PDA

View Full Version : CM 2016 - proba feminina



Tracoromana
31st March 2016, 20:17
Programul scurt: joi 31 martie 2016 (19:10-24:55)
Programul liber: duminica 3 aprilie 2016 (sambata noaptea) (02:00-05:55)

Ordinea de start si rezultate live aici. (http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/SEG003.HTM)

Livestream aici (http://www.zoptv.com/live/cctv-5).
- sau: http://forum.onlinesport.ro/showpost.php?p=4270578&postcount=2
.

miafangina
31st March 2016, 21:29
Ce-i cu frantuzoaica Meite?doar 49 de puncte...si mai sunt 23 de fete de evoluat,nu cred ca prinde programul lung...si de ce a concurat atat de devreme?

miafangina
31st March 2016, 22:05
Foarte tare mi-a placut Zijun Li.

Tracoromana
31st March 2016, 22:18
Ce-i cu frantuzoaica Meite?doar 49 de puncte...si mai sunt 23 de fete de evoluat,nu cred ca prinde programul lung...si de ce a concurat atat de devreme?
Bine ai venit, Mia.
Asa e, Meite nu cred ca va prinde finala dupa cum nici cealalta frantuzoaica Laurine Lecavelier. Meite a fost accidentata in acest sezon, n-a prea participat la competitii si a scazut in clasamentul mondial. Patinatoarele evolueaza in programul scurt in functie de punctajul din acest clasament.

Si mie mi-a placut Zijun Li.
.

miafangina
31st March 2016, 22:26
Bine ai venit, Mia.
Asa e, Meite nu cred ca va prinde finala dupa cum nici cealalta frantuzoaica Laurine Lecavelier. Meite a fost accidentata in acest sezon, n-a prea participat la competitii si a scazut in clasamentul mondial. Patinatoarele evolueaza in programul scurt in functie de punctajul din acest clasament.

Si mie mi-a placut Zijun Li.
.

Multumesc,Flavia :) si pentru explicatii si pentru primire.Da,e adevarat ca am cam lipsit de la 4CC :D ...n-am mai dat pe-aici de la europene,dar va iubesc la fel si pe voi si patinajul artistic :)

Cromatic
1st April 2016, 00:18
Ashley a fost nemaipomenita. Cred ca e prima oara cand mi-a placut fara rezerve. Sper ca va termina in top 3 la scurt.

A patinat excelent si Gabrielle Daleman. Mai ales ca a venit dupa Kuchvalska, s-a vazut imediat diferenta de clasa...si de scoala de patinaj. Scoala e scoala. Kuchvalska nu stiu cum a ajuns in penultima grupa. Adica stiu cum, dar locul ei parca nu era acolo.

Va rog, poate cineva s-o opreasca pe doamna Ghita? Cand e singura la microfon vorbeste intruna spunand vrute si nevrute si nu ma lasa sa aud muzica.:rosu:

florik2000
1st April 2016, 11:56
Ce rezultate rusinoase:rosu: Si se mai plangeau americanii de rusi ca Sotnikova, ca saraca Yuna Kim:happy Clasamentul corect trebuia sa o aiba pe Anna P. pe primul loc. Dar, era de asteptat ca daca Gold va reusi sa ramana pe picioare o vor face campioana mondiala:jerk:

Miruna1990
1st April 2016, 13:29
Ashley a fost nemaipomenita. Cred ca e prima oara cand mi-a placut fara rezerve. Sper ca va termina in top 3 la scurt.

A patinat excelent si Gabrielle Daleman. Mai ales ca a venit dupa Kuchvalska, s-a vazut imediat diferenta de clasa...si de scoala de patinaj. Scoala e scoala. Kuchvalska nu stiu cum a ajuns in penultima grupa. Adica stiu cum, dar locul ei parca nu era acolo.

Va rog, poate cineva s-o opreasca pe doamna Ghita? Cand e singura la microfon vorbeste intruna spunand vrute si nevrute si nu ma lasa sa aud muzica.:rosu:

100% de acord cu toate cele de mai sus.
Nu stiu in ce lume Evgenia a fost mai buna cu ezitarea evidenta de la 3Flip. Whatever.
Ultima grupa a fost excelenta. Preferatele mele au fost Ashley, Gracie, Satoki si Anna p (care, in opinia mea, ar fi trebuit sa fie in top 4, oricare ar fi fost ordinea). Elena R si Evgenia M nu au fost mai bune decat cele 4 de mai sus, poate sa zica protocolul ala ce o vrea el.
Am tremurat pt fiecare saritura a Annei P si a lui Gracie. Mi-am dorit mult pentru ele programe reusite, desi nu sunt neaparat fan. La Ashley m-am uitat degajata pt ca a intrat pe gheata relaxata si pusa pe fapte mari. Cred ca de asta mi-a si placut cel mai mult programul ei. Iar Grecie - pentru cine se mira de ce e pe locul 1 - a avut cel mai dificil program aseara (3Lz-3T, 3F si 2A).

