizele nu contenesc, cea mai mare de departe eliminarea Shaunului lu Murphy de catre roshcovanul McGill! 8-10!

86
18th April 2016, 17:39
Finalisti din 2015, Maguire, Dott, Ebdon out. Cam multe victime pentru faza acesta a competitiei.:D Si Ronnie a trecut cam greu( cel putin a doua repriza a meciului a fost echilibrata.).

Johnny D
18th April 2016, 23:32
John a rupt azi, la fel ca Selby 7-2, maine o formalitate pentru cei 2!

Maine par a fi doar meciuri one sided, pe langa astea doua, e de asteptat ca Robertson, Allen si Hawkins sa le dea omor micutilor calificanzi.

86
19th April 2016, 13:35
Are un noroc porcesc Selby... de iti vine sa-i dai pumni:D


A revenit Milkins la un singur joc distanta, sper sa si catige meciul. Oricum, chiar daca ar fi sa castige Selby, nu trece mai departe de optimi. Cum se mentine in continuare pe primul loc in clasament, nu stiu.


Bufonul este o porecla foarte potrivita:D

Cristi
20th April 2016, 15:13
Ei, nu stii cand isi revine Selby dintr-o data si castiga turneul!

Mai socant e ca a iesit Robertson, zic eu.
Pana la urma Selby s-a descurcat decent iar Ronnie chiar bine :))

Ia Ronnie inca un titlu? :D

86
20th April 2016, 19:42
Nici Trump nu are viata usoara, condus deocamdata cu 5-3.

Daca mai pleaca si el... ar insemna ca din primii cinci din topul mondial a ramas doar Selby in optimi...

86
25th April 2016, 19:46
Trump out si el, eliminat de Ding. Ronnie nici el nu este prea sigur, Hawkins reuseste sa isi mentina diferenta de doua jocuri.

Dupa ce au plecat Murphy, Robertson, campionul mondial din prima runda, acum au plecat Trump si Allen, poate si Ronnie in a doua runda.

La cum arata acum, as miza pe Williams- Higgins sa dea urmatorul campion mondial. Selby iar norocos, nimereste doar cu jucatori veniti din calificari sau Milkins pana in semifinale.:happy

El Pistolero
25th April 2016, 22:28
Fraier Ronnie. A avut n sanse sa-l egaleze pe ala, si tot nu reuseste. Greu de crezut ca mai revine.

El Pistolero
25th April 2016, 23:19
Mda...mai 3 bile rosii si Ronnie mergea spre un 147! :mda:

12-11 pentru ala!

Clau7_D
26th April 2016, 00:34
A iesit si Ronnie din turneu...
Sferturile sunt cam asa:

Alan McManus - John Higgins
Mark Williams - Ding Junhui
Mark Selby - Kyren Wilson
Marco Fu - Barry Hawkins

86
26th April 2016, 09:35
Cum am zis, merg pe Higgins sau Williams, unul din ei castiga titlul de campion.

Utilizator
26th April 2016, 13:00
Cred ca Selby are sanse mari la titlu, e genul de luptator care atunci cand are o sansa se agata de ea cu dintii.
Desi nu-mi place, chiar si Ding are ceva sanse sa castige turneul.

Pacat ca Ronnie a pierdut aiurea cu Hawkins.
A avut o recuperare excelenta pana la 12-12 dar a jucat mizerabil frameul decisiv.
Era nervos si deconectat de la miza partidei.

Cristi
26th April 2016, 13:09
Din punctul meu de vedere campionatul asta mondial e compromis. Au iesit mai toti jucatorii la care te poti uita cu placere.

El Pistolero
26th April 2016, 14:09
Corect. N-ai ce sa mai vezi.

Ronnie a gresit inexplicabil in ultimul frame. :mda:

86
26th April 2016, 19:02
Dupa ce a dat totul cu Ronnie, acum e condus cu 7-1 de Fu.


Greseala lui Ronnie a fost ca l-a lasat sa ajunga la 12-9. A zis si el ca meciurile incurcate le pierde, nu are un joc de siguranta prea bun.

Cristi
27th April 2016, 15:35
Eu nu suport jucatorii astia mediocri, din orice sport care se joaca 1 la 1, care se ambitioneaza cand joaca impotriva unuia mai bun iar cand le iese si trec mai departe pierd urmatorul meci fara drept de apel deoarece si-au epuizat toate resursele.

