PDA

View Full Version : CE 2016 - proba masculina



whisper
26th January 2016, 22:20
Programul scurt
Eurosport Miercuri 21:30-23:30
Programul liber
Eurosport Joi 21:00-23:00


Va castiga Javi cel de-al 4lea titlu European sau va reusi in sfarsit un rus sa castige dupa ani de seceta?

lady_k
27th January 2016, 22:07
Se mai uita cineva?
Eu da, dar mi se cam inchid ochii. :(

irinaidu
28th January 2016, 02:47
Evident eu m-am uitat :P Acum mor si eu de somn.
Pe scurt - eu nu am inteles arbitrii in seara asta. Singurul rus care imi placea nu a fost prezent. Daca erai din vestul Europei si patinai prost aveai sanse mari sa primesti note fabuloase.....
Somn usor !

Tracoromana
28th January 2016, 08:45
Evident eu m-am uitat :P Acum mor si eu de somn. Somn usor !
Nu stiu cum s-a vazut din sala :rolleyes: :rolleyes: dar la tv mie mi-a placut mai mult ca altadata sp-ul baietilor. Mai ales ca la mine eurosport 1HD fara decodor este british eurosport. Asa ca am avut imagine splendida cu comentariu englezesc. :ok:
Mi-a placut Javi; n-a avut un program 100% curat, dar fata de alta data cand salva sariturile in extremis acuma a fost super; programul, tranzitiile, interpretarea, fiecare detaliu lucrat. Aurul european nu mai e o motivatie pentru el, dar punctajele lui Yuzuru cred ca-l motiveaza mai mult si ma bucur ca a luat punctaj 102.
Kovtun pe mine ma plictiseste in general desi vad ca altii il lauda pentru programul de anul asta. Cred totusi ca merita locul 2.
Despre Brezina nu stiu niciodata ce sa spun. Este un baiat bun si muncitor, dar nu stiu de ce mie mi se pare incolor si inodor.
M-au surprins in mod placut Hendrixcs si Righini si pentru melodia aleasa si pentru program Si mai si erau imbracati in negru amandoi si cu aceeasi tunsoare...
Samohin este talentat, dar inca un pusti. Intrarea in forma a lui Bichenko este de data recenta, a facut sp-ul vietii lui iar melodia All Alone imi place la nebunie.


Singurul rus care imi placea nu a fost prezent.

Plushi ?? :P



Pe scurt - eu nu am inteles arbitrii in seara asta. Daca erai din vestul Europei si patinai prost aveai sanse mari sa primesti note fabuloase.....
Eu sunt din categoria celor care spun: in sfarsit s-au schimbat vremurile!!
Seriously, mie nu mi s-a parut nimic dubios. Kovtun, Brezina sunt din est, iar Shamohin si Bichenko de-a dreptul din Orientul Mijlociu.
.

lady_k
28th January 2016, 09:51
Mie Bichenko mi-a placut cel mai mult.
Parca se vede asa un suflu nou in ceea ce priveste muzica. Mi se pare mie? :P

Tracoromana
28th January 2016, 10:21
Mie Bichenko mi-a placut cel mai mult.
Parca se vede asa un suflu nou in ceea ce priveste muzica. Mi se pare mie? :P
Da, muzica n-a mai fost clasica, a fost foarte antrenanta. N-a fost de 7 ori Fantoma de la opera si de 15 ori Romeo si Julieta. A fost numai 1 data Mizerabilii ( o sa mai fie la FS - cred ca chiar Bichenko) si de 2 ori Malaguenia. A fost ca un concert: Frank Sinatra, Beatles, Metalica, Genesis, Scorpions, Robbie Wiliams, Johnnie Holliday, tangouri, foxtrot ... Cred ca la FS va fi un pic mai clasic.
.

ice_girl
28th January 2016, 11:04
Am vazut si eu SP baietilor ( nu chiar toate programele) insa contrar asteptarilor nu m-am plictisit din contra:
-Javier a fost super, si eu zic ca titlul european nu mai e o motivatie pt el (cred ca doar cu 3 cazaturi plus alte 2-3 mari greseli ar putea sa-l mai bata cineva:)) ) dar e un f bun test inaintea Mondialelor si a bataliei cu Yuzuru si nord-americanii, pt azi ii tin pumnii sa reuseasca un FP excelento:D!
-pe Kovtun si Brezina i-am ratat, nici unul nu-mi place asa ca mi-e indiferent care cum se claseaza :P
-Righini si Hendrixcs si mie mi-au placut f mult, amandoi au reusit niste super programe
-pe Bichenko l-am ratat si imi pare rau :(,mai ales daca ziceti ca a fost asa de bun
-Kolyada mi s-a parut slabut, un loc in top 10 cred ca ar fi clasarea corecta pt el, nu stiu de ce l-am pus pe locul 3 la pronosticuri:P
-m-am bucurat sa vad pe Florent, sper ca azi sa reuseasca un super program liber ca pt ultima data la un CE:ok:, si am ramas socata sa-l vad pe Morozov la mantinela:shocked:, nu stiam ca a revenit la el, insa omul ramane acelasi vulcan, e fenomenal felul in care traieste programele elevilor sau:happy
-legat de muzica, nu sunt cel mai mare fan al muzicii cu versuri in timpul programelor de competitie insa intr-adevar aduce un suflu nou si asta nu poate fi decat bine :)

