PDA

View Full Version : Timo Gebhart



delaoltenia
30th January 2016, 16:01
Nume complet: Timo Gebhart
Data nasterii: 12 Aprilie 1989
Locul nasterii: Memmingen, Germania
Inaltime: 1.82 m
Post: Mijlocas

delaoltenia
30th January 2016, 16:06
Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca jucatorul Timo Gebhart a semnat sambata, 30 ianuarie, un contract valabil pana la sfarsitul lunii august cu clubul nostru, cu optiune de prelungire pe inca doi ani.

Mijlocasul german in varsta de 26 de ani s-a alaturat lotului condus de Laurentiu Reghecampf, in cantonamentul din Turcia, inca de joi seara si va purta tricoul cu numarul 18.

Clubul nostru ii ureaza Bun Venit si sa aiba parte de cat mai multe succese in tricoul ros-albastru!

Timo Martin Gebhart este un mijlocas german nascut pe 12 aprilie 1989, la Memmingen, care a inceput fotbalul profesionist la centrul de copii si juniori din orasul de bastina. A fost transferat, in 2004, de catre TSV 1860 Munchen, club la care a activat, la toate categoriile de varsta, inclusiv la echipa mare, pana in 2009, cand a fost transferat de VfB Stuttgart. Dupa trei ani petrecuti la echipa svaba, a fost cumparat de 1.FC Nuremberg, formatie de care s-a despartit recent. A adunat, de-a lungul carierei, 100 de partide, 6 goluri si 10 assist-uri in Bundesliga, 43 de meciuri, 6 goluri si 6 assist-uri in a doua liga germana, 9 meciuri, un gol si doua assist-uri in UEFA Champions League, dar si 8 partide, 5 goluri si 2 assist-uri in UEFA Europa League. La nivel de echipa nationala, Timo se poate lauda cu castigarea Campionatului Mondial U19 in 2008 cu nationala Germaniei, pentru care a evoluat la toate categoriile de varsta, cu exceptia selectionatei de seniori.

Bine ai venit Timo, mult succes in tricoul ros-albastru!

delaoltenia
30th January 2016, 16:19
"Sunt foarte fericit că am ajuns aici, deoarece este vorba despre un club recunoscut pe plan internațional. Sunt onorat că am semnat cu Steaua și vreau să le mulțumesc mult patronului echipei, antrenorului, impresarului care a intermediat transferul și, bineinteles, lui Ciprian Marica, fostul meu coleg de la Stuttgart, care mi-a vorbit foarte frumos despre echipă.

Faptul că este un club mare din Europa a contat enorm. Este o mare șansă pentru mine să revin în circuitul partidelor internaționale. De asemenea, faptul că am vorbit foarte mult cu antrenorul și m-am simțit dorit și sprijinit mi-a dat incredere"
...............
"Sper să-i fac fericiți pe fani!"

Gebhart va purta tricoul cu numarul 18.

Detalii contract:

-intelegere pe 6 luni cu prelungire pentru inca 2 ani
-va incasa un salariu de 12.000 de euro pe luna, urmand sa incaseze si o prima de Champions League daca echipa se va califica
-a renuntat la 600.000 de euro pentru a semna cu Steaua
-poate pleca de la Steaua in schimbul a 1,5 milioane de euro, clauza sa de reziliere