PDA

View Full Version : CE 2016 - proba de perechi



whisper
26th January 2016, 22:55
Programul scurt
Vineri 16:00-18:00 Eurosport2
Programul liber
ar trebui sa fie Sambata 11:00 - 14:00 dar nu il vad deloc in programul Eurosport


In lipsa unor concurenti mai redutabili precum Smirnov/Kawaguti si Stolbova/Klimov se pare ca Volosozhar/Trankov nu vor avea probleme in a-si adjudeca titlul European :)
Sa notam prima aparitie a perechi Aliona/Bruno intr-o competitie de nivel inalt! :) Oare vor reusi sa fie pe podium?

Spiridonova.Fan
28th January 2016, 14:23
Ce rau imi pare de Stolbova/Klimov; se pare ca Klimov s-a accidentat la umar. Ma gandesc la Ksenia si cum se uita urat la el :rolleyes:

ice_girl
30th January 2016, 14:03
Se mai uita cineva la perechi, pe programul rusesc se vede f bine :)
Vanessa/Morgan au avut un program absolut superb:great: iar Valentina/Ondrej au fost efervescenti:D Ambele perechi au realizat SB:ok:!

ice_girl
30th January 2016, 15:27
-Tatiana/Maxim m-au impresionat prin dramatismul programului,prin patinajul elegant si sofisticat pe care l-au aratat azi, nu sunt preferatii mei insa admir calitatea programelor lor:ok:
-Aliona/Bruno no comment:shocked:, nu inteleg cum e posibil sa castigi argintul european cu o diferenta de 20 de pct intre TES si PCS:no:( si sa obtii 72 de pct la PCS pt un asemenea program mi se pare o gluma proasta),pacat:(, iar el mi se pare mult sub nivelul ei ceea ce intr-o precum a perechilor e mai mult decat vizibil, mie una mi-e dor de Aliona/Robin si de programele superbe realizate de catre Ingo!
-Evgenia/Vladimir nu au prins cea mai buna zi insa ma bucur ca au fost pe podium :)

lady_k
31st January 2016, 00:40
Eu nu am vazut, am crezut ca e acum pe Eurosport 2, dar vad ca e tot proba de dans...

florik2000
31st January 2016, 20:01
Ma bucur ca au revenit Tatiana si Max, dar la mondiale va fi alta poveste. Fara un TES mai bun, in conditiile in care adversarii nu gresesc nu ii vad pe podium. Si Trankov pare mai mereu obosit pe final de program :confused:
Desi nu mi-a placut nicioadata Aliona, ea si Robin au avut niste programe memorabile. Dar 72 la PCS pentru asa ceva? :headbang: Iar Bruno e mai rau decat Larionov si macar el era bun la ridicari:P

corina_mee
31st January 2016, 22:29
La perechi nu pot sa spun de cat atat: ma bucur pentru Tatiana si Max si imi e dor de Aliona si Robin. Sincer, noua pereche Aliona- Bruno este doar o umbra din ceea ce era Aliona alaturi de Robin. Aici au luat argintul, pentru ca nu prea au avut adversari puternici, dar la mondiale va fi alta poveste.
Si ma mai bucur pentru Tarasova-Morozov ca si-au pastrat bronzul de anul trecut, dar clar le trebuie niste programe mai interesante. Sunt draguti, arata bine impreuna, au potential, dar programele lor sunt destul de sterse.

Tracoromana
1st February 2016, 10:50
Bietul Bruno, ce bine ca avem pe cine critica. Este alegerea Alionei si asta e! Dar 20 pct diferenta intre TES si PCS mi s-a parut si mie cam exagerat. Imi tot repet totusi ca din ce am citit, PCS inseamna niste abilitati tehnice: abilitatea de a aluneca, de a schimba muchiile, de a realiza tranzitii, de a pune in evidenta spectacolul, etc si nu abilitati artistice. Si la asta sunt buni ambii patinatori.

Cu cat ma uit mai mult la SP-ul V/T, cu atat imi place mai mult. Tatiana realizeaza foarte dragut mica ei coregrafie Bollywood. Si daca vb de Tatiana, a fost si este o patinatoare cu foarte mult autocontrol, este cea mai buna patinatoare de perechi pe care am vazut-o. Poate Xue Shen sa fi fost la fel. Nu stiu daca ati remarcat dar la FS Tatianei ii curgea nasul. Cu acest disconfort alta ar fi ratat toate aterizarile, dar nu Tatiana. Dupa o aruncare aterizata perfect, si-a sters scurt nasul cu mana si a continuat la fel de bine.
.

emiii03
1st February 2016, 12:56
Eu nu sunt o fana a probei de perechi, insa acum am avut ocazia de a vedea programul liber al perechilor. Tatiana si Maxim mie mi se par niste profesionisti care au meritat aurul. Ceilalti rusi pe mine nu m-au impresionat.
Vreau sa iau apararea lui Brunito aici. Din cate am citit eu despre el a avut o cariera haotica. A avut 2 partenere inainte de Aliona, ele au avut niste probleme, apoi dupa ce s-a cuplat cu Aliona federatia franceza nu a vrut sa-l lase, au cerut bani pentru el....niste lucruri urate. Un detaliu mic este ca intr-o perioada se antrena cu Ingo, deci poate ca el a sfatuit-o pe Aliona sa patineze cu el. Iar dupa program s-a vazut pe el cat de suparat era pentru greselile lui si tot cerea scuze Alionei. Asta il face simpatic in ochii mei. Mi s-a parut un partener umil care vrea sa invete de la Aliona si are nevoie de ajutorul ei. Eu ii sustin si sper sa mai aiba rezultate frumoase impreuna.