Small medals:http://www.ifsmagazine.com/system/images/content/articles/0000/9790/Euros_0222_span9.jpg?1453950850
Si o scurta declaratie a lui Javier: https://scontent.fotp1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/12642927_1100127680012172_3948076598181662907_n.jp g?oh=d4c7ef05e9ce5b431fb18e3761d7fc20&oe=5731468D

ice_girl
28th January 2016, 11:15
Tomas in postura de antrenor "Tomáš Verner gives advices before the ISU European Figure Skating Championships 2016 Bratislava to his athlete Jiří Bělohradský" :https://scontent.fotp1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/12552874_957489204300105_3134142122983497912_n.jpg ?oh=9298088e8bbc3a3aa7b2f6da531b8699&oe=573DD326

Tracoromana
28th January 2016, 11:52
Inregistrarea Universal HD a Sp-ului la primii 8 baieti din clasament:
https://www.youtube.com/watch?v=_WyVnnQGNO0&feature=youtu.be

Jorik Hendrickx 1:46
Ivan Righini 6:15
Warmup final group 11:35
Michal Brezina 14:35
Alexander Petrov 19:15
Javier Fernandez 23:50
Alexei Bychenko 29:00
Daniel Samohin 34:20
Maxim Kovtun 39:25
.

irinaidu
29th January 2016, 01:44
Mie una mi se pare ca bate vantul in patinajul european la proba masculina. In afara de Javier nu prea exista nimeni.
Am vazut cativa copilasi cu potential, dar deocamdata sunt cam necopti.
Bichenko m-a scos din toti papucii - este fix ca apa de la robinet - o fi bun, dar cui ii pasa ? Cum asta e sentimentul meu fata de el. A fost emotionanta echipa Israelului pt ca s-au bucurat toti acolo in gasca, dar pe mine Alexei nu m-a lovit deloc. Copilul Samohin mi-a placut mai mult, are ceva viata in el, dar are si fitze de pusti.
Anul asta mi-a placut din nou Amodio si trebuie sa recunosc ca m-a emotionat dupa LP, motiv in plus sa-l trec pe Bichenko la dusmani de moarte :P
Mi-au fost simpatici - Righini, Vasiljevs si Hendrickx.
Ce doamne fereste a fost programul lung a lui Kovtun???? Macar Maxim a avut decenta sa arate ca si cand ii era jena ca e pe podium.
Per total competitia nu fost rea, dar nici buna. A fost cumva bitter-sweet sa-i vad pe Tomas Verner si pe Fabian Bourzat pe post de antrenori. Tot din butoiul cu melancolie a fost si sa-l vad pe Urmanov cu parul aproape alb.......
...... of.... au imbatranit ei, dar mai trist am imbatranit si eu.....

irinaidu
29th January 2016, 01:47
Si un interviu fain cu Amodio http://web.icenetwork.com/news/2016/01/28/163037822

lady_k
29th January 2016, 09:41
Mie mi-a placut Bichenko, dar placut asa, cuminte, nu stiu cum sa zic.
Niciunul nu ma entuziasmeaza ca pe vremuri. Mi-e dor de "marii" patinajului masculin. :(

emiii03
29th January 2016, 10:29
Si noua ne e dor de cineva....cineva cu personalitate

florik2000
29th January 2016, 11:03
Concursul de aseara mi-a adus aminte de proba feminina de acum cativa ani: Kostner si apoi un mare gol. Punctajul lui Fernandez ingrozitor de mare pentru ce a aratat aseara. Dar cand esti doar tu si restul lumii, nici nu mai conteaza.
Dar Petrov, Samohin si Vasiljev au mare potential. Vor veni vremuri mai bune si in proba masculina, caci momentan eu una nu ma omor nici dupa Hanyu, nici dupa Petrica:(

Tracoromana
29th January 2016, 14:58
Javier mi s-a parut ca progresat foarte mult. De acu- 2 ani, de anul trecut, de acum 1 luna chiar. Avea bagaj tehnic, dar depunea efort pentru el. Acum am remarcat usurinta cu care a executat totul , abilitatile care au evoluat. A fost foarte degajat, mi-a placut foarte mult. Nu mi se pare exagerat punctajul lui atata vreme cat a fost taxat cum trebuie cu -GOE la 3A si inca la ceva (scrie in protocol). Si a avut 102 la TES. Mie mi s-a parut ca aratat destul pentru ca sa le merite. Ma bucur ca a avut pest 300 puncte, era locul cel mai potrivit sa le primeasca. Dar diferenta de 60 de puncte fata de urmatorul clasat vorbeste de la sine despre patinajul din Europa. Ce mai conteaza ca-s 60 sau 55. Bravo Javi!!