Tracoromana
1st April 2016, 14:58
Iar Gracie - pentru cine se mira de ce e pe locul 1 - a avut cel mai dificil program aseara (3Lz-3T, 3F si 2A).
Nu e singura; Satoko, Medvedeva si Radionova au avut la fel; rusoaicele au chiar o valoare de baza mai mare. Gracie insa are GOE cel mai mare, la celelalte au intervenit greseli.
Dintre toate, as vrea sa fie pe podium doar Ashley, care mi-a placut cel mai mult aseara si are un deosebit spirit de concurs, si Medvedeva pe care o plac in acest serzon.
.

Cromatic
1st April 2016, 20:28
Anna P. a punctate excelent la TES daca ne gandim ca a fost singura din grupa care n-a avut nici o saritura in a doua jumatate a programului si, prin urmare, nu a beneficiat de bonusuri.

Satoko sta cel mai bine la basic skating/edges dintre fetele din ultima grupa, dupa parerea mea. Pe Satoko a tras-o in jos subrotirea de la flip.


Nu e singura; Satoko, Medvedeva si Radionova au avut la fel

Medvedeva n-a avut lutz in program.:)

Tracoromana
1st April 2016, 21:28
Medvedeva n-a avut lutz in program.:)
N-a avut, dar combinatia ei executata in partea a 2-a a programului are aceeasi valoare, deci putem zice ca e aceeasi dificultate.:)
.

corina_mee
2nd April 2016, 00:55
Gracie si Ashley cred ca au reusit cele mai bune programe din cariera lor :D Felicitari! Cel mai mult mi-a placut Ashley, a avut atata dezinvolutura si a degajat atata energie, a fost programul meu preferat. Ador si programul ei lung, pe muzica din Moulain Rouje, asa ca sper sa o vad pe podium.
Gracie a reusit in sfarsit flipul :D Nu sunt eu fana, dar mi-a placut in seara asta. A mers fara greseala si a avut cele mai dificile sarituri, merita sa fie pe primul loc la programul scurt.
Evgenia este foarte buna dar nu a fost seara ei. Oricum, orice se poate intampla la programul lung, in continuare are sanse sa castige daca merge perfect.
Elena e draguta dar nu sunt o fana a programelor ei din sezonul asta. Nu a avut greseli majore, dar s-a cam chinuit cu aterizarile, ca si Evghenia.
Si o mentinue speciala pentru Ana, nu imi vine sa cred ce program a reusit! Cand ii reusesc, sariturile ei sunt superbe, inalte, cu aterilzari fluente. Singura mea frica este sa nu clacheze la programul scurt, si-a dovedit inconstanta de foarte multe ori sezonul asta. Dar sper sa nu fie cazul si sa reuseasca inca un program perfect.
Oricum a fost o competitie de un nivel extrem de ridicat, cred ca de multi ani nu am mai vazut atatea programe fara greseala. Practic top 8 au avut programe perfecte si in rest pana pe la locul 16 nu au existat erori majore sau cazaturi.
Mi-a parut rau de Mao, abia pe locul 9 :( Sper sa ii reuseasca axelul la programul lung si sa revina in forta, chiar daca nu va urca pe podium.

Geografu
2nd April 2016, 01:16
Asa de jos a ajuns arbitrajul la patinaj...e trist. Eu zic sa nu mai faca LP aici, e clar cine trebuie sa ia aurul.

Spiridonova.Fan
2nd April 2016, 08:56
Asa de jos a ajuns arbitrajul la patinaj...e trist. Eu zic sa nu mai faca LP aici, e clar cine trebuie sa ia aurul.

Mi-a lasat un gust amar arbitrajul dupa programul scurt; e de tot rahatul. Gold nu merita nici cum un total asa mare. 74 poate ca da, dar nu mai mult.

Cine ar fi crezut ca Pogorilaya e pe 2 :o: oricum mai are de patinat programul lung...

Mao :(:(:(:(:( mi se rupe inima nu altceva...

florik2000
2nd April 2016, 13:41
Au vrut sa se asigure ca va castiga. Pot sa jur ca va fi pe 1 si cu ratare, in conditiile in care celelalte nu gresesc.

Geografu
2nd April 2016, 14:19
Poate sa cada si de doua ori, tot aia e...

