PDA

View Full Version : CM 2016 - proba de dans



Tracoromana
30th March 2016, 16:57
Dansul scurt: miercuri 30 martie 2016 (17:45 - 22:15)
Dansul liber: joi 31 martie 2016 (02:30 - 05:50)

Ordine de start pentru dansul scurt aici (http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/SEG007.HTM).
Rezultate aici (http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/index.htm).

Livestream Match Arena: Stream 1 (http://only-tv.org/match-arena.html), Stream 2 (http://1match.co/match-arena.html), Stream 3 (http://kulertv.net/match-arena.html).
- sau cele notate la threadul http://forum.onlinesport.ro/showthread.php?t=654834l.
.

irinaidu
30th March 2016, 22:08
Am aparut si eu cu intarziere....cat sa vad ca englezii au patinat binisor..... tare imi sunt dragi :)
Americanii astia in schimba ma cam plictisesc.....

irinaidu
30th March 2016, 23:07
M-a cam lasat masca nota italienilor .....

Gata pot sa ma apuc de invatat linistita, francezii au fost minunati :D

Tracoromana
31st March 2016, 00:10
Ordinea de start pentru liber este interesanta:
http://www.isuresults.com/results/season1516/wc2016/SEG008.HTM
.

Miruna1990
31st March 2016, 00:14
Nu am cuvinte sa descriu programul francezilor :yeah: de mult nu mi-a placut asa mult o pereche de dansatori. The best was saved for the last.
Shibutani au fost foarte buni tehnic dar i-am vazut patinand programul asta (frumos de altfel) mult mai bine in alte dati. Deh, presiune mare, patineaza acasa :) chiar vreau sa ii vad cu argint.
Chock/Bates cu o eroare vizibila la twizzle-uri dar pot sa recunosc ca de data asta mi-au placut! Nu stiu ce e cu mine. Ii prinde stilul de la SD foarte bine.
Weaver/Poje m-au plictisit dar de altfel nu am fost niciodata mare fana. Cu toate astea am senzatia ca niciodata nu e vremea lor, incep sezonul in forta si o cam dau in bara spre fina.
G/P cu Beatles'ul lor mi-au placut la nebunie. Am ratat SD asta pana acum, e prima data cand l-am vazut. Foarte funny si bine gandit, chiar mi-au placut.
Anna si Luca mult mai nervosi la europene si s-a vazut, pe langa erorile tehnice, nu au fost la fel de precisi in miscari. Pacat, programul (si rochia!) a fost superb.
Madison si Zachary au fost si ei excelenti, foarte artistic programul lor.
Nikita si Victoria au fost OK, dar muzica aia cere o balerina perfecta (pe care Nikita a avut-o candva si i-a dat cu piciorul - si parca tot cu Swan Lake au castigat bronz olimpic; nu ma pot gandi decat la potentialul risipit cand il vad cu Viktoria care mi se pare rigida, teapana, in ciuda faptului ca e superba)
All in all un nivel extrem de ridicat si o competitie f intensa avand in vedere ca oricine din ultima grupa putea termina SD-ul pe primul loc

Tracoromana
31st March 2016, 08:02
G/P cu Beatles'ul lor mi-au placut la nebunie. Am ratat SD asta pana acum, e prima data cand l-am vazut. Foarte funny si bine gandit, chiar mi-au placut.

All in all un nivel extrem de ridicat si o competitie f intensa avand in vedere ca oricine din ultima grupa putea termina SD-ul pe primul loc
Noi toti am vazut prima oara SD-ul Gilles/Poirier fiindca au schimbat de curand SD-ul initial. In prima varianta era putin Beatles si mult Mozzart,o combinatie interesanta de altfel.
.

lady_k
31st March 2016, 12:07
Nici nu are sens sa ma bag in discutie pt. ca am vazut doar ce a dat Eurosport la tv, adica ultimele 4 cupluri. :( Francezii mi-au placut, Anna si Luca mi s-au parut fara stralucire. Se pot vedea undeva programele? Pe youtube poate? :P

Tracoromana
31st March 2016, 12:39
Nici nu are sens sa ma bag in discutie pt. ca am vazut doar ce a dat Eurosport la tv, adica ultimele 4 cupluri. :( Francezii mi-au placut, Anna si Luca mi s-au parut fara stralucire. Se pot vedea undeva programele? Pe youtube poate? :P
Aici sunt si dansurile (fara Gilles/Poirier) si baietii: https://www.youtube.com/channel/UCAz6nV1ImULmI4pOynksFEA/videos?sort=dd&view=0&shelf_id=1

Nu inteleg de ce n-am gasit pe nici o lista de video din cele obisnuite SD-ul Gilles/Poirier. Cand in sfarsit l-am gasit, de pe la jumatate Tat vorbeste intruna si nu ma lasa sa savurez::mad:
http://fsnews.ru/forums-m-posts-id-20237.html
.

