PDA

View Full Version : FC VASLUI in Intertoto .Este posibil oare ?



razwan_vs
2nd December 2006, 12:15
se poate oare sa ajungem sa jucam in intertoto?
eu cred ca da... primele5/6 se duca in liga si in cupa uefa. din urmatoarele... mai sunt care nu se inscriu... deci... de pe un loc 8, sa zicem, am putea sa visam :rolleyes:

virus alb-albas
3rd December 2006, 04:54
pai de ce Intertoto, vere ? UEFA ce are ? ca la modul in care sunteti favorizati...:jerk:

Lauryca
3rd December 2006, 08:34
Sanse nu avem pentru ca clubul nu vrea. A fost o conferinta de presa pe tema saptamana trecuta si Octavian Apetreia zis ca Fc Vaslui nu vrea sa participre in Intertoto. A mai spus ca sezonul trecut federatia a trimis invitatii tuturor echipelor din Divizia A. Intertoto nu e mare vrajeala...

Am gasit articolul:


Saptamina trecuta, mai multi participanti la concursul „Obiectiv te baga la meci“ au scris, alaturi de raspunsul la intrebare, datele personale si incurajari sau pronosticuri. Cei mai optimisti spuneau ca FC Vaslui va juca in Cupa UEFA Intertoto. Dupa victoria in fata Timisoarei, aceleasi cuvinte le-am auzit de la mai multi vasluieni, de parca a juca in Intertoto ar fi o mare performanta. Gloria Bistrita a jucat ani la rind in aceasta competitie si tot o echipa de pluton este. La fel Farul Constanta, care a reprezentat Romania anul trecut. Nu trebuie sa fii echipa mare ca sa joci in aceasta competitie si, la drept vorbind, avantajele nu sint extraordinare.
Nimeni nu-ti da bani ca sa joci in Intertoto, iar singura reusita este sa cistigi una dintre cele trei finale ale competitiei, ca sa te califici in Cupa UEFA. Abia atunci poti spune ca ai realizat o performanta. Dar, cum in ultimii ani, finalele au fost cistigate de echipe ca Lens, Olympique Marseille, Valencia si Hamburg, e greu de crezut ca o echipa de mijlocul clasamentului din Romania s-ar putea alege cu trofeul.
„Nu stiu daca am putea sau nu sa jucam in Intertoto, dar e mult prea devreme sa ne gindim la astfel de lucruri. Chiar daca sintem pe locul opt la finalul turului, mai avem mult de munca pentru a scapa de griji. Important e acum sa vina si cea de a sasea victorie consecutiva si cu «Europa» mai vedem. Nu trebuie sa visam cu ochii deschisi“, a spus Octavian Apetrei, presedintele FC Vaslui.
Conducatorul clubului a mai spus ca galben-verzii au alte prioritati si trebuie sa se faca eforturi pentru a mai putea juca in prima liga, abia apoi in cupele europene: „Decit sa jucam in Intertoto, mai bine facem un teren de antrenament, o instalatie de nocturna. Cam asta trebuie sa facem inainte sa visam la performante europene. In principiu, aceste participari tin de strategia clubului. De obicei, in Intertoto se inscriu echipele care au nevoie de publicitate, iar pentru noi nu asta e foarte important acum. Puteam si anul trecut sa ne inscriem in Intertoto. Federatia a trimis invitatii la toate echipele din campionat“.

http://www.obiectiv.ro/vaslui/index.php?action=details&ids=13974&PHPSESSID=1914042255ccf13825a366279f41ae58

Zauri
3rd December 2006, 20:13
pai de ce Intertoto, vere ? UEFA ce are ? ca la modul in care sunteti favorizati...:jerk:

Voi la anu jucati din nou cu Tricotaje Ineu si cu Building Vanju MAre:ok:

Lauryca
3rd December 2006, 20:38
Voi la anu jucati din nou cu Tricotaje Ineu si cu Building Vanju MAre:ok:

Doamne-ajuta!!!

razwan_vs
16th January 2007, 06:17
Vor în Intertoto!


FC VASLUI Adrian Porumboiu va suplimenta cu câte 25.000 de euro contractul fiecarui jucator daca echipa finantata de el va încheia campionatul în primele cinci locuri, pentru a bifa participarea în cupele europene.

Bucuros Capitanul Bogdan Buhus (în galben) si coechipierii sai au toate motivele sa fie fericiti dupa ce Adrian Porumboiu i-a anuntat ca vor primi mai multi bani din retur

Dupa ce în tur a dat cele mai mari prime din Liga I, Adrian Porumboiu va mari salariile anuale ale fotbalistilor sai daca acestia vor ocupa un loc de Intertoto.