Tracoromana
3rd April 2016, 09:39
Dupa ce m-am dezumflat aseara la perechi, la fete nici ca se putea un podium mai pe placul meu. La 16 ani Medvedeva are un psihic de concurs fantastic. Ashley si ea o fata puternica care are un loc binemeritat, macar pentru Sp-ul grozav si pentru patinajul curat. Iar patinajul Annei imi place mult mai mult ca al Radionovei. Bravo fetelor.

Videos (link (https://www.youtube.com/channel/UCAz6nV1ImULmI4pOynksFEA))
.

Geografu
3rd April 2016, 11:46
DA! In fine, mai exista si putina dreptate in patinaj. Jenia e geniala la 16 ani, o vad prima favorita peste 2 ani la JO.

Spiridonova.Fan
3rd April 2016, 12:40
DA! In fine, mai exista si putina dreptate in patinaj. Jenia e geniala la 16 ani, o vad prima favorita peste 2 ani la JO.

Si noi care eram aia mai pesimisti :))

Jos palaria pentru Medvedeva, asta a fost un nou record mondial!! Wagner a fost superba si ea.

Cat despre Pogorilaya - vreau sa-mi cer scuze pentru toate lucrurile care am spus fata de ea acest sezon :rolleyes: astazi am vazut emotia si pasiunea in exercitiul ei, merita din plin acest bronz :ok:

Nu pot sa inteleg totusi ce s-a intamplat cu locurile de la 4 la 7. Mao a fost superba si merita sa fie peste multe alte patinatoare. Miyahara si Radionova trebuia sa fie peste Gold. Of of of. M-a bucurat totusi sa o vad pe Asada zambind, sper sa revina puternica urmatorul sezon!

Spiridonova.Fan
3rd April 2016, 12:58
PCS standings

Ashley 73.78
Evgenia 72.34
Gracie 69.85
Mao 69.30
Anna 68.11
Elena 67.94
Satoko 66.35
Rika 63.60
Gabrielle 63.15

Foarte absurd daca ma intrebati pe mine...

roxella
3rd April 2016, 13:48
Felicitari medaliatelor! Desi nu prea imi place Medvedeva (stiu,cred ca sunt singura care nu e prea incantata de ea :)) ),trebuie sa recunosc ca a patinat excelent. Ashley mi-a placut foarte mult :) Anna la fel..desi a avut un sezon nu tocmai bun,a patinat bine exact cand a contat cel mai mult. Insa imi pare asa rau pentru Elena Radionova...o ador pe fetita asta!! Rika si ea mi-a placut, e atat de energica si patineaza cu atata bucurie!!
Si incepe sa imi placa din ce in ce mai mult Da Bin Choi,micuta coreeanca :) Cred ca la olimpiada va fi peste So Youn Park...

corina_mee
4th April 2016, 00:48
Am apucat sa vad si eu acum si ultima proba!
Superba competitia fetelor, de mult nu am mai vazut atat de multe programe bune unul dupa celalat! extrem de ridicat nivelul :)
Podiumul este perfect pe gustul meu :yes:
Evghenia si-a revenit bine dupa programul scurt si a stabilit noul record mondial./hello Ambitioasa pustoaica...si imi place ca are o interpretare a muzicii foarte matura pentru varsta ei, nu ai zice ca e primul ei an la seniori. Sper sa nu pateasca si ea ca Yulia si sa reziste trecerii prin pubertate sezoanele viitoare.
M-am bucurat enorm pentru Ashley. Nu este ea cea mai tehnica patinatoare dar stie cum sa vanda un program. :yes:
Si bravo Ana! Cand toata lumea credea ca e gata, ca nici nu ar trebui trimisa la mondiale, a reusit sa se mobilizeze si sa le arate tuturor de ce este in stare!
Dupa esecul din celelate probe, si-a luat Rusia revansa la fete.

Cromatic
5th April 2016, 19:30
Impresionanta Medvedeva la programul liber. Nervi de otel. Parca a mai crescut in inaltime fata de inceputul sezonului si patinajul ei a capatat mai multa putere. Oare dupa acest succes, patinatorii care au parasit-o pe Eteri se vor intoarce la ea?:))

Ashley si Anna P. au aratat chipurile cele mai fericite, fetele lor straluceau pur si simplu. Apropo, cine zicea aici pe forum ca nu vrea s-o vada cu nici un chip pe Anna in echipa Rusiei pentru Mondiale? Pai daca nu mergea la Mondiale chiar ca n-avea cum sa castige vreo medalie.

Nici una dintre fetele din competitie n-a atins nivelul de prezentare al lui Mao Asada. Mao a plutit pe gheata. Si ce program frumos.