Tracoromana
1st February 2016, 16:11
Bine ai revenit emiii! Si mie mi-e simpatic Bruno, e un bonom. Si mai stiu ca de multe ori daca vezi programul live se schimba perceptia asupra patinatorilor decat daca vezi la tv. (asa am devenit eu fan Yuko/Alexander in 2012, dupa ce i-am vazut live). Poate Bruno era suparat dar mi s-a parut si foarte obosit, parca la limita lesinului.
.

Cromatic
1st February 2016, 18:06
Programele lui Savchenko/Massot mi-au placut mai mult decat m-am asteptat si cred ca elementele lor arata deja bine sau foarte bine. Norocos acest Bruno ca Aliona a pus ochii pe el sa-i fie partener, pai ce, lua el argintul la Europene daca ramanea cu Popova? Imi place Bruno.

Cei doi au fost insa supranotati la programul liber. Nu ca m-as pricepe eu sa dau note la patinaj, dar merg pe bunul simt. Pai daca la SP unde S/M si-au facut toate elementele, au luat cu un punct si jumatate mai putin decat V/T la PCS, cum sa fie la doar un punct distanta de rivalii lor la LP unde li s-au anulat doua elemente? Cred ca arbitrii au facut tot ce le-a stat in putinta sa-i plaseze pe podium la LP si sa le pastreze locul 2 la general. Dar nu pot sa-i acuz pentru ca Tarasova/Morozov patineaza efectiv cele mai plicticoase programe libere cu putinta, pe muzicile cele mai adormitoare, plus costumele anoste. Mare pacat pentru ca au o calitate a patinajului nemaopomenita si multe elemente tehnice frumoase. Parca ar fi tinuti in umbra in mod deliberat.

florik2000
1st February 2016, 19:03
Tarasova si Morozov ar trebui sa fuga cat mai departe de Mozer. Moskvina sau Vasiliev ar fi solutii mult mai bune pentru ei.

ice_girl
1st February 2016, 20:53
Mi s-a parut un partener umil care vrea sa invete de la Aliona si are nevoie de ajutorul ei. Eu ii sustin si sper sa mai aiba rezultate frumoase impreuna.
Consider ca Aliona are nevoie de un partener care sa fie oricum numai umil nu. D E bine ca Bruno ca are nevoie de ajutorul ei insa de sustinut eu nu-i voi sustine:mda:
In alta ordine de idei ma bucur ca Vanessa/Morgan au obtinut un rezultat bun, au reusit SB si parca au fost mai aproape ca niciodata de podium:yes: Le tin in continuare pumnii:)!

emiii03
2nd February 2016, 15:01
Sansele ca Aliona sa-si gaseasca un partener cu mai multa experienta ca ea erau destul de putine, deci stia ea bine in ce se baga cu un partener mai tanar.

Spiridonova.Fan
3rd February 2016, 14:20
Imi pare rau ca Stolbova/Klimov nu au concurat, dar mi se pare ciudata aceasta "accidentare" daca stau bine si ma gandesc :rolleyes: Mondialele vor fi chiar interesante cand adaugam chinezii si canadienii.

Parul lui Trankov ma supara...dar acele elemente aruncate ale lui Tatiana :o: sunt superbe mai ales dupa o operatie.

Eu nu inteleg scorurile lui Savchenko/Massot. Ador acest cuplu, dar la aceasta competitie numai Aliona merita 9 la scoruri, nu Massot. Au fost prea multe greseli din partea lui. Aliona e in stare sa faca quad throw twist :D

Nu inteleg comentariile cu privire la Tarasova/Morozov sa mearga de la Mozer. Elementele lor sunt uimitoare, datorita lui Mozer. Muzica te face sa dormi, dar asta nu e vina lui Mozer. Avand in vedere ca Stolbova/Klimov si Volosozhar/Trankov au avut melodii frumoase toata cariera lor, aceeasi coregrafi trebuie sa lucreze cu ei. Trebuie ceva nou, diferit, sau controvers in programele lor.

florik2000
3rd February 2016, 20:32
Nu contestam capacitatile lui Mozer ca antrenoare. Dar ei vor ramane macar inca 2 ani, numarul trei pentru ea. De ce sa nu alegi un antrenor a carui prioritate sa fii tu? :confused:

Spiridonova.Fan
4th February 2016, 11:06
Nu contestam capacitatile lui Mozer ca antrenoare. Dar ei vor ramane macar inca 2 ani, numarul trei pentru ea. De ce sa nu alegi un antrenor a carui prioritate sa fii tu? :confused:

De aceea a inceput sa lucreze Szolkowy cu ei. Si parca ei au quad throw jump? Deci nu mi se pare ca au lipsa de atentie.

emiii03
11th February 2016, 21:58
http://www.youtube.com/watch?v=E9vRdcM3waQ#t=267.321
Un interviu foarte simpatic cu Aliona si Bruno