Cromatic
31st March 2016, 15:41
Asa, mai telegrafic.

Papadakis/Cizeron - au aratat cea mai mare usurinta, ca de obicei. Usurinta este principalul lor atu.

Shibs - au fost impecabili, dar consider ca punctul lor forte este dansul liber.

Chock/Bates - nu stiu ce sa spun despre ei.

Weaver/Poje - mi-au facut o impresie foarte buna de data asta. Au patinat fluid si au avut multa libertate in miscari. Eleganti.

Gilles/Poirier - de ce si-or fi modificat SD-ul? In vechiul SD, costumele si coregrafia se potriveau foarte bine partilor clasice de mars cum auzi la curtile regilor. In noul SD, trebuie sa-mi fortez imaginatia pana mi se aprinde mintea ca sa fac legatura dintre Beatles si costume, iar muzica acum e numai Beatles, parca. Dar trebui sa spun un lucru despre acest cuplu, eu nu-mi aduc aminte sa-i fi vazut vreodata gresind, nici macar minime ezitari nu cred ca am vazut, ei vin foarte bine pregatiti chiar si la inceputul sezonului.

Cappellini/Lanotte - nu stiu ce sa spun nici despre ei.

Hubbell/Donohue - parca mi-a placut mai mult cum au patinat SD-ul la alte competitii. La skating skills, eu as alcatui o echipa Hubbell/Cizeron. Dar si Zachary patineaza frumos.

Sinitsina/Katsalapov mie pur si simplu imi plac si cu asta basta. Forta, atac, siguranta, fata s-a stilat si sunt convinsa ca se va rafina in continuare, iar Nikita pare mai motivat si determinat in atitudine decat cand patina cu Elena. Sa vedem ce replica vor da Elena/Ruslan in sezonul viitor. Shpilband spunea intr-un interviu ca vrea un look complet nou pentru ei.

Ca l-am pomenit pe Igor, tot el spunea ca Papadakis/Cizeron au un FD simplu, plin de crossovers si patinaj pe doua picioare. Promit sa fiu atenta sa vad daca ii dau dreptate.;)

Miruna1990
31st March 2016, 17:22
Asa, mai telegrafic.

Papadakis/Cizeron - au aratat cea mai mare usurinta, ca de obicei. Usurinta este principalul lor atu.

(...)

Ca l-am pomenit pe Igor, tot el spunea ca Papadakis/Cizeron au un FD simplu, plin de crossovers si patinaj pe doua picioare. Promit sa fiu atenta sa vad daca ii dau dreptate.;)

E posibil ca FD-ul lor doar sa para usor, tocmai pentru usurinta si fluiditatea cu care patineaza. Nu stiu, o avea Igor dreptate, poate nu au cele mai dificile tranzitii (o sa presupun totusi ca pe doua sau cinci picioare, nivelul de dificultate al elementelor e suficient de ridicat daca primesc numai lvl 3 si 4); nu cred ca daca Madison si Even ar patina exact acelasi program am avea aceeasi impresie. Doar parerea mea :P sunt si foarte subiectiva ce e drept

Tracoromana
31st March 2016, 20:45
Gilles/Poirier - de ce si-or fi modificat SD-ul? In vechiul SD, costumele si coregrafia se potriveau foarte bine partilor clasice de mars cum auzi la curtile regilor. In noul SD, trebuie sa-mi fortez imaginatia pana mi se aprinde mintea ca sa fac legatura dintre Beatles si costume, iar muzica acum e numai Beatles, parca.
Aici e legatura cu Beatles - costume:
http://dezevents.com/wp-content/uploads/2015/06/the-beatles-sg-pepper.jpg


Sinitsina/Katsalapov mie pur si simplu imi plac si cu asta basta. Forta, atac, siguranta, fata s-a stilat si sunt convinsa ca se va rafina in continuare, iar Nikita pare mai motivat si determinat in atitudine decat cand patina cu Elena.
:ok: :ok:
.

Cromatic
1st April 2016, 03:19
Nu stiu, o avea Igor dreptate

Miruna, poate l-as fi crezut pe Igor daca nu i-ar fi laudat in acelasi interviu pe Chock/Bates pentru skating skills excelente. Madison are o serie intreaga de calitati, fara discutie, dar skating skills ecelente nu se numara printre ele, imi pare rau. Le-as numi mai degraba mediocre.