”Eu platesc performanta la Vaslui. Le-am spus jucatorilor mei ca vor primi câte 25.000 de euro în plus fata de actualul contract daca vor încheia acest sezon în primele cinci locuri. In zilele urmatoare toata lumea va semna un act aditional la contractul de baza, în care se vor trece aceste sume. Ne gândim si la o participare în Cupa UEFA Intertoto, pentru ca nu vreau ca jucatorii de la Vaslui sa se multumeasca numai cu evitarea retrogradarii în fiecare an. Le-am spus acest lucru si ei au înteles mesajul meu. Echipele mari din tara noastra sunt formate în majoritate din fotbalisti din România care la un momemt dat au evoluat la formatii de provincie, iar acest lucru ar trebui sa le dea de gândit. Mentalitatea trebuie schimbata si vom juca de la egal la egal cu granzii campionatului. Bani sunt, mai ramâne de vazut daca si sunt în stare sa duca la îndeplinire acest nou obiectiv”, a spus fostul arbitru international. Adrian Porumboiu adauga ca în retur Vasluiul va avea cel mai tare atac din campionatul românesc: ”L-am transferat pe Zmeu de la Zimbrul Chisinau, care, împreuna cu Balauru, venit din propria pepiniera, va alcatui un atac de temut. Adversarii directi se vor speria de furia celor doi si vom înscrie multe goluri”.

Patronul lui FC Vaslui a mai a recunoscut ca se afla în tratative avansate cu oficialii Rapidului pentru aducerea a cel putin unui jucator. Lucian Burdujan si Ionut Stancu sunt pe lista ”Dulaului”, dar este posibil ca actualul jucator al lui CFR Cluj, Octavian Chihaia, sa vina în locul lui Viorel Frunza daca rapidistul Burdujan nu va fi de acord cu oferta lui Adrian Porumboiu. Moldovenii se afla în negocieri avansate si cu atacantul sârb al lui Poli Timisoara, Gluscevic.

Vasluiul a demonstrat în tur ca nu este o echipa de pluton. Practic, am început campionatul atunci când l-am adus la echipa pe Viorel Hizo, acesta înregistrând un parcurs foarte bun, sapte victorii, doua egaluri si numai o înfrângere.
Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui

florin_vs
16th January 2007, 18:43
ar fi frumos dar avem stadion pt intertoto ? :D

razwan_vs
16th January 2007, 19:22
jucam la piatra neamt :D ...sa ajungem noi in intertoto ca face porumboiu si stadionul

florin_vs
17th January 2007, 16:45
jucam la piatra neamt :D ...sa ajungem noi in intertoto ca face porumboiu si stadionul

pai treaba este ca Porumboiu nu are nicio legatura cu stadionul .. primaria trebuie sa se ocupe :ok:

Lauryca
28th January 2007, 14:31
Cam asa va arata noul stadion...anul asta o sa fie gata. :)

florin_vs
28th January 2007, 14:43
asa se pare ca va fi ... sper sa nu ramana la stadiul de promisiune si sa se faca si terenul de antrenament pe langa nocturna ... din cate am inteles vor fi nevoiti sa umble din no ula gazon ... chiar in fiecare an ?

razwan_vs
28th January 2007, 16:23
teren de antrenament au facut....acolo pe langa bazar pt cine stie...

florin_vs
29th January 2007, 17:34
teren de antrenament au facut....acolo pe langa bazar pt cine stie...

acel teren este proprietatea LPS-ului iar clubul de fotbal nu are nicio legatura in aceasta afacere :ok: plus k acele terenuri sunt prea mici

Lauryca
29th January 2007, 20:59
Eu am vazut lucrand utilaje, undeva peste drum de stadion, pe terenul ala liber. Si ala din cate am auzit e pentru echipa Fc Vaslui.

florin_vs
29th January 2007, 21:59
Eu am vazut lucrand utilaje, undeva peste drum de stadion, pe terenul ala liber. Si ala din cate am auzit e pentru echipa Fc Vaslui.

terenul de zgura ? de langa strand ? ala stiu ca vor sa'l faca teren de antrenament ... cat despre faptul k s'ar fi apucat ... de astazi a venit iarna si pe la Vaslui :D

Lauryca
29th January 2007, 22:32
Nu, peste drum, pe ses..

bluesky
30th January 2007, 10:10
la vaslui mai sunt multe de facut incepind de la infrastructura si la mentalitate,daca se va vrea in intertoto porumboi ar trebui sa nu mai dea drumu la jucatori importanti gen croitoru si frunza si sa ii tina la vaslui

florin_vs
30th January 2007, 15:37
Nu, peste drum, pe ses..

nu cred k este pt terenul de antrenament :ok:

florin_vs
30th January 2007, 15:41
la vaslui mai sunt multe de facut incepind de la infrastructura si la mentalitate,daca se va vrea in intertoto porumboi ar trebui sa nu mai dea drumu la jucatori importanti gen croitoru si frunza si sa ii tina la vaslui

cei doi au vrut "din tot sufletul" sa plece ... au fost si acele clauze ...:rolleyes:

bluesky
30th January 2007, 23:13
porumboiu daca nu facea prostia de anu trecut caind dupa meciu cu steaua au plecat multi jucatori vasluiul acuma ave aechipa de intertoto si puteasa fac mai bine echipelor din liga 1

Sisk
4th February 2007, 18:23
vaslui are destule sanse si acum..dar daca nu vor asta e .... ;) lasa ca ajung inprimel 6 in cmapionat :D

andreas_hector
13th March 2007, 18:38
intertoto sau uefa cine stie ca doar suntem echia mare ........ poate uefa:D