Al 2-lea care mi-a placut a fost Mikhail Koliada in ciuda locului 5 care se datoreaza in primul rand lipsei de experienta internationala. Abia astept sa-l depaseasca pe Kovtun la Mondiale!
Si nu numai mie mi-a placut. :D https://twitter.com/StephaneLambiel/status/692793266585083905

Alexei Bichenko a fost surpriza campionatelor. La GP a fost ULTIMUL la ambele etape cu 170 respectiv cu 180 puncte. Apoi la Torun (acum in ianuarie) s-a grabit sa-si faca Tes-ul minim pentru a putea participa la CE. A profitat de balbaiala rusilor si iata-l cu argintul de gat. Cine ar fi crezut

Geografu
29th January 2016, 16:58
Javier domina clar patinajul din Europa de ani buni, momentan nu are cine sa il bata, se vede asta de la distanta.

irinaidu
30th January 2016, 00:26
Al 2-lea care mi-a placut a fost Mikhail Koliada in ciuda locului 5 care se datoreaza in primul rand lipsei de experienta internationala. Abia astept sa-l depaseasca pe Kovtun la Mondiale!
Si nu numai mie mi-a placut. :D https://twitter.com/StephaneLambiel/status/692793266585083905


Koliada mi-a fost simpatic si mie. :)

ice_girl
30th January 2016, 16:59
Impresii tarzii dupa finala baietilor:
-Javier si restul, dupa punctajul realizat asta as putea spune, ma bucur sa vad ca de competitie la competitie se autodepaseste si poate sa se bata de la egal la egal cu Yuzuru, poate ca nu e cel mai talentat patinator insa e muncitor, ambitios si carismatic:ok: Ii doresc in continuare multa putere de munca si la anu' sa se incununeze din nou regele Europei!
-Bychenko mi-a placut, in genul cuminte cum a spus Claudia, iar daca ceilalti au gresit el a profitat de ocazie:D
-Kovtun chiar daca nu se numara printre preferatii mei l-am admirat pt vointa, dupa acea cazatura urata nu credeam ca va mai continua insa a revenit frumos pe final de program
-Kolyada si Petrov nu m-au impresionat,o insiruire de sarituri si cam atat, o fi tineri si talentati dar tot nu-mi plac
-Righini si Hendrixcks au ramas cu SP f bune, la FP a cam fost o alta poveste
-nu pot incheia decat cu Florent, pt mine a fost programul serii /hello ( pacat de cele 2 pct care l-au despartit de podium:( ) si abia acum realizez cat imi va lipsi:(, un patinator care mi-a fost si antipatic si simpatic, insa niciodata indiferent:D! Iar Morozov din nou m-a facut sa rad cu lacrimi:happy ar tb filmat si el in timp ce elevii sai evolueaza sa vedem cu reactioneaza live :P

corina_mee
31st January 2016, 21:39
La nivel european, Javi este intr-o clasa numai a lui. Le-ar fi trebuit un program in plus celaorlalti ca sa il poata ajunge :)) Ma bucur ca are si Europa macar un reprezentat de top, care se poate lupta si pe plan mondial. Cred ca el si Yuzuru se imping unul pe celalat si asa nivelul patinajul ajunge sa progreseze foarte mult. Este minunat ce a reusit sa faca Orser din acesti doi baieti. Si imi place ca de la sezon la sezon Javi evolueaza si mai mult, atat la tehnic cat si la artistic.
Bycenko nu pot sa zic ca ma da pe spate, dar mi-a placut. Adica merita argintul, mai ales la cum au mers ceilalti.
Mi-a parut rau pentru Amodio. Nu a fost niciodata preferatul meu (nici pe departe), dar de datat asta merita bronzul mult mai mult decat Kovtun si ar fi fost un mod perfect de a se retrage.
Kovtul a fost la fel de inconstant ca de obicei. Mi se pare ca el si Anna Pogorylaya au multe in comun. E bine ca macar dupa inceputul dezastruos de program a reusit sa se redreseze. Surprinzator, programele lui din sezonul asta imi plac mai mult decat in sezoanele trecute.
In rest, un mare plus pentru Kolyada, care mi-a placut foarte mult. Sunt si eu pe aceeiasi lungime de unda cu Steph :D.

ice_girl
1st February 2016, 11:29
Omul e absolut mortal :happyTNMxWIfMm8Q