Mie FD-ul lui Weaver/Poje mi s-a parut cel mai complex din sezon, am mai spus asta undeva, dar nu-mi aduc aminte in ce thread. Si nu vorbesc in calitate de fana ca nu sunt fana Weaver/Poje.


Aici e legatura cu Beatles - costume:
http://dezevents.com/wp-content/uploads/2015/06/the-beatles-sg-pepper.jpg

:))
Se vede ca nu sunt generatia Beatles, eu sunt mai degraba generatia Michael Jackson. Trebuia sa-mi inchipui ca exista o legatura, doar canadienii sunt puternic racordati la cultura britanica din motive lesne de inteles si probabil ca stiu totul despre Beatles.

corina_mee
1st April 2016, 23:34
Am apucat sa vad si eu programele. M-am indragostit de francezi sezonul trecut si se pare ca imi plac din ce in ce mai mult. Au fost minunati, au o fluenta in miscari incat aproape ca par sa pluteasca pe gheata. Sunt foarte curioasa cum va fi sezonul viitor, mai ales ca Virtue/Moir se intorc tot la Dubreuil/Lauzon. Prevad o rivalitate frumoasa.
Fratii Shibutani nu mi-au placut niciodata pana in acest sezon, cand m-au cucerit cu FD-ul lor. Pana acum mereu mi s-a parut ca erau buni tehnic si cam atat. Dar sezonul asta evoluat enorm la partea artistica, plus ca in sfarsit au gasit un program care sa li se potriveasca.
Chock/Bates au reusit cel mai bun program liber al lor din sezonul asta si ma bucur ca au reusit sa urce pe podium. Maddie este foarte expresiva iar el mi se pare ca reuseste sa o sustina foarte bine. Mi se pare ca SD-ul a fost puctul lor slab anul asta, dar FD-ul este foarte frumos.
Mi-a parut rau de Weaver/Poje, se pare ca de la an la an se indeparteaza de medalii. FD-ul este foarte complex si chiar au reusit sa il interpreteze foarte bine, dar pacat de greselile de la tehnic.
De Capelini/Lanote nu o sa comentez. Nu au reusit sa ma impresioneze nicioada.
Mi-au mai placut mult britanicii si Gilles/Poirier, ambele cumpluri au venit cu programe foarte originale.
Rusii abia pe 9 si 11, asta cred ca e cel mai slab sezon din toata istoria dansului din Rusia. Sunt curioasa ce vor face Elena/Ruslan sezonul viitor, mai ales ca au trecut la Igor Shpilband ca antrenor. Mie imi plac mai mult decat Victoria/Nikita.

Cromatic
2nd April 2016, 01:49
Nu stiu daca ati observat ca nu mai putin de sapte cupluri au primit nivelul 4 la absolut toate elementele: Papadakis/Cizeron, Shib/Shib, Chock/Bates, Cappellini/Lanotte, Hubbell/Donohue, Coomes/Buckland si Guignard/Fabbri. Weaver/Poje au pierdut doua niveluri la twizzles, in rest numai nivelul 4 si ei. Fantastic.

Te uiti la notele lui Papadakis/Cizeron si te intrebi ce ar putea face altii ca sa-i intreaca. Pai dupa parerea mea, nu pot face nimic.:)) Cum sa bati GOE +3 de la aproape toti arbitrii si un scor la PCS aproape de perfectiune? Marindu-ti dificultatea tehnica? Asta e valabil la probele cu sarituri. La proba de dans, sistemul te plafoneaza.

AliAle
2nd April 2016, 21:15
A fost foarte generos arbitrajul in general la campionatele astea si desi imi plac francezii la nebunie si sunt f.f. speciali, 118 e mult pur si simplu din perspectiva faptului ca mai au unde sa creasca si vor creste calitativ in anii urmatori. Daca la 21 de ani au o medie de 9.8 la componente, ce note vor primi cand experienta le va aduce plusuri tehnice?
Nu ma deranjeaza comparatia notelor cu cele luate de V/M si D/W. D/W intotdeauna mi s-au parut profesionisti desavarsiti, care au muncit extrem de mult sa ajunga unde-au ajuns, dar dupa mine, n-au avut niciodata talentul nativ al francezilor. Iar la V/M, desi imi place Tessa f. mult, programele nu m-au impresionat, lipseste fluiditatea pe care o au Gabi si Guillaume.

In fine, va fi super interesant anul urmator cu Virtue/Moir si Papadakis/Cizeron antrenati de aceeasi echipa, sunt curiosa de diferenta va aduce alt tip de coregrafie in programele canadienilor. Vom aveam ocazia comparatiei directe.