Hawkins (un jucator care oricum e mega plictisitor) parea terminat la 12-9. A castigat frame-ul final dupa un cadou al lui Ronnie. Daca se juca macar pana la 15 (sa nu mai zicem 17) nu castiga in veci. Pai el nici a doua zi nu mai avea putere sa joace!

Au mai iesit si Williams si Wilson, care mai jucau cate ceva. De Higgins nu mai vreau sa aud de cand cu trisatul... poate macar castiga Ding turneul, desi nu prea cred ca are psihicul necesar. Probabil ca iar il ia Selby, in stilul caracteristic: fara sa joace mare lucru, cu bulan maxim si enervant cat incape :mda:

liverpool-kid
28th April 2016, 03:05
Pai Selby e nascut in Leicester...

Johnny D
28th April 2016, 08:08
Suparatilor!:P Important e ca azi putem paria linistiti Ding - McManus 1, Selby - Fu 1!
Si maine ne scoatem banii!:D Sau poimaine, ma rog.


A avut o recuperare excelenta pana la 12-12 dar a jucat mizerabil frameul decisiv.

Psihologia dicteaza! Eu am pierdut de multe ori pe el cand a revenit spectaculos, i-au iesit toate loviturile pana-n decisiv cand nu i-au mai iesit si i-a pus la adversar jocu pe tava. Ultimele dati au fost cu Holt, cand a revenit de la 0-3 la 3-3 3-4, acu un an cu Yu Delu daca tin minte, era un chinez in orice caz, 2-4, 4-4 si acolo a incercat SF-uri care nu i-au iesit si i-a dat jocul pe tava. Acu 2 ani cu Marc Williams 3-5, 5-5 si-a pierdut 5-6.... e greu sa joci decisivul ca si cand esti condus, ca si cand n-ai ce pierde, deoarece fix atunci ai totul de pierdut!:P

Bine, ce-a mai tare a fost finala aia cu Higgins 0-8, 8-8, 8-9! "LOky BAASTARD!":D:D:D

86
28th April 2016, 10:14
Merg pe Ding, oricine in afara de clovnul din...aaa bufonul.

Clau7_D
28th April 2016, 10:54
Nu ma asteptam ca McManus sa treaca de Higgins dar la celelalte a iesit asa cum mi-am dorit :)

Ce ziceti de o finala intre Fu si Ding?

Cristi
28th April 2016, 11:55
Dupa ce a iesit trisorul, Ding e singurul care mai joaca cat de cat ceva interesant.
Sper sa castige el.

Cred ca meciul Selby-Fu va fi crunt. Se poate paria si pe durata in timp a meciului? :drak:

86
29th April 2016, 19:17
Incredibil norocul lui Selby. Pana in semifinale are doar adversari veniti din calificari, si cānd in sfarsit are un adversar cat de cat in semifinale intervin pana si probleme cu tacul pentru acesta.

liverpool-kid
30th April 2016, 06:19
Selby - Leicester boy!!!

Johnny D
1st May 2016, 11:47
Nu ma asteptam ca McManus sa treaca de Higgins dar la celelalte a iesit asa cum mi-am dorit :)
Ce ziceti de o finala intre Fu si Ding?
Ti-am zis deja!:P

Suparatilor!:P Important e ca azi putem paria linistiti Ding - McManus 1, Selby - Fu 1!
Si maine ne scoatem banii!:D Sau poimaine, ma rog.

And today I go to collect me own!:D

Dar ce greu a scos-o Selby victoria asta, cu forcepsul! A trebuit sa-l urmaresc pe telefon la inviere!:happy
Naspa sa stai asa la ultimu meci, dar chiar daca jocul de buzunar nu i-a mers, nu e nr. 1 degeaba, cel mai bun la jocul defensiv!:yes:

Selby - Leicester boy!!!
Daca va castiga finala azi si maine, va in in al 9-lea cer din mai multe motive.

Incredibil norocul lui Selby. Pana in semifinale are doar adversari veniti din calificari(...)
Si in finala tot asa!:D

:))

liverpool-kid
1st May 2016, 14:37
Ca si Leicester in campionat...daca vor castiga azi va fi 200% motivat sa castige CM...

bogdan_nj
1st May 2016, 17:53
Chiar daca Selby are aproape 4-0 cred ca Ding va reveni si va castiga finala.

Taquito
1st May 2016, 18:37
ar fi bine pt Selby sa se distanteze cat se poate acum ca Ding nu a intrat bine in meci oricum nu-l vad pe Mark sa piarda multe la rand, cel putin nu azi, e f concentrat

Taquito
1st May 2016, 18:47
aproape de 6-0 Mark care e la nivelul unei finale de CM spre deosebire de Ding care pare ca deja a obtinut mai mult decat isi propusese inaintea turneului

Taquito
1st May 2016, 18:48
"Ding e pur si simplu terminat", comentatorul romān Eurosport

bogdan_nj
1st May 2016, 19:48
6-2 de la 6-0 nu e chiar rau dupa prima sesiune.

86
1st May 2016, 20:42
Chiar si daca Selby castiga finala, raman in continuare la parerea ca nu are joc de nr 1 mondial si dublu campion mondial.

Taquito
1st May 2016, 22:12
la 6-0 Selby a ratat de vreo 3 ori niste bile accesibile pentru el.. dupa aceea l-a bagat in meci pe Ding

Johnny D
2nd May 2016, 00:00
"Ding e pur si simplu terminat", comentatorul romān Eurosport

Ancutza saracu!:P De la 0-6 la 6-8, nu e chiar terminat!:D
Dar e prima lui finala, i-a trebuit ceva sa se obisnuiasca cu gandul!:)

Johnny D
2nd May 2016, 01:12
Si acum e 8-7 de la 6-0! Incredibil! Ai zice ca Ding e favorit maine in astfel de conditii, si mai sunt 2 frame-uri de jucat!:))
Dar Selby e un jucator excelent de siguranta, il va purta in transee pana la capat, Fu n-a facut fata, sa vedem ce va reusi Ding!

Johnny D
2nd May 2016, 02:00
Selby mai tare mental si se vede la jocul defensiv, maestru!:yes:
2 jocuri la rand, Mark ramane favorit 10-7! Ding va avea nevoie sa vina cu cel mai bun snooker posibil maine daca vrea sa fie campion mondial! Un lucru foarte greu de facut in conditiile in care esti la prima ta finala, condus mereu de un jucator atat de bun pe defensiva.

Clau7_D
2nd May 2016, 10:55
Am votat cu Selby in poll dar sper ca Ding sa castige. E greu, sa vedem sesiunea a 3-a. Cum zici si tu Johnny, trebuie sa vina cu cel mai bun joc al lui ca sa treaca de defensiva englezului

Taquito
3rd May 2016, 00:07
ca sa rezumam ziua de azi

Astra campioana
Leicester campioana
Begu o invinge pe Muguruza
Tig o invinge pe Sloane Stephens

siiiiiiii

Mark Selby campion mondial

/hello
:bere::bere::

:no1:no1:

:cheer::cheer::

Johnny D
3rd May 2016, 07:09
Leicester!.................... sec, mai zic o data, chiorul campion in tara orbilor.:rosu: Selby poate petrece acu 3 zile si 3 nopti cu familia si singur si cu prietenii si cu tot ce vrea el, si campion mondial si campion cu echipa in aceeasi noapte!:)) Culmea e ca si Selby a ajuns campion mondial fara sa joace un snooker grozav... asa cu joc defensiv pe contra-atac ca si Leicester ai lui!:))
:))

Sa castigi un titlu mondial cu snooker "categoria B".... chiar daca nu prea elegant, e al dracu de impresionant. Omul are sansa lui sa-l depaseasca pe O'Sullivan, are deja 2 titluri, are tot timpul din lume sa mai ia 3, si daca atunci cand joaca slab e atat de greu de batut...
Intr-o lume a snooker-ului in care mai toti ne-ntrebam ce se-ntampla cu Trump, Selby fura toata gloria.

Clau7_D
3rd May 2016, 11:33
Putem sa felicitam si meseriasul din poll :D

Utilizator
4th May 2016, 13:31
putem sa-l felicitam si pe cel ce a previzionat din sferturi ca Selby si Ding au sanse mari la titlu. :D

O finala de uzura, frameurile de duminica noaptea au fost apogeul, Selby si Ding ravaseau bilele frecandu-se la ochi si aproape ca se rugau spectatorii de ei sa inchida jocul.
dar dupa cum spuneam e greu sa castigi contra lui Selby, are nervi de otel si te baga intr-o incalceala din care iesi extrem de greu.
E un fel de Ebdon reloaded, cu mai multa stiinta a jocului insa.

Johnny D
5th May 2016, 09:04
Selbdon!:D